56 d. iijUjk Vergoeding materiële oorlogsschade Totale f7239 Behandeling van de zaak-Menten moet weer voortgezet worden VRIJDAG 25 FEBRUARI 1949 Met de voorgestelde regeling wordt de grens van het financieel mogelijke bereikt schade millioen Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorlopig: verslag der Tweede Ka- „jjr inzake het wetsontwerp op de mate- _jfle oorlogsschade. Deze memorie, die 164 bladzijden telt, fcvat uitvoerige algemene beschouwingen teven schad 'fêitelüke gegevens, welke een inzicht omtrent de omvang van de geleden omtrent de vergoedingen, ver- tfhade e» ,v.0»v—BvU, •>-«- over de verschillende schade-catego- rieen. Voorts geeft de memorie een uiteenzet- van sommige onderdelen van het wets ontwerp- zoals het verlenen van uitgestelde m..h;Mra?en. de huisraadschade. de vast- rijksbüdragen, J.«o.- ■iflling van de schade volgens de waarde van Mei 1940, alsmede beschouwingen over ie regeling van het beroep, het financie rs- cn dekkingsplan en de fiscale voor gingen voor door de oorlog getroffenen. De regering is van mening, dat er onder igj Nederlandse volk in theorie zeker geen ^stemmigheid bestaat met betrekking tot ie vraag, welke de rechtsgrond is, waarop ttn regeling van de oorlogsschade moet zijn gebaseerd. Naar de stellige overtuiging it'regering verdraagt het algemeen wel- jjjD niet een verder gaande tegemoetko- pjng als die, welke het ontwerp voorstaat. In de bedragen van de totale staatsschuld "onder aftrek van banksaldi en andere vor deringen. welke bedragen per medio 1945 13.3 milliard gulden en per medio 1948 23.5 pilliard gulden beliepen, zijn de verplich ten uit hoofde van oorlogsschade begre pen tot een totaal van respectievelijk 5.2 tn 3.8 milliard gulden, zijnde de verplich tingen die voortvloeien uit de thans gel eende wettelijke bepalingen terzake van de vergoeding van oorlogsschade. Op basis van het huidige wetsontwerp dienen deze bedragen met ongeveer 2 milliard gulden te worden verhoogd. Volgens de regering zou het een ernstige lont zijn door een voortdurende accumula tie van schuldverplichtingen de financiële toestand van ons land voor zeer vele jaren o'jsdanig te overspannen, dat de reserves tot het aangaan van verdere verplichtingen '---l geheel zouden worden uitge lid. De huidige belastingdruk is reeds zo paar, dat hij minder gewenste gevolgen dreigt op te roepen. De regering verheelt zich niet, dat het steld. De normen zijn thans nog niet te bepalen. Differentiatie naar draagkracht. De regering kan de door vele leden op het wetsontwerp uitgeoefende critiek, wel ke het doet voorkomen, als had zij nauwe lijks een poging gedaan om de financiële steun, welke daarbij wordt geboden, naar sociale maatstaven te verdelen en als was de regering blijven vasthouden aan het sy- steem en de gedachte van het van 1940 daterende besluit op de materiële oorlogs schaden, niet steekhoudend achten. Daar waar in het ontwerp bij de financiering van de onrendabele top niet elkeen wordt tege- moetgekomen, ongeacht de draagkracht van de getroffene, zal een differentiatie plaats hebben, waarbij de vermogenspositie een grote rol speelt. De opmerking, dat het ontwerp niet een differentiatie naar draagkracht, doch een differentiatie- naar rendabiliteit zou kennen wijst naar het oordeel van de regering niet op een juist begrip voor hetgeen het ont werp inhoudt. De rendabiliteit bepaalt het tekort in de exploitatie, waarin gefinancierd wordt; de omvang van de extra-steun wordt door andere factoren te we ten de draagkracht