Qeicad vanjbtaa# J*h. de Jianinq, Jlex JAeatet Zeven mannen gaan met de Sch. 55 hun geluk beproeven in Zuid-Afrika vooroorlogse Oxford Winterjas Proef-opgravingen naar resten van „Castellum Flevo" en „Huis te Velsen" Financieel tekort aan het Beverwijks Slachthuis Het testament Hellzapoppin VRIJDAG 4 FEBRUARI 1949 IJMUIDER COURANT Hierdie kerels sijn bale dapper „Hierdie kerels sijn baie dapper om met een so klein skip uit te vaar", zei de heer G, L. Dickerson, hoofd van de Emigratieraad voor Zuid-Afrika. Met deze waarderende woorden drukte hij het algemene gevoelen uit ten opzichte van de zeven mannen, die Donderdag met de Sch. 55 „Meeuw", een kotter van ruim 67 ton, de haven van Sche- veningen verlieten om de lange reis naar Zuid-Afrika te beginnen. De Sch. 55 is een van de 14 schepen van de Z.V.M., de Zuidelijke Visserij-maat schappij, die het initiatief genomen heeft om in de wateren om Zuid-Afrika te gaan vissen. Het plan is de gevangen vis te ver werken tot vismeel, visolie en visconser- ven. Voor dat doel is reeds een kleine fabriek in Zuid-Afrika aangekocht. Een grotere wordt thans gebouwd. In de tweede helft van dit jaar zal zij gereed zijn. Ne derland zal het voornaamste afzetgebied voor de producten worden, waardoor men een belangrijke deviezenbesparing hoopt te bereiken. De Saldamha-baai, 80 mijl ten Noord- Westen van Kaapstad, zal het voornaamste viswater van de Sch. 55 zijn. Honderden jaren geleden is een andere Nederlandse pionier, Jan van Riebeek, op zijn tocht naar Kaap de Goede Hoop, in deze baai voor het eerst voor anker gegaan. Toen reeds constateerde hij de visrijkdom daar ter plaatse. Men is echter niet alleen op zijn aantekeningen afgegaan. De directie van de Z.V.M. is verschillende malen naar Zuid-Afrika gevlogen om zich op de hoogte te stellen. Kapitein van de Sch. 55 is de heer K. H. Vos, een oud-K.P.M.-officier. Hij zal de overtocht, een zeereis van 8 weken, leiden. Een zoon van het eiland Urk, de heer C. van Urk, is schipper. Twee leden van de bemanning hebben reeds in Zuidelijke wateren gevist. Met de „Willem Barendsz" hebben zij op walvissen gejaagd. Een mon teur zorgt voor de 120 pk. motor. De man nen blijven voorlopig een jaar weg. Lukt het daar in Zuid-Afrika, dan emigreren zij. Het vertrek van de kotter, oorspronke lijk een Duitse voorpostenboot, die na de capitulatie door de maatschappij is aan gekocht, trok veel belangstelling, vooral uit visserijkringen. Ook de K.L.M. was vertegen woordigd. Namens deze maat schappij bood de heer E. D. Mulder een herinneringsplaquette aan. Spreker sprak vol lof over de ondernemingslust van deze pioniers en wees op de band welke zee- en luchtvaart verbindt. Beide doen pioniers arbeid. Het scheepje, 75 voet lang, lag diep, vol gestouwd met netten en proviand. Tenerife op de Canarische eilanden is de eerste haven die het na een tocht van 1900 mijl aandoet. „IJMUIDEN" KRIJGT EEN DRUKKE ZATERDAG Zaterdag speelt het eerste elftal van VVI-T zijn laatste competitiewedstrijd in dit cwinoen tegen haar oude rivaal „Ken- nemuriarfd" in Bloemendaal. Beide elftal len zullen deze uitmoeting gebruiken als oefening' daar binnenkort de wedstrijden om de KNVB-beker beginnen. Het tweede team van IJmuiden gaat na een lange rustpoos weer eens aan de slag. Het ontvangt Telefonia uit Haarlem, een tegenstander die zeker niet onderschat mag worden. Het derde speelt uit tegen Kennemerland IV en kan dus zijn positie mogelijk weer wat verstevigen. De mannen van het vierde ontvangen Ken nemerland 3 en er zal hard aangepakt moeten worden om tenminste één punt te bemachtigen. De junioren tenslotte ontvangen Terras vogels A uit Santpoort en wanneer het volle gewicht in de schaal