c schudt uw lever wakker Electrificatie van ons spoorwegnet geschiedt thans in versneld tempo ftgaven HOEST PANDA OP DE WALVISVANGST J Wereldnieuws J MAANDAG 7 FEBRUARI 1949 Betonblokken aan de lopende band Vinding van bouwkundig ambtenaar bespaart tijd en materiaal lm. enkele maanden tijds is het tempo V5ih de electrificatie van het Nederlandse spoorwegnet belangrijk versneld. De heer Eisses, bouwkundig ambtenaar te Utrecht, heeft daar de stoot toe gegeven doordat hij er in geslaagd is bij deze werkzaamhe den de montage-bouw in toepassing te brengen. Tot dusverre vergde het maken van de betonnen voetstukken van de zo genaamde „portalen", die om de zeventig meter de spoorbaan overkoepelen en het electrische net dragen, zeer veel tijd, veel materiaal en veel moeite. Dank zij de vin ding van de heer Eisses worden die voet stukken, in de spoorwegtaai „blokken" genoemd, niet meer ter plaatse doch in een speciaal voor dat doel opgerichte fabriek vervaardigd. De tijdwinst is zeer belangrijk en de spoorwegdirectie heeft het nieuwe systeem direct in toepassing gebracht zodra de practijk het grote nut er van had aange toond In de eerste plaats ondervindt Bra bant er de voordelen van. Als de vorst geen spaak in het wiel steekt, zal het tra ject Lage Zwaluwe-Zevenbergen-Tilburg- Boxtel in ongeveer veertien maanden voor electrische treinen berijdbaar zijn ge maakt. Dat is dan ongeveer eens zo snel als men zich aanvankelijk had voorgesteld. Het vak Dordrecht-Lage Zwaluwe heeft dienst gedaan voor de proefnemingen. Men is daar omstreeks September mee begonnen. De fabriek, waarin de voetstukken aan de lopende band worden vervaardigd, werd ingericht op het spoorwegemplace ment te Lage Zwaluwe. Het is een zeer eenvoudig bedrijf, geheel in de open lucht. Het heeft het voordeel dat het zonder hoge kosten en zonder veel moeite naar elders kan worden overgebracht als de electrifi catie-werkzaamheden zich verplaatsen en het bezorgt de spoorwegen een enorme besparing aan mensen en aan materiaal Daar men geen betonmolens langs de spoorbaan kan opstellen (het vervoer is bezwaarlijk en er is meestal te weinig ruimte) moest tot voor kort elk voetstuk ter plaatse worden gefabriceerd. Om de 70 meter werd een hoop zand en grind gestort en er was een vrij groot aantal werklieden nodig om de bekisting en het betonmeng- sel gereed te maken. Dit had talloze be zwaren: ten eerste geschiedde dit niet al tijd op deskundige wijze, ten tweede ging ongeveer 50 pet. van het gebruikte mate riaal door verstuiving verloren en ten derde moest men speciale mensen aanstel len die langs de lijn waakten voor de vei ligheid van de groepen werklieden, als er treinen passeerden. De vinding van de heer Eisses heeft dat alles veranderd. Op de betonvloer in de openluchtfabriek zorgen betonmolens voor het juiste mengsel. Er gaat niets van het materiaal verloren, het tempo van de pro ductie is veel hoger en de kwaliteit aan zienlijk beter. In ijzeren modellen wordt het beton voor de voetstukken gestort. Na een droogtijd van ongeveer tien dagen kunnen de blokken worden gebruikt. Zij bestaan uit een dikke horizontale beton plaat en een verticale betonnen koker, waarin later een ijzeren of betonnen paal wordt neergelaten. Doordat de kwaliteit van het beton zoveel beter is. konden de afmetingen van de blokken aanmerkelijk kleiner zijn dan vroeger. Desondanks is het gewicht van een voetstuk nog 2400 k.g. Voor het vervoer langs het te electri- ficeren traject is een speciale „blokken- trein" geconstrueerd. Hij bestaat uit een locomotief met tender, een kraanwagen en vier platte spoorwagens, die door railstuk ken met elkaar kunnen worden