IJmuider Courant Een woedende Kravchenko wilde zijn beledigde getuige wreken Noorse regering zal deelneming aan Atlantisch Pact overwegen Haarlems Dagblad Museum van de Arbeid in Amsterdam bestaat vijfentwintig jaar 63e Jaargang No. 19158 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, jeL Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K2560), Terrasweg 47. Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telet. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Woensdag 2 Feljruari 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom «b «praijte Tsaartemntie «raam (3nro 1696) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem []et Politburo -is het Russische volk niet" Tragische verhalen van slachtoffers der N.K.V.D. PARIJS. 1 Februari. (United Press). v nSaag brak tijdens de vijfde zittingsdag hét Kravchenko-proces in het paleis V3D ü.ctitie in de Franse hoofdstad bijna van L,echt uit tussen Victor Kravchenko communfstische redacteur van „Les Mtres Frangaises", André Wurmser, toen het niet eens waren over de ondervra- K 0 van een getuige. ^Kravchenko, die zich vreselijk kwaad Stè sprong plotseling op in de richting Wurmser, doch een suppootst, die bij i de buurt zat, trok hem aan Ijas tenug op zijn plaats. tv bedachtzame rechter Durkheim ha- Wprde de orde er weer in en plaatste een wachtpost tussen beide he re;, Daarna ging het proces verder. Deportatie naar de Oeral. Dadelijk na de opening der zitting zette tosemeur Kysilo het getuigenis, dat hij Steren was begonnen, voort. „Na het vonnis waarover ik het gisteren had, zo verklaart hij, werd ik in een lokaal van 12 bij 18 meter gebracht, waarin ten tijde van de Tsaar 24 gevangenen werden op gesloten, maar ik 'kwam er als de 136ste. Om beurten drong een aantal gevangenen tegen de muren, om de anderen te laten lanen. Dé plaats waarover wij beschikten was zo beperkt, dat wij ze met lucifers maten. Tijdens de drie maanden, die ik in die gevangenis doorbracht, heb ik gezien hoe vrouwen en kinderen op afschuwelijke wijze mishandeld werden. Zij lagen op de grond en werden door de bewakers met de laarzen bewerkt". De getuige vertelde daarna over het transport, waarmede hij samen met zijn medegevangenen werd vervoerd. In groe pen van 30 a 40 wer'den zij in beestenwa gons gestopt. Voor en achter op de trein waren mitrailleurs opgesteld en een spe ciale inrichting verhinderde de gedepor- teerden zich op de rails te laten vallen, zo nj er in slaagden een gat te maken in de vloer. „Ik ben getuige geweest van een ware tregedie," zo verklaarde Kysilo. Hij gaf vervolgens een aangrijpende schildering van het kamp in de Noordelijke Oeral, waar hij, nauwelijks gekleed en de voeten met lappen omwonden, bij een tempera tuur van 40 graden geïnterneerd werd. Hij moest de gehele dag berken hakken om geweerkolven te vervaardigen. Het was onmogelijk de geëiste hoeveelheden hout te leveren en „om ons te straffen", zo zegt hij, „verminderde men onze voedsel- „Een vergissing**. „Tenslotte", zo voegt getuige er aan toe, „vernam ik dat mijn proces herzien zou worden. Na in Rusland te zijn terugge keerd en na van gevangenis naar gevange nis te zijn overgebracht, werd ik door een rechter van onderzoek bevrijd. Toen ik hem vroeg, waarom ik achttien maanden verbannen was geweest, ant woordde hij mij: „Men vergist zich soms. Dat behoort tot het verleden. Men doet beter te vergeten". „Ik ben blij", verklaart, getuige, „dit alles in Frankrijk voor een vrije rechtbank te kunnen zeggen, opdat allen de waarheid omtrent de kampen der NKVD zullen ver nemen". Getuige weidde breedvoerig uit over de ongelijke lonen onder de Russische arbei ders „Er bestaat", zo zeide hij, „in de Sovjet-Unie een gruwelijke uitbuiting van alle arbeiders, en het Sovjetsysteem is ge baseerd op de honger, de agitatie en de