fen nieuw technisch hulpmiddel voor cie Visserij Amerikaanse uitvinding ook Het testament DINSDAG FEBRUARI 1949 IJMUÏDER COURANT in Nederland gedemonstreerd m initiatief van de heer G. H. L. w -,.u„,-rvon7.eel. inspecteur van v8°. Holland in IJmuiden, is, na een BÏÏ!nondentie van twee jaar, een pnliik contact tot stand gekomen de Bendixfabrieken in Amerika tUJ5de Nederlandse Visserij, met als en i het in gebruik nemen van een geperfectioneerd Amerikaans echo lood. ;aar lang maken de Nederlandse van echo-loden gebruik, doch deze visSe'!tA Amerikaanse uitvinding overtreft "'ülre uitvoeringen van dit technische !,ihp1 in de visserij in vele opzichten. bU£ IJmuidense kotter IJm. 5 heeft als I Nederlandse boot een dergelijke in- Se enige bii va2 proef tmrd gehad en er blijkens de zeer «ttge vangsten veel baat bij gevonden. „Electrisch oog" u„i nieuwe Amerikaanse echo-lood, dat J. «bruikers in het buitenland het i trische oog" wordt genoemd, bestaat 1 een projector die in de bodem van het In gemonteerd wordt en langs radio- ï,<che weg op een in de stuurhut opge- instrument de bodem van de zee af- uLt Niets nieuws dus. Door middel van Lr naaldje, waarop een stroom van 300 Vnlt staat worden de plooiïngen van de «bodemen de eventuele aanwezigheid vis-scholen nauwkeurig opgetekend op jn verschillende vakken verdeelde Moierrol. Elk vak stelt 'n bepaalde afstand voor zodat de schipper precies kan aflezen oo welke diepte en over welke afstand er L een school in bevindt. Zelfs het soort Set de kenner op dit ingenieus gebouw- j, toestel afgebeeld, ijjj het gebruik van dit nieuwe echo- tod zijn uiteraard vele voordelen ver te-den. Het zal een schipper, die over dj' hulpmiddel beschikt, niet meer voor enen dat hij zijn netten uitgooit op plaat- ar. wsar zich geen vis bevindt. De Amerikaanse vissers maken van deze Uilvinding druk gebruik. Zij zien in hun echo-lood een wondertoestel dat hen helpt meer te vangen in korter tijd. Zij beschou wen het als een groot voordeel 's nachts (er visserij te kunnen gaan, en reeds 'smorgens, als de prijzen goed zijn, te kun nen markten. Wij mogen echter niet ver gelen dat de Amerikaanse visserij eerst nu over is gegaan tot gebruik van technische hulpmiddelen in de visserij, en in Neder land reeds geruime tijd sprake is van het Huldiging bij de Hoogovens Voor de eerste maal werd in de Bui zen Gieterij der Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden een zilveren jubilaris gehuldigd. Het was de heer A. van Putten, keurmeester der rubbermof- verblndigen. De heer van Putten is een van de jongste der zilveren veteranen; hij is nog geen veerligjaar, Als hulpje bij de portier begon hij in Februari 1924 zijn loopbaan. Reeds spoedig werd hij leerling in de bank- werketij en allengs bracht hij het tot een bekwaam vakman. Voordat de heer van Putten zijn werk zaamheden in de Buizengieterij aanving, was hij aan de Centrale werkzaam. Nadat de jubilaris bij monde van de voorzitter der directie ir. A. H. Ingen Housz mens de directie was gelukgewenst, waarbij hij de gebruikelijke enveloppe ont ving, werd hij gehuldigd door de heer N. M.J. Rees, plaatsvervangend bedrijfsleider der 'ouizengieterij die de goede hoedanig heden van de jubilaris naar voren bracht en een stilleven overhandigde. De heren H. van Wijk en D. Boom spra ken hartelijke woorden van vriendschap en waardering en haalden veelal grap pige - herinneringen op uit de tijd dat zij hadden samengewerkt. De heer van Wijk bood namens de collega's een fraai, in de buizengieterij vervaardigd werkstuk san: een klein model van een buisverbin ding in koper uitgevoerd. De heer T. Korf richtte zich in het bij- tonder tot de echtgenote van de jubilaris. H:; meende, dat haar dank moest worden gebracht voor het feit, dat haar man in ren kwart eeuw nog nooit te laat op het werk was gekomen. Zijn gelukwens ging met een pot azalea's vergezeld. De heer D. Mijs, chef van de afdeling huizenverkoop, voerde hierna het woord. Rij schetste de rustige manier van optre den van de jubilaris en roemde zijn vele capaciteiten, De bedrijfsdirecteur, ir. F. W. E. Spies, verheugde zich er over de heer van Putten geluk te mogen wensen en prees de be weiden en prettige wijze waarop deze zijn taak vervulde. vereer^s de jubilaris met het gedenkbord en het getuigschrift der Maat schappij. M.S. in een „non-stop-vlucht" w lJmuidense vereniging D.S.S. zet haar «Lu °m de leden jaar een aantal -- bge avonden te bereiden ook in dit -•«zoen voort. Donderdag zal in Thalia voor hen de j.ner«IJ Accordeon Vereniging optre- iwft V0!u.erenc'er George van Beekhoven - de leiding van het. non-stop program- k3tn'Iaara.aP' verder medewerken De Mar- ,.WI, hun tapdances, een vrolijke SE8? 