c Chelariiie 4 Duitsers staken in Halfweg vier huizen in brand na aanslag op een trein Waardige laatste rustplaats voor gesneuvelde militairen en verzetsslachtoffers 2 MILLIOEN Nederlanders PANDA OP DE WALVISVANGST De kleine y route Q Wereldnieuws J ZATERDAG 29 JANUARI 1949 Tegen „Kriminalsekretar" vijf jaar geëist Op 26 November 1944 werd bij Halfweg een trein van de Duitse weer macht tot ontsporing gebracht. Leden van een illegale groep hadden spring stoffen onder de rails aangebracht, die ontploften toen de trein passeerde. Een aantal wagons ontspoorde. Drie Duitse „Kriminalsekretare", Blohm, Fischer en Wintgen, kwamen naar Halfweg om een onderzoek in te stel len. Zij konden de daders niet vinden en lieten daarom vier huizen aan de Cort van der Lindenweg in brand steken. De 46-jarige „Kriminalsekreta" Wint gen uit Essen, die bij de tenuitvoerlegging van de représaille aanwezig was. had zich Vrijdag voor het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof te verantwoorden. Hij betoog de, dat hij wel met twee collega's naar Halfweg was gegaan, doch dat hij niet had deelgenomen aan de brandstichting. Hij was bij de spoorbaan gebleven en pas toen de huizen brandden had hij zich bij de anderen gevoegd. De president, mr. N. Bolkenstein, vroeg aan verdachte wat hij zelf van deze Duitse représailles dacht. Verdachte: „Het waren harde maatre gelen. Wij lieten het echter aan onze supe rieuren over te beoordelen of zij noodza kelijk waren. Naar mijn mening waren zij nodig wanneer zij in het belang waren van de Duitse oorlogvoering. Wij konden uit militair oogpunt geen sabotage dulden en moesten die door afschrikwekkende voor beelden bestrijden". De procureur-fiscaal, mr. C. van Rij: „Het was geen militaire actie. Het ging legen onschuldige mensen". Verdachte: „De Nederlandse sabotage was een ernstig nadeel voor de weermacht. Wij moesten er tegen optreden". Mr. Van Rij: „Deed men dat dan ook in Duitsland?" Verdachte: „Ik was niet in Duitsland tij dens de oorlog. Vóór de oorlog gebeurde het zeker niet". Uit het getuigenverhoor kwam niet vast te staan of Wintgen inderdaad bij de brandstichting aanwezig geweest was. Sommige getuigen spraken van drie Duitse politiemensen, andere van twee. Blohm, die als getuige zou worden ge hoord, wenste geen eed af te leggen. „Ik heb eenmaal een eed afgelegd en dat is de reden, waarom ik nu in de ge vangenis zit". President: „Welke eed bedoelt u? Blohm: „De eed op de Duitse grondwet. Ik heb deze eed afgelegd en heb mij ge dragen, zoals die grondwet het van mij eiste. Daarom zit ik nu gevangen". Nadat Blohm de belofte had afgelegd, doeling van de Duitsers geweest is. Hij noemde de verdachte een der „louter for meel denkende Duitsers", die alles deden wat hun werd opgedragen zonder zich af te vragen of de opdracht in overeenstem ming was met de wetten der moraal. Hij wilde rekening houden met het feit, dat de verdachte een Duitser is en geheel van Duits standpunt uit redeneerde eiste een gevangenisstraf van 5 jaar met aftrek. De verdediger mr. J. Wasch betoogde dat Nederland zich ook schuldig maakt aan het toepassen van représailles en bracht hierbij het militaire beleid in In donesië ter sprake. Toen hij door de pre sident werd onderbroken stond de ver dachte op en verklaarde, dat ook hij dit argument had willen bezigen. De procu reur-fiscaal diende van repliek en riep toornig uit, dat het altijd Nederlands glo rie is geweest misdaden te bestraffen. Zeker, er zijn in Nederland ook misdadi gers, zo zeide hij, doch juist daarom is onze rechtspraak er om hen te vervolgen. Zij gaan nooit vrijuit. Zich