c 3 Britse regering zorgt goed voor de volksgezondheid MENTHO-REX De „Franeker" vloog in zestien uur van Mauritius naar Batavia PANDA OP DE WALVISVANGST Wereldnieuws J MAANDAG 31 JANUARI 1949 Engelsen krijgen zelfs staatsbrillen en -gebitten (Van onze correspondent te Londen De Engelsen mogen dan al mopperen over de tekortkomingen van de nieuwe, 20 goed als kosteloze nationale gezond heidsdienst, over hun gezondheid zelve hebben zij niet te klagen. Immers de af gelopen twaalf maanden waren de ge zondste uit de Britse historie. Het jaar bracht drie laagte-records met betrekking tot de sterfte-cijfers van babies en kin deren. Iets wat elke bezoeker van Engeland op valt is, dat de kinderen er zo opvallend goed uit zien. Dit is voor een groot deel te danken aan de voortreffelijke school- voeding melk en een warme maaltijd worden tegen een luttel bedrag op de openbare scholen verstrekt en ook aan hetgeen van overheidswege voor babies en kleuters ter beschikking wordt gesteld. De kleinen ontvangen bijvoorbeeld via de zuigelingenzorg tegen zeer lage prijs levertraan en geconcentreerd sinaasap pelsap. „Nationale dokters". Het medisch beroep heeft, door een te kort aan dokters en verpleegsters vele ziekenhuisbedden staan leeg met grote moeilijkheden te kampen. De gezondheids dienst werkt ook nog niet zoals het moet want daarvoor was de tijd van voorberei ding te kort. Over enige jaren kan men pas zeggen of het plan al of niet geslaagd is. De regering heeft echter een open oog voor de fouten en zij hoopt dan ook de nodige correcties aan te brengen. Van de bijna vijftig millioen Engelsen hebben zich reeds veertig millioen bij de dienst aan gesloten en van de 21.000 huisartsen zijn er thans meer dan 18.000 „nationale dok ter" geworden. Van de tandartsen sloten zich 8900 van de 10.000 aan en er is een enorme toeloop naar de opticiens, die reeds drie millioen staatsbrillen hebben afgele verd. Ook het aantal aangevraagde gebit ten loopt in de millioenen. Volgens de cri tici betekent dit, dat het publiek misbruik maakt van de faciliteiten, maar aan de andere kant geeft men toe, dat men der gelijke dingen niet voor de grap aanschaft. In Maart zal de dienst, die dan min of meer geconsolideerd is, aan een algehele revisie worden onderworpen. Oneffenhe den in salarisschalen zullen worden glad gestreken en speciale extra-toelagen zijn reeds verstrekt aan plattelandsdokters, wier hoge kosten nu niet meer worden op gevangen door hun particuliere praktijk. Het is niet onmogelijk dat het plan in de eerstvolgende jaren 100 millioen pond meer zal kosten dan oorspronkelijk was begroot. De stand der medische wetenschap in Engeland is thans zeer hoog. Het neemt een leidende plaats in op het gebied der plastische chirurgie en ook wat betreft long- en hartchirurgie, orthopaedie en nar cose. Pharmaceutisch heeft Engeland in de oorlogsjaren ook heel wat nieuws uitge vonden. Men denke maar aan het peni cillin. Isotopen, die een atoomproduct zijn, zijn eveneens van groot belang voor de ge neeskunde. Het radioactieve cobalt bij voorbeeld is een vervangingsstof voor ra dium. Het centrum voor atoomenergie te Harwell zal een nieuwe export-industrie kunnen worden. Hatsji In dit land van regen en mist wijdt men speciale aandacht aan de bestrijding van influenza. De griep is in de aanval en men is op het ergste voorbereid. Het Kanaal kan Engeland waarschijnlijk niet redden van deze bacteriologische invasie. De me dici trachten echter met alle macht het gevaar te bedwingen. Sinds 2l/2 jaar func tioneert er in Salisbury een „verkoud heids-laboratorium", waarvoor zich 735 vrijwilligers als proefpersonen hebben Pijn Pijn Rheumatlsche pijn Heel de lange dag en 's nachts Waarom