Tel. 5563 Taxi tel 4333 Vier zilveren jubilarissen bij de Hoogovens Predikbeurten «S4sSds-LErink- Stormvogels naar het Stadion V andaag vaart de „Antoni van Leeuwenhoek" uit Het testament Visserij-varia ZATERDAC 12 FEBRUARI 1949 IJ A T TT rry COUP A NT Feeststemming in constructie-werkplaats en bij het transportwezen u ,1-iifsteHing van de Hoogovens in De,n^924 doet nog steeds haar invloed Ja»»3" aanzien van het aanta! zilveren gelde» w de itNHS in IJmuiden wordt jubilea vaU flan ook niet te Verwon- Iierdacm. wcek wederom een be- dereD;ii? aantal medewerkers op het zilve- 'S"£tnelte werd geplaatst, waarvan de 1 gesioeiwr ,r *x-rl dereD;iir aantal medewerkers op het zilve- ]3ngruR wer<j geplaatst, waarvan de ren f ,npr de heren H. Hermans (kraan- ,aa!SlC hü 'het transportwezen). D. Koster dr'jVtwfker in de constructie werkplaats), nv Loon (bankwerker in de construc- L »rtnlaats) en J. Sprokholt (locodrijver Jjj het transportwezen) de hoofdpersonen zijn. m de constructie werkplaats trad de be- directeur ir. F. W. E. Spies als eerste pkpr op Bü deze jubilea, zeide hij, Sn telkens tal van herinneringen op, Tner men de jubilarissen voor zich ziet IÏTvovoUH» spreker de loop- - van beide constructie werkplaats- •Srissen na en tot slot overhandigde ffSSba de gebruikelijke envelop, ïr S Strikwérda, chef van de mecham- -ip dienst, zeide zich telkens weer te ver- &L, ais Mj mocht medehelpen om de .dooptrouwen, die m de constructie werk- £s werkzaam zijn. te huldigen. Hij n,i het een bijzonder goed idee, om een Ser hetzij hoog of laag, op dezelfde wijze 1CU - -Want iedere medewerker in Ie huldigen, dienst der Hoogovens helpt, elk op zijn „iize mede, om tot een goed product te komen en de goede geest in de werkge meenschap te handhaven. Ir Strikwérda vereerde het tweetal met het gedenkbord en het getuigschrift der De voorzitter van de jubileumcommissie, de heer E. W. Barg, nam daarna het woord. Ieder kon tenslotte het woord voeren en dan in een driewerf „hoera", dat door alle aanwezigen met bijzondere kracht werd Een^geestige toespraak hield de heer Sarg vervolgens ter begeleiding van de aanbieding der fraaie geschenken, waarbij ook de vrouwen niet werden gepasseerd. Voor deze waren er met de hand gedreven boribpnschaaitjes en planten. Bij het Transportwezen. In het schaftlokaal van het Transport wezen zwaaiden de mannen van het Ver voer (afdeling van het Transportwezen) de Hier waren de heren H. Hermans en J. Sprokholt het middelpunt van de feestviering. De heer S. Tuin had voor deze gelegen heid een vers gemaakt en hij droeg dit voor namens de Jongens van het „Zwarte Koor". De heer J.v. Heusden begeleidde hem op de harmonica: deze wisselde de verschillende sprekers ook telkens met een uitstekend gespeelde vrolijke melodie af. De heer W. Wiersma, chef van het Trans portwezen sprak mede namens de directie woorden van waardering en dank. Hij over handigde de gebruikelijke envelop. De chef van de afdeling Vervoer, de heer J. Verswijveren bood de geschenken van 't Jubileumfonds aan en liet de werkzaam heden en het leven der jubilarissen de revue passeren. De heer J. T. Duin, lid van de Kern, en deheerP. Heilo kwamen op het podium om namens de kameraden hun gelukwensen aan de jubilarissen en hun echtgenoten aan Uit beider redevoeringen bleek welk een goede, hartelijke TAXI! TAXI! voor binnen, en buitenland (Adv.) ZONDAG 13 FEBRUARI JJMRDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat. 10.30 uur ds, J. v. d. Berg, Dopen; 5.30 uur ds. D. C. van Wijngaarden. Geref, Kerk. Kanaalstraat. 9 uur ds. J. van Buuren; 3.30 uur ds. T. Spilker, van Bennebroek. Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.). 10.30 en 5.15 uur ds, A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur Leesdienst. Donderdag 17 Febr. 10.30 uur ds. Bijl, van Katwijk. Doopsgez. Gem., Helmstraat. 10.30 uur J. Leendertz, van Haarlem. Oud-Katholieke Kerk. 10 uur Hoogmis; 19 uur Vespers; Woensdag 19.uur H. Dienst. beger des Heils. 