terreur, De leiders houden in de ene hand het brood, terwijl de andere de zweep omklemt. Kravchenko's boek stemt met de waarheid overeen. Maar het is onvolledig, omdat het niet gans Rusland omvat. Wij zouden iemand moeten hebben, die alles zou kunnen beschrijven, wat zich ginds afspeelt". Kysilo kreeg vervolgens vragen van de verdediging te beantwoorden. Wurmser, een der redacteuren van „Les Lettres Franpaise" suggereerde daarbij dat Kysilo gecollaboreerd zou hebben met de Duitsers. Kravchenko werd hierdoor zo woedend dat hij opsprong alsof hij Wurmser te lijf Wide gaan, Mr. Nordmann, de verdediger der ge daagde partij legde vervolgens de nadruk op het feit, dat de getuige van Kravchenko Pet de Duitsers voor het Sovjet-leger is gevlucht. Bij de heropening van de zitting ver scheen de Oekrainse journalist Silenko in de getuigenbank. „Ik was in 1940", zo zegt Jij. redactiesecretaris van het blad „Elec- uische Energie". De hoofdredacteur zond naar werkplaatsen om daar twee of ie namen van arbeiders op te tekenen. ier dwong hij mij artikelen te schrijven, 6 "f met de naam dezer werklieden on stekende en waarin ik het heerlijke le st in de Sovjet-Unie prees. Het was voor J6enfragedie te denken, dat vreemde- gpiff t ^uss'SGhe Pers konden lezen en s ooi hechten aan de daarin voorkomen de berichten". ,.?5 de. stl"enge straffen te hebben opge- mcm j de ai'beiders wegens te laat ko- l m de fabrieken opliepen, en te heb- ver"aatd hoe een meisje zich had op- 3ngen om aan een dergelijke straf te lQ'n°?en' verbaalde Silenko, dat hij in dienst deed in het Rode Leger. Ik eb Van een officier di ccu umcier van een" pantser- lntoü e^n fo*° Sezien, waarop men Mo- bXr and zag dl"ukken van Von Rib- hii ni°t 6n ^ess- Een soldaat die zeide dat siU a<jcool'd ging met het Duits-Rus- iimirt! wei'd drie dagen later aange- -oedJ1, soldaten wisten eveneens, dat ken fienconv°oien naar Duitsland vertrok- makp "iemand durfde een opmerking ook m' Want men was er voor beducht Dui'd aaü 6en wo°rd kwaad te zeggen van bereid ^otuige verklaarde: „Ik ben liik i,'oZ0?r ™Dn v°lk, dat ik hartstochte- bur" SWe dood in te gaan; het „Polit- Een h 1 ^sisohe volk niet". oejaarde vrouw, mevrouw Kereoe- nova, die van 1901 tot 1946 in Rusland woonde, beschreef haar leven onder het Tsaren-regiem en later onder het Sovjet bewind. Twee van haar zonen zijn in het Sovjet- leger gesneuveld. „Ik kan Kravchenko slechts prijzen, omdat hij de moed heeft gehad de verschrikkelijke „Sovjet-demo cratie" te ontvluchten", aldus zeide zij. De boeren, met wie zij in aanraking kwam, waren volgens haar nooit gelukkig onder het Tsaren-regiem „maar zij zijn het thans nog veel minder". Terwijl zij een gebaar naar het-publiek maakte, riep deze getuige tenslotte uit: „Ik zeg tot al mijn kinderen, tot alle Fran sen: Wat men u van het ijzeren gordijn vertelt is waarheid". Den Haag wacht op Batavia (Van onze parlementaire redacteur) Naar ik verneem heeft Den Haag nog steeds geen instructie aan de Nederlandse delegatie te Batavia verzonden ten aanzien van hetgeen deze met betrekking tot de Commissie van de UNO moet doen. Het lijkt dat Den Haag er de voorkeur aan geeft te wachten op wat de besprekingen van het'Bijzonder Federaal Ovm-leg zullen opleveren, om dan in een aa.