c §lisW€£ïl mm SNEEUWWIT 3 Het Haarlemse Gymnasium bestaat 75 iaar De Ziekenfondsen Ook de Duitse kerken in Oostzone signaleren communistische druk v Qij snakt "■•■"■adem! IMisTR'obP Ce*taé Kachelpasta PANDA OP DE WALVISVANGST Nieuwe Uitgaven C Wereldnieuws VRIJDAG 25 FEBRUARI 1949 Cegroeid uit de Latijnse school In 1939 is (op St. Nicolaasdag) met plech tigheid het 550-jarig bestaan van het Haar lemse Gymnasium gevierd. Daarbij is toen en terecht in aanmerking genomen, dat de vroegere Grote of Latijnse school de bakermat is geweest van het Gymna sium. Maar dit verandert toch niets aan het feit, dat ons Gymnasium als zodanig pas in 1874 werd opgericht (de raad nam daartoe het besluit op 29 April van dat jaar), zodat over enige maanden het 75- jarig bestaan herdacht kan worden. Ook is het dit jaar dan tevens 560 jaar dat de Latijnse school haar deuren voor het eerst opende. In de oude tijd was de Latijnse school gevestigd in het steegje dat de Smede- met dc Jansstraat verbindt; in de naam Schoolsteeg is de herinnering daaraan be waard gebleven. Later werd deze school verplaatst naar de Jacobijnestraat, op de plek waar eerst het Cellebroedersklooster gestaan heeft. Nu is daar de dienst van Openbare Werken onderdak gebracht. De Latijnse school was de enige inrich ting waar uitgebreid onderwijs werd ge geven en die haar leerlingen opleidde voor de academische studie. De curatoren of scholarchen zo vertelt mej. dr. G. H. Kurtz, de archivaresse van Haarlem in haar „Beknopte geschiedenis van Haarlem" waren tevens toezieners op een biblio theek. Toen na de satisfactie van 1577 de stad verscheidene fraaie boeken van de Predikheren- en Minnebroederskloosters in handen waren gevallen, heeft men deze afgestaan aan de bibliotheek van de Leidse Academie. Zij waren gecatalogiseerd door Schoneus, de bekende rector van onze Latijnse school op het eind der 16e eeuw. Nadat de gemeente later ook de rijke bi bliotheek van de St. Jansheren kreeg, werd in 1596 besloten een eigen Stadsbibliotheek in te richten op het Prinsenhof. De schol archen behielden ook daarop het toezicht, totdat in 1821 voor het eerst een stads bibliothecaris werd aangesteld. Naast de Latijnse school waren er in Haarlem ook de zogenaamde Duitse (Ne derlandse) en Franse scholen. De meesters of matressen onderwezen hun leerlingen vooral in lezen, schrijven en rekenen. Die scholen waren de voorlopers van de Lagere of Burgerscholen. In 1757 werden door de stad ook kosteloze scholen ingericht voor kinderen van behoeftige ouders. In 1863 trad een wet op Het Middelbaar Onderwijs in werking. Haarlem moest toen ook een Hogere Burgerschool met 5-jarige cursus in het leven roepen. Aanvankelijk geschiedde dit in 1864 in combinatie met de Latijnse school. Beide scholen waren toen gevestigd in het gebouw in de Jacobijne straat. Een der berichten uit die tijd stelt het zelfs zo voor, dat in 1864 besloten werd tot opheffing der Latijnse school. Er werden alleen aan de HBS een of meer klassen geopend voor het onderwijs in de oude talen. In 1864 is het oude gebouw der Latijnse school in de Jacobijnestraat belangrijk ver bouwd. Het mooie antieke poortje, waar van wij hierbij een afbeelding geven, is toen zorgvuldig afgebroken en op de bin nenplaats opnieuw opgebouwd. Omstreeks 1913 is het opnieuw afgebroken en opge bouwd op de binnenplaats van het Frans Halsmuseum. In September van dit jaar is het dus 85 jaar geleden, dat de HBS met 5-jarige cursus haar intrede deed in het Haarlemse onderwijs. Haarlem was een der eerste ge meenten in