c 3 Oostenrijk heeft een goede kans De nieuwe bonnen I leuwe Ui Onenigheid in de gelederen der Amerikaanse republikeinen PANDA OP DE WALVISVANGST (^Wereldnieuws J DONDERDAG 10 FEBRUARI 1949 IN DE WERELDPOLITIEK Het is merkwaardig in de hedendaagse j Het communisme heeft weinig vat op de vergiftigde verhouding tussen Oost en West I Oostenrijkers, zelfs op de voormalige nazi's, dat in het hart van Europa een gronctge- die liever een neo-fascistische activiteit voe- bied, bezet door de Sovjet-Russische legers, ren dan zich te scharen in de gelederen van geregeld en zonder de minste complicatie j de rode dictatuur. Deze neo-Cascisten vor- voorzien wordt van Amerikaanse dollars, men een grote steen des aanstoots voor de vloeiend uit de ruime Marshall-beurs. Dat grondgebied is de Russische zóne van Oos tenrijk, die tesamen met de drie andere zones geheel en al door de Amerikaanse dollarhulp op de been wordt gehouden. Oostenrijk, nog steeds wachtend op een vredesverdrag en na de Duitse annexatie ■economisch een machteloos rompland, heeft tengevolge van de Amerikaanse hulp een goede kans gekregen om zich zelf econo misch terug te vinden en, blijkens de resul taten tot nu toe, het heeft zichzelf terug gevonden. Het is in Oostenrijk na de tweede wereldoorlog gunstiger geworden dan na de eerste, toen het land slechts armoede en verval kende. In korte tijd is het zowel politiek als economisch een her levende eenheid geworden, die weliswaar nog ten zeerste afhankelijk is van zijn be zetters doch die blijk geeft een actief orga nisme te bezitten, dat beloften inhoudt voor de komende jaren, wanneer een mild vre desverdrag definitief een eind zal hebben gemaakt aan de onzekere positie waarin het land thans verkeert. De Oostenrijkse regering, reeds function- nerend van 1945 af, toen de bezetters toe stemming verleenden voor het optreden van een kabinet, heeft een voorzichtige doch principiële politiek gevoerd die- bin nenslands een bemoedigende politieke situatie heeft doen ontstaan. De twee-par tijencoalitie van Volkspartij en Socialisten heeft geen grote wrijvingen gekend, of schoon de opvattingen ver uiteenlopen. Natuurlijk heeft kwetsbaarheid van Oos tenrijk op de grens tussen Oost en West de beide partijen tot een uiterste toege vendheid aangespoord, doch dan nog is de politieke vrede in Oostenrijk een verheu gend verschijnsel, aangezien zelden bij partijleiders een dusdanig realiteitsbesef kan worden verwacht dat zij hun liefste beginselen weten terug te schuiven voor het landsbelang. In Oostenrijk is dat gebeurd en gebeurt dat nog dagelijks, wat de kracht en het aanzien der Oostenrijkse regering niet wei nig heeft verhoogd. Ongetwijfeld is het ook te danken aan het realistische beleid der Oostenrijkse regering en de vriende lijke diplomatie der Oostenrijkse partijen dat de scheiding tussen Oost en West die in Berlijn tot zulke onverkwikkelijke situa ties heeft geleid, in Wenen eigenlijk niet eens merkbaar is. In Wenen komen de vier militaire gouverneurs nog geregeld bijeen en tot nu toe is er geen aanwijzing dat het door de Russen bezette Oostenrijkse gebied ook maar in het minst discriminatie zal ondervinden ten aanzien van de Ameri kaanse maatregelen tot wederopbouw van het economische en politieke leven in het land. Het is en blijft merkwaardig dat op een der gevaarlijkste plaatsen van Europa gevaarlijk in de zin van: raakgebied tussen het Oostelijke en Westelijke streven nog steeds een betrekkelijk productieve samenwerking heerst. Oostenrijk heeft zowel met het Westen als met het Oosten een druk handelsverkeer. Het heeft han delsverdragen met practisch