IJmuider Courant Haarlems Dagblad Peron V.S. zullen Westeuropa „afdoende beveiligen" Engeland eist toegang tot proces tegen Bulgaarse dominees te Sofia Sovjet-Unie vraagt uitlevering van drie van Kravchenko's getuigen 63e JaargarlS No. 19175 Bureaux: Kennemerlaan 154. Tel. Adm 5437, -fel Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), ftrrasweg 47. Santp - Haarlem Gr. Houtsü. 93 Telel 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kenneirier editie van Dinsdag; 22 Februari 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «Öprettjte tftearlnnsrtr Courant Qfcwo t60) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem -MIDDEN van de vele politieke en n mische crjses in deze onrustige een nieuwe ontstaan, die op enige aliteit kan bogen.Want zij betreft wel taatshoofd, maar is veroorzaakt door rouw Het Argentijnse leger heeft v. an de invloed op staatszaken van Peron oud dertig jaar en echtgenote •l 7p'er autoritair regerende staats- oC oi Peron. Zijn bewind, betrekkingen hebben Argen- "reeeringen ten zeerste rekening te Jet de Verenigde Staten. Argen- t'oriale trekken bezit en zich aan- vermeit in marüaal vertoon, h bii na-oorlogse bezoekers aan het Zuid-Amerikaanse land onbehage- hprinneringen aan de Duitsers-onder st doen opwellen. Maar met zulke «.Uitoefening is het toch niet verge- ar* het Argentijnse volkskarakter en ffiise liggen te ver uiteen en in hun Kiitenlandse dtjjse regeri- eeu geweldig groot land met een I klakte van meer dan een millioen 'Sute mijlen. Het is evenwel, behou- I het district Buenos Aires, maar heel ^hevolkt en telt niet zo heel veel meer Sis dan Nederland (ruim dertien mil- n 'esenover de bijna tien millioen, die ons kleine stukje grond tezamen ge- n zijn). Natuurlijk bezit Argentinië I c zeer grote ontwikkelings-mogelijk- jjet is een gebied waarop de Euro- en niet het minst de Nederlandse be- „..w in vooroorlogse jaren zich al La sericht had. Het is nu een jaar of m - - - - rtöw T\T orlorl unrlgD Vinn twaalf dat een Nederlandse han- ,.,S1C onder leiding van de oud-minis- van Buitenlandse Zaken Van Karnebeek ~t welker rapport grote aandacht Se oorlog heeft ook deze verwachtin. ia toen verstoord. Generaal Peron is nog met lang presi- iientvan Argentinië. Hij werd drie jaar Sen gekozen voor een periode van «jaar - en begon met daverende plan- tot verdeling van het groot-grondbezit w nationalisatie van honderden onder- rpmlngen Hij diende zich aan als een man volks en zijn jonge vrouw, Dona Maria LDuarte de Peron, bevorderde zijn ver tak-overwinning in niet geringe mate L haar populariteit bij de linkervleugel a óin partij. Zij is een ex-filmspeelster, 2» 'choon en zeer opvallend en zij ver- nekte in 1947 tamelijk wat opschudding joor een reis naar Europa te ondernemen, waarop zij in menige hoofdstad officieel ontvangen werd. Dona Eva, die zich verder Verscheidde door een uitgebreide keur an robes en juwelen, voerde toen een op barende correspondentie over haar be- 1 Üik aan Londen, dat evenwel tenslotte aietdoorging. Maar in Frankrijk genoot zij Kil officiële ontvangst en zij werd er met het Legioen van Eer begiftigd. Het Argentijnse leger blijkt nu genoeg va ie invloed van deze pittoreske ver fijning te hebben. Volgens de New York Tiaes zouden trouwens „de politiechefs" hét met de legerofficieren eens zijn. Het iege: heeft een aantal verloven ingetrok- ken en speciale bewaking van vliegvelden gelast In een staatsgreep heeft het even wel blijkbaar nog geen zin, met het gevolg dat een soort „deadlock" is bereikt ook hier da de gebruikelijke deadlock want öepresident toont geen neiging om de mi litie eisen in te willigen. Die zijn: Eva roelAigentinië verlaten, bij voorkeur ver diend in de richting-Europa; of zij moet Éi volkomen uit het openbare leven 'Aftrekken. Het is eeri nogal bijzondere situatie, die lit eenvoudiger gemaakt wordt door de rasiendigheid dat het land tevens in eco- ::ci!fhe crisis verkeert. Die heeft pas ten- j gerolge gehad dat het zich uit de Inter zonale Tarwe Conferentie heeft terug lokken. omdat het zich niet kan aan- I :.