Broekman benaderde het wereldrecord vijfduizend meter Schaatsenrijden Voor het culturele leven in de Bollenstreek valt nog veel te doen Sport in het kort De smerigste kroeg ter wereld MAANDAG 3J JANUARI 1949 Op de baan van de Schlittschuhclub Davos, waar de Europese kampioenschap pen worden gehouden, had een vijflanden- wedstrijd tussen Nederland, Hongarije, Italië, Zwitserland en Engeland plaats. De afstanden waren 500 en 5000 meter. Sverre Farstad, de snelle kleine Noor reed buiten mededinging de 500 meter en noteerde 42.1 sec., slechts 0.3 sec. boven het wereldrecord. Johney Cronshey. de bekende Engelse rijder, noteerde 43.5 sec. Op de 500 meter werd de Hongaar Janos Kilian eerste in 44.5 sec., gevolgd door zijn landgenoot Cornel Pajor met 44.6 sec. Derde was Wim van der Voort, die de ver rassende snelle tijd van 45.1 sec. noteerde. De vorige week in een onderlinge wed strijd kwam Van der Voort al op 46.2 sec., terwijl zijn persoonlijk record tot nu toe stond op 48.3 sec., gemaakt het vorig jaar bij de Europese kampioenschappen te Hamar. De Italiaan Musolino was vierde met 45.4 sec. een nieuw Italiaans record. Voor Broekman werd 46 sec. precies ge noteerd. Huiskes is gevallen en deed over de afstand 53.4 sec. Op de 5000 meter behaalde de drie Ne derlanders hun grote successen. Voor Broekman had Van der Scheer een schema van 8 min. 15 sec samengesteld en indien men weet, dat het wereldrecord op 8 min. 13.7 sec. staat, op naam van Aake Seyf- farth, dan is het duidelijk, dat hier als alles zou meelopen, een serieuze poging zou worden gedaan dit record te verbete ren. Maar twee oorzaken zijn aan te wij zen, dat Broekman zich niet aan het sche ma kon houden en een tijd noteerde van 8 min. 16.3 sec. In de eerste plaats begon hij al te snel, een volkomen verklaarbaar feit, want het prachtige ijs van Davos ver leidde hem daar toe. 22 seconden deed hij over de eerste 200 meter en daarna 37.5 sec., 38 sec., 38.5 sec. over 400 meter, maar in de verdere ronden reéd hij constant 40 met een laatste ronde van 40.3 sec. Dat Broekman acht ronden lang 40 seconden noteerde, ondanks het snelle begin, bewijst wel duidelijk zijn schitterende vorm, waarin hij op het ogenblik verkeert. De tweede oorzaak, dat hij iets boven het schema bleef, was gelegen in het feit, dat juist toen hij reed er een tikje wind stond, hetgeen over 5000 meter wel degelijk van invloed was. De tijd van 8 min. 16.3 sec. was zo schitterend, dat Broekman op de tweede plaats der wereldranglijst is geplaatst. Alleen Aake Seyffarth staat nog voor hem. Met zijn tijd van 8 min. 16.3 sec. op de 5000 meter heeft Broekman thans 195.65 punten over de vier klassieke afstanden. Hij is na Jan Langedijk, de beste Neder landse rijder, dicht op de hielen gekomen, want de Langend ijker staat op 194.99 punten. Broekman was niet de enige, die op dreef was. Pajor. de Hongaar, die reeds het vorig jaar te St. Moritz en te Hamar op viel, noteerde 8 min. 20.4 sec., natuurlijk een nieuw Hongaars record. Derde werd Wim van der Voort met 8 min. 20.8 sec., waarmede hij op de negen de plaats in de wereldranglijst is komen te staan. Met zijn 45.1 sec. heeft de West lander uitnemende kansen bij de Europese kampioenschappen op een hoge plaats in de klassering over de vier afstanden. Van der Voort heeft thans over 500. 1500, 5000 en 10.000 meter tezamen 197.018 punten en is gestegen tot de vierde plaats op de Nederlandse lijst, achter Langedijk, Broekman en Van der Scheer. Niet minder dan 20 seconden heeft Van der Voort van zijn persoonlijk record afgehaald. Huiskes eindigde als vierde met 8 min. 22.3 sec., ook al een tijd van hoog interna tionaal gehalte. En als vijfde kwam op de uitslagenlijst Musolino met.8 min. 50.8 seconden. In het individueel klassement was het resultaat: (500 en 5000 meter): 1 Pajor 94.640; 2 Van der Voort 95.18; 3 Broek man 95.63; 4 Musolino 98.49; 5 Kilian 99.19. Landenklassement: 1 Nederland 190.81; 2 Hongarije 193.830; 3 Italië 202.52; 4 Zwitserland 203.12; 5 Engeland 205.35. Hockey-uitslagen Eerste klasse, heren. Kampioenscompetitie. BMHCHDM 0—3; Laren—Togo 0—2; HHYC —HOC 