alle Sovjet satellietstaten, doch heeft zich ook van het Westen niet gedistantieerd. De Marshall hulp wordt door de regering zuinig en doeltreffend gebruikt, zonder dat zij let op de zonegrenzen. De Russische zóne ont vangt evenveel „nieuw bloed" als de andere gebieden en in geheel Oostenrijk is een opleving op industrieel terrein te consta teren, waaraan menig ander Europees land een voorbeeld kan nemen. Thans is de kwestie van het vredesver drag weer aanhangig gemaakt en hebben de vier mogendheden hun vertegenwoordi gers naar de conferentietafel gestuurd om te trachten de voorwaarden te formuleren waaronder Oostenrijk een nieuw leven zal mogen beginnen. Het spreekt vanzelf dat de Westelijke mogendheden met hun „eisen" zeer matig zullen zijn. Oostenrijk is tenslotte een deel en een belangrijk deel van West-Europa en boven alles de hoeksteen van de Westelijke invloed in het Midden. De Russische invloed is er gering, de communisten vormen slechts 2 procent van het kiezerscorps en een coupe la Tsjechoslowakije is er dus ondenkbaar egering, aangezien zij het aanzien van de Oostenrijkse-na-oorlogse binnenlandse toe stand verlagen en de indruk vestigen als zou de zuivering behandeld zijn met een Franse slag wat in vele gevallen ook wel zo zal zijn. Ook wat dat betreft is er in Oostenrijk niet veel anders gebeurd dan ip de meeste andere Europese landen. De afvalligheid van Joegoslavië ten aan zien van de Oost-Europese solidariteit heeft thans Oostenrijk een nieuwe kans op een gunstige beslissing gegeven, want de eisen van Tito aan Oostenrijk vormden steeds de zwaarste post van de Russische onver zettelijkheid tegenover de soepele houding der Westelijke bezetters. Joegoslavië eiste Karinthie op en wilde bovendien 150 mil- lioen dollar herstelbetaling. Thans ver wacht men dat de Russen Tito een hak zullen proberen te zetten, eensdeels door niet al te zeer op deze eisen aan te dringen en bovendien door hun toegeeflijkheid bij de Amerikanen te ruilen tegen een Ameri kaanse afwijzing van Tito's attenties. Na tuurlijk zal dit alles zich langs de gebrui kelijke geheime diplomatieke wegen af spelen alvorens op de openbare vredes conferentie bepaalde beslissingen worden geformuleerd, doch de kans, dat er thans gemakkelijker overeenstemming kan wor den bereikt dan de beide vorige malen, is groot. De gedeeltelijke bezetting van Oostenrijk is voor de Russen op het ogenblik van weinig belang, ja zelfs nadelig. Zij kunnen er niet op rekenen dat zij de Oostenrijkers binnen korte tijd politiek kunnen beïnvloe den in die mate dat het land enig houvast voor de heerschappij van Moskou in Mid den-Europa zou opleveren. De aanwezig heid van Westelijk-geallieerde troepen in Oostenrijk aan de grenzen van Joego- slavisch gebied vergroot de mogelijkheid van nauwere banden tussen Tito en de Westelijke landen en directe invloed van het Westen op Joegoslavië, iets waar Rus land in dit stadium van mislukte Comin- form-solidariteit weinig prijs op stelt. De binnenlandse politieke toestand in Oostenrijk is voor het Westen een gerust stelling, die de tegenzin in het terugtrekken van alle bezettingstroepen zou kunnen verminderen. Zo heeft Oostenrijk alle kans dat het thans, mede tengevolge van gunstige complicaties in de internationale verhoudingen, een vredesverdrag mag tegemoetzien dat het land eindelijk zijn souvereiniteit een souvereiniteit die de Oostenrijker zich nau welijks nog kan herinneren zal terug geven. En het zullen zeker de Oostenrijkers zijn die zullen beseffen dat zij in het tegen woordige Europa en de wereld van vandaag die souvereiniteit gedeeltelijk weer zullen moeten