Voetbal in Kennemerland Oostenrijk wacht gelaten op zijn lang vertraagde vredesverdrag Drie levens #NDAG 21 FEBRUARI 194^ IJMUIDER COURANT Stormvogels won van Be Quick (2—1) .,0gels speelde met plaatsver- voor Opbergen, Goedhart en oor wie Van Gelder, Van Vliet en £r'-r- n medespeelden, een vriend- r;:flpelijke ontmoeting tegen Be Quick bilks'het feit, dat het een vriend elijke wedstrijd gold, hebben de IE enthousiast gewerkt. Bij Stormvo- gchoorl voor het eerst na zijn r. i weer mee. Hij stond als midvoor op- fflf, .vaar hij nog wat onwennig speelde. A fgeven van de bal was nog niet be- op maat en zijn schot nog niet zo fel, wel eens van hem zagen. "Sniet OP ™3at afgeven zagen we ook 'ndere spelers van Stormvogels. Dit «onderdeel van het spel vormt nog punt van het elftal. Wat verder as het veelvuldig buitenspel staan voorhoede, hetgeen deels een ge- van de door Pienter en anderen *jLie tactiek, deels van het te lang bij Ruden van de bal door diverse IJmui- de stoere Groningse stopperspil, eèn uitstekend gebruik van zijn 2* was dan ook een geducht strui- voor de IJmuidense voorhoede, tokde stopperspil der thuisclub Snoeks ,,ilde een goede wedstrijd. Ytde rust leidde Stormvogels door De I Ruppens met 2-0, welke voorsprong Sk geflatteerd mocht heten, want de nese voorhoede was met schieten niet linliik geweest. Zo had o.a. eenmaal de Rak, die overigens weer goed op dreef moeten bijstaan. 6 de rust bleek, dat ook de nieuwe fastelling der voorhoede van de thuis- R»niet tot productiviteit geleid heeft: 0 -iTrol maai* ViAt kreeg het vijftal wel, maar het R was niet naar verhouding. In -■'.pde helft passeerde de Groningse _1. - ...nnl CfftWm- •gfjilen Kraak eenmaal, zodat Storm- met 2-1 won. Velsen deelde met Fortuna de punten M en Fortuna, welke clubs nog veel i hadden bij de uitslag van de ont- ■l „iet direct op een hoog peil staan- Lèdstrijd de punten gedeeld. Aan beide k domineerde de verdediging en moest wvoorhoedespel vrij onbeduidend ge- Li worden. Nu viel het voor de voor spelers ook niet mee er iets behoor- jr-Ên te maken, want door de defensies d weinig gelegenheid tot spelont- gegeven. Bovendien werd in de Sieve verdedigingen de stelling „weg we" gehuldigd, zodat er van goed plaat- Laf de bal geen sprake was, wat een LLar de hand van de trap- en kop- Sterspelers was. Over het geheel de doel verdedigers niet al te veel Slijk werk te verrichten. Het kwam Lor, dat vóór de rust Fortuna iets be- kansen kreeg, doch daarna was het L, dat de schaal in zijn voordeel had Lidoen overslaan. Toen kreeg Bak- Sp de rand van het strafschopgebied Lije trap te nemen. Buiten bereik van Liman vloog het harde schot rakelings doelpunten werdén voor de rust ge ld. Voor Fortuna scoorde rechtsbuiten 'jen voor Velsen Bakkum. OSV—De Kennemers 32 sa zeer spannende en harde wed- f- j het de Oostzaanse ploeg gelukt te erêen. Het zag er anders niet naar id het zo zou lopen. Nadat de Kenne- -i:or toedoen van Feenstra de leiding k! genomen, maakte OSV na de rust V-i Direct hierop scoox-de Albers voor «ïtsnemers het tweede doelpunt en tot rminuten voor het einde behielden de ferwijkers een 2—1 voorsprong. Toen föOSV nog even fel op en het werd nog Iff3-2 nederlaag voor de' bezoekers. S»scheidsrechter heeft nog een doelpunt irv. d. Bos afgekeurd. Kennemers kreeg feihet strafschopgebied een vrije trap: i iPlas schoot de bal ineens in, maar de ftcrechter keurde het doelpunt af daar niet ineens ingeschoten mocht Terrasvogels moet degra datiewedstrijden spelen ita heeft het tot een overwinning op |êfesvogels gebracht, maar daar Bloe ien met 4—2 van Aalsmeer won, heeft Jè» Amsterdammers niet mogen baten sleten zij met Terrasvogels degradatie- te®! spelen. Terrasvogels was in het zeker niet de mindere van Swift. et zijn voorhoede slaagde er deels, dank -it krachtig verdedigen van Swift en •shdoor weinig fortuinlijk schieten, niet -is Amsterdamse doelman te passeren, -suorhoede van Swift maakte van het Ölever opdringen der Santpoortse ver- Liing gebruik. Dan ging de bal over de te-witte achterspelers en spil heen en J volgden gevaarlijke uitvallen. Voor de "»erd Glas tweemaal gepasseerd en moest hij nog eenmaal de bal uit schalen (30). In de Terrasvogels- teüging speelde