Litteraire Kaettekeiniegeii VOORKOMT De reus Cajanus stierf 200 jaar geleden Gulden lijkt „harder te worden Conservatorium ZATERDAG 19 FEBRUARI 1949 IJMUIDER COURANT ANTOON COOLEN: „Sprookjes voor groote menschen". (N.V. Intern. Ultg. Mij. „Het Wereldvenster", Amsterdam) «ofVANGENER DAN waarin ook, 0 4 in het zuivere volkssprookje de Jn volk tot uitdrukking, van wat ziel van «"en verlangt, van zijn zede en het ge'OOJ onbewuste, niet genood- moraa!. w 'renswachten van het bewuste zaakt om 'sserenj dat het aan de verbeel- denkenter' _t Het kind kent het sprookje din? mD"' de jaren, ais de fantasie nog in rie toegang heeft tot een t.over- ongt'bi'om het verstandelijk onmoge- we gedroomde werkelijkheid is. En !i' ot het kind is het met een volk, zoals mm onbegrensde gebied van ^rationele kan betreden; of, anders h 'a zolang de verbeelding nog niet Mdt door verstandelijke kennis. ger v Hm heeft het al het noodlottige ua4 ka.iii ip4 ïc* hPreikt. waarin het zich bewust is 5,3 van de Tijd, van de onherroe- van het ogenblik, van het on- jlaar ook tadiu Bewor pehjkhei r-*;;* a^een te herscheppen ^,crl dagdroom, in de fantasie. Elk "rit vergoedt een gemis; het is een sprok e van het verzuimde of verlorene, ^flïes wat niet in vervulling ging en u\^-nie vu» het de beperkte levens- O aan door een tweede wereld te S2i boven degene, waarin de mens Onte tijd creëert geen sprookjes Hij is te ann aan naïveteit. En er "fmaar weinig schrijvers wie het ge- fis een „cultuursprookje" te schrij- 8 j.t'de spontane onbevangenheid der WJL volkssprookjes benadert. De r ici aan bet begin der vorige eeuw K-oenen die kunst nog, al was het na- I -iske spel met het wonderbaarlijke ook So grotendeels al tot „kunst" gewor- IV t hun Jrvr-toncfoTrTo nohr rXa- de weg openstelde naar dat "'gëdroomd maar symbolisch leven "t hun mystieke zielsgesteldheid, de- 3e die het Coolen mogelijk maakte uit ,l in bronnen van uitheemse herkomst „„den materiaal een sprookjeswereld ten herleven. Coolen, suggestief stylist, »,t riin zeer eigen speurorgaan voor de achtergronden van het folkloristische en kwaliteit, welke enkele van zijn streek- romalis deden uitgaan boven het enkel- karakteristieke met zijn fijn-religieus was er zeker de man naar. deze hachelijke onderneming tot een zo bevre- Lnt einde le brengen. Want een trache itis onderneming moet het worden ge- JLij sprookjesmelodieën te componeren toonaartlen van zo verschillende lotestielen. Voor-Xndië, China, de Soedan, Centnal-Afrika. Mongolië en in één toil verhaal ook Spanje leverden hem de «tof. 2-,vol, bekoorlijk en soms ook verras- Kri heeft hij de instrumenten van zo heenlopende verbeeldingen bespeeld, al hebben deze sprookjes met alle der wereld dit «meen, dat zelfverloochening uit lief- ii trouw en edelmoedigheid worden be- Icond. wraak, afgunst en boosaardigheid worden gestraft. Ook hier mengen goden er. demonen zich in het menselijk leven, I want in elk sprookje steekt, hoe verborgen rok. ten stuk mythologie, dat wil zeggen: symbol ek van het heimelijk verlangde of gevreesde. Doden herleven of geven teke nen van hun voortbestaan, voorwerpen zijn bezield met wonderkracht, deugden worden I op de proef gesteld door nauwelijks nog drage)(jke, soms ook dodelijke bezoekingen, ondeugden vergolden met een onverbid delijke gestrengheid. Van dit alles heeft Coolen verteld in een beheersl-gevoelige taal, die in vele passa- j ges de glans heeft van het wonder, waar- van ze verhaalt. Het is moeilijk na te gaan, I in hoeverre Coolen met een rijke en voor nuances zeer gevoelige phantasie enkel gegevens bewerkte, die hij op zijn ethnolo gist onderzoekingstochten als kostbaar erts verzamelde, dan wel dat hij afgeronde volksverhalen navertelde. Daartoe zou I m dezelfde bronnen, waaruit hij putte, noden raadplegen. Uit litterair oogpunt