offeren als zij haar willen behou den. Daarvoor heeft de geschiedenis dit land een harde les geleerd de les dat alleen een hechte Europese eenheid een oplossing kan betekenen voor een pro bleem. waarvan Oostenrijk gedurig slacht offer is geweest. J. L. Het bacteriologisch laboratorium van het Bestuur der Visserijen te Bergen op Zoom waakt ooer de zuiverheid van de uit Zeeland verzonden oesters en mosselen, van Rijkswege gegarandeerd in het bij elke zending gevoegde certificaat van onbesmetheid. De bacterioloog dr. A. Grijns (links) en een amanuensis bij het onderzoek van oesters. met o.a. „Het portret van een forens" •dm: R*ph*ólpl. 17. A'dare Z. iel: 99014 De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Kwartet no. 2 in D. Borodin. 9.15 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.00 Walter Gieseking. piano. 10.30 Morgendienst. 11.00 Jascha Hei- fetz. viool. 11.15 Luci Waringa. sopraan en Marinus Voorberg, piano. 11.45 Platen. 12.00 Melodieën van Strauss. 12.30 Land- en tuin bouw. 12.38 Koor met solist en orgelbegelei ding. 13.15 Lichte klanken 13.45 Symphonie no. 6 in A. Bruckner. 14 40 „Wonen in één kamer". 15.00 Lichte muziek, 15.40 Boek- fragment. 16.00 Mexicaanse muziek. 16.40 Voordracht. 17.00 Jaap Stotijn, hobo en Her man Passchier. piano, 17.30 Lichte muziek. 18.15 „Evangelie in Esperanto". 18.30 Strijd krachten. 19.15 Koor 19.30 Actueel geluid. 19.45 C.N.V.-kwartier. 20.15 Youth for Christ Rally. 21.15 Klankbeeld 22.00 Platen 22.30 Vocaal kwartet. 22.45 Overdenking. 23.15 Platen. HILVERSUM n, 414.3 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Piano-concert no. 2 in Bes. Beethoven. 9.35 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Leon Combé, bariton. 11.05 Voordracht. 11.25 Accordeola. 12.00 Pierre Palla. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Sport. 12.45 Platen, 13.20 Lichte muziek. 14.00 Kookles. 14.20 Zangrecital. 15.00 Boek bespreking. 15.20 Dansmuziek. 16.00 Orgel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Film. 17.20 „Wij en de muziek". 18.15 Piano-duo. 18.45 Platen. 19.00 „Denk om óe bocht". 19.15 „Steunt Wettig Gezag". 19.30 „Godsdienstig leven in Brabant" 20.05 Kamermuziek. 20.30 „Mis dadige jeugd". 20.55 Boekbespreking. 21.00 Gevraagde platen. 21.30 Luisterspel. 22.00 Buitenlands overzichtt. 22.15 „Swing ant Swet". 22.40 „Vandaag". 22.45 Avondwijding. 23.15 „In huwelijk en gezin". 23.30 Sympho- nisch concert. Van 13 tot en met 26 Februari zijn de volgende bonnen geldig: BONNEN VOOR VLEES 001, 003 Vlees 100 gram vlees 002 Vlees 200 gram vlees ALLE BONKAARTEN 005 Algemeen 250 gram boter of mar garine of vet BONKAARTEN KA, KB 903 006 Algemeen 250 gram boter of mar garine of vet 007 Algemeen 400 gram kaas of 500 gram korstloze kaas 012 Algemeen 500 gram boter of mar garine of vet. BONKAARTEN KD 903 014 Algemeen 125 gram boter of mar garine of vet 015 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas TABAK- EN DIVERSENKAARTEN enz. QA, QC 903 61 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerf tabak 63 Tabak 1 rantsoen sigaretten of kerf- BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD. ZE. MD, MF en MH 903 (bijzondere arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook E. