ÏJmuider Courant Haarlems Dagblad perswetenschap Opnieuw Russische voorstellen tot ontwapening in Veiligheidsraad Zes „Hoffman-druppels" voor Europa's herstel Regeringsverklaring: „Wij zijn niet bereid aan koude oorlog mee te doen" Jaargang No. 19164 Bureaux; Kennemerlaan 154, Tel. Adm 5437, Te). Redactie 5389, na 5 uur; 8061 (K 2560), Tcirasweg 47 Santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Telei, 10724. Direcleur-I-Ioofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom en «öprcrtjte "terlnnacfjc Courant (Inno i6*6) Woensdag 9 Februari 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem E AMSTERDAMSE UNIVERSITEIT T) heeft zich kort geleden uitgebreid K een zevende faculteit: die voor poli- Kp en sociale wetenschap. Aan die facul- 1 is een Instituut voor Perswetenschap uLrfpn. dat in een gebouw op de Kei- «raeht is gevestigd. De Universiteit, de zerSo...i.3 Amsterdam (die er een flinke "\.Mc voor heeft verstrekt) de Vereni- rfde Nederlandse Dagbladpers 1945 ffbladdirecties hebben het grootste vT der subsidies gegeven) en natuurlijk fNederlandse Journalistenkring hebben •5 eezamenlijk tot stand gebracht en zijn j. aiie in het curatorium vertegen- °üordigd- Directeur van het Instituut is f dr K. Baschwitz, hoogleraar aan de rt'nde' faculteit en verscheidene andere ILleraren geven er hun colleges, die «fc zijn begonnen. Ook houden wekelijks ^~en mannen uit het krantenvak er in- Sneen, die de vraagstukken van de nctük betreffen. Op die avonden blijkt 5 belangstelling te bestaan ook bij stu lpten die tot andere faculteiten behoren. Het Instituut voor Perswetenschap be- „j,a9mt nevens de eveneens onlangs Serichte zuster-afdeling aan de Nij- ise Universiteit, die voor de Katho. feken bestemd is de wetenschappelijke vorming voor journalisten. Dit is een zaak lie reeds voor de oorlog in ons land sterk voorgestaan. In de dertiger jaren ver wierf de journalistiek lectoraten aan de Universiteiten van Leiden en Utrecht; vooral de Leidse docent A. J. Lievegoed, fVman van groot aanzien in on$ vak, heft toen al sterk geijverd voor de op ruiing van een Instituut. Hij is helaas vott na de oorlog overleden en heeft de «nvezenlijking dus niet meer mogen be- ipv»n- Zijn wensen opvolgend heeft zijn weduwe Lievegoed's belangrijke biblio theek nu aan het Amsterdamse Instituut «schonken. Wij journalisten zijn bij uitstek mensen van de practijk en de ervaring heeft be wezen, dat men met een speciale „knob el" voor dit vak geboren moet zijn om «in te kunnen slagen, hetgeen inhoudt: het te beoefenen met de voortdurende toe wijding en enthousiasme, die het vergt. Het heeft bijvoorbeeld de eigenschap, zich niet naar geregelde en zeker niet naar begrensde arbeidstijden te voegen. Of schoon het midden in de practijk des levens staat is de moderne vorm van het algemene verspreide dagblad die ter nauwernood een halve eeuw oud is steeds hoger eisen aan de theoretische ont- wtkkeiing van zijn beoefenaars gaan .cellen Vandaar de groeiende drang om ten sterker theoretische basis voor de prac tijk ie leggen. Het ontstaan van een facul teit voor politieke en sociale wetenschap bood daartoe de best denkbare gelegen heid. Zowel actieve journalisten als stu denten, die zich ten doel stellen journalist te worden hebben zich bij het Instituut aangemeld; nevens hen zijn er de studen ten der faculteit, die zonder directe aspira ties voor het vak niettemin hun kennis op dit gebied verbreden. Prof. Baschwitz deelde gisteren in zijn rede bij de ope ningsplechtigheid mede, dat het Instituut indkeente'stadium van zijn bestaan reeds ongeveer 250 studenten per week tot zich trekt fe bibliotheek-in-wording, aanvan gend r.ei de schenking die ik genoemd heh Klooft eveneens veel voor de toe- bast Het gebeurt zelden dat een dagblad over de keuken van het vak schrijft. In dit geval tnzk ik een uitzondering, omdat zulk een onderwerp ook de lezers wel interesseren zal. Wij oudere journalisten hebben ons door zelfstudie moeten helpen; de