Een allereerst „fundament" voor Eet nieuwe raadhuis is gelegd Cfiefarisie 4 IJmuiden Velsen-Noord Het testament ;NSf$AC 2 FEBRUARI 1949 WOE! pEDAAD IJMUIDER COURANT IS AAN DUDOK Verdeeldheid over de grondprijzen in Velsen-Noord TNSDAGAVOND HEEFT DE GEMEENTERAAD van Velsen een besluit van D -strekkende betekenis genomen: de eerste (figuurlijke) steen is gelegd voor de houw van een nieuw raadhuis in het centrum van de „stad aan de zee" en al was slechts sprake van een opdracht aan architect Dudok voor de vervaardiging van antal vocfrlopige tekeningen ter voorbereiding van het definitieve plan; het initia len aa" g en W. is overgedragen op het hoofd van de gemeente en de nieuwe, zo hoog ^odigelbestuurstempel be§int aan de horizon te verschijnen. plfsprekend werd het belangrijke daaroD een tekenkamer aan een villa vast a tul dat de voorbereidingen voor de te bouwen. De Katholieke fractieleider zag raadsstu j njeuwe gemeentehuis in een in de toestemming een adder onder de bo- men van het park, dat naar zijn mening door de nieuwe, vlakke villa's er toch al niet op vooruit gaat, maar hij zei het voor stel ondanks zijn bezwaar tegen een teken kamer, die straks wellicht door een atelier of een bedrijfje gevolgd wordt, te steunen. Niet, aldus de heer H. de Boer (Arbeid), die dezelfde consequentie als zijn voor ganger trok, maar het voorstel daarom liefst afwees. Nadat de heer ïenBroelte de andere kant had laten zien („het Gooi wordt ook niet ontsierd door schildersate liers") kwam wethouder W. F. Visser (openbare werken, arbeid) aan het woord voor repliek, die als een goed college-lid geen consequenties als zijn partijgenoot De Boer aangestipt ontwaarde, maar bij de stemming desalniettemin zich als een tegen stander ontpopte, tezamen met vijf anderen. iadium bracht, niet-, zonder slag of *rs|e,nor de vroede vaderen van Veis rd- verscheidene sprekers hebben SKi over gezegd met als eerste 6etlwpn K Gualtherie v; r j. A. ^vuurde naar de groene tafel verschillende vraagstukken, die met °CC'^"sTeTvan'het college samenhangen. de tijfel te^ "thans~kan overzien, welke het J°r "de8kunde van architect Dudok in trekken vroeg hij zich onder meer El"-1 .'Alnirnnvion mollro .f mpn reeas uiano j itpn over de toekomst zal stellen aan de. ipuw te bouwen raadhuis, waar hij v indien de vraag aan vastknoopte, of het van breder inzicht zou getuigen, ook dan de door B. en W. voorgestelde .^bouwkundige een kans te geven bu- .rhpeld door oen prijsvraag uit te schnj- nfheer J. Visser (A.-R.) onder- wf dit laatste idee, waartegenover de Verbeek (Arbeid) stelde.dat vt architect Dudok de opdracht voor een ïïhpig ontwerp zal moeten krijgen, om- M m hem als supervisor van Velsens filboorte een juiste kijk op de bouw m nieuw gemeenteluk centrum met ik,i« te verwachten is, ondanks het feit raaanuK ,Ti_ i„ i heer Verbeek toonde zich. niet hlind voor de tegenargumenten dat er Tm® een andere oplossing veel te zeg- zou Zijn. Een „stadhuisprijsvraag" kon s spreker geen genade vinden door dichte ervaring, die andere gemeenten hebben opgedaan. Hij meende, dat eventuele verkeerde ontwikkeling van ontwerp de raad altijd nog als tegen- Ler tal vinden, maar om een vlotte vin taken in deze en een gefundeerde voorbereiding van de raadhuisplannen der toekomst mogelijk te maken, stond hij een «A?:C„°B~°(ró,Hj) was "De heer A. het evenmin eens met het zonder meer „„a" van de prijsvraag-gedachte en lli! meende, dat de twee andere, met de heer Dudok samenwerkende architecten met voorbij gezien mogen worden. De afge vaardigde besloot zijn betoog met een bouwkundige" opmerking in die zin, dat hij de hoop uitsprak in het nieuwe raadhuis niet alleen de horizontale maar ook de sym bolische opgang der verticale lijnen te mo- een opmerken. Voorts maakte hij B. en W. attent op het feit, dat de Bond van Neder landse Architecten een figuur als het col lie voorgesteld, niet aanvaardt: wanneer een bepaalde architect een voorlopig ont werp wordt opgedragen, wordt door hem cck de verdere uitvoering bewerkstelligd. Ook de heer Ten Broeke bepleitte de instel- üni van een speciale commissie ad hoe. Meer evenwijdig met het voorstel liep de redenering van de heer C. P. J. Maas (Kath/I, die het met een gevestigd kunste naar als de heer Dudok (volgens zijn col lega architect Ten Broeke) „best aandurf de" en bovendien een prijsvraag als om slachtig en duur zag. Waarop de heer JC. Aschoff (C.