IJmuider Courant Haarlems Dagblad Den Haag en Batavia Tweede Kamer heeft Indonesisch beleid van kabinet goedgekeurd Amerikaanse Senatoren niet accoord met ontwerp-Atlantisch Pact Jaargang No. 17173 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm 5437, Tel Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47. Santp. - Haarlem Gr. HoutsU. 93 Telef. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur; Robert Peereboom cn ©ptCTljtc Isaaiteiiattic iourimt (3fnno i6f6) Zaterdag 19 Februari 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Minister van maarseveen heeft de Tweede Kamer medegedeeld besprekingen van het kabinet met jtfnre Vertegenwoordiger van de Kroon de- dr. L. J- M. Beel, tot volledige -hebben geleid. De Hoge Ver- up'"\7,Anrr]'i£er volgens de nog steeds fege,1de puzzle-aditige initialen-mode dal aangeduid als de H.V.K. - heeft rkiaard zich geheel te kunnen verenigen t het door de regering in de Kamer uit- "Vide beleid- dat wordt bedoeld als men Al eerder had de voor- fvanHiet Bijzonder Federaal Overleg j.t bedoeld als men d' "letters "B.U'.u, zich voorlopig Jnnmen getoond met de gang van zaken. Ti vond hij de termen nog wat vaag. En t plan-Beel is aanvaard, dat inhoudt dat 3 vVrpnigde Staten van Indonesië de naam iL dragen van Republiek der Verenig- T Staten van Indonesië en voorts bepaalt ff de overdracht van de souvereiniteit zo «noedig mogelijk zal geschieden, dat de Elandse regering hieraan zal medewer ken zodra een representatieve federale re- <s is gevormd, maar dat een statuut Nederlands-Indonesische Unie tot VfB zal moeten komen vóór die over- f Pht evenals de afzonderlijke verdra aidie moeten worden gesloten. Na het Xnen van een interim-regering zal door Iup betrokken groeperingen gezamenlijk in nn Haag een Ronde Tafel-conferentie „"den gehouden met bet oog op de spoe- Tp overdracht van de souvereimteit. En f regering neemt aan dat de v^aag van tei van de repubükeinse regering van- S wordt opgelost, wanneer een overeen komst met de vooraanstaande republikei nen is bereikt. Hen zal zij in de gelegenheid feilen in volle vrijheid aan de besprekin- en deel te nemen. Zij is ook bereid mede te werken tot een bezoek van de Commissie van de UN.O. aan Den Haag, als daarmee overeenkomst bevorderd zou worden. Dit ziet er alles redelijk uit en de vol ledige overeenstemming met dr. Beel ver sterkt de goede indruk. Wie het nauwkeu- i2 gelezen heeft zal evenwel verscheidene alsen" bij zich hebben voelen opkomen en er zich welbewust van zijn dat die korte zinnen - gezien het vroegere verloop van zaken - een geheel program inhouden, welks uitvoering weer op allerlei wijzen kan gaan horten en haken. Bovendien wordt medewerking van „alle betrokken groeperingen" vereist. Welke zijn de voor uitzichten omtrent medewerking van de vooraanstaande republikeinen, die thans geen regering vormen? Voldoening over het thans in Den Haag bereikte geldt alleen politieke overeenstemming in Nederland. Waarbij men zich dan ook nog de vraag moet stellen, in hoeverre die blijvend zal In de laatste tijd is wel heel duidelijk gebleken dat daar veel aan ontbrak. Ook san de verstandhouding tussen Den Haag en Batavia. Er is zoveel aarzeling en on zekerheid in Den Haag geweest, verergerd door blunders die de moeilijkheden met het buitenland toegespitst hebben, dat meer dan ooit de drang naar duidelijk en een drachtig beleid in ons eigen land gerecht vaardigd is. Onze parlementaire correspon dent heeft Donderdag gemeld dat de na druk is gelegd op het betrachten van meer soepelheid ten aanzien van de bewegings vrijheid der republikeinse voormannen en de samenwerking met de Commissie van de Verenigde Volken. In regeringskring wordt noodzakelijk geacht dat meer begrip wordt getoond voor aangename omgangs vormen ten aanzien van die Commissie. Fouten, in dit opzicht begaan, hebben Den Haag tof tweemaal toe genoopt Batavia telegrafisch te dicteren, wat gedaan moest worden, Dit lijkt bij eerste lezing