Taxi tel 4333 Liwafa Scheveningen: stuk van Den Haag, maar desondanks plaats op zichzelf OLD CLOTHES NEW TAXii Het testament ZATERDAG 29 JANUARI 1949 IJMUIDER COURANT VAN DE 'ARING' pCHEVENINGENHET LEUNT ZO VERTROUWELIJK tegen Den Haag aan en eigenlijk werd het er al in verzwolgen, maar toch is er aan de voet van het oude kerkje, dat allang niet meer over de daverende bad-hotels kan heenkijken naar de zeekant een eigen sfeer bewaard gebleven, die ruikt naar pekel en naar een zoute haring, naar de pek van een logger en de binnenkant van een kantje malse „nieuwe". De tram riidt er dwars doorheen, bij het circus langs en dan verder naar de Helmstraat, waar de redersvereniging woont, maar bij het kerkje en langs de peuterige hofjes, die zo moeilijk te vinden, maar zo gemakkelijk te bewonderen zijn, komt die gele tram niet. Want daar hoort dat drukke en dat mondaine van Kurhaus en nylonkousen niet thuis. Een schipper vertelt Daar hebben ze het over de ,,'aring" en ,,'t erf" van de rederij". Daar, in een smalle uitloper van de Dirk Hoogenraadstraat en in de Katwijkstraat of de IJmuiderstraat is een vrouw met een gesteven, kuise kap en een knoet in de nek meer gezien dan een dame in een bontjas. Daar woont schipper Willem den Heijer, die vijftig jaar op de logger heeft gevaren en er zijn pienterheid vast niet bij heeft verspeeld. Die kan vertellen over de tijd van de zeilloggers, zelfs van de bommen, die met het paard op het strand werden gesjord zoals een tegeltableau bij de reder Den Duik nog laat zien. Reepschieter en afhouwer. Tweehonderd wel voeren er vroeger. Vroeger,'dat is het midden van de vorige eeuw en daarvoor, toen Willem nog maar zo'n dreumes was en bij de afslag in het zand ging kijken. Later is hij ook gaan varen, dat was in 1882. Als reepschieter en afhouwer tegelijk, want dat ging toen zo, „en als je niet tevreje ben, dan laet je 'et maer". Als „jongen" daarna op de zeillog- ger. Tot hij in 1898 schipper werd op een omgebouwde Engelse kotter, die Edward Goldwyn geheten heeft. Ja, ja, dat was Scheveningen in een vroe ger bestaan. Er wex*d geploeterd voor een vaak armoedige boterham en de vis was goedkoop. Willem kwam nogal eens markten in IJmuiden bij Jan Heykoop, de halchef van toen. Zo, is die er niet meer? Nee. die is er niet meer en Willem is met ere tachtig geworden met September, na een halve eeuw de zee bevochten te hebben om die kwaje rakker van een zoodje vis af te helpen. Voor reder Den Duik eerst en later voor zijn weduwe, die een zuster was van Van den Toorn, een naam in Scheveningen, zie je. Schepen als de „Scheepvaart" en „de Emma", dat prachtschuitje van een Am sterdamse werf. duiken op, namen als de reder Arie de Niet, die hem met de „Arie Daniël" er op uitstuurde naar de woelige gronden van de Dogger. Die „Arie Daniël" is op zee uitgebi'and, met 80 ton 'aring in de ruimen. „We wasse ze aan 'et kaeke, maer de schuit fikte as een lier en ging verlore", herinnert Willem zich en hij strijkt een sigarenasje van het gekleurde tafelzeil, want de properheid is de grootste deugd op nummero twintig, als van de tijd af, toen hij en zijn vrouw het huisje splinternieuw •betrokken.... Later komt er achteraan: „Een Engelsman heb ons toen over- genome". De eerste motorschepen kwamen in de Scheveningse haven, dat weet Willem nog patent: zowat 1910 zal het geweest zijn, dat de Sch. 253 voor de kant lag als een trotse telg van een monter redersgeslacht. Telkens valt het ap, welk een eigen karakter s de Nederlandse vissersplaatsen stuk voor stuk hebben: Egmond met zijn verstorven jj rust, dromend van vroegere glorienog 5 levend echter in zijn jongelingschap, die de 5 IJmuidense trawler bemant; Katwijk geiso- B leerd. bijna in de Strakke levensbeschouwing jj zijner bewoners, maar hopend op een feller leven door een eigen haven. Scheveningen: 8 onstuimig nog als de belangrijkste basis van jj de „Zuid"-visserij. 