IJmuider Courant Haarlems Dagblad Nieuwe Amerikaanse voorstellen over Atlantisch defensie-pact Minister Sassen is afgetreden Troosteloze ellende van kleine bedelaars 63e Jaargang No. 19167 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm 5437, U Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), 47 Santp - Haarlem Gr. Houtsti93 farasweg Te!el 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Kennemer editie van Zaterdag 12 Februari 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent., per kwartaal ƒ4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad en Oprrrtjtc Daarlrmffrtjc Courant (ïroto 16? 6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Grote ontevredenheid in West-Europese kringen RINGTON. 11 Februari. (Reuter). t Furopese diplomatieke kringen te I?- ston betuigt men zijn grote onte- j had over Amerikaanse voorstellen •Amerikaanse verplichtingen inzake •3 CE «.«telde Noord-Atlantisch Pact te jjt vcor?es";iu Wf^we Amerikaanse voorstellen, zo Jl jernomen, zouden een nauwkeurig ffcrd' yp'n verplichting van de onderte- a re van het pact om militair op te e1 indien een ondertekenaar wordt «allen onvermeld laten. Volgens de 'zou het pact van kracht wor ker alle betrokken regeringen Tobben geratificeerd. Volgens het vo- h SwerP zouden de ondertekenaars pact verplicht zijn „onmiddellijk litaire of andere actie" te onderne- m zou het pact bindend zijn, zodra de helft der ondertekenaars was Dt betekenis van de nieuwe Amerikaan - stellen is. dat het verdrag geen mi- ïïïlïnlie zou zijn in de gebruikelijke SiS»™ de verplichtingen, die de s volgens de voorgestelde wijziging van s' nemen, minder verstrek- van het veto in de Veilig st pa^ op bend te zijn zich nemen, minder verstrek- pan krachtens dan die, welke worden aange- het handvest der UNO. Zij 'eveneens minder verstrekkend da Woct-Fllfl dan •"te57leden van de West-Europese Si,lit met betrekking tot elkaar aan- Jsn de militaire verplichtingen, Sttar Zw'Jen ta voorgestelde Scan- fcrtthe verdrag aan Noorwegen en MWten «orden aangeboden. n, bekendmaking van de nieuwe voor- mr het eerst gepubliceerd in de 'to Wk Times", wordt door ambtena- ipnhe' Amerikaanse ministerie van Seihndse Zaken beschreven als een at, waardoor men zeer in verlegenheid "ta'j&elangrijkste niagen, die door di lange, Noors minister van Buitenlandse i aan de Amerikaanse regering werd ®te!d is thans nog dringender geworden. Dee raag luidt: Welke bescherming en -ik'e bijstand zouden aan Noorwegen rccen worden gegarandeerd in de tijd, vöe verloopt tussen het zich aansluiten nnXoorwegen bij de onderhandelingen over'"het verdrag en het van kracht wor den van de garanties van het verdrag? indien het verdrag, volgens de laatste Amerikaanse voorstellen, niet van kracht rnrdt voordat alle ondertekenende lan den het hebben ondertekend, kan deze pe riode maanden omvatten. Indien de krachtsverhouding der partijen in de wet gevende vergadering van een der onder tekenende landen zou omslaan, zou het van kracht worden van het verdrag ver moedelijk voor onbepaalde tijd uitgesteld binnen worden. Dilemma. Beters diplomatieke coiTespondent ver- c±'rj;i-t, dat het dilemma is gelegen in te: rsL dat de grenzen, die door de Ame rcers? grondwet aan het ministerie van E&Éndse Zaken wordën gesteld bij het orgaan van verbintenissen over de ver- c'fiip» van buitenlandse mogendbedén, ten belemmering vormen voor de dwin- gende noodzaak om toekomstige Europese leden van een Atlantisch verdedigingspact te verzekeren, dat zij concrete waarborgen voor hun veiligheid zullen krijgen. Als gevolg van de -besprekingen te Washington tussen de zeven landen was men in de veronderstelling, dat het op feilen van de voorwaarden van een voor geteld Atlantisch verbond een stadium bad bereikt waarin nog andere Europese landen konden worden