jongeren krijgen nu het voorrecht van een direct contact met de universiteit, dat speciaal op hei vak is afgestemd. Na de invoering, een half jaar geleden, van een collectieve Arbeidsovereenkomst tussen de organisa ties van werkgevers en journalisten, die belangrijke verbetering heeft gebracht en de schepping van een Tuchtraad, die binnenkort uit de verenigingskring ge nomen zal worden en een instelling met publiekrechtelijke bevoegdheid worden een desbetreffend wetsontwerp is gereed en zal spoedig in de Tweede Kamer aan de orde komen is dit een derde vernieuwing van groot belang. Er wordt ook in dit vak met alleen aan herstel, magr tevens aan vernieuwing gewerkt. Bij de officiële opening van het Instituut voor Perswetenschap hebben de voorzitter van het curatorium de heer A. J. Boskamp, directeur van het Algemeen Handelsblad, de rector-magnificus der Amsterdamse Universiteit prof, mr. H. R. Hoetink, de leider aan het Nijmeegse zuster-instituut de heer J. G. J. Nieuwenhuis, de directeur Prof, Baschwitz en tenslotte de burgemees- Ier van Amsterdam, mr. d'Ailly, pres'ident- curator van de Universiteit, het woord ge veerd. De president-curator heeft de instel ling officieel voor geopend verklaard. Tot de talrijke aanwezigen behoorde de Zweedse historicus dr. Folke Dahl, reeds in tos land bekend door zijn vondsten op het 5=oied der geschiedenis van ons couranten- f0®- Hij verraste het gezelschap aan een "mch, die na de opening van het Instituut gehouden werd. met de mededeling dat in ?.e archieven van de Universiteit van psala enkele dagen geleden opnieuw een r®* honderd exemplaren van Neder- ^ase couranten uit het tijdvak 1621—1650 'ia gevonden en dat hij daar volgens zijn «ste indruk interessante nieuwe histori- Ijskoud ontvangen door Engelse en Amerikaanse gedelegeerden sche gegevens aan zal kunnen ontlenen. Vnl D a aa" Jsdt'- Dahl bezit ons land de belang- ,endste historie van de krant, die ter »Mld te vinden is. R. P. Koningin Juliana gaat nog niet naar Tirol Juliana heeft besloten haar vertrek naar Oostenrijk enige dagen uit te hellen. Dringende ambtsbezigheden eisen ^et °Senblik haar aanwezigheid hier te arde' ^et staat thans nog niet vast wan- ?!er koningin en prinses Margriet zich O de Prins en de prinsesjes Beatrix en ene Sankt Anton zullen voegen. ^ansjordanië naar Rhodos w^Rofiurlanië heeft de uitnodiging van Bunche om deel te nemen aan tche Vpeionderhandelingen met de Israeli- Vsard enwoor<Tigers op Rhodos aan- «aus wordt officieel medegedeeld. LAKE SUCCESS, 8 Februari. (Reuter). De Sovjet-Unie heeft aan de Veilig heidsraad opnieuw voorstellen ter ontwa pening voorgelegd. De voorgestelde reso lutie luidt aldus: „De Veiligheidsraad constateert in de laatste tijd een aantal groeperingen van landen, welke geleid worden door aggres- sieve kringen van bepaalde grote mogend heden. Deze kringen wensen hun politiek op te leggen aan andere landen en schep pen voor dat doel lucht- en vlootbases in alle delen van de wereld, hetgeen niet ge rechtvaardigd is door de verdedigingsbe hoeften van deze landen". Voorgesteld wordt: 1. De commissie van atoom-energie op te dragen niet later dan 1 Juni 1949 een ontwerp-conventie op te stellen ter ver bieding van het atoomwapen en een voor de controle van de atoom-energie. Beide conventies moeten tegelijkertijd van kracht worden. 2. In het kader van de Veiligheidsraad een internationale organisatie in te stellen ter controle van ontwapening en atoom wapens. 