verbonden Over de gezamenlijke lengte van de vier wagens loopt een spoor van 90 c.m. breed te. Nadat de kraan een voetstuk omhoog heeft gehesen, zorgt een lorrie voor het vervoer over de wagens. De trein wordt op die manier in zeer korte tijd met blok ken of palen geladen. Langs de lijn zijn inmiddels de gaten voor de voetstukken gegraven. In ieder gat wordt een blok neergelaten. Een stuk rail. dat dwars door het blok is gegoten, wordt daarna vastgeklonken aan een rail, die onder de spoorbaan doorloopt naar het voetstuk aan de overzijde. De volgende dag worden de palen gezet. Daarna worden de bogen aangebracht, die le palen verbinden. In September zal men beginnen met de electrificatie van het traject Amersfoort- Enschedé. Dit jaar komt ook Leiden-Al- phen-Gouda aan de beurt. Middenstand vraagt afschaffing der Ondernemingsbelasting De voorlopige commissie van overleg der Centrale Middenstandsbonden heeft aan de minister van Financiën een adres gericht, waarin verzocht wordt in het kader van de door de minister voorgestelde herzieningen de Ondernemingsbelasting uit het belas tingstelsel te schrappen. Het adres wijst op de onbillijke last. welke door deze be lasting op het bedrijfsleven en speciaal op de kleine en middengrote bedrijven drukt. De Ondernemingsbelasting als zodanig be hoort. aldus het adres, niet in ons belas tingstelsel thuis, aangezien het een extre belasting is, welke uitsluitend op de onder nemers drukt. Bovendien heeft een der beide grond slagen (het bedrijfskapitaal, inclusief lang crediet) niet met winst te maken en is, zo wordt in het adres verder gezegd, der halve onaannemelijk voor ^n gezond be- drijfsleven. In het kader van de huidige loon- en prijspolitiek zou de opheffing van deze belasting in vele gevallen een uit komst voor het bedrijfsleven betekenen, omdat toch reeds een grote groep in de mogelijkheid, tot een economisch resultaat, te komen, wordt beperkt door prijsbeheer- sing, rantsoenering en vele andere omstan digheden, zodat er vele branches zijn, waarin de ondernemer ëen geringer loon voor prestaties ontvangt dan de werkne mer, die in zijn bedrijf werkzaam is. en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag inoel uw lever een liter gal in uw in gewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederit. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en Uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. "CARTER7^ 1 cWPRP,LLEminil^ De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Pianowerken van Chopin. 7 45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Lichtbaken. 9.30 Licht klassiek concert. 10 00 Voor kleuters. 10.15 Operamuziek. 10.40 Schoolradio's. 11.00 Platen. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Serge Rachmaninoff speelt eigen werk. 12.03 Louis Werner, cello en Jan Nederpelt. piano.. 12.30 Land- en tuin bouw. 12.33 Amusementsorkest 12.55 Zonne wijzer 13.25 Lichte muziek. 13.45 Bijbellezing. 14.00 Vocaal kwartet. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Schoolradio. 15.30 Victor Silvester. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Wig wam. 17.45 Platen. 18.20 Lichte muziek. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Platen. 19.30 „Dit is leven". 19.45 NIWIN. 19.50 Wederopbouw. 20.05 Gewone man 20.12 Cantate no. 57. Bach 20.40 Voordracht. 20.50 Omroeporkest. 21.30 Opera. 22.30 Platen. 22.45 Gebed. 23.15 Kamermuziek. HILVERSUM n, 414.5 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Scandinavische muziek. 7.50 Dagopening. 8.15 Lichte klanken. 8.55 Voor de vrouw 9.00 Weense muziek. 9.35 Zang platen 10.00 Morgenwijding 10.15 Arbeids vitaminen. 10.50 Voor kieuters. 