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De niet-aangewezen bonnen van strook 4 van de bonkaarten 901 kunnen worden vernietigd. De reeds aangewezen bonnen 614 Alge meen (500 gram sinaasappelen) en 619 Algemeen (1 kg sinaasappelen) moeten uiterlijk op 12 Februari a.s. bij een han delaar worden ingeleverd. In 1948 ruim f 10 millioen boete wegens prijsovertredingen De negentien Tuchtgerechten voor de Prijzen hebben in 1948 in totaal 55457 zaken afgedaan. In 27668 van deze gevallen is een vonnis gewezen; in 9257 gevallen is een schikking getroffen en in 3725 gevallen is een waarschuwing gegeven. De overige zaken zijn ingetrokken of naar andere be rechtende instanties doorgezonden. Het totaal-bedrag, dat in 1948 aan geld straffen is opgelegd bedraagt 10.312.701,50 (bij vonnissen 7.706.921,46 en bij schik kingen 2.605.780,04). In Noordholland werden 11.656 zaken behandeld en f 2.556.660 aan boeten opge legd. De Plaatselijke Prijzencommissies heb ben in 1948 een bedrag van 83.922,09 aan gedupeerde kopers doen terugbetalen. In 1947 bedroegen de totale terugbeta lingen 52.514,68. In 1948 werden door de prijzencommissies 8463 klachten in behan deling genomen, waarvan er 4232 gegrond bleken te zijn. Gemiddelde werd dus per klacht 19,83 terugbetaald. In 1947 werd gemiddeld 14,43 per klacht gerestitueerd. Bij Turmac ligt het werk weer stil Het werk bij de Turmac-sigarettenfabriek te Amsterdam dat Maandag door 65 van de 110 arbeiders was hervat, is op advies van het plaatselijk bestuur van de Algemene Sigarenmakers- en Tabaksbewerkersbond bond heeft dit advies gegeven, daar het be vreesd was dat de steerd zullen worden. Oud-minister Marchant De Hoge Veluwe" en De afdeling Rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel heeft een beroep behandeld, dat oud-minister mr. H. P. Marchant had ingesteld tegen een beslissing van de afdeling „Beheer voorzieningen voor afwezigen en voorzieningen voor rechtspersonen" van deze raad. Door deze afdeling werd mr. H. P. Marchant, die in 1935 deel uitmaakte' van het bestuur van de stichting „Het Nationale Park De Hoge Veluwe", niet ontvankelijk verklaard in zijn verzoek, om met terugwerkende kracht ongedaan te maken de wijziging in 1942 van de statuten van de stichting, waarbij het oude bestuur werd terzijde gesteld. Nadat de voorzitter de bij deze zaak betrokkenen had gehoord, werd besloten zich te beperken tot de vraag, of de statu tenwijziging van 1942 nog ongedaan kan worden gemaakt. Mr. Marchant vroeg on geldig verklaring van die statuten, omdat zij tijdens de bezetting tot stand zijn ge komen. Mr. Marchant zette in het kort het ont staan van de stichting uiteen. Hij was indertijd als minister van Onderwijs bij de heer en mevrouw Kröller geweest, die het park aan de stichting wilden overlaten en die het rijk het schilderijenbezit ter waarde van 5 a 6 millioen gulden schonk. De heer en mevrouw Kröller stonden er toen op dat mr. Marchant in het bestuur zitting nam. Hij werd toen voor het leven benoemd. In 1942 was hij afgetreden, omdat hij daartoe door de bezettende rr^acht gedwon gen werd. „Wij werden gedwongen maat regelen te nemen in 1942. Als ik neen had gezegd en niet was afgetreden, zou alles geannexeerd en verloren gegaan zijn". Namens de afdeling „Beheer Voorzienin gen" verklaarde mr. J. van den Berg, dat het ongedaan maken der statuten van 1942 overbodig was door de na de bevrijding genomen maatregelen. Het Beheerinstituut heeft een stichtingsbestuur benoemd, dat nieuwe statuten heeft opgesteld. Een uitspraak over dit geschil volgt later. Twaalf jaar geëist tegen ex-burgemeester van Zutphen Voor het Bijzonder Gerechtshof te Zut phen heeft terecht gestaan J. A. T., ex- burgemeester van Zutphen. T. werd beschuldigd van uitlokking tot moord op de Zutphense communist V. In een samenkomst in het kringhuis der N.S.B. te Zutphen op 9 September 1944 zou hij verklaard hebben, dat de communisten in Zutphen geliquideerd moesten worden, in het bijzonder V. De commandant van de landwacht