Tevredenheid over Velsens begroting, maar desondanks diverse vragen Drie levens WOENSDAG 16 FEBRUARI 1949 IJMUIDER COURANT VRAAG EN ANTWOORD Hoop op goedkeuring van het herbouwplan en ferm antwoord op „annexatie-geruchten" -et it liet rapport over het en- l der Velsense begroting: voor de"° hPt antwoord van Burgemees- f"ub,icalie vrij- Vn Wii ontlenen aan dit docu- gegevtn. diverse belangwekkende 'AitaP» "EVat' het V0l8ende: verzoek van de raadsleden, om 0 ec' -i-.. elnomonp hpsrhnnwin- bii hE' hopenbare behandeling de spre- s'" ^i«orde WUoting te bepalen, heeft de verklaard, dat hiertegen geen burgemee was 0Ver het algemeen h'Vwaardering voor de overzichtelijke "ISii., der begroting, hoewel de samenste v00rtaan ook een tïaat opgenomen wordt, waarin de voor late verschillen tussen de ramings- en aaaijfsrs is opgenomen en een ander dat het voor- a 7iilk een juist inzicht in de begro- w0°r7-lf verschafte, waarnaast verschillen- ■ni£ hun voldoening over het feit, dat jje begroting sluitend was en er 75 000,- 06 U d rvv-rione uitgaven voorkwam, "Se dezer leden opperden zelfs de JSe» van een nog ruimere begro- 2 wanneer men bij de raming der diver- nnwanestposten meer had gelet op de i sut bekende rekeningcijfers. Ter iliustra- werd gewezen op de 190 opcenten op 1 hoofdsom der grondbelasting voor ge- bouwde eigendommen en de 125 opcenten de personele belasting, waarvoor eerder i toeneming dan een daling wordt ver- f* zodat wellicht de opbrengst ver hoven'de raming uit zal komen. B en W antwoordden hierop, dat de ra ra'. dient te geschieden aan de hand van 4 oVaaf, die de Inspecteur der belastin- Verstrekt: een opgaaf, welke bij het Stellen der begroting nog niet ontvangen A Us dit cijfer bekend is, loopt het bedrag niet erg uiteen met dat van de raming. Twee leden spraken er voorts hun vol doening over uit, dat dank zij de rijksmaat regelen de financiële positie van Velsen aanmerkelijk verbeterd is en zij hoopten, dat de overheid op de ingeslagen weg voort ral mogen gaan, hoewel een voorzichtige gemeentelijke politiek in reserve gehouden moet worden, temeer daar de lasten wegens de wederopbouw deze voorzichtigheid zon de: meer wettigen. Tenslotte werd de wens uitgesproken, dat de gemeente voor 1949 de bijzondere uitkering op 650.000— zou binnen brengen, zulks in redelijke verhou ding tot het inwonertal der gemeente, dat door de evacuatie nog steeds nadelige con venties oplevert voor de rijksbijdragen. Voorts werd de opmerking gemaakt, dat een voorzichtige financiële politiek voor komen kan, dat, zoals in 1935 direct een aanval op de salarissen moet worden ge daan en van een andere zijde werd de mening uitgesproken, dat de rijksuitkering te laag is en de aandrang van de landelijke overheid op een snelle aflossing van de oude tekorten te zwaar. In dit verband vroeg men B. en W. of zij het niet noodzakelijk achtten, om op het gebied van de gemeente-' Hjte huishouding een meer zelfstandige wütiek te voeren, waarop het college mee deelde. dat de financiële gemeentepolitiek werd uitgestippeld, voor de circulaire daar over van het departement afkwam, zodat bezwaarlijk kan worden staande gehouden, da! Velsen geen zelfstandige politiek zou ïceren. Nog geen lager schoolgeld In antwoord op desbetreffende vragen werd door het college meegedeeld, dat de gemeente zich niet de weelde kan veroor loven, de inkomsten te verlagen: het schoolgeld zal bijvoorbeeld niet eerder kunnen dalen, dan wanneer er een blijven de verlaging voor de toekomst in het uit- kan worden gesteld, zoals ook uit de begeleidende brief bij de begroting moest worden geconstateerd. Hier moet echter bü opgemerkt worden, dat de regering heeft doen blijken de schoolgeldheffing voor het lager onderwijs nader te willen bezien. Huizenbouw: meer dan men durfde te verwachten Er was veelal waardering over de voortgang van de woningbouw in de gemeente: „er is meer van terechtgekomen dan men heeft curven verwachten" aldus enige leden, hoewel men met enige angst de toekomst !P financieel gebied tegemoet zag, als de gemeente 10% van het niet rendabele deel «ijgUe dragen, waarop B. en W. hun attentie op dit punt kenbaar maakten. Een lid adviseerde er voor te waken, dat DU>dige woningtype niet al te veel meer wordt bijgebouwd: het particulier •jUüatief zal ongetwijfeld met andere mo rtel uit de bus komen en de gemeente- 'cningen komen dan leeg te staan. e, c°Ueee repliceerde hierop, dat het ïi!?1' van en *n deze 's» zoveel *n hallden van de be krijgen om speculaties te Nomen, waarmee echter niet gezegd tl f eat daarmee het particulier initia- iL, ideld wordt: in Velserbeek en urn staan voorbeelden te over. Bouwvolume voor 1949 en het Vissersdorp i op vragen over het bouw- C2Voor 4949 werd verteld, dat Velsen Cfl&woToe0p ^2.627 kubieke meter voor i» 360 huizen, waarnaast door de een «-«f Werd aangeraden te rekenen op kvhiït ng tot 572 woningen (60.764 ,Pm.ne. me'er extra). Bovendien mag cle 5? r,ekenen °P 26.756 m3 voor wo- Stv6] meer dan 400 m3 inhoud. De Vi«l, i de plannen voor het v- orp in IJmuiden in de weg' staan, vooral voort uit het feit, dat de meerverdiepingen-bouw vergezeld van een gunstig advies der Gedeputeerden naar de Rijksinstanties zijn doorgezonden, zodat het vertrouwen gewettigd is, dat de goedkeu ring nu niet lang meer op zich zal laten wachten. Voorts werd er nog gevraagd, of B. en W. kunnen meedelen, wat de regering voor heeft met wat men noemde ,,haar bezuini gingswoede op de huizenbouw en ons plan". Het aesthetische van het bouwen kwam eveneens op het tapijt bij wijze van critiek op de ongelijke huizenbouw aan de Broek- bergenlaan in Santpoort en de nieuwe Burgemeester Rambonnetlaan in IJmuiden. B. en W. toonden zich over het algemeen eens met de opvatting, dat gelijkwaardige woningen zoveel mogelijk bij elkaar horen, maar volgens het college kunnen er zich toch omstandigheden voordoen, die afwij king noodzakelijk maken. Klaarheid over „annexatie van Velsen-Noord". Een mogelijke annexatie van Velsen- Noord door Beverwijk kwam eveneens ter sprake en er werd door een der leden op aangedrongen, dat suggesties In die richting door instanties in Beverwijk uit de wereld zouden worden geholpen; Velsen-Noord behoort volgens dit lid bij de gemeente en de gemeente moet tonen, dat zij prijs stelt op het behoud ervan. Een ander lid vond een samenvoeging van de beide gemeenten echter nog niet zo irreëel. B. en W. noemden het artikel van een in Beverwijk verschijnend blad over deze materie „tendentieus geschrijf' en zij be loofden niet, dat de vraag tot welke ge meente Velsen-Noord behoort zelfs maar in overweging genomen hoeft te worden. Als Uw tabakskaart verloren ging. Naar aanleiding van een recente publi catie over de mogelijkheid, om bij verlies van de oude tabakskaart toch een nieuwe te krijgen hebben wij bij de Velsense Dis- tributiedienst geïnformeerd, of er hierover reeds een regeling getroffen is. De heer P. Waardenburg, directeur, deelde ons mede, dat cle gedupeerden er in elk geval voor moeten zorgen, dat zij nog deze week het verlies van hun tabakskaart bij de politie aangeven, waarna er een verdere regeling mogelijk wordt. Velsen-Noord Frits de Ruyter bij „Suomi" Het is van de athletiekvereniging „Suo mi" ongetwijfeld een goede gedachte ge weest om door middel van een lezingavond aan de leden en belangstellende athletiek- vrienden gelegenheid te bieden wat dieper door te dringen in de ervaringen van de laatste in Londen gehouden Olympische Spelen. Hiertoe waren in het Statenhuis aan de Zeestraat te Beverwijk uitgenodigd de he ren P. C. Tissot van Patot en de bekende Nederlandse athleet Frits de Ruyter, die beiden de Spelen bezochten en van wie de laatste tot de Nederlandse athletiek- ploeg behoorde. Het eerste gedeelte van de avond werd in beslag genomen door een vertoning van eigen filmopnamen, die een prachtige kijk gaven op de athletiekverrichtingen in het algemeen en van de Nederlandse ploeg in het bijzonder. Vervolgens bracht Frits de Ruyter met veel smaak zijn indrukken naar voren. Zijn bezoek aan het Engelse koningshuis had een onvergetelijke indruk gemaakt, maar nog meer belang had Frits de Ruyter de wijze, waarop de Engelsen de sport in hun opvoeding betrekken, ingeboezemd. Alles bijeen was het voor de Suomi- familie niet alleen een prettige, maar ook een zeer nuttige avond. Speeltuin „Kindervreugd" De speeltuinvereniging „Kindervreugd" is, dank zij een onderlinge gezellige avond van enige buurtgenoten, een illusie rijker geworden. De toestand van de speeltuin en het speeltuinwerk kwam hier ter sprake. Onder meer werd gezien naar de zandbak, die zo volkomen zonder zand is geraakt, dat deze aanvulling van nieuwe grond dringend nodig heeft. De heer J. Scholten bood spontaan-aan een auto prachtig duin zand te brengen en de heer IJ. van Amers foort wilde dit zand wegkruien, wat in middels gebeurd is. „KETTY JOKT NOOIT". De toneelvereniging „Advendo" zal op Zaterdag 19 en Zondag 20 Februari, onder regie van de heer F. Hunsche, in het Pa- tronaatsgebouw een klucht in drie bedrij ven opvoeren, getiteld: „Ketty jokt nooit". „I.E.V." organiseert veldlopen in Velserbeek De R.