c 3 Bijdrage verleend voor aankoop „Meer en Berg" Zes jaar geëist tegen Alfred Flesche Wereldnieuws VRIJDAG 4 FEBRUARI 1949 Provinciale Staten Begrotingen vastgesteld In de Donderdagmiddag" gehouden ver- gradering van de Provinciale Staten van Noordholland zijn de begrotingen van de provincie, van de ziekenhuizen en van de bedrijven vastgesteld. Goedgekeurd zijn de voorstellen over het verlenen van een bij drage van 100.000 aan de gemeente Heemstede voor aankoop van „Meer en Berg", over de wijziging en de regeling voor verzorging van geesteszieken, over het ver lenen van een subsidie voor lectuurvoor ziening op het platteland ten bedrage van 30.000 en over intrekking van de subsi diëring van het Nijverheidsonderwijs. De heer Harmsen (Com.'), lid van Gedeputeerde Staten maakte tijdens de zit ting van de gelegenheid, om enkele op merkingen over land- en tuinbouw te be antwoorden, gebruik een uitvoerige rede te houden over de politiek, welke de land- en tuinbouwers behoren te voeren. In het college van Gedeputeerde Staten stelt spreker deze zaken aan de orde, maar de leden hebben er weinig belangstelling voor. merkte hij op. De heer Vermeulen zeide daarna als oudste lid van de Staten te spreken, om zijn teleurstelling te uiten over de wijze waarop het lid gesproken heeft. Hij heeft zich in zijn rede buiten het college gesteld en spreker verzoekt de heer Harmsen er rekening mee te houden, dat de Staten leden in de toekomst niet alles zullen slikken. De heer VanDelden (Comm.) bracht de toestand van de arbeiders, werkzaam bij de Dienst Uitvoering Werken ter sprake en spreker diende een motie in, waarin de vergadering zegt kennis genomen te hebben van de nood in de gezinnen en de slechte toestand, waarin de arbeiders werken tegen te lage lonen en besluit er bij de regering op aan te dringen de Ionen te verhogen. De heer De Vries (Arbeid), lid van Gedeputeerde Staten deelde mee, dat het een rijkswerk betreft. Het beste is verkrij ging van verbetering in de toestand over te laten aan de vakbeweging. Spreker ont raadde de motie. Met 13-39 stemmen verwierp de verga dering dé motie. Mr. Bruch (A.R.) was van mening, dat de bydrage van 20 of 25 voor het buitengewoon lager onderwijs te laag is. Spreker verzocht in de zomerzitting met een voorstel te komen, om de bijdrage te verdubbelen, indien inmiddels niet een wettelijke regeling, welke in het vooruit zicht is gesteld, tot stand is gekomen. De heer Bouwman (KVP), lid van Gedeputeerde Staten, deelde mede, dat de zaak de aandacht heeft en gezien zal wor den, wat er gedaan kan worden. Spreker was ook van mening, dat het bedrag te laag is. Bijdrage voor aankoop van „Meer en Berg" De heer Westermann (Arbeid) juichte het voorstel tot het verlenen van een bijdrage aan Heemstede voor aankoop van „Meer en Berg" toe. Het betreft een provinciaal belang. Spreker wilde als voor waarde stellen, dat het landgoed in onge schonden staat moet blijven, opdat een nieuw gemeentebestuur er niet kan toe overgaan aan het landgoed een andere bestemming te geven. Hij diende over dit punt een amendement in. Mr. Bakhuizen van den Brink (WD) meende, dat enkele leden van de Staten een verkeerde indruk hebben over het voorstel. Destijds is door een hypo theekbank getracht het landgoed in het openbaar te verkopen, doch de gevraagde prijs van 800.000 werd niet geboden. In 1946 is aan de Hypolitusstichting een deel verkocht voor 275.000 en voor het restant moest 525.000 betaald worden. Heemstede heeft voor eigen inwoners voldoende re creatie-oorden, doch niet voor de vele Haarlemmers en Amsterdammers die naar de gemeente komen. Verschillende instel lingen hebben getracht het landgoed aan te kopen, doch gelukkig is het niet gelukt. Het Rijk is bereid 50.000 beschikbaar te stellen onder vrij scherpe voorwaarden, onder andere over verandering van de be stemming. De Staten behoeven dus niet een zelfde bepaling te maken. Aan