IJmuider Courant „Van mijn aftreden is geen sprake" Haarlems Dagblad Jwee Generaals Ook Acheson weigert Amerika's verplichtingen te omschrijven Noorwegen zou Sovjet-pactaanböd „beleefd doch definitief" afwijzen 0e Jaargang No. 191/1 Bureaux: Kenneroerlaan 154, Tel. A dm. 5437, Tel Redactie 5389, na 5 uur. 8061 (K2560), Terrasweg 47. Santp - Haarlem Gr. Houtsü. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en Opmtjtc Uaartcnwctjc Courant fïrara 165-6) Donderdag 17 Februari 1919 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Tito Tito niet?" heeft hel Berlijnse Social Demokrat" gevraagd en ter ba?Mm2 van deze griezelige twijfel "ÏT-Wld- In Oost-Europa en in het bij- medegetieeia. iej.e kringen te Belgrad0 n diplomatieke kringen W7. „rucht de ronde, dat maarscnain de vroegere Kroatische metaal- Ii,0 a^r JosiP Brlz is, doch de Sovjet- """ïhe -eneraal Lobiedief. Er zijn vele fêteren dat maarschalk Tito tijdens de tekenen, egn Dultse overval met 001r\Ltp-troepen werd gedood, maar dat het bericht tegenspraken, daar de jsteien anders de partij van Mihai- iowitsj' Josip 1 Tito niet, toen zij ""Th mogelijk dat dit nieuws, dat wij L JO -Je Invar Trol~uirr.nrleii-.r1 td^Tsjetniks zouden hebben gekozen. Hmz' broeder en zuster herkenden W "i hem -in Belgrado ont- Het i de lezer verwonderd Maandag opnamen, cte lezei St Ofschoon er met zoveel meer is dat StoMT nog kan verwonderen m deze j Hii zou evenwel de logica van het St in twijfel kunnen trekken. Als Tito S JosiP Broz was, zou hij kunnen 'regeen dan was hij ook toen reeds geen Bo maar JosiP. Als hu nu generaal Lo- Sef is, kan men hoogstens opmerken, dat ,a noe steeds geen Tito is. Enfin, laten wij niet te moeilijk maken en aannemen I zekere Josip Broz en daarna zekere Seraa! Lobiedief beiden onder het pseu- S, Tito zijn opgetreden en dat bi, de Snfeverwisseling van de maarschalk ,ren dubbelganger opgetreden is, want een Sier en zuster van nummer een her- Ken nummer twee niet. Hoe heeft men S m dan aannemelijk gemaakt voor ande- S Ziedaar een raadsel. Het lijkt wat ï^nd dat de Joego-Slaven zo door de teven beetgenomen zouden zijn. Maar Sal Lobiedief - als die het dan is - h«ft inmiddels hun partij gekozen en zich in de bekende Komintern-zaak een Joego- cj-visch standpunt aangemeten. Wou hij rich misschien daarmee in een veiliger po- ritie bij zijn Joego-Slaven brengen? Men weet het niet. De Balkan-raadselen zijn raadselachtiger dan ooit, hetgeen wat zeg- ïenwü Wordt dit stelsel van „troonsopvol- sins" doorgezet, dan zullen misschien bin- nenkort de oom en tante van generaal Lo biedief hun neef niet meer herkennen, om dat een derde Tito hem vervangen heeft. Mettertijd zit er voor een handig en vrolijk toneelschrijver nog wel een blijspelletje in, «Is variant op het oude dubbelgangers motief. Het is moeilijk bij nieuws van dit {oort ernstig te blijven. Zelfs de generaal Charles de Gaulle maakt dat soms moeilijk. Het zit hem niet meer zo mee in Frankrijk, omdat het kabi- net-Queuille erin geslaagd is zekere rust te scheppen en bovendien een grote staats lening te doen gelukken, zodat het buiten land zich verwonderd afvraagt of de „Derde Macht" het tenslotte tóch nog redden zou en de Vierde Republiek door haar zware crisis slepen. Het succes is evenwel nog te zeer voorlopig om daar voorspellingen aan te wagen. Intussen is de Generaal weer eens in volle hoogte letterlij k en f iguur- lijk - voor een menigte verschenen, dit maal in de Noordelijke stad Lille. Hij heeft het huidige Srankrijk betiteld als een schip zonder roer en Queuille