IJmuider Courant Washington wijst het aanbod van Stalin van de hand Stalin niet naar Washington, Truman niet naar Moskou Haarlems Dagblad Proces tegen kardinaal Mindszenty heden in Boedapest begonnen 63e Jaargang No. 19159 Bureaux: Kennemerlaan 154. Tel, Adm. 5437, Tel Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47. Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telei I0724, Directeur-Hoofdredacteur 15054. Donderdag 3 Februari 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4.75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en &pretbtE "toitrnbity Courant (3nno tfeS) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Dean Acheson zet het standpunt der Amerikaanse regering uiteen p/aarom een persinterview? Alle diplomatieke kanalen zijn open nean Acheson. de Amerikaanse minis- van Buitenlandse Zaken, heeft op een ««conferentie te Washington verklaard y{ de Amerikaanse regering het aanbod n premier Stalin ter bespreking van vredespaet met president Truman van de hand heeft gewezen, aldus meldt Reuter. heson gaf een puntsgewijs antwoord op a Suggesties van maarschalk Stalin over »n vredespact, een regeling van het Ber in» «eschil en een ontmoetmg met prest- dent Truman. De punten van zijn antwoord lijn: De regering van de Verenigde Staten 'zal met geen enkel land welke aange legenheid ook van direct belang voor andere landen bespreken zonder de rechtstreekse deelneming van die andere landen. pe Verenigde Staten zullen tezamen met de andere Westelijke bezettings- mogendheden zorgvuldig ieder voorstel overwegen ter oplossing van het Ber- lijnse waagstuk in overeenstemming niet hun verplichtingen en him rechten als bezettende mogendheden, i Zodra de kwestie Berlijn is opgelost en de Sovjet-blokkade opgeheven, zijn de drie Westelijke mogendheden bereid en aereed een bijeenkomst te houden ter bespreking van de Duitse en iedere andere kwestie. Als het verlangen be staat om deze vraagstukken op te lossen is er ook geen moeilijkheid meer." De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken opende zijn persconferentie met een plechtige verklaring met het doel, zó zeide hij, zijn opmerkingen in het juiste ücht ie stellen. Hij verklaarde: „Het belang vaiide Verenigde Staten en van al de hon derden millioenen mensen in de wereld bij de vrede is zo fundamenteel, dat met deze zaak niet naar willekeur kan worden om gesprongen als met een instrument in Iedere internationale politieke manoeuvre. Acheson las vervolgens langzaam de vra gen op, die door de International News Service aan premier Stalin waren gesteld en de antwoorden van Stalin hierop. De eerste vraag betrof de bereidheid van maarschalk Stalin om het uitgeven van een gemeenschappelijke verklaring in overwe ging te nemen, volgens welke de regering der Sovjet-Unie en die der Verenigde Sta ten niet het plan koesteren haar toevlucht te nemen tot oorlog tegen elkander. Ache son zeide, dat het antwoord van maarschalk Stalin op deze vraag niet gemakkelijk te begrijpen is, daar zowel de Sovjet-Unie als de Verenigde Staten en de andere leden van de UNO, zoals in het Handvest was vastgelegd, plechtig hadden beloofd geen corlog tegen elkander te voeren. Ontwapening Vraag twee betrof het tenuitvoerleggen van zulk een verklaring en de verklaring van premier Stalin, dat de Sovjet-regering haar medewerking zou verlenen aan een geleidelijke ontwapening. Acheson zeide, dat de Verenigde Staten waren voorgegaan bij de ontwapening „door een demobilisatie na de oorlog, die niet geleidelijk maar overhaast geschiedde. Zij ontbonden de grootste verzameling van gewapende macht, die ooit was samenge bracht". Ontmoeting Wat de mogelijkheid van een ontmoeting van president Truman en maarschalk Sta lin betreft merkte Acheson op: „Dat Stalin Is verhinderd om gezondheidsredenen per schip of per vliegtuig te reizen, impliceert dat president Truman voor de vierde keer de halve wereld moet rondreizen om pre mier Stalin te ontmoeten en in