De kotter „Antoni van Leeuwenhoek" liet zich voor de afvaart bewonderen Visserij-varia Drie levens maandag O0MOEK. 14 FEBRUARI P19 ÏJMUIDER COURANT VAN DE NOORDZEE klein begin van een groots werk i zijn rust en zijn renten visser is een rentenier". Hoezeer deze jt'fck lijkt af te dwalen van de "'kf'Ai.rkelnkheid, waarin het bezadigde lerend man Lukte jongeuüJiic t zij waarheid:'de visser teert op het •t al dat ..zee" heet en moet er dus voor n dat hij slechts de rente gebruikt en p ,f het stamkapitaal komt. want dan ,t het inis en over een jaar of wa' *-:ï Jïeïannbuis terecht komen.... _.,Drobleem heeft de laatste weken meer Annit belangstelling gehad en dat is een lokkig verschijnsel. Zaterdag hfeft Ne- 1 kunnen zien, dat het ook praktisch -,-i: in de Scheveningse bui- wordt tenhav t IBSÏag „Antoni van Leeuwen. i trossen en dit propere maar kottertje van zegge 73 ton zal SeTtonen, dat er bij de overheid ten we leste bezorgdheid is gerezen over de Ji van zaken op de Noordzee. De visser- Sn zal niet langer onder de theorie van bedreigde vak uit kunnen nu die fntoni van Leeuwenhoek op de Zuidelijke Voordzee het onderzoek ter hand gaat •ken; het overbevissingsvraagstuk is JjJJiee een belangrijke stap naar zijn op- wring verschoven. Het onderzoek wij deelden het reeds -rder in het kort mee zal zich concen- JLen op de platvis, in de eerste plaats de stiol maar daarnaast zal ook zoveel moge lijk aandacht worden geschonken aan de In de eerste maanden van het jaar gaat het werk voornamelijk bestaan in het on derzoek van de paaiplaatsen van de schol en van de eieren en de larven van de schol. Dit onderzoek vormt een onderdeel van een uroTsmma, dat internationaal is opgesteld en dat tot nu toe voornamelijk door Enge land is bewerkt. De methoden van onder zoek en de instrumenten zullen dezelfde tijn als ook in Engeland worden gebruikt en de resultaten zullen daarom vergelijk baar zijn, wat een stimulans zal blijken te wden voor een internationale bindende Opraak op het gebied der maaswijdten en dl-vismaten: de enige maatregel, die de iitodzee kan redden. fa zeer belangrijk deel van het werk- mparnma wordt ingenomen door vissen zat trawlnetten op vaste stations die zo rkijk vijf of zes keer per jaar bezocht gis worden. Deze stations- liggen op '•as loodrecht uit de kust en wel uit Scscweh, Hoek van Holland, IJmuiden en ff. Helder. Hei doel van dit onderzoek is na te gaan ts goot de dichtheid van de visstand op dezevaste stations is en hoe in de loop van Lei jaar de vis zich verplaatst. Wanneer dit ondenoek over een reeks van jaren wordt voortgezet, zal het gegevens verschaffen ever de steeds optredende jaarlijkse fluc tuaties en over de voor- of achteruitgang mdevisstand. Daar hierbij speciale aan dacht zal worden geschonken aan jonge vis -er zal ook met trawlernetten met nau we,mazen dan de gebruikelijke worden gevist - zal men ook de gegevens kunnen ki'ygen over de vooruitzichten voor de vis serij meekomende jaren. Immers al naar gelang er veel of weinig jonge vis aanwezig is,ma?men verwachten, dat de stand van demrktwaardige vis in volgende jaren al o!± gunstig zal zijn. Tc groot belang is ook te weten, welke bied het invoeren van een minimum ei ra: verschillende vissoorten en voor «suswijdte van het trawlnet op de vis- asd zal hebben. Ook hierover zullen wij figvens kunnen krijgen door het voort rad vissen op dezelfde stations en op dezelfde wijze. Vw zover de tijd het toelaat, zullen ook eieis belangrijke gronden, die geregeld dcc de vloot bevist worden, in het onder teek worden betrokken. IJmuiden het ideaal. Br.B.Havinga, directeur van het Rijks- Instituut voor Visserij onderzoek heeft deze zaken uiteengezet op het geboende voordek 'a de „Antoni" en ir. G. J. Lienesch, direc teur der Visserijen kwam met nadere bij zonderheden. Zo hoorden wij onder meer, men streeft naar een centraal Labora torium, dat in IJmuiden het gunstigst ge logen zou zijn, maar door allerlei bezwaren op huisvestingsgebied Zestig jaar- reder