uitgenodigd om an de slotbesprekingen deel te nemen. Het is zeker, zo gaat Reuters diplomatieke {Respondent voort, dat de Noorse minister van Buitenlandse Zaken met dit idee naar Washington ging na het mislukken van de Scandinavische besprekingen en de nota wisseling tussen Moskou en Oslo. Naar tos blijkt, hadden de Westelijke mo gendheden geen rekening gehouden met het resultaat van de polsingen door Dean Acheson van leiders van het congres in verband met de waag, hoe het Congres Bulgaarse predikanten 'oor het gerecht „Deviezenzwendel en spionnage" „In December 1948 werden 15 predikan te gearresteerd, die aan het eind van deze tand, onder beschuldiging van spionnage teezenzwendel zullen worden be te zo maakte de Bulgaarse onder ster van Buitenlandse Zaken, To- .isjarov tegenover journalisten bekend. iü) zei hebben de beklaagden vol ta* m: enissen afgelegd. Onder de ^•-igmgen komen voor: betrekkingen fWandse spionnagenetten, voor- h|k met Amerikaanse, alsmede orga- ■e van militaire en economische spion- Ütn in ®ovendien zouden de beklaag- r-"«.-.vC,on',act z'Jn geweest met vroegere tliirri j onder-minister ver- 2ji." e' cie berechting openbaar zal ProceJii, andere minder belangrijker "n ^e^en van de protestantse op het platteland zullen hun -3Ve,rse l^otestantse kerken zullen c° oJV,teit lcurmen voortzetten", aldus n- ■'"'"ister, „daar in Bulgarije niet van eredienst, die bij een '«gewaarborgd, wordt getornd". Joodse kampen op Cyprus gesloten |JSÏÏ?«»4 lie laatste 1.595 '~Be sSSrf?ten op cyprus met het magusta ^zarnut" de haven van Fa- Baifa Ultgevaren met bestemming Voor Joodse immi- Itsloten yprus werden dezelfde dag zou reageren op de tekst van het pact, zoals het voorlopig is opgesteld. Lange naar Londen. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken Halvard Lange, en zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Acheson hebben mede gedeeld, dat zij na zorgvuldige bestudering van de Noorse veiligheidsproblemen geen beslissing hadden bereikt ten aanzien van Noorwegens lidmaatschap van het Noord- Atlantisch pact. Halvard Lange zal Zondag in Londen aankomen voor een bezoek van drie' dagen, aldus meldt een woordvoerder van de Noorse ambassade te Washington. Lange zal besprekingen voeren met zijn Britse ambt genoot Bevin. Lange's conferenties met Bevin zullen een voortzetting zijn van de besprekingen, die hij deze week te Washington heeft ge voerd met het doel te weten te komen welke politieke en militaire gevolgen een toetreding van Noorwegen tot het voorge stelde Atlantische pact zou hebben. Ulster stemde vóór eenheid met Engeland Volgens de thans bekende uitslagen van de verkiezingen voor de wetgevende ver gadering in Noord-Ierland zijn de unionis ten (regeringspartij, die de eenheid met het Verenigd Koninkrijk voorstaat) zeker van een absolute meerderheid in het Lager huis. Volgens de tot nog toe binnengekomen uitslagen is de stand der partijen als volgt: Unionisten 35 zetels, onafhankelijke unio nisten 2, nationalisten 9, socialistische repü- blikeinen 1 en Ierse arbeiderspartij 1 zetel. Premier Basil Brooke (Unionisten) is herkozen, alsmede zes ministers van zijn kabinet. Afgezien van.de uitslagen van de stem ming voor de vier zetels van Queens Uni versity (Belfast), die niet eerder bekend zullen zijn dan 26 Februari, zijn alle uitsla gen nu bekend gemaakt. Verwacht wordt dat de regering nog drie zetels van deze laatste vier er bij zal krijgen en dat de resterende zetel naar een onafhankelijke candidaat zal gaan. Clay rapporteert: Opmerkelijke vorderingen in West-Duitsland In een rapport aan de Amerikaanse rege ring heeft generaal Lucius Clay, de Ame rikaanse militaire gouverneur in Duitsland, de vorderingen die in het afgelopen jaar zijn gemaakt „opmerkelijk" genoemd: het personeel van het militair bestuur werd met