IJmuider Courant Haarlems Dagblad Bevolkingspolitiek Mindszenty vraagt staking der gerechtelijke actie Cochran komt naar Den Haag Truman wenst geen bilaterale conferentie met Stalin (rang No. 19160 63e Jaari Bureaux: Kennemerlaan 154. Tel. Adm 5437, Tel Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47 Santp - Haarlem Gr Houtstr 93 Telet. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Vrijdag 4 Felir Kennexner edttfe van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en 'tarimwtfje tfairant (Irato t&;6) Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal f 4,25. Franco per post f 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ,rra DE ZORGEN, waarin Frankrijk OUHft verkeren tengevolge van een te „boortecijfer heeft onze Parijse cor- d nt enkele interessante mededelin- reS*Kdan Er 1S voora' sin<ds de tweede len flgi wat verbetering in de toestand %n doordat de overheid een „actieve gekïnesPolitiek" is gaan voeren, maar 1 vlia laren kan men geen grote resul- inen '-wachten en de toekomst biedt nog tate1 V!,n7Pkerheid. De bevolkingsaanwas 3te'2 rk 1939 ruim verdubbeld, maar bij 15 wnlkingstotaal van veertig millioen din 1947 in Frankrijk nog steeds der kinderen geboren dan in Nederland, n negen millioen inwoners had. Toch ade actieve bevolkingspolitiek nogal tP middelen ter aanmoediging toege- f kindertoelagen en extra premies voor kahv geboren tijdens het eerste huwe- SSïï''zijn aangevuld met een zo belang- financiële steun voor grote gezinnen, en vader van zes kinderen zich wel- ^uit het werkzame leven zou kunnen t6jfnf een 'vreemde wereld waarin tot iikestelsels moet worden overgegaan. IS duur lossen zij de situatie natuur- ri nok niet op; het dienen andere motie- ï,ffiW=rwaarde te zijn,die de mensen beziel611 kinderen in de wereld te Wié dit ziet als een zaak van *HS eigenbelang is van de werkelijk- rj van ware levensvervulling verre ver- md Dit wordt natuurlijk door anderen "^nkrijk wel verstaan. Wie het even u pronkt begrijpt, dat het bevolkings- SSS in tot land veel dieper wortelt j™ in 4e materiele weerstanden, die de „,hea door maatregelen kan wegnemen. Ook indien de bevolkingsaanwas blijft toenemen zal men overigens in Frankrijk „7 Bedarende tientallen jaren moeilyk- Mtn houden met de verstoorde indeling o n de leeftijdsgroepen. De „achterstand in geboorten", die zoveel groter is geweest L nu zal zich nog lang doen gevoelen. Fn dientengevolge zal, om de rijke bronnen tg. het land te kunnen exploiteren, de Loer van buitenlandse arbeidskrachten nodig blijven, waarschijnlijk zelfs in toe- Lénde mate. Daarbij dient opgemerkt (Lorden dat het aantal buitenlanders in Frankrijk groot is: niet slechts in de hoofd stad maar ook in de provincie, voorname lijk in het Zuiden en het Noorden. Die bevolking van veertig millioen telt mil- lioenen buitenlanders. Het woord „vreem delingen" is hier minder op zijn plaats, want°verreweg de meesten burgeren zich jn dit schone land snel in en voelen er zich thuis. Dat geldt niet alleen voor de vele Italianen, die in het Zuiden wonen, maar ook voor de Vlamingen, Polen, Duitsers en andere Noorderlingen die zich in Frank rijk hebben gevestigd. Het gaat Hollanders, die er zich gevestigd hebben, gewoonlijk evenzo. Dit is eigenlijk een der beste kan sen voor Frankrijks duurzaam herstel. Het is dat eigenaardige samenstel van invloe den, dat in het verleden een zijner schrij vers tot de bekende uitspraak heeft ge bracht: „ledereen heeft twee vaderlanden: het zijne en daarna Frankrijk". Ofschoon het „iedereen" veel te ver gaat schuilt toch een mate van waarheid in dat woord. Men kan het niet terzijde laten als een van die uitingen van nationale zelfgenoeg zaamheid, die zo talrijk zijn in de wereld. Frankrijk schijnt een soort bestemming fe hebben als internationaal centrum van Europa met een internationale bevolking. Geen wonder dat het met aandrang streeft naar