Voetbal in Kennemerland Het testament De Levenskunst maan'da^ JANUARI 1949 IJMUIDER COURANT Jubilerend trio bij de IJmuidense Hoogovens C, Fiolet, P. Loocks en D. J. Slotboom in de bloemen „mus waren de feestklanken van KveJïn Hoogoven jubileum ..25 jaar S verstorven of opnieuw werd op de iéer feesttrompet gestoken. Dit ,H'"gT»rS Iwcê "medewerkers aan de af- ke,er Kooksovens. de heren C. Fiolet en en voor een van de Elec- ifA°'S™afdelmg. de heer P. Loocks. die hun zilveren ambtsjubileum mochten vieren. t het schaftlokaal van de Kooksovens Jde twee eerstgenoemden met hun wa «n od het podium gezeten toen de vr°;n Mir«tour ir. F. W. E. Spies als eer- de ril van sprekers opende. Hij hield hartelijke huldigingsrede waarin hij een. dat' hem de avond tevoren toen hij f eestavond van zilveren jubilarissen in iovor-thealer had bijgewoond, iets 5-,anders was opgevallen, en wel, dat SP®®. medewerkers jong van hart ^'vervolgens had de aanbieding der ca- r plaats De heer H. J. Staal sprak rï.liike woorden aan het adres van de Fiolet, met wie hij voor hun beider „Lamheid aan de Hoogovens, samen «arbeid aan de mijn Emma. Uit deze K haalde Hij vele grappige herinnerm- od Mevrouw Fiolet werd door hem £5i*ns de kameraden met een bloemstuk gNiet'minder wekte de geestige redevoe- van de heer C. Zonneveld de lachlust 2r° aanwezigen op. Een fietslamp en een Inner werden daarbij als cadeaux van het ubileumfonds aangedragen waarna de hter P. Groen met een geschenk van de ^VoV'deheer Slotboom was het in de „rctp plaats een koperen sigarenétui, in de vorm van een „sluitstuk" flat de heer C van Loon met een hartelijke toespraak aanbod. Dit sigarenétui was het geschenk rier ploe®. De opzichter van Gas en Water, 1 heer G. J. Lantsink was als woord voerder aangezocht om het cadeau kus- nstoelen van het Jubileumfonds over te dragen. Op prijzenswaardige wijze kweet hij zich van deze taak ten aanzien van de heer Slotboom. De heer P. Niesten voegde daaraan een bloemenhulde voor mevr. Slotboom toe. Ir D. A. v. d. Werff, chef van de afde ling Kooksovens waarbij de heer Fiolet thans het beheer over het was- en kleed lokaal voert, na vele jaren als sulfaat maker werkzaam te zijn geweest en waar aan de heer Slotboom als fitter verbonden is liet het werkzame leven van de beide jubilarissen de revue passeren en sprak lijn dank uit voor de toegewijde mede werking ede beiden hem in de afdeling hadden verleend. In de Electro Technische werkplaats. De: kraanmachinist van de Eta, de heer P. Loocks, gedetacheerd bij het Transport wezen, zag zich door vele collega's van beide afdelingen omringd, toen hij gehul digd werd ter ere van zijn vijf-en-twintig jarig jubileum in de werkplaats der Elec- trotechnische afdeling. De bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies achtte het een voorrecht, dat hij hier een oude Hoogovenman mocht gelukwensen met zijn zilveren werkersfeest. De be drijfsdirecteur vereerde ook hem het ge denkbord en het getuigschrift der maat schappij. Ir.'l.-van Ees bood het geschenk een lamp van de Electrotechnische afdeling aan met een uitvoerige toespraak. Een collega, de heer A. Schelvis, kwam namens de mannen van het Transport welgemeen de woorden spreken, welke woorden van een cadeau vergezeld waren. Een fraaie leuningstoel werd het podium opgedragen. De heer K. Groot, opzichter ETA-bui- tenóienst, was de volgende spreker die de jubilaris prees als een zeer bekwame, rus tige werker en een ijveraar voor het vei lige werk op het bedrijf. Grote afzetmogelijkheden voor vis in Midden-Europa Exporteurs in Amsterdam bijeen Leidende visexporteurs in West-Europa hebben eind vorig jaar besprekingen ge houden te Kopenhagen. In Amsterdam zijn deze besprekingen in het afgelopen week einde voortgezet. Bij deze besprekingen kwam vooral naar voren het belang van de versteviging der zakelijke relaties met Midden-Europa en verdere uitbreiding naar het Oosten. De exporteurs kwamen heden overeen een derde conferentie te houden gedurende de jaarbeurs te Wenen, die van 13 tot 20 Maart zal