H. Borst Beverwijkse begroting nog niet goedgekeurd Jlex JAeatec' Geen kieskringen voor de Beverwijkse raadsverkiezingen VITA-diepvries groenten en fruit Kansen voor Stormvogels, Velsen en De Kennemers Drie levens VRIJDAG 25 FEBRUARI 1949 IJMUIDER COURANT Na een lange dag: P.v.d.A. neemt scherp stelling tegen de communistische fractie Vijfjarenplan voor kapitaalsinvesteringen om prae-advies In een middag'- en een avondzitting heb ben Beverwijks volksvertegenwoordigers hun sanctie gehecht aan een deel van de gemeentebegroting. De algemene beschouwingen brachten allereerst de heer Van Doorn (K.V.P.) aan het woord. Spreker memoreerde dat deze begroting de laatste was, die de raad in deze samenstelling kreeg te behandelen en hij verheugde zich erover dat zij slui tend was en zelfs een kleine reserve in petto had. Bevordering particuliere woningbouw. De woningbouw is door B. en W. energiek ter hand genomen, aldus spreker en het toegewezen volume wordt zo spoedig mo gelijk in uitvoering gebracht. De bevorde ring van particuliere woningbouw zou de K.V.P. zeer willen aanbevelen. Verder moeten B. en W. ernaar streven ook zo veel mogelijk terug te keren tot de normale inschrijving bij aanbesteding, meende de heer Van Doorn. De K.V.P. zou het verder op prijs stellen indien B. en W. zo spoedig mogelijk een uitgebreid verslag aan de Raad zou doen toekomen over de verrichte arbeid van het huisvestingsbureau en de commissie vol gens de woningwet. Bij de dienst van Openbare Werken merkte sprekers fractie op, dat gestreefd wordt naar een spoedige oplossing voor de zuivering van het rioolafvoerwater en de fractie spoort B. en W. aan alles in het werk te stellen zo spoedig mogelijk tot uitvoe ring van dit belangrijke werk over te gaan. Verder moest gewezen worden op de zeer slechte toestand van verschillende straten in de gemeente, die zeer noodzakelijk voor herbestrating in aanmerking komen. Teleurgesteld over houding partijen. Bij het onderwijs wilde spreker namens zijn fractie opmerken, dat de K.V.P. teleur gesteld is door het feit steeds met wan trouwen te worden bezien, wanneer van katholieke zijde werd meegewerkt iets voor het Openbaar Onderwijs te doen. Van de andere kant werd zeer weinig begrip ge toond in de kwestie van de Katholieke Ambachtschool. Een gemeentelijke geneeskundige dienst werd door de K.V.P. zeer gewenst geacht. „Langzaam moet het instellen van een der gelijke dienst worden voorbereid", zo zei de fractieleider. Wat de belastingen betreft moeten B. en W. bij het vaststellen daarvan rekening houden met de heffingen in omliggende gemeenten. De personele belasting is zo hoog, dat bij de komende huurverhoging ernstig zal moeten worden uitgezien naar middelen om deze te verlagen. Aan de politieke verhouding in de Raad wijdde spreker nog enkele woorden. Het communisme wordt volgens hem niet alleen met woorden maar met daden door de K.V.P. bestreden, langs wettelijke weg en met geoorloofde middelen. P. v. d. A. kiest fel partij tegen C. P. N. De heer A1 b e r d a, voorzitter der P. v.d. A.-fractie kreeg vervolgens gelegenheid namens zijn partijgenoten een algemene beschouwing ten beste te géven. De begroting voor 1949 geeft een iets gunstiger beeld dan de vorige. De verhoog de uitkering van 104.000 uit het gemeente fonds en de verhoogde uitkering van 40.000 wegens ondememingsbelasting hebben hiertoe bijgedragen. Wat de volkshuisvesting betreft, deze zal nog jaren een van de moeilijkste pro blemen blijven in onze gemeente, aldus de heer Alberda. Na een overzicht te hebben gegeven van de sociale en culturele opbouw der gemeente, kwam de heer Alberda met een voorstel een culturele raad in te stel len. Ook het vormen van een fonds voor culturele doeleinden is gewenst. Spreker wilde hiervoor op de begroting een bedrag Uittrekken. Na de belangstelling voor het, politieke en burgerlijke leven geschetst te hebben, bracht spreker de verhouding van zijn