al dat lijden, die chagrijnige pijn, die slapeloze nachten, dat onverdraagzame humeur? Er is toch geen reden om te wan hopen! Neem Kruschen Salts. Duizenden en tienduizenden en honderdduizenden gaven U het goede voorbeeld en zij zouden voor niets ter wereld hun kleine dagelijkse dosis Kru schen willen missen. Kruschen regelmatig gebruikt werkt aantoonbaar bloedzuive rend. En het zijn juist de onzuiverheden in het bloed die oorzaak zijn van Uw pijnen en leed. De zes minerale zouten waaruit Kru schen is samengesteld, hebben een aanspo rende werking op Uw lever, nieren en inge wanden. Die bloedzuiverende organen komen dan weer tot krachtiger werking en de scha delijke. pijnverwekkende zuren worden af gevoerd langs natuurlijke weg. Begin weer een nieuw leven begin met Kruschen morgen de dag reeds en na een kort regel matig gebruik zult ge de weldadige werking aan den lijve ondervinden. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 „Plük de dag". 9.00 Lichtbaken. 9.30 Sym- phonisch concert. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Kamermuziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Lichte klanken. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Platen. 12.03 Bram Mendes, viool. 12.30 Land en tuinbouw. 12.33 Zangplaten. 12.55 Zonne wijzer. 13.25 Lichte muziek. 13.45 Pianokwar tet, Lekeu. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 School radio. 15.30 Lichte klanken. 16.00 Voor zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Piano en oorgel. 17.30 Wigwam. 17.45 „Rijstland van Suriname". 18.00 Bariton en piano. 18.20 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Gitaar. 19.30 „Dit is leven". 19.45 NIWIN. 19.50 Wederopbouw. 20.05 Gewone man. 20.12 Luisterspel. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Zang. 23.45 Platen. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Werken van Handel. 9.35 Lichte muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Yehudi Menuhin, viool en Wanda Landowska, clavecimbel. 11.30 Voor zieken jongeren. 12.00 Hawaiïan-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw. 12,33 Platteland. 12.40 Swinging Nightingales. 13.20 Licht orkest. 13.50 Platen. 14.00 „Met naald en schaar". 14.30 Kamerorkest. 16.15 Koor. 16.25 Beroemde componisten. 16.40 Voor de jeugd. 17.00 Kinderkoor. 17.30 Lichte muziek. 18.15 Piano-potpourri. 18.30 Roemeens-Hongaars programma. 19.00 Radio-strip 19.15 Fransr les. 19,30 Kwintet no. 6 in A, Mozart. 20.15 Bonte trein. 21.35 Brieven over hersengvm- aangemeld. Onder hen waren verscheidene pas-getrouwde paartjes, die het helemaal niet erg vonden een week lang samen te worden geïsoleerd. De kunstmatige ver koudheid, die hun bezorgd werd, namen ze op de koop toe. Het publiek is inmid dels beleefd verzocht zo min mogelijk met zakdoeken te zwaaien, want die zijn in veile gevallen de boosdoeners, die bacte riën overbrengen. Cacaopoeder bonvrij Maximumprijzen worden ingetrokken Van officiële zijde wordl thans bevestigd, dat de rantsoenering van cacaopoeder met ingang van 1 Februari 1949 wordt opge heven. Tegelijkertijd worden de maximumprij zen voor cacao- en chocoladeproducten in getrokken. Het is niet de bedoeling der regering de met vreemde valuta te bekostigen import van cacaobonen te verhogen. Wel zal als gevolg van een gewijzigde methode bij de verwerking der cacaobonen meer cacao poeder worden geproduceerd dan tijdens de rantsoenering. Het 30 ton metende Duitse motorschip Fortuno dat Woensdag bij Ameland strandde, is Vrijadagovnd door twee sleepboten van de rederij Doeksen vlot getrokken. Bij het binnenvaren van de haven van Singapore werd de schroef van de „Willem Rutjs", het vlaggeschip van de Rotterdamse