richtende tot Wintgen zeide hij: „Vooral u moest zich schamen. Als u enig besef had van het leed, dat uw land over ons heeft gebracht, zou u het nalaten uw land met het onze te vergelijken. In Nederland streven wij naar toepassing van het internationale Vecht. Wij doen het niet uit huichelachtig heid. doch uit innerlijke overtuiging. Steeds zullen wij allen bestraffen, die in strijd handelen met dit recht". Tijdens het pleidooi kreeg de getuige Blohm een zenuwaanval. Hij moest door de parketwacht worden weggeleid. Het Hof zal op 11 Februari uitspraak doen. Binnenlands luchtverkeer wordt eind Maart hervat Met ingang van 28 Maart zal Ae K.L.M. het binnenlandse luchtverkeer hervatten. Van deze datum af zullen de diensten Amsterdam-Groningen v.v., Amsterdam- Leeuwarden v.v. en Amsterdam-Maastricht v.v. tweemaal per dag worden uitgevoerd. Van 11 April af zal de frequentie worden verhoogd tot drie retourvluchten per dag. De lijn Amsterdam-Twenthe v.v. zal pas op 1 Juni worden heropend met twee retourvluchten per dag. Óver de hervat ting van de dienst Amsterdam-Eindhoven v.v. staat nog niets vast. Er komen nieuwe bankbiljetten van f 25.— De Nederlandse Bank zal binnenkort naast de thans circulerende bankbiljetten van 25,biljetten van dezelfde coupure van een nieuw model uitgeven. Het nieuwe biljet draagt de handteke ningen van dr. M. W. Holtrop als president en prof. mr. A. M. de Jong als secretaris en de datum 19 Maart 1947. Het is alleen aan de achterzijde genummerd. Het aantal griepgevallen in Nederland is vrijwel stationnair. De ziekte heeft hier over het algemeen geen kwaadaardig karakter. De Nederlandse Caritas Missie zal vijfhonderd bejaarde vrouwen en mannen te Berlijn ge durende drie maanden dagelijks een warme maaltijd verstrekken. De uitreiking van de eerste maaltijden. Bedenkelijke methodes der Amerikaanse politie Bi] het onderzoek naar communistische activiteit de waarheid te zullen zeggen, verklaarde hij niet zeker te weten of Wintgen bij de brandstichting aanwezig geweest was. Hij had zulks in het vooronderzoek wel ver klaard, doch kwam nu op deze verklaring terug. De procureur-fiscaal achtte het ech ter op grond van de oorspronkelijke ver klaring van Blohm niet uitgesloten, dat Wintgen inderdaad aanwezig was bij de brandstichting. Dit laatste vond hij echter niet zo belangrijk omdat, naar hij zeide, Wintgen geweten moest hebben wat de be- De radio geeft Zondag HILVERSUM I. 301.5 M. 8 00 9 30, 13.00, 19.30, cn 23.00 uur Nieuws. 815 Platen. 8.30 Kerkdienst uit Haarlemse Begijnhofkapel. 9.45 Jo Vincent, sopraan. 9.35 Hoogmis. 11.30 Platen. 11.40 „Pianoconcerten van Mozart". 12.15 Beantwoording van vra- gen. 12.40 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.50 Buffalo Bill. 14.05 Herman Krebbers viool en Gerard Hengeveld, piano. 14.30 Opera „Cosi fan tutte". Mozart. 15.40 Land bouw. 15.50 Strijkkwartet. 16.10 Sport: 16.25 Vespers. 17.00 Kerkdienst. 18.30 Strijdkrach ten. 19.00 Preludium en fuga in b. Bach. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?". 19.50 Boekbespreking. 20.05 Gewone man. 20.12 „Uit en thuis", ge varieerd programma. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Symphonisch concert. HILVERSUM H, 414.5 M. 8.00, 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.18 „A Midsummernightsdream", Mendels sohn. 8.30 Tuinieren. 8.40 Licht ensemble. 9.12 Sport. 9.15 Gevraagde platen. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Zondagshalfuur. 10.30 Kerkdienst. 1145 „Tussen kerk en wereld". 12.00 S.s. Bo- naventura. 12.30 Zondagclub. 12.40 Vrouwen koor. 13.20 Musette-orkest. 