geworpen wordt, kunnen de IJmuidenaren beide pun ten thuis houden. thans extra voordelig verkrijgbaar bij OOSTERDUINWEG, IJMUIDEN-OOST (Vraagt zichtzending). Reiskosten worden vergoed Uitbreidingsvergunningen Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat door hen bij besluit van 31 Januari 1949 vergunning is verleend aan de: Caltex Petroleum Maatschappij (Neder land) N.V. te 's-Gravenhage tot het op richten van een benzinehandpompmstal- latie, bestaande uit een ondergrondse ben zinebewaarplaats met een inhoud van 6000 liter, met een daaraan verbonden aftap- pomp, op het perceel Bloemstraat 71, te IJmuiden: aan de Koninklijke Hoogovens en Staal fabrieken N.V. te IJmuiden tot het uit breiden van het hoogovenbedrijf, door het opstellen van twee stookolietanks, met ketelinstallatie, ten behoeve van het ver warmen van de olie, waarbij gebezigd wor den drie electromotoren met een gezamen lijk vermogen van 33 pk, op het perceel gelegen aan de Buitenhaven van het fa brieksterrein; aan de N.V. Nationale Confectie In dustrie te Amsterdam, tot het oprichten van een confectiebedrijf, waarin zullen worden geplaatst 72 naaimachines en drie aandrijf aggregaten, elk aangedreven door een electromotor van V2 pk, alsmede der tien strijktafels met bouten, op het perceel Oranjestraat 24 te IJmuiden; ten slotte aan de fa. A. Bleeker en Zoon te IJmuiden (Oost) tot het uitbreiden van de bouwmaterialenopslagplaats, door het bijplaatsen van een betonmolen en een triltafel, aangedreven door electromotoren van respectievelijk 5 en 2 pk, op het per ceel Velserduinweg 202a, IJmuiden (Oost). HOOGWATERTIJDEN IJMUIDEN 4 Februari: 7.32 en 7.46. 5 Februari: 8.08 en 8.25. Aan de Hagelingerweg nabij Driehuis in de gemeente Velsen vermoeden oudheid kundigen resten te zullen vinden van het „Huis te Velsen" en men denkt dan ook nog deze maand een aantal proef-opgravin- gen door de archeoloog professor dr. JE. v. Giffen uit Groningen in samenwerking met de gemeente Velsen te doen verrichten. De vermoedens zijn vaag, hoewel er een theorie bestaat, die aan de Hagelingerweg, op een plek waar de weidegrond een typi sche welving vertoont en ook de grasgroei ongewoon is, resten van het „Castellum Flevo", dat vroeger in de nabijheid van Vlieland werd gedacht, localiseert. Van gezaghebbende zijde werd ons mee gedeeld, dat het „Castellum Flevo" een Romeinse nederzetting is uit het begin onzer jaartelling, maar het „Huis te Velsen" da teert van een latere datum (13e eeuw on- OE BEST-E HOED UIT HET BESTE LAND In diverse modellen en kleuren verkrijgbaar bij Kennemerlaan 24 Hr. Ms. „Karei Doorman" tot Augustus in reparatie Na een langdurige oefentocht voor de Schotse kust is het vliegkampschip Hr. Ms. „Karei Doorman" naar Nederland terug gekeerd. Het schip ligt thans in Rotterdam waar het een reparatieperiode doormaakt, die tot Augustus zal duren. Door haar grote snelheid van 25 mijl is de „Karei Doorman" zeer geschikt geble ken om te opereren met de „Fireflies", waarvan de Marineluchtvaartdienst er na de bevrijding een vijftigtal heeft aange kocht. In Indonesië bevindt zich ook een squadron. Tijdens de oefentocht in de Schotse wateren is squadron 4 geoefend. Het plan bestaat dit squadron van 18 op 20 „Fireflies" te brengen en een tweede squadron op te leiden, dat thans op Val kenburg zijn voortraining krijgt. Bij deze oefeningen zullen waarschijnlijk enige „Seafuries" ingedeeld worden, waarvan vorig jaar tien werden aangekocht. Voor de „Karei Doorman" is een oefenprogram ma opgesteld, dat tot 1951 reikt. Beigen vangen weinig ijle haring Naar in Belgische visserijkringen wordt vernomen, zal de ijleharingvangst dit sei zoen niet aan de verwachtingen