3 Dit artikel geeft geen cijfers en geen zwaar- 5 wichtige bespiegelingen; het wil slechts een mijmering zijn bij de oude kerk van dit 3 vissersdorp, waar de blanke kap der vrou- t wen nog altijd en overal opblinkt in de onmiddellijke nabijheid van een jachtend Den Haag Acht gulden op Zaterdag. Verdienen deed het niet zo bar hard in die jaren. Als de schipper van de „Emma", de „Martina" en zovele anderen „op het erf' was dus aan de wal werkte ving hij 's Zaterdags acht gulden en op zee werd het een „dubbel deel", maar dan kwamen de eindjes nog niet altijd aan elkaar. Willem den Heijer is nu ouderling van die oude Hervormde Kerk even verderop en hij heeft dus niks meer met de visserij te maken, maar de haven ziet hem nog wel eens en hij ziet de haven, die vol. ligt met moderne motorloggers. Hij mist de flappe rende bezaan en het bollende zeil, maar dat is de vooruitgang en Scheveningen is hard vooruitgegaan. Al heeft het zich in de moderne wereld gevoegd als een beslagen juweel in een nieuwe zetting en al was het vroeger misschien knusser in de Hoogen raadstraat waar iedereen iedereen kende en .de wijde zwarte kapmantels van de vrouwen zwierig in de Zondagszon dein den. Scheveningen is vooruitgegaan. De visserij heeft er een nieuwe zwaardere klank gekregen rond oude namen als v. d. Toorn, Den Duik en Vrolijk, maar de geur van de zee is dezelfde gebleven; even zilt en even gebiedend voor hen, die haar heb ben leren verstaan. Bakens verzet. Koelhuizen en grote kantoren zijn ge bouwd, de schelpenvisser Dirk Knoester haalt zijn vrachten voor de kalkbranderijen met de auto van het strand af, de Haagse tram is ook in de hofjes hoorbaar geworden en de reders hebben de bakens verzet, maar de toekomst zal ook hier aan de vis gewijd zijn, de schipper met de goede neus voor de haring zal ook straks en altijd de neus van de logger naar het zeegat zetten. Want Scheveningen blijft zichzelf. Honderd en zes schepen varen er thans uit de haven en er weer in terug, nieuwe en verlengde schuiten zijn er bij gekomen, maar het draait allemaal om dezelfde 'aring „van vijftig jaar" geleden. Want Europa wil die haring graag hebben, hoe wel de grenzen en de valuta-problemen de afzet wel eens tegenhouden. Maar de „zoute"', dat klassieke product van Sche veningen en Vlaardingen, raakt er wat uit. Daarom komt de Engelse walvisserij bij ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.i de loggefschippers meer en meer in trek en de allerzwaarste schepen gooien zich zelfs op de trawl af en toe, hoewel dat lou ter een economische noodzaak is en zeker geen voorkeur van de visserman, want Scheveningen blijft: haringdrijfnet anders niet. Maar zijn de bommen ook niet vervangen door zeilschepen van grotere ca paciteit, en hebben ze daarna de motor- logger niet gekregen? Als het nodig is, dan gaat de schipper wel trawlen, hoe stug hij anders ook vast houdt aan de traditie zijner vaderen. Zo is dat, Willem, en niet anders. J. F. IJmuiden Agenda voor Velsen en IJmuiden ZATERDAG 29 JANUARI Thalia. 7 en 9.15 uur: „Verwoeste levens". Rex, 6.45 en 9.15 uur: „Van de duivel be zeten". ZONDAG 30 JANUARI Thalia, 3 uur: „Nattigheid". 7 en 9 15 uur: „Verwoeste levens". Rex. 3. 6.45 en 9.15 uur: „Van de duivel bezeten". MAANDAG 31 JANUARI Thalia. 8 uur: „Nattigheid", Rex, 8 uur: „Van de duivel bezeten". Spreekuur Burgemeester: 10 12 uur. Spreekuur Wethouder van Socale Zak^n: 6—12 uur. Molestschade aan binnenvaartuigen Onjuiste opgaven kunnen nog voor 1 Maart hersteld worden Herhaalde malen is bij onderzoek door het Directoraat-generaal van Scheepvaart gebleken, dat door eigenaars en opvarenden van binnenvaartuigen onjuiste aangiften werden gedaan wegens geleden schade aan casco, inventaris en inboedel tengevolge van een molest-ongeval, welke aangiften tot gevolg zouden kunnen hebben dat een te hoge schadevergoeding wordt uitbetaald. Bij het constateren van onjuiste schade- opgaven werd tot nu toe meestal volstaan met terugvordering der te veel betaalde schadepenningen. Voortaan zal echter tot gerechtelijke vervolging worden overge gaan. Diegenen, die vóór 1 Maart 1949 uit eigen beweging kennis geven van een on juist afgewikkelde schade of van een on juiste schade-opgave, zullen echter niet vervolgd worden. De