Tante Eis Achter Velsens „ijzeren deur" sluimert haar historie Bekende Kennemer jachtopziener herdenkt een kwart eeuw „duinarbeid' Het testament DONDERDAG 3 FEBRUARI 1949 ÏJMUIDER COURANT 4 Historische verzameling moet worden uitgebreid Achter de „ijzeren deur" in Velsens raadhuis wordt in het archief de ge meente-historie bewaard. Op initiatief van de voormalige gemeente-secretaris Th. J. Wijnoldi Daniëls is men in 1919 begonnen alles te verzamelen, wat men maar kon vinden met betrek king tot de geschiedenis der gemeente, die immers reikt tot in de duisternis der zevende en achtste eeuw. In het Gemeenteblad van Velsen vali 27 Februari 1919 wordt bij de raad een „cre- diet voor het aanleggen van eene histori sche verzameling" aangevraagd. Dit ge meenteblad luidt: Krachtens besluit van burgemeester en wethouders zy"n in de laatste jaren aange schaft enkele oude kaarten, gravures en prenten, beti-ekking hebbende op de ge schiedenis der gemeente Velsen, die van eenvoudige lijstjes zijn voorzien en opge hangen. De gemeente bezit in haar archief weinig van die aard, zodat het wenselijk is op bescheiden wijze in de ingeslagen richting door te gaan. Zo zou het zeker van waarde zijn wanneer de gemeente in het bezit zou kunnen komen van het boek werk „Zegepralent Kennemerland", waar in zijn opgenomen tal van gravures van buitenplaatsen uit het verleden van Velsen. Ook zou het aanbeveling verdienen wanneer zouden kunnen worden aangelegd albums met prentbriefkaarten. Waar de gemeente toch zozeer van aan zien gaat veranderen zou een dergelijke verzameling van betekenis kunnen zijn voor de toekomst. Burgemeester en wethouders stellen in verband hiermede de gemeenteraad voor, hen te machtigen om voor het aangegeven doel jaarlijks een som gelds uit te geven. Waarderend persartikel. In de IJmuider Courant van 28 Mei 1919 werd in een waarderend artikel gewezen op het doel dat werd beoogd. Dan volgt een opsomming van de be langrijkste schenkingen, die de burgers van Velsen uit particuliere verzamelingen in belang van het algemeen afstonden, waarbij een album over de aanvaring van de, reeds lang verdwenen, Velser voetbrug in 1890 door het Duitse stoomschip Elbe, de aankomst van de eerste trein in Velsen, enzovoorts. Zowaar zijn er ook nog distributiebe scheiden uit de periode 19141920, zodat, zo meldt de redacteur in genoemd artikel, „later 't nageslacht aan de brood- en vet-, thee- en koffiekaarten en bonboekjes zal kunnen zien hoe wij in deze vier jaren op rantsoen zijn gezet". Er is verder een oude brandweertrom uit de Napoleontische tijd en er zijn oude offerblokken met opschriften als „Gedenk den armen van Velsen". Het eind van het artikel wordt een drin gend beroep op de Velsenaren om in de oude paperassen in hun kasten te duiken en na te gaan „of zij ook iets missen kun nen voor deze verzameling". Tenslotte wordt de wens uitgesproken, dat de historische verzameling „straks zo'n omvang zal krijgen, dat zij niet meer geborgen kan worden op de werkkamer van de secretaris, maar dat er een gebouw voor nodig zal zijn en ook beschikbaar ge steld zal worden en. dat het geheel zal be heerd woeden door een gemeente-archi varis". Oproep aan het publiek. Juist dertig jaar na de oprichting van deze historische, waardevolle verzameling wordt op de begroting, behoudens goedkeu ring, een post uitgetrokken van 1000 voor nieuwe aankopen. Maar de liefde kan niet van één kant komen, ook de inwoners van de gemeente hebben een taak in dit opzicht. „Er zit nog zoveel bij de mensen", zegt Velsen-Noord Jaarvergadering van de afde ling der Partij van de "Arbeid De jaarvergadering der afdeling Velsen- Noord van de Partij van de Arbeid, welke Woensdagavond in „Kindervreugd" is ge houden, werd geopend door de heer K. Marks, voorzitter, met een summier verslag van het Buitengewoon Congres inzake de Indonesische kwestie en de militaire actie. Ondanks het vertrouwen in het regerings beleid van de partijgenoten, bleven de aan wezigen nog verschillende vaagheden zien. De voorlichting in deze kwestie werd zeer slecht genoemd. Uit het uitvoerige verslag van de heer H. L. Goossens, secretaris,, dat voor een belangrijk deel was gewijd