BISCHOFF Kennemer Lantaarn Het slopen der Haarlemse poorten begon 125 jaar geleden OLD CLOTHES NEW ZATERDAG 12 FEBRUARI 1949 IJMUIDER COURANT Veel wat waarde als bouwkunst had moest opgeofferd worden aan het verkeer In het begin van de 19e eeuw werd het keurslijf van vestingwallen en poorten voor Haarlem, dat zich steeds meer begon te ontwikkelen, te knellend. Met de sloping werd begonnen. Het begin was evenwel schoorvoetend. Blijkbaar vond men het jammer die herinneringen aan vroeger af te breken, ook al hadden zij als verdedi- ging voor de stad niets meer te betekenen. In. 1824 dus nu 125 jaar geleden vielen de eerste slachtoffers, de Grote Houtpoort en de Zijlpoort. Zij werden ver vangen door hekken, omdat men controle wilde houden op allen (en op alles) die de stad uit- en ingingen. Ongewenste elementen konden daardoor geweerd worden. De voornaamste reden was evenwel dat er op moest worden toe gezien dat de stedelijke accijnsen. die op verschillende voedings- en genotmiddelen geheven werden, niet ontdoken werden. Daarom werden bij het Houthek de com miezen huisjes voor belastingambtenaren gezet (die daar gestaan hebben tot 1928). De Houtpoort. In 1853 werd de vestingmuur tussen de Amsterdamse ■Poort en het Grote Houthek gesloopt. In 1856 ging ook het deel tussen het Houthek en het Zijlhek er aan, waar na in 1859 ook de wallen bij de Papen toren verdwenen (de Papentorenvest her innert daaraan). De Papentoren en de Kalistoren zelf bleven nog enige tijd ge spaard, omdat zij gebruikt werden voor het bewaren van kunst, maar zij werden toch in 1868 en 1858 afgebroken. De Raampoort werd in 1849 dus mi juist een eeuw geleden afgebroken. Op die plaats werd aanvankelijk ook nog een hek (Raamhek) gezet. Toen kregen de slopers enige tijd rust, want het duurde tot 1866 voor zij naar de Schalkwijker-, de Nieuw- en de Eendjespoort gestuurd wer den. De Kleine Houtpoort had aanslagen op zijn bestaan aanvankelijk kunnen voor komen. Dat was te begrijpen, want het was één der mooiste. Bovendien was de com missie uit de Koninklijke Academie van Wetenschappen er voor om deze poort te behouden. Ookwerd daar krachtig voor gepleit door de oudheidkenners W. J. Hof dijk en J. A. Alberdingk Thym Deze actie had tot gevolg dat besloten werd alleen twee beren van de poort te verbouwen tot wachthuisjes voor commiezen. Maar in 1873 werd tenslotte door de raad toch tot afbraak besloten. In datzelfde jaar werd ook het restant van de wallen, tussen het Zijlhek en de Papentorenvest geslecht. Toen bleef alleen de Amsterdamse Poort over. Nu denkt niemand meer aan het slopen van deze poort. De verkeersmoei lijkheden heeft men (al is het dan ook niet volkomen!) ondervangen door naast de brug die toegang geeft tot de poort, een nieuwe brede brug te bouwen. Het kan niet ontkend worden dat onder de poorten die gesloopt zijn monumenten waren, die uit bouwkundig oogpunt veel waarde hadden. Behoud was evenwel niet mogelijk; daartegen verzetten zich de eisen van het verkeer, dat van jaar tot jaar toe nam. Verkopingen De uitslag van de huizenverkopingen van Donderdag in het Notarishuis te Haar lem gehouden is: Visserseinde 63, 65, 67 te Spaarndam, niet verkocht. Ruysdaelweg 12, Overveen, 38000, S. L. Mok qq. Kolkstraat 21, 23 en 25 zwart en rood, 13150,—, N.N. Klarenbeekstraat 34, 36 en 38 zwart en rood, 11280,Mr. B. E. van Tijn qq. Ged. Raamgracht 42 en Sophiastraat 43, 7600,—, J. W. Th. Fibbe qq. Oude Kruisweg 1238, Vijfhuizen, 4185, L. M. Smit qq. Oude Kruisweg 1240, Vijfhuizen, ƒ4150, L. M. Smit qq. Borneostraat 47, 49 en 51, Heemstede, 13050,M. van Dijk qq. Borneostraat 53, 55 en 57, Heemstede, 18550,M. van Dijk qq. Borneostraat 61, 63 en 65, Heemstede, 14310,M. van Dijk qq. Glipperweg 61, Heemstede, 4750,W. Lammerse. Glipperweg 6IA, Heemstede, 5100, A. D. v. d. Vlugt. Glipperweg 61B, Heemstede, 4825, H. v. d. Poll qq. Koediefslaan 8, Heemstede, 7325,H. J. Woerden. Pieter Kiesstraat 69, 4850,—, J. W. Heu perman qq. Reitzstraat 58 en 