10 uur Heiligings-sa- menrzomst: 7 uur Openluchtsamenkomst; Verl°ssingssamenkomst. UMUIDEN-OOST: ml ®erv' ^ei'k- Goede Herderkerk. 9.30 uur ds. J. v. d. Wiel; 19 uur Jeugd- ienst, ds. van Zwiggen, van Rotterdam, /m o k- Goede Herderkerk. 9 uur L Spilker, van Bennebroek; 3.30 uur f van Buuren. ♦er. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, 10.30 v! dr' H' Faber- van Wassenaar, waf' Vu" Gelovigen. 10 uur Eredienst. "Uiemsbeekweg 78. Ir?AEvan?e,isatie- 4 uur J. A. Visser, jan Amsterdam. apfiste Gein., Openbare Leeszaal, Hei raat 40. 19.30 uur F. Oosterwijk, „tangkoor. DBIEHUIS: kerk. Koffiekamer Westerveld. TQ.SEX-Ur dS" Van Buuren. ÏJ-%- Kc'k- 10 uur ds. L. Brink; 19 v'r'.' 10 en 4.30 uur ds. A. C. van w»Kerk' 10 tlur dr- Alb- vis- «WOa. 10 uur J. A. Visser; 11.45 uur SANTPOORT: WTm'riferk' 10 UUr ds' P- A- Tich" J- JeUEMMst. Zaandam llUr ^s" Noorman, van Haag'"5 UUr ^s' Lagerweg, van Den schoor ^erk' 9,45 en 5 uur ds. A. Ver- (Art. 31 K.O.) 11 en 5 uur r.Geref.^Kerk. Gebouw Bethel. 3 uur ^Ch 3nS wjï* tnSja»d. Xinderhuissingel. 3 yer» Allowed by Holy ^0Q- Kev. W. Popham, Hosford. collega's beide jubilarissen zijn en hoe hun vakmanschap door allen hoog wordt aan geslagen. Hoofdingenieur J. Rijkeboer stelde de plaats van de afdeling Vervoer in het be drijfsleven van Hoogovens en nevenbedrij- ven in het juiste licht en hij vereerde de jubilarissen met het gedenkboek en het getuigschrift der maatschappij. Een virtuoos door de heer J. v. Heusden gespeeld muzieknummer, waarbij allen medezongen, besloot deze huldiging. Voetbalwedstrijden voor clubs uit Velsen en Beverwijk I-Iet programma van de wedstrijden in de afdeling Haarlem van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond voor clubs uit Velsen en Beverwijk luidt: 2e klasse B: Schoten 3Stormvogels 3, 9.45; Waterloo 2—WE 2, 12; TYBB 2—SVY 1, 12; Haarlem 5Kennemers 4, ,9.45; VSV 4 WH, 9.45 uur. 2e klasse D: Stormvogels 4Haarlem 6, 9.45; OG 2Kinheim 3, 12; Kennemers 5- Velsen 3, 12 uur. 3e klasse B: VSV 5—ADO '20 3, 12; WE 3 DEM 3, 12; Kennemers 6Stormvogels 5, 9.45; Velsen 4—WB 4, 12; IEV 2—Kinheim 4, 12 uur. 3e klasse C: Terrasvogels 3—THB 4, 9.45; Bloemendaal 4—DEM 4, 12; Haarlem VSV 6. 9.45 uur. 4e klasse A: DEM 5—Kennemers 7. VVB 5Kinheim 5, 9.45; Waterloo 3IEV 4, 2; ADO '20 4—Beverwijk 4, 12; SVY 2— Stormvogels 6. 9.45 uur. 4e klasse E: Velsen 6Terrasvogels 4. 12 u. 4e klasse I: DCO 5—HFC 9. 12; SVY 4— Stormvogels 7. 12; DSS 4—Waterloo 4, 12; WB 6Onze Gezellen 5, 12 uur. Jeugdafdeling A ADO '20 aStormvogels a, 12; Kennemers aDEM a, 12; Kinheim aBeverwijk a, 9.45; Velsen a—VSV a, 2; WB a—WE a, 2 u. Jun. A: Kennemers bStormvogels c, 9.45; Terrasvogels aBeverwijk b, 9.45 uur. Jun. B: DEM b—Velsen b, 12; DSS b—DEM c, 2 uur. Jun. H: ADO '20 c—IEV a, 2; DEM e— ADO '20 d, 2 uur. Om het damkampioenschap van Nederland In Maart zullen de wedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Neder land worden gehouden. De IJmuidenaren Dukel, Ligthart en Suyk hebben reeds ingeschreven in het voor-tournooi. Dit voor-tournooi zal wor den verspeeld tussen 14 bekwame spelers uit het gehele land. Laros heeft zich in 1948 reeds in de eindstrijd weten te plaatsen. VERKEERSONGEVAL BIJ WESTERVELD. Donderdagmiddag vond op de Duin en Kruidbergerweg, voor de ingang van de begraafplaats Westerveld, een aanrijding plaats tussen een personenauto en een wiel rijder. De fietser reed links van de weg en werd afgeleid door auto's op de begraaf plaats. Plotseling zag hij een auto uit tegenovergestelde richting naderen. De wielrijder trachtte nog naar rechts uit te wijken, doch kom de auto, die om een aan rijding te voorkomen, naar links uitge weken was, niet meer passeren. Hij reed tegen de rechtervoorzijde van de wagen en kwam te vallen, waardoor hij een snij- wond boven de rechterknie en in de lin kerhandpalm opliep. Het rijwiel werd licht beschadigd en de radiateurbeschermer van de auto licht verbogen. VERKEERSONGEVAL Een vrachtauto, die van de Reinier Claeszenstraat uit de Wijk aan Zeeërweg wilde oprijden, raakte met zijn rechter- achterzijde het