c J c te Nederlandse verliezen in Indonesië Wereldnieuws WOENSDAG 23 FEBRUARI l<M9 TJMUIDER COURANT Beverwijk Reprise „25 jaar ijzer" in het Kennemer Theater De bouwafdeling van de Hoogovens heeft op 22 Januari het zilveren jubileum van het bedrijf in de timmerloods gevierd, met het opvoeren van een cabaret-pro gramma. Om ook de familieleden van het personeel der bouwafdeling in de gelegen heid te stellen dit cabaret te aanschouwen, werd Dinsdagavond in het Kennemer Theater te Beverwijk een reprise gegeven. De belangstelling was uiteraard zeer groot en het gebodene werd, getuige het telkens opklinkende applaus door de aanwezigen op prijs gesteld. De titel van het cabaret programma, dat geregisseerd werd door de heer G. Barbiers, luidde „Moet je nog meer". De verschillende schetsen oogstten veel succes doch de „Dans der elfen", die door vijf heren werd uitgevoerd spande de kroon. De conférence was bij de heer F. Basstra in goede handen. Voor de mu zikale intermezzi zorgde de band „Le vensgevaarlijk" onder leiding van de heer Johnny Westerman. Uit het gebodene blijkt dat de bouwafdeling van de Hoogovens over zeer goede amateur-artisten beschikt. Het openingswoord werd gesproken door de hoofdopzichter de heer Th. Fokkens die de hoop uitsprak dat er na deze avond nu meer avonden mogen volgen. Na afloop werd nog enkele uren ge zellig gedanst op de muziek van de Roe mers-band en onder leiding van de heer A. Dors. „Ambtenaar, geef ons een huis" In Beverwijk, de stad die vorige week in het centrum der twijfelachtige belangstel ling stond, wegens het feit dat een uit zijn woning gezet echtpaar op het politiebu reau een cel had betrokken, werd Dins dagavond onder auspiciën van het „Co mité Katholiek Beverwijk" door het Am sterdamse volkstoneel „De Jordaan op de planken", het toneelstuk „Ambtenaar, geef ons een huis" voor het voetlicht gebracht. Deze amateurs, die allen uit de Jordaan stammen, brachten het tijdstuk voor de vier-en-twintigste maal voor het voetlicht en het goedgemutste publiek in het goed gevulde K.S.A.-gebouw was na elk bedrijf gul met zijn applaus. Het stuk zelf behandelt, zoals de titel reeds zegt, het woningprobleem en in dit geval speciaal het woningprobleem in de Jordaan en het doet een dringend beroep op de saamhorigheid, waar nogal eens wat aan ontbreekt. Het begint in een cafétje aan de Wil lemstraat, waar een af scheidsfuifje plaats vond van de kasteleinszoon, die zijn dienst plicht in Indonesië moet vervullen. Zijn verloofde belooft hem trouw, maar breekt dit woord en komt bij de „oorspronkelijke" schoonmoeder inwonen, met het gevolg dat de ruzies tot een dagelijks wederke rende obsessie worden. Hoewel het geheel op vele momenten nogal sentimenteel dreigt te worden en de charge er meermalen behoorlijk dik op ligt heeft de regie de juiste toon toch weten te vinden. De uitvoering stond op een hoog peil en het „Comité Katholieke Ac tie" kan zich gelukkig prijzen, dit gezel schap te hebben uitgenodigd. Het kan geen kwaad dat zij, die nog over een flinke woonruimte beschikken zich goed realiseren of zij de gemeenschap niet kunnen dienen door enkele kamers af te staan aan hen die dringend om woon ruimte verlegen zitten, zo eindigde kape laan J. Buis het door hem gesproken wel komstwoord. De vijf-en-twintigste opvoering van dit toneelstuk zal hedenavond in het K.S.A.