Kennemer Lantaarn De „Gloria" na ruwe reis in IJmuiden gearriveerd Een Encyclopaedic Visserij-varia J) Stichting voor de visserij vraagt zelfstandige plaats voor het bedrijf ZATERDAG 19 FEBRUARI 1949 IJMUIDER COURANT WINNAAR BINNEN Schipper Glas en stuurman Hoek best tevreden over hun „Bedrijfsschapsprijs" HET MOET WEL een heel glunder gezicht geweest zijn, dat schipper Arie Glas van de IJmuiden 37 zette, toen de „Cornelis" hem over de radio vertelde, dat hij de Bedrijfschapsprijs voor 1948/49 had gewonnen, omdat 'ie zulke puikbeste haring en vis aan de markt bracht in IJmuiden. Want toen de ..Gloria" Vrijdagmiddag na een ruwe reis aan de kant lag, glunderde Arie nog lichtelijk na en stuurman Hoek was niet minder tevreden over het resultaat van wat per saldo hoofd zakelijk zijn bemoeiingen zijn geweest. „We hebben trouwens altijd mooie haring en vis" wil de schipper er nog gauw ach teraan vertellen, want de krant mocht es schrijven, dat zijn „Gloria" alleen maar om die prijs extra mooie waar afleverde. De 800 manden haring van deze reis mogen er ook weer zijn en de 100 manden diversen, die er behalve de 100 kabeljauwen in de ruimen liggen. „Eigenlijk is het mijn werk" verzekert de onderwalschipper met zijn duimen in het vestje, „als ik niet voor zoveel ijs had ge zorgd Zo is dat natuurlijk altijd: de ploeg maakt, het succes en als bijvoorbeeld de man aan de winch niet deugt, krijgt de markt ook geen haring zoals het hoort. De schipper vindt die Bedrijfschapsprijs overigens een pracht van een instelling, omdat zij de kwaliteit van de vangst zon der twijfel meehelpt hooghouden en „van wege de sport". Of de puntentelling al bekend is? Nee, dan zullen we toch moeten wach ten tot de eerste Maart: dat hebben de halmeester en de man van het Be drijfschap al gezegd en zelfs meneer Kolkman, die anders toch heus de kwaaiste niet is, was op dit punt zo dicht als een pot. Maar tussen de drukte in de schippers hui door moet de officiële brief van het Be drijfschap nog even gelezen worden, want de „Cornelis" heeft het nou wel gezeid en de walschipper bevestigde het later, maar je ziet zulke dingen toch graag even zwart op wit, niewaar. Dr. Brinkhorst over Karl Barth In het gebouw voor Christelijke Belan gen te IJmuiden heeft. dr. A. J. Brinkhorst Vrijdagavond voor een gering aantal toe hoorders een lezing gehouden over het werk en streven van de bekende Zwitserse theoloog prof. dr. Karl Barth. Aan de hand van de geschiedenis van het Oude Testa ment concludeerde dr. Brinkhorst dat het volk God's telkens moet worden terugge bracht tot God en dat de strijd van de pro feten een strijd was en is tegen de schijn vroomheid van de mensen die op hun eigen manier zich tot God wenden en na der tot Hem willen komen. Dr. Karl Barth, aldus dr. Brinkhorst, gelooft niet in de vrome mens. Hij geeft een dogmatiek die Christocentrisch is op een wijze zoals Luther en Calvijn dat nog niet eens gedaan hebben. Dr. Brinkhorst vertelde de geschiedenis van Karl Barth die als zoon van een Zwit serse dominéé zich aan vele buitenlandse universiteiten verdiepte in de theologie en een felle strijd voerde tegen het nazi regime in Duitsland. De avond v/erd besloten met Psalm gezang. ER HAPERT NOG WEL IETS AAN DE PRIJSAANDUIDINGEN Het blijkt dat niet alle winkeliers de prijsaanduidingsvoorschriften volledig na komen. Zoals bekend behoren alle in de étalages ten verkoop uitgestalde artikelen duidelijk zichtbaar te zijn geprijsd, ook dus de arti kelen zoals b.v. eieren en groenten, waar van de prijzen zijn vrijgegeven. Dit laat echter bij verscheidene zaken nogal eens te wensen over, zo deelt ons de prijzencom- missie mee. Zij die in gebreke zijn geble ven, worden er nog eens op gewezen dat de prijsaanduiding in hun étalage en zaak be hoort te voldoen aan de voorschriften en dat zij bij nalatigheid zich aan strafvervol ging blootstellen. HOOGWATERTIJDEN IJMUIDEN 19 Februari: 8.07 en 8.29 uur. 20 Februari: 8.55 en 9.27 uur. is onmisbaar voor iedereen Tekent U daarom tijdig in, op een van de volgende, spoedig te verschijnen werken: Encyciopaedie voor Iedereen alom bekend, prijs 8.90 of Neder!. Alg. Encyciopaedie prijs 33.50, voorintekenprijs 29.50 compleet in Buckramband of De Kleine Winkler Prins Eendelige editie: voorintek. 