misschien niet zo belangrijk, evenmin als het bericht dat de regering nog geen antwoord kan geven op de gestelde vragen aangaande het Banka-incident. Fouten van dit soort héb- Den evenwel in niet geringe mate bijge dragen tot de achterdocht en de protesten in het buitenland en indirect tot de hou ding van de Veiligheidsraad, die mede be ïnvloed moet zijn door het geweifel in Den Haag, Wij vormen een sterk volk met ener gie en vastberadenheid waar het ons her stel van de oorlog, onze opbouw en zake lijke ondernemingsgeest geldt. Geen wonder dat dr. Alan Valentine, getuigend voor een Amerikaanse Senaatscommissie betreffende de besteding van de gelden onder het Plan- Marshall en de materiële ontwikkeling van zaken in ons land, een lofrede kon afste ken. Maar zulke gaven blijken niet in de Indonesische kwestie en in de relaties met het buitenland. Daar treden zowel ver deeldheidals tekort aan verbeeldingskracht en aan mensenkennis op. Men heeft ten slotte overal, ook waar het buitenland zich n deze zaken gemengd heeft, met mensen te doen en niet met formules. Men schijnt zich slecht te kunnen voorstellen dat noch ™onesië, noch in Amerika en andere anaen enige belangstelling bestaat voor de ingewikkeldheden van onze partijpolitiek. Maar die is er niet. Men verbaast zich ouwens ook in landen waar Regering en ars ons nog welgezind zijn over de eindeloze onenigheid in Nederland ten aan- n van Indonesië. Die kan niet anders werken dan een vermindering van het trouwen, dat wij in staat zijn de zaken inlo^n Soede oplossing te brengen. Op vele euigente Indonesiërs, die voelen voor l ?am®n§aan met Nederland dat hun IT'JPehjkerwijs meer aanlokt dan ver- rtien een ™aöhtiger land, dat boven in ™in§ en geen staat-van-dienst ta™ j zou bezitten moeten de Nprf0!i !?atten en de disputen in rmtetfii i bladen een verwarrende en mnif j6 bióruk maken. Het is hoogst doet T^^S.dat men hier zo weinig moeite wnivi! m ZIG'1 'n de gevoelens en gewaar- van al die anderen, buiten onze m te denken. Spe,f een bi die van buitenlanders. De eenml -vmS eigen le§er> dut in Indonesië eimpo Tu itaalc gedwongen verricht, zou een wa v, z^n als fbe jonge mensen werd gegeven hoe lang zij eeviiion .enen- brplaats daarvan zijn in vele ioezeggtagen gedaan, die niet zijn SE ls een &ave fout Voor het 3S& pubIiek 2611 men door d» Tnwf -e §eformuleer en geredetwist eeVriSeS1SCne zaak langzamerhand tot hienwn i!eredo°lhof gemaakt. De meeste ^Sts S^H Van 31 deZe teSenstellin" kï»2 EE deze voren over w i s eK verongelijkt te doen eisen tcL and' Het heeft meer zin tekortkomingen te zien en te helpen verbetering. R. p. Meningsverschil met mr. Sassen betrof het te verwachten resultaat van zijn politiek ten aanzien van Amerika Motie van wantrouwen verworpen (Van onzè parlementaire redacteur) In de door mr. Van Schaik deze zomer gemaakte fraaie geciseleerde vaas het door hem gevormde kabinet gevuld met de balsem van het algemeen welzijn was volgens prof. Romme (KVP) een barst gekomen tengevolge van het aftreden van mr. Sassen als minister van Overzeese Ge biedsdelen. Die barst, zo gaf mr. Van der Goes van Naters (Arbeid) te verstaan, is alweer dicht. Dit blijkt zijns inziens uit de eensgezindheid van het kabinet, met alle overige tot de KVP behorende ministers, een omstandigheid die de heer T i 1 a n u s (C.H.) wel wat zei en die voor mr. Oud (VVD) die er op wees, dat niemand minder dan juist mr. Van Schaik toch ook was aangebleven aanleiding bleek te zijn om ook nu in het kabinet vertrouwen te blijven stellen. Prof. Romme verkeerde in een min der welwillende stemming. Volgens hem had het door zijn fractie in het kabinet gestelde vertrouwen een barst gekregen. Dat klonk verre van vriendelijk, gelijk er meer in de heer Romme's rede onvriende lijk aandeed. Maar toch bleek duidelijk dat hij niet op een oorlogsverklaring aan het kabinet wenste aan te sturen. Dit zou zijn fractie trouwens niet gewild hebben vooral niet nadat minister Van Maarseveen