IJmuider Courant Potest van 18000 r.k. jongeren tegen veroordeling van kardinaal Mindszenty Haarlems Dagblad Kwart millioen Katholieken protesteren in Rome Scandinavische verdedigingsunie thans definitief van de baan rnm&mmsmm Drie planters vermoord nabij Medan (je Jaargang No. 19174 jjreaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm 5437, jjl Redactie 5389. na 5 uur. 8061 (K 2560), jerrasweg 47- SantP Haarlem Gr Houtst.93 tóf. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. en vrij man werd gemaakt tot een wrak" -m 18000 katholieke jongeren uit alle fvan het land hebben Zondag in een bontst in het RA I-gebouw te Am- "Tm geprotesteerd tegen het vonnis, Boedapest is uitgesproken over Kar- jfji Mindszenty. 7 Vs de geest van Nero reikte niet tot d'jnddaden, die men tegen de Kardi- bedreven", zei mr. Jan Derks, «redacteur van „De Tijd". „Men eist ;e martelaren heden niet, dat zij be- wLen hun geloof te hebben beleden, eist - jeweest". Srtier Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn ©prrtljte ISaflrUmattjc Courant Jtmo 165e) Maandag 21 Frlimari 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal f 4,25. Franco )er oost f 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem wees er op, dat men hier te heeft met de rechtspraak van een instrumenten zijn. Hij herinnerde de verklaring, die Kardinaal Minds- jr vóór zijn arrestatie heeft afgelegd, alle toekomstige afgedwongen staat en met rechters, die poli- j&'i Wj bij voorbaat als nietig ver- jwee niet met elkander te har- tërên" IVIindszenty's", zeide de heer - „de wilskrachtige Kardinaal en •«n met de grote verschrikte ogen, die nog maar een quasi-Christelijke ge- kent- We weten niet wat er ge- Sjis maar zeker is, dat een groot vrij remaakt is tot een wrak. De moderne Klaren worden niet voor de leeuwen ^.pen, doch gemaakt tot zwakkelin- f5j'ter Jelsma uit Den Haag zei: „Men Uf? ons wel verweten, dat we wel mas- 2 Molesteren maar niets doen en dat jTij Kardinaal waarschijnlijk spoedig rfen zijn. Wat kent, men de Kerk dan bben we ooit de eerste martelaar, i, vergeten en zullen we daarom 'naai Mindszenty vergeten?" ,vneo: „Nooit".) lieer Michel Debats, vice-voorzitter ,51'de Jongeren-organisatie van de KVP L. jn Hongarije werd een geest ver heit, een ziel vermoord. Deze besehul- 'Vzullen we niet intrekken, alvorens ê'Fccgaarse regering, zoals pater Henri ÈGreeve heeft voorgesteld, de Kardinaal 9E Nederland laat komen". Itteker betoogde, dat naar alle waar- (Üjtlijkheid thans Mgr. Beran, Aarts- fehp van Praag, aan de beurt zal zijn emeg zich af of het ogenblik niet kon V;reken, waarop Kardinaal De Tong x «en volksgerechtshof gedaagd zou r;«n op beschuldiging van geknoei mei '^Marshall-plan. „Ons protest gaat niet "a tegen de veroordeling van Kardi Mindszenty. Dit proces is slechts een r^toon van de verkrachting der men- Eïtiten". Spreker wilde elk lid van de T, eventueel in de zaal aanwezig. Ie loochenen, wat hij zelf heeft ge richter het „IJzeren Gordijn" aan aop en gebrek „De saloncommu- houden zich gewaarschuwd. Zij itz van een ideaal, dat slechts bestaat y:: verbeelding. Daarginds heersen Srien, die wij kennen uit de bezetting, verstande, dat ze tien keer erger a vergadering besloot telegrammen te aan de Paus en aan Kardinaal De In het telegram aan Kardinaal De Jong wordt onder andere verklaard, dat 18000 jongeren krachtig en vastberaden protes teren tegen het onrecht, Kardinaal Minds zenty aangedaan en dat zij de belediging welke daarin voor God gelegen is, willen goed maken voor zover hun krachten dit toelaten. In het telegram aan de Paus wordt ge zegd dat de katholieke jeugd van Neder land diep verontwaardigd is over de