AKKERTJE Militaire kostwinnersvergoeding verhoogd met „de gulden van Joekes Verliezen in Indonesië jsissza Het buitengewoon L.O. in Haarlem jacht achter de meute op komst ZATERBAG 29 JANUARI 1949 TWEEDE KAMER Binnenkort wordt beslist over aanstelling van staatssecretarissen (Van onze ■parlementaire redacteur) Het viel gisteren moeilijk uit te maken, wat het bewonderenswaai-digste was van het betoog van ongeveer 3 V2 uur. waarin minister Schokking de begrotingen van Oorlog en Marine verdedigde: zijn uit houdingsvermogen, zijn debatteerkunst, zijn gave om hetgeen hij niet kon of niet wilde zeggen toch zo te bespreken, dat de Kamer geen reden had boos te worden over te weinig mededeelzaamheid of zijn dikwerf bepaald geestige voordracht. Dat hij een geestig spreker is, bleek niet al leen in zijn discussie met de heer Ho o g- c ar spel (Comm.) over een geweigerde vrijstelling van militaire dienst voor de eerste hoornist van het Concertgebouw orkest maar ook, toen hij een paar keer mr. Roosjen (A.R.) heel vermakelijk van repliek diende. Hij gaf herhaaldelijk blijk van werkelijkheidszin door zijn ge hoor voor te houden, dat „wij niet overal voor een dubbeltje op de eerste rang kun nen zitten, wanneer wij eigenlijk maar zeven centen hebben". Dit doelde op som- miger te grootscheepse verlangens inzake de inrichting van onze defensie. Telkens weer moest de bewindsman mede als argu ment voor afwijzing van bepaalde wensen het „onbetaalbaar" laten horen. Hier lag, als ik het wel heb, meteen een oplossing van het raadsel, waarom de bewindsman zo weinig positiefs over onze toekomstige bijdrage aan de West-Europese defensie kon mededelen. Natuurlijk komt hierbij de factor, dat de ontworpen strategische maat regelen, zolang zij alleen nog maar de vorm van ontwerpen hebben, geheim moeten blijven. Vrijwel het enige positieve wat de minister ten opzichte van deze kwestie liet horen was. dat de Nederlandse rege ring zich bereid heeft verklaard bepaalde maatjegelen te nemen, meer liggend op het gebied van land- en luchtmacht dan op dat van de marine. Hoe de daarvoor nodige gelden zullen worden aangevraagd, maakt nog een punt van bespreking bij het Kabi net uit. Vergis ik mij niet, dan ontmoet de minister van Oorlog en ad interim Marine meer dan eens bij zijn ambtgenoot van Financiën en ook wel bij die van Econo mische Zaken bezwaren als hij in de mi nisterraad met plannen voor de dag komt. Dit is ook begrijpelijk, aangezien Neder land zich op dit ogenblik in een uitzon derlijk moeilijke positie bevindt, want wat zal er in en ten aanzien van Indonesië ge beuren? Deze vraag geldt zowel voor de financiële als voor de militaire kant van dat probleem. Hoe valt thans uit te maken, of en wanneer wij het met minder troepen ginds, dus met meer hier kunnen doen? Al deze en soortgelijke onzekerheden belet ten uit de aard der zaak minister Schok king meer over onze bijdrage voor de West-Europese defensie te zeggen dan hij deed. En wat eventuele uitbreiding van het Pact van Brussel betreft, daarvoor ver wees nij de weetgierigen naar zijn ambt genoot Stikker. Of die daarover meer zal loslaten dient nog te worden afgewacht! Terecht onderstreepte minister Schokking meer dan eens, dat nog daargelaten het onbetaalbare ervan, het bovendien onver standig zou zijn, van onze strijdkrachten een op zichzelf staand geheel te willen maken. Dit past immers niet meer in een nauwe samenwerking met andere landen. Later gaf hij hetzelfde nog eens te kennen met betrekking tot de vloot. Men behoeft echter niet beducht te zijn voor verminde ring of vertraging in de afwerking van het bouwprogramma. Volkomen verkeerd noemde hij ook som mige gedachte om een geheel nieuwe vlootbasis te gaan maken Nu wij den Helder hebben, moeten wij daaraan onze De commandanten tan de Westelijke