Zes startbanen zullen 240 toestellen per uur kunnen verwerken Farstad behaalde de titel voor 1949 Wereldrecords 10.000 en 5000 m. verbeterd Uitvoering vergt 167millioen MAANDAG 7 FEBRUARI 1949 EUROPESE SCHAATSKAMPIOENSCHAPPEN Nadat Farstad Zondagmiddag bij de Europese scliaatskair.nioonschappen te Davos zijn 10.000 meter in 17 min. 39,7 sec. gereden had, kon de ittel hem praktisch niet meer ontgaan, in weerwil van het feit dat Kornel Pajor liet negen jaar oude wereldrecord verbeterde. De Hongaar heeft de voorsprong niet meer teniet gedaan, welke Farstad Zaterdag dank zij een zeer snelle 500 meter en een uitstekende 1500 meter genomen had. Andersen zou hem kunnen verdringen als hij zijn 10.000 in16 min. 38,2 sec. reed. De Noor slaagde hier niet in, maar wel reed hij 16 minuten 57,4 sec., waar mede hü het wereldrecord, dat Pajor kort te voren gevestigd had, verbeterde. Broek man verbeterde het record van Pajor, maar eindigde achter Andersen. In het totaal klassement werd Broekman vierde. 18.19.8; Van der Voort, 8.22.4; 7. Liaklev I 8.24 8. Langedijk, 8.24.2; 9 en 10. Hedlund en Lundberg, 8.25.4; 12. Huiskes, 8.28.3. 10.000 meter: 1. Andersen 16 min. 57.4; 2. Pajor 16 min. 58.7; 3. Broekman 17 min. 02.3; 4. Cronshey 17 min. 22.6; 5. Hedlund 17 min. 23.9; 6. Liaklev 17 min. 25.8; 7. v. d. Voort 17 min. 28.8; 8. Huiskes 17 min. 30.9; 9. Engstrom 17 min. 31.4; 10. Langedijk 17 min. 32.2; 11. Farstad 17 min. 39.7; 12. Eindklassement. Wereldluchthaven Schiphol De kampioenschappen zijn wel onder gelukkige omstandigheden gehouden. Niet alleen, dat de weers- en ijsomstandigheden op beide dagen ideaal waren, maar de vorm van alle rijders was zo uitstekend, dat per soonlijk na persoonlijk record sneuvelde. De verbetering van eigen tijden ging zo drastisch, dat reeds in de tweede serie, tus sen Pajor en Farstad het wereldrecord van Charles Matthiesen, dat op 17 min. 1.5 sec. stond, gemaakt te Hamar, werd yerbeterd. Voor d'e eerste maal in de historie van de internationale sdhaatsensport was er een rijder, die beneden de 17 minuten-grens kwam. Met 16 min. 58.7 sec. kon er een nieuw wereldrecord op de lijst worden in geschreven. Het wonderlijke van deze rit was, dat het in den beginne helemaal met zo snel ging. Na ruim 5000 m lag Pajor 14 seconden boven de overeenkomstige tijd van Matthiesen, maar de Hongaar bleek, evenals op de eerste dag, over fantastische reserves te beschikken. Prachtig gleed hij door de bochten en na 5600 m kwam hij met rondjes van 40 sec. aanzetten, welk tempo hij tot het einde volhield, ja zelfs er in de laatste 3 ronden beneden bleef. Andersen en Broekman reden nog sneller. Bij deze ene sensationele rit is het niet gebleven. In de voorlaatste serie kwam Kees Broekman tegen Hjalmar Andersen, waarbij onze landgenoot snel begon, zo snel zelfs, dat hij na 2400 m niet minder dan 11 seconden binnen het schema van Pajor bleef. Schitterend was de strijd tus sen de Noor en de Nederlander, want An dersen bleef voortreffelijk hangen, zorgde niet te veel achter te komen en toen Kees Broekman, nadat de helft vam de afstand er od zat, eèn kleine inzinking kreeg, haalde Andersen de achterstand in en na 5800 m nam hij zelfs de leiding over. Op dat ogen blik was Anderson nog altijd 10 seconden binnen het schema van Pajor. Met enkele rondjes van 41 sec. er tussendoor, maar ronden van 50 seconden ontbraken niet, liep de voorsprong van Anderson op Pajor's tijdschema weliswaar vier seconden op elke 400 m terug, maar de winst van de eerste 5000 m. waaraan Broekman de Noor ge holpen had, bleef tenslotte behouden en met. 16 min. 57.4 sec. was het wereldrecord van Pajor alweer