IJmuider Courant Haarlems Dagblad Bezielende redevoeringen op Bet Brusselse beursplein Mr. Van Klef fens verduidelijkt het regeringscommuniqué over Indonesië Nieuwe dramatische „bekentenissen" in dominees-proces te Sofia Gearresteerde Franse communisten thans onder militaire jurisdictie 53c Jaargang No. 19180 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm 5437, Tel. Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp - Haarlem Gr. Houtst.93 Telel. 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kemiemer editie van Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom ai <©pratjte Itarlmwf* icntant (Jnno 16^6) Maandag 28 Februari 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Europese eenheid Communisten trachtten betoging in de war te sturen Achtduizend mensen hadden zich Zon dagmiddag verzameld voor het beursge bouw te Brussel om te luisteren naar de redevoeringen die Winston Churchill, c ak en enkele andere vooraanstaande uersoonlijkheden der Europese Beweging op het bordes van dit gebouw zouden uit- SPDe communistische aanhangers, die had den aangekondigd dat zij een tegendemon- stratie zouden organiseren, hebben woord gehouden en de eerste spreker, de Franse Ld-minister Teitgen, was nauwelijk aan het woord of de vlugschriften vlogen aan jjle kanten over het plein heen, terwijl communistische spreekkoren opklonken. De politie had de handen vol en tijdens de spreekbeurten werden ettelijke honder den communisten uit het publiek opgevist ea gevankelijk weggevoerd. De interrup ties en het gejoel uit het publiek duurden tijdens het gehele verloop van de manifes tatie voort en toen Spaak als laatste spre ker zijn rede had uitgesproken hieven de communisten de Internationale aan, die echter direct werd overstemd door de klanken van het militaire muziekcorps dat beneden aan het bordes was opgesteld. Winston Churchill zei in zijn toespraak, dat „de ene helft van Europa thans in gevangenschap leeft en de andere helft op lljji hoede is. Het is gerechtvaardigd, dat deze laatste voorzorgsmaatregelen neemt". De organisatie voor Europese eenheid zal „voorspoed en vrijheid voor alle burgers, vooraanstaande zowel als eenvoudige, brengen", zo zei hij. Churchill zei, dat de beweging voor een Verenigd Europa het enige middel is om een nieuwe oorlog erger dan de vorige - te voorkomen. Ook de Nederlandse gedelegeerde, prof. ör. Brugmans heeft het woord gevoerd. Prof. Brugmans, die zijn rede in het Ne derlands uitsprak, herinnerde aan de dag ia bevrijding. „Die bevrijding, die wij te danken heb- kn aan Winston Churchill, de man, die it communisten thans menen te moeten hor,en en uitfluiten. Wij willen hier echter vrij uitspreken, dat indien wij onze vrij heid hebben verdedigd, het niet is om deze weer prijs te geven". De Belgische premier Spaak legde er de Ittdnik op dat de landen, die deel uitma len van de Europese beweging, vredelie vende landen zijn die willen verhinderen del de wereld een nieuwe oorlog zal ken nen, „Waarom is een minderheid naar hier /wonen om tegen een man te demonstre ren, die gedurende vijf jaren de democratie beeft verdedigd en ons het enthousiasme en de moed heeft gegeven in dagen van tepspoed de strijd voor de vrijheid voort te zetten." Zich tot de communistische manifestanten Tendend, riep Spaak uit: „Op het ogenblik dr. Duitsland met Rusland samen ging, tesseerde u de oorlog niet, omdat het ten maar tegen de kapitalisten ging. Wij rj-n dit verbond tussen Duitsland en de Scwjet-Unie op een ogenblik, dat de demo- nticêa om haar vrijheid vochten, echter Kt licht vergeten". Onder donderend applaus verklaarde Spuk verder: „Vooral zullen wij niet ver film de dolkstoot, die de Sovjet-Unie Polen toebracht en de overweldiging van