Onder de oppervlakt e der scni nweVaart loeren dodelijke gevaren op onze visserij Het testament 7 FEBRUARI 1949 MAANDAG ly/EEDE VISSERIJDAG De bakens moeten verzet; de wetenschap daagt uit een tot sprookjespaleis omgetoverde, berijpte „Zandhoeve" is Zaterdag het kjl-weekend voortgezet. Na een korte nachtrust vanwege het langdurige nakaarten -vorige avond en een vrolijk begin met het oog op een gevonden voorwerp op de l ink van een der Hogescholieren, kwam dr. .1. Olie, hoofd van het visserij-proef- t lionte Utrecht, aan het woord over het „onderzoek van visserijmaterialen". Later op j daK vertelde drs. A. G. I). Hildebrandt iets over het economisch research-werk en i p J H. v. d. Broek nam het voedingsonderzoek en enige minder prettige conse- Llïiii »»w zit" 'ekenlne. Y-n verlenging van de levensduur der ii n voor de verschillende takken der ESrii aldus dr. Olie, was van het begin (sen der bestaansgronden van het ïr htse proefstation, waardoor een grote L nirine voor de visserij verkregen kon den Reeds omstreeks 1870 kwam een S onderzoeker tot de slotsom, dat slijm \i vetten de grootste vijanden der haring en ziin, zodat een lichte taning al won- kan doen. Het Utrechtse proefstation nog niet zo lang geleden het advies ven de netten aan het einde van het ^oen in een zwakke ammoniak-oplossing Srlê dompelen, waardoor het slijm ver- S om ze later met kopersulfaat te Edelen. De zee-netten worden veelal Lhroomd" met kaliumbichromaat, maar ikundigheid kan bij deze bewerkingen iaverechts resultaat opleveren. Beter is «I een dubbele chromering met een taning Sen de beide spoelingen in. Het oliën der haringnetten kan bij de droging het weg vloeien v" IJMUIDER COURANT de taan ten gevolge hebben. Gelukt de droging vlugger en gelijk- «tieer te doeD verlopen en dan is het, w'rens dr- Olie. nog mogelijk een ge smeerd net op deze wijze te oliën. Sisal kan manilla vervangen. «et klassieke verduurzamingsmiddel de "hou" heeft natuurlijk eveneens de mrtdurende aandacht der wetenschap en ride proefnemingen zijn voor de visserij wat resultaten gehaald. De visser zelf «it nog al eens op de kleur van de taan maar dr. Olie vertelde, dat deze vaak lelijk is; het hechtvermogen en het S St dê doorslag. Uit de voorbeel- dmdiehfl aan de praktijk ontleende, bleek rist een teveel aan looizuur in de taan ow het algemeen de hechting ongunstig beïnvloedt, hoewel de omstandigheden rëyonder'het net wordt gebruikt een vrij jr enliike invloed uitoefenen op de duur- isnheid van het vistuig: wit katoenen, «ut vooraf met soda behandelen is bij- beeld niet al te best. Over het materiaal-onderzoek deed dr. Olie de voorspelling, dat de supe rieure Java-sisal op den duur de manilla zal kunnen vervangen en ver dringen, wanneer binnenkort de Juiste prepareringsmethoden zijn uitge dokterd. Het cocosgaren bijvoorbeeld zal op den duur vöofhet,opvullen, (het „hart") van dikke kabels ingang vindén, welke ov.er-' tchMih'g vooral" dé haringdrijfnetvisserij- tesfade kan'kómen. Nylon voor vistuig. De nieuwe kunstvezel Nylon is uiterst besürjüg in water en dubbel zo sterk als rnlüa, waarbij nog het voordeel van een ftftfepelheid komt. De gladheid van deze r.f.'heeft echter haar nadelen: de knopen la een net schieten makkelijk los en het Mltanbreien is met het materiaal niet ge- rakieiijk. Met verdund kiezel-zuur (Sy- ton) en zachte zeep laat de Nylon zich eiter aanmerkelijk verstroeven. De rek van Nylon is veel elastischer dan van de traditionele grondstoffen. Overigens houdt het proefstation zich bezig met de aangroei op de scheepswand als de kootteer met koperauleaat (opgelost in benzol) wordt gemengd wordt de aan- groelwering veel 'groter met 't drijf ver mogen van kurk, dat door 'n paraffinebad bevorderd wordt; met de oliën voor de scheepsmotoren en met zoveel andere mate rialen, waarmee de visserman dagelijks ontgaat. De strijd tegen de vernielwoede 'en de zogenaamde „dopworm", die al heel 'at schade aan netten heeft toegebracht, hooft tenslotte de volledige aandacht van dr. Oiiè en zijn mensen. Ket het gezag van de doorknede econoom op visserijgebied besprak drs. Hildebrandt