smaad, Kardinaal Mindszenty aangedaan en diep bedroefd over hetgeen de Paus moet lijden door de geloofsvervolgingen in Oost-Europa. Bevin in Bristol: „Honderden jaren vrede als het Westen samenwerkt" Ernest Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft te Bristol in een toespraak verklaard: „Indien het Westen en andere vredelievende landen bij elkaar komen en tot volledig wederzijds begrip geraken en de inspanningen voor hun ver dediging coördineren,zr.l er gedurende hon derden jaren geen oorlog komen". Zonder deze samenwerking zouden de landen van Europa afzonderlijk „genomen" worden, door stakingen, onrust en communistische omwentelingen. Op deze wijze zou geheel Europa verloren gaan, aldus Bevin. Het werk aan het Atlantische Pact was opgehouden en hieraan was de Sovjet- Unie schuldig. Daarom moesten wij ons tot volken richten met wie wij konden werken en die met ons samen wilden werken. In Oost-Europa was de democratie „zo als wij die begrijpen" volkomen wegge vaagd. De Amerikaanse hulp alleen is niet ge noeg, zo vervolgde de minister. De landen van Europa moeten zelf tot elkaar komen. De dagen van de balans van de macht waren vooi-bij. Samenwerking tussen de landen moest hiervoor plaats maken. Bevin zeide te hopen de installatie van de Europese raad over enige maanden als minister van buitenlandse zaken mee te kunnen maken. Aantal doden bij treinramp in Frankrijk tot 50 gestegen AFP meldt uit Port d'Atelier, dat het aantal doden bij de treinbotsing, welke al- j daar heeft plaats gevonden* tussen de snel- i irein Nancy-Dijon en een locomotief, Zon- dagavond tot 50 was gestegen. Verschei dene lijken van slachtoffers konden niet worden geïdentificeerd. fevia over de jongste ((Haringen van Palar: belachelijke beweringen lie elke grond missen" fcr aanleiding van de verklaringen, af- door de heer Palar op de persconfe- Ie Lake Success (zie onze editie van Üfiag) wordt van officiële zijde in i'vea medegedeeld: De verklaring van Palar stelt duidelijk pd licht, dat de nog resterende groepen republikeinse strijdkrachten zich niet söiste gelegen laten liggen aan het ook gerichte beroep van de Veiligheids net:! het vuren te staken. Het is juist, '•^ze groepen voortgaan met het versto- van orde en rust door het plegen van op personeel van ondernemingen -f begaan van andere misdrijven, vaak tegen de eigen bevolking, jzjestaat in Indonesië geen censuur, r^irlegenwoordigers mogen met offi- j^iiulp reizen maken door de onlangs jiMjen gebieden en over hun bevindingen *ijk seinen. ■3^. de situatie gelijk van Neder- zijde steeds is erkend een grote ^öamheid van de Nederlandse troepen is de voorstelling van zaken door •gegeven, als zouden de Nederlanders •w® de grote steden hebben bezet, van ?™eem van waarheid ontbloot. v;,_e indruk, die Palar tracht te vesti- er nog een door „militaire gou- i';., geleide republikeinse weermacht m'st elke grond. enige muiterij onder Nederlandse 2* °P Sumatra is geen sprake en ■•■^tengevolge evenmin van „hel exe- T?:en Van 213 Nederlandse soldaten". Palar heeft zich hier bediend van Sf'Ws. die zich ergens in de bergen .ig geïsoleerde positie bevinden iaiasle Z'Jn aan§ewezen op hun eigen Stevenzeer voor de overige feite- mededelingen van Palar. Het aantal >Sa' f en. de Nederlandse troepen jp ruiro 300 en geen 1500, zoals uflwt. Dat er op het ogenblik in '/v.a. republikeinse bataljons, ïMiif! man "intact" zouden zijn, is belachelijke bewering, c. mge „représaille" van Nederlandse feit nÜ burgerbevolking is geen üïiibo Pev°lking wordt bij de nood- ia, zu'V3ringsacties zorgvuldig ont- '•ïvine^ar'ngen van de heer Palar zijn ,Vertegenwoordiger ener „nood- Tv-k-h' a ,"'e*s te verliezen heeft, geen 