beschouwd doet dit ook weinig terzake: zin vertellingen zijn er niet minder waar deerbaar om. Maar dat in deze bundel het onvervalste volkssprookje te beluisteren is, zoals het in de volksziel van eeuwen her kinderlijk-vrij uit het spel van alleen dreem'oare mogelijkheden geboren werd, nag en moeht ook niet worden verwacht. He' ziin cultuursprookjes geworden, be- wenkt met alle geoorloofde en zelfs met «e fijn-registrerend onderscheidingsver mogen gekozen .,kunst"-grepen. Het (on ook niet anders. Een zo onmiddellijk contact met het onderbewuste leven, waar- boe geheimen sluimeren of woeden van de gemiste levenskansen, is niet meer mogelijk. Als cultuursprookjes, geïnspireerd door gegevens, die dichter staan bij de oorsprong van alle leven dan wij „modernen" en zeker dan wij Westerlingen nog kunnen benaderen, moet men deze vertellingen waarderen. Zonder een besef van de diepste betekenis van hun symboliek, waarvoor sJecn de intuïtie ons vagelijk open kan stellen, blijft er nog ruimschoots genoeg schoons en zinvols over. Wellicht zijn die vertellingen het gaafst, die ook cul tuursprookjes hebben willen zijn en bij het schrijven waarvan de auteur niet behoefde 'joelen tussen natuurgegeven en kunst taal. Ik denk o.a. aan „Het Zwijgende r? van Mongoolse herkomst. Geen stanjver kan zich in die mate van .zich- Heringa Wuthrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS (Adv.) voor Haarlem ZATERDAG 19 DECEMBER Jeslertioutparh i a: Concert O. G. G. (Ed. - s Bouter), 8 uur. Rembrandt: tis'7nnlS,e ïan de Veenhoeve", 18 j., 2.00, iili.ii ,e,n uur. Palace: „Mijn zuster hnr' W"jeeft', 2-°°> 4.15, 7.00 en 9.15 uur. K3KJ ie„colonne". 18 j-, 2.00, 4.15, 7.00 )0)Pn Z- Clly: -Harpoen", 18 j., 2.15, 4.30, k" la/o",1'' Spaarne: „Dood in de wol- .KeizorJói ',,7'00 en 9'15 uur- Frans Hals: mhilsalle leeft., 2.30, 7.00 en 9,15 u. Sy Z°NDAG 20 FEBRUARI JMchouwburg; „Korporaal Elisabeth", fönma m 4'r C°ncertgebouw: Variété-pro- WEn rff Lou. Bandv, 8 uur. City: „Ali ••irtasia" iVie,ertlg rovers", 11 uur. Luxor: k; Blouur. Palace: „Waterloo- WWn.^Rembrandt: „Toendra". 11 u. „i.'zvrjudag- en avondvoorstellingen. ^ODen-\ffiAG 21 FEBRUARI Middag- en avondvoorstellingen. ;-„s'c(rT,DIENST APOTHEKEN |Bii7 VvLoomcyei - - t&SST zelf ontdoen, dat hij zou kunnen doordrin gen tot de onpeilbare bodem van zó ver schillend geaarde zielsgesteldheden. Men ontkomt nu eenmaal nooit ten volle aan de bepaaldheid van de hemel, waaronder men geboren is. Maar wat voor allen vat baar is, blijft het algemeen-menselijke, de grootste gemene deler. En dat heeft Coolen, al ontbraken op zijn palet de kleuren van een dermate uiteenlopend rascoloriet, dan 'ook gedaan, in een bekoorlijke taal en met het uiterste, dat er van een Westerse, een Hollandse, intuïtie verlangd kan worden. Op die gronden beveel ik dit monumentaal uitgegeven en rijk (hoewel niet overal be vredigend geïllustreerde) boekwerk met overtuiging aan. C. J. E. DINAUX. In Oenemarken verkiezen de vrouwen een goede Havanna boven een cigaret. Sommige Deensen zijn zo aan deze vorm van „loebacksuyghen" verslaafd geraaktdat zij de sigaar zelfs niet wegleggen als zij hun huis- vrouwelijke plichten in de keuken vervullen. België waarschijnlijk in Juli ter stembus Winst voor Katholieken door vrouwenkiesrecht? De Belgen zullen waarschijnlijk 24 Juli ter stembus gaan om een nieuwe regering te kiezen, zo wordt van gezaghebbende zijde te Brussel vernomen. Voor de eerste maal zullen dan ook de vrouwen stemmen. Algemene verkiezingen in België moesten eigenlijk eerst in Februari 1950 worden gehouden, doch socialisten en katholieken, de partijen van de huidige regeringscoali tie, waren voorstander van een vervroe ging van deze datum. De katholieken vestigen hun hoop op de vrouwenstemmen om de terugkeer van koning Leopold, waarvoor zij sinds