dit geval met het doel besprekingen te voeren over een aangelegenheid zo subtiel dat zij niet onder woorden te bréngen is". Acheson legde hierop de volgende ver klaring af over de politiek van de drie Westelijke mogendheden. De voorbereiding tot de vorming van een West-Duitsa regering vindt voortgang om dat het noockakelijk was voor het nakomen van de verantwoordelijkheden van de drie Westelijke mogendheden. Het is altijd de politiek van de drie Wes telijke mogendheden geweest, dat de maat regelen tegen de Sovjet-blokkade zouden worden opgeheven als de Sovjet-regering de blokkade ophief. Zodra de Berlijnse kwestie is opgelost en de blokkade opgeheven kan de raad van ministers van Buitenlandse Zaken verder gaan met zijn werk van bespreking van Duitse en andere na-oorlogse vraagstukken. De minister critiseerde de Sovjet-Unie omdat zij zich bediende van persinterviews in pjaats van de normale diplomatieke ka nalen om de Sovjet-politiek en suggesties mede te delen. „Al de normale verbindings wegen zijn open. Wanneer ik blijk zou willen geven van de ernst van mijn bedoe lingen, zou ik andere wegen kiezen dan die van een persinterview", aldus besloot Acheson. Een maand naar Engeland als prijs in opstelwedstrijd Leerlingen van 280 Nederlandse mid delbare scholen hebben in de afgelopen maanden een „intellectuele veldslag" ge leverd, die door de „Council for Educa tion in World Citizenship" werd georgani seerd in dertien landen. Door middel vail opstellen over „Jeugdvriendschap reikt over de grenzen" werden negen candidaten uitgezocht, die gisteren op het ministerie van Onderwijs nader werden geëxami neerd. Het resultaat is, dat Els Eilers van het Barlaeusgymnasium te Amsterdam en Johan Goudsblom van het Hugo de Groot lyceum te Zaandam Nederland van 10 Maart tot 10 Mei zullen vertegenwoordigen op een jeugdreis door Engeland, tezamen met scholieren uit, andere landen. Voorwaarde was, dat de deelneemsters en deelnemers aan de wedstrijd goed En gels spreken. Hun bekroonde opstellen gingen naar Den Haag, waar opnieuw een selectie werd gemaakt. Woensdag moesten vijf jongens en vier meisjes uit verschil lende provincies van ons land zich komen presenteren. Aangezien het de bedoeling is, dat zij in de vreemde allerlei over Ne derland moeten kunnen vertellen, werden zij getoetst op vaardigheid in het spreken en kennis van land en volk. De keuze is zeer moeilijk geweest. Els en Johan zullen in groepsverband Londen, Manchester, Leeds en Glasgow bezoeken. Zij zullen deelnemen aan het werk op verschillende scholen, discussie groepen en „braintrusts". Vertegenwoor digers der diverse nationaliteiten zullen hun ervaringen uitwisselen en tenslotte zullen zij het woord moeten voeren op een grote jeugdbijeenkomst te Londen. De prijsvraag werd uitgeschreven door de „Raad voor de Opvoeding in Wereld burgerschap" van de Unesco in samenwer king met „Overseas Mail". „De Sovjet-rêgering zou een bezoek van de Amerikaanse president toejuichen" WASHINGTON, 3 Februari (Reuter en AFP) Nadat Truman een officiële woord voerder van het Witte Huis had laten mededelen dat hij in antwoord op het door Stalin gedane aanbod niet bereid was naar Moskou te gaan en dat een eventuële ontmoeting tussen de beide staatshoofden te Washington zou moeten plaats hebben, heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson op een pers conferentie verklaard dat het aanbod van Stalin tot besprekingen over een vredes pact niet kon worden aanvaard. Intussen is een telegramwisseling tussen Stalin en Kingsbury Smith, Europees directeur van de International News Service, gepubliceerd door radio-Moskou, waauit blijkt dat Stalin niet naar Washington wenst te komen „op advies van zijn doktoren", doch dat hij bereid is Truman te ontmoeten in Rusland, Polen of Tsjechoslowakije. De Franse premier Henri Queuille heeft bekend gemaakt dat hij gaarne een conferentie tussen Stalin en Truman in Parijs zou arrangeren. Britse vlootoefeningen in het Noordpoolgebied Zoals gemeld, zullen Britse oorlogssche pen oefeningen houden in de wateren van tiet Noordpoolgebied. Op de rapporten, wke naar aanleiding yam deze oefeningen MUen worden opgesteld, zal de Britse ad.