worden gehouden. Dan zullen de West-Europese. visexporteurs bespre kingen voeren met de Midden-Europese importeurs teneinde gezamenlijk de actuele problemen op te lossen. Tot de problemen behoort in de eerste plaats het bevorderen yMde consumptie van bevroren en ijsge- koeide vis in plaats van zoute en gedroog de. Zoals tot nu toe overwegend in Mid den-Europa het geval is. De heer Herman Mathiesen uit Wenen wetd gekozen tot secretaris en organisator Va?w 'n Wenen te houden conferentie. Wanneer men bedenkt, dat er in Midden- nuropa 35 millioen mensen zijn, die in erband met de daar heersende vlees- iiTto in hoofdzaak moeten leven van rnt West-Europa geïmporteerde vis, is het idglnk, dat ook voor de Nederlandse isexport nog veel te doen is in Midden- uropa aldus de heer Mathiesen, die ij na afloop van de conferentie spraken. bergen op zoomse vissers in moeilijkheden. De visserljverenigine „Steunt Elkander" er2en °P Zoom heeft een audiëntie hmi?eVw?gd bii de minister van Land- w, Visserij en Voedselvoorziening om nnalP'r over eventuele verkoop van geveer zestigduizend kilo ansjovis van vereniging aan de regering, do 2^st'gduizend kilo ansjovis is bijna dp ff van8st van het vorige jaar, die nm, ?sers ?ief van de hand kunnen doen, hpiaf fr„!n binnenland zeer weinig Vmr ng voor schijnt te bestaan, maar 8 was Duitsland afnemer, od .oorlog is er door de Bergen land .„™Se Vlssers n°g niet weer naar dit regerWeHPOlteerd' h°Pen dat de exporteren^ P&rtij Wil k°P8n' °m haar te deDmmiffrS hebben zich reeds eerder tot od tp na gewend met het verzoek hen zii van f?8n-in Zuiderzeefonds omdat dé indüJ^etUng Z^n' da* de vangst door Qe «dijkmgen teruggelopen. De heer W. Wiersma, chef van het Trans portwezen, meende niet te mogen achter blijven en getuigde in een korte, maar niettemin wanne toespraak van zijn -waar dering. De drie jubilarissen van deze dag moch ten de gelukwensen der directie in ont vangst nemen bij monde van de voorzitter der directie ir. A. H. Ingen Housz. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat deze ge lukwensen vergezeld waren van de ge bruikelijke envelop. „Heemskerck" in zijn element Op de werf van de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij te Amster dam is Zaterdag het motorvrachtschip „Heemskerck" met goed gevolg te water gelaten. De bouw van het schip, waarvan de constructie geschiedt ónder toezicht van Lloyds „i-egister of shipping", heeft onge veer negen maanden geduurd. De „Heemskerck" heeft een waterver plaatsing van 14200 ton en een deadweight van pl.m. 9800 ton. Het is voorzien van twee doorlopende dekken en een tussen dek, vijf grote laadruimen, vier dieptanks en acht wingtanks, geschikt voor plant aardige oliën. Het is gebouwd in opdracht van de N.V. Verenigde Nederlandse Scheepvaart Maatschappij te 's-Graven- hage. Onmiddellijk nadat het schip te water was gelaten, werd op dezelfde helling de kiel gelegd voor een Noors tankschip, dat zal worden gebouwd in opdracht van de rederij J. Ludwig Mohwinckel te Bergen (Noorwegen). Dit schip zal het grootste tankschip zijn, dat na de oorlog op de werven van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw M«. zijn gebouwd. Het zal een waterverplaatsing hebben van onge veer 16000 ton. MARKTBERICHTEN 29 Januari 1949 Besommingen TJM 204 3870; KW 166 3670; KW 15 5639; KW 159 6868; KW 53 3385; KW 124 5080' KW 162 5270; KW 15 KW 65 1690' UK 90 310; UK 194 UK 95 65; UK 97 18' UK 184 UK 119 180; UK 48 110; UK 258 79; UK 125 171; UK 169 535; UK 77 131' UK 154 157; UK 35 1520; UK 22 1720' IJM 316 1080; KW 21 f2030; IJM 230 778. Prijzen. Tarbot 3,95—3,75; gr. tong 2,05—1,90; grm tong 2,45—2,20; kl.m. tong 2,80—2,65; kl. tong I 2,70—2,50; kl. tong II 1,951,65, per kg. Kl. griet 62—59; bot 63—54 v. Haring 9,60— 7,70, per 50 kg. Aanvoer 110 kisten tong en tarbot, 140 kisten schar. 230 kisten schol, 25 kisten kabeljauw, 35 kisten wijting. 10 kisten bot-, 2530 kisten v. haring. Totaal 3080 kisten. Agenda voor Velsen en IJ m inden DINSDAG 1 FEBRUARI Thalia,. 