Europese vereniging. Niet slechts zakelijke belangen maar ook zijn eigen bevolkings-structuur moeten het wel in die riditing sturen. Als het erin slaagt zijn democratisch bewind opnieuw te verster ken - het kabinet-Queuille lijkt nu inder daad h een gunstiger gang van zaken be land te zijn en het ver-trouwen van zijn eigen bevolking en dus ook van het buiten land te dien aanzien te herwinnen zal het grote en heilzame invloed kunnen uitoefe ren op de ontwikkeling van zaken in Europa. R. P. Communisten maken triomf-mors door Peiping „Vredes-delegatie" mocht niet landen Lange colonnes communistische troepen, voorafgegaan door 100 tanks, marcheerden gisteren in triomf door Peiping. Een spe ciaal vliegtuig met een „vredesdelegatie" uit Nanking kreeg geen toestemming om in Peiping te landen. Dr. Sjao Li-Tse, de leider van de „volks- wedesdelegatie", die door de regering te Nanking per vliegtuig naar Peiping was ponden voor het voeren van vredesonder handelingen met de communistische leiders heeft verklaard in beginsel bereid te zijn opnieuw met een delegatie samengesteld uit personen,- die geen leden zijn van Chi- nesepolitieke partijen uit Sjanghai naar Peiping te vliegen. Dit Sjanghai wordt gemeld, dat volgens «Chinese bladen te Sjanghai versche- 7 berichten, de leider der Chinese com- MERKWAARDICE BRIEF Om verzoening te bewerkstelligen zou hij zijn functie neer willen leggen Gisteren is, zoals wij reeds meldden, in de rechtszaal in Boedapest 't proces begonnen tegen de Hongaarse primaat, kardinaal Mindszenty. Hoewel er ruime toezeggingen waren gedaan voor het verkrijgen van toe gangsbewijzen. bleek, toen puntje bij paal tje kwam, dat vertegenwoordigers van bui tenlandse legaties geen toestemming hadden gekregen om het proces bij te wonen. Ook voor buitenlandse journalisten was de toe stemming grotendeels geweigerd. In de zaal was Peter Gabor, de chef van de geheime politieke politie aanwezig alsmede de gra vin Esterhazy, echtgenote van één der mede-beklaagden van de kardinaal. De kardinaal zelf maakte een rustige en vastberaden indruk. Uiterlijk althans was niet aan hem te zien dat hij mishandeld zou zijn geweest, of dat men hem verdovende middelen zou hebben toegediend. ffiunisten een gunstig antwoord heeft ge- op her. verzoek een uit viif leden ..wü*aue der regering, die door waarnemende president, Li Tsoeng-Jen te ontvangen. De delegatie tniu 'r Ult Sjanghai naar Peiping ver ton 1 -®neinde voorbereidingen te tref- "e* voeren van vredesbesprekin- ?evestlging van deze berichten kon -PJet worden verkregen. Bunche nodigt zes Arabische staten uit ,jj.^aiph, Bunehe, de fungerende bemid- Palestina, heeft thans offi- ten „M*. dat hij zes Arabische sta voor heeft naar Rhodos te komen tapl ^"shistandsonderhandelingen met dip aL v ,e' heeft er in toegestemd met. Dp n e s'a*en te onderhandelen. fcaeli510 KCieeln,erning aan de Egyotisch- den 7jjny]c ^sprekmgen uitgenodigde lan- Wo j Tle' Transjordanië, Irak, Saoedi- tjJ de Libanon en Yemen. T?liaph" .W?rdt gemeld- dat de -Dailv Ar-v':: J-ranj Wt Libanon en Yemen. CÏÏenvL°rdt gemeld' da1 TranrinS? "eden een telegram uit de Publicpft' ?anse hoofdstad Amman heeft ge- ionino a.'.wf3r'n wordt verklaard dat awiprc a6 uh 'krachtigp stappen doet OöPnL sche staten", teneinde tot gen T Van wapen stilstandsbesprekin- 4® Het Israel te komen. i*wrd, waarin Een recente fotn van kardinaal Mindszenty (links), genomen kort voor zijn gevangenneming. Mgr. Mindszenty wordt ervan beschul digd de republiek ten val te hebben willen brengen, met Otto van Habsburg een com plot te hebben gesmeed om de monarchie te herstellen. Teneinde deze plannen te be gunstigen zou hij nauwe betrekkingen on derhouden hebben met het gezantschap der Verenigde Staten te Boedapest en aan de betrokken gezant alle inlichtingen verschaft hebben die hij kon verzamelen. Hij zou zich verzet hebben tegen het teruggeven van