sec krachten geven. toren van Berlijn hebben besloten een tegen- Naar aanleiding van hetgeen er was ge- blokkade af ie kondigen. Thans mogen geen zegd over de aflossing van de militairen in goederen uit de Westelijke sector van de vroe gere Duitse hoofdstad meer naar de door de Russen bezette' Oostelijke sector van de stad worden uitgevoerd. Aan de grens van de sec toren controleren politiebeambten de voertuigen die van West naar Oost gaan. Indonesië merkte hij op, dat dringende noodzaak ons helaas genoopt heeft de af lossing op te schorten. Op zichzelf noemde hij een verblijf in Indonesië voor heel wat jongelui, die anders niet verder plegen te reizen dan van Assen naar Hoogeveen, een voordeel, daar zij aldus een ruimere blik krijgen, doch hij was het er volkomen mee eens, dat het verblijf niet te lang moest duren. Vermeld zij, dal de bewindsman mede deelde, dat een wetsontwerp bij de Raad van State ligt, beogende herkeuring van afgekeurde officieren van gezondheid mo gelijk te maken. Er was eertijds wel wat al te ruim afgekeurd en zodoende beschikken we thans over te weinig van dergelijke of ficieren. Herkeuring zal een wat snellere roulering mogelijk maken. Van belang was verder de mededeling, dat de kostwinnersvergoeding ook met de „gulden van Joekes" verhoogd zal worden en wel met terugwerkende kracht tot 1 November 1948. Binnenkort zal de beslissing vallen om trent eventuele aanstelling van één of meer Staatssecretarissen voor de militaire de partementen. Een paar ministeriële grapjes tot slot. Mr. Roosjen had getoornd over 'n zijns inziens te kostbare en misplaatste viering van het driejarig jubileum van 't radio-programma der Nederlandse strijdkrachten. Hij kon ge rust zijn, want het zal niet tot een vierjarig jubileum komen en bovendien had de vie ring bestaan uit een zeer eenvoudige lunch. „Er was beweerd, dat Oorlog en Marine te fraai gehuisvest zijn. De werkelijkheid is, dat in sommige vertrekken de muren be plakt moeten worden met „De Waarheid", „Het Vrije Volk" en«„De Nederlander", om de regen buiten te houden", zei minister Schokking. De Anti-Revolutionnaire afgevaardigde had ook critiek geoefend op iets dat had gestaan in „De Nederlander", door hem 's Ministers huisorgaan genoemd. Waarop deze verklaarde er wel tien huisorganen op na te houden, daar hij een tiental kranten leest. Overigens had mr. Roosjen blijkbaar een verbetering in „De Nederlander" over het hoofd gezien, maar dit nam de minister hem niet kwalijk, aangezien dat Kamerlid, naar de bewindsman aannam, natuurlijk eveneens zoveel kranten leest. De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporeterd: Kon. Marine Gesneuveld 20 Jan. 1949: Korp. VSD KMR TV J. Deswijzen, uit Soe- rabaja. Gesneuveld 24 Jan. 1949: Mar. II ZM T. C. Rozeboom uit Zandeweer (Gr.). Mar. II ZM M. J. Roksnor uit Breda (overleden t-g.v. oorlogsverwonding). Kon. Landmacht Gesneuveld 6 Jan. 1949: Sold. J. A. J. de Wit uit Ammerzoden. 12 Jan. 1949: Serg. G. W. Hartog uit Rijs wijk. 13 Jan. 1949: Sold. J. ten Veen uit Steen- wijk. 14 Jan. 1949: Sold. W. E. Mosterd uit Amersfoort. 15 Jan. 1949: Serg. G. A. J. van der Beek uit Kaatsheuvel, 16 Jan. 1949: Sold. T. A. Huijbregts uit Vaals. Kapt. A. Kientz uit Breda. Korp. W. van Viiet uit Oud-Beijerland. 17 Jan. 1949: Sold. Ie kl. A. Kurstjens uit Echt (L.). Sold. G. Kuijvenhoven uit Leiden. 18 Jan. 1949: Sold. Ie klas H. Alvis uit flokzijl. Sold. Ie kl. C. A. de Graaf uit wijndrecht. Sold. T. Nijsingh uit Giet hoorn. Sold. W. B. Bleekman uit Bergh (Gld.j. Sold. F. A. van den Eerenbeemt uit Asten. Sold. G. van Hassel uit 's-Her- tógenbosch. Sold. L. W. van den Heuvel uit Berghein. Sold. W. van der Heijden uit Rosmalen. Sold. Ie kl. A. van den Hofjen uit Bergharcn. Korp. G. J. Kloek uit Win schoten. Sold. J. A. van Laarhoven uit Vught. Korp. E. Net uit 's-Gravenhage. 