c J Tentoonstelling „Bloemlust III" geopend Bloembollenexport over '48 in stijgende lijn Nederlandse verliezen in Indonesië PANDA OP DE WALVISVANGST Ui ifgaveu Q Wereldnieuws WOENSDAG 16 FEBRUARI 1949 2 Minister Mansholt over de maatregelen in het vak Zeer velen waren aanwezig, toen Dins dagmiddag de laatste in de reeks „Bloem lust" tentoonstellingen van dit seizoen door de minister van Landbouw, Handel en Visserij, de heer S. L. Mansholt, geopend werd. De grote tentoonstellingshal was vervuld met de doordringende geur der seringen, de watervalletjes in de vijvers klaterden, in het. licht van machtige lampen toonden de tulpen, narcissen en hyacinten hun schoonste kleuren. Niet alleen voor de bloemen was de belangstelling groot. Minister Mansholt, die de tentoonstelling zou openen, bevond zich hier toch „in het hol van de leeuw" in het hart van de Bloembollenstreek, vanwaar zo dikwijls en zo hevig tegen zijn maat regelen is geageerd. In het openningswoord van de voorzitter der tentoonstellingscommissie, de heer R. C. Segers, werd hierop reeds gezinspeeld, en de Minister toonde, de „uitdaging" hoe hoffelijk ook gesteld, niet uit de weg te willen gaan. Hij sprak zijn bewondering uit voor het geen het Bloembollenvak in het algemeen en wel in het bijzonder op deze tentoonstel ling „uniek in'de wereld" tot stand heeft gebracht. En hij erkende, dat het in zijn streven dikwijls werd gehandicapt, door handelspolitieke maatregelen, door concur rentie, maar ook, zo voegde hij er bij, door de maatregelen van de Overheid. Hij noem de daarbij met name de maatregelen ter beperking van prijzen en winstmarges voor de export. De bewindsman verklaarde, dat men geen maatregelen kan handhaven om daar door allerlei heilige huisjes te beschermen. De huidige situatie is nog niet de hoogste wijsheid op dit gebied. Het Vak moet in eendrachtige samenwerking worden „open gegooid" opdat iedereen een kans krijgt en de besten naar voren treden. Ook de voorzitter der Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur jhr. mr. dr. O. F. A. H. v. Nispen tot Pannerden, die woorden van gelukwens richtte tot de jubilerende afdeling Lisse, deed duidelijk uitkomen dat op korte termijn ingrijpende veranderingen moeten worden verwacht. Hartelijke woorden werden nog gespro ken door de heer M. Veldhuizen van Zan ten, voorzitter van de 70-jarige afdeling Lisse, waarna de voorzitter de heer Segers, de heer Van der Lee, de ontwerper der Bloemlusttentoonstellingen, voor het voet licht riep. Minister Mansholt complimen teerde de heer Van der Lee ook met de door hem bereikte resultaten. Op de tentoonstelling was ook een inzen ding van de prijswinnaars van de Huis- broei-wedstrijd, uitgeschreven door de plaatselijke afdeling van de Unie van Land arbeiders. De wisselbeker daarvoor uitge loofd werd door de heer G. Willemstein voor de tweede maal in successie gewonnen De heer Segers overhandigde aan het Unie-bestuur een gouden medaille, door H. M. de Koningin ter beschikking gesteld als wisselprijs voor volgende tentoonstel lingen. Daarna maakte de voorzitter van de prijzencommissie de heer Nieuwenhuis de navolgende bekroningen bekend: Bekroningen Narcissen: Wisselbeker voor 30 soorten (van afd. Sassenheim van Bloembollencul tuur). G. Zandbergen Terwegen te Sassen heim: Gouden medaille: Warnaar en Co. Sassenheim: Wisselbeker voor 20 soorten (Burgemeesters van Hillegom, Lisse en Sassenheim): T. Vos en Zonen, Sassenheim; Wisselbeker diverse soorten (Ver. De Nar cis): G. Zandbergen Terwegen te Sassen heim. Hyacinten: Wisselbeker 10 soorten (Gem. Lisse): G. v. d. Mey's Zonen te Lisse; Wis selbeker voor decor, opstelling (Afd. Voor hout van Bloembollencultuur): G. v. d. Mey's Zonen te Lisse; Gouden medaille met lof der jury: afdeling Lisse der Alg. Vereniging van Bloembollencultuur. Tulpen: Wisselbeker voor 30 soorten (Ver. De Tulp): Gebr. Nieuwenhuis te Lisse: Wisselbeker 20 soorten (Veiling West Friesland Bovenkaxspel): Gebr. Eggink te Voorschoten; Wisselbeker 10 soorten (Afd. Bovenkarspel van Bloembollencul tuur): Gebr. Eggink te Voorschoten; Wis selbeker mooiste gem. inzending (Holl. Bloembollenhuis te Lisse)Gebr. Nieuwen huis te Lisse; Gouden medaille: G. B. de Vroomen en Zn. te Sassenheim; Eerv. ver melding: J. J. Grullemans en Zn. te Lisse, F. Rijnveld en Zn. te Hillegom, D. W. Lefe- ber en Co. te Lisse, Ruigrok's Broeiproe- venbedrijf te Hillegom. Certificaten aan: Narcissen Spencer Tra cy van T. Vos en Zn. te Sassenheim; Pink Select van F. Rijnveld en Zn. te Hillegom en Golden Murvel van Warnaar en Co. te Sassenheim. In Lisse is gistermiddag de derde bloemen tentoonstelling van de Stichting Bloemlust" door minister S. L. Mansholt geopend. - De minister maakt een rondwandeling op deze fraaie expositie, vergezeld door de heer Warnaar. Autobus in een sloot te Assendelft Dinsdagmiddag omstreeks vier uur ge raakte te Assendelft een autobus met twaalf inzittenden te water. Voor een ge parkeerde auto haalde de buschauffeur naar links uit waardoor de autobus in de zachte berm kwam, kantelde en in een sloot viel. De twaalf inzittenden, meest schoolkinderen, werden door omstanders uit de bus geholpen. De meesten liepen in min of meer ernstige mate snijwonden op. De uit Broek in Waterland afkomstige conductrice was er het ergst aan toe. Aan benen en gezicht kreeg zij vrij ernstige snijwonden. Het optakelen der bus nam geruime tijd in beslag. De griep is alreeds bij de buren Uit angst, dat ook hij 't moet bezuren, Neemt Papa. met een lach, ,'n TIP VAN BOOTZ" elke dag Van hem mag die angst jaren duren! 'n TIP VAN BOOTZ Inz. de Hr. P. J. T. te Dordt ontv. 1 £1. TIP (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Fritz Kreisler, viool. 7.45 Morgengebed. 8.15 Promenade concert. 9.00 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Kamer-orkest. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Koorzang. 11.00 De Zonne bloem. 11.40 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Piano-voordracht. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Amusements-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Amusements-orkest. 13.45 Gevarieerd programma. 14.00 Metropole orkest. 14.40 Me dische causerie. 15.00 Cantate van Telemann. 16,00 Bijbellezing. 16.40 Sonates van Bach. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Vocaal kwartet. 18.00 Leger des Heils. 18.15 Land- en tuin bouw. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Orgelspel. 19.30 Actueel geluid. 19.45 De R V.D. ant woordt. 20.15 Studio-steravond. 21.30 Familie competitie. 22.05 De vaart der volken. 22.25 Uit Valerius' Gedenck Clanck. 22.45 Avond overdenking. 23.15 Don Quichotte, Strauss. HILVERSUM H, 414.5 M. 7.00. 8.00. 13.00 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 8.55 Van vrouw tot vrouw. 9.00 Pur- cell en Handel. 9.30 Waterstanden. 9.35 Lichte muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeids vitaminen. 19.50 Voor kleuters. 11.00 Platen. 11.45 Uit de wereldpers. 12.00 Trio Hofmees ter. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 In 't spion netje. 12.38 Piano en orgel. 13.20 Avroleans. 14.00 Tuinverzorging. 14.20 Solistenconcert met Willy en Vico la Volpe, cello en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Gevarieerd program ma. 17.00 Klankbeeld „Welkom Vreemde ling". 17.20 Dr. Portielje. 17.30 Voor model vliegtuigbouwers. 17.35 De Kilima's 17.50 Voor de jeugd. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Negro-spirituals. 19.00 Radio-strip. „Kobus Kwint". 19.10 Wetenswaardigheden. 19.45 Balletmuziek „De rode schoentjes". 20.15 Radio Philharmonisch Orkest m.m.v. het Budapest Trio. 21.00 Luisterspel „Mijlpalen". 