- gebouw plaats vinden. POLITIE UIT PURMEREND TEGEN DE BEVER WIJKERS. Op het gemeentelijk sportveld van Be verwijk bond het voetbal-elftal van de Beverwijkse politie Dinsdagmiddag de strijd aan met de collega's uit Purmerend. Gezien het technisch betere spel van de gasten zag het er geruime tijd naar uit dat zij deze wedstrijd zouden winnen. Vrij spoedig konden de Purmerenders een doelpunt forceren, doch het was de links buiten der Beverwijkers, K. Slings, die even voor de rust de partijen op gelijke voet bracht. Na de rust werden door beide partijen vele kansen gemist en doelpunten bleven uit. Onlangs werd ik gevraagd te dineren, Ook moesten we „borrels" proberen, Dc een smaakte zoet En de ander ook goed Maar de „TIP" blijf ik toch prefereren! ■n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr. L. v. d. L. te Leiden onitv 1 fl TIP (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Balletmuziek. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Lichte klanken. 9.40 Schoolradio. 10.00 Sonate in b. Bach. 10.15 Morgendienst. 10.45 Vocaal kwartet. 11.00 Voor zieken. 11140 Schoolradio. 12.08 Thea van der Steen, so praan en Jaap Hillen, piano. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Lichte orkestwerken. 12.55 Zonnewijzer. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Promenade-orkest. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Piano. 15.15 Kamerorkest. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Brandenburgs Concert no. 2. Bach. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Vocaal kwartet. 18.00 Leger des Heils. 18.15 C. N. V. 18.30 Strijd krachten. 19.15 Nederlandse organisten. 19.30 Actueel geluid. 19.45 R.V.D. 20.15 Ster-avond. 21.30 Familie-competitie. 22.05 „Vaart dei- volken". 22.25 Oud-Hollandse liederen. 22.45 Overdenking. 23.15 Klassieke muziek. HILVERSUM n, 414.5 ML 7.00, 8.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.15 Lichte klanken. 8.55 Voor de vrouw 9.00 Kwartet „Uit mijn leven", Smetana. 9.35 Zangplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Ar beidsvitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Orgelconcert. 11.45 Middenstandsbond. 12.00 Zweedse muziek. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Spionnetje. 12,38 Pierre Palla, piano. 13.20 Dansorkest. 13.50 Orgel en piano. 14.00 Mariette Serlé, chansons. 14.15 Kamermuziek. 15.00 Voor zieken. 16.00 „Assortimento". 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 „Welk dier?". 17.30 Mo del vliegtuigbouw. 17.35 Licht ensemble. 17,50 Nederlandse Antillen. 18.15 Sport. 18.30 „Melodie en rhythme", 19.00 Radiostrip. 19.10 Avondschool. 19.45 Platen. 20.15 Beethoven- concert. 21.10 „Romeo en Julia", luisterspel. 22.15 Metropole-orkest. 22.45 „Akkerbouw". 23.15 Platen. 23.30 Reportage schrijversbal. 23.45 Platen. Mr. A. Moens plotseling overleden Als een schok is gisteren het bericht door Beverwijk gegaan, dat mr. Anthony Moens. de bekende notaris, advocaat procureur op 75-jarige leeftijd plotseling was overleden. Mr. Moens, die tot de bekendste inge> zetenen van Beverwijk gerekend mag worden, ontplooide tot op de dag van zijn verscheiden een ontzagwekkende activi teit op velerlei gebied: naast zijn ambte lijke werkzaamheden wist hij grote belang stelling op te brengen voor het culturele- en verenigingsleven in de stad zijner in woning, verdiensten, die bij zijn 75ste ver jaardag erkend werden in de toekenning der orde van Oranje-Nassau. Beverwijker van geboorte, volbracht de