Kennemer Lantaarn Bloempjes uit het bouquet „0. K: en W.-begroting" Visserij- ^TERDAG 29 JANUARI 1949 ÏTMUTDER COURANT van noot, Gijs ^leine schommelingen in het schoolbezoek pe uitbreiding van Schoonenberg Joel zich al voelen H ondcrdeel van de Velsense gemeente- oting"» Onderwijs, Kunsten en We- ^.i,appen behandelt bevat, als vanouds aantal interessante mededelingen. Het Hee saldo van dit hoofdstuk bedraagt n:1 -r voor de gewone dienst 589.000. ongeveer JHP| ^«tfzaakt door de paragraaf van het bij- r<r, rsew°on lager onderwijs f 174.895.54) !?n tooting van het vorige jaar steeg "i ..Polier cnlrin nn lip raminp1 vnr»r It het nadelig saldo op de raming voor W. betreft boven de 600.000. V het B. G. L. O. droeg daar toen i'jS.043.37 aan bij. tv eerste paragraaf gaat over het open er gewoon lager onderwijs, waarvoor hel rijk f 179.996.bijdraagt, berekend Lr het gemiddeld aantal leerlingen, dat 1916 2/3 is begroot. Vorig jaar bedroeg &dde><te 259 2/3. Daar staat een gelijk bedrag aan onder- «iizersbeloningen tegenover voor de aan L zeven gemeentelijke scholen verbonden leerkrachten. Voor 't onderhoud en de bijkomende kos ten der gebouwen wordt gerekend op glo- hjnl 13.000.en nieuwe aanschaffingen ü'in hoofdzaak vloermatten zullen in 1919 ongeveer 800.vergen, waarnaast het onderhoud van schoolmeubelen op ruim 3200.— wordt geraamd. Vele school banken zullen een nieuw verfje krijgen, want voor het lakken van het onontbeer lijke meubilair komt 2000.op de be- noting voor. Verder rekent men op ruim 8500.— in verband met de aankoop van nieuwe leermiddelen, waarvan het hand- werkonderwijs ongeveer 1300.— zal Vta^eD Ook iets minder U.L.O.-gangers. Het openbaar voortgezet gewoon lager onderwijs komt 2284.te kort en het openbaar uitgebreid lager onderwijs 25523.48. De schoolgelden van het 'U,L. 0. worden op 11.500.begroot (inclusief de5500.van de avond- U.L.O.) en van het rijk zal de gemeente 60.784.terug ontvangen, berekend naar eon leerlingen-gemiddelde van 290 (vorig jaar 295), zijnde het bedrag, dat aan on- derwijzerssalarissen wordt uitbetaald. Een jpatl bedrag is begroot voor de beloning van een aan te stellen handwerkonderwij- zeresaan de Willem de Zwijgerschool. Er zullen voorts nieuwe schoolmeubelen voor de U.L.O. worden aangeschaft tot een totaalwaarde van 1930.Van de overige kosten noemen wij nog 4135. voor verlichting, verwarming en schoon houden, plus 7470.voor het avond onderwijs, B. L. O.-school. Het openbaar B.L.O. vertoont een deficit Van 19.526.52. Het rijk draagt 19.843. In de kosten bij in de 21,293.die de salariëring van het onderwij zend personeel zal vergen, de provincie betaalt er nog eens 1480.van. De Wilhelminaschool en het perceel Lijsterlaan zullen ongeveer 8750.- aan onderhoud opeisen en voor school- beboetten is 760.uitgetrokken. Men verwacht dat 70 leerlingen van het B.L.O. gebruik zullen maken, en de gemeente be taalt voor huishoudonderwijs aan de B. L. 0.-scholen 200.Verder wordt 2750.— geraamd voor de verlichting en de venvarming der schoolgebouwen en /3199- voor pensioenen. Tenslotte staat er nog een bedrag van bijna 7000— voor rente en aflossing van geldleningen. Bijzonder gewoon onderwijs. 48.556.tekort, daar de subsidie ad 48.000.(60 pet. der salarissen) en de bijkomende posten geen baten tegenover zich vinden. Schoolzwemmen voor 2400 kinderen. Een aparte behandeling krijgen die ge meentelijke bemoeiingen met het lager onderwijs, die buiten het raam der reeds genoemde posten vallen zoals zwem onderwijs en voeding of kleding. Men schat de kosten van het schoolzwemmen op 9850.3.75 per leerling per jaar voor 2400 kinderen, plus kosten voor wedstrij den en het vervoer van de Santpoortertjes naar het Velserbad). Doordat de bijdrage van het Centraal Schoolmelk-comité aan Velsen over 1949 niet langer verleend zal worden, wordt voor de schoolmelkverstrekking 6000. geraamd; de onderwijsvernieuwingsidee zal 1300.kosten aan propaganda, cur sussen, reizen e.d. Middelbaar en hoger onderwijs. De handelsavondschool brengt de enige inkomst uit hoofde van schoolgeldheffin gen op de begroting voor het middelbaar onderwijs 2400.waarnaast 5180. door het rijk wordt gesubsidieerd in de kosten van het handelsonderwijs en de provincie nog eens 1036.bijdraagt. De uitgaven gaan ver boven deze ontvangsten uit: met 38.554.als nadelig saldo sluit deze paragraaf. Er zal bijvoorbeeld 3750.