fractie ten opzichte van de K.V.P. en de C.P.N. naar voren. Speciaal ten opzichte van de C.PJST. zei spreker woordelijk: „Wat betreft onze verhouding tegenover de com munisten behoef ik niet veel woorden te verspillen". „Onze hoop, dat het karakter van het communisme zich ten opzichte van de democratie had gewijzigd, is in rook vervlogen. De gebeurtenissen in het buitenland hebben ons versterkt in ons gevoel dat de democratische beginse len, die voor mijn fractie van princi piële betekenis zijn, bij de communis ten niet in veilige handen zijn. Boven dien wordt de Raadzaal maar al te vaak gebruikt door de C.P.N.-fractie als platform voor het maken van pro paganda voor het communisme. Communisme is het evangelie der wan hoop. Met een partij, die de communisti sche terreurdaden in het buitenland goed keurt en toejuicht en zelfs aanbeveelt voor ons land, is geen enkele samenwerking mogelijk in welke vorm ook. Mijn fractie meent dat alleen een vooruitstrevend beleid in onze gemeente de beste bestrijding is van het communisme, omdat het een moe rasplantje is dat alleen tot groei kan komen in een rotte samenleving." De heer Alberda drong erop aan een commissie te benoemen, die zich bezig houdt met de meest urgente zaken in de gemeente. Jeugdzorg moet uitgebreid. Dat de raad meer geld beschikbaar stelt voor de jeugdzorg vervulde spreker met vreugde. Maar ook de „asphaltjeugd" heeft de belangstelling van de gemeente nodig, zo betoogde hij. Meer speel- en betei-e sportvelden zijn gewenst, ook al om het gemeentelijk sportpark te ontlasten. Fractievoorzitter Swarts (C.P.N.) zei- de dat gezien de sluitende begroting de conclusie zou moeten zijn dat de gemeente lijke autonomie weer ten volle is hei-steld, maar helaas van hogerhand wordt deze illusie ontnomen. In tijden van malaise, vervolgde hij, kan de gemeente geen geld uitgeven en nu mag ze het niet. Spreker deed een aanval op het beleid in Den Haag naar aanleiding van ministe riële besluiten en noemde de gemeente „de loopjongen van het ministerie van Binnen landse Zaken." Beverwijkse „ketterjacht". De heer Swarts zeide verder dat in Be verwijk een ketterjacht gaande is op de communisten. B. en W. zo zei hij, oefenen dezelfde pressie uit op de raad als indertijd de heer De Groot op het personeel van het gasbedrijf. De C.P.N. heeft meer hart getoond voor openbaar onderwijs dan enig andere partij. Het communisme is geen Beverwijks, maar een wereldverschijnsel, daar kan geen burgemeester van Beverwijk iets aan doen, riep hij uit en hij noemde de Partij van de Arbeid „een van de burgerwachten van het kapitalisme" en beschuldigde deze partij van een arbeiders-vijandige houding. Ook de houding van B. en W. ten aanzien van de huisvesting werd door hem gelaakt. Spreker besloot zijn betoog met een op merking over de zuiveringsinstallatie.waar- mee men bij de regering moet aankloppen om een extra uitkering, waarvan, zo zei hij, echter niemand gelooft dat daaraan geen bezwarende voorwaarden zullen wor den verbonden. De heer Romunde (P.v.d.A.) be treurde het dat de raad had besloten deze begroting niet in afdelingen te behandelen. Hierdoor, merkte hij op, worden gemeente belangen omgezet in partijbelangen. Nu kan het dooien of vriezen, „maar mineur heeft de boventoon". Vijf-jarenplan. De heer Romunde wil een commissie be noemen, die voor een tijdvak van vijf jaren zal nagaan welke kapitaalinvesteringen moeten plaats vinden. In deze commissie zouden alle hoofden van dienst zitting moeten hebben. Wethouder Langend ij k wilde prae- advies van dit voorstel. Wethouder Heeremans antwoordde de heer Alberda op zijn bemoeienissen met jeugdzorg, maar, zo zei hij, Beverwijk zelf toont te weinig initiatief om de ongeorga niseerde jeugd te helpen. Hierna merkte de heer Romunde nog op dat hij ervan overtuigd was, dat alle communisten in Nederland een gretig ge bruik maken van de Marshall-hulp. Bedrijfsbegrotingen. Na anderhalf