13.50 „Even af rekenen!". 14.00 My ra Hess, piano. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Concertgebouworkest onder Issai Dobrowen, met Tibor de Machula, violoncel. Concerto Grosso in d. Handel. Schelomo, Bloch; Vierde symphonie in F, Tsiaikofsky. 16.30 Sport. 17.00 Gelders pro gramma. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sport 18.15 Cabaret. 19.00 Radiolympus. 19.30 Lichte muziek. 20.05 Reportage 20.15 Opera ..La fille de madame Angot", Lecocq. 21.00 Luis terspel. 21.35 Vervolg opera. 22.05 Speeldoos. 22.25 Vergeelde partituren: Locatelli, Porpora. 23.15 Dansorkest. 23.45 Lucienne Boyer. BLOEMENDAAL, 245,4 M. 10.30 en 15.45 Kerkdienst Ger. Kerk Bloe- mendaal; Voorganger ds. P. Hainje van Val kenburg (Z.H.). Naar wij vernemen is een overeenkomst getekend door het ministerie van Oorlog en de Oorlogsgravenstichting waarbij bepaald, dat de laatste geleidelijk zal over nemen de zorg voor de inrichting en het onderhoud van de zich in Nederland be vindende militaire en civiele rijksgraven, waarin zijn bijgezet de stoffelijke resten van gesneuvelde militairen en verzets slachtoffers. Door de Nederlandse klokkengieterij Eysbouts en Lips te Asten, is aan de oor logsgravenstichting een luidklolc ten ge schenke aangeboden voor het klokkento rentje van de rouwkapel op de in aanleg zijnde centrale begraafplaats. Per 1 Januari 1949 is een aanvang ge maakt met de overname van de verspreide rijksgraven in Nederland (ongeveer 2000). Daar de opsporing en identificatie van de Nederlandse slachtoffers in Duitsland, alsook het onderzoek naar-,de politieke be trouwbaarheid van de gevallenen, waar mede de dienst van identificatie en ber ging belast is, veel tijd vergt, zal met de overbrenging geruime tijd gemoeid zijn. Met de overname van de graven der slachtoffers uit de koopvaardij (ongeveer 1000 graven), verspreid over de gehele wereld, is een aanvang gemaakt. Het ligt in de bedoeling in de loop van dit jaar ook een aanvang te maken met de geleidelijke overname van de Neder- Maandag HILVERSUM I, 301.5 M. 7 00, 8.00, 13.00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Sextet in A. Dvorak. 9.15 Voor zieken. 9.30 Harmonie-muziek. 10.00 Josef Palenitsjek, piano. 10.30 Morgendienst. 11.00 Roccoco- variaties. Tsjaikofsky. 11.20 Boekfragment. 11.40 Maria Pavelka, alt en Marinus Voor berg, piano. 12.10 Platen 12.30 Land- en tuin bouw. 12.33 Koor. 13.15 Metropole-orkest. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.35 Operette-muziek. 15.00 „Klimplanten". 15.30 Amsterdams Trio. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Orgelspel. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Piano-duo. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Boek- besDreking. 19.30 Actueel geluid. 19.45 „Pluimvee-teelt". 20.00—24.00 Nationaal prq- gramma: 20.05 Voor de jeugd. 21.00 Radio Philharmonisch Orkest: Saint-Saëns. Ravel. 21.45 Toespraak. 22.00 Nederlandse liederen. 22.20 Klankbeeld over prinses Beatrix. 22.40 Lichte muziek. 23.15 Nederland in lied en dans. HILVERSUM n, 414.5 M. 7.00, 8:00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Pianolconcert in a, Schumann. 9.35 Dans muziek. 10.00 .Morgenwijding. 10.15 Arbeids vitaminen. 10.50 Piano-duo. 11.00 „Op den uitkijk". 11.15 Orgelconcert. 12.00 Licht or kest. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 „Spion netje". 12.38 Lichte muziek. 13.20 Dansorkest. 13.50 Kinderzang. 14.00 Dr. P. H. Hitter Jr. 14.15 Kamermuziek. 15.00 Cabaret. 16.00 Ma- trozenkoor. 16.15 Voordracht. 16.35 Kinder koor 16.45 Musicalender. 17.30 Padvinders. 17.45 Nieuwe platen. 