had medegedeeld dat er tussen de HogeVer tegenwoordiger van de Kroon en het kabi net volkomen overeenstemming bleek te be staan over het in de Kamer door de rege ring uitgestippelde beleid. Omtrent de uit voering daarvan zullen de besprekingen nog worden voortgezet De woordvoerder van de KVP bleef evenwel verlangen dat het kabinet, dat een volstrekte breuk met de Verenigde Volken wil vermijden, zekere punten van de door de Veiligheidsraad aangenomen resolutie volkomen onaanvaardbaar zou noemen. Mr. Van der Goes van Naters (Arbeid) adviseerde daarentegen, in de plaats van die dingen waartegen wij funda mentele bezwaren koesteren, iets anders te stellen. Niet zeer tactisch leek ons het ver zoek van prof. Romme, te willen verklaren dat men zo nodig, zonder de republikeinen, een federale interimregering zal gaan vor men. Prof. Schermerhorn_ (Arbeid) verklaarde, dat wij het moesten aandurven, juist met het oog op het in de wereld te scheppen vertrouwen, bewegingsvrijheid aan de republikeinsé voormannen te geven trouwens: de regering had zelf verklaard dat de voorwaarde voor onderhandelingen is, dat zé in volle vrijheid geschieden. De zoeven genoemde spreker ging er van uit dat men een en ander tussen de regels door moest lezen in de Woensdag j.l. door de regering afgelegde verklaring. Hij zeide, dat het de hoogste tijd voor ons is, nu eens een royaal gebaar te maken. Deze zienswijze werd natuurlijk niet. ge deeld door de heer Til anus (C.H.), wiens „grondwettelijk geweten" al gekweld werd door de gedachte dat we de Verenig de Staten van Indonesië „Republiek van de Verenigde Staten van Indonesië" zouden gaan noemen en nog minder door de heer W e 11 e r, die een botte afwijzing van de resolutie van' de Veiligheidsraad zou heb ben gewenst. Overigens vielen in het be toog van de C.H.-woordvoerder conserva tieve klanken te beluisteren, al bleek tevens, dat hij zoveel mogelijk gouverne menteel wenste te blijven. Avondvergadering De avondvergadering bracht extra-leven in de brouwerij. Eerst hield de heer Goedhart (Arbeid) èen felle rede als inleiding voor een motie om een onafhan kelijk onderzoek naar aanleiding van ver halen over gruweldaden door het Neder landse leger in Indonesië gepleegd. Daar op volgde een door de heer Schouten (A.R.) gehouden scherp oppositioneel be toog, uitlopend op een mede door de heer Welter (K.N.P.) en de Staatkundig Gere formeerden ondersteunde motie van wan trouwen tegen de regering wegens haar beleid tegenover de resolutie van de Veilig heidsraad, tegenover de „verdwenen" Re publiek en tegenover de republikeinse lei ders. En dan nog een persoonlijk feit door dat de heer Schouten zich beriep op een rapport van de heer Palar aan de heer Hatta over besprekingen, door de heer Goedhart in October met eerstgenoemde te Parijs gevoerd, waarbij hij onder meer ge poogd zou hebben een ondei'houd tussen Hatta en de minister-president tot stand gebracht te krijgen. Hij zou toen echter bovendien altijd volgens Palar aan de vertegenwoordiger van de republiek deze waardevolle gegevens hebben uitgeleverd. De heer Goedhart kon in zijn toelichting na zijn verzoek het woord te mogen voe ren wegens een persoonlijk feit onderstre pen dat hij voor een eenzijdig opgesteld document (Palar's stuk aan Hatta) geen enkele verantwoordelijkheid kon dragen. En tevens kreeg hij gelegenheid te verkla ren zelf over zijn Pai-ij se ontmoeting een uitvoerig rapport aan minister-president Drees te hebben uitgebracht. Na die toe lichting aanvaardde de Kamer het voorstel van de president om het citaat van de heer Schouten niet als een persoonlijk feit te beschouwen. Minister Van Maarsseveen vroeg aan prof. Gerbrandy (A.R.1), naar. aanleiding van diens uiteenzetting over het door hem eens op een college behandeld geval van dagvaarding van een overledene dit als vergelijking met de thans „overleden" Republiek wat de hooggeleerde toen had gezegd. Op deze interruptie bleef een ant woord uit! Een opgewonden