uur waren de beschouwin gen achter de rug en werden de bedrijfs begrotingen „onder de hamer" gebracht. De begroting voor het Slachthuis bracht de heer V e s s i e s (K.V.P.) in het geweer. Spreker beschouwde het slachthuis als een openbaar nutsbedrijf, zoals hij opmerkte. Het tekort is ontstaan door onderbezetting en distribuering, daarom achtte spreker het niet juist dat de slagersgroep het tekort moet opbrengen. Spreker achtte het van groot belang dat de leiding wat meer „le vendigheid" in het slachthuis zou brengen (hilariteit.!). Spreker kwam met het voor stel dat B. en W. raadsvoordracht 17 der halve zouden terug nemen, welk voorstel door de heer Alberda werd gesteund. De heer D e W e y e r (K.V.P.) beschouw de het meer als een principekwestie, want de vraag is maar, zo merkte hij op, of de vroeger gemaakte winsten gespendeerd werden aan de hele bevolking. In geen ge val mag de groep slagers de dupe worden, aldus spreker. Tenslotte werd na hoofdelijke stemming de voordracht aangehouden. Openbare Werken lokte nog even de heer Romunde (P.v.d.A.) uit zijn tent, omdat hij vond dat er te hoog begroot was. Wethouder Langend ij k diende hem van repliek, waarna ook deze begroting werd goedgekeurd. De andere bedrijfsbe grotingen leverden geen moeilijkheden op. Gemeentebegroting. Zo geschiedde het dat reeds om vijf uur werd begonnen aan de gemeentebegroting en optimisten zagen reeds visioenen van: „We komen vandaag wel klaar". Maar helaas, men kwam wel erg bedrogen uit, want de discussies over inkomsten en uit gaven bleken kleine stapjes te zijn op een lange weg. Extra steun aan reddingswerk. De heer Scheringa (C.P.N.) vroeg om de subsidie aan de N.Z.R.M. te verho gen van 25 tot 100. Dit voorstel vond bijval van partijgenoot OVERHEMDEN OVERHEMDEN ook in trubenijs 3ft. de Jiminq. KENNEMERLAAN ?A (Adv.) Swarts, omdat, zo zei hij, het een indirecte manier is om de strandreddingboot „dokter Büller" zo spoedig mogelijk in Wijk aan Zee in gebruik te kunnen stellen. De heer Van Doorn (K.V.P.) was het hiermee niet eens, omdat de reddingmaat schappij het niet had gevraagd, maar na stemming werd het voorstel toch aangeno men met 119 stemmen. Inmiddels was het zes uur geworden en sloot burgemeester mr. J. H. Scholtens de middagzitting. Pro en contra geneeskundige dienst. Te half acht begon men met nieuwe moed. Eerste punt van discussie was de volks gezondheid. De heer Boer (P.v.d.A.) was benieuwd naar het prae-advies van de G. G.D. dat al in 1946 was toegezegd. Wethouder Passchier zeide dat de tijd voor oprichting van een gemeentelijke geneeskundige dienst nog niet rijp was. Hij kon niet inzien dat deze zaak urgent was, want er zijn andere goed functionerende diensten. Ook het verzoek van de heer Meyer (C.P.N.) om de gehele bevolking te laten doorlichten stuitte volgens hem af op de financiële bezwaren. De heren Swarts (C.P.N.) en Ro munde (P.v.d.A.) waren het niet met de wethouder eens, want voorkomen is nog steeds beter dan genezen, zeker ten opzichte van de tuberculose volgens hen. Burgemeester mr. H. J. J. Scholtens sloot zich bij de redenering van de wet houder aan omdat men „niet te ver sprin gen kan." Een voorstel van de heren Swarts, Meyer en Boon (K.V.P.) om de subsidie van de gezinshulp te verhoogen met 1000 werd na toelichting van de heer Meyer en repliek van de heer Romunde, die een beroep wil de doen op de bevolking om de gezinshulp particulier te steunen, door wethouder Passchier uit naam van B. en W. be antwoord en teruggenomen. Ziekenhuis. De heer Romiinde vroeg of er in het opbouwplan plaats was gereserveerd voor een gemeente-ziekenhuis, waarvoor reeds maanden geleden prae-advies was beloofd. Ook dit stuitte bij wethouder Pas schier af op financiële bezwaren en een Rode Kruisziekenhuis plus een gemeente lijke instelling leek spreker zeer onecono misch. Spreker betwijfelde of het departe ment van Sociale Zaken uiteindelijk wel toestemming