ie randstaten". Tenslotte zeMe Spaak: „Deze massa bijeenkomst is een symbooL Temidden ran een meerderheid van goedwillende burgers staat een kleine groep opruiers. Here groep is echter te miniem, om ons te kunnen tegenhouden op de ingesla- jen weg naar een verenigd Europa, vandaag zijn wij met duizenden, mor- ten zullen wij met millioenen zijn." ^2 de zijde der Brusselse politie werd 'women, dat tijdens de demonstraties "Koebeurs 60 personen in hechtenis zijn Bttnen, die echter na afloop van de bij— JSkoaist allen wederom op vrije voeten ■Wen gesteld. Europees Hof. k internationale raad heeft op een ple- vergadering besloten de Europese fenngen de vorming van een hof voor de n van de mens voor te stellen. Het chill, is met algemene stemmen tot voor zitter van het internationale uitvoerend comité der Europese Beweging gekozen. Naar Zondagmiddag tijdens een perscon ferentie in Brussel werd medegedeeld heb ben de regeringen van tien landen defini tief besloten te zullen deelnemen aan de vorming van een Europese assemblée. Deze landen zijn Engeland, Frankrijk, Nederland, België, Luxemburg, Ierland, Italië, Zweden, Denemarken en Noorwegen. Winston Churchill tijdens zijn toespraak tot de congressisten bij de opening van de bij eenkomst der Europese Eenheidsbeweging te Brussel. Vooraan links (met bril) de Belgische premier Paul Henri Spaak. Verzoek van Oostenrijkse socialistische partij De uitvoerende raad van de Oostenrijkse socialistische partij heeft tot de bezettende mogendheden het verzoek gericht, de be- zettingskosten zelf te betalen, indien zij de bezetting van Oostenrijk willen voortzet ten. Reeds in 1946 verzocht de socialisti sche partij de geallieerden hun eïgqn on kosten te betalen, indien zij Oostenrijk be zet willen houden. Het verzoek wordt gedaan, nu in het Oostenrijkse parlement een wetsont werp is ingediend betreffende de belasting voor de bezettingskosten. Het verzoek geldt waarschijnlijk niet voor de Amerikanen die reeds al hün be zettingskosten zelf voldoen. Zes doden bij vliegramp in Frankrijk Een vliegtuig, met zes personen aan boord, is tussen Nantes en Bordeaux ten gevolge van een ontploffing aan boord ver ongelukt. Alle inzittenden waaronder zich drie kinderen bevonden zijn om het leven gekomen. Lr. r?PP°rt van de speciale juri- 7j0 c°rnmissie werd goedgekeurd. j;r3™ stelt voor, dat het hof uit negen en heeft besloten een per kte juridische sectie in het leven te Sm0111 een op te stellen van men- kfgd moeien worden gewaar- ,i«el van de raad zal worden jlji j aan raa<3 van Europa, die de I ki,V3n ke* Pa°t van Brussel be— Is te vormen zo spoedig als J58» kort onderhoud, dat de cor- 'i'\t v. Van A.N.P. met de voorzit- feïÜ! l uitvoerende comité van de ^beweging, Duncan Sandys, had, 'ïÜ'rL <*eze dat de Europese Assem- ^;*°r het einde van dit jaar ge- htoon'1 worden- „De idee van een fe'm n'e"> 20 zeide hij verder, „zal 5taeer dan tot nu toe door het volk .ga moeten worden en hiertoe zal gemaakt met een grootse 'ferhmjx' voorzitter van het Franse i,Force Ouvrière" is op een hi»: ,benoemd tot voorzitter van raad der Europese Be- schoonzoon van Chur- Nederland is bereid de V.S.I. terzijde te staan op verzoek "dse kapelaan gearres- 'n d* Sovjet-zone b:-vf!SChe geheime politie heeft in de ne van Duitsland, te Warne- ï^J\en Nederlandse kapelaan ge- ^••-thnv ,aldus een mededeling van 2egsman te Berlijn. Voor e Wer<3 geen reden opgegeven. „Duivelse dwangmiddelen", meent Amerikaans predikant Dominee Yanko Ivanof, een van de 15 evangelische geestelijken, die te Sofia terechtstaan, heeft het hof Zaterdag mede gedeeld, dat hij 2 millioen leva van de Amerikaanse geheime dienst had ontvan gen voor inlichtingen, die hij en de andere beklaagden hadden