aan de verkie zingsactie, het commissiewerk en het uit stekende colportagewerk, waarbij de „niet- praten maar doen"-aclie ruim 370 op bracht, kon worden vastgesteld, dat het ledental steeds toeneemt en thans 132 be draagt. Ondanks de gevoerde dure acties kon de heer J. D. Kraayeveld, penning meester, een gezonde financiële toestand aantonen met een ruim batig saldo. In samenwerking met de Federatie Velsen was een eigen geluidsinstallatie aangeschaft. In de kascommissie namen zitting mevr. Goossens en de heren A. D. M. Jansen en W. B. Kleywegt. Het reglementair aftre dende bestuur zag zich herbenoemd, waar bij de heer J. W. L. Scherpenhuizen weder om een plaats kreeg en in plaats van de heer Balk de heer A. Kentie werd gekozen. De afdeling noemde naast het thans zit tende gemeenteraadslid, de heer H. Andrea, voor de candidatenlijst voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing de heren H. L. Goossens, J. W. L. Scherpenhuizen, E. San ders en K. Marks, alle afdelingsleden. Men zal trachten zo mogelijk twee vertegen woordigers van Velsen-Noord "in de raad te krijgen nu dit deel der gemeente zich aanzienlijk uitbreidt. Ten aanzien van de candidaatstelling voor het Gewestelijk Bestuur en de Partij raad besloot de vergadering de aftredenden te herkiezen, waarna nog besloten werd geen voorstellen voor het April-Congres in te dienen, doch in deze een afwachtende houding aan te nemen. Agenda voor Velsen ©n öminiden DONDERDAG 3 FEBRUARI Geen bioscoopvoorstellingen. Spreekuur Wethouder van Socip' -n: 9—12 uur. VRIJDAG 4 FEBRUARI Thalia, 8 uur: Night and day". Rex: 8 uur: „Hellzapoppin". Jachtopzieners zijn in de ogen der duinwandelaars barse persoonlijkheden met groene hoeden en stentorstemmen, maar de heer C. J. v. d. Kolk in Sant poort beantwoordt niet helemaal aan deze voorstelling. Toch heeft zijn gezag het een kwart eeuw uitgehouden in de Kennemer duinstrook: eerst als jong maatje naast vader in de Beverwijkse bezittingen van C. J. v. Tienhoven en C. H. J. Moltzer en later op eigen benen als jachtopziener. Dat was de Beverwijkse tijd toen v. d. Kolk door de duinen van Wijk aan Zee zwierf en daar tableaux organiseerde, die nu nog vaak in jagerskringen (en dan niet als het bekende „latijn") ter sprake komen. Zo'n tableau werd gemaakt van de buit aan wild na een dag jagen en de jubilerende jachtopziener herinnert zich keren, dat er driehonderd dieren tegelijk hun kleuren pracht offerden aan de godin Diana. In de oorlogsjaren moest de familie v. d. Kolk uit Beverwijk verdwijnen en evacu eerde mee naar het landgoed van de Tienhovens aan de Wüstelaan te Sant poort, waar zij nog altijd woont in afwach ting van een huis in Zandvoort. Daar «gijn tijdens de bezetting heel wat onderduikers verborgen en de Duitser heeft er meer malen met de beheerder overhoop gelegen. De Santpoortse bezitting beviel toch op den duur niet, als je groot geworden bent in het duin", zodat de gelegenheid om de vierhonderd hectare Zandvoortse gronden van de Van Tienhovens onder zijn hoede te nemen door Van der Kolk met beide han den werd aangegrepen. I de registrator, „en het gebeurt zo vaak. dat na overlijden de nabestaanden de meest interessante boeken, gravures en voorwerpen als „waardeloze rommel" ver nietigen, of aan een tweede-handszaak voor een zacht prijsje overdoen. Dan is het practisch voor ons niet te achterhalen", voegt hij er aan toe. Wij voelen dit met hem mee, vooral als hij vertelt van de moeite, die hij bijvoor beeld gedaan heeft om een heel oude prent op te diepen in een rommelzaak in Den Haag. Daarom onderschrijven wij van harte zijn beroep op hen, die waardevolle histo rische zaken uit Velsen in hun bezit heb ben. Wil men ze niet onmiddellijk afstaan, beschrijf dan, dat na het verscheiden van de eigenaar automatisch deze zaken ko men té vervallen aan de gemeente. Juist waar door de bezetter zoveel werd afgebroken en vernield, is het van het grootste belang, dat plattegronden, ansicht kaarten en foto's van IJmuiden, Velsen- Noord, Santpoort, enzovoort, daterend van vóór 1940, of van tussen 19401945, wor den bewaard voor het nageslacht. Verloskundige vestigt zich De Vereniging „Velsen-ïtfoord