18.20 Italiaanse liederen 18.30 Film. 19.00 Inleiding tot muziekbegrip. 19.15 Piano-werken van Chopin. 19.30 Ge rard Hengeveld, piano. 20.00—24.00 Nationaal programma, zie Hilversum I. gorgelen bij keelpijn met Superol. Eén tabletje opgelost In een glas water doet wonderen. Panda als Beneluxe De hoofdfiguur in onze dagelijkse Kin dervertelling, Panda, treedt als zodanig tegenwoordig ook in het Belgische blad Libre Belgique op. De Frans sprekende kin deren in Wallonië noemen hem natuurlijk Pandamet de klemtoon op de tweede lettergreep. Zijn avonturen op de ijsschots moeten ook zijn Belgisch publiek dezer dagen in spanning hebben gehouden. Ge lukkig is zijn leven verzekerd op een wijze, die geen enkele levensverzekering-maat- landse graven in het buitenland. Dit be treft voorlopig ongeveer 300 van de 1000 graven. De centrale begraafplaats. Voor een goede, waardige begraafplaats voor hen, die voor het vaderland gevallen zijn, is, zoals bekend, 'n geschikt terrein ge vonden te Loenen op de Veluwe, even ter zijde van de rijksweg van Loenen naar de Woeste Hoeve. In een rustige omgeving vindt men hief een zeer fraaie begroeiing, voornamelijk van vliegdennen, berken en enkele eiken struiken. Alle noodzakelijke bouwwerken dienen van landelijke aard en opvatting te zijn; hun architectuur, hun plaatsing in het landschap en de keuze en kleuren van de materialen dienen goed in het landschap te passen. Het hoofdgebouw der begraafplaats, de rouwkapel krijgt bescheiden afme tingen en zal voornamelijk moeten dienen als ontvangruimte voor nabestaanden vrienden. Het gebouw zal tevens gebruikt worden voor korte gedenkdiensten. Het begraven zal groepsgewijze geschie den in de reeds aanwezige openingen tus sen de beplantingen langs de paden of hulppaden, maar steeds zodanig dat de graven goed bereikbaar zijn. Voor deze bosbegraafplaats zou de heer Haspels uitsluitend kleine liggende grafte kens willen toepassen, omdat teveel op staande graftekens in deze natuurlijke sfeer zouden storen. Ook de te gebruiken steensoorten, kleur, bewerking, formaat en dikte en lettertype dienen zorgvuldig te worden overwogen en vastgesteld. Zeventienjarige Braziliaanse komt ons land bekijken Zij maakte het beste opstel over ëederland Een 17-jarig Braziliaans meisje, Alenir Furtado di Oliviera, is in gezelschap van haar ouders in Nederland aangekomen. Zij won onlangs de eerste prijs in een opstel wedstrijd over Nederland, uitgeschreven door het instituut Brasil-Holanda en het Nederlands Informatiebureau in Rio de Janeiro. Deze prijs bestond uit een reis per schip naar Nederland en terug en een ver blijf van veertien dagen in ons land. Alenir is leerlinge van de hoogste klasse van het college San José te Santos. Achttien leer lingen van verschillende colleges in deze plaats hebben aan de wedstrijd deelgeno men. Boeken over Nederland hadden Alenir een beeld gegeven van ons land. Zij had ge schreven over het Nederlandse volk, over handel en industrie, het boerenleven, de typische Hollandse producten als boter en kaas. De bloembollen had zij niet vergeten. De Braziliaanse consul in Amsterdam zal er voor zorgen, dat Alenir, die het in Nederland vreselijk koud vindt, zoveel mo gelijk van ons land te zien krijgt. De Middelharnisse bootdienst, die een Het Amerikaanse blad de „Star", republi keins met conservatieve strekking, publi ceert de uitslag van een onderzoek, dat een van zijn correspondenten heeft ingesteld naar de methodes, welke door de Ameri kaanse federale politie zouden worden ge bruikt om de „zwarte lijst van communis ten" op te maken. Volgens de „Star" zou de politie te Wash ington een lijst van ongeveer 20.000 personen hebben samengesteld, die door haar als communisten of als communistisch gezind worden beschouwd. Twee methoden zouden volgens de cor respondent van de „Star" worden toegepast om deze lijst samen te stellen: 1. Van iedere persoon van wie blijkt, dat hij een vergadering heeft bijgewoond, waarop communistisch-gezinde persoonlijk heden tegenwoordig zijn, wordt de naam aan de zwarte lijst toegevoegd. 