het toe zicht zal grote aandacht worden besteed; het politie-toezicht zal worden verscherpt. De heer Ingwersen (A.R.) verwacht, dat als de Staten aan Heemstede een bij drage verlenen, in de toekomst ook andere gemeente-besturen met verzoeken komen om mee te werken aan aankoop van land goederen. De gemeente Velsen, die vier bui tenplaatsen heeft gekocht voor 1.150.000, liast van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. heeft geen verzoek voor een bijdrage in gediend, maar mogelijk wordt om een bij drage voor onderhoud gevraagd. De heer C 1 ij n k KVD) meende, dat he't niet op de weg van de provincie mag lig gen, een bijdrage te verlenen. De gemeen ten Haarlem en Bloemendaal dienen steun' te verlenen. Ook deze sprker betoogde, dat andere gemeenten bij aankoop van land goederen bijdragen zullen vragen, als de vergadering het besluit neemt. Mr. Proper (Comm.) zeide, dat de gemeente Heemstede een goede dienst be- wijst aan het dicht bevolkte deel van de j provincie en daarom zal het voorstel over i „Meer en Berg" gesteund worden. Mejuffrouw mr. Ribbius Peletier (Arbeid), die het voorstel over het verlenen van een bijdrage voor „Meer en Berg" ver dedigde, deelde namens Gedeputeerde Sta ten mee, dat het college lange tijd geaar zeld heeft, om met het voorstel te komen. Het is tenslotte doordrongen van het grote belang voor een deel van de provincie. Een vergelijking met andere gemeenten, die ook buitenplaatsen hebben aangekocht, kan niet worden getrokken. Meestal is aankoop ge schied voor verkaveling. Hier betreft het bevordering van het natuurschoon en het scheppen van een recreatie-oord. Met het amendement van de heer Westermann kan spreekster zich verenigen. Het voorstel aangevult met het amen- dement-Westermann werd met 41-11 stem men aanvaard. Tentoonstelling voor het platteland De heer Doek (Arbeid) sprak zijn vreugde uit over het voorstel tot toeken ning van een subsidie, om een plattelands lectuurvoorziening mogelijk te maken. Kunnen er ook op het platteland tentoon stellingen gehouden worden? De heer Van der Donk (KVP) lid van Gedeputeerde Staten, antwoordde, dat het college de vraag in overweging zal nemen. Provinciale Ziekenhuizen Dr. G r i b 1 i n g (KVP) beval het voor stel, om een bedrag van 1500 beschikbaar te stellen voor de viering van het honderd jarig bestaan van het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort, aan. Spreker zeide, dat het nodig is de volledige beschikking te, hebben over het ziekenhuis. Als de ge hele ruimte gebruikt wordt, is het zieken huis rendable. Medemblik is op het ogen blik bezet; er is dus reden, om het zieken huis prijs te geven. De heer Sajet (Arbeid) diende een motie in, waarin de vergadering Gedepu teerde Staten uitnodigt, nu het Paviljoen, i| waarin het Rode Kruissanatorium geves- 1 tigd is, ontruimd moet worden, na te gaan, of de t.b.c.-patiënten elders in een ander provinciaal gebouw ondergebracht kunnen worden. Mevrouw T e e b o o m merkte op. dat het blijkbaar de bedoeling is een goed ge- 1 outilleerd paviljoen te verlaten en een an der gebouw te zoeken. xMejuffrouw Ribbius Peletier deeïde mee, dat als de provincie ruimte heeft voor een bepaald doel, zij die gaarne beschikbaar stelt. Wanneer er wat voor de t.b.c.-patiënten gedaan kan worden, zullen Gedeputeerde Staten dat doen. Hierna trok de heer Sajet zijn motie in. Provinciale bedrijven. De heer C 1 ij n k (KVP) besprak de wa teronttrekking in het tuinbouwgebied van Kennemerland en vroeg'Gedeputeerde Staten, om zo spoedig mogelijk maatrege len te treffen, om een einde te maken aan de klachten. Het is nodig het vraagstuk over de waterwinning op talossen. De heer Lans er (comm.) betreurde de verhoging van de electriciteitstarieven. Mr. baron Van Harinxma thoe Slooten (WD) betoogde dat er ook andere oorzaken op te noemen zijn, dat er onvoldoende gi-ondwater in tuin bouwgebieden is. De heer Prakken