zou geven. Volkshuisvesting. Volkshuisvesting had de speciale aan dacht van de heren Swarts en Romun- d e. De eerste verzocht het opknappen van de huizen in St. Agathadorp en aan de Wijkermeerweg, hetgeen werd toegezegd. De heer Romunde merkte op dat er slechts een summier overzicht is gegeven van de woningbouw tegenover de woning behoefte. In de eerstvolgende jaren zullen de gemeentebesturen moeten kunnen be schikken over de nodige cijfers ten dienste van het centraal gezag om aan de hand daarvan de werkelijke woningbehoefte te kunnen vaststellen. Spreker wilde hiervoor binnen afzienbare tijd een telling houden om zodoende een statistiek te kunnen aan leggen. Wethouder Heeremans antwoordde, dat alle gegevens bekend zijn volgens de methode „Halle", die ook in Amsterdam wordt gebruikt. Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf heden fm Woensdag 2 Maart brengen wij: Het Recht op geluk Vooraf Miss Polly 14 Jaar. Nederland Film Ingevolge artikel 31 der Kieswet wor den voor de verkiezing van de leden van de Gemeenteraad de gemeenten van meer dan 20.000 zielen verdeeld in drie kies kringen. Deze verdeling geschiedt door Gedeputeerde Staten na de raad gehoord te hebben. Bij de in 1946 gehouden verkiezing van de leden van de gemeenteraad heeft voor Beverwijk geen verdeling in kieskkringen plaats gehad. Voor de in 1949 te houden verkiezing is ten aanzien van de verdeling der ge meenten in kieskringen een bijzondere regeling getroffen. Indien door de raad geen afzonderlijk besluit wordt genomen, vindt op de gewone wijze de verdeling der gemeente in drie kieskringen plaats. De raad kan evenwel onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten besluiten deze verdeling op te heffen of niet tot stand te doen komen, dan wel de gemeente in twee kieskringen te verdelen. Beverwijk was tot heden nog niet in kieskringen verdeeld. Zulk een verdeling heeft tot gevolg, dat op een lijst, wanneer de gemeente in drie kieskringen is ver deeld, ten hoogste vijf candidaten meer dan een derde van het aantal te vervullen plaatsen, mogen worden geplaatst. Bij verdeling in twee kieskringen mogen op één lijst 5 candidaten meer dan de helft van het aantal te vervullen plaatsen wor den geplaatst. Wanneer geen verdeling in krieskringen plaats heeft mogen op één lijst Voor naar KENNEMERLAAN 32 - TEL. 4331 De heer Swarts zeide dat elke woon ruimte moet en kan worden benut. De heer Romunde vond dat de keuze van de huidige directeur van het huisves tingsbureau niet juist is geweest, omdat hij niet tactisch optreedt. Hierdoor is het een dood lichaam geworden en worden de eigenlijke zaken op het raadhuis behandeld. Men kan geen twee kapiteins op een schip hebben, dit wordt merkbaar bij de zoge naamde clandestiene bewoning. De heer Boon wilde blijvende activiteit betreffende het opsporen van woonruimte voor dubbele bewoning en achtte het de morele plicht van de gemeente Velsen om woonruimte beschikbaar te stellen voor de uit Velsen-Noord afkomstige artsen, om daardoor vestiging van een nieuwe arts in Beverwijk mogelijk te maken. Wethouder Passchier maakte be kend dat in het afgelopen jaar 103 ruilin gen hebben plaats gehad. Aam vrijwillige inwoningen zijn er 76 tot stand gekomen en 173 gezinnen zijn aan een woning geholpen. Het probleem is wel ernstig, maar Velsen heeft 63 gezinnen overgenomen, zodat er weer meer ruimte vrij kwam voor de eigen bevolking. Spreker houdt het oog gericht op de toekomst, wanneer 295 woningen zullen zijn gebouwd, waarvan 190 aan Beverwijk komen. Wethouder Langend ij k merkte op dat het toegewezen volume toereikend is voor 140 woningen, wat kan worden aan gevuld in Augustus met 83, waarvan reeds 10 woningen zijn aanbesteed en binnen een maand nog 63 aan de Galgenweg-worden aanbesteed. In Wijk aan Zee komen 6 duplex-woningen. Daarnaast wil de raad de particuliere bouw stimuleren. Er zijn reeds, aanvragen voor 20 woningen. Be strating