Lloyd, beschadigd. Deze beschadiging, voor het oog nauwelijks waarneembaar, veroorzaakte een enorme trilling zodat- het. schip vaart moest minderen. Zater dag is het schip, dat 193 meter lang, 25 meter breed en 27 \'i meter hoog is, door zes sleep boten naar het nieuwe 32.000 tons dok van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij gesleept om in dit grootste dok van Nederland van schroef te verwisselen. De „Willem Ruysvaart het dok binnen. Directeur-generaal van PTT neemt afscheid In een kring van 500 vertegenwoordigers van hoog tot laag uit het P.T.T.-personeel heeft de heer T. van Houwelingen na 46 dienstjaren afscheid genomen als directeur- generaal van dit bedrijf. Deze plechtigheid geschiedde in de nieuwe cantine van de gebouwen van het hoofdbestuur, welke cantine voortaan de „Van Houwelingen- zaal" zal heten. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, uitte zijn grote waar dering voor hetgeen de heer; Van Houwelin gen heeft verricht en dankfe hem daarvoor namens de regering. De heer L. Neher, die op 1 Maart 1948 zijn arbeid aan de heer Van Houwelingen overdroeg en na zijn ministerschap en zijn taak in Indonesië op 1 Februari het direc toraat-generaal van P.T.T. weer op zich zal nemen, sprak namens het gehele perso neel zijn scheidende collega toe en bood hem de bedrijfspenning aan. Voorts spra ken de heren mr. H. Snel namens het formeel overleg", R. C. Gravestein namens de P.T.T.-fondsen, J. F. Hiele namens de spoorwegpostdienst en de de heer J. A. Risseeuw, die allen geschenken aanboden. Interimregeling voor de West Publicatie voor 1 Maart? De Interimregeling voor Suriname en de Nederlandse Antillen verkeert nog in een stadium van voorbereiding. Zodra het door minister Van Schaik in de deze gebiedsde len reeds gepleegd en hier te lande nog voort te zetten overleg zal zijn geëindigd, zal een definitief voorontwerp van wet worden samengesteld, waarvan de regering de publicatie voor 1 Maart van dit jaar overweegt. Nederlands schip aan de grond bij Jutland Volgens een bericht van Lloyds uit Fre- derikshaven is het 200 ton metende Neder landse motorschip „Noordkaap" dat met een lading zout op weg was naar Gothen burg, Zaterdagavond ongeveer 18 km. ten Westen van de Noordpunt van Jutland aan de grond gelopen. De bemanning is aan land gebracht. Voorkom GRIEP Verwaarloos uw verkoudheid niet VERKOUDHE1DSZALF zuivert uvo ademhalingl (Adv.) Bankrovers werden op heterdaad betrapt Rechercheur had zich in het gebouw verborgen Een rechercheur van de rijkspolitie is er in geslaagd twee bewapende en gemaskerde mannen, even nadat zij een overval op een boerenleenbank hadden gepleegd, te ar resteren. Het is niet uitgesloten, dat deze arrestatie opheldering zal verschaffen om trent meer bankovervallen van de laatste tijd in het Oosten des lands. Juist naar aanleiding hiervan had de commandant der recherche der rijkspolitie in het district Almelo opdracht gegeven bij diverse banken op het platteland een oogje in het zeil te houden. Toen Vrijdag kort vóór het sluitingsuur twee gemaskerde en gewapende mannen de boerenleenbank te Ypelo binnendrongen, was een rechercheur in het gebouw aanwezig. Hij had echter opdracht zo mogelijk een vuurgevecht te vermijden en hield zich daarom aanvanke lijk verborgen. De kassier opende de brand kast, waaruit de twee mannen een geld kistje grepen. Zij renden het gebouw uit en sprongen op hun fietsen. De rechercheur zette onmiddellijk de achtervolging in en haalde na honderd meter de verraste man nen in, die geen tegenstand boden en zich naar het dichtstbijzijnde politiebureau lie ten overbrengen. Zij bleken twee inwoners van Almelo te zijn. Er was nog een derde man in het complot, die de plannen uitdacht