3. De vijf permanente leden van de raad te instrueren niet later dan 31 Maart 1949 gegevens te verstrekken omtrent alle strijdmachten, gegevens omtrent atoomwa pens inbegrepen. Warren Austin (V. S.) veroorzaakte hi lariteit toen hij de Sovjet-resolutie „een groen tensoep" noemde „waarin alle be kende ingrediënten voorkomen". „Hier", aldus Warren Austin, „ziet men bijna alles bij elkaar wat in de Veiligheidsraad is ge weest, van toen de raad zijn werk begon. Op de meeste punten der resolutie is de Sovjet-delegatie reeds met overweldigende meerderheid verslagen", zo vervolgde Austin. „Hier werpt een lid van de raad een sleepnet uit om alles bijeen te brengen waarop het reeds verslagen is". Hij zeide er niet zeker van te zijn wat de Sovjet-Unie met „groeperingen van staten" bedoelde. Indien de Sovjet-gede legeerde het Atlantische pact bedoelde, zou hij niet beter kunnen doen. dan de ver klaring van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken aan te halen, die op 26 Januari verklaarde, dat het voorgestel- Kampbeulen ter dood veroordeeld Een rechtbank, bestaande uit een Franse, een Belgische en een Nederlandse rechter, heeft te Rastadt de statenloze Albert Rinkel en de Duitser Otto Alex ter dood veroordeeld wegens het mishandelen en doden van medegevangenen in de concen tratiekampen Flossenburg en Offenburg. NIEUWE BRITSE AMBASSADEUR TE MOSKOU. Sir David Kelly, Brits ambassadeur te Ankara, zal binnenkort sir Maurice Peter son als ambassadeur te Moskou opvolgen, aldus meldt Reuter uit Londen. Peterson, die in Maart 60 jaar wordt, is reeds enige tijd ziek. Kelly ging in 1946 naar Turkije. Na 1942 was hij ambassadeur te Buenos Aires en daarvoor gezant te Bern. de pact. de beste bijdrage tot het handha ven van de vrede is en geheel met de be ginselen der UNO strookt. Sir Alexander Cadogan (Engeland) zeide de toenemende gewoonte te betreuren, dat verworpen voorstellen opgerakeld worden. De vorige ontwapeningsvoorstellen waren definitief door de algemene vergadering der UNO te Parijs verworpen. De zitting werd verdaagd tot Donderdag. Soekarno en Hatta bereid met de federalisten te spreken Als resultaat van het bezoek van Anak Agoeng en Ateng aan Banka, waar zij Soe karno, Hatta en andere republikeinse pro minenten ontmoet hebben, kan gemeld worden, dat Soekarno en Hatta bereid zijn de contactcommissie van het BJF.O. op Banka te ontmoeten. Aneta verneemt dat de ontmoeting waar schijnlijk op Banka zal plaats hebben en wel op 12 Februari aanstaande. Hierbij zullen verschillende kwesties besproken kunnen worden, in het bijzon der het vormen van een federale interim regering op 15 Maart a.s. het nakomen van de resolutie van de Veiligheidsraad over het stopzetten van de militaire actie; de restauratie van de republikeinse regering en de terugkeer van die regering naar Djokja. Professor Ernst Reuier, de „Westelijke" burgemeester van Berlijn heeft bij zijn bezoek aan Londen ook besprekingen gevoerd met Engelse vakbondleiders. Hier confereert hij met. sir William Lawter (links) en Vincent Tewson (rechts), die algemeen-secretaris is van het T.U.C. (het Britse vakverbond) over sociale- en arbeidsproblemen in West-Berlijn. WASHINGTON, 8 Februari (Reuter) In de vandaag gehouden gemeenschappe lijke vergadering der commissies voor buitenlandse aangelegenheden van Senaat en Huis van Afgevaardigden heeft Paul Hoffman, administrateur van het plan- Marshall, gepleit voor de verstrekking van nieuwe toewijzingen tot een totaalbedrag van 4,3 milliard dollars, teneinde het plan- Marshall in de komende periode van 15 maanden te kunnen voortzetten. Hoffman somde een uit zes punten be staand programma op waaraan Europa dient te werken: 1. Europa moet nieuwe pogingen in het werk stellen om de munteenheden te stabiliseren en de inflatie te bestrijden. Zulks vereist doeltreffender belastin gen. sluitende begrotingen en sluitende investeringsprogramma's. 2. Europa moet de export verhogen door stijging van de arbeidsproductiviteit, door verlaging van de prijzen en door Be brand die in September het koelhuis „Amerika" verwoestte en het koelhuis „Australië" beide van Blaauwhoedenveem-Vriesseveeni te Amsterdam ernstig beschadigde, veroor zaakte een ernstig verlies voor de na de oorlog toch reeds zo beperkte koelhuisruimte in on.s land. In snel tempo worden thans de complexen die gedurende de oorlog in Rotterdam werden verwoest, herbouwd. Aan de Rijnhaven nadert het gebouw van de „Pakhuismeesteren zijn voltooiing. t Deens vliegtuig