8 uur: „Nattigheid". Rex, 8 uur: „Van de- duivel bezeten' Spreekuur Burgemeester: 1012 uur. Spreekuur Wethouder van Sociale Zaken: 912 uur. DINSDAG 1 Februari. Bioscopen: als Maandag. SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen schepen 29 Januari: Peri cles van Rotterdam. Hooding van Rouaan. Iris van Sevilla. Wilda van Teignmouth. Bir mingham van Goole. Cirsee van Caeri. Vertrokken 29 Januari: Brisk naar' Ant werpen. Ellen naar Huil. Seaham naar Grimsby. Talisse naar Houston. Delftland n. Hamburg. Salland naar Buenos Aires. The seus naar Rotterdam. Greenfinch naar Lon den. Nijkerk naar Marseille. Boskoop naar Leixoes. Spaarnestad naar Huil. Strabo naar Hamburg. Jans naar Londen. Berkelstroom naar Huil. Hersilia naar Antwerpen. Vertrokken 30 Januari: Rijnstroom naar Londen. Dione naar Calais. IJmuiden-Oost „De Jump" stevent op nieuwe successen af Voor de NBB-wedstrijden hebben. 5 teams van de IJmuidense bridgeclub „de Jump" Vrijdag in Haarlem gespeeld. Hier van hebben zij drie gewonnen en twee verloren. Team II: Moot-Suyk en Born-Cleeren won van B.C. „1940" VI; team III: Kuiper- Mulder en mevr. Kramer-Baggerman won van R.-K. B. C. „Ons Genoegen" IV; team IV: mevr. Breur-Mainz en Lamun-v. Pel won van Spel en Vriendschap V; team V: echtp. de Groot en dames Slaats-Rolloos verloor van Bloemendaalse B. C. III en team VI: Weij-Porck Jr. en ten Broeke- Meijer verloor van Bloemendaalse B. C. IV. Hiermee zijn dus team II en IV kam pioen van hun afdeling geworden en hééft „de Jump" al drie kampioensteams in haar midden. Indien team VI Vrijdag zijn laat ste wedstrijd gelijk speelt, is het ook kam pioen. Santpoort „Jan van Dommelen" en de privé-secretaresse Regiseur Hunsche heeft het Zaterdag avond in „De Weyman" wel heel gemak kelijk gehad. Want de talenten waarover de Santpoortse toneelvereniging „Jan van Dommelen" beschikt, behoeven practisch geen aanwijzingen, daargelaten de zachte rem die op mevrouw Nols ietwat te gepro nonceerd geluid werd gezet na het eerste bedrijf. Het probleem van de suprematie van de moderne vrouw over de man wordt in de Privé-secretaresse grondig behandeld en op humoristische wijze uitgespeeld. Mevrouw Tabernal heeft haar rol tot in finesses begrepen en de heer Van Gelder, de rol van 'n concerndirecteur we herin die van een concerndirecteur we herin neren ons zijn spel in Molière's l'Avare hield tot het eind toe zijn geestig woord- jatsspel vol. Mevrouw Kruisman verdient een extra pluim als gedesillusioneerde, bijna ver zuurde oude-jongejuffrouw en de heer Tabernal bracht „het"- type van de in dienst vermufte kantoorklerk. Het zou te ver voeren het gehele gezel schap met naam en toenaam te vermelden. Een ding is zeker: van het moment af dat het doek voor de eerste maal werd gehaald, tot het ogenblik waarop het voorgoed viel was het spel „af". Nog twee voorstellingen geeft „Jan van Dommelen" en het is te hopen, dat heel Santpoort dan gelegenheid krijgt dit mar kante spel te gaan bewonderen. H. K. De beroemde Parijse haarlcunstenaar Antonio gaat nu ook in Amerika zijn fantastische kapsels demonstreren. Een van zijn laatste creaties is geïnspireerd op de gala-coiffure van Marie Antoinette (links), de andere op de haardracht van de vrouwen aan het hof der pharao's uit het oude Egypte. VVB mist de laatste kans Hei is VVB in Amsterdam tegen ASV niet gelukt de kans op een eventueel kam pioenschap te behouden. Weliswaar leverde WB goed werk, maar de gastheren waren spoedig ingespeeld en hadden binnen een kwartier reeds een 2-0 voorsprong door een kopbal van de rechtsbinnen en een schot van de middenvoor. WB verloor evenwel de moed niet en zette flink door, waarbij het Verswijveren gelukte uit een hoekschop van Hooydonk met een kopbal er 2-1 van te maken. Na de rust waren de ploegen aan el kander gewaagd. Hooydonk brak door, werd vastgehouden en een strafschop was het gevolgd'Verswijveren maakte van deze kans gebruik (2-2). Aan de andere kant moest Van Veelen toezien hoe een hoek schop van ASV in een doelpunt werd om gezet (3-2). Hoen had pech, toen een