ingewonnen. Ds. Ivanof is de opper-supervisor van ile Methodistische kerk in Bulgarije. Rustig en duidelijk vertelde hij van verschillende bij eenkomsten met, naar hij zeide, vertegen woordigers van de Amerikaanse geheime dienst en met Nikolai Petkof, voormalig leider van de Bulgaarse boerenpartij, die twee jaar geleden werd terechtgesteld. De twee millioen leva die hij zeide te heb ben ontvangen, zouden afkomstig geweest zijn van de vertegenwoordiger te Sofia van de Amerikaanse filmmaatschappij Metro- Goldwyn-Mayer. Ivanof verklaarde dat zijn houding ten opzichte van het communisme nu „geheel veranderd" was. Hij vroeg geen clementie, doch zeide te hopen, dat hij een straf zou ontvangen, die het voor hem mogelijk zou maken te bewijzen, dat hij inderdaad tot inkeer was gekomen. „Ik wees het communisme af zonder zelfs te "pogen het te begrijpen", aldus dominee Ivanof, maar nu schaam ik mij diep op hulp van vreemde mogendheden te hebben gehoopt. „Op 21 Juli 1948 werd is gearresteerd zo zeide hij, „ik verwachtte toen vijandig heid, haat en minachting van de commu nisten, doch ondervond, dat him houding geheel anders was." „Mijn beschuldigers wilden mij niet ver morzelen, doch mij helpen." „Ook ontdekte ik, dat zij mensen waren, die bereid zijn tot zelfopoffering voor de staat en voor hun zaak en dat velen van hen zeer lange uren werkten." „Door deze ervaringen raakte ik ten slotte overtuigd, dat ik niet bang behoefde te zijn, en dat de communisten in werkelijkheid niet alleen de religieuze, doch ook de andere vrijheid wilden handhaven en ik hoopte, dat ik de gelegenheid zou krijgen om het communisme te leren kennen en voor het welzijn van mijn land te werken." Ds. Ziapkof's bekentenis Ivanof betrok in zijn bekentenis bijna alle andere beschuldigden, in het bijzonder de voornaamste beklaagde Ziapkof, die i hem in de beklaagdenbank plaats nam. Ziapkof verklaarde op alle punten schul dig te zijn. Hij zeide eerst een spion voor de Britten en daarna voor de Amerikanen geworden te zijn. Engeland was zijn tweede vaderland geworden nadat hij er zijn op leiding had genoten en theologie afgestu deerd had. In 1932 had hij er dan ook niets op tegen, toen Floyd Black, deken van het Amerikaanse college in Bulgarije, hem in lichtingen had verzocht over de arbeiders beweging en de communistische activiteit in Bulgarije. Tijdens de oorlog was? het voor hem, Ziapkof, gemakkelijk geweest inlichtingen voor de Amerikanen te be machtigen, „omdat er in zijn huis Duitse officieren kwamen van wie hij inlichtingen van waarde" voor professor Black ontving. In October 1944 werd hij door een zekere Burt Andrews van de Britse missie bezocht, die hem vroeg of hij bereid was te spion neren voor Engeland.. Hierop barstte Ziapkof in tranen uit en zeide toegestemd te hebben omdat hij dank baar jegens Engeland en Amerika was. De beschuldigde zeide vele inlichtingen van predikant Naoemof, een zijner mede- beklaagden, ontvangen te hebben. Ziapkof barstte wederom in tranen uit toen hij zeide: „Zo geraakte ik in een las tige situatie, omdat ik ook voor Amerika werkte en mijn loyaliteit verdeelde tussen twee landen." Ziapkof besloot zijn bekentenis met een dramatische verklaring, waarin hij zich zelf „de verloren zoon, die naar zijn volk terugkeert" noemde. Zijn stem klonk ver schillende malen onvast en herhaaldelijk brak hij in tranen uit. Hij en zijn medebe schuldigden waren pionnen van het Ame rikaanse kapitalisme. Op 4 November was hij gearresteerd en dat betekende het einde van zijn „carrière als spion". Na de bevrijding waren wij allen bevreesd voor het communisme. De communisten gedroegen zich echter geheel correct. „Kameraden rechters, wat zult gij met mij doen? Zult gij een nieuw mens uit