lang ijveren, er nu eindelijk „door" te krijgen. Alcala Zamora overleden De gewezen president van de Spaanse republiek, Alcala Zamora is Vrijdag in Buenos Aires overleden. Zamora leefde eerst in ballingschap in Frankrijk, doch vluchtte naar Argentinië toen Frankrijk door de Duitsers werd be zet. Hij is 77 jaar oud geworden. Zamora is geboortig uit Andalusië, de „tuin van Spanje". In 1917 werd hij kabi netsminister. Vijf jaar later trok hij zich uit het openbare leven terug, totdat hij in 1930 een vooraanstaande rol speelde in de gebeurtenissen, die leidden tot de omver werping van de regering van koning Al fonso. In 1931 werd hij eerste president van Spanje. Kort voor de burgeroorlog in 1936 door de Cortes (parlement) afgezet, ging hij in ballingschap. Zamora die altijd slordig gekleed ging en er niet als een belangrijk man uitzag, verkoos als president van Spanje zijn woonhuis te Madrid boven het voormalig koninklijk paleis. Hij stortte een belangrijk gedeelte van zijn inkomen, dat ongeveer 500.000 gulden per jaar bedroeg, in de staatskas en een fonds voor arme kinderen. In 1941 veroordeelde een gerechtshof van het Franco-regime hem tot 15 jaar ballingschap en confiscatie van zijn gehele bezit. kealontitekingl Gorgel regelmatig met Superol. Eén tabletje opgelott in een glas watei doet wonderen. Ter kennismaking met „Thomas More' Henriëtte Roland Holst van der Schalk dramatiseerde in het jaar 1912 de levens gang van de humanistische denker Thomas More, welke zij als de geestelijke vader van het utopisch socialisme beschouwde. In dit machtige treurspel, aldus verklaren de uitleggers van haar geschriften met zeld zame eenstemmigheid, heeft zij getracht om haar innerlijke beroering over de breuk in de socialistische beweging, bij wijze van zelfbevrijding, in objectieve vorm tot uit drukking te brengen. Het was haar niet te doen om de herschepping van een histori sche figuur, doch om het oproepen in haar verbeelding van een gestalte, waaraan zij zich verwant gevoelde en wiens levenshou ding met de hare overeenstemming ver toonde. Zij huldigt deze wijsgeer die in 1478 het levenslicht aanschouwde en zioh latei* als kanselier letterlijk de ongenade van koning Hendrik de Achtste op de hals haalde, toen hij bleef volharden in zijn weigering om diens tweede huwelijk en breuk met de moederkerk met zijn gezag te dekken als de eerste wetenschappe lijke profeet van de broederschap der mensheid. Het geloof in toekomstig begrip voor zijn door maatschappij-critiek in gegeven denkbeelden, verleende deze titel held van haar tragedie de kracht om zich los te rukken van wat hem aan de aarde bond, belichaamd in de figuur van zijn dochter Margreet. Haar uitstékende biograaf, dr. J. P. van Praag, deelt in zijn studie mede, dat het de dichteres bijzonder heeft gespeten, dat het treurspel „Thomas More" nooit door een beroepsgezelschap is opgevoerd. Tegen een plan tot vertoning in 1939, ter ere van haar zeventigste verjaardag, verzette zij zich evenwel met het oog op de sombere toestand, waarin de wereld verkeerde. Thans echter -heeft Cor Hermus zijn sinds lang gekoesterde wens kunnen verwezen lijken en met zijn gezelschap Comedia dit diepzinnige stuk in ernstige studie geno men. Op 1 Maart is het voor het eerst in Haarlem te zien ter inleiding van de Boe kenweek. Hijzelf belastte zich met regie en titelrol, Johan de Meester ontwierp décors en costuums. De voornaamste medewerken den zullen zijn: Ellen de Thouars, Guus Hermus en Ton Lutz. Men dient eerbied te hebben voor deze keuze en ontzag voor de artistieke moed. Oomelis Veth heeft de dichteres, die het werk smeedde in de jaren van haar hoog ste ontplooiing, eens een dramaturg van de taal genoemd en haar op goede gronden met Vondel vergeleken. De emoties ont staan hier geenszins uit dramatisch gerea liseerde