22.30 Cowboy-leideren. 22.45 „Pijlers van Nêerlands welvaart". 23.15 Toscanini diri geert. Het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten heeft, vooruitlopend op het jaarverslag over 1948, een overzicht gegeven van de totale uitvoer van bloembollen over 1948. Vergeleken bij 1947 valt een vooruitgang te constateren zowel in gewicht als in gelds waarde. Werd in 1947 geëxporteerd 28.959.370 kg. bloembollen ad 70.738.920, over 1948 bedroeg dit 30.843.683 kg ter waarde van 74.470.866. Deze cijfers zijn gebaseerd op gegevens van de Vakgroep, verstrekt aan de hand van de afgegeven uitvoermachtïgingen. Van de belangrijkste exportlanden tonen België, Canada, Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en Zwitserland een stij ging'. In Zweden echter liep de uitvoer terug van ruim 10,6 millioen in 1947 naar 8,9 millioen in 1948. De export besteedt thans bijzondere aan dacht aan de exportmogelijkheden naar het Zuidelijk halfrond. Ook hieromtrent ver schaft het BVS interessante inlichtingen. Het blijkt dat de totaal-export naar de voornaamste Zuid-Amerikaanse staten (Argentinië, Brazilië, Columbia, Uruguay en Venezuela) tezamen circa 681.770, bedraagt (vorig jaar plm. 435.000). In totaal betekent dit echter nog niet eens 1 van de gehele export. Naar Zuid-Afrika, waarvoor men even eens grote interesse toont, bedroeg de ex port dit jaar 1.231.280 (in 1947 1.039.600). Belangwekkende gegevens worden op deze wijze ook verstrekt betreffende de ex port naar de landen „achter het IJzeren Gordijn". De export bedroeg naar: Bulgarije Duitsland (Russ. zóne) Finland Hongarije Oostenrijk Polen Tsj. Slowakije 1948 470,— 43.150,— 581.410.— 59.460,— 337.840,— 52.750.— 811.000.— 1947 2.100,— 207.100,— 425.700,— 83.700,— 174.000,— 59.600,— 814.100,— De export op Duitsland (Amerikaanse zóne) beliep in 1947 slechts 37.800,In 1948 werd dit echter verhoogd tot 920.340,—. Dat men echter nog lang niet terug is op het vooroorlogse peil, blijkt wanneer men weet, dat sinds 1930, toen de verdere uitbreiding van de export stagneerde, de uitvoer nog schommelde om de 45.000 ton (thans ruim 30.000 ton). De inbraken in de bloembollenstreek Manus Oly de schuldige? In 1947 werd de Bollenstreek onveilig gemaakt door een bende inbrekers, die o.a. in één nacht negen verschillende bedrijven te Hillegom met een bezoek vereerden. On danks ijverige nasporingen van de politie vermocht men tot heden niet, de hand te leggen op de daders. In Januari vain dit jaar had weer een serie inbraken plaats, waarbij verschillende zaken in de omgeving van de Molenlaan werden bezocht. Tijdens het onderzoek ont dekte de Hil'legomse politie op een brand kast van de firma Warmenhoven een vin gerafdruk, welke bij identificatie bleek af komstig te zijn van de onlangs op zo sen sationele wijze te Amsterdam gearresteer de inbreker en autobandiet Hermamus Oly. De Hillegomse politie heeft dus een sterk vermoeden, dat Oly ook schuldig is aan de inbraak bij Warmenhoven. Tevens zijn be wijzen voorhanden, dat de overige inbra ken met deze in verband stonden en door dezelfde persoon(en) zijn gepleegd. Hoewel men nog in het duister tast om trent de in brakenreeks van 1947, is, naar de politie meent, de mogelijkheid niet uit gesloten mede gezien de wijze waarop deze misdrijven werden gepleegd dat Oly en zijn handlangers ook hiervoor ver antwoordelijk zijn. In het huidige stadduim van het onderzoek kon men ons echter hier omtrent nog geen inlichtingen verschaffen. TWEE HUIZEN VOOR 1840,— Op een te Bussum gehouden veiling wer den een arbeiderswoning aan de Regen boogstraat te Naarden en een arbeiders woning aan de Wuyvert te Naarden geveild. De huizen brengen aan huur respectieve lijk vier en drie-en-eenhalve gulden per week op. Zij gingen voor 500 en 1000 van de hand. Gecombineerd werden zij voor totaal 1840 verkocht. Te Goor is op bijna 67-jarige leeftijd plotseling overleden de heer J. van Egmond, lid van het hoofdbestuur der Nederlandse Reisvereniging. 