-K. sportvereniging „I.E.V.", die met haar athletiekafdeling de vorige week een bijzonder resultaat boekte bij de in Leiden door „Bataven" georganiseerde veldlopen, doet nu wederom van zich spre ken. Teneinde aan de nog jonge athletiek afdeling, die reeds over goede krachten beschikt, na een inwendige opbouw wat meer bekendheid te geven, heeft zij de or ganisatie van een voorjaarsveldloop aan gevraagd. Met toestemming van het Velsense ge meentebestuur zal I.E.V. in Velserbeek op Zondag 6 Maart als gastvrouwe fungeren voor deelnemers aan de veldlopen om het kampioenschap 1949 van 't district Noord holland der Kon. Ned. Athletiek Unie. Deze veldlopen zullen bestaan voor de senioren-kampioenschappen uit een af stand van 5000 m. en voor die der junioren uit 2500 m. Voorts is nog toegevoegd een loop over 3500 m. voor C- en D-klassers. Nieuwbouw breidt zich uit De heer H, Ribberink, aannemer te Soest, welke als eerste bouwer van de opbouw en uitbreidingsplannen een groot aantal nieuwe woningen in de „Meerweiden" te Velsen-Noord deed verrijzen, is begonnen met de uitvoering van de door de „Mekog" verstrekte opdracht tot het bouwen van de onlangs gegunde 48 dubbele woningen aan het Stratingplantsoen. Aan het Noordwestelijke deel van deze weg, nabij de Hoogovenspoorweghalte, is een aanvang gemaakt met het uitzetten van de funderingen. IJmuiden De kunst om in de winter de zomer te proeven De vrouw van 1949 mag moderne opvat tingen hebben, het oeroude huishoudelijke gevoel is daarbij niet verloren gegaan. Zij waren in grote getale naar het Patronaat gekomen, om zich te laten inwijden in de geheimen der diepvriesmethoden. De heer Bosma en mejuffrouw Mekel hebben de dames een zeer interessante uit eenzetting gegeven van de nieuwe conser- veermethode, die ook al weer niet zo heel nieuw blijkt te zijn, want reeds ten tijde van Cleopatra werd de vriesmethode, zij het in langzamer tempo, toegepast. Toen hield men zich echter nog niet met vita- minenproblemen op. Vitamine C, dat in helgekleurde vruchten en groenten zo rijkelijk aanwezig is, zo vertelde mejuffrouw Mekel kan niet tegen verhitting, noch tegen zuurstof uit de lucht. Het blijft echter volkomen bewaard bij snelle bevriezing. Wie derhalve snelvries- producten bereidt, tenminste op de juiste manier, brengt in de winter de zomer in het gezin. Het is, zo merkte de heer Bosma op, een betrekkelijk nieuwe industrie, die nog in een beginstadium verkeert, maar, zo vervolgde hij, „wij geloven aan diepvries". Na de keurig verzorgde kookdemonstra tie, die mejuffrouw Mekel gaf en na de uiterst leerzame explicatie, zijn we over tuigd dat vele dames hem dit zullen na zeggen. „Die Rooiroks" weer op de planken „Die Rooiroks", het muziekensemble van de Christelijke Jongemannen Vereniging ,,'t Mosterdzaadje" geven op Maandag 21, Dinsdag 22 en Woensdag 23 Februari een uitvoering in het gebouw voor Christelijke Belangen aan de Enschedéstraat. Onder leiding van de heer Joh. Ottens zullen zij een gevarieerd programma ten gehore brengen. „Ons huishoudboekje" Op Vrijdag 18 Februari organiseert de Katholieke Arbeiders Beweging, kring IJmuiden, een praatavond in het Katholiek Verenigingsgebouw aan de Kericstraat. De districtsbestuurder van de K.A.B., de heer A. van der Veldt, zal een korte inleiding houden over „Ons Huishoudboekje", waar na ruimschoots gelegenheid zal gegeven worden om van gedachten te wisselen. De „Nowico's", die reeds eerdei' hun medewerking verleenden, zullen ook nu weer de muzikale omlijsting verzorgen. Agenda voor Velsen en UmiuSdeiBi WOENSDAG ie FEBRUARI. Thalia, 8 uur: „Kreten in de nacht". Rex, 8 uur: „Conchita". Spreekuur Wethouder van Onderwijs: 45 uur. DONDERDAG 17 FEBRUARI. Thalia, 8 uur: V.A.R.A. propaganda- avond. Rex: Culturele Vereniging Velsen: Max Croiset met „Muizen en mensen". Spreekuur Wethouder van Sociale Zaken: 9—12 uur. De „Vulkaan" barst los in een ovatie voor Daan Hooykaas c.s. Toen de Luitenant ter Zee der derde klasse, F. Mannaerts, Dinsdagavond in het Patronaatsgebouw de „Jannen" van de „Vulkaan" vertelde dat achter het groene textiel het gezelschap van de bekende klein-kunst-artist Daan Hooykaas klaar stond om hen