11.00 Viool en piano. 11.30 Voor de jeugd. 12.00 Lyra Trio. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Platteland 12.40 Piano en orgel. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 „Met naald en schaar" 14.30 Sympho- nisch concert. 16.25 Beroemde componisten. 16.40 Voor de jeugd. 17.00 Kinderkoor. 17.30 Melodieën van Jerome Kern. 18.15 Piano Ds. J. van Dorp overleden Oud-predikant der Ned. Herv. Gemeente te Londen In de nacht van Zaterdag op Zondag is te Londen, waar hij een operatie had ondergaan, overleden ds. J. van Dorp, oud-predikant bij de Nederlands Hervormde Gemeente te Londen. Ds. Van Dorp is vele Nederlanders, die tijdens de bezetting naar Londen waren uitgeweken, tot steun geweest. Ook in het vaderland werd hij in die dagen bekend door zijn spreekbeurten voor Radio- Oranje. Ds. v. Dorp heeft ook prinses Irene gedoopt op 31 Mei 1940 in Buskingham Palace te Londen, kort voor het vertrek van het Prinselijk Gezin naar Canada. Ds. Van Dorp werd op 10 December 1887 in Zwijndrecht geboren. Zijn ouders kwamen later naar Haarlem, waar hij het gymnasium bezocht. Na in Utrecht theo logie gestudeerd te hebben werd hij in 1912 predikant in Egmond-Binnen. Daar na stond hij achtereenvolgens in Veendam, Hoorn en Enschedé. In 1929 ging ds. Van Dorp naar Londen, waar hij tot 1946 pre dikant was van de Nederlands Hervormde Gemeente aldaar. Hij schreef onder an dere een boek over zijn Londense erva ringen. Ds. Van Dorp, die meermalen voor de V.P.R.O.-microfoon sprak, was ridder in de orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling zal plaats hebben op een klein kerkhof in Chickney, dicht bij de woning van ds. Van Dorp te Henham (Essex). De „Franeker" bracht vier ton post uit Batavia Zaterdagavond om kwart voor zeven is de K.L.M.-Constellation „Franeker" met een passagier en 4.000 kg post geland op Schiphol, dat in een dichte mist was ge huld, zodat het zicht vrijwel nihil was. Er bestond een mogelijkheid, dat het vlieg tuig zou uitwijken naar Eindhoven, waar het zicht op het vliegveld beter was. Ge zagvoerder De Haas maakte echter een uit stekende landing na ongeveer een kwartier boven Schiphol te hebben gecirkeld. Hij verklaarde dat het weer op de terug reis vrij slecht was, hetgeen enige vertra ging veroorzaakte. Op de heenreis vloog de „Franeker" van Mauritius naar Batavia in 15 3/4 uur. Op de terugweg deed men er een uur langer over. Op de thuisreis maakte het toestel een tussenlanding in Khartoum. Van- Khar toum werd in 14 uur naar Amsterdam ge vlogen. Boven de Indische Oceaan heeft de bemanning contact gehad met drie Nederlandse schepen, de „Utx-echt", de „Straat Soenda" en de „Tjerk Hiddés". Nederlandse auto's in Duitsland niet meer vrij van wegenbelasting Voor de oorlog bestond ook met Duits land een overeenkomst betreffende we derkerige vrijstelling van de wegen- of motorrijtuigenbelasting voor personen auto's. Na de oorlog werd voor-oorlogse rege ling toegepast totdat sinds enkele weken in Duitsland van het personenauto-verkeer weer belasting wordt geheven, welke een rijksmark per dag met een minimum van drie dagen te betalen in „traveller"~marken bedraagt. Naar de mening der K.N.A.C., kenbaar gemaakt in een brief aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Financiën, levert deze bepaling grote bezwaren op. in het bijzonder voor het transitoverkeer. Zij, die zich bijvoorbeeld per auto door Duits land naar Scandinavië begeven, beschik ken niet over Duits geld. Zij reizen op éen dag van de Nederlandse tot de Deen se grens met medeneming van de nodige benzine. Duitse auto's zijn echter in Ne derland nog wel vrijgesteld van wegenbe