beantwoor den. De tijd der zeer grote vangsten is voorbij en men is van oordeel, dat België er niet in zal slagen het gehele contingent ijle haring, dat bestemd is voor uitvoer naar de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland, bijeen te krijgen. De vangsten zijn zo sterk gedaald, dat vele haringvis sers thans eveneens op garnalen vissen. Hoogovens moeten geduld oefenen Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat de beslissing op het verzoek van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, om vergunning tot het uitbrei den van het hoogovenbedrijf door het op stellen van een noodpomp in de oompen- kamer van de electrische centrale van het hoogovenbedrijf, door hen is verdaagd, op grond dat het onderzoek nog niet zover is gevorderd, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. Aan de Hagelingerweg onder Driehuis verbergt de grond waarschijnlijk historische geheimen Oudheidkundige opgravingen in Velsen op komst IJm aiden-Oost ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN „DE JUMP" De IJmuidense bridgeclub „De Jump" hield weer onderlinge wedstrijden, die de volgen de resultaten opleverden: Groep A: 1. Echtp. de Groot 28% m.p.; 2. JoonkerSuyk 26 m.p.; 3. Kuiperde Jong 24% m.p.; 4. Ligthart—Wonink 221/2 m.p.; 5. Ten BroekeMeijer 22li m.p.; 6. Mevr. Breur Mainz 22 m.p 7. BornCleeren 22 m.p. Groep B: 1. Maarleveld—Laman 37 m.p.; 2. WeijSlaats 34% m.p. 3. Mevr. KramerBag german 32 m.p.; 4. BreurZandwijk 31 m.p.; 5. Mevr. Rolloos—Porck 31 m.p.; 6. Ecthp. Boer 29% m.p.; 7. Mevr. BrouwerBoon 29% m.p.; 8. De Haas—Kramer 27% m.p. Velsen Max Croiset komt voor de Culturele vereniging Op Donderdag 17 Februari geeft de Cul turele Vereniging Velsen een veelbelovende avond in 't Rex-theater te IJmuiden-Oost. Dan zal namelijk de bekende voordrachts kunstenaar Max Croiset met „Muizen en mensen" optreden. Een laatste avond volgt op de 28e April in het Patronaatsgebouw waar het Vrije Toneel onder leiding van Cor Rjuys een blijspel gaat brengen. De keus staat nog niet geheel vast. Het is te betreuren, dat de Culturele Vereniging thans gehandicapt wordt door de dalende belangstelling voor haar werk: zij moet toch als organisatie, die bewezen heeft goede kunst onder het Velsense publiek te kunnen brengen, verzekerd mogen zijn van de steun der gemeente naren, maar de hoop blijft levend, dat in deze gemeente een dergelijke vereniging niet hoeft te verdwijnen; zij zou een grote leegte achterlaten. geveer), zodat men verwacht, de overblijf selen van deze twee stichtingen onder of naast elkaar aan te treffen. Men wees ons er op, dat Geraerd van Velsen met het Huis te Velsen niets uitstaande heeft gehad. Deze woonde bij Noordwijk. Omtrent het Huis te Velsen is vrij veel bekend, hoewel men over diverse détails niet helemaal zeker is. Vast staat, dat het tot de oudste adellijke verblijven van Ken nemerland behoort en dat het als stamslot van het geslacht van Velsen beschouwt kan worden. Toch heeft dit geslacht er niet lang gewoond, want de Persijns van Waterland moeten het reeds vroeg van hen gekocht hebben (volgens J. Craandijk in zijn ver handeling over dit geslacht). Zij werden oorspronkelijk de Ambachtsheren van Vel sen. Later werd het bewoond door de Van Naeltwics. Na de verwoesting, waarover niets bekend is, kwam de grond in handen van een zekere Janus Dousa. Verwarring niet uitgesloten. Wij wijzen er nog op, dat eventuele op gravingen in de buurt van de Hagelinger weg moeilijkheden zullen opleveren, omdat er in het begin van de zeventiende eeuw op een steenworp afstand het Huis Groene ven is gebouwd en dat er bovendien op de ruïnen van het „Huis te Velsen" een nieuw gebouw opgetrokken moet