60, niet verkocht. J. F. Helmerstraat 22, 4000,(opge houden. Gen. Bothastraat 78, 4575,A. C. v. d. Putten qq. Kosterstraat 5, Zandvoort, niet verkocht. Celebesstraat 31, 3850,— N.N. DE KRING WORDT steeds groter! maar ook de AFSTAND wordt steeds groter! Wanneer wij. zoals de laatste tijd gebeurd is. meubelen moe ten afleveren in: Apeldoorn, Tiel, Hoorn. Leiden, Amsterdam en Èlst bij Nijmegen, dan kunt U ervan verzekerd zijn, dat deze klanten bij ons gekocht hebben op aanraden van tevreden ko pers uit onze naaste omgeving, want ook in bovengenoemde plaatsen is heus wel een ameu blement te koop. Waarom zou U onnodig risico nemen? NEEM BISCHOFF voor Uw woninginrichting! Wij étaleren: Blankeiken Slaapkamer best. uit 3 deurs kast, toog- ledikant, 2 nachtkastjes, 1 tafel, 2 stoelen f 395.- OOSTERDUINWEG. IJMUIDEN D-frein botst tegen vrachtauto Gistermorgen om halftien is de D-trein PraagWenenKeulenAmsterdam op een onbewaakte overweg tussen Venlo en Eindhoven in botsing gekomen met een vrachtauto. De auto werd ernstig bescha digd en de chauffeur gewond. De locomo tief van de trein ontspoorde. De trein is met een locomotief uit Blerick naar dit sta tion teruggereden en vandaar over het andere spoor, dat nog vrij was, naar Am sterdam vertrokken. Op de door een flikkerlicht-installatie bewaakte overweg tussen Steenwijk en Meppel zijn gistermorgen vroeg tijdens een zeer dichte mist twee zware vrachtauto"s in botsing gekomen. Een der omwonenden liep met een rode lantaren de uit de rich ting Meppel naderende goederentrein tege moet, waardoor voorkomen werd dat de trein op de ernstig beschadigde vracht auto's inreed. Het treinverkeer was,, twee uur lang gestagneerd. De reizigers werden tussen Meppel en Steenwijk met autobus sen vervoerd. Kamerlid vraagt: Hoe krijgt prof. W. Mengel-' zijn f 10.000?" berg Het Eerste Kamerlid mr. G. J. van Heu- ven Goedhart (Arbeid) heeft aan de minis ter van Financiën vragen gesteld over het feit dat prof. dr. W. Mengelberg, voormalig dirigent van het Concertgebouworkest, op grond ener tussen het bestuur van het Con certgebouw en hem in 1939 aangegane overeenkomst jaarlijks een bedrag van 10.000 ontvangt. „Is het de minister bekend," zo vraagt de heer Van Heuven Goedhart, „dat prof. Mengelberg zich sinds jaren metterwoon in Zwitserland heeft gevestigd, zodat aange nomen moet worden, dat het bedrag van 10.000 hem in Zwitserse valuta wordt uit gekeerd? Wil de minister doen nagaan, of ambtelijke instanties dan wel de Neder- landsche Bank de uitbetaling in Zwitserse valuta hebben mogelijk gemaakt en. indien dil het geval blijkt te zijn, aan die mede werking onmiddellijk een einde doen esakea?" Beverwijk „Toonkunstkoor" heeft grote voornemens Contact met buitenland en eigen strijkensemble Het Toonkunstkoor fran Beverwijk, di recteur de heer P. J. Potgieser, gaat een drukke tijd tegemoet. Met het oog op de uitvoering van het grote werk van Bruckner „Das Lied von der Glocke", die is vastgesteld op Vrijdag 29 April wordt thans contact gezocht met vooraanstaande solistische medewerkers. De Haarlemse Orkest Vereniging verzorgt de begeleiding. Van nu af aan zullen 'alle oefenuren aan deze uitvoering zijn gewijd. Daar de mogelijkheid onder ogen is ge zien van een koor-uitwisseling met het buitenland, is „Toonkunst" er in geslaagd contact te vinden met de secretaris van het Zangersverbond in Vlaanderen, zodat een tocht naar Antwerpen in de komende zo mer niet is uitgesloten. Het voornemen om te komen tot stichting van een eigen strijkorkest, ter begeleiding van grotere zangwerken blijft eveneens de aandacht houden. Zo mogelijk wil men hiertoe medewerking van musici uit de directe omgeving bevorderen. Zelfs wordt het niet uitgesloten geacht om in samen werking met andere verenigingen tot een bescheiden Beverwijks Strijkorkest te komen. Een verzoek van „Zand en Vriendschap", het verleden jaar opgerichte gemengde koor onder leiding van Stephen Jansen, om in samenwerking met dit koor en het mannenkoor „Zanglust" in April a.s. een concert te geven ten bate van het Kerk- bouwfonds, heeft het „Toonkunstkoor" van de hand moeten wijzen. Dit in verband met het feit, dat het thans onmogelijk is om naast de studie voor „Das Lied von der Glocke" nog andere werken te kunnen instuderen. „Hotac" dames winnen, „Hotac" heren verliezen Voor de competitie van de Nederlandse tafeltennisbond speelden in het Statenhuis te Beverwijk zowel het eerste herenteam als het eerste damesteam van „Hotac", de tafeltennisvereniging van Hoogovenstaten tegen „Rapidity" uit Beverwijk. De dames behaalden een 1Ö-0 overwin ning op Rapidity 3 en maken daardoor een goede kans voor het kampioenschap van deze afdeling. De heren deden het tegen Rapidity 1 minder goed en verloren met 7-3. Door dit resultaat kan Rapidity zich practisch kam pioen van de eerste klasse noemen. Ten slotte speelde een zeer verzwakt Hotac 3 herenteam tegen V.G.Z. 1 uit Velsen en het verloor met 9-1. De gedétailleerde uitslagen luidden: Dames: Hotac 1-Rapidity 3 G. Weenink- H. Zonjee 1-0. I. v. Lamoen-R. Niesten 1-0, L. Konz-G. Koning 1-0, G. Weefiink-R. Niesten. 1-0, I. v. Lamoen-G. Koning 1-0, L. Konz-H. Zonje, 1-0, G. Weenink-G. Ko ning 1-0, I. v. Lamoen-H. Zonjee 1-0, L. Konz-R. Niesten 1-0, I. v. Lamoen-L. Konz tegen G. Koning-H. Zonjee 1-0. Heren: Hotac 1-Rapidity 1 J. Weenink- E. v. Duis 0-1, J. Meyer-J. Groen 0-1, J. Kuilman-L. Boon 1-0, J. Weenink-J. Groen 1-0, J. Meyer-L. Boon 0-1, J. Kuilman-E. Duin 0-1, J. Weenink-L. Boon 1-0, J. Meyer-E. v. Duin 0-1, J. Kuilman-J. Groen 0-1, J. Weenink-J. Kuilman tegen E. v. Duin-L. Boon 1-0. De oogst van de Beverwijkse straat Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Maandags tussen 17 en 19 uur en des Zaterdags tussen 15 en 18 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: een vulpen, verschillende dis tributiebonnen, kindermuts, muntbiljet, herenhandschoen, werkkiel, boodschappen tas, étui met pen en potlood, metalen fles senrek, een bijl, een doosje sigaretten, een portemonnaie en diverse wanten. Velsen BURGERLIJKE STAND GEBOREN: D. Koster—vd. d. Doel, z., Lin- naeusstr. 3, IJm.; A. C. BosBlok, z., de Leth- straat 8, Velsen-N.; L. KlinkenbergGlas. d„ Kompasstraat 33, IJmuiden; A. Mooijvan der Linden, z„ D. Hartoghdwarsstraat 24, IJmuiden; L. NanneJansen, z„ Bloemstraat 30, IJmuiden; A. SchippersPot, d„ J. T. Cremerlaan 15, Santpoort; C. A. Schiks Agerberg, d., Iepenstraat 7, IJmuiden-O.; J. E. Hagedoornvan Alphen, d., van Popta- plantsoen 16 rd., IJmuiden; A. M. Schuite maker—de Wildt. z„ Binnenstraat 8, Velsen- Noord; G. A. OesterholtNijssen, d., Drie- huizerkerkweg 94, Driehuis. OVERLEDEN: A. Dekker, 68 j., echtgenoot van J. Goedendorp, van Dalenlaan 34, Sant poort; R. van Koot, 20 j„ echtgenote van C. Kolle. Wijk aan Zeeërweg 61, IJmuiden; J. van der Zee, 61 j., weduwe van K. Jacobs, Blasiusstraat 67 III, Amsterdam. J. Wannin gen, 52 j.. echtgenote van H. de Jonge, Kie vitlaan 14, IJmuïden-O.; G. Kossen. 60 j., - echtgenote van H. van Someren, de Ruyter- Sloed van de menselijkheid krijgen straat 103. IJmuiden-O. GEHUWD: B. P. VeltmanH. Swets; J. Ro zenbergA. van den Engel: W. Verhagen. A. Wijker, Planciusstraat 23, IJmuiden; DickJ. Duindam, J. T. Cremerlaan 28, Santpoort. ONDERTROUWD: B. Woudstra. Koppe- stokstraat 44, Zuilen en M. J. Vlot. van Lin- schotenstraat 4. IJmuiden; H. J. Ottens. Mid dendorpstraat 1. Velsen en F. Batenburg; H. J. Donker. Oosterduinweg 58. ÏJmuiden-O. en Th. Jak; H. Prinsen, Wijkerstraatweg 170. Velsen-N. en H. Kemstra, Zwaanstraat 7. Beverwijk; C. Adriaanse, Glasiestraat 140. Vlissingen en L. de Groot. Pres. Steijnstraat 25. IJmuiden; Ch. A. H. van Olffen, IJmui- derstraatweg 72. IJmuiden en G. Bierling; E. Boender. Zijkanaal B weg 10. Velsen en G. Sieuwertsen; G. Munter. Korenbloemstraat Amsterdam en H. Hoitinga. van Linscho- tenstraat 9, IJmuiden. toek. adres: van Lin- schotenstraat 9. IJmuiden; E. K. Muhring. Statenlaan 65, Rotterdam en M. Th. Vermeer, Laurillardlaan 