's-GRAVENHAGE, 15 Februari De Regeling maakt bekend, dat tot haar leed wezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht •Gesneuveld 21 Januari: Sold. J. .W van de Beek uit Voorst (Geld.). 29 Januari: Serg. J. G. de Geus uit Rot terdam. 1 Februari: Korp. W. Vonk uit Berkel en Rodenrijs. 4 Februari: Sold. G. F. de Bruijn uit Gouda. 6 Februari: Huzaar S. van Bemeveld uit Groenekan (gem. Maartensdijk); Sold. P. G. Boeïjen uit Oss; Korp. B. Bogaart uit Leerdam. 7 Februari: Sold. D. de Bruijn uit Bos koop; le Lt. J. F. S. de Jongh uit Utrecht; Wachtmeester R. Veenstra uit Zwaag- westeinde (gem. Dantumadeel). 8 Februari: Sold. F. H. Klein Gunnewiek uit Lindvelde (gem. Eibergen); Sold. A. Koster uit Aksel (Zeeland); Sold. J. G. Westerhuis uit 's-Gravenhage. 9 Februari: Sold. J. M. Blom uit Eind hoven. 10 Februari: Serg.-majoor P. J. Zijlstra uit Moercapelle. Koninklijk Ned.-Ind. Leger Gesneuveld 23 Januari: Amb. korp. inf. A. Matitahatiwen uit Indonesië. 24 Januari: Jav. sold, le kl. Badoet uit Indonesië; Mal. sold. Marwi Bin Kiwïn uit Indonesië; Mad. serg. inf. Raden Moham- mat Hoesin uit Indonesië; Mad. sold. 2e kl. Atmo uit Indonesië. 25 Januari: Mad. sold. 2e kl. inf. Abdoe- rasit uit Indonesië. 25 Januari: Man. sold. 2e kl. inf. Z. N. Pelangitan uit Indonesië. 26 Januari: Man. sold. 2e kl. inf. J. Man- tiri uit Indonesië: Jav. sold. 2e kl. infie. Soeleiman uit Indonesië; Militie sold. Soe- dang uit Indonesië. 27 JanuariJav. sold. 2e kl. inf. Mat- soem uit Indonesië; Tim. mil. sold. inf. Tampa uit Indonesië. 28 Januari: Amb. sold. 2e kl. inf. Patti- kawa uit Indonesië; Mad. sold. 2e kl. inf. Satim uit Indonesië; Jav. sold. Soepona uit Indonesië. Overleden t.g.v. oorlogsverwonding op 17 Januari: Man. korp. inf. B. S. Mawejkere uit Indonesië. Kellner door late klant neerge slagen en beroofd van f 2000.— Dinsdagavond is een 63-jarige kellner in een café aan de Martelaarsgracht te Am sterdam het slachtoffer geworden van een roofoverval. Toen hij op het punt stond de zaak te sluiten, kwam er nog een klant, die een glas bier wilde hebben. De kellner liet na enig heen en weer gepraat de klant binnen. Het enige dat de kellner zich thans nog weet te herinneren is dat hij een harde klap op zijn hoofd heeft gekregen. Hij is korte tijd later gevonden door een kokkin, die op de bovenverdieping van het café woont. De kellner bleek beroofd te zijn van 2000. Hij kon de politie geen signalement van de dader geven. Vermoe delijk is hij met een zandzak neergeslagen, want zijn haar zat vol zand. Valsemunter in Zandvoort gearresteerd Hij was in België tot 15 jaar veroordeeld Rechercheurs uit Amsterdam hebben in Zandvoort gearresteerd 'n 37-jarige expert in assurantiezaken, die daar ondergedoken was, nadat hij in België bij verstek tot 15 jaar dwangarbeid was veroordeeld wegens het vervaardigen van valse 500 franc-bil jetten. De expert G. P. die de Nederlandse natio naliteit bezit, heeft geprofiteerd van het feit, dat een agent van politie, die bekend was met zijn aanwezigheid in Zandvoort, meende, dat in Nederland niet opgetreden kon worden tegen iemand, die in België veroordeeld was. Tijdens een cursus voor de politie kwam dit onderwerp ter sprake en werd het de agent duidelijk dat in een dergelijk geval de beslissing bij een Nederlandse rechtbank ligt. P. had zich „officieel" in Zandvoort ge vestigd. Hij is ter beschikking van de officier van justitie te Haarlem gesteld. Amerikaanse journaliste in telefooncel opgesloten Benevelde Maastrichtenaren hielden haar voor een spionne Na afloop van de herdenking op het kerkhof Margraten op 30 Mei van het vorig jaar gaf een