-ten bij een verdrag, waarin een volgens Argentijnse berekening te lage tarweprijs au worden vastgesteld. President Peron heeft verleden jaar ge- treid voor de vorming van een Zuid- Aiakaans economisch blok. Hij ver- I harde toen hulp, door hem aan Franco Verstrekt, met een betoog waarin hij tegen- tiling tussen de belangen der Latijnse I hoia enerzijds en Angelsaksische en Sla- I yische anderzijds vooropstelde. „Argentinië I is een Latijns land en de Spanjaarden zijn I Khetzelfde ras en bloed als wij", zei hij. I Argentinië het oude moederland hulp I teient, op het ogenblik waarop het door I «Slavische en Angelsaksische volken tot I fecering is veroordeeld, is dit een ge- I -'te van wettige zelfverdediging. Want Stierlijke Latijnse landen zijn ertoe I te»rdeeld het jachtterrein te worden van «etiere rassen, die machtige politieke en J KCQOrnische blokken hebben tot stand ge- tiit. Met de val van Frankrijk en Italië 13 "Mi de Latijnse wereld een invloeds- «w begonnen. Wij hebben geen vrede Ide terugkeer naar een régime van I Komische slavernij, waarvan wij ons na ti: dan een eeuw hebben kunnen be- I I v,as deze taal van rassen-tegenstel- .<iie ons weliswaar niet als iets u*T": m °e oren klonk, waarop de Argen- President een half jaar geleden de titió onthaalde in een interview met het sa&aanse blad „Mundo". Hij blijkt nu de opvallende persoonlijkheid, die zijn gfoige gade is, in moeilijkheden te ver- Welker verdere ontwikkeling grote |««catzal trekken. R. P. Executies in Praag I is in Hraag officieel bekend ge- est 'wee Tsjechen Miroslav Choc «d a? ^ac^e'K' Zaterdag wegens moord daagse burgemeester Augstin Sram, °oraanstaande communist, zijn opge- Prins Bernhard en de beide prinsesjes bezochten van Sant Ankton uit ook het naburige Imsf, waar voor het eerst sinds elf jaar een groot maskeradefeest werd gehouden dat daar de naam Schemenlaufen(schimmen-optocht) draagt. -.«.«en weröen wegens samenzwe- b verstek ter dood veroordeeld. Vier ££en -egen gevangenisstraffen vari- van 20 jaar tot levenslang. 00,We9en wil ook deelnemen vorming van Europese raad Noorse departement van Buiten en w t franse ambassade Noorwegen gaarne een *».»»|jIng om deel te nemen aan de voor conferentie over het oprichten Ur°Pese raad zal aanvaarden. De Cd/p*ering was tevoren door middel küj jiaflanse arabassade gepolst naar Nüf, ?Unt ten aanzien van een der- conferentie. Milliardenplan tot levering van wapens en uitrusting aan Pactgenoten in de maak Rode Vloot", waarin verklaard werd, dat „de Amerikaanse militairisten Noorwegen wensen te zien als een springplank voor een aanval op de Sovjet-Unie". Een besluit van Noorwegen om tot het Atlantisch Pact toe te treden zou dus, aldus het. blad, als uiterst provocerend worden beschouwd. (Reuter). Senator Capehart wil hulp aan Europa halveren Volgens Reuters correspondent in Washington zal de republikeinse senator Homer Capehart (Indiana) tijdens de ko mende Senaatsdebatten over de voortzet ting van de Marshall-hulp aan Europa, voorstellen om het bedrag van 5.580.000.000 dollar, dat men voor de tweede periode van het Europese herstelprogramma wil be stemmen; met 3.00.000.000 dollar te ver minderen. Zijn argument is, dat Europa weer zijn vooroorlogse productie-niveau heeft bereikt en dat de Verenigde Staten „niet