2. Iedere handtekening, geplaatst onder een verklaring, die mede ondertekend wordt door een communistisch-gezinde persoonlijkheid, heeft eveneens tengevolge, dat de ondertekenaar op de zwarte lijst wordt geplaatst. De correspondent deelt in dit verband mede, hoe zijn eigen naam door de federale politie op de lijst werd gezet. Die journa list had zich als verslaggever naar een ver gadering begeven, waaraan werd deelgeno men door de afgevaardigden Marc Antonio en de zanger Paul Robeson, die beiden als communistisch gezind worden beschouwd. Toen de verslaggever de vergadering bij woonde werd het nummer van zijn auto door de politie opgetekend om de naam van de eigenaar aan de zwarte lijst te kun nen toevoegen. De correspondent verklaart, dat „talrijke soortgelijke vergissingen zijn begaan en dat met name zeer vele huisvrouwen zonder dat zij het weten op de zwarte lijst voor komen, omdat zij bijvoorbeeld er in hebben togestemd een gezamenlijk protest tegen de inflatie te ondertekenen, waaronder ook handtekeningen van communistische per sonen voorkwamen. Verder wordt, gemeld, dat de procureur- generaal der Verenigde Staten bij het Con- VATICAANSTAD, 28 Januari (Reuter). §res een wetsontwerp heeft ingediend Koning Leopold zou echt scheiding hebben gevraagd Volgens de avondbladen te Rome heeft de Paus een verzoek van de in ballingschap levende koning Leopold van België om nietigverklaring van zijn huwelijk met de gravin van Rethy verworpen. In bevoegde religieuze kringen te Rome onthield men zich van commentaar op deze berichten. Zelfs indien een dergelijk verzoek is gedaan, aldus deze kringen, zou het onmogelijk zijn het. antwoord te weten. Het zou een geheim blijven, totdat een of ficiële bekendmaking over deze kwestie door het Vatieaan uitgevaardigd zou wor den. waarbij het afluisteren van telefoon gesprekken wettelijk wordt toegestaan. Geen olie bij Spaarndam De boortoren van de Nederlandse Aard oliemaatschappij, die gedurende enige weken het vlakke land van de polders bij Spaarndam heeft gemarkeerd, wordt af gebroken. De werkzaamheden zijn geëin digd en de kans dat Spaarndam het cen trum van een Nederlands Oklahoma wordt, is verkeken, want er is bij bodemonderzoek geen druppel olie naar boven gekomen. schappij kan evenaren. Mocht ook een dienst onderhield op Rotterdam, is opgehe- Luxemburgs blad zijn avonturen gaan publiceren, dan zou hij zich de eerste ware Beneluxist kunnen gaan noemen. Maar zijn avonturen laten hem weinig tijd over om aan dergelijke dingen te denken. ven. Deze dienst werd in 1841 opgericht. Doordat in de oorlog de schutsluis in Mid- delharnis werd beschadigd kon de boot niet meer in de kom van de haven komen en liep het passagiers- en vrachtvervoer sterk ach teruit. Moderne tas van prima gladde box met fraaie beugel f. 19.95 Een modieus tasje met Amerikaanse nylon-beugel van prima box f.24.'^ DIANA-tassen ziin vervaardigd van de beste ledersoorten dus NIET van surrogaat of plastic SUPERKLASSE Alléén verkrijgbaar in de DIANA filialen le HAARLEM Grote Houtstraat 168- Ie AMSTERDAMvan Woustr. 82, lel. 90730. Ceintuurk. 430 en de Clercqslr. 