verongelukt Reuter meldt, dat volgens een bericht uit Stockholm een Deens vliegtuig van de Deense afdeling der Scandinavische lucht vaartmaatschappij, een „Viking", op 32 kilometer van Malmö bij mistig weer in zee is gestort, nadat het tevergeefs gepro beerd had een blinde landing uit te voeren op het vliegveld van Kopenhagen, Kastrup. Het vliegtuig had 23 Spanjaarden aan boord en een bemanning van vier vijf koppen. De Spanjaarden waren met het toestel via Parijs uit Madrid gekomen in het kader van een toeristenuitwisseling tussen Dene marken en Spanje. Over het lot der inzit tenden is nog niets bekend, doch men vreest dat er veel slachtoffers zijn. Het ongeluk moet kort na acht uur Dinsdagavond ge beurd zijn. Op dat tijdstip had het vlieg veld Kastrup zijn laatste radioverbinding met het toestel gehad. Men meende vanochtend het wrak van het vliegtuig ter hoogte van de Zweedse kust in zee te hebben gevonden, ongeveer 30 km ten noorden van Malmö. doch latei- is gebleken dat het wrak niet dat van het vermiste vliegtuig was, doch van een eerder verongelukt toestel. De nasporingen, waar aan een vijftiental Deense schepen deel nemen, worden voortgezet. Nieuwe prijzenbeschikking voor kamers met pension Met. ingang van 16 Februari wordt een nieuwe beschikking van kracht voor de prijzen van kamers met pension. De nieuwe beschikking geeft een een voudiger wijze van berekening der geoor loofde pensionprijzen aan. Wegens de ge stegen prijzen voor voedingsmiddelen en de mogelijkheid tot ruimere rantsoenering zijn geringe verhogingen van de pension- prijzen toegestaan, welke, al naar de pen sionklasse, variëren van 2.50 tot 10, per persoon per maand. Met de ruimere brandstofvoorziening als gevolg van het bonvrij worden van som mige brandstoffen en met de recente ver hoging der brandstoffenprijzen, mag even eens rekening worden gehouden. De tarieven voor rusthuizen zijn in over eenstemming gebracht met die voor pen sions en kosthuizen. De betrokken beschikkingen zijn gepu bliceerd in de Staatscouranten van 4 en 8 Februari. Door bliksemslag is de toren van de R.K kerk in de Elandstraat te Den Haag licht beschadigd. Enige stenen vielen op straat zonder iemand te raken. Het toren uurwerk raakte defect. verbetering van de verkooptechniek. 3. Europa moet zich groter moeite geven om nieuwe bronnen van bevoorrading te vinden voor die importgoederen, welke het zich niet kan permitteren aan te kopen in de dollargebieden. 4. Europa moet zich veel groter moeite geven om de Inter-Europese handel te ontwikkelen. 5. Europa moet volledige inlichtingen uitwisselen inzake de plannen en be hoefte der verschillende landen op het gebied van investeringen. 6. Europa moet ook de import verder be perken van die goederen die niet van vitaal belang zijn. Het moet het gevaar ondervangen van een .drastische en plotselinge vermindering van de invoer, wanneer het Europese hulpprogramma ten einde loopt. Acheson tevreden. „Het Marshall-plan is een volledig suc ces geworden en heeft de uitbreiding van de totalitaire staatsvorm in Europa defi nitief een halt toegeroepen", aldus heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson, verklaard ter ver enigde vergadering van de commissies voor buitenlandse zaken van de Senaat en van het Huis van afgevaardigden. Acheson deed deze verklaring ter ondersteuning van het verzoek om goedkeuring van het voorstel der voorzitters van de commissies tot verlening van een crediet van 5.430 millioen dollar aan de Marshall-admini stratie. Als voornaamste bemoedigende tekenen van Europa's herstel noemde Acheson: „Het hoge beloop der inschrijvingen op de lening in Frankrijk en de mislukking der communistische pogingen om het herstel van Frankrijk en Italië te saboteren." Hij verklaarde dat bedoelde pogingen zijn mislukt dank zij het moedige en door tastende ingrijpen der betrokken regerin gen. Aan het adres der parlementsleden van de Verenigde Staten, die critiek heb ben op de Marshall-landen, omdat, naar