IJmuider Courant Zwaarste straf geëist tegen kardinaal Mindszenty Haarlems Dagblad Minister Stikker Sovjet-Unie biedt Noorwegen een niet-aanvalsverdrag aan Verliezen in Indonesië sinds 2 Januari Koningin Juliana bij Diës-vierïng der Leidse universiteit Jaargang No. 19162 Bureau*'' Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Tel. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem Gr. Houtstr, 93 Tel#*. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Maandag 7 Februari 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal f 4,25 Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur; Robert Peereboom en <©prrtt*F "teaaricmsttje Courant C3nno Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem BEHANDELING van de begroting D Buitenlandse Zaken heeft nogal Erasing ondervonden. De Indonesi- wat ha(i daar schuld aan. Een tijd- sche K'ff® d,e indruk diat de nieuwe L dit departement, mr. D. U. puuster veel tijd daaraan moest wijden S^<er' grote aangelegenheden erdoor raakten" Wel waf de van Antwoord op het Voorlopig ®°V over de begroting op 9 December maar het duurde daarna bijna vascnen rfe behandeling in de s over de begroting op 9 December ar het duurde da ""'der, eer de behandeling in de eindelijk begon. Er komt morgen X, verlengstuk aan. houding in het Kamer- Rn ^ministers houain„ I fhPPft velen verrast en verheugd. Hij SSÏÏwiWrevend te zijn, hij durft «dingen aan, hij spreekt duidelijke ^ïndeliik heeft het departement op het 'n een minister, die zich niet meer in 'Ip vaagheden en in die statige af- Stinz uit de neutraliteits-jaren hult, die nlacht aan te duiden als „op-zien- 51:2 pnplen". De neutraliteits-jaren zijn ^"nc voorbij. Voorgoed voorbij. Velen cat gehoord, maar niet beseft. Dit -ft mr Stikker aanleiding gegeven tot .'schouwing over „de ongeschooldheid K' !ns volk" terzake van buitenlandse po- re ftSgeen een milde term is. Het ver- fS ons evenwel dat het eindelijk eens in lands vergaderzaal gezegd wordt; velen Sn er hopelijk hun voordeel mee doen. Sin 's lands vergaderzaal zelf zetelen er ün wens die daaraan behoefte hebben. w>nt in'zijn antwoord op het Voorlopig Sag heeft de minister de merkwaardige Sn* moeten weerleggen, dat Europees Ejsniein tegenstelling zou zijn met de iliteit. Hij heeft geantwoord: „Het Zrt -is bekend worden verondersteld, dat ^Nederlandse Regering na de tweede -réldoorlog het standpunt van neutrali st zoals dit vroeger werd gehuldigd, heeft «-laten en het is ondergetekende niet ge- tóen dat hierop van enige zijde nu of Ler'critlek van enige betekenis is uitge rend Men zou deze passage uit de Me morie van Antwoord als een vaderlijke toewijzing kunnen betitelen. Maar dian col: een duidelijke! Als verklaring voor de ongeschooldheid volk in de buitenlandse politiek v*R ie minister in het Kamerdebat aan- „dat wij zo lang gezworen hadden ween politiek van: als wij maar met rust göto worden." Een beetje hooghartig hanen wij uit een zijloge onze blik ge- irorpen op de arena van de internationale staatkunde. Nu zien wij er onszelf plotse- lk» middenin geplaatst. Ja, die hooghar tige blik uit een zijloge is een gelukkig beeld voor een minder gelukkige zaak. De minister voegde eraan toe, dat helaas in deze wereld nog lang niet alleen of in de eerste plaats het recht, gelijk het zijn moet, de boventoon heeft, maar dat vaak veel meer datgene, dat de volken voor hun be- hep aanzien, de doorslag geeft. Hij gaf daar voorbeelden van. Hij zei dat het vol taren verkeerd voor een land als het onze zou zijn om nu maar zijn toevlucht tot een