botsingen de behandeling van de grote rechtszaak tegen More wordt niet getoond, doch in den brede naverteld maar veeleer door de kracht van de met gloeiende emotie geladen verzen. Tot volledig begrip en verdieping der aandacht kan de belangstellenden niet sterk genoeg worden aangeraden zich met de tekst vertrouwd te maken. DAVID KONING. Uitvoer van gladiolen Op verzoek van een aantal leden zal door de Ned. Gladiolus vereniging een buiten gewone algemene ledenvergadering worden gehouden op Maandagmiddag 21 Februari in café-restaurant Brinkmann te Haarlem. Onderwerp van bespreking is: Al of niet uitvoer van gladiolen onder 8 cm. ACHT DODEN BIJ VLIEGTUIG ONGELUK IN NOORD-ARGENTINIë. Een C-47 vliegtuig toebehorend aan de Amerikaanse ambassade te Buenos Aires, is in Noord-Argentinië neergestort. Acht per sonen kwamen daarbij om het leven. De schoonste roos ter wereld De heer Meilland, een bekend x-ozen- kweker van de Rivièra, is ongeveer tien jaar in het geheim bezig geweest met het kweken van een scharlakenrode roos. Eindelijk ontlook eind 1948. de roos „Hap piness", die heel veel belangstelling genoot en zelfs beroemd is geworden als de schoonste roos ter wereld. Na dezer dagen met grote zorg en in tegenwoordigheid van de voornaamste kwekers uit Cannes en Antibes te zijn ge plukt, werd zij een half uur later aan boord van het lijnvliegtuig op Parijs gebracht en aan de hoede van de stewardess toever trouwd. Deze gaf de bloem aan haar col lega van de Noord-Amerikaanse lijn over. In Washington werd „Happiness" over handigd aan de voorzitter van de Ameri kaanse kwekers, na een reis van 7000 km binnen 25 uur te hebben afgelegd. Daarna werd zij togeelaten in één van de salons van het „Witte Huis", juist op het ogen blik dat de heer en mevrouw Truman de leden van het comité van de Franse „dankbaarheidstrein" ontvingen. „Happiness" zal geen nakomelingen hebben, want deze jonge plant is, met alle overige exemplaren van deze kweek, ver nietigd. Argentinië uit de tarwe- conferentie Een woordvoerder van de Argentijnse ambassade te Washington heeft verklaard, dat Argentinië zich Vrijdag uit de inter nationale tarwe-conferentie zou terug trekken. Deze conferentie van tarwe-ex- porterende en tarwe-importerende landen wordt reeds sedert 26 Januari te Washing ton gehouden. Zij tracht tot een overeen komst te geraken tot stabilisatie van het wereld-tarweverkeer. Haarlemse eigenaardigheden Nu is er aanleiding er aan te herinneren dat het 28 Februari 200 jaar geleden is, dat de reus Cajanus overleden is. Daniël Cajanus is, als wij rekening hou den met de quantiteit, de „grootste" Haar lemmer die ooit geleefd heeft. In de historie-boeken is het volgende over hem bekend: Cajanus was Pool van geboorte. Als cor net of vaandrig diende hij in het leger van Augustus II, Koning van Polen. Z.M. zal zeker wel gewenst hebben dat al zijn sol daten zo geducht uit de kluiten gegroeid waren, want Cajanus had een lengte van niet minder dan 2.61 meter. Toen er voor Cajanus in Polen niet te vechten was, trok hij naar verschillende hoven in Europa, waar hij zich liet bewon deren wegens zijn buitengewone lengte. Hij bezocht ook het Nederlandse hof. Daarmee heeft hij blijkbaar nog al wat geld in han den gekregen want hij was, toen hij Haar lem uitkoos als definitieve woonplaats, in staat om zich een plaats te kopen in het Proveniershuis. Toentertijd was dit een in stelling waar mensen zich konden „in kopen" om voor hun verder leven verzorgd te zijn. Cajanus liet zich af en toe tegen geld nog bewonderen in de herberg Blauw-Jan aan de Kloveniersburgwal te Amsterdam. De Haarlemmers konden hem steeds kosteloos aanschouwen. Oud is Cajanus niet geworden. Reeds op 46-jarige leeftijd overleed hij. Zijn begrafe nis wierp verschillende moeilijkheden op. De kist had een lengte van meer dan