-H.) zich bij zijn fractie- genoot aansloot en de reeds eerder opge worpen vraag of de stadhuisbouw niet van invloed op de woningbouw zou zijn nog maals te berde bracht. Bovendien was hij nieusschierig naar het tijdstip, waarop er met bouwen begonnen kon worden en naar de duur ervan, daarmee een interruptie uit lokkend „wil je de bloemen vast bestellen?" De heer D. den Hollander (Comm.) sloot de eerste 'ronde met een precisering van de voordracht, omdat er naar zijn op vatting verscheidene opmerkingen als „buiten de orde" beschouwd konden wor den. Dudok de man. mr. M. M. Kwint ver dedigde zelf het voorstel, daarbij in de eer ste plaats ongerustheden over de invloed van de raadhuisbouw op het woning volume bezwerend om vervolgens met na druk mee te delen, dat de raad na de voor lopige opdracht voor een aantal ontwerp tekeningen volkomen vrij blijft. De prijs- viaagidee was volgens de voorzitter wel in het college bovengekomen, maar archi tect Dudok als „captain" van de stedebouw- iundige ploeg, die een nieuw Velsen zal moeten realiseren, is volgens hem de man voor het hart, dus ook de man voor het raadhuis. Nadat beloofd was, een „raad huiscommissie" in het college van B. en W. nader te bekijken, zegde mr. Kwint een voortzetting van het nauwe contact tussen college en raad over de plannen toe, zoals dit zich reeds openbaarde in een bespreking met de fractieleiders. Toch bleken verschei dene vragen niet naar genoegen beant woord, zodat een dupliek nodig was en de burgemeester het „wanneer?" van de heer Aschoff afdeed met een „zo spoedig moge- bjk, want het oude raadhuis is aan alle kanten te klein" en tegemoetkwam aan de .eeï Vissers .bezwaar tegen de samenvoe ging van meer dan één punt in het onder havige raadsstuk. Dus werd er gesplitst en 'oen gestemd, waarbij bleek, dat de nood zakelijkheid van een nieuw gemeentehuis scclamatie werd vastgesteld en er vier stemmen uitgebracht werden tegen het «Md van en W- om de heer Dudok de schets van Velsens nieuwe centrum 'e belasten. Het crediet va* f 11.700 dat 8taan°°r Werd aanëevraagd, is dus toege- Velserbeekse villa-vraagstukken. Een intermezzo tussen twee zwaarwich- <iVa Pro§ramma-onderdelen werd ingeluid r de heer Maas. die verzet aantekende ';n"a aangekondigde verkoop van grond eea technisch bureau in Velserbeek, om Agenda voor en IJniuiden T1,I1,W„0ENSDAG 2 FEBRUARI ft' »m: ..Nattigheid". Sn«Ju -Van de duivel bezeten". *-5 uur* Wethoufler van Onderwijs: DONDERDAG 3 FEBRUARI Grondprijzen voor Velsen-Noord. Tenslotte werd de raad de grote, zware kluif van de vaststelling der grondprijzen in Velsen-Noord voorgeworpen. De heer Maas begon al met uit te duiden dat deze materie moeilijk is, omdat zij een zaak be treft, die mettertijd de hele gemeente be roert, om daarna de tere kwestie der her- bouwplichtigen oorlogsgetroffenen aan te snijden. Hij bepleitte de mogelijkheid voor deze categorie, om voor dezelfde prijs grond terug te kopen als waarvan zij ont eigend is en de heer G. F. Schilling .(Comm.) ging nog een stapje verder door te zeggen, dat deze mensen in feite al vol doende „betaald" hebben met hun ellende en dat zij desondanks nu meer dan de aan schaffingsprijs moeten betalen voor hun eigen grond. De heer Gualthérie van Weezei bracht een ander stukje van het probleem ter sprake: dat van de zijns inziens wonder lijke manier, waarop de minister met de veranderde rentabiliteit der onteigende gronden speelt, waarnaast spreker voor de beslissing over het voorstel, dat prijzen van 3,tot 15,per vierkante meter noemt, inzage wilde hebben in de vergelij kende kaarten van de gronden. Wethouder Visser vond het ook vreemd, dat twee stukjes grond naast elkaar bij de onteige ning wel eens een verschil in prijs verto nen, maar hij stelde de raad de principiële vraag, of de in het voorstel genoemde prij zen redelijk en naar waarde berekend waren. „Klimaat' Bestaande onbillijkheden gaf de wethou-' der t'óe, maar hij zette er tegenover, dat verschillende gronden door een gunstige ligging een betere