ons land die een HBS oprichtte. Daarop kwam in 1874 een wet op het Hoger Onderwijs. Die was toen aanleiding dat het Gymnasium werd gesticht. De com binatie van 1864 verviel dus weer. In 1879 kreeg dit Gymnasium een afzonderlijk ge bouw op het Prinsenhof, dat in 1924 werd uitgebreid met een nieuwe vleugel. In 1874 wiren er niet veel leerlingen op het Gymnasium. Van het kleine gebouw konden zelfs nog enige lokalen afgestaan worden voor de huisvesting van de Middel bare School voor meisjes. Weldra kwam het Gymnasium evenwel tot bloei en nu is het een onderwijsinrichting die door een kleine 400 leerlingen bezocht wordt. Naast de HBS met 5-jarige cursus werd in 1874 ook een HBS met 3-jarige cursus opgericht als school voor Handel en Nijver heid. De Middelbare school voor meisjes werd in 1867 geopend. Dr. C. Spoelder, de rector van het Gym nasium, had zich, toen wij hem hierover spraken, nog niet verdiept in de consequen ties die er in 1874 verbonden waren aan de omzetting van de Latijnse school in het Gymnasium. Zijn aanvankelijke indruk is, dat er in het karakter van het onderwijs zelf toen niet veel veranderd is, omdat het in veel overeenstemde. ZEEPPOEDER Opvanging van personen die boven de inkomen-grens vallen Het oude poortje der vroegere Latijnse school, dat nu nog op de binnenplaats van het Frans Halsmuseum te bewonderen is. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8 00. 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9,05 Opera-muziek. 10.00 Voor kleu ters. 10.15 Lichte klanken. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.15 Banjospel. 12,30 Land- en tuinbouw. 12,33 Amusements orkest, 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Strijdkrach ten. 13.30 Balletmuziek „Les deux pigeons", Messager. 13.50 Film en toneel. 14.10 Spaanse piano-muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Koor. 15.10 Muziekcursus. 15.30 Metropole-orkest. 15.55 „Hongarije". 16.10 Harmonie. 16.30 Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.30 Strijd krachten. 19.25 Promenade-orkest. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.05 Gewone man. 20.12 Platen. 20.20 Lichtbaken. 20.50 Slavische dansen 21.00 „Negen heit de klok". 21.45 Radio-estafette. 22.00 Weekend-sere nade. 22.30 Actualiteiten. 2^45 Gebed. 23.25 Werken van Mozart. HILVERSUM II. 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 9.00 Symphonisch con cert. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Continubedrijven. 11.35 „Mikrokosmos", Béla Bartók; Geza Frid. piano. 12.00 Vincen- tino. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Johan Jong, orgel. 13.20 Platen. 13.30 Ramblers. 14.00 A. J. C. 14.20 Piano-duo. 14.30 Harmonie- muziek. 15.00 Fries programma. 15.25 Kamer orkest. 16 25 Sextet Harry Parry. 16.45 Sport 17.00 Dansmuziek. 17.30 Om en nabij de twintig. 18.15 „Verrassende getallen". 18.25 Populaire liedjes. 19 00 Astistieke staalkaart 19.30 Ned. Protestanten Bond. 19.45 Dra Anne H. Mulder. 20.15 Accordeola. 21.00 Socialis tisch commentaar. 21.15 Gevarieerd program ma. 22.00 Stradivasextet. 22.25 LuisterspeL 22.40 Licht ensemble. 