meer dan 1000 man verminderd. Clay verklaart, dat de productie in West-Duitsland met meer dan vijftig pro cent is toegenomen in het laatste half jaar en dat vooral de voedselvoorziening als ge volg van een overvloedige oogst is ver beterd. „Wij hebben thans de levensstan daard van de West-Duitsers zodanig opge voerd, dat het volk voldoende te eten krijgt", aldus Clay. Clay zegt in zijn rapport te geloven dat de geschiedenis zal aantonen, dat de mili taire gouverneurs juist handelden toen zij de zuivering aan de Duitsers zelf overlieten en dat de werkelijk gevaarlijke nazi's lang genoeg uit hun functies zouden worden ge houden om andere leiders kans op ontwik keling te geven. In het afgelopen jaar is men een aan zienlijk stuk nader gekomen tot de instel ling van een vrije radio en pers. Het gevaar bestaat echter, dat een aggressieve en zelfs een anti-democratische pers de kop zal op steken, doch Clay is van mening dat men dit gevaar aan kan. Voorts meldt generaal Clay, dat de Sov jet-Russische autoriteiten het voornemen hebben nieuwe identiteitskaarten aan de inwoners van Oost-Berlijn en de Oostelijke zone van Duitsland te verstrekken, wat naar zijn mening tot een verdere splitsing kan leiden, daar de Sovjetautoriteiten de Westelijke identiteitskaarten zouden kun nen negeren. In December meldden zich wekelijks 200 vluchtelingen uit de Sovjet-Russische sec tor bij de Amerikaanse autoriteiten. Generaal Eisenhower dienst i|k weer in President Truman heeft medegedeeld, dat generaal Dwight Eisenhower tijdelijk zal optreden als voorzitter van de vergade ring van stafchefs. Generaal Eisenhower, geallieerd opper bevelhebber tijdens de oorlog, trok zich in het begin van het vorige jaar uit het Anr Meningsverschil over verder te volgen gedragslijn DEN HAAG, 12 Februari. Mr. E. M. J. A. Sassen heeft aan de Koningin ontslag gevraagd als minister van Overzeese Ge biedsdelen. In een officieel communiqué wordt ver- rikaanse leger terug en werd president van klaard. dat in de boezem van het kabinet de Columbia-universiteit. „De president heeft heden meegedeeld, dat een regeling is voltooid, waarbij gene raal Dwight Eisenhower tijdelijk als voor naamste militaire adviseur aan de opper bevelhebber (de president) en de minister van Defensie (James Forrestal) is toege wezen. In deze functie zal hij de bijeenkomsten van de gezamenlijke stafchefs bijwonen en als voorzitter optreden. Met het oog op generaal Eisenhowers andere verplichtingen is bepaald, dat deze regeling van betrekkelijk korte duur zal zijn," aldus de officiële verklaring. JOSJIDA WEER JAPANS PREMIER. De Japanse Landdag heeft Sjigoera Jos- jida als premier herkozen. Het oude kabinet is Vrijdag afgetreden om de weg vrij te maken voor een nieuwe conservatieve coalitie. geen principieel verschil is gerezen over de staatsrechtelijke doelstelling met betrek king tot de hervormingen in Indonesië. De reeds bü herhaling kenbaar gemaakte doeleinden van de regering zullen dan ook onveranderd worden nagestreefd en, voor zover dat van de regering afhangt, op korte termijn worden verwezenlijkt. Terwijl ook het gehele kabinet wenste vast te houden aan de verklaring van dr. J. II. van Royen, op 28 Januari j.l. in de Veiligheidsraad afgelegd namens de re gering, rees meningsverschil tussen de overige leden van het kabinet en minister Sassen over de te dezer zaken verder fei telijk te volgen gedragslijn. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. J. H. van Maarseveen. zal optreden als jminister van Overzeese Gebiedsdelen ad Interim. Mr. Sassen heeft een halfjaar het depar tement van Overzeese Gebiedsdelen be heerd. Hij was de jongste minister in het .tegenwoordige kabinet. Op 8 September j.l. werd hij 37 jaar. „Geen besluit van mr. Sassen's politieke carrière". „Mr. Sassen's vertrek uit het kabinet DreesVan Schaik sluit ongetwijfeld zijn politieke carrière niet af" schrijft de par lementaire redacteur van de Volkskrant, die verder opmerkt dat nir. Sassen het Plein verlaat na precies 27 weken het departement van Overzeese Gebiedsdelen te hebben beheerd en dat hij in het halve Generaal Markos de leider der Griekse guerilla- strijders, die deze week, na onenigheid met het bestuur der Griekse communistische partij, ontslagen werd. Officieel protest tegen rede van minister Calweil 's-GRAVENHAGE, 11 Februari (Reuter). Heden werd in Den Haag officieel ver klaard dat een officieel protest is inge stuurd door de Nederlandse gezant in Australië, mr. P. E. Teppema, tegen de rede die de Australische minister van Immigra tie Woensdag in het Huis van Afgevaar digden hield. Dit werd medegedeeld in ant woord op de bewering van dr. Herbert Evatt in het Huis dat het voor hem „ge heel onmogelijk was verslag uit te brengen inzake een particulier onderhoud" met mr. Teppema. In welingelichte kringen in Den Haag beschouwde men de aanval van minister Calweil op de Nederlandse regering als tactloos. jaar van zijn ministerschap zijn 37e ver jaardag heeft gevierd. De parlementaire redacteur herinnert er aan dat mr. Sassen tijdens de jongste kabi netsformatie herhaaldelijk genoemd werd als aanstaand minister van Buitenlandse Zaken. Op 8 Augustus van het vorige jaar maakte hij echter zijn entrée in het depar tement van Overzeese Gebiedsdelen, juist aan de overzijde van het Plein dus, waar hij ministeriële ervaringen opdeed tijdens een van de moeilijkste perioden van het Rijk. Russisch antwoord aan Joegoslavië Tass, het officiële Sovjet-nieuwsbureau, heeft bekend gemaakt, dat Rusland geant woord heeft op de onlangs door Joego slavië geuite critiek op de vorming van een Oost-Europese economische raad. De Sovjet-zaakgelastigde te Belgrado bracht gisteren een bezoek aan Advard Kardelj, de Joegoslavische minister van Buitenland se Zaken, om hem een antwoord op een door Joegoslavië op 1 Februari ingediende nota te overhandigen. In dit antwoord zegt het Kremlin dat de critiek der Joegoslavische regering onge grond is, aangezien de Joegoslavische rege ring, door een vijandige houding aan te nemen tegenover de Sovjet-Unie en de landen van de volksdemocratieën, de mo gelijkheid van deelneming van Joegoslavië aan de Moskouse raad heeft uitgesloten. „De Sovjet-regering acht deelneming van Joegoslavië wenselijk. Deze deelneming is echter alleen mogelijk als de Joegoslavische regering haar vijandige houding tegenover de Sovjet-Unie en de landen van de volks democratieën wil laten varen en terug wil keren tot de oude politiek van vriend schap". In het Russische antwoord wordt nog verklaard, dat „iedereen weet, dat de Joegoslavische regering massa-represailles uitvoert tegen Joegoslavische burgers, die vriendschap willen met de Sovjet-Unie en de landen van de volksdemocratieën". Nieuwe Britse ambassadeur te Moskou Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat sir David Kelly, Brits ambassadeur te Ankara, benoemd is tot ambassadeur te Moskou, ter vervanging van sir Maurice Peterson, die zich binnen kort zal terugtrekken. Sir Noel Charles wordt ambassadeur te Ankara. Hij is voormalig ambassadeur in Brazilië en Italië. Hij was tot voor kort verbonden aan het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. Het woord is aan Paul Brulat: Men moet volharden. Dezelfde weg, trouw gevolgd, leidt altijd tot iets. IN NEW DELHI De Westerling die in India en andere nauwelijks geëmancipeerde gebieden van het Verre Oosten neerstrijkt, wordt ge troffen door de nood en sociale achterlijk heid waarin de bevolking dikwijls ver keert. De toestanden zijn daar voor Wes terse begrippen vaak hemeltergend, en al neemt men, de Oosterse mentaliteit in aan merking die veel van wat wij als