bebouwing dan voorheen zullen krijgen, zodat een prijsverhoging on vermijdelijk wordt. Hier geldt dus: grond voor grond, behalve bij wat de minister noemt en wat de heer Gualthérie als uitdrukking vreemd vond: „klimaatsveran deringen". De problemen der oorlogsgetrof fenen gaan aldus de heer Visser ver Combinatie van 4 geneesmiddelen tegen griep. De werkzame bestanddelen van Chefarine „4" zijn stak voor stuk ai beroemd geworden als krachtige middelen ter voorkoming en ter bestrijding van griep. Haar in de juiste verhouding tezamen in één tablet verenigd is de werking nog krachtiger. Elk tablet bevat Chefarox, zodat zelfs de gevoeligste maag toch niet van streek raakt. TEGEN PUNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 0.75 (Adv.) Voorkant GRIEP In elk neusgat een vleugje MENTHO-REX VERKOUDHEIDSZALF helpt V van wir kou af! (Adv.) boven de strekking van de prijzenvaststel- ling uit en het landelijk parlement zal zo hopelijk spoedig opnieuw in behandeling nemen. Wanneer deze vaststelling voor IJmuiden aan de orde komt, dan zouden er eigenlijk, meende de wethouder, insiders op dit gebied buiten de raad vandaan in gekend moeten worden. De heer R. van Eyken (Comm., wet houder van Financiën) zorgde voor een kleine verrassing door te verklaren, dat hij oorspronkelijk accoord ging met de prijs vaststelling, maar dat hij er bij nader inzien bezwaren tegen had: er worden volgens hem langs de Wijkerstraatweg allerlei ver schillende grondprijzen betaald en een voorbeeld leerde onlangs, dat een winkelier voor zijn a 10,per vierkante meter ge kochte grond ƒ8,terug kreeg en er nu 12,voor moet neertellen. Ook de andere tegenstanders van het voorstel handhaafden hun bezwaren zodat wethouder Visser nogmaals antwoordde en onder meer zijn collega v. Eyken, aan viel, niet zozeer over zijn houding, maar wel over het „hoog van de toren blazen na een volledig accoord", zoals hij het uit drukte. Het door de opposant aangehaalde voorbeeld legde wethouder Visser uit door te vertellen, dat bedoelde winkelier in zijn nieuwe pand op een veel gunstiger stand dan vroeger zit en tenslotte merkte hij op, dat de verantwoording voor de ont- eigeningsprijs altijd nog in hogere regionen dan de raad van Velsen berust. Een vraag van de heer J. P. N ij s s e n (Katholiek) hoe de papierfabriek in deze gecompliceer de figuur past, deed de wethouder nog vermelden, dat deze geen „grond voor grond" krijgt, maar 6,per vierkante meter betaalt. Tussen de bedrijven door onthulde hij nog, dat de achtererven in Velsen-Noord, hier en daar meer op een woestenij dan op een brokje gemeente lijken, gedeeltelijk bij wijze van experi ment als gemeenschappelijke tuin zullen worden ingericht. Op het kantje af. Na deze stroom van woorden kwam het voorstel met de heer Gualthérie van Weezei als geestelijke vader, om het héle stuk maar liever aan te houden en een raadscommis sie te benoemen ter nadere bestudering. Wethouder Eyken en later ook de heer Aschoff wilden de vergadering schorsen, om contact met hun fractiegenoten op te nemen, er werd enigszins luidruchtig heen en weer gepraat en inderdaad trokken de raadsleden zich in de afzondering der be slotenheid terug om zich nader te beraden. Wat tot gevolg had, dat vier mede- voorstellers de heer Gualthérie van Weezei afvielen en tenslotte het voor stel van B. en W. met de hakken over de sloot door kwam: 15 vóór en 13 tegen. De staart van de agenda bleek uit hamer- punten te bestaan, waarvan wij de inhoud reeds eerder publiceerden en aan het uiter ste eind hing de straatverlichting van de Kennemerlaan, die de heer Ten Broeke on voldoende vond, de heer A, J. v. Leusen (Arbeid, Bedrijven) beloofde te zullen laten voordragen voor verbetering en, overigens terecht betitelde als een clandestien rond- vraagje. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: E. de JongProvily, z., Geel vinkstraat 107, Velsen-N.; M. Hooglandvan de Pieterman, d., Tussenbeeksweg 17, IJmui- den-O.; G. PetersenBuijs, d., Neptunusstr. 