verplicht Zijn een land in een betere economische positie te plaatsen dan het vóór de oorlog was." Men verwacht echter niet, dat het voor stel succes zal hebben. „De militaire clausule in het voorgestelde Atlantische Pact zal de Verenigde Staten niet automatisch tot oorlog verplichten, maar toch „verzekermgên bevatten, die zo krachtig zijn, dat niemand het voornemen van het land om aggressie te weerstaan verkeerd zal verstaan", aldus wordt uit officiële bron te Washington vernomen. Minister Acheson zal de onderhandelin gen voortzetten op de grondslag van deze opvatting, die hij en de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Senaat thans delen, zo wordt vernomen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken hoopt het verdrag binnen een maand aan het Congres voor te leggen. Het zou vergezeld gaan van een voorstel voor militaire leveranties aan de deelnemende West-Europese landen waarschijnlijk ten bedrage van meer dan drie milliard dollar. Men verwacht dat dit bewapeningsplan zou voorzien in de toewijzing van meer dan een milliard dollar in het eerste jaar. Bevins visie. 'iBevin heeft de Britse ambassadeur te Washington' Franks instructies gezonden ten aanzien van het standpunt, dat dient te worden aangenomen bij de besprekin gen over het Atlantisch pact. Bevin die het standpunt van Dean Acheson volledig zou delen, zou het niet gepast achten er op aan te dringen, dat in het ontwerp-pact „zwart op wit" mel ding wordt gemaakt van automatische militaire steun. Hij zou hebben doen uit komen dat de gedachte aan dit pact van Washington is uitgegaan en dat de mili taire steun van de Verenigde Staten, in geval van oorlog, eigenlijk „vanzelfspre kend" is. Moskou dreigt Noorwegen. „Wanneer de Noorse regering besluit zich aan te sluiten bij het Atlantisch Pact en weigert een overeenkomst met de Sovjet-Unie aan te gaan, zal de Sovjet- Russische regering haar politiek ten op zichte van Noorwegen, dat tot nog toe als een vredelievend land wordt beschouwd, moeten herzien, aldus is te Moskou ver klaard. HetSovjet-Russische standpuntwerd weerspiegeld in een commentaar van „De Parijs gaat haast maken met de Franse Unie Nieuw overleg met de ex- keizer Bao-Dai Ex-keizer Bao-Dai is uit Zuid-Frankrijk in Parijs aangekomen om met de Franse regering te onderhandelen over zijn terug keer naar Indo-China als hoofd van de staat Vietnam. De onderhandelingen voor een regeling van de betrekkingen tussen Frankrijk en Vietnam zijn vele maanden aan de gang. Vorig jaar Juni werd op een kruiser in de Baai van Along een overeenkomst in prin cipe door beide partijen getekend. Beide partijen willen thans met het oog op het succes van de communisten in China een uiteindelijke regeling voor een autonome staat Vietnam binnen de Franse Unie ver haasten. Werkloosheid in Duitsland baart zorgen Rapport van Clay aan Washington De werkloosheid in de Engels-Ameri kaanse zóne van Duitsland is thans het grootst sedert het begin van de bezetting, aldus meldt generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, in zijn halfmaandelijks rapport aan Washington. „In Januari nam de geregistreerde werk loosheid met 200.000 gevallen toe tot een een totaal van 944.200", aldus het rapport. „De toeneming was zo groot, dat seizoen factoren er niet alleen de oorzaak van kunnen zijn, zij is tevens een gevolg van de afneming der industriële activiteit, ver oorzaakt. door het toenemend gebrek aan gelden, het stroomtekort in het Zuiden en I de afnemende vraag naar verbruiksgoede- ren tegen de huidige prijzen". Nieuwe „bekentenis" van een der beklaagden Het woord is aan.. Ernst Hardt: De meeste kinder-ondeugden zijn witte muizen, waarvan de volwas senen