Vooruit", welke in haar korte bestaan reeds verschil lende keren heeft kunnen bewijzen de algemene belangen van dit deel der ge meente met kracht voor te staan, heeft, zo deelde de actieve voorzitter de heer J. W. L. Scherpenhuizen ons mede, weer een mooi resultaat geboekt. Daar Velsen-Noord in vele zaken van sociale belang nog steeds op Beverwijk is aangewezen, werd aan B. en W. het verzoek gericht te willen medewerken om de vesti ging van een gediplomeerd verloskundige door toezegging van woonruimte, mogelijk te maken. Dit is nu gelukt. Mej. A. Zand voort is de woning Bornstraat no. 43 toe gewezen, waar zij zich ten spoedigste zal vestigen. Met een apotheek, een postagentschap en thans een verloskundige wordt Velsen- Noord steeds minder afhankelijk van Be verwijk. Beverwijk Raadsagenda De agenda voor de raadsvergadering, die Dinsdag 8 Februari wordt gehouden op „Scheybeeck" luidt als volgt: 1. Benoeming en ontslag personeel nij verheidsonderwijs. 2. Vaststelling van de 4de wijziging van de begroting 1947. 3. Vaststelling van de 7e wijziging van de begroting 1948. 4. Voorstel inzake beschik baarstelling van een crediet voor aanleg van hoofd- en dienstleidingen en aankoop van meters ten behoeve van het gasbedrijf. 5. Prae-advies naar aanleiding van het voorstel van drie raadsleden tot wijziging van de legesverordening. 6. Voorstel tot wijziging van de verordening op de heffing van een straatbelasting. 7. Voorstel tot vaststelling van een verordening, regelende de subsidiëring van het jeugdwerk in deze gemeente. 8. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van marktgolden. 9. Voorstel inzake beschik baarstelling van een crediet voor de aan schaffing van enkele leermiddelen ten be hoeve van de openbare lagere Juliana- school. 10. Voorstel inzake beschikbaar stelling van een crediet voor enkele buiten gewone voorzieningen ten behoeve van de openbare lagere Noorderschool. 11. Prae- advies naar aanleiding van het vera>ek van het bestuur van de R.K. leerschoolfen vergoeding voor geleden oorlogs- en De ze ttingsschade. 12. Prae-advies naar aan leiding van het verzoek van het Bestuur van de R.K. Jongensschool voor uitgebreid lager onderwijs om beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van uitbreiding van rijwielstalling. 13. Voorstel inzake beschik baarstelling van een crediet voor herzie ning van de gasverwarmingsinstallatie in het schoolgebouw aan het Moensplein (Vondelschool e.a.). 14. Voorstel inzake vaststelling van het bedrag der exploitatie kosten per leerling van de openbare lagere scholen over 1949. 15. Voorstel inzake vast stelling van het getal wekelijkse lesuren gedurende welke in 1949 aan de onder scheidene soorten van openbare lagere scholen vak-onderwijs zal worden gegeven. 16. Voorstel tot het verlenen van straat namen. 17. Voorstel tot opheffing van vee- en paardenmarkten. 18. Voorstel tot wijzi ging van de verordening betreffende toe kenning van wachtgeld en pensioen aan de wethouders. 19. Advies van de commissie ad hoe inzake het voorstel van enkele raadsleden tot aanvulling van het regle ment van orde voor de raadsvergaderingen. 20. Mededelingen en ingekomen stukken. Onderlinge damcompetitie D.C.IJ. In de onderlinge damcompetitie van D. C. IJ. heeft Ligthart in de eregroep een goede voorsprong verkregen. Wel kan Laros nog met deze speler gelijk komen maar dan moet hij vijf partijen ach tereenvolgens winnen. Er bestaat een goede kans dat Ligthart dit jaar de clubtitel van D. C. IJ. zal halen. De uitslagen in de eregroep luiden: B. Dukel—A. Ligthart 11; T. PostmaJ. v. Straten 2p. rn De jacht heeft de laatste tijdij heel wat van haar oude kleur verloren, maar het is niet alleen deze sport die de jubilaris be oefent, hij houdt zich daarnaast bezig met het opkweken van fazanten. Aan de Wüstelaan 76 waar Woensdag het zilveren jubileum werd gevierd, heeft het lijdend onderwerp van de Nederlandse Jachtopzichters waarvan hij vice-voor- zitter in Noordholland is de erepenning voor 25 jaar trouwe dienst gekregen en de heer v. Tienhoven bedacht hem met een zilveren sigarettenkoker. Of er een feestmaaltijd met konijn als hoofdschotel is aangericht? Wij geloven het