6 en de Blondona's, die hun leininnb„este gever» met guitaarbege- tiirw'u i, ^,ambüng Serenaders houden Van Pc li dat onder leiding staat van va" Beekhoven, het tempo erin. electriciteitspaal geramd Op het kruispunt Terrasweg-Burgemees- i2edelaan in Santpoort reed Zon- een vrachtauto tegen een elec- »at uit u ,°P' paa* geraakte hierdoor tabiituxM ,ood en twee Percelen in de verstoVpn rp en van electrische stroom herstpMoj ambtenaar van het P.E.N. «rstelde de schade. Agenda voor Veisen en Tb.Il,, 8 >ix, uur gesture" WftFwe£izapoppitl .EÏi®D*g i FEBRUARI w.R;nsiaE' ^u» "«houfler van Onderwijs: gebruik van echo-loden, die weliswaar minder gevoelig zijn dan het Bendix-appa- raat, maar voor de schipper toch een on misbaar hulpmiddel vormen. Sedert kort wordt het toestel gebruikt in Noorwegen. Denemarken en IJsland en thans is men ook in Nederland met proef nemingen begonnen. Het is onmogelijk een voorspelling te doen over zijn toekomst ook al omdat het zo kostbaar is maar dat het een opvoering van de haringvang sten tengevolge zou hebben is zeker. Vrijzinnig Hervormden gaan zingen Op de gemeenteavond die de vereniging van Vrijzinnig Hervormden hield, werden enkele besluiten genomen, waardoor het contact van de leden onderling in de toe komst zal worden versterkt. In de eerste plaats zal ds. J. de Graaf elke veertien dagen een bijbelbespreking houden voor belangstellenden. Ten tweede bestaat er grote animo voor koorzang. Wat de dames betreft behoeft men niet te klagen, de heren zijn schuch terder. Toch hoopt men te kunnen over gaan tot de oprichting van een gemengd koor en ten slotte heeft een negental enthousiaste dames zich reeds gemeld voor de lees- en handwerkclub. De heer J. Brautigam over sociale zeemanszorg De sociale voorzieningen van de zeeman hebben dezer dagen het onderwerp van een lezing gevormd, die door de heer J. Brautigam, oud-wethouder van Rotterdam werd gegeven onder auspiciën van het maritiem museum „Prins Hendrik". De heer Brautigam heeft, zo lezen wij in „Scheepvaart", de sociale positie van de zeeman gedurende de laatste halve eeuw in beschouwing genomen en hij wees daar bij op de verre van ideale toestanden, die omstreeks de eeuwwisseling algemeen waren: slechte ligging en meestal slechte voeding door het ontbreken van vries- inrichtingen waren evenzovele punten, die rond 1900 om verbetering schreeuwden, waarnaast de loonschaal zo laag was, dat er meermalen niet zonder reden stakingen uitbraken, die op enkele onderdelen een lichte vooruitgang meebrachten. De vergelijking tussen toen en nu geeft een sterke stijging van de gages te zien en door overleg tussen de vakorganisaties en de reders is er ook verder veel verbe terd; hoewel spreker moest toegeven, dat er desondanks nog veel te wensen over blijft. LUIDRUCHTIG WEEKEND IN IJMUIDEN-WEST De politie in IJmuiden-West moest Za terdagavond meermalen handelend optre den tegen Poolse zeelieden die, als gevolg van veelvuldig drankgebruik, wat al te luidruchtig optraden. Bovendien moest politie-assistentie ver leend worden in een café aan de Vissering straat waar een meningsverschil was ont staan tussen de caféhouder en een inwoner van Beverwijk over de betaling van de consumpties. MARKTBERICHTEN 7 Februari 1949 Aanvoer. 