5—0. Degradatiecompetitie: 't GooiLeiden 20; Delft. Stud.Amsterdam 22; Be Fair Hilversum 21. Promotieklasse A: Delft. Stud. IIRijswijk 13; AllianceGroen Geel afg.; HBS HOC II 2—1. Promotieklasse B: GHC—Victoria 12; BMHC II—Zandvoort 3—0. Promotieklasse C: AMVJ—Strawberries 3—3; Hilversum IIPinoké 13. Tweede klasse D: KievitenBMHC III 20; Te WerveStrawberries II afg.; Alk maar IIHurley 13; AdelborstenHBS II 21 (Adelborsten kampioen). Eerste klasse, dames: BDHCRood Wit 41: GooiAmsterdam 24; KievitenHil versum 21. Promotieklasse B: Rood Wit nHBS afg.; Strawberries—BDHC II 12; Amersfoort— Leiden 11. Tweede klasse B: Te WerveZandvoort 1—5; Alkmaar—BDHC III afg.; Ever Swift— Zuidwijk 02. Een belangrijk aandeel in de geneeskundige hulp aan de bevolking van Indonesië wordt door de mobiele teams van het Rode Kruis, Luitenant dr. de Lange van het dertiende team tijdens het onderzoek van een van zijn honderden patiënten. Waterpolo Successen voor .Haarlem" Athletiek Slijkhuis werd tweede op de mijl in Madison Voor de eerste indoor-wedstrijden van het seizoen was Madison Square Garden tot aan de nok toe gevuld. Een uur voordat het hoofdnummer, de race over 1 mijl, ge lopen zou worden waren alle 14.000 plaat sen bezet. De mijl gaf aanleiding tot een strijd, welke van het begin tot het einde uiter mate spannend was. Hoewel de Zweed Bengtsson, een der favorieten, wegens tandpijn afzakte. De race werd een duel tussen de Amerikaan Don Gehrman en de Nederlander Slijkhuis, die elkaar met de grootste verwoedheid bekampten en het tempo steeds opvoerden. De Amerikaan had de leiding bij de kwart mijl met 59.5 seconden en de halve mijl legde hij af in 2 minuten 2 seconden. Daarna kwam Slijk huis naar voren en nam de leiding over. Hij noteerde 3 minuten 07.1 seconde voor de drie kwart mijL De Nederlander ver hoogde het tempo, maar Gehrman kwam opzetten in het laatste rechte stuk en na een felle nek-aan-nek race won hij met een miniem verschil. Voor beide athleten werd dezelfde tijd genoteerd, namelijk 4 minuten 9.5 sec. Slijkhuis heeft voortreffe lijk gelopen. De Belg Gaston Reiff heeft de 2 mijl gewonnen in de uitstekende tijd van 8 mi- nuten 56.1 seconde, voor de Zweed Ahlden. De uitslagen van de andere wedstrijden waren: 60 yards: 1. Dwyer 6.1 seconde (hiermee werd het record voor indoor-wedstrijden geëvenaard). 60 yards harden: 1. Harrison Dillard 7.3 seconde. 880 yards: 1. Comerford 1 min. 54.2 sec. 600 yards: 1. Guida 1 min. 12.3 sec. Polsstok hoogspringen: 1. Richards 4.37 meter. Fanny Blankers in Australië bij val gewond In een wedstrijd over 100 yards op de baan van Leederville viel Fanny Blankers- Koen, waarbij ze ontvellingen aan haar knieën opliep. Fanny had een goede start en nam de leiding, doch na 50 yards kwa men Verna Johnson uit West-Australië en Shirley Strickland met haar gelijk. Het leek er op, dat de Australische meisjes een goede kans maakten op de zege, Fanny viel echter kort voor de finish. Verna John son won de race met miniem verschil voor Shirley Strickland. Aan de Nederlandse athlete werd aangeraden rust te nemen tot ze weer in Melbourne zou zijn. Na haar val kwam ze echter op de 80 meter horden uit. die ze won in 11,5 sec., een zeer goede tijd. Tevoren had ze het hoogspringen ge wonnen met 1,47 meter. KLAVF.RJASNIEUWS Voor de competitie zijn gespeeld: Klasse A: Hartenboer 40246—Onder Ons 42914; Spaarnestroom 42734Zandhoekje 37390; Kla vervier 43558Nieuw Flora 39296; Ruiten vrouw 43322Haarlem Noord 41110; Ruiten acht 43162't Hoekje 38736; Rozenpriëel 41300—Harten Aas 44532. Klasse B: Conrad Stork C 257,').4't Hoek je 25620: Klaver Vier 26074Onder Ons 22988; Hartenboer C 21266—Conrad Stork B 26906; Rozenpriëel 26356—Harten Aas 20974; Hartenboer B 20786—Haarlem Noord 25544. In afdeling A van de bekercompetitie heren van de Koninklijke Nederlandse Zwembond heeft Haarlem-jeugd alle wed strijden gewonnen. Nadat vorige week Zon dag in Alkmaar een zege van 32 op DAW was veroverd, werd Zaterdagavond in Velsen een overwinning van 41 op VZV behaald. De wedstrijd HaarlemZWIP voor af deling C bekercompetitie KNZB werd Za terdagavond gespeeld en gewonnen