aanmelding van onjuiste schade- opgaven dient te geschieden bij de ge machtigden der regering inzake de Zee- en Luchtvaartverzekeringswet 1939, Blaak 10 te Rotterdam of Herengracht 260 te Amsterdam. R.K. Schoolbestuur klopt bij de raad aan om geld Het R.K. Kerk- en Schoolbestuur der Parochie „St. Gregorius van Utrecht" te IJmuiden beeft een verzeok tot de raad gericht om de benodigde gelden te mogen ontvangen voor de eerste aanschaf van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van het onderwijs in de lichamelijke oefening aan de Clara- en de Heilige Hartschool. Burgemeester en wethouders stellen voor de gevraagde medewerking te verlenen. HOOGWATERTIJDEN IJMUIDEN 29 Januari: 4.12 en 4.22. 30 Januari: 4.49 en 4.59. 31 Januari: 5.24 en 5.34. Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING voldoet een ieder, ook voor Uw garderobe Chem. reiniging Desgewenst in één dag gereed zonder prijsverhoging!! KONINGSPLEIN 10 TEL. 488é Strawberries bezoekt de leidende ploeg De dames van Strawberries ontvangen op Schoonenberg B.D.H.C. II en er kan zeker op een spannende partij gerekend worden. Een puntenverdeling ligt het meest in de lijn der verwachtingen. A. M. V. J. II krijgt de reserves van de Velsense club op bezoek en zal de kans niet voorbij laten gaan, om de goede po sitie te verstevigen. Met een gelijk spel zouden de Strawberries zeer tevreden mogen zijn. Strawberries IIIZuidwijk II kan voor de thuisclub weer een succes opleveren. Er dient dan evenwel met grote geestdrift gespeeld te worden. Dat de reis van Strawberries IV naar Amsterdam winst op gaat leveren mag nauwelijks verwacht worden. De dames van V.V.V. II zijn in eigen omgeving niet gemakkelijk te vei'slaan. De meisjes ontvangen D.E.M. a. De Be- verwijkse meisjes zullen niet gaarne de leiding aan Alliance afstaan en er mag dus op Spanning gerekend worden met voor de thuisclub een kleine kans op een overwinning. De heren-elftallen gaan de Zondag met enigszins bezorgde gezichten tegemoet. A.M.V.J. speelt zijn laatste wedstrijd en moet van Strawberries winnen om zijn kans cp het kampioenschap te behouden. Voor de Velsenaren geldt echter hetzelfde. Bij een eventueel gelijk slaat Pinoke er heel gunstig voor. Te Werve is 'de laatste weken minder fortuinlijk geweest en zal zich tegen de i-eserves zeker willen herstellen. Straw berries II kan de punten ook goed gebrui ken en mag bij een gelijk spel reeds te- vreden zijn. Alkmaar IIIStrawberries III is van niet minder belang voor de onderste plaats. Winnen de gasten dan hebben zij zich vei lig gesteld. Strawberries IV bezoekt Hoorn II. De kansen zijn voor de Velsenaren zeer ge ring. Strawberries I speelt in de volgende op stelling te Amsterdam: Doel: D. Hollmann. Achter: P. Minderhout, P. Steyn. Midden: A. Kost, J. Brunink, J. Dal- huysen. Vóór: K. Rijkeboer, H. Brunink, C. Ma ters, K. Bekker, J. Otto. Vriendschappelijke voetbalwedstrijden Stormvogels naar Go Ahead. Stoi-mvogels speelt Zondag in Deventer met het volgende elftal tegen Go Ahead: Kraak; v. d. Oever, Hemken; Goedhart, Snoeks Sr., Snoeks Jr.; Meyen, Luppens, van Duyn. De Boei% Van Opbergen. Terrasvogels versus Alkm. Boys. In de vriendschappelijke wedstrijd tegen Alkmaarse Boys komt Terrasvogels uit met: Klinge; Zaal, Akkerman: Mosmans, Dort- mundt, Cobben; De Jonge, Siegerist, Siebbe- lis, Röbken, Goedhart. Vel senTYBB Velsen speelt tegen TYBB, de club die nog maar één punt nodig heeft, om kampioen van de derde klas te worden. TYBB is een oude tegenstander van de Velsenaren. Een aan trekkelijke wedstrijd is te verwachten. Velsen verschijnt in de volgende opstelling: Doel: Demmers; achter: Kuipers, Tromp midden: Tromp Sr.. Nijssen, Wijker; voor: Vendel. Bakkum, Zonneveld, Ninaber, Donker. Wie herbergt een vreemdeling? Daar de illegale grensoverschrijdingen in de laatste tijd sterk toenemen, herinnert de Commissaris van Politie te Velsen nog maals aan de verplichting die elke inwoner der gemeente heeft, om aan de politie binnen 24 uur er kennis van te geven wan neer men een vreemdeling nachtverblijf versohaft. Aangifte