hun mening, die landen onderling niet ge noeg samenwerken, zeide Acheson: „Iedere vooruitgang in de richting van een nau were politieke samenwerking zou tijd ver gen en blijken van ongeduld als gevolg van het verlangen, spoedige resultaten te bereiken, zullen niet bijdragen tot de ver wezenlijking van een hechtere politieke eenheid in Europa". Priesters gearresteerd in Polen Bisschoppelijke brief protes teerde tegen onderwijs- belemmeringen Twintig priesters zijn op het einde van Januari in Neder-Silezië aangehouden toen in de kerken dezer provincie een herderlijk schrijven van de bisschop van Neder-Silezië mgr. Adamski was voorgelezen, waarin werd geprotesteerd tegen „de ongrondwettige be lemmeringen. welke de burgerlijke over heid aan het godsdienstonderwijs in de scholen van zijn bisdom in de weg legt". Volgens de berichten zijn nog zes der aan gehouden priesters in arrest In de herderlijke brief van mgr. Adamski werd gezegd, dat „sommige tegen de katho lieke kerk gekante kringen Silezië schijnen gekozen te hebben als proefveld voor hun anti-godsdienstige drijverijen. Terwijl de anti-godsdienstige demonstraties in Silezië steeds toènèmen komen zij in alle andere provincies zeer zelden voor". Mgr. Adamski zegt in zijn brief tot zijn priesters: „Gij hebt het recht u met alle vreedzame middelen te verzetten tegen pogingen om de vrijheid van godsdienst onderwijs te belemmeren en tegen de on wettige druk, waarvan de methoden over eenstemmen met die, welke het kapitalisme heeft gebruikt. De grenzen der gehoorzaam heid en der onderwerping zijn door de heilige -Petrus als volgt bepaaïd: De ge hoorzaamheid aan God gaat voor de ge hoorzaamheid aan de mensen". Amerikaanse wenk inzake Hel woord is aan Indonesische kwestie WASHINGTON, 9 Februari (A. N. P.— Aneta) In verband met de nadering van de tijdslimiet van 15 Februari vermeid in de recente resolutie van de Veiligheids raad (indien voor 15 Februari geen over eenstemming zou zijn bereikt over het vormen van een interimregering op 15 Maart zou de commissie van de UNO hier over moeten rapporteren aan de Veilig heidsraad en aanbevelingen doen voor het bereiken van een oplossing) verklaarden Amerikaanse regeringsfunctionarissen Dinsdag tegenover de diplomatieke corres pondent van Aneta, dat zij hoopten dat deze overeenstemming tijdig zou worden bereikt. Zij verklaarden geenszins te twijfelen aan de ernst van de Nederlandse regering bij het streven naar vervulling van het aangekondigde voornemen om Indonesië het volgend jaar volledige onafhankelijk heid te geven, doch zeiden dat de Neder landse regering vermoedelijk met meer en meer moeilijkheden te kampen zou krijgen indien zij er de voorkeur aan zou geven een eigen plan uit» te voeren, dat onver enigbaar zou zijn met de formule van de Veiligheidsraad. Zij legden er de nadruk op, dat deze mening geenszins voortvloeide uit on vriendelijke gevoelens tegenover Neder land doch integendeel geïnspireerd door vriendschap voor Nederland aangezien zij er diep van o^prtuigd zijn dat niet alleen Indonesiërs maar ook de Nederlanders uit eindelijk voordeel zouden hebben van de koers welke door de Veiligheidsraad is aangegeven. Communiqué van de UNO- commissie voor Indonesië BATAVIA, 8 Februari. (Aneta). De commissie der UNO heeft bekend gemaakt, dat de Nederlandse regering geen bezwaar tegen het vertrek van republikeinse ver tegenwoordigers naar Lake Success heeft, doch het zou wenselijk lijken, dat geen personen aangewezen worden wier ver blijf in Indonesië misschien noodzakelijk is voor de voorgestelde besprekingen be treffende de interim-periode, aldus een brief van de Nederlandse delegatie aan de commissie, welke in het communiqué wordt aangehaald. De commissie vroeg vandaag aan de Nederlandse delegatie inlichtingen betref fende de voorstellen van officiële zijde voor de oplossing van het Indonesische probleem, die volgens onofficiële berichten zouden zijn gedaan aan de bijeenkomst federaal overleg of aan leden