en verbetering van wegen had de volledige aandacht van de raad en de heren vermeiden zich lange tijd in fantasiën en luchtkastelen omtrent verwijdering van modderpoelen en begrinting in alle delen der gemeente. Op een voorstel van B. en W. om de schoolgelden te verlagen door andere per centageheffing gaf de heer Van Doorn als zijn mening te kennen dat hiermede een langgekoesterde wens van de K.V.P. in vervulling gaat en hierin allerminst een verkiezingsstunt mag worden gezien. De heer Romunde deelde mede dat bij verschillende bevolkingsgroepen de wens bestaat de jeugd die de school ver laat psychotechnisch te laten testen en kwam met een voorstel in die richting. Dit voorstel werd aangehouden tot Vrij dagavond half acht wanneer de zitting wordt hervat. niet meer dan 20 candidaten worden ge plaatst. Indien een gemeente van meer dan 20.000 zielen niet in kieskringen wordt vprdeeld, dan kan een lijst, welke is in gediend met het hoogst toelaatbaar aantal candidaten (in dit geval 20), bij de ver kiezing van leden van de gemeenteraad met een andere lijst worden verbonden, indien eerstgenoemde lijst door ten minste 10 leden van de gemeenteraad voor een voorkeurnummer wordt aanbevolen en de andere lijst niet. Deze nieuwe bepaling is bij de wet van 16 Februari j.l. aan de Kieswet toegevoegd, teneinde de partijen in de gemeenteraden, die over 10 of meer zetels beschikken in de gelegenheid te stellen een tweede lijst van candidaten in te dienen, welke in dit speciale geval met de eerste lijst kan worden verbonden. Het komt B. en W. voor, dat er voor zulke gemeenten geon redenen aanwezig zijn om ten aanzien van de verkiezing van de leden van de gemeenteraad Beverwijk te doen verdelen in drie kieskringen of gebruik te maken van de bevoegdheid om twee kieskringen in te stellen. Indeling in kieskringen geeft aanleiding tot allerlei administratieve beslommeringen, waarte genover geen enkel voordeel is aan te wijzen. Immers, zo zegt het college, sedert de wijziging der Kieswet kunnen de par tijen in de raad, die over tenminste 10 zetels beschikken twee candidatenlijsten indienen met elk maximaal 20 candidaten en de overige partijen kunnen elk een candidatenlijst met eveneens maximaal 20 candidaten indienen. Dit aantal wordt, ge zien de partijverhoudingen in Beverwijk, ruimschoots voldoende geacht. „Farrebique" De film „Farebique" die gemaakt werd door George Rougier, kwam Donderdag avond onder auspiciën van Hoogovenstaten op het witte doek van het Luxor Theater in Beverwijk. Het zal voor de organisatoren prettig zijn geweest te merken dat ook deze maal bij het vertonen van een cultureel film werk de belangstelling zo groot was. De film zelf is zeer boeiend hoewel zij een rust en een eenvoud ademt, die hoogst weldadig aandoen. Ze speelt op de boerderij „Farrebique" in Zuid Frankrijk aan de voet van de Pyreneeën en geeft de vier seizoenen weer, waarvan vooral de boer zeer afhankelijk is. Door een speciale tech niek heeft de maker de wekenlange groei- duur van de natuur teruggebracht tot enkele seconden. Ook het weergeven der gedachtenwereld van de hoofdpersonen dwingt respect af. Het openingswoord werd gesproken door de heer J. Smit, die nadat hij een toe lichting op dit belangrijke filmwerk ge geven had, mededeelde dat deze film de laatste is welke in dit winterseizoen door Hoogovenstaten vertoond wordt. THALIA (het theater met de beste films) Vertoont Vrijdag 25 Febr. 8 uur, Za. terdag 26 en Zondag 27 Febr. 7 en 9 r uur a Ronald Colman - Mariene Dietrich in het kleurrijke verhaal KISMET in TECHNICOLOR! BAGDAD, de betoverde stad van een duizend jaar geleden, herleeft in een schitterende film vol avontuur en ro mantiek. Metro Goldwijn Mayer film. Toegane 18 Ian. Maandag 28 Febr., Dinsdag Woensdag 2 Maart 8 uur DE WITTE HEL met Robert Newton en Herbert Lom Welk wanhopig plan bracht 7 mensen tezamen in een eenzame Alpenhut in een strijd op leven en dood? Eaglelion