Amerikaanse verslaggeefster haar verslag telefonisch naar Amsterdam door. Zij maakte daarbij gebruik van een telefooncel in een café te Maastricht. Drie bezoekers, die veel te diep in het glaasje hadden gekeken, meenden dat de journaliste, die in gezelschap was van een lid der Poolse legatie, een Russische spion ne was. Het drietal belette haar de tele fooncel te verlaten. Bij het handgemeen dat hierbij ontstond, liepen het Poolse lega tielid en de journaliste een blauw oog op. Tijdens de vechtpartij had iemand de politie gewaarschuwd, die met een overval wagen arriveerde en de drie aanvallers arresteerde. Beschuldigd van vrijheidsberoving moes ten de drie Limburgers, een kellner, diens vrouw en een deurwaardersklerk zich thans voor de rechtbank te Maastricht ver antwoorden. De officier van justitie eiste tegen de kellner een maand gevangenisstraf, tegen diens vrouw en tegen de klerk ieder twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en een boete van 50. LAATSTE NIEUWS Over de griep-epidemie Slechts een paar druppels ODOL MONDWATER behoeden ook U tegen de ergste gevolgen van griep. (Adv.) Bakker verkocht roomsoezen met paratyphus-bacillen In hoger beroep stond Dinsdag voor de Arnhemse rechtbank terecht de banketbak ker W. van M. te Arnhem, die in September 1946 eendeneieren had verwerkt in deeg voor roomsoezen, waardoor deze werden besmet met paratyphus-bacillen. Het gevolg was dat een meisje, 'het doch tertje van een van zijn knechten, door het nuttigen van zulle een roomsoes was over leden. Ongeveer honderd mensen waren ziek geworden, ook de balde er zelf. De officier van justitie zei-de in zijn requisitoir, dat hij destijds verdachte dood door schuld ten laste had willen leggen, doch de ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie had de zaak reeds aangebracht bij het kantongerecht. De kantonrechter sprak destijds de bakker vrij op formele gronden, nadat de ambtenaar zes maanden hechtenis had gevraagd. De officier kon met dit von nis niet accoord gaan. Hij noemde de han delwijze van verdachte onverantwoordelijk en zou gevangenisstraf hebben geëist, om dat hier feitelijk dood door schuld ten laste had moeten worden gelegd, als het feit niet reeds bijna 2V2 jaar geleden was gebeurd. Hij eiste 500 boete. De verdediger- was van oordeel, dat zijn cliënt reeds voldoende werd gestraft. Zijn zaak is zes weken door de politie gesloten geweest. Zelfs zijn bakkerswagens mochten niet op de weg komen. Toen hij weer mocht openen, bleek zijn zaak verlopen te zijn. Paardensport Vereniging Haarlemse Manége De vereniging „De Haarlemse Manége" houdt Donderdagavond in de Manége een dressuurwedstrijd, om de Breitenstein-cup. Er zijn twintig combinaties gevormd, waar onder verschillende uitstekende uit Amster dam. Kolonel Higley zal als jury-lid fun geren. Zaterdagmiddag wordt in het wandelbos ,Groenendaal" een cross-country gehouden, waarvoor twintig deelnemers zijn inge schreven. Cricket Derde dag van de testmatch Aan het eind van de derde dag van de vierde testmatch tegen Zuid-Afrika had Engeland een voorsprong van runs met 7 wickets in handen. De wedstrijd eindigt vandaag. Na het totaal van 379 in de eerste Engelse innings scoorde Zuid-Afrika 257 runs voor 9 wickets, waarna gesloten werd. De score van Engeland in de tweede innings is 196 voor 3. Len Hutton is 111 not out. Voetbal Rode Duivels—Zwaluwen Op 1 Maart („Mardi Gras") zal te Gent dc jaarlijke wedstrijd tussen de Rode Duivels en de Zwaluwen worden gespeeld. Voor de ontmoeting zijn de volgende Ne derlandse spelers uitgenodigd: Doel: De Munck (Sittardse Boys). Achter: Möring (Enschedé) en Albers (Vitesse). Midden: Van Schijndel (SW), Kroon (Feijenoord) en Wimmers (Blauw Wit). Voor: Köneman (SW), Van Dijk (Ajax). Brandes (Feijenoord), Timmermans (ADO) en Clavan (ADO). Reserves zijn: Van der Bijl (Feijenoord), Everse (Neptunus), Remmers (BW) en Schaap (Gooi). Oostelijke combinatie speelt in Haarlem De samenstelling van de Oostelijke combi natie, welke 27 Februari te Haarlem zal spelen tegen een Westelijke combinatie, is als volgt: Doel: Spanjaard (SCH). Achter: Duim (Zwolse Boys) en Busscher (Enschedé). Midden: Bruggenkamp (Hengelo), Jonker (AGOW) en Vogelenzang fZAC). Voor: Beumer (AGOW), Stegeman (Zwol se Boys), Pezy (Heracles), De Weerd (Wage- ningen) en Reysoo (PW). Reserves zijn: Brand (Go Ahead), Absen (Hengelo), Klaver (Ensched. Boys) en A, Kolkman (Go Ahead). Möring is in het Oostelijk elftal, dat in Nijmegen speelt, als rechtsachter opgesteld, Dat is geschied op wens van de technische commisie van de KNVB. Stormvogels speelt Zondag niet tegen Volewijckers Om de achterstand van 't Gooi en ADO niet te vergroten en de spanning voor de tiende en elfde plaats te laten bestaan, is de voor Zondag vastgestelde wedstrijd Stormvogels Volewijckers uitgesteld, 't Gooi speelt in Rotterdam tegen Xerxes en ADO ontvangt Ajax. HFC ONTMOET WA. Zondag 20 Fe bruari speelt HFC een vriendschappelijke wedstrijd tegen WA (Amsterdam), kam pioen van de derde klasse C. Schaken Volewijckers won Kennemerland-tournooi De winnaarsfinale van het Kennemerland- jubileum schaaktournooi was een Amster damse aangelegenheid. Lange tijd bleef de score blank bij de strijd tussen Blauw Wit en Volewijckers I, doch tenslotte legde laatst genoemde vereniging met een 64 overwin ning beslag op de beker. Even spannend verliep de strijd om de 3e en 4e plaats van de winnaarsgroep tussen Johez en Kennemerland. Hoewel Kennemer- land in den beginne de leiding had, beslisten de sterke kopborden de strijd ten gunste van Johez. De uitslag was 64. In de verliezersgroep werd RCH winnaar, door de laatste wedstrijd tegen Kennemer land II met 64 te winnen. Ook hier ging aanvankelijk de strijd gelijk op, doch de arbitrage van de afgebroken partijen be sliste ten gunste van RCH, Hoewel Haarlem de strijd tegen Vole wijckers II verzwakt inging, behaalde het toch een overwinning. „Volewijckers" dat er een volledige schaakafdeling op na houdt was vrijwel met het 3e tiental uitgekomen, daar het tweede tiental een competitiewed strijd had te spelen. Het werd de grootste overwinning uit het tournooi 91. Na afloop reikte de heer A. Heimig, voor zitter van de voetbalclub Kennemerland, de prijzen uit. Boksen J. Brouwer bokste zijn vijftigste partij De Haarlemse Boksclub De Ring hield Dinsdagavond in het Gemeentelijk Concert gebouw nationale bokswedstrijden, waarvoor echter maar geringe belangstelling bestond. Er werd over het algemeen slechte sport ge boden. Vooral aan de partijen voor de pauze was niet veel bijzonders te genieten. De partij DiepenbrinlcFormanoy maakte hierop wel een uitzondering en eindigde na een hard en goed gevecht onbeslist. Na de pauze werd er meer genoten. De Haarlemmer J. Brouwer vooral bokste een goede partij tegen Walrave en won verdiend op punten. Voor deze partij werd Brouwer gehuldigd, want hij bokste zijn vijftigste wedstrijd. De beste partij van de avond was die tussen de half zwaargewicht kampioen van Neder land, W. Schagen en F. van Ingen, welke door eerstgenoemde verdiend werd gewonnen. Schagen won tevens de stijlprijs. De uitslagen luiden: J. v. d. Zee, De Ring, Amsterdam w. o. p. van J. C. Antonisse, De Ring, Haarlem; J. Diepenbrink, DAB, Am sterdam onbeslist tegen J. Formanoy. Cor beth, Amsterdam; H. Govei-s, De Ring, Haar lem w. o. p. van B. Burger, DAB, Amsterdam; G. H. van Essen, Bruggink, Haarlem w. o. p. van R. Renes BBC, Bussum; A. Visser, De Ring, Haarlem wint door opgave van J. Theebe, BBC, Amsterdam; J. Pastor, Corbeth, Amsterdam w. o. p. van Willegenburg, Van Oosten, Hilversum; Zwaan, Amsterdam, w. o. p. van C. In de Berken, Euereka, Amster