c c Belastingdruk moet zwaar blijven Voormalig Hongaars minister doet in Parijs een boekje open Verliezen in Indonesië Regering beantwoordt politieke beschouwingen der Eerste Kamer PANDA OP DE WALVISVANGST Voor f "MARBMM valota dag,n AKKERTJES# Wereldnieuws ZATERDAG 12 FEBRUARI 1949 MINISTER LIEFTINCK: Herziening van belastingen op ondernemingen wordt overwogenevenals enige vermindering van de In komsten- en Loonbelasting Plannen voor exporf-stimulering De minister van Financiën heeft in ant woord op het voorlopige verslag der Eerste Kamer over de begroting voor 1949 mede gedeeld, dat hij samen met zijn ambtgenoot van Economische Zaken de „herziening van een aantal belastingen", die over dc winst of het vermogen van ondernemingen wor den geheven, reeds enige maanden geleden in studie heeft genomen. Het resultaat zal spoedig aan de Tweede Kamer worden voorgelegd. Het is volkomen ongegrond en onjuist, 20 verklaart minister Lieftinck, het voor te stellen alsof honderden millioenen door bezuiniging op het bestuursapparaat voor het grijpen liggen. De reconstructie van het permanente bestuursapparaat is een werk van langere adem. dat met veel zorgvuldigheid moet worden verricht. Op enkele ministeries vormt het verloop onder de hoge ambtenaren door het ver schil in salariëring bij dé overheid en het bedrijfsleven een euvel dat niet mag wor den onderschat, al moet voor overschatting worden gewaarschuwd. Verschil in salariëring tussen overheids ambten en vooraanstaande functies in het bedrijfsleven heeft steeds bestaan en brengt vooral in een periode van hoogconjunctuur spanningen teweeg. Het rijk kan in dit opzicht niet tegen het bedrijfsleven op en zal dat ook nooit kunnen. Bij het streven naar consolidatie van vlottende schuld dient voorzichtigheid te worden betracht. Naast, de eisen die de be lasting betaling aan de liquiditeit der con- tribualen stelt vereist ook de financiering van het invoeroverschot grote bedragen aan liquide middelen. Zou door het uitgeven van consolidatieleningen de kapitaalmarkt verder worden gedraineerd dan dreigt het gevaar, dat voor particuliere emissies in het geheel geen ruimte meer zou over blijven. De betalingsbalans is de zwakke stee in onze economie. Het streven van de regering is er op gericht hierin verbetering te bren gen. Belastingdruk blijft zwaar De belastingpolitiek moet ernstig reke ning houden met het vraagstuk der be talingsbalans. Mede met het oog op de handhaving van het monetaire even wicht. dat voor de verbetering van de betamgsba ans essentieel is, moet de al gemene belastingdruk zwaar blijven. Ook de noodzaak van consumptiebeperking dwingt daartoe. Anderzijds verdient de invloed van de belastingdruk op de ar beidsproductiviteit en het ondernemers- •c initiatief bijzondere aandacht. Een ver lichting van die belastingen, die de ont plooiing van het bedrijfsleven remmen, is dan ook in uitzicht gesteld. Een desbe treffend wetsontwerp bevindt zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Of aan een lichte verschuiving van de belastingdruk van de directe naar de indirecte belastingen zal zijn te ontko men, moet worden betwijfeld. Het percentage, waarmede de invoer door de uitvoer gedekt wordt, heeft in 1948 de raming van ongeveer 60 pet. niet be reikt. Voor het gehele jaar bedroeg dit percentage 54.2. De regering acht dit een ernstig en zorgwekkend verschijnsel. In overleg met het bedrijfsleven worden maatregelen beraamd tot stimulering van de afzet naar valuta-sterke gebieden. Het lag in de bedoeling van de regering aan exporteurs naar dc dollar-area 5 pet. van de opbrengst in dollars ter beschikking te stellen. In deze beschikbaarstelling alleen ligt echter geen voldoende prikkel tot sti mulering van de export. Er worden nieuwe plannen terzake van export-stimulering bestudeerd. De opvatting, dat de opbrengst van de ontvangen Marshall-goederen via aflossing van staatsschuld