IJmuider Courant Haarlems Dagblad STALIN DOET VREDESAANBOD Hij verklaart bereid te zijn tot ontmoeting met Truman Twee Haarlemse scholieren pleegden in drie maanden vijftien inbraken Russische nota aan Noorwegen over het Atlantisch verdrag Strijdvraag: Neutraal of niet? De regering hoopt spoedig te weten welke Indonesiërs tot overleg bereid zijn 53e Jaargang No. 19156 Bureaux. Kennemerlaan 154, Tel. Adm 5437, jel. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47. Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Keiutemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ^prrrtitE Tfteartemstl* Courant (Snno Maandag 31 Januari 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal f 4,25 Franco per post f 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Opheffing Berlijnse blokkade, mits stichting van West-Duitse staat wordt uitgesteld (United I uwiten Reuter) De Russische reactie op het besluit der Londense viif- Té'endhêden-confercntie tot instelling van een West-Europese raad en verdere "•tbouw der West-Europese eenheid werd door Radio-Moskou geformuleerd in een "'ivoerige verklaring, uitgegeven door het Russische ministerie van Buitenlandse 7aken, waarin de Westelijke mogendheden ervan worden beschuldigd volkomen te hebben gebroken met de politiek der democratische landen die gedurende de oorlog antj.Hitlevcoalitie vormden. De Westelijke Alliantie wordt door Moskou aggressief anti-democratisch genoemd, en de aangesloten mogendheden worden ervan be- «huldigd de andere Europese landen te willen overheersen met militaire dwangmid- f len. Merkwaardig genoeg volgde op deze verklaring, die Zaterdag werd afgelegd, !!n verrassend „vredesoffensief" van Moskou, in de vorm van een verklaring van stalta. afëeIegd tegenover het Amerikaanse persbureau van Hearst, International v ws Service, waarin de bereidheid der Sovjet-Unie om tezamen met Amerika een vrcdesgelofte te doen werd kenbaar gemaakt en waarin Stalin mededeelde geen tegen een ontmoeting met Truman te hebben, teneinde een wereld- despact op te stellen. Stalin verklaarde zich eveneens bereid tot opheffing der Rerlnnsc blokkade, mits de Westelijke mogendheden zouden toestemmen in uitstel u de oprichting van een afzonderlijke West-Duitse staat. tip tekst van Stalin's verklaring werd li door het orgaan van de Sovjet-Riis- ÏÏ2 communistische partij „Pravda in «heel op de voorpagina gepubliceerd. Radio-Moskou gat Zondag de verklaring fflalin in alle nieuivs-uitzendingen, zo- u. het Russisch als in vreemde talen. nfverldaring werd soms tot herhaald in alle talen, waarvan de ^jet-Russische omroep zich bedient, om- iciile Sovjet-Russische nieuws- „Tass" liet de verklaring in Ede in steden en dorpen verschijnende bestemde uitzendingen om- 'ïvragen aan Stalin en zijn antwoor den daarop luidden als volgt: Vraa": Zal de Sovjet-Unie bereid zijn voetringen te voeren over de kwestie ojn Smen met de Verenigde Staten een ver dring te publiceren, dat geen van beide roeringen enig voornemen heeft om met de 'ander in oorlog te treden? Stalin1 De Sovjet-Russische regering zou bereid zijn de kwestie, een dergelijke ver klaring te publiceren, in overweging te "Traag: Is de Sovjet-Russische regering bereid met de regering van 'de Verenigde Staten samen te werken in het nemen van maatregelen ten einde een wereldvredes verdrag tot stand te brengen, dat tot gelei delijke ontwapening zou leiden? Stalin: ..Natuurlijk zou de Sovjet-Russi sche regering geheel bereid zijn maatrege len te nemen, die zouden leiden tot de ver wezenlijking van een vredespact en tot ge leidelijke ontwapening". Vraag: Indien de regeringen