zeide dat het lang niet zeker is, dat het waterleidingbedrijf de schuldige is in de kwestie van de wa teronttrekking. De zaak is nog steeds in onderzoek. Er zal gezocht worden naar nieuwe waterwinplaatsen. De heer Lanser deelde spreker mee, dat het noodzakelijk was de electriciteitsta rieven te verhogen. Nadat de begrotingen waren vastge- Gebroken bovenleidingdraad sloeg door dak van treinrijtuig Toen Donderdagmiddag om halfvier een electrische trein de spoorbrug over de Lek bij Culemborg passeerde, brak een draad van de bovenleiding. Het losse einde van de draad sloeg met grote kracht door het dak van de laatste wagen, tot grote ont steltenis van de passagiers, die allen naar de uitgang drongen en uit de wagen spron gen, waarin een begin van brand was ont staan. De vlammen konden echter spoedig worden gedoofd, nadat de trein tot stil stand was gekomen. De trein passeerde de brug met geringe snelheid, omdat arbeiders werkzaam waren met reparaties aan het plankier naast de rails. Het mag een gelukkige omstandigheid worden genoemd, dat het ongeluk bij dag licht geschiedde. Het plankier naast de trein was opgebroken en tussen de balken gaapten grote gaten, die bij duisternis zeker slachtoffers zouden hebben geëist. Een locomotief uit Geldermalsen heeft later de trein naar het station Culemborg getrokken. Het ongeval veroorzaakte op de lijn UtrechtDen Bosch aanzienlijke vertra ging, omdat op het traject Utrecht-Culem- borg over enkel spoor moest worden gere den tot de bovenleiding op de brug was gerepareerd. Om acht uur 's avonds was het defect hersteld. Marshalldollars voor auto-Import De regering heeft alsnog een klein be drag aan Marshall-dollars toegewezen aan de zogenaamde onafhankelijke auto-im porteurs en aan General Motors Company. General Motors krijgen 400.000 dollars steld, werd de vergadering verdaagd tot voor importen in het eerste kwartaal 1949 Dinsdag 15 Februari. en de anderen tezamen 200.000 dollars. Een Ceta-Herer product Cctoé Kachel pasta Zóó zwart !s er geengeen een I BIJZONDERE GERECHTSHOF De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Piano-sonaten. 9.35 Italiaans pro gramma. 10.00 Voor kleuters. 19.15 Opgewekte klanken. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.15 Amusementsorkest. 12.30 Land- en tuin bouw. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Strijdkrach ten. 13.30 Balletmuziek. 13.50 Film en toneel. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Paulette Stevens, piano. 15.10 Muziekcursus. 15.30 Franse chansons. 16.00 „Mens en massa". 16.10 Mannenkoor. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Wig wam. 18.00 Licht pianospel. 18.15 Journa listiek overzicht. i8.30 Strijdkrachten. 19.15 Dr. Paul Julien. 19.30 Dansmuziek. 19.45 Re geringsuitzending. 20.05 Gewone man. 20.12 Platen. 20.20 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.00 „Negen heit de klok". 21.45 Radio-estafette. 22.00 Lichte muziek. 22.30 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.25 Symphonisch concert. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 9.35 Ouverture „Sigurd", Reyer. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Radio feuilleton. 10.35 Continubedrijven. 11.35 Joachim Röntgen, viool en Hans Schouwman, piano. 12.00 Vincentino. 12.30 Land- en tuin bouw. 12.33 Reportage Agrarisch congres. 13.20 Ramblers. 13.50 Orgel. 14.00 Neder landse liederen. 14.20 Musette-orkesten. 14.30 Harmonie-orkest. 15.00 Limburgs programma. 15.25 Dinu Lipatti, piano en Radio Philhar- monisch Orkest: Concert voor piano en orkest no. 1, Chopin. 16.25 Omroepkoor. 16.45 Nieuwe platen. 17.15 Om en nabij de twintig. 17.45 Schaatsenrijden. 18.25 Piano-solo. 18.40 Agrarisch congres. 19.00 Artistieke staalkaart 19 30 „Kerk en wereld". 19.45 Dra. Anne H. Mulder. 20.15 Promenade-orkest. 21 00 Socia listisch commentaar. 21.15 Cabaret. 22,00 Weense volksliedjes. 22.25 Luisterspel. 