vervolgens een heel ander onderwerp: na— gelijk de worsteling in de handelssector, zich na de sluiting der grenzen rong 19'0 ging ontwikkelen. De hardheid der verhoudingen maakt sindsdien een voor- Wntig beheer- van elke visserij-onder- jwming noodzakelijk en vooral de na-oor- 5se 'öd liet zien, dat het economisch on- uerzoek geen dode letter betekent, maar de gnemér voor grote stroppen kan be- Dit onderzoek zal zich uiteraard met de «omst bezighouden en drs. Hildebrandt f nae, dat de koopkracht van de brede «massa zich langzamerhand gunstig zal ®°nJwikkelen, wat voor de visserij on- 5 Hield bemoedigend geacht moet wor- Daarnaast heeft de overheid ingezien, v°ed'nS vön het volk op den duur ..J' "édeler" moet worden, hoewel de Ln ^meerdering van levensmidde- gelijke tred kan houden met dni!» m-gsaccrès. Dat ook op dit punt van d een waardevolle eiwit-aanvulling lonW I°f°selVöorziening t.ot in een verre diwn4 levererh maakte de bemoe- '''■'«hfehlSer"'008 Va" d8Ze mlCl" Panklaar en goedkoop. Jfc;d® visserij is volgens hem de Prodim» i pgefiaan: ^et Noordzee- den VA»faL-?p den duur te kostbaar wor- een pan ton npj f, c,'--'echt ver- ender j dustnahsatie van de visserij, .ucr andere ifnn, i,„4 den vn l p aen auur te kostl Baar 1 grote Publiek, dat iyiet n.jd) en goedkoop gerecht «der lndustrialisatie van de visL«J vnes»trauri8re door bet inschakelen vai dit vpriaW S za^ een der antwoorden op n6en moeten vormen. Drs. Hilde- Agenda voor Velseo en Urnuiden Thall,MJANDAG 7 FEBRUARI. Rtx r' uur: -Shanghai Gesture". «BE "Hellzaroppin", ikllh? ag 8 februari. Bex a',, uur: "Shanghai Gesture", ""■«uur: „Hellzapuppin". brandt besprak nog de werkwijze van het economische visserij-onderzoek, dat „inzage in de boeken op vrijwillige basis" nodig heeft. Een sceptische vraag, of de vis wel ooit de plaats van vlees zal innemen, werd beantwoord met de opmerking, dat heel Nederland nog lang niet eens per week vis eet, zodat het totaalverbruik nog aanzien lijk omhoog kan, waarnaast ook de export theoretische mogelijkheden inhoudt. Nederland is achter. De Zaterdagmiddag werd gevuld meteen lezing van dr. v. d. Broek, uit Utrecht, die op het terrein van het voedingsonderzoek, speciaal van de vis, over „het product na de vangst" sprak, zodat hij daarmee de kring van vangst tot consument sloot, die door de rij van lezers werd gevormd gedu rende de beide dagen. Het centrale punt van zijn betoog werd het nut van de weten schap in het organisme der hele visserij, vaak voortbouwend op de ervaringen van de bedrijfsgenoten zelf, aansluitend ook op de behoefte aan een „ideaal menu" met een optimum aan voedingswaarde. De factor bederf beheerst zowel de pro ductie als de distributiesector van het be drijf, waarlegen de onderzoeker vele wa penen der wetenschap in het geweer weet te brengen. Het bacteriologisch werk heeft zich zelfs uitgestrekt over de schepen, waar de manden bijvoorbeeld haarden van be smetting bleken te zijn en wanneer dit euvel wordt weggenomen, zal de vis dus veel langer vers blijven. Zelfs het ijs is niet in staat de bacteriën geheel te doden, maar bij 20 graden lean men aannemen, dat, zij zich niet kunnen ontwikkelen. Naast de warmte als bestaansvoorwaarde voor microben is er nog het vocht, dat door drogen, roken of zouten wordt weggehaald en ten derde is het mogelijk door sterk verhitten (steriliseren) de bacteriën te eli mineren. De -conserveermiddelen (giftig voor de microben maar niet voor de mens) kunnen tenslotte samen met alle genoemde remedies worden togeepast. De verre visserij staat of valt met de mo gelijkheden van conservering tijdens de lange reizen. Dat de Engelse trawler „Fairfrec" op dit stuk van zaken ongetwij feld nog baanbrekend werk zal verrichten, was voor deze inleider buiten kijf en hij merkte daarbij direct op, dat het buitenland veel verder is ten aanzien van het bacte riologisch visserij onderzoek dan wij. In Engeland, Denemarken en Noorwegen wer ken bijvoorbeeld uitgebreide laboratoria samen,,met een speciale exportcommissie,. alle uit te voea-en; filets keurt,- wat; in- IJsland al hetzelfde liedje is, - Gelukkig