kan geschieden in kamer 4 van het Hoofdbureau van politie aan het Tiberiusplein. Wie in gebreke blijft stelt zich aan strafvervolging bloot. MARKTBERICHTEN 28 Januax'i 1949 Besommingen KW 161 f5800; KW 151 f5000; KW 170 3380; KW 129 f7100; KW 64 f4790. U 194 f76; U 116 f241; U 258 f 41; U 7 f81; U 160 f71: U 77 f124; U 86 f43: U 125 f115; U 154 f 108; U 266 f 101; U 184 f 64; U 90 f 62; U 48 f96; U 43 f 122; U 97 f257; U 120 f 172; U 114 f 110. Prijzen Tarbot 4,104; gr. tong 2.15—2; gr.h. tong 2,452.40; kl.m. tong 2.902,70; kl. tong I 2,80—2,70; kl. tong II 2—1,80, per kg. Kl. griet 74: v. haring 9,407,60, per 50 kg. Aanvoer 75 kisten fijnvis, 65 kisten schar, 100 kisten schol, 10 kisten bot, 10 kisten wijting, 10 kisten kabeljauw, 2340 kisten v. haring. To taal 2610 kisten. SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen schepen 28 Januari: Maas van Antwerpen. Quintin van Lith. Dione van Caën. Pericles van Rotterdam. Vertrokken 28 Januari: Dotterel naar Man chester. Mai-ienborg naar Rotterdam. Mui- derkerk naar Hamburg. Blyth naar Rotter dam. Melito naar Swansea. Het spcciaalhuis wasmachines verkoopt en repareert WASMACHINES WRINGERS MOTOREN STOFZUIGERS Betaling in overleg. B. DE VILDER Velserduinweg 173 - Tel. 4402 IJmuiden-Oost Grondruil in IJmuiden-Oost In het belang van de voorgenomen be bouwing van de terreinen ten Westen van de Velserduinweg, die grenzen aan de Rembrandtlaan en ter verkrijging van de voor wegenaanleg benodigde grond is het gewenst, dat met het Ziekenfonds „IJmui den" een ruiling wordt aangegaan. Het ziekenfonds heeft er mede ingestemd, dat aan de gemeente zal worden overge dragen een strook grond ter grootte van 270 M 2. Daartegenover staat de gemeente een stuk van dezelfde oppervlakte aan het ziekenfonds af. Aan deze ruil wil het ziekenfonds de voorwaarde vei-binden, dat het verplaat sen en weder in orde brengen van de ter reinafscheidingen zal geschieden door en voor rekening van de gemeente. ,Kijkavond" in de Emmaschool Nadat enige weken geleden de ouder avond van de scholen voor Christelijk Volksonderwijs in het Patronaat was ge houden, werd de ouders van de leerlingen der Emmaschool gisteravond gelegenheid geboden het werk hunner spruiten in ogen schouw te nemen. Vele maakten, hiervan gebruik en profi teerden van de kans om het persoonlijk contact met het pex*sonee! in Ixet belang van hun kind te versterken. U.L. Vakonderwijs en wat elke leerling de gemeente kost l Vóór I Maart van elk jaar moet de Raad voor elke daarvoor in aanmerking komende soort van openbare school het getal weke lijkse lesuren, waai'in vakonderwijs zal worden gegeven, vaststellen. Aan de openbare lagere school voor uit gebreid lager onderwijs is een vakonder wijzer in de lichamelijke oefening verbon- den, die 26 ui-en en een handwerkonder- wijzeres, die 10 uren per week les geeft. De raad zal in de eerstvolgende vergade ring beslissen of dit aantal uren ongewij zigd moet blijven in 1949. Bovendien zullen de dames en heren raadsleden voorlopig vaststellen de bedra gen, bedoeld in artikel 55 van de Lager- onderwijswet 1920 over de jaren 1944 tot en met 1947 en over het vijfjarig tijdvak 1943-1947. Dit alles wat betx-eft het open baar onderwijs. Genoemd artikel bepaalt, dat de Raad over elk dienstjaar voorlopig vast dient te stellen het bedrag dat de gemeente in dat jaar voor de openbare scholen wex-ke- lijk heeft uitgegeven per leerling, in ver band met het totale aantal scholieren, waardoor het verschil tussen beide bedra gen kan worden berekend- Om de vijf jaren stelt de Raad bovendien vast de totalen van de voornoemde bedra gen en het bedrag per leerling, waarmede eventueel de werkelijke kosten de beschik baar gestelde bedx-agen overschrijden. Deze besluiten dienen om te komen tot een verrekening met de besturen van bizondere scholen. Velsen Vergunning voor een machinale timmermanswerkplaats De Burgemeester en de wethouders van Velsen hebben bij besluit van 18 Januari, ingevolge de Hinderwet, aan de heer P. Zwart, te IJmuiden, vex-gunning verleend tot het oprichten van een machinale