Gemeentebegroting voor 1949 zonder stemming goedgekeurd De IJ.R.B. koopt een uitkijktoren voor het strand Drie levens Velsen DONDERDAG 24 FEBRUARI 1949 IJMUIDER COURANT Na twee dagen raadszitting: Een halve ton voor verbetering der Visserijschool plus een badhuis in IJmuiden-West Consultatiebarak voor TBC-bestrijding op komst Nadat de middaguren in de raadszaal gisteren werden gevuld met de replieken van Burgemeester en Wethouders op de algemene beschouwingen over het geschatte huis houdboekje van Velsen in den jare 1949 en de avondzitting de duplieken van de leden aan de orde bracht, kwam omstreeks half elf de eigenlijke begroting onder de hamer. Na een uur kon zij zich als aangenomen beschouwen en daarmee werd een punt gezet achter twee dagen vol figuurlijke zwerftochten door een zich herstellende gemeente, die de politieke en economische maalstroom zo duidelijk langs en door zich heen voelt gaan. Burgemeester m r. M. M. Kwint begon met een woord van dank voor de waar dering, die de vorige dag in velerlei toon tot de vijfschaar achter de groene tafel werd gericht en hij nam daarna direct de rede van de heer R. Verbeek, die Dinsdag namens de socialistische fractie sprak, in behandeling, Vooruitlopend op latere mede delingen van wethouder W. F. Visser haalde de voorzitter daarbij de door de heer Verbeek besproken rangorde van de nieuwbouw en de stichting van een tweede ziekenhuis in Velsen naar voren. „Een Finse school is geen kippenhok' Hij noemde het verder verklaarbaar, dat de brandweer in Velsen duurder is dan el ders als logisch gevolg van de geografische spreiding der gemeente en de grote oprui ming, die de bezetter onder het materiaal heeft gehouden, waardoor er vrij zware afschrijvingskosten voor nieuwe aanschaf fingen op de begroting drukken. Ook de woonruimtevraagstukken, zoals zij door de heer H. d e B o e r in de gedachtenwisseling werden gebracht, kregen de belangstelling. Burgemeester Kwint stelde nadrukkelijk vast. dat de leden van het college geen enkele verantwoording aan de raad schul dig zijn ten aanzien van hun speciale woon- ruimtewet-bevoegdheden, een competentie die geen aangename is als men weet, dat de burgemeester verleden jaar ruim 1000 klagers op zijn spreekuur op dit punt te woord stond. De praktijk der „clandestiene bewoningen" is wel heel delicaat, aldus de voorzitter, omdat zij zo enorm veel nasleep met zich brengt. Een „doorgangshuis" voor gezinnen, die in een benauwde sprong de onwettige bewoning aangrijpen en als laat- ste redmiddel zou wellicht een oplossing kunnen brengen. Vorderingen (14 volgens de heer De Boer) moeten ondanks alles wor den doorgezet, maar het gevaar kleeft aan dit inschakelen van de „sterke hand", dat men dan wel eens buiten de perken der gemeentelijke verordening treedt. De com munistische verwijten ten aanzien van de financiën werden voorlopig ook door bur gemeester Kwint beantwoord, als gevolg van het feit, dat wethouder R. v. E ij k e n (Comm.) het door hem niet acceptabel ge achte standpunt van het college niet wenste te verdedigen, waar de voorzitter slechts een enkele consequentie uit zag voort vloeien: de portefeuille neerleggen en heen gaan. De vermakelijkheidsbelasting die door de raad zelf werd vastgesteld, zo zei de burgemeester, wordt met grote souplesse toegepast, maar het gaat niet aan, dat deze vlak na haar aanneming voortdurend wordt afgebroken, waarnaast hij opmerkte, dat Thalia het in IJmuiden-West nog niet zo heel slecht heeft en het Rex-theater met betere films ook betere uitkomsten zou kunnen boeken. Met respect voor de documentatie van de heer D. Verbaan (Arbeid) over de tun nelbouw, merkte spreker verder op, dat de door hem aangekondigde motie ten aanzien van de tunnelbouw op een tijdstip komt, dat er hechte contacten tussen rijk en ge meente over dit project liggen, zodat een motie, die op versnelling van de bouw aan dringt, hem wat ondiplomatiek voorkwam. „Zeer binnenkort" Wethouder W. F. Vis ser O.W. Arbeid) diende de diverse sprekers van repliek met een overzicht van de wederopbouw in Vel sen en hij zei onder meer ten aanzien van het flatgebouw voor de industrie, dat dit nog steeds niet helemaal van de kaart is. Met een voorzichtigheid, die het punt wettigt, deelde wethouder Visser mee, dat het wederopbouwplan zeer binnenkort in Den Haag behandeld wordt, welke