lasting. De K.N.A.C. verzoekt te willen bevor- Op 31 Januari is het nieuwe stationsgebouw van Schiphol in gebruik genomen. Deze indienst- stelling heeft tot residtaat, dat de vele houten gebouwtjes en barakken kunnen verdwijnen. Op de plaats, die dan vrij komt, zal een nieuw platform worden aangelegd, zodat de vlieg tuigen tot direct voor hel stationsgebouw kunnen taxiën. Veldmuizenplaag in de Noord-Oostpolder Twaalfhonderd ha. wintergerst is vrijwel geheel verdwenen! De schade, welke door veldmuizen in de Noord-Oostpolder is aangericht, blijkt zeer ei-nstig is zijn: van de 8500 H.A. uitgezaai de tarwe ging 20 pet. verloren.Ook de rog ge heeft veel geleden, hoewel de met dit gewas bcteelde oppervlakte betrekkelijk gering was. De wintergerst is vrijwel geheel (1200 H.A.) weggevreten. Ook lucerne en grasland hadden veel te lij den van het optreden van de veldmuis. Het koolzaad bleek minder te zijn be schadigd. Deze cijfers geven een beeld van de vraat zucht van deze ogenschijnlijk zo onschuldige diertjes en maken het duidelijk, dat de ver delging van de veldmuis van zeer groot be lang is. Bovendien zijn de weersomstandig heden gunstig geweest voor de uitbreiding van het aantal veldmuizen, zodat het niet ondenkbaar is, dat de in de Noord-Oost polder heersende plaag zich zal verplaatsen naar Noordholland, Zuidholland, Utrecht en Friesland, in welke gebieden tijdens de oor logsjaren dergelijke plagen voorkwamen. Een doelmatige bestrijding van veldmuizen kan geschieden door het leggen van gifkor rels (muizentarwe) bij en in de holen, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Bovenal is een tijdige bestrijding (in het voorjaar) ge wenst. omdat het aantal muizen dan nog gering is, de holen gemakkelijk te vinden zijn en de landbouwers meer tijd hebben dan later in het seizoen. De veldmuis kan zich zodanig vermeer deren, dat vernieling op grote schaal van landbouwgewassen, vruchtbomen en gras- en hooiland het gevolg kan zijn, daarom is het noodzakelijk, dat landbouwers krachtige maatregelen ter bestrijding nemen. NIEUWE TURBINEMOTOR VOOR AUTO'S De Hamburgse ingenieur Harmsen heeft een nieuwe turbinemotor voor motorvoer tuigen Li elkaar gezet waarvan men in vakkringen een omwenteling verwacht in de automobielindustrie, aangezien zij veel sterker, zuiniger en doeltreffender zou zijn dan de thans bestaande motoren. Deze turbinemotor zou in staat zijn om bij een verbruik van acht liter ruwe olie per 100 km een maximale snelheid van 120 km per uur te geven aan een auto met zes zit plaatsen. Daarbij komt, dat deze motor niet veel groter zal zijn dan een kleine electro motor. De uitvinder wil zijn motor tentoonstel len op de Voorjaarsbeurs 1949 te Hannover. Erwtenoogst stelde ernstig teleur Graanopbrengst werd door het weer ongunstig beïnvloed In het Statistisch Bulletin van het Cen traal Bureau voor de Statistiek zijn de ge gevens gepubliceerd betreffende de defini tieve Oogstraming 1948. Hoewel in het algemeen van bevredigen de opbx-engsten kan worden gesproken, waren er verschillende producten, waarvan de opbrengst beneden het vooroorlogse ge middelde bleef. Als gevolg van een minder gunstige weex-gesteldheid tijdens de groei rijpten de graangewassen in 1948 te snel. In de maanden Juli en Augustus werd een periode van nat weer gevolgd door een periode van grote hitte. Hoewel de stand van het gewas goed werd beoordeeld, bleek toch, dat deze weersgesteldheid de op brengst nadelig had beïnvloed doordat de kori-el te klein bleef. De ontwikkeling van het erwtengewas stelde ernstig teleur. Ook de veldbonen vertoonden maar een matige groei. Stam- bonen leverden in de verschillende