kon dr. v. d. Broek consta teren, dat er ook in Nederland „iets broeit", hoewel hij toch de ernstige vrees uitsprak, dat wanneer er niet gauw iets gedaan wordt, ons land „er uit ligt." Het woord is aan de visserij. In Utrecht en Den Helder wordt inmid dels gewerkt r in samenwerking met de stichting toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek, waarvoor cje helft door de rege ring en de andere helft door de industrie wordt betaald. Dit TNO, dat zijn vertak kingen over alle practische én'wetenschap pelijke mogelijkheden bezit hier is Ne derland de rest van de wereld ver vooruit heeft nog lang niet genoeg belangstèllihg van de zijde der visserij. En met deze vrij sombere conclusie, die slechts door het be drijf zelf kan worden omgebogen in een betere richting, was dr. v. d. Broek aan het eind van zijn betoog en het Visserij week end weer voor een jaar aan het slot van zijn bestaan. SLUITBOOM ONTZET Tengevolge van een aanrijding door een auto is Zondag van de spoorwegovergang aan de Wijkerstraatweg de sluitboom aan de zijde van Beverwijk ontzet. De boom kon niet geheel worden geslo ten, maar toch nog wel zodanig, dat althans de afsluiting duidelijk waarneembaar was. Poolss vis-export Raming uitvoer overtroffen De totale vangst van de Poolse zoet water-visserij bedraagt, ruw geschat, 17 millioen k.g.. 5 millioen kilo karpers, 2 rnillioen riviervis en 10 millioen vis af komstig uit de meren. Snoek, zeelt, zalm en forel zijn de be langrijkste soorten, aldus Fishing jNews. De visserij op de meren brengt'hoofdza kelijk paling, voorn en baars op. De.eigen binnenlandse markt wordt voornamelijk door de zoetwatervis voorzien. Vooral in de laatste jaren betekent dit een verrui ming van perspectief voor een bloeiende export. In 1948 werd er ongeveer 1000 ton uit gevoerd naar Tsjecho-Slowokije en Duits land, zodat men rustig de conclusie kon trekken dat de Polen inderdaad, een woordje in de visserij-wereld mee-mogen spreken. De vraag naar vis in Polen zelf.- is, in vergelijking tot de jaren vóór het uitbre ken van de tweede wereldoorlog, aanzien lijk teruggelopen, hoewel de visserij thans intensiever wordt beoefend. Het ligt- dus voor de hand, dat de export hiervan zijn profijten trekt. Het voornaamste exportartikel is ka beljauw, die men zowel bevroren als ge zouten uitvoert. Het plan bestond in 1948 in totaal 8000 ton van deze vis te exporteren; doch, daal de vangsten de raming verre hadden over troffen, was men in staat genoemde ra ming op te voeren tot 14000 ton. Hiervan gingen 2000 ton naar Engeland, 90Ö ton naar Tsjechoslowakije, 2000 naar Oosten rijk, 300 naar België en 9000 naar Duits land. Voorts werd 1400 ton haring uitge voerd en tenslotte kon men 500 ton 'zalm en paling onder de klanten distribueren. Vis, die niet in een directe behoefte voorziet, wordt gerookt en ingeblikt en als „speciale lekkernij" op de markt gebracht. Demonstratie Jeugdwerk IJmuiden-Oost De Katholieke Jeugdbeweging van IJmuiden-Oost heeft Zondagavond in het Patronaatsgebouw een demonstratie gege ven voor ouders en genodigden. De aalmoezenier van het jeugdwerk, pater Pontianus, zette de betekenis van de verschillende organisaties uiteen en spoor de de ouders aan steeds hun steun en medewerking aan de zo belangrijke vor ming van de jongeren in katholiek ver band te verlenen. Onder tromgeroffel marcheerden hierna de Gidsen, Welpen en Verkenners de zaal binnen en werd met het eigenlijke pro gramma begonnen. In een fleurige aaneen schakeling van zang, muziek en dans werd de aanwezigen, een indruk gegeven van het werk in de jeugdbeweging. De geestige sketches deden het zeer goed en de verschillende reidansjes werden cor rect uitgevoerd. Een woord 'van lof voor het mandolineclubje, en de aardige imita tie van een hawaiïan-gitaar. Het publiek toonde zich zeer enthousiast en de jeugdbeweging van IJmuiden-Oost kan dan ook op een geslaagde avond te rugzien. hoogwatertijden 7 Februari: 9.39 en 10.11. 