film.Toegang 18 jaar. Zondag 27 Febr. aanvang 3 uur speeïate kindermatinée met de Arthur Rant JEUGDFILM anK Dusty Bates ontmaskert de smokkelaars (2e deel) (Adv.) Het duo Klesser—Heine club kampioen van „Sans Atout" Bij de Woensdagavond gespeelde laatste en vijfde ronde om het clubkampioen, schap van de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" zijn de heren Klesser en Heinë erin geslaagd voor de eerste maal het club- kampioenschap te behalen. Het is een span- nende strijd geweest, doch de voorsprong op nummer twee bedroeg elf punten. De eindstand luidt: 1. de heren KlesseHeine 185% mp,; 2, heren Van Groningen Jr.v. d. Wal 1741^. 3. heren BosBerlee 171 mp.; 4. ge.' broeders De Boer 161% mp.; 5, heren KrabTabak 151 Va mp.; 6 heren Spruit— Bakker 151 mp.; 7. heren Geldermans- Kleine 140 mp.; 8. heren Van Dam—Stip- hout 1241/a mp. Verder vonden nog enkele wedstrijden plaats voor het afdelingskampioenschap, De voornaamste uitslagen luidden: Groep III: 1. heren Van Balen—Bakker 43 mp.; 2. heren Van EssenTand 35'/2 mp.; 3. mevrouw Braamheer Meyer 31 mp.; 4. heren NijmanZoontjes 30% mp. Groep IV: 1 heren Boom—Blom" 37^ mp.; 2. gebroeders Hoogeboom 37% mp.;3. heren TabakHoogeboom 33%mp.; 4. he ren GrootHilberts 33 mp. Groep V: heer en mevrouw Thomas 41 mp.; 2. heer en mevrouw Striemer 38 mp.; 3. heren NijmanKoomen 35 mp.; 4, dé dames SchaafsmaHamel 31% mp. PERSONALIA Door de minister van Landbouw is de heer C. F. Seignette uit Beverwijk aange zocht als plaatsvervangend lid zitting te willen nemen in de Raad van Beroep voor de Bloembollen-uitvoer. Voetbal overzicht Terrasvogels en I.E'.V. moeteri zich op maken respectievelijk hun derde en vierde klasseschap te verdedigen Stormvogels, Velsen en Kennemers verkeren echter nog in het onzekere. Daar Zondag de compe titie voor deze clubs stilstaat, zullen ze nog enige tijd in het onzekere blijven verkeren. Hoe staan nu de kansen van deze drie clubs om nog aan het spelen van degradatie wedstrijden te ontkomen? Stormvogels staat er het gunstigst voor. Sparta met. zijn elf punten uit 19 wedstrijden kan Storm vogels met 14 punten niet meer inhalen. Alleen voor de Volewijckers, die het tot 17 punten kunnen brengen en voor 't Gooi, dat maximum 15 punten kan behalen, moe- te de IJmuidenaren nog oppassen. Nu wil het toeval, dat de Vogels juist tegen deze twee clubs moet spelen. Uit bovenstaande volgt nu, dat, wanneer de blauw-witten het tegen 't Gooi maar tot een gelijk spel bren gen, de zaak voor hen reeds in kannen en kruiken is. Wanneer we dan voorts nog wijzen op het feit dat er voor de IJmuide naren ook nog één of twee punten zitten in de ontmoeting tegen Volewijckers en de kans niet gering is, dat 't Gooi tegen A.D.O. één of twee punten verspeelt, dan blijkt hieruit afdoende, dat Stormvogels een mooie kans maakt om de dans nog te ont springen. Velsen met 17 punten uit 19 wedstrijden heeft met Scheveningen, dat 14 punten in 19 wedstrijden bijeen gaarde, afgerekend, maar moet met R.F.C., Fortuna en D.C.V., die het respectievelijk nog tot 20, 20 en 23 punten kunnen brengen, nog terdege reke ning houden. De wedstrijd, welke de Velse- naren nog rest, is de ontmoeting tegen R.C.H., die in Heemstede gespeeld moet worden. De kans, dat deze ontmoeting Vel sen geen winstpunten zal opleveren, is vrij groot en in dat geval rekenen we er op, FEUILLETON DOOR DAVID GARTH li) Postzegels, diamanten en chique vrou wen. Roger Norroy waardeerde ze alle drie. Postgels, diamanten enPlotse ling ging hij rechtop zitten. „Hmmm,' zei hij nadenkend. HOOFDSTUK V. Nadat Jock Pemberlain zijn laatste klas voor die dag had laten gaan, bleef hij met zijn vingers op het tafelblad tfommelen, nadenkend aan zijn lessenaar zitten. Bill Armstrong die les gaf in de wiskunde, stak zijn hoofd binnen de deur en begroette hem vrolijk. „Gaan we golf spelen, Jock?" „Vandaag niet", zei Jock. „Er is iets wat ik moet afdoen. Zou je me