18, Santpoort; G. E. Zeeuw, Spilbergenstraat 25. IJmuiden en G. Siemons, Strandweg 17. IJmuiden; J. Groeneveld. Had- leystraat 2, IJmuiden en M. A. Hoek, Kenne- merlaan 2. IJmuiden, toek. adres: Maracaibo, Venezuela. „Teun Klomp en zijn makker" in het Kennemer Theater De Algemene Nederlandse Metaalbewer kers Bond, afdeling Beverwijk, heeft Vrij dagavond in het Kennemer Theater haar leden een Bonte Non-stop avond aangebo den, die verzorgt werd door het gezelschap „Teun Klomp en zijn makker". Onder de titel „Kijk uit.deze kant op" werd een vrolijke cabaret-revue op gevoerd, welke bij de talrijke aanwezigen kennelijk in de smaak viel. De pittige pro loog zorgde direct al voor de juiste stem ming en Else Smidt en Jan Blok brachten onder veel hilariteit de komische schets ,De bouquet" op de planken. Een zeer ge slaagd nummer bracht de muzikale excen triek Toley Rix. Het muzikale gedeelte was bij Nico Godart met zijn accordeon en Teun Klomp en zijn makker in vertrouwde han den. De avond werd geopend door de voor zitter der afdeling Beverwijk van de A.N. M.B. de heer G. Leyen, die woorden van welkom sprak. Een propagandistisch deel werd verzorgd door de heer'W. van Zuyl, voorzitter van de afdeling Amsterdam. „TAVIDO" BRENGT „WAAR IS MIJN DOCHTER?" De toneelvereniging „Tavido", onderaf- j het vrij scherpe staal van de schuiver het deling van de Hoogovenbeambtenvereni- ging „De Gieteling" zal op Vrijdag 18 Febr. in het Kennemer Theater te Beverwijk voor het voetlicht komen. Opgevoerd wordt het blijspel in vijf be drijven van Ank van der Moer: „Waar is mijn dochter?". si voor Zaterdag 12 Februari Kennemer Theater: 7 en 9.15 u., Singapore. Luxor Theater: 7 en 9.15 uur Something in the wind. W. B. Theater: 8 uur De Jantjes. Corso Theater (Castricum): 7.15 en 9.30 u., De Kampioen-Melkboer. Zondag 13 Februari Kennemer Theater: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u„ Singapore. Luxor Theater: 7 en 9.15 uur, Something in the wind. W. B. Theater: 2.30, 5 en 8 uur, De Jantjes. Corso Theater (Castricum): 2, 4.15 en 8 u., De kampioen-melkboer. Velsen-Noord Woei Uw hoed soms af? De politiepost in Velsen-Noord heeft de afgelopen week o.a. weer verschillende win- tergoederen als verloren voorwerpen in ont vangst genomen. Hieronder zijn een serie wanten en handschoenen, een wollen das, een paar handbeschermers, een herenhoed, een herenschoen, een kam met étui en een portemonnaie met inhoud. Bulldozer's schuiver zachter dan Velsense steen Nu steeds meer voorbereidingen worden gemaakt door herbouwplichtigen om hun oude, afgebroken woonhuizen te gaan ver vangen door nieuwe, moet op velschil lende plaatsen de omgewoelde grond voor deze woningen worden geëgaliseerd. Vrijdagmorgen was op een tweetal ter reinen aan de Duinvlietstraat en de Van Rijswijkstraat een zware bulldozer met dit werk bezig. Met het grootste gemak werden zandhopen gevlakt en kuilen dichtgemaakt. Toch kreeg de machine nog averij, doordat moest afleggen tegen een zware steen klomp. die onder het zand lag en een flinke hap uit de schuiver sloeg. Ook om de grote oppervlakte van het toekomstige Strating-„plantsoen" gelijk te maken werd de bulldozer ingeschakeld. Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEAMNC voldoet een leder, ook voor Uw garderobe Chem reiniging Desgewenst in één dag gereed zonder prijsverhoging!! KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 „Dal der beslissing" (Thalia). Achter de titel, die de film van deze week siert, vermoedt men een volbloedige Western, omdat zij door haar naam, een ogenblik herinneringen oproept aan een vallei, waar twee geslachten een bloedvete uitvechten om het bezit van een aanzienlijke kudde 'koeien. Maar de titel is het enige mislei dende element, dat deze rolprent aankleeft; verder is zij in vele opzichten een gaaf product, dat de traditie van Mrs. Miniver verrassend zuiver weet voort te zetten. Ook hier een familietragedie en ook hier problemen, die door knappe soelers de