tweede kamer Vele aspecten van het buitenlands beleid komen ter sprake Heemstedenaar Gatsonides vertelt over zijn Rallye-ervaringen Terugbrenging van gerepatrieerden en geëvacueerden Gedupeerde ondernemers propageren coöperatieve vervoersverenigingen WIJDAG 4 FEBRUARI 1949 Wetsontwerp inzake bedrijfspensioenfondsen (na talrijke wijzigingen) goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur Europees federalisme, de gespleten we- r-ri door de verdeling tussen Oost en West, Ssdienstvervolgingen en ook Indonesië uriren de belangrijkste punten in het gis- Siiddag voortgezette debat over Buiten- J! Zaken. Wat Indonesië betreft, daar- iver mocht men thans wegens het daarom- Sent enige dagen geleden genomen besluit, •„„hts summier spreken. Prof Gerbrandy ging er echter toch wat diéper op in, toen hij bewijzen trachtte aan te voeren dat er van regeringszijde in 5at opzicht niet altijd voor voldoende een heid van beleid zorg was gedragen. Zo meende hij er de minister-president een verwijt van te moeten maken, bij zijn tmi"keer uit Indonesië op Schiphol ver klaard te hebben, tot zijn spijt geen ge legenheid meer te hebben gehad met Hatta {/spreken, en dit aldus het verwijt terwijl dr. Van Royen juist het standpunt van de Nederlandse regering in de Veilig heidsraad stond te verdedigen. Volgens «resident Kortenhorst ging de Anti- Hevoiutionnaire spreker nu toch wel te diep op de Indonesische aangelegenheid in,waar op deze onder groot gelach uitriep, dat hij het heus slechts heel terloops deed, want ware döt niet het gevaj. geweest dan zou men nog heel wat meer van hem te horen hebben gekregen! Met de heer Weiter kon hij moeilijk inzien, hoe wij hier met Enge land en Amerika konden samenwerken, als deze ons in Azië in de wielen rijden. Als deze gespletenheid niet wordt verholpen, dan zou men moeten constateren dat men te doen had met een mislukking van het beleid van de minister. Stond de andere Anti-Revolutionnaire woordvoerder, dr. Bruins Slot met voorbehoud tegenover het Europees fede ralisme, mr. Van der Goes van Na- ters (Arbeid) toonde zich er opnieuw een warm voorstander van. Deze afgevaardigde, die erkende thans ervaren te hebben, welk een geluk het voor het land is (wat hij namelijk aanvankelijk niet had gedacht) dat een man als minister Stikker Buiten landse Zaken leidt, loopt met een motie in zijn zak omtrent de wenselijkheid van de vorming van een Europees raadgevend —lichaam, een Europees Parlement. Daarin zouden afgevaardigden van de verschil lende landen moeten komen, die zelf tot het parlement van hun eigen land behoren, waar zij dan voor hun optreden in de Euro pese Vergadering ter verantwoording kun nen worden geroepen. Verder was hij van mening, dat men in zulk een lichaam hoof delijk en niet volgens landsgroepen zou dienen te stemmen. De heer Korthals (V.V.D.) juichte over Benelux, West-Europese Unie en Marshall-plan. De communist De Groot bleek daarvoor en evenmin voor een At lantische Unie en dergelijke niets te voelen. Hij ging natuurlijk in tegen prof. Gerbran dy's aandrang om zich gezamenlijk te keren tegen Rusland. Ook de motie-Serrarens, welke zich keert tegen godsdienstvervol gingen en tegen het gebeurde met de Hon gaarse kardinaal Mindszenty kon zijn goed keuring allerminst wegdragen. Dit had vól gens hem in feite niets met godsdienstver volgingen te maken, maar betrof louter een Ween R.K. Ambachtsschool te Haarlem? Een nieuw verzoek san de Raad Een jaar geleden weigerde de meerder heid van de Haarlemse gemeenteraad in te gaan op het verzoek van de Stichting tot bevordering van het R.K. Nijvei'heids- onderwijs te Haarlem, om financiële mede werking te verlenen om hier een R.K. Am bachtsschool op te richten. Thans is een nieuw verzoek aan de raad gedaan