met 1.3 sec. verbeterd. De tijd van Broekman bedroeg 17 mm. 02.3 sec-, slechts 0.8 sec. boven het wereld record van Charles Matthiesen. Onze land genoot heeft met deze race veel goed ge maakt. Hij heeft ditmaal verbeten gevoch ten, hij heeft verloren, zeer zeker, maar van een tegenstander, die juist iets beter in vorm was dam hij. Hij heeft getoond, dat hij met Andersen en Pajor op het ogenblik tot een aparte klasse op de 10.000 m behoort en met deze tijd neemt hij een vierde plaats in op de wereldranglijst van de 10.000 m, achter Andersen, Pajor en Matthiesen. Farstad eindigde op de 10.000 m als elfde met een tijd van 17 mim, 30.7 sec. Indien hij 3.1 sec. sneller had gereden, zou hij de eerste plaats in de historische wereldrang lijst over alle vier afstanden ingenomen hebben en Ivar Ballangrud vam de eerste plaats hebben verdreven. Langedijk, die op een schema van 18 min. 20 sec. reed. ging toch wat stijfjes over de baan. Het was zijn tweede lange afstand van dit seizoen en het is voldoende bekend, dat Langedijk pas tegen het einde __van het seizoen in topvorm is. Slaagde hij er dus niet in beneden zijn persoonlijk record van 17.28.2 te komen, Broekman verbeterde j zijn beste orestatie van 17.40, reed zijn tweede 10.000 m in zijn leven en deed er nu 17.30.9 over, tegenover de eerste maal in Brandbu het vorig jaar, 18 min. 14.16 sec. en Van der Voort maakte ook een sprong van 18 mim. 1 sec. naar 17 min. 28.8 sec. Op de eerste dag zijn de ritten over de 500 meter gehouden. De baan was spiegel glad, het ijs iets te hard, maar naarmate de zon hoger aan de hemel steeg, werd de conditie van het ijs beter, zodat het geen verwondering behoefde te wekken, dat Sverre Farstad, de grote man op de korte afstand, het wereldrecord, dat op naam staat van Hans Engnestangen met 41.8 sec., evenaarde. De start van de Noor was razend snel, de overgang van het rechte einde naar de eerste bocht (hij had bij de start de binnenbaan geloot)voortreffelijk. Hij kwam op topsnelheid en op het laatste rechte stuk spurtte hij nog uit alle macht. Zo evenaar de Farstad het wereldrecord. De Nederlanders hadden geen reden tot klagen. Broekman was de snelste en hij noteerde niet alleen een tijd, welke beneden de 46 seconden lag, zijn persoonlijk record, maar hij bleef zelfs 0.1 sec. binnen de 45 seconden. De tijd van 44.9 sec. op de 500 meter wil echter nog meer zeggen, want hiermede verdrong Broekman op royale wijze Jan Langedijk op de lijst van de beste Nederlandse rijders van alle tijden, zodat de Westlander thans de bovenste plaats inneemt. Langedijk heeft op deze ereplaats 10 jaar lang gestaan. Pajor verbeterde het wereld record 5000 m. De held vam de dag was Zaterdag de 25- jarige Hongaarse student Karnel Pajor, die er in slaagde het wereldrecord op de 5000 m, dat sedert 1942 op naam stond van Ake Seyffarth met 8 min. 13.7 sec., te Davos femaakt, te verbeteren en te brengen op min. 13.5 sec. Seyffarth is zeven jaar geleden veel snel ler begonnen, maar Pajor had aan het ein de zoveel reserve over, dat hij juist bimmen het wereldrecord is gekomen. Op het wereldrecord van Pajor volgden enkele fantastische tijden van Andersen (8.15.8) en Cronshey (8.19.8). Pajor reed tegen Huiskes, die hem aanvankelijk flink partij gaf, maar die een stuk boven zijn beste tijd bleef. Met 8 min. 28.3 sec. kwam hij niet verder dan de 12e plaats. Vam der Voort deed het beter. Hij begon wat lui, maai- in de tweede helft van de wedstrijd had hij zich er bovenuit gewei-kt en nam met. 8 min. 22.4 sec. een zeer redelijke plaats in. Maar wat te zeggen van de oude vecht jas Jan Langedijk? Hij, wiens persoonlijk record