23.25 Platen, Wij ontleenden reeds enige bijzonder heden aan een artikelenreeks die de heer J. de Wit in „Economisch-Statistische Be richten" schreef over de verplichte en vrij willige verzekering bij de Ziekenfondsen. In een slotbeschouwing wijst hij er op, dat voor de vrijwillige verzekering in de loop van dit jaar nadere voorzieningen moe ten worden getroffen, wil men niet bij de aanvang van 1950 voor de noodzaak van een nieuwe premieverhoging staan. Het is bekend, dat op dit ogenblik alleen personen die minder dan 3750 per jaar verdienen in de verzekering van de Zie kenfondsen kunnen worden opgenomen. De schrijver merkt op: „De uniforme loon-, respectievelijk inkomstengrens van 3750 houdt of stelt een aantal personen buiten de ziekenfondsen, die zeer moeilijk zelf het risico van hun medische verzor ging kunnen dragen. Een huisvader met 4000 gulden inkomen en een aantal kleine kinderen behoort in deze tijd nog niet tot de welgestelden. Nu zijn er wel tal van ondernemingen, die zich bezighouden met de verzekering van ziektekosten en de sociale functie van deze instellingen moet zeker niet onderschat worden, maar in alle behoeften voorzien zij ongetwijfeld niet en kunnen zij ook niet voorzien. Er zijn op dit gebied, naast minder betrouwbare in- i stellingen, een aantal volkomen bonafide ondernemingen, die correct en te goeder trouw haar verplichtingen nakomen. Maar welke onderneming aanvaardt de boven bedoelde huisvader als verzekerde, als hij bijvoorbeeld tot zijn 45e jaar verplicht- verzekerd was en dan, door loonsverhoging, niet langer in het ziekenfonds kan blijven, terwijl hij of zijn vrouw lijdende is aan een ernstige kwaal? Dit is geen theoretisch geval, het is helaas aan de orde van de dag. En daarnaast zijn er tal van personen, die voor de betrekkelijk hoge premiën van een ziektekostenverzekering terugschrik ken. Men kan gevoegelijk zeggen, dat de groep van personen met inkomens van 3750 tot 6000 's jaars, wat de medische verzorging betreft, het moeilijker heeft dan de personen met de lagere inkomens. Doch juist voor deze personen met hogere inkomens kunnen misschien de reeds lang bestaande verenigingen voor verzekering van ziekenhuisverpleging nieuwe beteke nis krijgen, althans voor de dekking van de zogenaamde zwaardere risico's (zieken huis- en sanatoriumverpleging met bijko mende kosten van specialistische hulp enz.)." Wij tekenen hierbij aan dat de gemeente Haarlem een ziekenhuisverzekering heeft ingesteld voor middenstanders. Aanvanke lijk liep de grens van dit inkomen tot f 5000. Onlangs is zij evenwel verhoogd tot 6000, verhoogd met 200 voor elk kind beneden de 18 jaar. Bij deze verzekering zijn niet minder dan 9000 personen aangesloten. De reorganisatie van het Ziekenfondswezen Naar wij vernemen is thans het rapport van de commissie ter bestudering van de toekomstige organisatie van het Zieken fondswezen (ingesteld door het bestuur van de Stichting voor de Arbeid) verschenen. De centrale sociale verzekeringraad, die voor tweederde uit vertegenwoordigers van het bedrijfsleven bestaat, en voor een derde uit vertegenwoordigers van de overheid, zal voor de verschillende takken van ver zekerden een aantal vaste afdelingen be hoeven. Aan een van deze afdelingen zal de leiding moeten worden opgedragen in ziekenfondsaangelegenheden. Deze afdeling zou de commissie willen aanduiden als de „Ziekenfondsraad", aan wie de uitvoering van de toekomstige ziekenfondsen wordt opgedragen. De commissie heeft het stelsel van de verplicht verzekerden als uitgangspunt aanvaard. Daaronder vallen allen, die in een loondienstverhouding werkzaam zijn. Het is gewenst dat onder de verplicht ver zekerden in de toekomst ook vallen de ambtenaren, beambten en werklieden, in dienst van de overheid, overheids- en semi- overheidsbedrijven, voorzover ook zij een salaris verdienen, gelegen beneden nader te noemen loongrenzen. De overheid zal dan, in haar hoedanigheid van werkgeef ster, mede premie betalen