7,°ï,j ikheid draagt en kennelijk J" de weelde te kunnen veroor- ,mei. de waarheid en met. de lo°Pje te kunnen nemen. De Koningin gaat morgen naar Oostenrijk Het ligt in het voornemen van de Ko ningin morgen naar Oostenrijk te vertrek ken om zich bij haar man en kinderen te voegen. H.M. zal prinses Margriet meene men. Tegen het einde van deze week zal de Koninklijke Familie zich naar Zwitserland begeven, waar zij de gast zal zijn van de gemeente Zermatt. De duur van de afwe zigheid van de Koningin zal geheel af hangen van de ontwikkeling van de poli tieke toestand. Tijdens de afwezigheid van Koningin Juliana zal Prinses Wilhelmina de zorg voor haar jongste kleinkind te Soestdijk op zich nemen. Ook in de Duitse Oostzone actie tegen de kerken? In een artikel, dat in Westerse politieke kringen de meest uitgesproken aanval op de geestelijkheid sinds de oorlog wordt ge noemd, verklaart het orgaan van 't Sovjet- russische militaire bestuur te Berlijn, de „Tagliche Rundschau", dat vele geestelij ken in Oost-Duitsland nog buigen voor de Junkers en de bankiers. „De evangelische en tot op zekere hoogte ook de katholieke kerk hebben in het ver leden deel genomen aan de democratische opbouw van de Sovjet-zone", aldus het blad. „Het is echter niet mogelijk te zeggen, dat alle geestelijken de democratische her vormingen oprecht steunen." „Vele geestelijken hebben een bijzonder ongelukkige houding aangenomen tijdens de inzameling van handtekeningen voor de oproep tot verbod van de atoombom", zo schrijft het blad en het beschuldigt een deel van de geestelijkheid ervan, dat het tegen deze inzameling gekant was. Het oordeel wordt opgevat als een ant woord aan het officiële Amerikaanse blad „Neue Zeitung", dat aangekondigt heeft dat er binnenkort „strenge maatregelen" tegen de kerken in de Sovjet-zóne zouden worden genomen. Griekse rebellen loochenen moord op UNO-waarnemer De Griekse guerillisten hebben in een radio-uitzending, die door het Joegogsla- vische persbureau Tan joeg werd aange haald, bevestigd dat zij Donderdag 't vlieg tuig hebben neergehaald, waarin zich twee waarnemers van de UNO „een Engels man en een Amerikaan" bevonden. „Beide inzittenden vonden de dood", al dus dit radio-bericht. In de uitzending werd gezegd, dat het toestel werd getrof fen door afweergeschut der guerilla's na dat het een dorp had „gebombardeerd en gemitrailleerd". De radio sprak de Amerikaanse verkla ring tegen, dat kolonel Selden Edner, de Amerikaanse waarnemer, „op beestachtige wijze" door?de guerilla's werd vermoord. De Paus verzekert hen: Wij blijven voortgaan langs de wegen van God Op het St. Pietersplein te Rome was Zon dag tegen het middaguur een menigte van naar schatting 25.000 mensen samenge stroomd om deel te nemen aan de demon stratie, georganiseerd door de „Katholieke actie"-groeperingen van Rome, om de Paus de trouw van de gelovigen en hun deelne ming in zijn smart bij de veroordeling van Kardinaal Mindszenty te betuigen. Voor de hoofdingang van de basiliek was een altaar opgericht, waar mgr. Traglia, ondervicaris te Rome, het misoffer op droeg. De menigte zong de mis mede. De Italiaanse politie had vele voorzorgsmaat regelen genomen om incidenten te vermij den, want op andere plaatsen van de stad organiseerden de uiterst-linkse partijen protestdemonstraties tegen de invrijheid stelling van prins Borghese, voormalig be velhebber van een vrijschutterskorps van het neo-fascistische leger. De menigte op het St. Pietersplein bracht de Paus een langdurige ovatie, toen de grote balkondeuren van de basiliek open gingen en Pius XII verscheen boven het grote rode tapijt versierd met de Pauselijke wapens. Minutenlang juichte de massa „leve de Paus','. Daarna nam de Heilige vader het woord. De Paus zei onder meer: „De veroordeling van de Hongaarse prelaat heeft in de wereld een uitbarsting van ver ontwaardiging teweeg gebracht. „Deze veroordeling staat niet alleen; zij is een schakel in de keten van haat, die de dienaars der kerk vervolgt. De vervolgers beschuldigen en slepen hen niet alleen voor de rechtbanken, maar zij willen hen ook vernederen voor hun volk". „De kerk van Christus gaat voort op de weg, die door haar Goddelijke verlosser is gewezen. Zij zal niet beven voor de be dreigingen en ongunst van de wereldlijke machten. Zij mengt zich niet in uitsluitend politieke of economische problemen en tracht niet de verdiensten of fouten van de ene of andere regeringsvorm aan dis cussie te onderwerpen. Zij kan den keizer geven was des keizers is, doch rij kan nooit verraden of verzaken wat Gode toekomt". „Het is welbekend, dat de totalitaire en anti-godsdienstige staten als prijs voor hun tolerantie en erkenning een kerk willen hebben, die zwijgt wanneer zij moet spre- j ken; die de goddelijke wet overtreedt door deze aan menselijke verlangens aan te pas sen en die in kruiperige onderdanigheid binnen de vier muren van de tempel blijft en het Goddelijke mandaat van Christus: „ga uit in de wereld en predik het evan gelie" vergeet". „Kunnen wij blijven zwijgen, wanneer een staat zijn macht misbruikt om de ker kelijke organisatie te ontwrichten: wan neer ouders het recht ontnomen wordt om hun eigen kinderen op te voeden en dat door een regime, dat hen van Christus weg zal sleuren, of wanneer het punt is bereikt dat een priester met gevangenisstraf wordt gestraft omdat hij weigert het meest on schendbare en allerheiligste biechtgeheim te schenden?" De Paus smeekte kracht en licht af over zijn toehoorders en over hen „wier harten nog voor de waarheid gesloten zijn" en gaf vervolgens zijn apostolische zegen. Naar verluidt zou kardinaal Mindszenty uit de gevangenis een brief aan het Hon gaarse episcopaat gezonden hebben, waarin hij op de bisschoppen een beroep zou heb ben gedaan te trachten met de regering tot overeenstemming te komen, daar de hui dige verhouding tussen kerk en staat „pijn lijk en gevaarlijk" zou zijn, aldus meldt Reuter uit Boedapest. De Hongaarse bisschoppen zouden bij eengekomen zijn om de brief te bespreken. De Franse minister van Onderwijs, Yvon Delbos, die drie dagen in ons land vertoefde in antwoord op het bezoek dat indertijd door minister Gielen aan Frankrijk werd gebracht, bezocht gisteren in gezelschap van de heren J. Sarrailh, rector van de Parijse universiteit, G. Baillou en M. Abraham, en de chef van 't kabinet van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Schöivinck, het Frans Halsmuseum. Hij werd er ontvangen door Haarlems burgemeester, mr. P.O. F. M. Cremers, en door de Franse consul in de Spaarnestad, de heer B. F. Enschedé. De directeur van het museum, de heer H. P. Baard, leidde de ho°e gast langs de voornaamste rijkdommen van Haarlems kunstbezit. Op de foto ziet men minister Delbos in geanimeerd gesprek met mr. Cremers en ae heer Baard. Denemarken staakt zijn pogingen om de Noren tot andere gedachten te brengen Uit Oslo wordt bericht, dat de aldaar ge voerde besprekingen tussen de drie Scandi navische premiers een einde gemaakt heb ben aan de pogingen „een gemeenschappe lijke Noors-Deens-Zweedse buitenlandse en verdedigingspolitiek te vormen". De Deense premier, Hedtoft, heeft iri Oslo voor de laatste maal gepoogd Noorwegen er toe te brengen zijn besluit om tot het Atlan tisch pact toe te treden op te schorten, doch „Noorwegen heeft zijn besluit geno men en is vastbesloten het zonder verwijl ten