- betaald moeten worden aan andere gemeen ten bijwijze van bijdrage in de kosten der gemeentelijke H.B.S.(en) en verder vor dert het rijk f 29.676.— voor de R.H.B.S. in Velsen (berekend naar 233 leerlingen). Het middelbaar handelsonderwijs in de U.L.O. gaat tenslotte naar schatting 11.765 gulden kosten. Hoger onderwijs buiten "felsen. Het hoger onderwijs is eveneens moei lijk sluitend te krijgen: tegenover 14.000.- aan geschatte retributies van leerlingen, die elders een gymnasium of een lyceum bezoeken, staat bijvoorbeeld een bijdrage van 50.200.aan elders gevestigde scholen. Onderstaand slaatje geeft de aantallen leerlingen uit Velsen die in 1948 de diverse gymnasia en lycea in Haarlem bezochten, met tussen haakjes de cijfers van 1947 er achter. Kennemer Lyceum60 (56) Christelijk Lyceum 42 (41) R.K. Lyceum 40 (39) „Sancta Maria" 22 (22) Ook hier dus een geringe stijging. Het bijzonder gewoon lager onderwijs zal de gemeenschap vermoedelijk 174.895.- gulden meer kosten dan er baten van ko men: hoewel men rekent op 31.000.aan schoolgelden, waar echter voor „Spaarn- ëerg" in Santpoort en de „Insinger- school" aan de Kerkstraat in IJmuiden 7950.—, voor rente en aflossingen van geldleningen 21.051.— plus 30.538.— en een gemeentelijke vergoeding van de kosten van instandhouding van bijzondere scholen 111.375.tegenover staat. Ver der staat er nog in totaal 17.764.als vergoeding aan de besturen van vier Ka tholieke scholen aan de creditzijde. De paragraaf der bijzondere voortgezette ugere^scholen vermeldt een tekort van 1217.—, hoofdzakelijk veroorzaakt door de bijna 4500.als vergoeding van ge meentewege in de kosten van instand houding van bijzondere scholen (vorig jaar werd dit bedrag op meer dan het dub bele geschat). Meer leerlingen voor het bijzonder onderwijs. Een specificatie van het leerlingental der bijzondere scholen in Velsen leert, dat in 1918 totaal 3274 kinderen het lager en 144 |r het voortgezet lager onderwijs volgden. D 1947 waren het er 3177 en 202, een We stijging is dus te constateren, voor het bijzonder uitgebreid lager on- «nvijs rekenen B. en W. op een nadelig ^do van 21.788.23: de gemeentelijke ^rgoeding, gebaseerd op 280 leerlingen, geschat op 11.310.—. Dan is er nog het bijzonder buitenge- jwn lager onderwijs, dat van Velsen een ijarage vraagt van 150.aan die ge- eenten, waar aan Velsense kinderen dit onderwi vijs wordt gegeven. Het B. V. L. O. (dfl bijzondere bewaarscholen) komt Agenda voor Be verwijk ZATERDAG 29 JANUARI. «^nemer-Theater, 7 en 9.15 uur: Ker- mweugde. *acht0Nüleater' 7 en 9'*5 uur: 29 ^aar op p- B-Theater, 8 u.: De wrekende hand. .^S?',Theater (Castricum), 8 u.: Iedere nd Nekslag acht. ZONDAG 30 JANUARI. «mer-Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 y kermisvreugde. Lüxor-Theater, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: a laar op Wacht de ?eater' 230 en 5 uur: Tarzan in (wmn' 8 uur: De wrekende hand. IWf ter (Castricum), 2 en 4.15 u.: klnVei mó in: 8 uur: Iedere avond nekslag acht. MAANDAG 31 JANUARI. ^S»gdlr"Theater-7 en 915 uur: Ker_ "achf01~tlleater' 7 en 9-15 uur: 20 ^aar op 8 u.: De wrekende hand. me j^a';er (Castricum), 8 u.: Don't Nijverheidsonderwijs. Daar de gemeente voor het Nijverheids onderwijs veel meer moet betalen dan zij aan schoolgelden of rijks- en provinciale bijdragen ontvangt, is het nadelig saldo voor dit gedeelte eveneens vrij hoog 72.653.Het rijk draagt vermoedelijk 53.746.bij in de kosten, andere ge meenten waarvandaan leerlingen in Vel sen school gaan 5100.(het leeuwen deel gaat naar de Nijverheidsdagschool) en de provincie past 14.241.bij (even eens meer dan de helft voor de Nijver heidsschool). Er staat evenwel 73.825.voor kostefi van het lager nijverheidsonderwijs tegen over (vorig jaar aeraamd: 53.515.dat als volst gespecificeerd wordt: f 49.930. voor de Visserijschool, waarin 1500.