en liet uitvoeren. Bij huiszoeking in de woningen der arrestanten werd munitie en een lap stof, waaruit de maskers gemaakt waren, gevonden. Twaalf jaar geëist tegen predikant-journalist Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft Zaterdag de zaak behandeld van de thans 60-jarige predikant-journalist dr. H. W. van der V. S. uit Amsterdam, die tijdens de bezetting hoofd is geweest van het nieuwsbureau „Nepodi" (Nederland se Politieke Dienst) in Den Haag. Een typiste, die werkzaam is geweest bij het Nederlands Christelijk Persbureau, waarvan verdacht eveneens de leiding har, werd als getuige gehoord. Zij verklaarde onder andere dat verdachte in de honger winter tarwe had geleverd aan zekere S. Toen deze na herhaald manen niet be taalde, had verdachte hem bij een Duitse instantie aangegeven. S. werd gearresteerd maar later op verzoek van verdachte weer vrijgelaten. Getuige zeide dat verdachte voor 30 kerkbladen, die door de Duitsers waren verboden, toestemming tot herverschijning heeft weten te verkrijgen. Ook had hij herhaaldelijk concerten laten geven in zijn woning. De baten hiervan kwamen ten goede aan kunstenaars die niet bij de Kul tuurkamer waren aangesloten. De advocaat-fiscaal mr. S. J. Timmenga zeide in zijn requisitoir, dat verdachte zich ten koste van alles op de voorgrond wilde plaatsen en dat hij zich niet had ontzien in de hongerwinter door zwarte handel zichzelf te bevoordelen. Spreker achtte de werkzaamheden van verdachte als hoofd van het kantoor in Den Haag een bewezen hulpverlening aan de vijand. Hij wilde hem echter zijn politieke gezindheid (ver dachte was nationaal socialist) minder sterk aanrekenen dan zijn „immorele te kortkomingen". Bijzonder belastend achtte mr. Timmenga het feit, dat verdachte de heer S. bij de S.D. had aangegeven om zijn geld binnen te krijgen, Ook een brief aan Blokzijl, waarin verdachte prof. Schiller en een journalist als candidaaten voor 'n con centratiekamp betitelde, rekende de ad vocaat-fiscaal hem zeer ernstig aan. Hij eiste een gevangenisstraf van twaalf jaar. De verdediger, mr. B. W. Stomps, be- Gezagvoerder De Haas„route is zeer goed bruikbaar voor regelmatige dienst De K.L.M.-Constellation „Franeker" is Zondagmiddag om twee uur (Nederlandse tiid) in Batavia aangekomen. Over de vlucht van Mauritius naar Batavia had het toestel zestien uren gedaan. Het bleek niet nodig een tussenlanding in Padang te maken. Na aankomst op het vliegveld Kema- joran bij Batavia Zondagmorgen 9 uur (Javatijd) verklaarde gezagvoerder De Haas, dat de vlucht uitstekend geslaagd was. Hij was oorspronkelijk van plan ge weest een technische tussenlanding te ma ken op het vliegveld van Padang doch dit bleek niet nodig te zijn en de „Franeker" is derhalve regelrecht naar Batavia ge vlogen. Er was na aankomst in Batavia nog voldoende benzine om eventueel tot Balikpapan door te vliegen. Over het weer heeft men onderweg over het algemeen niet te klagen gehad. Wel viel er veel re gen boven de Indische Oceaan doch de wind was gunstig, *waai-door belangrijke afwijkingen van de route vermeden kon den worden. Gedurende de vlucht over de Indische Oceaan heeft de „Franeker" in geregeld radio-contact gestaan met de torpedoboot- jager der Koninklijke Marine Hr. Ms. „Tjerk Hiddes", die bij Padang gestatio neerd was. Verder werd contact onderhou den met het s.s. „Utrecht" en het s.s. „Straat Soenda". De weerberichten ontving de „Franeker" van Mauritius. Gezagvoerder De Haas zeide, dat hij op Met een veestapel en een zuivelfabriek naar Indonesië De heer Th. M. de Bruyn, een Doetin- chemmer van geboorte, zal op 12 Februari met het s.s. „Friesland" naar Indonesië vertrekken om daar een Nederlands land bouwbedrijf