mij maken? Een hoopje stof zou niemand van nut kunnen zijn, doch een nieuw mens zou nuttig voor ons land en ons volk zijn", aldus besloot Ziapkof met trillende stem. De zitting werd daarna tot vandaag ver- NEW YORK, (Aneta). Mr. Van Klef- fens heeft voor de pers de volgende ver klaring afgelegd: „De betekenis van de passage in het Ne derlandse communiqué betreffende overleg met de republikeinse leiders over het vast stellen van hun verblijfplaats is deze: Op het ogenblik is het om militaire redenen nog niet mogelijk overal in Indoneisë te reizen en te verblijven, met als gevolg dat nog sommige beperkingen ter zake reizen en verblijf nodig zijn, beperkingen die voor iedereen gelden en ook voor de repu blikeinse leiders. Het herstel van hun vol ledige vrijheid van beweging (slechts on derworpen aan beperkingen, die voor iedereen gelden) hangt er echter niet van af of zij al dan niet verkiezen aan de con ferentie deel te nemen. Niet: Graag of niet. In het communiqué wordt verklaard, dat de Nederlandse regering bereid is te zamen met de betrokken partijen alle ter conferentie gedane voorstellen op hun mé rites te beoordelen. Dit betekent dat de Nederlandse regering geen voorstel ter tafel wil brengen op basis van „graag of niet". Dit is ook van toepassing op de voorwaarden van de voorgestelde unie tus sen Nederland en de Verenigde Staten van Indonesië, voorwaarden, welke geformu leerd zullen worden in vrijwillig gemeen schappelijk overleg, zodat beide partners in de unie hun belangen in de te aan vaarden voorwaarden weerspiegeld zullen vinden. De enige beperking voor zover Neder land betreft is de inhoud van de consti- I tutie, welke (sedert de herziening van 'aatstleden herfst) de resultaten beli chaamt van voorafgegaand overleg. Er zal een federale regering gevormd worden voor geheel Indonesië, met vol doende gezag om de souvereine rechten van Nederland over te nemen. De vraag hoe deze regering zal worden samenge steld, zal door Indonesië beantwoord moe ten worden. Waar Nederland thans bereid is de sou- vereiniteit over Indonesië over te dragen op een datum, welke meer dan een heel jaar vroeger ligt dan de in de resolutie van de Veiligheidsraad genoemde datum, gaat de Nederlandse regering zelfs verder bij het tegemoetkomen aan de verlangens van het Indonesische nationalisme dan de Veiligheidsraad zelf. Het zal onvermijdelijk zijn dat Neder land, zolang het voor Indonesië verant woordelijk blijft (een kwestie van enkele maanden wanneer het huidige voorstel door de Indonesiërs wordt aanvaard) over uitgebreide bevoegdheden blijft beschik ken. Het uitoefenen van dergelijke uitge breide bevoegdheden kan altijd tot wrij ving leiden, hetgeen echter gedeeltelijk kan worden vermeden door aanvaarding van de Nederlandse voorstellen. Een definitieve datum voor de over dracht van de souvereiniteit kan niet een zijdig door de Nederlandse regering wor den vastgesteld, omdat dit ook afhangt van de wensen van andere betrokken partijen. De Nederlandse regering vertrouwt, dat de besprekingen zullen voeren tot een overeenkomst per 1 Mei aanstaande. Daar na is nog een periode van ongeveer zes weken vereist voor ratificatie van een dergelijke overeenkomst als voorzien door de Nederlandse grondwet. Voor zover de overdracht van de souvereiniteit even als dit het geval was in vele andere Azia tische landen zal plaats vinden voordat Amerikaanse reactie. De Amerikaanse Baptistische geestelijke, dr. Earl Smith uit San Francisco, die zegt een persoonlijke vriend van Naoemof, een der terecht staande predikanten in Bulgarije, te zijn, heeft verklaard, dat er „duivelse dwangmiddelen" zijn gebruikt om Naoemof een bekentenis af te dwingen. „Het wenen en de hysterische verklaring" kwamen