opmer king met een deels vriendelijk, deels iro nisch gelach werd begroet. De naam „Vis sersdorp" kon de wethouder evenmin be koren, maar hij zette uiteen, dat er nog al wat moeilijkheden zijn gerezen over die nieuwbouw achter de Rambonnetlaan. Ge uite critiek op de overheidsinmenging in de woningbouw maakte de heer Visser's ver ontwaardiging gaande en hij vroeg de raad, of „we er dan maar mee op zullen houden." de communistische fractie, waar zij haar mededeling over 25 beknotting op het landelijk bouwvolume vandaan haalt, waar naast hij vertelde, dat er geen woning min der in Velsen wordt gebouwd dan bij de goedkeuring van het herbouwplan is vast gesteld. De heer Visser zegde tenslotte de heer Verbaan toe, dat de obstakels op het IJmui- dense strand zullen verdwijnen. Ook wethouder A. J. van L e u s e n (Onderwijs, Arbeid) toonde zich erkente lijk voor de vriendelijke begroeting van de begroting. Voor de bespoediging van de bouw van een ziekenhuis, zoals daar de vorige zittingsdag schriftelijk om werd ge vraagd, achtte de heer Van Leusen de tijd zeker rijp, vooral daar landelijk een reor ganisatie van het ziekenhuiswezen in de pen zit. De wethouder wilde niet vooruitlopen op het karakter van het ziekenhuis, zulks als reactie op een vraag van de heer A. ten Broeke (C.H.) die er het Haarlemse diaconessenhuis in be trekken wilde. Er liggen inderdaad plannen bij het college, om een badhuis in IJmuiden-West (in de voormalige school aan de Steynstraat) te beginnen en verder is er eveneens gedacht aan een internaat voor de visserijschool, zo deelde de heer Van Leusen mee. uitgaven voor het militaire apparaat ten koste van sociale doeleinden. In Velsen alleen al worden grote som men besteed aan de scholenbouw en de heer Van Leusen meende, dat de C.P.N. soms vreemd met cijfers goochelt, zelfs „volkomen bezijden de waarheid in het on. gewisse met getallen gooit." „Die Finse scholen zijn heel wat mooier dan de semi- permanente school in Velsen-Noord er. helemaal geen kippenhokken" aldus de heer Van Leusen, die wenste te betwijfelen of „de Finse geest de leden van de commu nistische fractie welgevallig is." In een snijdende uitval veroordeelde hij het „af- I brekende en zure gecritiseer van de uiterst linkse raadsleden." In dezelfde toon kreeg de heer Den Hol- 1 lander een opmerking over de waterleiding in de polder, die door gebrek aan buizen niet zo snel als wel gewenst wordt, voort gaat, een antwoord te incasseren en ook de andere CPN-afgezanten konden zich ver heugen in een uitgebreide beantwoording. Slechts de suggestie van de heer F. F. Allan om bij het speelterrein in Vel sen-Noord een bassin aan te leggen noemde de wethouder het enige opbouwende ele ment. Wethouder R. v. E ij k e n (Financiën, communist) verdedigde zijn houding ten opzichte van zijn oppositie tegen de meer derheid in het college, menende, dat op democratische gronden er geen bezwaar bestaat tegen zulk een minderheidsstem ming, welke lijn hij doortrok tot de door hem persoonlijk gehuldigde opvattingen over de vermakelijkheidsbelasting en het vermenigvuldigingscijfer voor het school geld. Wat de inkomsten der gemeente aangaat, zo ging deze ambtsdrager in zijn betoog voort, weet de gemeente thans waar zi. aan toe is met inbegrip van de afhankelijk heid van het rijk, hoewel een hogere bij zondere uitkering uitkering bij het mi nisterie van financiën bepleit wordt. Uit de beantwoordingstoespraak lichten wij verder nog de toezegging, dat het plaat selijk verzekeringsleven zal worden inge schakeld bij de door de gemeente te ver geven posten. De wethouder van sociale zaken, de heer Th. Kruisman (eveneens communist) kreeg het over „medezeggenschap der ar beiders", waarover binnenkort een voor stel de raad zal bereiken en hij beant woordde bovendien een aantal vragen, daarbij opmerkend dat de arbeiders voor hogere lonen zich tot hun organisaties zul len moeten wenden, nu het college hier over uitgepraat is. Het huisvestingsvraag- stuk gaf spreker onder meer de verzekering in de mond, dat er in 1949 heel wat meer vorderingen verricht zullen worden dan in het afgelopen jaar. Na de duplieken stipuleerde de burge meester dat het niet juist geacht kan wor den wanneer de twee communistische wethouders hun minderheidsstandpunt door alles heen volhouden, ook tegenover de raad, dat er van de communisten