- miraliteit haar plannen baseren voor ge- vechtsoperaties, welke itn de toekomst even- weel in het Noordpoolgebied zouden kun nen plaats hebben. Tot nu toe bezit de Britse admiraliteit «ng andere gegevens hieromtrent, dan *een1 Sebaseerd is 0p de harde ervarin- de tweede wereldoorlog men opgedaan bij de gevaarlijke vaart oonytxtien naar Moermamsk. yestijds kor. er slechts weinig speciale ,™ng beschikbaar worden gesteld voor operatics in de wateren van het Noord- ..led, doch thans wensen de leiders e" dw> amar*ne *evoren over inlichtingen kpvhiM. Tffactyk opgedane ervaring te fePflM -k- op^a*> indien er ooit wederom tóicn!n n zou worden gestreden, de nar» mV°°v-deze oorlo?voering zo doel- kunnen worden ingericht föiMcon eÖ?e maal zullen thans kleding- installaties, speciaal Wn i Voor Sebruik in de poolstreken, Setoetst aan de eisen dër practijk. JJmuidense trawler in Mrwegen in quarantaine Ook daar griep IJmuióe--,ïe VEM-trawler Catharjna -irentsM °n^an§s ter visserij naar de t;^5\'3ar.ee v» 7ertr°kken, ligt bij Hon- tjjjj. n "ij de Noordkaap in quaran- heerst w*griep~epiclemie die ook daar manninp een aantal leden van de be- rnet infli,f«n§e.tast en vier vissers liggen feiten h0uuZa ln kooi. De Noorse autori- onder nn=„en, .e trawler tot nader order mogen niat ame gesteld en de zieken aan de wal gebracht worden. Telegramwisseling tussen Kremlin en Kingsbury Smith Charles Ross, de perssecretaris van de president verklaarde, dat er geen officiële uitnodiging van het Kremlin was ontvan gen, noch enige rechtstreekse bood schap was gekomen behalve de verklaring van Stalin tegenover de pers. Op de vraag of de president bereid zou zijn Stalin in Polen of Tsjechoslowakije te ontmoeten antwoordde Ross: „Geen com mentaar". Volgens radio Moskou heeft Kingsbury Smith, Europees directeur van het Ameri kaanse persbureau International News Ser vice, Woensdag het onderstaande telegram uit Parijs aan Stalin gezonden: „Excellentie, de officiële vertegenwoor diger van het Witte Huis heeft vandaag verklaard, dat president Truman gaarne de gelegenheid zou hebben met u in Washing ton te confereren. Zoudt u, excellentie, be reid zijn hiertoe naar Washington te reizen? Zo niet, waar zoudt u de president dan willen ontmoeten? Met de meeste hoog achting, Kingsbury Smith, European gene ral manager International Nevfè service." Radio-Moskou heeft Woensdagavond de tekst omgeroepen van het antwoord-tele- gram van Stalin aan Kingsbury Smith. De volledige tekst luidt aldus: „Aan de heer Kingsbury Smith, Euro- Dit is sir Oswald Mosley, fascistenleider en agitator, die door de na-oorlogse ontwikkeling koren op zijn molen meent te hebben gekregen en zielen tracht te winnen onder de Engelsen door luid te schelden tegen de Sovjet-Unie. Hij heeft een gretig oor gevonden bij een aantal vroegere Duitse krijgsgevangenen, die thans als burger-arbeiders in Engeland verblijven en die in zijn scheldpartijen de eigenschappen van een adorabele leider schijnen ontdekt te hebben. Dezer dagen kreeg hij een traangasbom in zijn vergadering, doch grote mannen gaan daarvoor pees directeur van The International News Service, Parijs. In antwoord op uw tele gram van 1 Februari, dank ik president Truman voor de uitnodiging naar Washington te komen. Ik heb reeds lang de wens gekoesterd naar Washington te gaan, hetgeen ik aan president Roosevelt te Yalta en president Truman te Potsdam heb medegedeeld. Ik betreur, dat ik deze wens op het ogenblik niet kan uitvoeren, daar de artsen mij sterk afraden een lange reis te maken, in het bijzonder over zee of door de lucht. De regering der Sovjet-Unie zou een ber zoek van de president aan de Sovjet-Unie toejuichen. Er zou een conferentie te Mos kou, Leningrad, Kaliningrad, Odessa of Yalta belegd kunnen worden al naar lang de president zou verkiezen, indien dit hem niet ongelegen zou komen." „Indien echter", zo besluit het telegram, „deze voorstellen op bezwaren van de zijde van de president zouden stuiten, zou een ontmoeting kunneji worden gearrangeerd in Polen of Tsjechoslowakije, zoals de pre sident het wenst. Hoogachtend, Stalin. 