R., had daarop het bevel tot arrestatie van V. gegeven en aan de S.S.'ers A. en K. opge dragen V. te doden. Beiden hebben daaraan gevolg gegeven. Tegen de ex-burgemeester T. werd twaalf jaar gevangenisstraf geëist en tegen A. elf jaar. R. is voortvluchtig, K. is overleden. Uitspraak op 22 Februari. Ch. L. van de Bilt tachtig jaar De heer Ch. L. van de Bilt, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, wonende te Haarlem, hoopt op 22 Februari zijn tachtigste verjaardag te vieren. De aanstaande jarige werd in Koewacht ge boren en werd op de Rijksnormaallessen opgeleid tot onderwijzer. Na het slagen voor het examen was hij echter achtereen volgens werkzaam als onderwijzer te Phi lippine, Koewacht en Den Helder. Ook was hij leraar gezondheidsleer aan de Rijksnormaallessen te Den Helder. In 1918 werd de heer Van de Bilt, als vertegen woordiger van de R.K. Staatspartij, ge kozen tot lid van de Tweede Kamer. Tot 1937 heeft hij zitting gehad. Veel werk heeft de bijna tachtigjarige voor de R.K. Volksbond gedaan en een aantal jaren vervulde hij het voorzitterschap van het Centraal bestuur. Ook was hij voorzitter van het Apostolaat ter zee. K.L.M.-vliegtuig niet Vrijdag maar Zaterdag naar Batavia Woensdagavond is een K.L.M.-Constel- lation met gezagvoerder Le Good, via Khar- lts ;aven Meesiers der Russische vert.lv. Verzameld en verbena* Aleida G. Schot |j?¥> hoff, Amsterdam. Bij een collectie korte verhalen al* a> G. Schot hier verzameld heeft zw£tAl^ bezwaar tegen het bloemlezing-sys P1 zich trouwens voor verhalen beter fi',dil voor de andere vormen. Daar er elf V5r' vers vertegenwoordigd zijn -,rl> Gogolj, Sermontow, Toergeniew Kr»™rS,!lt- Tolstoj, Tsjechow, Gorjky, Öreïï pim Boenm) zou een volledige haw?" hier te ver voeren. Het verhaat Bt" Poesjkin over de Italiaanse improvisïl1 optreedt voor het Russische ntS.li.hJJj't door - Russische publiek da/k^ niet verstaat, dat van Toergenjew toum en Mauritius naar Batavia vertrokken. Dit toestel neemt ruim vier ton post mee. Aanvankelijk was besloten, dat Vrijdag nog een Constellation zou vertrekken. Thans is bepaald, dat dit toestel met gezagvoerder Höfelt Zaterdagavond om zeven uur zal starten. Deze machine zal zestien passagiers meenemen, benevens een hoeveelheid post. Ook zij volgt de route via Mauritius. Voorgestelde Marshall-toewij- zing voor Nederland 1949-1950 WASHINGTON, 9 Februari (A.N.P.- Anela). De administrateur voor het plan- jager, die het meisje uit Sn dom't.!00' Marshall, Paul Hoffman, heeft aan de Ame- dat na een ongeluk verlamd is en rikaanse Senaatscommissie voor buiten- landse betrekkingen medegedeeld, dat de voorgestelde Marshall-toewijzing voor het fiscale jaar 19491950 voor Nederland en overzeese gebiedsdelen 355 millioen dollar bedraagt. Voor België, de Belgische overzeese ge biedsdelen en Luxemburg is dit bedrag 200 millioen dollar. Nederland en overzeese gebiedsdelen hadden 507 millioen dollar gevraagd. België, de Belgische overzeese gebieds delen en Luxemburg hadden 250 millioen dollar gevraagd. Conferentie over het probleem der ontheemden in Duitsland Van 2224 Februari zal te Hamburg een conferentie worden gehouden over de toe komst van de meer dan 10.000.000 vluchte lingen, die een acuut probleem voor Duits land vormen. De conferentie wordt belegd door het vluchtelingencomité van de wereldraad der kerken met toestemming van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken. De conferentie zal onder andere worden bij gewoond door vertegenwoordigers van de Duitse Evangelische Kerk, van de Duitse burgerlijke autoriteiten en van de controle commissie voor Duitsland. Bij