door Haarlem met 43. ZWIP had spoedig de leiding, maar door doelpunten van KI. Jon- gert en L. te Berge ging de rust in met 21. Na de hervatting zette ZWIP de ach terstand om in een voorsprong van 32. D. Verdel maakte gelijk, waarna Dieper- sloot via de hand van KI. Jongert de stand op 43 bracht. Door het wederom niet opkomen van de Vlaardingers boekte Haarlem tevens een reglementaire overwinning van 50. Ook Haarlem bezet de bovenste plaats op de ranglijst. In de wedstrijd VZVDWT voor de Van Duylbeker-competitie van de KNZB maakte VZV, met het inschieten van een stok- hoogbal, het winnende doelpunt. VZV staat nu bovenaan, dan volgt HDZ en daarna DWT en DWR; DWR moet echter nog één wedstrijd spelen. Wordt deze verloren, dan komt DWT toch nog in de eerste ronde daar het zevental dan een beter doelge- middelde heeft dan DWR. Voor de centrale wintercompetitie werd gespeeld de wedstrij'd HPCNereus. De bezoekers scoorden het. eerste doelpunt, waarna Piet Smit gelijk maakte (11). Nereus nam wederom de leiding. Mauritz stelde Smit in de gelegenheid de partijen op gelijke voet te brengen (22). Na de rust brachten Mauritz en Smit de eindstand op 42. De uitslagen van de competitie in de kring Haarlem van de KNZB luiden: Dames afdeling I: VZVDWT 10. Heren Afdeling II: HVGB 3—DWR 2 3—4; Afdeling III: VZV 2—DWT 2 3—1; Afdeling IV: VZV 3—DWT 3 3—1. Haarlems jeugdzevental Zondag 6 Februax-i zal in Den Haag een ontmoeting worden gespeeld tussen het Haagse jeugdzevental en het Haarlemse jeugdzevental. Door de polocommissie van de kring Haarlem van de KNZB is het jeugdzevental als volgt samengesteld: Doel: C. van Doorenmaalen (Haarlem); achter: G. Bijlsma (Haarlem). W. Nijen- huis (HVGB), W. Geurtsen (HPC); voor: J. Hoekstra (HVGB), H. Fris (HVGB), C. Wisker (DWR). Reserves: G. Maasen (Haarlem) en T. Bijkerk (HVGB). Hockey BMHC door HDM verslagen De technisch beter spelende ploeg van HDM heeft in. Bloemendaal met 3—0 van BMHC gewonnen. In het veld speelden de gastheren niet minder, maar met schieten hadden zij weinig geluk. In de eerste helft opende Van der Doll de score. Daarna kwam BMHC fel opzetten, echter zonder succes. Langzamerhand werden de Hage naars weer sterker en door toedoen van Van der Doll en Couvret werd het 03. In de damescompetitie ontmoetten BMHC en Rood Wit elkaar. Doordat de Haarlemse ploeg in de eerste helft met tien dames speelde, was de thuisclub meer in de aanval en verkreeg een voorsprong van 30. Na de rust waren de ploegen volledig en de strijd ging gelijk op. Aan beide zijden werd nog éen maal gedoelpunt. Het resul taat was een zege van 41 voor BMHC. HELMONDIA WINT PROTEST TEGEN LONGA. Na afloop van de wedstrijd Hel- mondiaLonga welke in 22 eindigde, dien de Helmondia een protest in tegen het toekenen van een der Tilburgse doelpunten. De protest-commissie van de KNVB, die het protest Zaterdag te Tilbui-g behandelde, heeft Helmondia in het gelijk gesteld, zodat de uitslag thans wordt gewijzigd in een 21 overwinning voor Helmondia. EVA PAWLIK EUROPEES KAMPIOENE KUNSTRIJDEN. De Europese titel in het kunstrijden vn-- dames is ten deel gevallen aan de C - nrijkse Eva Pawlik. Het klas- sem- voor de eerste zes luidt: 1. Eva r-wiik 199.77 pnt.; 2. Alena Zanova (Tsje- choslowakije) 198.33 pnt.; 3. Jeannette Alt- wegg (Groot Brittannië) 197.56 pnt.; 4. Mej. Nekolava (Tsjechoslowakije) 191.86 pnt.; 5. Mei. Lerchova (Tsjechoslowakije) 183.23 pnt.; 6. Mej. Dubief (Frankrijk) 180.71 pnt. ASCARI WINT TE BUENOS AIRES. De grote prijs van Buenos Aires werd Zondag ten aanschouwe van 80.000 toeschouwers ge wonen door de Italiaan Ascari. die met Maserati op het bijna 4.700 km. lange circuit een gemiddelde snelheid behaalde van 111,696 km. per uur voor zijn landgenoten Villeresi, Gangio en Prins Bira van Siam. Korfbal Positie werd niet ongunstiger voor Oosterkwartier De uitslagen in de eex-ste klasse waren voor Oosterkwartier niet ongunstig, want de kopploegen wonnen. Archipel zegevierde mt 43 over DED en Blauw Wit en Wes terkwartier boekten beide een overwinning van 42, resp. op SVK en Koog Zaandijk, zodat de stand in de staartgroep als volgt