> ie Neder landse delegatie te verzenden instructie rekening te houden met de verlangens die door het Bijzonder Federaal Overleg tot uiting zouden worden gebracht. De „Willem Barendsz" produceerde in een week ruim 10.000 ton traan Tot 23 Januari had de „Willem Ba rendsz" geproduceerd 41.685 barrels (6.947 ton) traan, tegen 24.795 barrels (4.133) in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De productie van spermolie is met 639 ton ongewijzigd gebleven. Tot 16 Januari had de „Willem Ba rendsz" geproduceerd 31.448 barrels (5241 ton) traan. Gedurende een week is dus 10.237 (1706 ton) traan geproduceerd, het geen het -hoogste tot nu toe bereikte week- cijfer is. De tapijtknoperij „Kinheim" in Beverwijk ver vaardigt voor Primes Willielmina een Joroghan tapijt van 2x3 meter. Voor elke vierkante meter moeten 80.000 knopen worden gelegd. Aan het tapijt wordt door dne meis jes twee a drie maanden gearbeid. De „Times" over Indonesië In een artikel in de Londense „Times" wordt gezegd, dat voor het entameren van een militaire actie tegen de republiek, de Nederlanders zonder twijfel aanleiding hadden de infiltraties namen hand over hand toe en werden geleid en aangemoe digd door Djokja. Men kan zich gemakke lijk indenken in de gemoedsgesteldheid van de Nederlanders na drie jaren van steeds weer mislukkende onderhandelingen en men dient bewondering te hebben voor de moed en de volharding, waarmede dit kleine volk voet bij stuk heeft gehouden in een strijdvraag, waarbij 80 millioen Azia ten zijn betrokken. Desalniettemin heeft deze militaire actie, zoals dat altijd het geval is wanneer men zijn toevlucht neemt tot geweld, geleid tot een toenemende ver bittering, al heeft zij dan ook een acute impasse doorbroken. Verder heeft deze actie er ongelukkig genoeg toe geleid, dat de kloof tussen Oost en West verbreed is, dat het prestige van de Veiligheidsraad heeft geleden en dat andere Europese lan den, die pogen hun betrekkingen tot de Oosterse volken op een nieuwe grondslag te vestigen, erdoor in verlegenheid zijn ge bracht. De vraag, of de Nederlandse mili taire actie al dan niet gerechtvaardigd was, zal in de eerste plaats moeten worden be antwoord door de edelmoedigheid en de oprechtheid, welke de Nederlanders thans zullen tonen in de wijze, waarop zij poli tieke vraagstukken als bijvoorbeeld de vor ming van een waarlijk representatieve in terim-regering aanvatten. De correspondent van de „Times", die tot kort geleden in Indonesië is geweest, schrijft nog: „Het is moeilijk in te zien, dat enige actie, behoudens de meest drastische sancties, de Nederlanders, die in deze cri sis in hun aangelegenheden een opmerke lijke eensgezindheid tonen, ertoe zal kun nen nopen verandering te brengen in de •grote lijnen van hun politiek in de Indo nesische kwestie, tenzij zij zelf tot "het in zicht zouden komen, dat deze politiek on juist of onuitvoerbaar zou' zijn." Acht „Meteor" straalvliegtuigen voor Nederland - Er zijn acht nieuwe Gloster „Meteor IV" straalvliegtuigen afgeleverd aan de jacht- vliegsc'nool der Nederlandse luchtstrijd krachten, meldt „The Times". De toestellen werden gevlogen door zes Nederlandse piloten en door twee test-piloten bij de „Gloster Aircraft Company". De jachtvliegtuigen vlogen rechtstreeks van het vliegveld der fabriek te Moreton Valence in Gloucestershire naar het vlieg veld Twente. Een aantal „Meteor'"-vliegtuigen is reeds afgeleverd op grond van vroeger afgesloten orders. De acht nu in ons land gearriveerde machines van dit type zijn de eerste acht van een order van vier-en-twintig. Haarlemse broodoorlog Het woord is aan.... sedert kort verscherpt De „broodoorlog", die in Haarlem reeds enige jaren woedt Haarlem en Dordrecht zijn de enige steden, waar de bakkers, door onderlinge concurrentie gedwongen, voor het zogenaamde volksbrood niet de maxi mum- doch de minimumprijs berekenen is sedert kort verscherpt, doordat één der firma's de prijs van het zuiver witbrood van 34 tot 30 cent per brood verlaagde. A. F. de Savornin Lohmant Het ideaal kan nooit langs de weg van het geweld worden bereikt. Drie maanden voor Reimann Max Reimann, de leider van de commu nisten in West-Duitsland, is tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld. Hij zal Daarop zijn de andere bedrijven prompttegen het vonnis in hoger beroep gaan. gevolgd, hoewel, zo werd ons door