niet overeen met de persoon van Naoemof, de man van vaste overtuiging, zoals dr. Smith hem kende. Smith is de bestuurs-secretaris van de Baptistische gemeente van de steden langs de baai van San Francisco. Argentinië in een economische impasse Argentinië's financiële positie is op het ogenblik zo ongunstig, dat geen enkele bank in de Verenigde Staten zal ingaan op een eventueel verzoek van dat land om een dollarlening, aldus wordt te New York vernomen. Naar aanleiding van berichten, dat Argentinië waarschijnlijk zal trachten een lening van 300 millioen a 500 millioen dollar van de Verenigde Staten te verkrij gen, verklaarden toonaangevende bankiers in New York, dat Argentinië's economische positie thans dollarhulp op grote schaal vereist, die buiten de mogelijkheden van het commerciële bankwezen vallen, Vol gens deze bankiers zijn er op het ogenblik voor Argentinië slechts twee mogelijk heden voor het verkrijgen van dollars uit de V. S. en wel het uitgeven van dollar- obligaties in de V. S. of een lening van de export-importbank. verkiezingen in Indonesië gehouden zijn, weet de Nederlandse regering, dat de nieuwe regering van de federale staten van Indonesië voldoende representatief behoort te zijn om Indonesië in staat te stellen de verplichtingen op zich te ne men voor nakoming van de aangegane overeenkomst. Wel: Graag of niet Waar het beslist niet de bedoeling is van de Nederlandse regering zich voorbarig van haar verantwoordelijkheid in Indo nesië te ontdoen zal zij bereid zijn de nieuwe staat gedurende een korte tijd bij te staan doch alleen wanneer daar<#n door de nieuwe staat wordt verzocht. Nederland wil in geen geval zijn bij stand aan de Verenigde Staten van Indo nesië opdringen, daar de toekomstige be trekkingen tussen Nederland en de Ver enigde Staten van Indonesië gebaseerd moeten zijn op werkelijke en vrijwillig erkende gemeenschappelijke belangen van beide partijen". Tsjechoslowakije heeft gebrek aan communisten Op een vergadering van het centrale actie comité in Tsjecho-Slowakije is bekend ge maakt, dat een politiek zal worden gevolgd om niet-communisten onder communisti sche leiding actiever in communistische aangelegenheden te betrekken. De volks partij en de nationale socialistisceh partij worden gezuiverd, opdat „betrouwbare ker nen" overblijven in de partij-organisaties, die onder communistische leiding weer worden opgebouwd. Dr. Alexej Cepicka, de communistische minister van Justitie, tevens voorzitter van het centrale actiecomité, heeft vorige week verklaard, dat er te weinig mensen zijn overgebleven „om de vele moeilijkheden er hinderpalen het hoofd te bieden." In een rapport van het centrale actie comité wordt melding gemaakt van belof ten tot samenwerking van niet-communis- tische ministers. Alois Petr, minister van Verbindingen (Volkspartij) en Emanuel Slechta, minister van Technische Opbouw (nationale socialistische partij) hebben be loofd dat hun partijleden een loyale hou ding zullen aannemen. Deze twee partijen zal weer een beperkte activiteit worden toegestaan. De leden die tonen, dat zij „van plan zijn eerlijk samen te werken" zullen in het door de communisten beheerste ad ministratieve systeem worden ingeschakeld. Staat van beleg in Perzië In alle delen van Perzië, waar militaire garnizoenen zijn gelegen, is de staat van beleg afgekondigd. Op de 21ste dezer werden voorbereidin gen voor deze maatregel getroffen, toen het kabinet de minister van Oorlog machtigde een dergelijke maatregel op het door hem geëigend geachte tijdstip af te kondigen, „indien de noodzakelijkheid daartoe zou ontstaan". DE „ORANJE" MORGEN NAAR BATAVIA Het m.s. „Oranje" zal morgen om half twee 's middags naar Indonesië vertrek ken met 950 passagiers. Het woord is aan.. Philips Brooks: Karakter wordt gedemonstreerd op grote momenten, maar gevormd op kleine. K.V.P.