— voor een oefentocht met de „Prinses Ju liana"). De lasten van het Dashuishoud- onderwijs worden begroot op 26.194. en aan subsidies denkt de gemeente voor het nijverheidsonderwijs 61.186.uit te geven, waar nog eens f 6500.bijkomt als bijdrage aan andere gemeenten. Van feest, kunst en sport. Het hoofdstuk Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zou niet compleet zijn, wanneer de aandacht niet gevestigd zou worden op diverse feestelijke, artistieke en sportieve bemoeiingen van gemeentewege. Werd voor 1948 gerekend op bijna 5000.voor volksfeesten, het „geestes- Arme" 1949 krijgt maar 1440.De com missie voor schoolfilm en de voorstellingen zelf zullen evenals vorig jaar rond 1000.- gaan kosten, en er is niet minder dan 16.700.uitgetrokken voor subsidies aan sportverenigingen en „andere kosten van lichamelijke ontwikkeling", zoals dat in ambtelijke taal heet. De verdubbeling ten opzichte van 1948 wordt onder meer ver oorzaakt door de uitbreiding, die „Schoo nenberg" heeft ondergaan, doordat men bijvoorbeeld alleen al 4300.geraamd heeft als kosten van beplanting en onder houd. Daar staat direct tegenover, dat de ge meente aanzienlijke inkomsten van het nieuwe sportpark verwacht: 1200 zitplaat sen brengen 1500.op, 2400 staanplaat sen tezamen 1900.Voor 20 competitie wedstrijden zal de bruto ontvangt dus be dragen 68.000.en de netto recette (als de belasting er af is) blijft toch nog altijd 50.000.Dan zijn er de beker- en an dere wedstrijden, die netto 5000.op brengen en de pacht van de buffetten en de fietsenstalling doet er zo'n 1100.bij. De 5 bij- en de 2 hockeyvelden brengen 2800.op en de tennisbanen 1500. Nu moet hierbij worden opgemerkt dat de gemeente van competitie- en beker wedstrijden slechts 15 pet. der nettorecette ontvangt, zodat het totaalbedrag der ge raamde inkomsten 15.450.de uit gaven nog niet eens dekt. Maar nu V.S.V. en Stormvogels weer binnen de gemeente spelen, is de vermakelijkheidsbelasting voor die gemeente ook weer gestegen: factoren dus. die bij de beoordeling van de exploitatie van Schoonenberg niet uit het oog verloren mogen worden. Historie. Er wordt f 9000.begroot als subsidie aan het speeltuinwerk de argumentatie van B en W. hierbij hebben wij reeds eer der vermeld. De historische verzameling en het gemeente-archief zullen uitgebreid worden, zodat hiervoor 1000.is ge rekend; 750.meer dan in 1948. De uit gaven voor de leeszaal belopen vermoede lijk 1880.— tegen een bedrag van 262.40, dat in 1947 werd uitgegeven. Van dit geld zal herstelwerk aan het gebouw Heidesfraat 40 worden verricht. „GIJS BEKIJKT 'T". Op Dinsdag 15 Februari zal de Christe lijke toneelvereniging „De Wijkertoren" een uitvoering geven van „Gijs bekijkt 't" een klucht in drie bedrijven door Jack Bess De opvoering zal in het verenigings gebouw aan de Schans te Beverwijk plaats vindea. i Nieuwe straatnamen in Beverwijk Beijneslaan naar Beijnesfabriek De gemeenteraad van Beverwijk zal bin nenkort hebben te beslissen over een aan tal wijzigingen in straatnamen. De zijstraat die Oostelijk langs de Hendrik Mandeweg komt, (étagewoningen) zal eveneens Hen drik Mandeweg gaan heten, de „Venne laan" komt evenwijdig hieraan, de „Bey- neslaan" zal mettertijd het nieuwe com plex van Beynes' fabriek met het Noorde lijk deel der Hendrik Mandeweg verbin den; evenwijdig aan de Vennelaan k/imt „de Brink" (welke naam eveneens door het speelveld, dat tussen genoemde fabriek en deze straat is geprojecteerd, zal wor den gedragen) en de nieuwe verkeersader, die tussen Galgenweg en de Mandeweg is gedacht, gaat „Kruisweg" heten, omdat hij de Alkmaarseweg zal moeten kruisen. Criliek van een vrijdenker op justitie en gevangeniswezen De cursusvergadering van de Vrijden kersvereniging „De Dageraad", afdeling Beverwijk, welke Vrijdagavond in het zaaltje van „Nieuw Leven" aan de Baan- straat plaats vond, werd geopend door de voorzitter de heer J. Roschar. De echtge noot van wijlen Clara Wichman, dr. J. B. Meyer, sprak deze avond over het onder werp „Misdaad, straf en vergelding" en begon zijn uitvoerig betoog met het stellen van de vraag, wat is misdaad? Als voor beeld noemde