om alsnog die medewerking te verlenen. Als motief wordt aangevoerd, dat 1 Januari 1950 het 8ste leerjaar bij het Lager Onderwijs hersteld zal worden. De minister van Onderwijs heeft in de Tweede Kamer de mogelijkheid opengesteld, voor de kinderen die bestemd zijn naar een Ambachtsschool te gaan, een voorbe reidende klasse op deze scholen in te stellen. Het wordt nu door adressant bitlijk geacht, dat ook de R.K. kinderen hetzelfde voordeel kunnen genieten, hetgeen alleen mogelijk is, als hier ter stede een R.K. Am bachtsschool komt, waaraan dan ook een voorbereidende klasse verbonden kan worden. Nieuw vliegveld op Texel Het gemeentebestuur van Texel heeft T im? een nieuw vliegveld aan te leggen, in 1937 is een vliegveld in gebruik geno den, dat gedurende zijn kortstondig be slaan in een werkelijke behoefte heeft voorzien, Tijdens de oorlog is het vliegveld onbruikbaar gemaakt. Het ligt in het voor nemen het vliegveld opnieuw aan te leggen O'S z.g. P.-veld, dat geen startbanen bezit en ook overigens van een vrij eenvoudige uitvoering is, ter oppervlakte van 92 hec- we. Het rijk is bereid het gereedmaken van de grond tot luchthaven geheel voor hjn rekening te doen uitvoeren. Voorts Kan gerekend worden op een rijkssubsidie an veertig procent van de kosten van aan kop van het terrein, welke kosten geraamd jjn op 180.000. Het restant zal door de streek, welke van het vliegveld in het bij— '0? er zal profiteren, moeten worden op- Êfcbracht. De eventuele exploitatie-tekorten, elke voor de eerste jaren op 1500 zijn negroot, zullen door het rijk voor 40 pro- rT,®n overigens door de streek worden Nn m Gedeputeerde Staten van ordholiand is een verzoek ingekomen edewerking te verlenen. Het college stelt ovinciale Staten voor de bijdrage van k Prwincie op vijftien procent van de n van grondaankoop, stichting van velTiT1 en kebakening van het vlieg- Xo\ een maximum van het daarvoor seraamde bedrag van 180.000 te stellen. Mn -ien s*e^en Gedeputeerde Staten do 1 te verklaren gedurende bii *7 ^en ïaren voor vijftien procent tekort gen in een eventueel te lijden lflvf! nieu,we vliegveld zal vermoedelijk in m Sebruik worden genomen. zaak van politiek en wel van contra-revo- lutionnaire politiek. Als een voortreffelijk spreker ontpopte zich de heer De K a d t (Arbeid) die zich voor het eerst in 's lands vergaderzaal liet horen. Hij betoogde, dat het jongste Rus sische vredesoffensief te beschouwen viel als een bewijs van de toegenomen krachten aan deze kant van de wereld. Het ware Jacht achter de meute uitgesteld De jacht achter de meute die door de Haarlemse Rij- en Jachtvereniging Zaterdag middag 5 Februari van Noordwijkerhout naar Vogelenzang zou worden gehouden is wegens de aanhoudende vorst uitgesteld. De harde bodem zou de paarden in deze vrij zware jacht namelijk geen goed doen. Zij zal nu ijs en weder dienende een week later, dus op Zaterdagmiddag 12 Februari worden ge houden. Mocht het dan nog vriezen, dan ziet het er somber uit, aangezien de meute van de Veluwe-Hunt voor de rest van het seizoen bezet is. De meet, de kill en het parcours blijven onveranderd. Biljarten Partij Van de Pol—De Leeuw Ten bate van de sportartikelenactie van de NIWIN zullen P. van de Pol, wereldkam pioen 45/2 en P. de Leeuw, Europees kam pioen 71/2 elkaar op Donderdagavond ont- socialisme bestaat niet in Rusland, wel in moeten in café-restaurant K.