8 Februari: 10.44 en 11.25. IJmuidens Roem in het Patronaatsgebouw Voor eön Uitverkocht huis gaf de accor deonvereniging „IJmuidens Roem". Za terdagavond een concert voor haar dona teurs jn het Patronaatsgebouw. In zijn welkomstwoord maakte de heer D. de Groot, voorzitter van deze bloeiende vereniging melding van het verheugende feit dat het in de bedoeling van haar diri gent.-de lieer D. Wijker, ligt om in het ver volg partijen te gaan spelen. Hel is een bewijs van de goede en vooruitstrevende geest die er onder dit ensemble heerst, dat men wil afstappen van het samenspel, dat, hoe correct ook uitgevoerd dikwijls charme en bekoring mist. Opvallend is dat „IJmuidens Roem" bij ieder nummer te kampen heeft met een aarzelend' begin. Wij zouden dan ook gaarne een zelfbewuster optreden van .dit orkest; dat zeker tot groter dingen in staat is, willen- zien. Met deze opmerking wil len. wij echter geen afbreuk doen aan de uitvoering van Zaterdagavond die al bij al ongetwijfeld op een hoog plan stond. Het' optreden van mevrouw Wijker en mej. J. v. d. Lugt met „Circus Rentz" had een dermate groot succes dat de dames zich lieten verleiden tot een toegift, een vlotte wals-musette van Joop de Leur. De knappe vertolking van enige opera melodieën van Verdi door het duo Drij- ver-Wijker, verdient een extra woord van lof. Een enthousiast publiek beloonde hen mei een welverdiend, langdurig applaus. De cabaret-artisten Leni en Tony Bouw man -brachtén deze avond de 'komische noot. Hoewel zij af en toe dreigden af- te zak ken naar minder goéd amateurisme, wis ten zij met hun levensliedjes de zaal te boeien en hadden over bijval niet te klagen. Het moet ons van het hart dat er onder de aanwezigen verschillende waren die zich niet altijd even geruisloos gedroegen hetgeen, op zijn zachtst uitgedrukt, sto rend was. L. v. B. MARKTBERICHTEN 5 Februari 1949 Aanvoer. 30 kisten tong en tarbot, 20 kisten poon, 235 kisten schol, 220 kisten schar, 20 kisten bot. 820 kisten makreel, 250 kisten schelvis, 375 kisten wijting, 15 kisten leng, 510 kisten koolvis, 400 kisten kabeljauw, 2060 kisten v. haring. 75 kisten diversen. Totaal 5030 kisten. Besommingen RO 53 Dirkje 14.123: IJM 57 Medan 23.1" IJM 155 Horn Rif 3790; IJM 6 Norma 19.470. KW 227 2900; KW 104 1080; KW 16 3180; KW 59 2240. KW 21 IJM 230 1380. Prijzen. Heilbot 3.20—2,79; gr. tong 1,95—1,85; gr.m, tong 2,151,95; kl.m. tong 2,352,10; kl. tong I 2.30—2.05; kl. tong II 1.80—1.75; tarbot I 2.902.35. per kg. Tarbot II 118: tongschar 5446: schartong 3118; gr. schol 5143; midd. schol 5139; k.l schol 3416; schar 3511,50; bot 2929; haring 156.10 makreel 3218.50; gr. schelvis 7254: midd. schelvis 5647; kl. schelvis 39 —19: wijting 2910,50; poon 2017; midd. gul 41.50—37,50: kl. gul 41—34; hom 31,50; ham 5932; kl. koolvis zwart 3022; kl. kool- vis wit 4135, per 50 leg. Kabeljauw 12280; leng 8272; koolvis zwart 42,5038; koolvis wit 8479, per 125 kg. De Raad van Beroep in Neurenberg heeft zijn eindoordeel over de voormalige vice-kanselier van Hitler, Franz von Papen uitgesproken Wederom werd hij als hoofdschuldige aangewezen, maar de acht jaar dwangarbeid, hem in eerste instantie opgelegd, kwamen te vervallen en slechts een boete van 30.000 mark zal hij nu nog moeten voldoen. Von Papen met zijn dochter (links) en zijn vrouw na de uitspraak. Velsen-Noord Uitstekende feestavond van „De Eendracht" De feestavond, welke het Mannenkoor „De Eendracht", directeur de heer Frits Uyttenboogaard, Zaterdag in gebouw „Con cordia" heeft gehouden als een propagan damiddel tevens voor de uitbreiding van het koor, heeft qua verzorging een uitste kende indruk achtergelaten. „Concordia" was voor deze gelegenheid meer dan vol en zelfs moesten vele bezoekers zich met een staanplaats tevreden stellen, wilden zij het cabaret-programma onder leiding van Lou Marti kunnen volgen. Geen wonder, dat voorzitter P. Krabbendam zeer voldaan was. „De Eendracht" had ter introductie eon viertal werken op haar répertoire, dat niet gemakkelijk was gemaakt. „Vlaamse Ker mis" van Uittebroek, a capelle gezongen, was goed op toon en begeleid door piano, vermocht Der Spielmann van Emïl Kvae- mer eveneens een beschaafde indruk ach ter te laten. In Wcin und Liebe van Schubert, zeer moeilijk door intervallen, sprak