te vestigen. De heer De Bruyn, die thans 60 jaar oud is, ging een vijftiental jaren geleden voor de eerste maal naar Indië, waar hij in 1934 bij Soerabaja een boerenbedrijf en een zuivelbedrijf stichtte. Dit bedrijf, circa veertig hectaren groot, was op Nederlandse leest geschoeid en floreerde goed totdat Indië bezet werd door de Japanners. De heer De Bruyn raakte tengevolge daarvan alles kwijt en in Maart 1948 repatrieerde hij om hier voorbereidingen te treffen voor het stichten van een nieuw bedrijf in La- wang bij Soerabaja. De heer De Bruyn vertrekt met een com plete installatie voor een zuivelfabriek en 15 stuks melkvee, 2 stieren, vijf varkens en een aantal kippen. de vliegvelden van Khartoum, Réunion en Mauritius veel medewerking ondervon den had. Op het vliegveld van Réunion werd geland om de situatie ter plaatse op te nemen. Het vliegveld bleek in goede staat te verkeren, doch de outillage beantwoordde niet ge heel aan de eisen, welke de K.L.M. stelt. De ontvangst door de Fransen op Réu nion was buitengewoon hartelijk geweest. De gouverneur stond zelfs zijn eigen bed af aan de gezagvoerder en ging zelf in een stoel slapen. De heer De Haas was van oordeel, dat de door hem gevolgde route zeer goed be- vliegbaar was. Naar zijn mening zou deze week begonnen kunnen worden mei drie maal per week langs deze nieuwe route naar Batavia te vliegen. Voorlopig zou echter alleen post vervoerd kunnen wor den. De „Batavia" morgen in Batavia verwacht De Constallation „Batavia" onder gezag voerder J. J. Moll, die Vrijdagavond van Schiphol vertrok, is Maandagochtend in Bangkok geland en wordt Dinsdag op het vliegveld Kemajoran verwacht. Het vlieg tuig heeft 3.000 k.g. post en 8 passagiers aan boord. De „Franeker" keert Woensdagochtend via Mauritius naar Amsterdam terug. Ds. H, J. Visser overleden Zondagmiddag om twee uur is in zijn woning te Bloemendaal onverwacht in de ouderdom van 66 jaar overleden ds. II. J. Visser, predikant van de Provinciale Zie kenhuizen te Santpoort en Bakkum. Het lag in het voornemen van de predikant om in de dienst, welke om half vier zou beginnen, afscheid te nemen van zijn werk in de ziekenhuizen. Ds. Visser, die in 1882 geboren is, werd in 1907 beroepbaar verklaard tot predi kant van de Nederlands Hervormde Kerk. Eerst was hij hulpprediker te Westerschel- ling en Delfshaven en deed op 31 Januari 1909 zijn intrede als predikant van de Ne derlands Hervormde Gemeente te Klevers- kerke. In 1912 vertrok hij naar Rilland- Bath en van 4 November 1924 was hij pre dikant van de Provinciale Ziekenhuizen. De overledene was een zeer geziene fi guur in de inrichtingen. Zijn arbeid was niet gemakkelijk, speciaal in de oorlogs jaren. toen zijn patiënten naar andere zie kenhuizen werden overgebracht. Ds. Visser was lid van het classicaal be stuur van Haarlem der Nederlands Her vormde Kerk en heeft veel gedaan voor de Nationaal Christen Geheelonthoudersver eniging. Bescherming van de titel en het beroep van architect In Nederland hebben de ernstige beoefe naren der architectuur reeds vele jaren verzocht het voeren van hun titel en de uitoefening van hun beroep alleen toe te staan aan hen, die op bij de wet geregelde wijze blijk zouden geven daartoe de be kwaamheden te bezitten. Een hiertoe strek kend wetsontwerp is thans ingediend. De objecten, waarop dit wetsontwerp van toepassing is, zijn de gebouwen. De bekwaamheid tot het ontwerpen van deze gebouwen wordt beproefd door middel van examens. Zij, die zulk een examen met gunstig gevolg hebben afgelegd, kunnen worden ingeschreven in een register, het architectenregister. De ingeschrevenen hebben de bevoegdheid de titel van archi tect te voeren en het beroep er van uit te