- J. Wolff, het Westen. Bewust van onze groeiende Valkenburgerlaan 38 te Heemstede. Gespeeld kracht in dit deel van de wereld hebben j wordt een partij over 600 caramboles 37/2. De wij niet de minste behoefte aan het predi ken van een aanvalsoorlog, hield It ij de communisten voor om er aan toe te voegen, dat in zijn ogen de verschillende bondge nootschappen en blokken met als bekro ning de Atlantische Unie juist dienen ter versterking van de Verenigde Volken tegen de Russische sabotage. In het begin van de middag wsw het wets ontwerp betreffende verplichte deelneming aan bedrijfspensioenfondsen er zonder hoofdelijke stemming doorgegaan. Slechts de communisten, de Staatkundig Gerefor meerden en de heer Van den Heuvel (A.R.) lieten hun „tegen" aantekenen. De minister was te voren aanmerkelijk tegemoet ge komen aan wat de heer De Kort en anderen hadden gewild inzake vrijstelling tot deel neming aan een bedrijfspensioenfonds van hen die reeds polishouder zijn. leiding berust bij het Heemsteedse NIWIN- comité. Schaatsenrijden Wedstrijden voorhetweekeinde Door de KNSB zijn voor het weekeinde, ijs en weder dienende, de volgende wedstrij den uitgeschreven: Zaterdag 5 Februari: Aalsmeer, wedstrijden over 500, 1000 en 1500 m.: St. Pancras: wed strijden over 500, 1500 en 3000 m. Zondag 6 Februari: Warmenhuizen. wed strijden om de S.I.S.-beker over 500, 1500 en 3000 meter. De lieerf N. C. Rol te Haarlem is aan de. gemeente-universiteit van Amsterdam ge slaagd voor het candidaatsexamen schei kunde. Teveel broodjes mei paling, te weinig wekkers Gistermiddag kwam een kleine Hillman Minx, beladen onder bloemkransen Den Haag binnenstuiven. En iedere autosport- enthousiast die de rode bordjes „Rallye de Monte Carlo" op de wagen combineerde met die bloemenhulde, kon daaruit afleiden dat het de Heemstedenaar Gatsonides was, die het bestaan had met zijn kleine wagen van 1135 cc de anderhalve liter-klasse in de Rallye te winnen. Onder voorbehoud overigens, want nadat bij de officiële hul diging in de residentie iedereen enthousias te woorden van lof had gesproken, kwam deze bescheiden sportsman met de mede deling, dat het nog niet helemaal zeker was of hij de eerste prijs had, aangezien er nog een protest behandeld moest worden van de Engelsman Wise, die het naar zijn zeggen met een Jowett-Javelin nog beter zou hebben gedaan. Mocht dat protest aan genomen worden, hetgeen nog lang niet zeker is, dan zou „Gatje" naar de tweede plaats verhuizen. Dit is de nasleep van een bedroevend slechte organisatie waardoor het protesten regende, maar voorlopig is Gatsonides nog no. 1 en was er alle reden toe om hem terwijl wij in de Minx, die meer op een pronkstuk uit een bloemen-corso leek dan op een Rallye-wagen, van Den Haag naar Haarlem snorden aan het woord te laten over zijn bevindingen. Gevaarlijke broodjes-paling. Zijn succes schrijft hij in de eerste plaats toe aan de keuze van zijn team-genoot Ba rendrecht, met wie hij er al een hele serie zware ritten op heeft zitten. Want het komt niet alleen op rij-capaciteiten aan, maar ook op het moreel. Dat bleek toen Gatso nides zelf op het laatste traject dood- en dood-beroerd was en Barendrecht zonder aan opgeven te denken enorme afstanden achter het stuur bleef. Alleen zijn grote honger naar broodjes-paling, die Gatsoni des hem aldoor moest aanreiken, had bijna een fatale invloed gehad. Toen de nood in casu een dikke mist voor Lyon bij een temperatuur onder 0 aan de man kwam, was de redding in de vorm van het heilige moeten voor Gatsonides nabij. De ruiten wisser begaf het op de dikke ijslaag op de voorruit en er dreigde ernstige tijdnood. Met zijn hoofd buitenboord heeft „Gatje", die een specialist is in het door de mist peuteren, toen de Minx op tijd binnen ge bracht, ondanks het feit dat een politie agent die meende dat zij die controle al gepasseerd waren, hen drie maal buiten de stad stuurde. Eigenlijk was dat het enige angstige mo ment van de Rallye voor deze équipe. Hoe wel zij in Nevéé, waar zij veel te vroeg aankwamen en van de gelegenheid gebruik maakten om een tukje te doen, zich versla pen zouden