veel interrumpties ver oorzakende rede van de heer Gortzak (Comm.) richtte zich tenslotte vooral tegen de door ons ten behoeve van Amerika ge voerde „koloniale oorlog". Daarna kwam de minister-president aan het woord, om eerst mee te delen, nooit; aan de heer Goedhart verzocht te hebben; namens hem met de heer Palar in Parijs te gaan spreken. Wel was er iets anders gebeurd. De vertegenwoordiger van de republiek had de minister-president ge vraagd of deze bereid was met de heer Hatta te komen spreken, waarop dr. Drees had geantwoord, dat de heer Hatta dan maar eens bij hem moest komen als hij dat wilde. De voorstelling van .zaken van de heer Palar was er dus geheel naast. Dr. Drees achtte het niet juist uitvoerige mededelingen te doen over het aftreden van minister Sassen. Er waren al enige tijd spanningen, waarover hij niet wenste te spreken. Tenslotte betroffen deze de vraag hoe met Amerika zou moeten worden on derhandeld. Dr. Drees zeide dit in 's lands belang niet nader te kunnen aanduiden. In een weekblad wordt wel het standpunt van minister Sassen juist weergegeven. Niet Nog iedere dag maken de oudste twee prinsesjesdie sedert 6 Februari met Prins Bemhard in Sankt Anton am Arlberg verblijven, skitochten. Meestal maken zij afdalingen van de Galzig, de 2500 meter hoge berg, die de omgeving beheerst. Het kabelspoortje dat naar het stationnetje voert, vanwaar de prinsesjes in snelle vaart de berg afdalen. Het woord is aan P e t i t-S e n n Besluiteloosheid schaadt al onze suc cessen. Er is geen gunstige wind voor de zeemandie niet weet welke haven hij wil aandoen. echter dat der regering. Spreker had geen bezwaren tegen de voorstellen van de heer Sassen betreffende de politiek tegenover Amerika. „Wij hadden alleen niet dezelfde verwachtingen hiervan", zeide dr. Drees en hij voegde eraan toe, dat op dit punt het verschil lag, Hij protesteerde echter tegen d'e voorstelling alsof minister Sassen het sterke standpunt zou vertegenwoordigen en de regering het zwakke. Minister Van Maarseveen ver klaarde, dat de regering een federale inte rim-regering zal pogen te vormen. Zou geen republikein willen toetreden, dan kan hij niet gedwongen worden. Ook kunnen wij het werk niet stopzetten vanwege de on wil van een der groeperingen. Het vraag stuk der vrijlating van de republikeinse gevangenen is nog niet geheel met dr. Beel besproken. De motie-Goedhart zou een ver keerde indruk kunnen maken. Als men met duidelijke gegevens komt, zal de regering alles onderzoeken. De heer Goedhart trok daarop zijn motie in. De motie-Schouten werd daarna verwor pen met 76 tegen 15 stemmen. Voor stem den de A.R. en de heer Weiter. De begroting werd tenslotte aangenomen zonder hoofdelijke stemming met aanteke ning, dat de C.P.N. geacht wilde worden te hebben tegengestemd. De vergadering is daarna gesloten. Het ligt in de bedoeling de Kamer niet vóór 15 Maart bijeen te roepen. „Sovjets kunnen wellicht via de UNO elke actie ingevolge de Pactverplichtingen verhinderen" WASHINGTON, 18 Februari. (Reuter). Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft de voorge stelde bepalingen van een Noord-Atlan tisch veiligheidsverdrag gisteren besproken met de commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse Senaat, die in geheime zitting bijeen was. Men verwacht, dat Acheson amendementen der Senatoren door zal geven aan de commis sie van ambassadeurs te Washington der mogendheden, die zich bij het verdrag willen aansluiten. Het is mogelijk, dat meer dan een bijeenkomst met deze com missie noodzakelijk zal zijn. De bespreking -duurde drie uur, doch er werd geen overeenstemming bereikt, zo meldt Reuter nader. Senator Tom Conally, voorzitter der Senaatscommissie, deelde later aan ver slaggevers mee: „Men kan niet eens zeg gen, dat een voorlopige overeenkomst werd bereikt". Visie van dr. Philip Jessup. Dr. Philip Jessup, „reizend ambassa deur" der V. S„ heeft in een te Des Moines (Iowa) gehouden rede onder meer