heer Moens zijn studie aan de universiteit van Leiden na opleiding aan het Haarlemse gymna sium. In 1897 promoveerde hij in de rechts wetenschap en een jaar later volgde zijn inschrijving bij de Haarlemse balie. Zijn vader, de bekende notaris C. H. Moens uit Beverwijk trad in 1917 als zo danig af en het jaar daarop nam de zoon het notariaat over. Als voorzitter van de plaatselijke V.V.V. heeft mr. Moens zich als een vooruitstrevend organisator doen kennen en ook elders bewoog zijn interesse zich in het verenigingsleven: de stadsfees ten van het vorige jaar zagen hem onder meer als voorzitter der commissie van voorbereiding. Met mr. Moens is een actief en warm voelend Beverwijker heengegaan. De teraardebestelling is bepaald op Vrij dagmiddag twee uur op de begraafplaats „Duinrust" te Beverwijk. Grote zege van de „Hotac"- dames in Heemstede Maandagavond bond het eerste damesteam van „Hotac", de tafeltennisvereniging van Hoogovenstaten in Heemstede de strijd aan tegen HBC I voor de competitie van de Ne derlandse Tafeltennisbond. Door het niet opkomen van een der dames van de tegen partij. startten de „Hotac"-dames met een 3—0 voorsprong, welke zij geleidelijk tot 91 wisten op te voeren. De gedetailleerde uitslagen luidden: HBC IHotac I: J. v. BurenG. Weenink 01; J. VogelI. v. Lamoen 0—1; J. v. Buren L. Konz 01; J. Vogel—G. Weenink 0—1; J. v. BurenI. v. Lamoen 10; J. Vogel L. Konz 01. „Beverwijkse Accordeon- Vereniging" blijft De verwarrende berichten over een op heffing van de Beverwijkse Accordéon- vereniging en het stichten van een nieuwe vereniging onder de naam „Kennemer Accordéon Club", die inmiddels al veel stof deden opwaaien, zijn door het be stuur van eerstgenoemde vereniging recht gezet. Men verzocht ons naar aanleiding van deze verwarring mede te delen, dat een opheffen van de bestaande Beverwijkse Accordéon Vereniging absoluut onjuist is en dat deze onder de vertrouwde leiding van de heer C. Brouwer blijft voortbestaan. Weliswaar hebben zich door verschil lende onenigheden enkele oud-bestuurs leden en leden uit de B. A. V. afgescheiden en zij richtten de Kennemer Accordéon Club op. De B. A. V, heeft verschillende keren getracht om in een vergadering de geschil len op te lossen. „Het hoogste recht" De toneelvereniging van de Geheelont houdersvereniging „Nieuw Leven" zal op 19 en 20 April in het Beverwijkse Kenne mer Theater haar derde avond in dit sei zoen geven. Opgevoerd zal worden het toneelspel in vier bedrijven „Het hoogste recht", door Ida Boudier-Bakker. De regie is in handen van de heer J. W. v. d. Mey. Velsen-Noord Gymnastiekuitvoering van „Sparta" De bijna vijfenveertigjarige gymnastiek vereniging „Sparta" geeft Zaterdag in ge bouw „Concordia" een zaaluitvoering onder leiding van de heer C. G. Smit. Het programma vermeldt onder meer brug- en paardoefeningen voor meisjes, persoonlijke vrije oefeningen voor dames en heren, hoogbrug voor dames, hoogrek en grondgymnastiek voor heren en tot slot een rhythmische dans van de dames-leden. Een bal besluit deze uitvoering. MET DE MOTOR TEGEN EEN MELKKAR Tegen half negen is Dinsdagmorgen in de Corverslaan nabij de Eendrachtstraat een Haarlemmer, doordat hij bij plotseling oversteken door een voetganger de macht over het stuur verloor, met zijn zware motor tegen een melkkar gebotst en omge vallen. Hij kreeg lichte verwondingen en is later per auto naar huis gebracht. De motor werd licht