Oosterkwartier Rohda Swift DED gesp. 14 14 13 12 pnt. 10 10 De wedstrijd Blauw Wit 2Oosterkwar tier 2 ging wegens terreinafkeuring niet door. In de reserve tweede klasse doen Auro ra 2 en Sport Vereent 2 het best. Aurora 2 won met 61 van het sterke ZKV 2. Met rust leidde Aurora reeds met 31. dank zij doelpunten van D. Wouterse, W. v. Ma- rum en R. v. Dorp. Na de hervatting Jjleef Aurora ondanks tegenwind domineren, en B. Overstegen en de dames Breems en Burgers voerden de stand tot 61 op. Spox-t Vereent 2, dat slechts met vijf hei-en verscheen, leidde i-eeds vrij spoedig tegen Amum 2 met 10 door een doelpunt van J. Thuis. De Amsterdammers maakten gelijk, doch het drie persoonsvak zorgde, dank zij een fraai schot van J. de Pater, er voor dat SV bij rust met 21 leidde. In de tweede helft waren de ploegen niet in staat om te doelpunten, zodat het einde kwam met 2-r-l. Aurora heeft in de moeilijke uitwedstrijd tegen Amstelodamum een 53 overwin ning veroverd. De thuisclub opende de score, doch K. v. d. Kerkhof maakte gelijk. Nog voor de rust verkreeg Aurora door toedoen van C. v. Dijk een 21 voorsprong. Na de rust werd het een zeer aantrekke lijke wedstrijd. Eerst bracht W. v. d. Boo gaard de stand op 31. Via 32 werd het door G. Deen en W. Jekel 52. Tenslotte doelpuntte de thuisclub nog eenmaal. Een goede prestatie van Aurora. De overige uitslagen luiden; Eerste klasse ArchipelDED 43; Blauw WitSVK 42; Westerkwartier KZ 4—2. Reserve le klasse; SVK 2Westerkwar tier 2 14. Tweede klasse ZwaluwenDTV 35 OlympiaExcelsior 31. Watervliet 2 kampioen Watervliet 2 heeft door een 4—1 over winning op Animo Ready 2 het kampioen schap van de Haarlemse Korfbalbond be haald. Doch daartoe had het twaalftal ook de medewerking van Aurora 3, dat voor een verrassing zorgde. Haarlem werd met 31 verslagen. Watervliet 2 heeft nu het recht vex-- kregen om het volgende jaar in de KNKB uit te komen. De stand is thans: gesp. gew. gel. verl. ptn. Watervliet 2 10 9 1 19 Haarlem I 11 8 3 16 T. H. B. I 9 6 3 12 Aurora 3 11 5 2 4 12 Animo Ready 2 11 2 2 7 6 Oosthoek I 11 1 3 7 5 Oostei-kwartier 3 11 1 2 8 4 In de Haarlemse Bond zijn gespeeld: Eerste klasse Aurora 3Haarlem I 31; Watei-vliet 2Animo Ready 2 41; Oosthoek ITHB I terr. afgek. Tweede klasse SV 3Oosterkwartier 5 06; Oosterkwartier 4Onder Ons uit- Derde klasse THB 3Watervliet 5 30: Animo Ready 3Auroi-a 5 11; SV 4Oosthoek 3 uitgesteld. Schaken „Het Oude Slot" heeft kampioenskansen Bij de voortzetting van de bondswedstrij den in de maand Februari is het mogelijk dat de gunstige poistie van het eerste en tweede tiental van „Het Oude Slot" ver stevigd wordt. Het Oude Slot I gaat op bezoek bij 't Schouwtje en zal beide punten mee naar huis moeten nemen, wel de aan spraak op het kampioenschap onvermin derd gehandhaafd worden. Het Oosten III dats lechts twee verliespunten heeft blijft goed volgen en zal er dus wel voor zorgen, dat de spanning er tot het laatst toe in blijft. Het tweede bezoekt De Uil II in Hille- gom en zal aan deze tegenstander de han den vol hebben. Wordt deze hinderpaal echter goed genomen dan is de kans groot, dat het kampioenschap behaald wordt. Mocht daarentegen wox-den verloren, dan liggen twee concurrenten op de loer om de leiding over te nemen. Tenslotte gaat het derde tiental naar SSCH II, dat tot nu toe •heel povertjes voor de dag kwam. Van onze correspondent te Hillegom) De Bloembollenstreek is geen achterhoek van ons land, zomin wat haai* aard als haar ligging betreft. Men is uiteraard zeer internationaal georiënteerd, er heerst een zekere welvaart, ja zelfs luxe, grote steden liggen dicht in de buurt. Het zou niet te verwonderen zijn, wanneer in deze streek ook een opgewekt cultureel leven heerste. Dit culturele leven bepei'kt zich echter vrijwel tot het amateurisme. Er zijn tal rijke toneelverenigingen en zangkoren, er zijn plaatselijke genootschappen als de Nutsdepartementen die zo af en toe bij eenkomsten met een cultureel karakter organiseren, maar daar blijft het dan ook bij. Onder vele van deze amateuristische organisaties is een streven merkbaar naar een hoger peil. Er zijn zangverenigingen