200 kisten tarbot en tong. 1000 kisten makreel, 1300 kisten haring, 20 kisten poon, 50 kisten haai. 590 kisten koolvis, 250 kisten kabeljauw, 15 kisten leng, 40 kisten hake. 320 kisten schelvis, 520 kisten wijting, 160 kisten bot, 650 kisten schar, 1035 kisten schol, 50 kisten diversen. Totaaal 6200 kisten. Twee stoomtrawlers met een besomming van f33.231. Besommingen. IJM 35 KI. Wijker 21.000; IJM 70 Zeehond 7760: IJM 69 Vios 4 12.870. RO 9 2330; RO 1 2420; KW 17 3060; KW 107 1920; KW 64 2129; KW 84 3827; KW 28 3050: KW 51 1570: KW 89 3499: KW 24 3100; KW 162 3350; KW 125 3226; KW 169 2349; KW 56 3600; KW 140 3212; KW 160 2010; KW 151 3385; KW 91 1750; KW 168 2399; KW 161 4400; IJM 204 2380; IJM 53 2715; KW 210 2276; KW 77 1650; KW 53 2240; IJM 52 299; IJM 276 1371; IJM 272 BU 33 2960; KW 92 1630. Prijzen. Heilbot 2,80—2,15; tarbot I 2,50—2,1-5; gr. tong 21.85; gr.m. tong 2.051.90; ld.m. tong 2.40—2.20; kl. tong I 2,40—2,05; 'kl. tong II 1,90—1,70, per kg. Tongschar 5247; schavtong 3826; gr. schol 5144: m. schol 49—38; kl. schol 32,5013; schar 23,5010,50; bot 2716: ma kreel 2824; v. haring 156; gr. schelvis 8169,50; m. schelvis 6860; kl. schelvis 5445.50; wijting 35—16,50; poon 24,5018: ham 34; puitaal 21,5016; baars 19,507,50; kl. haai 26,5016; hom 2928; midd. hake 6044; gr. gul 5144; kl. gul 4934; kl. koolv. zw. 27—21!; kl. koolvis wit 38. per 50 kg. Kabeljauw 15086; leng 7864; gr. koolv. wit 8274; gr. koolv. zw. 4629; gr. hake 188—166, per 125 kg. met stCTke spelers H. Laros ook van de partij Ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan van de Christelijke damclub „Excelsior" te Utrecht zal daar een damtournooiworden gespeeld. De vier spelers die Nederland in het we- reldtournooi hebben vertegenwoordigd, doen mee en verder zullen de oud-IJmuidenaar P. Leijte en de Utrechtse kampioen A. Kooy- mans van de partij zijn. Er wordt gespeeld op de volgende data: 25 en 26 Februari. 4 en 5 Maart en de laatste ronde gaat de 11e Maart in. In verband met het overladen wedstrijd programma, dat de D.C.IJ.-er Laros in de komende weken te verwerken krijgt, heeft deze zich van de deelneming aan de onder linge competitie moeten terugtrekken. Ratelde U te roekeloos? Op het hoofdbureau van politie te Vélsen zijn over de navolgende gevonden voor werpen, dagelijks van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondering van Zater dagmiddag en Zondag, inlichtingen te ver krijgen. Enige wanten; 1 biljet van ƒ1; 1 hond; 1 loonzakje (gevuld); 1 zakmesje; 1 paar handschoenen, 1 ceintuur, 1 herenrijwiel, 1 vulpen, 1 cahier (met afbetalingen), 1 bos sleutels. 2 biljetten van 1, 1 poppen wagen, 1 autoped, 1 schoolétui, 1 das, 1 portemonnaie, 1 bundel tijdschriften, 1 zak- kam, 2 luiers, 1 blik met inhoud, 1 paar gymnastiekschoenen, 1 wandelstok, 1 paar pantoffels (kind), 1 ratel. Velsen-Noord oefent voor „De Eendracht" tweede concert De Harmoniekapel „De Eendracht", di recteur de heer L. H. F. Leistikow, heeft het voornemen om haar tweede seizoen concert uit te voeren op Zaterdag 23 April in gebouw „Concordia". Om de belangstelling voor dit concert groter te doen zijn dan de laatste keer, toen slechts weinig echte muziekminnen- den het Concertgebouw-koperkwartet hoorden, bestaan plannen de uitvoering aan te vullen met een cabaretprogramma. Met naald en schaar geslaagd Van de Modevakschool „d'Elegante" in Velsen-Noord slaagden bij de te Amster dam gehouden examens voor coupeuse de dames R. Bruins, T. Engberts, Th. van Etten; J. van Fucht, T. van Hesselingen, C. van Huff el, J. Kruidenberg, A. Stevens, I. Steenbakker, A. de Wit, en F. de Waard en voor het theoretisch gedeelte mej. A, Fehr. Voor costumière slaagden de dames C. van Balen, J. v. d. Bos, J. v. Fucht en C. de Ruyter en voor het theoretisch gedeelte mej. G. Bras. HOUTSTOF AANGEVOERD. Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is het Zweedse s.s. „Burgundia" aan gekomen, dat van Gothenburg (Zweden) een lading van'ongeveer 900 ton houtstof aanvoerde. „Concordia" in Mei op de planken De toneelvereniging „Concordia", regis seur de heer L. W. Boeree, welke met de laatste opvoering van Bouber's „Zeemans vrouwen" zulk een buitengewoon succes oogstte, heeft ook reeds haar volgende uit voering vastgesteld. In gebouw „Concordia" zal op de Za terdagen 7 en 14 Mei worden opgevoerd het blijspel in drie bedrijven van Herman Roelvink „Freuleken". Veisen De nieuwe vuilnisemmers komen binnenkort Naar wij vernemen zullen binnenkort de eerste 4.000 nieuwe vuilnisemmers voor de gemeente Veisen door de industrie wor den afgeleverd. Gidsje over Veisen op komst Door de vereniging „IJmuidens Bloei" is een boekje samengesteld over de be zienswaardigheden van Veisen, dat bin nenkort van de pers komt. Het boekje be vat een geïllustreerde beschrijving van Velsen's bezienswaardigheden en zal in een oplaag van 10.000 exemplaren ver schijnen. Men hoopt er een goede inlich