beschadigd en de melkslijter verloor wat van zijn melk- voorraad. „Weduwensteun" bereikte een mijlpaal De vereniging ..Weduwensteun", opge richt door en voor de leden van het perso neel der papierfabriek Van Gelder Zonen, bereikte dezer dagen een mijlpaal. Voor deze vereniging, die vooral de laatste maan den een grote groei ondervond, werd name lijk het duizendste lid ingeschreven dat een attentie kreeg. De leden kon overigens nog een prettige mededeling worden gedaan. Het bestuur besloot om in overlijdensgevallen van 1 Januari 1949 af de uitkering aan de weduwen te verhogen van ƒ350 tot ƒ400. HOUT VOOR VAN GELDER. Van de eerste zending hout in dit jaar is Dinsdagmorgen voor Van Gelders Papier fabriek het derde schip uit Finland aange komen. Het Finse s.s. „Maud Thorden" voerde van Mantyluoto een lading van on geveer 600 vadem wit geschild hout aan. „Het gouden kalf" Zaterdagavond zal de toneelclub der Buurtvereniging „Schulpen" voor de leden een uitvoering geven in het Kennemer Theater te Beverwijk. Opgevoerd wordt het komische toneelspel drie bedrijven van Mar. Janssen en Gerard Nielen „Het gouden kalf" onder regie van de heer J. Kramer. Een bal zal deze uitvoering besluiten. Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 23 FEBRUARI. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Kei- zer-wals. Luxor-Theater, 7 en 9.15 uur: Lassie komt thuis. Corso-Theater (Castricum), 8 u.: Bambi. DONDERDAG 24 FEBRUARI. Kennemer Theater, 8 uur: Jaaruitvoe ring „Turnlust". Luxor-Theater, 8 uur: Hoogovenstaten „Farrebique". De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen'de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht. Gesneuveld 3 Februari 1949: sold. H. J. van Amstel uit Vreeswijk; 9 Februari: 2e It. J. J. Bottinga uit De Lier (Z.H.); 11 Februari: 2e It. M. T. C. Klom penhouwer uit Tilburg; sold. J. E. Note- boom uit Rotterdam; 13 Februari: sold. A. W. Gijzen uit Rotterdam; serg. A. J. Hoe- boer uit Nijmegen; opperwachtm. H. J. Schreuders uit Klundert (N.Br.); 16 Febru ari: korp. J. Frans uit Oude Pekela; sold. Ie kl. J. J. van Leuken uit Ei-p (N.Br.); 18 Februari: maréchaussée le kl. W. J. Hen driks uit Oeffelt. Economische Zaken ontsloeg gehuwde ambtenaressen Wegens inkrimping van werkzaamheden Op vragen van het Tweede Kamerlid me vrouw Fortanier de Wit (WD) over het aan gehuwde vrouwelijke arbeidscontrac tanten niet-kostwinsters bij het ministerie van Economische Zaken en daaronder res sorterende diensten verleende ontslag heeft de minister van Economische Zaken geant woord, dat hij inderdaad per 1 Januari 1949 ontslag heeft verleend aan de gehuwde vrouwelijke arbeidscontractanten niet- kostwinsters bij zijn departement en de daaronder ressorterende diensten. Een uit zondering is gemaakt voor die gevallen, waar uit sociale overwegingen aanleiding bestond deze arbeidscontractanten te hand haven. De minister van Binnenlandse Zaken heeft geen algemene regeling getroffen, die voor andere ministeries een zelfde ge dragslijn voorschrijft. De dispensatie op het nog steeds bestaande verbod gehuwde vrouwen in rijksdienst te houden geldt dus elders nog tot 1 Januari 1950. De minister antwoordt bevestigend op de vraag of deze ontslagen worden gegeven wegens inkrimping van werkzaamheden, die hem er toe heeft geleid een schema op te stellen, dat in acht moet worden geno men, wanneer tot ontslag moet worden overgegaan. Dit schema beoogt de sociaal