ge zegd: „Indien het optreden van de staten, die een dergelijk verdrag (een Noord- Atlantisch verdrag) ondertekenen, valt onder de bepalingen van hoofdstuk acht (betreffende regionale overeenkomsten) van het handvest der UNO, zullen zij zich door deze bepalingen moeten laten leiden". Jessup wees tevens op artikel 103 van het De JJm. 37 „Gloria", die over 1948 de Bedrijfschapsprijs wegens de beste haring en vis der IJmuidense trawlvloot (een wisselbeker en de „bedrijfschapswimpel plus oorkonden voor de bemanning) bemachtigde, komt in IJ muiden aan. Schipper Arie Glas hoorde het eerst van zijn succes over de radioVerdere bijzonderheden over ae aankomst van de Gloriavindt men op pagina 6. Handvest, dat bepaalt, dat de „verplich tingen, die volgens het Handvest op een lid der UNO rusten, het zwaarste wegen, indien deze verplichtingen botsen met die van enige andere overeenkomst". Jessup legde er de nadruk op, dat de V. S. zich verplicht achten, niet een verdrag te slui ten, dat het Handvest ter zijde zou schui ven. Jessup verklaarde verder, dat een Noord- Atlantisch pact onder andere „zal steunen op artikel 51 van het Handvest der UNO waarin uitdrukkelijk wordt erkend „het onvervreemdbare recht van individuele of collectieve zelfverdediging'.' „Door echter reeds bij voorbaat voor zieningen te treffen voor collectieve zelf verdediging, aldus Jessup, zou het pact de aannemelijkheid van zijn noodzakelijkheid verminderen". Renter's correspondent te Washington wijst er op, dat Jessup in deze rede „kort, maar betekenisvol" een kwestie heeft aan geroerd, die tot nog toe alleen op diploma tiek niveau was besproken, namelijk de vraag, of het voorgestelde Noord-Atlan tisch véiligheidsverdrag ondergeschikt zal zijn aan het gezag van de Veiligheidsraad der UNO. Het Handvest bepaalt namelijk: „Zonder goedkeuring van de Veiligheids raad mag geen gedwongen actie onderno men worden op grond van regionale over eenkomsten of door regionale organen", uitgezonderd waar het maatregelen betreft tegen voormalig vijandelijke staten van de tweede wereldoorlog. Volgens ditzelfde artikel moet de Veiligheidsraad ten allen tijde volledig op de hoogte worden gehou den van ondernomen of overwogen optre den op grond van regionale overeenkom sten. In diplomatieke kringen te Washington neemt men algemeen aan, dat in dit geval de Sovjet-Unie dus elke voorgestelde actie met haar veto kan treffen, „waardoor de bedoeling van het veiligheidsverdrag tegengaan van aggressie niet verwer kelijkt zou kunnen worden". Volgens Reuter's correspondent sprak Jessup in „zeer behoedzame bewoordin gen" over deze kwestie, doch liet hij „ver- rassenderwijze" de vraag open, of het op treden niet het verdrag zelf van de ondertekenaars valt onder de bepalingen van het Handvest betreffende regionale overeenkomsten, waar de Veiligheidsraad zeggenschap over heeft. Uit zijn rede zou men kunnen opmaken, aldus deze corres pondent, dat Jessup van mening is, dat dit optreden zou kunnen beschouwd worden als vallende onder een regionale overeen komst. De Scandinavische besprekingen. De Noorse premier, Einar Gerhardsen, en de minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, hebben een onderhoud van ruim een uur gehad met Tage Erlander, de Zweedse premier, en Hans Hedtoft, de Deense premier. Verwacht wordt, dat het partij-congres van de Noorse socialistische partij die de regeringspartij is met overweldigende meerderheid zijn steun zal geven aan de door minister Lange voorge stelde deelname van Noorwegen aan het Atlantische verdrag. i Dr. Beel Dinsdag terug naar Batavia Het ligt in het voornemen van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indo nesië, dr. L. J. M. Beel, zo mogelijk Dins dagavond de terugreis naar Batavia te aanvaarden. Vrijdag heeft de Koningin dr. Beel op paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen. Italië weer midden in de sociale onrust Stakingen en botsingen in Rome en op Sicilië Het Italiaans algemeen