het mooie basregister, dat ook in Jagerkoor van Von Weber duidelijk werd gedemonstreerd. Ook hier bleven de tenoren echter te licht in een enkele dissonant. Het feestelijk gedeelte is een lachsucces geworden. Tony van Zwol wist door zijn athletische en mimische voordracht het pu bliek met actualiteiten, zowel in conférence als lied, te pakken. Jolly en Joker vormden een uitstekend paar in hun komische schet sen. Bewonderenswaardig is steeds weer de muzikale excentriek Lou Marti en Jan Da vids kon op zijn „Scandalli" gevoel, virtuo siteit, voordracht en rhythmiek gelijktijdig demonstreren en verwierf veel bijval. Het mooiste nummer vormde het Majoco-trio, een Argentijns guitaar-trio in prachtige costumes. Al met al kan het Mannenkoor „De Een dracht", dat bovendien ook nog materieel succes had, op een uitstekende feestavond, besloten met een zeer druk bal, terugzien. W. Fraai succes van I.E.V.-athleten Hoewel de athletiekafdeling van de R.K. Sportvereniging „I.E.V." weinig van zich doet horen, blijkt dat er toch hard wordt gewerkt aan de voorbereiding tot deelne ming aan wedstrijden voor het komende seizoen. Zondag nam I.E.V. met enige athleten deel aan een door de A.V. „Bataven" te Leiden uitgeschreven veldloop over 3000 m, waarbij zij in de C- en D-klasse uit kwamen. Uit de totaal 48 deelnemers bezetten in de C-klasse J. Post en H. v. d. Plas respec tievelijk de eerste en tweede plaats en J. Smit en H. Koning bereikten als eerste en tweede de eindstx-eep in de D-klasse. „I.E.V." kwam in het bezit van de Royal Sanders-wisselbeker. VVB opnieuw door DVAV verslagen Met dezelfde cijfers als waarmede te Diemen van D.V.A.V. werd verloren (21), moest V.V.B. op „Watervliet" het onderspit delven. De bezoekers speelden een goede partij en waren niet alleen door hun techniek en tactisch plaatsen, maar ook door hun geestdrift overwegend sterker. Dit door zetten had direct een gunstig gevolg, toen van de aftrap af V.V.B. de bal kwijt raak te, spil Arisz miste en.de snelle Diemer- middenvoor Van Vëelenpasseerde. (0—1 Verswijveren kreeg een prachtige kans, om gelijk te maken, toen hij de bal onver wacht vrij kreeg en hard inschoot. De vallende doelmaix uit Diemen stopte het schot. Een vrije trap op de rand van het strafschopgebied wegens hands van Arisz miste D.V.A.V. Eerst na 35 minuten had V.V.B. succes. Hooydonk plaatste de bal uit een hoekschop van links zo scherp voor doel, dat er geen V.V.B.'er aan te pas behoefde te komen om de bal achter de doellijn te werken. (11). Drie minuten na de hervatting had D. V. A. V. weer succes uit een vrije trap. De middenvoor stond goed 'opgesteld om het leer op te vangen en met een hard schot Van Veelen te passeren. (12), Na een mooie door Hooydonk opgezette aan val kwam de bal uit een voorzét voor Verswijveren, maar zijn schot ging juist naast. Hoewel V.V.B. alles probeerde en Hooydonk, Verswijveren en Freriks enige kansen kregen, bleven doelpunten uit. BESTUURSMUTATIE BIJ „ST. BONIFACIUS". Door het aftreden van de heer J. Jansen als bestuurslid van de IJmuidense afdeling van „St. Bonïfacius" (Katholieke bond van transportarbeiders) zal er vanavond tij dens de jaarvergadering in het Patronaats gebouw een plaatsvex-vanger gekozen wor den. Verder komt de aanstaande feest avond op de agenda voor. FEUILLETON van mevrouw Maquisfen door Patricia VVenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 79) Iedere andere gedacthe werd als het ware afgedamd door dit ontzaglijke feit. Nader hand wist zij, dat er een geboorte-acte ter tafel was gebracht als bewijs, maar op het ogenblik zelf wist zij niet, wat er om haar heen gebeurde. Het was geen flauwte, maar eenvoudig een zich volkomen tei-ug- trekken van de buitenwereld. De uiterlijke dingen beroerden haar niet meer. Toen zij weer tot zichzelf kwam, sprak Hugo Vane tot de jury. HOOFDSTUK XL. Het drong eigenlijk niet^tot Carey door. Zij luisterde naar hetgeen er gesproken werd, maar meestentijds nam zij de zin er van eigenlijk niet in zich op. De vei'schx'ik- kelijke spanning en de dxmk van al deze e.indeloze weken begon plotseling af te nemen. Zij