van de Ver enigde Staten, Engeland en Frankrijk in stemmen om de stichting van een afzon derlijke West-Duitse regering uit te stellen hangende een minister-conferentie over de Duitse kwestie als geheel, zal de regering van de Sovjet-Unie dan bereid zijn de restricties op de verbindingen tussen Ber lijn en de Westelijke zones van Duitsland op te heffen? Stalin: „Mits de drie betrokken rege ringen de in deze vraag vermelde voor waarden in acht nemen, ziet de regering van de Sovjet-Unie geen bezwaar tegen het opheffen van de vervoersrestricties, mits de restricties, die door de drie mogend heden aan vervoer en handel zijn opge legd, tegelijkertijd worden opgeheven". Vraag: Is uwe excellentie bereid op een voor beide geschikte plaats president Tru man te ontmoeten om de mogelijkheid van bet sluiten van een wereldvredespact te bespreken? Stalin: „Ik heb reeds verklaard, dat er geen bezwaar is tegen een dergelijke ont moeting". Stalin legde deze verklaring af in antwoord Brussel in het donker tengevolge van staking Griep belemmerde onderhandelingen BRUSSEL, 31 Januari (ANP) Heden- morgen om 6 uur is de aangekondigde staking in het Brusselse gas- en electrici- teitsbedrijf begonnen. Een eerste gevolg biervan zal zijn, dat Brussel het van hedenavond af zonder zijn kleurige licht reclames zal moeten doen en zijn bioscopen si moeten sluiten. Hoewel de trams te Brussel heden nog normaal rijden, word't verwacht dat met ingang van. morgen s'eohls een beperkte dienstregeling zal gelden. Het aantal stakers in geheel België wordt Net minder dan op 13.000 man geschat. Ho besprekingen zijn in de laatste dagen bemoeilijkt door het feit, dat de 'J""i ministers met griep te bed lig— Hodenmorgen vergadert opnieuw het -iterministerieel comité en verwacht wordt, minister Van Acker en minister Spaak deze besprekingen kunnen deelnemen, inmiddels hebben de gouverneurs der Provincies een aantal besluiten uitgevaar- ga, waaraan de gas- en electricteitsbe- jven zich zullen moeten houden. Be staking zal geen enkele invloed heb- op de essentiële industrieën. In West en zal de staking nauwelijks vIaT z'jn.' aanëezien het personeel hniB e,ectrische centrales te Langer- tóPen Zwevegem, dat lid van de Chris- j.,e Vakbond is, gehoor heeft gegeven "jae oproep niet te staken. buisvrouwen in België zullen dasT a j der van de staking ondervinden, umn 6 yan bet gas slechts op enkele Dgda dag verminderd zal worden, zuivoif L^'en' restaurants, spoorwegen, taarieken, laboratoria, ziekeninrich- toigen van d.en de dagbladen zullen evenmin Jf?eslotenS~ Gn ^^^ieiteitstoevoer worden Weit!v^S.in bat Belgische gas- en elec tees B eür'J^ e'sen een basisloon van 16 aVÜü Üf" en de opneming van een stiptheidspremie in het loon» op vragen, hem gesteld door Kingsbury Smith, algemeen Europees directeur van de „International News Service". Reacties in Londen en Washington Londense waarnemers zijn volgens Reu ter van mening, dat Stalins verklaring van groot practisch nut is en niet slechts een rhetorisch beroep op de wereldmening. Men acht het zeker, dat de verklaring ten spoedigste tussen Londen, Parijs en Washington zal worden besproken. De verklaring van Stalin dat hij bereid is president Truman te ontmoeten ter be spreking van de meningsverschillen tussen twee landen werd onmiddellijk onder de aandacht van de Amerikaanse president gebracht. Een officiële reactie zijnerzijds is nog niet bekend. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Sovjet-regering nog geen stappen heeft gedaan tot een ontmoeting tussen de beide leiders. Er werd aan her innerd, dat Truman herhaalde malen ver zekerd heeft, dat hij bereid was Stalin te ontmoeten, doch dat hij daartoe Washing ton niet wilde verlaten. In officiële kringen te Washington werd gezegd, dat Stalins verklaring belangrijk was en nauwkeurig zou worden bestu deerd. Ontploffing in melkfabriek te Amsterdam Ketel vloog door gevel en viel op straat Zondagmorgen vroeg is op de eerste étage van het pand Overtoom 191 te Am sterdam, waarin een melkfabriek is geves tigd, een ketel van de pasteuriseerappera- teur geëxplodeerd. Een deel van de voorgevel en het plafond werden weggeslagen, het dak en de houten daklijst werden ontzet. Enkele machines liepen beschadigingen op. De ontplofte ketel viel van de eerste verdieping op straat. In het gebouw was een machinist aanwezig, die zich in een ander vertrek bevond. De ketel is voor een onderzoek in beslag genomen door een inspecteur van het stoomwezen. Israël stemt links In Tel Aviv is de volgende volledige ver kiezingsuitslag bekend gemaakt. De door het leger uitgebrachte stemmen zijn in de totalen begrepen; Mapai 152.972 stemmen; Mapam 63.107 st.; Verenigde godsdienstige partij 52.633 st.; Heroeth (vroeger Irgoen Zwai Leoemi) 49.220 st.; Algemene Zionis ten (rechts centrum) 22.514 st.; Progressie ven (links centrum) 17.680 st.; Sephardim 15.017 st.; Communisten 14.999 st. De volgende vier kleinere partijen kre gen nog voldoende stemmen voor één zetel: Arabieren van Nazareth; Groep-Stern; Yemenieten; Internationale Zionistische vrouwenorganisatie. Om „redenen van veiligheid" is niet be kend gemaakt hoeveel procent van de stemgerechtigden heeft gestemd. Het is echter bekend, dat dit percentage hoog is. De juiste verdeling van het aantal zetels zal niet vóór Woensdag officieel wor den bekend gemaakt. De partijen van de linkervleugel de Mapai (arbeiderspartij), Mapam (linkse socialisten) en de communisten zullen tezamen meer dan de helft van de zetels de constituerende vergadering hebben. Men verwacht, dat de nieuwe regering van premier Ben Goerion uit vertegen woordigers van de linkse en de centrum partijen zal bestaan, met uitsluiting van de communisten. Verkiezingen in Israël. Overal in de nieuwe Joodse staat werd druk gestemd. Nieuwe Belgische leus „Koopt in Europa" (Van onze correspondent te Brussel) „Koopt Europese goederen om de Bel gische werklozen aan werk te helpen" is de leuze, welke de Belgische pafroonsver- eniging in een grootscheepse campagne wil lanceren. Bedoeld wordt dat België het aankopen van grondstoffen, machines en verbruiks- artikelen, dat totnogtoe in de Verenigde Staten geschiedden, voortaan in de Engel se koloniën en dominions en in Europa moet trachten te doen. Maar tekenend voor de Belgische vrijheidsgeest is wel dat de patroonsvereniging niet wenst dat daarvoor een legertje ambtenaren zou worden aangeworven, ambtenaren, dié de aanvragen voor importen uit de dollar- zóne ruwweg zonder het nodige „vermo gen des onderscheids" met het etiketje „„geweigerd" zouden terug sturen. Neen, de actie „koop uw goederen in Europa opdat de Europese landen met deze Belgische francs in België kunnen kopen", moet geheel gebaseerd zijn op vrijwilligheid. Overleg zal plaats vinden met de grote vakverenigingen om bijvoor beeld ruwe katoen in de Engelse gebieden en ook meer grondstoffen in Indonesië aan te kopen. Men beschouwt dit niet als een anti- Amerikaanse actie, integendeel. De geest van het plan-Marshall is juist het dollartekort der Europese landen door inter-Europese handel weg te werken. België hoopt daardoor de werkloosheid efficiënt te kunnen bestrijden. De grote vraag is: Zullen de Europese landen de goederen kunnen leveren in