meer Reimann heeft in een op 2 Januari te dan één bakker verzekerd, deze prijs de Düsseldorf gehouden rede de Duitse poli- kosten niet dekt.. De aanvankelijke prijs van 1 tici, die het Britse militaire gezag steunen, 34 cent was op advies van de Nederlandse j „Quislings" genoemd. Naar het oordeel van Bakkerijstichting een semi-officieelde rechtbank kon dit niets anders beteke- lichaam door alle brood fabrikanten na onderling overleg aanvaard; nu deze af spraak verbroken is, is het hek van de darti, want voor het zuivere witbrood gelden geen prijsmaxima of -minima. Bovendien hebben de bakkers dubbel na deel. omdat de omzet van het zogenaamde kleinbrood (cadetjes, maanzaadbroodjes en dergelijke) sedert de invoering van het witbrood sterk is gedaald. Dit kleinbrood bood een redelijke winstmogelijkheid, waardoor de verliezen op het volksbrood gecompenseerd konden worden. Door de minister was toegezegd, dat, indien de om zetten van het kleinbrood tot 6 a 7 pet. zouden teruglopen, een verhoging van de broodprijs onder ogen gezien zou warden. Door de verscherping van de broodoorlog is deze mogelijkheid thans illusoir gewor den. Ontslag van personeel? Wij vernamen dat in vele gevallen de werkgevers alleen dóór vermindering van de personeelssterkte nog kans zien hun be drijven rendabel te maken. Dit heeft dan ook tot ongerustheid onder de bakkersgezellen geleid. Zij 'zullen zich morgenavond in een door de Bedrijfsunie voor het bakkers-, cacao-, chocolade- er suikerbewerkersbedrijf uitgeschreven ver. gadering over de broodprijskwestie bera den. nen dan dat deze politici als verraders van hun land zouden moeten worden be schouwd. Door dergelijke intimidatie dreigde het gezag van de bezettende mogendheden te worden ondermijnd, aldus de motivering van het vonnis. De Engelse verdediger van Max Reimann heeft verklaard, dat hij beroep zal aanteke nen tegen de veroordeling van zijn cliënt tot drie- maanden gevangenisstraf. De rech ter heeft het verzoek van de verdediging om voorlopige invrijheidsstelling onder waarborg, opnieuw afgewezen. Onmiddellijk nadat het vonnis was uit gesproken, werd Max Reimann in de recht zaal aangehouden. Buiten eisten 200 per sonen „vrijheid voor Reimann". Een politie- cordon omringde het paleis van justitie. Werken van Haarlemse kunstenaars naar Pittsburg Naar wij vernemen zal een aantal op de expositie van Haarlemse kunstenaars ten-, toongestelde kunstwerken naar de Ver enigde Staten verhuizen. Een vertegenwoordigster van het mu seum van Pittsburg, die gisteren een be zoek aan de kunstzalen Frans Heerkens Thijssen bracht, heeft een stilleven van R. Heiloo en vier tekeningen van Joke Stook aangekoc-ht. Israel lijft deel van Jeruzalem in De Israëlische regering heeft besloten het militaire gouverneurschap over Jeru zalem te beëindigen, aldus is officieel me degedeeld. Dit betekent, dat de Joodse ge deelten van Jeruzalem thans deel gaan uit maken van de staat Israël. Een lid van de staf van het Amerikaan se consulaat te Jeruzalem verklaarde, dat de handelwijze der Israëlische regering, welke plaats vond nadat president Tru man had bekend gemaakt dat de Verenigde Staten Israël de jure zouden erkennen, met ongerustheid werd beschouwd, daar de Verenigde Staten nog steeds de beslissing van de UNO onderschrijven, waarbij Je ruzalem tot een internationale stad werd verklaard. Strijd tussen Noord en Zuid-Koreanen Op het ogenblik wordt gevochten tussen verscheidene honderden soldaten van de legers van Noord- en Zuid-Korea. Volgens persberichten hebben de Noord-Koreanen de rand van Tsjongdan bereikt, teen, stad op vijf kilometer ten Zuiden van de 38ste breedtegraad die de twee delen van Korea scheidt. Het is niet bekend hoeveel door de Russen getrainde Noord-Koreaanse solda ten het Zuid-Koreaans gebied zijn binnen gedrongen. Een