20 Jan. 1949: Sold. Ie ki. E. J. Hartemink uit Arnhem. Sold. R. Hekstra uit Post- Zwaagwesteinde. Sold. C. J. Holstein uit Lochem. Sold. G. G. Mulders uit Oeffelt. Sold. P. Poelman uit Rotterdam. 21 Jan. 1949: Sold. D. van Brummelen uit Lunteren. Sold. Ie kl. J. G. M. Claassen uit 's-Hertogenbosch. Korp. S. van Dijk uit Ferwerderadeel. Sold. R. J. Eijgelaar uit Wolvega. Sold. J. P_ van Veen uit Frame- ker. Sold. D. Visser uit Zwolle. Korp. R. Zoutman uit Oude Pekela. 22 Jan. 1949: Sold. Ie kl. W. G. Dieleman uit Hoek (Z.). Scheidsrechters kwamen bijeen Donderdagavond kwam een groep candi- daat handbalscheidsrechters(sters) bijeen, om met de leiders der seheidsrechtersvereni- ging Haarlem en omstreken het scheidsreeh- terswezen te bespreken. Een en ander geschiedde ter gelegenheid van een actie, uitgaande van (Je Nederlandse Bond van Handbalscheidsrechters ter ver sterking van het corps van scheidsrechters. CHIN. IND. REST HONGKONG HAARLEM. Smedestraai 21 - Telefoon 21375 VERLAAGDE prjjzen (Adv.» U.N.O. chartert K.L.M.-Constellations Vandaag vertrekt een K.L.M.-Constella- tion van Washington naar Damascus voor een chartervlucht ten behoeve van de Verenigde Volken. Deze vlucht gaat via New York, Londen en Amsterdam. Na een dag rust in Damascus gaat deze Constella tion op 1 Februari via Parijs, Amsterdam, Prestwick, Gander en New York naar Washington. Op 5 Februari maakt nog een Constellation van de K.L.M. een vlucht van Damascus naar Washington. Als gezag- voei'ders zijn aangewezen de heren Lamens, Bosman en Stuurman. Arbeider raakte bekneld en brak zijn bekken Kon. Ned. Ind. Leger Jan. 1949: Amb. serg. Inf. J. C. Manuputty uit Indonesië. Chin. sold. Ie kl. Infie Ong Hin g Dj oen uit Indonesië. Jav. sold. Ie kl. Infie Ranoe uit Indonesië. 8 Jan. 1949: Mad. korp. Infie Arva uit Indonesië. Tim. sold. 2e kL Infie Diaz uit Indonesië. Jav. sold. 2e kl. Infie Kasiroen uit Indonesië. Amb. sold. Ie kl. Infie Soe- mokil uit Indonesië. Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 23 Jan. 1949: Adj. onderofficier instr. Inf. J. D. C. Rei- mers uit Indonesië. De arbeider der Staalfabrieken van de KNHS te IJmuiden, F. v. d. V. uit Haarlem, wilde Donderdagmiddag de opslagloods voor grondstoffen verlaten om 'n medear- Gesneuvelcl t beider 'n opdracht te geven. Hij probeerde daartoe om tegelijk met de voortbewegende grondstof f ar. v.agen door de deuropening te gaan, waarbij hij echter bekneld ge raakte tussen deurpost en wagen. Met een bekkenbreuk moest het slacht offer opgenomen worden in het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk. Van Vrijdag 4 tot en met Donderdag 10 Februari komt Rcné Sleeswijks nieuwe Snip en Snaprevue in het Rembrandt-theater te Haarlem. Theun de Vries over Sovjet-litteratuur Voor de afdeling Haarlem van „De Vrije Katheder" hield de auteur Theun de Vries gisteravond in de H.K.B. een betoog over de hedendaagse litteratuur in Sovjet-Rus land, waarin hij één en ander uiteenzette over een kwestie, die hier vele pennen in beroering heeft gebracht, te weten de be moeiingen van-de Sovjet-overheid met de Russische litteratuur. Deze werden inge luid door een rede van wijlen Zhdanof in Augustus 1946, die scherpe critiek uitte op een aantal Russische schrijvers. Hij ver weet dezen dat zij een te grote voorliefde aan de dag legden- voor de litteratuur uit het decadente Westen, dat gebukt gaat onder een hevig cultuur-pessimisme. Deze rede werd onmiddellijk gevolgd door felle discussies in de vakbond van auteurs en de overheid legde deze schrijvers een tij delijk publicatie-verbod op om de Sovjet cultuur te beschermen. De spreker legde verband tussen dit in grijpen en het vijf-jaren-plan dat de waar lijk communistische maatschappij in Rus land moet vestigen