drie meter. De gewone rouwkoetsen waren te klein, zodat daarvoor een gewone wagen moest worden verbouwd. De begrafenis had plaats op 3 Maart in de Grote Kerk. Er moesten schagen gemaakt worden om de kist op te plaatsen. Over de kist werd een zwart kleed gelegd, waarop het grote zwaard, of houwer, met zilveren gevest en versierde schede, gelegd. De plechtigheid had veel belangstelling van de kant der burgerij. De lijkstatie be stond uit 65 paren die daarvoor genodigd waren. Op het graf werd een grafschrift geplaatst, waarop te lezen was: Hier rust Kajaan, een reus; weleer cornet in Polen. Te zien voor geld: en na hij lang was om gaan dolen, Besloot, als Provenier te leven, tot de dood Hem velde, en 't grove lijk in 't Koorgraf eindelijk sloot. Het graf is na jaren „geruimd". Het ge raamte van Cajanus is toen nog gedurende een dag in het Koor te zien geweest. Een der beenderen werd naar een museum in Leiden gezonden. Op een pilaar in de Grote Kerk staat aan gegeven hoe groot de reus was. In de hal van het Stadhuis te Haarlem staat een schilderij waarop Cajanus levens groot is afgebeeld. ii^j-9'.Boomeyer en Zn.. -Barteljoris- W-Wi?f°?n 101?5- '**'11793 K'everParkweg 13, tele- '■•'■"-Apotheek, Teylerpleia 79, tel. 17946. Het is wel in hoge mate te betreuren dat de aanhoudende spanning over de oplos sing van het Indonesische vraagstuk de Amsterdamse effectenbeurs verhindert een duidelijke weerspiegeling te zijn van de ontwikkeling der financiële en economische verhoudingen in de wereld en met name ook van ons land. In het huidig stadium is het vooral de vrees voor nationale en in ternationale politieke complicaties, die haar druk op de beurs uitoefent en de normale fondsenhandel lam legt. Men kan wel zeg gen dat het grootste deel der aandelen, binnenlandse industriële- zowel als scheep vaartwaarden en Indische fondsen, thans beneden hun intrinsieke waarde gedaald is en ook beneden het niveau, dat op grond van hun rentabiliteit verantwoord zou zijn. Er zijn tal van aandelen, waarop over het laatst afgesloten boekjaar 8 a 9 dividend is betaald en die thans slechts weinig boven pari noteren. Dit is in een tijd, waarin het rendement van obligaties 3 a 3 Vè bedraagt, abnor maal en wanneer de Indische kwestie zich in gunstige zin ontwikkelt waarop alle hoop nog niet verdwenen is zal een natuurlijk redres op de aandelenmarkt zeker niet kunnen uitblijven. Want hoezeer zich in het proces van pro ductie en consumptie de laatste tijd ver anderingen voltrekken,deze zijn toch - naar het ons voorkomt niet van die aard dat zij een zo scherpe koersdaling wettigen als sinds de laatste maanden heeft plaats ge had. Een feit is dat de vrees voor inflatie in ons land is verdwenen en dat de belang rijke prijsdaling op de goederenmarkten in de V.S., waarover we de vorige week schre ven, eerder een periode van deflatie schijnt in te luiden. Het ziet er naar uit dat de goederenvoorziening over een groot deel van de wereld en met name ook in West- Europa ruimer zal worden, dat distributie maatregelen allengs zullen kunnen worden opgeheven, ergo: dat door de meeste bedrij ven met een scherpere concurrentie zal moeten worden rekening gehouden, en dat tengevolge van dit alles de prijzen zullen dalen. Opmerkelijk is dat deze verruiming van de goederenproductie gepaard gaat met een vermindering van de geld'hoeveelheid, hoe wel tijdens en kort na de oorlog juist het omgekeerde plaats vond. De geldsomloop steeg toen voortdurend en de goederen werden of bleven schaars. Zo heeft het ook in ons land de aandacht getrokken dat de bankbiljettencirculatie blijkens de jongste weekstaat beneden de drie milliard gulden is gedaald, hetgeen er op zou kun nen wijzen dat de positie van 's Rijkskas gunstiger wordt. Wij hebben er al eerder op gewezen dat de belastingen in 1948 c.a. 700 