teelt- gebieden een ongelijke opbrengst. De natte zomer en het tekort aan zon had een na delige invloed op de vruchtzetting. Boven dien tastten ziekten het gewas aan. Het koolzaad heeft niet teleurgesteld, Hoewel de opbrengst van het kanariezaad goed mag worden genoemd, bleef deze toch beneden de verwachtingen. Ook van mos terdzaad viel de opbrengst lager uit dan men had verwacht. De opbrengst van blauwmaanzaad was vrijwel overeenkom stig de laag gespannen verwachting. De wortel- en knolgewassen vertoonden gedurende het groeiseizoen een uitmunten de ontwikkeling en leverden dan ook een zeer bevredigende opbrengst. Onderzoek naar de herkomst van twee schilderijen Het Bureau Criminele Voorlichting in Den Haag stelt een onderzoek in naar de her komst van twee schilderijen, die door een inwoner van Den Haag te koop werden aan geboden, welke op onregelmatige wijze zou den zijn verkregen. Het betreft een schilderij van 67 bij 92 c.m., voorstellende een naakt slapend kind, en een portret van een oude man. De man stelt vermoedelijk een monnik voor. die in gebed verzonken is. Zijn handen liggen gevouwen op de doodskop. Voor deze man ligt een geopend boek, naast hem staat een globe. De afmetingen van het doek. dat in een brede zwarte lijst is bevestigd, zijn 66 bij 83 cm. De Hagenaar, die de beide wei-ken te koop aanbood, heeft tijdens de oorlog bij de Ne derlandse Arbeidsdienst gewerkt. Na de be vrijding werkte hij bij een Canadese dienst in Den Haag. Het schilderij van het kind zou hij voor 500 sigaretten hebben overge nomen van een onbekende. De waax-de van dit schilderij wordt op ongeveer duizend gulden geschat. Het schilderij van de oude man, waarvan de geschatte waarde tweeduizend gulden be draagt, zou hij in oorlogstijd te Apeldoorn of Deventer voor f 750 hebben gekocht van een vx-iend uit Apeldoorn, die verklaarde, dat hij het schilderij moest verkopen voor een Joodse familie, voor wie hij de zorg op zich had genomen. Hij was door de illegaliteit belast met het onderbrengen van Joodse be zittingen in een pakhuis aan de Brouwers gracht te Amsterdam. In dit pakhuis is tij dens de bezetting vier maal ingebroken. Ver moed wox-dt, dat het schilderij uit Amster dams Joods bezit afkomstig is. Het hoofd van het Bureau Criminele Voor lichting in Den Haag. verzoekt personen, die inlichtingen over de herkomst der schilde rijen kunnen geven, zich tot hem te wenden. In Prégnti, het Zwitserse stadje, waar hij op zijn terugkeer naar België wacht, heeft Koning Leopold een aantal illegale strijders uit de bezettingstijd ontvangen. De Koning met de leider van de groej), de lieer Cannoet. Gronden langs Noord-Oost polder drogen in Sinds de inpoldering van de Noord-Oost polder zijn de gronden langs dit nieuwe land gaan indrogen, waardoor de landerijen grote schade lijden en zelfs gebouwen zijn verzakt. Reeds is de vraag- gesteld in hoe verre de gedupeerde boeren hiervoor door het rijk schadeloos worden gesteld. De schade is echter zeer moeilijk vast te stel len. Eigenaren, die hun land en gebouwen altijd goed onderhouden, hebben van de wateronttrekking veelal de minste last. Theoretisch had de schade dus belangrijk kleiner kunnen zijn dan nu het geval is. Er zijn gebouwen, die goed gefundeerd zijn en nu veel minder verzakken dan andere met een onvoldoende fundering. Met deze fac- tox-en moet rekening worden gehouden bij de vaststelling der schade. De indroging van gronden langs de Noord-Oostpolder heeft de vrees doen ont staan, dat te zijner tijd, wanneer ook het Zuidelijke deel van het IJselmeer wordt ingepolderd, de Veluwe gevaar zal lopen in te drogen. Ir. J. de Jonge,, die thans de leiding heeft