gevoelde haar gehele wezen als het ware losser en slapper worden. Zij hoefde nu niet meer vol te houden zij kon zich ontspannen, zich laten gaan. Woorden, zinnen, hele passages gingen aan haar bewustzijn voorbij en bleven daar slechts vaag hangen. Ik stel vast, dat de aanklager volle dig gefaald heeft iets te bewijzen tegen juffrouw Silence. Wanneer gij geloof hecht aan de getuigenis, welke zoeven is afge legd door juffx-ouw Gwent. een getuige, die geen enkel belang heeft bij deze zaak, zal het u duidelijk zijn, dat de persoon, die uit het testament van mevrouw Ma- quisten zou worden geschrapt, niet. Carey Silence was, maar Honor King. Wat ge beurt er nu met de' twee getuigen, die slechts een paar dagen geleden in deze bank stonden en die zo positief waren in hun beweringen, dat mevrouw Maquisten Carey Silence had aangeduid als degeen, die haar had bedrogen, en die zij van plan was te onterven? Kan iemand van oordeel zijn, althans na de getuigenverklaring van juffrouw Gwent, dat Ellen Bridling en Ernst Hood zich eerlijk vergisten, of schijnt het u niet, dat zij wel degelijk een reden hadden ik mag wel zo ver gaan te zeggen, dat zij een zeer duidelijke reden hadden om mevr. Maquistens woorden deze betekenis toe te kennen, of misschien zelfs haar die woorden in de mond te leg gen? U zult hierin naar uw eigen" óórdeel te wex~k moeten gaan, maar u zult zich herinneren, dat de aanklager zich beroe pen heeft op hun getuigenis om te bewij zen, dat Cax'ey Silence een motief had om de dood vaxx mevr. Maquisten te wensen. Maar als gij juffrouw Gwent geloolt.... en ik zie xxiet in, hoe gij haar niet .zoudt kunnen geloven!.... dan is het-helemaal' Cax-ey Silence niet, die dit motief had. Ik beschuldig juffrouw King niet, maa£ zij was degeen, die onterfd zou worden, en het was Ernst Hood, de manr die haar achter de rug van haar tante het hof maakte en Ernst Hood's niet-erkende moeder Ellen Bridling, die maar al te be reid waren om juffrouw Silence te be schuldigen. Het zal u onmiddellijk duide lijk zijn, dat deze beide personen de meest doorslaggevende reden haddén." qm te voorkomen, dat Honor King onterfd wex-d. Het staat niet aan mij u éen indruk te geven van hetgeen er gebeurd is geduren de het gesprek tussen mevrouw Maquisten en Ernst Hood. U zult zich evenwel herin neren, dat zij juist een brief ontvangen had van haar oude vx-iendin mevrouw Gwent, waax-in deze haar op de hoogte bracht van de verhouding, die er bestond tussen Hood en haar nichtje, juffrouw King. Als men in aanmerking neemt wat zij allemaal voor hem gedaan had, is het dan teveel om aan te nemen, dat zij hem zijn verraad voor de voeten gooide en hem mededeelde, dat zij van plan was een nieuw testament te maken, volgens hetwelk juffrouw King geen penny zou krijgen? Het is op zijn minst genomen van duidelijke betekenis, dat zij juist gedurende het tijdsbestek van dit gesprek maatregelen nam om te voor komen, dat er een luistervink zou zijn, door Zuster Brayle 't huis uit te sturen. Wat hierna gebeux-de, is een kwestie van gissen en veronderstellen, maar wij kunnen nu eenmaal niet helpen, dat wij ons herinne ren, dat Ellen Bridling's kamer niet verder van die van mevrouw Maquisten verwij derd was dan precies de breedte van de gang. Het is dus zeer goed mogelijk, dat er tenslotte toch een luistervink was! Enigen van de getuigen hebben mevrouw Ma- quisten's stem beschreven als luid en vèin dragend. Het is niet mijn zaak om uit te maken, of en wanneer moeder en zoon elkander ontmoetten nadat het gesprek af gelopen was. Maar het is wel van belang, dat het bevestigde eerste contact, hetwelk Ellen Bridling hierna met haar meesteres had, niet eerder plaats had dan na zeven uur. Er zou dus gedurende die tussentijd gelegenheid genoeg geweest zijn voor hen beiden, om elkaar te spreken. Maar dat is mijn zaak niet. Mijn plitht is het alleen u dit voor te leggenen u zult het na tuurlijk zelf reeds gezien hebbendat aangezien het niet Carey Silence was, die mevrouw Maquisten bedrogen had, en aan gezien het riiet Carey Silence was, die op het punt stond ontex-fd te worden, zij geen