millioen meer hebben opgebracht dan de raming en dat het voor de regering allengs mogelijk moet-worden evenwicht in haar budget te bereiken. Ook dit jaar moeten nog grote bedragen achterstallige belastingen worden betaald en tezamen met de belastingen over het lopende jaar moeten er dus ook thans weer veel grotere bedragen inkomen dan die welke op de begroting voorkomen. Ten dele worden deze belastingen uit geblok keerde tegoeden, ten dele ook uit vrij geld betaald, maar in elk geval verbeteren zij de financiële positie van de schatkist en betekenen zij een vermindering van de Vlottende schuld. Volgens de jongste op gaaf van het Centraal Bureau voor de Statistiek is deze van 13 y2 milliard op 1 Januari 1948 tot 11.9 milliard op 1 De cember j.l. gedaald en weliswaar staat hier tegenover een stijging van de geconsoli deerde schuld van 8.1 milliard tot 9.1 milliard, per saldo is dan toch de schuld des rijks verminderd; de enige weg om tot gezonde financiën te komen. Dat dit gepaard gaat met een schaarser worden van de geldmiddelen bij de bedrij ven en de bevolking is juist en moge de overheid nopen haar uitgaven dermate te besnoeien dat verlaging van de belasting druk mogelijk wordt. Maar het verschijnsel, dat de staat begint zich te kunnen bedrui pen is op zichzelf beschouwd bemoedigend Over Muziek Een scène uit het kermisballet „Les Forains" van Boris Kochno en Roland Petit, het hoogte punt van het optreden der „Ballets des Champs Elysées" op 23 Februari te Haarlem. Jubilerende goochelaar. Willem An- drïessen, Fie Carelsen, mr. E. Elias, Piet van der Hem, Nel Oosthout en Theo van der Pas hebben zitting genomen in een comité tot huldiging van de humorist en goochelaar Henri Nolles, die veertig jaar geleden de kleinkunst begon te beoefenen. In het eerste halfjaar van 1948 zullen 51 nieuwe nederzettingen in de staat Israel worden gevestigd. De eerste week van Januari zag er al negen verschijnen zeven in Opper-Galilea en twee in de Negev Alle werden gebouwd op plaatsen, die behalve aan agrarische ook aan strategische voorwaarden voldoen. Deze poort vormt de eerste aanduiding van de nederzetting „YisocF in West-Galilea. waar zich 80 families hebben gevestigd. Hel opschrift in Hebreeuwse karakters luidt: „Van Zwaard naar Spade, van Voorpost tot Nederzetting.' en zou voor de beurs een reden moeten zijn om met meer vertrouwen de toekomst te gemoet te gaan. Want al brengt verdere in flatie door buitensporige overheidsuitgaven misschien aanvankelijk voordeel, dit voor deel is ten slotte niet meer dan schijn. Het verdient hierbij de aandacht dat nu de gulden in het binnenland schaarser wordt, de noodzaak der bezuiniging in breder kringen doordringt en de geldcirculatie daalt, de prijs van de gul den op de zwarte markt in België stijgt; thans frs. 12.4 bij een koers van frs. 7 kort na de bevrijding en een officiële koers van fres. 16.50. Het is misschien nog te vroeg hieruit conclusies te trekken, maar wan neer dit meer dan een tijdelijk verschijnsel is. zal het tot stand komen van de Econo mische Unie met België en Luxemburg hierdoor aanmerkelijk worden vergemak kelijkt, temeer nu de prijzen in België dalen. Wat we voor het verder economisch her stel allereerst nodig hebben is een hardere gulden. En dat ze duurder moet worden betaald Philips en de Koninklijke emit teren beide a 3^2 behoeft zeker niet als een nadeel te worden beschouwd. Ballets des Champs Elysées komen met beproefd programma „Een spectaculaire parade van jeugd en fantasie" schreef ik verleden jaar boven mijn verslag van het optreden der Ballets des Champs Elysées op het zogenaamde Holland-festival te Amsterdam, waarin hetzelfde programma werd besproken, dat men op Woensdag 23 Februari in de schouwburg te Haarlem kan bewonderen. Men kan zijn verwachtingen spannen tot de grootste