She c weer vooroorlogs MEDINA? Toed KOSTHUIS^ PHIllSHAVE Beverwijk groeit van tuindersdorp tot industriestad 'n De 9 Muzen Luidsprekers BOEKHOUDEN MAANDAG 7 FEBRUARI 1949 ÏJMUIDER COURANT P. C. DE GEUS lud-betasl amM te Umu^ Belastingconsulent SREPGROODSEWEG Si Santpoort (Stat) Spreekuur v. 19.20 UU[ Aangeb. GASFORNUIS t kacheltje. huiskameriiSf Burg. Enschedelaan 55 ill poort. °dni- Vele tuinders kiezen een ander beroep Beverwijk, de zich snel uitbreidende middelgrote gemeente in het hart van Ken- nemerïand, heeft jaren gekend waarin het peil van de economische welvaart nauw samenhing met de financiële resultaten in de tuinbouw. In de loop der jaren heeft zich in en om Beverwijk een ingrijpende structuur verandering voltrokken. Deze begon kort na de eerste wereldoorlog. Toen in 1917 een Nederlandse Hoogoven-industrie in de wildrijke duinen tussen IJmuiden en Wijk aan Zee gesticht werd, ging in de onmid dellijke omgeving van Beverwijk een grote oppervlakte cultuurgrond verloren. Niet alleen dat het prachtige landschap van de Breesaap, waar Hildebrand met zijn vriend Boerhaave botaniseerde, met zijn duin- gronden, weilanden, aardbeien- en groen- tentuinen in jfflustrleterrein veranderde, de zich snel uitbreidende industrie begon steeds meer water aan de omringende gronden te onttrekken. De invloed hiervan werd in de loop der jaren ook tot ver naar het Noorden merkbaar, waar de Bever wij kers en Heemskerkers hun tuinen be werken. Mede door het onttrekken van duinwater door het Provinciaal Waterlei dingbedrijf van Noordholland is de water voorziening voor de tuindersbevolking langzamerhand een brandend vraagstuk geworden, dat dringend om een .oplossing vraagt. Met de groeiende industrie nam de be* volking uiteraard in omvang toe, waardoor de woningbouw ook steeds meer tuingron den opeiste. De heer Jac. de Weijer, directeur van de Coöperatieve Tuindersvereniging „Kenne- merland" heeft destijds met grote nadruk betoogd, dat bij een zich steeds meer uit breidend consumptiegebied het productie gebied zeker niet verwaarloosd mag wor den. De verwachting is, dat Beverwijk bin nen een kwart eeuw aan inwoneraantal (thans bijna 27.000) zal verdubbelen, zodat de consumptie in de onmiddellijke omge ving sterk zal stijgen. Omdat de tuinbouw in Kennemerland bovendien in belangrijke mate bijdraagt in de groentenvoorziening voor Amsterdam, de Zaanstreek en Haar lem, acht men het een eerste eis, dat met alle middelen getracht moet worden ten minste de huidige omvang van de tuinbouw te behouden. Hoewel men in tuinbouwkrin- gen van mening is, dat de omvang van de tuinderij in Beverwijk zal afnemen en dat voor het zoeken naar nieuwe cultuurgron den de gemeentelijke grenzen overschreden zullen moeten worden, is men er anderzijds ook van overtuigd, dat Beverwijk zijn rol in de tuinbouw zal blijven spelen. Het jaarverslag over 1948 van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Beverwijk spreekt, wat dit betreft, andere taal. Hierin wordt de verwachting uitgesproken dat de tuinbouw over een jaar of tien zo goed als verdwenen zal zijn. Deze krasse uitspraak berust op de met cijfers gestaafde redene ring, dat in de bedrijfstak land- en tuin bouw een opvallende trek van arbeids krachten naar andere beroepen valt te constateren. Een van de oorzaken hiervan is de jaarlijks terugkerende seizoen werk loosheid, die nauw verband houdt met de uitkomsten van het bedrijf. Hoewel deze de laatste jaren niet ongunstig zijn en de omzetten op de veilingen ook in 1948 weer met een half millioen gulden zijn gestegen, zit de angst voor de crisisjaren er zo in, dat velen een ander beroep kiezen. Als andere oorzaken worden opgesomd de reeds genoemde verlaging van de grond waterstand en het verloren gaan van cul tuurgrond. In een periode van nog geen drie jaar zijn ongeveer 300 mensen uit de tuinbouw naar industriële beroepen „gevlucht". Het gevblg is, dat de tuinders een groot Burgemeester opende troep huis met één hap De