enkel ::ré&elijk motief had om het aan te leggëri'. óp de dood van een hartelijke en liefdevolle bloedverwante, en dat hiermede de gehele zaak voor de aanklager ineen stort.... In een afgelegen hoekje van haar her innering had Carey een mal, kindex-lijk beeld van een kaartenhuis, dat ineen stortte de heren en vi'ouwen met hun kroontjes, de boeren met hun staven., klaveren, ruiten, harten en schoppen Toen kwam opeens Hugo Vane's stem weer terughij sprak nu over Honor King, hoe zij de slaapkamer binnenkwam op het ogenblik voordat nicht Honoria om haar slaapdrank vroeg en die innam Een van de kroongetuigen heeft on der ede verklaard, dat mevrouw Maquis ten zich op de hartelijkste wijze gedroeg tegenover lx et meisje, waarvan men u heeft gevraagd haar te beschouwen als degeen, die juist op dat ogenblik het voorwerp van haar verdriet en boosheid was. De kroongetuige zelf heeft u verteld, dat me vrouw Maquisten de hand van juffrouw Silence vasthield en haar met genegenheid aanzag. U hebt juffrouw Silence's verslag van deze scène gehoord. En klinkt dat niet geheel waar? Dames en heren van de jury. klinkt niet haar gehele getuigenis als de waarachtige waarheid? Zij is een jong meisje, en haar gezondheid is nog niet ge heel in orde. Ik wil niet trachten op uw gevoel te werken door u in herinnering te brengen, dat haar gezondheid ernstig geschaad werd door vyandelijke handelin gen. Ik ben er van verzekerd, dat dit vol komen overbodig is. Ik releveer het dan ook alleen om het volgende te zeggen: Gelooft u, dat het mogelijk is. dat dit zwakke meisje hel zware en uiterst kundige kruisverhoor van mijn collega zou hebben kunnen doorstaan zonder zichzelf een ogenblik tegen te spreken of het op te geven op een of ander punt. als zij niet had kunnen steunen op haar volmaakte on schuld en de eenvoudige, eex-lijke waar heid? Nu werd er iets in Carey wakker. Zij dacht: Ja, dat is waar. ik zou het niet tegen hem uitgehouden hebben, als ik niet de waarheid gezegd had. (Wordt vervolgd). Een zeehond. Een wel zeldzame vangst bracht Zaterdagmorgen aan de visafslag te IJmuiden de logger KW 227 Karei Door man aan, namelijk een dode zeehond. Het dier werd in de afslag verkocht en bracht 36 op. Bij boei 7 ter hoogte van de Bel gisch-Nederlandse kust lag Vrijdagmiddag 4 Febniari de logger te vissen op ongeveer elf vaam diepte. Toen er gehaald werd bleek zich in de kuil van het net een zee hond te bevinden die al half dood was. De zeehonden die in het ondiepe water op de haring afkomen worden in deze maan den wel meer gezien, doch nooit gevangen. Het dier is gekocht door de heer G. M. Legebeke en door deze aan Artis cadeau gedaan waar het zal worden opgezet. Van de Moray Firth. De Dirkje is de laatste reis naar de Moray-Firth geweest. De kabeljauw, liet zich in deze Engelse baai nog niet erg vangen. Het resultaat was een totale buit van 460 manden vis, waax-bij 210 stuks .stüve kabeljauw". Reparaties. De Viking-Bank (IJM 183) is in de Vissershaven teruggekeerd. Er is een aantal nieuwe platen in het onderschip aangebracht. Deze week gaat de trawler weer ter visserij. Wegens een scheur in de ketel, is de Hercuies IJM 196 voox-lopig uit de vaart genomen. Ook de Libra ligt stil voor re paraties. Voor de Woensdagmarkt wordt ver wacht de VEM-trawler Mary (IJM 61) met een vangst van 1100 kisten vis. Trawlloggervloot breidt zich uit. De loggers KW 104, KW 9, KW 5, en Robert William, hebben de haringvisserij om de Zuid beëindigd. De schepen gaan ter trawl- visserij. Steeds meer Wordt de voorkeur gegeven bij de trawlloggervloot aan de weekvisserij. Genoemde schepen varen Maandagmiddag uit om Zatex-dagmiddag binnen te komen. Maandagochtend wordt gelost. Reeds 18 trawlloggers met verse vis waren Maandag aan de .afslag. Notities van „Schoonenberg" 't Was gisterenmiddag in het Schoonen- berg-stadion niet zo gezellig, ondanks het fraaie voetbalweer. Dit feit had tv/ee oor zaken: In de eex-ste plaats was de belang stelling voor de ontmoeting Stormvogels- D.O.S. niet zo overmatig groot en voorts bood het Sportpark een ietwat rommelige aanblik. Dit laatste was een gevolg van