hebben, wanneer een vriende lijke Tsjech hen niet uit hun muurvaste p had gewekt. Volgende keer gaat er een wekker mee. Voor de rest ging het van Monte Carlo tot Monte Carlo van een leien dakje. De Minx draaide braaf door, de douane was zo welwillend als wat en ook de gladde wegen in Holland leverden dank zij een speciale anti-slip-groef in de banden, geen moei lijkheden op, zelfs niet bij een snelheid van een kilometer of negentig. De organisatie van de K.N.A.C. in Holland was overigens de beste van de hele route. Uitgebreide voorbereiding. Dit leien dakje was door Gatsonides. die het meer gedaan heeft, terdege voorbereid. Ten eerste was de motor voorzover de strenge reglementen dit toelieten met het oog op de klassementsproef tot het uiterste opgevoerd. Voorts ging er een lading benzol-mengsel mee om de bar slechte Franse benzine wat op te vrolijken en aan kaarten, stop-watches, looplampen e.d. ontbrak het niet. Om het gewicht van de wagen zo licht mogelijk te houden, wa ren alle niet strikt noodzakelijke accessoi res taboe De Rallye-ervarïmg van Gatsonides die hem behoedde vóór het lot van velen, die "hun wagens zo opgevoerd hadden, dat zij de motoren over de kop draaiden, kwam hem tevens prima te pas bii de klassements proef. Voor de start van de Rallye had hij namelijk met behulp van de kaart en de schaarse gegevens d'ie over de geheime klassementsproef verstrekt waren, precies uitgeknobbeld waar deze zou worden ge houden en met een dertigtal anderen, die ook op het lumineuze idee waren gekomen, had hij die Zondag besteed om er wegwijs te worden. De laatste slag. Op die klassementsproef wordt de Rallye Het huisvestingsprobleem in Haarlem en Bloemendaal wordt daardoor verlicht RECHTBANK In een vorig artikel hebben wij er reeds op gewezen dat een belangrijke taak van mr. J. D. J. E. v. d. Berg te Bloemendaal, inspecteur van DMZ en het onder zijn lei ding stagnde bureau Repatriëring Noord holland (gevestigd Dreef te Haarlem) is, de zorg voor de terugbrenging van gerepa trieerden en geëvacueerden. Er gaan zo vertelde ons de heer v. d. Berg weer veel gerepatrieerden uit ons land naar Indonesië terug. Dit bleek trou wens ook al uit de Haarlemse bevolkings statistiek, waaraan wij ontleenden, dat er in 1948 494 mensen uit Indonesië naar Haarlem gekomen zijn, maar daarentegen 960 uit Haarlem weer naar Indonesië zijn teruggekeerd. Het is een feit dat een zeer groot deel van de gerepatrieerden onderdak gezocht heeft in het Westen van het land. Den Haag en omstreken en ook Haarlem en omgeving werden er bovenmatig door belast. Er bestaan helaas geen gegevens hoeveel gerepatrieerden in de verschillen de gemeenten zijn gebleven, want al keer den er weer naar Insulinde terug, er zijn er toch nog veel hier. Er zit iets onbillijks in het feit dat gemeenten die al sterk ge bukt gaan onder het woningtekort, nog extra belast worden door de komst van de gerepatrieerden. Als er juiste gegevens over alle gemeenten voorhanden waren, zou het mogelijk zijn om naar een rede lijker verdeling te streven. Indertijd is in de Woningwet de mogelijkheid geopend dat geëvacueerden gedwongen werden tot terugkeer naar hun vroegere gemeenten. Waarom is dan ook niet de mogelijkheid geopend-om gerepatrieerden te verplichten zich in een gemeente te vestigen waar minder woning-zorgen bestaan. Onlangs weigerde een gerepatrieerde nog een heel nieuw huis, omdat de gemeente haar (het was namelijk een vrouw met kinderen) niet aanstond. Natuurlijk moet in verschei dene gevallen rekening gehouden worden Donderdagmorgen kwamen de succesvolle Rallyerijders M, Gatsonides en K. Barendrecht bij Wernhout weer op Nederlandse bodem. De beide Hlllmanrijders, die door enthousiasten aan de grens afgehaald werden, kregen kransen en