en al de andere mannen der Vierde Republiek als „usur pateurs" van de macht.een term die in haar krachtigste betekenis „overweldi gers" beduidt en in milder vorm „onrecht matige bezitters". Nu is de grondwet van de Vierde Repu bliek op volkomen regelmatige wijze aan genomen. Volgens die grondwet is de Na- taaie Vergadering gekozen en ingevolge haar houding is het kabinet-Queuille opge treden, dat tot dusver meerderheden in het parlement heeft behaald. Hoe kan er dan sprake zijn van overweldigers of onrecht matige bezitters van de macht? Men kan "eel tegen menigten -zeggen en zij slikken het gewoonlijk, maar als zij uiteenvallen in eenheden beginnen die zich te bezinnen. De meeste „Lillois" zullen achteraf béd-acht hebben dat de Generaal onzin praatte, toen hij het over usurpateurs had. Hij voegde er nog het een en ander aan toe. Hij zei drei gend, dat als de usurpateurs mochten po gen, het houden van algemene verkiezingen te voorkomen, zij eruit gesmeten zouden worden, Dit klinkt krachtig, maar eigenlijk betekent het niet veel. Want er is niet gebleken, dal de regering algemene verkie zingen zou willeh verhinderen als de tijd daarvoor gekomen is. Wat bedoelt de Ge neraal dan? Wil hij Queuille en de zijnen er nü uitsmijten, als zij geen verkiezingen houden? Dat heeft hij niet gezegd. Wil hij het dan pas later doen, als zij ertoe ver- Plicht zijn? Dat heeft hij ook niet gezegd. He' is een beetje onduidelijk, evenals vroe gere verklaringen, die al-dan-nïet konden betekenen dat hij met geweld naar de macht zou grijpen. Zodat de Manchester Guardian opmerkt „dat de Generaal altijd goed is in daverende tweeslachtigheden." 0p zulke ogenblikken komt weer de herinnering op aan „le brav' général Bou- langer', die in de tachtiger jaren gereed Kneen te staan voor een machtsgreep in «ankrijk, die zelfs als leider van „het oulangisme" werd beschouwd en d-oor mensenmassaas werd toegejuicht als hij op groot wit, paarcl net als Napoleon er de Place de la Concorde réèd. Waarna J). om het populair uit te drukken, „de s miste" en er tenslotte vandoor ging. l „,en kan dit laatste niet van een zo er- «eiw-moedig man als de generaal Charles G„e verwachten. Maar hij zou de bus gemist'miSSen' hij hem misschien al Dr. Beel op Schiphol: Vandaag overleg met de regering „Ik ben naar Nederland gekomen voor besprekingen met de regering en kan dus moeilijk een verklaring afleggen over de politieke situatie van dit ogenblik. Wan neer de resultaten van deze besprekingen zullen zijn wat ik er van verwacht, dan hoop ik in het begin van de volgende week, vóór ik naar Batavia terugkeer, een bevre digender verklaring af te leggen". Dit zei de dr. L. J. M. Beel, de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon in Batavia, Dinsdagmiddag na zijn aankomst met de KLM-Constellation „Curagao" op Schiphol. Hij was vergezeld door de chef van zijn kabinet, dr. J. P. Koets. Zij werden op het vliegveld verwelkomd door de ministers mr. J. R. H. van Schaik, prof. dr. F. J. Th. Rutten en S. L. Mansholt. Dr. Beel stelde de journalisten in de gelegenheid, hem enkele vragen te stellen. Het besluit van de UNO-commissie voor Indonesië om de Veiligheidsraad te advise ren de datum voor het instellen van een interim-regering te verschuiven van 15 Februari naar 1 Maart was hem nog niet bekend. Zijn commentaar was: „Zeer gun stig". Ook werden dr. Beel vragen gesteld over de geruchten van de laatste dagen omtrent zijn ontslagaanvrage en de stem ming in Batavia. Dr. Beel zei letterlijk: „Begrippen als „hopeloos" komen niet voor in mijn