38, IJmuiden; M. van SlootenKok, z., Ek sterlaan 21, IJmuiden-O.; M. M. Bakker Rosier, d., Planciusstraat 19, IJmuiden-O.; A. M. TolMors, z.. Planciusstraat 73, IJmuiden- O.; A. de Bruinvan der Zwan, z., v. Wassenaerstraat 65, IJmuiden-O.; A. C. H. de HaasLetschert, d., Terrasweg 81, Sant poort; J. StalsMeijer, d., Schaepmanlaan 5, Driehuis. OVERLEDEN: A. Schaap, 62 j., echtgenoot van M. Schaap, Warmenhovenstraat 63, IJmuiden; A. Zwier, 72 j., echtgenoot van L. van Rijn, Esdoornstraat 17, IJmuiden-O. „IJmuidens Roem" in het Patronaatsgebouw De accordeonvereniging „IJmuidens Roem", onder leiding van de heer D. Wijker, biedt haar donateurs op Zaterdag 5 Februari een uitvoering aan in het Pa tronaatsgebouw aan de Willembeeksweg. Ook het duo Tony en Leni Bouman zal op deze avond zijn medewerking ver lenen. Janudri-drukte in IJmuidens sluizen De Noordzeesluizen in IJmuiden hebben in Januari in totaal 267 zeeschepen naar binnen geschut; 234 daarvan waren be stemd voor Amsterdam, 11 voor Zaandam, voor de papierfabriek en 9 voor de bin nenhaven van de hoogovens. Verder werd er een zevental bijleggers naar binnen- geschufa Van Amsterdam uit gingen 234 schepen naar buiten, van Zaandam uit 11, van de papierfabriek 6 en van de binnenhaven van de hoogovens 12. Bovendien werden er 6 bijleggers naar buiten geschut. Zestien schepen, geladen met erts. 2 met ruw ijzer en 1 bijlegger gingen de buiten haven van IJmuiden uit, bestemd voor de hoogovens. MARKTBERICHTEN 1 Februari 1949 Hieronder volgen de volledige resultaten van de eerste dag der vrije zeevis-prijzen, waaruil wij in ons vorig nummer reeds een paar bedragen publiceerden. Besommingen. IJM 129 Shamrock 7550; IJM 15 Cornelis 29.630; IJM 99 Batavia 15.750; IJM 73 Hoop 32.660; „Hercules" 8770. KW 69 6060; KW 107 3590; KW 28 5270: KW 17 4730; KW 84 8880; KW 106 4300; KW 91 4426; KW 37 8086; KW 76 8525; KW 140 6710; KW 125 1010; I.TM 53 2980; IJM 228 1913; IJM 272 5130; IJM 276 3100; IJM 52 715; KW 77 3838; KW 210 4710; KW 16 742. Prijzen. Heilbot 3.703,20; gr. tong 1.901,75: gr.m. tong 2,051,80; kl.m. tong 2,20—1,90; kl. tong I 2,30—1,75; kl. tong n 1,75—1,65; tarbot I 3,65—3,15. per kg. Tarbot II 146—136; tarbot IV 79—69; kl. griet 6558; tongschar 88; schartong 4129; gr. schar 5045; midd. schar 8449; kl. schar 6527; schar 3927: bot 5440; gr. schelvis 10870; midd. schelvis 10455; kl. schelvis 6934; wijting 60-^-25; makreel 3727; verse haring 15; kl. haai 3732; ham 8067; poon 25—20; midd. kabeljauw 9478; kl. kabel jauw 8044, per 50 kg. Kl. kabeljauw 228178; koolvis 9059: leng 182142, per 125 kg. Aanvoer. 450 kisten tong en tarbot, 15 kisten griet, 165 kisten makreel, 800 kisten schol, 250 kisten schar, 25 kisten bot, 215 kisten haring, 500 kisten schelvis, 260 kisten wijting, 350 kisten koolvis, 150 kisten kabeljauw, 15 kis ten leng. 20 kisten poon, 40 kisten diversen. Totaal 8255 kisten. Beverwijk „Mr. King" in hei Kennemer Theater De uitgestelde toneelavond van de Ge heelonthouders Toneelvereniging „Nieuw Leven", welke thans Dinsdagavond in het Kennemer Theater te Beverwijk doorging, werd geopend door de heer J. P. Schelvis, die de onlangs overleden regisseur van het gezelschap, de heer G. Berghuis, enkele ogenblikken herdacht. Het toneelspel „Mr. King" van Gerald' Vaudon, dat „Nieuw Leven" deze maal had ingestudeerd, speelt op een eiland en ten huize van een zekere familie Cooper, waar twee reizigers na elkaar in een zware sneeuwstorm binnenvallen. Het zou al een wonder zijn, wan neer het radioprogramma 'dan niet plotse ling onderbroken werd door een politie bericht, waarin de beruchte gentleman- inbreker Mr. King werd gesignaleerd in de buurt van het huis van de familie Cooper, en een der reizigers door het echtpaar Coqper verdacht wordt van allerlei lelijks. De situatie vraagt om vermakelijke scènes als de dochter des huizes verklaart op het eerste gezicht verliefd op hem te zijn geworden en het was daarom jammer dat „Nieuw Leven" met ziekte van de spelers te kampen heeft gehad, waardoor niet alle rollen door de daarvoor bestem den vertolkt konden worden en dus het spel wel eens vastliep. De heer K. Juriëns speelde overigens de rol van Dick Cooper aardig en Mary, zijn vrouw (mevrouw M. SchmitzVan Hel den) zette er een goede ega tegenover. Van de overige noemen wij nog Anne, de doch ter (mej. T. Davidson) en Alice, Dick's zuster x(mevrouw AmseWiedijk). Agenda voor Beverwijk Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Kermis vreugde. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: 20 jaar op wacht. Corso Theater (Castricnm), 8 uur: Don 't fence me in. DONDERDAG 3 FEBRUARI Luxor Theater. 8 uur: Toonkunst, Jonge kunstenaars stellen zich voor. KSA-gebouw, 8 uur: R.K. operettekoor, Goudhaantje en de Jan Klaassen Cantate. Veilinggebeouw Kcnnemerland, 8 uur: Coöperatie „Kenncmerland", Filmavond. staat Gij èlkoogenblik aan besmetting bloot. Neem daarom elke avond een AKKERTJE (Adv.) Geslaagd Aan de universiteit van Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen ge neeskunde de heer P. H. J. de Weerdt te Velsen. HOOGWATERTIJDEN, IN IJMUIDEN 2 Februari: 6.29 en 6.38. 3 Februari: 6.59 en 7.11. Beenbreuk door trap van een paard Dinsdagmiddag even na half twee, toen de heer J. L. v. E. met zijn groentewagen, die met een paard bespannen was, in de „Schulpen"-nieuwbouw op weg was naar de klanten, heeft hij een trap van het paard gekregen, tengevolge waarvan hij een ge compliceerde onderbeenbreuk opliep. De heer Van E., die ter plaatse door enige arbeiders werd gevonden, is door hen lopend(!) naar zijn op een paar honderd meter verder gelegen woning gebracht, waar de arts C. Verselewel de Witt Hamer geneeskundige hulp verleende en onmid dellijke overbrenging naar het Antonius Ziekenhuis adviseerde. Hier werd direct operatief inge grepen. De heer Van E., die door de klap van het hoefijzer een grote wond opliep, had veel bloedverlies. De heer H. Groen 40 jaar boekhouder bij Van Gelder Koninklijk onderscheiden ten raadhuize Het jubileum van de heer H. Groen, die Dinsdag het feit herdacht, dat hij veertig jaar geleden als boekhouder in dienst kwam bij Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken is op hartelijke wijze ge vierd, waarbij hem doo& verschillende spre kers veel lof is toegezwaaid. Dit geschiedde onder meer op het diréc- tiekantoor waar in tegenwoordigheid van de heren ir, A. J. Allan, hoofdingenieur M. v. d. Lee, ir. J. M. de Muinck Keizer en ir. T. F. Hubrecht, de heer J. Smit, fabrieks directeur, herinnerde aan de vroegere ge moedelijkheid op het kleine kantoor. Als bewijs van erkentelijkheid ontving de heer Gi'oen, behalve de grote zilveren legpen ning van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en het vererend getuigschrift, naast de gebruikelijke enveloppe een hul deblijk onder couvert. De versierde conferentiezaal van het be drijf was bijna te klein om het beambten- corps gelegenheid te geven de jubilaris te huldigen. Mej. A. Priester, cassière, sprak namens deze personeelsgroep en haalde op geestige wijze voorvallen uit lang vervlogen dagen in de herinnering terug. Namens het gehele beambtencorps werd de jubilaris een enveloppe aangeboden en mevr. Groen werd vereerd met een bloe menmand. De zoon van de jubilaris verklapte, dat door de couverts van directie en personeel gezamenlijk een hartewens van de jubila ris in vervulling kon gaan om de traditie van het gouden horloge op deze wijze te kunnen voortzetten. De heer R. H. van 't Slot, medewerker van de jubilaris, belichtte op rijm de spe ciale hobby van de heer Groen, het pluim vee fokken en, een geslaagde caricatuur- tekening vergezelde dit gedicht. De heer M. J. Menso, chef de bureau, was vol bewondering voor de ax'beid van boekhouder. Onderwijl echter was van Velsen's bur gemeester het verzoek aan de jubilaris ge komen na de huldiging ten raadhuize te willen komen, waar burgermeester ixir. M. M. Kwint de verrassende mededeling deed, dat de jubilaris de Koninklijke onderschei ding, de zilvereix ere-medaille van de Oranje Nassau-orde was toegekend, waar van de versierselen door mr. M. M. Kwint werden opgespeld. De grote verdiensten van de heer Groen voor de Kennemer Pluimveevereniging, waaraan hij meer dan een kwart eeuw zijn krachten gaf, werden later thuis door de heer H. J. Vessies, voorzitter, erkend in de aanbieding van het ere-lidmaatschap der vereniging. VERDIENSTEN ERKEND Als oprichters en langdurige bestuursle den van de Kennemer Pluimveevereniging zijn in verband met het zilveren bestaans- feest dezer vereniging de verdiensten er kend van de hereh H. L. Wisman te IJmui- den-Oost en H. van Riessen te