-raad keurt het beleid van Tweede Kamerfractie goed In de te Utrecht gehouden vergadering van de Partijraad der K.V.P. heeft de voor zitter van de Tweede Kamerfractie, prof. mr. C. P. M. Romme, onder andere de politiek ten opzichte van Indonesië bespro ken. Hij zeide dat mr. Sassen een vurig voorstander blijft, van de Linggadjati- politiek. Het doel van het. kabinet is onge wijzigd; er bestond verschil van opvatting over de internationaal te volgen gedragslijn. Wat dit verschil is heeft de regering niet medegedeeld. Herinnerend aan de Kamer debatten zeide prof. Romme dat de K.V.P.- fractie zich heeft gedistancieerd van de nieuwe gedragslijn. De fractie wil construc tief critisch blijven. De heer F. Sybesma, voorzitter van de kring Amsterdam der K.V.P. verklaarde hierna, bezwaar te hebben tegen hetgeen prof. Romme in de Kamer had gezegd. Dat Indonesië in groot gevaar verkeert was naar zijn mening niet alleen te wijten aan beleidsfouten van het vorig kabinet en van mr. Sassen. Volgens spreker had de politiële actie haar doel niet bereikt. Prof. Romme antwoordde dat te voorzien was, dat er na de operationele actie nog moeilijkheden zouden zijn. De voortduren de onrust en infiltratie Icon men echter niet laten doorgaan. De politiële actie was een strikte noodzakelijkheid. Onjuist noemde prof. Romme de bewe ring, dat het de bedoeling was met de po litiële actie de leiders van de republiek van de kaart te vegen. Het was zijns inziens een onjuiste tijd voor een requisitoir over het regerings beleid. Tenslotte stelde de voorzitter een motie voor, waarin de partijraad zijn vertrouwen uitspreekt in het door de fractie bij het Indonesisch Kamerdebat van 18 Februari gevoerde beleid. Deze motie werd met al gemene stemmen, behoudens drie onthou dingen, aanvaard. Hevige strijd in Birma De regeringstroepen, die nieuwe verster kingen hebben ontvangen, voerden dit weekeinde hevige aanvallen uit op twee door de opstandelingen in midden-Birma bezette steden. In een militair communiqué werd verklaard, dat krachtige aanvallen zijn uitgevoerd op de aan een spoorweg gelegen steden Meiktila en Thazi. Voorts wordt melding gemaakt van voortdurende gevechten te Myitnge, ten Zuiden van Mandalay, waar oprukkende troepen der opstandelingen ott staan werden gebracht. Tachtig Karens zouden zijn gedood in een botsing in de nabijheid van Maubln, dat tussen Rangoon en Bassein is gelegen. Langzaam maar zeker herstelt de pers zich in de oorlogslanden Volgens een rapport- van de Unesco her stelt de pers in de door de oorlog getroffen landen van Europa en het Verre Oosten zich langzaam maar zeker. In België zal volgens het rapport het verbruik van kran tenpapier in 1949 het vooroorlogse peil weer bereiken. In Griekenland, Nederland, Noorwegen, Polen en Joego-Slavië, zo gaat het rapport verder, hebben de bladen te kampen met een tekort aan machines Togliatti legt soortgelijke verklaring af als Thorez Ook in de Belgische Congo wil men geleidelijk de koloniale status vervangen door een grotere mate van zelfbestuur, maar daartoe moet de nog steeds vrij achterlijke neger bevolking eerst politiek, sociaal en economisch „rijp" gemaakt worden. De Belgische regering heeft daarom verschillende emancipatie-programma's ontworpen, met de uil voering waarvan men reeds geruime tijd bezig is. Hier wordt een aantal Congolese notabelen ten luchtdoop gehouden als onderdeel van hun opvoeding tot beschaafde mensen. De Franse openbare aanklager heeft de zaak tegen de vier Franse communisten, die Vrijdag gearresteerd zijn, aan de militaire jurisdictie overgedragen en hij heeft de documenten^ die op