de werkzaamheden, welke op hun beurt weer een gevolg zijn van het kampioen schap van V.S.V. en waardoor men hoopt straks bij de wedstrijden om het kam pioenschap van Nederland een 17000-tal toeschouwers een zit- of staanplaats te kunnen bezorgen. Het „vogelkooitje", zo als de „overdekte" voor officials en geno digden wel eens oneerbiedig betiteld werd, was tussen de beide onoverdekte tribunes vandaan gelicht en de eerste balken voor een grotere tribune waren reeds gelegd. De ietwat rommelige indruk was dus de voorbode van een aanzienlijke verbetering van ons gemeentelijk sportpark. Dan viel ons nog iets andere op. De wed strijd tegen D.O.S. was voor de Storm vogels ongetwijfeld een zeer belangrijke in verband met het bezetten van de tien-, de plaats, welke immers hetspelep .van degradatie-wedstrijden metzich brengt. En nu viel het op, dat het publiek de Stox-mvógels-spel'ers zo geheel alleen de zwax-e kamp liet uitvechten. Dat is wel eens anders geweest! We herinneren ons nog goed de tijd, dat op het oude Stox-mvo- gels-terrein machtige aanmoedigingsgolven over het groene veld rolden. En we zijn er van overtuigd, dat deze aanmoedigings- kreten de Stormvogels vaak tot grote da den geïnspireerd hebben. "We hopen dan ook, dat wanneer V.S.V. straks zijn poging doet op het landskampioenschap of Stormvogels in zijn laatste thuiswedstrijd tegen de Volewijckers de punten nog no dig heeft, het thuispubliek zijn favorieten op gepaste wijze zal aanmoedigen! En dan tenslotte nog deze notitie: Ten einde zijn Zondagse costuum te kunnen sparen, zijnin ons Sportpark voor een lut tel bedrag zitkussentjes te huur. Hier is op zich zelf niets tegen, integendeel. Maar waaraan wij ons ergeren, is het feit, dat de letterlijke „bezitters" dezer kussentjes dix-ect na het eindsignaal menen het ge vulde zeildoek het veld in te moeten slin- gei-en, zodat spelers en functionarissen moeten oppassen er niet door geraakt te worden. Wij voor ons vinden deze handel wijze de tegenstelling van wellevendheid. Cycle-cross in „Rooswijk" De Rennersclub „Kennemerland" heeft in samenwerking met „De Bataaf" uit Half weg en „Alcmaria Victrïx" uit Alkmaar Zondagmorgen een cycle-ci'oss in het voor malige „Rooswijk" georganiseerd. Het parcours, dat moest worden gereden was wel mooi, doch vrij zwaar, daar de renners niet alleen hun krachten op de pedalen moesten beproeven, maar boven dien flinke gedeelten van de weg met de fiets op de schouder door mulle, afgegraven vlakten hadden af te leggen. Er werd flink gestreden in de drie klas sen. In klasse A ging de strijd over 10 ron den of 20 km; B moest 6 i"onden of 12 km afleggen en C 4 ronden of 8 km. De uitslagen waren voor de A-klasse: 1. W. Snijder (Bataaf), 2. N. Snijder (Bataaf), 3. J. Kuilman (Kennemex-land), 4. C. Schou ten (Bataaf), 5. .J. Tienstra (Bataaf). B-klasse: 1. P. Korema (Alcmaria): 2. J. Peereboom (Alcmaria). 3. C. Bakker (Ba taaf), 4. F. Klaudrie (Alcmaria), 5. J. Bloemer (Alcmaria). C-klasse: 1. J. Haanraad (Alcmaria), 2. H. v. d. Sluis (Alcmaria), 3. A. v. d. Akker (Kennemerland), 4. M._ de Weers (Kenne merland), 5. J. Bruggenkamp (Kennemer land Alcmax-ia Victrix behaalde 21 punten, De Bataaf 15 punten en Kennemerland 9 pun ten. SCHEEPVAART I.IMIJTKEN Binnengekomen schepen 5 Februari: Zaan van Stettin. Danae van Rotterdam. Persian Coast van Tyne. Korso van Helsingfors. Bur- gundia van Gothenburg. Telby van Goole. Speed will van Borough. Ego van Drostia. Mjolner van Rotterdam. Vertrokken 5 Februari: Gees naar Rotter dam Cvea naar Malmö. Gamnia naar Go thenburg. Trialta naar Antwerpen. Tarakan naar Carlsham. Euterpe naar Gdynia. Jans naar Londen. Colchester County naar Halli- fax. Berkelstroom naar Hull. Nidas naar Rot terdam. Rijnstroom naar Londen. Carpo naar Dublin. Amsteldiep naar Bylawin. Binnengekomen 6 Februari: Weltevreden van Portsmouth. Zaanstroom van Manches ter. Spaarnestroom van Grangemouth. Greb- bestroom van Londen Kyle Fisher van Hamburg. Surte van Londen. Vertrokken 6 Februari: Persian Coast naar Sunderland. Hersilia naar West Indfë.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3