30.— daarna 35. Tweedelige editie: voorintek. 40. daarna 45. bij AB DE JONG Klaver's Boekhandel Edisonstraat 7 - Tel. 5326 IJmuiden „Het doet ons genoegen" zo zegt die brief „u te kunnen berichten dat u van de IJmuidense trawlers winnaar bent gewor den van de Bedrijfschapsprijs 1948. De laatste reis van de „Gloria" is niet zonder sensatie geweest. Rauw weer op de Noordzee en bij één trek spleet het achter eind van het net finaal in tweeën nadat er al 400 manden in de last waren geplonsd. Maar zo'n strop wordt aan de andere kant een beetje goedgemaakt door de wimpel, die de „Gloria" straks mag voeren en de wisselbeker van het Bedrijfschap. MARKTBERICHTEN KW 138 f4497. Prijzen. Tarbot 2,152,05: gr. tong 1.901.85: gr.m. tong 2.35—2.05; kl.m. tong 2,35; kl. tong I 2,45; kl. tong II 1,75—1,65, per kg. Gr. schol 4740; midd. schol 5136; kl. schol 18—8; schar 10—4,20; bot 147; v.- haring 7.50; wijting 145.50. per 50 kg. Kabeljauw 8260 per 125 kg. Gr. gul 38 per 50 kg. Aanvoer. 13 kisten tong en tarbot. 158 kisten schol, 42 kisten bot, 140 kisten schar, 39 kisten wij ting, 21 kisten kabeljauw. Totaal 413 kisten, SCHEEPVAART IJMUIDEN Binnengekomen schepen 18 Februari: Siam van Goole. Iteta van Rotterdam. Gees van Newcastle. Gtndfinch van Londen. Bri tish Unity van Rotterdam. Andrea Brovig van Albadan. Belgian Coast van Imming- ham. Gudrid van Rotterdam. Borelli van Newcastle. Vertrokken 18 Februari: Keizersgracht n. Rotterdam. Beta naar Rotterdam. Birming ham naar Goole. Dotterel naar Manchester. Gallium naar Immingham. Dinas naar Lon den. Kunlabori naar Rotterdam. Gees naar Rotterdam. Velsen-Noord „Kennemerplein-huizen" ook in Velsen-Noord Het uitzetten van de 48 voor rekening van de „Mekog" aan het Stratingplantsoen door de heer H. Ribberink te bouwen woningen vordert goed. Deze woningen worden, naar men ons mededeelde, gebouwd in drie gelijke com plexen en wel tussen Zeeuwstraat en War- denaarstraat, Wardenaarstraat en Ir. Krij gerstraat en Ir. Krijgerstraat en Van Rijs- wijkstraat. Elk complex bestaat uit zes beneden woningen en tien bovenwoningen en de huizen krijgen ongeveer een zelfde voor aanzicht als het type, dat is verrezen aan het Kennemerplein te IJmuiden met een stenen trap en bordes, toegang gevend aan de bovenwoningen. Men verzekerde ons, dat de bouw voor spoedig kan zijn, daar men op het mate riaal niet zal behoeven te wachten. Raakte u uw klokje kwijt? In de afgelopen week werd aan de poli tiepost te Velsen-Noord de volgende lijst van gevonden voorwerpen samengesteld. Behalve verschillende wanten en hand schoenen komen voor een vierwielig wa gentje, alpinomuts, matrozenmuts, padvin- dersfluit, beitel, moker, een zilverbon en een zilveren horloge. Bovendien werd een verloren hondje ingeschreven. Wat „Watervliet" bezig houdt Het is gebleken dat het tweede twaalftal i'an de korfbalvereniging „Watervliet" op enigszins fortuinlijke wijze het kampioen schap in de zak gespeeld kreeg, want THB I zag vorige week kans de groen-gelen met 42 een eerste nederlaag te bezoi'gen. Daarbij bleek het vijfde niet capabel om een kampioenschap te behalen, daar een 11 tegen Animo Ready 3 de laatste kans hierop zoek maakte. Beter deed drie het met een 41 zege op THB en een tiende overwinning, zodat hier nog grote mogelijkheden zijn. Met de resultaten van voorgaande week voor ogen krijgt Watervliet 4 op eigen ter rein thans de moeilijke strijd tegen Animo Ready 3. De Watervlieters hebben wel ter reinvoordeel, maar een winstkans bestaat vermoedelijk niet, hoogstens een gelijk spel. Van de adspiranten trekt de B-ploeg naar Haarlem om Nieuw Flora B te ontmoeten. Agenda voor Veisen en IJmuiden ZATERDAG 19 FEBRUARI. Thalia, 7 en 9.15 uur: „Het lied van de grote stad". Rex, 6.45 en 9.15 uur: „De Shanghai cobra". ZONDAG 20 FEBRUARI. Thalia, 3 uur: „The kid from Spain". 