de budget-situatie be- invloeden kan, is juist. Anderzijds wordt niet over het hoofd gezien, dat zonder deze Marshall-goederen en de daarmede samen hangende tegenwaarde het budget sterk had moeten worden besnoeid. Het totaal bedrag der aankoopmachtigin gen aan ons land bedroeg op 12 November 1948 177 millioen dollar en op 21 Januari 1949 297.5 millioen dollar. De stijging van het loon- en prijspeil heeft de druk van de Inkomstenbelasting en de Loonbelasting doen toenemen en wel relatief het sterkste voor de lagere en middelbare inkomens. Dit noopt tot enige vermindering van druk, van welke ver mindering ook de hogere inkomens, zij het relatief minder, zullen profiteren. De gang van zaken in het bedrijfsleven, ofschoon in het algemeen bevredigend, laat niet meer dat gemakkelijk vloeien van win sten zien als in de laatste jaren het geval is geweest. Dit leidt er toe dat onvolkomen heden in de winstberekening zich sterker accentueren dan voorheen. De minister is geneigd vooral in een periode, als wij thans doormaken, deze bezwaren hoog aan te slaan. Het komt hem voor dat het bud- getaire offer, dat hij moet brengen, vrucht baarder zal zijn, indien hij op dit gebied gedifferentieerde verzachtende maatrege len treft, dan indien hij een gelijk offer zou brengen in de vorm van uniforme tariefs verlaging. De voorzieningen zullen speciaal op het gebied van de afschrijvingen en verlies compensatie betrekking hebben. De voorgenomen verhoging van de Om zetbelasting van 3 op 3.5 pet. zal naar schatting de mpbrengst van de Omzetbelas ting met ongeveer 19 percent verhogen. De druk van-de Omzetbelasting zal voor de lagere inkomens stijgen van ruim 4 pet. van het totaal der uitgaven tot circa 5 pet. Irrigatieplannen voor het Nijldal Hector McNeil. Brits minister van Staat, heeft tijdens een diner van de vereniging Engeland-Egypte te Londen onthuld, dat Engeland en Egypte overeen zijn gekomen in het Nijldal een groot irrigatieplan uit te voeren. Dit plan zal bijdragen tot de ontwikkeling van Noord-Oost- en Cen- traal-Afrika. De uitvoering van het plan zal waarschijnlijk 20 jaar in beslag nemen. Volgens gezaghebbende kringen zal men zich binnenkort richten tot andere rege ringen van landen, die aan het Nijldal grenzen, met het verzoek deel te nemen aan het plan. De totale kosten en de werkwijze voor de financiering van het plan zijn nog niet bekend, doch irrigatiedeskundigen hebben uitgebreide onderzoekingen ingesteld er voor elk onderdeel gedetailleerde ontwer pen gemaakt. Dr. Axel Munthe overleden Dr. Axel Munthe, lijfarts van koning Gustaaf van Zweden, schrijver van het bekende boek „De geschiedenis van San Michele", is heden overleden, aldus meld de radio Stockholm Vrijdag. Miklós Nyarady bereid voor de UNO te getuigen over Mindszenty Op een modeshow in Paddinglon (Londen) hebben mannequins uit het Engelse katoen- district Lancashire een. aantal modellen getoond, ontworpen door de bekendste modehuizen van West End en uitgevoerd in wat de Engelsen noemen „één van de beste weefsels ter wereld", namelijk Lancashire-katoen. Deze show vormt een onderdeel van een propaganda-actie voor het eigen product. Dit sportcomplet bestaat uit een witte trui en een lichtblauwe kniebroek. PARIJS, (United Press). Miklós Nyarady, de vroegere Hongaarse minister van Financiën die twee weken geleden zijn land ontvluchtte, heeft aangeboden om voor de UNO te verschijnen „teneinde wettelijk en zonder enige twijfel te be wijzen, dat de beschuldigingen tegen kar dinaal Mindszenty vals zijn". Nyarady zeide gereed te staan om zo nodig aan de hand van officiële bewijzen te getuigen dat de kardinaal onschuldig is en tevens dat het proces opgezet werd op last van Moskou. De ex-minister, die aftrad terwijl hij op een officiële missie in Italië was, vijf da gen nadat de communistische plaatsvervan gende premier Matyas Rakosi de bedoeling van dc regering bekend gemaakt had