linkerspatbord van een op de Wijk aan Zeeërweg geparkeerd staande bestelwagen. Hierdoor werden het ach terlicht van de laatste auto vernield en het spatbord gedeukt. HUISVROUWEN, DIEPVRIES EN MAKE-UP De Velsense huisvrouwenvereniging be legt Dinsdagmiddag in het Patronaatsge bouw een bijeenkomst, waar een Utrechtse firma zal demonstreden met haar diepvries producten. On Dinsdagmiddag 22 Februari volgt een demonstratie door mevrouw v. a. Lieuw over „gelaatsverzorging". Een nacht vol dronkemansplezier De nachtelijke stilte op de hoek van de Keizer Wilhelmstraat werd van Donderdag op Vrijdag op luidruchtige wijze verbro ken door een drietal Engelsen en vijf Po len, die na een uitgebreid aantal borrels elkaar allerlei ongepaste woorden toeslin- gerden, alles in naam van de goede vriend schap. Geen van de partijen bleek genoe gen te nemen met het uitvechten middel van dronkenmanstaal er« men ging dan ook spoedig over tot een fors hand gemeen. De politie, die inmiddels op het toneel van de strijd was verschenen, kon het niet eens zijn met deze onordelijkheden, greep een der vechtlustigen bij de kraag en trachtte hem te bedaren. Deze vredelie vende pogingen echter wakkerden de vechtlust van de gegrepene aan. Hij rukte zich los en trad weer in het strijdperk. De wetsdienaar aan wiens geduld een einde was gekomen, paste daarna wat straffere maatregelen toe, waardoor de rust wederkeerde. De nachtelijke taak van de politie was echter nog niet teneinde. Op het Noordzee kanaal waren twee Engelsen aan het spe levaren in een van de boten van Donker sloot en omdat het nu eenmaal geen ge woonte is om des nachts in een andermans boot te gaan ronddobberen, maakte de politie ook daaraan een einde. Liet U Uw sokken op straat liggen? Op het hoofdbureau van politie te Velsen zijn dagelijks, met uitzondering van Za terdagmiddag en Zondag, over de navol gende gevonden voorwerpen inlichtingen te verkrijgen tussen 11 en 12 en 16 en 17 uur. speelgoedwagentje, enige wanten, kam in étui, portemonnaie, parapluie, jas, enige handschoenen, das, herenschoen, handbe schermer, ceintuur, paar herensokken, knot sajet, kindertasje, muts, autoped, capuchon, sjaal, biljet van 1. SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen schepen 11 Februari: Halson van Antwerpen. Kate Maersk van Barein. Tom van Gdansk. Rinda van Goole. Berkelstroom van Hull. Hedwig I van Kanne. Hestia van Antwerpen. Elysian Coast van Tyne. James Clunies van Nordenham. Hoog land van Newcastle. Vertrokken 11 Februari: Elinor naar Ant werpen. Libra naar Wilhelmshafen. Merak naar Rotterdam. Sailing naar Rotterdam. Eems van Esbjerg. Traquair n. Duinkerken. Riau naar Rotterdam. VOETBAL O VERZICHT Over kostbare puntjes gesproken! Dat was dan zeker óók het punt, dat Storm vogels Zondag j.l. tegen DOS in de wacht sleepte en dat de voorsprong op 't Gooi op 3 punten bracht met nog voor elk 3 wed strijden op het programma. Hieruit blijkt "Jat de papieren van Stormvogels om aan net ontsnappen van het spelen van degra datie-wedstrijden te ontkomen, lang niet slecht staan, maar er blijkt evenzeer uit, dat het „Weest op uw hoede"-sein nog steeds gehesen moet blijven. Stormvogels moet er dan ook zeker voor zorgen, dat Zondag minstens één winstpuntje uit het Stadion mede genomen wordt. En dat kan, vooral nu er voor Blauw Wit niets meer op het spel staat. De 2 puntjes, welke VSV Zondag j.l. tegen EDO verspeelde, zouden al evenzeer kost baar genoemd moeten worden, ware het Mevrouw Margaret Good in Bristol is danig trots op haar welvarende vierling, die zij vorig jaar Juni ter wereld bracht. Wel heeft zij sindsdien ervaren, dat ook vierlingen hun „keerzijde" hebben, met het gevolg dat er dagelijks een zestig luiers te wassen zijn. Terwijl het viertal zusjes tevreden zit bruin te branden in het vroege voorjaarszonnetje hangt moeder Good zuchtend een nieuwe luier-oplaag aan de drooglijnen. Eerste stap naar bescherming van de visstand? Vanmiddag zal in Scheveningen het onderzoekingsvaartuig voor de visserij „Antoni van