Beverwijk door hun benoeming tot ere-lid. Kappers gaan protesteren Op Donderdag 3 Februari zal door de plaatselijke kappers in het bovenzaaltje van Hotel „Ter Burg" te Beverwijk een protest-vergadering worden belegd tegen de klasse-indeling en de prijsaanduiding. FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 75) Wilt u onder ede verklaren, dat u er niet over nadacht dat geen ogenblik het beeld in u op kwam van hetgeen u doen zoudt, als u zonder een cent op straat werd gezet? O, neen, maar ik vergeet iets u had nog drie pond. Zijn stem scheen steeds zwaarder te worden. U hadt nog drie pond u had geen naaste bloedver wanten en u was niet sterk genoeg om een nieuwe betrekking te kunnen aanvaar den; Kunt u zweren, dat u aan al deze "dingen niet gedacht hebt? Niet nadat ik eenmaal bij mevrouw Maquisten in huis was gekomen. Aha dus u hadt er nog wel eens eerder over gedacht! Dat meende ik ook al. Misschien toen u in het ziekenhuis lag? Ja. U had zich zox'g en angst gemaakt over de toekomst? Alleen toen ik ziek was. U was nog niet erg sterk gedurende die paar weken in November? Ik begon aan te sterken. Si? Wilbury boog zich naar haar over. Hij had de hapden in de wijde jnouwen van zijn toga gestoken. In zijn stem lag iets vertrouwelijks. Juffrouw Silence wat zoudt u ge daan hebben, als mevrouw Maquisten u de deur gewezen had? Er was geen kwestie van, dat ze mij de deur zou wijzen. Maar als dat nu eens wèl zo geweest was, wat had u dan gedaan? Ik denk, dat ik geprobeerd zou heb ben een nieuwe betrekking te krijgen. Hij herhaalde haar woorden welover wogen. U zoudt geprobeerd hebben een nieuwe betrekking te krijgen. En toen snel en scherp: Dus dan was u niet van plan met de heer Jefferson Stewai-t te trouwen? Ze begon vermoeid te raken en hij had haar met zijn vraag overvallen. Zij raakte in een soort verstrooidheid, waarin zij het verband tussen de beide vragen niet goed meer zag. Zij stond daar maar en zocht in haar gedachten, haar blikken onafgebroken op het gelaat van Sir Wil bury gevestigd. Zij zag er heel jong en' heel wanhopig uit. Jeff Stewarts hart trok samen. Zijn handen balden zic-h tot vuisten. Om haar zo te moeten zien staan en niet in staat te zijn om iets te doen hele maal niets. Terwijl de gedachte door zijn hoofd schoot en zijn hersens pijn deed als een soort kx-amp, .zei ze met een nog'steeds klare, heldere, maar trillende stem: Maar zo was het geval in werke lijkheid niet. Dit is alleen iets, dat u ver onderstelde. Ik vraag u om een antwoord, juf frouw Silence. Ik weet niet goed meer, wat u mij gevraagd had. Sir Wilbury verhief zijn stem. Ik zal mijn vraag, herhalen. Dan was u dus niet van plan om met Jefferson Stewart te trouwen? Het is erg moeilijk om op een der gelijke vraag te antwoorden. Hij had mij gevraagd hoe ik er over dacht ,0m met hem te trouwen, en ik was bezig mij daar over te beraden. Ik kan onmogelijk zeggen wat ik zou doen in een geval, dat helemaal niet ter sprake is gekomen. Juffrouw Silence, het is juist het punt, waarover zekerheid moet zijn. Het gaat er juist om of u bedreigd werd door het gevaar om uit mevrouw Ma- quistens huis gezet te worden. Neen. Eix of u in dergelijke omstandighe den er niet zeker van was, dat u dan op een huwelijk met Jefferson Stewart kon rekenen. Ik wist, dat ik op hem kon rekenen. Ik wilde alleen niet gehaast worden. De vragen schenen' eindeloos. Ieder woord, dat op die Maandag gesproken was, des middags en des avonds, iedere bewe ging, overal werd aan getrokken en ge draaid. De tijd, die zij met mevrouw Ma quisten had doox-gebracht tussen de ogen blikken, dat Ellen was weggegaan en Honor King was binnen gekomen Er bleef tijd genoeg over, dat u de badkamer kon binnengaan, nietwaar? Ik ben niet in de badkamer geweest. Maar er zou toch altijd genoeg tijd voor geweest zijn, nietwaar? Dat denk ik niet, want mevrouw Maquisten praatte tegen mij. Juist. Maar als zij nu eens niet met u had gepraat, zou er dan tijd genoeg ge weest zijn,?