iiotosnts-politiek te nemen en de U.N.O. gepield en mokkend te verlaten. Want dat..., gedoogt óns belang niet. Mogen deze inzichten algemeen door dringen, Wij bevinden ons niet meer in de zijloge (daaruit de hooghartige blik wer pend) maar in de arena. Daar is het een geducht gedrang. Wij willen er niet dwars gezeten worden, maar anderen evenmin. Er L« sen politie die het verkeer regelt en geerechter, die uitmaakt wie gelijk heeft, tóran komt op voor zijn eigen belangen. Wil men zich met anderen verenigen, dan aw: men daar, evenals die anderen, vrij vat vooi over hebben. Maar dan zal het resultaat ook zijn, dat men minder in het gedrang zit, Wat de zijloge aangaat: daar konden wij niet in blijven, want dan zou den wij niet meer in tel geweest zijn. En bovendien in een gevaarlijke positie ver keerd hebben, wamt zij was dooi- ouderdom lelijk bouwvallig geworden. Deze commentaar toevoegend aan de woorden van de minister zou ik nog iets willen zeggen over gelijk hebben. Bij me nigeen in ons land bestaat namelijk in hoofdzaak de neiging, vast te stellen dat wij gelijk hebben. Als zij dit uitgemaakt hebben zijn zij voldaan. Het droevige is evenwel, dat de zaak daarmee niet opgelost wordt, Ook zijn situaties denkbaar, waarin wij geen gelijk "hebben, ofschoon wij dat zelf niet inzien. Wie voor eigen belangen opkomt kan zich daarin vergissen. Het is daarom goed dat het buitenlands beleid der regering, evenals iedere andere tak van haar beleid, aan critiek door en namens het volk blootstaat. Dat is democratisch en ge zond. Daarbij moet men dan hegrijpen hoe toestand werkelijk is. Wij zitten niet Beer in een zijloge, maar middenin de arena. Het is verheugend dat minister Stikker tot een veel toeschietelijker beleid jegens net Europese federalisme is gekomen. Aan hankelijk scheen hij alleen maar een ge serveerde houding te willen aannemen, b de Memorie van Antwoord kwam al ®eer tot uiting, o.a. in een erkenning van de belangrijkheid der zaak en in de ver dring: „Als wordt vastgesteld, dat het 'Moralisme krachtig leeft in de Nederlandse Publieke opinie, moet dit worden opgevat Qie zin, dat hier te lande in ruime kring ooi verlangen bestaat naar een verder Sonde associatie tussen Nederland en an- Mre Europese staten dan thans bereikt is de Verenigde Naties, de groep van Mar ot-landen, het Vijf Mogendheden-ver- jag en Benelux". De minister ging toen al bwf1"'" 0p verschillende punten in; nu 'Mk zijn belangstelling nog aanmerkelijk r,ter'niet geringe voldoening van jihr. l' van Waiters (Arbeid), die met de neren Serrarens (K.V.P.), Schmal (C.H.), Korthals (V.V.D.) en Bruins Slot (A.R.) jnmohe indiende voor het bevorderen van 2V|»ed in een te vormen Europees tot is <üe motie, die morgen E2t>UM'V gstuk van begrotingsdebat geven. De minister heeft uus rU n^e?ewerkt. Nu het zover is met !shpiiwV?ent van Buitenlandse Zaken n*et teveel gezegd als men derlana .m°gelijk!heid oppert, dat Ne- tep* J7 t,van de oplossing der vraag- Initiiitm# Europese federatie oplevert, Ook "er?Gr zc>u kunnen worden, hue va»! w bereidwilligheid tot verster- modemi? COntact met de Kamer en tot toont m;^r!ng Jan de buitenlandse dienst l;en Stikker zich vooruitstrevend. bidruk dat eindelijk een wad waait op het Hein R. P. „Om een einde te maken aan alle twijfel omtrent onze vreedzame bedoelingen" „Geen Westerse bases op Noors grondgebied" LONDEN 6 Februari (Reuter) De Sovjet-Unie heeft Noorwegen in een nieuwe nota voorgesteld, een non- aggressie-pact met haar te sluiten. De nota bevat de volgende motivering: „De opneming van Noorwegen