niet, want „dat gaat op den duur toch zo vervelen" vertelde men ons. Schaken Weenink II—Santpoort II afgebroken 4—2 De Dinsdagavond te Beverwijk gespeelde competitiewedstrijd tussen het tweede tien tal van de schaakclub „Weenink" en „Sant poort" II is met een 42 voorsprong voor de Beverwijkers afgebroken. Het ziet er naai' uit dat Weenink ook deze wedstrijd zal win nen. De gedetailleerde uitslagen luidden: H. van 't HoffH. Elfferick afgebr.; N. MolenaarE. Homan 01; J. MuysJ. Vul ling 0—1; W. Nijkamp—C. v. Dongen 10; D. DuinmeyerJ. Hoogzand afgebr.; H. Nij- manG. Ballet afgebr.; J. v. d. SteenJ. van Dijk 1—0; J. v. d. DoesK. Nederlof 10; A. TervoortJ. van Duin 10; N. v. d. Sluis J. Leijsma afgebr. Ook vonden nog enkele wedstrijden plaats voor de wintercompetitie met het volgende resultaat: Eerste afd.: P. HartK. Slings 10. Derde afd.: J. Arts—J. F. Kloos 1-^-0: Jb. VerseveldA. Alders 10; A. de VriesL. P. Siebers 01. Vierde afd.: M. ZonjeeM. Metselaar 0—1. Agenda voor Beverwtjjk Luxor Theater, 8 uur:_ Toonkunst, jonge kunstenaars'stellen zich voor. KSA-gebouw, 8 uur: R.K. operettekoor, Goudhaantje en Jan Klaassen Cantate. Veilingebouw „Kennemerland", 8 uur: Coöperatie Kennemerland Filmavond. VRIJDAG 4 FEBRUARI Bioscopen: Nieuw programma. Meer groenten, lager prijzen De aanvoer op de groentenmarkt is weer groter geworden, maar de prijzen zijn weer gedaald. Er komen nog vrij veel spruiten, die ongeveer 50 cent per kg opbrengen, en kele extra mooie partijen gingen tot 70 cent per kg. Andijvie komt nog maar in enkele kistjes, van slechte kwaliteit. Er werden nog hoge prijzen voor besteed. Waspeen kan behoorlijk geplaatst wor den, maar dan moet de kwaliteit goed zijn, ,er werd-dan tot 25 cent per kg betaald. Witlof is er nog weinig, met prijzen van 2232 cent per kg. Prei is er weer veel te veel, hierdoor daalden de prijzen tot 12 cent per kg. Met de diverse koolsoorten gaat het nog betrekkelijk goed, boerenkool vindt nog steeds vele afnemei-s; de prijs varieerde van 1025 cent per kg; groene kool ging tot 20 cent; de rode en gele kool deden van 815 cent per kg. Uien zijn heel slecht te verkopen, terwijl de winterpeen niet meer dan de minimumprijs opbrengt. Er komen iedere marktdag grote par tijen tulpen aan de veiling en in doorsnee gaat alles voor redelijke prijzen van de hand, vooral de goede kwaliteit brengt be hoorlijk geld op. De Mendel-tulpen in de soorten v. d. Eerden, Krelage, Triumph, White Sail e.a. varieerden van 3262 cent per bos. De Darwin-tulpen gingen lot 100 cent per bos, de oranje tulp Generaal de Wet gaat tot 70 cent per bos: er zijn weinig dubbele tul pen. Narcissen blijven graag; de gele gin gen tot 65 cent per bos; de trosn ar cissen varieerden van 2242 cent per bos. Blauwe Druifjes gingen, bij een steeds ruimere aanvoer tot 30 cent; freesia's komen er weer meer, het zijn hoofdzakelijk de gele Bul- tercup, waarvoor tot 100 cent per bosje betaald werd. Er zijn weinig potplanten; primula's en cyclamens vormen de groot ste aanvoer. Ledenvergadering „St. Petrus" De R.K. Kleinhandelaars vereniging „St. Petrus" heeft een ledenvergadering gehou den in de K.S.A. De voorzitter de heer J. Baltus deed allereerst enige mededelingen over de over eenkomst die men heeft met het plaatse lijke betaalkarftoor. Deze overeenkomst treedt Vrijdag in werking en houdt voor de kleinhandel in dat men zijn gekochte producten aan de grossiers alleen kan be talen via het betaalkantoor. Voor het bonriscongres heeft men een tweetal voor stellen namelijk om te komen tot. een uniforme regeling inzake maat en gewicht van groenten en fruit, ten tweede wil men dat de vestigingseisen in de praktijk stren ger toegepast worden. De winkelsluitings affaire gaf aanleiding tot vrij uitvoerige discussies. Tenslotte werd het volgende voorstel ingediend. Woensdagmiddag winkelslui ting; Zondags algehele sluiting en des avonds sluiting om zes uur. De groentenhandel in Noordholland zal Donderdag in vergadering bijeenkomen om een voorstel van de afdeling Beverwijk te behandelen, teneinde het rechtstreeks ver kopen van boer aan particulier tegen te gaan. 16 Februari zal St. Petrus haar 20-jarig bestaan herdenken, 's Morgens wordt een H. Mis opgedragen: na afloop volgt een gemeenschappelijk ontbijt. Bestuur en ge nodigden zullen zich voorts 's middags aan een gemeenschappelijk diner verenigen. N.V.V.