28 Het consumentencrediet De afwikkeling in Haarlem Dezer dagen is er uit den Haag een pers bericht gekomen over de afwikkeling van het Consumentencrediet dat tot misver stand aanleiding geeft. Er werd namelijk gezegd dat alle credietnemers die tot heden aan hun verplichtingen tot terugbetaling voldaan hadden, verder vrijstelling verkre gen voor de verdere afbetaling. Formeel is het wel juist, maar.het was niets nieuws. Het is immers altijd de bedoeling geweest dat de ondernemers niet meer dan honderd weken een bepaald (voor ieder verschillend) bedrag zouden moeten terug betalen. Nu zijn die honderd weken ver streken, dus de kwijtschelding is in wer king getreden. In Haarlem is aan Consumentencrediet ZVz millioen gulden verstrekt. Daarvan moest 900.000,terugbetaald, zodat 2.600.000,voor kwijtschelding in aan merking kwam. Degenen die niet op tijd terugbetaald hebben, moeten dat alsnog doen. Daartoe blijft de administratie van het Consumen tencrediet in de gemeenten nog intact tot 1 Juni a.s. Ook te Haarlem. Daarna- zal de verdere inning aan een andere instantie worden opgedragen. Sociale zaken of de Gemeenteontvanger of de Incassodienst? In het algemeen kan gezegd worden, dat de mensen die een vaste betrekking hadden hun terugbetalingsplicht geregeld zijn na gekomen. Het geld werd ook trouwens in gehouden door de werkgevers. Daarentegen is er wel een vrij belangrijke achterstand onder credietnemers die geen vaste werk gever hadden. Die worden nu verplicht tot nakoming van hun overeenkomst. Recht voor hen uit ktvam een enorme, grillig gevormde ijsberg aandrijven en bovenop die ijsrots bewoog zich een aantal witte ge stalten. „Ijsberen!schreeuwde kapitein Kupido verschrikt. „Ja", erkende Panda. „Ijsberen, en aangezien de beren hier wel niet verwend zullen worden met vers vleeskon het er wel eens lelijk voor ons uitzien, als we daar in de buurt komen." ,Jn de buurt komen? We drijven er recht op af," constateerde de kapitein met afgrijzen. „Het is nog maar een kwestie van minuten, dun zitten we er bovenop." „Of de beren op ons," merkte Panda wijsgerig op, ter wijl hij een stuk wrakhout paktedat op de schots was blijven liggen. „We moeten ons vlot de andere kant op zien te krijgen." Doch hoe hij ook pagaaide, het lukte hem niet. De schots was te zwaar en de stroom le sterk. De ijsberg kwam voortdurend dichterbij. „Kijk die drommelse beesten eens hongerig naar ons loeren, watl" schreeuwde de kapitein. „Christus' vonnis moet herzien worden" In een schrijven uit Nederland is aan het Oppergerechtshof te Jeruzalem verzocht het proces en de veroordeling van Jezus Christus te herzien. Volgens de schrift bezat het gerechts hof, dat Jezus berechtte, niet de noodzake lijke jurisdictie en ging Pontius Pilatus zijn bevoegdheid als militair gouverneur (Statenvertaling: Stadhouder) te buiten, toen hij het vonnis bevestigde. De briefschrijver verklaart zich bereid zijn verzoek met wettige documenten te ondersteunen. Het is volgens hem de plicht van Israël „de grootste onrechtvaardigheid in de geschiedenis" te herroepen. Een her ziening van deze zaak zou aantonen, dat de raad, waar Jezus voor terecht stond, „bevooroordeeld" was en geen wettelijke gronden had om een vonnis op grond van godslastering uit te spreken. Volgens de Israëlische pers is de schrij ver een Engelsman, die enige tijd geleden naar Nederland is gekomen en onlangs een boek op rechtskundig gebied heeft ge publiceerd. In kringen van het oppergerechtshof en het ministerie van justitie te Tel Aviv verklaart men, de naam van degeen die dit verzoek gedaan heeft te kennen, doch deze niet te willen bekend