en dat van de littera tuur meer vraagt dan alleen een spiegel te zijn. Het komt er nu op aan te schrij ven in de geest van de nieuwe Sovjet mens. aldus decreteren de bevoegde in stanties. Een essentieel realisme is hierbij de eerste eis, zij het dan dat dit bezield moet worden door een positief socialistisch ideaal. De held mag niet boven de massa staan, maar moet er een integrerend deel van uitmaken, hetgeen in laatste instantie natuurlijk daarop neerkomt, dat het ge hele volk heroisch wordt afgebeeld. Het essentiële verschil tussen de Weste lijke en de Russische litteratuur ligt daar in, dat waar men hier de kunst een ab solute vrijheid toekent, zij" zich in Rusland aan een algemene lijn gebonden ziet. Voor de Westelijke litteratuur met uitzonde ring van de socialistische had Theun de Vries overigens weinig bewondering. Zij is naar zijn mening nog slechts geïnteres seerd in het indivuele raffinement 'op sexueel. crimineel en psycho-pathologisch :ebied en toont een overgevoeligheid en vermoeidheid die haar doet reageren op kleine prikkels inplaats van op grote emo ties. Hij gaf toe dat de Russische littera tuur weinig subtiliteit kent, maar daar staat volgens hem tegenover dat zij ge zond is en de wijde atmosfeer van de steppen ademt. Dat neemt overigens niet weg, dat hij de toon van de Russische critiek op de Westelijke litteratuur soms moeilijk aan vaardbaar achtte. Wij kunnen deze echter niet naar onze maatstaven meten, zei hij. Voorts vond hij het onredelijk te ver wachten dat de Russische litteratuur nu al figuren als Thomas Mann en Hemingway zou kunnen voortbrengen. De Russische zelf-overschatting op artistiek gebied vond hij dan ook niet geheel op haar plaats. Hij was er van overtuigd dat wanneer zich in het Westen een ingrijpende sociale struc tuur-hervorming zou voltrekken, de Wes telijke litteratuur haar grote voorsprong zou kunnen hernemen. Thans is zij echter uitgepraat, hetgeen naar de mening van Theun de Vries een reden temeer is om met de wil tot begrip de Russische kunst te bezien. Op de Maandagen 31 Januari, 7. 14, 21 en 28 Februari houdt ds. A. R. de Jong onder auspiciën van de Volksuniversiteit voor drachten in het Frans Hals Museum over „Paulus als profeet voor de twintigste eeuw". Herdenking van hef 40-jarig bestaan Het buitengewoon lager onderwijs in Haarlem zal op 1 April 40 jaar bestaan. Er is alle reden voor daaraan aandacht te wijden, want in de loop der jaren is on dubbelzinnig gebleken, dat het een goed besluit van Haarlems gemeenteraad was, om voor zwakzinnige leerlingen speciale scholen op te richten. Er werd met één openbare school( die aanvankelijk 79 leerlingen telde) begonnen, die gevestigd werd in het oude school gebouw aan de Ged. Oude Gracht, dat later is afgebroken om op de grond de Brand weerkazerne te bouwen. Het was een ver betering toen de school verhuisde naar het Prinsenbohverk, welk gebouw thans nog in gebruik is. Aanvankelijk hadden vele ouders er bezwaar tegen om hun kinderen naar deze school te sturen, omdat zij er tegenop zagen dat hun kinderen in het ver dere leven daardoor gestempeld zouden zijn. Maar toen bleek, dat de zwakzinnige kinderen op de buitengewone school be hoorlijk leerden, terwijl zij wel begrepen dat hun eigen kinderen op de gewone scho len niet voldoende mee konden, gaven zij hun tegenstand op. De belangen van het kind zelf eisten dit trouwens. Het aantal leerlingen van de buitengewone school steeg toen gedurig. Op den duur kon dan ook niet met die ene school volstaan worden. In 1922 werd de tweede school voor buitengewoon onderwijs geopend in de Buitenrustlaan, waarvoor het buiten van mejuffrouw Koenen verbouwd en vergroot werd. Later bleek de wenselijkheid om voor leerlingen die het onderwijs aan die scholen nog bezwaarlijk konden volgen een speciale