-CURSUS 1949 In het kader van de N.V.V.-Cursus 1949, welke onder auspiciën van de Beverwijkse Bestuurders Bond wordt gehouden, zal op Maandag 7 Februari de heer J. J. Knip Jr. spreken over het onderwerp; „Heèft onze vakbeweging een culturele taak". Evenals de vorige maal zal ook deze cursusavond in het Statenhuis aan de Velserweg plaats vinden. Het hoekje van Donderdag, 3 Februari 1949. Beste kinderen! Jullie zijn allemaal natuurlijk brandend nieuwsgierig naar de uitslag van de Januari-wedstrijd. Daarom zal ik jullie maar niet lang laten wachten en meteen vertellen hoe ik de prijswinnaars heb moe ten uitzoeken. Er waren -.deze keer zoveel inzendingen, dat ik de Roodkapjes in drie groepen heb moeten verdelen. Ie. de groep, die het verhaal keurig ge schreven had en er nog tekeningen bij gemaakt had ook; 2e. de groep, die het verhaal keurig geïllu streerd had, maar waarvan het schrift niet zo mooi was; 3e. de groep, die uitmuntte door keurig schrift en waarvan de kinderen niet zo goed tekenen konden of er geen tijd voor hadden. De beste van elk van deze groepen heeft een prijs gekregen. Van groep één is de prijs gewonnen door GEORGE FORMBY, die werkelijk een heel mooi verhaal heeft geleverd. Bravo, George, je werk zag er keurig verzorgd uit! Van groep twee is de winnares AVOND VLINDER, want haar Roodkapje was aller aardigst geïllustreerd, maar ze kan, geloof ik, wel iets netter schrijven, en van de derde groep is VIOOLSPEELSTERTJE de gelukkige, die het laatste boek in de wacht sleept. Je had werkelijk heel erg netjes ge schreven, kleine Vioolspeelster! Natuurlijk mag ik alle andere inzenders niet vergeten te bedanken voor hun mede werking en ik hoop van harte, dat zij de volgende keer eens in de gelegenheid zijn, zich op hun best te laten zien, want de Februari-wedstrijd is weer heel iets anders! De prijswinnaars kunnen binnenkort het boekenlijstje tegemoet zien! En nu gauw naar mijn brieven, want het zijn er veel deze keer. VLIJTIG LIES JE is weer vlijtig aan het schrijven gegaan. Prettig dat de filmmiddag zo naar je zin is geweest. Ben je geslaagd met de schoenen? Wees maar voorzichtig zo 's morgens vroeg op de fiets, ik heb er al zoveel zien vallen! En hier is CARTOFFELTJE een nieuwe ling en hartelijk welkom. Grappige schuil naam heb jij gekozen, zeg: Weet je wel wat hij betekent? We hadden deze nog niet, hoor. Is je keel al weer wat beter? Fijn, dat je zo flink geweest bent, de meeste kinderen beginnen al te huilen als 'ze het ziekenhuis alleen maar binnenkomen. Ben je al geïnstalleerd bij de Padvinderij? WIPNEUSJE was ook al ziek, maar in haar tweede brief las ik, dat ze alweer hard op haar nieuwe autoped kan rijden. Dan heeft de ziekte niet zo lang geduurd. Geluk kig. Zijn je moeder en je zusje al weer beter? Allemaal de griep zekei\ En meester op school? Ja, als je naai- huis mag, dan is het wel fijn, als die een heel klein beetje ziek is, vind je niet? KWIKZILVER is ook al een nieuweling. Hartelijk welkom bij ons. De eerste schuil naam die je noemde was al bezet, dus heb ik deze maar genomen. Is je zusje alweer beter of hoest ze nog erg? Vertel je me in je volgende brief eens waar je woont, want je adres was nergens te ontdekken. En dan krijgen we hier de gelukkige DUIF, het TWEEHONDERDSTE lid van onze kinderrubriek. Welkom, neef, een mooi jongensboek ligt al op je te wachten, maar je mag het zélf uitzoeken van het lijstjedat je binnenkort zult ontvangen. Jij hebt geboft, hoor Duif! Vertel je eens wat meer van je postduiven? Gebruik je ze ook echt voor de postduivenvliegerij? AVONDVLINDER heeft alleen maar tijd voor een klein briefje, zo schrijft ze. Nu, Roodkapje was een heel werk, maar geluk kig is het onbeschadigd aangekomen. Is de griep-epidemie bij jullie op school ook zo erg? Ook GEORGE FORMBY kan het niet verder dan een klein briefje brengen na zijn vermoeiende werk aan het maand- raadsel. Je hebt je prijs verdiend hoor! FLAPOOR stuurt natuurlijk zijn post zegels. Deze keer ]®an ik je helpen aan de