in de toekomst meer „stijlvolle" redevoeringen verwacht worden en dat de vijfde afdeling ten raadhuize allerminst alle gevallen van huisvesting te verwerken krijgt maar alleen de speciaal juridische aangelegen heden. Hij kwam nogmaals terug op de tunnelmotie van de heer Verbaan, die hij liever in de vorm van een brief gegoten wilde zien omdat de kracht der argumen tatie geringer zou zijn, wanneer deze mo tie eens niet met algemene stemmen zou worden aangenomen. Vervolgens kwamen de wethouders nog maals voor diverse antwoorden aan de beurt en omstreeks half elf kwam einde lijk de begroting zelf hoofdstuks-gewijs aan de orde. De heer Verbaan had daarvoor nog met instemming van de raad zijn motie als zodanig in een brief veranderd. Stichting van oorlogsgetroffenen onder vuur. Een brief aan de minister van de plaat selijke stichting voor oorlogsgetroffenen „Groot Velsen", die deze zelfde materie (volgens de wethouder op een vrij domme manier) aanroert, kreeg een heftige tegen aanval van de wethouder, die verder de houding van bewoners der Uittendaalstraat ten aanzien van de onteigening van enige „prutsstukjes" grond aan de kaak stelde. De „handel in herbouwingsplicht" wilde hij met alle middelen tegengaan: nu er door deze speculatie teleurgestelde gezichten zijn veroorzaakt, krijgt de gemeente de schuld. Over de woningbouwvereniging „Eigen Haard", die de heer J. Visser (C.H.) Dinsdag ten tonele geleidde, werd opge merkt, dat het standpunt van deze vereni ging, dat haar woningen bestemd zijn voor leden van een bepaald vakverbond, niet houdbaar is en door het college ook niet geaccepteerd kan worden. Voor het overige meende deze spreker, dat de Velsense be moeiingen met de wederopbouw in het raam van de landelijke cijfers onder de maat blijven: men doet van gemeentewege het ruwe werk maar meer niet. Wat wordt er overigens bedoeld met een vraag om het particulier initiatief meer tegemoet te tre den? De herbouwplichtigen krijgen immers alle mogelijke medewerking van de ge meente als zij willen gaan bouwen. De critiek over „ongelijke huizen door elkaar" kreeg van de wethouder het ant woord, dat de zogenaamde „Zweedse" wo ningen zo spoedig mogelijk gebouwd moes ten worden nadat het materiaal was aan gekomen, en dat toen dus de open gaten in de gemeente konden en moesten worden opgevuld. Mooi vond hij het evenwel zelf ook niet. Velsen komt niets tekort. I Langs de neus weg vroeg de heer Visser Steun aan jeugdwerk. De aandacht van het gemeentebestuur voor de jeugdbescherming uit zich in een bereidwilligheid voor steun aan de op dat gebied werkende verenigingen; zowel het in belangrijkheid toenemende D.S.S. in oud- IJmuiden als de speeltuinverenigingen kun nen financieel en moreel op een gemeen telijke stimulans rekenen. Hoewel het werk van de Jeugdbond voor Natuurstudie in „Schoonenberg" mislukt is, aldus spreker, is er voor de overheid een ruime taak weg gelegd, om vooral de ongeorganiseerde „jeugd van de straat" vla een cultureel ambtenaar te helpen. Licht, op de Kennemerlaan en T.B.C.-consultatie. Of de Kennemerlaan niet beter verlicht kan worden, vroeg de heer Ten Broeke Dinsdag. Ondanks de rantsoenering is er daar al een zekere „bevoordeling" gegroeid 1 en een verdere uitbreiding dan de huidige 76-Watt-lampen zal de andere winkel centra zeer terecht in de oppositie drijven aldus de wethouder, maar het volgend sei zoen komt er voor de hele gemeente wel licht een niet onaanzienlijke vooruitgang. Het college is niet bereid de vereni ging tot bestrijding der T.B.C. her- bouwplicht te geven; er komt echter bij de school aan de Heidestraat een Zweedse barak, die voorlopig aan de eisen tegemoet zal komen en daarna kan er wellicht een centraal gebouw komen voor de hele sociale- en ge zondheidszorg. Studiebeurzen. Over een steunverlening in de vorm van studiebeurzen, waarvoor in de begroting een pro-memorie post is opengehouden en waarover het particulier initiatief zich reeds tot zekere hoogte heeft ontfermd, deelde spreker mee, dat het niet in de be doeling van de gemeente ligt, slechts de hoog-begaafden hierin te betrekken. Zwaar geschut op de C.P.N. Er is voorts reeds 500.000 bij het rijk aangevraagd, om het visserijonderwijs In IJmuiden op moderner leest te schoeien, uit welk crediet dr. Van Leusen een felle aanval op de communistische fractie destil