Siegerist een goede I.E.V. kon het wel tegen D.C.O. (1—4) ^wedstrijd te Haarlem tegen D.C.O. fl bewezen, dat I.E.V., welke club voor teiatiewedstrijden is aangewezen, het ^ilkon. I.E.V. begon met 9 man. D.C.O. •«direct na de aftrap ten aanval en door ten van v. cl. Vlies werd gedoelpunt. Hl' I-E.V. pakte nu goed aan en bouw- tenval na aanval op. Het voortdurende jtellen van IEV] leverde 10 minuten voor ;-,pjsi een doelpunt op van middenvoor -'•teii, die uit een doelworsteling gelijk f'-a-D. jS kwartier na de hervatting kreeg ;-;jt.?.aker de bal doorgespeeld, pas- een achterspeler en doelpuntte, gl Dit gaf I.E.V. moed. D.C.O. ver tel stevig, soms al te fors, maar dit Süei verhinderen, dat v. d. Berghe Lfnersma keurig de bal afgaf. Deze eerst tegen de lat maar deed het ^ia beter, (1—3). D.C.O. was er toen «o 10 minuten voor het einde maakte jtersma uit een goede pass van Zout- 6r 1-4 van. Madjoe had moeite met V.V.B. (0—1) ^msterdamse kampioenspretendent Zf had op' „Watervliet" de grootste Uiteraard zat Madjoe er direct Fjjftmaar ook V.V.B. liet zich tegen behoorlijk gelden, doch de voor- L'maakte van de kansen geen gebruik, ongeveer een kwartier miste spil Arisz in het doelgebied en de schijnbaar ongevaarlijke aanval van Madjoe leverde door toedoen van de naar binnen gekomen rechtsbuiten een fraai doelpunt op. (01). Langzamerhand werd V.V.B. sterker. Het verband was echter zoek en ondanks enkele goede kansen bleven door de hech te verdediging van Madjoe doelpunten uit. Na de hervatting nam V.V.B. het initia tief weer in handen. Van spelverdeling was geen sprake, zodat de voorhoede weinig presteerde. Madjoe was in de uitvallen soms vrij gevaarlijk. Verswijveren miste een prachtige kans door alleen voor het doel uit een voorzet van rechts hard over te schieten. Onder grote spanning verstreek de tijd. B.F.C. IIStormvogels II (4-4) Met verscheidene invallers trok Storm vogels 2 in een gewijzigde opstelling naar B.F.C. 2. Voor de rust vlotte het niet bijster in de IJmuidense gelederen, zodat de thuisclub na het verstrijken der eerste helft een 31 voorsprong had. Na de thee ging het heel wat beter. Dank zij vooral rechtsbuiten Gravemaker die in deze ontmoeting de hattrick verrichtte het 4e doelpunt nam Prins voor zijn reke ning had Stormvogels een 43 voor sprong. Een halve minuut voor het einde ging deze echter verloren. (44). Waterloo verloor Het eerste elftal van Waterloo dat een vriendschappelijke wedstrijd tegen het Haarlemse D.S.K. speelde, heeft met 21 verloren. Waterloo 3 sloeg Kinheim 5 met 43. De veteranen zetten hun zegetocht voort en klopten D.C.O. 5 met 41. Storm vogel s-J unW a terloo-Jun16 Waterloo-adsp.V.S.V.-adsp. 10. V.V.IJ.-RESERVES ONFORTUINLIJK TEGEN V.E.W. Na een rust van negen weken kwamen de VVIJ-reserves Zaterdagmiddag weer in het veld. Zij waren te gast bij VEW 1, nummer twee op de ranglijst. Daar VEW nog aanspraak maakt op de kampioens titel, werd het geen gemakkelijke wed strijd, die door VEW bepaald werd. Toch waren de aanvallen van WIJ niet zonder gevaar maar middenvoor Vooys, die door een knieblessure niet mee deed, werd erg gemist. WIJ wist echter voor de rust stand te houden en met blanke stand werd er gedraaid. i Na de rust kwam VEW nog meer in de j aanval en er ontstond spoeuig een eerste j doelpunt, dat WIJ snel daarop met een briilante gelijkmaker beantwoordde, j VEW niet ontmoedigd, pakte nog -beter aan en vermoeidheid speelde WIJ parten. Een kwartier voor het einde wisten de gasten de leiding te nemen, die zij niet meer afstonden; een bittere pil voor de VVIJ-reserven, aangezien de punten aar dig krimpen. Het derde sloeg VEW 2- kansloos met 5-0 en de mannen van het vierde deden het nog beter door Nieuw Vennep 1 in een uitwedstrijd een- 4-1 nederlaag toe te brengen, waardoor de IJm.uidenar.en de leiding hebben heroverd. IJmuidense dammers in twee tournooien Vrijdag 25 Februari zal het Utrechtse damjournooi, georganiseerd .door de dam club „Excelsior" aanvangen. De ^eerste ronde is als volgt- ingedeeld: H. de Jongh-R. C. Keller; P. Roozenburg- P. K. Leijte en A. Kooymans-H. Laros. Verder zullen B- en C-tournooien ge speeld worden. VOORWEDSTRIJDEN OM HET NEDER LANDS KAMPIOENSCHAP Het voortoumooi om zes plaatsen