Belgische zegel van het filmfestival, dus je zending was niet voor niets. Ik geloof vast, dat jij wel een mooie verzameling zult hebben. Spaar je alleen Europa? Ook SPERWER is in zijn postzegelvoor- raad gedoken. Je moet echter geen bescha digde zegels aanbieden, jongen. Die worden er meteen door inij uitgehaald en vernie tigd. Er waren bij jouw inzending twee waardelozen bij, één van Canada en één van Amerika. De zegel van Oostenrijk kun je binnenkort tegemoet zien. Jammer, dat die nieuweling on school jou voorbij ge gaan is. Maar meteen beetje harder wer ken word jij' wel weer eerste^lenk ik. WILDEBRAS vertelt over haar school juffrouw, maar welke ze nu bedoelt, de nieuwe of de oude, dat kan ik niet goed er uit begrijpen. Maar dat geeft niets, hoor. Vond je de film mooi over Lassie? BROMELIA is er weer met haar club op uit gewekt. Ik geloof dat je heel wat pret jes aan die club te danken hebt, niet? Ben je nu vandaag jarig, of gisteren jarig ge weest? Ik heb 3 Februari op mijn lijstje staan, is dat juist? Je hebt vast wel een fijne dag gehad, denk ik. SNEEUWWITJE heeft ook al de griep. Ben je al weer op meisje? Fijn dat je het op school zo goed met de meester vinden kunt. Met rekenen en taal zal het dan lang zamerhand wel beter gaan. Wat ben je on het ogenblik aan het breien? Je brief wa* gezellig lang. hoor. THEEROOSJE is tevreden met haar schuilnaam. Je voelde je zeker deze week een echt „Thee"-roosje, toen je die arme zieke moeder en vader bedienen moest of liggen ze niet in bed? Zijn ze intussen al weer wat opgeknapt? RESEDA kondigt haar zusje KABOUTER WIPPIE als nieuweling bij ons aan. Fijn dat je weer op bent, Reseda! De r~~t'- - FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 76) U overwoog de mogelijkheid van een huwelijk met mijnheer Stewart. Koesterde u enige twijfel ten opzichte van de ernst van zijn gevoelens tegenover u? Neen. U wilde alleen wat meer tijd hebben om uw besluit te nemen? Ja. Ik dank u, juffrouw Silence. Het was voorbij. De magistraten ston den op om zich terug te trekken. HOOFDSTUK XXXIX. Jeff Stewart keek toe, toen de rechters weer de zaal binnen kwamen. De mensen kwamen en gingen zitten en fluisterden onder elkaar. Hij had een gevoel alsof hij velen van hen reeds jaren kende. De pers zat ijverig aantekeningen te maken, want het was mogelijk alleen maar mogelijk dat men tot het vonnis was genaderd nog voordat de rechters zich opnieuw zou den terugtrekken. Maar het was niet zeer waarschijnlijk. Jeff liet zijn blik door de zaal gaan. Mark Aylwin, met een gezicht als een groot, breed masker. Honor King, slordig en onaanzienlijk. Zij had haar handschoe nen uitgetrokken en zat er nu mee te spe len; zij keerde de vingers binnenste bui ten en peuterde dan weer net zo lang, tot ze goed zaten het waren zwarte, suède handschoenen met glimmende versleten vingers. Naast haar zat Nora, in haar grijze bontjas, en heel bleek. Zij wierp hem een smekende blik toe terwijl zij ging zitten en knoopte de kraag van haar mantel los, alsof zij naar frisse lucht snakte. Ellen Bridling zat een eindje achter hen. Zij hield haar handen in de zwarte garen handschoenen netjes in haar schoot ge vouwen en haar ogen neergeslagen. Toen kwam Ernst Hood binnen en ging zitten; hij moest Ellen passeren en vond een plaatsje een eindje verderop. Hij zag er precies zo uit als hij er iedere dag van het proces uitgezien had. Na hem kwam Dennis Harland, met een stok, en hij keek niemand' aan. Vervolgens Mordaunt met een gezicht waarop duidelijk te zien was, dat hij zoeven uitstekend geluncht had en dat hij bijzonder in zijn nopjes was. Hij knikte Jeff toe, toen hij voorbij ging een jolige knik, alsof hij wilde zeggen: Nou, wie doet ons wat? Nu kwamen zij binnen: Sir Wilbury en mijnheer Lanthony; de lange, magere Tel- fer, en Hugo Vane, jongensachtig, rozig en glimlachend. En nu vulden zich ook de banken van de jury. Carey kwam de beklaagdenbank binnen, de bewaakster onmiddellijk naast haar. Toen kwam er weer beweging in de zaal. omdat de rechter zijn entrée maakte. En daarop begonnen de eeuwen-oude forma liteiten. Door de stilte, die een ogenblik daarna intrad, klonk een stem: Getuige Janet