bepaald. Een bijdrage op basis van vervangings waarde met aftrek van een bedrag voor afschrijving op basis 9 Mei 1940 wordt toegekend aan diegenen, die een eigen wo ning, een eigen bedrijf of schip verloren en wier maatschappelijke positie zodanig is. dat zij met een kleine nieuwe woning en een klein nieuw bedrijfspand weer zijn geholpen. Zonder overgangsperiode wordt hier terstond definitief voorzien in alle moeilijkheden, welke voortvloeien uit de stijging van de bouw- en installatiekosten. Voor diegenen, voor wie deze goederen slechts een beleggingsobject vormden,wordt de vérgaande tegemoetkoming niet nood zakelijk geacht. Huisraadschade. lantre'kken in°een beperkt aantal jaren van j milliard gulden ter financiering van de ...wccAiiarlP van nart.iculieren en van c.a. ÜhÜS. z«n, zeer zware ersen zal t «rins ifaaï oeTvan mening dat K het wetsontwerp neergelegde SSS schadevergoeding de grens van ïSf giSed"ade moet scherp worden onderscheiden van de n«olas, StÏÏeTelSen! ten einde de schade t wat de door de staat te vernchten mt- Won betreft, uit de noodzaak tot net rïen van nieuwe besparingen, teneinde u herstel te kunnen financieren. Voorts iook de geleidelijke dekking der u - ,,«n een last betekenen in die zin, dat zij al nopen tot een verminderde =™su™P''e itminderde besparingen door degenen, y hogere belastingen zullen moeten op- bctngen, teneinde het aldus de staa le maken rente en aflossing tien over de herstelleningen. De rijksbijdragen. De totale uitgaven op grond van het «ontwerp, inclusief rente, "ïoen®°" t «Wdingen en dergelijke kunnen ais ge C; van nieuwe ramingen aan d «1 recente gegevens worden gested p Uil millioen gulden. Bij de êemaakte be wiegen moest uiteraard mede van ver- ttiersleliingcn worden uitgegaan Het is moerde huidige omstandigheden met mo lujk een gefundeerde uitspraak te doen ™Theï toekomstige verloop van de lebouwkosten. De totale uitgaven, met inbegrip van d ■hoven ter financiering van de riiitun de publiekrechtelijke m «orden aanvankelijk geraamd op 7.4 nlliard lulden. Als gevolg van een her- Mo! van de berekeningen kanidd bedrag tins worden gesteld op 7.239 milli "s™'in de bezetting tot stand ccibgsschaderecht kende aan de g a slechts een bijdrage foe op basis der tavangingswaarde van Mei 1941). 1 Sa de bevrijding ondergingen de alge- Me omstandigheden terstond een grote Tijziglng. De lonen en Pri^en st^ unzienlijke mate.Daarbij deed zich het I Verschijnsel voor, dat de stijging v «córengst van de kapitaalgoederen naar j inhouding in het algemeen een veel ge- nciere was, dan die van de kosten, welke icor de aanschaffing dier kapitaalgoeder wiesten worden besteed. De bouwkosten Dn woningen bedragen thans ruim h óievoudige van voorheen, hoewel de huren f«n de nieuwe woningen nog slechts wei- uitgaan boven het vooroorlogs peil. ue 'kuw- en installatiekosten van bedrijven sin evenzeer tot een veelvoud gestegen önder dat voor het vervaardigde product renwel een evenredige prijsverhoging kan vorden verwezenlijkt. „Onrendabele toppen". Het wetsontwerp erkent de daaruit voortspruitende moeilijkheden en be oogt deze zoveel mogelijk ter zijde te stellen. Het richt zich daarbij in het belang van de wederopbouw en van de oorlogsslachtoffers tevens in de eer ste plaats op het meest fnuikende pro- Neem, dat zich daarbij voordoet, het Probleem van de financiering van de zogenaamde „onrendabele toppen". Het ontwerp gaat er van uit, dat dit pro- Neem voor alles tot een redelijke op ging moet worden gebracht. He moeilijkheid