oefenen. Aan niet-ingeschrevenen is zo wel het voeren van de titel als de uit oefening van het beroep verboden. Het architectenregister wordt ingericht en bijgehouden door de Architectenraad, die tevens de regering van advies dient omtrent de architectenopleiding en toe zicht houdt op de wijze, waarop de archi tecten hun beroep uitoefenen. Ten einde deze laatste functie doeltreffend te kunnen vervullen, is de raad bevoegd zekere tuchtmaatregelen te treffen. Hij kan te vens beslissen in geschillen betreffende de uitoefening van het beroep van architect, indien deze door beide partijen aan hem worden voorgelegd. Van de beslissingen van de Architectenraad staat beroep open op een Raad van Beroep voor Architecten zaken. De sociale onrechtvaardigheid, die zou worden begaan ten opzichte van hen, die reeds geruime tijd het beroep van archi tect uitoefenen zonder op grond van de bepalingen van dit wetsontwerp voor in schrijving in het architectenregister in aanmerking te komen, is door overgangs bepalingen weggenomen. Zij, die in aanmerking komen om in het architectenregister te worden ingeschre ven, zijn gegroepeerd in acht categorieën. In de eerste vier, de groepen A tot en met D, zijn de bouwtechnisch- en -aesthetisch bekwamen opgenomen, in de groepen E tot en met H de gespecialiseerde bouw techniek Om ingeschreven te worden moet men of een academische graad hebben verkre gen, een erkende schoolopleiding hebben gevolgd, een staatsexamen hebben gedaan of een erkend buitenlands diploma bezitten. Slagers willen ministers spreken over rantsoenverlaging voor viees De hoofdbesturen van de Vakgroep Sla gerij en van de twee landelijke slagersorga nisaties hebben de ministers van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening en Economische Zaken telegrafisch verzocht een audiëntie toe te staan wegens de ver laging van het vleesrantsoen van 400 gram tot 300 gram per veertien dagen. In deze telegrammen verzoeken de hoofdbesturen de minsters om onmiddellijke maatregelen ter verbetering van de vleesvoorziening en verlichting van de noodtoestand in het slagersbedrijf. In een dezer dagen gehouden spoedver gadering hebben de hoofdbesturen bepaalde voorstellen geformuleerd omtrent mogelijk heden, waardoor huns inziens in. de „zo langzamerhand onhoudbaar geworden toe stand kan worden voorzien". Drie jongens, die uit een rijksopvoe dingsgesticht in Doetinchem waren ontvlucht, hebben in Didam een nieuwe auto van een dokter gestolen. In Maastricht lieten zij ben zine bijvullen. Toen het op betalen aankwam verklaarden zij geen geld bij zich te hebben. De garagehouder bemachtigde het contact sleuteltje van de auto en belde de politie op. In die tussentijd hadden de jongens de benen genomen. De K. L. M. zal binnenkort overgaan tot inkrimping van het administratief personeel. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE Nieuw type Brits verkeers vliegtuig in aanbouw Er zijn thans bijzonderheden bekend ge maakt over het in aanbouw zijnde Britse vliegtuig „Bristol 175", waarvan de British Overseas Airways Corporation er reeds 25 heeft besteld, die waarschijnlijk in 1953 in dienst zullen worden genomen. Mr. Whiteney Streight, directeur van de BOAC, zei dezer dagen over dit nieuwe Britse toestel: „Niets zal er mee te verge lijken zijn in snelheid, comfort en veilig heid." De „Bristol 175" is een kleinere editie van het Britse reuzenvliegtuig „Brabazon". Vermoedelijk zullen de toestellen te zijner tijd de Constellations en de Boeings op de Transatlantische lijnen van de BOAC ver vangen. Verwacht wordt, dat het toestel ruim 100 km per uur sneller is dan de Constellation. Het vliegtuig wordt gebouwd in drie versies: een type voor nachtvluch ten zal worden uitgerust met 38 bedden, voor dagvluchten komt er een type voor 60 passagiers en de derde versie is voor 70 personen, die iets minder ruim zitten, doch daarvoor dan ook een lagere passage- prijs betalen. 