tingenbron in te verschaffen voor de vreemdelingen, die sluizen, visafslag, pie ren en de aantrekkelijkheden van Velser- beek, oud-Velsen en zovele andere punten in deze gemeente wat beter willen leren kennen. LEZING OVER SOCIAAL WERK. Op Donderdag 17 Februari wordt in de koffiekamer van Westerveld door ds. J. Bijlsma een lezing worden gehouden over het sociale werk van de Nederlandse Her vormde Kerk. „GLETSCIIERWATER". Donderdagavond komt de cinéast D. v. Sijn voor het departement IJmuiden van het Nut met zijn film „Gletscherwater" in het Patronaatsgebouw. Santpoort-dorp „Jong-Santpoort" spant zich voor het jeugdwerk Het actieve bestuur van de speeltuin vereniging „Jong Santpoort" heeft de weg gebaand lot het oprichten van jongens- en meisjesclubjes. Het is de bedoeling de jeugd daarmee van de straat te houden, wanneer zij al thans niet in een speeltuin terecht kan. Er hebben zioh inmiddels geschikte lei ders en leidsters beschikbaar gesteld. De Santpoortse ouders zullen nu hun aandeel moeten leveren in de groeiende samenwerking: hun kinderen worden in de Adolf van Nassa-uschool verwacht, waar voor de diverse clubs afspraken kunnen worden gemaakt. Op het programma staan onder meer handenarbeid, hout- en touw- bewerking, seinen, spel en sport en de meisjes zullen met hand- en vlechtwerk bezig gehouden worden. Er is zelfs gedacht aan dammen, schaken en andere serieuze tijdverdrijven. „HET WONDER" VOOR DE OUDEN VAN DAGEN. In het Santpoortse Jeugdhuis werd Maan. dagavond de film „Het wonder van de 34e straat" gedraaid, een van die Amerikaanse rolprenten, die men slechts kan proberen te beleven. In ons vorig nummer hebben wij dit werk uitvoerig besproken. Dat de ouden van dagen, die de gast waren van Santpoorts Bloei, de avond ge apprecieerd hebben, is zeker, hoewel de onduidelijke Nederlandse tekst wellicht enig ongemak opleverde. De heer P. Waar- denburg, directeur van de dienst voor So ciale Zaken opende met een kort welkomst woord, waarin hij namens de commissie voor ontspanning van ouden van dagen in Veisen Santpoorts Bloei bedankte voor de gastvrijheid. E.V.C.-BIJEENKOMST IN HET BADHUIS. In het badhuis aan de Wüstelaan te Sant poort houdt de E.V.C. Donderdagavond een openbare vergadering, die speciaal gewijd is aan de problemen van de „Bond van per soneel in Sociaal-Hygiënische Instellingen'" en waar mej. Corry Feit vertellen zal over haar reizen in Hongarije. Verder houdt de heer H. Prenen een causerie over het on derwerp „Duurtetoeslag" en hij zal ook commentaar leveren op het manifest van het N.V.V. en de K.A.B, Beverwijk Hoofdlegerpredikant spreekt voor het P.I.T. Het plaatselijk comité van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront belegt op Woens dag 2 Maart weer een contactavond voor ouders,verloofden, vrouwen en overige fami lieleden van militairen in Indonesië en ver der voor allen die belang stellen in het wel en wee van onze soldaten overzee, in de bovenzaal van het veilinggebouw „Kenne- merland" aan de Breestraat. Kolonel ds. A. T. W. de Kluis, de hoofd legerpredikant is bereid gevonden op deze avond te spreken over „Onze jongens over zee", aan de hand van de ervaringen opge daan tijdens zijn herhaald verblijf in de overzeese gebieden. De hoofdlegerpredikant heeft tijdens zijn verblijf in Indonesië een film vervaardigd, die op deze contactavond zal worden ver toond. De toegang is voor iedereen gratis. GOUDHAANTJE EN DE TROUBADOUR. Op Zondag 13 en Maandag 14 Februari zal het Rooms Katholieke operette kinder koor „Jong Leven" uit Beverwijk een uit voering geven in de concertzaal „De Zon". Opgevoerd zal worden „Goudhaantje en de 'roubadour". na de pauze „Het spel van uan Klaassen". Sons Atout II eerste klasse Vrijdagavond is de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" met zes teams naar Haarlem getrokken om daar tegen de verschillende Haarlemse tegenstanders voor de competitie van de Nederlandse Bridgebond de strijd aan te binden. De uitslagen luidden: Hoofdklasse: Sans Atout I. met de heren BosBerlee en SpruitBakker speelt gelijk tegen Ons Genoegen I met 3943 m.p. Eerste klasse. Sans Atout III met de heren KlesserHeine en BlomBoom speelt ge lijk tegen de Bloemendaalse Bridgeclub met 6160 m.p. Door dit resultaat heeft Sans Atout III het kampioenschap behaald