onder de titel: „Licht en luchtig" een paar gezellige uren te bezor gen, zat de stemming er eigenlijk al in. Daan Hooykaas heeft zijn publiek niet teleurgesteld. Zijn sappige liedjes over zijn kortelings gehouden tournée door Indonesië leverden verscheidene bewijzen van zijn originaliteit en voordrachtkunst. De confé rence was al evenzeer ontbloot van cliché-plezier en zijn vlotte manier van optreden ontlokte dan ook steeds een wel verdiende ovatie. De overige artisten die zich deze avond beijverd hebben het de marinemannen naar de zin te maken, waren allen uit het goede hout gesneden en bleken heel wat in hun mars te hebben. „De twee spelbrekers", twee jongens en een guitaar, kwamen met een keur van songs voor de dag en de wijze waarop zij hun muzikale en vocale vondsten brachten, dwongen een daverend applaus en het nodige respect af. Les deux Pico's, het bekende accordeon duo gaven enige gezellige melodieën ten beste die door de zaal enthousiast werden meegezongen. De danseres Daisy Renard oogstte even eens een enorm succes en of dat nu te wijten was aan haar charmante verschij ning of aan de knappe uitvoering van het geen zij voor het voetlicht bracht, zeker is dat zij zich mocht verheugen in een geweldige bijval van de zaal. Aan Koos Vermeulen, de pianist van het gezelschap, is zeer zeker een groot deel van het succes van de avond te danken. Hij toonde zich een uitstekend begeleider en werd dan ook hartelijk door de Jannen toegejuicht. Daan Hooykaas en zijn gezelschap heb ben de Vulkaan-bemanning een zeer ge noeglijke avond bezorgd die zij zeker niet licht zullen vergeten. Jubilaris bij de Hoogovens De heer A. J. Oosterman vierde bij de Koninklijke Nederlandse Hoogovens Staalfabrieken N.V. te IJmuiden zijn vijf en twintig jarig jubileum. De huldiging vond plaats in het schaftlokaal van de werkplaats der Mekog, waar de heer Oos terman thans werkzaam is als draadsplitser en vulcaniseerder. De heer A. Smit, bestuurslid van het Jubileumfonds, was de eerste spreker. Hem was de taak opgedragen om.de cadeaux te overhandigen, van welke taaie hij zich met een hartelijke toespraak kweet. De heer H. v. Look, chef van de werk plaats, roemde de jubilaris als een des kundige takelaar die niet alleen over grote kennis van dit vak bezit, maar ook op velerlei ander gebied andere werkers naar de kroon steekt. Ir. W. Bakker, bedrijfsleider van de Mekog, zeide o.a. „Nu ik u zo hier op het podium zie zitten, valt het mij op, dat u in al de jaren dat ik u ken niet verandert bent. U bent jong gebleven, u hebt de eeuwige jeugd en ik mag dit, geloof ik, wijten aan de grote rust en prettige sfeer die van u uitgaan". De heer Bakker ver eerde de jubilaris met het gedenkboek en het getuigschrift der Maatschappij. De heer R. v. Aalst, de oudste arbeider van de Mekog, was sterk ontroerd toen li ij zijn vriend en collega Oosterman hulde kwam brengen en dank zeggen voor de medewerking en vriendschap die hij in zijn leven van de jubilaris had mogen onder vinden, waarna de heer H. L. Dekker, be stuurslid van de „Kern", namens de kame raden in hartelijke woorden kwam geluk wensen. De heer A. Hensen, hoofdopzichter, kreeg daarna de lachers op zijn hand met een geestig speech je, die vergezeld ging van een aluminiummodel tabakspijp, die voor Goliath op maat zou zijn geweest. Deze schertspijp werd later geremplaceerd door een normale, waaraan rookgerei in allerlei soort was toegevoegd. De heer C. Hein, collega van de jubilaris, die met zijn accordeon de sprekers afwis selde gaf als speciaal huldigingsnummer een virtuoos gespeeld operafragment. De heer Oosterman mocht tenslotte de gelukwensen der directie in ontvangst ne men bij monde van ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter der directie, welke gelukwensen van de gebruikelijke envelop vergezeld gingen. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 15 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Bore VI van Mantiluoto. Orion van Rotterdam. Strype van Rotter dam. Luna van Antwerpen. Irene v. Cardiff. Vertrokken zijn: Phoenix naar Rotterdam. Ornen naar Kopenhagen. Quintin naar Leith. Durward naar Rotterdam. Zeehond naar Emden. Sleepboot Walcheren naar Zeebrugge. Zaan naar Rostock. Jacques Marie naar Swansea. Bernhard V naar Emden, Tom naar Stockholm. Java naar Marseille. Soemba n. Antwerpen. Rota naar Rotterdam. Jans naar Londen. Grebbestroom naar Londen. Knoll naar Emden. Patria naar Huil. MARKTBERICHTEN IJM 54 Limburgia 21.250; IJM 29 Zeeleeuw 12.760. KW 125 3080: IJM 11 800; IJM 241 285. Aanvoer. 