Leeuwenhoek" officieel in dienst worden gesteld. De kotter zal van dan af onder meer gebruikt wor den bij het onderzoek naar de paai- plaatsen van de schol en van de eieren en' larven van deze vissoort. Dit onderzoek vormt een onderdeel van het programma, dat internationaal is opge steld en tot nu toe hoofdzakelijk in Enge land werd bewerkt. Voorts zal gevist wor den met verschillende soorten trawlnetten om na te gaan, welke invloed het invoeren van een minimum-maat voor verschillen de vissoorten en van een maaswijdte voor Agenda voor.Velsen en IJnmuïden ZATERDAG 12 FEBRUARI Thalia, 7 en 9.15 uur: „Het dal der be slissing". Rex, 6.45 en 9.15 uur: „Conchita". ZONDAG 13 FEBRUARI Thalia, 3 uur: „Dusty Bates en de smok kelaars"; 7 en 9.15 uur: „Het dal der be slissing". Rex, 3, 6.45 en 9.15 uur: „Conchita". MAANDAG 14 FEBRUARI Thalia, 8 uur: „Kreten in de nacht". Rex, 8 uur: „Conchita". Spreekuur Burgemeester: 10—12 uur. Spreekuur Wethouder van Sociale Za ken: 912 uur. het trawlnet op de angstig snel uitdunnen de visstand zal hebben. Verder worden in het onderzoek betrok ken het verzamelen van gegevens over temperatuur en zoutgehalte van het water in de Noordzee en het aangrenzende ge deelte van de Atlantische'Oceaan. De.kot ter is volledig uitgerust voor de visserij, zodat ook allerlei proeven genomen kun nen worden op het gebied van de visserij- techniek. Het vaartuig wordt onder meer uitgeleide gedaan door ir. C. J. Leenisch, directeur van de Visserijen, dr. B. Ha- vingas directeur van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek en de heer H. S. Drost, inspetceur der visserijen in het eerste district. MARKTBERICHTEN KW 67 5329; KW 92 510; KW 21 830; KW 94 250; IJM 228 560; IJM 52 140; IJM 81 2938; IJM 229 1200. Prijzen Tarbot 2,501.95; gr. tong 2,201,95; gr.m. tong 2,502.20; kim. tong 2,852.80; kl. tong I 2.302,20; kl. tong II 1,90—1,75, per kg. Bot 2918; schar 2716; gr. schol 48^45; midd. schol 5443 kl. schol 2918* wijting 2720.50, per 50 kg. Kabeljauw 120, per 125 kg. Aanvoer. 14 kisten tong en tarbot, 30 kisten bot, 100 kisten schar, 150 kisten schol, 15 kisten wij ting, 6 kisten kabeljauw. Totaal 315 kisten. HOOGWATERTIJDEN IJMUTP' 12 Februari: 2,53 en 3.12. 13 Februari: 3.45 en 3.59. 14 Februari: 4.30 en 4.45. niet, dat de VSV'ers zich al in veiligheid hadden gesteld. Nu kon hen niets meer deren! Zondag is de IJmuider kampioen vrij. Velsen trekt naar Scheveningen. Wan neer de club er in slaagt de ontmoeting te winnen, dan is het lot der badplaatsmen sen bezegeld. Dat winnen is echter ge makkelijker gezegd dan gedaan, want het ligt voor de hand, dat de Scheveningers voor hun laatste kans zullen vechten! Voor de Kennemers was het Zondag j.L een prettige tijding, toen de spelers hoor den, dat OSV van West-Frisia had ver loren. Ze hebben nu 2 verliespunten minder dan de Oostzaners. In hun eerstvolgende wedstrijd gaat het tegen UW. Het verrein- voordeel der Kennemers gevoegd bij het feit, dat de UW'ers toch kansloos zijn ten opzichte van de bovenste plaats, doet ver wachten dat de Kennemers op minstens één punt beslag kan leggen. „Zilvermeeuwen" is in 3 A kampioen geworden en de KW'ers, Beverwijlcers en WE'ers moeten dius het volgend jaar hun geluk maar weer eens proberen. De wed strijden WEAlways Forward en BKC Beverwijk hebben dan ook voor de Wij- kerclub geen belang meer, echter zoveel te meer voor BKC. In 3 B wordt Zondag de grote strijd tussen HRC en Alkmaarse Boys gestreden. Reeds bij een gelijk spel zijn de Boys kam pioen. HollandiaKinheim is verder ook een wedstrijd van minder belang. Niet is dat met TerrasvogelsHFC het geval. De Santpoorters n.l. vertoeven nog steeds in de gevaarlijke zóne. Ze moeten winnen om daaruit vandaan te komen. De 21 nederlaag, welke WB tegen DVAV leed, had tot gevolg, dat de Brees- apers practisch in de strijd om de boven ste plaats niet meer meetellen. Onder deze omstandigheden hebben zij Zondag van Ontwaakt nog niet gewonnen. IEV zal het tegen ASV wel niet bolwerken. De reserve-elftallen van Stormvogels en