van de eerste klasse, afdeling A. Tweede klasse. Sans Atout IV met de heren KrabTabak en G. de BoerW. de Boer wint van Haarlem Noord I met 5520 m.p. Sans Atout V met de heren BraamTand en v. Groningen—v. d. Wal speelt gelijk tegen Haarlem Noord II met 5551 m.p. Sans Atout VI met de dames Tandv. Essen en de heren Geldermans—Stiphout wint van B.C. 1940 VII met 52—40 m.p. Derde klasse. Sans Atout VII met mevrouw Tabakheer Hilberts en de heren Stiemer— Oosterveen verliest van B.C. 1940 VI met 4896 m.p. bridgekampioen Doel en wezen der Vrijmetselarij Door het bestuur van de loge „Kenne- merland" uit Haarlem was Maandagavond in het Statenhuis aan de Velserweg in Be verwijk een bijeenkomst belegd waar de heer J. G. Spaan uit Hilversum een voor dracht hield over „Doel en Wezen der Vrij metselarij". Het welkomstwoord werd ge sproken door dr. L. S. Linborgh-Meijer uit Veisen, die mededeelde dat men over het wezen en de bedoeling van de vrijmetse larij meestal een foutieve voorstelling heeft daarom is er een commissie samen gesteld met het doel de vrijmetselarij in het juiste licht te stellen. De heer J. G. Spaan gaf vervolgens antwoord op een veel gestelde vraag „Waarom in de vrijmetse larij?" Hij vatte het antwoord samen in de zin: „Om een beter mens te worden". Er zijn veel mensen, aldus spreker, die denken dat de vrijmetselarij een geheim zinnige organisatie is, echter het tegendeel waar; er is niets geheimzinnigs aan en alles omtrent de vereniging kan iedereen te weten komen, bijvoorbeeld uit de biblio theek van de vereniging. De vereniging zelf heeft een besloten karakter en de ge dachte dat men als lid van de vereniging „zijn kostje gekocht zou hebben", noemde spreker pertinent onjuist. Ook de veel geuite mening als zou de vrijmetselarij anti-godsdienstig zijn, werd door de heer Spaan ontkend, daar een ieder vrij is zijn godsdienst te beoefenen. Tevens wordt er niet over politiek gespro ken, omdat de leden van de vrijmetselarij uit verschillende politieke richtingen komen. Een van de grootste taken van de vrijmetselarij is haar taak de leden te ont wikkelen, zo zei de heer Spaan. Over de geschiedenis van de vrijmetselarij in Ne derland deelde spreker mede dat deze or ganisatie in 1756 haar intrede in ons land deed. De heer Spaan besloot met te zeggen dat zijn voordracht geen propaganda-rede- voering was, daar men door innerlijke drang gedreven tot de vrijmetselarij moet komen en hij besloot met de woorden „Zij die geloven haasten niet." Na afloop ging spreker uitvoerig in op de aan hem gestelde vragen. TWEE BRANDJES ACHTER ELKAAR. Zaterdagmiddag brak er in een perceel aan de Alkmaarseweg in Beverwijk een schoorsteenbrandje uit. De brandweer, die onmiddellijk gealarmeerd werd, trok uit met motorspuit en ladderwagen en kon de brand met zand blussen. Weinige ogenblikken later kwam er op nieuw een brandmelding binnen. In een woning aan de Arendsweg had een hoeveel heid roet van een schoorsteenplaat vlam gevat. De brandweer verwijderde de plaat waarmee de oorzaak was weggenomen. In beide gevallen was er sprake van enige materiële schade. TURNUITVOERING S.S.S. De Rooms Katholieke sportvereniging Sport Staalt Spieren geeft op Donderdag 17 Februari in het K.S.A. gebouw haar jaarlijkse uitvoering. „Minimumprijzen voor groenten zijn te laag" zeggen de tuinders De Hollandse Maatschappij voor Land bouw afdeling Tuinbouw, hield Maandag avond een bijeenkomst in ,,'t Centrum" te Beverwijk. De voorzitter de heer G. Tabak Gz. sprak de welkomstrede uit en wees op de sombere vooruitzichten voor de tuin bouw. Zaterdag wordt in Alkmaar de provin ciale vergadering gehouden, waar onder andere twee voorstellen van de afdeling Beverwijk behandeld zullen worden. Het eerste voorstel tracht verbetering te brengen in de te lage minimumprijzen voor bepaalde producten, in het tweede voorstel verzoekt men een betere finan ciële verhouding tussen de afdelingen en de bond. Als afgevaardigde naar deze ver gadering werden de heren H. Nyman en G. Tabak benoemd; deze personen zullen de afdeling ook vertegenwoordigen op de bondsvergadering te Amsterdam welke 25 Februari wordt gehouden. De vergadering besloot bij de groente veiling te Beverwijk een verzoek in te dienen om groenten aan de meest biedende voor veevoeder te verkopen. BOUWVERGUNNING