woordenboek. Zo er sprake zou zijn van mijn aftreden, dan was ik niet naar Nederland gekomen voor be sprekingen. Wacht u maar rustig af". Dr. Beel verklaarde, dat de militaire situatie bevredigend geacht kan worden. Ook de houding van de bevolking in het algemeen is volkomen in overeenstemming met de verwachtingen. Hij roemde de nau we en prettige samenwerking met zijn civiele, zowel als met zijn militaire staf en zeide voorts dagelijks overleg te plegen met de voorzitter van het BFO, met wie de samenwerking eveneens zeer prettig is. Kort voor zijn vertrek was de heer Merle Cochran in Batavia gearriveerd. Mondeling overleg was niet meer mogelijk geweest maar wel had dr. Beel schriftelijk contact gehad met het Amerikaanse lid van de U.N.O.-commissie. Men was overeen gekomen uitvoerig van gedachten te wis selen zodra de heer Beel in Batavia zou zijn teruggekeerd. Op een vraag of de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon zich onmiddellijk,naar Den Haag zou begeven om nog een deel van de zitting der Tweede Kamer bij te wonen, antwoordde hij lachend: „Neen, ik ga eerst even naar huis. Donderdagochtend om tien uur zal ik mijn besprekingen met de regering aanvangen". Ten slotte werd nog gevraagd of dr. Beel iets kon meedelen over het contact met de republikeinse leiders. Hierover wenste hij zich niet uit te laten. Dr. Beel zei slechts dat geregeld contact bestaat tussen het BFO en de republikeinen. Het Banka- incident was naar zijn overtuiging afge daan. Manuscript van Kravchenko's boek komt ter tafel George Izard, de advocaat van Krav- chenko, heeft gisteren aan het hof beloofd om nog deze week of begin volgende week het oor.spronkeli.jke manuscript van Krav chenko's boek „Ik verkoos de vrijheid" over te leggen. Hij zeide dat hij foto-copieën voor zowel de rechters als de defensie zou leveren, hetgeen door de Franse wet ge- eist wordt. Kravchenko zelf was gisteren „ziek" en bevond zich niet in de rechtzaal. Hij heeft last van zijn maag doch zal Maandag weer aanwezig zijn. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië dr. L. M. Beel, is Woensdagmiddag met, de K.LM.-Constellation „Curasao" op Schiphol aangekomen. De ministers mr. J. H. R. van Schaik en S. L. Mansholt in gesprek met dr. L. M. Beel en dr. P. Koets, directeur van het kabinet van dr. Beel. (Van links naar rechts). HET ATLANTISCHE PACT „Nadere uitleg zou slechts de verwarring vergroten" UNO-commisie krijgt het gevraagde uitstel Seval-Boulanger herinnert aan de J., Il^e^e Derde Republiek heeft door_ mf ls We^ de m°eite waard te lezen stfnDunZer groolste schrijvers, Conrad ;?Uetdie jarenlang redacteur Oprechte Haarlemsche Courant is Fiancr, 'n 1373 over de toenmalige «&se cn^ opmerkte: voor een staat, die te2. W1Hverloren heeft, dan het terug cen inr,nni le malen heeft Frankrijk in 'e'kpiK ri eeuw dat geluk gehad, maar vijftien J^V001 eene P°os- Na elke cerf tot 7iiilW ^aren was het oude be- nieuwing i,^ne.h°ogte gestegen, dat ver hit iZ Kakelljk scheen. Van aHes tegiiliel wedS°St "m Jlef,0PSel0st gezags- hengen J eenheid en vastheid te óitooaeBbiibVK°r de vierde maal is men op Kerk, wai ft g me* hetzelfde monniken- niet dr,6 ZHmenteving nog bijeenhoudt hokstukken j'eiuve beginselen, maar de Cdlt f 0Ude- öergenen af Ir me-*e men het onverstand "cordige hlSl*' Jn dagen als de tegen- 8best9ailde staatsinstellingen on- De Veiligheidsraad der UNO heeft gis teravond onverwacht de kwestie-Indonesië ter tafel gebracht naar aanleiding van het telegram der UNO-commissie in Indonesië om uitstel van haar rapport over