22.40 Accordeola. 23.15 Lichte klanken. Gistermiddag hervatte het Amsterdamse Bijzondere Hof de behandeling van de zaak tegen de van spionnage beschuldigde Duitse bankier Alfred Flesche. De getuige H. L. Spee, die in die dagen rechercheur v/as in Haarlem, zette uiteen, hoe men achterdocht was gaan kdesteren tegen Flesche. Er was bij de politie bericht binnen gekomen, dat iemand foto's nam aan het IJmuidense strand. Het autonum mer van de fotograaf was genoteerd en bleek te behoren aan Flesche. Daarop was men overgegaan tot huiszoeking, waarbij de bewuste enveloppe te voorschijn kwam. Op het politiebureau zou Flesche gezegd hebben: „Daar zit ik nu, ik heb er drie jaar voor gewerkt om op het laatste mo ment gegrepen te worden. De Duitsers zullen zeker niet aanvaarden, dat men die stukken bij mij heeft kunnen vinden". Hij zat hierover zo in de put, dat hij om een pistool vroeg, teneinde zich van het i leven te beroven. M. Woud, destijds hoofdinspecteur van politie te Haarlem, verklaarde dat volgens zijn waarneming Flesche volkomen van de inhoud der stukken op de hoogte was. Na de capitulatie in 1940 zei Flesche tegen de hoofdinspecteur Berentsen, dat hij alles had gedaan, omdat hij zijn plicht als Duits officier moest vervullen. Bij het verhoor van de getuige J. D. Reit uit Haarlem kwam de advertentie ter sprake, die na de bevrijding' in verschei dene kranten is opgenomen en waarin werd medegedeeld, dat de geruchten als zou Flesche zich hebben schuldig gemaakt aan spionnage volkomen ongegrond waren. Deze Reit had een kennis, die dienstbode was bij Flesche. Van haar had hij vreemde dingen gehoord over de activiteit van de Duitser. Op 20 Mei kwamen enige S.D.-ers bij hem met de bewuste advertentie en vroegen hem zijn oordeel daarover. „Dan heb ik me zeker vergist" was het commen taar van Reit. Hem werd gezegd, dat in dien hij verder zou blijven zwijgen hem niets zou gebeuren, doch dat de kogel hem wachtte wanneer hij iets verder zou ver tellen. Het interessante in deze affaire is, dat Reit elk volgend jaar van de bezetting prompt op de twintigste Mei bezoek kreeg van S.D.-ers, die hem aan zijn belofte kwamen „herinneren". De dienstbode zelf vertelde, dat zij gesprekken had afgeluis terd, waarin gesproken werd over fotogra fische opnamen aan de kust. Flesche zou deze persoonlijk naar Duitsland gebracht hebben. Op de lessenaar van Flesche had zij foto's gezien van versperringen. Mr. Besier herinnerde in zijn requisitoir aan de verklaring. die Wolfgang zu Putzlitz voor het tribunaal te Neurenberg heeft afgelegd en waarin hij Flesche bestem pelde als een van de vooroorlogse Duitse spionnen in Nederland. Hij zou onder andere belast zijn geweest met het schat ten van het Nederlandse oorlogspotentieel. Geen slechte mentaliteit Mr. Besier memoreerde aan de andere kant, dat de houding van Flesche tijdens de bezetting niet van een slechte mentaliteit heeft getuigd. Hij heeft vele maatregelen van de bezettende macht niet opgevolgd en heeft vooral veel Joden geholpen. Voor zy'n aandeel in de spionnageaffaire van 1940 eiste mr. Besier tegen hem een gevangenisstraf voor de tijd van zes jaar. De verdediger, mr. Van Rheyn, betoogde, dat Duitsland op het ogenblik, waarop de spionnage begaan zou zijn, nog niet be titeld kon worden als vijandelijke mogend heid, zodat de tenlastelegging geen steek zou houden. Bovendien meende mr. Van Rheyn, dat de gevonden gegevens van zo weinig waarde waren, dat men nauwelijks over spionnage kan spreken. Hij vroeg voor zijn cliënt vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling. Het Hof besloot niet aan dit verzoek te voldoen. Het zal zich over de competentie kwestie moeten beraden. De uitspraak werd bepaald op 17 Februari, doch de president deelde mede, dat het niet uit gesloten is, dat het Hof alsnog binnen deze tijd gunstig over het verzoek tot in vrijheidstelling zal beslissen. De verdediger deelde