deze zaak betrekking hebben, aan de militaire gouverneur van Parijs ter hand gesteld. De vier verdachten: Bertrand Jouenne, een vliegtuigconstructeur, Pierre Juin, hoofdredacteur van 't geïllustreerde week blad „Regards", Jacques Friedland, jour nalist aan het zelfde blad, en Robert Penil- laud, directeur van het communistische weekblad „France d'Abord", zijn reeds verhoord. Van de zijde der politie wordt verklaard, dat Jouenne inlichtingen over de nationale defensie aan journalisten had verstrekt. Het bestuur van het door de communis ten geleide vakverbond C.G.T. heeft in het communistische orgaan „rHumanité" ge protesteerd tegen de anti-communistische maatregelen en voor Maandag is een ver gadering van alle Parijse afdelingsleiders van de C.G.T. bijeengeroepen. Door het departement van Binnenlandse Zaken werd verklaard, dat elf personen, die gearresteerd waren, na verhoor weer werden vrijgelaten. Het is evenwel moge lijk, dat sommigen van hen alsnog in staat van beschuldiging zullen worden gesteld. Campagne. Jacques Friedland verklaarde tijdens zijn ondervraging dat de documenten die op hem zijn gevonden, bestemd waren als documentatie voor een campagne tegen de „overschakeling" van vredesindustrie naar oorlogsindustrie, welke campagne aan de hand van instructies der communistische partij zou worden ingezet. Ondervraagd over de bronnen, waaruit hij zulke volledige inlichtingen kon putten, antwoorde Jacques Friedland dat hij in gelicht werd door technici die lid zjjn van de communistische partij en hij noemde de naam van Bertrand Jouenne, tegen wie onmiddellijk een bevel tot aanhouding werd uitgevaardigd. Tijdens zijn ondervraging verzekerde Friedland geenszins het voornemen te koesteren de vertrouwelijke documenten, diè hij in zijn bezit had, aan een vreemde mogendheid bekend te maken. Onder de documenten, die in het bezit zijn gevonden van Jacques Friedland ko men. volgens het blad „France Soir". stuk ken voor die betrekking hebben op reactie vliegtuigen en op diverse rakettoestellen. Volgens de technici van de luchtmacht die belast zijn met het nazien van Friedlands documenten, hadden deze stukken strict geheim moeten blijven. „Bewijs". Volgens radio-Moskou is in de Sovjet- Russische pers commentaar verschenen op de jongste verklaring van Thorez. De woorden van de algemene secretaris der Franse communistische partij, zo heet het in de Sovjetkranten, bewijzen, dat de Franse arbeiders aan de zijde van de Sovjet-Unie staan voor het handhaven van de vrede in de wereld. „Indien een, Sovjetleger bij de achtervol ging van eed aanvaller ons grondgebied moest binnenrukken,, dan meen ik dat het Italiaanse volk, dat geen enkele aggressie kan dulden, de klaarblijkelijke plicht zou hebben het Sovjetleger zo afdoend moge lijk te helpen en de aanvaller de les te lezen, welke hij verdient", aldus heeft de Italiaanse communistenleider Palmiro Togliatti verklaard tegenover het Italiaanse blad „Giornale della Sera", dat hem om zijn mening vroeg over de verklaring van Thorez, dat de Franse communisten niet tegen de Sovjet-Unie zouden vechten. NIEUWE DEPRESSIE IN AANTOCHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: In de avond in het Zuid-Oosten van het land nog weinig bewolking met plaatselijk lichte vorst. Overigens toe nemende bewolking met tijdelijk sneeuw of regen en weer aanwakkere- rende wind tussen Zuid en West. Mor gen overdag meest zwaar bewolkt met enkele buien, ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag en vooral langs de Waddeneilanden tijdelijk weer tot storm toenemende en geleidelijk naar West tot Noord-West ruimende wind. 1 Maart: 7.27 uur. onder 18.19 uur 8.16 uur, onder 20.07 uur Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1