school op te richten. Die werd onder gebracht in het schoolgebouw aan de Friese Varkenmarkt. De R.K. lagere scholen kregen voor hun leerlingen, die het gewone onderwijs niet konden volgen, een eigen school in de Nico- laas van der Laanstraat. De vier scholen hebben het volgende aantal leerlingen: Dr. Huetschool (Prinsen- bolwerk): 189; Buitenrustschool (Buiten rustlaan): 182; Dr. van Voorthuyzenschool (Friese Varkenmarkt); 71 en R.K. school: 177. Indertijd hebben wij een serie artikelen aan het buitengewoon onderwijs in Haar lem gewijd. Daarbij hebben wij in het licht gesteld de moeilijke taak die het onderwij zend personeel heeft. Nu is het waar dat de klassen op deze scholen betrekkelijk klein zijn (alleen individueel onderwijs is hier mogelijk), maar toch zouden niet zulke gunstige resultaten bereikt worden als de onderwijzers (essen) zich niet met de inzet van hun gehele persoon geven en veel liefde gevoelen voor hun werk en het misdeelde kind. Het buitengewoon onderwijs te Haar lem (onze gemeente was een der eerste die zo?n school oprichtte) heeft altijd in het land een zeer goede naam gehad, wat voor een groot deel te danken is aan het per soneel. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine schreef, toen hij minister van Arbeid, Han del en Nijverheid was, in een gedenkboek over het buitengewoon onderwijs: „Zorg voor een onderwijs aan zwakzinni gen, zodanig ingericht dat die zwakzinni gen na het verlaten van de school aan de voortbrenging der goederen zo voortreffe lijk mogelijk kunnen deelnemen, verhoogt reeds de stoffelijke rijkdom van ons volk. Maar bovendien wordt de bovenstoffelijke rijkdom verhoogd, doordat de arbeids vreugde van de zwakzinnigen hun eigen levensgeluk en dat van hun omgeving doet toenemen". Ook een Protestantse school? Reeds enige jaren trachten de Protestantse scholen in Haarlem ook te komen tot op richting van een school voor buitengewoon lager onderwijs. Er kan op medewerking van het gemeentebestuur gerekend worden, maar het is moeilijk om een goede huis vesting te vinden. Ér zijn vijf schoollokalen nodig; desnoods zou voorlopig met vier volstaan kunnen worden. Eerst was er kans dat daarvoor de school in de Schoterstraat bestemd kon worden, maar daar waren slechts drie lokalen beschikbaar. Het was voor het R.K. Lyceum, dat daarin gevestigd is, niet mogelijk een lokaal te ontruimen. Nu zijn lokalen aangeboden in de bijzon dere schooi aan de Bakenessergracht. Daar tegen bestaan evenwel bedenkingen, het gebouw is oud en bovendien is de ligging juist voor deze kinderen minder gewenst. De zaak is nu bij de inspecteur van het L. O. in behandeling. De burgemeester van Haarlem heeft in zijn Nieuwjaarsrede gezegd, dat hij hoopt dat de overbevolkte gemeentelijke scholen voor buitengewoon onderwijs ontlast zullen worden doordat de plannen voor de stich ting van een Christelijke school voor bui tengewoon lager onderwijs vastere vorm hebben aangenomen. Wij vernemen dat onder de kinderen die voor plaatsing op deze nieuwe school in aanmerking komen, wel leerlingen zijn die nu op de gemeentelijke scholen voor bui tengewoon lager onderwijs zitten, maar een groot aantal bezoekt thans nog de Protes tantse scholen voor gewoon lager onderwijs. Uitslag van de Sterrit is nog niet bekend Het zal wel Zaterdagavond word.n dat de uitslag van de sterrit naar Carlo bekend zal zijn. Niet alleen a3, 4 met grote moeilijkheden zat wat i j? de stralpuntenlijsten van de rit naar v Carlo, maar ook de resultaten van ö.m1 sementsproel, waarvan de orranion.' te wensen over liet, zullen nog SV"1 inn nv, ton o Urec op zich laten wachten. De klassementsproef was eigenlia, combinatie van een snelheids gelmatigheidswedstrijd, over van ongeveer 17 k.m. en op een afstanj dat van te voren niet bekend was0"®1. Het bergwegeireuit