10 kisten tarbot en tong. 20 kisten heilbot, 10 kisten makreel. 90 kisten schol. 30 kisten bot, 45 kisten schar. 250 kisten wijting, 300 kisten kabeljauw, 150 kisten koolvis, 35 kis ten schelvis, 30 kisten leng, 10 kisten hakc. 50 kisten diversen, 10 kisten haring. Totaal 1040 kisten. Prijzen. Heilbot 2,502,05; tarbot 2,15—1,90; gr. tong 1,901,85; gr.m. tong 2,552,40; kl.m. tong 32,65; kl. tong I 2,802,70; kl. tong II 1,85, per kg. Tongschar 51—49; schartong 43—13; gr. schol 4947; midd. schol 4938; kl. schol 32,50—11,50; schar 45.50—14,50; bot 19.50— 15.50: makreel 31—27: v. haring; 14,50; gr. schelvis 7971; midd. schelvis 6867; kl. schelvis 5453: wijting 39-10: gr. gul 4138; kl. gul 39—37; ham 42—41; kl. hake 43—42; kl. wit koolv. 3433; kl. zw. koolv. 2522; kl. leng 4037, per 50 kg. Gr. wit koolv. 8077; gr. zw. koolv. 4442; kabeljauw 12872; leng 7670, per 125 kg. „Gijs bekijkt 't" Santpoort-dorp „AMICITIA" MET „DE HEILIGE VLAM". De Samtpoortse toneelvereniging „Ami- citia" komt op' Woensdag 23 Februari in „De Weyman" met het toneelstuk „De heilige vlam", een spel in drie bedrijven naar een gegeven van W. Somerset Maugham. LEERZAME OUDERAVOND VAN DE BIJBELSCHOOL. Dinsdagavond heeft een ouderavond van de Santpoortse School met de Bijbel plaats gehad, waarvoor grote belangstelling be stond. Het welkomstwoord werd uitgespro ken door de heer A. Markerink. Hierna was het woord aan de heer K. J. Terpstra van het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Haarlem, die sprak over „Beroeps, keuze". Hij begon zijn inleiding met te zeggen dat er nog te dikwijls gerekend wordt met een zekere vaktraditie, wanneer er een vak gekozen moet worden. Het onderwerp der beroepskeuze kreeg een gedegen behande ling van deze bij uitstek deskundige inlei der en verscheidene vragen na afloop kon den tot tevredenheid der aanwezigen wor den opgelost. Het werk van de kinderen werd tenslotte bekeken en vanavond zullen de ouders het werk der in „Spaamberg" ondergebrachte leerlingen kunnen bezichti gen. Beverwijk „De Klokkengieter" Het bekende toneelstuk „De Klokkengie ter" van Anton Coolen werd Dinsdagavond door de toneelvereniging „Die Wijcker Gilde" opgevoerd. Deze vereniging heeft vorig jaar „De Koopman van Venetië" van William Shakespeare aangedurfd en legt zich er, zo men ziet, op toe, alleen cultureel verant woorde werken te brengen. Of de keuze van „De Klokkengieter" op zichzelf juist was, blijft echter twijfelachtig. Immers dit stuk waarin weinig actie zit en veel heen en weer gepraat wordt, is zeer moeilijk te spelen en vereist voor het inlas sen van de verschillende climaxen wel een heel uitstekende dictie die de spelers Dins dagavond niet allen konden opbrengen. Het verhaal ontrolt zich in het huis van meester Andreas de Koninck, een bekende klokkengieter, die juist de opdracht aan vaardde voor het maken van zijn grootste en mooiste klok. Ook zijn zoon zou echter graag zijn eerste klok gieten en dit is de reden waarom in het huis van deze meester Andreas reeds lang broeiende conflicten tot uitbarsting komen. De taal die Antoon Coolen in „De Klok kengieter" gebruikt is magnifiek, maar misschien juist daarom ware het verstandi ger geweest een ander, minder literair maar meer „speelbaar" stuk uit te zoeken. JAARVERGADERING „TURNLUST". De Beverwijkse gymnastiekvereniging „Turnlust" heeft Dinsdagavond haar jaar vergadering gehouden. De jaarverslagen van de secretaris en de secretaris van de Technische Commissie gaven een beeld van het geen er bij „Turnlust" gebeurd is. De heer Schaap gaf een financieel over zicht waaruit een nadelig saldo bleek. De begroting voor 1949 sloot met een bedrag van 3900. De technische leiding is voor dit jaar in handen van mejuffrouw A. Osterthun en de heren J. Sauer en C. Smit. De aftredende bestuursleden C. Versteeg, K. Leguit, K. van Leeuwen en G. Tabak werden met algemene stemmen herkozen. In de kascommissie werden gekozen me vrouw Jongejan en de heer S. Klees. Het komende zomerseizoen zal Turnlust weer de athletiek gaan beoefenen, voorts besloot men met enige heren deel te nemen aan de Olympische dag. ESPERANTO IN DE BEVERWIJKSE LEESZAAL. De openbare leeszaal te Beverwijk die zich in een grote belangstelling mag ver heugen, heeft haar bibliotheek verrijkt met enige Esperanto-werken. FEUILLETON •l3n Stonden nog niet in het bezit UW rji?