die zich toeleggen op het uitvoeren van (rote werken, tot bekende oratoria toe. Er :ijn toneelverenigingen, die de klucht naai de achtergrond hebben verbannen en in Hillegom met name, waar de toneel kunst méér dan in enig ander Bollendorp bloeit, heeft men daarvan de bewijzen ge geven en deinsde men voor Molière en Schiller niet terug. Een der clubs daar heeft „Arsenicum en oude kant" op het programma staan voor de volgende uitvoe ring, en men hoort zelfs fluisteren dat men peinst over de Gysbrechteen experi ment dat men niet zonder min of meer angstige verwachting zou willen ver beiden! Opmerkelijk is het, dat waar dit streven onder de vele amateurs die in de streek gevonden worden, duidelijk is, ovei-igens het culturele leven in de Bollenstreek zo pover is. De beroeps-toneelgezelschappen, die op hun provincie-tournées in de streek neer strijken, zijn er in de eerste plaats op uit, een volle zaal te trekken, en het is opvallend dat hiervoor zelfs groten deels verkalkte „draken" het doen. „De Jantjes" en „Oranje Hein" zijn nog niet eens afschrikwekkende voorbeelden, wan neer men deze stukken aanvaardt in de geest waarin ze geschreven zijn, en naar de opvoering tijgt om eens 'n vrolijke avond te hebben. Op het gebied van de muziek is men (buiten de genoemde amateurspx'estaties) zeer slecht bedeeld. Sommige zangkoren hebben de gewoonte hun programma af te wisselen met het optreden van instrumentale solisten, een optreden dat meermalen een hoogtepunt vormt en zonder uitzondex-ing zeer wordt gewaardeerd. Maar veel verder komt het niet. Indertijd heeft te Hillegom een comité, dat zich ten doel stelde gelden bijeen te brengen voor de restauratie van het orgel der Gereformeerde Kerk, een aantal con- cei-ten doen geven door de Haarlemse Or kestvereniging, door Hubert 'Cuypers' Min- nestrelen en door enige bekende ox-ganis- ten. Die concex-ten werden over het alge meen goed bezocht, maar (de zeer koude winter van 19461947 was hieraan schuld) het financiële resultaat was verre van be moedigend. Eveneens zijn indertijd pogingen gedaan tot het oprichten van een Kunstkring, maar men kon niet tot overeenstemming komen, aangezien een deel der geïnteresseerden zich principieel kantte tegen toneelvoor stellingen, en de anderen deze voorstellin gen niet wensten uit te sluiten. Zag het er dus na de bevrijding voor het cultux-ele leven in de Bollenstreek zeer goed uit, langzamerhand is dit alles weg gezakt. Door de wederopleving in het bloembollenbedrijf heeft men „wel andere dingen aan z'n hoofd": er is weinig contact en derhalve weinig mogelijkheid tot vruchtbare samenwerking tussen de ver schillende bevolkingsgroepen, en aldus is men overgelaten aan het initiatief der beroepsgezelschappen, die zich meer op amusement toeleggen. Variétë-voorstellin- Een gelegenheidsboottrein Amsterdam—Genua Op 7 Februari zal voor de eerste maal na de ooi-log de boottrein Amsterdam-Genua rijden. Vandaag verti-ekt het m.s. „Tabinta" vrijwel ledig van Amsterdam. Het schip is aangewezen om 500 mannen en vrouwen, die voon-ang hebben om naar Indonesië te gaan naar de Oost te brengen. De „Tabinta" is echter niet uitgerust om een dergelijk groot aantal passagiei-s te ver voeren en daarom heeft men besloten hun vei-blijf aan boord zo kort mogelijk te doen zijn. Het schip zal naar Genua vertrekken om daar de 500 personen, die op 7 Februari met de boottrein uit Amsterdam reizen, op te nemen, waardoor voor hen de bootreis met acht dagen wordt bekort. Lawntennis Nederlanders wonnen driekamp in Roubaix Zondag zijn gespeeld: Heren enkelspel: Mai-cel Bernard (Frank rijk) slaat Van Meegeren (Nederland) 6—2, 1—6. 6—1. Tiberghien slaat Van den Eynde 36, 6—3, 6—4. Link slaat Ewbank 54, 63. Krijt slaat Moreau 63, 16, 86. Van der Eynde slaat Wilton 36, 64, 6—2. Heren dubbelspel: Ki-ijt en Link slaan Masurel en Valentin 64, 64. Van Meegeren en Wilton slaan Marcel Bernard en Dujardin 64, 06. 