lag tussen de' r I de Midden Corniehe, waarbij het S? Iijkste gedeelte was de steile bochtige Om de jeugd een inzicht te geven in de aard olie-industrie wordt van 30 Januari lot eind April in het museum voor het onderwijs in Den Haag een tentonstelling gehouden waarop het gehele proces van de aardoliewinning en -zuivering aanschouwelijk is voorgesteld. Deze model-boortoren, die ook functionneert, is een - der belangwekkendste inzendingen. Lawntennis Driekamp te Roubaix De uitslagen van de eerste partijen, ge speeld in de internationale driekamp, welke te Roubaix gehouden wordt, tussen Frankrijk, België en Nederland luiden: Heren-enkelspel: Dujardin (Frankrijk) sloeg Moreau (België) 63, 75; Lemyse (Frankrijk) sloeg Ewbank (België) 64, 60; Van Meegeren (Nederland) sloeg Geelhand (België) 6—3, 6—3. Heren-dubbelspel: Van Meegeren en Wilton (Nederland) sloegen Geelhand en Moreau (België) 63, 119. Voor het eerst na de oorlog weer rode rokken in de weilanden van Zuid-Kennemerland Wanneer Zaterdag 5 Februari over de weilanden en door de bossen tussen Noord- wijkerhout en .Vogelenzang een joelende meute voort zal stuiven op het spoor van een (imaginaire) vos en achter die meute de rode en zwarte jachtrokken die, gedragen op de machtige cadans van een paar hon derd graaiende paardebenen, in forse galop over de hekken en sloten voortstormen naar de einder, dan is een oude traditie in ere hersteld. Of eigenlijk twee, want ten eerste is het dan weer voor het eerst na lange jaren dat in Zuid-Kennemerland achter de honden wordt gejaagd en ten wej ^et jachtruiters daar niet gemakke- een positie waarin men weinig anders kan tweede is het zeer speciaal de in ruiter- WOrdt gemaakt door de intensivering doen dan noodsignalen met trappelende kringen met een zeker ontzag betitelde van de landbouw en de mensen, die niet benen te seinen. „jacht naar Vogelenzang", die wordt_ ge- vatten waarom het nodig is, dat een troep Gezonde sensatie, reden. Voor de oorlog werd deze jacht lieden rode jassen aantrekt, te paard klimt In ieder geval gaat er van deze sport een regelmatig door de Koninklijke Nederlandse cn achter een stuk of vijftig honden aan- merkwaardig verjongende werking uit. Jachtvereniging gehouden, thans is het r;jdt om een vos naar de eeuwige jacht- Zo zagen wij onlangs een foto van Winston de Haarlemse Rij- en Jachtvereniging die veiden te helpen, wanneer zulks met een Churchill, zich ondanks zijn hoge leeftijd het heeft aangedurfd de organisatie voor geweer veel makkelijker gaat. Of men sport nog opperbest achter de honden thuis voe- haar rekening te nemen. echter naar nuttigheids-maatstaven moet lend. Men moet daar niet uit afleiden dat afmeten, valt te betwijfelen en in ieder het zo eenvoudig is om de honden bij te over de Mont Bernule, welke "nafr^ bergdorpje La Turbie leidt. Inmiddels is bekend geworden, zb officieus we ke equipes zonder sb, i® ten de sterrit naar Monte Carlo H uitgereden. Er zijn 36 uitvallers te n0&" terwijl verscheidene équipes niet vT startplaats, om verschillende reden.. vertrokken. Van de 167 équipes dlê' tl eindpunt hebben bereikt, zijn er 48 L? strafpunten. dus 24 procent van he?* zijn vertrokken, arriveerden blanco register, wel een bewijs, dat t ditmaal geen eenvoudige rit is gew»,i De volgende landgenoten berSL Monte Carlo zonder strafpunten- VhW man-Van Keulen (Vauxhall), MuS' (Hillman) Van Beeck Calkóen (p mevrouw Van Stnen-Van Hasselt Fo Gravin van Limburg stirum (Ford S (Chrysler), Eelchmann (Bentlev) r„] hard (Volkswagen), Gatsonides (1111111,™ Van Splunter (Riley) en dr. SpreneerV Eyck (Chevrolet). a Wimille verongelukt ...Pe bek<:nde Franse coureur Jean Pier.a Wimille is gisteren tijdens een t—- "JO van ouetios die morgen wordt gehouden, dodelifkt ongelukt. Terwijl Wimille met hoge snsiii