maken. Hij zou ge schreven hebben, dat de bewijsstukken per zeepost volgden, daar deze „te zwaar voor luchtpost" zijn. Een woordvoerder van het opperge rechtshof zeide, dat het verzoek „zeer in teressant" is en dat men verdere actie zal uitstellen, totdat de bewijsstukken zijn ontvangen. Geen inlichtingen van Rusland over Duitse krijgsgevangenen Amerikaanse regeringsautoriteiten heb ben verklaard dat de Sovjet-Russische regering een Amerikaans verzoek om in lichtingen betreffende het niet repatriëren van 400.000 Duitse krijgsgevangenen heeft verworpen. Zij verklaarden, dat het Sov jet-Russische ministerie van Buitenlandse Zaken in een nota had verklaard dat de Sovjet-Unie zich nimmer verplicht had deze krijgsgevangenen op 1 Januari 1949 naar huis gezonden te zullen hebben, zo als de Amerikaanse regering staande houdt. In de Sovjet-Russische nota wordt ver klaard, dat de Duitse krijgsgevangenen „in de loop van 1949" naar huis zullen worden gezonden. Een speciale datum werd niet genoemd. Tenslotte werd nog door Amerikaanse regeringsautoriteiten verklaard, dat de Sovjet-Unie geen antwoord had gegeven op een Amerikaans verzoek om inlichtin gen, hoeveel Duitse krijgsgevangenen er in Sovjet-Russische kampen zijn overleden. Aan dc Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde de heer O. P. van der Werff te Haarlem. Zo een flinke, blozende en brave docht van twintig is een bron van vreugde tevredenheid. De oudjes zitten met trots611 Vmn ncTfan fo 7Ïon nirnv hun ogen te zien naar haar frisse verschij. ning, die met bezige handen en een vr I lijke vlotheid rondgaat in het huis, zij jsT troost van een lang en moeilijk leven I Wij hebben een goede dochter, zeggen f tegen elkander in het avonduur, als zii rf I sleutel in het slot horen steken. Zij k0 1 op tijd thuis, zij zal niet in zeven slow lopen. Wij hebben haar opgevoed zoals ds! behoort, zij is degelijk en gezond w lichaam en geest. Ja, zij is degelijk, zij leest goede W.» waar zij verstandig en bezadigd van ivorj. Zij is een jonge vrouw zoals er niet v«i I meer rondwandelen in deze moderne «u zij heeft de wijze lessen van vader en h.i zedige voorbeeld van moeder voor ogen zal een .goede, degelijke man trouwen si! zij er oud genoeg voor is. Haar hart zal weggeven alsof het een schrijn is aan ee man die er voorzichtig en eerbiedig m» omgaat. Die man za] een goede, degelijke baan hebben, een baan met pensioen el i een baan waar een spaarbankboekje overschiet. Zij zullen een groot gezin krijgen dat in een net en vriendelijk huisje woont waar' van de kamers zijn behangen met een duur" zaam papiertje en waarin de regelmaat de" I levens meester zal zijn. Het is een voldoening zo een degelijke goede dochter te hebben. De oudjes kunnen' I medelijden krijgen met andere oudjes er wonen hier in de straat mensen die hm plezier wel op kunnen met hun kinderen Op nummer twaalf, daar is een zoon die opgroeit voor de galg. hij is een fantast en een boemelaar. Hij schrijft gedichten en zwerft m de manenacht ergens rond wie weet waar hij 's nachts zit. Hii kan '"een betrekking houden, alles verveelt hem gauw en lachend laat hij zijn pensioen tel kens weer in de steek. Dat is een tragedie voor die ouders, daar moet men medelijden mee hebben. Daar kan men veel medelijden mee heb ben als men zelf het zo goed getroffen heeft. Onze dochter, zo bestaat er geen tweede, de man die haar krijgt kan in zijn handen klappen. Hij trekt er een prijs uit de loterij mee. De oudjes hebben voor hun dochter een man op het oog, het is een ernstige jongen met een wil om vooruit te komen in de wereld. Hij volgt