bloemen. Gatsonides (rechts) en Barendrecht tijdens de pasconlröle. namelijk uitgevochten. Zij bestond deze keer uit een traject van 17 kilometer, waar op drie controle-posten twee trajecten van 3y2 kilometer nauwkeurig time'den, die zo snel en zo gelijkmatig mogelijk afgelegd moesten worden. Toen 't zover was, laadde Gatsonides met bloedend hart zijn makker uit de wagen, om 75 kg gewicht te sparen en met één hand aan het stuur en de an dere aan de chronometer plank ving hij de bij voorbaat verleren geachte strijd tegen de 11 veel snellere Lancia Aprilla's en de Jowett-Javelins aan. In de verkenningsronde deed hij over de twee trajecten voluit draaiend respectieve lijk 3 min. 12 sec. en 4 min. 10 sec. Het tweede stuk was dus het moeilijkste. Toen het feest „echt" begon, zette hij alles op alles in het eerste traject enwachtte vlak voor de streep tot zijn chronometer iets minder dan 4 min. 8 sec. aanwees. Het tweede traject nam 4 min. 8 sec. in beslag. Bij de tweede ronde herhaalde dit spelletje zich en toen bleek dat zijn tijden beide keren 4 min. 9 sec. en 4 min. 8 sec. waren. Wat gelijkmatigheid betrof kwam hij dus twee seconden tekort, maar dank zij zijn snelheid was dat genoeg voor de Coupe de la Rivièra, die hij echter in afwachting van de beslissing over het protest van Wise voorlopig in Monte Carlo moest achter laten. Aan zijn prestatie doet dat weinig af. Protest toegewezen Nader wordt gemeld dat het protest van de Brit Wise (Jowett-Javelin) tegen de rangschikking gegrond is bevonden en de Brit is van de 29ste naar de 14de plaats in het algemeen klassement opgeschoven. Dit houdt tevens in dat hij eerste werd in de categorie 1100-1500 cc, zodat hem de Coupe de la Rivièra is toegewezen. Haarlemse Kegelbond In de competitie van de Haarlemse Kegel bond om 't clubkampioenschap van Haarlem om omstreken is de spanning groot. De stand luidt als volgt: Eerste klasse: gesp. gew. verl. hout. pnt. O. D. O. 12 10 2 3905 20 H. V. K. 14 9 5 4511 18 Haarlem 12 9 3 3909 18 De Prins 12 9 3 3899 18 Volharding 12 7 5 3914 14 L. U. M. G. 14 3 11 4382 6 Richten en Rollen 12 3 9 3780 6 H. B. S. 12 3 9 3778 6 Naast de Plank 12 3 9 3698 6 Tweede klasse: N. R. V. 12 9 3 3643 18 P. A. X. 12 8 4 3634 16 D. V. V. 12 8 4 3605 16 Tiga Troes 12 7 5 3590 14 Zet h/m Op 14 6 8 4137 12 Frans Hals 12 6 6 3636 12 1945 14 4 10 3975 8 H. F. C. Haarlem 12 4 8 3561 8 E. V. A. 12 4 8 3442 8 Derde klasse: H. H. C. 1945 10 10 3102 20 Commandopost 14 10 4 6 2560 8 Blijf sportief 10 3 7 2650 6 Aan de rol 10 3 7 2566 6 Zondag 6 Februari wordt de jaarlijkse bondenwedstrijd Haarlem—Amsterdam ver- kegeld. De beste kegelaars van beide steden komen uit. Lagerhuis aanvaardt corruptie-rapport Minister-president Attlee heeft in het Lagerhuis aangekondigd, dat een commissie zal worden gevormd om een onderzoek in te stellen naar de activiteit van „contact mannen" die als koppelaar optreden tussen burgers en regeringsinstanties. „Ministers moeten geen kloosterleven leiden, doch ook geen gastvrijheid aanvaar den van een persoon, aan wie zij geen ver plichtingen willen hebben," zei Attlee. Volgens Attlee' heeft het tribunaal vast gesteld, dat de beschuldigingen over cor ruptie op grote schaal in regeringskringen in feite ongegrond zijn. Churchill verklaar de, dat de oppositie het rapport van het tribunaal heeft aanvaard. De oppositie ver wacht, dat met gestrengheid zal worden opgetreden tegen een ieder, die bevonden wordt „in corruptie te liefhebberen". Na het debat besloot het Lagerhuis het rapport van het tribunaal te aanvaarden. Men hoorde één persoon „neen" roepen. John Belcher, die reeds naar aanleiding van het onderzoek naar beweerde corruptie in Britse regeringskringen was afgetreden als parlementair secretaris bij het