vakverbond heeft bevel gegeven tot een algemene sta king van een uur in Rome. Het bevel is gisteravond overal in de hoofdstad en in de provincie Rome opgevolgd. In de meeste fabrieken hebben de arbeiders het werk neergelegd en het tramverkeer was ge durende vijftien minuten onderbroken. In het centrum der stad zijn de meeste win kels echter open gebleven. De staking was een protest tegen het -optreden van de politie tegen arbeiders van een papierfabriek, waarbij 57 perso nen gewond werden. Tijdens de ministerraad heeft de minis ter van Binnenlandse Zaken, Mario Scelba, verklaard, dat de politie genoodzaakt was geweest van haar wapens gebruik te ma ken, omdat zij door de demonstranten was beschoten. Vandaag zullen in Rome geen kranten verschijnen als gevolg van een afzonder lijke sympathiestaking van 24 uur door de drukkers. De niet bij het algemeen vakverbond aangesloten vakverenigingen namen geen deel aan de staking. Het vakverbond in Palermo deelt mede, dat Maandag een algemene staking zal worden gehouden op geheel Sicilië, ter ondersteuning van de eisen der mijnwer kers op het eiland tot verhoging der lonen. Deze staking der mijnwerkers duurt reeds zeven weken. Reuter meldt dat de staking der drukkers later werd afgelast, zodat alle Romeinse dagbladen heden weer verschijnen zullen. Auto met spotprenten viel Sovjets in handen Incident in Oostenrijk Sovjetrussisehe autoriteiten in Oosten rijk hebben een Oostenrijkse vrachtauto in beslag genomen, die 250.000 verkiezings pamfletten van de rechtervleugel der Volkspartij naar Boven-Oostenrijk bracht. Öp de spotprenten ziet men een serie kegels met de namen van de landen Roe menië, Hongarije, Polen, Joegoslavië er Tsjecho-Slowakije er op ,die omgeworpen zijn door een bal met het embleem hamer en sikkel. Slechts één kegel in de Oosten rijkse kleuren rood-wit-rood blijft over eind. Naar gisteravond bericht werd vat de Oostenrijkse regering deze inbeslagneming „zeer ernstig" op. Men verwacht, dat bij de Geallieerde bestuursraad een klacht zal worden ingediend over de Sovjetrussisehe inmenging in binnenlandse politieke aan gelegenheden. Volgens partijfunctionarissen zijn de inzit tenden van de vrachtauto de gehele Don derdag op het Sovjethoofdkwartier onder vraagd. De mensen zijn vrijgelaten, doch de auto en de biljetten zijn vastgehouden. Amerikaans officier door Griekse bende vermoord Na noodlanding in partisanen-gebied ATHENE, 18 Februari. (Reuter). In een officiële Amerikaanse verklai-ing wor den Griekse „bandieten" er van beschul digd, luitenant-kolonel Selden Edner te hebben vermoord. Selden was blijkens de verklaring' „een ongewapende Amerikaan se waarnemer, die als inzittende van een Grieks vliegtuig een noodlanding maakte in door de guerillisten bezet gebied op 21 Januari". Een onderzoek nadat -de „ban dieten" van de plaats van de landing de bergstad Karpenissi waren verdre ven, had aan het licht gebracht dat Edner en zijn'Griekse piloot de noodlanding had den overleefd. Edner was echter „op brute wijze ver moord" toen hij» uit het vliegtuig stapte. De lichamen van beide inzittenden waren verminkt gevonden. De verklaring, afkom stig van de Amerikaanse ambassade te Athene, voegde hieraan toe dat het lichaam van Edner in een ravijn werd aangetrof fen. Het hoofd was door slagen verminkt en er was een touw om de nek. Joegoslavië wordt opnieuw gehoord inzake Oostenrijk En zou don belangrijk matiger eisen stellen De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier voor het Oostenrijkse vredesverdrag hebben gisteren in Londen besloten een nieuwe uiteenzet ting van Joegoslavië aan te horen, zodra zij hun voorlopige beschouwing van het verdrag hebben voltooid. Men verwacht, dat de Joegoslavische verklaring de volgen de week Donderdag zal worden afgelegd. De plaatsvervangers namen hun besluit na ontvangst van een brief van dr. Ales Bebler, de Joegoslavische vice-minister van buitenlandse zaken, die een definitief ver zoek indiende