in de Atlan tische Unie kan de consolidatie van Noor wegens veiligheid niet dienen, er integen deel toe leiden, dat Noorwegen verwikkeld wordt in de politiek van een bijzondere groepering van mogendheden, die vérstrek kende aggressieve doelen nastreven. De Sovjet-regering kan het niet eens zijn met de verklaring van de Noorse regering, dat de Atlantische Unie wordt opgericht in overeenstemming met de doelstellingen en het handvest van de UNO. Het is be kend, dat de initiatiefnemers tot deze Unie hun toevlucht tot dergelijke argumenten nemen, maar men kan niet het feit weer leggen, dat de Atlantische Unie in werke lijkheid wordt opgericht buiten en met voorbijzien van de UNO en de belangen van de aggressieve politiek van bepaalde grote mogenheden dient. In haar antwoord op de vorige Sovjet nota van 1 Februari j.l. geeft de Noorse regering de verzekering, dat Noor wegen nooit een politiek met aggressieve bedoelingen zal steunen en dat het niet zal toestaan, dat het Noorse grondgebied in het belang van dergelijke politiek wordt gebruikt. De Sovjet regering neemt nota van deze verklaring van de Noorse re gering, ofschoon zij deze verklaring als onvoldoende beschouwt. De kwestie der bases De Sovjet-regering kan de omstandig heid niet voorbijzien, dat de Noorse re gering in gebreke is gebleven een duidelijk antwoord te geven op de vraag van de Sovjet-regering, of het toetreden van Noor wegen tot de Atlantische Unie er toe zal leiden, dat Noorwegen verplichtingen op zich neemt met betrekking tot het inrichten van lucht- of marine-bases op Noors grond gebied. Het is echter bekend, dat het binnen halen van kleine landen in deze Unie juist tot doel heeft hun grondgebied te gebrui ken voor het inrichten van dergelijke mi litaire bases, hetgeen in dit geval van bijzondere betekenis is voor de Sovjet- Unie, daar Noorwegen en de Sovjet-Unie buren zijn met een gemeenschappelijke grens. In het antwoord van de Noorse regering op de vorige Sovjet-nota ter zake wordt gezegd, dat Noorwegen- geen-enkele overeenkomst met andere staten aan zal gaan, welke Noorwegen er toe verplicht, hun militaire bases op Noors grondgebied te verschaffen, zo lang Noorwegen niet bloot staat aan een aanval of bedreigingen met een aanval. Deze verklaring betekent, dat provocatieve geruchten of inderhaast verzonnen falsificaties over een aanvals- dreiging tegen Noorwegen voldoende zou den zijn om Noorwegen Noors grondgebied beschikbaar te doen stellen voor militaire bases en de gewapende machten van vreemde landen op elk ogenblik, met in begrip van de huidige vredestijd In de verklaring van de Noorse regering is er een suggestie, dat een aanvalsdreiging zou kunnen komen van de zijde van de Sovjet-Unie. Een dergelijke suggestie is van alle grond ontbloot, daar de Noorse regering geen rechtvaardiging of reden heeft om te twijfelen aan de bedoelingen van goede nabuurschap van de Sovjet- Unie ten aanzien van Noorwegen, hetgeen elke mogelijkheid van een aanval uitsluit. Het is de Noorse regering bekend, dat de Sovjet-Unie altijd een vriendschappelijke houding ten opzichte van Noorwegen heeft aangenomen en tijdens de jaren van de tweede wereldoorlog heeft zij haar aandeel in Noorwegens bevrijding van de fascis tische aanvallers bijgedragen. De troepen van de Sovjet-Unie werden vrijwillig uit Noors grondgebied teruggetrokken en zelfs eerdef dan de Noorse regering zelf had ge wenst. Indien de Noorse regering echter nog steeds aan de bedoelingen van goede na buurschap van de Sovjet-Unie ten opzichte van Noorwegen twijfelt, stelt