-dat u naar de badkamer had kunnen gaan? Ja. Tijd genoeg om die paar extra tablet ten op te lossen en ze bij de slaapdrank te voegen? »Ze antwoordde met een plotseling hel dere, scherpe stem: Dat heb ik niet gedaan. Maar zou er wel tijd genoeg geweest zijn om het te doen? Neen, want mevrouw Maquisten sprak tegen xnij. Nu ging hij weer verder over de periodeT toen zij de badkamer binnen gegaan was om de slaapdrank te halen. Ook dit tafereel werd weer eindeloos voor haar uitgerold. Waarom had zij dit gedaan en dal en nog veel meer? Waarom had zij het glas omgewas- sen? Zij begon nu erg moe te worden. Het kwam opeens in haar op, dat als zij niet de waax-heid verteld had, zij al lang murw gepraat zou zijn. Het was alleen omdat zij niets te verbergen had, dat zij kon blijven antwoorden. Toen hij eindelijk ging zitten en zij zich omwendde om de getuigenbank te-verlaten riep Hugo Vane haar terug. Een ogeqblik maar, juffrouw Silence. Ik zal u xxiet lang ophouden. Mijnheer Jef ferson Stewart had geheel open kaart met u gespeeld wat betreft zijn financiële positie? Haar gedachten gingen terug naar de wandeling toen hij haar zo geplaagd had met zijn gezeur over een bontmantel en een bloxxde vrouw, die niet eens bestond. Hij zei, dat hij nogal wat geld had. En zijn positie als aanbidder ook die had hij u volkomen duidelijk ge maakt? Ja hij had mij gevraagd er over na te dexxken om met hem te trouwen. Ik dacht daar nog steeds over. (Wordt vervolgd). „De wonderdadige Magiër" De in de 17e eeuw levende Spanjaard Pedro Calderón de la Bax-ca heeft vele geestelijke spelen op zijn naam staan, die door menige moderne lekenspel-groep op het répertoire genomen worden. „De won derdadige Magiër" is -nu wel niet direct onder deze categorie te rangschikken, maar de strekking van het miraculeuze verhaal komt toch dicht bij die van de „auto sacramentale", zoals Calderón het meren deel zijner werken noemde. Het is dan de geschiedenis van de marte laren Justina en Cyprianus en het speelt de kentering der tijden, waarop het jonge Christendom de wereldbeheersende plaats van het Romeinse Keizerrijk gaat overnemen en is dus een spel geworden van duel en verzoening, van ongebreidelde hartstocht en stille overpeinzing, van de Goddelijke genade bovenal, waarvan Justina de verpersoonlijking was. Het was de toneelgroep „De Spiegel" van de Katholieke Arbeiders Jeugd van de Parochie der Heilige Martelai-en van Gor- com uit Amsterdam-Oost, die Dinsdag avond in het geheel gevulde KSA-gebouw dit verkwikkende toneelstuk met veel flair voor het voetlicht bracht. De KAJ die zich de opdracht stelde: „Het stimuleren van het spelen van goed spél door de jonge arbeider" heeft deze opdracht volkomen verwezenlijkt, want 't gebodene stond op alleszins hoog peil. JAARVERGADERING K.V.P. Dinsdagavond vond in de bovenzaal van het KSA-gebouw-te Beverwijk de jaarver gadering plaats van de Katholieke Volks partij, afdeling Beverwijk, die geppend werd door de voorzitter, de heer W. Ves- De jaarverslagen van de secretaris en penningmeester werden door de vergade ring onder dank aanvaard. De inkomsten bedroegen dit jaar, aldus de penningmees ter, de heer Heremans, 1753,25, de uit gaven 1709.40, zodat er nog net een saldo overbleef. De vorig jaar gehouden verkie zingscampagne kostte rond 500, De heren J. de Nijs en B. Weterings zagen zich benoemd in de kascontrólecommfssie. Het nieuwe kiesreglement, dat bij de aan staande Gemeenteraadsverkiezingen van kracht zal worden, had een heftige discus sie tot gevolg, welke op zeker moment door de voorzitter werd afgebroken en op de volgende vergadering voortgezet zal wor den. SCHEEPVAART MIJ. NEDERLAND. Borneo, 26 Jar van Portland naar Los Angeles. Tabinta, 31 Tan. van Amsterdam naar Genua. Talisse. 29 Jan. van Amsterdam naar Houston. Tarakan. 31 Jan. te Amsterdam van Batavia. Van der Waals. 30 Jan. van Suez naar Aden. AFRIKA LIJNEN. Merwede, 31 Jan. te Walvisbaai van Luderitzbaai naar Antwer pen. Amstelkerk, 1 Febr. van Antwerpen n. Amsterdam. Larenberg, 31 Jan. te Le Havre van Dakar naar Hamburg. Maaskerk, 30 Jan. van Dakar naar Freetown. Muiderkerk, 31 Jan. te Amsterdam van Hamburg. KON. HOLL LLOYD. Westland (th.r.), i Jan. van Buenos Aires naar Montevideo. K. N. S. M. Ardea. 