63. Krijt en Link (N.) slaan Ewbank en Moreau 63, 46, 60. Het Nederlandse team won met 51 van de Belgen en met 42 van de Fx-anse ploeg. De Nederlandei's bezetten hierdoor de eer ste plaats voor Frankrijk, dat met 51 van België won. Op de tweede dag van de driekamp FrankrijkBelgiëNederland, werden de volgende resultaten genoteerd: Heren enkelspel: Iberghien (Fr.) slaat Wilton (N.) 6—8, 6—3, 6—2. Link (N.) slaat Lemijse (Fr.) 86, 46, 63. Krijt (N.) slaat Breuvart (Fr.) 64, 4—6, 9—7. i Marcel Bernard (Fr.) slaat Geelhand (B.) i 6—2, 4—6, 6—3. Heren dubbelspel: Moreau en Ewbank slaan Masarel en Valentin (Fr.) 63. 63. Bernard en Dujardin (Fr.) slaan Geel hand en v. cL Eynde (B.) 97, 46, 86. Nederlands Handbalverbond De uitslagen van de wedstrijden gespeeld door de competitie van het Nederlands Hand hal Verbond luiden: Hoofdklasse, heren: Olympia (Gr.)PSV 42. Hoofdklasse, dames: UDZeeburg 06. District West a: Vrone—Sport Vereent 3—1. gen en uitvoeringen van amusements orkesten trekken nog altijd veel publiek, maar de „liefhebbers" moeten naar de stad. Ongetwijfeld zou, in onderlinge samen werking, wel iets te bereiken zijn, want de Bollenstreek telt vele inwoners, die gaarne zouden genieten van een goed con cert of een perfecte toneelvoorstelling, maar zolang deze liefhebbers elkaar niet vinden en enkele initiatiefnemers zich er niet voor spannen, ziet het er niet naar uit, dat het cultuurleven in de Bloembol lenstreek spoedig op een hoger peil zal komen. Toneel „Alles voor Adriaan" Het Niwin-comité Heemstede hield Zater dagavond in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Herenweg een toneelavond waarop het gezelschap van de Twentse Bank het blijspel „Alles voor Adriaan" opvoerde. Het stuk onderscheidde zich in weinig van de vele blijspelen die speciaal voor ama teurgezelschappen geschi-even lijken. Het bevatte enige grollen en dwaze situaties, die, omdat zij niet gebukt gaan onder een teveel aan subtiliteit, niet teveel eisen fan de acteurs, die slechts een bepei-kt aantal vrije avonden beschikbaar hebben om zich de rollen eigen te maken. Het behandelt de lotgevallen van een jonge arts, wiens vader een rentenierende slager er met de beste bedoelingen voortdurend op uit is om zijn zoon een eindje in de goede richting te helpen, met het noodlottig gevolg dat hij hem zowel in zijn beroep als in zijn privé- bestaan met grote vaardigheid van de wal in de sloot helpt. Zeiden wij al dat dit stuk geen grote sub tiliteiten herbergt, dan verdient J. v. d. Broek, als de vader die de aspiraties van zijn zoon per ongeluk een kopje kleiner maakt, een woord van lof omdat hij er meer dan eens in slaagde met zijn levendige humor de tragiek van deze figuur duidelijk te maken. Jammer was dat hij hier en daar door de ernst van het ogenblik gedreven dit wapen uit handen gaf. Zijn sentimen taliteit was minder aanvaardbaar. Hij werd zeer verdienstelijk gesecundeerd door J. Geels, die een rijk geworden veekoopman met veel onhandige bravour een sympa thiek soort leven inblies. Voortreffelijk, haast feilloos was mejuffrouw Lambert die op het laatste moment was ingevallen om de met deftigheidsideeën behepte vrouw van de veekoopman te spelen. Riek de Vi*ies was als huishoudster aanvaardbaar. De rest van het gelzelschap kon dit peil niet halen. Vooral de jongeren ontbrak het aan ver beeldingskracht om hun toch al weinig- gedefinieerde rollen wat eigen kleur te geven. De dialogen met hun excentrieke ouderparen gingen bovendien zwaar mank door hun plechtstatige gearticuleerdheid. Wanneer een vader een geestige opmerking maakt tegen zijn zoon, kan deze daar niet met opgeheven vinger en veel pathos op antwoorden: „Vader, zwijg, hoort gij. Ik kan zulks niet verdragen" zonder een beetje schutterig te lijken. De avond werd opgeluisterd door de Guinambas, een tokkel-ensemble dat met veel élan melodieën uit allerlei zonnige streken ten gehore bracht. Of het een ge lukkige gedachte was om hen tussen de be- di-ijven te laten spelen en daarmede de con tinuïteit van het stuk te breken, moet be twijfeld worden. W. L. B. Finse vrachtboot gestrand en weer vlot gekomen De „Insulinde" had reeds tien opvarenden van boord gehaald De 2200 ton metende Finse vrachtboot „Sakakunta" van de rederij A. Lillejestranri uit Helsinki is Zondagavond in het Hui bertsgat tussen Schiermonnikoog