uitvoer te leggen", zo meldt Reuter. Deze berichten werden te Kopenhagen met grote teleurstelling ontvangen. De voorzitter van de commissie van Buiten landse Zaken, Bomholt, verklaarde; „Zeer tot mijn spijt heb ik het nieuws ontvangen, dat de mogelijkheden van een Scandina visch verdedigingspact thans moeten wor den uitgesloten, nu Noorwegen besloten heeft zijn eigen weg te gaan en zich bij het Atlantisch pact aan te sluiten." Denemar ken zou zeer nauwkeurig alle mogelijk heden moeten overwegen voordat het be sluiten zou nemen over de te volgen ge dragslijn, aldus Bomholt. Minister Lange overtuigt de regeringspartij. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, heeft op een beslo ten vergadering van het Congres der Noor se regeringspartij (de arbeiderspartij) een verklaring afgelegd over de stand der Noorse veiligheid. Met algemene stemmen nam het Congres een resolutie aan, waarin de partij verklaart, dat „Noorwegen de vraagstukken aangaande zijn veiligheid moet oplossen door bindende 'Samenwer king met de Westerse democratieën." De partij sprak zich uit voor steun aan de politiek van het kabinet ten opzichte van Veertien personen werden gedood m een bot sing in de lucht, die Zaterdag nabij Coventry in Engeland, plaats had tussen een Dakota van de B.E.A. en een lesvliegtuig van de R.A.F. Tien der slachtoffers vlogen met de Dakota, die op weg was van Northolt naar Glasgow. De foto toont overblijfselen van heide vlieg tuigendie achter het Exhall-HospUaal, een tehuis voor ouden van dagen ten Noord-Oosten van Coventry te pletter vielen. Driehonderd mensen verplet terd onder neerstortende muur Een negen meter hoge muur is te Cicade Apraia op een der Kaap Verdische eüan- den op een menigte mensen terecht geko men, die in de rij stonden voor maaltijden, die van regeringswege verstrekt worden. Driehonderd mensen werden gedood, velen gewond. Brits-Griekse besprekingen over Atlantisch pact De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Constantin Tsaldaris, is Zondag in Londen aangekomen. Hij zeide dat hij een Europeaan" met minister Bevin „de middelen, noodzakelijk om het Atlantische verdrag uit te voeren" zou bespreken. Bevin zal hem vandaag ontvangen. BRITTEN RUSTEN SIAMESE BATALJONS UIT. Groot-Brittannië heeft er in toegestemd, terstond wapenen te verstrekken voor het uitrusten van vijf infanteriebataljons van het Siamese leger. De Britse en de Siamese regering werken samen in de strijd tegen de communisten in Zuid-Oost-Azië, in het bijzonder in het grensgebied van Siam en Malakka. (Reuter). Het woord is aan Anonymus: Levensgeluk is een schat, die geens zins in de eerste plaat-s door mate riële welvaart verworven wordt. de veiligheid. In de resolutie wordt verklaard: „Het congres steunt de maatregelen, welke door de regering zijn genomen om tot een uit breiding van de samenwerking tussen de Scandinavische landen te komen, evenals de pogingen, die zijn gedaan om een bin dende Noordse verdedigings-unie te sluiten, doch het moet opmerken dat het thans niet mogelijk is het sluiten van een dergelijke unie in overeenstemming te brengen met de samenwerking in bet. algemeen, welke op het gebied der landsverdediging tussen de democratische staten moet bestaan. Het congres is derhalve van mening, dat Noorwegen het probleem van zijn veilig heid moet trachten op te lossen door zijn lot op politiek gebied in solidariteit en bin dende samenwerking te verbinden met dat van de Westelijke democratieën." „Deze samenwerking", aldus wordt ver der in de resolutie verklaard, „moet steu nen op het Handvest der Verenigde Volleen en zij moet zowel in opzet als streven van volkomen vreedzame en verdedigende aard zijn." Aan