de Sovjet- regering, teneinde elke twijfel ten aanzien van haar bedoelingen weg te nemen, de Noorse regering voor een non-aggressie- pact met de Sovjet-Unie te sluiten en op die wijze een eind te maken aan alle twijfél". Nieuwe biokvormingspoging van Scandinavië Noorwegen. Zweden en Denemarken hebben besloten tot een nieuwe poging om een onafhankelijk Scandinavisch militair verbond te vormen, aldus vernam Reuter Zondag te Kopenhagen. Halvard Lange, de Noorse minister van buitenlandse zaken, heeft bij zijn aankomst te New York verklaard, dat hij geen com mentaar kan geven op het Sovjetrussische aanbod van een non-aggressiefpact, zolang het Noorse parlement het niet in overwe ging had genomen. Lange zeide, dat hij minister Acheson zou vragen welke verplichtingen en welke mate van veiligheid Noorwegen kon verwachten indien het tot het Atlantisch Pact zou toe treden. Versterking: der Zweedse defensie vereist Radio Stockholm heeft Zondagavond in een uitzending voor Amerika vei'klaard, dat ofschoon Zweden geen reden had om zich ongerust te maken over de toekomst, de huidige toestand toch „een versterking van de Zweedse defensie vereist". Verder werd verklaard: „Zweden moet voorbereidingen treffen om zijn positie tussen de groepen van grote mogendheden te handhaven. Dit vereist niet slechts onmiddellijke militaire paraatheid, doch tevens intensivering van onze economische en financiële paraat heid". Oslo: Geen beslissing voor Lange's terugkeer Noorwegen zal de beslissing over het Sovjetrussische aanbod uitstellen tottna de terugkeer van miister Lange uit de Ver enigde Staten, aldus meldt het Noorse nieuwsbureau. In Noorse politieke kringen te Oslo ver klaart men, dat Noorwegen in beginsel geen bezwaar tegen een non-aggressie pact met de Sovjet-Unie heeft, omdat Noorwegen geen aggressieve bedoelingen heeft. Dit doet echter niets afaan de Noorse opvat ting, dat Noorwegen natuurlijkerwijze bij een Noordatlantische regionale groepering behoort, zoals verklaard is in de antwoord nota vorige week. Er zou geen sprake kunnen zijn van een non-aggressie pact indien hierin voorzieningen zouden worden getrof fen voor „Sovjetrussische bescherming" in het geval Noorwegen „blootgesteld zou worden aan de dreiging van een aanval", evenmin, aldus genoemde kringen, kan er sprake van een pact met de Sovjet-Unie zijn, indien dit beperkingen inhield met betrekking tot Noorwegens vrijheid om nodig ge achte voorzieningen te treffen met Westelijke mogendheden. Naar men verwacht zal de gehele zaak, het voorgestelde verdrag met de Sovjet- Unie en het voorgestelde Noordatlantische pact, in het parlement besproken worden wanneer de Noorse minister van buiten landse zaken, Lange, uit Amerika terugge keerd. is. Op 't Noorse ministerie van bui tenlandse zaken bevestigde noch ontkende men, dat nieuwe pogingen gedaan zouden worden om tot een Scandinavische allian tie te geraken. Batavia, 7 Februari (Aneta). Een offi cieel militair overzicht geeft de volgende verliescijfers: van 2 tot 9 Januari 64 doden en 8 vermisten; van 9 tot 15 Januari 37 doden en 2 vermisten; 16 tot 22 Januari 40 doden en 3 vermisten; van 23 tot 29 Januari 48 doden en 4 vermisten; van 30 Januari tot 5 Februari 23 dóden. Federalisten en Republikeinen naar Banka vertrokken Batavia, 7 Februari (Aneta). Gisteren vertrokken Anak Agoeng- Gde Agoeng en dr. Ateng en enkele republikeinen, onder wie Darma Setiawan, per lijnvliegtuig naar Banka, waar vandaag ook Soekarno en Hadji Agoes Salim verwacht worden. De verwijten inzake geknoei met Marshall-leveranties „Geen bewijzen gevonden", erkent de aanklager Howard Bruce, adjunct-administrateur van het plan-Marshall, heeft Zaterdag de juistheid erkend van de tegenspraak, die Groot-Brittannië, Nederland en België hebben geleverd op de beschuldigingen, die hij ree.ds twee maanden geleden tegen deze landen had uitgebracht, als zouden zij een onregelmatig gebruik hebben gemaakt van de zendingen aluminium en lood welke krachtens het plan-Marshall waren ont vangen, door deze producten opnieuw met v/inst aan de V.S. te verkopen. Bruce verklaard: „Bij onderzoek heeft men geen enkel bewijs gevonden, dat een dezer drie landen aan de V.S. aluminium of lood heeft teruggezonden, dat door de ECA was verstrekt." Een Britse Skymsater is in Libye neer gestort. Het toestel had een twintigtal passa giers aan boord. Tot dusver is slechts gemeld, dat de piloot om het leven is gekomen. In het Academisch Ziekenhuis te Leiden werd Zaterdagmiddag voor medici een operatie per televisie naar de collegezaal van de afdeling Heelkunde doorgegeven. Hier waren een groot aantal autoriteitenprofessoren en oud-alumni aanwezig. Dit was voor Europa de eerste „getele- viseerde" operatie. Om te voorkomen dat de uitzending ook door willekeurige ontvangers zou kunnen worden opgenomen, werd zij per kabel overgebracht. De beelden werden op een tweetal schermenelk van 1,30 x 1,00 meter gedemonstreerd. Het in gereedheid brengen van de televisie-camera boven de operatie-tafel. Dr. H. J. van Mook bepleit erkenning van gelijk- waardigheid van Indonesiër en Nederlander Sinds de bevrijding is het de gewoonte dat ter gelegenheid van de Diës-viering van de Leidse universiteit studenten, oud studenten en andere leden der universitaire gemeenschap zich bezinnen op vraagstuk ken van algemeen belang teneinde het con tact tussen academie en maatschappij te verstevigen. Koningin Juliana woonde een deel der plechtigheden bij. Zij was aan wezig op de bijeenkomst van de Christen Studenten Raad, waar prof. dr. W. den Boer sprak over „Wetenschap en Christen dom" en prof. dr. H. L. M. van 'Rooyen over „De roeping, de plaats en de verantwoor delijkheid van de academieburger in deze tijd." De Koningin gebruikte met haar studie vriendinnen de lunch en bevond zich na- Prinses Irene als bruidsmeisje bij het huwelijk van mejuffrouw Violet Charlie del Court van Krimpen met jhr. H. W. C. Af. de Jonge van Ellemeet. De bruid is de jongste zuster van mevrouw Feaver, die de huisgenote was van HM. de Koningin in Canada. Morgenochtend uitspraak Voor het Volksgerechtshof in Boedapest is Zaterdag door de openbare aanklager „de zwaarste straf" tegen kardinaal Mind szenty geëist. De zwaarste straf is in Hon garije de doodstraf. In zijn requisitoir zei de aanklager onder meer, dat allen die het proces bijwoonden kunnen vaststellen, dat dit op rechtvaar dige wijze gevoerd is. Ook de beschuldi gingen, dat in de persoon van de kardinaal het katholicisme getroffen moest worden, beschuldigingen die in het buitenland door vijanden van het Hongaarse volk verspreid werden, wees de openbare aanklager van de hand. Kardinaal Mindszenty stond te recht als een individu dat misdaden heeft begaan en daarvoor ook als individu moet boeten. Hij was de grondlegger van een monar chistisch complot en hij had voor de uit voering daarvan de hulp gevraagd en ver kregen van de Amerikaanse gezant te Boe dapest. Inplaats van mee te werken aan de wederopbouw van het land en aan de volksdemocratie, smeedde hij plannen om de Habsburgers op de troon te doen terug keren waarvoor hij speculeerde op