in de eindstrijd van het Kampioensehap van" Nederland zal in Maart beginnen. Dan spe len mee: A. Ligthart^ C. Luyk, B'. Dukel (IJmuiden), P. Béers (Noörd-Scharwou- de), J. J. Jurg eh A. Jurg (Almelo),. F. Doornbos (Groningen), P. Leytë(Utrecht), J. Metz (Amsterdam), F. Gordijn (Den Haag), J. Rens (Brabant), J. Drent (Dren te) en K. Onninck Gelderland. NIEUW SCHIP VOOR DE HOLLAND— AMERIKA LIJN. Het nieuwe Nederlandse vrachtschip „Schiedijk" (9.592 ton), dat in Juni van het vorig jaar te water is gelaten, heeft Zater dag de werf van Harland en Wolff te Bel fast verlaten met bestemming Rotterdam. Het is het laatste van twee schepen met koelcapaciteit en accommodatie voor twaalf passagiers, die gebouwd zijn voor de dieast New YorkJava van de HollandAme- rika-Lijn. GRONDSTOFFEN VOOR PAPIER FABRICAGE Zaterdag is voor de papierfabriek aan gekomen het Zweedse s.s. „Hollandia", dat van Gothenburg een lading van ongeveer 1050 ton houtstof aanvoerde. Deze lading is bestemd voor zusterfabrieken. Krachtsport in Beverwijk ,Het Centrum" DOK worstelde en verloor, maar won met gewichtheffen In de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" te Beverwijk werden Zaterdag avond voor de normale competitie weer enkele wedstrijden worstelen en gewicht heffen gehouden. De tegenstanders van de Beverwijker krachtsportvereniging waren deze maal de worstelaars van „De Halter" uit Zaandam. Wegens ziekte van drie leden van DOK startten de Beverwijkers met een achter stand- Zoals gewoonlijk stonden de wed strijden onder leiding van de heer C. Ta bak, die tevens het openingswoord sprak. De wedstrijden zelf hadden eén vlot ver loop. De uitslagen luidden: Welboren (DOK) tegen Bakker (De Halter) door eei'stgenoemde in één minuut gewonnen. H". Minnebo (DOK) en J. Overmeer (de Halter) deden er langer over en toen de tijd verstreken was bleek de .Zaandammer op punten te hebben gewonnen. J. Sauer (DOK) bond de strijd aan met-W. Hagen eri moest na 8% minuut wegens toucheren het onderspit delven. De sinds korte tijd de worstelsport beoefenende G. Arendal van DOK speelde een goede wedstrijd tegen Bosgieter en het duux-de ruim tien minuten voor hij eveneens door toucheren vei'loor. Het eindresultaat was dat DOK met 13 straf punten de ontmoeting verloor; de Halter boekte slechts zeven strafpunten. De bijpartij, welke hierna plaats vond ging' tussen Welboren van DOK en de oud-kampioen van de Halter Van der. Schaaf. Deze parttj werd uiterst spannend; na 9% minuut verloor de DOK-er door toucheren. Na een korte pauze kwam het gewichtheffen aan de beurt. In deze wed- stx-ijd was de Haarlemse vereniging „Achil les" de tegenstander van DOK. Naast de A- ploeg beschikt „Achilles" ook nog over een B-ploeg. De Beverwijkers toonde zich over beide ploegen de meerderen exx behaalden ge middeld 3.93 punten. „Achilles" A boekte 3.61 en „Achilles" B 2.40 punten. De ge- détailleerde uitslagen luiden: Drukken: Achilles (Haarlem) D. Mole naar 57kg, A. Zwier 67kg, B. Krom 72%' kg. H. Poelman 82% kg, T. Tholen 65 kg, D. Krofft 60 kg, E. Wijker 60 kg. DOK (Beverwijk): H. Iskes 85 kg, F. Buys 82% kg, J. Morlang 70 kg, J. F. K. Mox-lang 75 kg. Trekken: Achilles, D. Molenaar 60 kg, A. Zwier 67Va kg, B. Krom 67%, H, Poelman 77% kg, F. Tholen 50 kg, D. Krofft 621/2 kg, Wijker 70 kg. DOK: H. Iskes 85 kg, F. Buys 85 kg. J. Moriang 62% kg, J. F. K. Mox-lang 77% kg. Tweehandig stoten: Achilles, D. Mole naar 80 kg, A Zwier 90 kg, B. Krom 100 kg, H. Poelman 105 kg, F. Tholen 75 kg, D. Krofft 72% kg, E. Wijker 90 kg. DOK: H. Iskes 115 kg, F. Buys 110 kg, J. Morlang 90 kg en J. F. K. Morlang 100 kg. „Het hoedje van Marius" In het Kennemer Theater Zaterdagavond werd irx het Kennemer Theater te Beverwijk voor de leden vaxx de amusementsvereniging „Onder Ons" opge voerd het blijspel van R. Feenstra „Het hoedje van Marius". Het stuk werd voor het voetlicht gebracht door dé toneelclub van deze amusementsverenïging, die hier mee voor de eerste maal op de planken stond. Na. een weifelend begin, waarbij verschillende medewerkex's 'hun-'planken koorts moesten overwinnen, kwamen zij in het tweede bedrijf er pas goed in. Hoe wel dictie en gebaar nog wel enige ver- betering behoefden, mag aangenomen wor den dat deze