30. „Het is afgelopen met ons, kapitein," zei Panda met triüenae stem, toen de ijsberg zo dicht genaderd was, dat ze hem bijna konden >leitte clementie wegens de leeftijd van aanraken. „We hebben te kiezen, in hel water zijn cliënt en zeide. dat verdachte ook veel nastiek. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 i gedaan heeft om Nederlanders uit handen Pierre Palla. 22.30 Duetten. 23.15 Sympho-1 van de Duitsers te krijgen, nisch concert. 1 Uitspraak volgt op 12 Februari. springen en verdrinken, of een laatste goede daad verrichten en ons laten verorberen. Het is allebei even onplezierig." Het zag er inderdaad dreigend voor de twee drenkelingen uit. De beren waren op het randje van de ijsberg t klommen en gluurden nieuwsgierig naar L ncden, terwijl ze zich gereed maakten om over te springen. „Hou je taaikapitein", zei Panda, doe je ogen maar dicht. Het is zo afgelopen en misschien hebben ze wel geen honger. Je kunt nooit weten." Kapitein Kupido zei niets meer, doch staarde met grote verschrikte ogen naar de logge, witte monsters. Panda icas nauwelijks uitgesproken toen twee of drie beren tegelijk •le sprong waagden. Net als katten kwamen ze op hun poten op de schots terecht, die om- zwiepte door het gewicht en Panda en de kapitein werden als door een grote katapult met een vaartje de lucht ingeslingerd. Nieuwe Uitgaven Het is nooit een opwekkend symnton,* wanneer een handelaar in literatuur bij 7' brek aan originele pennevruchten ten,, grijpt in de reeds overbekende werken rif' vorige geslachten hebben vermaakt of boeid en hij aldus het zware verwijt onproductiviteit aan het corps der auto!, openbaar maakt. In de sector der niemL kinderboeken is dat verschijnsel de laX tijd merkbaar: de beste jeugdlectuur u'; in vertalingen uit het buitenland of zij Worri! als oude stokpaarden van stal gehaald- ri uitgeverij Kosmos in Amsterdam is zeif, begonnen onder de veelzeggende vemm„i naam ..Boeken, die men nooit verbeet" h werkingen van klassieke verhalen in ht licht te geven. J. P. Zoomers—Vermeer herschreef nnri, meer „Reinaert de Vos", dat wel niet «f zuivere weergeving werd van de oude fahoi reeks, maar het verhaal toch op aannemi' lijke wijze opnieuw in omloop brenet p Hazeveld tekende er Doeviaanse prenties h w!rdenUrtelingS slaagden en misgebakfi Jan Mens, die het scheppen beter versta-, dan het naschrijven, verzorgde de RobinX Crusoe en C. Waasdorp illustreerde ri. satyre van Daniël Defoe (waarom werd ri jeugd zijn naam onthouden?) met platen rii van een romantische visie oo het onderXr- getuigen; Don Quichotte kreeg van de X gens-auteur C. Wilkeshuis een moderne Yé! werking, welke hier en daar de sfeer -Tn Cervantes' origineel heel dicht benadert Y de plaatjes van Th. Wieringa maken d,t boekje tot het meest aanvaardbare onder ri. eerstelingen der reeks „onvergetelijke^" Bij „de Sleutel" in Haarlem verYhém Collodi's schaterende verhaal van Pinokl-'ift en mr. A. v. Seters vertelde het oonieiiw voor klein en groot zonder dit wonderbar lijke vertelsel over de houten marionet al té vee, geweld aan te doen..,, het Italiaans is zo heel moeilijk te vangen en dirc komt de bewerker wel eens bij gemeen plaatsen als „een reuzehonger" en andere sfeer-missende uitdrukkingen terecht n? tekenaar is in de anonimiteit verdwenen hoewel zijn illustraties over de hele linie geslaagd genoeg zijn, om dat onsterfelijke verhaal zo nodig aan te vullen. De band <s bijvoorbeeld een staal van kleurige, inne mende eenvoud. De Nederlandse