Zaterdag was het zestig jaar geleden k oe heer A. van der Toorn Jzn. te Sche- «amgoi een eigen rederij oprichtte. De j&Ming van een Engels schip vormde «n°e de indirecte aanleiding. In Februari werd namelijk tijdens een vliegende na de Engelse vrachtboot „Ben Avon" hot strand geworpen, ongeveer 1 km. ta,-en Scheveningen tegenover de umalige kanonstukken. Het gestrande lading oi-gels en piano's aan 'ig weer konden verscheidene I doordat zij platte bodems lAi-f'angsz'j het schip komen. Die t«n j namen de lading °ver en brach- öe naar IJmuiden. Tijdens het over- n,Van de lading zijn, doordat er on- Bkir» ,ruw weer opkwam, twee bom- •muiten tegen de „Ben Avon" stuk gesla- i«an ?°ren gegaan- Een der verloren e schepen was eigendom van de moe- - van de heer Van der Toorn. Zij trok VC""»8 ah de rederij terug. De hee"ï* ^°°rn kocht toen zijn eerste bom- Ü'vSaTmede hij zijn redersloopbaan rA r 'n werden de bomschuiten ?gers vervangon. Deze ruimden LTivVaren de zee voor de motorlog- "®er Van der Toorn is- thans reder vlo°t van moderne motorloggers. Ia 1947 SCHOOLGELDHEFFING. werd door de Velsense raad het voor de heffing 'XrteJt voor het gewoon lager- en if 2ewoon lager onderwijs in Vel- C£teld de ra»i Jaa^ 1948/49 stelt het college Vast té stelle c^ei' wederom °P *wee Agenda voor Velseo en Umujidlee Ikli.MtA>II,AG 14 FEBRUARI. L o8 UUr: „Kreten in de nacht". nfe -Conchifa». BWa„ G 15 FEBRUARI, als Maandag. zal daar voorlopig nog wel niets van komen en dr. Havinga zag als consequentie van de „Antoni van Leeuwenhoek" een toenemen de druk op de landen die nog niet de inter nationale overeenkomst over maaswijdten en vismaten hebben geratificeerd, om dit aan de hand der sprekende gevolgtrek kingen uit het onderzoek zo gauw mogelijk te doen. Het mocflrn uitgeruste scheepje heeft Zaterdag in de Scheveningse haven nog een laatste inspectie van schipper Pronk en zijn mannen moeten ondergaan; als deze regels in druk verschijnen, zal de boot waarschijnlijk al de neus een heel eind in de Zuidelijke gronden gestoken hebben. Jeugd werkte voor „Herwonnen Levenskracht" De K.A.B. telt in IJmuiden vele vrienden. Dit werd voor de zoveelste maal bewezen door de honderden, die gisteravond naar het Patronaat waren gestroomd, om de propaganda-avond van „Herwonnen Le venskracht" bij te wonen. De heer Verzu, hoofdbestuurslid te Utrecht, heeft de dank van het bestuur aan de plaatselijke comités Overgebracht voor het vele werk dat zij verzetten om lijden den verlichting te brengen. Tevens merkte spreker op dat de K.A.B. zich de gelukkige bezitter mag noemen van het grootste sanatorium van het land „Berg en Bos". Niet minder dan 4200 aanvragen ontving het bestuur, want het aantal ziektegevallen is driemaal zo hoog als voor de oorlog. Met een opwekking om ook de actie van „Zonnehaard", het tehuis voor rustbehoe- vende moeders te steunen, besloot spreker zijn rede. En hierna was het woord aan de heer Ton van der Braak, leider van het Masker Show Orkest „The Dio's", dat op uitermate vlotte wijze een non-stop programma uit voerde. Dit orkest bestaat uit zeer jeugdige leden, de jongste is 13 jaar, en het is wonderbaar lijk te zien en te horen op hoeveel verschil lende instrumenten vele van hen hun „muzikale feeling" kunnen uiten. Deze jonge virtuozen stellen hun gaven in dienst van de K.A.B. en dragen op deze wijze hun steentje bij. Kritiek? Natuurlijk is hun spel niet in alle delen volmaakt, maar zij zien hun op treden als een opgelegde taak en daarom mogen wij niet anders dan het gebodene ten volle, waarderen. De enige wanklank kwam van de zijde van het jeugdige publiek op de achterste rijen, die deze avond velen hebben gehin derd door hun onaangename luidruchtig heid. H. K. HOOGWATERTIJDEN IJMUIDEN 14 Februari: 4.30 en 4.45 uur. 15 Februari: 5.14 en 5.28 uur. Dezerdagen trekken vele gezinnen naar de nieuwe huizen in de „Provinciënbuurt", gelegen tussen de Kerklaan en Van Merletüaan te Heemstede. De totstandkoming van de drie en vijftig