schatting spreekt van een vierhonderdtal. Naar verluidt gebruiken de Noord-Kore aanse soldaten mortieren. De autoriteiten van Tsjongdan hebben om troepenverster kingen gevraagd. (United Press). Stalin zal zijn aanbod officieel moeten herhalen Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat zijn adviseur voor Sovjet-Russische aan gelegenheden, Charles Bohlen, en Sir Oliver Franks, de ambassadeur van Groot- Brittannië, vastgesteld hebben dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië de verklaringen van* maarschalk Stalih niet in overweging moeten nemen wanneer die verklaringen niet in officiële vorm worden overgelegd. Van bevoegde zijde te Parijs wordt ge meld, dat de ambassadeur van Groot- Brittannië aldaar, Sir Oliver Harvey. Dins dagnamiddag ontvangen is door de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, met wie hij een onderhoud had „over de internationale toestand in ver band met de jongste Sovjet-Russische initiatieven". Spaarbedrag in December overtrof terugbetalingen Uit de door de Nederlandse Spaarbankr bond gepubliceerde cijfers blijkt, dat ge durende December 1948 bij de algemene spaarbanken werd ingelegd f 28.119.074 en terugbetaald 27.447.944. Het spaarbe drag nam dus toe met 671.130. Gedurende 1948 beliepen inleg en terugbetaling res pectievelijk f 347.586.563 en f 363.499.947. hetgeen een vermindering van de spaar gelden betekent met 15.913.384. Bij de bank-spaarbanken waren inleg en terug betaling in December respectievelijk 2.827.673 en 2.348.483, en gedurende 1948 respect, 34.311.019 en 30.162.454, zodat de inleg hier de terugbetaling over treft met 4.148.565. Noorwegen antwoordt Rusland: Geen bases beschikbaar voor aggressieve politiek OSLO, 1 Februari (United Press). De Noorse regering heeft vanavond op de recente Russische nota zeer beslist geant woord, veel te voelen voor aansluiting bij het Atlantisch pact, maar gaf de verzeke ring, dat nimmer tot een politiek "van aggressie zal worden besloten. Het Noorse antwoord het Noorse mi nisterie van Buitenlandse Zaken wenst na drukkelijk van een antwoord en niet van een nota te spreken heeft betrekking op de Russische nota aan Noorwegen van 29 Januari, waarin een uiteenzetting werd verzocht van de houding van Noorwegen inzake het Atlantisch pact en waarin naar aanleiding van de gemeenschappelijke Noors-Russische grens, werd gevraagd of Noorwegen als gevolg van eventuele aan sluiting bij het Atlantisch Pact zal toestem men in het vestigen van militaire bases van buitenlandse mogendheden op Noors grondgebied. Noorwegen heeft daarop vandaag geant woord dat het geen enkele buitenlandse mogendheid zal toestaan militaire bases in Noorwegen te vestigen, zolang het land niet wordt aangevallen of met aanvallen wordt bedreigd. UNO faalde. Het Noorse antwoord werd vandaag in Oslo aan de Russische ambassadeur over handigd. Er werd in gewezen op de goede nabuurschap sinds onheugelijke tijden tus sen beide landen. In het antwoord werd echter tevens opgemerkt, dat de UNO er nog steeds niet in is geslaagd een blijvende toestand van vrede te scheppen en dat het daarom nodig is gebleken te streven naar een grote mate van veiligheid door middel van regionale samenwerking. „De Noorse regering zal verder onder zoek instellen naar de mogelijkheden en voorwaarden voor Noorse deelneming aan een regionaal veiligheidsstelsel, dat alle landen aan de Atlantische Oceaan zal om vatten", zo werd letterlijk in het antwoord gezegd en verder: „De Noorse regering verzoekt de Russische regering er van ver zekerd te willen blijven dat Noorwegen nimmer zal bijdragen tot een op aggressie gerichte politiek en nimmer zal toestaan dat Noors grondgebied aan een dergelijke politiek dienstbaar zal worden gemaakt". „De Noorse regering zal nimmer deel nemen aan overeenkomsten met andere