op 8 min. 28.5 sec. stond, niet min der dan elf jaar geleden, te Davos gemaakt, gaf de Italiaan Citterio geen kans. Hij reed volkomen zijn eigen wedstrijd en bracht zijn persoonlijk record met sprongen om laag. op 8 min. 24.2 sec. Helaas heeft Kees Broekman geen voorbeeld aan hem geno men Hij kwam als een der laatsten op het ijs, stond voor de zeer moeilijke taak om te vechten tegen het nieuwe wereld-record van Pajor, dat de Hongaar juist voor zijn neus had weggekaapt en tegen de prachtige tijd van Sverre Farstad, zijn grootste con current in dit kampioenschap, op wie hij reeds 3.1 punt ten achter was. Broekman vocht echter niet. Hij beet niet van zich af, en reed een egale wedstrijd zonder spirit met veel ruimte in de boch ten. met het gevolg, dat zijn tijd juist 8 miïi. 19 sec. bedroeg. De uitslagen 'luiden: 500 meter: i Farstad, 41.8; 2. Lundberg, 43.4; 3. 4 en 5. Cronshey, Liaklev en An dersen 44 sec. 6. Janemar, 44.3; 7. Kilian 44.4; 8. Pajor, 44.5; 9. Hedlund, 44.6; 10. Broekman, 44.9 sec. Langedijk maakte een tijd van 45.4 sec.; Van der Voort eveneens 45.4 sec. en Huiskes 45.6 sec. 1500 meter: 1. Farstad, 2 min. 13.9; 2. An dersen, 2 min. 16.4; 3. Liaklev, 2 min. 16.6; 4. Pajor, 2 min. 17.5; 5. Lundberg, 2 min. 18.2; 6. Broekman, 2 min. 18.3; 7. v.d. Voort 2 min. 19.3; 8. Langedijk, 2 min. 20.1; 9, 10 en 11. Cronshey, Hedlund en Engstroom 2 min. 20.3. 5000 meter: 1. Pajor, 8.13.5 (nieuw we reldrecord); 2. Farstad, 8.15.4; 3. Andersen, 8.15.8; 4. Broekman, 8.19; 5. Cronshey, Lundberg 17 min. 41. Het was buitengewoon verdienstelijk van de Nederlandse ploeg, dai onder de eerste twaalf er vier Nederlanders zijn, verder vier Noren, twee Zweden, één Hongaar en een Engelsman, een succes van onze land genoten, in het bijzonder van de coach dr. ir. A. F. van der Scheer. Het eindklassement luidt: 1. Farstad (Noorwegen) 188.958 p. 2. Andersen (Noor wegen) 189.917 p. 3. Pajor (Hongarije) 190.618 p. 4. Broekman (Nederland) 192.015 p. 5. Liaklev (Noorwegen) 192.223 p. 6. Cronshey (Engeland) 192.877 p. 7. Lundberg (Noorwegen) 193.057 p. 8. Hedlund (Zwe den) 194.102 p. 9. v. d. Voort (Nederland) 192.513 p. 10. Langedijk (Nederland) 195.130 p. 11. Engstroom (Zweden) 195.137 p. 12. Huiskes (Nederland) 196.042 p. Vier Nederlanders namen clecl aan de Europese kampioenschappen schaatsenrijden te Davos: Broekman, Huiskes, Langenclijk en Van der Voort. - Broekman, die van hen de bi resultaten bereikte, in de baan. Voetbal Een voorsprong van 2—0 voor de Racing ging verloren Nadat de rust met 20 voor RCH was ingegaan in de strijd tegen Quick, werd algemeen verwacht, dat de Haarlemmers zouden winnen, In de eerste helft liet RCH een goed spel zien en het duurde niet lang, of Hanse doelpuntte, nadat hij eerst spil Holzappel gepasseerd was. Rechtsbuiten Botter kreeg enkele kansen, welke hij voorbij liet gaan. De Wette stelde Hanse in staat de voorsprong te vergroten (02). Onmiddellijk na de hervatting zette Quick een snelle aanval op en Van der Vliet werd gepasseerd (12). De Racing verloor het zelfvertrouwen en Quick was meer in de aanval. Een spannende strijd volgde. Wel losten Koster en andere Haar lemmers harde schoten, echter zonder suc ces. Onverwacht maakte Quick gelijk (22) door toedoen van de middenvoor. De Racing kwam nog even opzetten, maar de stand bleef ongewijzigd. Waterpoloprogramma Zaterdag 12 Februari worden in het Sportfondsenbad de volgende competitie wedstrijden gespeeld: Heren afdeling I: HPC—Haarlem; afde ling II: Haarlem 3DWR 2; afdeling III: DWR 3—HVGB 4; afdeling IV: Haarlem 4—DWT 3, HPC 4—HZV 1, HVGB 5— PSVH 1. Het programma van de in het Velserbad te