leerde, die voortdurend hamert op de hoge Politiek lawaai Tien sprekers vermeldde 't verlanglijstje voor de tweede ronde met de heer Verbeek als radde eerste. Over een eventuele dis- tanciëring door de P.v.d.A. van de com munistische wethouders meende hij niet verder te hoeven spreken, omdat deze be windslieden niet vallen onder de noodwet, welke de mogelijkheid van „verwijdering door wangedrag" onder ogen ziet. Overi gens was hij het lang niet eens met wet- houden Van Eijken, die volgens hem een soort obstructie voert in het college over allerlei onbelangrijke zaken en daardoor de eenheid tegenover de raad verbreekt. Mevrouw A. W. ten Grootenhuis verweerde zich namens haar fractie tegen vroegere aanvallen op de CPN en betrok het proces Mindszenty in haar betoog, zo dat de voorzitter dreigde haar het woord te ontnemen „wanneer zij het Katholicisme bleef beledigen". Spreekster nam daarna wethouder Van Leusen onder schot en de voorzitter moest naar aanleiding van strikt persoonlijke uitlatingen zelfs het hoofd van deze gezagsdrager in bescher ming nemenwat door het slachtoffer met uitbundig gelach werd ondergaan. De heer N u y e n s ging hierna uit naam van de Katholieke fractie op in en hij was de voorzitter dankbaar, dat de burgemeester paal en perk aan anti-religieuze argumen ten stelde, vertellende dat zijn fractie bijna in haar geheel was weggelopen. Me vrouw Ten Grootenhuis begreep inmiddels niet, dat ook deze spreker het woord niet ontnomen werd (waarop burgemeester Kwint het „heel goed" vond, dat zij de 1 waarheid eens hoorde) en verder bepaal- den de raadsduplieken zich tot een aantal vragen over bepaalde détails, die 's mid dags bij de college-behandeling niet hele maal naar de zin van de tien vertegen woordigers werden afgewikkeld. Zo be toogde de heer De Boer (Arbeid) onder meer, dat de coalitie met de CPN in het college inderdaad minder prettige gevolgen meebrengt, maar hij was bereid toch met de goede ook de kwade vruchten te pluk ken. Dat de heer Verbaan op de tun nelbouw terug zou komen, stond bij voor baat al vast, temeer daar hij een motie die bij de landelijke overheid op spoed aan dringt, had laten uitdelen. Hij meende namelijk, dat de belangstelling voor deze zaak in het openbaar wel wat aangewak kerd mag worden, waar bijvoorbeeld de heer J. C. Aschoff (C.H.) het in prin cipe niet mee eens was; hij zou de motie dan ook niet steunen, mede gehoord de bezwaren van de burgemeester er tegen. De begrotingen van het gas- en het waterbedrijf werden bij acclamatie goed gekeurd, over die van Openbare Werken kwamen enige opmerkingen los zoals een gewenste verwijdering van de bunker bij de H^venkade. Wethouder Visser meen de, dat deze zaak met het Staatsvissers- havenbedrijf moet worden opgelost en een verzoek om de groene „tent" op het Ken- nemerplein te laten verdwijnen werd be antwoord met de mededeling, dat zulks een directe brodeloosheid van de betrokken winkelier zou veroorzaken. Zowel de resterende bedrijfsbegrotingen als de eer ste twee hoofdstukken van de memorie van toelichting gleden vlot onder de hamer door, de heer C. P. J. Maas wilde het tweerichtingsverkeer door de Willems- beekweg weer in ere doen herstellen. De voorzitter beloofde dit niet a la mi nute maar wel op de langere duur; de heer A. ten Broeke zag wel wat in het jeugdlegitimatiebewijs zoals Maastricht dat heeft ingevoerd, een suggestie, die de voorzitter het overwegen zeker waard achtte. De heer F. F. Allan spande zich voor de volksgezondheid, door de primitieve inrichting van de noodslachtplaatsen in het midden te brengen, een euvel, dat ook het college betreurt maar waar slechts een abattoir de oplossing voor kan brengen, de heer M. C. Kortekaas (Katholiek) vroeg het een en ander voor specifiek Velsen-Noordse „plagen" zoals de onteige ning der voortuinen langs de Wij kerstra a t- weg en de heer G. F. Schilling zag moeilijkheden ten opzichte van de mate riaalvoorziening op de Westerbegraaf plaats in IJmuiden. Er kwamen nog vele andere kleine grieven bovendrijven, die wethouder Visser deels als spijkers op laag water betitelde. De kwestie van Van Gel- der's houtpark werd weer eens aangeroerd en de voortuinen langs de Wijkerstraatweg i bleken een probleem te vormen dat aller- j minst eenvoudig ligt. Ook de vlet is in bestelling Naar wij vernemen heeft de IJmui- dense