huizen is van grote betekenis. Ter her innering aan de eerste belangrijke woningbouw na de oorlog zal Maandagmiddag een gedenk steen worden onthuld. Een foto van een der straten in de nieuwe buurt. Grote vangst van de „Haarlem/' Maan dag was de Haarlem (IJm. 9) 'binnen. Schipper Blok had een prachtige vangst vis van 1800 kisten. Daarvan waren alleen al 900 kisten verse haring en 500 kisten ma kreel. Verder 75 heek en 150 koolvis, 80 schelvis en de rest diversen. „Schoorl" binnen. Na een reis van drie en een halve week kwam Zondagmorgen geheel onverwachts binnen de Schoorl (IJm. 39). Schipper de Groots eerste reis met de Schoorl was niet fortuinlijk. De eerste veertien dagen had men ontfettend slecht weer waardoor het vissen, iri de Lofo ten practisch niet kon doorgaan.. Door de stormen kreeg de Schoorl schade aan het achterschip en werd de radiozendinstallatie stuk geslagen. De vangst bedroeg 4d0 kisten kabeljauw en schelvis. Maandag grote visaanvoer. In totaal 26 trawlloggers waren heden binnen met een gezamenlijke vangst van 3050 manden. Tien kotters met een vangst van 355 man den, vier trawlers, Leonarda H.A.' 2i 300 manden vis en 260 stuks kabeljauw, de de Haarlem (IJm. 9), met 1800 kisten, de Cornelis (IJm. 15) met 375 kisten en de 'Schoorl ^et 450 kisten completeren de grote aanvoer. Eiwit voor bakkers. Het Helderse vis serijlaboratorium heeft enige opmerkelijke resultaten geboekt met het vervaardigen van bakkerij-eiwitten uit vis. Jeugdige gymnasten op de planken De jongere gèrde van de gymnastiekver eniging „Sport Vereent IJmuiden" heeft Zaterdagmiddag onder leiding van de heer A. N. Kraak in het Patronaatsgebouw een demonstratie gegeven voor ouders en ge nodigden. De jongens en meisjes hebben zich allemaal van hun beste zijde laten zien en de prestaties die er geleverd werden waren, in verhouding tot hun leeftijden, werkelijk veelbelovend. De meisjes blonken uit in rhythmische gymnastiekoefeningen en de jongens ble ken het voorzien te hebben op touwtrekken en verspringen. Hoewel de peuters zich niet altijd even stil wisten te houden, werd het een gezellige middag die bij de aanwezigen zeker in de smaak is gevallen. MARKTBERICHTEN 12 Februari 1949 Besommingen. IJM 41 Compaen 26.300 KW 54 4540: KW 170 6120; KW 65 4780; SCH 46 1420; SCH 66 145; IJM 53 1750. Aanvoer. 50 kisten tarbot en tong, 300 kisten schol. 140 kisten schar, 25 kisten bot, 510 kisten makreel, 220 kisten v. haring, 20 kisten rood baars, 15 kisten haai, 110 kisten koolvis, 20 kisten kabeljauw, 55 kisten hake, 40 kisten schelvis, 125 kisten wijting, 20 kisten diver sen. Totaal 1650 kisten. Prijzen. Heilbot 2;202,15; tarbot 2,102.05; gr. tong 21,85; gr.m. tong 2,302,10; kl.m. tong 2,70—2.45; kl. tong I 2,25—2,35; kl. tong II ,1,951,85, per kg. Schartong 28; gr. schol 5446; midd. schol 46—36; kl. schol 30,50—18; bot 21,5018; .sohar 22.5015,50; gr. schelvis .80—74; midd. §chelr vis 68—65;. kl. schelvis 52—49; wijting 39^- 125;50; kl. koolvis zwart 26,50—25,50; hom 29,50; kl. haai 22; rood baars 17—3,90; puitaal 21; poon 23; makreql 2520,50 v. haring 15; midd. hake 4942, per 50 kg. Kabeljauw 162126; gr. zw. koolvis 42 38,50; gr. hake 154139, per 125 kg. Raad neemt kennis van uitgaven en inkomsten óver 1946 Het college van burgemeester en wet houders biedt de raad de rekeningen aan over 1946 van de gemeentehuishouding. Hieruit blijkt dat dc gewone dienst sluit met een verlies van 201.692,41. Er moet echter rekening worden gehouden met de volgende omstandigheden: het nadelig saldo van de gemeenterekening bedroeg 291.692,41, wat vermeerderd moet wor den met een voorschot op de bijdrage uit de tweede afdeling van het gemeentefonds, groot 300.000, zodat het eigenlijke bedrag 591.692,41 is. Dit mag worden verminderd met nog te verhalen inkomsten ten bedrage van f 117.500 en met onder meer een dertigste van het.bedrag der tekorten over 1945, ten bedrage van 20.000. zodat het werkelijke nadelige dienstsaldo gesteld wordt op 454.0Ö0, waarin een