2- Februari 1949". Perscommentaren De Engelse „Yorkshire Post" schrijft: „Het schijnt duidelijk, dat generalissimus Stalin het ernstig meent, wanneer hij zegt besprekingen met president Truman te wensen, daar hij zich onnodige moeite heeft gegeven om uit te leggen, waarom hij Truman's suggestie om Washington te be zoeken niet kan aanvaarden. Doch het Sovjetrussische motief om op dit tijdstip besprekingen tussen premier Stalin en president Truman te doen plaats vinden moet verdacht blijven, zolang een dergelijk streven gepaard gaat met de propaganda en diplomatieke activiteit, die de wereld in de afgelopen dagen heeft waargenomen." De „Daily Express" vraagt zich af, waarom de beide mannen (Stalin en Tru man) zo zeer op hun waardigheid staan. Het blad beantwoordt deze vraag zelf als volgt: „Dat is ongelukkig genoeg omdat vraagstukken betreffende precedent, gezag en overdreven nauwgezetheid in 't schaak spel der internationale machten belangrijke stukken zijn geworden. Qp de een of andere wijze behoort deze impasse verbroken te worden. Om een voorbeeld te noemen: Nationale trots zou mogelijk voor deze beide machtige staatslieden geen hinderpaal vormen, om gelijktijdig naar Londen te komen en bij ons te beraadslagen". Permanente commissie der Westelijke Alliantie bijeen De permanente commissie der Westelijke Alliantie komt vandaag in besloten zitting te Londen bijeen om het bijeenroepen van de raad van Europa te regelen. In welingelichte kringen wordt verklaard, dat de eerste bijeenkomst van de Raad van Europa in de voorzomer wordt verwacht, mogelijk in Straatsburg. De uitnodigingen aan landen buiten de Westelijke Alliantie om tot de raad toe te treden zullen door de individuële leden van de Westelijke Alliantie worden ver zonden en niet door de permanente com missie. Naar verluidt zullen waarschijnlijk de volgende landen een dergelijke uitnodiging ontvangen: Italië. Ierland, Noorwegen, Denemarken en IJsland. „Jeugdvriendschap reikt over de grenzen". Over dit onderwerp is een opstelwedstrijd uitgeschre ven voor leerlingen van Nederlandse Middelbare Scholen door de „Council for education in World Citizenship" te Londen, in samenxoerking met de „Overseas Mail" te Londen. De win naars van deze prijsvraag krijgen als prijs een verblijf van twee maanden in Engeland. Woensdag werd op het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de uitslag bekend gemaakt. De heer Chr. Kok, hoofd van de afdeling Voorbereidend, Iloger en Middel baar Onderwijs, van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wenst de twee eerste prijswinnaars Joop Goudsblom, uit Krommenie (links) en Els Eilers uit Amsterdam, geluk. Wetsovertreding bij het proces-Kravchenko Franse regering „aanstichtster" (Van onze correspondent te Parijs) Dezer dagen hebben de circa honderd journalisten, die de verhitte discussies tus sen Kravchenko en „Les Lettres Frangaises" volgen, plotseling ontdekt, dat ze zich da gelijks schuldig maken aan een strafbaar feit, dat hun op een anderhalf millioen francs per man kan komen te staan. Of schoon de bedaarder van de berooide Franse staatskas voor een bedrag van 150 millioen francs waarschijnlijk best zijn hand uit zou willen steken, heeft deze ont dekking in het persgilde nochtans weinig onrust gesticht. Want het is de Franse re gering zelf in casu het ministerie van Informatie die de pers heeft uitgenodigd die aparte telefooncellen voor haar heeft ingericht en die zich elke avond met de verspreiding van de gestencilde verslagen belast. Er bestaat in Frankrijk niettemin een wet, die de journalisten verwedt civiele processen in hun