zijn door een schepen van Amsterdam. THALIA (het theater niet de beste films) Vertoont Vrijdag 4 Febr. 8 uur, Zater dag 5 en Zondag 6 Febr. 7 en 9.15 uur De technicolor wonder Showfilm NIGHT and DAY met Cary Grant en Alexis Smith Groots opgezette shows, een prachtig verhaal, levensgetrouwe kleuren en steeds weer: de onsterfelijke amuse mentsmuziek van COLE PORTER. Een Warner Bros film. Toegang 18 jaar. ATTENTIE: Wegens de grote lengte van de hoofdfilm verzoeken wij U be- leefd precies op tijd aanwezig te zijn. Maandag 7, Dinsdag 8 en Woensdag 9 Febr. 8 uur GENE TIERNY en Victor Mature in SHANGHAI GESTURE SHANGHAI, de metropolis van het Oosten, ontsluiert haar emotionele geheimen. Toegang 18 jaar. Zondag 6 Febr. matinee aanvang 3 uur STAN LAUREL en OLIVER HARDY in de uitbundige klucht ZET JE ZORGEN OP ZIJ Toegang elke leeftijd Beverwijk Concert Toonkunst Onder het motto Jonge kunstenaars stel len zich voor" heeft de plaatselijke Toon kunst-afdeling een concertavond samenge steld, waarbij de leden kennis konden ma ken met een drietal jongeren die voor het grote publiek hun naam nog moeten ves tigen, maar die dit in kleine kring onge twijfeld al gedaan zullen hebben. Het waren Maria van Uden (sopraan) en Bouw Lemkes (viool) uit Amsterdam en Toos Onderdenwijngaard (piano) uit Den Haag. Laatstgenoemde viel de veeleisende taak ten deel de avond te beginnen: veeleisend omdat een nuchter gestemd en laatkomend publiek tot luisteren gebracht moest wor den; eveneens veeleisend omdat zij met niet minder dan Bach's Toccata in D-groot zich introduceerde. Dat zij er na de eerste phrase al in slaagde aandacht en bewondering af te dwingen pleit voor haar artistieke talenten. Ze heeft behalve een door harde stadie verkregen grote techniek ook een toucher, dat haar in staat stelt het expressive even eens in het recreatieve te betrekken. Juist pedaalgebruik en een prima geheugen droegen evenzeer bij tot een slagen van hetgeen zij ons voorzette: Bach's Toccata, de Paganini-caprice van Liszt en een Chopin-barcarolle. De aria „Ich ende betende mein irdisches Leben" uit de Bach-cantate „Selig ist der Mann" deed ons kennis maken met de sopraanstem van Maria van Uden, klein van volume, jriet steeds even zeker van intonatie maar week van timbre en soepel waar het ging de notenrijen van de oude heer Bach te verklanken. Het genre na de pauze met z'n program ma van zuidelijker aard sprak beter aan bij het publiek zowel als bij de zangeres. Mozart's zevende vioolsonate alsmede Introduction et Rondo capricioso van Saint Saëns waren de werken waarmede Bouw Lemkes zijn toehoorders stormenderhand veroverde. Wat hij ons van zijn talenten liet horen was meer dan alleen maar veel belovend: een brilliante techniek, een feil loze stokvoering met een charmante, enigs zins „vrouwelijke" streek hebben aan de vertolking van de door hem gespeelde werken de kwaliteiten gegeven, die tussen uitvoerend kunstenaar en publiek onmid dellijk het zo zeer vereiste contact weten te scheppen. De voor deze avond gekozen werken, weliswaar behorend tot een der belang rijkste perioden der muziekgeschiedenis, staken nu niet direct uit boven het ge bruikelijke Bach-Mozart-c.s.