om de kardinaal te arresteren, zei, dat Rakosi zelf tegen het proces gekant was. „Hij was verstandig genoeg om te weten hoe de reactie van de wereld zijn zou en hij zou niets liever gehad hebben, dan dat de kar dinaal het land verlaten had". „Vier maanden geleden", zo ging Nya rady verder, „zei Rakosi tegen me, dat als hij zijn zin kreeg de kardinaal in een vliegtuig zou worden gezet en boven Rome met een parachute naar beneden zou worden gelaten". De ex-minister zei, dat de Russen be sloten waren een zeer krachtige greep te doen op het culturele en religieuze leven in de satelliet-staten. „Zij drongen op het proces aan om millioenen katholieken schrik aan te jagen met de sterkte van het communistisch regiem, dat stappen durft te ondernemen die niemand voor mogelijk gehouden had". ,Het proces, als men het tenminste een proces wil noemen", aldus de vroegere Hongaarse minister, „diende twee doelein den: in de eerste plaats was het bedoeld ter Uitroeiing van de grote internationale invloed welke de kerk heeft "op de Wes- ters-georiënteerde katholieke bevolking van Midden-Europa. Prestige. De tweede reden was zuiver en als een kwestie van prestige. „Het betekende voor de communisten een geweldig prestige verlies. dat zij nooit zulke mensenmassa's op de been konden brengen voor een of- ficeel gedecreteerde demonstratie, als de katholieken bijeenbrengen bij de processie op St. Stefanus-dag". WIE! Geeft U NU nog veel geld voor Heren- costuums, Demi's, ook Zomercostuums; Natuurlijk ALLEEN C. DE WEERS, KAMPERVEST 45 - TELEFOON 17825 (Adv.) Sol. R. Jansma uit Anjum Sold. E. H. den Hartog uit De radio geeft Zondag HILVERSUM I. 301.5 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30. en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Concert voor twee clavecimbels en orkest, Bach. 8.30 Morgenwijding. 9.45 Platen. 9.55 Hoogmis. 11.30 Koraal uit Cantate 140, Bach 11.40 Tsjechisch symphonie-orkest. 12.15 Beantwoording van vragen. 12.40 Licht orkest. 12 55 Zonnewijzer. 13.25 Licht orkest. 13.50 Buffalo Bill. 14.05 Opera van Monte verdi. 14.55 Interview met Cruys Voorbergh. 15.05 Kamermuziek. 15.55 Mastreechter Staar. 16.10 Reportage EnschedéGo Ahead. 16.25 Vespers. 17.00 Jonge Kerk. 18.30 Strijdkrach ten. 19.00 Koor. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?". 19.50 Boekbespreking. 20.05 Gewone man. 20.12 ..Uit en thuis", bont programma. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Reger, Bruclcner, Cyclus. HILVERSUM II. 414.5 M. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.18 Ouverture „Prins Igor", Borodin. 8.30 Platteland. 8.40 Lichte muziek. 9.12 Sport. 9.15 Gevraagde platen. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Zondagshalfuur. 10.30 Kerkdienst. 11.45 „Tussen kerk en wereld". 12,00 Licht orkest. 12.30 Zondagclub. 12.40 Kinderkoor. 13.20 Musette-orkest. 13.50 „Even afrekenen!". 14.05 Boekbespreking. 14.30 Concertgebouw orkest onder Eduard Flipse. met Simon Goldberg, viool: Zesde Symphonie in A, Bruckner, Concert in D voor viool en orkest, Beethoven. 16.50 Sport. 17.00 Gesprekken met luisteraars. 17.20 Kerkliederen. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Reportage HeraclesAGOVV. 18.15 Cabaret.'19.00 Radiolympus. 19.30 Pla ten. 20.05 Reportage. 20.15 Omroeporkest onder dr. Frieder Weissman, met Jussi Björ- ling. tenor. 20.55 Luisterspel. 21.30 Film muziek. 22 05 „Fritsen en fratsen". 22.30 Ver geelde partituren. 23.15 Dansorkest. 23.45 Piano-duo. BLOEMENDAAL, 245.4 M. 10.30 en 17.45 Kerkdienst uit Ger. Kerk. Voorganger dr. J. L. Koole te Bloemendaal. Maandag 7.00. 8.00. J3.00. 19.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnahtiek. 7.30 Réveille. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Strijk kwartet. 9.15 Voor zieken. 9.30 Zigeunermu- ziek. 9.45 Piano-recital. 10.00 Symphonisch concert. 10.30 Morgendienst. 1100 „Histoires naturelles", Ravel. 