kolommen te bespreken. De zaak Kravchenko is, zoals bekend, ge baseerd op zijn aanklacht tegen het week blad „Les Lettres Frangaises" dat van las ter en belediging werd beticht. Het geding zou dus wettelijk met gesloten deuren be handeld moeten worden. Engelse getuige. De laatste getuige, die Woensdag aan het woord was, was het Britse Labour-parle- mentslid Zilliacus. Hij beschouwde het boek „Ik Verkoos de Vrijheid" als „onderdeel van een campagne van schandelijke propa ganda om de volken geestelijk rijp te ma ken voor een derde wereldoorlog tegen onze vroegere dappere bondgenoot de Sovjet- Unie." Izard, de verdediger* van Kravchenko, vroeg Zilliacus: „Keurt u de verklaring van de Cominform, dat Ernest Bevin een ver rader is, goed?" Zilliacus antwoordde: ,.Ik beschouw de Cominform zonder gevoelens van enthousiasme of genoegen. Tk ben er absoluut op tegen Bevin als verrader te bestempelen." Later verklaarde Zilliacus, daf het 30 jaar zou duren voordat de Soviet Unie zou komen to-t „onze humane con ceptie van respectering van minderheden en de rechten van het individu." Hongaars oppositieleider naar Wenen gevlucht Wenen, 2 Februari (Reuter). Istvan Barankovics, oppositie-leider in het Hon gaarse parlement, is na uit Hongarije te zijn gevlucht, te Wenen aangekomen. Hij verklaarde, dat hij zijn katholieke volksdemocratische partij had ontbonden omdat hij zijn principes liever niet in ge vaar wilde brengen. Barankovics verwees in een te Wenen afgelegde verklaring naar zijn rede in het Hongaarse parlement van vorig jaar December, waarin hij zeide, dat de politiek der regering, „die alle elemen taire menselijke vrijheden vernietigt" zijn partij belette normaal te functionneren. Daarom had hij zijn partij vóór Kerstmis 1948 willen ontbinden De regering wilde dit echter niet toestaan voordat het proces tegen kardinaal Mindszenty, dat Donder dag begint, een aanvang zou nemen. De Hongaarse vice-premier, 'Rakosi, deelde Barankovics verleden week Woensdag mede, dat het ontbinden van de partij slechts kon worden toegestaan indien hij een verklaring uitgaf, dat de houding van het Vaticaan in de zaak Mindszenty het de partijleden onmogelijk had gemaakt goede katholieten en goede Hongaren te zijn. „Ik deelde de voorzitter van de Kamer daarom schriftelijk mede, dat de partij had opgehouden te bestaan. Zelfs het prijsgeven van onze eer zou de levensduur van de partij niet meer dan een of twee maanden verlengd hebben". Drie treinen op elkander Woensdagavond is te Le Bourgef, bij Parijs een spoorwegongeluk gebeurd, dat één dode heeft geëist. Voorts werden 22 personen ernstig en 150 licht gewond. Een trein ontspoorde op een spoorweg viaduct. Door de schok stortte de brug in en viel boven op een andere trein. Een derde trein, die juist kwam aanrijden, reed op de brok stukken in. Bü een oliefabriek in Maassluis is een schip aangekomen met 300.000 kilogram beu- kenootjes. die in de herfst van het vorig jaar door de schoolgaande jeugd in Overijsel, op de Veluwe, in de Achterhoek en Brabant zijn vergaard. Naar schatting zal van deze partij nootjes ongeveer 100.000 kilogram olie verkregen worden. De olie is bestemd voor de fabricage van margarine. De gewezen N.S.B.-commissaris van politie te Apeldoorn, J. M. die vele Joodse landgenoten heeft laten arresteren, was door het Bijzóndere Hof in Arnhem veroordeeld tot 20' jaar gevangenisstraf. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft hem thans levens lange gevangenisstraf opgelegd. Ontploffing in ziekenhuis te Harlingen Hoofdverpleegster ernstig gewond Hedenmorgen om zeven uur heeft zich in de polikliniek van het Algemeen Ziekenhuis te Harlingen een ontploffing voorgedaan, waarbij een hoofdverpleegster ernstig werd gewond. In het vertrek waar de verpleegster zich bevond, ontstond na de explosie een felle brand. Personeel van het ziekenhuis snelde toe en bracht de verpleegster, wier kleren vlamgevat hadden, in veiligheid. Daarna wist men, geholpen door voorbijgangers, de vlammen te doven. De aangerichte schade is echter vrij groot De oorzaak van de ontploffing is nog niet opgehelderd, daar de ernstig gewonde verpleegster nog niet in staat was een ver klaring af te leggen. Men vermoedt echter, dat zij door een vergissing aether in plaats van gedestilleerd water op een gasstel heeft verwarmd en dat de aetherdampen geëxplo deerd zijn. Er komf een seminarie Het woord is aan Comtesse Diane: Men zou oud moeten zijn geweest om het geluk te beseffen jong te zijn. in Santpoort Opleiding van missionarissen voor Afrika Naar wij vernemen gaan de Witte Pa ters uit Boxtel, die onder meer het missie werk voor Afrika behartigen, op de bezit ting van de familie van Tienhoven aan de Wiistelaan in Santpoort een seminarie voor de opleiding van missionarissen stichten. Het wachten is op de bouwvergunningen om het landgoed op te knappen en als alles meeloopt, zo deelde de pater-overste ons mede denkt men in September in het. gebouw te trekken. Er zal plaats zijn voor 2 a 3 klassen, dus voor 5C tot 60 leerlingen. B.F.O. nodigt Soekarno en Hatta uit tot overleg BATAVIA, 2 Februari (Aneta) Soe karno en Hatta hebben aan de commissie voor Bijzonder Federaal Overleg geschre ven dat zij onder bepaalde voorwaarden bereid zijn tot bespreking van de kwestie van vorming ener nationale regering. Deze voorwaarden waren: Invrijheidsstelling van alle leden der republikeinse regering en deelneming aan de besprekingen in de kwaliteit van erkende leden der republi keinse regering. In antwoord op deze brief heeft de commissie voor Bijzonder Federaal Overleg thans aan Soekarno en Hatta het volgende medegedeeld: „Over de invrijheidstelling van uwe excellentie en de andere leden der republi keinse regering is door ons met de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon gespro ken, waaromtrent deze het volgende heeft verklaaid: „In aansluiting aan het door u met de directeur van mijn kabinet ter zake gevoerde telefoongesprek heb ik de eer Uwe Hoogheid mede te delen, dat de regering van Indonesië bereid is de heren Soekarno c.s. in de gelegenheid te stellen in volle vrijheid op een nader vast te stellen plaats onderling van gedachten te wisselen. De regering is, zoals ik u reeds eerder mon deling heb medegedeeld eveneens bereid mede te werken tot het scheppen van een gelegenheid voor een vrije gedachten- wisseling. Zou het overleg tot zodanige resultaten leiden, dat op korte termijn kan v/orden overgegaan tot de instelling van een federale interim-regering, zo zal het uit de aard der zaak mogelijk zijn het vraagstuk van de algemene bewegingsvrij heid van hen, die thans aan zekere beper kingen zijn onderworpen, te bezien in het licht van de dan heersende omstandig heden." i Wij spreken de hoop uit, dat uwe excel lentie zich met dit antwoord kan verenigen in ons gemeenschappelijk belang teneinde ten spoedigste in overleg te treden ter be reiking van concrete resultaten. Wat betreft de vraag of uwe excellenties zullen kunnen worden gehoord in de kwa liteit van president en leden der republi keinse regering; nadat de BFO terzake overleg heeft gepleegd kunnen wij instem men en ons in principe verenigen met de brief van dr. Beel aan de voorzitter van de BFO van 31 Januari 1949, luidende: „Hier mede heb ik de eer Uwe Hoogheid mede te delen, dat de Nederlandse regering mij heeft gemachtigd u te berichten, dat ziï de yioor uw college benaderde republikeinse 'leiders beschouwt als regeringspersonen van een republiek, welker status en ver schijningsvorm afhankelijk zal zijn van de volkswil, zulks met inachtneming van het beginsel van gelijkwaardige deelstaten binnen het raam van de republiek der Ver enigde Staten van Indonesië." In verband hiermede verzoeken wij Uwe Excellenties, indien zij aan onze uitnodiging gevolg kunnen geven, enig bericht te doen toekomen aan de voorzitter van de BFO te Batavia, opdat wij voorbereidingen kunnen treffen voor bedoelde bijeenkomst." Het