spreker de Amerikaanse automobielkoning H. Ford, die volgens dr. Meijer zijn arbeiders veel te lage lonen betaalde en daardoor rijk werd, een mis daad, die door de wet niet gestraft werd. De Nederlandse rechters, vond spreker zijn opgevoed in de sfeer van het kapitalisme. Ook al, omdat ze uit een bepaalde klasse komen, kunnen de meesten zich niet be grijpen hoe de gemiddelde mens die een misdaad gepleegd Heeft, er voor staat. Het is niet juist, aldus spreker, de N.S.B.'ers uit de gemeenschap te stoten en hij pleitte voor normale opneming in de maatschap pij. Aan het slot van zijn betoog hield spreker een pleidooi voor hernieuwing' van het gevangeniswezen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd na de pauze veel gebruik gemaakt. Hoe ziet de grond rond Beverwijk er uit? De Beverwijkse tuinbouwstudieclub or ganiseert in samenwerking met de Tuin- bouwvoorlichtingsdienst een belangrijke avond; op 8 Februari wordt namelijk in het veilinggebouw ,,'t Centrum" een bij eenkomst gehouden, waar ir. K. de Roo zal spreken over de bodemkartering. Voor Kennemerland is deze lening niet alleen interessant, maar bovenal belang- •ijk, want men hoopt deze avond meer te horen van het onderzoek naar de bodem gesteldheid rond Beverwijk. Want de tuinbouw wacht nog steeds op nieuwe cul tuurgronden nu de tegenwoordige tuinen ten prooi vallen aan het uitbreidingsplan. Muziekgroep opgericht Het Kerkblad voor de Nederlands Her vormde Gemeente Beverwijk maakt mel ding van de oprichting van een nieuwe muziekgroep, welke de naam draagt „Har- monia". De leiding is toevertrouwd aan de heer C. Bakker. Soldaten worden voorgelicht Voor de Katholieke jongelui van de parochies in Beverwijk en Wijk aan Zee, die dit jaar voor actieve militaire dienst moeten opkomen, worden op Woensdag 9 en Donderdag 10 Februari in de St. Jozef zaal aan de Arendsweg bijeenkomsten ge houden. Het doel van deze avonden is, de jongens enigszins te wapenen tegen het soldatenleven. Op de eerste avond zullen spreken kapelaan Stammeyer en dr. Ver- sewel. De tweed„e avond aalmoezenier Schoonerbeek. Successen voor Hotac In het Statenhuis aan de Velserweg vonden Donderdagavond voor de competi tie van de Nederlandse Tafeltennisbond weer enige wedstrijden van de Hoogoven taf el tennisclub plaats. Het eerste heren-team bestaande uit de heren Weenink, Meyer, en Kuilman be haalde een overtuigende 82 zege op T. O. G. 4 uit Haarlem en staat hierdoor vast op de tweede plaats in de le klasse. Het tweede dames-team won met 73 van Togido 2 en het vierde heren-team sloeg Togido 4 met 100. Tenslotte behaalde het tweede heren team met de heren Abbas, de Loor en Dekker in de uitwedstrijd te Haarlem te gen Winfried 4 een nuttige 64 overwin ning en staat in de 2e klasse met 3 punten achterstand op H.B.C. I op de tweede plaats. PROPAGANDAWEEK P. I. T. In de week van 29 Januari tot en met 5 Februari zal er door de Beverwijkse afdeling van het Protestants Inter-Kerke- lijk Thuisfront een huis aan huis actie worden gehouden voor het werven van contribuéren de leden. Zijn Uw wanten op het politiebureau? Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Maandags tussen 17 en 19 uur en des Zaterdags tussen 15 en 18 uur inlichtingen te krijgen omtrent de in de week van 21 tot en met 28 Januari gevonden voorwer pen en wel: blauwe muts, grijze wollen shawl, linker glacé herenhandschoen, wit wollen kinderwantje, ceintuur, vulpotlood, paar blauwe glacé dameshandschoenen, dameszakdoek, witte want, bruine want, priester shawl, glacé dameshandschoen, enige blikken groenten, 7.40 in een pa piertje, muntbiljet van 1, slee. vulpen in étui, rode want, lederen want, bruine herenhandschoen, donker blauw jongens jasje, bril, een hond (foxterrier). Contact-avond De Centrale Bestuursraad der Verenigde Beverwijkse Zang- en Muziekverenigingen organiseert hedenavond in het Kennemer- theater een contactavond. De medewerkers zijn onder andere de humorist J. W. van Tongeren en P. Rijsdijk, goochelaar. Velsen Prijsvaststelling voor grond te Velsen-Noord Zoals bekend mag worden verondersteld, opent de Noodtoewijzingswet de moge lijkheid