Padvinderij tenslotte is begonnen met de publicatie van een sene vertaalde dierenverhalen: Loki de Wolf Pieko de Bever en Raja de Olifant zijn de eerste van deze verzorgde, maar onder iéders bereik vallende werkjes. Het werden vlotte gewetensvolle boekjes, die misschien de beeldroman-kanonnade zullen kunnen stui ten. De illustraties werden gaaf en boeiend en de uitgevers hebben geprobeerd het op voedkundig element, dat deze serie onge- twijfeld bezit, uit te buiten door een vragen lijst aan het einde, maar ook zonder dit experiment zijn de boekjes hun geringe prri overwaard. j. p Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING (Adv.) Mindszenty-proces begint 3 Februari De openbare aanklager van het volks gerechtshof te Boedapest heeft officieel bekend gemaakt, dat het proces tegen kar dinaal Mindszentry op 3 Februari zal be ginnen. In het desbetreffende korte com muniqué wordt verder gezegd, dat de „ten lastelegging tegen Mindszentv en zijn medeplichtigen thans voltooid is". Er wordl niet medegedeeld hoeveel „medeplichti gen" tezamen het de kardinaal terecht zullen staan. (United Press) Boising in de lucht De „Monarch of the Skies" van de „Pan American Airways", die gisteren uit New York naar Engeland vertrok is in volle vlucht boven Beacon Hill op Long Island, in botsing gekomen met een particulier vliegtuig. Het lijntoestel is erin geslaagd een noodlanding te maken op het acht km verder gelegen Mitchell-vliegveld, luchtbasis van het leger. Als gevolg van de botsing werden beice inzittenden van het particuliere vliegtuig gedood, doch geen van de 23 passagiers, oi van de uit tien koppen bestaande beman ning van de „Monarch of the Skies" raakte gewond. Een employé van het vliegveld te Mitchell verklaarde dat de „Monarch oi the Skies" met een gat in de neus en ge deelten van het andere vliegtuig in haar romp aan de grond kwam. Later werd gemeld dat de 23 passagiers hun reis naar Londen van het La Guardia- vliegveld zouden voortzetten. Esperauto-stoel. Aan de universiteit van Innsbruck zal een leerstoel voor Espe ranto worden opgericht. Innsbruck is de eerste universiteit in Oostenrijk, waar esperanto gedoceerd zal worden, zo le zen we in „Austria", een blad dat uit gegeven wordt door de Oostenrijkse kolonie in Nederland. Waardeloos. In Oostenrijk verliezen 10 Februari de munten van tien groschen, waarop het hakenkruis geslagen is, hun waarde. Botsing. Tyrone Power en Linda Christian zijn op hun huwelijksreis met hun auto ten Noorden van Rome met een tegen ligger in botsing gekomen. Geen van beiden werd gewond en de auto werd slechts licht beschadigd. De andere auto werd vernield. Vrij man. De 80-jarige Domenico German is Zaterdag na 51 jaar gevangenisstra te Turijn in vrijheid gesteld. In low werd hij tot levenslang veroordeeio wegens het vermoorden van epn au- jarige jonge man. Toen hij uit de go* vangenis kwam, zag hij voor het eers van zijn leven trams, bussen, fietsen e auto's. Beledigd. Mevrouw Roy Thomas, die ee beetje Indiaans bloed in haar heeft, heeft 20.000 dollar van de Hun0» Central Railroad (V.S.) geëist omW spoorwegpersoneel haar yoor v, kleurlinge hield, waardoor zij de trein- reis in een wagon voor negers moe maken. Luchtbrug. Een pas voor de lucht1 opgeleide Amerikaanse piloot, die in Duitsland bil zijn onderdeal melden, vroeg aan zijn commandeie officier of hij in zijn verlof ook e naar Berlijn mocht vliegen om een kijkje te gaan nemen. Toen _hlL op het request kreeg, vroeg hij: ik dan de dienstregeling van de spo wegen naar Berlijn van u hebben. - hij begreep er nog niets van toen commandant zei: „Ze hebben wel opgeleid, maar je er niet by teld waarom".

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2