«v?e,ente zi-'n> maar dat heeft B. telen de opdrachten tot het ont- «r^j.envan bouwplannen reeds te ver- Goedkeuring: herbouwplan ,situatie"> dat er in Velsen -•'•in nfp 'f dt terwijl het herbouw- Cver» Ln,et 's goedgekeurd, werd door daar op dit naar voren gebracht, temeer bdoften in ^Un<: reeds verscheidene keren 5iiw,jjiP de raadwerden geuit en de Han, *nSjC!Uen*ies van bet plan, door I B, en J i werden geaccepteerd. 00rdden hierop, dat de j het plan als gevolg van del DOOR DAVID GARTH 3) „Ik vind het een zeer veel voldoening gevende en stimulerende werkkring", deel de Jock hem mede. „Is dat alles, wat u in het leven wenst te doen?" vroeg Nathaniel. Aan deze vraag wijdde Joek enkele ogenblikken van diep nadenken. „Wel", zei hij ernstig. „Ik zou graag een werkelijk goed boek schrijven over de geschiedenis der koloniën, bestemd voor gebruik in de klas. Ik geloof, dat de te genwoordige boeken over dat onderwerp nog wel voor verbetering vatbaar zijn, speciaal wat betreft de behandeling van het onderwerp aangaande de factoren, die de koloniën onderling verbonden in hun eerste opstand tegen de Kroon". Nathaniel Carsden keek hem enige ogenblikken aandachtig aan. „U herinnert mij", zei hij toen plotse ling, „aan Babe, de Hemelpiloot". Jock schrok op. „Eh.aan wie, meneer?" „Babe de Hemelpiloot". De oude man knikte nadenkend. „Ik zie hem nog voor mij. Hij was afkomstig van Harvard, of van een van die instellingen in het jaar '88. Zijn gezondheid was niet al te best. dat was de reden, dat hij naar het Westen kwam. Een heel aardige kerel, maar veel te vol met grote woorden en beleefdhe den". Hij schudde het hoofd. „Het was jammer van die Babe". „Wat is er met hem gebeurd?" vroeg Jock Pembérïain. „Hij begon een ranch, maar de veedie ven gapten zijn vee en deden hem failliet gaan, zodat hij naar het Oosten terug moest". „Oh", zei Jock. Er was een interruptie op komst.in de vorm van hoge hakken, die een stac catomars over het gepolijste parket buiten de bibliotheek trommelden. Het volgende ogenblik stormde een meisje de bibliotheek binnen met de enthousiaste begroeting: „Hei, Opa!", vloog op de formidabele oude Nathaniel Carsden af en belandde op zijn schoot, terwijl zij haar beide armen om zijn hals sloeg. „Ik ben zo blij, om u weer te zien!" kondigde zij aan. „Hoe gaat het er mee, Two-gun?" Een lange man in een tweed pak en eèn polojas kwam achter haar naar bin nen en stond er glimlachend naar te kijken, terwijl Nathaniel zich met enige moeite losmaakte uit de verstikkende omhelzing. „Ik ben ook blij, om jou te zien, Fon taine', zei hij met ietwat gesmoorde stem. „Goedemiddag, meneer", antwoordde Fontaine's begeleider, Jock Pemberlain werd voorgesteld en bevond, dat hij aan een korte geïnteres seerde inspectie onderworpen werd door met donkere wimpers bedekte bruine ogen die een groene gloed hadden en toen zij zich naar hem voorover boog, om hem de hand te drukken, werd hij zich bewust van een besliste geur van cocktails, jas mijn, sigaretten en frisse lucht. Zij completeerde de beleefdheden door Curtis Maitland voor te stellen en rukte toen haar hoed af. „Dus ik kon het niet, hè?" kondigde zij aan. „All right Curtis, deze weddenschap heb jij verloren". Jock keek haar verbaasd aan, toen zij aan de grote zilveren gesp op haar hoed rukte. Deze geraakte los en bleek een holle schaal te zijn, die een prachtig gesneden jade-medaillon omsloot. Zij wierp dit met een achteloos gebaar aan Maitland toe. „Het enige exemplaar", zei zij. „Ik heb het vlak onder de neus van de douane mee naar binnen gebracht". „Jij bent het gelukkigste mens, die ik nog ooit. ontmoet heb", merkte Mait land op. „Neen, dat ben ik niet. Ik heb een ri sico gëlopen. Er is alle verschil tussen stom geluk en het nemen van een stevig risico". Op dat moment werd Nathaniel Cars den plotseling zijn stem weer meester. Hij boog zifch voorover in zijn stoel en fronste hevig de wenkbrauwen. „Wou je zeggen, dat je dat gesmokkeld hebt?" riep hij met donderende stem. „Ge smokkeld? Waarom?" Fontaine stak onverstoorbaar een siga ret op. „Verzameling van materiaal voor mijn memoires", zei hij luchtig. „Memoires!" Haar grootvader begon paars aan te lopen. „Je hebt voor die me moires al zoveel krankzinnige dingen ge daan! Ik kan bijna geen krant opnemen uit vrees, dat ik er weer het een of ander in vinden zal, dat je voor je memoires ge daan hebt! En nu betreed je ook al het pad van