bijdrage zal worden ontvangen van 50 pet. of 227.000. De rekeningen van het grondbedrijf, gasbedrijf, waterleiding, openbare werken, reinigings- en ontsmettingsdienst, ophaal- en stortingsdienst, wonïngdienst, gemeen telijke dienst voor sociale zaken, plant- soenbedrijf, centrale keuken, stichting voor kinderverzorging zullen in handen van de commissie van bijstand voor de financiën worden gesteld. Voor jeugdige oorlogsinvaliden De stichting „Het Vierde Prinsenkind" heeft plannen in de zomermaanden van 1949 vacantiekampen te organiseren voor jonge mensen van 17 tot 21 jaar ofid, die door oorlogsomstandigheden (in ruime zin opgevat) invalide zijn geworden. Deze kampen worden dus niet beperkt tot degenen die een uitkering als oorlogs slachtoffer ontvangen. Teneinde voor de voorbereiding van deze kampen te beschikken over het vermoe delijke aantal deelnemers, kan men zich voor deelneming tot 13 Februari opgeven bij de directeur van Sociale Zaken, Heide- straat 40. BIJEENKOMST STUDIECLUB SCHILDERS. Vrijdag hield de heer J. G. Bresser Jr. uit Velsefo voor een goed gevulde zaal in de Nijverheidsschool të IJmuiden-Oost een zeer overzichtelijke en leerzame causerie, waarin hij allereerst het ontstaan van de letter in de loop der eeuwen uitbeeldde, om vervolgens de verschillende lettertypes in het kort te bespreken. Ook de letter- indeling, waarbij in de practijk nog al eens storepde fouten gemaakt worden, vormde een leerzaam onderwerp, dat met voor beelden duidelijk werd toegelicht. Spreker wees verder nog op de ernstige vermin kingen van letters, hetgeen vaak met „ifiodern" betiteld wordt. Na de pauze was het woord aan de heer H. van Westerhoven, directeur van de verffabriek „RIGO" uit IJmuiden, welke een plastiekprijsvraag bekend maakte, waarvoor hij als prijzen import-sigaretten beschikbaar stelde. De heer F. Stoltenborgh uit Driehuis begon nu zijn plastiekdemonstratie, welke hij met meer dan twintig verzorgde, zelf vervaardigde stalen verduidelijkte. De schuur plastiek, welke door zijn gladheid en zijn glimmend effect de tegel zou kun nen vervangen, wekte veel belangstelling, De aanwezigen werden nog in de gelegen heid gesteld om zich in de plastiektechniek verder te bekwamen. De ledenlijst van de studieclub 'is1 thans aangegroeid tot 61 werkende en 15 belang stellende leden. „Watervliet" had een vrolijke avond De omstandigheden dat de toneelclub van de buurtvereniging „Watervliet" niet zelf de vastgestelde toneeluitvoering „In het gouden haantje" kon verzorgen ten spijt, hebben de talrijke leden in het Ken nemer Theater te Beverwijk toch een vro lijke avond beleefd. De heer A. Wegman, regisseur, durfde het niet aan om het door ziekte slecht voorbereide voorgenomen toneelspel uit te voeren, zodat contact was gezocht met de Beverwijkse verëniging „Oefening Baart Kunst". Deze bracht het toneelspel in drie bedrijven „Ik moet met je trou wen" van Hans Nesna, een vaak geestig en soms komisch niemendalletje met oneindig veel verwikkelingen, dat wij reeds éerder aan een bespreking onderwierpefi. Regisseur G. Terstall heeft een goede keus gedaan met zijn figuren, van wie Paul de eenvoudige scheepsarts bleef en Yvonne zeer gemakkelijk acteerde. Dienst bode Sophie kon qua type niet onder doen voor de uitstekende zwerver. Pinkie en de verwaande Frederik waren misschien iets te veel geaffecteerd. Be halve de dominéé, die wat meer „vrij" had kunnen zijn, vonden de figuren van vader en moeder van Yvonne een goede vertol king. Al met al heeft 't „gastspel" alle aan wezigen vermaakt en kreeg de avond door een geanimeerd bal het etiket „geslaagd". W. Blinden-avond in Concordia Ten behoeve van de propaganda voor de Nederlandse Blindenbond was Zaterdag in gebouw „Concordia", welwillend door de directie van de papiefabriek afgestaan een kunstavond georganiseerd. Hieraan werkten, behalve enige blin den, mee het mannenkoor „De Eendracht", directeur de heer F. Uyttenboogaard en de heer Jacq. Davidson, declamator, die te elfder