over het midden in de stad gelegen .ei reed, moest hij plotseling uitwijken vrar eTOPniP tnr>cr-J-inimmi-p „:„t_ Hel veld begeeft zich achter de meute naar het begin van de eerste „run". Dit plaatje geeft een moment weer uit een Huberlusjacht in Gelderland, maar aanstaande Zaterdag zal dit romantische schouwspel zich op de weilanden tussen Soordwijkerhotit en Vogelenzang her halen, wanneer de Haarlemse Rij- en Jachtvereniging haar eerste jacht achter de honden houdt Vit 'o nrhtw do «"'«cicii, vein ic ueiwijicicn eu 111 icuci ici cciivuuuig is uni ue iitmueu uij De „meet' van cieze jaent u geval moet worden gezegd, dat wanneer er benen, want deze felle rakkers zetten R.K. kerk )n Noorduujkernou één ding is dat de goede verstandhouding meestal danig de sokken in. Ook de ci voor het huis te Voge.enzang. van alle klassen op het Engelse platteland zestig ruiters die op de jacht van de HRJV heer K. Hensen van e ^eeft bevorderd, dat het „fox-hunting" is worden verwacht, zullen de handen vol Om maar meteen een misverstand uit de geweest. Want in het Britse en Ierse jacht- hebben om hun trekkende „hunters", die weg te ruimen willen wij opmerken dat veld rijdt de landedelman naast zijn pach- er al even veel pleizier in hebben, over de het hier geen jacht op levend wild betreft. ter> de dokter naast de postbode en de circa twiulig natte sloten te loodsen, die De bijzonder dik gezaaide bordjes met dominéé naast de pastoor. En het is zeker deze jacht telt. Maar zij krijgen daarvoor Art 461" er op zouden dat trouwens wel hun maatschappelijke status, die er een portie gezonde sensatie in ruil. die hen beletten Dit is een „slipjacht" waarbij voor kan zorgen dat zij heelhuids aan de nog lang zal heugen. met behulp van een strowis uit een vos- ..kiU" komen, maar alleen hun rijkunst en He: is iammer dat men niet tegelijkertijd senhok die over een bepaald parcours een flinke dosis durf om de honden over een jacht kan rijden en er naar kijken, wordt gesleept een kunstmati" sooor wordt alle obstakels te volgen op de weg die de Want het laatste is even opwindend als het getrokken dat' echter door de honden, die rode rover nleegt te kiezen. eerste. Niemand blijft ongevoelig voor het weten dat hen bij de kill" een beloning' Ongetwijfeld is het feit dat het wed- iafreel van de paarden die in lange spron- wacht met evenveel animo wordt gevolgd, strijd-element bij deze sport niet komt gen over de weilanden daveren als de ge- kijken, een belangrijke factor voor de col- incarneerde gratie van machtige snelheid, „Fox-hunting" Isghile sportiviteit van jachtruiters onder- van de felrode jassen, die afsteken tegen ling. Zij zullen iemand helpen, wanneer hij de donkere boszoom, van dit spel van De „echte" jacht op de vos wordt nog in moeilijkheden geraakt, omdat zij zelf onweerstaanbaar élan dat begeleid wordt steeds bedreven in Engeland en Ierland, ook de kans lopen Diana verhoede het door de dreunende donder van het voort waar de bakermat van deze sport ligt, hoe- met hun hoofd in een moddersloot te raken," galopperende veld. groepje toeschouwers dat zich on de h> gewaagd had. Zijn Simca maakte een D hevige slips en sloeg over de kop. WimÜ?. werd zwaar gewond uit het wrak gehaald i overleed 10 minuten na aankomst in ziekenhuis. Zijn vriend en rivaal, Luigi vf loressi. die vlak achter hem reed, kon nog r« het nippertje stoppen. Hij was geruime tH totaal overstuur. De 40-jarige Wimille heeft tal van Grand Pnx-races gewonnen na de oorlog. Hij ws, waarschijnlijk de beste coureur van de Alfa Romeo-stal en heeft zich grote faam verww. ven door zijn brilliante wijze van rijden Hij was zeer geliefd om zijn grote sportiviteit, Voetbaloverzicht Het inhaalprogramma van de Koninklijk Nederlandse Voetbalbond vermeldt wedstrij den voor de Haarlemse eerste