11.20 Boekfragment. 11.40 Bep Tjomsma, piano. 12.10 Platen. 12.30 Land- en tuinbouw, 12.33 Orgel. 12.45 Bach- cyclus. 13.15 Mandolinata. 13.45 Lichte piano- klanken. 14 00 Schoolradio, 14.35 Opera-mu- ziek. 15.30 Amsterdams Trio. 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Koor. 17.45 „Flitsen uit Oost-ïndonesië". 18.00' Hawaiïan-orkest. 18.15 Sport. 18.30 Strijd krachten. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Landbouw. 20.00 Radio Philhar- monisch Orkest: Ouverture „Coriolan", Beethoven: Symphonie no, 1, Brahms, 21.00 „Kerk en Canadese emigranten". 21.20 Platen. 21.30 Orgel. 22.00 Gevraagde platen. 22.45 Overdenking. 23.15 Kwartet, Ravel. 23.45 Impromptu in Bes. Schubert. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Lichte muziek. 9.35 Dansmuziek. 10.00 Mor- „Op de uitkijk". 11.15 Orgelconcert. 12.00 genwijding. 1915 Arbeidsvitaminen. 11.00 Lyra Trio. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.38 Piano. 13.20 Dansorkest. 13.50 Platen. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?". 14.15 Ka merorkest. 15.15 Cabaret. 1G.00 Zang- en pianorecital. 15.45 Musicalender. 17.30 Pad vinders. 17.45 Platen. 18.30 Lichte muziek. 18.30 Film. 19.00 Promenade-orkest. 19.30 In- le'din? tof moz'elcbcgnn. 19.45 Werken van Chonin. 2005 Radioscoop. 22.30 Alfred Tndig. viool en Pierre Falla, piano. 23.15 „Swing- coJner". De Regei-ing maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht Gesneuveld 23 Januari 1949: Serg. G. Lubbi uit Borger (Dr.). 27 Januari: (Fr.). 30 Januari: Sliedrecht. 31 Januari: Sold. Ie kl. E. Dobbenberg uit Dieren; Sold. Ie kl. J. W. M. Gieben uit St. Antonis (gem. Oploo). 2 Februari: Sold. Ie kl. J. de Groot uit Rotterdam. 3 Februari: Korp. H. Bosman uit Leiden; Sold. Ie kl. G. P. Harthoorn uit 's-Graven- hage; Sold. P. van Poelgeest uit Hilversum. 4 Februari: Sold. A. Verlaan uit Uit hoorn. 5 Februari: Sold. C. L. van Hoof uit Hoo- gerheide (gem Woensdrecht). Rectificatie: d.d. 4 Februari 1949 werd by de vei'liezen in Indonesië vermeld: Gesneuveld 26 Januari 1949: Sold. M. A. Kuesken uit 's-Gravenhage. Dit moet ech ter zijn: Sold. M. A. Huesken. Kon. Ned. Ind. Leger Gesneuveld 3 Februari 1949: Korp. artie. A. C. Martens uit Rotterdam. Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 4 Februari: Res. 2e Lt. infie. A. F. Reket uit Bussum. Honderdvijftig emigranten via La Havre naar Canada Hondervijftig mannen, vrouwen en kin deren zijn Vrijdag per trein van Rotter dam naar Le Havre vertrokken om daar scheep te gaan naar Canada. De Stichting Landverhuizing had tot nu toe de „Kota Inten" als emigrantenschip ter beschikkking, maar voorlopig kan dit schip niet door de regering worden vrij gegeven, omdat zij 't nodig heeft voor ver voer naar Indonesië. Er was echter een groot aantal Nederlandse boeren, die voor een bepaalde datum in Canada moesten aankomen, wilde hun contract nog van kracht zijn. Op de „Samaria" een passagiersschip voor 1600 personen van de Cunard White Star Line, konden nog 150 plaatsen worden gereserveerd. De heer C. Poldervaart uit Oostvoorne, die met vrouw en drie kinderen de reis zou aanvaarden, kreeg op het laatste ogen blik te horen, dat zijn aanstaande patroon in Canada van het contract had afgezien. Daar stond' het gezin. Alle have en goed waren reeds verkocht, 't Bleek dat de Stich" ting Landverhuizing al twee dagen lang gepoogd had hen telegrafisch te bereiken, hetgeen echter niet gelukt was. De familie besloot op eigen risico naar Le Havre te gaan. Mogelijk is er nog passage te krijgen. Eenmaal in Canada gearriveerd kan men verder zien. Dialecten-, Volkskunde- en namenonderzoek Voor een aantal plaatsen in onze omge ving, waar nog steeds geen of nog niet voldoende medewerkers zijn, zoekt de Cen trale Commissie voor Onderzoek van het Nederlandse Volkseigen, Kloveniersburgwal te Amsterdam, personen die bereid zijn de vragenlijsten in te vullen, die