de besprekingen zal men zich in het bijzonder bezig houden met practische op lossingen voor de problemen van de Duit sers, die uit hun gebieden werden verdre ven en naar de Britse zóne trokken. Ook waarnemers uit de Amerikaanse en Franse zones zullen worden uitgenodigd om de gerezen vraagstukken te behandelen. haar rest nog een menselijk leve^ i*?' jarenlang op de dood wachtend de in /'B' geledingen superieure vertelling van r 15 chow over de letterkunde-leraar (- denswaardige omstandigheden stukje van Boemn over de oude sSSJ» nog eens in het jaar optreedt - iedereen v" hier zijn eigen voorkeuren hebben, bSïï dat deze verzameling in zijn geheel Ai1 van geweldige kracht in de sfr&ft ontembare vorm. ei Ma De vertaalster hoopt hierme, èn de r™, tie van het korte verhaal en die 5 Russische litteratuur te bevorderen- dit doet als het boek eenS\*t wordt, kan niemand betwijfelen tweede betreft (want het eerste blijft beperkt: geen ereplaats voor hei verhaal waar het niet uit de "to» 2 meensehap komt,en er rust if i' landen een vloek op verhalen en op tS stukken), het is goed te zien hoe eri zoveel onnodigs uit verscheidene talen wat goeds uit het Russisch beschikbaar C en men kijkt uit naai-meer inleidend bindend, criüsch werk erover. <5 j Verslagen partij zoekt naar nieuwe leider en een nieuw program Van onze correspondent te New York) „What a difference a day makes" zouden de Republikeinen in Amerika met reden kunnen zeggen. Was het voor de 2 Novem- ber-verkiezingen in de Democratische partij, die het zwaard van Damocles zag hangen, een janboel van belang, thans speelt zich binnen de Republikeinse partij het onverkwikkelijk toneel af, waarbij de ene helft de andere helft voor de voeten gooit: „jullie schuld; je had het anders moeten doen." Dit is iets dat i.n het geheel niet past bij de stijl van de eertijds zo waardige republikeinen. Men zei altijd in Amerika: Als de Demo craten ruzie onder elkaar hebben, dan vechten ze het uit in kroegjes; de Repu blikeinen echter houden hun onenigheid binfien de met eikenhout betimmerde kamers van de dure clubs. Maar dat is veranderd en op het onlangs gehouden partijcongres in Omaha vlogen de spaanders eraf. De leden der partij eisen een program van de leiders en de leiders vechten om de leiding. De reactie is tegen Dewey, die volgens velen met zijn houding geen enkele sprank van geestdrift bij de kiezers heeft kunnen doen ontsteken. Dewey's man in de partij is de nationale voorzitter Hugh Scott, die lid is van het Congres. Van Scott werd geëist dat hij de leiding der partij zou overgeven, maar na vele dagen hard vechten, wist Scott het bij een stemming tot een 54/50 meerderheid te brengen. Een succes voor hem. maar een uitslag, die wel toont, dat er van een eens gezinde samenwerking niet veel te ver wachten is. Wie zien we aan de andere kant van de lijn? Het is weer de coalitie van de Taft StassenVandernbergh-supparters, die De wey in de zomer van 1948 op de Republi keinse conventie ook al zo dwars zaten, zij het ook daar zonder succes. Wat zijn Dewey's plannen? De gouver neur van New York laat zich er niet over uit. Vlak na zijn nederlaag bij de verkie zingen van 2 November verklaarde hij: „Tweemaal is genoeg". Maar achter de schermen schijnt hij genoeg te ageren. In dien hij al de nominatie in 1952 niet zelf zal nastreven, zou hij in ieder geval een man zijner keuze naar voren brengen. Toen de verkiezingsresultaten in Novem ber bekend werden, brak de partij onmid dellijk in twee kampen. Het ene kamp. met het oog op de stembus, zegt: „Wanneer wij ooit succes willen hebben in een nationale verkiezing 1928 was onze