spelen wedstrijden luidt: Dames afdeling I: VZV—HVGB. Herenafdeling I: VZVHVGB b; adspi- ranten: VZV 2—HVGB b. Gymnastiek Jubileumuitvoering „Hercules" In het Concertgebouw heeft de R.K. Gymnastiekvereniging „Hercules" Zondag haar jubileum uitvoering gegeven ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan. De be langstelling voor de uitvoering was zeer groot en het gebodene stond op vrij goed peil.. Onder de technische leiding van de heer Thijssen heeft Hercules zich opgewerkt tot een flinke vereniging. Uit de prestaties bleek duidelijk, dat men de oefenstof ter dege onder de knie had. Leuk waren de oefeningen van de junior- leden, zowel van de jongens als van de meisjes. Het klassikaal brugturnen van de meisjes gaf een zeer goede demonstratie en ook het algemeen springnummer van de jongens stond op een vrij behoorlijk peil. Natuurlijk werden er hier en daar nog al eens foutjes gemaakt waarvan routine- tekort, de oorzaak moet zijn. De vrije oefe ningen heren boden'goed werk, alsmede het tafelspringen. Hoogrek en hoogbrug konden er even eens mee door, kortom. Hercules toonde met deze uitvoering op de goede weg te zijn en zal zich in de toekomst met het huidige materiaal zeker op een nog hoger plan kunnen plaatsen. i Berisping voor Sovjet-propaganda. leider te Berlijn I Toelpanof, de leider van het Sovjetrus- sische von-1-1 hingsbureau te Berlijn, heeft een scherpe berisping ontvangen van het Vx.fdbestuur der communistische partij in i de Sovjet-Unie wegens het „het falen van I de tot nog toe gevoerde Sovjetpolitiek in I Duitsland", aldus meldt de met Ameri- I kaanse licentie te Berlijn verschijnende j „Neue Zeitung". In deze berisping zou de ontevredenheid over het gebrek aan popu- lariteit van de Sovjetpolitiek tot uitdruk king zijn gebracht. Het mislukken dezer poliiiek wordt grotendeels toegeschreven aan verkeerde politieke en propagandisti sche maatregelen van Toelpanof. Tafeltennis Herenploeg van Nederland herstelde zich in Stockholm Op het ogenblik worden in Stockholm de wereldkampioenschappen tafeltennis gehouden, waaraan ook Nederlandse ploe gen deelnemen. De heren speelden Zater dag tegen Schotland en talie en wonnen respectievelijk met 51 en met 54. Zondag werden de successen voortgezet. Van Zwitserland werd met 54 en van Denemarken met 51 gewonnen. Later volgde een nederlaag van 50 tegen Oos tenrijk. Na het slechte begin toen drie nederlagen geleden zijn, hebben de heren zich goed hersteld. De dames boekten de eerste overwinning. Van Denemarken werd met 30 gewon nen, doch een tweede wedstrijd, n.l. tegen Schotland werd met 31 verloren. Met het cercmonlëel dat bij een grote gebeurtenis past, heeft de hoofdstad des Rijks Zaterdag de plannen tot uitbreiding van haar luchthaven bekend gemaakt. Speciale koeriers brachten exemplaren van het 166 pagina's en veertig tekeningen omvattende, door de Dienst der Gemeente-Handelsinrichtingen en de Dienst der Publieke Werken Amsterdam opgestelde en rijk uitgevoerde rapport aan Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Wilhelmina, aan de leden der regering en van de Staten-Generaal, aan de leden der Amsterdamse gemeenteraad en aan een groot aantal bij de verwezenlijking van het project betrokken autoriteiten. Om elf uur in de ochtend leidde burgemeester mr. A. J. d'Ailly in het pas voltooide tijdelijke stationsrestaurant van Schiphol een persconferentie, waar talrijke journalisten uit binnen- en buitenland door 's werelds oudste luchthavenmeester, de heer U. F. M. Dellaert, die de ontwikkeling van Schiphol heeft meegemaakt van de nauwelijks van het omringende boerenland te onderscheiden vliegweide