ten be hoeve van haar onderzoek eens per jaar worden uitgezonden. Deze plaatsen zijn: Berinebroek, Bloemen daal, Halfv/eg, Haarlemmerliede, Heem stede, Overveen, Spaarndam, Spaarnwou- de. Vogelenzang en Vijfhuizen. Gaarne wekken wij onze lezers uit deze olaatsen, die zich in staat achten de lijsten an de Comnrssie in te vullen op, om op deze wijze dit bij uitstek nationale en voor steunen. In haar antwoord op de politieke be schouwingen der Eerste Kamer over de begroting voer 1949 verklaart de regering volledig de zienswijze te onderschrijven, dat het levenspeil, ook van het Nederlandse volk, gebaat zou zijn met een vermindering van de grote uitgaven voor militaire doel einden en met een versterking van het handelsverkeer tussen Oost- en West- Europa. Op de laatste algemene vergade ring van de Verenigde Volken zijn alle pogingen om tot vermindering van bewa pening te geraken, afgestuit op de weige ring van de Sovjet-Unie, de nodige inlich tingen te geven omtrent de stand harer bewapeningen, die, naar wordt aangeno men, hoger is dan die van enige andere staat ter wereld. De geforceerde heroriën tatie van de economie van verschillende Oost-Europese landen op de U.S.S.R. schept nieuwe belemmeringen voor het handelsverkeer. Dat de Verenigde Volken minder het karakter blijken te hebben van een rechts organisatie dan men in Nederland had ge hoopt, mag niet een reden zijn om zich van deze organisatie af te wenden. Neder land is verplicht zich te realiseren, dat het een onderdeel is van een geheel, waarvan de componenten, hoezeer ook onderling verschillend, onderling rivaliserend en onderling elkaar bekampend, niettemin op eikaar zijn aangewezen en geen politiek van isolement of afzijdigheid meer kunnen voeren. De regering deelt de bezorgdheid betref fende het feit, dat de Nederlandse ver plichtingen in Indonesië tot dusver hebben belet het vereiste te verrichten voor de defensie van het rijk in Europa en daar mede voor die van West-Europa in het algemeen. Zij beraadt zich over hetgeen onder de huidige omstandigheden kan worden gedaan om hierin verbetering te brengen. Een hieromtrent in het openbaar afgelegde uitspraak van maarschalk Mont gomery is de regering niet bekend. Ten aanzien van het algemeen beleid wordt opgemerkt, dat het gemiddeld peil van de productie het vooroorlogse heeft bereikt, ook indien men de bevolkingstoe neming in aanmerking neemt. De verhou ding tussen in- en uitvoer is nog steeds ongunstiger dan vroeger. Zonder een be langrijke stijging van de arbeidsproductivi teit zal een aanzienlijke verbetering niet bereikt kunnen worden. Er is een kleine toeneming van de werk loosheid. I11 overleg met organen van de lagere openbare lichamen wordt er naar gestreefd daar waar zulks nodig blijkt, de werkgelegenheid door uitvoering van werken te vergroten. Interim-regeling: voor de West Aan de interim-regeling voor de West wordt thans de laatste hand gelegd. Zij beoogt aan Suriname en de Nederlandse Antillen de autonomie te geven, die aan deze gebiedsdelen in uitzicht was gesteld, doch die vóór de tot standkoming van de laatste grondwetswijziging niet te verwe zenlijken was. Het is de regering niet ..mogelijk reeds thans haar nadere inzichten bekend te maken met betrekking tot de uiteindelijke status van Nieuw-Guinea. Hiervoor zal zij over nadere en concretere gegevens moeten beschikken, welke zij hoopt te kunnen put ten uit het rapport van de „Studiecommis sie Nieuw-Guinea", waarbij ook de econo mische en financiële aspecten van het pro bleem aan een beschouwing zullen worden onderworpen. Bestrijding van het communisme De regering is waakzaam tegenover ge varen, die uit communistische actie kunnen voortvloeien, inzonderheid voor zover daar bij onder buitenlandse invloed wordt ge handeld^ De verhoudingen in Nederland zijn gelukkig van dien aard, dat het com munisme evenmin als indertijd het natio- naal-socialisme een