bij de aanvang van de zitting mede, dat de Rijksvreem delingendienst bereid was gevonden Flesche voor zijn uitwijzing enkele maan den respijt te gunnen om orde op zijn zaken te stellen. Bovendien zou Flesche zijn belastingschuld in Zwitserland kunnen vol doen, zodat de gijzeling, waarvoor de fis cale recherche reeds maatregelen getroffen had, dan ook achterwege zou kunnen blijven. Zo vader, zo zoon De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage eiste 15 jaar met aftrek tegen de 31-jarige gewezen op perwachtmeester der staatspolitie J. H. V. uit 's-Gravenhage. Enige tijd geleden werd zijn vader, een voormalige rechercheur der staatspolitie, door hetzelfde Hof tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld, eveneens voor het verlenen van hand- en spandiensten aan de S.D. V. junior trad in 1940 toe tot de N.S.B. Hij werd weldra gedétacheerd bij de „Sicherheitspolizei". Tal van illegale wer kers spoorde hij op. Mede door zijn acti viteit werd de verzetsgroep „De Oranje Vrijbuiters" opgerold. Een illegale per- soonsbewijzen-cenjrale te Amsterdam kon door de Duitsers worden geliquideerd, na dat V. aanwijzingen en inlichtingen had verstrekt. In Eist was verdachte opgetreden als agent-provocateur, door zich onder de schuilnaam Verkerk in tè dringen in een verzetsorganisatie. De drie gebroeders H. uit Eist werden gearresteerd en vonden allen in Duitsland de dood. Toen tegen het einde der bezetting zijn vader in discrediet bij de Duitsers geraakte, wendde de zoon zich tot Schreieder met het verzoek om V. senior weer aan te stel len. Van Schreieder kreeg hij ten antwoord dat hij wel eens mee kon helpen bij het „Englandspiel". De rol die V. hierbij speelde, beperkte zich echter tot het op halen van uitgeworpen goederen. V. bekende volmondig de ten laste ge legde feiten. De procureur-fiscaal eerste 15 jaar ge vangenisstraf. Als verzachtende omstan digheid wilde hij in aanmerking nemen, dat V. uit een verkeerd milieu kwam. Ds. H. J. Visser naar laatste rustplaats gebracht Zeer velen hebben ds. H. J. Visser, in leven predikant van de Provinciale Zieken huizen te Santpoort en Bakkum, begeleid op zijn laatste gang de aula van de be graafplaats aan de Bergweg te Bloemendaal was te klein om alle belangstellenden te bevatten. Er waren tal van kransen, onder meer van directie, personeel en patiënten van het Santpoortse Ziekenhuis. Aan de groeve bracht een groot aantal sprekers de ontslapen predikant een laatste eer: vrienden, mede-predikanten, vertegen woordigers van directie en bestuur der Provinciale Ziekenhuizen, van de afdeling Noord-Kennemerland van het Nederlands Bijbelgenootschap, van de Nederlands Her vormde gemeente te Bakkum en Santpoort, van het provinciale Kerkbestuur en van de Kring Haarlem der Ned. Herv. Kerk. Allen getuigden van zijn hartelijk, vriend schappelijk en zonnig karakter, van zijn liefde en zijn gave om allen, die met hem in aanraking kwamen, iets mee te geven. De moeilijke taak geestelijk verzorger te zijn in een neutrale inrichting heeft hij op een zo bewonderenswaardige wijze ver richt, dat er nooit in Santpoort of Duin en Bos enig conflict is geweest, noch met zijn gemeenteleden, noch met de geneeskundi gen. Nadat een zoon voor de belangstelling had bedankt, las ds. Dunselman Romeinen 8, verzen 38 en 39. Daarna bad hij het Onze Vader. Levenslang voor „scheermes" Hinrichsen Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft de 41-jarige Duitser Jurgen Hinrichsen uit Flensburg tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Op 4 November had de advocaat-fiscaal de doodstraf tegen deze verdachte geëist, maar het Hof achtte het onderzoek in deze zaak onvolledig en op 26 Januari moest Hinrichsen zich wederom voor het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam verant woorden. Deze Duitser, „Postenführer" van de „Zollgrenzschutz" te Ewijksluis, verza melde in de bezettingstijd