de resolutie ging een inleiding voor af, waarin onder meer wordt verklaard dat, aangezien de Verenigde Volken er nog niet in zijn geslaagd voldoende veiügheid aan haar leden te verschaffen, het sluiten van regionele verdragen, waarin door het Handvest wordt voorzien, noodzakelijk is. Hoewel sommige congresleden naar men meent nog steeds voor een Scandinavische Unie waren, is het duidelijk geworden, zo zeggen waarnemers, dat de Noorse politiek dit denkbeeld heeft laten varen. Een Scan dinavische Unie was onder de huidige om standigheden niet mogelijk. Op het congres was men algemeen tegen het aanvaarden van het Sovjetrussische voorstel een non-aggressiepact te sluiten. Men acht het waarschijnlijk, dat het ant woord aan de Sovjet-Unie gezonden zal worden na het parlementsdebat, dat deze week gehouden zal worden. Nazi-magnaten candidaat voor Duitse staalcontröle Kriedemann, de socialistische leider in de Duitse bizonale economische raad, heeft Zondag in Frankfort verklaard dat vier van de twaalf voorgestelde beheerders van de Duitse staalindustrie vertegenwoordigers zijn van de oude staalconcerns onder het nazi-bewind. Behalve deze vier is nog een van de candidaten een bankier, die met de oude staalmagnaten gelieerd is. Slechts drie voorgestelde beheerders zijn vertegenwoor digers van de vakverenigingen. Kriedemann verklaarde, dat de Duitse sociaal-democraten „hun uiterste best" zul len doen om de terugkeer van de Ruhr- magnaten in hun oude posities te verhin deren. „Markos gevangen in Moskou" zegt Griekse radio Radio-Athene meldt „uit betrouwbare bron" vernomen te hebben, dat generaal Markos, de op 8 Februari afgetreden of af gezette Griekse guerilla-leider, zich thans in de Moskouse „Lublianka" gevangenns in arrest bevindt. Volgens de radio werd Markos naar de Bulgaarse stad Stolnik „gelokt onder voorwendsel van een confe rentie over partisanen". Daar zou hij door de Bulgaarse politie gegrepen zijn, die hem aan de Sovjet-autoriteiten overleverde. Oostenrijk verwerpt gebieds- en herstelbetalingseisen Dr. Figl, de Oostenrijkse kanselier, heeft te Haugsdorf in Oostenrijk verklaard, dat het land slechts een vredesverdrag zal aan vaarden dat Oostenrijk volledige souverei- niteit geeft. Oostenrijk zal geen grenswij zigingen of aanspraken op herstelbetalingen accepteren, aldus Figl. Oostenrijk heeft aan de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken voor het Oostenrijkse vredesverdrag een nota gezonden, waarin het de uitnodiging 24 Februari op de conferentie in Londen vertegenwoordigd te zijn, aanvaardt. In de nota wordt verzocht een datum vast te stellen waarop Oostenrijk Bebler, de Joe goslavische vice-minister van Buitenland se Zaken (die 24 Februari de aanspraken van zijn land belichten zal) kan ant woorden. Gemaskerde bende overviel tabaksondernemingen Drie Nederlandse planters werden ge dood en vier personen gewond bij een aanval door een gemaskerde bende op de ondernemingen „Klumpang" en „Klam- bir Lima" van de maatschappij „Rends- burg" nabij Medan, aldus meldde Aneta Zaterdag. De gedoden zijn de hoofdadministrateur van „Arendsburg", de heer J. L. F. de Meyere, de secretaris K. J. Fortanier en de administrateur van „Klambir Lima", de heer C. H. Oldings, wiens vrouw en drie employés werden gewond. De overval had plaats Donderdagavond half elf op de ondernemingen, die onge veer 20 km buiten Medan liggen. Toen de heren de Meyere en Fortanier in Medan de vuurgloed zagen van de brandende ta- baksschuren reden zij per auto naar ^e ondernemingen, doch vielen op Klambir Lirtia in een hinderlaag, werden door de bende gevangen genomen en vermoord. Er zijn vele tabaksschuren verbrand. De gewonden zijn