de misdaad. Het meisje liet plotseling haar siga ret zakken. „De misdaad?" herhaalde zij. „Oh, neen, Two-gun, dat is het helemaal niet. Het is een echt opwindend spelletje. Natuurlijk, als de douane niet wist, dat ik de dingen had, zou het wat anders zijn. Maar dat weet zij wel degelijk. De helft van die bedienden in de exclusieve continentale winkels zijn spionnen voor de douane. Of dacht je, dat ik niet wist, dat de een of andere keurige meneer, die mij dit jade medaillon zag kopen, aan de douane ken nis zou geven van mijn aankoop? Misdaad, m'n hak! Ik lig al twee lengten achter op het moment, dat ik die loopplank af komt!" „Het kan me niet schelen, hoeveel leng ten je achter ligt!" snauwde de oude Na thaniel, sissend van woede. „Je overtreedt de wet. Je onthoudt geld aan de regering van de Ver. Staten. Het maakte allemaal op Fontaine niet de minste indruk. „Oh, de regering van de Ver. Staten heeft geld genoeg van ons gekregen", zei zij kalm. „En heel wat ook. Ik vind, dat ze eigenlijk wel eens een slagschip naar ons konden noemen". Haar grootvader scheen voor het moment geen woord te kunnen uitbrengen. Jock maakte gebruik van deze kleine pauze, om een beetje verlegen zijn keel te schrapen. Hij had zo'n idee, dat zijn tegenwoordig heid volkomen overbodig was. „U wilt mij misschien liever excuse ren. begon hij. Het meisje wuifde even met de hand. „Oh, dat hindert niets", zei zij. „Laat u niet derangeren, mr. Pemberlain". En dus stond Jock eerst op een voet en dan op de andere en keek strak naar een schilderij boven de schoorsteen. Curtis Maitland echter leunde op zijn gemak achterover en luisterde met blijkbaar wel behagen. (Wordt vervolgd). De toneelgroep van de Nederlands Her vormde Verenigingsraad „De Wijkertoren" heeft Dinsdagavond in het verenigings gebouw aan de Schans te Beverwijk een geslaagde opvoering gegeven van de klucht door Jack Bess „Gijs bekijkt 't". Het stuk laat zien hoe een door geld hoog moedig geworden vrouw haar dochter wil uithuwelijken aan een jonkheer, een ver waande kwast. Leni wil echter van deze jonkheer niets weten en is verliefd op haar jeugdvriend Karei Borst. Door bemidde ling van huisknecht Gijs wordt Karei als chauffeur bij de familie aangesteld en zoals in een goede klucht gebruikelijk is, eindigt deze geschiedenis, mede dank zij het tak- tisch optreden van Gijs de huisknecht in een happy ending. De heer J. v. d. Waa heeft de rol van huisknecht op de juiste wijze vertolkt. Ook de heer en mevrouw Wolters en hun dochter Leni respectievelijk gespeeld door de heer P. Bakker en de dames J. Starkenburg en L. v. d. Weg waren er deze avond goed in. Het geheel kreeg een vlotte vertolking en het was duidelijk dat er flink gerepeteerd was. Dit te zamen met de vele komische vondsten van de schrijver waarom hartelijk gelachen werd, werd dan ook reden dat de medewerkers na afloop van elk bedrijf een hartelijk applaus in ontvangst mochten nemen. „FARREBIQUE". Donderdag 24 Februari zal in het Luxor Theater te Beverwijk onder auspiciën van Hoogovenstaten een filmvoorstelling plaats vinden. Vertoond wordt een film over het leven op een Franse boerderij, getiteld ,Farrebique" (De seizoenen). SCHEEPVAART K. N. S. M. Ariadne, 14 Febr. van Cata nia naar Messina. Atlas, 14 Febr, van Amster dam te Gothenburg naar Amsterdam. Deo Duce, 14 Febr. van Hamburg n. Amsterdam. Draco, 13 Febr. van Bilbao te Oporto naar Lissabon. Euterpe, 15 Febr. Brunsbuttel ge passeerd (Gdynia—Amsterdam). Helder. 14 Febr. van West Indië te New York. Hydra, 13 Febr. van Barranquilla naar Curagao. Ilos, 14 Febr. van Fiume naar Bari. Iris. 14 Febr. van Bremen naar Hamburg. Jupiter, 14 Febr. van Cadiz naar Sevilla. Luna, 15 Febr. van Antwerpen te Amsterdam. Martha, 14 Febr. van Kopenhagen te Amsterdam, Midas. 14 Febr. van Lissabon naar Valencia. Oberon, 13 Febr. van West Indië te New York. Orion, 15 Febr. van Rotterdam te Amsterdam. Ornen, 14 Febr. van Amsterdam naar Kopen hagen. Socrates, 11 Febr. van Guayaquil te Callao naar Arica. Stentor, 15 Febr. van Va lencia te Rotterdam. Theseus, 14 Febr. van Gibraltar te Genua naar Livorno. MIJ. NEDERLAND. Madoera, 14 Febr. van Batavia naar Semarang. Mapia, 14. Febr. v. IJmuiden naar Antwerpen. Radja, 14 Feb.r. van Mombassa naar Durban. Rondo, 14 Febr. van Belawan naar Pukhet. Sumatra, 15 Febr. te Amsterdam v. Hamburg. Tabinta, 14 Febr. van Suez naar Sabang. Tarakan, 15 Febr. v. Karlshanin naar Antwerpen. Tav/ali, 14 Febr. Gibraltar gepass. van Batavia n. Amsterdam. Grote vaart. Abbedijk. 