voor de doelman onbereikbare bal uit een hard schot door de paal werd gekeerd. Van Vee len moest zwichten voor een hard schot van de ASV middenvoor (4-2). Nu zette WB alles op de aanval. Bruinzeel plaatste de bal naar Verswijveren die inschoot (4-3) Nog alles was mogelijk, maar de toestand van het terrein deed aan WB afbreuk, zodat de „Breesapers" een nederlaag leden. Terrasvogels verliest van Alkmaarse Boys De Terrasvogels gebruikte de vrije Zon dag met het spelen van een vriendschappe lijke wedstrijd legen de Alkmaarse Boys. Deze club maakt een goede kans op de bovenste plaats in haar afdeling. De Sant poorters verschenen met een viertal inval lers, n.l. voor Dordtmundt, Cobben, Röbken en Douma, waardoor de proef met een nieuwe groepering der beschikbare krach ten niet tot zijn recht kwam. Met de rust hadden de Santpoorters een 1-0 voorsprong door toedoen van Klumper. Had Kramer niet zo goed zijn doel verdedigd, de voor sprong was nog groter geweest. Na de hervatting was de voorhoede van de Boys productiever. Het einde kwam met een 3-1-zege voor de Alkmaarders. Velsen—TYBB 3—2 Gisteren speelde Velsen in een nieuwe samenstelling een vriendschappelijke wed strijd tegen TYBB, de aanstaande kam pioen van één der derde klas afdelingen. De Velsenaren wonnen met 3-2, waar mede zij naar onze mening meer kregen dan hun toekwam. De Haarlemmers toch speelden een pittig, enthousiast partijtje voetbal en hun spelopvatting kon ons meer dan eens beter voldoen dan die van Velsen. Vooral in de eerste helft waren de Haar lemse aanvallen, nadat Velsen door Donker de leiding had genomen, heel wat gevaar lijker dan die van Velsen eh met wat meer geluk bij het schieten, had TYBB het zeker verder gebracht dan de door de linksbinnen na fraai voorbereidend werk van de snelle rechtsbuiten gescoorde gelijk maker. In het eerste kwartier van de tweede helft was Velsen sterker en spoedig doel puntte Bakkum, die deze middag niet zo opviel, met een kopbal (2-1). Na het Vel- sense overwicht werkte TYBB zich weer los en de rechtsbinnen maakte een buiten gewoon mooi doelpunt (2-2). Kort voor het einde bracht Bakkum uit een strafschop de stand op 3-2; DEM schakelde Kinheim uit De bezoekers hadden voor A. Prinssen, Hout en De Ruiter invallers, waardoor de linkervleugel was verzwakt.Kort na de aan vang loste H. Prinssen uit een vrije trap een schot, dat Groenland tot hoekschop verwerkte. DEM met de gevaarlijke en vlugge vleugels, zette goede aanvallen op. Toch was Kinheim iets sterker door het voordeel van de wind en H. Prinssen zette flink door en na 11 minuten nam Kinheim door invaller v. d. Wal de leiding ((hl). Twee minuten later ontging Kinheim een zeker schijnend doelpunt, toen Starreveld goed voorzette. Van de Wal plaatste de bal naar Kuilenburg die inschoot, maar v. d. Wal stond op de doellijn en" keerde de bal. DEM liet zich insluiten, doch zag het ge vaar. Een vlugge uitval volgde. Appel bracht snel op, zette voor en Daniëls sloeg de bal weg, echter net voor het hoofd van W. Slotemaker, die inkopte (1-1). Het aan vallende Kinheim kon door te kort spel en vaak te onbenullig werk van de voorhoede maar geen kansen scheppen, hoewel Groen land een gevaarlijke schuiver van v. d. Wal onschadelijk maakte. Fraai voetbal was er aan beide kanten niet te zien, doch indivi dueel maakten de DEM-ers een goede in druk. Na de hervatting volgde een gelijk op gaande strijd. Hoewel Kinheim tegen wind speelde was te bemerken, dat tegen de geestdrift van de tegenstanders, die door uitvallen van De Nijs met tien man speelde, weinig zou worden bereikt. Nadat Appel* een hoekschop op de ».L had geplaatst en Daniëls een hard schot van Slarmans uit de hoek had weggewerkt, kreeg Appel een I vrije trap .te nemen nabij de hoekvlag. i Daniëls miste en Dekker kopte fraai in (2-1). Nu zette Kinheim alles op de aanval, j Groeneveld trok naar voren, maar het baatte niet tegen de stugge achterhoede van DEM. Alleen Kuilenburg kreeg nog een kans, toen hij alleen voor Groenland stond, doch zijn schot was te zacht. Weer