nadelige gevolgen der verleende ontslagen zoveel mogelijk te beperken. De op 1 Jan. genomen maatregel vormt een onderdeel van dit schema. De minister is van oordeel, dat ten aan zien der ontslagen de tijdelijke uitkerings regeling hier toepassing kan vinden. Jaap Eden Jr. onderscheiden met de Bronzen Leeuw Op het vliegveld Twenthe, waar hij is gedetacheerd, heeft de eerste luitenant vlieger Jaap Eden, zoon van wijlen de in ternationaal bekende Haarlemse sports man, de onderscheidingstekenen van de Bronzen Leeuw ontvangen uit de handen van zijn commandant. H. M. de Koningin heeft besloten hem deze onderscheiding toe te kennen voor de grote moed, die hij in de Meidagen van 1940 aan de dag heeft gelegd. In de toelichting van het ministerie van Oorlog op dit besluit wordt onder meer gezegd, dat Jaap Eden zich onderscheiden heeft door zijn bijzonder moedig eri be leidvol optreden op 10 Mei 1940, op en bij het vliegveld Ypenburg. In de vroege mor gen is hij van dit vliegveld met zijn DXXI- jachtvliegtuig bij het naderen van een groot aantal vijandelijke vliegtuigen op gestegen en heeft met goed gevolg vele transportvliegtuigen, die volgepakt zaten met valschermtroepen aangevallen. Eden's toestel werd daarbij verscheidene malen getroffen. Toen hij wegens benzine en munitiegebrek moest landen werd zijn machine in brand geschoten. Het gelukte hem echter de DXXI aan de grond te zet ten en zich uit het vliegtuig te werken. Een andere DXXI, waarmee hij daarna wilde opstijgen, werd kort voor de start eveneens in brand geschoten. Eden heeft toen het grondpersoneel van zijn afdeling zoveel mogelijk verzameld en met hen het vliegveld helpen verdedigen. Kort daarop werd hij door een groep Duitse valscherm jagers gevangen genomen. Tijdens een be schieting wist hij echter, ondanks wonden aan het gezicht, te ontkomen en zich bij zijn eigen troepen te melden. Arrestant van Bloemendaalsc politie bekende nog meer Inbraken in Haarlem en Zandvoort De havenarbeider J. B., die door de Bloemendaalse politie is gearresteerd en zoals wij reeds meedeelden. Maan dag bekende de inbraak bij Publieke Werken in Bloemendaal op zijn ge weten te hebben, heeft vanochtend bekend ook in Haarlem en Zandvoort inbraken te hebben gepleegd. Eind Januari heeft hij bij een benzine station aan de Amsterdamse vaairt een hoeveelheid gereedschappen en een splin ternieuwe fiets buit gemaakt; de gereed schappen zijn inmiddels door de politie in beslag genomen. In de eerste week van Februari „ope reerde" B. in Zandvoort, waar hij ver scheidene kledingstukken en gebruiks voorwerpen ontvreemdde. Tanker brengt 10.000 ton walvistraan naar Nederland Tot 13 Februari had de „Willem Barendsz" geproduceerd 69.112 barrels (11.518 ton) traan tegen 43.888 barrels (7314 ton) traan in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De spermolieproductie is met 639 ton ongewijzigd gebleven. De tanker „Mijdrecht", die zich op de thuisreis be vindt, heeft een lading van 10044 ton traan aan boord. Zuiderzeeraad geïnstalleerd De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, heeft Dinsdagmiddag de Zuiderzeeraad geïnstalleerd. Hij herin- i nerde er aan, dat de Zuiderzeeraad in 1943 door periodieke aftreding een deel van zijn ist. PANDA OP DE WALVISVANGST 50. „En nou lichten we zo gauw mogelijk het anker en we gaan huistoe, wat?" zei kapitein Kupido, toen hij veilig en wel aan boord van de Jonas was aangeland