7 en 9.15 uur: „Het lied van de grote stad". Rex. 3, 6.45 en 9.15 uur: „De Shanghai cobra". MAANDAG 21 FEBRUARI. Thalia, 8 uur: „The kid from Spain". Rex, 8 uur: „De Shanghai cobra". Patronaatsgebouw, 8 uur: „De witte non". Raadhui Spreekuur Burgemeester 10 to" uur. Spreekuux Wethouder van Sociale Za ken 9 let 12 uur. Twee Velsen-Noordse Voetbalwedstrijden Nu Kinheim de voetbalcompetitie te Hoorn met een zware nederlaag heeft beëindigd zijn VVB en IEV de ploegen, die nog enkele wedstrijden voor de boeg hebben. De „Breesapers", die ook al niet fortuin lijk waren, krijgen op „Watervliet" een zware wedstrijd tegen Madjoe uit Amster dam. Deze club heeft een mogelijk kam pioenschap in eigen hand. Met deze weten schap kan de ontmoeting uiterst belangrijk en spannend worden. Bij WB is Verswij- veren weer terug, maar de linksbinnen plaats is nog open. daar Folkerts misschien niet van de partij is en een drietal gega digden eventueel kan invallen. WB komt in het veld met: C. v. Veelen; D. Aafjes en J. Duineveld; G. v. d. Veldt, M. Arisz en C. Hoen; F. Bruinzeel. B. Fre- riks, H. Verswijveren, N.N. en P. Hooy- donk. IEV belandde door het gelijke spel tegen ASV definitief onderaan, zodat de reste rende wedsti-ijden goede oefeningen zijn om definitieve degradatie te voorkomen. Derhalve is het spelersmateriaal opnieuw van plaats verwisseld. In de voorhoede ruilden Zonneveld en Stokman de binnen plaatsen. Michel is in de verdediging terug getrokken en .Slotemaker fungeert als linkshalf na enige wedstrijden niet van de partij te zijn geweest. IEV trekt naar DCO in Haarlem met: M. v. d. Bos: J. v. d. Vlies en W. Michel; J. Wittebrood, P. v. d. Berghe en S. Slotemaker: Th. Koek, H. Zonneveld, A. Zoutman, A. Stokman en J. Schavema- ker. Stratingplantsoen wordt betegeld Het Stratingplantsoen in Velsen-Noord, dat de directe dubbele verbinding vormt tussen Wijkerstraatweg en Koningsweg en reeds geëgaliseerd is, krijgt thans een ander aanzicht. Dezer dagen is namelijk een begin ge maakt met het leggen van de tegeltrottoirs aan de smalste van de beide straten aan de Zuidelijke kant. De trottoirs worden behoorlijk breed en aan de ene zijde van de straat is zelfs een uitsparing ontstaan, waarin tussen straat weg en trottoir heesters en planten kunnen worden aangebracht. Velsen BURGERLIJKE STAND GEBOREN: C. M, MolenkampKorthou- wer, d., Wüstelaan 73, Santpoort; W. Petersen Olthof, d., Kon. Wilh.kade 57, IJmuiden; H. van Vuurenvan Leeuwen, z„ Tromp straat 97, IJmuiden-O.; J. G. de BiesRoos, z., Trompstraat 163, IJmuiden-O.; C. van Dorpde Wit. z.. Tuindersstraat 107, IJmui- den-O.; A. WijkerMaass, d., R. Claeszenstr. 17, IJmuiden-O.; L. W. JanmaatVersteeg, d.. van der Heistraat 7, IJmuiden-O. OVERLEDEN: S. Hagen. 65 j., echtgenoot van C. M. Strijbis, Hofgeesterweg 25, Sant poort; A. van der Peil, 86 j., weduwnaar v. K. de Keizer, J. P. Coenstraat 9, IJmuiden- Oost; T. de Cock, 36 j., echtgenote van P. J. Amse, Noorderstationsweg 13, Bloemendaal; J. Visser, 70 j., weduwe van A. Zwart, Kon. Wilh.kade 55, IJmuiden; H. J. van Es, 53 j., echtgenoot van M. J. van de Zande, Kenne- merlaan 157, IJmuiden; G. W. M. Koelemeïj, 7 mnd., z. van C. Koelemeïj en M. Schuit, W. Pastoorstraat 6, Beverwijk. ONDERTROUWD: J. P. Bakkum, Zeeweg 368, Di-iehuis en A. M. Jore, Passtooi'sstraat 27, Santpoort; W. H. Stiebner, Kl. Katten burgerstraat 103, Amsterdam en Th. H. Punt, Edisonstraat 28. IJmuiden; W. Huiser, A. Bellstraat 1, IJmuiden en A. Wolthuizen, van der Heistraat 10, IJmuiden, toek. ad s: van der Helststraat 10, IJmuiden; J. van Hane- ghem, Laat 197 a, Alkmaar en E. M. B. van den Broek, Gladiolenstraat 9, Santpoort, toek. adres: Laat 197 a, Alkmaar; J. de Graaf, Kostverlorenstraat 12. Zandvoort en A. Horn- stra, Zaandersstraat 21, IJmuiden-O., toek. adres: Kostverlorensti'aat 12, Zandvoort; W. J. van Es. Burg. Rambonnetlaan 45. IJmuiden en G. M. van Opbergen, Fr. Naereboutstraat 45, IJmuiden-O.; J. Kok, Hadleystraat 4, IJmuiden en H. Weber, Bloemstraat 112, IJmuiden, toek. adi'es: Bloemstraat 112, IJmuiden: P, C. Keur, Kon. Wilhelminakade 57 rd.. IJmuiden en J. de Boer. Frogerstraat 32, IJmuiden; T. Rozenmeijer, Bakkerstraat 6. IJmuiden en H. A. Dijkhuizen, Annastraat 28, IJmuiden, toek. adres: Annastraat 28, IJmuiden: K. Prins. Planciusstraat 33, IJmuï- den-O. en A. E. Philippo, de Ruyterdwars- sti-aat 3, IJmuiden-O. GEHUWD: A. KoopmanB. uit de Bosch, Gladiolenstraat 2, Santpoort; A. van Dam G. C. Hoogeduin; C. J. van RazenzwaaiE. A. Gerrits, Louise de Colognystraat 9 hs, Amsterdam; D. F. KuijperA. Karemaker. Ruijsdaelstraat 51. IJmuiden-O.; M. J. Lens M. C. van de Visch, Kastanjestraat 22, IJmuiden-O. Antoni van Leeuwenhoek in IJmuiden. Het visserij-inspectie- en onderzoekings vaartuig Antoni van Leeuwenhoek, dat Woensdagmoi-gen van Scheveningen voor haar eerste reis in dienst der wetenschap was verti'okken, arriveerde Donderdag avond in IJmuiden met een klein defect aan de motorinstallatie. Voor de reparatie is het schip Vrijdag heen en weer naar Amsterdam geweest en het zou vandaag naar Scheveningen vertrekken. Loggers van de Katwijker vloot. De motorlogger Margrietha Maria (KW 29), behoi-ende aan de N.V. Visserij Mij. Ken- nemerland, heeft in Amsterdam een repa ratie aan de motor ondergaan en is Woens dag opnieuw ter trawlvisserij vertrokken. De Sakina (KW 32) is in IJmuiden aan gekomen voor het inbouwen van een nieu we Kromhout-motor van 100 pk. De even eens aan deze rederij behorende motorlog ger Helena KW 39 bevindt zich voor mo torreparatie in Rotterdam, waarna het schip aan de trawlvisserij zal gaan deel nemen, terwijl de bij de N.V. Scheeps bouw wei'f De Dageraad te Woubrugge nieuw in aanbouw zijnde logger binnen kort aan de vloot zal worden toegevoegd. Dit schip werd in December tewater ge laten en is gedoopt in Aafke Jacoba KW 41, een zusterschip van de Huiberdïna Gijs- bertha KW 85 en de Martha IJM 74. Alleen het dekhuis is enigszins gewijzigd. De vi'oegere KW 41, die Nanne Simon heette, is niet uit- Duitse dienst terugge keerd. IJM. 277 voor het bedrijf gereed. De onlangs door de heer C. Bregman te Haar lem aangekochte houten voorpostenkotter is zover gereed, dat het vaartuig de vol gende week in de vaart gebracht zal kun nen worden. Het heeft de naam Albatros gekregen en de merken IJM 277. De kotter is uitgerust met een 120 pk Kromhout motor. Duitse stoomtrawler Johaxin Hinrich. De in het begin van deze maand door de Prinses Beatrix alhier binnengesleepte Duitse stoomtrawler Johann Hinrich PC 328 bevindt zich nog steeds in IJmuiden. Het schip ligt in het binnen Spuïkanaal bij de schepen van het Bureau Teruggave Visse rijvaartuigen. Het wachten is op een nieu we roerkorxing. Voor de Maandagmarkt. Er worden verscheidene schepen voor de Maandag- mai-kt vei-wacht, die deels reeds binnen zijn en deels nog moeten arriveren. De „Petten" geeft als vangst op 600 kisten haring, 150 koolvis en leng, 140 makreel, 90 schelvis, 35 wijting, 35 varia en 500 kabeljauw plus 600 dito „stijve". De IJM 34 „Thorina" komt met 110 kisten diversen, de „Medan" met ongeveer 1000 kabeljau wen, de „Dirkje" heeft 300 manden vis uit de „Mory Firth", de „Robert William" meldt 200 manden diversen en 350 kabel jauwen, de. „En Avant" lost 345 kisten di versen en 450 kabeljauwen, de „Gloria" heeft 800 manden diversen en de KW 134 40 kisten vis en 900 kabeljauwen. Behalve vele Noord-loggers zijn er weekloggers en kotters. Gebroken rib. De KW 2 heeft de reis moeten ondei'breken wegens een zieke man; door een val brak een lid der bemanning een rib. Speeltuin „Schulpen" uitgezet Wie helpt verder? De plaats, welke als speelterrein aan de jeugd van de Buurtvereniging „Schulpen" door het college van B. en W. is toegewe zen, is reeds met piketpalen aangeduid en uitgezet. De strook grond, die is gelegen tussen de bebouwing van Melklaan. Wardenaar straat en Zeeuwstraat heeft een opper vlakte van 830 vierkante meter. Het „Schulpen"-bestuur heeft zich tot de leden gericht om op een of andere wijze mede te werken een aardig speelterrein te verkrijgen. Daar men nog niets bezit zijn hout, ste nen, glas en ijzer welkome