cursussen van instituten, na zijn werk probeert hij diploma's té halen. Dat is goed gezien van hem, hij weet dat er niets boven een vast bestaan gaat. Hij rookt niet, hij drinkt niet, hij leeft zo regelmatig als de klok. Hij heeft geen ge vaarlijke fantasie. De oudjes zien in hun verbeelding het I paar al, zij zullen goed bij elkander passer- Zij zullen veel van elkander kunnen hou den, want hun karakters komen overeen. Onze dochter zal hem kiezen, zij weet dat liefde door het verstand moet gaan om terecht te komen. Wij zullen hem eens uitnodigen, zeggen zij, men moet dat een beetje aanmoedigen. Wij moeten de kroon zetten op ons werk, het leven wil altijd een beetje in de goede richting geholpen worden. Dat heeft het leven in de goede richting geholpen, zij spelen samen piano in de schemering. Het theelichtje knippert er vrolijk bij, de oudjes geven elkaar verstolen wenken met trots en plezier. Het zal een knap en degelijk paar wor den, zij zullen een prachtig gezin krijgen. Met een spaarbankboekje, en pensioen in het vooruitzicht. Onze dochter gaat nu spoedig trouwen, Het is een slag, het is een tragedie om de boel erbij stuk te slaan. Het is met die jongen van nummer twaalf. Hij heeft geen cursussen gevolgd en hij is een boemelaar. Hij heeft geen vooruitzichten, hij is een fantast. Dat onze dochter daar niet aan denkt dat zij haar verstand niet gebruikt. Men denkt een degelijke, serieuze dochter te hebben. En men ontdekt te laat dat zij alleen maar vrouw is. J. L De Telegraaf-kwestie Den Haag, 28 Januari. Met betrekking tot de situatie van het „Telegraaf'-concem I na de uitspraken van de Raad van Beroep voor de perszuivering kan erop gewezen worden, dat, ware het advies van de Com missie voor de perszuivering om tot ont- j eigening van eigendommen over te gaan door de Raad van Beroep goedgekeurd, de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen de bezittingen, in het advies aangegeven, of een deel daarvan, ten be hoeve van de staat in eigendom zou hebben kunten vorderen (art. 18 van de wet nood voorziening perswezen). Nu het desbetref fende advies door de Raad van Beroep niet is goedgekeurd, heeft de minister hier geen beslissing meer te nemen. Het A.N.P. voegt hieraan toe, dat de heer M. A. Reinalda, voorzitter van de Persraaa, door de regering is uitgenodigd te trachten in deze zaak langs de weg van overleg een regeling voor te bereiden, die zowel de erfgenamen van het „Telegraaf'-concem als degenen, die met machtiging van de regering van de outillage van het concern gebruik maken, zou bevredigen. Geen tijd om ziek te zijn? Dan dadelijk tav TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN i 75 c. fAdv.) Ontmanteling. Zes Duitse arbeiders zijn tot twee maanden hechtenis veroordeelo wegens de weigering de Britse order op te volgen om te werken aan de ontman teling van een staalfabriek te Bochwn. Eén arbeider werd vrijgesproken. Ben ander verklaarde niet te hebben willen werken aan de ontmanteling van een fabriek die voor vreedzame doeleinden werd gebruikt. Onderzeeër. Door ploegen, belast met hei wegruimen van wrakken in de 'naven va" Kiel. is een Duitse onderzeeër aan getroffen uaarin 50 lijken zijn gevonden. De 1600 ton metende U-boot had tijdens één van de laatste luchtaanvallen op de haven van Kiel een voltreffer ont vangen. Men meerft, dat zieh aan boord een aantal vluchtelingen uit Dantzig bevonden. Behalve de lijken werden aan boord van de onderzeeboot nog beurzen met geld, jsjpiderspeelgow, damesschoenen en andere kledingstuk* ken aangetroffen,

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2