over de door haar uitbetaalde salarissen en lonen aan ambtenaren en werklieden, die voor de ziekenfondsverzekering in aanmerking komen. Ook de gezinnen van de militairen die nen onder de verplicht verzekerden te worden gebracht. Wanneer verder ook al degenen, die een uitkering ontvangen krachtens een van de sociale verzekerin gen of sociale voorzieningen c.q. steun regeling, onder de verplichte verzekering komen te vallen, dan zal nog een relatief kleine groep van vrijwillig verzekerden overblijven. Deze overblijvende groep wordt geschat op circa een millioen zielen, hoofdzakelijk bestaande uit kleine zelfstandigen. Naar de mening van de commissie blijft er ook voor de toekomst geen andere mo gelijkheid open dan dat de vrijwillig ver zekerden, die de premie niet zelf kunnen opbrengen, door een bijdrage van over heidswege in staat worden gesteld een vrij willige verzekering integraal aan te gaan, respectievelijk voort te zetten. Wat de in direct verzekerden (tot het gezin van de verzekerden behorende personen) betreft, zou de commissie als zodanig ook aange merkt willen zien kinderen beneden de 21 jaar die het dagonderwijs volgen aan een inrichting voor algemeen vormend of vakonderwijs. De loongrens voor de ziekenfondsver zekering zou, naar de commissie meent, onder de huidige loonsverhoudingen ge steld dienen te blijven op het bedrag van 3750.per jaar. Boven deze loongrens dient de mogelijkheid tot vrijwillige ver zekering tegen de zwaardere risico's te worden opengesteld. Ten aanzien van de financiering van de verplichte verzekering moet worden vast gehouden aan het bestaande systeem van premiebetaling, voor de helft door de werkgever en voor de helft door de ar beider. De premie voor de vrijwillige verzeke ring zal in beginsel door de vrijwillig ver zekerden zelf moeten worden opgebracht. Vele predikanten vluchten naar het Westen De Berlijnse correspondent van het A. N. P. meldt: Leidende kringen in de Evangelische zowel als de Rooms-Katholieke kerk in Berlijn maken zich ernstig ongerust over 'n toenemende verscherping van de verhou ding tussen de kerk en het Sovjet-Rus sisch militair bestuur, welke in de laatste maanden valt waar te nemen. Als het meest verontrustend wordt in Evangeli sche kringen beschouwd, dat de laatste weken uit vele delen van de Sovjet-zone berichten zijn ontvangen over rechtstreek se pressie van de bezetting op schoolhoof den om het godsdienstonderwijs te bemoei lijken. Volgens deze berichten zouden de vertegenwoordigers van de Sovjet-Russi sche commandanten op geheime bijeen komsten de schoolhoofden hebben opge dragen de activiteit van de communisti sche jeugdorganisatie „Freie Deutsche Jugend" sterk te verhogen. De activiteit zou vooral gericht moeten worden op het organiseren van bijeen komsten op tijden, waarop religieus on derwijs of religieuze diensten plaats heb ben, teneinde de jeugd van het bezoeken dezer laatste te weerhouden. De school hoofden zouden er op attent gemaakt zijn, dat de leer van Marx: „Godsdienst is opium voor het volk", zijn stempel op het onderwijsprogramma moet drukken. Het feit, dat dergelijke berichten uit verschillende delen van de zóne werden ontvangen en dat zij alle spraken van een gelijke wijze van optreden, heeft aan ker kelijke kringen de overtuiging gegeven, dat dit een onderdeel vormt van een alge mene, door het Sovjet-Russisch militair bestuur bevolen actie. De Katholieke kerk. Hoewel Rooms-Katholieke autoriteiten nog geen berichten van deze aard ontvin gen. maken zij zich eveneens ernstig zor gen. Deze