je wagen willen lenen?" „Natuurlijk", zei Bill. „Ga je naar je hut?" „Wel", zei Jock een beetje voorzichtig, „ja „Mooi. Dan ga ik mee. Ben in geen maand daar geweest". „Op een andere keer, Bill. Zie je „Oh", zei Bill, „eenzaamheid, hè? Wat is er aan de handheb je daar een vrouw?" Jock voelde zich rood worden achter zijn oren. „Dat", wist hij uit te brengen, „is eh amusant". „Is het niet?" zei Bill grinnikend. „Wel, 1 ik zie je nog wel. Tot ziens, oude jongen". Jock reed eerst naar de stad, waar hij een voorraad kruidenierswaren insloeg en een blik petroleum. Na enig overleg kocht hij ook een exemplaar van „Gloeiende Romantiek" en voelde zichzelf een beetje verlegen er mee. Aldus uitgerust verscheen hij bij de hut. Hij vond het meisje in de Morrisstoel zit tend met slierten sigarettenrook om haar hoofd. Tot zijn verbazing was zij verdiept in zijn getypt manuscript. Zij moest zich dan toch zeker wel erg verveeld hebben. „Ha"„ zei zij onmiddellijk, „ik ben blij u te zien'. „Ben je volkomen op je gemak geweest?" „Oh, ja, ik ben zeker op mijn gemak geweest, mr. Pemberlain. Behalve dat ik vannacht niet slapen kon en toen ben ik dit begonnen te lezen voor ik helemaal gek werd. Nou, nou u heeft een hele voor raad meegebracht. Dat is erg vriendelijk van u". „Eenvoudige kost", zei Jock. Hij ging op een kam peerstoeltje zitten en keek haar eens onderzoekend aan. Hij was bijna vergeten, hoe zij er uit zag. Nu zag hij, dat zij werkelijk niet on knap was, ofschoon heur haar zo geblon deerd was, dat het op een kilometer af stand naar de peroxidefles wees en dan droeg zij ook nog die verschrikkelijke lange valse wimpers. Haar mond was met lipstick tot een Cupido-boog getekend, maar de lijnen van haar hals en kin waren gracieus en stevig. Zijn strakke blikken joegen haar even het bloed naar het hoofd. „Is er iets, mr. Pemberlain?" „Ik zit er over te denken, hoe we ver der moeten handelen, Constance. Dit hutje is goed voor een tijdelijk verblijf, maar nauwelijks voor een onbepaalde tijd. We moeten zien je op de een of andere manier in het stadsleven in te voegen. Heb je er enig idee van hoe lang het nodig voor je zal zijn om die Fishbalm te ontlopen". Dat wist Constance Dawson niet. Maar voor zover het haar betrof, zo lang moge lijk, verzekerde zij hartstochtelijk. „U heeft er recht op, om iets van mij af te weten", zei zij plotseling. „U helpt tenslotte iemand, die in cabarets en dans tenten gewerkt heeft. Jock onderbrak haar haastig, voor zij ook misschien nog een moordenares zou blijken te zijn. „Dat doet er nu minder toe," zei hij haastig. „Die bijzonderheden kunnen we wel terzijde laten". Toen glimlachte hij even tegen haar. „Ik apprecieer natuurlijk je openhartigheid, Constance. Je wenst niets te dissimuleren. Dat is een bewonde renswaardige eigenschap". „U bedoelt", zei het meisje een beetje onzeker, „dat u niets van mij wenst ie weten?" „Het zou nergens toe dienen", gaf Jock ernstig ten antwoord Hij dacht even na, en keek haar nog eens aan. „Wat kun je eigen lijk doen?" „Ik kan dansen. Ik ben een prima dan seres. Ballroom, tap, alles, wat u maar wilt". „Kun je nog iets anders doen?" „Wel, ikZij zweeg en trachtte na te denken. „Nou", zei ze eindelijk, „ik ge loof het niet". „Kun je naaien?" „Naaien? Wel, ik kan een ladder in een kous maken of zo iets". Jock trachtte zich nog enige andere vrouwelijke bezigheden voor de geest te halen, behalve dan een zorgzaam moeder schap en kwam tot de ontdekking dat zijn ideeën op dat punt nogal vaag waren. „Ik denk, dat dansen van niet veel nut zal zijn, hè?" vroeg zij somber. „Integendeel", zei Jock. „Alles wat je goed doet, heeft zijn juiste plaats. Je hebt een talent voor dansen. Ieder talent is een rechtstreekse aanwinst. Je bent nog lang niet failliet, Constance". Hij keek even op zijn polshorloge en stond op. „Ik zal je niet weer kunnen bezoeken voor Maandag of Dinsdag in verband met de vergaderingen van het