een nederlaag voor I.E.V. (1—3) De vele achtereenvolgende nederlagen van IEV tonen aan, dat het met het spelers materiaal slecht is gesteld. Op „Watervliet" werd weer verloren, nu van DSS uit Bloemendaal. Reeds na 10 minuten had DSS twee doelpunten ge maakt, maar daarna kwam IEV op alle linies beter op dreef en werd zelfs iets ster ker. Invaller linksbuiten Hamersma kreeg 10 minuten voor rust de bal uit een scher mutseling en passeerde met een diagonaal schot de doellijn (1-2). Direct na de her vatting nam DSS het initiatief, dat be kroond werd, toen Michel de bal kwijt raakte. Van den Bos lfield de bal uit de voorzet niet vast en de linksbinnen scoor de (3-1). IEV werd gaandeweg iets sterker, doch moest na 20 minuten Stokman missen. De voorhoede werkte hard, maar vond een hechte verdediging, zodat het bij deze uit slag bleef. IJmuiden verpletterde Kromhout met 10—0 De 'zegetocht van V.V.IJ. naar een onge slagen competitie-einde is Zaterdag voor een week onverwacht onderbroken maar jongstleden Zaterdag is deze smaad terdege uitgewist door een zege op het Amsterdamse „Kromhout", waarmee ove rigens ook het gelijke spel tegen deze club van enige tijd terug afdoende werd gewro ken. Met 10-0 kwam het einde van een eenzijdige wedstrijd. Hoewel IJmuiden met drie invallers in het veld verscheen, gaf het elftal voetbal ten beste, dat zeker een klasse beter was dan dat der Amsterdammers. De rust ging al, dank zij twee doelpunten van Wapenaar en een van Post en Veldman met een 0-4 achterstand voor Kromhout in en na half time ging het zelfs nog beter met de IJmui- denaars, de schaarse tegenacties van de andere kant werden in de kiem gesmoord en Wapenaar doorboorde nog vier maal het Amsterdamse doel, waarbij Post en v.- d. Plas elk voor een doelpunt zorgden, zodat met een score in dubbele cijfers het einde kwam. De mannen van het derde waren eveneens in vorm: RCH 1 moest met een 6-1 neder laag afdruipen, een overwinning, die J. v. d. Steen met drie goals hielp bevechten. De kampioensvlag komt ook voor dit team naderbij. Het vierde elftal trok met 10 man naar SI ZO 3 in Hillegom, waar het onver diend met 3-2 het onderspit dolf. De junio ren lieten zich een kostbaar puntje aftrog gelen door met een gelijk spel (4-4) tegen Stormvogels C naar huis te gaan, ondanks een. langdurige 4-2 voorsprong ten gunste van de V.V.IJ.-ers. Worstel- en gewichthef- wedstrijden voor de competitie Zaterdagavond is in de bovenzaal van het Veilinggebouw ,,'t Centrum" een wed strijd van de worstelcompetitie gehouden tussen DOK (Beverwijk) en SSS uit Am sterdam. De wedstrijden hadden een spannend verloop. Vooral de partij tussen J. Munne- kes, die deel uitmaakt van de Olympische worstelploeg en de Beverwijker H. Min- nebo stond op. een goed peil. Toen de 15 minuten verstreken waren maakte de kamprechter bekend dat J. Munnekes op -punten gewonnen had. Van de jeugdige worstelaar J. Sauer kan DOK nog veel ple zier beleven. Hij won op touché van J. S. de Wilde. Daar zowel DOK als SSS een speler moesten missen, begon de wedstrijd met een beginstand van 33. De eindstand kwam met 10—9 in het voordeel van DOK, waardoor deze vereniging met nog zes wed strijden te spelen van de zesde naar de vierde plaats verhuisde. De uitslagen luiden: W. Schaap (DOK) W. Ox (SSS) 0—3; J. Sauer—J. S. de Wilde 30; J. PeschH. Wichelaar 30: H. MinneboJ. Munnekes 13. Ook is een wedstrijd voor de competitie gewichtheffen gehouden en wel tegen „Hercules" uit Den Haag. De vier Hagenaars waren veel zwaarder dan de Beverwijkers en mogen tezamen 350 FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 72) Hij knikte. Dat zal wel. Maar ik ge loof niet, dat ik verder met je mee ga. Ik i naar Mordaunt. HOOFDSCUK XXXVII. Maar hij kreeg geen kans om Mordaunt te spreken. Deze was niet op zijn kantoor en ook niet thuis. Hij werd weliswaar te rug verwacht, maar men wist niet te zeg gen wanneer. Jeff bleef door de straten lopen tot de schemering overgegaan was in duisternis. Toen het licht helemaal weggestorven was, begon er een