1 Febr. van Burriana te Rotterdam. Danae, 1 Febr. van Gibraltar te Rotterdam. Luna, 30 Jan. van Livorno n. Napels. Mentor, 1 Febr. van Terneuzen naar Tanger. Orion, 1 Febr. 1.00 Holtenau gepass. (KotkaRotterdam). Ornen, 1 Febr. Van Kopenhagen te Amsterdam.. Titus, 1 Febr. v. Rotterdam te Amsterdam. Venus, 31 Jan. v. Gibraltar naar Rotterdam. Vulcanus, 31 Jan. van Piraeus naar Haifa. Grote vaart. Almkerk, 1 Febr. van Sydney te Towns- ville. Amstelveen, RotterdamCalcutta pass. 1 Febr. Aden. Boskoop. AmsterdamLissa bon pass. 31 Jan. Ouessant. Joh. van Olden- barnevelt, AmsterdamJava pass. 31 Jan. Singapore. Maashaven. Buenos Aires—Rot terdam pass. 31 Jan. Fernando Noronha. Meerkerk, RotterdamJapan 31 Jan. ten anker Hongkong. Polydorus, 31 Jan. van Batavia naar Soerabaja alwaar 1 Febr. verw. Pr. Willem 3, Valencia—Engeland pass. 31 Jan. Gibraltar. Randkerk, Las Palmas— Genua pass. 31 Jan. Gibraltar. Reiniersz, 31 Jan. van Belawan te Batavia. Ridderkerk, BrisbaneRotterdam 1 Febr/te Fremantle. Stad Haarlem. 31 Jan. van Bagnolikme Bona. Sunetta, HaifaGibraltar pass. 31 Jan. Kaap Bon. Tjipanas, 31 Jan. van Perz. Golf te Bombay. Winsum, Dakar«-Amsterdam pass. 31 Jan, Ouessant. Zeeman, 31 Jan. van Ma kassar te Balikpapan. Albireo, 2 Febr. van Rotterdam te Buenos Aires verwacht. Alde- baran, 31 Jan. van Baltimore te Rotterdam. Alhena, Buenos AiresRotterdam 31 Jan. v. Rio de Janeiro. Alkaid, 1 Febr. van Rio Grande te Rotterdam. Alphard,'Porto Alegre —Rotterdam 31 Jan. te Las Palmas. Danae, 1 Febr. van Venetië te Rotterdam. Kota Agoeng 30 Jan. van Aden naar Rotterdam. Merwe- haven, 31 Jan. van Rotterdam naar Rouen. Nijkerk, Amsterdam—Marseille pass. 31 Jan. Ouessant. Sallando, Huil—Gibraltar pass. 31 Jan. Finisterre. Ternate, 31 Jan. 16 uur te Genua. Titus, 31 Jan. van Rotterdam te Am sterdam. Van 't Hoff, 30 Jan. van Aden naar Rotterdam. Westerdam, 31 Jan. van New Yox-k te Rotterdam. Zeeland (KRL). Rotter damJava pass. 31 Jan. 10 uur Gibraltar. Abbedijk, 31 Jan. van Recife naar Rio de Janeiro. Alphard. Porto AlegreRotterdam 1 Febr. van Las Palmas. Alpherat, 1 Febr. v. New York te Norfolk. Breda, 31 Jan. van Arica naar Antofagasta. Esso Den Haag (t), 1 Febr. van Rotterdam te Aruba. Etrema, I Febr. van Curagao naar Land's End. Groote- kerk MombassaAmsterdam 1 Febr. 21 uur te Marseille verwacht. Helicon, Curagao New York 1 Febr. ten anker Maracaibo. Mentor, 1 Febr. van Terneuzen naar Tanger. Pr. Fred. Hendrik, Rotterdam—Valencia pass. 1 Febr. Finisterre. Sloterdijk, Java New York 31 Jan. van Cplombo. Stad Maastricht. 1 Febr. van Rotterdam te Savona. 'Westland. Buenos Aires—Amsterdam 1 Febr. van Montevideo. Kleine vaart. Barendsz, 21 Jan. van Frederikstad naar Rotterdam Bernina, 1 Febr. van Gothenburg te Kopenhagen. Carpo, 1 Febr. van Londen naar Terneuzen. Constant, 31 Jan. van Midd- lesbro naar Newcastle. Cornelia B, 1 Febr. v. Londen naar Antwerpen. Express. 31 Jan. te Middlesbro. Dacapo. 31 jan. van Valencia te Londen. Elisabeth Vermaas. 31 Jan. te Grena schuilen. Glashaven, 31 Jan. te Kopenhagen. Helvetia, 28 Jan. te Rouen. Leny, 30 Jan. van Kiel te Middlesbi'O. Leuvehaven. 31 Jan. van Gothenburg naar Helsingborg. Nijenburgh, RotterdamStockholm pass. 1 Febr. Kiel. Nottingham. 31 Jan. van Harlingen te Goole. Rocket, pass. 31 Jan. Kiel naar Odense. Saba, 31 Jaan. van Emden naar Boness. Sambre, 31 Jan. v. Amsterdarr» te Parijs. Trompenburgh, 31 Jan, van Stockholm naar Rotterdam of Amsterdam. Van Brakel, 31 Jan, van Blyth te Hayle. Vrede, 31 Jan. van Sydney te Par. Sleepbedrijf. Blankenburg, 1 Febr. van Vlissingen te Rotterdam. Ganges met baggermolen Hap- ianus AntwerpennSolit 31 Jan. 40' 44' N. 18' 47" O. Hudson met drie bakken Rotter damPladjoe 31 Jan. op 4' 31" Z 93' 50" O. Schelde, 31 Jan. van Rotterdam te Vlissingen. SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen schepen 1 Februari: 'Titus van Rotterdam. Ornen van Kopenhagen. Pan Europe van Swansea. Amstelkerk van Ant werpen. Horst van Stockholm. Bore van Grimsby. Roelf van La Palice. Vertrokken 1 Februari: Circee naar Rot terdam. Skaraborg naar Stockholm. Antonio Pascal naar Lith. Hoogland naar Newcastle. Deo Duce naar Kopenhagen. Berkel naar Rotterdam. Salta naar Antwerpen. Bern- hard V naar Wilhelmshafen. Durward naar Rotterdam. Patria naar Belfast. Hooding n. Malmö. Marius naar Hamburg. Surte naar Londen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3