-repertoire. Ook hier kunnen jonge kunstenaars baan brekend werk doen; aan durf en capaci teiten ontbreekt het hen immers niet. A. J. VAN DER WEIJDEN. Gemeentebestuur schenkt gouden medaille Het gemeentebestuur van Beverwijk heeft voor de bloemententoonstelling „Win- terflora" te Haarlem een gouden medaille beschikbaar gesteld. De tentoonstelling zal gehouden worden van 25 Fetruari tot 5 Maart. BENOEMING BIJ BLOEMBOLLEN CULTUUR. De heer C. B. Broeze uit Beverwijk is benoemd tot lid van het dagelijks bestuur van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur. Dus: tariefsverhoging De Beverwijkse begroting voor 1949 wijst, wat het Openbaar Slachthuis aangaat, een tekort aan van 2800.De oorzaak hier van is te vinden in het feit, dat de uitgaven van het bedrijf, in vergelijking met die in de voor-oorlogse jaren, belangrijk zijn gestegen. Burgemeester en Wethouders zijn van mening, dat door verboging van de tarie ven van slacht- en keurgelden een sluiten de begroting kan worden verkregen. De thans geldende tarieven zijn nog de zelfde als vroeger, dit in tegenstelling met die van andere gem/enten, waar omstreeks 1945-'46 een verhoging van 30 inging. B. en W. stellen voor een verordening, geldende voor de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Uitgeest aan te nemen. In deze verordening wordt aangekondigd dat er „keur en slachtgelden" worden ge heven op de volgende basis: Voor een paard tot en met 175 kg slacht- gewicht ƒ7; boven 175 kg ƒ12. Voor een rund tot en met 300 kg 12, boven 300 kg 14; voor een pink ouder dan een jaar ƒ8, voor een kalf van 40 tot en met 60 kg 3.50, voor een gras- of vet kalf 6, voor een nuchter kalf 1.50, voor een varken tot en met 75 kg 3, boven 75 kg Jaarvergadering „Frateeo" „Zamenhofstraat" gewenst In het Statenhuis aan de Zeestraat te Beverwijk heeft de Esperantovereniging „Frateeo" haar jaarvergadering gehouden. Deze vergadering, die door een niet-espe- rantist, uiteraard moeilijk te volgen was, werd geopend door de voorzitter de heer J. Meyer. Het jaarverslag van de secre taris de heer K. Wilgenhof getuigde van een intensief verenigingsleven en was door de toeneming van esperanto-lerende leden optimistisch gestemd. Ondanks de vele en dure propaganda kon de penningmeester, de heer R. van Overmeren, in zijn jaarver slag bekend maken, dat de kas sloot met een klein batig saldo. De periodiek aftre dende bestuursleden, de heren J. Meyer, H. v. Wijngaarden en J. v. Achteren wer den allen bij acclamatie herkozen. Door het bestuur is aan B. en W. het verzoek gedaan om, evenals in vele andere steden reeds gebeurd is, een straat te ver noemen naar Dr. Zamenhof, de samenstel ler van het esperanto. Van de rondvraag werd door verschillende leden gebruik gemaakt. Twee Beverwijkers in het tiental van de N.H. Schaakbond In het tiental van de Noordhollandse Schaakbond, dat aanstaande Zondag te Haar lem tegen een tiental van de Amsterdamse Schaakbond uitkomt, spelen de Beverwijkers de heren J. Zoontjes (Weenink) en M. P. Suiker (HOSC) mede. H.O.S.C. wint van „Santpoort" en „Het Paard" In het Statenhuis aan de Velserweg te Be verwijk bond het eerste tiental van de Hoog ovenschaakclub Woensdagavond de strijd aan tegen Santpoort I. Na een spannende strijd bleven de Hoogovenmensen met 5% 4% in de meerderheid. De gedetailleerde uitslagen luidden: HOSC I—Santpoort I 5%—4%. 1. M. P. Suiker—C. Pels 1—0 2. G, PaardekooperIr. M. de Groot 3. Th. Spijker—C. Gordijn Va—Va 4. J. BeentjesF. W. Kokje Va 5. P. A. Veldheer—H. S. J. Elfferinck 0—1 6. A. P. de BruinJ. Blansjaar Va 7. W. SteemanN. Rol 01 8. J. C. de HaasJ. C. Bilder 10 9. B. WulmsI. Pardoen V 10. A. SlingsW. B. Haanappel 10 Ook het derde tiental van HOSC heeft zich deze avond zeer goed geweerd en won met 6'23Va gedecideerd van „Het Witte Paard" III uit Haarlem. OM HET AFDELINGSKAMPIOENSCHAP B. C. „SANS ATOUT" In het „Witte Kruis"-badhuis aan de Baan- straat zijn de wedstrijden om het afdelings kampioenschap van de-Beverwijkse bridge club „Sans Atout" weer voortgezet. De voor naamste uitslagen luidden: Groep II: 1. heren TabakHoogeboom 40 m.p.; 2. heren W. en C. Hoogeboom 39% m.p.; 3. heer en mevrouw Vogelenzang 36 m.p.; 4. heren BlomBoom 32% m.p. Groep IV: 1. dames Tenav. Essen 42 m.p.; 2. heren v. d. Berg—v Groningen 35 m.p.; 3. heren de VriesPools 31'5 m p 4. mevrouw Tabakheer P. Hilberts 301 L- m.p. Ook vond nog een wedstrijd plaats volgens het Schevënings systeem met de volgende uitslag: Noord-Zuid: 1. heren v. Dam—Stiphout 33Va mp.; 2. heer en mevrouw Stiemer 31% m.p.; 3. heren Nijman—Komen 20% m.p.; 4. heren Hoen—Tuinman 19 m.p.; 5. heer en mevrouw v. d. Capelle 15% m.p..