on dragelijk voelen met gelatenheid accep teert toch dringt zich de zekerheid op dat de regeringen van die gebieden, die zich in politieke zin onafhankelijk hebben gemaakt van het Westen, voor een ontzag lijke taak staan, willen zij hun land vooral ook sociaal op het peil brengen van het Westen. Een vliegtuig-stewardess, die onlangs tij dens een oponthoud in New Delhi haar ogen de kost gaf in deze stad, geeft hier onder een tragische close-up van de ellende die zij daar aanschouwde: „Een klein zwart jongetje, hoogstens twee jaar oud; zijn zwarte huidje, alleen bedekt door een veter om zijn buikje, ver toont schurftplekken. Zijn haar staat in alle richtingen van zijn hoofd, e'en kam heeft het waarschijnlijk nooit gezien. Hij is vuil, zijn voeten zijn grijs van het stof en het straatvuil. Praten doet hij niet. Er verstijfd opgehouden en dribbelt achter ons aan. Als wij een winkel binnengaan, is hij zo in bedeltrance, dat hij eerst hier bemerkt, dat hij ons niet meer voor zich heeft; zijn klagend mondje blijft „makeb" stamelen, in het wilde weg. Dat kan nooit kwaad. Hij loopt door, z'n handje steeds tot ont vangen gereed. En plotseling herontdekken zijn pientere zwarte oogjes ons in een winkel, hij komt niet binnen, maar wacht met Oosterse gelatenheid op het moment, dat wij weer naar buiten komen, om dan direct zijn makeb-litanie te herhalen en loopt weer met ons mee. „Makeb, makeb, makeb". Dit jongetje weet niet beter of zijn toekomst zal zijn gevuld met achter blanken aanlopen en het handje ophouden. Bedelen is, voor het grootste deel van dit volk, niet een te mis prijzen leegheid maar een vak. Een mak kelijk vak voor de kleine nietsnutten. Een in vodden geklede jongen, tien jaar, r! ,een, lapge bedelstok in zijn hand als w00„pIaatsen terug le kmnmlerm om er bedelstaf. Naast hem een figuur van de zelfde leeftijd, ook in lompen, broodmager, stinkend vuil, door en door ziek. De eerste jongen gebruikt de tweede om mee te bedelen. Hij lacht ons toe met een Alles wat deze stakkers verlangen is naar hun i j- v.-- v,Aror. mond met vuile gebroken tanden en zegt, is maar een klank die hij telkens te horen geeft en het klinkt als „Makeb". Zijn hou- vrede te leven. Zij zijn réfugiés in Kasjmir, verdreven van huis en haard door de voort durende woelingen tussen Hindoes en Moham medanen; hun aantal loopt in de duizenden. Zij lijden honger en tal van ziekten eisen van hen ding en bewegingen geven geen mogelijk heid om deze klank niet te begrijpen, want hij houdt de palm van z'n ene handie als In het Leids Academisch Ziekenhuis werd, zoals reeds eerder gemeld, voor de eerste maal in de geschiedenis van Europa een operatie per televisie zichtbaar gemaakt voor een tweehónderd- tal medici, die in een andere vleugel van het gebouw in de collegezaal aanwezig waren. Dit door Philips verzorgde experiment demonstreerde de grote mogelijkheden om het medische onderwijs nieuwe hulpmiddelen ter beschikking te stellen. De operatie werd verricht door professor dr. IV. F. Suemondt en dr. J. Kwekel, die men respectievelijk links en rechts van de operatietafel ziet staan vuiie georoKen rarraen en zegi, gen fnl De fof() js er een mn vd di& zoals ons Wallen malen die dag gezegd Aom m„ ie Unjled commissie voor onderzoek in India en Pakistan werd: „no father, no mother, no sister, no brother" en wij walgen van deze ellende Wij walgen omdat wij de onmacht zien om de nood in dit land te lenigen. Een paar anas zouden voldoende zijn om deze twee bedelaartjes kwijt te raken, maar dit hele volk bedelt. Kinderen spelen er niet, maar bedelen. Als wij weg willen lopen, keert de jongen met de bedelstaf zich nog eens tot O'ns en stoot een heleboel, niet begrepen klanken uit, dan wendt hij zich tot zijn vriendje en bij deze jongen, die zijn ogen gesloten houdt, wordt met een snelle be