daarvan. De commissie drong bij de Nederlandse dele gatie aan op vrijlating van de politieke gevangenen ingevolge de resolutie van de Veiligheidsraad. De commissie stelde voor de vrijlating van Soekarno, Hatta. leden van het republikeinse kabinet en Roem als onmiddellijk minimum, dat kon worden uitgevoerd in afwachting van het besluit der Nederlandse regering ten, aanzien van haar houding wat betreft de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari. De commissie stelde onmiddellijke vrijlating Stuart Mill: Wanneer staat een volk stil? Wanneer het opgehouden heeft individuali teiten te bezitten. Wat men kan doen met geblokkeerd geld Op grond van het door Eerste en Tweede Kamer aangenomen Wetsontwerp Afwik keling van de Geldzuivering kan nu defi nitief worden bepaald wat men met ge blokkeerd geld wil doen. Bedragen van 1000 en daar beneden mogen zonder toestemming van de ont vanger worden doorgeboekt naar een op tierekening; voor overboeking van grotere bedragen is de toestemming van de ont vanger nodig. Een optierekening is dus een fiscaal vrijgegeven, maar wel geblok keerde rekening. Particulieren kunnen maximaal 3500 naar beleggingsrekening laten overboeken, welke rekening in vijf gelijke jaarlijkse termijnen vrijkomt; de eerste termijn is op 1 Juni 1948 vrijgekomen. Het mini- mumvrïjkomende bedrag is 300. Saldi beneden 1500 kunnen dus in elk geval 'net. best naar een beleggingsrekening wor den overgebracht; zij komen dan het snel ste en zonder verlies vrij. De rente op de beleggingsrekening is gering. Voorts kan men ten laste van optie tegoed onroerende goederen, b.v. schepen, kopen, alsmede hypotheken en effecten overnemen van hen, die oude belastingen, zekerheidsstellingen of heffingen moeten betalen. Deze komen niet voor 1 Januari 1951 vrij. Ook mogen levensverzekerin gen, spaarverzekeringen en lijfrenten wor den gesloten met optietegoeden. Zij mogen niet vervallen voor 1 Januari 1951 of be- leenbaar en afkoopbaar zijn voor die datum. Tenslotte kunnen 3 pet. investerïngs- certificaten en 3'4 pet. beleggingscertifi caten worden aangekocht; deze komen ge leidelijk binnen vier jaar vrij. Binnenkort zijn hiervan twee termijnen vrij verhan delbaar. De investeringscertificaten (100 pet) hebben een betrekkelijke korte looptijd, de beleggingscertificaten lopen lang. doch geven Ti pet. rente meer dan de investe ringscertificaten en zij moeten a 100'A pet. worden aangeschaft. Men kan er ook de bijzondere heffingen, zekerheidsstellin gen en z.g. oude belastingen mee betalen. De investeringscertificaten zijn tegen koersverlies beter bestand dan de beleg gingscertificaten. Voor saldi, welke na verloop van tijd niet zijn belegd, zullen te zijner tijd be- leggïngs- en investeringscertificaten be schikbaar worden gesteld. voor van bovengenoemden in Batavia of een andere plaats, waar zij overleg met de commissie zouden kunnen opnemen. Tenslotte vroeg de commissie inlichtin gen over het verbod van het republikeinse blad Pedoman. ZWEDEN KEERT TERUG IN ZIJN ISOLEMENT De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Oesten Unden, heeft vandaag in de Kamer een regeringsverklaring voorge lezen betreffende de kwestie van een Scandinavisch defensie-verbond. Unden verklaarde, dat de besprekingen over een Scandinavisch defensief verbond gevoerd waren met het oog op de internationale spanning en onrust, die het vorige jaar zich begonnen te ontwikkelen. Met betrek king tot de onderzoekingen van de Scan dinavische defensie-commissie zeide Un den, dat haar rapport had aangetoond, dat de voordelen zouden bestaan uit het stra tegisch gebruik van het Scandinavisch ge bied als geheel, gemeenschappelijk overleg, standaardisatie van oorlogsmateriaal en ook meer mogelijkheden om het afsnijden van de aanvoer van buiten-af te verhin deren. Op de vergaderingen te Kopenhagen en Oslo kon men echter onmogelijk de te Kravchenko wordt aggressief Dinsdag moest Semyon Wassilenko, een te Moskou wonende technicus, die