Reddingsbrigade een van de bewakingstorens uit het voormalige krijgsgevangenenkamp aan de strand weg in IJmuiden aangekocht, om deze stellage bij wijze van voorlopige voor ziening aan het strand op te richten. Het ligt in de bedoeling de toren, die uitstekende diensten kan bewijzen bij het overzien van strand en zee, ten Zuiden van de pier te plaatsen, hoewel de defini tieve plannen nog niet bekend zijn met het oog op de nieuwe begrenzingen van het IJmuidense strand, die belangrijk Zuide lijker dan thans zijn geprojecteerd in het uitbreidingsplan. De toren krijgt waarschijnlijk een kleed hokje en een bergruimte voor een vlet maar eer men het gevaarte kan plaatsen zullen Burgemeester en Wethouders van Velsen de reddingsbrigade vergunning daartoe moeten geven. De vlet, die dus onderin de toren wordt „gestald", is eveneens in wor ding: een firma aan de Zuidzijde heeft opdracht ontvangen een dergelijk vaar tuigje, dat voor de IJ.R.B. onmisbaar is zowel bij oefeningen als bij de strandsurveillance, te bouwen. De IJ.R.B., die door het niet denkbeel- dige gevaar van krachtige stromingen in de buurt van de pier zonder twijfel haar uitrusting zal moeten uitbreiden wij schreven reeds eerder over de wenselijk heid van een modern onderkomen voor per soneel en materiaal zal door eer, krach» tige propaganda deze zomer ook de strand- bezoekers proberen te doordringen van de noodzakelijkheid ener effectieve bewaking, waarmee door de nieuwe aankopen een zeer te waarderen begin is gemaakt. Santpoort De heilige vlam Somerset Maugham, een der vele produc tieve Britse schrijvers wier romans veelal voor het toneel bewerkt werden, verwierf eerst terecht bekendheid door zijn toneel stukken, waarvan het dramatische verhaal „De heilige vlam" het voornaamste is. Het is reeds vele jaren geleden, dat h spel zijn succesvolle reis ook in ons land aanving; in 1926 ging er hier de première van. Het stelt het probleem aan de orde of men een ongeneeslijke zieke mag do- den uit menslievendheid. Deze v werpen en wijze, dat gerezen conflicten acceptabel weggeredeneerd worden, ziedaar de veel- eisende taak voor de vertolkers van dit toneelspel. Slechts weinig amateurtoneel verenigingen slagen er in een vertolking te geven, die aan het criterium: een gave voorstelling te zijn, voldoet. Maurice Tabret, lichamelijk (en 1 geestelijk) gewond uit de i ïll"? 1?sycïlol°SiscMuist op t! i ze te beantwoorden op zodsniÜ ook Om de damtitel van „groot-IJmuiden" Nanne en Dukel leiden in de hoofdklasse Velserbad en gemeente Het hoofdstuk onderwijs maakte ver scheidene tongen los, en wethouder Van Leusen kwam voor de heer Aschoff met de mededeling dat een der kleuterscholen in Santpoort subsidie krijgt en de andere aanvraag in behandeling is. De onderwijs vernieuwing komt moeilijk op gang in Velsen, zei de wethouder, omdat het nog bij lapwerk moet blijven en over de histo rische verzameling dezer gemeente bleek hij een afwachtende houding te prefereren. Wethouder Visser sprong in voor de restauratie van „Beeckenstein", waarover hij vertelde, dat er door de gemeente naar stig gewerkt is voor het herstel van dit historisch-belangrijke goed. Inmiddels worden er van andere zijde ook pogingen in die richting aangewend. De heer Van Leusen merkte tenslotte nog op, dat de gemeente er niet aan denkt het Vel serbad aan te kopen, zolang de exploitatie kosten niet gedétailleerd worden vrijge geven door de huidige directie. Overigens onderschreef hij de wenselijkheid op zich zelf, om het Velserbad, waar nogal wat klachten over de ronde doen, in gemeente- beheer te nemen. Tussen de bedrijven door ging een communistisch voorstel om de vermake lijkheidsbelasting voor films en toneel voorstellingen met bal na tot 20% omlaag te brengen roemloos ten onder met slechts de CPN-stemmen voor en na een snelle behandeling der overige hoofdstukken werd de begroting in haar geheel als aange nomen beschouwd. Wat om half twaalf met een hamerklap werd beklonken. „ROME OPEN STAD" Donderdag 3 Maart wordt in het Patro naat vertoond het interessante filmwerk: „Rome open stad". Deze belangrijke, gro tendeels documentaire film wordt onder auspiciën van de B.O.I.W. in Velsen ge bracht. GESLAAGD Voor het derde gedeelte van het diploma scheepswerktuigkundige slaagde dezer da gen aan de Kweekschool voor Scheeps- werktuigkundigen te