een nieuwe wereldbrand. Daarom zou ik mijn ambt saboteren indien ik tegen hem iets anders zou eisen dan de zwaarste straf, gelijk dat overal in de wereld gebeurt voor misdaden als de zijne. „God is mijn getuige". Om zeven uur 's avonds begon kardinaal Mindszenty zijn laatste verklaring. Hij zeide: „Ik sta hier voor de rechtbank van het volk Ik heb een hoge positie in het land. Ik ben reeds een halve eeuw oud en in die tijd wordt iemands mentaliteit door trokken van zekere vaste principes. Deze principes zijn in het leven van de mens even vast gebouwd als het ijzer en de rails die in de aarde worden gelegd. Zij voeren naar een bepaalde plaats en wijzen de weg, evenals de rails. Nu sta ik voor de politie en de rechters. Men stelt mij vragen en ik antwoord. God is mijn getuige, dat ik altijd goede bedoelingen heb gehad. Ik heb nim mer tegen de wetten van de staat willen werken en als dat toch gebeurd is, heb ik het hier verteld zonder opsmuk. God is ook mijn getuige dat ik mij geen vijand van de vrede voel. Ik vind het juist dat de verzoening tussen kerk en staat, wanneer die tot stand komt, duurzaam en hecht is. Ik blijf bij de brief die ik aan de minister van justitie heb gezonden en die hier is voorgelezen. Iedereen kent de in houd van die brief en ik behoef die niet te herhalen. Dat ik bij sommige handelingen in conflict met de wet kwam heb ik mij niet tevoren gex-ealiseerd. Ik erken mijn Albanië profesteert tegen „provocaties van Tito" Albanië heeft in een officieel commu niqué. dat door radio Tirano werd uitge zonden, de „Joegoslavische Trotskisten on der leiding van Tito" beschuldigd van „46 provocaties te land, ter zee en in de lucht tegen Albanië in de periode van 27 Juli 1948 tot 17 Januari 1949. Deze provocaties zouden onder meer bestaan uit „talrijke gewelddadige ontvoeringen van personen uit Albanië en beschieting van Albanese grenswachten". Het communiqué besluit: ..Deze provocaties vloeien voort uit de ko lonisatieplannen die de Tito-kliek jegens Albanië tijdens en na de oorlog koesterde'*. schuld op dit punt en ik heb aangeboden alles terug te betalen. Vanochtend heb ik lange tijd gebeden. Ik heb gebeden om vrede, voor mijn kerk en voor de Hongaarse staat, waarvan ik een goed burger wens te zijn. Ik bad ook voor de vrede van mijn eigen ziel. Moge God u de wijsheid geven een von nis te vellen, dat in het buitenland en hier vrede en verzoening zal brengen". Hierop keerde de kardinaal van de micro foon naar de beklaagdenbank terug, waar hij ging zitten. De kardinaal sprak deze woorden nadat de president van de rechtbank hem had gevraagd of hij het woord wenste. Kardi naal Mindszenty sprak luider dan gisteren Mook. dien onder het gehoor van prof. dr. N. Tinbergen, die een lezing hield over „Wis selwerking der instincten". Zaterdag heeft dr. H. J. van Mook, oud alumnus van de Leidse universiteit en oud luitenant-gouverneur-generaal van Neder lands Indië, gesproken over „De politieke ligging van Indonesië in de wereld". Dr. van Mook gaf een uiteenzetting over de omstandigheden, waaronder Nederland en Indonesië elkaar na de bevrijding tracht ten te vinden en zeide dat de grote stimu lans voor het nationalisme in Zuid-Oost- Azië gedurende de oorlogsjaren voortkwam uit de ervaring, dat men slechts door zelf sterk te zijn en niet door op de sterkte van anderen te bouwen zichzelf kon be schermen voor de ellende van terroristische overheersing door een vreemde mogend heid. De hierdoor gegroeide drang naar baas zijn in eigen huis en het misplaatst ge bleken vertrouwen op de kracht