tot het mach tige aviatisclie centrum van heden, een toelichting ontvingen op de aan de openbaar heid prijs gegeven studies. „Een logisch plan, een schoon plan, dat zowel de geest als het vernuft der ontwerpers eer bewijst. En daarom: een grote dag voor Amsterdam", zei mr. d'Ailly. Over tien jaar voltooid Een nieuw woord, een nieuw begrip krijgt door dit knap gedocumenteerde uitbrei dingsplan van Schiphol burgerrecht in onze taal, namelijk tangentiëel, een tot dus verre alleen in het technische jargon gangbare term. Wanneer we zeggen, dat het toekomstige Schiphol is ontworpen als een luchthaven van het zogenaamde tangentiële type, dan betekent dat, dat de zes start- en landings banen als het ware de raaklijnen of tangen ten vormen aan het centraal gelegen sta tionseiland, waarop degebouwen ten dienste van reizigers- en vrachtverkeer komen. Dit stationseiland heeft de vorm van een ei ongetwijfeld om als pendant van het IJ te dienen! en de ongeveer twee kilo meter lange en zestig meter brede start banen, uitlopers in de omliggende land- bouwterreinen raken dit ei op verschillende plaatsen aan de omtrek. Om het stationsgebouw komt een dubbele ring van rijbanen in een constructie, die de zwaarste vliegtuigen zal kunnen dragen. Verdubbelde capaciteit. De gang van zaken bij het landen is als volgt. Een aankomend vliegtuig cirkelt om de luchthaven tot het gekomen is voor het einde van de baan, die ongeveer ligt in de richting van de op dat ogenblik heersende wind. Tegen de wind in landt nu het toestel op deze baan en rijdt langs een der aftak kende zijvlakken naar de ring, waar het voor het platform van het stationsgebouw stopt. Vertrekt het weer, dan taxiet het naar de andere zijde van het stationseiland, waar het opstijgt via de in het verlengde van de landingsbaan liggende startbaan. Op deze wijze zijn dus twee tegenover elkaar gelegen banen tegelijk in gebruik; op de ene baan wordt geland naar het sta tionseiland toe, op de andere baan wordt gestart van het stationseiland af. Draait nu de wind, dan komt er een ogenblik, waarop een ander stel van twee banen in gebruik wordt genomen, omdat de vliegtuigen on geveer tegen de richting van de wind moe ten landen en opstijgen. Toch behoeven de vliegtuigen niet meer zoals vroeger zuiver met de neus in de wind te landen en te starten. Ook als de wind schuin op de baan staat, kunnen zij hiervan gebruik maken. Van deze omstandigheid kan bij een tangentiële luchthaven profijt worden ge trokken. Het zal namelijk in de meeste gevallen mogelijk zijn, twee op elkaar vol gende banen tegelijkertijd voor de landing te gebruiken, terwijl daarbij tevens op de twee tegenovergesteld gelegen banen tege lijkertijd gestart wordt. Dit speciale voor deel bezit alleen het tangentiële systeem, waarbij de banen geheel vrij van elkaar lig gen en elkaar dus niet snijden. De capaci teit van een tangentiële luchthaven kan daardoor twee maal zo groot gesteld wor den als die van een vliegveld met evenveel banen, welke elkaar wel snijden. Dit voordeel zal in de toekomst vooral tot zijn recht komen in weersomstandigheden, waarbij het zicht slecht is (mist) of waarbij de wolken zeer laag hangen. In normale omstandigheden kunnen per baan 30, in de toekomst zeker 40 vliegtuigen per uur landen. De totale capaciteit zal dus 240 vliegtuigen per uur bedragen. Niet te klein. Men moet zich het nieuwe Schiphol voor al niet te klein voorstellen. Het nieuwe stationscomplex komt op ongeveer drie kilometer afstand van de bestaande bebou wing aan de Ringvaart, welke in de toe komst het technische centrum van het vliegveld wordt. De verst uitlopende baan begint reeds