gegevens over onderduikers, arresteerde hen en hielp razzia's voorbereiden. In de Wieringermeer kreeg hij de bijnaam „scheermes". Op 27 Maart 1945 schoot hij twee personen dood, die zich in de buört van een boerderij op hielden. Op 26 April 1945 moest hij een arrestant van Ewijksluis naar De Kooy overbrengen. Met enige revolverschoten in de rug vermoordde Hinrichsen deze weer loze man. Eerste Kamerleden verklaren „Concurrentievrees schept ongunstige Beneluxsfeer" In het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de begroting van Economische Zaken verklaren verscheidene leden, dat zij niet aan de indruk kunnen ontkomen, dat vooral in de beide pax-tnerlanden Bel gië en Luxemburg telkens gezaghebbende stemmen opgaan tot bescherming van de productie en de afzet van verschillende artikelen in die landen tegen de „concur rentie" van Nederlandse zijde. Zij achtten deze aandrang, welke zowel van de zijde van de industrie- als van die van de land bouwsector in de beide landen wordt uit geoefend, weinig geschikt tot het bevor deren van een gunstige sfeer voor de Benelux. Zij vroegen of ook de minister zich op het standpunt stelt, dat de bereid heid tot het brengen van offers weder kerig moet zijn en Nederland geen maat regelen dient te nemen of na te laten, welke niet hun noodzakelijk complement vinden in de beide andere landen. In de tweede plaats vroegen deze leden de bijzondere aandacht van dë regering voor het betrekken van het bedrijfsleven bij de voorbereiding van de economische unie. Zij erkenden, dat de regering een be gin heeft gemaakt, al zou het verstrekken van de nodige gegevens wellicht nog wat vlotter kunnen verlopen. Zij hadden echter de indruk, dat het bedrijfsleven in België en in Luxemburg zeer onvoldoende bij de voorbereidende werkzaamheden wordt be trokken en zij achtten verbetering in dit opzicht eerste voorwaarde voor het reali seren van de Benelux. Indien het bedrijfs leven in de drie landen niet voldoende „Benelux-minded" wordt gemaakt, zal de economische unie moeilijk te verwezen lijken zijn. Overheid en bedrijfsleven zul len in elk der drie landen in samenwerking de moeilijkheden, welke bij het streven naar het gestelde doel worden ondervon den, moeten trachten op te lossen. Het op stellen en publiceren van een protocol van de gezamenlijke ministers is daartoe niet voldoende. Wanneer de bedrijfsgenoten der drie landen gemeenschappelijk hun hou ding tegenover de toekomstige behoeften hunner landen onder goedkeuring der re geringen zullen vaststellen, zijn er betere resultaten te bereiken, dan wanneer zulk een overleg hoofdzakelijk van ambtelijke zijde wordt gevoerd. Filmavond voor Oostenrijkertjes vóór de terugreis Zo goed als alle 75 kinderen van het Oostenrijkse transport, dat bij pleegouders in Haarlem en omgeving is ondergebracht, waren Donderdagavond met hun verzor gers en vriendjes of vriendinnetjes naar het Nederlands Hervormd wijkgebouw aan de Molenaerstraat in Haarlem-Noord ge komen, om voor de terugreis, die op aan staande Maandag bepaald is nog een keer bij elkaar te zijn. Dank zij een vriendelijke geste van de heer J. C. Busé uit Hillegom is deze avond een waardig sluitstuk van het driemaandelijks verblijf in Nederland geworden, want deze smalfilmamateur heeft een gevarieerd programma van do cumentaire, komische en tekenfilms ge draaid, dat zowel door de kleine als de grote toeschouwers hogelijk geapprecieerd wérd, getuige de kreten van bijval, die uit het zaaltje opstegen. In de pauze heeft ds. J. W. Siertsema namens het Inter Kerkelijk Overleg de pleegouders voor hun goede in vele kilo's groei gemanifesteerde zorgen en de heer Busé voor zijn bereidwilligheid bedankt. Bonnen Consumentencrediet worden ongeldig De directeur van het Centraal Bureau voor het Consumentencrediet deelt mede. dat alle geldig verklaarde waardebonnen van het consumentencrediet dus zowel de oude genummerde