ure de voorgenomen toneelop voering van „Concordia" wegens ziekte van leden, verving. Het was zeer te betreuren, dat de be langstelling voor deze avond zo gering was. Een heugelijk feit was echter de spon tane medewerking van de mondaccordéon- groep der P. W. Boys. Het mannenkoor „De Eendracht" open de met een vijftal zangwerken, waaronder Ave Maria van F. Witt en het Jagerskoor van Von Weber, waarvoor een hartelijk applaus de beloning was. De heer Joh. v. d. Berg, propagandist hield vervolgens een gloedvol betoog over de positie van de blinden in de maat schappij. „Zij willen niet beklaagd zijn, maar zijn opgestaan uit een toestand van doffe berusting om zich te willen laten gelden als naar de geest volwaardige land genoten, waartoe de Bond het wapen in de zware strijd is", aldus spreker. Ook de Blindenbond is gehavend uit de oorlog ge komen. Meer nog dan financiële steun vroeg hij vriendschap voor de blinden. Na opgemerkt te hebben dat een Rijks- blindencommissie is ingesteld van wel ke belangrijke voorstellen ten aanzien van het blindenvraagstuk worden verwacht, deed de heer v. d. Berg een hartstochtelijk beroep op de aanwezigen vals sentiment om te zetten in daadwerkelijke steun. Wat de blinde pianist Thoerry van Driest uit Bilthoven daarna voorzette was bewonderenswaardig. Zowel Impromptu opus 90 no. 2 van Schubert als de Walsen opus 39 van Brahms, dwongen groot res pect af voor zijn kunst. Een prachtige aanslag, zuivere rhythmiek en uitstekend pedaalwerk gaven een gave vertolking. Niet minder was dit bij Chopin's vijf "Etudes en de Ballade opus 23. Ongetwijfeld kon ook Frits van Tingen met declamatie uit eigen werk volkomen boeien. Welk een voordracht en inhoud van zijn lyrische poëzie, die in „Euterpe- straat-Gerrit v. d. Veenstraat" een ongure herinnering had neergelegd. Ook „Nu het nacht is" en „De Zaaier" waren ontroerend van inhoud. De film „Wakende Ogen" gaf daarna een veelzeggend beeld van de opleiding der geleidehonden, de trouwe makkers van de blinden. De heer C. Pels maakte zich tot aller tolk in zijn dankwoord jegens de kleine groep, die het land doortrekt om haar idealen uit te dragen. Tenslotte hebben de aanwezigen, die van een prachtige avond genoten met be langstelling en grote aandacht de declama tie, van de heer Jacq. Davidson gevolgd. Zijn voordracht „De mispels" uit Merijn- tje van A. M. de Jong boeide ten volle. HOOGOVEN-HARMONIE EN -ZANGERS VIERDEN FEEST. Zaterdagavond hebben de leden van de Hoogovenharmonie en van de Hoogoven- staten zangvereniging „Door Zang tot Vriendschap" in de bovenzaal van Veiling gebouw ,,'t Centrum" in Beverwijk gezellig feestgevierd. De voorzitter van de harmonie, de heer M. Bal, sprak het openingswoord en deelde daarbij mede dat deze feestavond vöoral bedoeld was om de kennismaking tussen de leden van de beide verenigingen, mede in verband met het komende concert op 3 Maart in het Luxor Theater te verstevigen. Aan het slot van zijn speech stelde de heer Bal aan de talrijke leden „Prins Carnaval'" voor. Mede door deze welkome gast was de stemming er direct in. Natuurlijk wer den er op deze avond ook enige pittige marsen ten gehore gebracht en ook lieten de zangers en zangeressen zich niet onbe tuigd. Laatstgenoemden hebben ook nog enkele aardige schetsjes opgevoerd. Door de prettige sfeer heeft deze avond er zeker toe bijgedragen de teamgeest te helpen bevor deren. Beverwijk Onder deze simpele titel „Drie Levens" schreef David Garth een voortreffelijk ver haal van twee knappe jonge vrouwen, die verliefd worden op dezelfde man. Jack Pemberlain is een bescheiden cn een voudig leraar in geschiedenis, die rustig door het leven is gegaan tot op het moment dat hij met de twee meisjes in contact komt. Als een cycloon stormen de avonturen dan over hem heen. Daar is in de eerste plaats dat revue-danseresje Connie Dawson, die op een donkere avond, plotseling in zijn kamer yt om zijn hulp te vragen tegen de justitie. En daar is verder de schatrijke Fontaine