en daar door de juichende bemanning was ontvangen. „En de man, die op het idee kwam om een brug van die walvissen te maken, krijgt een extra dag verlof. Zeg op, wie was het? „Het teas de walvis zelf, kapi tein," zei een van de matrozen aarzelend. „De walvis zelf? Manhou me niet voor de gek! Wat bedoel je? Daar net hadden ze ook al van die praatjes. Zijn jullie soms behekst?" Doch op dat ogenblik klonk een stem: „Zouden jullie me niet eens aan boord hijsen?" De kapitein keek alsof hij hel in Keulen hoorde donderen, doch de bemanning haastte zich aan het bevel van de vis gehoor te geven. Terwijl het beest leden heeft verloren, wier plaatsen om be grijpelijke redenen niet opnieuw konden worden bezet. Bij de periodieke aftreding in 1946 der nog zitting hebbende leden kon de Raad in het geheel niet meer functio neren. Thans is de Zuiderzeeraad in verjongde samenstelling weer bijeen. Nu de regering het voornemen heeft de verdere drooglegging van gedeelten der af gesloten Zuiderzee weer aan te vatten, zul len in het bijzonder verschillende vragen, die zich daarbij voordoen, om advies aan de Raad worden voorgelegd. De voorzitter van de Zuiderzeeraad, de heer E. H. Ebels, Commissaris der Koningin in Groningen, heeft de installatierede be antwoord. Ook Saoedi-Arabië en Trans- jordanië naar Rhodos Op Rhodos verneemt Reuter dat Saoedi- Arabië „vrijwel zeker" de uitnodiging om vredesbesprekingen met Israel te beginnen zal aanvaarden. Saoedi-Arabië zou willen wachten met aanvaarding van de uitnodi ging, totdat een Israelisch-Egyptische wa penstilstandsovereenkomst practisch zeker was. Een Transjordaanse delegatie wordt mor gen op Rhodos verwacht voor besprekingen over een wapenstilstand met Israel. CONFERENTIE OVER HET PROBLEEM DER DUITSE VLUCHTELINGEN. Dinsdag is in Hamburg een internatio nale conferentie begonnen over het lot van de 10.000.000 Duitse vluchtelingen. De conferentie is bijeen geroepen door de af deling voor vluchtelingenzaken van de Wereldraad van Kerken en goedgekeurd door het Britse ministerie van Buiten landse Zaken. Zij wordt bijgewoond door vertegen woordigers van de Duitse Evangelische kerk, de Britse en Amerikaanse Evangeli sche kerken, de Wereldraad van Kerken en de Britse controlecommissie voor Duitsland. Deze mooie windkorenmolen in Holten werd enige jaren geleden wegens ouderdomsgebreken buiten bedrijf gesteld. De molenaar schafte zich een electromotor aan en de molen raakte geheel in verval. Men is nu echter met- de eigenaar tot overeenstemming gekomen om de molen te laten restaureren met subsidies van het rijk, provin cie, gemeente, „De Hollandse Molen" en de A.N.W.B. met vereende krachten op het ijs gehesen werd, sprak het: Jullie denken zeker, dat het een pretje is, om daar in dat ijskoude water rond te hangen. Ik zal blij zijn, als ik weer vaste grond j onder de voelen heb." De bemanning stond er met verbaasde gezichten omheen en de kapitein brulde: Dat is toverij! Snij dat dier aan reep jes. wat. Met dergelijke hocus-pocus wil ik niets te maken hebbenl Proces van Kravchenko hervat Het gistermiddag hervatte proces van Kravchenko heeft, wat de getuigenverkla ringen betrof, geen enkel nieuw gezichts punt opgeleverd. Antonov, een der drie door de Sovjet-Unie als oorlogsmisdadiger opgeëiste getuigen a charge sprak langdurig over zijn verblijf in een Russisch dwang arbeiderskamp en haalde een eindeloze ceel namen aan om Kravchenko's