tim mermanswerkplaats, waarin geplaatst zul len worden een cirkelzaag, een vlakbank en een boormachine, aangedreven door electromotoren van respectievelijk twee, twee en één pk, achter het perceel Presi dent Steynstraat 39 te IJmuiden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: M. KempKosten, d., Grote Hout- of Koningsweg 290, Velsen-N.; M. WelpBouchier, d., Grote Hout- of Konings weg 2 G, Velsen-N.; A. P, BeskersOlieman, z„ Driehuizerkerkweg 126, Driehuis; G. J. Siewertsenvan den Bos, z., Amsterdamse- weg 70, Velsen; J. A. van der Doesvan Duijn, d., IJmuiderstraat weg 13 e, IJmuiden; G. Zwaan—Groen, d.. J. T. Cremerlaan 31, Santpoort; H. C. HuijsJanssen, z„ Bloemen- aaalsestraatweg 3, Santpoort. OVERLEDEN: R. van den Outenaar, 37 j„ ongehuwd. Platanenstraat 28, IJmuiden-O.; G. Vlieland. 74 j., echtgenoot van C. v. d. Schalk, Bloemstraat 25, IJmuiden; A. Wage naar, 69 j., echtgenoot van A. Kromhout van der Meer, Gr. Hout- of Koningsweg 234, Vel sen-N.; J. Stet, 60 j., echtgenoot van A. Nuijens, Velserduinweg 330, IJmuiden-O. ONDERTROUWD: B. P. Veltman. Water- vlietstraat 41, Velsen-N. en H. Swets, Meer- weidenlaan 49, Velsen-N.; J. Th. van Vliet, Kortenaerstraat 5, IJmuiden-O. en T. van der Zwet Slotemaker. Kortenaerstraat 5, IJmui- den-O.; C. van Veelen, Rooswijkerlaan 1. Velsen-N.; en L. Stx-uik, Rooswijkerlaan 1, Velsen-N., toek. adres: Staalhaven 13, Vel sen-N.; J. W. J. Visser, Zeeweg 191, IJmui- den-O. en H. C. Breggeman, Cypressenstraat 3, IJmuiden-O. GEHUWD: P. W. van Gestel—M. C. de Jong, Berkenstraat 47. IJmuiden-O.; J. C. G. SlotC. M. Meijer, Hoofdstraat 113, Sant poort; C. Meerhof—I. Keuter, P. C. Hooftlaan 7, Driehuis: P. A. BroersenJ. C. Rijnders, Edisonstraat 30, IJmuiden; C. LinschotenW. K. Karsten, Kon. Wilhelminakade 1. IJmui den; F. van LaarC. Hellings, Eikenstraat 26, IJmuiden-O.; W. de GraafJ. M. de Heer, Pres. Krugerstraat 58, IJmuiden; J. G. Zee gersG. de Koek, Dirk Hartogstraat 13, IJmuiden. Velsen-Noord Klein programma voor „Watervliet" De korfbalvereniging „Watervliet" heeft Zondag slechts een klein progi-amma af te werken. Het tweede twaalftal bindt op eigen ter rein de strijd aan tegen Animo Ready 2, welke ploeg vorige week een gelijk spel behaalde. Watervliet 5 bezoekt THB 3. Ge zien de reglementaire zege van 50 op Sport Vereent 4 en de gevoelige nederlaag van THB kan het vijfde ook nu winst boeken. Kunstavond ten bate van de „Nederlandse Blindenbond" Nu de omstandigheden het weer mogelijk maken en langzamerhand vóór de oor log bestaande gebruiken terugkeren heeft zich uit het personeel van Van Gelder's papierfabriek een comité van voorbereiding gevormd, om een dezer gebruiken in ere te herstellen. Het betreft een Kunstavond ten bate van de „Nederlandse Blindenbond", zoals deze eertijds vele malen in „Concordia" is gege ven en thans door de heren J. Hommes, C. Pels en P. P. Wentink wordt voorbereid voor Zaterdag 12 Februari Leden van de Blindenbond zullen ook nu een groot deel van het programma vul len, waartoe medewerken de blinde solisten Gusta van der Heyden, viool; Joh. Slegten- hoi-st, piano en Frits Tingen, declamatie. Uitgevoerd worden composities van Dvorak, Handel en Bach. De heer Joh. v. d. Berg zal een propagandistische inleiding houden tot de film „Wakende Ogen", welke film het prachtige werk van de geleide honden toont. De directie van Van «Gelder Zonen stelt „Concordia" beschikbaar, maar daarnaast verleent ook het Mannenkoor „De Een dracht" zijn medewerking. Bovendien blijft de toneelvereniging „Concordia" niet achter-, daar zij speciaal voor deze avond een één-acter in studie nam. PAPIERFABRIEK VAN VERPLICHTING ONTHEVEN In het jaar 1931 werd aan Van Gelder Zonen N.V. vergunning verleend tot het aanleggen van de Banjaertstraat te Velsen- Noord. Een van de voorwaarden luidde: „de aan te leggen weg zal worden aange sloten aan de Wijkerstraatweg, terwijl de yergunninghoudster zich verbindt, om, zo dra de aansluiting van de weg aan de Grote Hout- of Koningsweg van gemeente wege tot stand wordt gebracht, aan de gemeente te betalen de helft