jonge toneelvereniging haar weg zal vinden. Door afwezigheid van de heer C. Kuvp werd de x-ol van Marius ge speeld door de regisseur dé heer F. Maen- hout, die deze rol vlot vertolkte. De avon turen,. welke hij beleefde verwekten te zamen met de grappige situaties die hier door ontstonden, onder de aanwezigen vele malen grote hilariteit, Rest nog te ver melden dat de heer P. Slotemaker als Ferdinand, een zwager van Marius, zijn rol verdienstelijk vex-tolkte. De avond werd geopend door de heer A. Schelvis, die tevens was belast met de algehele lei ding; Na afloop werd enkele uren ge zellig gedanst op de muziek van de „Bi- anca's" en onder leiding van de heer C. Bolhoven. Agenda voor Beverwijk MAANDAG 21 FEBRUARI Kennemer Theater 7 en 9.15 uur: „Kei- zer-wals". Luxor Theatex-, 7 en 9.15 uur: „Lassie komt thuis". W.B. Theater, 8 uur: „De Zeewolf". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „Bambi". DINSDAG 22 FEBRUARI Kerxnemer Theater 7 en 9.15 uur: „Kei- zei--wals". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Lassie komt thuis". IJmuiden Al is de leugen nog zo snel De toneelvereniging „Advendo" heeft Zaterdagavond in het IJmuidense Patro naatsgebouw voor een uitverkocht huis de klucht van Ad. Pool „Ketty jokt nooit" voor het voetlicht gebracht. De eindeloze keten van kleine en grote, geraffineerde en domme leugentjes bi*en- gen allerlei complicaties in het huwelijk van Ketty en William Hax-rison en al neemt de jokkende echtvriendin van Wil liam zich nog zo vast voor om de aange name gewoonte van het toevallig liegen af te lei-en, steeds weer vex-valt ze in haar fouten en natuurlijk barst op een kwade dag de bom en meent de wanhopige echt genoot z'n vrouwtje te moeten traffen. I-lij vex-laat haar voor enige maanden en zij wordt dan zo verdrietig dat zij opnieuw haar toevlucht tot de onwaarheid neemt en haar man schrijft dat zij een kind ver wacht. De baby moet echter geadopteerd worden en als dan de man naar huis komt om zijn zoon te komen bekijken is de man van een vriendin van z'n vrouw juist naar „zuigelingenzorg" om de zoon op te halen. Maar zij willen het kind niet afstaan en dan wordt er een ingewikkelde actie op touw gezet om toch nog een zoon „op de kop te tikken". De waarheid loopt echter in snelle pas achter de leugen aan en als men dan ten slotte die kinderen „bij elkaar geleend" beeft zegeviert zij en valt vrouwlief dooi de mand. De man ziet dan dat de leugen achtigheid nog steeds de zwakke zijde van z'n vrouw is, maar hij laat zich verzoenen als hij hoort dat de leugen gelanceerd werd om hem terug te roepen. „Advendo" heeft met „Ketty jokt nooit" weer bewezen dat ze in staat is iets te presteren op de planken en al is het ge makkelijk, om met een klucht op de lach spieren van het publiek te werken, er is toch nog heel wat toneelroutine voor no dig om een vereiste losheid aan de dag te leggen. Aan het soepele spel en de rolvastheid van de toneelisten is het te danken dat „Ketty jokt nooit" een waarlijk succes is geworden. Het zou ons te ver voeren de spelers afzonderlijk te bespreken. We volstaan daarom met te zeggen dat zij stuk voor stuk bewezen hebben op de planken thuis te zijn. Het pleit voor de goede geest die in de Advendo-geleden heerst dat deze opvoering opmerkelijk beter was dan de vorige. De heer F. Hunsche heeft zich'op kun dige wijze van zijn regiseurstaak gekwe ten. L. v. B. ALEX BELL LUISTERDE NAAR „SUIKERFREULE" Zaterdag organiseerde de buurtvereni ging „Alex Bell" een toneelavond voor haar leden. Door de toneelvex-eniging „Kunst na Ax-beid" werd het blijspel „Sui kerfreule" voor het voetlicht gebracht. Ondanks het feit dat men met de ruimte op het toneel moest woekeren hebben de spelers zich uitstekend van hun taak ge kweten. Zonder de andere spelex-s maar iets te kort te doen viel de vertolking van de rol door mervouw v. d. Kooi zeer op. Deze Amsterdams spi-ekende dame, die zich in korte tijd van Amsterdamse tot Indische moest omtoveren, werkte zeer op de lachspieren. De vanouds bekende ver loting ontbrak ok nu weer niet. Tot 2 uur bleef men nog wat dansen onder leiding van de heer Stol en met muzikaie steun van de band van de heer Brouwer^ Tijdens het bal gaven een tweetal leerlingen van de