Amsterdam de heer D. Bakker uit IJmuiden. Deze week is de strijd om de damtitel van Groot-IJmuiden begonnen. De uitslagen luiden tot nu toe: Hoofdklasse: J. Nanne-T. Postma 2-0: B. Dukel-J. Swiereveld 2-0; J. Waal- D. Ott •2 en J. v. Straaten-H. v. Nieuwenhuizen afgebr. Eerste klasse: „Opa" v. d. Bos-G. v. Duyn 1-1; D. v. Beelen-N. Groen 2-0; H. Leeuw- H. Langbroek 1-1 en,K. v. d. Sleen-J. Dijk huizen 2-0. Voor de onderlinge damcompetitie van i.C.IJ. werd voorts nog gespeeld de par tijen: K. Meyer-H. Effern 1-1; P. Kok-K. Groen 2-0; J. Mulder-P. Postma 1-1; A. Post-K. Prins 2-0 en Reyendam-J. Broek 2-0. Op 8 Maart wordt er door de damclub IJmuiden een buitengewone ledenvergade ring belegd in verband met het komende 25-jarig bestaan van D.C.IJ. GEEN UITBREIDING VAN „DE DIAMANT" Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen, ingevolge de hinderwet, bij besluit van 16 Februari is geweigerd vergunning te ver lenen aan de Zeeppoederfabriek „De Dia mant" te IJmuiden, tot het uitbreiden en wijzigen van de zeeppoederfabriek, door het bijplaatsen van diverse werktuigen en vier electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 13 pk en het verplaatsen van diverse werktuigen, in het perceel Middenhavenstraat no. 46 te IJmuiden. MARKTBERICHTEN •14 '18 teruggekeerd! lijdt volkomene m zijn huwelijk met swtï Deze laatste heeft troost gevoSn het manco in haar leven bij Mauiw! broer Colin. Wanneer de eerste nlnfcov sterft, beschuldigt zuster Waykmd^? Maurice met grote toewijding verplat heeft, de huisgenoten er van de man van zij in stilte is gaan houden i te hebben. Maurice's moeder, met een scherp as„ voelend moederhart, heeft echter ak fa, ex machina gehandeld er aan het ellendige leven zoon een einde te maken. Voor onze moderne begrippen een min of meer drakerig gegeven, dat goed™ gediend echter zeker nog aanhoorbaL en aanschouwbaar is. In dit geval heeft de toneelvereniging „Amicitia de opvoering ervan aange- Ik waardeer het zeer, dat dit en- ingegrepen om van haar eigen FEUILLETON DOOR DAVID GARTH 10) „Dit meisje is meer dan handig", zei Norroy. „Zij is het volledig afgewerkte product: koel als een ijspegel, een knap meisje van goede afkomst met een goede opvoeding en veel savoir faire. Weet je, wat dat tezamen betekent. Turgott? Een goudmijn". Hij knikte langzaam. „Ik zal een oogje op haar houden". „Ja, dat zou ik zeker", zei Turgott. Daarna bleef hij zwijgen, in zijn stoel achterover leunend terwijl de sigarenrook om zijn hoofd krinkelde. En toen hij nog langer bleef zwijgen, keek Norroy hem nieuwsgierig aan. „Ik veronderstel", merkte hij op, „dat je me niet zult willen vertellen, waar je aan denkt". „Ik?" zei Turgott. „Oh. het is misschien alleen maar een vriendschappelijk bezoek je, Roger Dlij, dat je weer terug bent, etc." Norroy haalde de schouders op en nam zijn brandy weer op. Hij hield zijn glas in de hand op de manier van een werkelijke kenner en bewoog het onder zijn neus heen en weer. alsof hij een zeldzame wierook opsnoof. „Wat een idiote manier om te drinken", zei Turgott, hem met spottende blikken aankijkend. „Voor mij behoef je die gein tjes niet uit te halen. Je kunt met de grote lui reizen en met hun leven en doen, alsof je er ook bij hoort, maar in mijn presentie kun je er je gemak van nemen". 23 Februari 1949. Besommingen. Trawlers: RO 15 Antje 10.230; RO 46 Claesje 15.730; IJM 98 Libra 9010; IJM 96 Vios 4 10.700; IJM 85 KI. Wijker 22.700. Loggers: KW 48 2920; KW 51 4070; KW 147 4740; KW 161 3700. Kotters: IJM 228 1630; IJM 276 1600. Prijzen. Heilbot 2,501.80; gr. tong 1,751,70; ?r.m. tong 2,i01,90; kl.m. tong 2,252,10; kl. ;ong I 2,102,05; kl. tong II 1,601,55; tarbot I 2,30—1,95, per 1 kg. Tarbot II 112—71; tarbot III 82—74; tarbot IV 70; tongschar 4745; schartong 2723; makreel 2620,50; v. haring 15—11,50; gr. schelvis 7764: midd. schelvis 72,50—63: kl. schelvis 5652; wijting 445,50; gr. gul 35— 31; kl. gul 35,5024; ham 5837: poon 14 6,50; kl. haai 2322; kl. zw. koolvis 2625; kl. witte koolvis 3129; kl. leng 36; gr. schol 47—40; midd. schol 44—33; kl. schol 32—13; schar 3610; bot 23—9; kl. wolf 4435, per 50 kg. Gr. wolf 9074; kabeljauw 13058; gr. leng 73—66; gr. witte koolvis 6147; gr. zw. koolvis 46—40, per 125 kg. Aanvoer. 