der kosten van aankoop of onteigening van de voor deze aansluiting nodige gedeelten van de percelen, kadastraal bekend gemeente Vel sen, sectie B, nrs. 1519 en 1415 en van beharding van het over deze percelen ge projecteerde weggedeelte". Nadat de straat was aangelegd, werd in de raadsvergadering van 10 Januari 1933 besloten, deze onder de gemelde voorwaar de in eigendom te aanvaarden en dus werd zij aan de gemeente overgedragen. Het doel van deze wegaanleg was de aangren zende grondstrook, die eigendom was van de N.V. bouwrijp te maken. Thans is evenwel ten behoeve van de wederopbouw deze grond onteigend en bovendien is de tracering van de wegen in het herbouwplan zodanig, dat van het doortrekken van de Banjaertstraat naar de Grote Houtweg geen sprake meer kan zijn. Aan de genoemde verplichting is dus haar rechtsgrond ontnomen, zodat Van Gelder Zonen N.V. aan de raad verzoekt de besluiten van vroeger jaren te doen vervallen. TAXI! voor binnen, en buitenland (Adv.) FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 71) En hij was alweer terug op zijn kantoor voordat zij weggegaan was, van het bu reau, waar zij pakjes maakt. Daar is Den nis achter gekomen. En toen zij daar ver trokken is, is zij regelrecht naar huis ge gaan, dus zij kunnen elkaar niet ontmoet nebben of zo iets. Daarom dachten wij: Wat heeft het voor nut haar er bij te nalen, als zij er onmogelijk iets mee te maken kan hebben? Wisten Molly en juffrouw Deeping iets af van Hood en Honor? Dat denk ik wel. Ik zei je immers al, dat de hele familie er de draak mee stak. Maar die zullen niets zeggen, als het ze niet gevraagd wordt en natuurlijk heeft de politie d.-,ar niet naar gevraagd, omdat niemand wist, dat er wat te vragen viel op dat punt. Carey wist Carey er van? Natuurlijk. En zij heeft er niets van gezegd? Hij sprak de woorden langzaam, gerekt. Zij wilde er Honor natuurlijk niet in betrekken zonder enig nut. Het was zon der dat al erg genoeg, Hij voelde, hoe haar schouder.'' liefkozend tegen zijn hand druk ten. Jeff, als we hier blijven staan, veroor zaken we een hele oploop. De hand viel van haar af. Hij draaide zich om en begon weer te lopen. Lange tijd sprak hij niet de gedachten dreun den door zijn hoofd het bloed dreunde in ziin oren, tegen zijn slapen. Hoeveel kwam het er op aan, al wat er niet ver teld was? Zou het Carey hebben kunnen redden? Zou het haar hebben kunnen hel pen? Was het te laat om haar nu nog nog te helpen? Hij wist het niet. Hij zou er Mordaunt over moeten spreken. Hood, die een oogje had op de ei-fenis, welke Honor zou krijgen en die Honor nu inderdaad gekregen had. Een zeer aanzienlijke erfe nis. Hood zou tot heel wat in staat zijn om vijftig duizend pond machtig te worden Stel eens, dat die brief ten doel had gehad, Honoria Maquisten op de hoogte te brengen van het feit, dat Ernst Hood, de kantoorbediende van haar notaris, Hónor King het hof maakte? Haar onmiddellijke reactie zou heel goed hebben kunnen zijn, er voor goed voor te zorgen, dat Hood die vijftig duizend gulden niet in handen zou krijgen, door Honor te onterven. Als dat het geval was en Hood wist het, dan moest dat gesprek op die Maandagmiddag niet bepaald aangenaam geweest zijn. Het zou Honoria Maquisten zeker genoegen heb ben gedaan om hem het werktuig voor zijn eigen vernedering en teleurstelling te maken en toen het er op aan kwam om te vertellen wat er gebeurd was juist, toen kon hij zich natuurlijk niet veroorloven dat openbaar te maken. Hii moest dus liegen, moest de indruk wekken, dat Carey degeen was, tegen wie Honoria Maquistens woede zich had gekeerd; hij onthield er zich alleen van haar naam te noemen. Want er was natuurlijk altijd rekening te houden met de geheimzinnige briefschrij ver of -schrijfster. Hij moest er aardig zeker van geweest zijn. dat de persoon, die de brief geschre ven had, niet voor de dag zou komen. En dat betekende dus, dat hij wist, wie de schrijver was. Maar dat kwam er niet op aan niet nu niet hier. Stel hu eens, dat werkelijk Ernst Hood had gelo gen over dat gesprek met Honoria Maquisten. Stel