weging het ooglid opgetild, Wat we zien maakt ons bang. Het ooglid is bedekt door vijf grote zwarte zweren. We huiveren, gooien wat anas op straat en lopen weg, sneller dan de hitte toestaat. We zien elkaar aan en durven nauwelijks ons zelf aan te raken. Alles is vergiftigd met ziekten. Dit Oosten van India is mooi. schilder achtig voor degenen die alleen oppervlak kig toezien. Het blijkt echter een aanklacht te zijn tegen alles wat gezond is en gaaf geboren werd. Het volk bestaat, maar hoe lang kan een kind nog meer zonden van voorouders op zich nemen nadat het er al in is ondergegaan voor de geboorte Als wij ons kleine zwarte bedelaartje met z'n enige kledingstuk de veter, hadden meegenomen naar onze beschaving, dan was hij misschien nog gered. Maar dat is de weg niet. Hij was aan zijn vuilheid gewend, zijn ziekten waren bij hem en behoorden bij hem. Hij hoort daar te zwerven door de vuile wijken van New Delhi. Tussen de drek van de heilige koeien, de schurftige genomen werden. Nederland in de mist Vrijdagmiddag had de luchtverkeersbe veiliging van de Rijksluchtvaartdienst op het Leeuwarder vliegveld het druk met het binnenloodsen van de vliegtuigen, die Schiphol door de mist niet kon ontvangen. Tegen het middaguur kondigde zich het eerste KLM-toestel aan namelijk de „Prin ses Irene", komende uit Johannesburg. Daarop volgden in de namiddag onder andere nog een Convair-liner van de KLM uit Stockholm, een Constellation uit New York bestemd voor Amsterdam en een toe stel van een Zwitserse maatschappij uit Zürich. De KLM nam direct maatregelen om haar passagiers per autobus naar Amsterdam te brengen; voor de bemanningen werd onderdak gezocht in hotels, daar er nog geen hoop was, dat de mist boven Schiphol spoedig zou optrekken. Gisteravond was Nederland met uitzon dering van twee kleine hoekjes bij Maas tricht en Vlissingen volledig toegedekt door een witte ondoordringbare mist. Op de meeste plaatsen was het zicht niet meer dan een goede vijftig meter. Alle vliegvel den zaten potdicht en op de verkeerswegen kropen de auto's uiterst langzaam voort. Ook het verkeer te water had veel hinder van het slechte zicht. CONFERENTIE OYER OOSTENRIJK De plaatsvervangers der ministers van Duitsland-conferentie in moeilijkheden LONI1EN, 11 Februari. (Reuter). He- den geraakte de plenaire zitting der drie- mogendhedenconferentie te Londen over het bezettingsstatuut voor West-Duitsland verder in moeilijkheden. De gedelegeerden waren gedwongen tot ruggespraak met hun respectieve regeringen, zo wordt van bevoegde zijde vernomen. In welingelichte kringen is men van oordeel dat het dispuut over de samen stelling van een Duits hooggerechtshof en de instelling van een trizonaal bestuur na de totstandkoming van een regering voor West-Duitsland nog steeds niet is opge lost. Duitse restaurants verboden voor geallieerde burgers en militairen De Amerikaanse politie heeft opdracht gekregen om in de Amerikaanse zóne van Duitsland alle geallieerde personen, mili tairen zowel als burgers, buiten de Duitse restaurants en cafés te houden. Reeds lang was aan Amerikanen het betreden van deze gelegenheden verboden, doch aan deze maatregel was niet al te streng de hand gehouden. De officiële motivering van de nieuwe maatregel is dat het frequenteren van ge noemde gelegenheden door niet-Duitsers de zwarte handel aanmoedigt en dat het voed sel dat in de monden der overwinnaars verdwijnt, onthouden wordt aan de monden der overwonnenen, aldus meldt United Press. Vóór de valuta-omwisseling van Juni 1948 waren de Duitse restaurants niet veel zaaks, doch sedertdien zijn- luxe-inrich tingen ontstaan, die voedsel serveren dat menig „bezetter" uit zijn officiële „mess" weet weg te lokken. De militaire politie is met haar nieuwe opdracht niet erg ingenomen want zij ver wacht nog wel wat