van het onderzoek bij de Noord-Oostpolder verwacht, dat daar de gevolgen niet van een zodanige omvang zullen zijn als bij de Noord-Oostpolder. Toch worden er voorzorgsmaatregelen ge nomen opdat geen schade voor de Veluwe zal ontstaan. Hevige explosie in Plaatwellerij In de nacht van Zondag op Maandag heeft op het terrein van de N.V. Plaatwel lerij te Velsen-Noox-d een hevige explosie plaats gehad in een asfaltoven. Het dak van de loods, waarin de oven stond, werd grotendeels weggeslagen en alle ruiten werden vernield. De in de oven aanwezige asfalt gex-aakte in brand. De brandweer heeft het vuur met een schuimblusapparaat bedwongen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Naar de oorzaak van de explosie wordt een onderzoek ingesteld. I leuwe Rode Hoestpoeders van Mijnharde DOOS 43 Cf 1^— Candidaatstelling voor gemeenteraden op 10 Mei Dit jaar zullen in alle gemeenten raads verkiezingen worden gehouden. In de wet van 1 Maart 1946 is bepaald, dat na de ver kiezingen in dat jaar na 'n termijn van drie jaren weer raadsverkiezingen zullen wor den gehouden om te voorkomen dat be paalde jaren meermalen gestemd zou moe ten worden. In de Gemèentewet is de can didaatstelling algemeen bepaald op de tweede Dinsdag in Mei. B. en W. hebben de bevoegdheid de verkiezingsdatum vast te stellen. Voor Rotterdam en Den Haag is deze bepaald op 22 Juni. Concept voor de Europese Raad gereed Communiqué permanente com missie van Brusselse Pact De algemeen secretaris der permanente commissie van het Brusselse Pact heeft het volgende communiqué gepubliceerd: „De permanente commissie van het Brus selse Pacht heeft overeenkomstig de richt lijnen van de raad van advies de gedetail leerde plannen voor een Europese raad in studie genomen. Een grote mate van alge mene overeenstemming werd bereikt, doch een definitieve beslissing achtte men niet mogelijk voor een conferentie, waaraan naar men hoopt, ook andere Europese regeringen zullen deelnemen. Onder dit vooi'behoud doet de permanente commissie de volgende aanbevelingen: 1). De raad dient te bestaan uit een com missie van ministers en een adviserende vergadering. 2). De commissie dient een minister per deelnemend land te omvatten. Zij zou be voegd zijn alle aangelegenheden te behan delen, die van gemeenschappelijk belang zijn voor de leden-staten, behalve kwesties be treffende de landsverdediging. De commisie zou bovendien de werkzaamheden van de advisei-ende vergadering voorbereiden; 3). De vergadering is bevoegd om te be raadslagen en aanbevelingen te doen aan de commissie van ministers. Zij heeft geen wet gevende of constituerende bevoegdheid. Iedere regering zal voor haar land vaststellen, op welke wijze haar vertegenwoordigers worden aangewezen. 4). De vergadering zal overleg plegen aan gaande alle punten, waarover de commissie van ministers om advies verzoekt. Zij kan eveneens het initiatief nemen aangelegen heden te bespreken, die van gemeenschap pelijk belang zijn voor al de leden-staten. in liet bijzonder economische, sociale, culturele en juridische kwesties: practische maatre gelen overwegen, die ten doel hebben nau were onderlinge eenheid te bevorderen, en middelen bestuderen om onder de volkeren van Europa beter begrip te ontwikkelen voor de beginselen, die de basis vox-men van hun gemeenschappelijke beschaving. De beslis singen worden genomen bij meerderheid van stemmen der aanwezigen. 