week-end. Te gen die tijd hoop ik iets voor je uitgedacht te hebben. Adieu Constance". „Tot ziens, mr. Pemberlain". Zij stond in de deuropening en zag hem snel het pad door de bosjes maagdepalm aflopen, tot zijn magere lange gestalte ge heel verdween. Een ogenblik liet zij haar waftg tegen de deurpost rusten en keek hem met verwonderde blikken na. Hij praatte als een paar dictionnaires en toch was hij bereid het zonder verdere vragen voor haar op te nemen. Dat was wat nieuws voor Connie Dawson. Zij had wel eens van dergelijke lui gehoord, maar zij had ook wel eens van Sinterklaas ge hoord en beiden waren tot dusver voor haar nog maar legendarische figuren ge weest. Brenton-School kwam in massa opzetten bij de inwijding van de Carsden Herinne- rings Bibliotheek. Drie honderd jongens groepeerden zich op het brede groene gras-, veld voor het nieuwe stenen gebouw met zijn ouderwetse colonnades. Dicht bij de ingang waren belangrijke oud-leerlingen, bezoekers, oudere leden van de faculteit en verschillende leden van de Raad van Beheer in jacquet en' streepjespantalon op stoelen gezeten. (Wordt vervolgd). dat' de geelblauwen op zijn minst beslis singswedstrijden'moeten spelen. "We ver wachten zeker voor Fortuna nog één of meer winstpunten uit de ontmoetingen tegen D.C.V. en Coal, voor D.C.V. uit de ontmoetingen tegen R.F.C., Emma, Coal (thuis) en Fortuna (uit) en voor R.F.C.ui! die tegen Scheveningen en D.C.V. (uit). Kennemers kon het Zondag .niet tot één winstpunt tegen O.S.V. brengen, want dan waren zij zo goed als veilig geweest. In deza afdeling is S.D.W. reeds voor het spelen van degradatie-wedstrijden aangewezen. Om de andere plaats in de degradatiecompeti tie gaat het tussen Kennemers en O.S.V, Ongetwijfeld hebben de Beverwijkers de beste kansen om te ontsnappen, want zij kunnen het door van T.O.G. (uit) en Ra- piditas (thuis) te winnen tot 17 punten brengen, terwijl O.S.V. door de uitwedstrijd tegen Hercules te winnen, hoogstens 15 punten kan behalen. Vooral op de thuis wedstrijd tegen Rapid!tas hebben we vee! hoop, immers in Weesp wonnen de rood zwarten destijds met 4—0. TELEFOON 4979 'T KAASHUIS voor FIJNE KAAS KENNEMERLAAN 100 (Adv,) Klaverjasnieuws Hieronder volgen de uitslagen van enlgt gespeelde klaverjaswedstrijden: Vrienden» kring (Beverwijk) 24065 punten, 10 mar sen, 8 gewonnen. Verliespunten 1070; Vriendenkring (Landsmeer) 25135 punten, 8 marsen, 10 gewonnen. Winstpunten 1070. Vriendenkring won van de klaverjasclub „De Klok" uit Amsterdam. De stand te deze wedstrijd luidt: Vriendenkring 27113 punten, 10 marsen, 14 gewonnen. Winst punten 5162. De Klok: 10 marsen, 1 gewon nen. Verliespunten 5162. Vriendenkring verloor verder van de klaverjasclub „Halt- weg" uit Heemskerk. De stand luidt: Vrien denkring 24662 punten. 17 marsen, 8 ge wonnen. Verliespunten 196. Halfweg 24858 punten, 15 marsen, 10 ge wonnen. Winstpunten 196. Uitslagen H.O.S.C. De uitslagen van de Woensdagavond mn;. Statenhuis aan de Velserweg gespeelde wed strijden voor het clubkampioenschap van a Hoogovenschaakclub luidden: r Afd. 1: W. Steeman—B. Wulms L. de Haas—P Zwart 1—0; P. Zwart-W; Spijker 0—1; M. P. Suiker-B. Wulms M- G. PaardekooperP. A. Veldheer 1—u. SteemanJ. Beentjes 01; A. Slings A. de Buur afgebr. Nog meer médailles voor Winterflota Voor de bloemententoonstelling „Wint flora" heeft de Coöperatieve Tuindersver eniging „Kennemerland" en de bloemo lenveiling Beverwijk gouden medailles schikbaar gesteld. OPGEHEVEN EN VERNIEUWD De speeltuinvereniging „CreutzbergJaan en omstreken" is opgeheven. De we tuigen worden naar de nieuwe speelt achter het Moensplein gebracht. DE HEER TH. A. C. SCHRAM LAAGSTE INSCHRIJVER Door Publieke Werken te Amsterdam werd de aanbesteding gehouden voor herstellen van walmuren onder en do water met bijbehorende werken. De laagste inschrijver was de heer A. C. Schram uit Beverwijk.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 6