beweringen te staven. Interessanter beloofde de zitting te worden toen maitre Izard de kwestie van de Sovjet-eis tot uitlevering van drie van Kravchenko's getuigen aansneed. Hij vroeg zich af, waarom de Russen, die lijs ten van tienduizenden oorlogsmisdadigers hebben ingediend, nu juist deze drie perso nen altijd op die lijsten weggelaten hadden. Het klonk niet erg overtuigend, evenmin als trouwens het slappe verweer dat maitre Nordmann, die voor de „Lettres Frangai- ses" optreedt, als antwoord ten beste gaf, zodat ook deze zitting weer als een nacht kaars uitging en het overigens niet zeer talrijke publiek mistroostig uiteenging. Dagorder van Boelganin Radio-Moskou meldt dat maarschalk Boelganin, de Sovjet-minister van de ge wapende strijdkrachten, een dagorder heeft uitgevaardigd, waarin wordt aangedrongen op „een hoge standaard van militaire paraatheid, die constant wordt gehand haafd". De dagorder werd uitgegeven aan de vooravond van de 31ste verjaardag van het Rode Leger. In de order wordt onder meer gezegd: „In de huidige omstandigheden moeten de Sovjet-strijdkrachten onver moeid een voortdurende paraatheid voor de strijd op hoog niveau handhaven. De Sovjet-volkeren kunnen verzekerd blijven, dat ons leger, luchtmacht en marine nauw lettend zullen waken over hun socialistisch vaderland". Receptie in Berlijn Ter gelegenheid van de 31ste verjaardag van het Rode Leger heeft maarschalk Sokolofsky in Potsdam een receptie gehou den. Sir Brian Robertson, zijn Engelse ambtgenoot, wees de persoonlijke uitno diging van de hand doch liet zich vertegen woordigen door brigade-generaal H. M. Curtis, hoofd der missie van de Britse gou verneur bij het Sovjet-hoofdkwartier. Als Rusland Frankrijk zou binnenvallen i Ih?.rez an,woordt on delicate vraag Volgens een communiqué van het h«, bestuur der Franse communistische 2 heeft Maurice Thorez, algemeen sccrei dier partij, tijdens een discussie ir, i hoofdbestuur gezegd: ftel „Aangezien ons gevraagd wordt wat zouden doen als het rode leger Parijs h antwoorden wij: „Als alle vrede- ?n heidslievende Fransen gezamenlijk er?' in slagen ons land de zijde van de dp? cratie en de vrede te doen kiezen als rii tengevolge ons volk tegen zijn wil jn Anti-Sovjetoorlog wordt meegesleurd er? het Sovjetleger dat strijdt voor de bPl gen van het volk en van het socialist J m die omstandigheden toe genoopt de overweldigers tot op ons gronttaS terug te slaan, vragen wij of de arbeid, het Franse volk, zich tegenover het Snu leger anders zouden kunnen gedragen! de arbeiders en de bevolking van p.? Roemenië en Joegoslavië". Tevoren had Thorez verklaard dat „Sovjetunie nooit enig land zal ov'e™ Het Sovjetleger, het leger van de™S van Stalingrad heeft nooit een volk:»: vallen. Het heelt tegen het DuffifS Hitler zijn glorievolle missie van bevriife der volken vervuld en werd door die v£ met vreugde begroet." Biljarten Kampioenschap van Haarlem Onder leiding van de biljartclub Snier beginnen vanavond in café „Suisse""a., 1 Rijksstraatweg de wedstrijden om hei hï pioenschap van Haarlem eerste klas SS' Dejastrijden duren tot en met Wedstrijden van TOP In restaurant Brinkmann houdt de bilian vereniging TOP een cadre-tournooi om w wisselprijs, waaraan deelnemen J Lam™ Beverwijk. J Steffers. J. LunenburTc Metz. D. Dollé. D. Swart. H. v. d. Broek l J. Willemse, allen Haarlem. Vandaag words: de eerste partijen gespeeld. Het tournoo duurt tot en