opgenomen in ziekenhuizen te Medan. Van Nederlandse militaire zijde zijn inmiddels maatregelen genomen. Vrijdagmiddag vond de begrafenis der slachtoffers plaats onder grote belangstel ling, onder andere van de commissaris der Kroon, dr. M. Brouwer, de directeur voor bestuurszaken, de territoriale comman dant, Generaal-majoor P. Scholten en honderden Deliplanters. Aan de groeve voerden velen het woord. De voorzitter der vereniging van assistenten in Deli deed een krachtig beroep op de regering om door daadwerkelijk ingrijpen de planters te beschermen. Te Medan hingen Vrijdag vele vlaggen half stok. Ter Sumatra's Oostkust is men door deze brutale overval in de nabijheid van Me dan, nadat het in Deli op alle onderne mingen geruime tijd rustig was geweest diep geschikt. Het „Nieuwsblad van Su matra" sprak van een „dies ater". Hinderlaagmoord bij Poerwokerfo Acht personen gedood BATAVIA, 21 Febr. (Aneta) Van militaire zijde wordt medegedeeld, dat acht personen zijn gedood - 5 burgers en 3 militairen - toen een herstelploeg van de waterleiding nabij Poerwokerto in een hinderlaag viel. Onder dee ge dode burgers is het hoofd van de wa terleiding te Poerwokerto. Terreurbenden opgerold Opleving van bende-activiteit in Oost-Sumatra In een overzicht van de militaire situatie in Indonesië, van militaire zijde verstrekt, wordt gezegd: West-Java: bij de voortgezette patrouille activiteit in het Bantamse is een der voor naamste bendeleiders, Djallani, gearres teerd. In de Negara Pasoe^idan worden de zuiveringsacties der Nederlandse troepen tegen nog rondzwervende gewapende groe pen, als onderdelen der voormalige Sili- wangi-divisie, met toenemend succes voort gezet. Verschillende officieren van deze divisie kwamen zich vrijwillig melden. Midden-Java: de zuiveringsacties in het gebied tussen Djokja en Solo werden voortgezet. In het gebied tussen Bandjar- negara en Magelang zijn de aanvankelijk aggressief optredende benden reeds ver strooid. Thans is tegen de restanten een opruimingsactie ingezet. In het berg-gebied ten Zuiden van Pemalang hebben de daar samengedrongen benden aanzienlijke ver liezen geleden. Oost-Java: in het gebied ten Zuiden van Modjokerto werden aan gewapende ter reurgroepen zeer zware verliezen aan per soneel en wapening toegebracht. De als gevolg van deze actie naar het Malangse uitgeweken groepjes hebben in dit gebied enige onrust veroorzaakt. In de Oosthoek werden met succes terreurbenden opge rold. Onder de druk van de patrouille acties van Nederlandse zijde wordt in het nieuw bezette gebied van Oost-Java het resterende bendewezen steeds minder actief Nog steeds richten deze benden haar acti viteit in hoofdzaak op economische objec ten en op de bevolking. Sumatra: in het Noordelijke deel van de Negara Sumatra Timoer valt een ople ving van de bende-activiteit waar te ne men. In het overige gebied van Sumatra, in het bijzonder in Midden-Sumatra, wer den aan de benden aanzienlijke verliezen toegebracht. COCHRAN BIJ ELINK SCHUURMAN BATAVIA, 21 Febr. (Aneta) Het Amerikaanse lid van de commissie der UNO voor Indonesië, Merle Cochran, heeft hedenochtend een ontmoeting gehad met de voorzitter van de Nederlandse delegatie, Elink Schuurman. IETS MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot. Dinsdagavond: Tijdelijk veel bewolking met voorna melijk in het Noorden en midden van het land hier en daar enige lichte regen of motregen. Meest matige, langs de "Waddenkust vrij krachtige wind tussen Zuid-West eh Zuid. Morgen overdag op de meeste plaatsen iets minder zacht dan vandaag. 22 Februari: Zon op 7.42 uur. onder 18.06 uur Maan op 5.23 uur, onder 11.51 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1