de stand van zaken bij de vorming van de federale interim-regering. De Russische afgevaardigde Jakob Malik maakte ernstig bezwaar tegen een uitstel van 15 dagen, als door de commissie ver zocht. Hij zei d-at de Nederlandse regering in geen enkel opzicht had getoond, de in Januari aangenomen resolutie vain de Vei ligheidsraad op te volgen. Malik werd ge steund door Fawzi Bey van Egypte. Sjr Alexander Cadogan, de Engelse af gevaardigde, verklaarde zich echter voor stander van het gevraagde uitstel. De da tum 15 Februari was geen tijdslimiet, die voor de Nederlandse regering was gesteld om tot vorming van een interim-regering in Indonesië te komen, doch betrof uit sluitend het rapport der commissie zei hij. Canada was het hiermede eens. Malik zeide hierop, dat sir Alexander klaarblijkelijk niet geïnteresseerd was bij de tijdslimieten, die door de Veiligheids raad voor Nederland waren gesteld. „Hij is altijd bereid de Nederlandse aggressïe te steunen," aldus de Rus. Nadat er nog enige tijd gediscussieerd was over de verschillende interpretatie van de tijdslimiet-kwestie besloot de Raad ech ter zonder stemming, het door de commis sie voor Indonesië verzochte uitstel te ver lenen. Commissie naar Banka. BATAVIA, 16 Februari (Aneta). De commissie der UNO zal vandaag naar Banka vertrekken voor een bezoek aan de aldaar vertoevende republikeinse leiders. Zoals reeds eerder werd gemeld, hadden ir. Soekarno en Mohammed Hatta tot de commissie het verzoek gericht om naar Ban ka te komen, zodra de heer Cochran te Batavia zou zijn aangekomen. De commis sieleden, die zullen worden vergezeld door een zevental republikeinse autoriteiten uit Batavia (onder wie leden der republikein se delegatie en minister Nalsir) zullen op Banka informele besprekingen voeren met betrekking tot de resolutie van de Veilig heidsraad. Het met Britse toestemming verschij nende Berlijnse blad „Die Welt" verklaart, dat begin Mei van dit jaar tot een nieuwe geldsanering in de Sovjet-zóne van Duitsland zal worden overgegaan. Dit bericht wordt door de Sovjet-autoriteiten tegengesproken. Tijdens een persconferentie in Washin- ton verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson gisteren woordelijk: „In verband met het Noord-Atlantisch verdrag wil ik er op wijzen, dat er geen eigenlijk meningsver schil bestaót betreffende de doeleinden', die door de Amerikaanse regering worden na gestreefd. Wij handelen volgens de prin cipes, die duidelijk zijn bepaald en die, naar ik meen door iedereen goed worden". „Ik hoop, dat het weldra mogelijk zal zijn een openbare bespreking te wijden aan de tekst zelf", zo verklaarde Dean Acheson. Toen de correspondenten hem vroegen of het juist was, dat de Verenigde Staten zich aan vaste en juiste verplich tingen ten opzichte van de Europese lan den poogden te onttrekken, en of de Ame rikaanse regering van oordeel was, dat zij in staat zou zijn, afdoende maatregelen te nemen tegen een eventuele aanvaller, ant woordde Acheson, dat de tekst van het verdrag zou inhouden, dat de Verenigde Staten „zich in geen geval wensen te ont trekken aan de verplichtingen, die voort spruiten uit de hoofdbeginselen van hun buitenlandse beleid". Hij voegde er aan toe, dat hij geen na dere uitleg kon verstrekken omtrent de wijze, waarop de Verenigde Staten hun verbintenissen zouden nakomen, daar dat „de verwarring in deze nog zou vergro ten". Anderzijds weigerde de minister na dere bijzonderheden te verstrekken over de aard van de besprekingen, die hij met de Noorse minister van Buitenlandse Za ken, Lange, betreffende