bij Hoofddorp. De Rijksweg -Amsterdamden Haag zal het stations eiland doorsnijden (de taxi-banen zullen door viaducten over de weg gevoerd wor den!) en de door de Nederlandse Spoor wegen ontworpen sneltreinverbinding tus sen hoofdstad en regeringszetel zal onder Schiphol een stopplaats krijgen. Een aftak king via Amstelveen naar Amsterdam zal vooral de duizenden arbeiders en bezoekers, die dagelijks naar Schiphol trekken, moeten verwerken. Het middengedeelte van 't stationseiland zal worden ingenomen door wegen, plantsoe nen en ruime parkeergelegenheden. Daar omheen komen de gebouwen voor reizigers, vracht en post en dergelijke. Aan de buiten zijde komen de platforms, waar de vlieg tuigen kunnen worden opgesteld. Overigens is de opzet van dit gedeelte nog slechts zeer schematisch aangegeven. Logische ontwikkeling. De tangentiële luchthaven kan op logi sche wijze uit het bestaande vliegveld wor den ontwikkeld. Op Schiphol zijn thans drie banen geregeld in gebruik. Twee hiervan zijn grotendeels vooroorlogse banen, die door de Duitsers in de oorlog zijn verlengd. Zij zijn na „Dolle Dinsdag" deerlijk geha vend, doch na de oorlog onmiddellijk her steld. De derde, tevens geheel nieuwe, zwaar geconstrueerde baan is in het najaar van 1948 in gebruik genomen. Thans is een soortgelijke nieuwe baan in aanleg. Wan neer deze in het najaar van 1949 gereed zal zijn. zal Schiphol dus vier banen bezitterf, waarvan twee geheel nieuw en van een mo derne zware constructie zullen zijn. Met dit stelsel van vier banen, welke onderling nog verbonden zijn door rijbanen, moet getracht worden het groeiende lucht verkeer te verwerken tot het tangentiële Schiphol gereed is. De twee nieuwe banen van dit stelsel maken deel uit van de zes-baans tangentiële luchthaven welk* dus zal worden voltooid door het aanleg»»! van nog vier banen en het centrale station eiland. De aanleg zal kunnen geschil zonder dat het luchtverkeer hiervan hind! ondervindt. er Overigens bestaat nog uitbreidingsmop», hjkheid voor een zevende, achtste, negen!] en zelfs tiende start-/landingsbaan De gehele toekomsüge luchthaven zal een oppervlakte beslaan van ruim 1200 fthan ongeveer 750) hectaren, dat wil zeggei! ongeveer 7 procent van de Haarlemme/ meer. Het verlies van landbouwgrond vormt een schaduwzijde van het plan An derszijds moet bedacht worden, dat niet minder dan zevenduizend personen on Schiphol hun brood verdienen en dat ver wacht wordt, dat dit aantal in het komen" de decennium verdubbeld zal worden. Wanneer? Hoeveel! Op twee punten is dit lijvige ran port, dat in technisch opzicht geen vraaè onbeantwoord laat en geen probleem ont wijkt, betrekkelijk kort. En geen wonder' Want wie kan thans van welk werk dan ook en dus zeker niet van een overweldi- gend voornemen als dit Schiphol-project -1 met enige zekerheid, dat een dergelijke op. gave ook werkelijkheid zal worden, een tijdsduur voor de uitvoering daarvan 'dur- ven vaststellen. De eerste fase het „oude Schiphol" met twee nieuwe startbanen zal einde 1950 afgesloten zijn. Voor de ver wezenlijking van de tweede fase het sta tionseiland met vier startbanen wordt het jaar 1958 genoemd. Voor de kosten geldt mutatis mutandis hetzelfde. Op dit punt is een poging gedaan een richtlijn te geven. De waarde van het „oude Schiphol" op basis van de ver vangingswaarde wordt op 72 millioen begroot, die van het nieuwe Schiphol zal dit bedrag nog met ruim 23 millioen over treffenTotaal: 167 millioen. Maar het zijn slechts cijfers: getallen die alleen gel ding hebben voor het labiele tijdsgewricht, waarin ze werden uitgerekend. De hoofdzaak. Maar dit alles is niet het