departe ment van handel, heeft thans ook zijn ont slag als parlementslid ingediend. Belcher, die deze mededeling in het La gerhuis deed, zeide: „in mijn ambtsloopbaan ben ik mij niet bewust van enige afwijking van het morele of rechte pad. Daar ik weet, dat mijn motieven zuiver waren, wei se schijn het onderzoek ook gewekt heeft, zal ik mijn hoofd niet buigen." REPORTAGE OVER „KINHEEVÏ". Aanstaande Dinsdag zal de K.R.O. tus sen 2.30 uur en 3 uur een reportage uit zenden over de Koninklijke Hand-Tapijt- knoperij „Kinheim", welke in de Zeestraat te Beverwijk gevestigd is, en thans onder meer een tapijt voor Prinses Wilhelmina onder handen heeft. met de opvoeding der kinderen, maar ook in andere delen van het land zijn goede scholen. Uit een vorig artikel weet men dat het bureau Repatriëring Noordholland nog 26 grote huizen in huur heeft, waar 110 ge zinnen van gerepatrieerden in wonen. Daarvan staan er 18 in de gemeente Bloe mendaal. In Haarlem is er geen enkele. Verleden jaar zijn al een aantal van cVe huizen in Bloemendaal vrij gegeven. Er wordt vooral getracht de „kleinste" per celen weer te ontruimen, maar die zijn dan toch nog groot genoeg om weer ter bewoning te geven aan twee of drie ge zinnen. Er blijkt het minste aandrang te zijn voor de allergrootste panden. Op 31 December 1947 is een grote villa in Aerdenhout ontruimd, waarin 8 gezin nen van gerepatrieerden zaten. Tot heden staat dit huis evenwel nog ledig. Wat de terugkeer van de geëvacueerden naar hun oude woongemeente betreft is er thans ook een leemte in de Woonruimte- wet gekomen, daar de vordering van woon ruimte voor terugkerende geëvacueerden met 1 Januari 1949 vervallen is. Er wordt evenwel aan een wetswijziging gewerkt, waarbij de termijn voor vordering weer met 1 Vz jaar zal worden verlengd. De samenwerking van het provinciale bureau met de gemeentelijke huisvestings- bureaux in Haarlem, Bloemendaal, Heem stede, Zandvoort en Velsen is prettig. In overleg is veel te bereiken. In de maanden September, October en November 1948 zijn niet minder dan 25 gezinnen (totaal 116 personen) uit Haarlem naar Velsen teruggekeerd. Wat betreft de terugkeer van de ge- evacueerden is in de komende tijden nog veel te doen, temeer nu er in de door de oorlog getroffen gemeenten (ook in Velsen en Zandvoort) veel gebouwd wordt. Het is redelijk dat de gemeenten die de evacué's indertijd hebben toegelaten daar van ook gaan profiteren. In Haarlem en Bloemendaal zitten nog veel geëvacueerden, die daar thans nog bijdragen de woning nood te vergroten. Halverwege diefstal-affaire gingen de deuren dicht Twee-en-half jaar gevangenisstraf eiste de Officier van Justitie, mr. Van der Valk Bouman gisteren tegen de Haarlemse café houdster, A. K., die voor de arrondisse- ments-rechtbank in Haarlem terecht stond wegens het uitlokken van een poging tot moord en diefstal. De tenlastelegging ba seerde zich wat betreft die poging tot moord op de verklaringen van twee getuigen, te weten het echtpaar v. R„ dat onlangs in een gerucht-makende ontucht- en bero- vings-affaire tot zware gevangenisstraffen werd veroordeeld. Bij de behandeling van de tenlastegelegde diefstal fungeerde ook mej. A. K. als getuige, die de voornaamste verdachte was in bovengenoemde zaak. Toen de rechtbank echter bij de behandeling van dit punt was aangeland, gingen de deuren dicht, zodat wij moeten volstaan met de eis tegen verdachte. De Officier achtte de tenlastegelegde uitlokking van poging tot moord niet be wezen. Wat betreft dit punt liepen de ge tuigenverklaringen nogal uiteen en boven dien werd het door de verdachte pertinent ontkend. Volgens J. v. R. zou verdachte hem sinds 1944 in haar café gezegd heb ben: „Als je dat luik op zijn kop laat val len, krijg je duizend gulden