de kroon van de Heilige Stephanus aan de Hongaarse regering en een memoran dum hebben opgesteld tegen de Joden en tegen de agrarische hervorming. Hij zou de campagne tegen de nationalisatie der confessionele scholen geleid hebben en voor grote bedragen aan dollars op de zwarte markt verkocht hebben. Behalve de kardinaal waren er nog zes andere beklaagden, de secretaris van de kardinaal, Zakar; dr. Baranayi, de secreta ris van de Katholieke actie in Hongarije; Miklós Nagy; de priester Bela Inspensxy; de journalist Toth en graaf Paul Esterhazy. Bekentenis. Nadat uren lang de verschillende be klaagden waren verhoord las de president een brief voor die de kardinaal aan de Hon gaarse minister van Justitie had gestuurd. In deze brief schrijft hij dat hij wil helpen de verzoening tussen Kerk en staat te be werkstelligen door vrijwillig toe te geven wat hem ten laste ?s gelegd. In de afgelo pen 36 dagen heeft hij kunnen nadenken zo zegt hij over deze hele kwestie en hij erkent dat de beschuldigingen juist zijn. In de toekomst zal hij de aangelegenheden van .de Hongaarse staat beschouwen in het licht van de souvereiniteit van de republiek. Met het oog op deze erkenning verzoekt de kar dinaal dan de gerechtelijke actie te staken, omdat hij bereid is een tijd lang zijn functie neer te leggen. Nadat het Hof de zitting een ogenblik ge schorst had om zich over dit verzoek te be raden. werd besloten het verzoek niet in te willigen. Dr. Baranayi ontkende schuldig te zijn aan verraad, doch tijdens een kruisverhoor van twee uur bekende hij schuld op alle punten, die tegen hem waren ingebracht. Dr. Baranayi verklaarde, dat de docu- mentén, die in het paleis van de kardinaal en in zijn eigen flat gevonden waren, authentiek zijn. Hij zeide, dat de Ameri kaanse legatie te Boedapest geheel op de hoogte was gehouden van de plannen van zijn royalistische groep. Veel van hetgeen Zakar verklaarde, be trof besprekingen, welke de kardinaal ge had zou hebben met de Amerikaanse ge zant te Boedapest. Zakar zeide, dat Selden Chapin geheel op de hoogte was van de royaMstische activiteit en andere politieke acties van de kardinaal. Volgens Zakar had de kardinaal aan Chapin ook mededelingen om de Hongaarse verkiezingen te beïnvloe- gedaan over pogingen, welke waren gedaan den Door de Katholieke kerk zou geld gegeven zijn aan bepaalde politieke candi- daten en parochie-geestelijken hadden ge detailleerde instructies ontvangen. Zakar sprak ook van financiële transacties, waar onder het ontvangen van tienduizenden dol lars van het Vaticaan en uit Amerikaanse bron. Verdediging. De kardinaal verklaarde dat hij niet de conclusie kon aanvaarden, dat zijn activi teit gericht was op samenzwering „tot om verwerping van het democratisch regiem, de Hongaarse republiek." Hij zeide dat al zijn plannen slechts be trekking hadden op de mogelijkheid van een derde wereldoorlog en de omverwer ping van het huidige regiem door middel van een derde mogendheid. Nimmer had nij deel willen nemen aan enige directe po ging om de republiek omver te werpen. De kardinaal legde zijn verklaring af voor een microfoon in het midden van de rechts zaal. Toen het verhoor een uur geduurd had, vroeg de rechter of de kardinaal ver moeid was. „Zo ja, dan kunt u gaan zitten", aldus de rechter. Een wacht bracht een stoel voor de kardinaal, die ging zitten om zijn verklaring voort te zetten. Kardinaal Mindszenty begon met te zeggen, dat „in het voorjaar 1947 het geloof aan een op handen zijnde oorlog in geheel Europa zeer sterk was. Toen Baranayi en ik dit bespra ken, werden wij het eens, dat wij persoon lijk geen deel konden nemen aan pogingen om het regiem omver te werpen, doch in- zoverre dit door buitenlandse interventie zou geschieden, zouden wij het onze doen." Vermoeid. Hi»-op zeide president Olty: „Als u gees telijk vermoeid zijt, zullen wij de zitting verdagen." De kardinaal