dam; J. Maarleveld, Corbeth, Amsterdam w. o. p. van J. Alles, Bruggink, Haarlem; J. Brouwer, De Ring, Haarlem w. o. p. van L. Walraven, DAB, Amsterdam; A. v. d. Velde, Corbeth, Amsterdam w. o. p. van H. Anto nisse, De Ring, Haarlem; W. Schagen, Cor beth, Amsterdam w. o. p. van F. van Ingen, Euereka, Amsterdam. VAN DAM WON VAN CHAMBRAUD. De Nederlandse middengewicht-kampioen Luc van Dam behaalde Dinsdagavond in de Dierentuin te Den Haag een overwinning op de Fransman Gaston Chambraud. Na de ringarts te hebben geraadpleegd, staakte de scheidsrechter het gevecht in de vijfde ronde in het voordeel van de Nederlander. Giel de Roode werd op punten geslagen door de Fransman Omar Le Noir. Het ge vecht ging over 10 ronden. 44. „Ik.... éhjullie.stotterde stuurman Stomp, die lijkbleek geworden was en met zijn knieën stond te klapperen als de rutel van een vuilnisman. Maar de walvis liet hem geen tijd. „Vraag aan je stuurman wat er van de kapitein geworden is! Laat hij het ver tellen als hij durft!'' galmde de walvis. Lang zamerhand vergaten de mannen hun angst en de stuurman zag zich omringd door vragende en beschuldigende gezichten. „Ga mee," fluis terde Lummel, die vlak achter hem stond, „het gaat mis. we moeten hier vandaan zien te komen." Hij trachtte stiekum achteruit te schui felen, maar de matrozen gingen dreigend om het tweetal heen staan. „Grijpt hen." galmde de walvis, „ja, ook de harpoenier. Zij hebben de kapitein opgesloten en willen hem hier laten omkomen!" Aan alle kanten ging nu een drei gend gemompel op. „Schurken!" klonk het. SchavuitenZeg onswat je met de kapitein gedaan hebt!" Overal dreigden gehulde vuisten én de woedende gezichten van de matrozen voorspelden weinig goeds voor de twee boos doeners. i iieuwe „The Way Ahead quarterly w- nomie review. (Uitgave vanT Stichting „Bouw" te hage). Tweede jaargang n0. j Het kwartaalschrift „The Way Ahead" tijdschrift dat bestemd is om het buiteni» over ons land en zijn overzeese gehipt i voor te lichten en de NederlandselïS artikelen te propageren, is zijn tweede if gang ingegaan. Het nieuwe nummer u-af' voor J. F. Doev-e een suggestief utelhM tekende, is verschenen onder de svmbol naam „Setting the house in order"- het een overzicht van de prestaties, 'die in Nederlandse wederopbouw werden en u, den bereikt, bevat onder meer beschouwf' gen over de voornaamste bouwmateriaWf stedebomv en trekt vergelijkingen mei l i geen elders m West-Europa op het t,& van de bouwkunde wordt verricht Alc ,Hr,i is het tijdschrift zowel in redactioneel ai illustratief opzicht zeer goed verzoreri n opmaak is bijzonder aantrekkelijk en de''Ja advertenties in vierkleurendruk die ti,« de tekst zijn geplaatst voldoen voor het ovf grote deel aan de hoogste eisen van reelat en aesthetiek. „The Way Ahead" geniet de medewerkt van de Ministeries van Economische Zak» Buitenlandse Zaken, Wederopbouw en Vnit?' huisvesting. Het tijdschrift wordt - int Engelse taal in 52 landen in elk ft! werelddelen verspreid. uer Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS HAARLEM (Adv.) Zwemmen Zwemcompetitie voortgezet Onder leiding van DWR is de zwemcom. petitie in het Sportfondsenbad voortgezet met de vierde ontmoeting. Als steeds heerst» er veel spanning. Speciaal was dit het geval met het nummer 100 meter rugslag damej waarop enkele zwemsters goede prestaties leverden. De uitslagen waren als volgt: 66 2/3 m. borstcrawl adspiranten jongens: 1. B. Dinkle (Haarlem) 45.9 sec.; 2. F Mi. chelse (HVGB) 46.3 sec.; 3. F. Erkelen (HPC) 47.7 sec 100 m. rugslag dames: 1. J. Wisker (DWR) 1 m. 24.6 sec.; 2. J. van Waard (DWR) l m 24.7 sec.; 3. N. Kint (VZV) 1 m. 25.4 sec. 100 m. borstcrawl heren junioren: 1 W Geurtsen (HPC) 1 m. 6.4 sec.; 2. P. Smit (HPC) 1 m. 6.6 sec.; 3. J. Hoekstra (HVGB) 1 m. 6.7 sec. 5 x 66 2/3 m. borstcrawl