werkelijk gevaar zou opleveren, als uitsluitend met de Neder landse beweging was te rekenen. De regering meent overigens, dat de strijd tegen het communisme allereerst met geestelijke wapenen moet worden gevoerd en dat tot beperkende maatregelen slechts moet worden overgegaan, voor zover dat volstrekt geboden is. Een algemeen verbod voor communisten om in overheidsdiensten werkzaam te zijn is niet in voorbereiding. Wel zal weer gebruik kunnen worden gemaakt van artikel 97b van het ambtena renreglement. Het zal daardoor mogelijk zijn ambtenaren te verwijderen uit posten, waarvoor zij uit politiek oogpunt niet be trouwbaar zijn te achten. Nyarady zei verder, dat in het geel- boelc van de Hongaarse regering bekente nissen van de kardinaal voorkomen, die evidente leugens bevatten. In een van deze „bekentenissen" schrijft de kardinaal zelf. dat hij van adellijke afkomst is. „Ik was afgevaardigde in het parlement voor de landstreek Vas, waarin het dorp Csehi- mindszent ligt, en ik ken de kleine boer derij waar de oude moeder van de. kardi naal nog woont. Verleden jaar zag ik de kardinaal bij haar op bezoek en ik zag hem met zijn moeder en nicht werken op hun klein stuk grond". „Waarom vond de politie het nodig, dat hij bekende een afstamming te hebben, die hij niet bezit? Omdat zij wist, dat geen enkele Hongaarse boer die het regiem van de Habsburgers haat ooit zou geloven, dat een boerenzoon schuldig zou zijn aan sa menzwering tot herstel van de Habsburgse monarchie". „In het tweede deel van het geel-boek staan brieven van de kardinaal, bisschop pen en gezanten, waaruit moet blijken, dal de kardinaal een spion was en samen zwoer tot herstel van de monarchie. Indien men deze brieven goed leest, zijn de aanklachten die hierop gebaseerd zijn eenvoudig belachelijk. De brieven van de Amerikaanse gezant bijvoorbeeld zijn niets dan formele diplomatieke antwoorden op een brief van de kardinaal over het terug geven van de historische relieken. Omdat hieruit niets te bewijzen viel. moesten de „zelf-bekentenissen" hieraan worden vast geknoopt". Nyarady vervolgde: „Ik weet niet welke methoden de geheime politie gebruikt om bekentenissen los te krijgen, doch het is duidelijk dat zij methoden heeft, die de westelijke wereld nog niet bekend zijn. Sedert de Russische zuiveringsprocessen in 1937 heeft bijna iedere verdachte in een communistisch proces zijn eigen schuld bekend". Ex-minister Nyarady, 43 jaar oud, ka tholiek, lid van de partij van de kleine boeren, zei tenslotte dat de communisten misschien zullen proberen een nationale kerk in Hongarije te entameren. „Zij zullen daarmee absoluut geen suc ces hebben; de bisschoppen gehoorzamen Rome en men kan de duizendjarige rooms- katholieke historie en de traditie onder de massa niet vernietigen". Nyarady zei, dat hij van plan is Ame rika te bezoeken waar hij in 1936 en 1938 de gast was van de Michigan- en Yale-uni- versiteiïen en in 1947 een regeringsopdracht vervulde. Nieuwe getuigen. Deskundigen te Wenen bestuderen op het ogenblik microfilms en documenten, waar uit zou blijken, dat kardinaal Mindszenty gedwongen werd vóór zijn proces een schuldigverklaring te tekenen, zo wordt uit Amerikaanse bron le Wenen vernomen, Deze documenten zouden naar de Ame rikaanse zóne gebracht zijn door een Hon gaars echtpaar, Laszlo en Hanna Sulner, die verklaren handschriftdeskundigen te zijn, verbonden aan het gerechtshof, dat de zaak van de kardinaal behandelde. Volgens het echtpaar Sulner, dat zegt uit Hongarije, gevlucht te zijn, heeft men van Mindszenty verklaringen los gekregen toen hij onder invloed van verdovende middelen stond. „Men heeft kardiaal Mindszenty zijn be kentenissen afgeperst in dezelfde lokalen van de politieke politie aan de Andrassy Ut in Boedapest, waar ook ik verhoord ben. Ik kan er dus over meespreken", verklaarde, volgens de Parijse correspondent van de Volkskrant, dr. Tibor Ham, gewezen