de eventuele op neming van Scandinavië in het Atlantisch Pact heeft gevoerd. De staatssecretaris wees er nochtans op, dat de Amerikaanse regering niets heeft gedaan, dat een be letsel zou zijn voor de verwezenlijking van de wens der Scandinavische landen om onderling tot de ondertekening van een afzonderlijk pact over te gaan. Acheson weigerde- commentaar te geven op de ont werptekst, die Zondag j.l. aan de pers werd verstrekt door senator Connallv, voorzitter van de senaatscommissie voor de buiten landse zaken. In deze tekst wordt voorge steld dat de landen van het Atlantische Pact ingeval een hunner zou worden aan gevallen, afzonderlijk of gezamenlijk zou den nagaan welke maatregelen er dienden te worden genomen ter verzekering van de veiligheid der Noord-Atlantische zone, Een persbericht, als zou Acheson met padruk hebben verklaard, dat de V.S. van plan zijn van 't Noord-Atlantische Pact een begrepen effectieve veiligheids-alliantie te maken, werd niet bevestigd in de door Acheson op de persconferentie afgelegd verklaringen, Acheson sprak noch rechtstreeks, noch in direct over het pact als ,.eer. alliantie" of een „doeltreffende veiligheids-alliantie". -Ambassadeurs te Washington bijeen De ambassadeurs in de Verenigde Staten van de landen van het Pact van Brussel hebben Woensdag in de Franse ambassade te Washington een vergadering gehouden. Er werden geen mededelingen gedaan na afloop van deze vergadering. Men is van mening dat de huidige stand van de onder handelingen over het Noord-Atlantisch Pact gezamenlijk bezien is. In sommige Amerikaanse bladen wordt vinnige critiek geoefend tegen wat genoemd wordt „een betreurenswaardige overdrij ving van voorzichtigheid door verschei dene Amerikaanse parlementsleiders". dermij nen. En uit dezelfde oorzaken ver- klare men het feit, dat warme voorstanders der vrijheid in onzen tijd zich terugtrekken, het veld latend aan de onschadelijke dekla- matiën van mindere goden. Geen tijdperk der geschiedenis heeft zooveel edele en wel sprekende voorvechters der vrijheid opge leverd als de eerste vijftig jaren der 19e eeuw. In geen ander tijdperk is hare ver dediging zóó gedaald als op dit oogen-blik." Zo schreef Conrad Busken Huet, in Oc tober 1873, aan het slot van een artikel over Emile Zola, die hij aankondigde als „een nog weinig bekend Fransch roman schrijver". R. P. WÈllÈsMmËSiAj!, De fabrieken van de N.V. Beijnes, die veel van het nieuwe materiaal der N.S. produceren, ver huizen, zoals bekend uit Haarlem- naar een terrein even ten Noorden van het station te Beverwijk. Op 27 April 1940 werd de eerste paal geslagen voor het grote complex dat onder meer een montagehal van 10.000 vier kante meter en een tweede van 5500 vierkante meter, een fabriek voor houtbewerkingeen houtloods en een kantoorgebouw zal omvatten. De hoge druktoren in aanbouw. Ministerraad pleegt overleg met dr. Beel (Van onze parlementaire redacteur) Na een voorbespreking tussen enige mi nisters kwam hedenmorgen de minister raad bijeen teneinde overleg te plegen met dr. BeeL De indruk bestaat dat het gewenst wordt geacht de nadruk te leggen op het betrach ten van meer soepelheid en vooral ook op het begrip voor de waarde daarvan. Dit in het bijzonder ten aanzien van het vraag stuk inzake de bewegingsvrijheid voor de republikeinse voormannen, alsook met be trekking tot het probleem van de samen werking met de Commissie van de Ver enigde Volken. Het wordt ten hoogste tijd geacht dat men in Batavia begrip toont voor de aan gename omgangsvormen welke men, mede om zakelijke