verklaarde echter heel goed verder te kunnen gaan. Hij bevestigde eveneens, dat ne tekst van een monarchistisch propaganda-pïan, dat Baranayi het Hof had voorgelezen, juist was en door hem was goedgekeurd. In dit plan werd de verdeling beschreven van Hongarije in propagandadistricten, in elk waarvan een royalistische leider ille gale activiteit moest voeren. Volgens de kardinaal waren er alles bij elkaar onge veer 300 van deze leiders. Al deze plannen bestonden echter slechts in theorie en hiel den verband met de mogelijkheid van een nieuwe oorlog. Met betrekking tot de brieven, die hij geschreven had aan Chapin en andere Amerikaanse functionarissen, zeide de kar dinaal dat deze onder andere betrekking hadden op politieke kwesties, de beslem ming van de Heilige Kroon en een verzoek om gewapende Amerikaanse interventie „Ik betreur het deze brieven gezonden te hebben", zo zeide de kardinaal. Eerder op de middag had kardinaal Brief van Mindszenty aan Chapin onderschept Na vijf uur ondervraging heeft de aan klager in het tegen kardinaal Mindszenty gevoerde proces een brief aan de Ameri kaanse gezant te Boedapest voor de dag gehaald, die kardinaal Mindszenty getracht zou hebben uit de gevangenis te smokkelen. In de brief wordt om een auto en een vlieg tuig gevraagd. De brief luidde als volgt: „Mijnheer de gezant, vóór Donder dag moet iets gebeuren. Het vonnis zal worden uitgesproken, het proces is tegen Amerika gericht en men wil ook bewijzen, dat ik geld van Amerika heb ontvangen voor spion nage. Ik verzoek om een auto en een vliegtuig. Er is geen andere uitweg. Mindszenty." In een eveneens door de kardinaal onder tekend postscriptum verzoekt hij, de over brenger van de brief de voorbereidingen te laten treffen voor de ontsnapping. Mindszenty zeide deze brief ongeveer 10 dagen geleden te hebben geschreven. Verder verzoekt Mindszenty in het post scriptum, aan „Koczak" opdracht te geven de overbrenger van de brief te ontmoeten. Peter Koczak is tweede secretaris van de Amerikaans?legatie te Boedapest. (Gisteren werd te Wenen vernomen, dat Koczak binnen 48 uur Hongarije moet ver laten. Hongarije heeft de Amerikaanse regering via de Amerikaanse legatie te Boe dapest verzocht. Koczak onmiddellijk terug te roepen). De president van het gerechtshof stelde vervolgens de vraag, of Chapin de Kardi naal tijdens een bijeenkomst in November 1948 hulp om naar het buitenland te ont snappen had beloofd. De kardinaal ant woordde, dat Chapin dit had gedaan, doch dat hij gezegd had liever in Hongarije te willen blijven. Mindszenty verklaard de juistheid van alle tegen hem in de aanklacht uitgebrachte be schuldigingen betreffende deviezen-over tredingen te erkennen. In deze aanklacht wordt hij ervan beschuldigd een hoeveel heid van tienduizenden Amerikaanse dol lars onwettig in Hongarije te hebben bin nengebracht en er geen melding van te hebben gemaakt, dat dit geld in zijn bezit was. UNO-Commissie vraagt om Nederlands standpunt inzake Raads-resolutie Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de UNO-commissie voor Indonesië, is uit Washington naar New York vertrokken, waar h« gisteren een lang onderhoud had met de republikeinse delegatie bij de Vei ligheidsraad. Cochran is voornemens Don derdag per vliegtuig naar Brussel te reizen, waar hij minister-president Spaak wil ontmoeten. Daarna zal hij naar 's-Graven- hage reizen voor besprekingen met mi nister-president Drees en minister Stikker. Vervolgens zal Cochran zich per vliegtuig naar Indonesië begeven. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft aan de pers meegedeeld, dat het bericht van de „New York Times" uit Den Haag, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken der V. S. haar invloed zal aanwenden bij de UNO-commissie voor Indonesië om Ne derland een „redelijke tijd" te geven een oplossing te vinden voor het geschil tussen Nederland en de Ir donesiërs, niet op waar heid berust. De V. S. kunnen geen invloed uitoefenen bij de andere leden, aldus deze woordvoerder. Spoed gewenst. De UNO-commissie voor Indonesië heeft in een brief, gericht aan de waarnemend- voorzitter der Nederlandse delegatie in lichtingen gevraagd over de datum, waar op zij in kennis zal kunnen worden gesteld van de houding welke de Nederlandse re gering zal aannemen tegenover de resolu tie van de Veiligheidsraad. De commissie noemt in haar schrijven enige in de resolu tie opgesomde maatregelen, die slechts tot uitvoering kunnen worden gebracht nadat de Nederlandse regering haar bereidheid heeft te kennen gegeven om de resolutie te aanvaarden. De commissie meent haar plicht als vertegenwoordigster van de Vei ligheidsraad te verzaken, als zij zou nala ten, aandrang uit te oefenen op aanvaar ding van de resolutie. Een van de onder delen der resolutie, zegt de commissie in haar desbetreffend communiqué, waarvan de behandeling spoedeisend is, is de aan de commissie verstrekte opdracht met be trekking tot de vorming van de federale interim-regering. De commissie wijst er op, dat de resolutie eist, dat. tenzij partijen met betrekking tot de federale interim- regering voor 15 Februari tot een over eenkomst zijn gekomen, de commissie hier over verslag moet uitbrengen aan de Vei ligheidsraad en aanbevelingen moet in dienen voor een oplossing der moeilijk heden. Heden zou de BFO in plénaire vergade ring bijeenkomen ter behandeling van het verzoek van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon om de resolutie van de Vei ligheidsraad in beschouwing te nemen. B.F.O. wil wachten. In een brief aan de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon, welke werd opgesteld Atlantisch pact ook voor Middellandse zee? Naar aanleiding van de aankomst van Amerikaanse oorlogsschepen te Istanboel verklaart het Sovjet-Russische nieuws bureau Tass in een door radio Moskou uit gezonden bericht, onder verwijzing naar in de Turkse pers verschenen berichten, dat de regering der Verenigde Staten „voor nemens is het Atlantisch pact tot de landen van het Midden-Oosten uit te breiden". „In gezaghebbende Turkse kringen", al dus het bericht, admiraal Conolly reeds de onderhandelingen hieromtrent is be gonnen." in de vergadering van de B.F.O. van heden, schrijft de voorzitter, Sultan Hamid II dat het de B.F.O. minder gewenst voorkomt, zich reeds aanstonds uit te spreken met betrekking tot de resolutie van de Veilig heidsraad. Het schrijven, dat werd opge steld naar aanleiding van het verzoek van de Hoge Vertegenwoordiger aan de B.F.O., om de resolutie in beschouwing te nemen, vervolgt: In het bijzonder is de B.F.O. van oordcel, dat een zodanige uitspraak mogelijkerwijs de voorgenomen besprekingen met de re publikeinse leiders op ongunstige wijze zou kunnen beïnvloeden, hetgeen zij zo moge lijk zou willen voorkomen. Hierbij heeft mede een punt van overweging uitgemaakt dat, indien de bedoelde besprekingen tot positieve resultaten zouden leiden, het waarschijnlijk mogelijk zal zijn met de re publikeinse leiders een gezamenlijk stand punt met betrekking tot meergenoemde re solutie te bepalen, hetgeen, naar het ons voorkomt, zowel in het binnenland als in het buitenland meer effect zou kunnen sor teren dan kan worden verwacht van een uitspraak der B.F.O. alleen. India motiveert landingsverbod De regering van India heeft verklaard, dat haar optreden bij het ontzeggen van het recht van doorvlucht over of van landen in India aan Nederlandse vliegtuigen niet in strijd is met de te Chicago ondertekende internationale burgerluchtvaartoveret-n- komst noch een eenzijdige toepassing van sancties tegen Nederland betekent. Het besluit van de Indische regering is volgens het antwoord op de Nederlandse protesten genomen volgens artikel 89 van de overeenkomst van Chicago, dat aan de con tracterende staten vrijheid van optreden