van mij". Het bedoelde hoofd behoorde toe aan wijlen haar echtgenoot die even in de bierkelder vertoefde en het. luik was zo zwaar dat een eventueel krachtig contact zeker fatale gevolgen gehad zou hebben. De getuige had het niet gedaan, omdat hij geen moord op zijn geweten wilde heb ben, zei hij. Later zou verdachte en dat werd door getuige's vrouw bevestigd hem nog eens een soortgelijk voorstel hebben gedaan. De getuigenverklaringen liepen echter niet parallel wat betreft de omstandigheden van het voorval. De president, mr. Hülsman, voelde beide getuigen geducht aan de tand omdat er tussen hen en verdachte een hevige vete bestond en hij de mogelijkheid van wraak neming niet uitgesloten achtte, temeer om dat zij al eens eerder op nogal losse gron den een beschuldiging tegen de café-houd ster en wijlen haar echtgenoot hadden ingediend. Uitspraak in deze zaak volgt over veer tien dagen. De autobusconcessies op de helling „De actie van de Landelijke Bond van Autobusondernemers is gericht op coördina tie in tegenstelling tot de door de Com missie Vergunningen Personenvervoer op gelegde concentratie van alle krachten die op hèt gebied van het autobusvervoer werkzaam zün of willen zijn". Zo vatte de secretaris van de Landelijke Bond van Autobusondernemers, mr. J. W. M. Huynen, op een te Amsterdam gehou den persconferentie het streven van deze organisatie samen. De L.B.A. omvat honderd aangesloten ondernemingen waarvan ongeveer dertig nog in het bezit van een concessie zijn. De overigen behoren tot de 246 bedrijven, die in de oorlogsjaren gedoemd waren te ver dwijnen omdat hun vergunning door de Commissie-Van Breen werd ingetrokken en aan een streekvervoermaatschappij vaak een dochteronderneming der Nederlandse Spoorwegen vergeven. Nu verwijten de aldus uitgesloten onder nemers (in de omgeving van Haarlem bij voorbeeld de N.V. „Stormvogels") de Com missie, dat zij daarbij volkomen willekeurig te werk ging. Pioniers op het gebied van het autobusvervoer, die na de eerste wereldoorlog door eigen werkkracht een lijnennet met een behoorlijke exploitatie hadden opgekweekt, zagen zich genood zaakt hun concessie aan een daartoe uit verkoren streekvervoermaatschappij te verkopen, vaak onder conditie, dat zij nooit meer een lijndienst of zelfs een touringcar onderneming zouden beginnen. Dat was mogelijk omdat de Commissie-Van Breen onbeperkte volmachten had de Wet op het Autovervoer van Personen (W.A.P.) was buiten werking gesteld, waardoor geen beroep meer mogelijk was en de ver- voersconcentratie naar eigen inzicht kon doorzetten. Er zijn over deze Commissie de laatste jaren in de Tweede en Eerste Kamer van alle zijden harde noten gekraakt. In 1947 nam de Tweede Kamer een motie aan, waarin onder meer een herziening van de na de bevrijding genomen beslissingen werd gevraagd. De ondernemers, die tijdens de bezetting waren weggewerkt, vonden in vele gevallen de weg naar de Raad van Rechtsherstel en dikwijls met succes. Maar dat wilde alleen zeggen, dat een onereuze verkoopsover eenkomst werd ontbonden, doch niet, dat de ondernemer weer op de weg verscheen: daartoe is immers de medewerking van de Commissie-Van Breen nodig. Men kreeg eigenlijk alleen een claim op een concessie, die uitgespeeld kan worden nu de vervoers- In hel Ministerie van Handel in Londen worden op hel ogenblik de besprekingen afgesloten voor een nieuw handelsverdrag tussen Groot-Brittannië en Nederland. Mr. S. Th. Teppema. plaatsvervangend Directeur-Generaal voor de Buitenlandse Economische Betrekkingen (links) in gesprek met de heer S. L. Holmes van hel Engelse Ministerie van Handel. De besprekingen beogen een grotere afzet van Engelse eindproducten naar ons land in ruil voor landbouw producten. vergunningen weer op