dezelfde korte termijnen en tegen dezelfde voorwaarden als de Amerikaanse leverancier? Ja, be weert de Belgische patroonsvereniging. Nu is het moment gunstig en er is voor België geen andere weg. De export naar Amerika opvoeren is niet mogelijk zulks als gevolg van de hoge douane-barrières. Het nieuwe initiatief „koopt in Europa" opdat Europa van ons zou kunnen kopen, wordt door sommigen sceptisch bekeken, door andere zakenlieden enthousiast be groet. Zeker is dat met overreding en het geven van voorbeelden enorm veel te be i-eiken is. Het bericht in sommige Romeinse bla den, dat koning Leopold.de Paus verzocht zou hebben zijn huwelijk met de prinses de Réthy te ontbinden, wordt in bevoegde kerkelijke kringen „louter fantasie" genoemd. Twee jonge mannen van de Goudkust zijn voor een zesmaandelijkse cursus in de meteorologie naar Engeland gekomen. Zij zullen de eerste Afrikaanse weervoorspellers zijn, die ooit aan~de Goudkust werkzaam zijn geweest. Na een theoretische opleiding van drie maanden zullen zij de rest van hun verblijf practisch werkzaam zijn op een der weerstations. Djabateu (links) en Acquaah bespreken met behulp van weerkaart en barograaf de luchtdrukverdeling in een warmtefront. BEELDROMANS EN GANGSTERFILMS Politie spoort grootste deel van de buit op Verleden week Maandag merkte een surveillerende agent van de Haarlemse po litie omstreeks het middernachtelijk uur bij een winkel van huishoudelijke artike len aan de Rijksstraatweg te Haarlem- Noord een tweetal jongens op, die aan de haal gingen zo gauw zij hem zagen nade ren. Met behulp van een burger werden ze even later gegrepen; het bleken twee vijftienjarige jongens te zijn, die op hun vlucht een spoor van vulpennen, zakmes sen, broches, sigarenaanstekers en andere voorwerpen achterlieten en bij het ver hoor bleken hun zakken nog vol te zitten met dergelijke voorwerpen. Scandinavische besprekingen te Oslo leidden niet tot Noordelijk defensieblok OSLO, 30 Januari (United Press en Reuter). Juist voordat een officieel communiqué te Oslo bekend maakte dat de besprekingen der drie Noordelijke landen over een Scandinavisch defensief verbond op een mislukking waren uitgelopen, overhandigde de Russische ambassadeur in Noorwegen, Afanasief, een Russische nota aan het mini sterie van Buitenlandse Zaken te Oslo waarin de Sovjet-regering opheldering verzocht van Noorwegens houding ten aanzien van het Atlantisch pact „in het bijzonder rekening houdend met het feit dat Noorwegen een gemeenschappelijke grens met Rus land heeft". De Sovjet-Unie vroeg in haar nota of de persberichten, volgens welke Noorwegen zich zal aansluiten bij het Atlantisch pact, juist geacht moeten worden, en verklaart dat het Atlantisch pact, dat buiten de UNO wordt gesloten, het inrichten van bases voor de luchtvaart en de vloot beoogt „in het bijzonder in het gebied van dis landen, welke dicht bij de grenzen der Sovjet-Unie liggen". In het communiqué dat de regeringen van Noorwegen, Zweden en Denemarken Zon dagavond hebben uitgegeven over het mislukken van hun onderhandelingen van de afgelopen week over een voorgesteld Scandinavisch defensief pact, wordt gezegd dat op het ogenblik niet voldoende over eenstemming bestaat om een wederzijds bindende defensie-alliantie af te sluiten, aldus deelt United Press mede. De conferentie mislukte blijkbaar dooi de strijdvraag of een Scandinavische .allian tie gevormd móet worden in samenwerking met de mogendheden van het Atlantisch past, of als een neutraal, Scandinavisch bloc. Zweden steunde de laatstgenoemde op vatting en Noorwegen en Denemarken de eerste. De gaping tussen deze twee