middelen voor de inrichting. PERSONALIA. Als vertegenwoordiger van de Buurt- en Speeltuinvereniging „Schulpen" is be noemd tot gedelegeerde bij het hoofdbe stuur van de Nederlandse Unie van Speel tuinorganisaties de secretaris van „Schul pen", de heer M. J. Marcus. Beverwijk Inleiding tot het genieten van poëzie Onder auspiciën van de Vrijdenkersver eniging „De Dageraad" vond Vrijdagavond in het zaaltje van Nieuw Leven aan de Baanstraat te Beverwijk een voordracht avond plaats. Nadat hij welkom geheten was door de voorzitter van de afdeling Beverwijk, de heer B. Roschar. begon de heer Fred Menger zijn „Inleiding tot het genieten van Poëzie" met vast te stellen, dat de dichtkunst bij de meeste arbeiders weinig in trek is. Als oorzaak daarvan noemde spreker het gebrek aan gevoel voor het schone, waar nog bij komt dat veel mensen de dichtkunst als lichtelijk benevel de dwaasheid beschouwen. In deze materialistische opvatting, aldus de heer Menger, wordt geen plaats open gehouden voor hart en ziel, doch des te meer voor het verstand. Het is jammer dat de meeste arbeiders, zodra zij de school banken verlaten hebben, alles wat ze daar leerden binnen enkele jaren prompt ver geten. Toch zijn wij, zo vervolgde spreker de laatste tientallen jaren veel vooruitgegaan. Toen de kinderen nog van 's morgens vroeg tot 's avonds laat werkten, zo betoogde hij. heeft de Christelijke Kerk niet geprotes- teerd, maar Troelstra en consorten wel. De drang van vele kinderen om „door te leren" vond spreker hoopgevend, want daardoor is de mogelijkheid niet uitgeslo ten dat in de toekomst meer aandacht voor de schone kunsten over zal blijven. Ver volgens toonde spreker twee vaasjes, een machinaal vervaai'digd en een van een pot tenbakker, waarbij hij duidelijk toelichtte dat een machinaal vervaardigd kunstvoor werp koud en dood is, waar het met de hand vex*vaardigd sterk leeft en echt is. Spreker eindigde zijn betoog met de nogal sombere woorden, dat de wereld ten onder zal gaan door toedoen van „mensen met verstand". Adres aan de regering De Stichting van de Nederlandse Visserij te Scheveningen heeft zich tot de Regering gewend met een adres, waarin gevraagd wordt het Neder landse Visbedrijf in zijn geheel een zelfstandige plaats te geven in het be stuursapparaat en wel onder een Staatssecretaris. In het adi'es wordt betoogd dat het be drijf uit drie delen bestaat, die geken merkt worden door de woorden; „varen, vissen, voeden". Het varen en vissen vraagt in de aller eerste plaats een financieringsplan voor de bouw van een nieuwe vloot, zowel kotters, haringschepen als trawlschepen. De ti'awlschepen moeten uiterst modern zijn ingericht om met succes te kunnen werken in de visrijke wateren van het hoge Noorden. De financiering van zulk een plan is mede afhankelijk van de medewer- Onze eerlijkheid is er door de oorlog niet op vooruitge gaan. Dat weet die conductrice van de bus nu ook terdege, sinds zij een paar weken terug een fatsoenlijk uitziende dame een gulden leende, omdat het goede mens haar beursje niet bij zich had en dus de over tocht van IJmuiden naar Haarlem niet kon betalen. De dame gaf haar adres op en beloofde de gulden te zullen sturen aan het adres van de conductrice. Genoemde jonge dame wachtte tevei-geefs op haar geld maar kwam enige tijd later gelukkig de lenende dame weer onder haar bus klanten tegen. Zonder blikken of blozen verzocht zij de NACO-girl een tientje te wis selen waarop het meisje even koudweg aankondigde, dat zij dan meteen even die gulden zou afhouden, „weet u wel, die u mij niet hebt teruggestuurd". Een hoge blos voor de dame, een tevreden lachje voor de conductrice. Schevenixxgen-radio- activiteit. Kustvissers, opgelet! Van Maandag af gaat Scheveningen radio op de 166 meter band in de prille ochtend (zes uur vijf- en-veertig noemt de landrot althans vrij pril) een extra uitzending van weerbex'ichten verzorgen. Misschien om de schipper wat langer te kooi te houden, anders loopt 'ie de wachtsman toch maar voor de voeten om „effe in het weer te kijke". Handig