de helling zijn ge komen. Immers de huidige vergunningen zijn slechts tijdelijk en eerst nadat de wijziging op de inmiddels weer van kracht geworden W.A.P. door de Staten-Generaal is aan vaard en dit kan wel het eind van dit jaar worden) zal de Commissie-Van Breen haar beslissingen kunnen nemen. Daarbij is het van groot belang hoe de richtlijnen, die de Minister aan dit college zal geven, luiden. De commissie is evenwel vast be gonnen met het horen van degenen, die concessies hebben aangevraagd en zij doet dat provincie-gewijs. Donderdag 10 Februari is Noordholland aan de beurt. De zitting wordt in de Pro vinciale Griffie te Haarlem gehouden. Niet alleen negatief. Wij hebben enkele weken geleden in een artikel over deze kwestie reeds geschreven, dat de Landelijke Bond van Autpbusonder- nemers een plan had ontworpen om tot samenwerking te komen. De Bond meent, dat zowel ter wille van het reizend publiek als ten bate van het eigen bedrijf, de verschillende exploitanten in een bepaald, één geheel vormend ver voersgebied een coöperatieve vereniging moeten stichten, die de uitsluitende houder wordt van alle vergunningen in het betrok ken rayon. Dit betekent in de practijk dat de parti culiere ondernemer, die als deelgenoot v?^i de Coöperatieve Vereniging belast zal wor den met de exploitatie van een of meer lij nen, die exploitatie zal hebben te voeren naar de aanwijzing en richtlijnen van de Coöperatieve Vereniging. Indien een particuliere ondernemer bij die exploitatie van „zijn" lijn teveel het eigen commerciële belang zou doen spreken of indien niet voldoende rekening zou wor den gehouden met het algemeen belang in de betrokken streek, zal het de Coöpera tieve Vereniging ten allen tijde mogelijk zijn om het recht tot exploitatie gegeven aan een particuliere ondernemer te niet te doen. De Raad van Bestuur van zo'n Coöpera tieve Vereniging is samengesteld uit acht leden, waarvan de helft wordt gekozen uit de betrokken ondernemers en de andere helft het „algemeen belang" vertegenwoor digt (overheid en werknemers). De dagelijkse leiding berust bij een di recteur, die uitgebreide bevoegdheden heeft ten aanzien van de exploitatie op het ge hele net. De ontwerpers van het project zouden het ideaal bereikt achten als alle in 1940 bestaande ondernemingen in deze coöpera tieve samenwerking elkaar zouden vinden, waarbij dus de tijdens de oorlog van hun concessie beroofde bedrijven weer hun oude lijnen kunnen berijden, indien zij dit wensen. Dat coöperatie van autobusondernemers mogelijk is, wordt reeds in de Friese Zuid westhoek bewezen. Ook de grote N.V. „De Twee Provinciën", die het gebied tussen Utrecht, Rotterdam en Gorinchem bestrijkt, is door vrijwillige samenwerking ontstaan. Zoals wij reeds schreven, heeft de L.B.A. ten behoeve van de coöperatieve vereni gingen Streekvervoer „Haarlemmermeer en Kuststrook" en voor „Noordholland-Zuid" concessies aangevraagd voor alle lijnen, die thans door N.Z.H., Naco en Maarse en Kroon worden bereden. Deze maatschappijen zijn in de Nederlandse Vereniging van Transport Ondernemingen georganiseerd, waarin dochterondernemingen van de N.S. en particulieren samenwerxen. Zij behoren tot de bedrijven, die in de oorlog soms be langrijk zijn uitgebreid en waarvan te ver wachten is, dat zij zich tegen het streven van de L.B.A. zullen verzetten. Visserijbericht Scheveningen Heden werd aangevoerd door één logger en 30 kustvissers 1030 kg tong, 400 kg ka beljauw en 125 kg tarbot en grit, 334 kisten schar, 479 kisten schol, 13 kisten wijting. Notering schol 18 tot 36; schar 10 iot 13; beide per kist van 40 kg. Kabeljauw 1 tot 1.20 per kg. Voorts kwamen aan de markt vier kotters met 857 kisten verse haring.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5