Het draait allemaal om het sterke karakter van een arbeidersmeisje, dat zich een gul den kroon in de grootste „staalfamilie" van het Amerikaanse Pittsburgh uit het laatst der vorige eeuw weet te veroveren. Greer Gaison speelt dit gevoelige en vaak wijze kind met een grote trefzekerheid en zij zag zich bijgestaan door een Gregory Peck, die van de warm-voelende staal- prins een voortreffelijke rol maakte. On danks een lichte overdrijving en de harte lijkheid, waarmee dit meisje door de dure, maar eenvoudig-gebbeven familie wordt opgenomen, heeft de film ruim voldoende sfeer om te ontroeren overgehouden en dé uitgestelde vereniging der twee gelieven kon dus als werkelijke oplossing een goed verhaal afsluiten. Het „dal", waarin de beslissing wordt uitgevochten, heeft meer dan één symbo lische betekenis: allereerst is het de moei lijke ravijn, waar twee mensen die voor elkaar bestemd zijn, door moeten gaan eer zij samen de eenmaal begonnen romance kunnen voltooien, bovendien is het de diepte, waarover hun arbeiders en werk gevers elkaar de hand zullen reiken om langs de weg der evolutie een gezonder samenleving op te bouwen en tenslotte, heeft de regisseur er de vergroeiing var- twee ogenschijnlijke tegenstrijdigheden: proletariërskind en kapitalïstenzoon in willen doen plaats vinden- Van een heel ander gehalte is de film, die Thalia-met ingang van Maandagavond op haar witte doek brengt: „Kreten in de nacht" toont een manmoedige Errol Flynn en een verleidelijke Barbara Stanwyck, die samen de mysteriën van een vreemde historie tot een goed einde brengen. Zon dagmiddag draait de Arthur-Rank-pro- ductie: Dusty Bates en de smokkelaars". Het voorprogramma bevat deze week een aardig-gevonden tekenfilm in de serie „Merry Melodies", die de wederopbouw persifleert en laat zien, dat haastige spoed verre van ideaal is. J. F. De laatste volledige voetbalcompetitiedag De Noord-Velser clubs staan thans voor de laatste volledige voetbalcompetitie- dag nu de derde klasser Kinheim zijn laatste ontmoeting voor de boeg heeft in Hoorn. Kinheim maakte enkele weken geleden nog een mooie kans op het kampioenschap, maar nu Alkmaarse Boys (met de beste papieren) en H.R.C. (Den Helder) elkan der de ere-plaats zullen betwisten, is van enig belang in de wedstrijd tegen Hollan- dia geen sprake meer. Desondanks zullen de geel-zwarten po gen om beide punten te veroveren en zij hebben hun sterkst-mogelijke elftal sa mengesteld. Linkshalf Hout en linksbuiten Luntz completeren de samenstelling, die bestaat uit: H. B. Daniels; P. Rem en S. de Vries; C. de Boer, W. Groeneveld en Jac. Hout; J, Starreveld, H. Prinssen, A. Prinssen, H. J. v. d. Wateren en C. Luntz. Ook de „Breesapers", die in hetzelfde schuitje varen als Kinheim, spelen uit en wel in Amsterdam tegen „Ontwaakt", waarna nog één thuiswedstrijd wacht te gen Madjoe. V.V.B. mist middenvoor Verswijveren door een blessure. Zijn plaats wordt inge- (Adv.) nomen door Meyer, die in plaats van Oos- Wie beweren wil, dat het Velsense raadhuis een waardig visitekaartje vormt namens de gemeenschap, die het toch min of meer vertegenwoordigt, maakt zich schuldig aan schro melijke overdrijving. Dat er derhalve een nieuwe tempel voor huwelijken, bur gemeester, wethouders en de onvolprezen koffiejuffrouw moet komen, zal bij acclamtie aanvaard worden. Maar eer het zover is, zijn we allemaal zeven of acht jaar ouder ge worden. En dat rommelige raadhuisje staat daar onder tussen maar in VeLseroord te verzakken en te piekeren over zijn toekomst,vierhonderd maal twee keer het plechtig „ja" per jaar aanhorend en lichtelijk krakend in zijn ontelbare por taaltjes als wethouders hun werkkamers binnenschrijden. Op de parterre zijn gelukkig goedgemutste schilders, metse laars, timmerlieden en stuca- doors in hun gereedschappen gestegen om het allerergste wat op te knappen. Dat aller ergste was daar zijn ze het op de secretarie hartgrondig over eens - de publieke wacht kamer met die lampen uit de erfenis van