voormalige rijwielstalling van de „ZeewijcksehooP', aan de Romerkerkweg te Beverwijk is onlangs ingericht tot troep huis van de Beverwijkse padvinderij. Za terdagmiddag vond de officiële opening plaats, waarbij de burgemeester van Be verwijk, mr. H. J. J. Scholtens, de symbo lische handeling verrichtte. In zijn toe spraak vertelde de burgemeester dat hij 38 jaar geleden ook padvinder was geweest en zich daardoor nog steeds tot de pad vinderij voelde aangetrokken. De groene halsdoek, welke spreker als welp ontvangen had, bleek hij als aandenken bewaard te hebben. Het openen van de deur ging vrij lang zaam en moest voorzichtig gebeuren, want deze was versperd met een lange reep koek, welke door de burgemeester doorge- hapt moest worden. Hopman H. v. d. Berg bedankte namens de padvinders alle aan wezigen en in het bijzonder het gemeente bestuur. deel van het jaar met een tekort aan per soneel te kampen hebben. Om hierin te voorzien, wordt weer een dankbaar gebruik gemaakt van de in ploegendienst werkende arbeiders van bedrijven als de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. en de papierfabriek van Van Gelder Zonen. Ten aanzien van de vestiging van de Koninklijke Spoorwagens- en Rïjtuigenfa- briek van Beynes, die van Haarlem naar Beverwijk gaat verhuizen, koestert men grote verwachtingen. Voor het uitgebreide fabriekencomplex, dat hiervoor aan de Noord-Oost grens van de gemeente zal verrijzen, worden de funderingen reeds gelegd. Uit stedebouwkundig oogpunt bezien zijn er mogelijkheden voor uitbreiding te over. Dit is in niet geringe mate te danken aan de in 1936 tot stand gekomen fusie met de randgemeente Wijk aan Zee en Duin. Nieuwe verordening tot heffing van marktgelden Ingevolge een goedgekeurde, daarna enkele malen gewijzigde verordening wor den voor de aanvoer van tuin- en land bouwproducten op het marktterrein der gemeente Beverwijk gelden geheven. Deze verordening sluit echter niet meer aan bij het gebruik, dat in de tegenwoor dige tijd van het marktterrein ten behoeve van de handel in groenten en fruit wordt gemaakt. Ook zijn de daarin genoemde bedragen niet meer met de tegenwoordige verhoudingen in overeenstemming. Volgens het nieuwe ontwerp dat is opgesteld en dat de raad ter goedkeuring zal worden voorgelegd, wordt de opbrengst der rechten geschat op ruim 2700. Korte levensduur van tweede hands gasradiatoren In 1942 werd in Beverwijk een crediet uitgetrokken van 17.100 voor de aanleg van gasverwarming in enige scholen. Het programma waarvoor dit bedrag nodig was, is vrijwel geheel uitgevoerd, evenwel met dien verstande, dat in som mige lokalen tweedehands radiatoren moesten worden geplaatst, ómdat nieuwe niet in voldoende aantal te krijgen waren. De beperkte levensduur is nu ten einde, en waar dus in een dreigend hiaat moet worden voorzien wordt de raad een nieuw crediet gevraagd van 4250. Derde team van „Klaver Twee" kampioen Het derde teai# van de bridgeclub „Kla ver Twee", onderafdeling van Hoogoven- staten heeft Vrijdagavond op het kam pioenschap van zijn afdeling in de derde klasse van de Nederlandse Bridge Bond be slag gelegd. Het speelde te Haarlem tegen de bridgeclub 1940 en speelde deze wed strijd gelijk. Met de rust was de achter stand van de Beverwijkers 3012 m.p. Het kampioensteam bestaat uit de heer en mevrouw Vollaerts en de heren Hendriks Brielsman. Benoeming en ontslag perso neel Nijverheidsonderwijs In de raadsvergadering van Dinsdag op .Scheybeeck" zullen de volgende onder- wijsmutaties bij het nijverheidsonderwijs aan de orde worden gesteld: Tot leraren in de naaldvakken aan de Gemeentelijke Huishoud- en industrie school voor het tijdvak van 11 November tot en met 18 December 1948, mejuffrouw W. van der Valk te IJmuiden. Van 11 October tot en met 19 December mejuffrouw M. H. Nelissen te Haarlem. Van 1 December 1948 tot en met 31 Augus tus 1949 mevrouw W. A. A. Viëtor-Dijkema te Amsterdam. Tot leraar aan de Gemeentelijke Nijver heidsschool voor Ambachtslieden: C. Roest van 15 October 1948 tot en met 30 September 1949. J. Smit van 1 September 1948 tot en met 31 Januari 1949. K. H. Marks uit Velsen van 1 September 1948 tot en met 31 Augustus 1949. J. de Wit te IJmuiden voor dezelfde periode, G. E. Bouwmeester te Velsen van 1 September tot en met 31 December 1948. A. J. Jansen te Santpoort van 15 October tot en met 30 September 1949. J. de Rouville te Velsen van 15 Septem ber 1948 tot en met 14 September 1949. Tevens wordt de raad verzocht eervol ontslag te verlenen aan de heren A. J. Mantel en Tj. van der Heide, respectievelijk met ingang van 1 Januari en 1 Februari. Agemda voor Beverwijk MAANDAG 7 FEBRUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Opium. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Ditte een mensenkind. W. B. Theater, 8 uur: Kreten in de nacht. Corso Theater (Castricum) 8 uur: Acht professoren en een meisje. DINSDAG 8 FEBRUARI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Opium. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Ditte een mensenkind. Corso Theater (Castricum), 8 uur: Kre ten in de nacht. Financiële moeilijkheden in Beverwijks Jeugdraad De opleiding van de nodige leidsters en leiders, alsmede de leden-administratie van het Beverwijkse jeugdwerk brengen deze afdeling van de Nederlandse Jeugd Ge meenschap in financiële perikelen, doordat de verkregen jaarlijkse subsidie wordt ge baseerd op de contributie van 1 per lid. Er is thans een nieuwe verordening op gesteld, die ter goedkeuring aan de raad zal worden voorgelegd en waarbij de sub sidieregeling wordt uitgebreid. De kosten van uitvoering van deze verordening wor den geraamd op ƒ5000 per jaar. Het ligt in de bedoeling van het college, bij de toepassing van de verordéning ge bruik te maken van de adviezen van de plaatselijke jeugdraad. School vraagt extra crediet Het hoofd van de openbare lagere Julianaschool heeft een aanvraag ingediend om toekenning van een extra-crediet van 800,voor het aanschaffen van hulp middelen bij het natuurkunde-onderwijs. De inspecteur van het lager onderwijs is van mening dat de aanvraag de normale eisen te boven gaat en wil een bedrag van 300,afvoeren. De commissie van bijstand is van mening dat afvoering van /iöO,— voldoende is, weshalve de raad in overweging wordt ge geven het extra-crediet tot 650,te reduceren. Klachten van landeigenaren Bij het gemeentebestuur van Beverwijk hebben eigenaren van landerijen in de Zuidwijkermeerpolder zich beklaagd over hun aanslag in de belasting ten opzichte van aanleg en onderhoud, verlichting en riolering van openbare land- en waterwe gen, enzovoort. In overeenstemming met de terzake gel dende jurisprudentie, wordt de vraag, door wie in een bepaald geval de kosten van aanleg en onderhoud van wegen en straten worden gedragen geheel buiten beschou wing gelaten en wordt de belasting ook geheven van eigendommen die grenzen aan een weg, welke niet bij de gemeente in beheer en onderhoud is. Verschillende wegen worden door het Polderbestuur onderhouden. De ingelanden krijgen deze kosten in de vorm van hun aandeel in de polderlasten te dragen. Daarenboven hebben zij echter hun volle aandeel bij te dragen in de door de ge meente geheven straatbelasting. Het college van B. en W. noemt de klach ten niet ongegrond en om deze te onder vangen vraagt hij de raad een zin aan arti kel 6 van de verordening toe te voegen. Het toe te voegen stuk luidt: ongebouwde eigendommen welke belenden aan of uit gang hebben op openbare land- of water wegen welke door een polderbestuur wor den onderhouden. „DE KLOKKENGIETER" De toneelvereniging „Die Wijdeer Gilde" zal op Dinsdag 15 Februari, in het K.S.A.