als de nieuwe on genummerde waardebonen na 28 Fe bruari 1949 hun geldigheid verliezen. Leveranciers van duurzame gebruiks goederen kunnen de op 1 Maart 1949 nog in hun bezit zijnde waardebonnen tot en met 19 Maart 1949 op de gebruikelijke wijze bij de banken ter verzilvering aan bieden. Amsterdammer hoorde driemaal de doodstraf tegen zich eisen Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft de 28-jarige Amsterdammer J. van der V. tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Reeds driemaal in zijn leven heeft deze Amsterdammer de doodstraf tegen zich horen eisen. De eerste maal vorderde een Duitse officier van justitie de doodstraf tegen hem wegens desertie uit de Waffen SS. Hij werd in Scheveningen opgesloten, maar illegale werkers wisten hem te be vrijden. Als dank verried hij enige illegale organisaties aan de SD. Een illegale werker vond door dit verraad de dood. In October 1944 werd verdachte in Amsterdam V-man voor de SD. Zijn activiteit was zo groot, dat de illegaliteit, die hem eens van de dood gered had, besloot hem uit de weg te ruimen. Van der V. wist echter te ont komen. Op 13 October 1948 was de dood straf tegen Van der V. geëist. Het Hof achtte destijds het onderzoek echter niet volledig. Daarom werd op 26 Januari van dit jaar de zaak nogmaals behandeld, waarna wederom de doodstraf werd geëist. PANDA OP DE WALVISVANGST 34. Aan boord van de Jonas stonden stuurman Stomp en harpoenier Lummel, allebei stevig ingepakt, gereed om op verkenning uit te gaan. „We zullen zien, dal toe een paar ijsberen ver schalken," sprak de stuurman, „dan hebben we tenminste weer een paar weken te eten. We zullen toch moeten zien. dat we op de een of andere manier de winter doorkomen." „We mogen anders wel oppassendat we niet ver dwalen," opperde de voorzichtige Lummel. „Ik denk niet, dat de A N.W.B. hier richtings- wijzers heeft geplaatst.". „Mislukte fokkera van een kerel," schold Stomp hem uit. „Jij bent nog te bang om je eigen hoed op te zetten. Kom mee, we vertrekken en ik zal wel zorgen dat je weer aan boord komt, al moet ik je slepen!" Nagewuifd door de gehele bemanning klom het .tweetal van boord en begon de tocht over de ijsvelden. Ook Panda en de kapitein sjokten nog steeds door de sneeuw. Het zijn afstan den hier," zuchtte de kapitein, „konden we maar met de bus gaan." ïeewe Uitgaven en de dertiende steen der Letteren, AnKt3K" Jean Bothwell. A®ste«8a Jivan bliek wnuer ue mei „uoor de verreküw. uitgeverij „Republiek der Letter™»15 4 nieuwe, veelbelovende serie kind»». ,W; begonnen, die een aantal verhalen «.k iaiifrrl van ^iirai-eo OVgr ^*-11 Cianicu verns on 'X, jeugd van diverse streken onzer aard» 4 weer te geven. In een goede, forse stiil Suzanne van Thijn strak heeft wetend talen, geeft Jean Bothwell de kleuril schappij van Voor-Indië wee zoals II groepeert om dc hoofdpersoon Jivlïf^ vuile verwaarloosde prins uit een 1W sprookje, dat echter net genoee wolu erii heid bevat om de kleine lezer aan deze f'' te binden ue« Jiv^ J.P, „Eldorado", maandblad ter bah,™ gmg van de belangen van sg en de Nederlandse Antillen. Onder redactie van Albert Helman r, Debrot en drs. R. van Lier verschem hi" genoemd tijdschrift op de markt rïLk met commerciële doeleinden. Het ES oogt een nauwere samenwerking derland en de West te stimuleren £n deskundige voorlichting over de econiZ r sociale en culturele pf-obleme zeese gebiedsdelen te leveren en anj.! door het contact tussen beide delen koninkrijk te verstevigen. Deze doelstellingen zijn sympathiek verdienen een hartelijk welkom. temeSVr het ontbreken van enig dieneaanri n». contact tussen Nederland en te WeS?