hierbij is, dat de uitein- «lijke omvang der „onrendabele toppen niet bij benadering is vast te stellen. ontwerp beoogt daarom voor de eerst komende jaren een noodregeling te treffen. ;,J- üen jaren vervalt deze en wordt de uitgestelde bijdrage vastge- Boven de bijdrage voor huisraadschade. toegekend krachtens de oude regeling, zal een aanvullende bijdrage worden verleend, welke het mogelijk zal maken, dat het oor logsslachtoffer zich in de meeste gevallen weer overeenkomstig zijn oude staat za! kunnen inrichten. Voor de inrichting van een ruime woning, die voor elk milieu be vredigend moet worden geacht, is het maximum van de vergoeding voor huis raadschade, vermeerderd met de aanvul lende bijdrage bepaald op 11.250. Uitvoering der wet. De regering verklaart dat bij de uitvoe ring van de wet aan de buiten-ambtelijke invloed een ruime plaats wordt toegekend. I Daarbij wordt een sleutelpositie ingenomen 'door het Commissariaat voor Oorlogsschade De minister van Financiën zal een uit breiding van dit buiten-ambtelijke college, dat een algemene commissie van raad en advies is, met twee leden, te kiezen uit vertegenwoordigers van getroffenen, gaar ne bevorderen. De regering kan geen gevolg geven aan de wens om de rechterlijke macht of een andere onafhankelijke rechter in te scha kelen bij de regeling van het recht van beroep. Financierings- en dekkingsplan. Het financiële probleem, waarvoor de vergoeding van materiële oorlogsschade de Nederlandse volksgemeenschap plaatst, houdt in het bewerkstelligen van een bin nenlandse overheveling van vermogen en inkomen van buitengewone omvang onder uiterst moeilijke omstandigheden. Het bestrijden van de herstelvergoedin gen uit de lopende staatsinkomsten is niet denkbaar. Er zullen leningen moeten wor den aangegaan tot een totaal van enige milliarden guldens en dus zal de staats schuld aanzienlijk toenemen. Hiervoor is een dekkingsplan noodzakelijk. In de Memorie van Antwoord op de financiële beschouwingen over de rijksbegroting is reeds een uiteenzetting gegeven van in dit dekkingsplan opgenomen belastingmaatre gelen. De overige ontworpen maatregelen betreffen de Omzetbelasting, de Huurbe lasting, de Personele Belasting, een wijzi ging van de tarieven van registratie en zegelrecht en een technische wijziging van de Inkomstenbelasting. Voor de door de oorlog getroffenen zul- len fiscale voorzieningen worden getroffen, zodat onder andere het toekennen van een schadevergoeding in een aantal nader om schreven gevallen niet tot belastingverho ging aanleiding zal geven. Aan deze rege lingen zal een wettelijke grondslag worden gegeven. Gewijzigde bepalingen. DIE SKI'S ZIJN OOK 7.0 GLAD! Prinses Margriet, dié Dinsdagavond met de Konin gin in Sankt Anton is aangekomen, ondervindt dat skiën niet zo eenvoudig is en dat men slechts uia veel vallen en opstaan het doel kan bereiken. rekening nemen. Voor de panden met een woongedeelte tot 600 m3 zal dit deel wor den vastgesteld op 5 pet., voor die met een woongedeelte tot 800 m3 op 10 pet. en voor de grotere op 15 pet van de stichtings- kosten. Voor het herstel gaat de getroffen rege ling nog verder. Wat dit betreft wordt be paald dat het herstel van woningen, al dan niet met bedrijfsruimte, zal worden ge financierd. Als voorwaarde wordt gesteld dat een herstelde woning van meer dan 750 m3 voor de bewoning door meer dan één gezin geschikt moet worden gemaakt. Tenslotte mag op financiële faciliteiten worden gerekend bij de herbouw en het herstel van kleine bedrijfspanden, waar