dansschool van de heer Stol een „solo dans", welke zeer op pi-ijs werd gesteld. „D.G.S." HOUDT VASTENAVOND De Vereniging van Jonge Oud-Katholie ken „D.G.S." zal tegen de komende vas tentijd een gezellige avond ox-ganiseren. De gecostumeerde vastenavondviering heeft plaats Woensdagavond in het Oud- Katholieke verenigingsgebouw. MARKTBERICHTEN Besommingen: 19 Febr. 1949 KW 134 Katwijk 2 4495, IJM 8 En Avant 12068, KW 50 3580, KW 9 4670, HD 125 1450 IJM 241 157, KW 92 1530, KW 90 600. Een VEM-trawler besomde f 10.800. Prijzen: Heilbot 2.05-2, gr. tong 1,95-1,80, gr. m. tong 2,25-2,10, kl. m. tong 2,45-2,30, idem I 2,20, idem II 1,80-1,70, tarbot 2,10- 1.70 per kg. Tarbot II 88-84, Tax-bot III 92- 86, tongschar 48-46, gr. schol 54-42, midd. schol 47-36, kl. schol 29-8,50, schar 20-3, bot 11-6,20, poon 1-9,50-13, makreel 22- 17,50, v. haring 14,50-7.70, gr. schelvis 67- 60.50, midd. schelvis 66,50-55, kl. schelvis 46-33, wijting 29-2.90. gr. gul 35,50-26, kl. gul 27-24, kl. koolv. wit 23-21,50, kl. koolv. zwart 16,50 per 50 kg. Kabeljauw 74-51, koolvis zwart 32-25.50, koolvis wit 52, lengen 56 per 125 kg. Aanvoer: 60 kisten tong en tarbot, 225 kisten makreel, 475 kisten schol, 125 kisten bot, 500 kisten schar, 420 kisten kabeljauw, 75 kisten koolvis, 50 lasten schelvis, 250 kisten wijting, 20 kisten poon, 10 kisten lengen, 1375 kisten v. hai'ing, 30 kisten di versen, totaal 3615 kisten. De grote vraag: blijft Moskou Joegoslavië's gebiedseisen steunen ondanks de Tito-affaire? (Van een verslaggever) Hoewel de eerste resultaten van de Lon- dense conferentie over Oostenrijk niet di rect bemoedigend zijn geweest, heerst er in Oostenrijkse regeringskringen een gematigd optimisme, dat er in de niet al te verx'è toekomst overeenstemming zal worden be reikt. Daarbij wordt echter onmiddellijk het voorbehoud gemaakt, dat het volstrekt niet zeker is, dat het met de Russische plannen strookt, reeds op deze confereritie tot overeenstemming te geraken. Dit optimisme baseert zich voornamelijk op het feit, dat de internationale toestand op het ogenblik voor het tot stand brengen van een vredesverdrag gunstiger is dan, een jaar geleden. Immers, een voor Oostenrijk gunstig vredesverdrag had fataal kunnen zijn van Russisch standpunt gezien voor de ontwikkeling in Tsjecho- Slowakije en Hongax-ije. De toenmalige de mocratische regeringen in die landen had den namelijk met de tactiek van de Oos tenrijkers om niet accoord te gaan met de Russische eisen en zich daarbij te verzeke ren van de steun der Westelijke mogend heden, hun voordeel kunnen doen. Nu in Tsjeeho-Slowakije en Hongarije de commu nisten hun macht geconsolideerd hebben, hoeven de Russen op dit stuk geen vrees meer te koesteren. Er zijn bovendien andex'e redenen waar om de Russen op een vei'dere bezetting van Oostenrijk weinig prijs meer zullen stellen. De invloed die het Oostenrijkse herstel zo wel in materieel als in cultureel opzicht op de Russische bezettingstroepen uitoefent, is niet direct gunstig. Het hoge aantal de- serteurs van het Russische leger in Oos- tenx-ijk, dat een onzekere vrijheid blijkbaar verkiest boven de terugkeer naar het va derland, spreekt in dit opzicht boekdelen. Ook van financiële voordelen kan geen sprake meer zijn,.nu de USIA-bedvïjven vx-ijwel zonder uitzondering in een cata- strophaal slechte financiële positie ver keren. Deze door de Russen geleide be drijven, die tot het „Duitse eigendom" ge rekend worden" (hoewel in feite slechts een' zeer klein gedeelte da-ar wei-kelijk toebe hoort; de rest is door de nazi's geroofd) hebben ondanks het feit dat zij zich niet aan de loon- en prijsvoorschriften hoeven te houden en geen belasting betalen, de concurrentie tegen de Oostenrijkse bedrij ven niet vol kunnen houden. De grenskwestie. De grenskwestie is ongetwijfeld de moei lijkste voor het tot stand komen van het vx-edesverdrag. Temeer daar de Russen on danks hun breuk mét Tito wel geneigd, schijnen dé Joegoslavische eisen tén aan zien van bepaalde gedeelten van Stiex-mar- ken en Karinthië te blijven ondersteunen. Tot nu toe hebben zij slechts geëist dat dé Jcegoslaven gehoord zouden worden en dat zal dan nu gebeux-en. Dat de breuk met Tito inderdaad onhei'stelbaar zou zijn, werd