laatste keer dan zullen wij met een programma moeten komen, dat dat van de Demoeraten: nog voorbij streeft in voorzieningen voor de arbeiders, de boeren en andere groepen, wier getalsterkte elke verkiezing kan be slissen." De andere groep is van mening, dat op deze wijze de partij haar individualiteit geheel prijs geeft en dat op deze wijze het Amerikaanse twee-partijen-stelsel op den duur ten dode gedoemd is. Een ander eeuwig twistpunt bij de Re publikeinen is het gewicht, dat de „oude garde" in de schaal legt. Wie maar lang genoeg in de partij is, krijgt de leidende functies en aan de jongeren, met zo geheel andere ideeën b.v. op het stuk der sociale voorzieningen is nauwelijks enige invloed gegeven. Nauw verband daarmede houdt het vraagstuk, hoeveel macht de federale regering in Washington zal hebben. De oudere garde staat de terugkeer van de macht naar de afzonderlijke staten voor. Zij beweren, dat Truman op weg is naar een staatssocialisme. Andere Republikeinen erkennen de taak van de federale regering op gebieden als huisvesting, sociale voor ziening en dergelijke. Wat ervan zij: eenhëid is heel ver te zoeken, en hoewel de presidentiële ver kiezingen nog pas kort achter ons liggen, maken beide partijen zich alweer gereed voor de verkiezingen van het Huis van Af gevaardigden en de Senaat in het najaar van 1950. Maar er zal in het partijbestuur nog heel wat gepolijst moeten worden, voordat men de winnende formule heeft gevonden. Het congres in Omaha heeft op dit stok epp« büdraee eeleverd. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST Uit een overzicht van de Postchèque- en Girodienst blijkt, dat het aantal rekeningen is toegenomen van 498.965 op 31 December 1947 tot 503.989 op 31 December 1948. In totaal werden in 1948 126.217.288 posten bijgeschreven en afgeschreven, vertegen woordigend 'n bedrag van ƒ54.431.781.878, vergeleken met een totaal van 109.456.567 posten en een bedrag van ƒ43.356.791.532 in 1947. Het algemeen saldotegoed nam toe van 1.114.267.779 op 31 December 1947 tot 1.320.799.869 op 31 December 1948. Het bedrag der belegging steeg van 688.366.532 tot 719.623.277. 39. „Sna^ jij nou, waar dal ongeluksjong ge- I door. Die vind je nooit meer. Misschien is hij binnengekropen. Daar bleef hij stilletjes afwach- blcvcn is?" vroeg Stomptoen ze al een heel j wel zo domdat hij naar de Jonas is gegaan, ten, wat er verder zou gebeuren. Lan° behoefde tijdje gezocht hadden. „We kunnen dat onder-Dan kunnen we dadelijk nog wel met hem af- hij niet te wachten. ..Kom, we gaan naar boord kruipsel toch niet hier laten, want hij is in staat rekenen." Maar Panda was niet zo dom. als terug", mopperde stuurman Stomp, wie het alles in de war te sturen!" Ach wat," ant- j Lummel dacht. Hij had zich voortdurend tussen j zeker ook begon t< vervelen. „Ik heb geen zin wederom neergelegd. Het bestuur van deze I m"j ac wi r ST, "T' V' am' I ™aiT- '"I "an zien voortdurend tussen zeker ook bene.. bond heeft dit advies gegeven, daar "net be- I WOOTade Lummel, die blijkbaar koude voeten de lege tg loos schuil gehouden en toen ze vlak om me terwiuè van zo'n marl pin van een peu- ia nan hnnrd tnrun I Uit Uorn „.no Uit Unnotin I ter een paar tenen te Jaten afvriezen zaam verwijderden de twee mannen zich. vreesd was dat de werkwilligen gemole- begon te krijgen en wel graag aan boord terug bij hem waren, was hij haastig een der ijshutten I ter een paar tenen te laten afvriezen Lane- 'en, I wilde, „die jongen is ex natuurlijk al lang van-1 1 «-*6 Franse minister van Justitie beschuldigd Collaboratiezaak geseponeerd De Franse minister van Justitie, Anört