van het Westen als bescherming tegen het kwade geven het nationalisme in Azië het sterke anti-Westerse karakter. Toch bestaan er grote mogelijkheden voor een hechte samenwerking tussen Oost en West, indien wij dit karakter van het Aziatische nationalisme willen erkennen. Niet in het minst bestaan die mogelijk heden, omdat Azië niet het gesloten blok van anti-Westerse tendenzen is, waarvoor het wel eens wordt versleten. Indonesië vormt een strategisch en economisch be langrijk centrum van de om de Zuid-Oost hoek van Azië gegroepeerde, naar Aziati sche begrippen kleine landen en volken, die door hun ligging al eeuwen lang in het verkeer zijn opgenomen geweest en sterk zijn beïnvloed door het Westen. Voorts ken nen zij, wederom in verhouding tot de Azia tische standaard, een opmerkelijke wel vaart. Tegenover deze landen liggen China, India en Japan, waar de Westerse invloeden veel minder sterk zijn, waar onbeschrijfe lijke armoede en ellende heersen en waar men door omvang en desorganisatie der volken nauwelijks van een democratisch bestuur kan spreken, waarvoor in de rand staten echter wel degelijk alle voorwaarden aanwezig zijn. Deze randstaten moeten zich van nature bedreigd voelen door de evenzeer van na ture totalitair georiënteerde continentale volken. Steeds moeten zij beducht zijn voor overheersing door de numeriek sterkere volken van China, India en Japan. Het is daarom van groot belang, voor henzelf, zowel als voor het behoud van een democratisch steunpunt in Azië, dat deze randstaten nauwer met elkaar in relatie treden en neigen tot aansluiting bij de de mocratische krachten in het huidig wereld conflict tussen democratie en totalitair com munisme. Indonesië vormt in de keten van rand staten een sterke en wat de natuurlijke hulpbronnen betreft de krachtigste ge meenschap, waar het grootste deel van de bevolking bestaat uit eigen-geërfde boeren, beschikkend over een groot aanpassings vermogen en uitmuntend door verdraag zaamheid, voorts van oudsher gewend aan een zekere mate van zelfbestuur. Dit kan een hechte grondslag vormen voor een de mocratisch georiënteerd leiderschap in Zuid-Oost-Azië, dat het Westen een nieuw bolwerk zou kunnen geven tegenover de communistische dreiging, aldus dr. Van tijdens zijn verhoor. Hij hield het hoofd rechtop en hield met een hand de micro foon vast. Na deze verklaring van de kardinaal, die gevolgd werd door een dergelijke verkla ring van zijn medebeklaagden is de zitting Zaterdagavond om circa half negen ge ëindigd. Morgen om negen uur zal er uit spraak gedaan worden. De Osservatore Romano, het blad van het Vaticaan, deed Zaterdag felle aanval len op de gang van het proces en verwees In het bijzonder naar „het strenge toezicht" op de journalisten, die het proces bijwonen. In tegenstelling hiermee staat echter dat alle verslaggevers, op twee na, een verkla ring hebben uitgegeven, waarin wordt ont kend, dat er op enigerlei wijze censuur is geoefend op hun verslagen of dat de offi ciële tolken zich aan verdraaiing van het gesprokene schuldig hebben gemaakt. De verklaring was onder meer ondertekend door verslaggevers van The Times, Daily Express, Daily Telegraph en Reuter. Prins Bernhard met Beatrix en Irene in Sankf Anton Koningin Juliana en Margriet komen over enkele dagen Prins Bernhard is Zondagavond met de prinsesjes Beatrix en Irene in Sankt Anton in de Franse bezettingszone van Oostenrijk aangekomen. Ook Prins Aschwin, de broer van Prins Bernhard, brengt daar zijn va- cantie door. Prins Bernhard vertrok Zaterdagmid dag met zijn beide