hondje. Allex-eexst bedankt Lampe nier alle meelevende lezex-s, die I opbelden of schreven naar aan- leiding van de gebroken lin- ker-achterpoot van zijn hond recht hartelijk. Roetje is heel wel, op het ogenblik, al hinkt hij erbairnelijk. Maar er zijn moeilijkheden gerezen, die ik ulieden wel even vertellen wil, nu we het toch over die hond hebben. Als het gedierte uitgelaten wordt, kunnen die achterpoten niet doen, wat de eigenaar er onder die omstan digheden "van hoopt en ver wacht. Roetje heeft hevig ge- experimenteex'd, maar hij viel altoos om, zeer tot verdriet van hem zelf overigens. Maar ixu is de kwestie toch weer in het reine. Zeer voorzichtig en aanvankelijk met een naburig hekje als steun heeft het hon debeest het met een hoogstand op zijn voorpoten geprobeerd. En het ging, zodat Velsen nu waarschijnlijk de enige hond in Nederland, vermoedelijk in West-Europa heeft, die op zijn voorpoten kan staan. Werkelijk en zonder gekheid. Re-evacuatie en bevolkingsaanwas. Velsen groeit hard naar zijxi 50.000ste inwoner toe, hebben we laatst gezegd in de krant. En dat is waar, want het zal nog maar een paar jaar duren en de burgemeester stapt met een glunder gezicht, eer hoed en een spaarbankboekje... Maar dat wordt een ander verhaal. Want het gaat nu even om het feit, dat de krant aanstipte bij de vermelding van enige cijfers, die op de uitbreiding betrekking hebben. Er stond, dat het opvallend is, dat er vaak meer „helemaal nieuwe" Velsenaren binnen de gemeen te komen dan evacués. Dat is op zichzelf juist, maar de ge- evacueex'de Velsenai'en moch ten eens de indruk krijgen, dat er voor hun maar magertjes gezorgd wordt en dat „de an deren" voorgaan. Gelukkig is het zo ook weer ïxiet, want het gemeentebestuur is er fel op, om zoveel mogelijk van huis cn hof verdrevenen naar Vel sen terug te halen. Dat er des alniettemin „vreemde eenden" in de gemeentelijke bijt neer strijken ligt hem aan de grote industrieën. De Hoogovens krijgen bijvoorbeeld een eigen bouw-volume toegewezen en de bestuurdei'en onzer ge meente laten die Hoogovens natuurlijk graag de vrije hand bij de bevolking van deze wo ningen. Dus komen er Hoog- ovenax'beiders in te wonen, die zonder moedwil overigens, de „verhoudingen scheef trekken". Dat wilde Lampenier maar even vertellen, want anders worden de Velsense displaced persons nog kwaad op het ge meentebestuur en dat hoeft helemaal piet. Bravo voor de brandweer Vrijdagochtend maakte moeder Udo in de Willem Barendsz- jtrrat de kachel aan met papier en houtjes. Die kachel brandde snel en hevig, maar de schoor steen dreigde mee te doen, zo dat de mannen van de rode wagens en de loeiende sirenes Willem Ba.cndszstraat-waarts ijlden. Lampenier was er ook cn dacht, dat het maar hard gaat; de Velsenaar heeft nog niet een lucifer in de kachel gehouden, of de rode redding staat al voor de deur, als de schoorsteen niet goed geveegd is tenminste. Dat is een com pliment aan de brandweer waard, want twintig-dei'tig jaar terug was de „melk wagen" niet altijd even tijdig ter plaatse zei de politieman, die met Lampenier omhoog stond te turen toen de magy- rus-ladder werd uitgerold. Hoe het afliep bij moeder Udo? De kachel ging uit en het begin van brand ook.Iedereen kwam met de schrik vrij. Ge zien de vele schoorsteen brandjes van de laatste tijd moet het vak van schoorsteen veger een noodlijdend beroep zijn in Velsen. In de „Gloria"-gloria Ha, die Arie Glas, ha die Willem Hoek van de „Gloria". Jullie ziin, als dit in de ki'ant komt, misschien net thuis, Vrijdagavond binnen gekomen, en met de bedrijfschaps wimpel in het vooruitzicht is het een glorieuze thuiskomst geworden. Bij de felicitaties, die over de radio van de „Cor nelis" en de andex-en binnen kwamen, bij de gelukwensen van de walschipper en de rederij ook een handdruk van Lampenier, want dat hebben jullie 'm toch maar netjes ge leverd. IJmuiden is er beslist een beetje „grozig" op. Jammer, dat schipper en stuur op de eerste Maarl mis schien wel niet in Den Haag kunnen zijn voor de uitreiking van de prijzen. Zou