Carsdendie nooit in zo hevige moeilijk heden zou zijn gekomen als zij niet uit pure liefhebberij het befaamde Yuan-medaillon over de grenzen had gesmokkeld. „Drie Levens" is een verhaal van liefde en avontuurlijke gebeurtenissen, dat onafgebro ken dc volle aandacht vraagt en aie ook inderdaad waard is. FEUILLETON DOOR DAVID GARTH Op de lange stalen pier heerste de ge wone opgewekte drukte, die onverbreke lijk verbonden schijnt te zijn aan het binnenkomen van een transatlantische sto mer groepjes, die luidruchtig hun blijd schap over een wederzien kenbaar maak ten, kruiers, die hun bagagetrucks tussen de mensenmenigte door laveerden, stewards in witte jasjes, die met handbagage de loopbruggen afstroomden en onbewogen douaniers, die met de ontvangen declaratie formulieren in de hand het openen van koffers en handtassen afwachtten. Onder de letter „C" was een oase van rust, waar een lang slank meisje, met een fijn getekend ovaal gezichtje, dat op een overeind gezette koffer gezeten was, rustig toekeek, hoe een douane-inspecteur haar bagage aan een buitengewoon grondig on derzoek onderwierp. Te midden van al de drukte en het la waai om haar heen, scheen zij kalm en volkomen op haar gemak. Een uiterst correct gekleed, reeds grijzend heer. slen terde voorbij, terwijl hij zijn wandelstok tussen zijn vingers liet draaien en bekeek haar met onopvallende belangstelling. Zij was keurig en naar de laatste mede ge kleed in een jas van luipaardenVel met een grote groen zijden sjaal om haar hals geknoopt en een klein groen hoedje, ver sierd met een gróte zilveren gesp, zover over haar donker bruine haar getrokken, dat het één oog bijna geheel bedekte. Ja, zij was een buitengewoon aantrekkelijk meisje, maar dat was het niet, wat de onberispelijk geklede Roger Norroy spe ciaal aantrok. Zij -had het beroemde Yuan medaillon in haar bezit en dat was iets, wat hij zelf juist heel graag had willen hebben. En hij moest zich al heel erg ver gissen, als zij niet bezig was te trachten het door de douane te smokkelen. Smokkelen was iets. waarvan Roger Norroy een van 's wereld grootste expo nenten was en dit meisje was hém tot dusver onbekend geweest. Hij wist, dat zij het beroemde Yuan Jade-stuk niet aan gegeven had want hü had speciaal de moeite genomen, om een hem békende steward aan boord een grote fooi te. geven, om haar declaratieformulier uit het kan toor van de purser te halen, onder voor wendsel, dat zij er nog iets aan wilde toe voegen. Zijn donkere ogen sloegen haar* nauw keurig gade en zijn blikken gingen voort durend tussen haar en de douane-inspec teur heen en weer. Of zij een beroeps- smokkelaarster of een amatrïce was, deed er niet toe zij was blijkbaar zich zelf volkomen meester. Zij liet eenvoudig haar ovale kinnetje op een wit gehanclschoende hand rusten en wachtte geduldig tot het ondei'zoek afgelopen zou zijn. Fontaine Carsden uit New York. „Een dergelijk meisje zou ik kunnen ge bruiken", mompelde Roger Norroy na denkend. De inspecteur had zich opgericht en haar aangesproken. Zij knikte, stond op en sa men gingen zij de pier af naar het bureau van de hoofdinspecteur. Norroy's ogen werden groot v;m ri 'erbazing. Men had de douane betreffende Fontaine Carsden blijkbaar een tip gegeven. Zij zouden haar nu waarschijnlijk wel te pak ken krijgen, tenzij De hoofdinspecteur verwachtte haar blijkbaar. „Niets in haar bagdge, Grady?", vroeg hij kortaf aan de inspecteur. „All right; dat dacht ik trouwens wel. Kijk eens hier, Miss Carsden, als u ons nu eens vertelde, waarom u dat jade-medaillon van de DeLacey Galeries uit de Rue de la Paix niet aangegeven heeft?" „Dat wat?", vroeg Miss Carsden hof felijk. De hoofdinspecteur nam een papier van zijn lessenaar op en wierp er een enkele blik op. „Jade-medaillon, vervaardigd door de beroemde Chinese kunstenaar Yuan, waar van definitief vastgesteld is, dat het aan wijlen de Keizerin Weduwe heeft toebe hoord. Zeer waardevol voorwerp". Hij keek haar even aan. „Wij weten, dat u het gekocht