Gwent! Jeff keek langs de rij gezichten naar dat van Ernst Hood, en ontdekte, dat het bleker was dan gewoonlijk. Terwijl hij strak naar hem bleef kijken, zag hij, hoe er druppels zweet op zijn voorhoofd kwa men en hoe zijn mond open zakte. Nu keek Jeff snel achter zich en zag Ellen Bridling, onbewogen en onbeweeglijk, met haar zwarte handen in haar schoot, haar hoofd wat naar voren onder de armtierige hoed, haar ogen half geloken. Zijn. blik gleed naar Mark Aylwin. De ogen in dat zware masker keken met aandacht naar Ernst Hood. Juffrouw Gwent had in de getuigenbank plaats genomen en legde de eed af. Carey keek naar haar en zag een grote, wat vormloze vrouw met een grote, hoeveel heid rossig haar onder een lelijke zwarte hoed, die te klein voor haar leek. Ook van voren kwam er een massa haar uit en van achteren was er een grote knot. Juffrouw Gwent was trouwens helemaal niet van de kleinsten. Zij moest een formidabele lengte hebben ondanks haar degelijke schoenen met platte hakken en zij had grove grote beenderen. Men kon eigenlijk niet zeggen, dat zij dik was, maar ze had nu eenmaal een raar model en haar kleren waren ook niet van die aard, dat ze iets aan haar goed maakten. Zij was goed en Voldoende bekleed, maar daar hield dan ook alles mee op. Toen zij haar hoofd op hief na het afleggen van de eed, zag Carey een breed, vol gezicht met een huid vol sproeten en een grote, gevoelige, mond, ver uit elkaar staande ogen, blauw als grote, bleke vergeet-mij-nietjes, met ros sige wimpers en dito wenkbrauwen. Die ogen hadden een zeer vaste blik. Zij ves tigden zich op Hugo Vane, toen hij haar toesprak. Juffrouw Gwent, wil u ons ëens mededelen, wanneer u uit Engeland ver trokken bent? Zij antwoordde met een tamelijk diepe, aangenaam klinkende stem. Ik ben uit Londen weggegaan op de avond van de 16e November. De volgende morgen vroeg ver trok ik uit Engeland. Er is in deze zaak sprake van een brief, die bezorgd is op Maitland Square hÖ. 13 óp de middag van de 16e November. Die brief was geadresseerd aan wijlen me vrouw Maquisten. Kunt u ons iets over die brief mededelen? Ja ik ben degeen, die de brief bezorgd heeft. Er kwam beweging in de zaal. Heeft u die brief geschreven, juf frouw Gwent? Neen. Dat heeft mijn moeder gedaan. Is uw moeder nog in leven? Neen, zij is de eerste November over leden. Kunt u ons iets meer vertellen over die brief en waarom hij pas meer dan veertien dagen na de dood van uw moe der werd afgegeven? Ja, ik zal proberen het u uit te leggen. Mijn moeder was de oudstevriendin van mevx-ouw Maquisten. Zij hadden samen gespeeld als kinderen, ze gingen samen naar school, ze trouwden in hetzelfde jaar en zij hebben hun vriendschap sindsdien steeds aangehouden. Het was een zeer hechte en intieme vriendschap. Tegen het einde van October was ik bezig met voor bereidingen om naar Perzië te gaan in verband met plannen betreffende voed selvoorziening voor kinderen in een dei- bezette landen. Ik sta in connectie met een vereniging, die zich met dergelijke vraag stukken bezig houdt en men had ons ver zocht een afgevaardigde te sturen. Op 30 October kwam ik laat thuis en kwam tot de ontdekking, dat mijn moeder in hevige ongerustheid verkeerde over iets, dat in verband stond met mevrouw Maquisten. Er was iets, waarvan mijn moeder vond, dat zij het behoorde te weten, maar het was een nogal pijnlijke aangelegenheid en mijn moeder was bang, dat het haar erg van streek zou maken. (Wordt vervolgd). zul je wel gauw in je bezit krijgen, denk ik Kabouter Wippie is natuurlijk hartelijk welkom. Kun jij zo slecht stilzitten, zeg? Jullie postpapier vind ik erg leuk BLAUWDRUIFJE is erg blij met haar boek van het vorige maandraadsel, zo ver telt ze. Ja, je had wel een goede keus uit het lijstje gedaan, meisje! Wij besluiten vandaag met drie nieuwe- lingen: Allereerst is hier een neef die graas 'ZEESTER wil heten, welke naam meteen goedgekeurd# is, want deze zeebewoner hebben we nog niet. Natuurlijk kunnen jullie met ons hoekje meedoen. De oplos- singen van de raadsels hoef je niet in een aparte enveloppe te doen, maar wel op een apart velletje papier schrijven, als je wilt Als je je brief aan de