- Oost-West. 1. heren GeldermansKleine 37 m.p.; 2. heren v. Groningen—v. d. Wal 35% m.p.; 3. mevrouw Kok—heer Groot 34 m.p.; 4. heer en mevrouw Tabak 13% m.p. FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 77) Toch achtte zij het^haar plicht mevrouw Maquisten op de hoogte te brengen. Ik zei: Als ik u was, zou ik het niet over haast doen. Denk er nog eens over na. We bleven nog even praten en toen ik haar goedenacht wenste, wist ik niet, of mijn moeder al tot enig besluit gekomen was. De volgende dag sprak zij er niet meer over en ik ging een week-end bij vrienden, die buiten wonen, logeren. Dat was op Za terdag. Zondagmorgen 1 November werd ik heel vroeg opgebeld en kreeg ik de mededeling, dat mijn moeder een aanval had gehad. Ik keerde dadelijk terug naai de stad, maar ik kwam te laat om haar nog levend te zien. Omdat ik twee weken later per vliegtuig zou vertrekken, had ik nog veel te regelen. Mijn moeders zaken werden behartigd door de notaris, die ook mevrouw Maquisten's zaken beheerde. Mijnheer Aylwin, een vriend, die zij reeds haar gehele leven kende. Ik zei hem, dat ik waarschijnlijk zes maanden weg zou Mijven en dat ik alles aan hem moest .verlaten. Er moest een heleboel gedaan worden. Op de morgen van Maandag, de 16e, kwam een van de dienstmeisjes naar mij toe met een brief in het handschrift van mijn moeder en die geadresseerd was aan mevrouw Maquisten.... - U zegt, geadresseerd. Bedoelt u daar mede, dat mevrouw Maquistens naam en adres er op stonden? Neen, alleen haar naam. Gaat u verder, juffrouw Gwenl. Ik vroeg het meisje, waar zij de brief had gevonden en zij antwoordde, dat hij even tevoren uit het vloeiboek op mijn moeders schrijftafel was gevallen. Ze zeide dat mijn moeder daar had zitten schrijven voordat ze naar bed ging op de Zaterdag avond voor haar overlijden. Ik begreep toen, dat mijn moeder een besluit had ge nomen en dat een van de laatste dingen, die zij had gedaan, was deze brief schrij ven aan haar oude vriendin. In deze om standigheden voelde ik, dat deze brief zijn bestemming in ieder geval moest bereiken. Zij wachtte even en ging toen, wat zachter voort: Het klinkt misschien wonderlijk, maar ik had er iets tegen om het adres te voltooien. Ik wilde niet iets toevoegen aan hetgeen mijn moeder had geschreven. Omdat ik toch afscheid moest gaan nemen van een vriendin, die niet ver van Maitland Square woonde, besloot ik de brief zelf af te geven. Ik had geen lust iemand te ontmoeten want ik had er werkelijk geen tijd voor. Ik liet dus de brief in de brievenbus vallen en ging naar mijn vriendin toe. Later in de middag ver liet ik Londen en vertrok de volgende morgen per vliegtuig. Wanneer hoorde u van de dood van mevrouw Maquisten? Gistermiddag toen ik in Londen aan kwam. Hebt u helemaal geen brieven ont vangen terwijl u weg was? Geen enkele waarin melding gemaakt werd van de dood van mevrouw Maquisten. De post was erg ongeregeld én bovendien was ik voortdurend op reis. U bent niet zo lang weggebleven, als u had gedacht? Neen, ik kreeg het verzoek om terug te komen en verslag uit te brengen. Wat deed u, toen u hoorde, onder welke omstandigheden mevrouw Maquisten was gestorven? Ik belde mijnheer Aylwin, mijn no taris op in zijn huis het was al