oudste dochtertjes en mevrouw Penning, de verzorgster der prinsesjes, met zijn Dakota-vliegtuig van het vliegveld Soesterberg naar Friedrichs- hafen in de Franse zóne van Duitsland. Vandaar reed het gezelschap per auto naar Bregenz. Daar stond een salonrij tuig van de Oostenrijkse spoorwegen ge reed, dat door generaal Bethouard, de be velhebber der Franse bezettingstroepen in Oostenrijk, ter beschikking van de leden der Koninklijke Familie was gesteld. Zon dagavond om halfacht kwam het gezel schap op het station van Sankt Anton aan, waar Prins Bernhard en zijn dochtertjes begroet werden door Franse en Oosten rijkse autoriteiten. Twee kleine meisjes in Tirools costuum boden Prins Bernhard een bouquet anjers en de prinsesjes" tuiltjes mimosa aan. Beatrix en Irene deelden daarop suikergoed aan de meisjes uit. Prins Bernhard bedankte voor de hartelijke ontvangst en zeide verheugd te zijn, een bezoek aan Oostenrijk te kunnen brengen. Waarschijnlijk zal Koningin Juliana met prinses Margriet Dinsdag of Woensdag in Sankt Anton arriveren. Het verblijf in Tirol zal drie weken du ren. Daarna zal het Koninklijk Gezin zich naar Zermatt in Zwitserland begeven. Nederland heeft de moeilijke plicht hier voor de grondslag te leggen en aansluiting te zoeken met dit Indonesisch nationalisme. Dit kan slechts door een volledige en inner lijke erkenning van gelijkwaardigheid van Indonesiër en Nederlander. Van dit stand punt uit moeten wij Indonesië helpen. Bovenal moeten wij daarbij beseffen, dat een zo opgevatte wezenlijke samenwerking iets geheel anders is, dan het beste met iemand voor hebben en op grond daarvan de ander hulp in eigen gewilde vorm en uit voering opdringen. In de huidige gespleten wereld is het geen wonder dat wij krachten tegenover ons vinden, wanneer wij in een zo belang rijk gebied de democratische gedachte wil len verankeren. Wij zouden ons slechts verbaasd en gegriefd kunnen gevoelen, dat die tegenwerking gevonden wordt in het kamp der democratische mogendheden zelve. Wij dienen daarbij echter te beden ken, dat wij in de afgelopen drie jaren in derdaad verschillende fouten hebben ge maakt en dat bovendien het Westen een soort schuldgevoel heeft tegenover het vroeger wel wat al te zeer verwaarloosde streven van het Oosten naar groter zelf standigheid, zo besloot dr. Van Mook. Nieuwe Sovjettroepen in de Oostzóne Volgens „Die Neue Zeitung", het offi ciële blad van het Amerikaanse militair bestuur in Duitsland, zijn stoottroepen van twee nieuwe infanteriedivisies uit de Sovjet-Unie te Speck in de provincie Mecklenburg aangekomen. Sprundel heeft uit dankbaarheid dat het in de oorlog gspaard bleef een groot bedrag bijeengebracht om er een kapel voor te bouwen. Gebleken is dat men ook een be scheiden carillon van 18 kleine klokken zal kunnen aanschaffen. Het zal een automatisch carillon zijn met een op het torenuurwerk afgestelde speeltrommel en een speeltafel met electrische overbrenging. TOENEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I- in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Aanvankelijk enkele overdrijvende wolkenbanken, later verder toenemen de bewolking en in het "Westen van het land plaatselijk enige lichte regen. Matige en in het Noord-Westen van het land tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Vannacht alleen in het Zuid-Oosten van het land nog plaatselijk lichte vorst. Morgen over dag iets zachter dan vandaag. 8 Februari: Zon op 8.10 uur, onder 17-40 uur Maan op 11.42 uur, onder 4.29 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1