krantenbezorger mee kunt geven, of je stopt hem zelf op de Ken- nemerlaan 154 in de bus, dan hoef je er geen postzegel op te doen. Ook ALPENKLOKJE is welkom en mag haar schuilnaam houden. Dus jij komt ook pas van „de griep" terug. Het was er niet zo leuk zeker? Maar je hebt nu vooreerst geen kans, dat je die ziekte weer krijgt, Natuurlijk doen jullie het volgende raadsei mee. Ik ben al nieuwsgierig naar je inzen ding. En de derde nieuweling is MAART VIOOLTJE, die, jammer genoeg, net niet de tweehonderdste nicht of neef van ons hoekje is. Het scheelde niet veel meisje, maar je was toch even te laat. Ik behandel de brieven altijd in de volgorde waarop ik ze krijg, zie je. De postzegels zijn op weg naar je toe, hoor. En dit was weer (eindelijk!) ons laatste briefje voor deze week. Op naar de drie honderd en Tot de volgende keer! TANTE ELS. Kennemerlaan 154, IJmuiden of briefjes aan de bezorger meegeven. TANTE ELS FELICITEERT: BROMELIA, die vandaag jarig is, en SNEEUWKLOKJE, die haar verjaardag Maandag hoopt te vieren. Van harte nichten en nog vele jaren! ONZE POSTZEGELBEURS. Om te beginnen een paar algemene wenken: a. Stuur nooit beschadigde zegels in; b. Kijk of vooral de tandingen geheel gaat zijn; c. Om het briefpapier van de zegels los te weken, leg ze even voorzichtig drijvend op een schoteltje water, dan weekt het er vanzelf af. Trek of scheur dus nooit het papier er achter weg, dan beschadig je de zegels. Dan wil ik jullie graag nog zeggen om te leurstelling te voorkomen: Er wordt altijd één om één geruild, dus voor elke zegel één terug. Het kan dus wel eens zijn, dat je wat lang moet wachten voor er een ruil tot stand komt, maar tot nog toe héb ik de meesten wel vlot kunnen helpen. En hier dan onze beurs: s Aangeboden: Nederland: Koninginnekop 1899/1923, ct., olijfgroen; Willem v. Oranje, 1933, 6 ct., lila; voor het kind, 1948, 10 ct., rood; voor het kind, 1947, 10 ct., wijnrood. Nederl. Indië: Koningin Wilhelmina, 1947, 12V2 ct„ oranje, zwarte opdruk 1947; Koningin Wilhelmina (oorlogstijd), 10 ct,, bruin. België: Koning Albert, 1912, 10 ct., rood. Engeland: Olympische Spelen, 1948, 3d., paars. Frankrijk; Cannes, weg met palmen, 6 fr., oranje. Zwitserland (Helvetia); Meer met kasteel, 1947?, 10, bruin. Hongarije: 50 filler (zonder schip), 1927, donker bruin. Oostenrijk; park met lantaarn, 1947?, 5 shilling, paars; bergen, 1947?, 50 groschen, oranje. Canada: Koning George VI met pet, 1 ct., groen. U.S.A.: Washington, 2 ct., rood. Gevraagd: Nederland: Kinderzegels 1948 (2 ct. groen en 10 ct. rood niet); Prinsesjesserie (1V2 ct. grijs en 71/9 ct. rood niet) Zomerserie 1947. Koningin, 1940, 223/2 ct., olijfgroen. Nederlands-Indië: Koningin, 1937, 3 ct., bruin; type Hartz, 1948, 15 ct., oranje; type Hartz, 1948, 40 ct., licht groen. ONS NIEUWE MAANDRAADSEL is een lettergreep-raadsel. Jullie moe ten op onderstaande rij stippen en kruisjes woorden vormen, volgens de daar achter vermelde omschrijvingen. Als hulp krijg je alle lettergrepen, die in deze woor den gebruikt worden, opgegeven. Als je du» een w.oord vindt, streep je eenvoudig dl» lettergrepen uit het rijtje weg en zo vind je het gemakkelijk als er een moeilijke overblijft. Op de kruisjes vind je na invul ling van de woorden een opwekking, die je beslist ter harte moet nemen. Het raadsel is deze keer niet gemakkelijk, maar je hebt er een maand de tijd voor. Doe je best dus, er liggen weer mooie boeken te wachten. Hier zijn de lettergrepen: al - be - co - dak - de - der - dik - dol - e - een - eens - em - ern - et - gras - haas helm - huis - ie - len - len - leu - mie - na - na - nes - pen - plast - raad - sel - te - ten - top - ven - zak. 1. X X 2. X x - 3. x x 4. X X 5. X X* 6. X X 7. X X 8. x X 9. X X 10. X X 11. X - X 12. X X 13. X X 14. X x - smeken, om geld vragen. ook. 1. 2. 3. waar de duinen mee beplant zijn. 4. hoogste punt van een alp. 5. een nest bouwen. 6. erge dikkerd. 7. vuurspuwende berg in Italië. 8. hechtpleister by wonden. 9. spotwoord voor een poes. 10. peulvruchten (meerv.) 11. vroegere naam voor krankzinnigen gesticht. 12. -- allemaal. 13. meisjesnaam, puzzle. 14.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6