VSV krijgen resp. bezoek van Ajax 3 en gaan op bezoek bij OSV 2. We verwachten dat beide clubs de handen vol zullen hebben! Blauw Wit Stormvogels De IJmuide naren komen als volgt in 't veld: Kraak; v. d. Oever en Hemken; Schuit. Snoeks Sr. en Goedhart; Meyer, Luppens, Snoeks Jr.. De Boer en Opbergen. TerrasvogelsHFC De Santpoorters verschijnen met: Glas; Zaal en Akkerman: Siegerist, Dortmundt en Mosmans; De Jonge, RÖbken, Siebbelis. Klumper en Goedhart. Stormvogels 2Ajax 3 De Stormvo gels-reserves beschikken over: Rechsteiner: Zwemmer en Broekhuizen: Glas, Van Pel en v. d. Kuyl: Van der Steen, Van der Linde, Prins, Van Gelder en Broek. Rennersclub „Kennemerland" hield een gezellige avond De leden van de Beverwijkse Renners club „Kennemerland" hadden de fietsen nu eens thuis gelaten om in een gezellige sfeer in Veilinggebouw ,,'t Centrum" aan de Koningsstraat te Beverwijk feest te vieren. Doch al bleven de trouwe stalen rossen thuis, een wedstrijd was er toch. Want de home-trainer zorgde daarvoor Deze werd afgesteld op 2 x 1 km, zodat de deelnemers moesten trachten in de kortst mogelijke tijd de „finish" te bereiken. Dit gelukte (met slechts 5,8 seconde voor sprong) aan A. Hofland in 1 min. 32,2 sec., gevolgd door Nic. Henneman in 1 min. 31 sec. Nummer drie kon dit tempo niet vol houden, maar J. de Weers slaagde er in de afstand nog in 1 min. 49,8 sec. af te leggen. Door deze uitslag wordt Hofland in staat gesteld uit te komen tegen de Alkmaarse prof P. de Groot. In verband met diens spoedig vertrek naar Amerika is op hartelijke wijze af scheid genomen van Nic. Henneman, waar bij door ontstentenis van voorzitter A. Voo- ren Sr. de heer P. Klumper de goede krach ten van deze renner en diens trouw aan „Kennemerland"' heeft geschetst. Een en ander ging gepaard met een bloemenhulde. Aan de feestavond werkten mede het Beverwijkse accordeonduo „De Bellini's" (de heren Dekker en Wester) en de heer Pekel, die op vaardige wijze in een geestige voordracht het leven en de activiteit van „Kennemerland" in het licht stelde. FEUILLETON van mevrouw Maquisten door Patricia Wenthworth Uit het Engels vertaald door Alice van Iterson 84 McGillivray zei, dat ik dat beter niet kon doen. Hij zei, dat ze helemaal buiten zichzelf was en dat ze haar in een taxi terug zouden sturen met een juffrouw van de politie. Hij klopte mij op mijn schouder en zei dat ik alvast maar vooruit moest gaan en een warme kruik in haar bed leg hen. Dié man is werkelijk een schat. De deur ging' weer open, en Molly kwam binnen met de thee. Toen zij het theeblad neerzette, zei Nora luchtig: Juf frouw Honor kan ieder ogenblik thuis komen. Leg maar twee warme kruiken in haar bed, Molly. Molly zette ogen op als theeschoteltjes. Juffrouw Honor? Nora glimlachte onverschillig. Ja, en zorg er voor, dat het water goed heet is, dan ben je een engel. Molly vertrok, bijna barstend van nieuwsgierigheid. Nora begon thee te schenken. Jeff heeft Mark Aylwin opgezocht. Oooo.mevrouw Deeping heeft ons ge- tracteerd op toast met pindakaas. Carey, dat is voor jou! Wij moeten er altijd om soebatten of niet soms? In ieder geval Jeff heeft werkelijk nieuws. Ze hebben Ernst, gearresteerd. Vooruit, Jeff, vertel ons alles! Carey, hier jouw thee en het sneetje toast waar de meeste boter op zit, Jeff gaf haar het kopje en installeerde zich toen tegen de schoorsteenmantel aan haar kant van de haard. Hij zei: Welnu, ik ging een bezoek bij Aylwin brengen voor mijn eigen zaken en tot mijn verba zing begon hij over de kwestie te spreken en over hetgeen hij wist. Hood is ongeveer een uur geleden gearresteerd. Nora riep uit: Maar dat heeft McGil livray mij helemaal niet verteld! Hè, dat vind ik gemeen! De politie vertelt nu eenmaal niet alles wa! zij weet. Ik was ook min of meer verbaasd, dat Aylwin dat deed, maar ik dacht eigenlijk, dat hij een beetje vrien delijk zou zijn, en het komt natuurlijk allemaal in de kranten, als Hood voor het gerecht komt. Het schijnt, dat een van de klerken van Aylwin, iemand die Sharp heet, gisteravond