5). De vergadering zou normaal eenmaal per jaar een gewone zitting houden. Zij zou tevens bevoegdheid hebben commissies te benoemen voor onderzoek of voorbereiding in détails van kwesties, die op de volgende zitting- moeten worden besproken. De de batten dienen openbaar te zijn. Italië en de raad van Europa Men venvacht, dat ongeveer midden Februari te Rome een uitnodiging voor Italië ontvangen zal worden, zitting te nemen in de raad van Eux-opa, die door de mogendheden der Westelijke Unie zal wor den opgericht. TSJECHOSLOWAAKSE „REGERING IN BALLINGSCHAP". Een aantal Tsjechen, die vóór de commu nistische omwenteling van vorig jaar hoge regeringsposten vervulden, is te New York aangekomen om Maandag in een ver- gadex-ing plannen uit te werken voor de vorming van een „regering in balling schap". Het zijn: generaal Sergei Ingr, oud-mi nister van defensie, Vaclaw Majer, oud minister van voedselvoorziening, dr. Jaro- slaw Stran, oud-minister van onderwijs, Miroslaw Sedlak en Hubert Ripka, oud minister van buitenlandse handel. ,6. „Ha, een eskimodorpriep Lummel uit, misschien kunnen we daar wat te eten krij- nen" „Stel ie daar maar niets van voor," potpourri 18.30 Toneel. 18 45 Gevraagde pla- j ^eren, dat de regeling van vóór de oorlog snauwde de stuurman, „want dat dorp is ten 19.30 Thomas Magyar, viool en Pierre wordt hersteld, zodat Nederlandse auto- Doorenbos!°21^5 Buitenlands overzicht. 22.00 mobilöten ook in Óuitsland, zoak in vrij- Populaire muziek. 22.30 Kamermuziek. 23.15 we^ a^e andere landen, zijn vrijgesteld gymphonisch concert. 1 van het betalen van wegenbelasting. eens, wat hebben we hier? Sporen! Er zijn hier i nog meer mensen„Dat zullen de eskimo's zijn," meende de harpoenier. Dat zou je wel willen hè, verstoot kluisgat van een kerel! I verlaten als een kippenren op marktdag, en als Weel je nietdat eskimo's een soort sneeuw- die kerels gaan zwerven, zorgen ze er heus wel schoenen dragen? En deze afdrukken zijn van I voor, dot ze geen kruimel achterlaten. Maar kijk heel gewone laarzen. Neen, er zijn andere 1 mensen hier geweest, daar durf ik een halve I cent onder verwedden." Een beetje argwanend keken ze naar de verse voetsporen in de sneeuw en onwillekeurig begonnen ze iets langzamer te lopen. „Het zullen toch nietbegon de stuurman, doch hij maakte zijn zin nooit af, want van achter een iglo traden plotseling Panda en de kapitein te voorschijn. Kapoenga. de Eskimo-W,,. publiek der Letteren, Amst°.' Florence Hayes. 5Terdï' Ook dit jongensboek uit de seri, Verrekijker" heeft opmerkelijke kwSit.-r die zich onder meer manifesteren in natuurgetrouwe en levendige besehm van het bestaan der Eskimo's, temitU,. wie een kleine Kapoenga vecht vnnr leventje. j jZ De kinderen van de Lichten Nederlander in de veelheid van"S: auteurs heeft dan ook recht op waarderin, bij-voorbaat. Terpstra's beschrijving fc" Schokland uit de tijd, dat dit nog een eiig was in de Zuiderzee met als eenzame h™/ ners een hchtwachter en zijn gezin wl net voldoende epische kwaliteiten om h» tot een graag-gelezen werk te maken m of het ooit tot de „klassieke jeugdliter'aE zal gaan behoren, zoals de uitgever riiSv optimistisch voorspelt, is een vraag d 2Z de nodige reserve behandeld moet'word.. Want voor een plaats in het panthéonX ïeugdauteurs zal Terpstra toch meer moei leveren dan een aardig, maar ondanks alk- gewoon verhaal, dat de gespannenheid de taalbehandeling mist, waarmee een Kk viet zich zonder het te willen in de rij I. onvergetelijken rangschikt. Rein van iX heeft er fleurige tekeningen bij gemaalv die van een gedegen illustratief talent s. tuigen. Zij spreken veelal meer aan dan c» ietwat stijve stijl van Terpstra, wiens Friet, aard hem meermalen parten speelt bij A pogingen om los te raken uit de degelijkM der opstellen-leverende onderwijzer. J p Winston Churchill over de Indonesische kwestie Vorige week is, zoals gemeld, aan Win