redenen, ten opzichte van een orgaan als de Commissie van de Verenigde Volken nu eenmaal in acht dient te nemen. Wat ik namelijk van zeer betrouwbare bron verneem omtrent enige grove fouten in dit opzicht begaan, geeft wel heel erg te den ken en noopte Den Haag tot tweemaal toe aam Batavia telegrafisch te dicteren wat gedaan moest worden. Acheson bevestigt:, „wij blijven in iapan" Ook de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Acheson heeft thans ontkend dat de Amerikaanse regering te rugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Japan, „nu of in enige oorlog in de toe komst" overweegt. Acheson ontkende ook dat de Ameri kaanse regering Japan als niet te verdedi gen beschouwde in een toekomstige oorlog. Ontkenning van Royall. De Amerikaanse minister van 'Oorlog, Kenneth Royall heeft voorts gisteren in Washington jegens de pers opnieuw drukkelijk ontkend, dat hij te Tokio zou hebben verklaard, dat de Verenigde Staten van mening warei^ dat Japan voor hen in geval van oorlog waardeloos zou zijn. Royall gaf wel toe, de „hoge militaire autoriteit" te zijn geweest, die te Tokio een persconferentie had gehouden, maar het in de „New York Times" verschenen verslag over de persconferentie, waarin wordt ver klaard dat de „hoge militaire autoriteit" zou hebben gezegd: „Ik ben van mening, dat Japan in geval van een oorlog met de Sovjet-Unie waardeloos is", was onjuist. Chaim Weizmann president van Israel JERUZALEM, 17 Februari (Reuter). - Dr. Chaim Weizmann, president van de- voorlopige raad van Israel, is thans tot eerste president van de nieuwe staat ge kozen. Dr. Weizmann is 74 jaar. Hij is president van de Engelse Zionistenbond en voormalig president van de Zionistische wereldorga nisatie en het Joods Bureau. Besprekingen op Rhodos. Op Rhodos wordt inmiddels vernomen, dat, indien de verwachte overeenkomst tussen Israel en Egypte wordt gesloten ook spoedig vruchtbare wapenstilstandsbespre kingen zullen worden gevoerd tussen Israel Transjordanië en de Libanon. Voorlopig geen actie. De economische en sociale raad der UNO te Lake Success heeft Woensdag besloten de binnengekomen klachten over de behan deling van Joden in Arabische landen voor lopig niet te behandelen. De raad verklaarde, dat hij thans niet de bevoegdheid bezat om te beoordelen, of een actie moest worden ondernomen en zo ja, wat dat dan voor actie zou moeten zijn. Moskou dringt aan op spoedig antwoord De Noorse minister van Buitenlandse Zaken. Lange, heeft gisteravond na zijn terugkeer uit Londen met zijn regering beraadslaagd. In politieke kringen te Oslo wordt voor speld, dat een nieuwe Sovjet-Russische zet te verwachten is. Volgens onbevestigde ge ruchten, welke te Oslo de ronde doen, heeft de Russische ambassadeur minister Lange op korte termijn om een onderhoud ver zocht. Het meest dringende probleem, dat tij dens de gisteravond gehouden vergadering van het Noorse kabinet werd besproken, betrof dan ook ongetwijfeld het antwoord, dat moet worden gegeven op de nota, waar in de Sovjet-Unie Noorwegen een niet- aanvals-verdrag aanbood te sluiten. In welingelichte kringen te Oslo was men van mening, dat het Noorse ant woord op dit Sovjet-Russische aanbod een definitief, doch in beleefde termen gesteld „neen" zal zijn. In alle Noorse parlementaire kringen is men het er over eens, dat het gehele vraag stuk van het Atlantisch verdrag thans openlijk van elk gezichtspunt uit kan wor den besproken en dat de regering en het parlement er hun tijd voor kunnen nemen om een beslissing te nemen. Hoffman: „ECA-hulp kan