stand punten bleek in elk geval voor het ogen blik te groot om door een compromis te worden overbrugd. Aan de defensie-conferentie die Zater dag begon en die Zondag werd afgesloten, werd deelgenomen door de premiers en mi nisters van Buitenlandse Zaken van Dene marken, Zweden en Noorwegen, door ver tegenwoordigers van de parlementen van deze landen en door de ambassadeurs der drie landen in Londen, Moskou, Parijs ën Washington. Ook aanwezig waren de am bassadeurs van Zweden en Denemarken in Oslo, de Noorse ambassadéur in Stockholm en een aantal hoge autoriteiten der drie landen. De Noorse premier Gerhardsen gaf, toen hij de gedelegeerden bij het sluiten van de conferentie toesprak, uiting aan zijn teleur stelling dat geen basis voor een defensie alliantie gevonden was. Hij verklaarde ech ter dat deze teleurstelling geen schaduw zou werpen op de Noordse samenwerking. De Scandinavische landen zullen altijd een buitenlandse en defensie-politiek voeren die gericht is op verzekering van de onaf hankelijkheid der drie landen en hun vrij heid om hun eigen regeringsvorm te heb ben, aldus Gerhardsen; de premier voegde hier aan toe dat de drie volken nooit aggressieve bedoelingen hebben en vrede en internationale samenwerking wensen. Yrees in Noorwegen? Volgens de Oslose correspondent van de Engelse „Sunday Graphic" heeft Noor wegen troepenversterkingen naar zijn Noordgrenzen gezonden als voorzorgsmaat regel tegen een mogelijke invalspoging van de Sovjet-Unie. „De grensverdedigingen werden versterkt wegens de toenemende vrees, dat het Rus sische leger zal proberen Noorwegen te weerhouden zich bij het voorgesteld Atlan tisch verdrag aan te sluiten." De correspondent van hetzelfde blad te Stockholm verklaarde, dat de aankondiging van Britse marine-manoeuvres in de Pool- wateren ertoe heeft bijgedragen de vrees voor Sovjet-Russisch geweld te vergroten. „De manoeuvres zouden zijn bedoeld om Noorwegen te steunen in het geval de Sov jet-Unie Noorwegen zou chanteren," aldus de correspondent. Het Noorse parlement zal in de loop van deze week waarschijnlijk Woensdag in besloten vergadering bijeenkomen ter bespreking van een antwoord op de Russi sche nota, zo wordt te Oslo vernomen. Volgens diplomatieke kringen te Oslo zal Noorwegen de Sovjet-Unie in antwoord op haar nota mededelen, dat het nog niet be sloten heeft tot het Atlantisch pact toe te treden en dat de Noorse regering nog niet bekend is met de volledige bijzonderheden van het voorgestelde pact „Dreigement", zegt Londen. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat het Sovjet-Russische verzoek aan Noorwegen om uiteenzetting van zijn houding ten aanzien van het Atlantisch pact „niet anders kan worden geïnterpreteerd dan als een nauwelijks verholen dreigement en een poging om zich te mengen in het vaststellen van de Noorse buitenlandse politiek". Aanvankelijk toonde de recherche geen bijzonder grote belangstelling voor het tweetal,, doch al pratende kwam men tot de conclusie, dat de beide jongens scho lieren nog toch meer op hun kerfstok hadden dan werd vermoed. Tijdens het onderzoek kwam aan het licht, dat zij in de afgelopen drie maanden niet minder dan vijftien inbraken in Haar lem en omgeving hadden gepleegd. Daar onder was de diefstal van tienduizend gul den ten nadele van een koffiebranderij aan de Kromme Elleboogsteeg, die in de nacht van 7 op 8 Januari werd gepleegd. Zij zijn toen via een regenpijp op het dak van het gebouw geklommen en hebben zich via een raampje toegang tot de kan toren en werkplaatsen verschaft. Alle schrijfbureaux en laden hebben zij op hun gemak doorzocht en zij waren