met Zondag. Voetbal Elftal der Rode Duivels De ploeg van de Rode Duivels, die Dinsdsi 1 Maart tegen een Londens elftal speel! ji als volgt samengesteld: Doel: Meert (Anderlecht); achter: Acr naudts (Berchem) en Vaillant (Anderlecht) midden: Coppens (F. C. Mechelen), Carr, (F. C. Luik) en Henriet (S. C. Charleroi' voor: Dewaele (Anderlecht), Govard (F C Luik), Mermans (Anderlecht), Albert'i Herdt (Berchem) en Thirifays (S, C Charleroi) Reserves zijn: Daenen, Hendrickx, Vale enSadeleer. IJshockey Nederlands team-Mora 2-10 Dinsdagavond is op de Hokij te Den Has een wedstrijd gespeeld tussen een versterk Nederlands team en Mora (Zweden), welk in 210 eindigde voor de gasten. De tusser. standen waren 14, 04, 12. In de eersl periode werd het Nederlands doelpunt g; scoord door Loek en in de laatste doo Andreola. DE HEREN J. KEPPELS EN L. BRl'N SPREKERS VOOR JEUGDLEIDERS. - 0 een Donderdagavon in restaurant Brinkma: aan het Plein te houden bijeenkomst vü de Jeugdcommissie van de afdeling Haarle: van de KNVB zullen de heren J. Keppel en L. Brunt spreken voor jeugdleiders va de aangesloten voetbalclubs. De heer Kej pels bespreekt het technische werk en dl heer L. Brunt de administratieve werkzaam heden van de KNVB. Heringa Wuthrick HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Bekentenitis. Radio-Moskou maakt bekend dat een katholieke priester in Warschau voor een militaire rechtbank had be kend, dat hij hulp verleend had aa een terroristische organisatie en dat fcj daarvoor gestraft moest worden. Ej zou verder gezegd hebben, dat de te* roristische organisatie waaraan hij zijn steun gegeven had ook diefstallen pleegde en moorden, en tenslotte hoop te hij, dat zijn gedrag een waarschu wing zou zijn voor andere priesters, aldus Radio-Moskou. Poste restante. Borba, een orgaan der Jee* goslavische communisten, schrijft <w in overeenstemming met de anti-Joe- goslavische houding van Albanië, Albaanse posterijen geweigerd hebben om zelfs hun eigen post aan te pakKen die via Joegoslavië is gekomen, a verboden aan Joegoslavische post' auto's om Albanië binnen te komen weigerden hun eigen post in ontvang' te nemen. Tenslotte stelden de AlaM- nezen voor dat de Joegoslaven de po» maar zouden neergooien op een ope stuk land aan de grens. Zij hebbjm post echter ook daar niet weggena De Joegoslaven hebben nu aan hun ren doen weten dat zij nu eens mos beginnen hun post op te rapen daar anders naar de afzenders retour g Basis. De door de economische UNU-coi» missie voor Europa ingestelde comra sie, Ier bestudering van dehandeM» breiding tussen Oost- en West-Eur p heeft haar bijeenkomst te Geneve eindigd. Men heeft zich er toe bepo* een praktische basis te leggen voor uitbreiding van het ruilverkeer., commissie zal begin Mei opnieuv een komen. Revisie. De Sovjetregering konaigt herziening van de Sovjet-encyclop aan, bedoeld om „ernstige P vergissingen" te verwijderen, u ziening is toevertrouwd aan üw Vavilov, president van de Aca van Wetenschappen. In de aa ging wordt gezegd, dat de tweed een bredere blik moet geven op sultaten, die in de Sovjet-Unie zijn op het gebied der economise wetenschappen, cultuur en kun (United Premji Zoet geluid. De Engelse ministei van selvoorziening John Strachey het Lagerhuis bekend gen}^kt April de distributie van suiker eindigen. Dit is sedert 26 Ji*»» Engeland gerantsoeneerd geweest

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2