estafette dames: L DWR 4 m. 9.3 sec.,- 2. Zwemclub Haarlem! m. 17.5 sec.; 3, HVGB 4 m. 23.7 sec. 3 x 66 2/3 m. wisselslagestafette heren je- nioren: 1. HPC 2 m. 21.5 sec.; 2. HVGB 2 r. 23.8 sec.; 3. DWR 2 m. 26.8 sec. De stand van de zwemcompetitie is thans als volgt: Dames: DWR 1364.4; DWT 1433.!; Zwemclub Haarlem 1444.9; HVGB 1461.7- VZV 1501; HPC 1546.9 punten. Heren junioren: HVGB 602.2; HPC 610.8: Zwemclub Haarlem 611.3; DWR 619.3; DWT 656.3 en VZV 707.5 punten. Adspiranten: HVGB 655.4; DWT 690.6; DWR 697.4; HPC 714; Zwemclub Haarlem 715.4 en VZV 791.2 punten. De volgende en tevens laatste wedstrijd van de zwemcompetitie van kring Haarlem zal op Vrijdag 11 Maart in het Sportfondsen- bad worden gehouden. De leiding berust bij de R.K. Zwemvereniging „De Watertrappers". Bloedtank. Johanna Gast, een 41-jarigt bloedgever uit Essen, die het leven ge red zou hebben van 1256 mensen, heeit zich naar thans bekend wordt, op 6 Februari aldaar opgehangen. Medici noemden deze man de „bloedtank van Europa", omdat hij in minder dan twee jaar 1279 maal bloed gaf tot een totaal van 565 liter. Op 6 Februari huurde hij im Essen een kamer en werd dood aan getroffen toen zijn hospita hem het eter. wilde brengen. (U.P.) Retour. De Amerikaanse journaliste an schrijfster Anna Louis, die verschillen de zich in Rusland afspelende novelle geschreven heeft, is door de Sovjet- Russische veiligheidspolitie gearresteee, beschuldigd van spionnage en activiteit tegen de Sovjet-Unie. Zij zal spoedig UÏ de Sovjet-Unie gezet worden. Sneeuw. Door zware sneeuwval en sneeuw, stormen zijn 54 Turkse dorpen in hel Oosten van het land geïsoleerd. Wolven doen aanvallen op schaapskudden. Proces. In Praag is een proces begonnen tegen negen bedienden en kleine hance- laren, die er van worden beschuldigd m contact te hebben gestaan met „agenten van de buitenlandse reactie". Zij woe den beschuldigd van hulp aan personen, die het land willen ontvluchten, ver spreiding van anti-nationale vlugschrif ten en beraming van aanslagen op po.i- tieke leiders. Er zou o.m. een pak vlug schriften naai- de bisschop van Nitra, w Slowakije, zijn gezonden. Kolentram. In Berlijn is Dinsdag officieel medegedeeld, dat men in de Frans sector van Berlijn kolenlagen heeft aan- getroffen. De eerste laag werd op onge veer 45 meter diepte bereikt. De kolen zijn „vast" en schoon en kunnen zowe, voor industrie als voor de huishouding gebruikt worden. Men verwacht Wjj dagelijkse productie van 1500 ton. «e vervoer van de kolen naar de stad zal met de tram geschieden. Bekentenis. Li Tsoeng Yen, de waar nemende president van de Crimes republiek, heeft zich via de radio w „alle ambtenaren en militairen van heel China" gericht. Hij drong aan op administratieve hervorming, ritroeuns van corruptie, alsmede uitschakeu s van onbekwame elementen en verö dat het land „overeenkomstig de wen sen van het volk" zal worden bestuif- „De critiek, die op ons geoefend woro. als zouden wij omgekocht en 1 lcwaam zijn, is maai- al te gegrond ai Yen. Hij vermeed duidelijk zijn sita punt betreffende de vredesondeihanw- lingen met de communisten te veruu - Antwoord. De „Oostelijke" biirgemeester in Berlijn, Friedrich Ebert, L kort op uitnodiging van het Kie een bezoek aan Moskou brengen, meldt de onder Franse controle staar Kurier". Men ziet dit als „een Russw- antwoord" op het bezoek van de telijke burgemeester Reuter aan co Niet voor export. Het Amerikaanse nisterie van de Luchtmacht heeIf;r. teren medegedeeld, dat er geen bommen uit Amerika zijn zult' er ook geen plannen bestaan on\*u-> te doen. Het ministerie verklaart® naar aanleiding van berichten, - perforten, die voor het vervoer bommen zijn uitgerust, zich DU Engeland gestationneerde Amen* B-29 toestellen zouden voegen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2