om de vergoeding voor onteigende grond weer met grond te betalen. Hoewel in feite de prijs waarvoor deze grond wordt uitgegeven, door het Rijk moet worden be paald, omdat deze instantie door de finan ciering van het wederopbouwplan hierbij in verreweg de meeste gevallen het groot ste belang heeft, is een centrale prijsvast stelling practïsch onuitvoerbaar. Dit wordt door de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting bevestigd in een daar toe strekkend schrijven. Aan deze bezwaren zal. blijkens dit schrijven, worden tegemoet gekomen, indien de raad voor 't uit te geven gebied de prijzen vaststelt en daarop via Gedeputeerde Staten de goedkeuring van het Rijk vraagt. Het tijdstip daarvoor is thans aangebro ken, aldus het college van B. en W., ten minste voor zover het de gronden betreft, die gelegen zijn in het plan A voor Velsen- Noord. ten Zuiden van de spoorbaan Haar lemUitgeest. De voorbereidingen voor deze prijsvaststelling zijn verricht door het Sub-bureau IJmond van de Wederopbouw. Aan het ontwerp hiervan heeft het Prijzen- bureau voor Onroerende Zaken te Haarlem inmiddels zijn goedkeuring gehecht. Bij de bepaling van deze prijzen is geen rekening gehouden met de rentabiliteit van het plan, omdat moet worden uitgegaan van dezelfde basis als waarop de vergoeding voor de onteigende gronden is berekend. Indien er verlies of winst bij de totale gronduitgifte mocht ontstaan, dan wordt deze verrekend in het raam van de totale wederopbouwkosten. De prijzen moeten dus worden berekend naar het prijspeil van Mei 1940, waarbij differentiatie mogelijk is, al naar gelang de gronden meer of minder gunstig zijn gelegen. De prijzen variëren van 3,tot 15, per vierkante meter. Van een herenpantalon en Bello In de week van 14 tot 21 Januari werd aangifte gedaan van het vinden van een be drag van ruim 14, enige wanten, 1 porte- monnaie, 1 paar handschoenen, 1 kinder muts, 1 autoped, 1 broodzak, 1 gummibal, 1 biljet van 2,50, 1 handschoen, 1 textiel - kaart, een soort nietjesstamper, 1 heren rijwiel, 1 zilveren ring, 1 rood badpak, 1 biljet van 1, 1 herenpantalon en 1 bril. In de afgelopen week werden op het bureau gedeponeerd: enige wanten, 1 kin derwagenzeiltje, 1 tennisschoen. 1 porte- monnaie, 2 springtouwen, 1 broche, 1 schoudertas (kind); 1 reparatiedoosje, 1 muts, 1 nummerplaat (G.Z. 83744), enige handschoenen, 1 hond, 1 laars, 1 das, 1 hoed (heer), 1 ceintuur, 1 melkbus (40 liter), 4 breinaalden, 1 biljet van 2,50, 1 auto wiel dop (Fiat), 1 autoklephaak, 2 ziekenfonds- premiebewijzen, 1 oorbel, 1 biljet van 1, 1 bal, 1 illustratie (Engels), 1 klomp, 1 hoofddoek, 1 sjaal. 1 riem (padvinders), 1 theelepel, 1 jasje (jongen), 1 schoolétui, 1 paar gymschoenen, 1 tabaksbonnetje, 1 fietsje (kind). Zij nog vermeld, dat men inlichtingen hieromtrent kan krijgen in kamer 4 van het hoofdbureau van politie, elke werkdag tus sen 11 en 12 en 16 en 17 uur uitgezonderd Zaterdagmiddag. INGEKOMEN RAADSSTUKKEN. De agenda voor de raadszitting die Dins dag 1 Februari om half acht in het ge meentehuis zal worden gehouden opent met een drietal ingekomen stukken. In de eerste plaats zijn er de brieven omtrent ter goed keuring ingezonden Raadsbesluiten, dan is er een verzoek van het bestuur van het „Zakencentrum Kennemerlaan" om verbe tering van de verlichting in de Kennerrter- laan, welk verzoek in handen van B. en W. is ter afdoening. Vervolgens vraagt de heer J. Gozeling uit Santpoort om hem uit de gemeentekas een tegemoetkoming te ver lenen in de reiskosten van zijn kinderen, die de R.K. school voor B. L. O. in Haarlem bezoeken. Dit verzoek is in handen van B. en W. ter advies. Met een beklemmende openhartigheid wordt in „Verwoeste levens" het verscheur de innerlijk van een wanhopige vrouw blootgelegd, die als gevolg van een onbe antwoorde liefde tot daden komt die moreel en wettelijk te veroordelen zouden zijn. Het in bijna alle Hollywoodpi^nten voor komende liefdesthema vindt hAr zijn ont wikkeling langs volkomen verantwoorde wegen en dwaalt niet af naar zijpad#) van overgevoeli gheid De wetenschappelijke stempel die op dit werk is gedrukt heeft er