zwarte olifanten maken. Reuter meldt., dat een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren de beschuldigingen tegen leden van de Britse legatie te Sofia, geuit in de bekentenis, welke door Vassil Ziap- kof, hoofd van de Bulgaarse congregatio- nele kerk, zou zijn afgelegd, „ongefun deerd" heeft genoemd. De woordvoerder verklaarde niet aan de indruk te kunnen ontkomen, dat deze be schuldigingen een nieuwe poging om de leden van de staven der Britse legaties in achter het ijzeren gordijn gelegen landen te isoleren en/of ïn discrediet te brengen. Maandagmiddag heeft de Britse mi nister van Staat, Hector McNeil, in het parlement verklaard dat Groot-Brit- tannië aan Sofia verzocht heeft een Britse vertegenwoordiging bij het pro ces toe te laten. Op een herhaald ver zoek om een uiteenzetting van de be schuldigingen, welke tegen de kerke lijke leiders zijn ingebracht, is van het Bulgaarse ministerie van Buitenlandse Zaken geen antwoord ontvangen, aldus zeide McNeil. Weer een bekentenis. De nieuwsbladen te Sofia hebben ook een bekentenis gepubliceerd, welke zou zijn af gelegd door ds. Yanko Ivanof, „supervisor" van de Methodistenkerk in Bulgarije, dat hij ongeveer vijf millioen Leva heeft ont vangen van de Amerikaanse autoriteiten als betaling voor verstrekte inlichtingen. Ivanof is een van de 15 kerkelijke leiders, die Donderdag in Sofia terecht zullen staan. Volgens de bekentenis zou Ivanof sedert 1937, toen hij voorzitter was van de Bul gaars-Duitse vereniging te Pleven, zich met „anti-nationale activiteit" hebben op gehouden. Na de bevrijding zou hij aan „kolonel Tompson van de Amerikaanse missie" een rapport verstrekt hebben over de situatie in Bulgarije. Ook zou hij be trekkingen onderhouden hebben met „Black, secretaris van de Amerikaanse missie, die hem instructies gaf over dé ma nier, waarop hij een oppositie moest op bouwen tegen de regering van het vader landse front." Het Bulgaarse nieuwsagentschap ver klaarde gisteren, dat verschillende gods dienstige organisaties en kerken in Bulga rije „de op verraad en spionnage gerichte bedrijvigheid van een aantal protestantse geestelijken" hebben veroordeeld. Volgens het Bulgaarse nieuwsagentschap heeft de heilige synode van de Bulgaarse Ierse labourpartijen breken hun relaties af De Labourpartij van Noord-Ierland heeft de betrekkingen met die van Eire verbro ken wegens een verklaring van de Labour partij van Eire, dat zij thans „een republi keinse partij voor geheel Ierland" was en alle socialisten in het Noorden, die tegen de verdeling van Ierland zijn, zal royeren. Men verwacht thans, dat de Labourpartij van Noord-Ierland aansluiting zal zoeken bij de Britse Labourpartij. Deze zouden notoire oorlogsmisdadigers zijn Het Parijse filiaal van het officiële Sovjet-Russische Nieuwsbureau Tass meldt dat de Sovjet-Unie aan de Franse regering verzocht heeft om uitlevering voor be rechting als oorlogsmisdadigers van drie getuigen, die door Victor Kravchenko zijn opgeroepen in verband met zijn proces tegen „Les Lettres Frangaises". De betrof fen getuigen zijn Kretvsoen, Passetsjnik en Antonof. De nota van de Sovjet-Russische regering,- waarin om uitlevering wordt verzocht, is door Bogomolof, de Sovjet ambassadeur te Parijs, aan de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman overhandigd. In de Russische nota worden de drie getuigen er van beschuldigd tijdens de oorlog met de Duitsers in de Oekraine ge collaboreerd te hebben. Krevsoen zou Gestapo-agent geweest zijn en politiechef van het Oekrainse district Siniavo, waar hij Sovjet-Russische patriotten gemarteld en ter dood gebracht zou hebben en per soonlijk zou hebben deelgenomen aan het ombrengen