dat hij loog, toen hij zeide in de mening te verkeren, dat al die toe spelingen over snel omhoog schietende vuurpijlen, die even snel omlaag vielen, op Carey sloegen.... Want dat was een van die dingen, die Jeff altijd dwars waren blijven zitten. Dat zinnetje klonk waar schijnlijk. Hft was niet alleen heel goed mogelijk, dat Honoria Maquisten het ge zegd kon hebben, hij was zelfs nooit ont komen aan de overtuiging, dat zij het in derdaad gezegd had. Nu goed, dat had zij dan misschien gedaan. Maar de snel om- hoogschietende vuurpijl was dan Ernst Ilood geweest en niet Carey Silence. Met net gesis en geflikker van een wex-kelijk vuurwerk schoot de vraag die een zekere hilariteit in de rechtszaal had verwerkt, door zijn brein en bracht er als het wai'e nieuw licht. Hoe zou u het vinden om een vuurpijl te zijn. mijnheer Hood? Of misschien was hetgeen Honoria Maquisten in werkelijkheid gezegd had: Hoe vindt u het om een vuurpijl te zijn? De lichtstraal doofde uit. Het was weer donker in zijn gedachten. Heel donker Omdat er geen enkele manier was. waar op Ernst Hood de dood van Honoria Ma quisten kon hebben veroorzaakt. Zelfs als al deze veronderstellingen juist waren, dan zou hij haar dood vurig kunnen heb ben gewenst, maar verder kon hij het niet hebben gebracht. Als zij stierf vóór dat zij haar testament veranderen kon en Honor King onterven dan was dat voor hem meer geluk dan wijsheid geweest. Als hij naderhand gelogen had met het doel, dat geluk een beetje aan te dikken, dan bleef dat hetzelfde. Er was eenvoudig niet de kleinste aanleiding om hem met de dood van de erflaatster zelf in verband te brengen. Tenzij. Er kwam een lichtje, zo groot als een speldepunt, door de duis ternis. Hij keek weer neer op Nora, die zich juist begon af te vragen, of hij ooit nog een mond zou open doen, en zei: Kende Hood Ellen Bridling? Hoe gingen zij met elkaar om? Haar stem klonk verbaasd. Ze zei; Hoe zij met elkaar omgingen? Ze gingen helemaal niet met elkaar om, denk ik. Ik geloof, dat ze hem wel eens gezien heeft, als hii bij ons in huis kwam. Waarom? Ik-weet-het-niet. De woorden kwa men er zwaar en langzaam uit, alsof er een hevige druk op iedere lettergreep lag. Nora hier haar hoofd op en keek hem aan. Zeg, Jeff, wat denk je nu eigen lijk? Je lijkt wel niet goed wijs! Je denkt toch zeker niet. dat Ernst Hood uit tante Honoria's kamer kwam, in de gang tegen Ellen opbotste en zei: Doe me een ple zier en vergiftig mevrouw Maquisten even voor mij? Hij bleef nog steeds op haar neerkij ken. Hei klinkt wel een beetje vi-eemd, als ie het zo zegt. Nora stampvoette. Het is idioot, krankzinnig.- Ik zeg je toch, dat Ellen hem niet eens kende ten minste zo goed als niet. En zij was dol op tante Honoria. Ze was er kapot van. toen zij dood was. Je bent waanzinnig. (Wordt vervolgd). In een stijve bries en op halve kracht vaart de „Catharina Duyvis" naar Barentsz zee, naar de kabeljauw, naar de kou. Gisteren is de „Sumatra" zijn collet achterna gegaan; ze hebben beide een marconist aan boord en zo gaat ook de verre visserij met gespecialiseerde technici werken, omdat de schipper zijn handen te vol heeft, om er zich nog eens met de radio te kunnen bemoeien. Toch is het achter de schermen der verra visserij niet geheel rustig, want de beman" ningen varen nog altijd op het oude con- ti-act en daar staat iets in over de opbrengst van de aan boord gekookte traan: de be- manning 66 en de reder de rest. Voor de oorlog ging het met die traan- kokerij „fifty fifty", maar in Engriand werd de verhouding 66-33 ten gunste' van cle bemanning en deze bleef voortbestaan in het Noordzeecontract van na de bevrij ding. Voor de verre visserij bleek zulk een situatie echter niet acceptabel, reden waar om de x-eders en de werknemers de koppen bij elkaar staken om een voor beide kanten bevredigende nieuwe regeling uit te dokte ren. De overheid wilde zich er niet in mengen, want die traan was immers een zaak van vissers en reders zelf? Dat er tot nu toe nog geen oplossing is gevonden en dat de pas uitgevaren vissers vertrokken zijn op „nader te