proces tegen kardinaal Mindszenty is vanmorgen begonnen. Tot verdediger van de kardinaal is door het ministerie van jdstitie aangewezen dr. Kalman Kiczko. Er is een overweldigende belangstelling van de pers uit practisch alle landen der wereld. Tegelijk met de kardinaal staan terecht nog zeven personen, onder Wie de privé-secretaris van de kardinaal, dr. An dreas Zakar. Zij allen worden beschuldigd van spion- nage en samenzwering tegen de Hongaarse republiek en' actie tot restauratie van de Habsburgse monarchie in centraal Europa na een eventuële derde wereldoorlog. Voorts worden de kardinaal en anderen beschuldigd van zwarte handel in buiten landse valuta. Beweerd wordt, dat de Amerikaanse ge zant in Hongarije, Selden Chapin, van de aan de kardinaal ten laste gelegde activi teit heeft afgeweten en spionnage-bood- schappen van hem ontvangen heeft. Kardinaal Josef Mindszenty trad om 9.05 uur plaatselijke tijd de rechtszaal van de speciale volksrechtbank te Boedapest bin nen. Hij was gekleed in een eenvoudig zwart priestergewaad en zag bleek. De president van de rechtbank, Vilmos Olty, verzocht hem naar de microfoon in het midden van de zaal te gaan en naam, leeftijd en beroep te noemen. Met duide lijke stem zei de kardinaal, dat hij 29 Maart 1892 was geboren en dat zijn vaders naam Johann Pehm was. Op de vraag naar zijrf beroep antwoorde hij: „prins primaat van Hongarije, aartsbisschop van Esztergom". Het proces nam een sensationele wen ding toen de president een brief van de kardinaal aan de Hongaarse minister van Justitie voorlas, waarin hij toegaf schuldig te zijn en verzocht de actie tegen hem te staken op voorwaarde dat hij tijdelijk zou aftreden als prins primaat van Hongarije. Na voorlezing van de brief stond de kar dinaal op om te verklaren, dat hij de brief zelf geschreven had en uit eigen vrije wil. Hierna werd de zitting verdaagd om dit verzoek van de kardinaal te overwegen. Van bevoegde zijde verneemt het A.N.P., i dat het hoógstonwaarschijnlïjk is, dat de kardinaal een dergelijke verklaring vrij willig zou hebben afgelegd, aangezien hij de bevoegdheid mist, zonder toestemming van Rome afstand te doen van zijn waar digheid als prins primaat. Protesten uit het buitenland Vijftig leden van het Britse parlement van verschillende partijen en godsdienstige overtuigingen zijn Woensdagavond in het Lagerhuis bijeengekomen om protest uit te brengen tegen de arrestatie van kardi naal Mindszenty en andere kerkelijke lei ders in Hongarije. Canada heeft een „krachtig protest" ge zonden aan de Hongaarse regering terzake van de arrestatie van de kardinaal en anderen, welke het beschouwt als „een schending van het Hongaarse vredesver drag, dat mede door Canada is onderte kend". Van Vaticaanse zijde is het proces tegen kardinaal Mindszenty bestempeld als „de grootste belediging van de Rooms-Katho- lieke kerk-sedert de deportatie van Paus Pius de zevende door Napoleon Bonaparte". „Dit proces doet denken aan de haat van het Sanhedrin, de spot van-Herodes en de onrechtvaardigheid van Pilatus", aldus de verklaring. Uit goed ingelichte bron te Boedapest zegt AFP vernomen te hebben, dat kardi naal Mindszenty de regering heeft aange boden af te treden als primaat van Hon garije ia ruil voor zijn invrijheidstelling. jajyïïmnyrrmcammxnaxcnxowwiavmyiymxK' HELDER VRIESWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.L' in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Voor het Noord-Westen van het land: droog weer met weinig bewolking. Zwakke en langs de kust tijdelijk ma tige Zuid-Westelijke wind. 's Nachts lichte vorst, behalve dicht bij de kust. In de middag temperatuur enkele gra den boven het vriespunt. Voor het Zuid-Oosten van het land: droog weer met weinig bewolking en weinig wind. 's Nachts matige vorst, in de middag temperatuur iets boven het vriespunt. 4 Februari: Zon op 8.16 uur, onder 17.33 uur Maan op 10.27 uur, onder uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1