geeft „in geval van oorlog". „De zogenaamde politiële actie van de Nederlandse regering in Indonesië," aldus de verklaring van de regering van India, „vormt een oorlogsdaad tegen de regering van de Indonesische republiek, die door de regering van India de facto is erkend." Twee inwoners van Almelo pleegden roofovervallen De vorige week is een inwoner van Al melo op heterdaad betrapt bij een roof overval op de Boerenleenbank in Ypelo. Twee andere Almeloërs, die ook bij deze overval betrokken waren werden eveneens gearresteerd. Twee hunner hebben thans bekend ook schuldig te zijn aan roofovervallen te West-Geesteren, Hertme en Hengelo. In het najaar van 1946 hebben zij in West-Geesteren de veehandelaar P. over vallen. De buit was 200. In December van het vorige jaar was een alleenwonende 73-jarige boer het slachtoffer. Met 'n geringe buit moesten zij zich tevreden stellen. Een inbraak in Hen gelo had al evenmin veel succes; ook hier was de buit uitermate gering. Voorwaardelijk veroordeelde burgemeester in zijn ambt hersteld Uit het verslag der commissie van rap porteurs der Eerste Kamer over de begro ting van Binnenlandse Zaken blijkt, dat een der leden de vraag stelde, of het juist is, dat de burgemeester der gemeente Lem- sterland tot een voorwaardelijke gevan genisstraf was veroordeeld, omdat hij zijn medewerking had verleend aan het arreste ren van enige Joodse landgenoten die in zijn gemeente waren ondergedoken. Zij zijn in Duitsland omgekomen. Mocht dit verlenen van medewerking juist zijn, dan wekt het volgens dit lid bevreemding, dat die burgemeester niettemin, zelfs nog vóór het verstrijken van de proeftijd, in zijn ambt was hersteld. Het lid was van me ning, dat zulk een herstel had moeten uit blijven, te meer daar het de schijn wekt van een bewuste en feitelijke critiek op een uitspraak van de rechterlijke macht. Deze maatregel heeft in Friesland pijnlijke verbazing gewekt. Het woord is aan„„ Oscar Wilde: Schandaal is achterklap, vervelend gemaakt door braafheid. Minder sigaretten door staking Door de staking in twee Amsterdamse sigarettenfabrieken, die tezamen 43 pet. van de Nederlandse behoefte dekken, is de regering genoodzaakt ernstig te overwegen bij de eerstvolgende bonaanwijzing over te gaan tot een vermindering der rantsoenen, die voor de mannen van 6 op 4 en voor de vrouwen van 2 op 1 rantsoen zou worden gebracht. VOEDSELPAKKETTEN VOOR NEDERLANDERS IN DUITSLAND KOSTEN ZV2 MILLIOEN Het heeft, de aandacht van enige Eerste Kamerleden getrokken, zo blijkt uit het Voorlopig Verslag over de begroting van Binnenlandse Zaken, dat voor het zenden van voedselpakketten naar Nederlanders in Duitsland een bedrag van circa 2|/2 millioen op de begroting voorkomt. Men stelde de vraag, of steeds nauwkeurig wordt nagegaan, welke Nederlanders hier van profiteren. Dit achtte men van belang, omdat verschillenden van zulke Nederlan ders in de oorlog met de vijand hadden samengewerkt. Bovendien moet er mede worden gerekend, dat in de laatste maan den het aantal calorieën, in Duitsland per hoofd aan de bevolking verstrekt, aanmer kelijk is gestegen. Begin Maart zal by het zevende infan- terie-depót te 's Hertogenbosch de opleiding beginnen van militaire wielrijders, die daar na zullen word.en ingedeeld bij de territoriale bataljons De opleiding zal geschieden in de Koning Willem I-kazerne in Den Bosch. Prins Bomhard verblijft enkele dagen in Engeland als de gast van de hertog van Beaufortdie in September de inhuldiging van Koningin Juliana bijwoonde* Ter ere van het bezoek werd een speciale jacht achter de meute gehouden. Prins Bernhard met de hertogin van Norfolk aan het begin van de jacht. Alleen besprekingen binnen de UNO President Truman heeft de voorstellen van Stalin voor een bilaterale conferentie verworpen. Hij verklaarde de minister president der Sovjet-Unie voor een bespre king over een voorgesteld