na kan toortijd en zei hem, dat de brief, waar over gesproken werd, van mijn moeder was. Hij gaf me daarop de naam en het adres van dc verdediger en verzocht mij om mij met hem in verbinding te stellen. Hugo Vane veranderde van houding. Hij had wat naar voren geleund gestaan op zijn rechtervoet. Nu trok hij die voet bij en ging rechtop staan. Het effect, ont staan door die eenvoudige en natuurlijke beweging was, dat er een bepaalde periode was aangebroken, maar dat er nog iets be langrijks moest komen. Voor het eerst was zijn gelaat ernstig, toen hij zei: Juffrouw Gwent heeft u die brief van uw moeder gelezen? Juffrouw Janet Gwent keek uiterst verontwaardigd. Natuurlijk niet! Jeff Stewart hield Ernest Hood in het oog. Toen Miss Gwent haar antwoord gaf, zag hij, hoe deze lang en diep adem haal de. Het kwam in hem op, dat dit wel eens een diepe zucht van verlichting kon zijn geM-eest. Als dat zo was, dan kwam die zucht te vroeg, Hugo Vane vroeg nu: Weet u ook, wat het was, dat me vrouw Gwent haar plicht achtte aan haar oude vriendin mee te delen? Jazij heeft de zaak volkomen openhartig met mij besproken. Ernest Hood's mond zakte weer een beetje open. En hij bleef open staan. Hij haalde nu snel adem, alsof hij hard gelo pen had. Langs de rij heen keek Jeff naar Ellen. Zij had zich niet verroerd. Van die rij keek hij naar de plaats, waar Honor King met een uitdrukking van halve ver bazing naar de getuige zat te kijken. Hij gevoelde een zekere verlichting. Nu zei Hugo Vane: Uw moeder ver telde u dus, wat zij van plan was te zeg gen, als zij er toe besloot mevrouw Ma quisten te schrijven? Ja. Wilt u ons dan vertellen, wat het was. Juffrouw Gwent's vriendelijk gezicht kreeg een uitdrukking van verlegenheid. Ze zeide: Ik vind het niet prettig maar ik veronderstel, dat het zal moeten. Ik vrees, dat ik u inderdaad moet vragen ons alles mee te delen. De bezwaarde uitdrukking bleef op het goedige, brede gezicht van juffrouw Gwent. Maar ze zei: Mijn moeder was dol op de bioscoop. Wij waren samen een film gaan zien 00 dé 29e October.. Toen de voor stelling al aan de gang was en alles dus donker, kwamen er nog twee mensen bin nen, die op de plaatsen voor ons gingen zitten. Zij gedroegen zich als een verliefd paar. Het was onmogelijk om niet te zien, dat ze het erg goed met elkaar konden vinden. Wilt u alstublieft wat meer in bijzon derheden treden? (Wordt vervolgd). 6, voor een schaap of lam 2, voor a, geit ol bok 1. een In bovenstaand tarief is begrepen h recht om het geslachte dier te doen ver blijven in het voorkoelhuis gedurende 94 uur. 4 Deze verordening zal. indien de raad ziin goedkeuring er aan hecht, ingaan op de dag, volgende op die, waarop het bericht der Koninklijke goedkeuring door bur et meester en wethouders is ontvangen. Ontevreden kappers vergaderden Donderdagavond waren de Beverwiikse Figaro's in de bovenzaal van hotel Ter Burg" bij elkaar om te protesteren tegen de prijsaanduiding, welke verplicht in de étalage moeten worden opgehangen en tegen de opnieuw vastgestelde prijzen De heer J. v.d. Weij uit Amsterdam, een van de organisatoren van het landelijk comité van actie, vertelde dat reeds vier duizend handtekeningen van kapperspatroons die niet met de vastgestelde prijzen accoord gaan, zijn verzameld. De lijst wordt opge stuurd naar de minister van Economische Zaken en naar de Vakraad in Utrecht. Vooral in de grotere plaatsen, aldus spre- ker, is het kappersbedrijf niet langer lo- nend en kunnen vele kappers de omzet belasting niet eens betalen. Spreker spoor de de aanwezige coiffeurs aan om ook voor Beverwijk^ Velsen-Noord, Wijk aan Zee en Heemskerk een comité van actie op te rich ten. Tot slot hield hij een