zorg voor gedragen dat het geheel niet is uitgegroeid tot een sensationele aaneenschakeling van ver warrende liefdes-scènes met een hysteri sche vrouw als centrale figuur. Joan Crawford is te bewonderen in een grootse, indrukwekkende karakterrol a-mi haar belangrijkste twee tegenspelers fan Heifin en Raymond Massey, geven rliik begaafd te zijn met uitzonderlijke speel- capaciteiten. Een film, die een bezoek aan Thalia over waard is. „Nattigheid' Zondagmiddag en verder Maandag. Dins dag en Woensdag wacht de Thalïa-bezoe- kers een vermakelijke George Formby- klucht, getiteld „Nattigheid", waaraan deze filmheld zijn naam van muzikale droog komiek alle eer aan doet. L. v. B. VERKOOP VAN GROND. Ir. H. C. Wentink te Velsen hoeft de raad verzocht aan hem te verkopen het bouwter rein aan de Van Tuyllweg er de Dr. Kuy- perlaan te Velsen. Dit terrein maakt deel uit van een stuk grond ter grootte van 1065 vierkante meter. B. en W. stellen de raad voor dit verzoek in te willigen onder de gebruikelijke voor waarden en de prijs te verrekenen op 6.50 per vierkante meter. IJmuiden-Oost BRIDGECLUB „DE JUMP" NIET ERG OP DREEF. In de afgelopen week heeft de IJmui- dense Bridgeclub „De Jump" het er niet zo best afgebracht in de NBB-wedslrijden. Van de drie teams heeft er een gelijk ge speeld en twee teams hebben verloren. Team III KuiperDe Jong en Mulder- Baggerman verloor van Team IV Lamarr v. Pel en mevr. BreurMainz speelde ge lijk met B.C. „Haarlem" III. Team V BreurZandwijk en mevr. Kra mer-De Groot verloor van B.C. „1940" V met 7542 m.p. Santpoort-dorp SCHAAKCLUB SANTPOORT „BEKERDE" VOORT. Deze week werd er door de niet aan griep lijdende leden van de schaakclub „Santpoort" verder gespeeld om de beker. De uitslagen waren: Groep I PardoenHaanappel 10; PelsBilder 10; Dr. M. de GrootRol VzV?. Groep II NederlofHoman 10: VullingHouterman n. g.: Elfferich Leijsma 10; SchweitzerVan Dijk 10. Groep III v. DongenKaan 10: WennisDe Jong 01; Zuiderduijnv. d. Blom 10; WennisSleeswijk 01. De arbeiders in de Arnhemse kolenhan del zijn weer aan het werk gegaan. De werk gevers erkenden de morele verplichting tot het uitbetalen van de looncorrectie van f 24. Er zal een jaarlijkse vacantietoeslag van I pet. worden gegeven. Aangezien de werk gevers erkend hebben, dat de arbeiders in principe gelijk hebben, besloten de werk nemers tevreden te zijn met 1 pet. vacantie toeslag. in plaats van 2 pet. -*Naar IJsland. De stoomtrawler Bergen IJm. 16 zal Dinsdag ter visserij in de IJs landse wateren vertrekken. Repareren. Voor reparatie aan de ketel zal de Gerberdina Johanna IJm. 38 enige dagen binnen blijven. De Johannes Polderman IJm. 20 is tijdelijk opgelegd wegens motorreparatie. De Gorredjjk gaat trawlen. De nieuwe motorlogger Gorredijk IJm. 75 is enige da-gen in Scheveningen geweest om bij de werf, waar het schip is gebouwd, de N.V. Sleephelling Mij. Scheveningen, van kim- kielen te worden voorzien. De logger wordt nu alhier in de haven klaargemaakt voor de trawlvisserij. Naar de verre visserij. Nadat al de Catharina Duyvis de visgronden van de Barendszee heeft opgezocht gaat ook de V.E.M.-trawler Sumatra naar de verre visserij. De beide schepen hebben een mar conist aan boord. De eerste berichten van de Cathai-ina maken melding van een stijve bries in het hoge Noorden, zodat de traw ler op halve kracht moet varen. Laatst is Lampenier bij zijn moderne achterneef de PEN op visite geweest. Hij beschikt over een massa Kennemer Lantaarns in Velsen, die vol gens een vriendelijke PEN- meneer ook wel eens niet alle maal branden. Hadden ze de lantaarn stekers maar niet aan de dijk moeten zetten. Die vriendelijke meneer ont hulde dat. nu de lantaarn opstekers er dus niet meer zijn, de politie eigenlijk een oogje in het lampeglas moet houden: dat staat ergens in de wet. Maar Velsense Herman- dadders kijken wel eens niet volgens bureauzitter, die ook vaak avondlijke autozitter is en zo kon het gebeuren, dat lantaarnpaal M 90 (kijkt u maar na), het staat er op, een nachtlamp bij de splitsing RijkswegMeervlietstraat in Velsen vijf nachten uit is ge- 5st- voor er een melding kwam. Nog sterker: M 34 el ders aan de Rijksweg heeft vijftien dagen en nachten kapot gewacht op een oogje va» een passerende ageut, V.S.V.