parle mentslid van de Hongaarse partij der Icleine boeren die na acht maanden gevangenis straf uit Hongarije naar Parijs wist te ont komen. Hij legde zijn onthullingen neer in een artikel in de „Figaro". Dr. Ham beschrijft zijn eigen belevenis sen in dezelfde kelders van de Andrassy Ut, waai' de politie juist omgekeerd te werk gaat als de psychiater en van gezonde, nor maal denkende mensen, zenuwlijders maakt. Men begint er met een hongerkuur en verstrekt de gevangenen niet meer dan 350 calorieën per dag, om het organisme te ondermijnen. Bovendien verliest een ge vangene door een voortdurend verblijf in een duistere kelder iedere notie van uur en datum. Eerst wanneer men de verdachte voldoende murw acht, begint men hem te verhoren. Ook maakt de Hongaarse politie van actedron gebruik, dat bij het slacht offer een angstpsychose verwekt. In die toestand plaatst men hem met het gezicht tegen de muur, de voeten stijf tegen elkaar gedrukt. Na een paar uur overvalt de ver dachte een verdoving, die dikwijls van ver blinding vergezeld gaat. Dit is echter niet genoeg. Men schrikt er niet voor terug de ongelukkige dagen en nachten lang tegen de muur te laten staan. Tibor Ham beschrijft de kwellingen die hij aldus onderging en zegt verder: „Toen begon men morfine in mijn drin ken te mengen. Dit was als een weldaad. Plotseling waren de pijnen verdwenen en in die vreemde toestand bekende en teken de ik alles. Daarna weet ik niet meer, wat er om mij heen gebeurde, zelfs van het proces der kleine boeren, waarbij ik betrok ken was, herinner ik me weinig meer". Dr. Ham gelooft, dat men bij kardinaal Mindszenty dezelfde procedure gevolgd heeft als bij hem. 41. „Er zit verandering in het weer," stelde stuurman Stomp vast, terwijl hij met de harpoe nier in de hut van de kapiteindie hij zich maar vast had toegeëigend, zat te praten. „Het ziet er wel naar uit. dat we spoedig vlot zullen komen. Nog een paar weken, dan zijn wc thuis en dan hebben we een behoorlijke duit ver diend." „Ja", grijnsde de harpoenier, ,,daar kun nen we gerust een poosje stil van gaan leven. Dat heb je toch maar prachtig voor elkaar ge- bokst."^ Ondertussen was de bemanning van de Jonas" begonnen alles in gereedheid te brengen voor het aan boord hijsen van dc wal lissen. „Dat zal nog niets meevallen," mop perde er eentje. Die stuurman kon best zelf I baste het dier. Waar Uw kapitein spreken!" ook eens een handje uit zijn mouw steken. Maar als je het mij vraagt, geloof ik, dat hij vies van werken is." Terwijl ze bezig waren om de touwen te bevestigen, klonk er ineens een eigenaardig gerommel cn plotseling begon grootste walvis ie spreken. „Uw kapitein!" Uw kapitein? Ik wil Ik ga op reis. Maar het reizen is m wonderlijke zaak in deze wonderlijke 2 reld van ons. Ge gaat reizen om de fa!] vrijding, doch ge moet in de handboei de papieren, de dwingende, de onlosma kende handboeien van deze nieuwe, dw tijd. Laten aanbinden voor ge vertrekt moogt. Neen, ge gaat geen dagen of Weu verreizen, doch geld. Ge gaat voor honderd gulden franken verreizen. En uTt ge ook gespaard hebt en op zij geieJ. vierhonderd gulden moogt ge reizen 4* papa Staat en hoe ook de zon blijft lokbf dan komt ge terug, verstaat ge? VieiW derd gulden is niet verder. Voor vierhon derd gulden vrijheid en zon, en geen stnï ver meer. Wel. Ge speelt dan maar de tevredene en zegt dat het goed en heerlijk is dit leven van-alle-dag vierhonderd gulden lang |I ontvluchten en voor vierhonderd gulden ander leven te gaan leven Maar ge denkt aan die vader van u aan vaders vader en aan alle vaderen voot hen. Die zó maar konden gaan. Met de du bloenen hunner koppige spaarzaamheid is beurs en buidel. Zó maar had een vader kunnen scheep gaan naar verre einders Kunt ge denken dat dit mogelijk was n0* niet eens een halve eeuw geleden, dat een vader, verrukt van 't avontuur zó maar met z'n laatste duiten in het zakje van zijn