80 kisten tarbot en tong. 230 kisten ma kreel, 110 kisten bot. 230 kisten schar, 325 kisten schol, 175 kisten wijting, 45 kisten poontjes, 415 kisten kabeljauw, 150 kisten schelvis, 150 kisten koolvis, 20 kisten leng, 1020 kisten haring, 50 kisten diversen. Totaal 3000 kisten. „Ik neem er nooit mijn gemak van. Dat is de reden, waarom ik nog nooit met een nummer op gelopen heb. Moet je ook eens proberen". „Ik heb nog niet zo slecht geboerd', ze Turgott met een effen gezicht.„Na tuurlijk", voegde hij er aan toe, „ben ik hier niet gekomen, om alleen over dat meisje te praten. Voel je er iets voor, om met een zaakje mee te doen, Roger?" „Import van het een of ander?" „Ja", zei Turgott zwaar aan zijn sigaar trekkend. „Ik ben gaan meedoen aan die diamantimport". Norroy lachte. „Turgott", zei hij met een geamuseerde klank in zijn stem, „denk er om, dat je dergelijke artikelen niet per wagonlading kunt binnenslepen, zoals je dat destijds met drank deed". „Wacht even", zei Turgott, „ik geef toe, dat ik er niets vanaf weet. hoe je die rotsen het land moet binnen krijgen, maar wat ik wel weet, is dat de diamantmarkt de laatste zes maanden 26 pet. omhoog is gegaan. De mensen kopen tegenwoordig diamanten. Als belegging beter dan vast goed of effecten. Er zit groot geld in de dimantenmarkt en heel groot ook". „Diamanten zijn geen artikelen*voor jou, Turgott". Zeker. Maar groot geld wel. En hoor nu eens even: Ik heb aan de andere kant bepaalde contacten vastgelegd. Ik heb me zelf hier in een combinatie ingekocht en ik ben bereid om grof te betalen voor een goocheme jongen als jij om aan deze kant het verkeer te leiden". „Ik!" riep Norroy uit. Hij glimlachte even. „Je spreekt met een meester op dat gebied, Turgott. Je kunt me niet genoeg betalen, om het voor mij de moeite waard te maken". „Dacht je dat? Ik ben bereid om je een groot aandeel te geven, Norroy, als jij de boel wilt vervoeren, die ik voor transport klaar heb staan. Het zou me honderddui zend dollar waard zijn". Norroy zette zijn glas neer. „Honderdduizend dollar?" herhaalde hij. „Hoe kun je je een dergelijk bedrag ver oorloven?" „Luister", zei Turgott zich voorover bui gend en een "zware hand op zijn arm leg gend. „Ik moet nu eenmaal voor hersens betalen. Je hebt zeker wel eens gehoord van het Allardyce-halssnoer, Roger?r Norroy staarde hem aan. „Dat ding! Turgott, dat halssnoer is zo heet als wat. De stomste beroving, die je je maar denken kunt een nachtwaker gedood en assu- ranliemaatschappijen en politie, die heel Engeland afjagen naar een halssnoer, dat zo prominent is, dat je het in een hooiberg nog zou kunnen zien glinsteren. Geen heler zou het wagen, dat collier maar met een vinger aan te raken laat ik je zeggen, dat als ze het maar even ruiken, het sleep net al uitgegooid wordt". „Weet ik allemaal wel", zei Turgott grimmig. „Dat is de reden, waarom ik het zo goedkoop gekregen heb. Niemand an ders wil er een kans mee wagen. Welnu, dat wil ik wel. Het is een onderdeel van het goed, dat ik hier importeren wil op de Amerikaanse diamantenmarkt. Dat is de reden, dat er voor jou honderdduizend dollar ligt te wachten, als je voor mij wilt werken, tot het binnen is". Norroy schudde het hoofd. „Ik -zou het nog met geen tang willen aanraken". „Loop naar de maan!" zei Turgott. „Kun 1 je voor honderdduizend dollar rechtstreeks in je zak nog geen trucje uitdenken, Ro ger? Laat me niet lachen". Norroy haalde een dunne zilveren siga rettenkoker te voorschijn en tikte daarmee nadenkend op de palm van zijn hand. Honderdduizend dollar!" „Ik zal er eens over moeten denken" zei hij. „Misschien kan ik er iets op uit denken maar het zou dan toch wel on geveer van gewapend beton moeten zijn". „Natuurlijk kun je er wat op uitdenken. Jij en ik zijn niet de mensen, die ergens invliegen. Wil je de bijzonderheden ho ren?" „Ik geloof", zei Norroy nadenkend", dat je me de hele zaak maar eens vertellen moest." Bijna een uur later sloot hij de deur achter Turgott en ging naar de zitkamer terug. Met een afwezige blik in de ogen stak hij een sigaret op en ging aan zijn bureau zitten. Gedurende enige minuten bleef hij nadenkend zitten roken. „Een truc", mompelde hij. Er moest een heel goede truc te vinden zijn, of hij zou er zich volkomen buiten houden. Dus dat was, wat hij moest trach ten te vinden, hoe lang het ook mocht duren. Toen drukte hij zijn sigaret uit en her vatte de beschouwing van verschillende bladen nieuwe