onder alle bedrijfspanden, waarvan de bouwkosten per Mei 1940 niet meer dan 30.000 bedroegen. Dit betekent ook een aanmerkelijke verruiming. De financie ringsregeling zal zo worden gesteld, dat de onrendabele investering ten volle voor 's rijks rekening komt. Ook zal in de des betreffende financieringsregeling een be paling worden opgenomen, welke het mo gelijk maakt om funderingskosten, voor zover deze door bijzondere omstandigheden extra-hoog zijn, buiten beschouwing te laten. Houten school te Amsterdam door brand ten dele verwoest Donderdagavond is brand uitgebroken in een vleugel van de Ten Kateschool aan de Tijl Uylenspiegelstraat in Amsterdam- West. Het gebouw is een in 1939 gebouw de semi-permanente school en geheel van hout opgetrokken. Het vuur, dat ontstond in een klaslokaal naast de gymnastiekzaal, vermoedelijk door vonken die uit de kachel zijn geval len, greep zeer snel om zich heen. Binnen enkele minuten was het lokaal één laaien de vlammenzee. De geweldige vonken regen sloot de Tijl Uylenspiegelstraat af en gaf de brand een ernstig aanzien. De brandweer kwam met drie motorspuiten en een ladderwagen en pakte het vuur met tien stralen aan. In korte tijd slaagde zij erin het vuur te overmeesteren, wgardoor het grootste deel van het gebouw behou den kon worden. Vier klaslokalen en de gymnastiekzaal brandden uit. Deze brand is voor Amsterdam-West ernstig omdat er in deze wijk toch al zo'n tekort aan schoolruimte bestaat. POST VOOR DE „ZEEHOND" EN DE „O 24" Hr. Ms. onderzeeboten „Zeehond" Tweede Labour-vijfjarenplan Nieuw nationalisatieprogram van grote omvang Het bestuur der Britse Labour-partij bestudeert thans het. ontwerp voor het „tweede vijfjarenplan" der partij. Dat ontwerp zal, na goedkeuring door het par tij-congres in Mei, de basis vormen voor de verkiezingscampagne voor 1950. Het voorziet de nationalisatie van „Imperial Chemical Industries" en combinatie, welke een waarde van 170.000.000 pond sterling vertegenwoordigt, de scheepsbouw en de suikerraffinaderijen. Naar men meent heeft de grote Britse coöperatieve bewe ging zich met goed gevolg verzet tegen een voorstel tot nationalisatie der bloem- maalderijen. De coöperatieve beweging heeft haar bijzondere belangen op dit ge bied. Ook over de nationalisatie van de scheepsbouw bestaan nog geschillen. Ministers der Beneluxlanden Zondag bijeen meldt uit Brussel dat de eerste ministers en de ministers van Buitenland se Zaken der Beneluxlanden Zondag al daar vergaderen zullen ter voorbereiding van de aanstaande Beneluxconferentie die op 10 Maart in Den Haag wordt gehouden. De behandeling van de zaak tegen Men- ten, de in het laatst van de oorlog in Aer- denhout wonende groot grondbezitter uit Polen, kwam ook gisteren niet tot een slot. Zoals wij reeds in een deel van onze op laag meldden, ontstond naar aanleiding van de eerste getuige a decharge, de inspecteur van politie E. Woud, reeds een hooglopend verschil van mening tussen het Amster damse Bijzondere Hof en de verdediging, omdat de laatste wilde aantonen, dat het vooronderzoek niet objectief was geweest. Behalve drie ambtenaren van de vroe gere P.O.D., waren voor hetzelfde doel een dame, die allerlei mysterieuze opdrachten van de heer Sanders van het Bureau Nationale Veiligheid scheen gehad te heb ben en het trio Rühl-Lager-Viebahn gedag vaard. De gewezen „Kriminalbeambten" •erklaarden eenstemmig, dat hun rotge- noot Schöngarth, voor zijn vertrek naar Duitsland, waar hij door de Engelsen zou worden opgehangen, hen op een