15 Febr. van Santos te Monte video verwacht. Aldabi, HamburgAntwer pen 14 Febr. van Cuxhaven. Aldebaran, Rot terdamKeywest 14 Febr. 400 mijl Z. W. Land's End. Aldebarin, RotterdamBuenos Aires 14 Febr. te St. Vincent. Andijk, Houston Rotterdam via Londen 14 Febr. van Galve ston. Alwaki, RotterdamNew York 14 Febr. 800 mijl O. van New York. Blommersdijk, New York—Gravesend pass. 14 Febr. Bishop- rock. Cottica, 15 Febr. van Trinidad te Para maribo verwacht. Delft, Curagao—Amster dam 14 Febr. 170 mijl Z. W. van Ouessant. Esso Amstefdam, 14 Febr. van Aruba te Glasgow. Garoet, 14 Febr. van Soerabaja te Semarang. Lombok, 14 Febr. van Bahrein te Bombay. Madoera. 14 Febr. van Batavia n. Semarang. Manoeran, San FranciscoMa nilla pass. 14 Febr. Midway. Malvina (1), SingaporeSuez pass. 14 Febr. Minicoy. Mijdrecht (t). wordt 17 Febr. van de Willem Barendsz te Kaapstad verwacht. Ossendrecht, 14 Febr. van Manchester naar Tacoradi. Overijsel, Lorenzo Marquez—Rotterdam 15 Febr. te Tacoradi. Radja, 14 Febr. van Mom bassa naar Durban. Rand kerk, BeiraAm sterdam pass. 14 Febr. Gibraltar. Tabinta, Amsterdam—Java 14 Febr. van Suez. Talisse, Charleston—Mobile 14 Febr. dwars Keystone. Tawali, Java—Amsterdam pass. 14 Febr. Gibraltar. Tegelberg, 14 Febr. van Penang n. Mauritius. Tibia (t), FahaheelRotterdam pass. 14 Febr. Port Said. Titus, Rotterdam Tanger pass. 14 Febr. Ouessant. Tjimenteng, 14 Febr. van Singapore naar Zamboa. Utrecht. 14 Febr. van Batavia naar Cheribon. Van 't Hoff, Java—Rotterdam pass. 14 Febr. Bona. Westerdam, 15 Febr. van Rotterdam te New York. Antonia (t), 12 Febr. van Hong kong naar Balikpapan. Ceram, 11 Febr. van Tacoradi te Baltimore. Corilla (t), 11 Febx\ van Singapore naar Poeloe Samboe. Douro, 11 Febr. van Vera Cruz te Cristobal. Fries land, RotterdamJava pass. 13 Febr. 22 uur Ouessant. Japara (KRL), 11 Febr. van San Francisco te Portland Or. Kota Agoeng, JavaRotterdam pass. 14 Febr. 17 uur Ouessant. Kota Inten, Rotterdam—Java pass, 14 Febr. 17 uur Finisterre. Melampus, 12 Febr. van New York te Galveston. Merwede, WalvisbaaiAntwerpen pass. 14 Febr. Kaap Blanco. Roepat, 11 Febr. van Batavia te Soe rabaja. Socrates, 12 Febr. van Guayaquil n. Callao. Salawati, Semarang—Suez pass. 13 Febr. Straat Soenda. Tosari, 12 Febr. v. Cebu te Soerabaja. Trajanus. 11 Febr. v. Mobile n. Houston. Waal, 12 Febr. van Houston te New Orleans. Akkrumdijk, HoustonRotterdam pass. 14 Febr. Miami. Alpherat. New York— Buenos Aires 15 Febr. te Trinidad. Delfs- haven, 15 Febr. van Bordeaux naar Casa blanca. Esso Den Haag (t), 16 Febr. ca. 12 u. van Aruba te Rotterdam verwacht. Hermes, 16 Febr. van Buenaventura te Bahia, Lau- renskerk, 15 Febr. van Hamburg naar Bre men. Maaskerk, 15 Febr. te Accra. Nieuw Amsterdam, 15 Febr. v. Cap Haitien te San Juan de Portorico. Salatiga, 15 Febr. van Lake Charles te New York. Riouw, New YorkBahrein pass. 14 Febr. Straat Ormus. Singkep, Amsterdam—Java pass. 14 Febr. Perim. Kleine vaart. Ary Scheffer, 11 Febr. van Antwerpen te Stralsund. Bernina. 14 Febr. van Gothenburg naar Vaerberg. Blue Boy. 13 Febr. van Huil te Horsens. Constant, 13 Febr. van Hamburg te Brake. De Ruyter. 13 Febr. van Little- hampton naar Plymouth. Erdstaal, 14 Febr. van Fredericia te Thisted. Evertsen, 14 Febr. van Harlingen te Londen. Flandria, 15 Febr. van Manchester naar Nantes. Frojo, 14 Febr. van Waterford naar Lydney. Frisia, 14 Febr. van Donges naar Pauillac. Houtman, 15 Febr. van Quimper 1e Fowey. Leny, 14 Febr. van Huil naar Kiel. Marielje Bohmer, vermoede lijk 15 Febr. v. Rouen naar Londen. Marcella, 14 Febr. van La Pallice naar Port Jerome. Monica, 14 Febr. van Sable d' Olonne naar London. Nieuwaal, 13 Febr. van Copervik te Bergen. Rocket, 14 Febr. van Lübeck te Hull. Rose Marie. 14 Febr. te Rouen. Sian, pass. 14 Febr. Terschelling haar Brugge. Van Brakel, 13 Febr. van Aarhus naar Ahus. Van Gelder, 14 Febr. van Le Havre te Rouen. Viking. 13 Febr. van Stettin te Skicn. Wieba, 13 Febr. van Gent te Rostock. Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 16 FEBRUARI. Kennemer Theater. 7 en 9.15 uur: Singa pore, Kennemer Theater. 7 en 9.15 uur: Some thing in the Wind. Corso Theater (Castiicum). 8 uur: De kampioen-Melkboer. DONDERDAG 17 FEBRUARI. K.S.A.-gebouw. 8 uur: Gymnastiekuit- voering R.K, gymnastiekvereniging SSS,

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3