Nebukadnezar en een kast. Nou ja, raadhui zen moeten nu eenmaal van die eerbiedwaardige bakbeesten herbergen anders zou het er veel te wuft worden. Nu is daar niets, meer van over. Het ruikt er naar verf en er staan massieve witte banken als uit een plantsoentje. De muren zijn helder en het zeil is nog gevaarlijk glad van de nieuwigheid Nou kan Vel sen weer naar het raadhuis komen zonder vrees, dat men in een vorige eeuw moet anti chambreren vóór de burge meester hem naar boven ont- H°* eni?p nadeel is voo'* de secretarieleden: ze kun-ner. de banken niet meer meesmok kelen als op de afdeling een stoel bezwijmt, Oude mensjes Een paar honderd oude mens jes en een moderne film zijn twee dingen, die niet altijd even goed op elkaar slaan, want er komt bij de tegen woordige Hollywoede zoveel psychologie en wat daar alle maal aan vast zit, kijken, dat een moedertje van tegen de tachtig wel eens moeite heeft, om dat in enen te verknoersen. In het Santpoortse Jeugdhuis deden ze Maandagavond hevig aan psychologie al was het van een gemoedelijk soort, dat af en toe met instemmend geknik werd begroet onder een peper muntje of een verlaat kerst kransje door. En eigenlijk was die film ook niet het allerbelangrijkste van de avond. Knus bij elkaar zitten en een bakkie troost met een koekje krijgen is ook wat waard, als je de avond van het leven ziet vallen en vooral: niet vergeten worden wanneer de benen niet langer mee wil len en de vergeetachtigheid je parten begint te spelen. Lampenier zat er zo stille tjes tussen al die gesprekjes over de vrouw van Jan. die niet zo goed was met der man en het poessie van de buur vrouw, dat, och gut, onder de auto is gekomme en hij dacht, dat de commissie voor ont spanning voor ouden van dagen toch maar een glanzend stukje werk doet. Deze zomer weer een boottocht misschien voor die mensjes. Volgende winter wat avonden met koffie en een koekje. Fijn, echt fijn. Dat het werk een berg geld kost, vertelde meneer P. Waar denburg van Sociale Zaken hem en verder, dat de bijdra gen uit de gemeente zachtjes aan afzakken zodat de eindjes niet meer zo gemakkelijk aan elkaar geknoopt kunnen wor den. Het zou toch wel heel jammer zijn, als de twaalf honderd Velsense mensjes niet langer films en boottochten en koffie kregen, dacht Lampe nier zo. Ja, het leven is duur, maar een paar eerbiedige cen tjes voor de ouden van dagen, zouden die er niet meer af kunnen? Lieve lieden, als we zelf straks eens grijs zijn en het kaarsje brandt lager? Bus-patiënt. In de Naco-bus naar Alk maar geschiedde het, dat een jongeman zich vergiste en zich in plaats van op de vloer op de tenen van een dame opstelde. „U staat een toon te hoeg" mopperde de dame. „Ik ga al een octaaf lager" zei de jongeling, „u mocht eens ontstemd raken." Geprolongeerd. Een week of wat geleden gaf Lampenier de Velsense politie een vriendschappelijk duwtje, omdat deze vroede instelling die er op letten moet dat alle lantarens branden haar taak niet zonder foutjes ver vulde. Mag er nog even op gewezen worden, dat lantaren M 37, evenals de vorige aan de Rijksweg, vier dagen (en nachten) niet gebrand heeft? Dit duwtje nummer twee is óók vriendschappelijk na tuurlijk. Nummer-gejammer. Aan het nieuwe Poptaplant- soen bij het Kennemerplein staan riante en verleidelijke bovenhuizen, die met een pracht van een trap te berei ken zijn. Onder aan die trap wordt de bezoeker op een keurig geëmailleerd bordje kond gedaan, welke nummers de bovenhuizen aan het andere eind ei-van dragen. Links staat bijvoorbeeld 12rood en rechts 14rood, pre cies zoals de mens sinds Abra ham schrijft: van links naar rechts. Maar nu wil het nood lot, dat de huisnummering langs dat Pontaplantsoen van Noord naar Zuid is genomen zoals bijna overal trouwens en dat die nummers dus net tegen de keer van de schrijf wijze ingaan. Wie alzo aan de hand van het bordje beneden denkt, dat juffrouw 12 links woont en meneer 14 rechts, stoot zy'n neus, want het» is boven net andersom. Een