zijn voornamelijk gebaseerd op dc inhoud van de nieuwe schoolboeken, die nu in circulatie komen en die zeer anti-religieus worden genoemd. Onder andere zou in deze boeken het Darwinisme gepropageerd worden. In het bijzonder is het opgevallen, dat in de laatste tijd de communistische jeugdorganisatie nog ster ker het karakter van een staats-jeugdor- ganisatie krijgt. De nieuwe richting, waarin de Sovjet- Russische politiek jegens de kerken zou willen gaan, zou ook blijken uit zekere artikelen van het officiële blad der Sovjet- bezettingsautoriteiten, de „Tagliche Rund schau". Dit blad spreekt zijn ontevreden heid uit over de geringe omvang van het aandeel, dat de kerken nemen „in het grote werk der democratische hervor ming". Het blad zegt voorts, dat vele pre dikanten „onderdanig zijn aan de almacht van jonkers, monopolisten en bankiers van alle nationaliteiten en tegen de wen sen en belangen van het volk handelen". Ook is in de zóne de circulatie van com munistische propaganda-lectuur tegen de Protestantse en de Rooms-Katholieke gees telijkheid sterk toegenomen. Arrestaties. Naar van Rooms-Katholieke zijde wordt medegedeeld, richt de actie zich ook tegen de liefdadigheidsinstellingen der kerken. Uw ademhalingsorganen zjjn 1 door taal sljjra verstopt. Los dat lastige en gevaarlijke sljjm op! Neem nog vandaag verzachtende, slijm op lossende en krachtig ingrijpende Geregeld is er sprake van maatregelen tegen Protestantse of Rooms-Katholieke geestelijken. Voor zover arrestaties hebben plaats gehad zijn de kerkelijke autoriteiten er niet in geslaagd inlichtingen over het verblijf van of de beschuldigingen tegen de betrokkenen te verkrijgen. Van Evangelische zijde werd medege deeld, dat de maatregelen nog niet geleid hebben tot beperking van de deelneming aan het godsdienstonderwijs, dat op de scholen buiten het gewone lesrooster om wordt gegeven. Het percentage der kin deren, dat aan de godsdienstlessen deel neemt, bedraagt nog altijd 85 a 90, en ook vele communistische functionarissen weer houden hun kinderen niet van bezoek aan deze lessen. Zowel de Evangelische als Rooms-Ka tholieke kerk heeft te kampen met grote geldelijke moeilijkheden, die door de geld- sanering sterk zijn toegenomen. De staats- toelagen aan de Evangelische kerk, die sedert een eeuw bestonden, zijn geruime tijd geleden tot de helft teruggebracht. Bovendien hebben beide kerken groot ge brek aan bedienaren. Vele Evangelische predikanten zijn naar het Westen gevlucht. Men tracht in het gebrek te voorzien door het aanstellen van volksmissionarissen en andere krachten. Britse Raad van Kerken over de toestand in Bulgarije De Britse Raad van Kerken heeft ge heime orders gepubliceerd, die uitgevaar digd zouden zijn door het centraal com munistisch hoofdkwartier te Sofia teneinde een actie te bevorderen tegen de Evange lische kerken in Bulgarije. Volgens de Britse raad der kerken worden de gevan gen genomen predikanten in Bulgarije vastgehouden als gijzelaars voor anderen, die men niet kan vinden. Echtgenoten en familie van predikanten worden „gemar teld" om beschuldigingen te uiten en ver klaringen te tekenen, aldus de raad. Bij de kerkelijke leiders zou er op aan gedrongen zijn, dat alle predikanten en priesters zich moeten aansluiten bij het „vaderlandse front"; moeten erkennen en prediken, dat de staat boven de kerk staat en van de kansel en in de kerkelijke pers anti-communistische en anti-Sovjet-Rus sische propaganda moeten bestrijden. „Communisten bezochten predikanten in hun woning en drongen onder