ldassers. Vcó- EDO zijn de resterende wedstrijden nog van belang voor het bezetten van de tweed» plaats. Feijenoord heeft ook nog een kans op deze plaats te eindigen. In het Noorder Sport park komt Neptunus bij de Haarlemse club op bezoek en de gastheren zullen moeten tonen, dat hun de tweede plaats toekomt, Haarlem en Sparta ontmoeten elkaar In Rotterdam. Sparta zal vermoedelijk een van de onderste twee plaatsen moeten bezetten, Het kan 't Gooi nog voorbijgaan, maar wij vermoeden, dat de Haarlemmers de overwit- ning zullen boeken. RCH. Velsen en De Kennemers zijn vrij. Met belangstelling wacht de Racing het resultaat van UVSCoal en van Emnn- Fortuna af. Handbalprogramma Het programma voor Zondag luidt als volgt: Hoofdklasse. Dames: Concordia—'Vlugheid en Kracht, 14 uur, Noorder Sportpark; Turn- lust—PSV; Udi—Zeeburg. Heren: Olympia, Gr.PSV; Olympil, Heng.Blauw Wit; NilocVlugheid en Kracht. District West A. Ie klas, heren: AHC—Zee burg; Sport VereentAmersfoort; Achilles- Aalsmeer. 2e klas, heren: HAV—GVA. 2e klas, dames: Rood ZwartOSS. 2e klas, dames: Animo—Rood Zwart OSS 2Foresters 2. Verder nog: heren: HOCConcordia, 15u, Schalkwijkerweg. Meisjes: ConcordiaVlugh. en Kracht, 15 uur, Noorder Sportpark. Korfbal Laatste kans voor Oosterkwartier II Daar voor de eerste klasse van de K. N.K B. Zondag een inhaalprogramma is vast- gesteld, is Oosterkwartier vrij en kan af- wachten, wat de mede-degradanten zulle I presteren. Voor Rohda en Swift zijn echter evenmin wedstrijden vastgesteld. J Oosterkwartier 2 gaat naar Blauw Wit J i en slechts bij een eventuele overwinning I werkt dit twaalftal zich van de laatste plaats. Aurora brengt een bezoek aan Amsteloda- mum en kan met twee punten rijker terug komen. Ook Aurora 2 kan wellicht de neder laag tegen ZKV 2 revancheren, daar ZKVJ 'hans in Haarlem op bezoek komt. Sport Vereent 2 gaat naar Amstelodamum! .•ti gezien de prestaties der beide twaalftallen is ook hier een overwinning voor de Sant- ooortse club w.s. te verwachten. Velsense waterpolo-spelers voor een „warme" Zaterdagavond Vanavond zullen in het Velserbad enige i waterpolowedstrijden worden gespeeld. De belangrijkste is wel de dameswedstrjd tussen de zeventallen van VZV I en DWi I. In deze wedstrijd zal worden uitgemaakt wie van de beide zeventallen naar de vol gende ronde van de bekerwedstrijden vfltf dames zal verhuizen. Waar de Velsena dames in hun eigen bad spelen zijn wij ffi- neigri hun de meeste kans te geven, H< zal echter hard werken worden voor des overwinning. Een voordeel is ongetwijfe» het weer meespelen van mevr. Roelofs. Het is te hopen dat zij direct haar oude voffl zal kunnen hervinden. De tweede ontmoeting is de wedstrijd tussen de herenzeventallen van Haarlem en VZV. Tot nu toe hebben de Haarlem mers het er niet slecht afgebracht in tegen stelling met de heren van VZV. Deze he> ben al twee maal een steek laten valig pn willen zij een kans blijven maken voï de volgende ronde, dan moet er gewonnS worden. Een nederlaag schakelt deze plrë al direct geheel uit. De VZV'ers zullen dat' ook hun uiterste best gaan doen om goed resultaat te bereiken en daar Haar lem bij een overwinning in de volgends ronde mag uitkomen, zal het zeker ga- ducht spannen. Ten slotte komen het tweede en derof zevental der heren nog te water voor wed strijden tegen DWT 2 en 3. Hei derd* moet kunnen winnen. Bij het tweede hon den Wij het maar op een gelijk spel aas. W. S. V. „ST. BONIFACIUS" JÜBlLïEBj. Op 7 Februari bestaat de Wandelspon- vereniging „St. Bonifacius" te Haarlem ia ar. Deze vereniging is voortgekomen uit °- R.K. Transportarbeidersbond. Zij heeft ino tien jaren een goede naam verworven. terdag 26 Februari wordt een receptie W® H. K. B. gehouden en de volgende dag feestavond-

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6