hoogte. Dit kort na de bevrijding van Frankrijk gestichte gezelschap, dat onder artistieke leiding staat van de dichter Boris Kochno, komt ter opening van de voorstelling met het van sprankelende vondsten overlopen de divertissement „Treize Danses" op mu ziek uit de oude doos van Grétry, in de schitterende aankleding door Karinska en Choumansky naar ontwerpen van de mode koning Christian Dior. Men ziet hierin onder zeer veel anderen Irene Skorik als de ingénue, de zestienjarige Leslie Caron als de clown en voorts onze landgenote Tutti Enderlé als één van de paardrijdsters. De meeslepende choreografie is van Roland Petit, die zich in 1948 uit deze groep heeft teruggetrokken om zijn eigen weg te gaan. Waartoe deze hem tot dusver leidde, kon men nog in Januari hier ter stede aan schouwen. De vóórnaamste figuren uit het pokerspel beheersen de op muziek van Strawinski ge stelde driedelige balletfantasie „Jeu de Cartes" van Janine Charrat, waarin de zeldzaam begaafde Jean Babilée de came- leontische joker uitbeeldt. Direct na de pauze volgt de romantische pas-de-deux uit „Le cygne noir" van Tschaikowski naar de choreografie van Petipa en Ivanoff, uit gevoerd door de reeds genoemde sterdan seres Irene Skorik en de veelbelovende Youli Algaroff. Het programma wordt besloten met het door milde humor gekleurde en zeer ge voelige kermistableau „Les Forains" op muziek van Henri Sauguet, waarmee het ensemble destijds een sensationeel debuut maakte en dat sindsdien reeds driehonderd keer tot vertoning is gebracht. De verras send originele, gedurfde décors en requi- sieten zijn ontworpen door de schilder Christian Bérard, die enkele dagen gele den, tot niet te overziene schade van het Parijse theaterleven, volkomen onverwacht overleed. De vedette Nathalie Philippart treedt hierin, tussen bonte potsenmakers en acrobaten, als de ontroerende schone slaapster op. Ook dit idee van Boris Kochno werd door Roland Petit choreografisch ver wezenlijkt. „Les Ballets des Champs Elysées" be staan uit veertig leden en blijven drie we ken in ons land. De plaats van Roland Petit werd inmiddels ingenomen door de ver maarde David Lichine, die het répertoire reeds verrijkte met „Oedipus en de Sphinx" en het opzienbarende „La Crea tion" zonder muziek. Andere aanwinsten zijn: „Valse Caprice" van Fauré en het bal let .,1'Amour et son Amour" op muziek van Bizet door Jean Babilée. Het is te hopen dat de Haarlemse balletomanen zich de dure gunst van dit bezoek waardig tonen! Deze frisse danskunèt, gedragen door een vrijwel volmaakte technische beheersing en bezield door een verrukkelijke geest drift, openbaart een charme, die zich niet door woorden laat vangen. Zelfs op de schaarse dwaalwegen der jeugdige over moed. DAVID KONING Toen de idealistische componist van de opera „Louise", Charpentier, in Parijs een speciaal instituut oprichtte om arme meis jes van Montmartre de mogelijkheid te ver schaffen zich het geluk der muziek te kun nen verwerven en in 't bijzonder zich be ijverde om talenten tot ontplooiing te brengen die anders zeker zouden verloren gaan, deed hij eigenlijk niets anders dan de oorspronkelijke idéé van het conservato rium nieuw leven in te blazen. Hij begreep dat de morele ondergang van jonge men sen dikwijls werd veroorzaakt door het feit, dat de natuurlijke romantische behoefte aan levensschoonheid niet kon worden ver vuld wegens harde levensomstandigheden. Zonder zich bewust te zijn van deze tragi- sche strijd verloor de jeugd zich in bedrie- gelijke situaties; en waar het geluk gezocht werd, werd het ongeluk gevonden. Men weet dat de onderneming van Charpentier niet kon worden in stand gehoxxden wegens gebrek aan financiële steun; dit is zeer te betreuren. Het beginsel van het oudste Conserva torium kwam mij bij de overweging van Charpentiers instituut in