naar hem toegegaan is en gezegd heeft, dat nu hij eenmaal de getuigenverklaring van juffrouw Gwent had gehoord hij zich verplicht voelde, iets te vertellen, dat Aylwin weten moest. Hij zei, dat hij niet gedacht had, dat het erg belangrijk was, tot gisteren, toen hij voor het eerst bij de rechtszitting tegen woordig was en juffrouw Gwent haar ver klaring 'hoorde afleggen en Ellen zag. Hij zei, dat hij zich nu alles herinnerde, wat er de 16e November gebeurd was, zowel omdat de zaak het hem te binnen bracht als omdat Aylwin weg was geweest. Hij herinnerde zich, dat mevrouw Maquisten Hood ontboden had. Hij zegt, dat die iets na half vijf teruggekeerd was op het kan toor en dat verlaten had even voor half zes, terwijl hij het aan Sharp overliet om af t.e sluiten. Juist nadat hij weggegaan was, herinnerde Sharp zich dat hij Hood iets had moeten vragen. Hij deed snel de deur open en liep Hood achterna. En toen zag hij, dat die met Ellen stond te praten. Dat wil zeggen, hij zag, dat het een vrouw was, die hij gisteren kon herkennen als Ellen Bridling. Aangezien zij in een druk gesprek waren, wilde hij hen niet storen en maakte dat hij weg kwam zon der gezien te zijn. Maar dat neemt niet weg. dat hij hen tot vlakbij genaderd was. Het was erg druk op straat. De winkels gaan allemaal dicht om half zes en het was vol met mensen, die naar huis gingen. Hij was al vlak bij Hood voordat het tot hem doordrong, dat het een vertrouwelijk gesprek kon zijn. Zo praten mensen nu eenmaal, als er anderen om hen heen staan. Dat: heb ik zelf ook wel gedaan. Nu, ih ieder geval wilde hij Hood net op zijn arm tikken en hem vragen wat hij te vragen had en waarom hij hem achterna gegaan was, toen hij hem hoorde zeggen: „Maak je nou maar nergens bezorgd over ik heb het al helemaal voor elkaar. Je hebt alleen maar precies te doen, wat ik je zeg en dan komt alles in orde". Toen Sharp dat hoorde, vond hij, dat hij hen beter niet storen kon. Hij verdween weer tussen de mensen en ging door een zijstraat terug. Hij zegt, dat hij er nooit meer over nagedacht heeft, tot hij gisteren juffrouw Gwents getuigenverklaring hoorde en El len Bridling herkende. Toen kwam alles als het ware terug in zijn geheugen en hoe meer hij er over nadacht, hoe meer hij er van overtuigd raakte, dat hij dit niet voor zich kon houden. Aylwin heeft hem mee genomen naar Scotland Yard en die heb ben Hood opgehaald. Carey had een duizelig gevoel over zich, alsof er dingen langs haar heen gleden, die voorgoed weggledenZij sloot haar ogen en leunde achterover in de kussens van haar stoel. Er waren twee kussens, een blauw en een groen. Zij legde haar hoofd tegen het blauwe kussen en wachtte, tot de duizeling voorbij was. Toen kwam er een hand omlaag, die het kopje en schoteltje van haar afnam, die samen in haar schoot gegleden waren. Zij dacht dat het de hand van Jeff Stewart was. Zij keek door haar oogharen en ontdekte, dat hij op de armleuning van haar stoel zat, zodat hij zich als een scherm tussen haar en de anderen had geplaatst. Dennis was naar de andere kant van de tafel gegaan. Jeff was zo groot en zo breed, dat hij een werkelijk afdoend scherm vormde. Zij dacht: „Dat is lief van hem en ook lief, om er geen drukte over te maken". Hij zette het kopje en het schoteltje neer en praatte gewoon door. Ze praatten trou wens allemaal, behalve Carey. En toen deed Molly de deur open en zei: Me vrouw. daar is juffrouw Honor en Nora sprong op en vloog de deur uit, terwijl zij Dennis met zich meetrok. Carey hoorde haar op stormachtige toon beweren: Het kan me niet schelen, wat je zegt. Den, maar je zult mee! Eén keer, in je leven zul je aardig tegen haar moeten zijn! Ze gingen naar buiten. De deur sloeg dicht. Jeff draaide zich om en nam Carey's handen. Je bent koud. zei hij. Zijn handen waren erg warm en sterk. Carey deed haar ogen open en glimlachte. Het is al weer over, Jeff. Het was precies alsof ik in de trein zat alles gleed op eens voorbij, heel vlug.... Laat het voorbij gaan, schat. Zo heb je me een hele