soort af scheidsfeestje in de houding had gezet en hen ongeveer als volgt had toegesproken: „Mannen, ik ga jullie verlaten en met de dood voor ogen, gebied mijn eer als offi cier mij jullie te zeggen, dat er in dit kleine landje rare dingen gebeuren. Zo heeft men mij in de zaak-Menten tot allerlei valse verklaringen gedwongen." Waarop Schön garth de affaire van de heer Menten in de welwillende aandacht van zijn martiale kameraden had aanbevolen. Menten trachtte met Lager nog tot een dispuut te komen over de authenticiteit van de foto's, waarop hij (of een ander) in S.D.-uniform stond afgebeeld, doch Lager zei vex-moeid: „Ik kan niets verklaren, ik ben nu al vierduizend keer in vier jaar tijds verhoord." De middagzitting verliep heel wat rus tiger. Mr. Coebergh ovei-handigde een met Duitse grondigheid uitgewerkt rapport van een zekere Liffschütz, die de geallieerden op het ogenblik onschatbai-e diensten bij de denazificatie schijnt te bewijzen over het begrip „in staatsdienst treden" naar het Duitse recht en een in Scheveningen ge detineerde generaal van de Duitse politie, dr. W. Harster, was wel zo vriendelijk om te komen vertellen, dat hij het met de heer Liffschütz volkomen eens was. Dat nam niet weg, dat de president van mening bleef, dat er toch een zekere rechtsverhouding tussen Menten en de Duitse staat had bestaan. Steun aan illegaliteit Getuige C. F. Poppenburg, een Haar lemse commissionair in effecten, vertelde, dat hij aanvankelijk sceptisch tegenover Menten had gestaan, doch hem later vol komen was gaan vertrouwen. Hij had documenten gezien, waaruit zou blijken, dat de Duitsers Menten als hun vijand be schouwden en ook was hij er een keer ge- i tuige van geweest, dat Schöngarth, die Menten in het geheim bezocht, deze waar- schuwde voor de S.D. Voorts had Menten de illegaliteit en met name het blad „De Patriot" in ruime mate gesteund en hij bracht met risico voor eigen leven wapens naar de heer Poppenburg. Ook de make laar F. Wildeboer uit Aerdenhout had Menten als een man van de goede kant beschouwd. Vei-volgens ging de president in op de door Menten afgelegde vei-klaringen voor de Rechter-Commissaris. De verdachte be zwoer bij hoog en bij laag, dat het proces- Er worden thans financiële faciliteiten in het vooruitzicht gesteld voor de hei-bouw van woningen tot 1000 m3, al dan niet met bedrijfsruimte. Een volledige financiering van deze grotere panden ligt daarbij niet in het voornemen. De regering is van me ning, dat in deze gevallen van de getroffe nen wel kan worden gevergd, dat zij een deel van de onrendabele top voor eigen „O 24" zullen op I Maart uit Willemstad (Curasao) vertrekken en op 7 April te Rotterdam aankomen. De beide onderzee boten zullen van 7-10 Maart in Parama ribo zijn. De „Zeehond" zal op 30 en 31 Maart in Ponta Delgada (Azoren) vertoe ven en de „O 24" van 28-31 Maart in Ca- sablaca. De mogelijkheid bestaat om ge wone en aangetekende brieven en briefkaar ten te verzenden aan de opvarenden, die dan in de aanloophavens worden uitge reikt. Voor Paramaribo niet later posten dan 1 Maart, voor Ponta Delgada uiterlijk 22 Maart en voor Casablanca 24 Maart. De te verzenden stukken kunnen volgens het binnenlandse tarief worden gefran keerd. Het verdient aanbeveling de adres sen te voorzien van twee elkaar snijden de lijnen, lopende van de ene hoek naar de andere. i~', BIRD S EVE KRISTAL VITA verbaal zijn woorden onjuist weergaf. Ook nu kwam weer de echtheid van de foto's in het geding en de al of niet vrij willigheid van