het uiten van bedreigingen aan, dat zij zich bij de communistische partij moesten aansluiten", aldus de publicatie. AMERIKAANSE STEUN VOOR ECONOMISCH ACHTERLIJKE GEBIEDEN. De Amerikaanse regering heeft de uit gaven goedgekeurd van 1.500.000 dollar ter bespoediging van het ontwikkelingspro gramma op lange termijn in de Britse koloniën. De E.C.A. verklaarde, dat zowel geschoolde Amerikaanse arbeidskrachten als dollars zullen worden gebruikt voor het onderzoek en het exploiteren van de rijke mineralen en andere bronnen in de ge bieden van Afrika, Zuidoost-Azië en Brits Guyana. Het voornaamste doel van het Ameri kaanse programma zal zijn „een dergelijke toestand in deze achterlijke gebieden tot stand te brengen dat particuliere kapitaals investeringen worden aangetrokken." KATOENCONFERENTIE. Van 25 Maart tot 2 April a.s. zal te Brus sel het achtste textielcongres worden ge houden. Aan dit congres zullen vertegen woordigers van 26 landen, waaronder Ne derland, deel nemen. Het congres heeft vooral ten doel een documentatie bijeen te brengen en statis tieken op te stellen. Een bericht, dat in een der Belgische bladen is verschenen en vol gens hetwelk tijdens de conferentie prijzen voor de katoenhandel zouden worden vast gesteld, wordt te bevoegder plaatse voor barig geacht. Een (jet a-Bever product! Zóó xivart ia er geen, geen een IJ Pakistan op zoek naar een volkslied Pakistanse regeringsambtenaren, die, na gedurende geruime tijd geluisterd te heb ben naar de prestaties van ijverige dichters en musici, niet in staat waren een keus te doen uit de voorgedragen gedichten en ten gehore gebrachte muziek, hebben het zoe ken van een nationaal volkslied overge dragen aan een commissie, samengesteld uit leden van het parlement. In de Wetgevende Vergadering werd door een afgevaardigde de vraag gesteld, of zich in deze commisise ook een muzikaal lid bevond. Hij bleek er te zijn, in de per soon van de minister van voedselvoor ziening. Het pakketpostverkeer met Israel, dat tijdelijk was gestaakt, is hervat. Hierbij dient echter rekening te worden gehouden met het feit, dat de verzending der pakketten ge schiedt op risico van de afzenders. DR. SOEDJITO VOORZITTER VAN DE RAAD VAN MIDDEN-JAVA. Naar Aneta meldt hebben de leden van de raad van Midden-Java, vertegenwoor digende 7.5 millioen inwoners van het fede rale gebied op Midden-Java, te Semarang dr. Raden Soedjito tot voorzitter van hun raad gekozen. Soedjito was vóór de politiële actie van 1947 lid van het K.N.I.P. (voor lopig republikeins parlement) voor de In donesische katholieke partij (P.P.K.I.), waarvan hij hoofdbestuurslid was. In een toespraak tot de raad vei-klaarde Soedjito: „Het is geenszins mijn bedoeling en mijn streven om thans nog te dingen naar de status van negara voor dit Midden- Java." Hij deed een beroep op de leden om voorlopig alle partijbelangen opzij te zet ten om gezamenlijk het grote doel te be reiken: de behartiging van alle volksbelan gen in gemeenschappelijk verband. Hij besloot met te zeggen: „ik ben ervan over tuigd, dat, wat in uw hart en mijn hart leeft, in wezen hetzelfde is: de vrije souve- reine staten van Indonesië." 