tijd niet ge noemd. Ben ie dan van plan het nu goed te vinden? Je zei eerst altijd, dat je het niet hebben wilde. O. ja? Het is zo lang geleden. Hel komt er niet op aan hoe lang, voor zover het mij betreft. Dat weet je. Ja.... dat heb je in de rechtszaal gezegd. Het was een afschuwelijk open baar huwelijksaanzoek, Jeff, Terwijl hij haar handen nog vasthield, zei hij Je hebt me nog geen antwoord ge geven toen niet en ook de eerste maal niet. Krijg ik dat nu eindelijk? Zij sloeg haar wimpers neer en zei aar zelend: Ikik weet het niet, Jeff. Ik geloof dat ik geen recht heb om je te antwoorden. Waarom? Je bent zo goed en zo lief voor me geweest. Ik zou niet geweten hebben wat ik zonder jou had moeten beginnen. Haar stem stierf weg in een gemompel. De sterke handen, die de hare vasthiel den, klemden zich pijnlijk om haar polsen. Als je denkt, dat je me uit dankbaarheid moet nemen, schat, dan kan ik je wel zeg gen. dat ik die niet aanvaard. Zij deed haar ogen open met een ver schrikte uitdrukking. Ik heb niets gezegd over „jou nemen" of zo iets. Wil je liever niet? Zij had nooit geweten, dat zijn stem zo teder en zacht kon zijn. Zij hield haar adem in en haar woorden tuimelden ver ward over elkaar. Je moet toch niet trouwen met iemand die is betrok ken geweest bij zo iets bij een moord zaak We zijn er allebei bij betrokken ge weest. Nu is alles weer in orde. En ik denk niet, dat we ons leven lang in die vuiligheid zullen blijven roeren. Dat zullen andere mensen wel doen. Hij lachte. Daar zullen ze gauw genoeg mee ophouden. Ja, als je natuurlijk zelf ook daaraan mee doet dan kun je er je hele leven wel mee bederven en het mijne ook, maar dat zou tamelijk idioot zijn. We hebben nog een goed leven voor ons. Carey had lust om te zeggen: Ja, dat is zo. Maar wat ze werkelijk zei. was: Is dat zo? Toen liet hij haar los, terwijl hij haar handen heel zacht in haar schoot legde. Heel eenvoudig zei hij: Als jij het wilt, wel. Wil je? Haar handen waren warm geweest. Nu begonnen zij weer koud te worden. T^n Carey ze ophief, beefden ze een beetje. Ze werden naar hem uitgestrekt met een zoekende beweging, maar hij raakte ze niet aan. In plaats daarvan legde hij zijn armen om haar heen en zei: Ben je van plan me te nem*4" -chat? Carey zei: Ja. EINDE. EEBWKET HET is eigenlijk wel heel droevig, dat er opmerkingen over het visserijbe drijf geplaatst moeten worden zoals tijdens het laatste Volkshogeschool-weekend in Bergen beluisterd konden worden. Dat er van overbevissing sprake is op de Noord zee, moge voor niemand een geheim zijn, maar dat het zo erg is als een aantal in leiders liet uitkomen, zal de vissers de angst wel even om het hart doen slaan. Als we deze zaak nauwkeurig gaan bekij ken, moet er worden geconstateerd, dat een van de schuldigen de Nederlandse regering zelf is, die meermalen een over eenkomst om de overbevissing tegen te gaan, wist af te kitsen zodat de andere landen hun pogingen ook maar weer op gaven. Goed: er kwamen twee oorlogen tussen en het is nu eenmaal heel moeilijk een bedrijl' beperkingen op te leggen die min of meer tegen de bedoelingen van dat bedrijf in gaan. Maar wanneer zal men eens gaan inzien, dat hier de cost wel heel duidelijk voor de baet uitgaat? Wanneer zullen er uit de Nederlandse visserij zelf stemmen opgaan, die vragen om vangstbe perking, naar bindende maaswijdten en vismaten? Als er niet spoedig iets gebeurt zijn de gevolgen niet te overzien: de da lende vangsten van de Noordzeeboten ver tellen nu al van cle fatale resultaten van een intense „roofbouw" en dit symptoom zal in kwaadaardigheid toenemen zon der enige twijfel. Dat de visser voor dit probleem weinig belangstelling heeft maakt de kwestie des te gevaarlijker: hij holt, om het maar eens wat cru uit te drukken, zijn noodlot met dichte ogen tegemoet; hij vangt, haalt cn trekt, hij windt zich graag op over sociale misstanden wat zijn goed recht is maar de toekomst van zijn vak laat hem Siberisch onder het bekende motto: „het zal mijn tijd wel duren". Naast die