postzegels, welk werkje door Turgott's komst onderbroken was. Postzegels verzamelen was een liefheb berij van hem; een liefhebberij, die zich langzamerhand had gekristalliseerd tot een zeer waardevolle collectie, maar de zegels moesten glanzend nieuw en perfect zijn Zodat hij zich uitsluitend voor pas uitge komen zegels interesseerde. icn, uat cut en semble wil afwijken van het gebruikelijke Gouden-haantjes-répertoire; het is bitter nodig dat ieder amateur-toneelgezelschap een dergelijk doel nastreeft. Ook al ver eist het durf en inspanning om „over stag" te gaan. Met alle waardering voor die durf van Amicitia was deze heilige vlam een hele kluif. De opvoering werd gehandicapt door een medewerker, die aanhoudend aan het woord moest zijn: de souffleur. Het spel van Maurice en Stella (het echtpaar Kol) was dikwijls te naïef en bleef zodoende aan de oppervlakte. Het kwam in hun zeggen te weinig tot uitdrukking dat ge weldige levensproblemen hun zielen be roerden. Mrs. Tabret (mevr. W. van der Horst), vol bezorgdheid voor haar door paralyse ongeneeslijke zoon, had in het eerste be drijf weliswaar te kampen met haar tekst- kennis, maar zij wist veel te vergoeden door haar hartelijk, moederlijk spel In het tweede bedrijf doorstond zuster Way land (mevr. W. J. Schmidt) glansrijk de krachtproef van haar grote scène. Zij beheerste het toneel en in houding en dictie was zij de anderen verreweg de baas; onder die omstandigheden was er practisch gesproken van tegenspel geen sprake i meer, temeer omdat zij de enige rolvaste was. Dr. Harvester (W. Kuijper) is mijn huis- 1 arts niet; hij was een besluiteloos medicus. Majoor Liconda van H. Prenen had even eens een krachtiger figuur kunnen zijn als de oude, vertrouwde huisvriend. Colin Tabret vond in C. Roskam een rustige ver tolker die zijn rol als de broer die het aan het einde met Stella eens wordt, aanne melijk speelde. De regie van de heer N. W. Tol, die met grote voldoening op deze poging eens iets anders te brengen mag terugzien, viel te loven: er zat vaart achter de opvoering: we begonnen stipt op tijd en de pauzes waren zeer kort. Zo'n tempo vergoedt veeL A. J. VAN DER WEIJDEN, Santpoort-dorp TIMMERHOUT IS GEEN SPROKKEL HOUT. De Velsense politie ontwaarde op de Kerkweg in Santpoort een Haarlemmer, die met een voorraadje hout achterop.zijn fiets huiswaarts toog. Hij beweerde het „gevon den" te hebben bij de bouwwèrken in Vel- serbeek. maar toen de geüniformeerde be schermers van alle eigendoihmen zijn ver haal ter plaatse gingen onderzoeken, bleek het hout gestolen te zijn. De 24-jarige sprokkelaar werd ter bevordering van een beter onderscheid tussen mijn en dijn enige tijd ingesloten. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: C A. van Nifterick—Stam, d, Da Costalaan 37, Driehuis; A. C. Gaartman- Stals, d.. Hofdijklaan 14, Driehuis: C. A. SchuitSteenmeijer. z., J. T. Cremerlaan 21, Santpoort: M. Blok—Zwaan, z., van Da lenlaan 11. Santpoort; C. F. van der Vlugt- van Kimmenade. z., Hagelingerweg 183. Sant poort; J. J. van der Put—van Loon. z„ Kerk weg 148, Santpoort; J. Raaman—Kuikman, d.. Hofdijklaan 57, Driehuis; J. M. Stoop- Commadeur, d„ Le Mairestraat 24, IJmuiden- Oost; A. van Geldorpvan der Steen, A> Bloemendaalsestr.weg 130, Santpoort OVERLEDEN: L. Lamme. 80 j., echtgenote van C. van Schoneveld, Bloemend.str.weg 132. Santpoort; H. Gertenbach. 38 j., ongeh. Tulpenstraat 13. Santpoort; B. W. Vollen- duuk, 49 j., echtgenoot van P. M. van Chain- pen, Wolff en Dekenstraat 37, Beverwijk; J. van den Broek, 51 j., echtgenoot van u. Goedhart, Bloemend.str.w. 186, Santpoort; J. A. Mooij. 4 mnd.. z. van A J. Mooij en van M. Sjoukens. Kanaalstraat 21, IJmuiden. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 23 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Rigel van Gdansk, Hodder van Goole en Surte van Londen. Vertrokken zijn: Grebbestroom naar Lon den. Rabenhaupt naar Antwerpen. Belletrw naar Bohus. Gerfried naar Hamburg. Helie Danica naar Stralsund. Maud Thorden raar Emden. Iris naar Genua. Goldfinch naar Lon den. Patria naar Huil. voor Velsen en IJmoidem (Wordt vervolgd). Donderdag 24 Februari Thalia 8 uur: Kilima Hawaiïans. Rex: Geen voorstelling. Vrijdag 25 Februari I Tbalia 8 uur: „Kismet". Rex 8 uur: „Het recht op geluk"

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6