paar supporters van Lampenier (allen Popta-bewoners) heb ben hem hierover boze brieven geschreven, vermoedelijk om dat ze zo vaak voor de ver keerde worden aangezien. Bij de gemeente heeft hij toen zijn kleine lichtje opgestoken bij het grote licht der verant woordelijke ambtenaren en die zeiden, dat er weinig aan te doen is. In Den Haag is het precies eender en daar is men er óók aan gewend Maar toch zou een eenvoudig pijltje op het bordje beneden aan de trap al wonderen doen, dacht Lampenier zo. In de gouden gloria. Komende zomer wordt het feest in de buurt van de Vis- sershaven: het Staatsvissers- havenbedrijf is namelijk in Juli een halve eeuw oud en al lijkt het wat vroeg, dit nu al te verklappen, Lampenier steekt bijzonder graag alvast een lichtje op bij dit feit der toekomst. Blij toe, dat wij ten minste weer eens een jubileum hebben. In de diamanten gloria. Er is natuurlijk maar één Opa van Es in IJmuiden en dat is de man, die door veel weer en nog meer wind zijn handwagen of zijn bakfiets met dampende broden naar „de kant" bracht. Opa was vroeger bakker in de Presi dent Steynstraat en de jongens van de trawlers en de loggers lustten zijn brood maar wat graag. Toen kwam de oorlog en van Es verdween met zijn gade naar de kinders in Haar lem. De twintigste Februari is het alweer 60 jaar geleden, dat Van Es juffrouw Krijger tot mevrouw Van Es maakte, zo dat het in Haarlem een groot r"eest gaat worden in de Madoerastraat, waar het dia manten echtpaar nog altijd woont. Zeven kinderen, zeven tien klein-spruiten en 7 ach- terkleindito's zullen de twin- 'igste het huisje in Haarlem- Noord wel eens even op stelten zetten. Proficiat, ouwe- tjes! LAMPENIER terveen als linksbinnen Folkerts naast krijgt V.V.B. vertrekt met: C. v. Veelen- n Aafjes en J. Duïneveld; G. v. d. VelriMt Arisz en C. Hoen; F. Bruinzeel, B F, R. Meyer, R. Folkerts en P. Hooydonk Op „Watervliet" ontvangt I.E.V de Am sterdamse ploeg A.S.V., welke ontmoet^ de in uitzicht komende degradatie™ strijden niet meer kan beïnvloeden IEV staat er slecht voor en zal er goed doen reeds nu een zo goed en sterk n>? gelijk elftal samen te stellen om degrad;'" tie te voorkomen. Weer wordt geroeid »-• de beschikbare riemen en wel met- M d. Bos; J. v. d. Vlies en W. Michel- j uJ' tebrood, P. v. d. Berghe cn A. Slokm>' J. Hamersma, Th. Koek, A. Zoutman i Zonneveld en J. Schavemaker. SCHEEPVAART Nederland. Tabinta 9 Febr. van Gen- naar Port Said. Tarakan 9 Febr te K-'-i ehamn naar Amsterdam Argobec 9 sfi te Aden naar Singapore. Sumatra 10 FeK- te Hamburg naar Amsterdam. Law?vi Febr. te Singapore naar Bombav Eeiwa'- 11 Febr. te Colombo naar Balawan Grc/"- Beer 10 Febr. te Port Said naar Suez Sr-: kep 10 Fe'or. van Suez naar Colombo Oceaan. Cyclope 8 Febr. te Kobe v- Rotterdam. Gloucus 7 Febr. van Eden i-t Rotterdam. - Holl. Afrika Lijnen. Klipfontein ll Febr. van Port Said naar Genua Randke:> 9 Febr. te Marseille van Genua naar R-- celona. Stad Alkmaar 9 Febr te Kaamt'-"' van Dakar naar Port Elisabeth. Bloemfa tein 8 Febr. Dakar gepass. naar KaaoT-i Randkerk 10 Febr. van Marseill Barcelona. Ittersum 10 Febr. van La1« naar Lobito. Jaarstroom 10 Febr. van Acc: naar Lagos. Loppersum 5 Febr te Du-'-1 Waaskerk 10 Febr. van Kotonou naar Dit" la. Nigerstroom 11 Febr. van Takoraöi nv- Amsterdam. K. H. L. Entre Rios 10 Febr. te Vin .(thuisreis). Grote vaart. Arendskerk 11 Febr. vu Cochin te Aleppey. Barendrecht 10 Febr van Hamble naar Curagao. Bangkalis, New OrleansJava, 11 .Febr. te Colombo bêlfc. haven 10 Febr. van Havr. Delft. Curacaol Amsterdam, 10 Febr. van Madeira Groot Beer, AmsterdamJava, 10 Febr. te Port Said. Hedel, St. JohnHamburg, 10 Feir 170 mijl West Zuid-West Landsend Kei'e" haven 10 Febr. van Cardiff naar Freetovv- Lemsterkerk 10 Febr. van Bandarabbas t Karachi. Oranjefontein 10 Febr. van Zss- zibar naar Tanga. Poelaulaut 11 Febr. vu Batavia te Poeloesambce. Prins Frederi Hendrik 10 Febr. van Valencia naar Cr" thagena. Roepat 10 Febr. van Batavia