niet belangrijk verminderd worden" Paul Hoffman, de administrateur van het plan-Marshall, heeft Woensdag in de Amerikaanse Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen verklaard, dat de lagere prijzen der levensmiddelen geen belangrijke vermindering der gelden voor de hulpverlening aan Europa rechtvaardi gen, omdat ook de prijzen die Europa voor zijn exportartikelen maakt, als gevolg van de algemeen dalende tendenz zullen „in zakken", aldu^Hoffman. Meiwrieent te Oslo, dat Lange voldoende waarborgen van zijn bezoek aan de Ver enigde Staten heeft meegebracht die als een „gentlemen's agreement" worden be schreven om Noorwegen in staat te stel len het hoofd te bieden aan een „zenuwen oorlog" uit het Oosten. Zweedse premier optimistisch. Uit Stockholm meldt Reuter: De Zweedse premier, Tage Erlander, heeft gisteravond te Stoddiolm verklaard: „Het is gemakke lijk te zeggen, dat wij niet buiten een toe komstige oorlog kunnen blijven, maar de Zweedse autoriteiten delen dit standpunt niet." Zes volgelingen van Matos in Portugal gearresteerd Woensdag werd te Lissabon bekend ge maakt, zo meldt Reuter, dat zes vooraan staande volgelingen van generaal Norton de Matos, de candidaat der oppositie voor de presidentsverkiezingén in Portugal, die Zondag jl. zijn gehouden, zijn gearresteerd, onder beschuldiging „communistische ele menten te zijn, die betrokken waren in ondergrondse en revolution naire bewegin gen". Van gezaghebbende zijde werd verklaard dat de betrokkenen niet voor de verkiezin gen waren gearresteerd, omdat de regering „niet de indruk wilde vestigen, dat enige druk op de oppositie werd uitgeoefend". NOORD-KOREA AFGEWEZEN ALS UNO-CANDIDAAT. De Veiligheidsraad heeft gisteren het verzoek tot het lidmaatschap van de UNO, dat door de „volksdemocratische regering van Korea" (Noord-Korea) was ingediend, afgewezen met 8 tegen 2 stemmen, bij een onthouding. Voor stemden de Sovjet-Unie en de Oekraine. Argentinië onthield zich. Chapin naar Washington De Amerikaanse gezant in Hongarije, Chapin, die naar Washington is ontboden, heeft gisteren de Hongaarse hoofdstad ver laten. Hel woord is aan.. Vauvenargues: Het is goed om door karakter flink en door overweging buigzaam te zijn. Russen treden uit wereld gezondheidsorganisatie De Sovjet-Unie, de Oekraine cn Wit- Rusland hebben zich teruggetrokken uit de wereldgezondheidsorganisatie, een van de elf speciale organisaties van de UNO. Functionarissen te Lake Success zien dit als een nieuwe verbreding van de kloof tussen Oost en West binnen de UNO. Ofschoon de door de drie Sovjet-leden opgegeven redenen in hoofdzaak technisch zijn, gaf een hoge functionaris hier als zijn mening te kennen dat het waarschijnlijker was, dat de stap op politieke gronden be rustte. Mogelijk was de Sovjet-Unie van mening dat er gevaar bestond, dat de we reldgezondheidsorganisatie zou trachten, missies naar Rusland te zenden. De Sovjet- Unie is nu nog slechts lid van twee van de elf speciale nevenorganen van de UNO: de internationale postunie en de internatio nale unie voor telecommunicaties. Chisholm zeide, dat hij geweigerd had de uittredingen te accepteren en de drie rege ringen verzocht had hun mededeling van uittreding voor te leggen aan de bestuurs raad van de organisatie, die Maandag te Genève vergadert. Verder heeft Chisholm aan alle leden- staten een telegrafische oproep gericht tot gezamenlijke actie om de drie landen er toe te bewegen zich over hun besluit te beraden. Nieuw Amerikaans plan voor hulp aan „nood-landen" WASHINGTON, 17 Februari (A F.P.) De