52. Nu waren alle moeilijkheden weldra voor bij. De walvissen werden aan boord van de Jonas gehesen, het ijs begon hoe langer hoe meer te breken, en de volgende morgen schreeuwde de bootsman plotseling: „We zijn vrij!" Onmiddellijk koerste de Jonas naar het Zuiden en hoewel er in het begin nog voor zichtig gevaren moest worden, schoot men toch flink op. Dat heb je maar kranig gelapt, wat," zei kapitein Kupido tot Panda, terwijl ze samen op de brug stonden. Zonder jou kon het wel eens raar met me afgelopen zijn. Maar ik zal de reders over je moedig gedrag inlichten en dan moet ik mij al heel erg vergissen, als je geen aandeel in de buit krijgt." Ondertussen zaten de twee boeven, stuurman Stomp en harpoenier Lummel met bedrukte gezichten achter de tra lies. ..En dat hebben we nu allemaal aan dat akelige nare onderkruipscltje te danken," brom de de stuurman, „we hadden hem nooit moeten opvissen. Dat heb je ervan, stank voor dank." EINDE. Meer ondernemingswachten op Java en Sumatra vereist SOERABAJA, 24 Februari (Aneta) Een correspondent van Aneta had een in terview met de commissaris van politie A. van Deventer, inspecteur van de onder nemingswachten. Deze verklaarde, dat de ondernemingswachten thans in totaal op Java en Sumatra rond 18.000 man omvat ten. doch door de ontsluiting van de nieuwe gebieden zal voor het eind van het jaar dit aantal stijgen tot 25.000. Over het alge meen genomen beantwoordde 85 pet. van de ondernemingswachten aan de gestelde verwachtingen. „Er zijn in verschillende delen van Java grote aanvallen gepleegd en veelal kon men stand houden, hetgeen een prestatie op zichzelf is. Natuurlijk zijn er ook wel rare dingen gebeurd", aldus de commissaris. Hij zeide, dat aan het eind van het jaar het aantal deserteurs uit de onder nemingswachters 1 procent bedroeg. Hij nam aan, dat de ondernemingswachten nog jarenlang nodig zullen zijn. Ten aanzien van Oost-Java verklaarde commissaris Van Deventer, dat in het ver leden de ondernemingswachten daar veelal kleiner waren dan gewenst was, hetgeen mogelijk een van de redenen was" van de onrust in dat gebied. Als de militairen weg trokken. waren de ondernemingswachten niet sterk genoeg. Ruiters op de aethergolven, door c Vries jr. Uitgeverij Andries Blitz. Amst0£ - Zwervend langs de Zuidwal- Vulpenhouders Kantoorboekhandel de ROOD ANEGANG 14 - TEL 11963 - HAARLEM (Adv.) Meer dan twintig Nederlandse sleepboten voor Polen Als een gevolg van de economische over eenkomst tussen Polen en Nederland ver trok enige tijd geleden een groepje Poolse scheepvaart-specialisten van Warschau naar Nederland, ten einde te Amsterdam 22 sleepboten over te nemen, bestemd voor Polen. Deze boten werden op verschillende wer ven in Nederland gebouwd. In Maart zullen vijftig Poolse matrozen naar Nederland komen om de sleepboten naar Polen te varen. zestig toch- naar en langs het IJsselmeer, door Tolman. Met foto's van W. A. van Elnff^ tekeningen van Sj. Kuperus. Uitgeverij n e Assen. J Koning Willem II, een biografie ter cei 1 genheid van de herdenking van^skon' overlijden op 17 Maart 1849. door A ftaii 3 Uitgeverij Born. Assen. Godtvrughtighe oeffeninghe van der, v' Bernardus tot de lidtmaeten van den r kruysten Jesus (Rhytmica oratio) n Enschedé en Zonen, Haarlem. Thuisvaart, roman van een vissers,:, door Henk Mondria. J. H. Kok N V Kaïï? Tweede druk. a* De kringloop van het water, ged van het natte element in de natuur dnnrÏÏS dr. Ph H. Kuenen. H. P. Leopolds W mij. N.V., Den Haag. Storm op komst, roman door Geor»e- Stewart. Oorspr titel: Storm. Geaut v- taling uit het Amerikaans door A E li mans—De Roos. H. P. Leopolds Uitgever» N.V.. Den Haag. §everat: Doden dansen niet. een nieuw avontuurv- inspecteur Lund, door Willv Corsari H i Leopolds Uitgeversmij. N.V., Dentti'. Tweede Druk. De sloof, roman door Fannie Hurst Oor- titel: Lummox. Geaut. vertaling van Je-— van Schaik—Willing. H. P. Leopolds Uit-' versmij. N.V., Den