moeilijkheden met hongerige niet-Duitsers. Behalve van de drie bezettende mogendheden bevinden zich bijvoorbeeld, in Frankfort diploma tieke en militaire vertegenwoordigers van veertien Europese, drie Zuid-Amerikaanse, een Noord-Amerikaans, een Afrikaans en twee Aziatische landen, plus de Russen die nu allen geen Duits voedsel meer mogen nuttigen. Een dergelijke maatregel bestaat in het geblokkeerde Berlijn. De standaard-straf bij een eerste overtreding is daar: 25 dollar boete voor een burger, een reprimande voor een officier van het leger en zes maan den gevangenisstraf voor een soldaat. AMERIKA VERZOEKT TERUGROEPING HONGAARS DIPLOMAAT. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de terugroeping geëist van de eerste secretaris van de Hongaarse legatie te Washington. Kortgeleden heeft de Hongaarse regering de terugroeping geëist van twee Amerikaanse diplomaten. Er was geen reden opgegeven. McDermott, de woordvoerder van het ministerie, verklaar de, dat het „zuiver toeval" was, dat dit verzoek volgde op de uitwijzing van Ame rikaanse functionarissen te Boedapest. Wat gebeurt er met Schreieder? Zoals reeds gemeld heeft de procureur fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden, mr. L. W. E. M. Lasonder cassatie aangetekend tegen de sententie van het Leeuwarder Bijzondere Hof in de zaak Schreieder. Schreieder zal hangende dit cassatie beroep niet naar Duitsland kunnen ver trekken, aldus mr. Lasonder, gezien het algemene gebruik, dat in dergelijke geval len de gerequireerde ter beschikking van de justitie blijft. Een speciaal verzoek in deze richting is door mr. Lasonder niet gedaan. Wel heeft hij de instanties, welke betrokken zijn bij de uitleiding van Schreieder op de hoogte gesteld van zijn cassatie-beroep. Mocht het verworpen worden door de Bijzondere Raad van Cas satie, dan staat nog niet vast, aldus mr. Lasonder, of Schreieder nog voor andere gevallen, welke thans nog bij de procu reur-fiscaal te Leeuwarden in onderzoek zijn, vervolgd zal worden. Het ANP verneemt echter, dat thans ohderhandelingen gevoerd worden met de Britse bezettingsautoriteiten in Duitsland met het doel Schreieder over de grens te zetten. De justitie beschouwt hem als een ongewenste vreemdeling, die men zo spoe dig mogelijk kwijt wil zijn. Mocht het be roep van de procureur-fiscaal «nog tijdens de aanwezigheid van Schreieder in ons land dienen, dan kan hij zelf beslissen of hij bij de behandeling aanwezig wil zijn. Wanneer het nog geruime tijd zou duren voordat deze zaak voor de Raad van Cas satie dient, dan bestaat de mogelijkheid dat men ondertussen met de Britse auto riteiten tot overeenstemming gekomen is en Schreieder zich in Duitsland bevindt. Zou de Raad van Cassatie het beroep ge grond achten, dan moet in dat geval weer om de uitlevering van Schreieder ge vraagd worden. honden en de zwermen vuile dikke vliegen Buitenlandse Zaken der vier grote mogend- die al het eten besmetten dat op straat te koop wordt aangeboden. Wii vergeten hem niet., deze kleine zwarte bedelaar. Hij is een slachtoffertje, maar die na hem komen moeten toch beter kunnen worden." heden zijn Vrijdagmorgen met hun bespre kingen over de militaire clausules van het Oostenrijks vredesverdrag, waar nog geen overeenstemming over heerst, niet verder gekomen. De zitting werd tot Maandag verdaagd. TIJDELIJK REGEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Vanavond en vannacht tijdelijk regen. Morgen overdag enkele plaatselijke buien en opklaringen. Weinig veran dering in temperatuur Tijdelijk krach tige of vrij krachtige wind tussen Zuid en West. 13 Februari: Zon op 8.00 uur, onder 17.49 uur Maan op 17.56 uur, onder 3.35 uur (Volle maan) 14 Februari: Zon op 7.58 uur, onder 17.5' uur Maan op 19.30 uur, onder 8.52 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1