staten 'die voor Noorwegen verplichtingen zullen inhouden tot het beschikbaar stellen van bases aan de strijdkrachten van vreem de mogendheden, zolang Noorwegen niet wordt aangevallen of door aanvallen wordt bedreigd". Het antwoord, in de aanhef zeer gedeci deerd van toon, ging daarna meer verzoe ningsgezind verder: „Noorwegen en Rus land hebben als nabuurstaten sedert men senheugenis zij aan zij geleefd en de Noorse regering is dan ook overtuigd dat de rege ring van de Sovjet-Unie op de hoogte is van de ongebroken tradities van ons land op het gebied van het streven naar vrede en van ons verlangen, vriendschappelijke betrekkingèn te onderhouden met alle vredelievende landen". In het antwoord werd verder uiteengezet dat Noorwegen van harte de gelegenheid heeft aangegrepen, zijn standpunt over het veiligheidsvraagstuk uiteen te zetten. In herinnering werd gebracht dat Noorwegen, Zweden' en Denemarken onlangs hebben getracht bij te dragen tot verhoging van hun veiligheid door het sluiten van een Scandinavisch defensief verbond. Omdat geen overeenstemming kon worden bereikt en omdat Noorwegen aan de Atlantische Oceaan ligt en een typisch land van zee vaarders is, heeft het zich volgens het van daag overhandigde antwoord genoodzaakt gezien, aansluiting bij het Atlantisch Pact te overwegen. De „Beatrix" sleepte de „Johann Hinnrich" binnen Vanmorgen is de IJM 117 (Prinses Bea trix) de vissershaven van IJmuiden bin nen gelopen met de 258 ton grote trawler Johann Hinnrich uit Wesermüde (P. C. 328, geallieerd registratienummer L 008) op sleeptouw, een vaartuig van de „Deut sche Herringfischerei" dat op zee in moei lijkheden kwam te verkeren en toen door de IJM 117 is opgepikt. JUBILEUM VAN EEN ROMMELZOLDER* Hard nodige reorganisatie is op komst Het is vijfentwintig jaar geleden dat de Amsterdamse „schilder van de arbeid", Herman Heyenbrock, het initiatief nam tot het stichten vai$ het Museum van de Arbeid en dat plan werd inderdaad ver wezenlijkt. Eerst betrok het een paar zalen in het Veiligheidsmuseum in Amsterdam en daarna vestigde men het museum in het gebouw op de hoek van de Mamixstraat, waar het nog steeds gevestigd is. Men zou overdrijven wanneer men zou beweren dat de jubilaris er bijzonder floris sant bij staat. In sommige gedeelten hangt de verf in plakken van de muren en een aantal zalen moest worden gesloten omdat, de vloer het begaf. Ook het tentoongestelde kan niet altijd de toets van de critiek door staan. Ten eerste is het materiaal veelal sterk verouderd, ten tweede is er een hele boel te zien dat voor hetzelfde plezier met de voddenman meegegeven had kunnen worden en ten derde heeft in sommige af delingen de lieve jeugd het een en ander gesloopt. Het eerste bezwaar geldt al heel sterk wanneer men bedenkt dat het museum móet dienen om de arbeidsvreugde en het begrip voor hetgeen anderen in de samen leving presteren, te verhogen. Die arbeids vreugde wordt zeker niet verhoogd door de aanblik van sombere prenten die de arbeidstoestanden van een jaar of veertig geleden voorstellen. Het begrip voor die prestaties wordt niet gediend door het laten zien van producten die zo hopeloos ouder wets zijn,-dat een kind er om zou lachen. Natuurlijk is het aardig om een deel van het materiaal te bewaren omdat het histo rische waarde heeft, maar wanneer men nu eens de helft aan de voddenman meegaf dan zou men een overzichtelijker geheel bereiken en ruimte winnen voor moderne producten en productie-methodes, die er toch zeker wel een plaatsje verdienen. „Fabrieksarbeider". Men krijgt inderdaad sterk de indruk dat men indertijd ieder voorwerp waarop men maar de hand kon leggen naar het museum heeft gesleept en dat zo de over daad is ontstaan, die het geheel zo romme lig maakt. Erger nog zijn een paar aperte waanzinnigheden, zoals een