de gedachte. Er zijn enige grote verschillen, maar er is in de grond van de zaak een ideële overeen komst. De oude instelling, die ik bedoel, is het „Conservatorio Santa Maria dï Loretto" te Napels. Het was een soort tehuis voor weeskindex-en en dankt de naam Conser vatorio aan zijn bestemming „bewaarhuis". De kinderen leefden en werden, er opge voed zonder kosten en leerden er van jongsaf aan de muziek kennen. Dit be tekende niet dat zij, als zij zoet waren, bij wijze van ontspanning enige onxxozele lied jes mochten zingen, maar dat zij als wezenlijk bestanddeel van hun groei in het leven de schoonheid der muziek leerden kennen. Er zijn grote componisten uit deze bewaarschool voortgekomen: Piccini Cima- rosa, Paisiello. Er waren leraren als Leo nardo Leo, Durante, Scarlatti en Porpora. Hoe de indeling van het onderwijs in détails was gevormd is mij niet bekend, maar zeker is het dat van deze kleine Italianen de stem werd geoefend op de eerste plaats, om met gemak de moeilijkheden van melodie en harmonie in de samenzang te kunnen overwinnen. Het was nog in de tijd dat de koorzang de voornaamste beoefening der muziek was. Maar men leerde er ook instrumenten bespelen en bij alles was het doel: de waarde der kunst te. leren kennen. Zo was deze oude bewaarschool met zijn conservatieve naam ongezocht een der voorbereidingen voor het renaissancistische ideaal: Kunst is'kunnen, als productief ver mogen van de persoonlijkheid. Het bleek dat de instelling een gezond? en voox'beeldig organisme was. In dezelfde stad werden nog drie derge lijke scholen opgericht, die alle doelmatig en met profijt werkten. Volkomen in over eenstemming met het beginsel, dat het Con servatorio een leerschool was, heerste er degelijke tucht: het reglement telde 30 wetten! In Venetië waren vier conserva toria voor meisjes; in deze stad heetten zij: „Ospedale", bijvoorbeeld Ospedale della piëta en Ospedale di San Giovanni en Paolo. De meisjes bleven er meestal, totdat zij konden trouwen. Zij waren nooit zonder contact met de buitenwereld, want elke Zaterdag en Zondag gaven zij met koor en orkest uitvoeringen, die door de directeur of de zogenaamde opperkapelmeester wer- den gedirigeerd. Geleidelijk werden hier en daar in Europa eveneens Conservatoria opgericht. Maar dat waren dan geen bewaax'scholen meer. Neen, neen; stelt u zich voor dat u thans tot een Conservatorist zou zeggen: je bent eigenlijk op een bewaarschool! Toch zou er in deze opmerking een zekere eerbetui ging mogen schuilen, want het woord „conservare" moet oorspronkelijk ook ge wezen hebben op de specifiek muzikale taak van de instelling, namelijk de goede kunst te bewaren en te beschermen. Hierbij wox-dt aan het gehele gebied der muziek gedacht, d.w.z. de ontwikkeling der muzi kale verschijnselen tot op de dag van heden dient te worden bestudeerd. Het is interessant de historie der voor naamste conservatoria in verschillende lan den na te gaan. Men bemerkt dat de we- reldtaal der muziek door diepgaande ver schillen in de opvoeding, verbandhoudende met de volksaard, wordt gekenmerkt. Men is geneigd goedmoedig te denken: 's lands wijs, 's lands eer. Intussen mag men zeker aannemen dat het voor iedere instelling nuttig is de opleiding te vergelijken. De klassieke, laten wij zeggen internationale basis zal altijd moeten zijn dat de studenten zo grondig mogelijk van de zeer eigen krachten der muziek worden doordrongen en het zover mogelijk kunnen brengen in technische bekwaamheid, opdat zij, geleid door bewondering voor de meestex*werken, de kunst zo goed mogelijk kunnen dienen. Dit kan niet slagen zonder een organische en gezonde groei der persoonlijkheid, want als kunst kunnen betekent, dan hangt haar bestaan van persoonlijkheden af. HENDRIK ANDR1ESSEN

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5