om een nieuw gehoor. Zij besloten, dat een Oostenrijkse delegatie tegenwoordig zou zijn bij het Joegoslavi sche exposé en dat het Oostenrijk vrij zou staan, ook een nadere uiteenzettting van zijn standpunt te geven. Vermoedelijk zal dr. Karl Gruber, de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, dit doen. Bebler is reeds in Londen en confereerde daar gisteren met minister Bevin. Keerpunt ten goede? Reuters diplomatieke correspondent schrijft, dat waarnemers te Londen ver wachten, dat de Joegoslavische verklaring een keerpunt kan blijken te zijn in de be sprekingen over het Oostenrijkse vredes verdrag. Verondersteld wordt, dat Bebler belangrijk matiger Joegoslavische eisen jegens Oostenrijk zou bekend maken, waarbij misschien de vroegere aanspraken op herstelbetalingen en gebied zouden wor den prijsgegeven in ruil voor een zekere mate van autonomie voor de Sloveense be volking van Oostenrijk. De plaatsvervangers gingen gisteren ver der met hun gebruikelijke bestudering van betwiste clausules van het verdrag zonder vorderingen te maken van betekenis. Zij zullen nu niet eerder dan Maandag weer bijeenkomen. Wel zal de ontwerp-commis- sie tijdens het weekeinde vergaderen. Berlijn ontvangt millioenste ton „luchtbrug-voedsel" „Tweede millioen ton komt in sneller tempo" Over de Berlijnse luchtbrug is gisteren een Engels York-toestel met de millioenste ton levensmiddelen in Berlijn aangekomen. Luchtmaarschalk Thomas Williams, be velhebber der luchtstrijdkrachten van de Britse bezetting, die de vlucht meemaakte, zeide bij aankomst aan dr. Klingelhöfer van het West-Berlijns stadsbestuur, dat hij hoopte, dat de tweede millioen ton „heel wat vlugger" zal overkomen dan de eerste. Gedurende de 235 dagen, dat de lucht brug thans benut wordt, is per dag gemid deld 4.260 ton vervoerd. Sinds het begin van de „operatie" zijn 14 luchtbrugvlieg tuigen neergestort, waarbij 26 Amerikanen en 10 Engelsen om het leven kwamen. De kosten bedroegen tot 1 Februari 106.750.000 dollar. Israel zal Jeruzalemkwestie voorlopig laten rusten Volgende week vrede tussen Joden en Egyptenaren De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Sjertok heeft verklaard dat zijn regering het vraagstuk betreffende de status van Jeruzalem dat de Israeli's als hoofdstad van hun nieuwe staat wensen niet op de spits zal drijven, zolang de vre desbesprekingen met de regeringen der Arabische landen nog voortduren. Op Rhodos verwacht men dat in het be gin van de volgende week een wapenstil- standsovereenkomst tussen Israel en Egypte zal worden gétekend. Eis van 10 jaar tegen ex-majoor van Oranje Nassau-regiment Vrijdag heeft de procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof tien jaar gevange nisstraf geëist tegen de ex-majoor van het illegale Oranje Nassauregirnent W. J. K. K. uit den Haag. Hij zeide in zjjn requisitoir dat het Hof bevoegd was een oordeel te vellen over K.'s gedrag, daar het illegale Oranje Nassau-regiment pas als militaire organisatie was erkend op 26 April 1945. Actieve militaire daden waren door het regiment nimmer verricht, zodat K. niet als militair beschouwd behoefde te worden. Hij zeide voorts dat van al de gelden 157.000) die K. had ontvangen, slechts zeer weinig verantwoord kan worden en de procureur-generaal kan niet aannemen, dat zij uitsluitend gebruikt waren voor het aanschaffen van wapens, zoals K. verklaard had. K. was door de Haagse rechtbank tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het Hof zal op 4 Maart uitspraak doen. OOOOOOCOQCOCOOOOOO VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige lichte regen of mot regen en hier en daar tijdelijk nevel of mist. Zwakke tot matige wind tus sen West en Zuid. Morgen vrij zacht voor de tijd van het jaar. 20 Februari: 7,46 uur, onder 18.02 uur 2.54 uur, onder 10.31 uur (Laatste kwartier) 21 Februari: 7.44 uur, onder 18.04 uur 4.14 uur, onder 11.05 uur Zon op Maan op Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1