zijn dienstnemen als tolk bij de Einsatzgruppe van Schöngarth. „Uit alle verklaringen, die vandaag zijn afgelegd, blijkt, dat ik daartoe gedwongen werd", zei de verdachte, waarop mr. Ruys: „Och, die verklai-ingen van vandaag...." Evenzo bleef de president het onwaar schijnlijk vinden, dat Menten op legale wijze in het geld en tussen de kunstvoor werpen had kunnen blijven zwemmen, doch Menten kondigde aan, dat hij in zijn slotwoox-d. waarvoor hij een uur of vijf dacht nodig te hebben, wel zou antwoor den. De sprookjes van Andersen. Na enig r ■«-- "*=- 1 over het begrip „Ver walter", was het woord aan de griffier, die in monotone cadans voorlezing deed van het Poolse dossier, waarin een lange reeks verklaringen van allerhande- kowsky's over de gedragingen van Menten in Polen is opgenomen. „Dat zijn de sprookjes van Andersen. Die verklaringen zijn afgelegd voor de bolsjewistische politie en thans allemaal herroepen. Mijn advocaten hebben de be wijzen", roept de verdachte, hex-haaldelijk uit, als de getuigenissen voor hem ongun stig zijn en vermelden, dat hij in Gestapo- unifoi-m rondliep, zeer vriendschappelijk met de Duitsers omging, braspartijen be dreef en hem er van betichtten de kunst schatten en andere kostbaarheden van de door de Duitsers uitgemoorde families Ostx-owski, Jablonowska en Badeni te hebben geroofd. Daarentegen waren er voor hem ook gunstige uitlatingen. Met name de vier kunsthandelaren, over wier zaken hij als Verwalter was aangesteld, waren tevreden over zijn beleid en er waren er ook, die naar voren brachten, dat Menten .die volgens deze Polen inderdaad reeds schat rijk was juist de Poolse bevolking in haar lijden had bijgestaan, waar hij kon. De voor de verdediging belangrijkste getuigenis kwam van een inwoner van Lwow, die verklaarde, dat Menten pas in het huis van professor Ostrowski was gaan wonen, nadat de Duitsers diens gehele in boedel al hadden weggesleept. Misschien dat de uit Polen opgeroepen getuigen op de volgende zitting, die op 10 Maart plaats vindt, alles helder kunnen doen worden, zo helder als dekristallen kelk, die de advocaat-fiscaal bij een familielid van Menten in beslag had laten nemen, welk kostbaar kleinood gisteren voor de presi dent op de paarse tafel fonkelde en waar in een gekroonde J. was geciseleerd, de J. van Jablonowska. Terugwerkende kracht In ons artikel over de salariëring van het gemeentepersoneel in ons vorig num mer is een zetfout geslopen. De terugwer kende kracht van de nieuwe regeling is tot 1 Januari 1948. Gymnastiek „Turnlust" Beverwijk gaf een uitvoering m«rki W/ümtf VONK WINTERZON Henriëtte Roland Holst tachtig jaar Huldiging op 6 Maart Annie RomeinVerschoor Aan de Rijnhaven te Rotterdam is het grote pakhuis „De Molukkenbijna hersteld waardoor binnenkort wederom 2000 m2 pakhuisruimte in gebruik kan worden genomen. Mevrouw schrijft ons: „In het jaar, waarin Henriëtte Roland Holst haar- tachtigste jaar hoopt te vol eindigen heeft de toneelgroep „Comedia" het initiatief genomen tot wel de meest wezenlijke hulde, die wij onze grijze dich teres kunnen brengen door haar drama Thomas More ten tonele te brengen. De drie letterkundigen-ox-ganisaties: de Maat schappij der Nederlandse letteren, de Ver eniging van Letterkundigen en de Pen- club stelden er prijs op in dit initiatief te delen. De première gaat op 1 Maart in Haarlem, daarna volgen voor-stellingen in Den Haag, Arnhem, op 5 Maart nog eens in Haarlem en op Zondag 6 Maart in de Stadsschouwburg te Amsterdam, waarbij mevrouw Roland