Amerikaanse minister .van Buiten landse Zaken, Dean Acheson. heeft giste ren op een persconferentie medegedeeld, dat een speciale commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van de voornaam ste betrokken regeringsdiensten, bijna da gelijks vergadert om de basis te leggen voor een plan van Amerikaanse hulpver lening aan de economisch arme landen der wereld. Hij gaf uiting aan de hoop. dat dit plan, dat hij een „intergouvernementeel plan" noemt, spoedig aan president Tru man zal kunnen worden voorgelegd, en dat het na goedkeuring door de president tot basis zal kunnen dienen voor internatio nale besprekingen, alsmede voor conferen ties met particuliere organisaties in de betrokken landen. Proces tegen vijftien Evangelische bisschoppen in Bulgarije In Sofia zal 25 Februari een proces te gen 15 Evangelische bisschoppen, die wor den beschuldigd van spionnage ten be hoeve van Engeland en de V. S., beginnen, zo meldt het Bulgaarse nieuwsbureau. Britse raad van „Europese eenheid" ingesteld Gisteravond werd in het Britse Lagerhuis een bijeenkomst gehouden, waarin alle partijen waren vertegenwoordigd en tijdens welke de Britse raad van de Beweging voor Europese Eenheid werd ingesteld. De nieuwe raad zal vertegenwoordigd zijn tijdens de openingsbijeenkomst van de internationale raad der Beweging voor Europese Eenheid, welke van 25 tot 28 Februari a.s. te Brussel zal worden gehou den. Lord Layton, liberaal lid van het Hoger huis en directeur van de „News Chronicle", werd tot voorzitter van de raad gekozen. Duncan Sandys, schoonzoon van Churchill, werd voorzitter van de uitvoerende com missie van de raad. Zwitserland bestelt honderd extra straaljagers De Zwitserse regering heeft het parle ment verzocht om een crediet van 107,900.000 francs voor de aankoop van nog honderd „Vampire 6" vliegtuigen, de nieuwste Britse jager met straalaandrij ving voor alle doeleinden. Er waren reeds 75 „Vampires" in bestelling. Kaas blijft nog op de bon Half Maart weer 200 gr. per 14 dagen Aan het feit, dat van 30 Januari af we gens de tijdelijke verlaging van het vlees rantsoen het kaasrantsoen aanmerkelijk is verruimd, blijkt men hier en daar in han delskringen de conclusie te verbinden, dat de kaasrantsoenering en -distributie op korte termijn zal worden opgeheven. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening vestigt er de aan dacht op, dat het niet in het voornemen ligt de kaasrantsoenering op korte termijn op te heffen. Van andere zijde vernemen wij dat het normale kaasrantsoen 200 gram per persoon per 14 dagen half Maart wordt hersteld, zodat met ingang van die datum het verstrekken van periodieke extra rantsoenen wordt gestaakt. Men zou hier uit de conclusie kunnen trekken, dat half Maart het vleesrantsoen naar aanleiding van welks verlaging indertijd de extra kaasrantsoenen werden ingevoerd op het oude peil zou worden teruggebracht. Van officiële zijde kon men dit echter nog niet bevestigen. *OOOOOOOOCXXXXXXOCXX<X»COOCOCOOrtXVOrvW-OCX WAT MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Voor het Noorden van het land: mor gen toenemende bewolking maar over wegend droog weer. Matige, later vooral langs de Waddeneilanden krach tige wind tussen Zuidwest en Zuid. In de namiddag tets minder zacht. Voor het Zuiden van het land: droog weer met enkele overdrijvende wol kenvelden. Zwakke, later matige wind uit Zuidelijke richtingen Weinig ver andering van temneratuur. 18 Februari: Zon op 7.50 uur, onder 17.59 uur Maan op uur, onder 9.48 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1