-verlelsel. Overigens is er Zondag een hevig daverend ding voor gevallen, waar een lichtje van de Kennemer Lantaren bij dient te worden opgestoken. V.S.V. werd kampioen en dat was een heel feest.... ook later bij v. d. Lem aan de Zee weg. Lampenier heeft nooit geweten, dat deze Voetballers Sonder Vrees zulke liefheb bers van gerstenat en andere geestrijke dranken zijn. Het was wel gezellig op Schoonen berg met al die beste stuurlui, die om het groene veld waren gaan zitten en luidkeelse aan wijzingen gaven hoe het wel moest of hoe het nog beter kon. Lampenier's buurvrouw zei verontwaardigd, dat er veel meer op de bal gezeten moest worden. Dat lijkt niet helemaal navol- genswaard want dan liepen de supporters vast weg. Hart onder riem. Bij verschillende uitvoe ringen in verschillende IJmui- dense zalen heeft Lampenier vaak zéér verschillende reac ties van Koning en Koningin Publiek gehoord. Het sterkste staaltje werd in Thalia ver toond, waar PALVU het aan durfde een loodzwaar en heel moeilijk stuk te geven. Een dame op de derde rij vond er „geen klap" aan, maar een jeugdige rijgenoot vond het een prachtstuk, dat „kasuweel" werd ver tolkt. Waaruit voor PALVU en alle andere amateur-tone listen de leeringe te trekken is. dat het publiek een moeilijk koninkje is met despotische neigingen, regerend zonder grondwet, ennevaak zon der liefde voor de onderdanige dienaars op de harde planken. Halletje. Een gewichtig manspersoon, die kennelijk bij een dure auto hoorde, liep deze week door de vishal met een gezicht, alsof hij kilo's kaas had gegeten van vis. Bij een scharretje, dat tus sen de schaarse kisten was ondergedoken, stelde de per soon de vraag, wat dat voor gedierte was. Kaaridder ach ter een steekwagen lichtte hem volgaarne in: „Een haaitje, meneer, die door ze moeder te vondeling is gelegd." Noodkreet. De zeelieden uit IJmuiden en'omstreken die vijf jaar lid waren van het corps „Vrijwil lige reserve-Hulpschependienst der Koninklijke Marine", wat een ferme naam voor een ferm gezelschap is, zijn niet tevre den over hun mobilisatie bonus. Van de 50 Kennemer- zeerobben hebben er pas een stuk of tien centen gezien van de minister van Marine en op brieven zelfs boze aan het afwikkelingsbureau komen afwijzende antwoorden. Van middag gaan ze in hötel Ken- nemerhof bij elkaar om er eens een dikke boom over op te zeHon en een request aan cie minister voornoemd te sturen. LAMPENIER Joodse beschuldigingen tegen kardinaal Mindszenty Vier vooraanstaande Joodse organisaties te Boedapest hebben, volgens Reuter, kar dinaal Mindszenty beschuldigd van anti- semistisme en van steunverlening aan de Jodenvervolging door de Nazi's alsmede het voorbereiden van herinvoering in Hon garije der anti-Joodse wetten uit de oor logstijd. Deze beschuldigingen zijn tot uiting ge bracht in een telegram aan de Joodse ge meenschappen en organisaties in het buitenland, verzonden door de Hongaarse afdeling van het Joodse wereldcongres, de Hongaarse Zionisten-organisatie, de cen trale raad van Joden in Hongarije en het bestuurscomité van de autonome orthodox religieuze lichamen in Hongarije. In het telegram wordt gezegd, dat de Hongaarse Joden „onder grote afkeuring"' vernomen hebben, dat sommige Joodse organisaties in het buitenland kardinaal Mindszenty verdedigen. „Wij zijn ervan, overtuigd," aldus het telegram, „dat deze organisaties en haar leiders niet voldoende op de hoogte zijn met de activiteit van kardinaal Mindszenty in de laatste vier jaren, zijn anti-semietisch verleden, zijn anti-Joodse samenzweringen en het feit, dat zich onder de van hem afkomstige in beslag genomen documenten zijn plannen bevonden tot herinvoering van de anti- Joodse wetten." Bijzondere voorlichting in het buitenland Minister Stikker vraagt f 760 000 extra In een Nota van Wijziging aan de Tweede Kamer deelt minister Stikker mede, dat de begroting van Buitenlandse Zaken voor 1949 met 760.000,wordt verhoogd. In de toelichting zegt de minister: „Thans beslaat grote