laatste gebloemde vest. aan boord sm van een goed schip en zee koos en naar 1 zullen we zeggen Amerika? voer daar dan maar ging wonen? Daar was geen papier voor nodigEn nu is het dwaze, dat de mens sindsdien zich duizend gemakken voor de reis heeft uitgedacht- schepen als sieden cn duizendmaal dë snelheid heeft vergroot vliegtuigen razen boven de aarde cn dat hij te zelf- der tijd de papieren boeien heeft uitge dacht die hem beletten van die ge noemt dat toch vooruitgang? het geluk te pi'oeven. Ik ga op reis naar vierhonderd gul- den zon. Ik ga op reis naar achtduizend stuivers rust. Naar 16.000 duiten eenzaamheid. De papieren in mijn zak en „één wewld of geen wereld" als een losse slagzin in mijn hoofd. Eén wereld. Met duizend deuren en duizend deur- waarders. Alles gegrendeld en op slot. Wanneer ge zoet hebt opgepast moogt ge, voor vierhonderd gulden en veel krakend papier, de deur op een kier zetten en er even doorheen glippen. Doch denkt er aan dat ge terug zijt over achtduizend stuivers! ELIAS. Die pijnen op gezette tijden...verdrijf zelDo moderne vrouw blijft ook in die dagen monteren fitizijneemteenAKKERTJEl/Y^A helpen direct.' De winferflora Minister Mansholt zal haar openen Het hoofdbestuur van Bloembollencul tuur heeft bericht ontvangen dat de minis- ter van Landbouw bereid is om de Winter- flora-tentoonstelling in het Krelagehuis ie Haarlem, op Vrijdag 25 Februari a.s., om twee uur te komen openen. In de internationale jury hebben perso nen zitting uit Engeland, Frankrijk, België, Luxemburg, Zwitserland, Duitsland, Noor wegen, Zweden, Denemarken. Finland. Op de avond van de openingsdag bied: het hoofdbestuur aan de leden der jury een maaltijd aan, gevolgd door een feesteliji samenzijn, waaraan het cabaretgezelschap Chiel de Boer zijn medewerking verleent Deze feestavond gaat mede uit van Haar lems Bloei. Verlangen. Volgens de leider van de Nan* kingse vredes-delegatie, waarvan zeven professoren deel uitmaken, hebben de Chinese communistische generaais Tsjen Ji en Lioe Po-Tsjeng, bevelvoer ders van legers ten Noorden van de Jangtse, hun offensief stop gezet om het verlangen van de communisten naar vrede aan te tonen. De delegatie keerde gisteren per vliegtuig uit het door Q6 communisten bezette P.eiping terug. Ping-pong. Twee uur nadat ze drie wereld titels op haar naam had gebracht werd de Hon'gaarse tafeltenniskampioeae Gïsele Farkas te Stockholm gearresteerd omdat ze zich aan winkeldiefstal au hebben schuldig gemaakt. Politiebe ambten die haar in haar hotelkamer hadden ondervraagd, verklaarden zij bekend had jumpers uit een win» te Gothenburg te hebben gestolen. Hes kamergenote mej. Mezei werd om or zelfde reden gearresteerd. De politie^ beide meisjes toestemming per v^|| naar Praag te vertrekken nadat de I" stolen jumpers waren teruggegeven. Twee reden. Winston Churchill zal op 3- Maart een rede houden in het tecnn logisch instituut te Cambridge -■ Massachusetts (V.S.). Door het j'c Huis is medegedeeld, dat pre Truman de dag daarna in dit ins»»- een rede zal houden. Sommatie. Het weekblad „Les Beft® Franpaises" meldt dat het bij waardersexploit Kravchenko heelM. sommeerd binnen 24 uur het ong Russische manuscript van zijn boen verkoos de vrijheid" over te leggen. Audiëntie. De Paus heeft Vrijdag de Ita liaanse minister-president, Alci Gasperi, ontvangen. De audiëntie de vijftig minuten. Het was de«er audiëntie die aan de huidige Itah minister-president werd verlee tevens een van de langdurigste, 001 Paus Plus de Twaalfde gehoudw- audiëntie vond plaats bij /eleg®T van de twintigste verjaardag v ondertekening van het verdra= Lateranen. Stanley. Sydney Stanley, die betro" was bij het onderzoek naar b corruptie in Britse regeringskring^ die op de nominatie zou staan 0 gewezen te worden, hééft than klaard aanspraak te maken op n gerschap van de staat Israel.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2