heeft. Wij hebben nu eenmaal wegen, om dergelijke dingen te weten te komen"." Het meisje zat op haar gemak in haar stoel, haar lange slanke benen over elkaar geslag'en, terwijl haar flink rood aange zette jonge mond zich vertrok in een ietwat sarcastische :glimlach. „Heb ik dat gekocht? Bent u daar ze ker van, inspecteur?" „Kijk ééns hier. Miss Carsden", zei hij kortaf, terwijl hij zich over zijn lessenaar tot haar voorover boog. „Het nalaten van het aangeven van aan inkomende rechten onderworpen aankopen wordt een ge woonte van u. Dit is nu de vierde keer, dat u nagelaten heeft, om iets aan te ge ven, waarvan wij weten, dat u het gekocht had. De laatste keer was het die zeldzame zwarte opaal van Edouardo Co. is het dat Yuan jade-medaillon.. U bent er tot dusver nog tussenuit gekomen, maar het moet nu uit zijn. Ik zal u moeten ver zoeken. om u te onderwerpen aan een on derzoek-aan den lijve". „Dat lijkt mij in strijd met onze grond wet", wierp het meisje tegen. „Ik voel niets voor dat idee. Het gaat tenslotte om het principe van de zaak". „Weigert u, Miss Carsden?" Zij dacht even na. „Neen", zei zij aarzelend. „Ik geloof het niet, als u het nodig acht. Maar het is een vervelende geschiedenis." „U hebt ons ook al heel wat verveeld, Miss Carsden", gaf hij grimmig ten ant woord cn sloeg op een bel, waarna een verpleegster in het kantoor verscheen. „De verpleegster zal verder met u af handelen. Miss Carsden", zei hij. „Ik wens, dat er nota van genomen wordt, dat ik tegen deze onaangename en nutteloze plagerij protest aanteken", riep zij hem nog achteloos over haar schou der toe. Gedurende "een paar minuten bleven de twee inspecteurs zwijgend wachten. Toen keek Grady zijn superieur vragend aan. „Denkt u werkelijk, dat zij het heeft?" „Denken!" De hoofdinspecteur snoof verachtelijk. „Luister eens, Grady, zij is geen gemakkelijk type, zoals de meeste van die chique amateur-smokkelaars. Zij heeft hersens, die meid. Heel wat hersens ook en wie met haar poker wil spelen, dient verdraaid goed uit zijn doppen te kijken". (Wordt vervolgd). Geen gebrek aan spanning bij de Kennemer klaverjassers De klaverjascompetitie van Midden- Kennemerland verloopt naar aller wens. Het is goed gezien van het Federatiebestuur om in deze competitie af te wijken van de drie vorige. Wie nu de meeste winstpunten behaalt per wedstrijd, krijgt hiervoor twee wedstrijdpunten en dit houdt de spanning er in. „De Viersprong" I is nu gelijk ge komen met „De Vriendschap" L.want „De Vriendschap" verloor twee maal achtereen van Animo; de eerste wedstrijd met 114 verliespunten, de tweede met 148 punten. Hierdoor liep Animo 4 punten in en kwam op de derde plaats. „Allen-Present" leed een verrassende nederlaag tegen „De Vriendschap" 2, even als „Ruiten Aas" I tegen „De Viersprong" 2; „K.C.Y." 2 bracht „Scheywyck" een nederlaag toe maar de returnmatch won „Scheywyck". De staartclubs beginnen zich geducht te weren. Met nog tien wedstrijden voor de boeg is de aanstaande kampioen nog lang niet aan te wijzen, want alles is nog moge lijk en klaverjassend „Kennemerland" kan duS nog spannende weken tegemoet zien. De beste prestatie in één wedstrijd is nog steeds geleverd door „Allen-Present" met 6916 winstpunten tegen „De Nolle". Hieronder de uitslagen van enige ge speelde wedstrijden: De Vriendschap I Animo 02; De Vriendschap 2Allen- Present 20; De Viersprong 2Ruiten Aas I 2—0; Scheywyck—KCY 2 2—0; Ruiten Aas 2De Vrienschap I 02; KCY IDe Nolle 0—2. Wijkertorcn-tournool. Zondagmorgen heeft de klaverjasclub „Vriendenkring" weer verloren tegen „De Madelief' uit Amsterdam. De stand luidt: Vriendenkring 24.109 punten; 8 marsen 7 gewonnen. Verliespunten 1192. Madelief 25.301 punten; 5 marsen 11 gewonnen. Winstpunten 1192. JUBILEUMFEEST. Ter gelegenheid van haar 30 jarig be staan organiseert de voetbalvereniging „De Kennemers" op Vrijdag 25 Februari in het Kennemer Theater een jubileumfeestavond Het gezelschap van Berry Kievits en Ge rard Walden brengt die avond