speciaal per vliegtuig naar Parijs is gekomen om gehoord te worden in het proces van Kravchenko, vragen beantwoorden. Mr. Izard, die voor Victor Kravchenko optrad, noemde een aantal namen van leden van het politieke bureau der Oekrain- se communistische partij. Op de vraag wat er met hen gebeurde antwoordde Wassilen ko bij iedere naam: „Ik weet het niet". Op dit ogenblik riep iemand van de kant waar de getuigen a décharge zaten, dat Kravchenko alles van deze mannen wilde weten, doch niets omtrent zijn moeder had gevraagd. Kravchenko sprong hierop over eind en i-iep met bevende stem nooit iets omtrent zijn moeder te zullen geloven zo lang hij haar niet in Parijs zou zien. Eerder op de dag speelde zich een woor denwisseling in het Russisch af tussen Kravchenko en een Sovjet-technicus ge naamd Kolybalof. Kolybalof verklaarde namelijk, dat Kravchenko een vonnis van twee jaar had ontvangen wegens verduis tering van 60.000 roebel, toen hij het toe zicht had over de bouw van een fabriek in Siberië. Het vonnis werd later verzacht lot één jaar. Kravchenko maakte toen een opmerking over de slechte toestanden daar en „pra ten over onze geliefde leider". Kolybalof toonde zich hierop pijnlijk getroffen en zeide: „U mag zo niet over mijn geliefde leider spreken". Kravchenko antwoordde: „ik ben in vrij Frankrijk en ik kan zeggen wat ik wil". De rechter berispte Kravchenko later omdat hij had gedreigd Kolybalof „twee hoofden af te slaan" indien hij hem in een Parijse straat zou ontmoeten en indien Kolybalof geen getuige was. De zitting werd tot heden verdaagd. grote verschillen van mening overbruggen. Volgens een Zweedse ontwerp-overeen- komst zou een aanval tegen een van de drie landen beschouwd worden als te zijn gericht tegen alle drie de landen en on middellijk verplichten tot militaire steun voor de aangevallene. Plannen voor een gemeenschappelijke verdediging zouden worden uitgewerkt onmiddellijk na het van kracht worden van het pact. Het mislukken van de onderhandelingen betekent, wat Zweden aangaat, dat ziin vroegere standpunt onveranderd is geble ven. „Het Zweedse volk", aldus Unden, „voelt zich niet geneigd, nu niet en vroeger niet, om een frontpositie in te nemen en daarmede te kennen te geven, dat wil willen meedoen aan de koude oorlog, die thans aan de gang is. Het feit, dat Zweden in staat geweest is gedurende 135 jaar de vrede te behouden heeft zonder twijfel een sterke psycholo gische uitwerking op de houding van het Zweedse volk tegenover het veiligheids probleem. Het doel van de regeringspoli- tiek moet zijn ons grondgebied gepacifi ceerd te houden, dat wil zeggen dat het niet ter beschikking moet worden gesteld van een of andere mogendheid voor mili taire voorbereidingen. Wij moeten geen verplichtingen aangaan of verdragen slui ten van zodanige aard, dat een groep mo gendheden zou kunnen denken, dat Zweeds grondgebied werd gebruikt voor bases van de andere groep mogendheden". Un den betreurde het ten zeerste dat de Zweedse en Noorse standpunten niet kon den worden verenigd. Hij legde er even wel de nadruk op, dat Zweden concessies had gedaan door zich bereid te verklaren aceoord te gaan met een Scandinavische defensie-overeenkomst die automatisch militaire hulp insloot. De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Gustav Rasmussen, heeft vandaag in de Tweede Kamer verklaard dat Dene marken, evenals Noorwegen, meer inlich tingen over het voorgestelde Atlantische pact nodig heeft om te kunnen uitmaken of het wenselijk zou zijn te worden uitge nodigd aan de besprekingen over het pact deel te nemen. BUIEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Enkele regen- of hagelbuien, afgewis seld door opklaringen. Aanvankelijk langs de kust nog stormachtige en in het binnenland krachtige of harde Westelijke wind, later geleidelijk af nemend. Iets kouder overdag. 10 Februari: Zon op 8.06 uur, onder 17.44 uur Maan op 13.28 uur, onder 6.48 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1