VERLEEND. Aan de volgende Beverwijkers is een bouwvergunning verleend: H. J. Pools, Heemskerkerweg 194 voor het plaatsen van twee hoenderhokken op het perceel naast Heemskerkerweg 194; wed. P. Boots, Alk maarseweg 160 voor het veranderen van een gevel op het perceel Alkmaarseweg 160; Albert Heyn voor het gedeeltelijk verande ren van perceel Breestraat 34; N.V. Che- mica, Havenstraat 40 voor het herstellen van een gebouw, bestemd voor fabriek op het perceel Havenstraat 40; J. Kuys, Alk maarseweg 160 h., voor het uitbreiden van een woning op het perceel Cornelis Maters- weg 55 en M. J. de Waal en Co., voor het uitbreiden van een woning op het perceel Wilgenhoflaan 5. BEIJNES BOUWT VOORT. Het loodgieterswerk en de sanitaire in stallatie van de kantoorlokalen van de Beijnesfabriek te Beverwijk zijn opgedragen aan de heer A. Blom. FEUILLETON van mevrouw Maquisfen door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson. 80) Hij ging voort met spreken, maar het duurde niet lang meer. Zij hoorde hem, zonder te realiseren, wat hij werkelijk zeide. Zij luisterde ook niet werkelijk naar Wilbury Fossett, die een van de kortste toespraken uit zijn gehele loopbaan hield. Naderhand begreep zij, dal hij er naar had gestreefd zo weinig mogplijk te zeggen. Een krachtig profiel, een mooie stem, en imponerende manieren zijn een nuttig be zit. Hij maakte er een rijkelijk gebruik van voor hetgeen eigenlijk een meesterlijke terugtocht was. Daarop nam hij met waar digheid zijn plaats weer in. De rechter gaf een overzicht en ge bruikte daarbij woorden, die nu zo bekend waren, dat zij iets hadden van een veel vuldig herhaalde echo. Nogmaals passeer de de gehele rechtzaak de revuedit maal in zijn wei-overwogen, fraaie vol zinnen. Het kwam op hetzelfde neer, als Hugo Vane had- gezegd: Indien gij de getuigenis van juffrouw Gwent gelooft, is het motief, dat door de aanklager werd aangenomen, van iedere grond ontbloot. De paardenharen pruik, die in brede golven boven het ernstige gezicht stond, de rode toga, de droge, snijdende stem, de woorden, die de stem sprak, het was alles een deel van die oude, plechtstatige wets- voltrekkingen, waardoor Carey Silence had moeten terecht staan en waardoor zij nu werd overgeleverd om als het ware ge wogen te worden door de twaalf vermoei de mensen in de jurybanken. Dames en heren van de jury, ik ver zoek u thans u terug te trekken en uw vonnis te overwegen. Carey hoorde het en maakte aanstalten om op te staan. Zij zou nu weer die treden moeten afdalen, en dan zou zij ze opnieuw moeten beklimmen. Zij vroeg zich af, hoe lang de jury nodig zou hebben om uit te maken, of zij schuldig was of niet. Soms gebeurde het dat een jury uren weg bleef. Zij hoopte maar, dat het niet al te lang zou duren. En toen zag zij plotseling, dat zij niet weggingen. De voorzitter was opgestaan en sprak tot de rechter. Edelachtbare, het is niet nodig, dat wij ons beraden. Wij zijn het thans reeds eens over onze uitspraak. Wij hebben de beklaagde niet schuldig bevonden. De bewaakster had Careys arm geno men en trok haar overeind. Daar stond zij, wit als een laken, en zag al de mensen en de rechters vreemd door elkaar bewegen, alsof zij ze door water zag. Alles zwom voor haar ogen, golfde en vervlakte. Het rood van de toga's was als een vlek, die steeds groter werd. Zij hoorde hem nog zeggen: Is dit uw aller mening? Maar zij heeft nooit gehoord, wat de voorzitter van de jury hierop antwoordde, want er kwam plotseling een grote, zwarte duisternis tussen haar en de overvolle zaal. Het was voorbij. HOOFDSTUK XLI. Er werd gefluisterd. Zij hoorde de stemmen, nog voordat zij de woorden kon onderscheiden. Zij deed haar ogen een ogenblik open en sloot ze weer. Een vreem de stem zei: Het is niets laat haar maar even liggen. Toen begonnen de an dere twee stemmen weer, die van Nora en van Jeff. Tenslotte is het toch ook voor een deel haar huis het is aan ons alle vier vermaakt. En Den zal er toch niet zijn die gaat naar zijn club. Het zou heus veel beter zijn, als ze meeging naar huis werkelijk. Jeff zei:Ik weet niet Carey opende haar ogen. Zij lag op de vloer. Iemand had haar hoed afgezet en een krant onder haar hoofd gelegd. Zij voelde het papier ritselen als zij bewoog. Nora zat op. haar knieën aan haar ene kant