- gebouw een uitvoering geven. Opgevoerd zal worden „De Klokkengieter", in drie be drijven door Antoon Coolen. Zönevergadering van Jehova's getuigen Vrijdag, Zaterdag en Zondag stond Be verwijk in het middelpunt van de belang stelling der Jehova-getuigen, welke in het Kennemer Theater een theoretische zöne vergadering belegden. Het hoogtepunt van deze vergadering was de openbare lezing door de vertegenwoordiger van de Watch Tower Society de heer G. Jansen, die sprak over „De regering van Vrede". De belang stelling uit geheel Noordholland was zo groot dat het Kennemer Theater te klein bleek en de bovenzaal van het Veilingge bouw ,,'t Centrum" moest bijgehuurd wor den. „RHETOR CLUB" Op Woensdag 9 Februari zal in hotel „Ter Burg" de heer E. Beket, verbonden aan de Rhetor Club, spreken over het on derwerp „Spreekangst - spreekdurf". IJmuiden Velsen II speelde gelijk Het elftal van Kennemers 3 had giste ren Velsen 2 op bezoek. Deze Santpoortse ploeg, die nog een goede kans op de bo venste plaats had. moest in Beverwijk een veer laten. Feitelijk kwam de jeugdige Velsense ploeg er hiermede nog genadig af, want over het geheel beheerste de phy- siek veel sterkere Kennemers-ploeg het spel. Het doelpunt waarmede Velsen ten slotte nog één winstpunt noteerde, werd kort voor het einde gemaakt en was bij zonder fraai. (22). Santpoort-dorp „Het wonder van de 34ste straat" Eerst voor de leden van Santpoorts Bloei en vanavond voor de ouden van dagen draait in het Jeugdhuis de brillante Ame rikaanse film „Het wonder van de 34ste straat". De betrekkelijkheid van de dingen in het leven, die de mens met zijn starre begrip en zijn tot dogma's verheven stel lingen in belachelijke ijver verdedigt, wordt in deze film op een indrukwekkende wijze aangetoond en de keuze van het onderwerp, dat aan deze persiflage dienst baar is gemaakt, is zo mogelijk nog voor treffelijker. De sprankelende humor is een weldadige verfrissing van de geest, die door vele andere films wordt beneveld de vlotte wijze, waarop de tendenz van het verhaal wordt duidelijk gemaakt vormt een vondst op zichzelf. Kortom, er is eigenlijk niets dat men in deze film niet kan waarderen of het moest de titel zijn, die waarschijnlijk niet de belangstelling oproept, die deze uitzonder lijke rolprent verdient. Het klinkt waarschijnlijk belachelijk het is echter volkomen ernstig bedoeld: deze film bewijst dat de Kerstman werke lijk bestaat; wie aan zijn bestaan of dat van Sinterklaas heeft getwijfeld zal na het aanschouwen van „Het wonder" beseffen, dat hij schromelijk heeft gedwaald Het Hooggerechtshof van de staat New York heeft plechtig verklaard, dat het zo is en nooit is er iets voor een rechtbank overtuigender en met meer zekerheid be wezen. En achteraf kan men het zelf ook nog beredeneren. Deze film maakt het leven rijker want zij bewijst, dat de dingen die in de fantasie bestaan met een klein beetje moeite werke lijkheid kunnen worden. De Santpoorter die de kans van Vrijdag en Zaterdag niet heeft aangegrepen, heeft veel gemist. Onze geliefde Broeder en Zwager JOHAN VAN DORP Emeritus Predikant van de Ned. Herv. Kerk te Londen Oud Koofdveldpredïker bij de Ned. Strijdkrachten Officier in de Orde van Oranje-Nassau is tot onze grote droefheid, na een korte ongesteldheid, op 6 Februari op 61-jarige leeftijd te Bishop''s Stortford (Herts) overleden. IJmuiden: S. van Dorp A. M. van DorpSevers Dankbaar voor Gods zege ningen hopen D.V. P. ZIJL en M. ZIJL—RIEDIJK hun 25 jarig huwelijksfeest te vieren op 14 Februari a.s. Fam. Riedijk. Fam. Zijl. IJmuiden, 1 Febr. 1949. Hadleydwarsstraat 2. 21 Febr. a.s. hopen onze ge liefde Ouders T. C. VERHEY M. VERHEY- STOPPELENBURG hun 25 jarige echtvereniging te herdenken. Dat zij nog lang onder Gods bescher ming mogen leven, is de wens van hun kinderen Mar en Verloofde Cherry Marry Thea Velsen-Nrd., 7 Febr. 1949. Watervlietstr. 33. MAATC0RSET is nief veel duurder... Citroen en sinaasappel. De jury van de „Prix Citron" heeft de delicate taak die acteur of actrice aan te wijzen, die zich in de loop van het jaar het onaangenaamst heeft gedragen. Deze eer viel dit jaar te beurt aan Danielle Darrieux en aan Georges Marchal; Josette Day en Jean Marais daarentegen kregen de Prix de 1' Orange, daar zij het bemin nelijkst en wellevendst zijn geweest. Borstbeeld. Het Londons museum „Vic toria and Albert" heeft voor 4000 pond een borstbeeld van Voltaire aangekocht, gemaakt door de bekende Franse beeldhouwer Hou- don. Dit beeld gelijkt zeer veel op dat, wat zich in het Théatre Frangais in Parijs be vindt. Het werd in 1778 gemaakt, even voor de dood van de grote schrijver, die toen 84 jaar oud was. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE PopulairConcert te geven door de Mariniers Kapel der Kon. Marine o. 1. v. GIJSBERT NIEUWLAND ten bate van het Marine Sanatorium Fonds op Dond. 10 Febr. 8 u. n.m. in het Gem. Concertgebouw te Haarlem. Soliste: DORA SCHRAM/1 Toegangsprijs f 1.25 bel. inbegr. Kaartverkoop en plaatsbespr. van Dinsdag 8 Febr. af a. h. Gem. Con certgebouw van 10-3 uur. Vaji 11 u. v.m. af ook tel. H.H. Kleermakers. Gevr.: een nette HANDWERKSTER of leerling voor atelier. Goed loon. Aanmelden 78 uur. Berkenstraat 17, IJm.-0. Welk jongetje heeft vorige week KRUIWAGENTJE van Klaasje Willems, Driehui- zerkerkweg 44 meegenomen? Gaarne terugbezorging. Kind erg verdrietig. HUWELIJK. Werkman, 52 j. met goede betrekking zoekt kennism. met gescheiden vrouw of weduwe. Brieven L 1422 bur. van dit blad. Ongem. ZIT-SLAAPKAMER en vrije keuken gevr. door dame. Brieven L 1423 bur. v. d. blad. WONINGRUIL. Aangeb. kamer, kl. k., keuken, 3 slp.- kamers, overloop, voor 2 k. keuken, 3 slaapk. overloop met zonnige tuin. Omtrek Ziekenhuis. Te bevr. Zee weg 366, Driehuis. Te koop aangeb.: donker bl. lang gebreid DAMESVEST gr. m. f 37.50, een Jaeger he- renslipover f 12.50, beide nieuw en 1 pr. werkschoenen f 5. Adres te vernemen bur. van dit blad. gevraagd voor 2 personen (geen beroeps) omgeving Vissershaven. Brieven IJ 189 bur. van dit blad. De Rijkspostspaarbank beeft de achterstand vol ledig ingehaald. Thans kunnen de spaarbank boekjes weer ingezonden worden in de maand waarin ze werden uitgegeven, fn Januari uitgegeven boekjes moeten ditmaal Fe bruari worden /*"****- R U K S RJ S I S P A A R 8 A tl Let er vooral op, dat Vip tegenwoordig adres goed m bet boekje staalt BUSTEHOUDERS in diverse uitvoeringen Corsetière Mevrouw C. Verschoor, Kievitlaan 18, IJMUIDEN-O. Woensdag thuis en verder aanwezig te DRIEHUIS p/a fa. C. M, Uitendaal, Kerk weg 79, tel. 4081, iedere Dinsdagochtend Desgewenst bezoek aan huis praclijfcdiplomas De nieuwe cursus voor het ptaktijkdiploma opleidende voor het examen December 1949 vangt Donderdag 10 Februari aan. Wij ontvingen reeds van 174 candidaten be richt, dat zij voor het in December afgelegde dagexamen geslaagd zijn. Deze mensen werden opgeleid in 5-10 maanden en behaalden o.a. 4 maal het cijfer 10, 41 maal het cijfer 9, 107 maal het cijfer 8. Inlichtingen en inschrijving dagelijks van 9-5 en 7-9 uur aan het lesgebouw Frans Halsplein 9, Telef. 16373 E X A M E N .0. P L E I D I N G HJJGAS. EL6ERSMA.P0TGiF.SEI.; AMSTERDAM ROTTERDAM-DEN HAAG ■HAARLEM - UTRECHT - EINDHOVEN Op de baan Icomt het aan op honderdste seconden in het dagelijkse leven zijn het minuten, die tellen! Wie vlug en goed geschoren wil zijn, scheert zich met Philips electrisch droogscheerapparaat „PhiliShave'Het toppunt van gemakl PHILIPS electrisch droogscheerapparaat N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN on in 08 Splc9e' e,W«°<W9'aa9 Jötl Mooie tanden...prachtig! Gezonde tanden... nog beter! Maar mooie en gezonde tanden, dat is het allerbeste! Neem Medinos voor veilige en vertrouwde mondverzorging. W ant Medinos tandcream bevat Fluor gaan dat het tandglazuur versterkt en tandbe derf actief bestrijdt. Borstel met Medinos... 's morgens en 's avonds. ■A" Fluorgaan - een fluo ride bevattend preparaat op orgaan-therapeutischs basis - versterkt het tand glazuur en bestrijdt tand bederf. Medinos tandcream is uit sluitend verkrijgbaar bij apothekers, drogisten en de speciaalbranche. Normale tube 37 ct. Grote tube 65 ct. I MEOlNQl IABQBAID8& .tflEHSüStf

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 4