een nieuw revue-cabaret onder de titel „Specialiteiten 1949—'50". VERBODEN INZAMELING. Drie Amsterdammers en één Beverwijker beijverden zich Zaterdagmiddag met het inzamelen van gelden voor de stakende arbeiders van de EVC. Daar zij echter niet beschikten over een vergunning van B. en W. is er proces-verbaal tegen hen opge maakt. De opgehaalde gelden werden in be slag genomen. Santpoort-dorp „Getosa" met eeri klucht in „Zomerlust" „Héar laatste wil Een dapper dozijn Santpoortse K.A.B.'ers heeft Zondagavond een volle Zomerlust- zaal danig vermaakt met een anoniem ge wrocht dat als blijspel was geannonceerd, maar als een onmiskenbare klucht ter we reld kwam. Met de vermelding van het plezier, dat de donateurs van „Getosa" zoals de tonelisten van de K.A.B. zich heb ben genoemd aan „Haar laatste wil" mochten beleven, zou deze avond misschien al op juiste waarde geschat zijn, maar daar het programma uitdrukkelijk vertelde, dat een der doelstellingen van de twee jaar lijkse feestavonden de „culturele ontwik keling" der bezoekers omvat, zullen stuk en spelers toch nader beschouwd moeten worden. Vooropgesteld zij, dat „Haar laatste wil" een caricatuur geeft van het veelbezongen Onderwerp der omstreden erfenis. Een ge storven tante laat een villa met toebehoren aan haar familie na onder enigszins vreem de voorwaarden en de familie, die' het onderling niet al te best kan vinden moet daartoe vier daggen onder het dak van tante-zaliger vertoeven: genoeg aanleiding dus om de meest gecompliceerde en lach wekkende situaties uit te lokken. Het eerste bedrijf ging gebukt onder hevige plankenkoortsen en gebrek aan rol vastheid maar of het nu kwam door de vele spiritualiën, die er door de onbekend febleven schrijver van het stuk waren in gevoegd of door een stijgende routine: in twee kwamen de Getosa-mensen op dreef en het samenspel begon te sluiten, hoewel er nog rijkelijk lange adempauzes voor kwamen, die de spontaneïteit van het ge heel niet verhoogden. Kobus Snetselaar. spekslager van profes sie. wiens materialistische levenshouding zich in het vooruitzicht van de erfenis,in volle hevigheid ontplooit, was wel een van de besten: hij wist de gedwongenheid van zich af te schudden en deed wat van hem verwacht werd en ook Groen, de bedeesde kruidenier, wiens evenwicht en slaafsheid gelijdelijk aan-verdwijnen, liet zich meer malen van zijn beste zijde bewonderen, zodat dit tweetal verder verzekerd kon zijn van bijval. De omspelenden bleven enigs zins beneden de maat. Dictie en vooral be weeglijkheid kregen niet altijd voldoende aandacht: men stond te vaak aan de grond gekluisterd als er een dialoog viel op te zeggen, hoewel de venijnige echtgenote van de slager en'-de kruidenier tegelijk met hun mond hun voeten durfden te roeren en dus wat meer fleur aan het toneel gaven. En nu is de critiek op de spelers goed aardig: met dit clubje kan regisseur J. v. Baar heus iets bereiken als hij de scherpe kantjes bijschaaft en meer op de détails gaat letten, maar op het stuk zelf moet zij lichtelijk fel worden. Want het was een klucht met het voor komen van de draak, die al lang van het dilettanten-répertoire naar de drakertzol- der verhuisd had moeten zijn; het was allemaal net iets te geforceerd en te „dik" om werkelijk geestig te zijn en wanneer een kamerscherm om een dronken kruide nier wordt opgesteld en de voorbijgangers moeten dit obstakel hardnekkig niet zien. dan is daaruit alleen al de hoop gewettigd, de de „Laatste wil" hopelijk de allerlaatste van de auteur is geweest. J. F. Agenda voor Beverwijk MAANDAG 14 FEÊRDARI KENNEMER THEATER 7 en- 9.15 uur: „Singapore". LUXOR THEATER 7 en 9.15 uur: „Something in the Wind". CORSO THEATER (Castricum) 8 uur: „De Kampioen-Melkboer". DINSDAG 15 FEBRUARI KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: „Singapore". LUXOR THEATER 7 en 9.15 uur: „Something in the Wind". CORSO THEATER (Castricum) 8 uur: „De Kampioen-Melkboer".

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3