helemaal grijs en zacht als een poesje. Jeff knielde aan de andere zijde en hield haar hand vast. Zij had het gevoel, dat hij die hand zo stijf vasthield, dat het moeite zou kosten haar ooit weer terug te krijgen. Een beetje vaag zei ze: Hebben jullie het over mij? Nora's gezicht trok hevig, alsof zij zou gaan huilen. Zij greep Carey's andere hand en kneep die stevig. Je gaat toch met mij naar huis. niet waar? In ieder geval is het voor een deel ook jouw huis. Je wilt toch niet naar zo'n akelig, ongezellig hotel, hè? Dat zou af schuwelijk zijn. De vloer was erg hard. Carey trok zich op aan de handen, die haar vasthielden en ging overeind zitten. Zij voelde zich nog een beetje duizelig, maar verder heel goed. Zij keek naar Nora en zei: Ellen Nora's gezicht begon weer te trekken, maar nu op een heel andere manier. Het was alsof het poesje zou gaan krabben en bijten. Ik heb altijd wel geweten, dat zij een giftige ouwe pad was, maar voor zo iets als dit had ik haar niet aangezien. Ik weet niet, of de politie haar gearresteerd heeft of niet, maar ze hebben haar nu eenmaal en wat ons betreft, kunnen ze haar -houden ook. Die zet geen voet meer in ons huis. En en Den gaat verhuizen naar zijn club dus die hoef je niet meer te zien. Het kan me niet schelen om hem te zien, zei Carey. Jeff liet de hand los, die hij vastgehou den had. Nora trok aan de andere. Dus dan ga je met me mee naar huis? Het was Jeff, die nogal kortaf zei: En hoe moet het met Honor? Het bliksemde in Nora's ogen, toen zij hem aankeek. Ik zeg je, dat zij er niets van afwist. Zij mag een sukkel en een stakker zijn, maar zij heeft tante Honoria niet vergif tigd. En zij wist evenmin, dat iemand dat van plan was. Ik denk, dat zelfs de politie wel zo slim zal zijn, om dat te begrijpen, maar ze hebben haar meegenomen, omdat zij haar een heleboel te vragen hebben. Mijnheer Aylwin is met haar meegegaan, zodat ik naar Carey kon gaan. Hij zei, dat ze haar misschien een tijdje konden vast houden en het kon ook dat ze haar naar huis zouden laten gaan. Maar als je denkt, dat ze Carey enig kwaad zou kunnen doen, dan ben je nog groter sukkel dan zij. Het is gewoon idioot! O, ja? Zijn toon was droog. (Wordt vervolgd). SCHEEPVAART KON. HOLL. LLOYD. American At torney, 7 Febr. te Antwerpen. Cordoba, 5 Febr. van Hamburg via Southampton naar Buenos Aires. Rijnland. 5 Febr, van Rio de Janeiro te Santos. Salland, 5 Febr. van Las Palmas (uitreis). Westland, 5 Febr. te Rio de Janeiro (thuisreis). Win terswijk, 6 Febr. van Victoria naar Sint Vincent (thuisreis). Waterland, 4 Febr. v. Las Palmas (thuisreis). K.N.S.M. Ardea, 7 Febr. te Amster dam van Rotterdam. Ariadne, 6 Febr. te Istanboul van Thessaloniki naar Candia. Bonaire, 4 Febr. te Demerara van Para maribo naar Trinidad. Boskoop, 6 Febr. van Madeira naar Trinidad. Deo Duce, 7 Febr. Brunsbuttel gepass. (Kopenhagen- Amsterdam). Draco, 5 Febr. van Rotter dam naar Pasajes. Euterpe, 5 Febr. van Amsterdam naar Gdynia. Ganymedes, 6 Febr. van Rio de Janeiro naar Trinidad. Gordias, 6 Febr. van Ceuta naar Piraeus. Hecuba, 6 Febr. van Paramaribo naar Antwerpen. Hercules, 6 Febr. van Varna naar Istanboul. Hersilia, 6 Febr. van Am sterdam naar Trinidad. Hestia, 5 Febr. van Lissabon naar Antwerpen. Ilos, 4 Febr. te Triëst van Venetië naar Fiume. Jupiter, 4 Febr. van Napels naar Sanfeliu; Luna, 6 Febr. van Barcelona naar Antwerpen. Mabella, 4 Febr. van Jacmel naar Petit Goave. Midas, 6 Febr. te Rotterdam van Amsterdam naar Lissabon. Nortuna. 5 Febr. te Rotterdam van Sanjuan. Venus, 6 Febr. Dungeness gepass. (Gibraltar-Rot terdam). HOLLAND-AFRIKA LIJNEN. Con- gostroom, 6 Febr. Las Palmas gepasseerd op weg naar Le Havre. Ittersum, 14 Febr. of 15 Febr. te Port Gentil verwacht van Lagos naar Pointe Noire. Salta, 6 Febr. te Bordeaux van Antwerpen naar Dakar. Bloemfontein, 5 Febr. Finisterre gepas, van Southampton naar Kaapstad. Boschfontein 7 Febr. te Antwerpen verwacht van Southampton. Gaasterkerk, 10 Febr. té Genua verwacht van Port Said. Lekker- kerk, 6 Febr. te Durban van Lorenzo Mar ques verwacht, vertrekt 7 Febr. naar East Londen. Klipfontein, 6 Febr. te Suez van Mombasa. Randkerk, 5 Febr. te Genua v. Kaapstad. NEDERLAND. Amsteldiep, 6 Febr. van IJmuiden naar Port Said. Lombok. 