mode-pop, compleet met suiker-glimlach, die men ge huld heeft in een smerige overall en een pet die zeven maten te groot is en die men een kaartje „Fabrieksarbeider" op de buik ge prikt heeft. „Begrip voor de allergering- sten", heet dat. In de Scheveningse vishallen is Dinsdagochtend ter gelegenheid van het feit, dat de verdeling van zeevis onder de handelaren is opgeheven en de prijzen zijn vrijgegeven, het impopulaire „visverdelingsboek" door de verheugde vissers en handelaren ter aarde besteld. Onder gejubel dragen de met feestneuzen getooide doodgravers het verdelingsboek ten grave. Gelukkig vallen er ook een paar licht- plekjes op' deze rommelzolder. Daar is de tentoonstellingszaal waar de K.L.M. op het ogenblik een zeer kleine maar moderne en attractieve expositie houdt. Verder het marionetten-theater dat de huisvlijt moet stimuleren. En dan -de afdelingen waar de nieuwe directeur, de heer W. Heidoorn, de zaak eens opnieuw gerangschikt heeft. Reorganisatie op komst. Deze directeur heeft trouwens vele plan nen om het museum te reorganiseren en hij zal daar mee beginnen zo gauw de restau ratie van het gebouw die de gemeente Amsterdam zeer binnenkort ter hand zal nemen, gereed is. Een van de belangrijkste principes die hij bij die reorganisatie zal invoeren, is dat iedere afdeling onder supervisie zal komen te staan van de be trokken bedrijfstak. En hij heeft om in de sfeer te blijven daarmee de spijker precies op de kop geslagen. Want op die manier zou dit museum een contact-punt kunnen worden v ior de verschillende groe pen die bij het productie-proces betrokken zijn of er bij betrokken willen worden. Dan zou iedereen die zich op de hoogte werist te stellen van een bepaalde tak van het be drijfsleven in dit museum aanschouwelijk en goed-gedocumenteerd onderricht in kort bestek kunnen krijgen. Wanneer men inder daad het bedrijfsleven voor dit museum weet te interesseren dan zou men hier de modernste producten van de industrie kun nen exposeren, die beslist inspirerender zullen zijn dan éen rijtje telefoons uit het jaar 0. Dan zou dit museum uit'zijn muffe sfeer kunnen verrijzen om tot een voort durend getuigenis te zijn dat de mens niet alleen werkt om één keer in de week zijn hand op te houden maar om te scheppen. Op die manier zou dat museum een natio naal bezit kunnen worden als symbool van de arbeidsvreugde, die zo'n groot deel van onze levensvreugde uitmaakt. En dat vinden wij zo belangrijk dat wij voor het eerst van ons leven tegen een jubilaris onbeleefd zijn geweest. BINNENGEKOMEN EN UITGEVAREN VISSERSSCHEPEN Binnengekomen 1 Februari: IJM 54 Limburgia. rederij Hollandia, met vis, vertrokken 19 Januari. IJM 19 Adelante, mij. Protinus, met vis, vertrokken 17 Januari. Naar zee 1 Februari: IJM 16 Bergen: IJM 15 Cornelis; IJM 129 Shamrock: KW 123 Robert William; KW 76 Excelsior III; HA 21 Leonarda. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN. Aangevoerd door twee loggers en 20 kust- vissers 2.280 kilo tong: 470 kilo tarbot en griet; 560 k.g. kabeljauw: 8040 kilo schol; 3.640 kilo schar; 1.720 kilo wijting; 160 kilo bot. Voorts kwam aan de markt een kust- visser met. 90 kisten verse haring. Note- .ring kabeljauw 4047; grote schol 42—42.60: middelschol 39.80—40; kleinschol 2729.20; wijting 24 f 28; schar f 20—25; bot 33. Alles per kist van 40 kilo. Verse haring 9.20 per kist van 50 kilo. xxosoc RUSTIG HELDER WEER Verwachting, medegedeelddoor het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Weinig bewolking. Droog weer. Zwak ke wind. In de nacht en vroege och tend lichte en vooral in het Zuid- Oosten van het land op vele plaatsen matige vorst. In de namiddag tempe ratuur iets boven hel vriespunt 3 Februari: 8.18 uur. onder 17.31 uur 10.17 uur, onder 23.27 uur Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1