ston Churchill de gouden Grotius-medaili» van de Nederlandse Vereniging van Inter- nationale Rechtsorde uitgereikt in de Lor., dense Guildhall. Ter gelegenheid van deze onderscheiding heeft de Britse öud-prenuer een rede uitgesproken, waarin hij oude meer enkele woorden wijdde aan de Indo nesische kwestie. „Op het ogenblik," za zeide hij, „streeft de Nederlandse regcra; er vastbesloten naar, de werkelijke voor uitgang in Indonesië te vrijwaren voor de greep van het tweeling-monster ana chie en communisme." Amerikaans initiatief voor nieuwe wereldvakbond Het bestuursbureau van de Amerikaans vakbond de A.F.L. heeft medegedeeld ds! deze organisatie bereid is onderhandelinge: te openen met haar tegenstander, het C.I.O. en de niet-communistische vakbonden vu andere landen om een nieuw international verbond van vakverenigingen te stichten. Oud-international R. Vis door T.N.I.-ers ontvoerd De correspondent van Aneta te Bandoen? meldt, dat Woensdag de administrateur van de ondex-neming Passawahan in het Bandjarse werd ontvoerd. Bedoelde admi nistrateur is de heer R. Vis, oud-voetballer van H.V.V. en oud-speler in het Neder landse elftal. De heer Vis werd met de ge hele ondernemings wacht weggevoerd door een kapitein van de T.N.I. en nog tvMig man. De kapitein en zijn volgelingen waren vermomd en werden vriendelijk ontvangen. Omtrent het lot van de ontvoerden is nietj bekend. Veiligheidsraaad gaat spreken over vermindering der bewapening De Veiligheidsraad zal morgen, Dinsdag bijeen komen, teneinde de door de Assem- blée aangenomen resolutie tot een vermin dering der bewapening in bespreking t( nemen. Deze bespreking was indertijd 0) verzoek van de Sovjet-Unie uitgesteld. VERVOER OP LUCHTBRUG ONDANKS MIST HERVAT. Na vijf uur lang ten gevolge van de mil geheel stilgelegd te zijn, is het verkeer c? de luchtbrug naar Berlijn gisteren gedeel telijk herwat. Grote delen van Berlijn waren nog in dikke mist gehuld, doch met behulp vu radar kan weer elke drie minuten ee vliegtuig op Gatow landen. Britse communisten pleiten voor Reimanns vrijlating Het bestuur van de Britse communisti sche partij heeft een verklai'ing uitgege ven, waarbij een beroep gedaan wordt op „alle arbeiders en democratische organi saties" bij de Britse regering aan te drin gen op vrijlating van Max Reimann, voor zitter van de communistische partij West-Duitsland, en nietig verklaring van het hem opgelegde vonnis van drie maan den gevangenisstraf. Te Düsseldorf heeft generaal Bishop, Britse gewestelijke commissaris van Noord- rij n-Westf alen, het voorstel van de parle mentaire adviesraad' te Bonn, om Max Reimann vrij te laten, afgewezen. ERNST REUTER IN LONDEN. Professor Ernst Reuter, de „Westerse burgemeester van Berlijn, is Zaterdagavond op het Londense vliegveld Northolt aange komen. Griep. Een nieuwe griepepidemie wordt ge meld uit vele delen van OostenrijK. Wenen zijn volgens de „Wiener Kuriw thans 32.000 grieppatiënten. Exodus. In totaal 58.978 verplaatste Pe-, sonen in Oostenrijk hebben het - door toedoen van de intemation- vluchtelingenorganisatie in de afge' achttien maanden verlaten. Klacht. De Moskouse „Prawda" brieven te hebben ontvangen, wa geklaagd wordt over de slechte kwau. van kleding, meubelen, ijzsnwa-- fietsen en horloges, die door som. fabrieken in de Sovjet-Unie xv gemaakt. Erkenning. President Juan P®r°,n medegedeeld, dat Argentinië besi heeft de Israëlische regering te erst- nen. n- *rant. Na een onderbreking van l:! scheidene jaren kon men deze w Madrid opnieuw Franse dag kopen Twee uur na aankomst np* exemplaren gewoonlijk reeds ver verkocht.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2