miezerige, koude tegen te vallen; daarna werd de lucht als schoon geveegd door de wind en kwamen de ster ren te voorschijn. Hij ging terug naar Mordaunt's huis en vond hem daar, niet zo heel erg in zijn schik, omdat hij hem achtervolgd had, maar weldra werd hij wat toeschietelijker. Als u eens bij mij bleef eten, nu u toch eenmaal hier bent Neen, dank u. Daar ben ik niet voor gekomen. Er is iets Mordaunt schudde zijn hoofd. Hij glim lachte, maar hij was vastbesloten. Als u dan geen trek in eten heeft, ik wel! En ik zeg u maar meteen, dat ik niet van plan ben een woord over welke zaak dan ook te praten voordat ik wat in mijn maag heb. Ga mee naar binnen, dan stel ik u aan mijn vrouw voor. Het was geen overdadige maaltijd maar hij deed Jeff toch goed. Alles was uitste kend bereid. Mordaunt, barstend van trots, stelde zijn gezellige, kalme vrouw als „Onze opperkok" voor. Zes maanden geleden kon zij nog geen aardappel koken en kijk nu eens! Ze aten soep, vlees en soufflés met groenten en een kaaspannekoekjë toe. Mordaunt haalde een paar flesjes bier voor de dag en ze bedienden zichzelf omdat er geen personeel was.. Naderhand ging me vrouw Mordaunt afwassen. Zij bracht een paar koppen uitstekende koffie in de stu deerkamer en liet hen toen alleen. Jeff begon ogenblikkelijk zijn krank zinnig verhaal af te draaien. Toen hij uit gesproken had, oogstte hij niet veel an ders dan een hoofdschudden. Ik vrees, dat we er niet veel aan zullen hebben. Als we het eerder geweten hadden, zou Vane misschien Hood wat scherper aan de tand gevoeld hebben, toen hij die het kruisverhoor afnam, maar we kunnen nu niets meer gaan oprakelen. Natuurlijk hadden we het moeten weten juffrouw Silence had het ons moeten vertellen. En u zegt, dat zij het wist? Dat beweert Nora. Mordautes wenkbrauwen gingen om hoog; Wat kun je doen, als je cliertt je niet helpt? Het had misschien een .bruik baar argument kunnen zijn om Hood een beetje uit zijn tent te lokken. Er zou in ieder geval mee aangetoond hebben kun nen worden, dat hij er wel degelijk inte resse bij had om de verdenking op juf frouw Silence te schuiven. Ik zal Vane er over moeten spreken, maar ik zie piet. in, dat er nu nog iets aan gedaan kan wor den. We zouden het misschien kunnen -ge bruiken als er cassatie gevraagd zou kun nen worden. Het woord plofte in Jeff's brein als een steen door brekend glas. Een ogenblik la ter zei hij: Dus staat het er zo slecht voor? Mordaunt zette zijn koffiekopje neer. Nee, nee, beste kerel, dat bedoelde ik helemaal niet. Je hebt me verkeerd be grepen. Natuurlijk vind ik, dat ze vandaag een heel goede indruk gemaakt heeft. Het is zeer belangrijk voor een verdachte, als zij een goede indruk maakt. Er wordt ver ondersteld, dat jury's zich alleen laten lei den door bewijzen, maar natuurlijk is dat niet altijd zo. Het is dus ook aanvechtbaar, dat de manier, waarop de beklaagde haar getuigenis aflegt, onafscheidelijk zou zijn van de getuigenis zelf! Om maar eens een gewoon voorbeeld te noemen: er wordt altijd, aan de beklaagde gevraagd: Hebt u het gecfaan? Er zijn zeker vijftig manieren om daar op te antwoorden. Minstens vijftig manieren om te zeggen: Neen. ik heb het niet gedaan! En zeker de helft van die antwoorden zijn negatief of maken de zaak erger. Mijn opinie is, dat juffrouw Silencé dat heel goed opgeknapt heeft. Er zijn beklaagden, die hun ogen neerslaan en zachter gaan spreken. Daardoor hebben ze als het ware al bekend. Maar zij sprak flink van zich af en zij keek Vane recht in zijn gezicht. Nu krijgt ze morgen na tuurlijk een zwaar kruisverhoor. Hij zweeg om zijn kopje opnieuw te vullen. Toen hij de koffiepot neerzette, rinkelde, de telefoon. Hij stak zijn hand uit, nam de hoorn op en legde die tegen zijn oor. Vanwaar hij zat, kon Jeff een stem in de telefoon horen zeggen: Is mijnheer Mordaunt thuis? Kan ik hem even aan de telefoon krijgen? U spréékt met Mordaunt. Daarop begon het geknister in de tele foon opnieuw een vrouwenstem, licht, zwevend, ritselend en fluisterend langs de draad als een door