5 Febr. van Abadan naar Bahrein. Oranje, 5 Febr. van Colombo naar Suez. Poelau Laut, 6 Ferb. te Batavia op weg naar Sin gapore. Raki, 9 Febr. te Singapore van Be- lawan. Roepat, 5 Febr. te Pladjoe op weg naar Soerabaya. Tabinia, passeerde G- briltar 3 Febr. op weg naar Genua. Tara- kan, 5 Febr. van IJmuiden naar Karlsham. Tawali, 6 Febr. te Suez naar Port Said. Tabian, 5 Febr. van Colombo naar Suez. Van der Waals, 5 Febr. te Aden op weg naar Belawan. Aalsdijk, 5 Febr. van New York via Antwerpen naar Rotterdam. Al- dabi, 5 Febr. van Antwerpen naar Ham burg, Almdijk, 5 Febr. van Townsville naar New Orleans. Almkerk, 5 Febr. van Townsville naar Brisbane. Aludra, 5 Febr. van Hamburg naar Antwerpen. Annekerk, Rotterdam-Sydney 6 Febr. te Fremantle. Blijdendijk, Rotterdam-New York,, pass. 6 Febr. Bishoprock. Britsum, Djibouti-Ma- jonca pass. 5 Febr. Kaap Guardafui. Bos koop, Amsterdam-Valparaiso 6 Febr. van Madeira. Congostroom, Freetown-Havre, pass. 6 Febr. Las Palmas. Duivendijk, Rot terdam-Vancouver, 6 Febr. te Los Angeles. Farmsum, Houston-Rotterdam pass. 6 Fe bruari Prawlepoint. Garoet, 5 Febr. van Macassar te Banjoewangi. Grote Beer, Amsterdam-Java, 6 Febr. dwars van Kaap Delhowta. Ittersum, 7 Febr. van Tacoradi te Lagos. Jaarstroom, 5 Febr. van Lome naar Cotonou. Lombok, 5 Febr. van Aba dan naar Bahrein. Maaskerk, 5 Febr. van Port Bouet naar Tacoradi. Madoera, Am sterdam-Java, 4 Febr. van Belawan. Mo- lenkerk, Colombo-Rotterdam 7 Febr. ie Aden. Melampus, 5 Febr. van New York naar Galveston. Nieuw Amsterdam, 6 Fe bruari van Havanna naar New York. Nieuw Holland, 5 Febr. van Singapore n. Penang. Nigerstroom, 5 Febr. van Londen naar Pointe Noire. Noordam, 5 Febr. van New York naar Rotterdam via Southamp ton. Oranje, Batavia-Amsterdam, pass. 5 Febr. Kaap Comorin. Oranjefontein, 6 Fe bruari van Beira naar Dar-es-Salaam. Orestes, Buenos Aires-New Orleans, 5 Fe bruari te Curagao. Paulau Laut, 5 Febr. van Macassar te Batavia. Polydorus, 6 Fe bruari van Soerabaya naar Pladjoe. Prins Willem V, Rotterdam-Valencia pass. 5 Febr. Ouessant. Salatiga, 5 Febr. van New Orleans naar Lake Charles. Salawati, 6 Febr. van Tamako te Macassar. Salland, Amsterdam-Buenos Aires 6 Febr. van Las Palmas. Sibajak, Rotterdam-Java, 5 Febr. in de Rode Zee ter hoogte van Porte Soe dan. Sloterdijk, Java-New York 7 Febr. te Aden. Serangan, 6 Febr. van Colombo n. Bombay. Sommelsdijk, 6 Febr. van Balti more, naar New Orleans. Stad Haarlem, Bona-Rotterdam pass. 6 Febr. Kaap St. Vincent. Tabinta, Amsterdam-Java, 7 Febr. te Genua verwacht. Tawali. Penang-Am- sterdam 6 Febr. te Suez. Tegelberg, 6 Fe bruari van Bangkok te Singapore. Van 't Hoff, Java-Rotterdam, 7 Febr. te Suez. Van Riemsdijk, 6 Febr. van Swatow te Hongkong. Waal, 4 Febr. van Tampa naar Houston. Waikelo, 7 Febr. van Rotterdam te Batavia. Waterland, Buenos Aires-Am sterdam, pass. 6 Febr. Kaap St. Vincent. Westerdam, Rotterdam-New York, pass. 6 Febr. Lizard. Slamat. 6 Febr. van Antwer pen te Rotterdam. Ternate, Rotterdam- Java, pass. 6 Febr. 16 uur Kaap Delarmi. Utrecht, 6 Febr. van Antwerpen te Bata via. Weltevreden, 5 Febr. van Rotterdam naar Bremen. Aardijk, 8 Febr. van Soera baya te Macassar verwacht Algorab, Basra-Rotterdam 6 Februari van Djeddah. Alphard, Porto Alegre-Rotterdam 7 Febr. te Antwerpen. Alpherat, 5 Febr. van Phi ladelphia te New York. Arkeldijk, 6 Febr. van New York te Antwerpen. Bali. 6 Febr. van New York naar Java. Klipfontein, Beira-Amsterdam, 7 Febr. van Suez. Leo- poldskerk, Rotterdam-Calcutta, 5 Febr. te Rangoon. Lingekerk, Rotterdam-Perzische Golf 5 Febr. van Port Said. Meliskerk, Rot terdam-Japan 5 Febr. van Suez. Prins Fre- derik Hendrik, 4 Febr. van Rotterdam te Burriana. Prins Maurits, Esbjerg-Spanje, pass. 6 Febr. Dover. Prins Willem III, 5 Febr. van Valencia te Londen. Ridderkerk, Brisbane-Rotterdam, 5 Febr. van Fre mantle. Rijnkerk, 5 Febr. van Penang te Singapore. Zeemeeuw, 7 Febr. van Balik- papan te Tarakan. HOOGWATERTIJDEN IJMUIDEN 8 Februari: 10.44 en 11.25. 9 Februari: en 12.03. Agenda voor Beverwijk DINSDAG 8 FEBRUARI. Kennemer Theater. - 7 en 9.15 uur: Opium. Luxor Theater. - 7 en 9.15 uur: Ditte een mensenkind. Corso Theater (Castricum). - Acht profes soren en een meisje. WOENSDAG 9 FEBRUARI. Bioscopen, - Zie Dinsdag 8 Februari.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3