overbevissing ligt het vraag stuk van de vakopleiding als een bron van ongerustheid: hoe goed het visserijonder- wijs ook moge functionneren en hoe juist de dienaren er van hun leerlingen inlich ten over de nautische problemen, die zij in. de praktijk zullen ontmoeten, er is te wei nig van die praktijk te merken in het on derricht en de koopvaardij trekt heel wat meer scholieren aan dan de visserij zelf. De andere kant van het geval blijft nog altijd de geringe aantrekkelijkheid, die de trawler op het jonge geslacht uitoefent en hier sluit zich een ring, die de visserij dreigt te worgen. Op de handelsvraagstukken heeft ons blad dezer dagen het licht der openbaar heid laten schijnen en de gevaren van de buitenlandse concurrentie, die wel heel modern bezig is Nederland van de (visse rij) kaart te vagen, zijn al niet minder groot. IJsland, Denemarken en Noorwegen, Engeland en Amerika bouwen koelhuizen en denken er hevig over om het met diep vriestrawlers te proberen en in Nederland is het. behoudens een enkele uitzondering, dodelijk stil. De vis zal in de toekomst het'vlees moe ten proberen terzijde te komen maar dat kan zij alleen, wanneer ze goedkoper en vooral in een aangenamer vorm als diep vriesfilet dan thans onder de mensen komt. En nu hebben we allemaal aan de Noord en de Zuidzijde zware problemen aan het hoofd, we weten heel goed, dat de over heid zich vaak bitter weinig aantrekt van de visserij, we hebben nog steeds geen vaste voet op het gebied der vlootsaneving, van de nieuwbouw en.... nou ja noem maar op, maar de toekomst wordt wel eens ver geten, de toekomst, die het lot van ons be drijf in de balans zal werpen, het meedo genloos zal wegen en wellicht te licht gaat bevinden. Precies: wij hebben onze arme hoofden nodig om zo goed mogelijk om de klippen van het heden heen te zeilen, om een con current toch maar vooral niets wijzer te maken over „onze plannen". Het blijft echter de grote vraag, of met meer eens gezindheid, meer samenwerking die don kere toekomst niet meer naar het heden gehaald moet worden. Want vandaag wordt al uitgemaakt, wat morgen gebeurt. ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.) Hout gevangen. De kotter IJm 229 zag op zee twee grote bomen drijven. We tende dat hout nog altijd een schraal arti kel is, besloot de bemanning het hout mee te nemen. Oponthoud trawlers. Door de storm zijn Woensdag geen trawlers naar de vis serij vertrokken. Donderda.gmiddag be daarde de storm enigszins, waarop de be manning van de „Klaas Wijker" besloot zee te kiezen De „Antje", „Katwijk", „Fla mingo" en de „Vios IV" zijn Donderdag eveneens naar de visserij vertrokken. Export. Nu de trawlers koolvis en makreel aanvoeren, kan er weer vis-export van deze sooi-ten naar Frankrijk plaats vinden. Visaanvoer. Op de Vrijdagmarkt wa ren er behalve de trawllogger KW 67, met 125 manden, geen trawlers of loggers aan wezig.Wel was er visaanvoer van enige erote schuiten. De kotter IJm. 81 had na een reis van 14 dagen, 100 kisten platvis. Vistuig verspeeld. De kotter „Willem" (KW 94) heeft zijn reis moeten afbreken. Deze snurrevaartf-kotter had met de jong ste "storm zijn gehele vistuig verspeeld. Zieke man. Vrijdagmiddag arriveerde de „Claes Compaen" (IJm. 41) aan de tegeltjésmarkt in IJmuiden. Het bleek dat schipper Spaanderman om medische hulp had gevraagd voor één der matrozen, een zieke Egmonder, De arts Rutten was spoe dig na binnenkojnst vain het schip ter olaatse. De natiënt moest per ziekenauto worden afgehaald. Bloemendaal weer in de vaart. De trawler ..Bloemendaal" is voor langdurige reparaties uit de vaai-t geweest. De vol gende week vaat het schip naar Rotterdam om te demagnetiseren waarna de trawler v/eer aan de visserij gaat deelnemen. Naar Grimsby. De „Gerberdina Jo hanna" (IJm. 38) zal Maandag de vis los sen in Grimsby. De totale vangst is 800 kisten p? 200 stuks stijve kabeljauw. De .Gerber ':na Johanna" zal in Engeland kolen, ijs en proviand laden voor een nieuwe reis.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 7