van 118 mensen. Passetsjnik zou lid geweest zijn van het door de Duitsers in Dnepropetrovsk inge stelde stadsbestuur en deelgenomen heb ben aan „massale moord van inwoners van de stad". Antonof zou lid geweest zijn van een Duitse spionnage-organisatie. Volgens de nota beschikt de „Sovjet- Russische bijzondere commissie voor on derzoek naar de misdaden van de Duitse fascistische invallers en hun medeplichti gen" over bewijsmateriaal ten aanzien van deze beschuldigingen. Kravchenko deponeert Russisch manuscript. Kravchenko heeft inmiddels thans bij de griffie van de rechtbank een met de hand geschreven tekst in de Russische taal van „Ik verkoos de vrijheid" ingediend, als- Britse marinebegroting 25 procent hoger dan de voorgaande Voor het financiële jaar 19491950, dat 1 April a.s. begint, is een bedrag van 189.250.000 pond sterling uitgetrokken voor de Britse vloot. Dit is 36.000.000 pond meer dan voor het lopende jaar. In de toelichting bij de marinebegroting wordt te kennen gegeven, dat de vloot nog wacht op voorlichting van de geleerden, alvorens zij overgaat tot het verbouwen van de marine voor oorlogvoering met atoomwapenen. Dr. Beel vertrekt Orthodoxe kei'k verklaard „alle verrader- I lijke activiteit van gelovigen en speciaal WoGnsdSQmOrCJGn van geestelijken van onverschillig welke 3 geloofsinrichting, krachtig te veroordelen." Dr. L. J. M. Beel zal niet hedenavond, Verder zouden ook de katholieke bis- i zoals aanvankelijk was gemeld, maar pas schoppen Romanof en Bossilkof een ver- 1 Woensdagmorgen om acht uur van Schip klaring hebben uitgegeven, waarin alle 1 hol naar Batavia vertrekken. Dit uitstel tegen de wetten der republiek gerichte geschiedt om vliegtechnische redenen. Dr. handelingen en alle politieke activiteit, I Beel zal niet een zo snelle reis maken als welke onder het mom van godsdienstzin wordt bedreven, worden veroordeeld. (Romanof is Apostolisch vicaris van Sofia en Bossilkof is bisschop van Nicopoli.) Nieuwe ambtenarencode voor Bizonië Beroep op „Befehl" wordt niet meer aanvaard De Britse en Amerikaanse militaire be sturen in Duitsland hebben een ambtena ren-code ingevoerd, waarin wordt ver klaard, dat een beroep op „order van ho- bij zijn komst naar Nederland. Het reis schema is thans zo vastgesteld, dat het vliegtuig Zaterdagmorgen in Batavia wordt verwacht. Herdenking Februaristaking in de hoofdstad Bestuurdersbond en N.V.V. houden zich afzijdig De Amsterdamse Bestuurdersbond en het N.V.V. delen mede dat de herdenking van de Februaristaking in de hoofdstad de laatste jaren steeds meer is geworden tot gerhand" geen rechtvaardiging oplevert een onderwerp van communistische agitatie van daden van „misdadig of immoreel" De herdenking van de Februaristaking in karakter. 1943 had meer van een communistsche In deze nieuwe bepaling komt de invloed propaganda-meeting dan van een waardige tot uiting van de processen tegen oorlogs- herdenking van het moedige optreden van mede een getypt exemplaar in het Engels en verbeterde drukproeven van de Engelse uitgave. De met de hand geschreven tekst is gedeeltelijk in potlood en gedeeltelijk in inkt. Pozner, de schrijver die als getuige voor „Les Lettres Frangaises" optreedt, en de Russische tolk van de aangeklaagde partij onderzoeken thans deze documenten. Rhodos wacht in spanning op besluit van Cairo In het „Hotel des Roses" op Rhodos wachten Joden en Egyptenaren in spanning op de beslissing van de Egyptische regering over de ontworpen wapenstilstandsover eenkomst. Er is nog steeds geen nieuws van officiële zijde over het openen van wapenstilstands besprekingen met de andere Arabische staten. Indien, zoals thans waarschijnlijk lijkt, deze week een