behoefte aan fond sen voor bijzondere voorlichting in het buitenland wegens de ontwikkeling van de gebeurtenissen in Indonesië in het alge meen en de actieve bemoeienis daarmede van bijkans alle landen ter wereld in het bijzonder. Aangezien de uitgaven voor deze bijzondere voorlichting meer van inciden tele aard zijn en feitelijk buiten de nor male uitgaven ten behoeve van de buiten landse voorlichtingsdienst vallen, en aard en karakter van deze bijzondere voorlich ting een gespecificeerde opgave der kosten niet mogelijk maken, worden deze fondsen aangevraagd op het begrotingsartikel be treffende de uitgaven voortvloeiende uit Staking bij de British American Bij de British American Tobacco Com pany te Amsterdam is een staking uitge broken welke ongeveer 600 arbeiders en arbeidsters omvat. Nadat het College van Rijksbemiddelaars een uitkering van 4 pet. van het jaarloon aan het personeel had toegestaan, werd een uitkering van 8 pet. geëist. Naar aanleiding hiervan heeft het College van Rijksbemid delaars de toestemming voor de uitkering van 4 pet. weer ingetrokken. Het college motiveerde dit besluit in een brief aan de directie, waarin gezegd werd! „Een belangrijke eis, die het college stelt is, dat de besprekingen kunnen geschieden in een sfeer van rust Het feit, dat van bepaalde zijde actie wordt gevoerd, waar door de gestelde eisen in een politieke sfeer worden getrokken en het feit, dat door middel van staking gepoogd wordt de in williging van de eisen af te persen maken dit onmogelijk". Marshall-hulp volledig geschenk? De Amerikaanse Congrescommissie die belast is met het toezicht op de verdeling der Mai-shall-hulp heeft aan het Congres voorgesteld dat voortaan alle Marshall hulp zal worden verstrekt in de vorm van schenkingen en niet gedeeltelijk in de vorm van leningen zoals tot nu toe het geval was. Uitgevaren vissersschepen NOORDZEE Maandag 3 Januari: stoomtrawler Petten IJM 49. Dinsdag 4 Januari: stoomtrawler Klaas Wijker IJM 85. Zaterdag 8 Januari: stoomtrawler Flamingo IJM 25. Vrijdag 14 Januari: motorlogger Kees KW 124. Maandag 17 Januari: stoomtrawler Haar lem IJM 9: Hercules IJM 196; Adelante IJM 19. Motorlogger: Rijnmond IV KW 15; Eliza beth KW 64 (28 Jan. binnen); Saturnus KW 69; Vooruit KW 151 (28 Jan. binnen); Zee meeuw KW 170 (28 Jan. binnen). Dinsdag 18 Januari: stoomtrawler De Hoop IJM 73. Motortrawler Batavia IJM 99; Excelsior III KW 76. Motorlogger Nederland VI KW 37; Annie KW 54; Sumatra KW 86; Bali KW 129 (28 Jan. binnen): De Vier Gezusters KW 162. Woensdag 19 Januari: stoomtrawler Lim- burgia IJM 54; Cornelis IJM 5; Robert Wil liam KW 123. Motortrawler Shamrock IJM 129. Motorlogger Noordster KW 67; Willempje KW 89: Gebroeders KW 166. Donderdag 20 Januari: motorlogger Henk KW 56; Voorwaarts KW 140. Zaterdag 21 Januari: stoomtrawler Norma Maria IJM 6: Hornrif IJM 155. Motortrawler Medan IJM 57; Dirkje RO 53. Motorlogger Martha IJM 74. Maandag 24 Januari: stoomtrawler Gloria IJM 37: Amsterdam IJM 58; Vios 4 IJM 96. Motortrawler Antje RO 15: Claesje RO 46. Motorlogger Heemstede IJM 53: Fierman Eduai'd KW 5: Willem Cornelis KW 16; Arie Nico KW 17; De Verwachting KW 28: Floris KW 59; Jan KW 84: Sumatra KW 86 Alida KW 91: De Vrouw Dirkje KW 104; Jacoba KW 107; Gebroeders KW 103 Wilhelmina III KW 147: Java KW 159 (26 Jan. binnen); Jan na KW 163; Aleida K W169; Prinses Margriet SCH 248. Dinsdag 25 Januari: stoomtrawler Zeehond IJM 70. Motorlogger Nelly Maria KW 70; Wilhel mina II KW 138; Adjowico RO 9. Woensdag 26 Januari: stoomtrawler Mary IJM 61: Prinses Beatrix IJM 117; Katwijk II KW 134 Motorlogger Java KW 159. Donderdag 27 Januari: stoomtrawler Libyan GY 938. Motortrawler Thorina IJM 33. LOFOTEN Dinsdag 18 Januari: stoomtrawler Schoorl IJM 39. BARENTSZEE Maandag 24 Januari: stoomtrawler Catharina Duyvis IJM 60. Vrijdag 28 Januari: stoomtrawler Sumatra IJM 62. In de vaart gebrachte trawlers 21 Jan. St.tr. Horn Rif IJM 155, schipper D. Taal, N.V Nationale Stoomvisserij. 25 Jan. St.tr. Zeehond IJM 70, schipper H. Vuil, N.V. Scheepsexploitatie Mij. De Mare- zaten.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 7