belangrijkste. Hoofdzaak is, dat Neerlands wereldlucht haven zich onbelemmerd kan ontwikkelen. Dai moet, want ons land kan zich niet ver oorloven om elders opnieuw een aerodrome te bouwen, wanneer Schiphol toch weer te klein zou blijken. Financieel niet, met het oog op het be perkte landbouwgebied niet, en evenmin uit hoofde van de ligging, de afmetingen en de grondgesteldheid der -in West-Nederland nog beschikbare terreinen. Hier is geen alternatief. Dit ontwerp zal de plaats van ons land in het wereldluchtnet bepalen. Wij hebben de overtuiging dat het een eervolle plaats zal zijn. Toestand in Durban nog steeds gespannen Premier Malan over de jongste onlusten Dr. Malan, de minister-president van Zuid-Afrika, heeft in het parlement in ant woord op een desbetreffend verzoek van generaal Smuts, leider der oppositie, een verklaring afgelegd over de onlusten te Durban. Na een overzicht te hebben gegeven van de gebeurtenissen zeide dr. Malan, dat onmiddellijk na het uitbreken van de on lusten op Donderdag 13 Januari de politie van Durban en omgeving gemobiliseerd werd. Aanvankelijk poogde deze samenscholin gen van inheemsen uiteen te drijven en hen te ontwapenen. Toen de toestand Vrij dagmiddag ernstiger werd, werden mili taire troepen uit Pretoria en Potchefstroom gezonden. De totale sterkte der in het ge weer gebrachte troepen was ten naaste bij 1000 man politie en 1200 leden van het leger en de vlootstrijdkrachten. Sedert 17 Januari zijn geen ernstige incidenten meer voorgevallen, hoewel er nog spanning heerst en men waakzaam blijft. De Indiërs schijnen verdere geweld pleging te vrezen, terwijl de inheemsen Wa gen over een uitdagende houding van de zijde van een klein deel der Indische ge meenschap. De toestand verbetert snel. doch kan desniettegenstaande nog niet als normaal beschouwd worden. In alle gebieden in Natal, waar onlus ten zijn voorgekomen, wordt daarom ge regeld gepatrouilleerd door sterke afdelin gen politie en militairen. De regering heeft een commissie van onderzoek ingesteld. Aanvaller van de Sjah van Perzië overleden Facher Rai, die Vrijdag de moordaanslag op de Sjah van Perzië heeft gepleegd, is Zaterdag in het ziekenhuis te Teheran aan de hem door de menigte toegebrachte ver wondingen overleden. Volgens een officiële bekendmaküig werden de verwondingen van de aanvaller veroorzaakt door het publiek „en militaire politie". De Perzische regering heeft^ inmiddels de uiterst linkse Toedeh-partij, waarvan Facher Rai, een persfotograaf, lid was, ont bonden. In een door de politie gevonden dagboek van Rai wordt de Toedeh-pan geprezen als de „enige progressieve' part j in Perzië. Niemand had hem er toe gebracn een aanslag op de Sjah te plegen. „Dit ik uitsluitend op eigen verantwoordeHJK- heid", aldus het dagboek. In een andere passage van het wordt gezegd, dat de 'Toedeh-partij door de Sovjets gesteund wordt, doch „enkele slechte elementen in de partij, die buiten landse leiding aanvaarden" veroordeelt Vertrouwensvotum voor de regering Het Perzische parlement heeft met 89 tegen nul stemmen bij 4 onthoudingen zijn vertrouwen uitgesproken in de regering van Mohamed Saed. Na de aanslag op de Sjah is aan on£ev!^ zestig couranten een verschijningsverbod opgelegd. AMERIKANEN TE BERLIJN BESCHULDIGD VAN VERRAAD Herbert John Burgman, die voor de oor log gedurende 20 jaar werkzaam was de Amerikaanse ambassade te Berlijn, van Frankfort naar Washington ovej^,_ bracht en daar gedetineerd onder diging van verraad. Burgman zou de oorlog via een geheime zender in Duit.- land pro-nazistische propaganda heooe gevoerd-

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6