Marie, heeft zich in de Nationale Vergade ring verdedigd tegen beschuldigingen, dal hij seponering zou hebben toegestaan van een rechtszaak tegen een firma, van welke verklaard was dat zij medegeholpen had aan de bouw van de „Atlantische muur" et van startplaatsen voor Duitse vliegerde bommen. De kwestie is bekend geworden als de zaak „Sainrapt en Brice". Er hadden zier drie interpellanten aangemeld, die een ver klaring wensten over het verzoek om ont slag van de procureur-fiscaal Lindon „in gevolge onenigheid met de minister var Justitie". Een der interpellanten, Legendre (P.R.L,; hekelde de houding van de minister in dezi zaak en verzocht om instelling van eer commissie van onderzoek. Minister André Marie verklaarde in wA woord op de interpellaties, dat hij niets va: wat hij gedaan had betreurde en alle ver antwoordelijkheid in deze zaak op ziel nam. Hij was, na driemaal om nadere in lichtingen over de betrokken zaak verzoen: te hebben, tot de conclusie gekomen dal een rechtsvervolging in deze zaak geen sue- ces zou hebben en deelde toen aan superieur van Lindon mede, dat de zaait geseponeerd moest worden. André Maris verklaarde, dat de gevolgde procedure vol komen normaal was Na een korte schorsing van de zitting verklaarde de minister-president, Henri Queuille, dat minister Marie een juiste uil. leg had gegeven van wat gebeurd was en dat hij daarom niet voor het instellen van een parlementaire commissie van onderzoek was. „Laten wij onze geschillen bijleggen', aldus Queuille, „laten we het sociale kli maat dat reeds tekenen van verbetering vertoont niet vertroebelen". Een communistisch voorstel tot parle mentair onderzoek naar alle hangend! kwesties van economische collaboratie werd met 373 tegen 183 stemmen verworpen, Om oog en tand in Engeland De Britse minister van Volksgezondheid, Aneurin Bevan, heeft bij het parlement een verzoek om aanvullende credieten ten be drage van 58.455.000 pond sterling ten be hoeve van de nationale gezondheidsdienst ingediend. Met deze aanvullende credieten wordt het totaal bedrag van het program voor het eerste jaar op 208.130.000 pond sterling gebracht. Deze verhoging is grotendeels te wijten aan het grote getal aanvragen om gratis onderzoek van de ogen. en de uitreiking van brillen (ongeveer 11 millioen pond) en wegens de uitbreiding van de tandheelkun dige diensten (ruim 10 millioen pond). Avontuur in Cairo. Door een hevige storm liep Woensdag een aantal schepen W de haven van Port Said schade op. Het 6657 ton metende Nederlandse stoom schip „Singkep" bevindt zich onder de schepen, die door botsingen licht be schadigd werden. Een Brits schip ge raakte in de haven op drift, doch de kapitein wist ernstige schade, ook voor andere schepen, te voorkomen door zee te kiezen. Vierhonderd passagier? moesten hierdoor de nacht aan de wal doorbrengen. Niet-automatisch. Het linkse Labour-lii van het Britse Lagerhuis Chamberlain, heeft Bevin verzocht te verzekeren, dat volgens het voorgestelde Noord-Atlan tische pact, Engeland niet automatiscn belligerent zou worden in geval van oor log tussen de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten. Het antwoord was eon kort „neen". Consistorie. De Paus heeft een buitenge woon geheim consistorie bijeengeroepen tegen Maandag aanstaande. Men ver moedt, dat de Paus de vergaderde kar dinalen op de hoogte zal brengen van sue rapporten, welke hem ter beschikking staan terzake van het proces tegen en de veroordeling van kardinaal Mincs- zenty. Naar verluidt zou de Paus bij deze gelegenheid een plechtig pr°'fiJT willen uitbrengen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2