wapenstilstandsover eenkomst tussen Israel en Egypte wordt getekend, zullen de Israelisch-Transjor- daanse besprekingen vermoedelijk begin volgende week een aanvang nemen. misdadigers te Neurenberg, waarbij steeds het door de nazi's aangevoerde argument, dat zij handelden op order van hun supe rieuren, van de hand werd gewezen. Volgens de bepalingen van de code mo gen functionarissen zich van de geheim houdingsplicht ontslagen achten ingeval van gevaar voor de vrede of voor de demo cratische orde. Verder wordt in de code voor het eerst in de geschiedenis van Duitsland het recht gegarandeerd van gelijke betaling voor ge lijk werk van vrouwen zowel als mannen. Bizonale ambtenaren kunnen voorts vol gens de nieuwe code geen candidaat wor den gesteld voor parlementen of gemeente raden, opdat de wetgevende en de uitvoe rende macht strikt gescheiden blijven. De wet wordt 15 Maart van la-acht. Arrestaties in India en Haiderabad In India zijn het afgelopen weekeinde meer dan 300 personen gearresteerd bij een poli- tie-actie tegen communisten, die er van worden beschuldigd tot stakingen te heb ben aangezet. De meeste arrestanten zijn leden van bepaalde vakverenigingen van spoorwegpersoneel, die voor 9 Maart een staking hebben uitgeroepen in strijd met een besluit van de landelijke .bond van spoorwegarbeiders. Deze bond heeft zich sedertdien losgemaakt van de „opstandige" vakverenigingen. De regering van West-Bengalen heeft een te Bombay verschijnend communistisch weekblad verboden, omdat het „systema tisch revolutionnaire artikelen had gepu bliceerd, die gevaarlijk waren voor de openbare veiligheid". Ook uit Haiderabad worden razzia's op communisten gemeld. „Times" pleit voor vrijlating van Soekarno c.s. Na een overzicht van de laatste ontwik kelingen in Indonesië, schrijft de Londense Times: De toestand is verward. De Nederlanders schijnen de grote steden en de voornaamste verbindingswegen te beheersen, terwijl de republikeinen „de aarde verschroeien". „De Nederlanders verdienen alle sym pathie in hun moeilijkheden, doch de kan sen om het pleit op Java en Sumatra te winnen worden steeds minder, zolang zij zich niet kunnen verstaan met de Veilig heidsraad en met de plaatselijke gevoelens door de republikeinse leiders vrij te laten om hen te later» deelnemen aan nieuwe be sprekingen voor de vestiging van de Ver enigde Staten van Indonesië". „BATAVIA" OP KEMAJORAN GELAND. BATAVIA, 22 Februari (Aneta). De KLM-Consteilation „Batavia" is heden ochtend op het vliegveld Kemajoran aan gekomen. Het toestel had vier ton post aan boord. SPOORLIJN ENKHUIZEN-IIOORN VERSPERD DOOR ONTSPOORDE WAGON. Ten gevolge van de ontsporing van een goederenwagon bij Blokker op het traject Enkhuizen-Hoorn is de spoorbaan geblok keerd. Het reizigersver voer van Enkhuizen naar Hoorn geschiedt oer autobus. De ontsporing geschiedde vanmorgen omstreeks acht uur, toen bij het rangeren de laatste wagon van een goederentrein uit de rails liep. De eerste boottrein naar Enk huizen kreeg vertraging. Later op de mor gen was de lijn weer vrij. De ravage in Fort dAtelier in Oost-Frankrijk, nadat een locomotief op de stilstaande expres- trein Metz-Dyon was gereden, waarbij vijftig personen om het leven kwamen. duizenden Amsterdammers van alle rich tingen in de Februaridagen van 1941. De Amsterdamse Bestuurdersbond heeft zich bereid verklaard, zijn leden op te wekken, deel te nemen aan de herdenking van deze staking op 25 Februari, nadat vast was komen staan, dat dit zou geschieden in een bijeenkomst onder leiding van het gemeentebestuur, waarbij alleen de burge meester als vertegenwoordiger der gehele burgerij het woord zou voeren. De communisten hebben geweigerd