en Rot" tumeroog gestrand en lek geslagen. Te middernacht arriveerde de redding boot van de Noord-Zuidhollandse Ref dingmaatschappij „Insulinde" uit Oostm-Ü horn bij het Finse schip. Aan boord was men tot de conclusie tte komen, dat de kans op vlot komen z<U gering was, zodat de kapitein besloot een deel der opvarenden aan wal te laten brengen door de reddingboot. De „Insulin de" narn tien opvarenden, or.der wie vier vrouwen, van de Finse boot aan boord en bracht hen naar Oostmahorn. Hedenmorgen is de „Sakakunta" weer vlot gekomen. Zodra het lek voorlopig He dicht is zullen de tien opvarenden weer aan boord worden genomen. Twee sleen boten, de „Stortemelk" en de „Oceaan" blijven in de nabijheid van het Fins* schip. Eis tof uitlevering van Tsjang Kai Tsjek afgewezen In Nanking verluidt, dat president Li Tsjoeng-Jen geweigerd heeft de over de communistische radio uitgesproken eis tot arrestatie van Tsjang Kai Tsjek en andere leiders van de Kwo Min-Tang als „het laatste woord" van de communisten op'het vredesverzoek van de regering te aan vaarden. De president wacht nog steeds op een officieel antwoord van de communistische leider, Mao Tse-Toeng. Van de vier groepen waarin de regering is verdeeld ten aanzien van de vredes- ouvertures, is president Li de enige leider die zich nog te Nanking bevindt. Waar nemers zijn geneigd te denken, dat de communisten de voorkeur geven aan het bereiken van een vrede in gedeelten. Zij wijzen hierbij op het feit, dat radio-uitzen- dingen melding maakten van besprekingen tussen generaal Foe Tsjo-Ji, de vroegere bevelhebber van de regeringstroepen in Noord-China, en de communistische bevel hebbers, waarbij een vredes-regeling voor het gebied van Peiping wordt uitgewerkt, die als „model voor de bevrijding der andere grote Chinese steden" zou kunnen dienen. De vi'oegere Chinese premier, T. V. Soeng, die voor kort gouverneur was van de pro vincie Kwaritoeng, zal binnen 14 dagen naar de Verenigde Staten vertrekken, aldus meldt Reuter. Men veronderstelt dat hij, evenals zijn zuster, mevrouw Tsjang Kai Tsjek, Ameri. kaanse hulp zal verzoeken voor het geval de eventuele vredesonderhandelingen met de communisten mochten mislukken. Het vertrek van Soen Fo naar Sjanghai wordt te Nanking beschouwd als de over winning van de voornaamste groep, die binnen de regering in oppositie is tegen de president. Deze rechtse fractie gelooft dat een compromis met de communisten moge lijk is. In een te Sjanghai opgevangen bericht van de Chinese communistische radio-om roep zou zijn gemeld, dat de communisti sche leiders ermede hebben ingestemd een afzonderlijke vrede te sluiten voor de ge bieden van Sjanghai en Nanking.. Dirty Dick's Wanneer een Hollander een café binnen treedt, dan verwacht hij, dat zo'n établis sement blijk geeft van de spreekwoordelijke nationale properheid. De bierpomp moet glimmen als een spiegel, de muren moeten schoon zijn en het plafond dient alle teke nen te vertonen van geduchte activiteit met de ï-agebol. Zou het geval zich voordoen dat die zelfde Hollander de keldertreden van een huis te Bishopsgate te Londen zou afdalen, dan zou hij waarschijnlijk in pani sche schrik de benen nemen. Tenzij zijn nieuwsgierigheid die hem bij de aanblik van het vreemd tafreel zeker zou bevan gen, de ovei'hand zou houden. Want een vreemd tafreel biedt Dirty Dick's, de smerigste kroeg ter wereld zeker. Dikke pakken spinrag hangen er aan de zoldering, zo vertelt „Coming Events" het blad van de Engelse Travel Association. En dat is het ergste niet. Want deze won derlijke plaats wordt verder opgevrolijkt door verschrompelde perkament-achtige overblijfselen van katten, ratten, kroko dillen en andere macabere dieren-mum- mies. Eeuwen-oude worsten, half tot stof vergane muizen en vogels, oude pannen, kroezen, stokken en dierenschedels hangen er en dat alles is bedekt met een griezelig- dikke laag stof, waarvan de serene rust al in geen tweehonderd jaar door schoon maakgerei verstoord is. Natuui-lijk zijn de toonbank, de glazen en al het gerei dat dient om de bezoeker wat van de vochtige moed te verschaffen, die hij in deze