vredesverdrag niet te zullen ontmoeten in Polen of Tsjechoslowakije of op enig andere tot dus ver door Stalin genoemde plaats. Verder verklaarde Truman nog, dat de Amerikaanse regering niet dergelijke be sprekingen zou beginnen als door Stalin voorgesteld, zelfs niet met de Sovjet-Unie en andere betrokken mogendheden, indien de besprekingen buiten de UNO zouden worden gehouden. Truman wees er op dat hij Stalin tijdens de conferentie te Potsdam in 1945 had uit genodigd naar Washington te komen. Hij verklaarde bereid te zijn Stalin als gast te ontvangen, wanneer deze naar Washington komt. Hij had geen bericht ontvangen van Stalin, dat deze voornemens is een dergelijk bezoek af te leggen, doch indien dit kwam, zou hij zijn vrouw zeggen „de logeerkamer gereed te maken voor deze voorname be zoeker". Door Radio-Moskou werd gisteren com mentaar geleverd op hetgeen het omroep- station de „negatieve houding" van presi dent Truman tegenover de „vredes"-ver- klaring van maarschalk Stalin noemde. Uit erkentelijkheid voor zijn diensten aan de zaak van de vrede bewezen, heeft Winston 'hurchill Donderdag bij een plechtigheid in de Londense Guild Hall de gouden Grotiusmedaille ,wordt verklaard, dalgekregen. Mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello, voorzitter van de Vereniging voor Inter ims te Ankara inleiden- j nationale Rechtsorde, overhandigt Churchill dr door de Vereniging voor Internationale Rechts- Volgens radio-Moskou is de houding van president Truman een gevolg van de aggressieve voornemens, die achter de orga nisatie van het Noord-Atlantische verdrag schuilen. De commissie voor buitenlandse zaken van de Franse nationale vergadering heeft met 17 tegen 6 stemmen, bij 3 onthou dingen, een communistisch voorstel ver worpen, volgens hetwelk Frankrijk „het initiatief moest nemen om ontspanning in de internationale toestand te brengen", zulks naar aanleiding van de verklaring van Stalin. Richtlijnen voor ambtenaren tijdens een vijandelijke bezetting Verscheidene Eerste Kamerleden herin neren er in het Voorlopig Verslag over de begroting van Binnenlandse Zaken aan, dat in 1942 enige Nederlandse burgers een toelichting hadden opgesteld op de richt- lijnen, in 1938 van regeringswege aan de ambtenaren gegeven met het oog op de mogelijkheid van een vijandelijke bezet ting. Die toelichting werd destijds nood zakelijk geacht wegens de toestand, welke door de Duitse bezetting was ingetreden. De Nederlandse regering te Londen heeft daaraan haar goedkeuring gehecht. Richt lijnen en nadere toelichting vormen naar de mening van de desbetreffende leden thans een goede grondslag voor een ver nieuwing van de voorschriften. Deze leden waren bovendien van oordeel, dat het on derzoek, onlangs door de Bijzondere Raad van Cassatie gelast naar de strekking van enkele circulaires van secretarissen-gene raal, het belang van nieuwe richtlijnen in versterkte mate in het licht had gesteld. Zij drongen er op aan, dat de regering de aangelegenheid der richtlijnen opnieuw in overweging zou nemen. Andere leden zouden gaarne vernemen, of de regering te Londen door aanvaarding van de bedoelde toelichting inderdaad verandering had gebracht in de strekking der richtlijnen van 1938. Zij achtten dit punt van belang met het oog op de onder scheidene zuiveringsprocedures. orde verleende medaille. Links de Nederlandse ambassadeur in Engeland, jhr. mr. E F. Michiels van Verduynen en mevrouw Churchill. H. J. AANHOUDENDE VORST 'S NACHTS Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Droog weer met weinig bewolking en zwakke wind. 's Nachts in het Noord- Westen van het land. behalve dicht bij de kust, lichte vorst. In de rest var. het land matige vorst. In de middag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. 5 Februari: Zon op 8.15 uur. onder 17.34 uur Maan op 10.38 uur, onder 0.39 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1