accorderen voorwaarden" ligt aan verschillende ver tragingen, die nu eenmaal bij elke arbeids overeenkomst en wel heel speciaal bij die voor de visserij om de hoek komen kijken. Dat men van x-ederszijde terug wil naai de fifty-fifty clausule is niet zo heel ver wonderlijk, al zal het voor de bemannin gen minder prettig klinken. Het was ten minste een van de punten, waar de actie van de ANBZ omstreeks oud en nieuw om draaide; men vex-kondigde toen de stelling, dat de traan van de bemanning is en dus van de bemanning moet blijven. Zo eenvoudig ligt de zaak echter niet. De reder legt de installatie voor het ver werken van de levers aan en op zijn kosten worden de kokerijen gestookt, dus het is niet helemaal billijk, dat de bemanning de baten voor het grootste deel binnen haalt, al zal men zeggen, dat de bemanning er toch maar voor zorgt, dat tussen de „trekken" door en in de vrije tijd dus de traankokerij doorgaat, een overweging, die overigens zeker gehoor vindt bij de reders maar aan de andere kant vermoedelijk niet de totale doorslag zal geven. Er zit een economisch kleurtje ook aan: de reder voelt er weinig voor, dat de traan in de zwarte handel verdwijnt omdat het per saldo een voor Nederland zeer belang rijk artikel is, dat, al wordt het niet in overweldigende hoeveelheden geprodu ceerd, de vet-pot maandelijks vrij aanzien lijk spekt en ons land deviezen bespaart. Misschien zou de oplossing gevonden kunnen worden in de vorm van een spe ciale traankoker, die op vaste gage mee gaat maar dan ontstaan dezelfde moeilijk heden als met een eventuele „diepvriezer" aan boord van een verre vis-trawler: de bemanning deelt mee in de productie van de boot maar de man, die de vriesinstallatie bedient eri de filets vervaardigt verdient een veel minder dikke boterham, terwijl hij toch feitelijk ook zeeman is. Een spe ciale traankoker gaat dus ook al niet.... Wij zijn benieuwd naar het Salomons- oordeel, dat over deze netelige kwestie roncl de conferentietafel gevonden zal worden. 01 ZONDAG 30 JANUARI IJMUIDEN: Ned. Hervormde Kerk, Kanaalstraat, 10.30 uur: ds. J. v. d. Berg; 19 uur: Jeugddienst, ds. J. v. d. Blink van Hil versum. Geref. Kerk, Kanaalstraat, 9 en 3.30 uur: Ds. A. Dondorp uit Heemstede. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) 10.30 en 5.15 uur: ds. A. Jagersman. Chr. Geref. Kerk, 10 en 4 uur: Ds. Zui- dersma van Hoogeveen. H. Avondmaal met nabetrachting. Doopsgezinde Gemeente, 19.30 uur, Drie huis, Koffiekamer Westerveld: ds. S. Goossen van Delft. Oud Katholieke Kerk, 10 uur: Hoogmis; 19 uur: Vespex's. Woensdag, 19.30 uur: H. Dienst, voorafgegaan door kaarsen wijding. Leger des Heils. 10 uur: Heiligings samenkomst: 19 uur: Openlucht samen komst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10.30 uur: ds. v. d. Wiel. Viering H. Avondmaal; 19 uur: ds. v. d. Wiel. Voortzetting H. Avondmaal en dank zegging. Geref. Kerk (Goede Herderkerk), 9 en 3.30 uur: Ds. J. v. Buuren. Ver. v. Vrfjz. Herv., Abelenstraat, 10,30 uur: ds. H. Jansen van Heemstede. Verg. v. Gelovigen, 10 uur: Ere-dienst Willemsbeekweg 78. Vrije Evangelisatie, 4 uur: hr. J. L. Kul* ner van Utrecht. F- "figten Gemeente, Openbare Leeszari, Teidestraat 40: 19.30 uur: hr. F. Ous ter wijk. DRIEHUIS: Geref. Kerk, Koffiekamer Westervela. 9 uur: ds. A. C. van Nood, VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink; 19 uur, in de school, bijzondere diensti hx\ H. Wallenburg. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10.30 en 4.30 uur: as. A. ft van Nood. BEVERWIJK: Doopsgezinde Kerk, 10 uur: dr. Alb. Maranatha, 10 uur: Geen opgave ont vangen. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. E. Pot van Haarlem. De Toorts, 10 uur: ds. P. A. Tichelaar. Kapel, 5 uur: ds. G. Grootjans van Am sterdam. Geref. Kerk. 9.45 en 5 uur: ds, A. Ver schoor. Geref. Kerk (art. 31 K.O.), 11 en 5 uur: ds. S. Goossens. Chr. Geref. Kerk, gebouw Bethel, 3 uur: ds. J. C. Maris, WVARLEM: Church of England, Kinderhuissingel: 3 p.m. Evening Service. Rev. C. L. Elton R.D.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 8