Haag. Zevende druk Voetstappen op de trap. een nieuw ava- tuur van inspecteur Lund. door Wflij Corsari. H. P. Leopolds Uitgeversmii ly; Haag. Tweede druk. J" Jonker Hendrik onder de rovers, een ve haal voor jongens, door K. van der Geest 3 P. Leopolds Uitgeversmij. N.V., Den Haaé Vijftien verhalen van Arthur van Schend gekozen en ingeleid door dr. G. StuivelirV J. Meulenhoff, Amsterdam. Van timmerman tot vliegtuigbouwer w- halve eeuw technisch vakonderwijs in Ha-7 lem. door G. M. Nieuwenhuis. Uitgave r- de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs Haarlem. Psychologie van het menselijk gedrag <b- dr. Mandel Sherman. Oorspr. titel: PsvcK logy for nurses. Uitgeverij L. Stafk Leiden. SfURs 26 FEBR. 5 MAART 1949 Vraagt naar het geschenk I Balans. Engeland heeft aan de "Verenigde Naties medegedeeld, dat zijn buiten landse handel binnenkort in evenwicht zal zijn. Christopher Mayehw, onoe:- minister van Buitenlandse Zaken, ver klaarde in de Economische en Socifi Raad, dat Engeland in 1947 een tekor, op de betalingsbalans had van 630 mi> lioen pond sterling. In de eeerste heli van 1948 was dit tekort teruggebracll tot een jaarniveau van 240 pond sterling. R.A.F. In het komende begrotingsjaar z=! de Royal Air Force Engeland 207.450,05) pond sterling kosten, wat 34.450,OM meer is dan het lopende jaar waarvoor intussen thans bij een aanvullende be groting opnieuw 16.400.000 is uitge trokken. Het personeel van de Ril. zal echter met 70.000 mannen en vrou wen worden verminderd. De ramingm voor de R.A.F, brengen de totale begro ting voor de defensie op 788.30Q.K'! pond sterling. Protest. Kerkgangers te Miinchen hebba geprotesteerd tegen een in een kapt aangebrachte Kruisweg, waarop ChrJ- tus wordt gekruisigd door beulen - Wehrmachts- en SS-uniform. Huurkoopvluchten zijn geïntroduceerd door de „Braniff Intel-national Airways te Washington. Reizigers kunnen nu naar Zuid-Amerika of naar 30 steden in de Verenigde Staten vliegen en een jaar de tijd krijgen om hiervoor te be talen. Dirigent. Koning Frederik van Denemar ken heeft Woensdag het Deense syrn- phonieorkest gedirigeerd in de ouver ture van „Tannhauser". Scherven. Enige duizenden katholieke stu denten hebben in de Belgische hooi-* stad gemanifesteerd tegen de veroor deling van kardinaal Mindszenty. On danks het ingrijpen van de pon® slaagden de demonstranten er in w ruiten in te gooien van het gebouw vffi de „vrienden der Sovjet-Unie", het communistische dagblad ,,Le peau Rouge" en van het van de Belgische partij. Fluitconcert. Kristina Söderbaum, die op trad in de antisemietische film "J Süss", is in de schouwburg van W' reuth, waar zij als gast optrad, uit* floten. Veertig demonstranten werfl" door de politie verwijderd. De Dui- burgemeester en de Amerikaanse trictscommandant bevonden zich on - het publiek. Mijnramp. Door instorten van een kop* mijn in Sachsen-Anhalt (Sovjet-zo^ zijn 14 mijnwerkers gedood en 12 z -=• gewond. Advies. In de Amerikaanse staat Iowa? een verordening uitgevaardigd, sterke drank in flessen moet wore verkocht met een fleslabel, waarop doodskop met gekruiste beende staat. In het ontwerp was te^ens,)' gesteld om hieraan de woorden 1 voegen: „Tegenmiddel: giet de m van deze fles in het riool en do fles in de asbak". Vrijwilligers. Duitse vrijwilligers voor .1' Griekse guerillaleger zouden wor gerecruteerd in de Sovjet-zone Duitsland door een Griekse oom - tische delegatie, aldus meldt nei Britse toestemming verschijnende w „Tag".

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2