door onze zegsman bevestigd. Naar zijn mening heeft Tito de partisanengx-oep waarop hij nog steeds steunt, tevreden moeten stellen door de autonomie, die hij haar in de oorlog had beloofd, te verwezen lijken. De tactiek die doojyRusIand in zijn ver houding tot Joegoslavië wordt toegepast is Maandag-aanvoer was enorm. Van- moi'gen was er een "uitgestrekt visveld in de IJmuidense hallen te bewonderen; 7 trawlers, 31 loggers en 11 kotters bi'achten tezamen 8500 kisten vis aan, waaronder 2000 kisten verse haring waren. De aan voer werd onder meer geleverd door de „Petten" IJM 49 (1100 kisten), „Medan" IJM 57 (1030 kisten), „Thorina" IJM 33 (1100 kisten), „Horn Rif" IJM 155 (270 manden) en de „Dirkje", Ro. 53 (400 man den en 300 stuks stijve kabeljauw). De „Catharina Duyvïs", die met 1300 kisten uit de Barendszee arriveerde, zal, zoals men ons vanmorgen meedeelde, waarschijnlijk Dinsdag lossen tegelijk met de Hercules (IJM 146). De „Bergen" stoomt thuis. De IJmui dense verre visserij-trawler „Bergen" (IJM 16) is met 1800 kisten vis aan boord thuisstomende. Door het ruwe weer is het nog niet mogelijk te bepalen wanneer de trawler in IJmuiden kan arriveren. Nog wat Zuid-haring. Zaterdag heb ben enkele botters nog wat ijle haring uit het Kanaal aangevoerd. De vangsten zijn eschter niet lonend meer. De kabeljauw brengt meer op: De UK 68 kwam met een mooi partijtje aan de markt. Vanmorgen schommelde de prijs om de 65 per 125 kg. echter zeer moeilijk te doorgronden. Dat het Kremlin zal proberen volgens het „mir nichts, dir nichts"-principe, politieke munt uit deze kwestie te slaan door Tito met zijn hai-dnekkige en ongefundeerde gebieds eisen uit de ax-men van het Westen te hou den, is echter zeer wel mogelijk. Zeer waarschijnlijk zal dit punt beslis send zijn voor het resultaat va-n de ver- drags-conceptie. De andere punten kunnen immers, hoewel misschien niet gemakkelijk, door wederzijdse concessies zonder noe menswaard prestige-verlies opgelost wor den. Zo wacht men hier in Wenen, waar de „man in the streef' merkwaardig weinig belangstelling toont in het verloop van de conferentie, gelaten af wat over het lot van. dit voor Europa zo belangrijke land beslist zal worden. Makkum bouwt kotters voor het buitenland Iri het Friese vissersplaatsje Makkum, bekend door zijn aardewei-k. zijn enige mo derne vissersvaartuigen gebouwd voor het buitenland. Op de scheepswerf van. de firma Amels zijn voor een Engelse opdrachtgever enige moderne motorviskotters op stapel gezet. Het tweede vaartuig is thans gereed geko men en naar Hoogezand vertrokken, om daar van een motor' te worden voorzien. Deze motorkotter is bestemd voor Argen tinië. Het schip heeft een laadvermogen van 150 ton. De kotter had nog geen naam. maar de Makkummers die er mee naar Hooge zand voeren, hebben het met een kwast witte verf alvast maar „Donna" gedoopt. De K.N.S.M.-yloot groeit De nieuwe „Nestor" in dienst gesteld Ergens op de Noordzee, ter hoogte van boei LM. 5 werd Zaterdag de blauw-witte vlag van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij in de mast gehe sen. Het dertigste schip na de bevrijding was aan de vloot van de KNSM toegevoegd, die hiermede de 220.000 ton bereikte. Zes tig procent van de vooroorlogse tonnage ging in convooien, bij landingsacties en door geallieerde bommen verloren, doch thans is nog slechts ï-uirn 50.000 ton nodig om weer op het peil van Mei 1940 te komen. Zatei'dag was het de „Nestoi"", die zijn eerste proefvaax't maakte. Voor de oorlog was het besteld, na de bevrijding begon de bouw van dit snelle vrachtschip, dat ook nog accommodatie heeft voor twaalf pas sagiers. Van de „Nestor", die een draag vermogen heeft van 3135 ton, kunnen de ruimen mechanisch worden geventileerd, hetgeen vooral bij het vervoer van fruit van groot belang is. Mogelijk kan deze instal latie spoedig haar nut bewijzen, want over een week begint het schip zijn eerste x-eis, die of naar de Levant gaat of naar Spanje voor het innemen van een lading sinaas appelen. .Het schip is gebouwd op de scheepswerf van de gebroeders Pot in Bol nes hij Rotterdam, die thans practisch elk half jaar na de bevrijding een dergelijk schip aan de KNSM heeft afgeleverd. De „Nestor" is het laatste