daarbij zo fortuinlijk de sleutel van de brandkast te vinden. Buit gevonden. De recherche heeft de knapen, die uit keurige gezinnen komen, urenlang aan tand gevoeld en tenslotte zijn zij voor de overstelpende hoeveelheid bewijsmateriaal gezwicht en hebben zij bekend. Zo kwam uit, dat zij een deel van het gestolen geld op het dak van de ouderlijke woning, naast de schoorsteen, goed gemas keerd door pannen en loodbedekking, had den verborgen. Een ander deel hadden zij onder een hoop oud roest op een binnenplaatsje in de binnenstad verstopt. Toen de politie op de aangegeven plaats poolshoogte ging nemen, bleek het geld verdwenen. Later kwam uit, dat een broertje van een der jeugdige verdachten door een gat in de schutting hun bedrijf had gade geslagen en op zijn beurt zich van het gestolene had meester gemaakt. Bij een boom op het Bolwerk. Hij bekende het geld bij een boom op één der Haarlemse bolwerken te hebben verstopt en de politie heeft het daar ook aangetroffen. Bovendien kwam nog onge- riet woord is aan...» Wie te slecht denkt over de mensen denkt zeker over zichzelf te goed. Waals Congres te Charleroi Onze Brusselse correspondent telefoneer de ons heden: „Wij willen van België een federalistische staat maken om te beletten, dat de Walen in het parlement door een meerderheid van Vlamingen zouden worden beheerst", aldus verklaarde de voorzitter van de Tweede Kamer, de heer Van Belle (een Waal met een Vlaamse naam) op het Waals congres, dat gisteren te Charleroi werd gehouden. Dit congres was gewijd aan de studie van de aanpassing van het aantal zetels in de Tweede Kamer aan de resultaten van de jongste volkstelling in 1947. Deze zal tot gevolg hebben, dat er in het Belgische parlement een tiental zetels bij komt, waarvan er tenminste acht naar de Vlaamse provincies zouden gaan, alwaar de bevolking gestegen is; de Waalse bevol king liep terug. Dé Walen verzetten zich tegen deze aan passing en gaan met de verhoging van het aantal zetels slechts accoord, indien België een federale staat wordt, met andere woor den, indien er een Vlaams en een Waals parlement komt. De betekenis en invloed van het Waalse congres is echter in grote mate afgenomen. Spaak heeft onlangs verklaard, dat de aanpassing van hei aantal zetels aan de resultaten der volkstelling een democratisch beginsel is en dat daarvan niet kan worden afgeweken. FIETSENDIEF ACHTERHAALD. Zaterdagavond omstreeks tien uur kreeg de Haarlemse politie bericht dat een fiets, die een kwartier tevoren op de Bakenes- sergracht was geplaatst, was verdwenen. Even later bleek, dat een politie-agent even tevoren een man met grote snelheid over de Bakenessergracht had zien fietsen. De eigenaar van het gestolen rijwiel is daarop met de politie per motor in de richting Amsterdam gereden en met suc ces. Enige kilometers voorbij Halfweg werd de fietsendief gesignaleerd. Het bleek een schippersknecht te zijn, die prompt werd ingesloten. De eigenaar krijgt zijn fiets terug. veer driehonderd gulden uit een radio toestel te voorschijn. In totaal heeft de politie ruim achtdui zend gulden opgespoord. Van de rest hadden zij onder meer een kleine BM gekocht. Het zijn jongens, zo vertelde de recher che ons vanochtend, die graag knutselden. Daarvoor hadden zij onderdelen van fiet sen en motoren nodig, die zij van hun zak geld niet konden bekostigen. Een deel der inbraken had dan ook in werkplaatsen en winkels plaats, waar zij deze voorwerpen konden bemachtigen. Invloed van beeldromans. De politie heeft de overtuiging, dat het lezen van beeldromans en het zien van gangsterfilms op het moreel van de kna pen van funeste