aan deze algemene herdenking deel te nemen en besloten tot een eigen demonstratie op de Noordermarkt. Nadien kwam men tot een nieuwe opzet, waarbij behalve de burgemeester ook een communist het woord zou voeren. Daardoor is het algemene karakter van de herden king der Februaristaking verloren gegaan, aldus verklaren de Amsterdamse Bestuur dersbond en het N.V.V., die hun leden ad viseren, zich van deelneming te onthouden. De Katholieke Arbeiders Beweging heeft eveneens besloten geen medewerking aan de herdenking te verlenen. Stijgende werkloosheid onder politieke delinquenten Bestaan van Tehuis te Over- veen tot 1 Maart verlengd De afdeling Haarlem van de Stichting Toezicht Politieke Delinquenten heeft ver slag uitgebracht over haar werkzaamheden in de jaren 1947 en 1948. In totaal waren in het laatste jaar 1270 toezichthouders voor 2340 politieke delinquenten beschik baar. De meeste van deze vrijwillige krach ten behoren tot de categorie „Huisvrou wen" (263), maar dat komt natuurlijk om dat bij de vrouwen een minder ver door gevoerde specificatie van de beroepen is te maken dan bij de mannen. Daarna volgen de hoofdarbeiders (134), vervolgens de academisch gevormden (112); handarbei ders, beoefenaars van vrije beroepen, mid denstanders en boeren nemen slechts in ge ringe mate aan het toezicht deel. Overigens heeft deze statistiek slechts betrekkelijke waarde, omdat van niet minder dan 692 toezichthouders het beroep onbekend is. Het aantal onder toezicht gestelden liep van 2208 in 1947 op tot 2340 in het jaar daarop, doch het aantal wetklozen onder heen steeg van 60 tot 300, daarvan behoor den 200 tot de categorie handels- en kan toorbedienden. Daarbij zijn niet inbegrepen 24 gewezen ambtenaren en twaalf intellec tuelen in engere zin. In 180 gevallen vroeg de Stichting voor tijdige opheffing van het toezicht, hetgeen slechts in twee gevallen niet door de pro cureur-fiscaal werd toegestaan. Onder de politieke delinquenten bevin den zich 550 statenlozen (voornamelijk ge wezen wapendragers in vijandelijke dienst). In 1947 werd 79 keren een overtreding van He opgelegde voorwaarden geconsta teerd, in 1948 is dit aantal nog niet bekend. Zowel in 1947 als in 1948 werden drie ge vallen aan de betrokken autoriteit door gegeven. De Stichting hield door middel van enige vergaderingen contact met de toezichthouders en was blijkens het uit voerige verslag zeer actief op alle punten, waar de geestelijke, juridische en materiële belangen van de onder toezicht gestelden in het geding waren. In het bijzonder verdient de zorg voor de huisvesting vermelding. Het Tehuis aan de Zijlweg in Overveen functioneerde ook in 1948 onder de directie van mevrouw C. KoningStroink ten bate van een groot aantal daklozen. Hoewel het Tehuis reeds op 1 Januari van dit jaar opgeheven moest zijn, bleken einde December nog 53 perso nen aanwezig, die ondanks alle moeiten nog niet elders ondergebracht konden wor den. Daarom is het bestaan van het Tehuis weer met twee maanden verlengd. Carlton Hire tot zeven jaar veroordeeld. De Engelsman Carlton Hire werd wegens het smokkelen van wapens naar Indonesië door de landrechter te Tandjong Pinang tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld; MORGEN ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Spoedig toenemende bewolking met vannacht of morgenochtend bijna overal lichte regen en later enkele op klaringen. Matige tot krachtige, langs de Waddeneilanden mogelijk nu en dan harde Zuid-Westelijke wind. Iets koudere avond en nacht, maar mor gen hogere temperaturen dan van- 23 Februari: 7,40 uur, onder 18.08 uur 6,16 uur, onder 12.52 uur Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1