schip van deze serie. Het is uitgerust met drie laadbomen voor 9 ton, vijf laadbomen voor 6 ton, vier laadbomen voor 3 ton en bovendien een laadboom voor zeer zwai'e stukken, die een 'hefcapsciteit heeft van 25.000 kilogram. De jonge „Nestor" werd ovei'gedragen nadat het schip alle proeven, waaronder het .draaien om zijn lengteas in een straal van 120 meter, welke manoeuvre schier onmerkbaar werd verricht in 5 minuten en 42 seconden, met glans had doox-staan. De velen, die de proefvaart meemaakten, bemerkten ternauwernood 't ventje, dat met argusogen de machinekamer, de navigatie middelen, het promenadedek en de prach tig betimmerde salon bekeek om daarna op de achterplecht stilletjes in het zog van het schip te turen. Hij had zo graag naar zee gewild, maar zijn ogen bleken daarvoor niet goed genoeg te zijn. De KNSM had hern daarom bij wijze van uitzondering op deze proefvaart meegenomen. Behalve, dat hij het genot van een echte zeereis smaakte, heeft hij het niet slecht gehad aan boord. FEUILLETON DOOR DAVID GARTH 7) Enkele ogenblikken later verliet zij de Nachtzitting en op het punt om in de wa gen te stappen, weerklonk weer haar hel dere verrukte lach. „Wat is er zo grappig?" vroeg Curtis Maitland. „Mijn goede daad voor vandaag", zei Fontaine zich achterover in de kussens latende zakken. ,.Ik voel me gewoon als een padvindster. Naar huis, xïi'n waarde". HOOFDSTUK HL De veldtocht in de buurt van Danbury van Generaal David Wooster in 1777 tegen de Britten geleverd was het onderwerp geweest van Jock Pemberlain's Donder dagmiddag-lezing voor de Dames Club in Brenton. Jock's analyse was door de Da mes Club met enthousiasme ontvangen en hij had beloofd, dat hij spoedig terug zou komen voor een andere lezing met als on derwerp: „Motieven, die ten grondslag la gen aan de kolonisatie der Connecticut Vallei". Hij liep het terrein van de school over naqr zijn huisje, een lange magere jonge man. blootshoofd, tevreden trekkend aan zijn pijp en af en toe een groet wisselend met. vage gestalten, die heen en weer flitsten langs de steeds donker wordende lanen van het terrein. Voor zijn huisje bleef hij staan, om een groet te wisselen met de oude Professor MacConnochie van de Engelse afdeling. „Mrs. MacGonnochie en ik zouden het prettig vinden, als u a.s. Zondag zoudt willen komen theedrinken, mr. Pember- lain", zei de professor, zijn lorgnet afne mend en in de brug van zijn neus knij pend,- hetgeen hij minstens tweehonderd veertig keer per dag deed. „Miss Mathilde Flagg, wier gedichten door de critiek zeer goed zijn beoordeeld, zal ook aanwezig zijn. Ik denk, dat het u genoegen zal doen haar te ontmoeten. Zij zal haar laatste werk voorlezen „Barabbas op het Kruis". „Dank u zeer, Professor MacConnochie", zei Jock, „ik ben er zeker van, dat het zeer interessant zal zijn". Professor MacConnochie zette zijn lorg net weer op, knikte en vertrok. Jock ging het paadje naar zijn voordeur op. Hij be merkte, dat hij zelf ook bezig wgs, in zijn rjeus te knijpen en gromde verachtelijk. Verdraaid, gisteren had hij er zichzelf op betrapt, dat hij zijn vingertoppen op de bekende professox-ale manier tegen elkaar zette, terwijl hij op het antwoord van een leerling wachtte en dat was een gewoonte van mr. Santley, de deken van de wiskun- de-afdeling. Als het nog even langer duur de, zou hij zeker ook nog tegen de zijkant van zijn neus gaan tikken, zoals mr. Po- meroy van de afdeling chemie. Hij - draaide het licht in zij,n woonka mer op. „Bent u mr. Pemberlaïn?" zei iemand zo onverwachts, dat hij bijna opsprong. Toen bleef hij stom verbaasd staan kijken. Op een stoel dicht bij de deur zat het meest opzichtige meisje, dat hij nog ooit gezien had, met een zwaar met lipstick besmeurde mond, oogwimpers, die wel twee centimeter lang leken en zo sterk geblondeerd haar, dat het wel een gouden helm geleek. Blijkbaar had zij steevast zitten roken, want dicht bij haar stond een asbakje vol stompjes en zij hield een bran dende sigaret tussen vingers met de meest vumrode nagels, die Jock ooit onder ogen had geleregen. „Ja.ja, inderdaad", zei hij een beetje vei'ward. „Moest u mij hebben?" „Ja", zei het meisje. „Ik heb een paar uur op u zitten wachten. U vindt het hoop ik niet erg, dat ik hier binnen ben gaan zitten? Er was buiten geen plaats om te wachten". Haar blauwe ogen namen hem snel op, terwijl hij daar stond en 't geheel trachtte te verwerken. Geen kwaje kerel, zo te zien- Hij zag er uit, of hij net op een punaise was gaan zitten, maar hij zag er helemaal niet zo kwaad uit. „Ziet u". legde ze uit, „die dame, die me uit die Nachtzitting haalde, zei me. om hierheen ie rennen en u een ^S.O.S.