invloed is geweest. Zij gaven toe, dat zij een wei-voorziene bibliotheek van deze prikkellectuur hadden aangelegd en dat zij een voorliefde hadden voor films, waarin de misdaad de hoofd schotel vormt. Bovendien hadden zij het ongeluk, dat zij bij hun eerste kraakjes niet tegen de lamp liepen, zodat zij van kwaad tot erger zijn vervallen. De jongens zijn thans ter beschikking van de politie-staven der omliggende gemeenten gesteld, die ook nog een appeltje met hen te schillen hebben. Memorie van Antwoord over Indonesië: Wisselende situatie maakt voorlichting moeilijk Wij ontlenen aan de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer betreffende de begroting van Overzeese Gebiedsdelen voor 1949: Nog steeds vertoont de situatie in In donesië een voortdurend en snel wisselend beeld, soms zo snel wisselend, dat de re gering er st.eeds x-ekening mee moet hou den, dat de gebeurtenissen van heden reeds morgen door nieuwe feiten kunnen zijn achterhaald. Hierdoor en door het vaak zeer delicaat karakter van de kwesties welke zich mede in verband met de belangstelling van het buitenland voor het Indonesische vraagstuk in de ontwikkeling der ver houdingen in Indonesië voordoen, is een van dag tot dag voor ieder bevredigende publieke voorlichting vaak niet wel mo gelijk. De regering: hoont, dat binnenkort meer duidelijkheid zal bestaan wat betreft de groepen en personen uit de republiek, die tot overleg met Nederland en de federalis ten bereid zijn en langs welke wegen dit overleg het best en het snelst tot resultaat zal leiden. De regering mag zich niet ont veinzen dat de intensieve belangstelling welke het buitenland getoond heeft en nog toont voor de Indonesische kwestie, er be paaldelijk niet toe heeft bijgedragen om de situatie in Indonesië te verhelderen. Een tweede punt van onzekerheid is de vraag, in welke mate en door welke groe pen de strijd met gewelddadige middelen op den duur zal worden voortgezet, Het is bekend, dat Tan Malakka zichzelf gesteld heeft als leider van het verzet. Dat Tan Malakka destijds Hatta ge- steunt^ heeft bij het onderdrukken van de commurtistische machtsgreep onder Moesso, Soeripno en Sjarifoeddin doet aan het feit, dat hij een overtuigd communist is, niet af. Zijn oppositie tegen de PKI vloeide voort uit zijn nationaal-communistische visie. Inderdaad heeft in enige gebieden in Indonesië clandestiene immigratie van Chi nezen plaats. De maatregelen tegen het communistisch gevaar hebben reeds geleid tot de uitwij zing van een aantal Chinezen. Een uitspraak over de toekomstige posi tie der Indo-Europeanen als door vele le den gewenst, is in dit stadium moeilijk te geven. Het is duidelijk, dat deze groep een keuze zal hebben te doen, hetzij Neder lander te blijven, hetzij het Indonesisch staatsburgerschap te aanvaarden. Ten aanzien van de verdere financie ring van de Indonesische pensioenen, wel ke trouwens in de eerste plaats een zaak van Indonesië is, kan worden medegedeeld, dat in verband met het uitermate belang rijke karakter van deze aangelegenheid, de regering besloten heeft dit pensioen-finan cieringsvraagstuk om advies in handen te stellen van een commissie van deskun digen. Een verhoging van de duurtetoeslag op Indonesische pensioenen is thans in be schouwing genomen. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Wisselende bewolking met enkele ver spreide lichte buien. Meest matige wind tussen West en Noord. Plaatse lijk lichte nachtvorst. Overdag iet® kouder dan vandaag. Zon op Maan op 1 Februari: 8.21 uur, onder 17.27 uur 9.57 .uur, onder 21.08 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1