pleidooi- voor het vrije kappersbedrijf. Van de 40 in Bever wijk en omstreken gevestigde kappers waren er slechts 15 op de vergadering aam wezig, welke allen hun plaatsten. „Rex drauu.1 de kroon voor beeld en toon' Vanaf heden t/m Woensdag 9 Febr. brengen wij: Nederland Film Katholiek Operettekoor op de planken Het R.K. Kinder Operettekoor onder lei ding van de heer J. Douwe heeft Donder dagavond in het KSA-gebouw te Beverwijk een alleszins geslaagde uitvoering gegeven van „Goudkaartje en de Troubadour". Deze Troubadour bleek over een verras send zuivere jongenssopraan te beschikken en het geheel getuigde van grondige voor bereiding. De costuums waren keurig verzorgd en gaven met de kleurenbelichting aardige effecten te bewonderen.. Na de pauze werd nog de Jan Klaassen Cantate uitgevoerd. De piano-begeleiding was bij de heer L Tervoort in vertrouwde handen. Het R.K. Operettekoor kan op een geslaagde avond terugzien. Prae-advies van de baan In de raadsvergadering van 20 Decem ber hebben B. en W. van Beverwijk een prae-advies toegezegd naar aanleiding van een voorstel van drie leden, die de leges verordening wilden wijzigen in dier voege, dat het verlaagde tarief mede van toepas sing zal zijn voor vak-verenigingen. B. en W. delen thans de raad mede, dat zij, met de commissie van bijstand van oordeel zijn. dat het niet is toegestaan, de in de wet opgenomen opsomming van in stellingen aan welke de inlichtingen kos teloos of tegen een verlaagd tarief worden verstrekt, uit te breiden, waarom zij de raad in overweging geven het voorstel van de drie raadsleden niet te aanvaarden. Onderwijszaken Het bestuur van de R.K. Jongensschool voor uitgebreid lager onderwijs heeft een aanvrage ingediend om de nodige gelden te mogen ontvangen voor uitbreiding van de bij het schoolgebouw behorende rijwiel stalling. Wegens toename van het leerlin genaantal is dit gewenst, zodat de raad wordt voorgesteld het verzoek in te willi- Crediet voor de Noorderschool In overeenstemming met het advies van de Inspecteur van het lager onderwijs, stelt het raadscollege van Beverwijk voor toe stemming te geven voor een crediet van 1300, welk bedrag zal worden aangewend om enkele voorzieningen, buiten het ge wone onderhoud aan de Noorderschool, te treffen. Vakonderwijs aan de openbare scholen De raad van Beverwijk zal zich Dinsdag bezighouden met het bepalen van het getal wekelijkse lesuren, waarin vak-onderwijs zal worden gegeven aan de onderscheidene soorten openbare lagere scholen. Aan de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs wordt geen vakonderwijs gegeven. Aan de openbare school voor voortgezet gewoon lager onderwijs bedraagt het aantal uren vakonderwijs per week 10- Het aantal leerkrachten, volgens artikel 28 der wet bedraagt 1. Aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs bedraagt het aantal uren vakonderwijs per week 15. het aantal leer krachten volgens genoemd wetsartikel be draagt 5, zodat het aantal vak-lesuren op drie komt. TUINBOUWSTUDIECLUB In „Het Centrum" te Beverwijk heeft de Tuinbouwstudieclub Donderdag een druk bezochte bijeenkomst gehouden. De heer J. Faber vertoonde een aantal van zijn eigen opgenomen films. Again dl si voor Beverwijk VRIJDAG 4 FEBRUARI Kennemer Theater, 7.00 en 9.15 u.: OpM" Luxor Theater, 7 00 en 9.15 uur: Ditte eer mensenkind. W. B.-Theater. 8 uur: Kreten in de nacm- Corso Theater (Castricum), 8 uur: ine Bishop's wife. ZATERDAG 5 FEBRUARI Kennemer Theater, 7.00 en 9.15 u Opium. Luxor Theater, 7.00 en 9.15 uur: Ditte een mensenkind. W. B.-Theater, 8 uur Kreten in ae nacm- Corso Theater (Castricum). 7.15 en 930ui The Bishop's wife.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6