-seintje te geVen. Ik werd opgepikt in een overval op een variété-voorstelling en dat is nog maar de helft van mijn beroex-digheid". Joclc trachtte te spreken, maar bevond, dat woorden hem vooralsnog volkomen ontbraken. Hij trachtte zich voor te stellen, waar zij het eigenlijk over had en faalde ook in dezen. „Bent u er zeker van", bracht hij ten slotte uit", dat u de goede Pemberlaïn te pakken hebt?" „U bent toch de Pemberlain, die hier op deze Brenton-School les geeft? Wel, u bent degeen, die zij zei, dat ik hebben moest". „Eh. wie zei dat?" „Wel, die fijne dame, die mij uit die Nachtzitting weghaalde. Carsden heette zij, en misschien was zij getikt of wat ook?" „Carsden?" herhaalde Josk en ging lang zaam zitten. Hij kon zich niemand voor de geest halen, die Cax-sden heette, behalve dan die ontzagwekkende Nathaniel Cars den in New Yoi'k, maar veerde toen plot seling in verbazing weer op. „Miss Cars den, zegt u? De kleindochter van Natha niel Carsden?" Het was nu de beurt van het meisje, om vei-baasd te kijken. Jock maakte een haas tig gebaar, om het ondex*werp als het ware terzijde te schuiven. Natuurlijk moest het die verbazingwekkende Fontaine Carsden zijn. Maar waarom? „Laat mij dit nu eens even in de juiste volgorde afwerken" zei hij kortaf. „Hè?", zei het meisje; „U bent, zou ik zeggen, in de een of andere moeilijkheid?" „U bedoelt, of ik in de penarie zit? Hoor eens", zei het meisje Hartstochtelijk, „ik zit er in tot hier". Met een expressief gebaar liet zij haai' hand langs haar keel glijden. „Die lammeling van een Fishbalm is in moeilijkheden gekomen, ziet u? De Officier van Justitie staat ongeveer op het punt om een aanklacht tegen hem in te dienen en als hij dat doet, wil Fishbalm proberen, mij een aanklacht wegens chan tage op m'n nek te schuiven. Hoor eens hier, meneer: ik heb met zo'n zaakje nooit iets te maken gehad maar het zou me nogal veel gebaat hebben, om dat te trach ten te bewijzen tegen Fishbalm met zijn goocheme advocaten en omgekochte getui gen. Ik ben maar een meissie, dat per week zeven matinées en zeven avondvoor stellingen afwerkte voor de nobele som van vijf-en-dertig pop". Zij lachte even. (Wordt vervolgd). Velsen-Noord Onhoudbare toestand bij ongevallen Bij een ongeval, dat zich Zaterdagmiddag omstreeks half vijf op de Koningsweg in Velsen-Noord voordeed, is weer eens dui delijk tot uitdrukking gekomen, dat het ontbreken van een plaatselijke dokter een zeer ernstig gemis is en met het toenemen de verkeer tot een onhoudbare toestand leidt. Doordat de sturen der fietsen van twee naast elkander in de richting Hoogoven halte rijdende jongens in elkaar haakten, kwam de 12-jarige J. S. nabij café Sloot lelijk te vallen. Alle pogingen om een dokter in Bever wijk te bereiken faalden, omdat behalve een arts, die mededeelde geen Zondags dienst te hebbeh, ook dokter Fierstra, die op visite was, niet kon worden achterhaald. De politie stelde zich daarop ten einde raad in verbinding met dr. P. C. de Weerdt in Velsen (dorp). Inmiddels haalde een der omstanders een E.H.B.O.-man op, waardoor tenminste handelend kon worden opgetre den. Toevallig passeerde de heer J. de Groot, bedrijfsarts van de Hoogovens, die de gewonde knaap éérst na bijna een half uur bij een der omwonenden kon doen binnendragen om hier te constateren dat de jongen enige ribben licht had gekneusd. Hij kon per taxi naar zijn woning aan de Zeestraat in Beverwijk worden vervoerd. Opgehouden door de pont-overtocht arri veerde dr. De Weerdt iets later, zodat zijn diensten niet meer nodig waren. Agenda voor Velsen en IJmuiden Maandag 21 Februari Thaüa 8 uur: „The kid from Spain". Rex 8 uur: „De Shanghai Cobra". Patronaatsgebouw „De witte non". Dinsdag 22 Februari Bioscopen als Maandag.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3