Holst zelf aanwezig zal zijn en na afloop waarvan zij in besloten kring zal worden gehuldigd. Daartoe is een ere-comité gevormd, waartoe zijn toege- treden de ministers dr. W. Drees en prof. dr. F. J. Th. Rutten, oud-minister ix\ J. W. Albarda, dr. Herman Teirlinck, de Commissaris van de Koning in de provincie Utrecht M. A. Reinalda, burgemeester van Amsterdam mr. A. J. d'Ailly, de secretaris- genex-aal van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen mr. dr. H. J. Reinink, A. Ro land, mevrouw M. WiboutBerdenis van Berlekom, prof. dx\ N. A. Donkersloot, mr. P. J. Idenburg, Victor E. van Vriesland, prof. dr. J. M. Romein en prof. dr. W. Banning. Het verheugt ons, dat verder een groot aantal vooraanstaande landgenoten als comité van aanbeveling zich achter dit ini tiatief hebben willen stellen en wij hopen van harte, dat zeer velen de gelegenheid zullen aangrijpen om mevrouw Hoist's drama tot zich te laten spreken op de enige wijze, waarop een drama wezenlijk tot ons spreken kan: van het toneel". WEER BUITENLANDSE CORRESPON DENTEN VOOR DUITSE PERSBUREAUX Het Amerikaanse Militaire bestuur deelt mede, dat de Duitse nieuwsbureaux DENA en DPD (resp. onder Amerikaanse en Brit se controle) vergunning hebben gekregen correspondenten in de buitenlandse hoofd steden aan te stellen. DPD zal correspondenten aanstellen te Stockholm, Lissabon, Cairo, Buenos Aires en Amsterdam, en DENA te New York of Washington, Rome, Wenen, Parijs en Brussel Piloot van helicoptère overtrad luchtverkeersreglement „Kunt u op die kleine speelweide daar landen?" vroeg het hoofd van de Dienst Operations der K.L.M. aan e piloot van het hefschroefvliegtuig, de Sikorsky S 51, in November van het vorig jaar. De piloot koerste naar de aangeduide plek en zette de helicoptère aan de grond. Toen zij na een kopje koffie in de nabij gelegen wo ning van de K.L.M.-employé weer wil den opstijgen stond daar een actieve po- litie-agent van Nieuwer-Amstel. Het resultaat van deze ontmoeting was, dat een ambtenaar van het O.M. 100 gul den boete eiste wegens ovex-treding van het luchtverkeersreglement en appèl aante kende tegen het vonnis van de kanton rechter: ontslag van rechtsvervolging. De officier van justitie van de Amster damse rechtbank eiste nu 25 gulden. Hij hield er rekening mede, dat cr van bijzon dere onvoox-zichtigheid van de piloot geen sprake was. Verrassing wekte de medede ling van de piloot S., luitenant-ter-zee vlieger en bedrijfsleider van de Stichting hefschroefvliegtuigen, dat hij de vereiste toestemming voor deze landing binnen de bebouwde kom ongetwijfeld zou hebben verkregen van de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, daar hij zelf diens adviseur is. De rechtbank zal op 10 Maart uitspraak doen. Geen anti-communistische wetgeving in Engeland Premier Attlee heeft een Donderdag in het Britse Lagerhuis gedane Conservatieve j suggestie verworpen, inhoudende: „dat I men meer anti-communistische wetten in Engeland zou invoeren, naar het voorbeeld van die in India en Frankrijk". Attlee vex-klaarde een dergelijke toe voeging aan de bestaande wetgeving „noch noodzakelijk, noch wenselijk" te achten. VEROORDELINGEN IN MADRID. Luis Codina, die Zaterdag met zeven anderer. voor een militaire rechtbank in Madrid terecht stond op beschuldiging van pogingen om de verboden socialistische vakbond te reorganiseren, is in Madrid tot negen jaar gevangenisstraf veroordeeld. Twee vrouwen, Lucia Baron en Josefa Ibanez werden tot respectievelijk vier en twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Vier mannen wei-den vrijgesproken. De achtste gevangene, José Satue, die de leider van de groep zou zijn, is door hetzelfde hof ter dood veroordeeld. Voor een geheel bezette zaal met. dona- teux-s en genodigden gaf „Turnlust" giste ren een gymnastiekuitvoering in het Ken- nemer Theater te Beverwi.jk. Ondanks het feit, dat, wegens restauratie van de turnzaal ruim een maand de lessen geen doorgang konden vinden, voor welk feit door de voorzitter bij voorbaat de cle mentie van de aanwezigen wei-d ingeroepen, hebben de leidex-s, mej. A. Osterthun en de heren J. Sauer en C. G. Smit met hun afdelingen een uitvoering gegeven, die zeer zeker geslaagd mag heten. Bij vele nummers was goed te merken, dat de leden individueel met volle ambitie hun oefeningen hebben ingestudeerd, zoals bij toestellen damesjunioren, hoogbrug en ringenzwaai dames eerste gelid en ringen- stil heren. Hoogrek, waarvan steeds veel verwacht wordt, was dit keer echter min der geslaagd. De toestelnummers van de adspiranten mochten gezien worden, al werden de oefeningen door de meisjes beter afgewerkt dan door de jongens. Een bijzonder woord van waardering moet gericht worden tot de damessenioren. Zij demonstreerden op een pittige max-s een eenvoudige vrije oefening, welke echter zodanig correct werd uitgevoerd, dat dit nummer als een van de beste van de avond beschouwd kan worden. De heren demonstreerden twee vrije oefeningen. In de eerste liet men zien, hoe men vroeger een halteroefening uitvoerde. Deze oefening werkte nogal op de lach- spiex-en van de aanwezigen, doch oudere gymnasten zullen zich met genoegen de tijd herinneren, dat dit soort oefeningen, stram en correct uitgevoerd, destijds ook grote bekoring had. De tweede oefening was er een met wederzijdse ondersteuning, een moderne oefening dus, waarmede de heren eveneens eer inlegden. Ook de kleuters hadden hun aandeel in de uitvoering. Zonder uitgelaten te zijn werden de talrijke loop-, huppel- en spring oefeningen met volle overgave verricht onder de deskundige leiding van mejuf frouw Osterthun. Het springen was evenmin vergeten, n.l. paaraspringen door de grote adspiranten en springtafel door de dames en heren. Bij de adspiranten deed zich het meeste de korte tijd van voorbereiding gelden door minder coxrecte afwerking. Twee specifieke damesnummers, wals en staafoefenipgen mogen evenmin onver meld blijven, tioor haar beheerste uitvoe ring oogstten de dames een groot succes, dat ook verdiend was. Sport in 't kort HF.C ONTVANGT QUICK. Zondag 27 Februari speelt HFC op het terrein aan de Spanjaardslaan een vriendschappelijke wed strijd tegen de tweede klasser „Quick" uit Den Haag. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 25 FEBRUARI Gem. Concertgebouw: Populair concert, André de Raaff en Jacq. Schutte, 8 uur. „De Leeuwerik: Optreden Chiel de Boer, 10.30 uur (n.m.i. Palace: „Het lied van de woes tijn". 14 j„ 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Het verboi-gen leven van Walter Mitty", 14 j.. 2.00, 4.15, 7 00 en 9.15 uur. City: „Gejaagd in de nacht". 18 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Guerilla strijders", 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals „Levensstormen", 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „So mething in the wind". 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur ZATERDAG 26 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Schipper naast God", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5