h?l- Soerabaja. Stad Allernaar 10 Febr. vu Kaapstad naar Port Elisabeth. Tabian.'javi Amsterdam, pass. 10 Febr. KaaD Guar- dafui. Tjibesar 10 Febr. van Menado nas: Balikpapan. Veendam, Rotterdam— York, 11 Febr. te Bermuda verw. Water- land, Buenos AiresAmsterdam, pass. 10 Febr. Dover. Zeeman 10 Febr. van Taraks; naar Makassar. Boissevain 11 Febr, vas Pemambuco te Kaapstad. Hugo de Groot New OrleansKaapstad, 10 Febr. 550 miji West van St. Helena. Lawak 9 Fe'or. van San Francisco te Singapore. Modjokeno 10 Febr. van Rotterdam te Batavia," Over- ijsel 15 Febr. van Lorenzo Marquez te Ta- coradi verw. Prins Joh. Willem Friso 10 Febr. van Rotterdam te Antwerpen. Rand kerk, BeiraAmsterdam; 11 Febr. te Bar celona. Sallando, CasablancaVlaardmsen, pass. 10 Febr. St. Vincent. Tabinia, Am sterdamJava, pass. 10 Febr. Stromboli, Ternate, RotterdamJava, 10 Febr. van Port Said. Willem Ruys, Rotterdam—Bata via, pass. 11 Febr. Finisterre. Aldebaran 10 Febr. van Rotterdam naar de Golf van Mexico. Kleine vaart. Audacia 10 Febv. van Southampton naar Santander. Bree Hefe 11 Febr. van Kopenhagen naar Antwerpen. Ferocia 10 Febr. van Falmouth naar Shore- ham. Franka 10 Febr. van de Hutnber naar Boston. Ibis 11 Febr. van Emden naar Middlesbro. Prima 7 Febr. van Casablanca te Lalaya. Deni, RotterdamEbsjberg, Febr. bij Cuxhaven schuilend. Ellewouls- dijk 10 Febr. van Brest te Eling. HebeNobe! 10 Febr. van Par naar Queensboro. Spurt 10 Febr. van Casablanca te Bordeaux. Zee- land s.s., Blyth-Miamburg, 10 Febr. op c> Elbe geankerd. Uitgevaren vissersschepen Noordzee Maandag 17 Januari: stoomtrawler Haar lem IJM 9. Donderdag 27 Januari: motortrawler Tho- rina IJM 33. Zaterdag 29 Januari: stoomtrawler Claes Compaen IJM 41 (11 Febr. binnen), Maandag 31 Januari: stoomtrawler Gerbsr- dïna Johanna IJM 33. Motorlogger Volharding KW 65: Noords!;: KW 67 (11 Febr. binnen*Zeemeeuw KW l'è Dinsdag 1 Februari: stoomtrawler Cornell! TJM 15; Leonarda HA 21. Motortrawler Excelsior III KW 76. Motorlogger Nederland VI KW 37; Salm ons KW 69. Woensdag 2 Februari: stoomtrawler Zee leeuw IJM 29. Donderdag 3 Februari: stoomtrawler Lis- burgia IJM 54; Zwarte Zee IJM 94. Motortrawler Allan Water IJM 34; Balara I-JM 99. Vrijdag 4 Februari: stoomtrawler Adelante IJM 19; Prinses Beatrix IJM 117: De Ho:? TJM 73; Wulcan GDY 125. Motorlogger Wilhelmina III KW ltt Janna KW 163. Zaterdag 5 Februari: stoomtrawler a Avant IJM 8. Motorloger Gorredijk IJM 75; Wilhelmus n KW 138. Maandag 7 Februari: stoomtrawler Hex-- les IJM 196; Petten IJM 49: Ho'-nrif IJM Oron GDY 106: Mercurv GDY 120; Ju«-- GDY 121 Motortrawler Dirkje RO 53. Motorlogger Heemstert- IJM 53; ting TJM 204: Fierman Eduard KW 5: Hu.---; tha Gerarda KW 9: R'inmond IV Willem Cornelis KW 16: Arie Nico K»- Cornelis KW 24: De v-rwachtmg KW - Henk KW 56:'Floris KW 59: Elizabeth KV* Jan KW 84 Sumatra 86 (9 Febr. binnen sleept door de K W48L Willcmpje K«.-- Alida KW 91: Jacoba KW 107: Gebrow^ KW 108' Petronella KW 125; Vooi-v?- KW 140: Katwijk TH KW 161: Vooruit 151De Vier Gezusters KW 162; Gebrokt.' KW 166; Aleida KW *69; Karei Doorat KW 227 Insulinde SCH 20. Dinsdag 8 Februari* stoomtrawler wc- TJM 37: Robert William KW 123. Motor trawler Medan IJM 57. Motorlogger De Vrouw Jacoba KW Kees KW 124: Bruinvis RO 1; AW1* RO 9. Tb! Woensdag 9 Februari: motorloggei 3- KW 129. Donderdag 10 Februari: stoomtrawler Wijker IJM 85. Vrijdag 11 Februari: stoomtrawler TJM 61: Amsterdam IJM 58: Flamingo 25: Vios 4 TJM 96: Libra IJM 93; ZeeM- IJM 70: Katwijk TT KW 134; Wucama w- 124: Podlasie GDY 154. on iriTi. Motortrawler Shamrock IJM 123; RO 15: Claesje RO 46: Neptun GDY 1W- Lofoten- Dinsdag 13 Januari: stoomtrawler SchK1- TJM 39 (thuisstomende). Barents*^ Maandag 24 Januari: stoomtrawler CsJ® rina Duyvis IJM 60. Vrijdag 28 Januari: stoomtrawler 5U TJM 62. IJsIgp4 Dinsdag 1 Februari: stoomtrawler Se«r-' j IJM 16. M.rmj Vrijdag 11 Februari: stoomtrawler ««»- Maria IJM 6.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 8