er, net als "oij de distributie geen na-uit reiking kunnen plaats hebben? LAMPENIER king van het particuliere kapitaal, maar een duidelijk visserijbeleid is nodig om het particuliere kapitaal vertrouwen te geven. Verdeeldheid schaadt In het adres wordt er op gewezen dat de overheidsbemoeing met de visserij over verscheidene Regerings-instanties is ver deeld, wat de paraatheid schaadt. De ver- ti-aging van het financieringsplan (dat nog inet definitief vaststaat) is daar een voor beeld van. In het adres wordt er verder op gewezen dat het visbedrijf een exportbedrijf is. De expox-tbelangen worden thans tegelijk met de agrarische belangen behandeld. De Stichting is van mening dat deze belangen een zelfstandige behartiging nodig hebben. Ten slotte worden als functionarissen een Staatssecretaris en een Directeur- Generaal gevraagd om de belangen van het visbedrijf in de Volksvertegenwoordiging en in de Ministerraad ten volle tot hun recht te laten komen. Aari wie behoort de hoed, aan wie de hond? Enige wanten, hoed (heer), baret, kar retje (kind), hoofdoek, muts, enige hand schoenen, mes, i-iem (padv.), ring (koper), gewicht (2 kg), rozenkrans, portemonnaie, hond, biljet van 1, fluit, ax'mbandje (zil ver? kruiwagen (kind), 2 stoffers, prik- haak, zakkam, bal. oorbel, speldje (doublé) parapluiehuls zijn gevonden in de gemeente Velsen. Elke werkdag tussen 11 en 12 uur en 16 en 17 uur, behalve Zaterdagsmid dags, kunnen gedupeerden in kamer 4 van het hoofdbureau van politie navraag naar hun rechtmatig eigendom doen. TWIJFELACHTIG TEGOED. De Beverwijkse politie heeft een drietal jeugdige plaatsgenoten in de kraag gevat, omdat zij nog een „tegoed" hadden bij de Haax-lemse gevangenis. Bovendien bekeur de de politie een chauffeur, wiens werk boekje niet bijgehouden was. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE Driehuis BESTUURSMUTATIES. Woensdagavond komen de leden van de afdeling Velsen der Koninklijke Neder landse Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde in de koffiekamer van „Wes- terveld" bijeen, onder meer om in de va catures ontstaan door het aftreden der bestuuarsleden J. Geels, H. J. Velde en A. W. Volmer te voorzien. De twee laatsten zijn herkiesbaar. Verder vermeldt de agenda een verloting en een praatje over bomen en heester*. „Het lied van de grote stad". (Thai Als de indruk, die de sportliefhebber de Amerikaanse boks-gruwelen kriiet k- het aanschouwen van deze als „een ra, film" aangekondigde rolprent, juist is hij ongetwijfeld een onverzoenlijk stander van deze mep-maar-raak en maar-blind methodes worden, want t schandvlekken van de wedslrijdexceJ6 die de zonen van Uncle Sam blijkbaar h mooi vinden, vloeien als kleverige str over het overigens vriendelijke verhÏÏ Eddy, een romantische en onbedorven geling uit New York laat zich door L soort minderwaardigheidscomplex teup over de geraffineerde mede-bewonder!» van zijn vriendinnetje tot een boks-carriÜr verleiden, maar als hij eenmaal hall blir! uit de ring geslagen is, keert zijn oud- bespiegelende levenshouding terug en h) meisje, eveneens door scha en schande v? geworden, hoeft slechts toevallig langs h boekenstalletje tc komen, waar haar ham vriend nieuw emplooi heeft gevonden m tenslotte toch nog gelukkig te worden Er is bijster weinig propaganda voor'b, wedstrijd-boksen in deze film te ontdek ken, maar als zij zich met edeler uitïnaer" dan de recordwaanzin gaat bezig houden blijkt er een goed gemonteerd en met ver rassende vondsten bekranst thema achter te zitten. Het meisje, evenals Eddy 0ut sproten aan de volkrijke achterbuurtal van Oostelijk New York, ondergaat een zielloze foltering aan de zijde van een danseur, die haar persoontje tot op hoogste toppen der amusement«-meni voert om haar dan met een smak in de troosteloze afgrond van de armoede te i werpen. Op de bodem van haar ellende' ligt echter de bijna vergeten „echte liefde» en zietzij leefden lang en gelukkig De titel van het geheel is misschien wat misleidend; het „lied" waarop gezinspeeld wordt, vervult een ondergeschikte