lugubere omgeving hard nodig heeft, wèl schoon. Maar dat doet niets af aan de alles-overheersende indruk van huiveringwekkende groezeligheid, die Dirty Dick's als onbetwist nummer 1 op de ranglijst van 's werelds smerigste kroegen heeft geplaatst. Zijn mededingers zijn de gelegenheden Sloppy Joe (Slonzige Joop) in Havanna en Ratlle Snake Pete (Piet de Ratelslang) in Rochester (V.S.). Het ontstaan van Dirty Dick's is overi- Britse oorlogsschepen naar de Noordpool Een aantal schepen van de Britse marine zal dezer dagen naar de Noordpool ver trekken om vast te stellen, in welke mate bemanning en materiaal geschikt zijn voor de oox-logvoei-ing in die sti-eken. De beman ning van de schepen bestaat uit 1500 kop pen Deze Britse „experimentele vloot" zal zijn samengesteld uit het lichte type vlieg- dekschip „Vengeance", twee toi-pedoboot- jagers, een fregat, een onderzeeboot en een tankboot. De „Vengéance" en de beide torpedo- bootjagers zullen ongeveer een maand in het te onderzoeken gebied dat verschei dene honderden mijlen ten Noord-Westen van IJsland is gelegen doorbrengen. Het fregat, de onderzeeboot en de tankboot zul len zich later bij hen voegen. Het eerste Britse marine-straal-vliegtuig, dat zal opereren boven de gebieden van de poolcii-kel, zal van het dek van de „Vengeance" opstijgen. Andex-e vliegtuigen zullen regelmatig oefenvluchten maken. gens een verhaal op zichzelf. Twee en halve eeuw woonde in dat huis namelijk Nathaniel Bentley, die een fortuin met zijn winkel had gemaakt. Hij was echter min der fortuinlijk in de liefde, want op de dag dat hij ter ex*e van zijn verloofde een ban ket wilde aanrichten, overleed de schone. Dit verdroot Bentley zo zeer dat hij het huis sloot, de bedienden ontsloeg en het feestmaal overliet aan de ratten, muizen, j spinnen en ander ongedierte. Hij bleef we! in het huis wonen, maar trok zich nergens meer wat. van aan en vervuilde op een af grijselijke manier. Toen een vx-iend hem eens een verwijt maakte over zijn uiterlijk, antwoordde hij: „Wat geeft het of ik mijn handen was. Mox-gen zijn ze toch weer vuil." Toen hij dood was, heeft men zijn win kel opengehouden en zij bleef vrijwel in ongewijzigde staat bewaard. Alleen ginger wat spinneweb verloren, toen de Luftwaffe een bom in de buurt gooide. Ondanks de macabex-e sfeer is Dirty Dick's door de jaren een zeer populair établissement g bleven, dat niet heeft nagelaten ook op buitenlanders een zij het dan wat sinistere aantrekkingskracht uit te oefenen. En Dickens schreef er een versje over, dat zo ongeveer als volgt luidt: In een smerig oud huis. woonde een smerige man,' Met zeep zich te wassen was hij nimmer van plan; Veertig jaar lang, 't wordt door de buren beweerd, Werd zijn huis nooit gereinigd of Revolutie in Paraguay Volgens uit Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, ontvangen berichten is Zondag een revolutie uitgebroken als gevolg waar van president generaal Gonzales is afgezet^ en verkiezingen zullen worden gehouden; binnenkort zal een algemene zuivering on der het overheidspersoneel worden ga- houden. Gemeld wordt, dat de minister van On derwijs Lopez voorlopig het bewind op zien heeft genomen, waarbij hij wordt bijge staan door de minister van Binnenlandse Zaken Rodrigues, de minister van Defensie, generaal Rolon en de oppex-bevelhebber der strijdkrachten, generaal Villasboa. In de verklaring wordt ook nog mede gedeeld, dat de nieuwe regering alle be staande verdragen en internationale over eenkomsten zal ex-kennen. Nieuw kabinet in Pasoendan Djoemhana Wirjaadmadja, aan wie de formatie van een nieuw kabinet voor Pasoendan was opgedragen, is geslaagi de vorming van een nieuwe regering, weltë inmiddels door de Walinegara is beëd Betreffende de pax*tijverhouding in hei nieuwe kabinet van Pasoendan kan woroen gemeld, dat zowel de premier zelf als ot ministex-s van Binnenlandse Zaken, Jusü!^ Economische Zaken en Financiën partij!?1? zijn. De minister van Onderwijs en Gods dienst behoort tot de Fraksi Kesatoean en de minister van Sociale Zaken behoort to de Fraksi Indonesia.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6