de wind voortgejaagd blad. Maar hij kon horen wat die stem zeide. Mijnheer Moi'daunt, u zult mijn naam niet kennen ik ben Janet Gwent. Ik ben juist teruggekeerd uit het Midden- Oosten. Eigenlijk had ik verwacht, dat ik langer weg zou blijven. Ik heb nu pas ge hoord over het proces Maquisten en ik zou u graag willen spreken. Mijnheer Aylwin heeft mij meegedeeld, dat u de verdediger bent. Ziet u, ik ben sinds 17 November weg geweest uit Engeland, maar op de middag van de 16e November heb ik een brief voor mevrouw Maquisten bezorgd, op Maitland Square, no. 13. De hoorn trilde opeens in Mor daunts hand. Hij zei: Wat zegt u?! En toen: Wilt u dat eens herhalen? De stem zei ophieuw: Ik heb een brief voor mevrouw Maquisten bezorgd op Maitland Square no. 13 op Maandag de 16e November, des middags om even over twee. HOOFDSTUK XXXVIII. Het was Dinsdagmorgen. Carey zat weer in de beklaagdenbank, maar nu stond zij niet langer onder de vriendelijke, bemoe digende leiding van Hugo Vane. Het ogenblik, waarvoor zij zo bang was ge weest, dat zij steeds geweigerd had er over te denken, was nu gekomen. Toen Wilbury Fossett opstond om haar een kruisverhoor af te nemen, had zij één af schuwelijk moment van wilde paniek te doorleven. In dat moment zag zij hem, zoals zij hem op de eerste dag van het proces had gezien: een handige, onver zoenlijke vijand, gewapend tot de tanden. en met geen ander verlangen dan om haar te vernietigen. Hij had alle wapens in handen en hij wist hoe ze te hanteren. Zij wist echter de paniek te bezweren door zich voortdurend voor te houden: Ik be hoef alleen de waarheid maar te zeggen Zij wendde zich tot hem met een ernstige aandachtige blik, die niet zonder waardig heid was, en toen begonnen de vragen. (Wordt vervolgd). Gisteren kwam ik een oud mannetje tegen: „vier en zeventig nog maar" zei hij: een keurig en kwiek oud meneertje, met een ouderwetse, blinkend witte boord en een paar van die stijve losse manchetten met gouden knopen, zoals men die niet meer dragen ziet, behalve door oude me neertjes. Nog altijd die zwierige flapdas, dacht ik en de lange, slanke handen, uit nemend verzorgd. Mijn oude leraar Frans. Waar blijft de tijd? Weet u nog dat boekje Le Conscrit de mille-huit-cent-treize? Van Erckman-Chatrian? Weet u nog die dag, dat ik het vurig liefdelied van Ronsard vóór de klas moest lezen en dat uw ogen lachend heen en weer gingen van mij naar Miepje op de middelste bank? Ik had dat meneertje, dit litterair fijnproevertje, dit bedachtzame, altijd tip-top geklede levens- genietertje-in-het- hogere wel een kwart eeuw niet gezien. Maar met dit klein en ook wel aarzelend gesprek op een grote- stads-trottoir kwam het oude, van die kleine stad van vroeger, weer prachtig boven. Gaaf en volledig. Met alle bijbeho rende gezichten. Een film in zoete techni color rolde af. Wonderlijk, dat ge u dan kristalklaar dingen en mensen herinnert, die ge dacht verloren te zijn in de wielen de kolken van een heel leven. Hij was een schoonheids-boodschapper geweest. Temidden van de nogal doffe her innering aan zijn collegae stond dat tengere meneertje als een kleine tovenaar in de verre herinnering. Prachtig was zijn Frans. Verrukkelijk zoals hij het, in vervoering bijna, haast zong voor de klas, die daar helemaal muisstil van werd, zó meeslepend kon dat zijn. En nu nog was die oude man „drie dagen in de grote stad om weer eens wat musea te zien, om weer eens wat van schouwburg en concertzaal te genieten" zo levend en zo klaar als zoveel jongeren, die ik ken, al niet meer zijn. Hij begon zowaar over de nieuwe litteratuur, toen hij mij had meegetroond naar een klein café, waar hij, bedachtzaam proevend, van zijn sherry genoot. Ach, zoals dat dan gaat. nietwaar? De jongens en de meisjes uit de klas passeer den de herinnering. En dat stadje. En hoe hij alles nog beter onthouden had dan ik. „Het leven is nog best heerlijk". „Een klein huis op de Veluwe. Al mijn trouwe boeken. En bijblijven wat de schone Franse letteren betreft. Met de notaris en de dominé doe ik nog