ÏS meer funeste gevolgen toont voor de linge verhouding Het feit dat dit Mad1 schijnt op het tijdstip dat de politieke tussen Nederland en de West herzien geeft het een kans temeer nm r Nederlandse fout uit het verleden te h stellen en mede te werken aan e« ret hartelijke verhouding. eö* De Bloemendaalse begroting voor 1949 Hef zal wel Maart words voor deze verschijnt De Bloemendaalse begroting voor 1949 [j al enige tijd geleden voorbereid. Het werd evenwel wenselijk geacht om met de af. sluiting te wachten tot vaststaat op welke bedragen uit het Gemeentefonds de gé. meente kan rekenen. Zoals wij medege. deeld hebben heeft het rijk de bijdragen die indertijd voor 1948 geraamd waren belangrijk verlaagd, maar B. en W. hebben zich daarbij niet neergelegd, maar gepleit voor toekenning van hogere bedragen Aanvankelijk werd gehoopt dat men eer der zekerheid kon krijgen over de bedragen voor 1949. Nu het intussen reeds Februari is ge worden en de onzekerheid nog niet is op geheven zal als niet spoedig de verlangde gegevens komen, toch moeten worden overgegaan tot indienen der begroting bij de raad. Met de afwerking zal toch nog in elk geval wel een maand gemoeid zijn, MIEP HEEFT zo langzamerhand wel ontdekt, dat van kool lekkere gerechten zij» te maken. Nn heeft ze weer iels nieuws van Mevr. VA- gering-IIillebrand n.L: RODEKOOL (gekruid) 3/4 kg. gesneden rodekool, 1 gesneden ui, 3! gr. boter, 1 theelepel kerrie. 1 laurierblad, wat peper, zout, 1 bouillonblokje, plm. 2 dl water. Fruit de ui en de kruiden' in boter, doe er de kool bij en voeg water met bouil lonblokjes toe. Laat de kool plm. 1 uur kokes tot ze gaar is. Maak op smaak af. verwijder het laurierblad en bind zo nodig het vocM met wat sago. Maak voor rodekoolstamppot de kool afzon derlijk klaar en gebruik koude, overgebleven aardappelen. Stamp de aardappelen na op» warmen fijn, roer er vlug de kool door es dien dadelijk op. De stamppot blijft op dezt manier beter en smakelijker van kleur, Publ. Centr- Bureau v. d. Tuinbouwveiling*) (Adv) Pluim op de hoed. Te Berlijn is officieel medegedeeld, dat de voorzitter van het tribunaal in de Britse zóne, dat beslist over uitleveringen, kolonel Duntar Steen, tijdens zijn bezoek aan Neder land op uitnodiging, van de Nederlandse autoriteiten, de overtuiging heeft ge kregen dat Duitse oorlogsmisdadiger:, die aan Nederland werden uitgeleveii voor en gedurende hun proces behoor lijk behandeld worden. Kolonel Steea verklaarde er van overtuigd te zijn de, de processen, die in Nederland werden gevoerd op buitengewoon hoog justi tieel peil stonden en niemand, die a£ Nederland wordt uitgeleverd om be recht te worden, zich in het minst be zorgd behoefde te maken over onrecht- vaardigde bejegening. Clay blijft. President Truman verklaard! Donderdag op zijn wekelijkse perscon ferentie geen overdracht te overwegen van het bestuur van de Amerikaans! bezettingszones in Duitsland aan w- ministerie van Buitenlandse Zaken, Gi- neraal Clay zou militair gouverneur:! Duitsland blijven, zo voegde hijc aan toe. Boos. Het Egyptische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een protestnott gepubliceerd, die gezonden werd naar de landen, die Israel hebben erkent Erkenning moedigt de Zionisten „hun aggressie en hun inbreuken de rechten der Arabieren voort te ze-' ten", aldus de nota. „De Egyptische re gering betreurt het ten zeerste, verno men te hebben dat vele landen voorat- gegaan door twee grote mogendheden die door historische banden met Arabieren zijn verbonden, onlangs o* staat Israel hebben erkend, ondan» het feit dat het Palestijnse vraagstol nog onderzocht wordt. De erkenning een treffend voorbeeld van de nwA waarin de internationale moraal gedaald". Uitgepraat. De filmproducent Sam Golc- wyn heeft verklaard dat, naar zijn JM" ning, zeker een vierde van belangr# door Amerikaanse maatschappij®1 vervaardigen rolprenten in de nabij! toekomst in het buitenland zou word!- opgenpmen. Goldwyn zeide. dat Hok" wood behoefte heeft aan nieuwe idol en ervaringen. Daarom gaat hij Maart met Ingrid Bergman naar Ifcj- om er met Roberto Rosselini een fil® maken.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2