rol k de vorm van een compositie, die Dennïe's broer schrijft over de roezige dreun van de metropolis én waaraan de hoofdpersoon zich optrekt tot een nieuw bestaan. Ann Sheridan speelt met veel talent de jonge danseres en James Cagney geeft haar ais Dennïe een geslaagde tegenhanger, hoewe! zijn uitbeelding van de blindgeslagen kam- pioen na een goed begin op het eind ver- watert tot een wat zielige en minder aan nemelijke pose. In het voorprogramma draait een melo dieus tekenfilmpje over een glimworm, die op ontdekkingstocht uit is langs de bergen en dalen van een slapend mensengezicht en het journaal laat zowel de nieuwe ha- ringfileermachine van vishal C die ook al weer niet helemaal nieuw blijkt te zijn als de tapijtknoperij in Beverwijk zien, In de tweede helft van de nieuwe speel- week vertoont Thalia de oude comedie „The kid from Spain", die een vlot ge geven behandelt in een décor van wee: modern geworden lange rokken. Een preU tige, spannende prent met veel stierent gevechten, die het in reprise vermoedelijk nog wel doen zal, ook al omdat Eddie Cantor's droge humor van een veroverend soort is. J. F. Uitgevaren vissersschepen Noordzee, Donderdag 27 Januari: motortrawler Tho rina IJM 33. Maandag 31 Januari: stoomtrawler Ger« berdina Johanna IJM 38. Zaterdag 5 Februari: stoomtrawler Zn Avant IJM 8. Motorlogger Gorredijk IJM 75. Maandag 7 Februari: stoomtrawler Hercu les IJM 196: Petten IJM 49; Hornriff IJM 155, Motortrawler Dirkje RO 53. Motorlogger Fierman Eduard KW 5; Hu- bei'tha Gerarda KW 9: Rijnmond IV KW 15; Karei Doorman KW 227. Dinsdag 8 Februari: stoomtrawler Gloria IJM 37 (18 Febr. binnen); Robert William KW 123. Motortrawler: Medan IJM 57. Motox'logger Kees KW 124; Bruinvis R01; Adjowico RO 9. Woensdag 9 Februari: Motox'logger Bah KW 129. Donderdag 10 Februari: stoomtrawl* Klaas Wijker IJM,85. Vrijdag 11 Februari: stoomtrawler Mag IJM 61; Amsterdam IJM 58; Flamingo IJM 25: Vios 4 IJM 96; Libra IJM 98; Zeehond IJM 70; Katwijk II KW 134. Motorlogger Shamrock IJM 129; Antje RO 15; Claesje RO 46. Motorlogger Martha IJM 74: Cornelis Ma- rïnus KW 48: De Vrouw Dirkje KW lw: Huibertje SCH 402. Zaterdag 12 Februari: motorlogger Hrnber- dina Gijsbex'tha KW 85; Vrede SCH 6; Frans SCH 46 naar Amsterdam. Maandag 14 Februari: motorlogger Willem Cornelis KW 16: Arie Nico KW 17: Cornets KW 24: De Verwachting KW 28; Annie KW 54; Henk KW 56: Floris KW 59: Elizabeth KW 64: Noordster KW 67: Saturnus KWK Jan KW 84: Willempje KW 89: Alida KW9!; Gebroeders KW 108: Voorwaarts KW M Vooruit KW 151; Gebroedex's KW 166; Aleiaa KW 169; Zeemeeuw KW 170; Zeemeeuw SCH 342; Johs den Duik SCH 412 Dinsdag 15 Februari: njotortrawler Excel sior III KW 76 Motorlogger Heemstede IJM 5o: Veiwacs- tins IJM 204; Nederland VI KW 37; Jacon= KW 107; Petronella KW 125: Wilhelmmam KW 147; De Vier Gezusters KW lb2; Jank KW 163. Woensdag 16 Februari: stoomtrawler Schoorl IJM 39; Cornelis IJM 15: Zeeleeuw IJM 29; Leonarda HA 21. Motorlogger Margrietha Maria Kn - Sumatra KW 86: Katwijk III KW 161. Poolse stoomtrawlers Wega GDY s-- Syriusz GDY 107. Donderdag 17 Februari: motorlogger vw harding KW 65. %ra9rta» Vrijdag 18 Februari: stoomtrawler Haan» IJM 9: De Hoop IJM 73: Bloemendaal ijm Motortrawler Allan Water IJM 34, Bata IJM Barents Maandag 24 Januari: stoomtrawler CaihJ- rina Duyvis IJM 60. Vrijdag 28 Januari: stoomtrawler Sumaw IJM 62, IJsland- Dinsdag 1 Februari: stoomtrawler Bersea IJM 16- v-.rr-i Vrijdag 11 Februari, stoomtrawler «ons- Maria IJM 6. In de vaart gebrachte trawler- 18 Febr. st.tr. Bloemendaal IJM 71, sC!#r Ph. Prins. N V. Visserij Mij. Bloemendaal. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN' VISSERSSCHEPEN 18 Februari binnengekomen: IJM 37 Gloria, rederij VEM, met v haring, vertrokken op 7 Februari. IJM 8 En Avant, rederij En Avant, mei - vex-trokken op 5 Februari. KW 134. Katwijk 2. met vis veitroKK-" 11 Februari. 18 Februari naar zee: _t .„„„tij! IJM 71 Bloemendaal: !JM 9 'via 73 De Hoop; IJM 99 Batavia; IJM Water.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 8