één avond in de week Latijn en Grieks. Je moet die tuin van me 'ns zien in de lente. En we hebben Zaterdags sociëteit. Dan komen alle heren". Zoals deze man genietend sprak van het leven. Zoals hij genietend zijn morgenglas dronk. En praatte over muziek en toneel en de mooie dingen, die, onverminderd, zijn verrukking hadden. Neen, het was niet de herinnering alleen die deze kleine ontmoeting zo glanzend deed zijn; het was de aanraking met een soort levenserkenning, met een bedacht zaam en diep genieten van het schone, dat door dat oude, gèbogen meneertje zó klaar voor mij stond, dat ik mij bijna schamen ging voor de wanhopige, slordige haast, de •onachtzaamheid en de nuchterheid waar mee zijn Teerling het leven leeft. Adieu, Ronsard ELIAS kg. De Beverwijkers kwamen niet verder dan 273 kg. Bij de Hagenaars nam Bram Charité, die in Londen een bronzen me daille won, deel. Hoewel Hercules totaal met 1290 kg en DOK met 1072% kg eindigde heeft DOK, na de wijziging op de uitslag aangebracht door het totaalgewicht van de gewicht- heffers, toch gewonnen en wel DOK 3.92 en Hercules 3.68. De gedétailleerde uitslagen luidden: Drukken DOK:J. .Morlang 70 kg, J. F. K. Morlang 72% kg. H. Iskes 85 kg, F. Buys 80 kg; Hercules: A. Charité 120 kg, J. J. Verheyen 107% kg, C. Verheyen 77% kg, S. Stok kei 70 kg. Trekken DOK: J. Morlang 65 kg, J. F. K. Morlang 75 kg, H. Iskes 80 kg, F. Buys 85 kg; Hercules: A. Charité 117% kg; J. J. Verheyen 107% kg. C. Verheyen 82% kg, S. Stokkel 72% kg. Stoten DOK: J. Morlang 90 kg, J. F. K. Morlang 100 kg, H. Iskes 112% kg, F. Buys 110 kg; Hercules: A. Charité 150 kg, J. J. Verheyen 140 kg, C. Verheyen 105 kg, S. Stokkel 95 kg. WATERLOO-NIEUWS Het tweede elftal van Waterloo verloor met 3-1 van TYBB 2, maar de IJmuidena- ren waren in het veld vrij aardig op dreef, Tr. v. d. Wiele redde de eer. Waterloo 3 verloor met 5-0 van Storm vogels 6. De Veteranen zetten hun reeks overwinningen voort en versloegen HFC 6. De adspiranten verloren met 5-4 van Kin heim. Zeeuwse mosselkwekers zijn beducht voor Deense concurrentie Het is de directeur van het Aan- en Verkoopkantoor voor Mosselen te Bergen op Zoom (het centraal kantoor dat alle transacties in mosselen voor Nederland behartigt) gelukt met Frankrijk opnieuw een contract af te sluiten voor de levering van 30.000 tonnen mosselen. Deze mosselen zullen zo mogelijk geleverd worden in Februari. Over een contract voor de leve ring van 20.000 tonnen in Maart wordt nog onderhandeld. Toch is het in de handel geducht te merken, dat de Zeeuwse mossel haar mo nopolie op de markt te Parijs verloren heeft. Vorig jaar omstreeks deze tijd ver scheen daar voor het eerst Denemarken met een goede grote soort op de markt, die toen aan de Zeeuwse mossel veel schade deed. Ook dit jaar is dit het geval; toen kwam Denemarken reeds eind November aan de markt, hetgeen een grote teruggang in de Nederlandse afzet ten gevolge had en een strijd tussen Nederland en Denemar ken om de leveringscontracten af te sluiten. Een ander rechtstreeks gevolg van de strijd is, dat men zeer hoge kwaliteitseisen stelt, waaraan de meeste mosselkwekers niet kunnen voldoen. Een gewicht van zestien kg mosselvlees per honderd kg mosselen is een kwaliteit die veel mossel kwekers niet meer voorradig hebben. Veertien kg is in deze tijd van het jaar de gewone kwaliteit en men heeft er reeds van de zijde der kwekers op aangedron gen de minimum kwaliteits-eisen te ver lagen. Hiervan wil het aan- en verkoopkantoor echter in geen geval weten. Men heeft ge probeerd door de invoer van mosselen uit de waddenzee de kwaliteit te verbeteren, uiteraard zeer tegen de zin van de Zeeuwse kwekers. Een hoeveelheid van ongeveer 20.000 tonnen is de laatste weken van de Waddenzee naar Zeeland gebracht. Deze mosselen hebben een hoog visgewicht. doch bevatten een te hoog percentage tarra. Vandaar dat men de aflevering heeft ge staakt. Oorspronkelijk was men van plan 30.000 tonnen Waddenzee-mosselen aan to voeren. ->

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3