IJmuider Courant Chief-president" van de vereniging „P.I", verdacht van oplichting, gearresteerd Haarlems Dagblad Aanval van sterke extremistische benden op Djokja afgeslagen De rast thans weergekeerd De economische sectie werkt aan een Europees program Scherpe nota van de Sovjet-Unie door Stockholm afgewezen 53e Jaargang No. 19183 Bureaux' Kennemerlnan 154 Tel Adm 5437, Tel Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47. Santp - Haarlem Gr. Houtst.93 Tel el 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Keimemcr editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom het ANP verneemt is de 25-jarige rf Th. F. L., „chief-president" van de iointT' P-F (Particulier Initiatief tot ve[ej |n van Charitatieve Werken) door ■rijksrecherche gearresteerd en opgeslo- 06 ri het Huis van Bewaring te Rotter- d-rn' De vereniging is onlangs failliet ver- ^Seds in zijn kinderjaren bleek L. te chikken over een grote fantasie. In Den Eü richtte hij een jeugdvereniging op. n! leden heetten naar hun leider „Rober- h ten" De familie L. organiseerde enige et Nicolaas- en Kerstvoorstellingen voor tl deren.Ook werden kinderen uitgezonden ar een jeugdkamp. De ware bedoelingen de familie L. bleken niet altijd duide- Ïmi na vele strubbelingen werd de ver- San* na een jaar ontbonden. In 1944 Lee Robert Priesterkleding. Hij had Lrvoor toestemming verkregen om aan arbeidsdienst te ontkomen. Na de be vrijding besloot L. priester te worden. Hij verhuisde naar Helden-Panningen, waar len geestelijke hem eenmaal per week les af De burgemeester van dit Limburgse dorp beloofde hij een kindertehuis, dat „ooit tot stand is gekomen. Zijn familieleden verzamelden intussen textiel om deze onder oorlogsslachtoffers teverdelen. De politie onderzoekt thans, waar de toen ingezamelde goederen zijn gebleven. De studie van Robert ging niet naar reriS Van kerkelijke zijde kreeg hij bevel de priesterkleding af te leggen.Hij kwam daarna in contact met een notaris te Maastricht, die hij door zijn fantastische verhalen wist te interesseren voor zijn so il werk. Deze notaris was van oordeel, jet er een vereniging moest worden op- téricht, die rechtspersoonlijkheid zou be dien. Men verkreeg de Koninklijke goed keuring, Robert werd „chief-president" (vuor het leven benoemd) en kreeg dicta toriale bevoegdheden. De notaris Nverd vcórzitter, Roberts vader, een kleermaker, tn een broer werden respectievelijk vice- norhtter en penningmeester. Notaris B. ei; Overschie werd bereid gevonden als scretaris op te treden. Alle bestuursleden m in handen van Robert een eed TOen, dat zij nooit zouden spreken over de'punten, welke in de bestuursvergade ringen besproken werden. Een normale boekhouding werd niet gevoerd, waardoor controle van buitenaf onmogelijk was. Op 30 April 1948 ging in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gravenhage de revue j)rie Eeuwen". De familie L. en enkele kennissen waren de uitvoerenden. Een aantal hoge militairen was uitgenodigd, nt „P. I." zou deze revue in alle kazer nes van Nederland vertonen. Dit is nooit 'sbeurd want door het peil van deze voor stelling verloor de vereniging haar relaties h militaire kringen. Na afloop van de voorstolling lcreegen de „artisten" een tele gram, waarin zij op hoogdravende wijze gefeliciteerd werden met hun „succes", later is gebleken, dat zij dit telegram aan if hadden gericht. In Roberts brein kwam weldra een nieuw hnlastisch plan op. Niet alleen Nederland t\i ook de overzeese gebiedsdelen in kt bijzonder Curagao moesten door L" bewerkt worden. Door zijn grote trerreöingskracht en welbespraaktheid rv hij invloedrijke personen voor zijn fkien te winnen. Hij kreeg zelfs mede- fr-king van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen en van dr. Da Costa Gomez a lie heer Eman, vertegenwoordigers van ie Nederlandse Antillen bij de Nederland- s regering. Notaris B. was er nog in ge- Èsgd dokter H. uit Nijmegen voor de esaen van „P.I." te winnen. Deze dokter vsïocht zijn praktijk, de familie L. de Üeennakerij en enige andere personen, die chauffeur of als administratieve kracht zouden mee gaan, hun persoonlijke bezit- fep. Ieder stortte een deel van zijn geld h een gemeenschappelijke kas als rente loze lening. Begin Mei 1948 vertrok men fs KLM. naar Curagao. De notaris uit Maastricht was op het laatste ogenblik verhinderd, daar er wegens een belasting schuld van 295.000 beslag op zijn ver- Kien was gelegd. Enkele dagen voor het vertrek had het Centraal Archief en Inlichtingenbureau iruake Maatschappelijk Hulpbetoon een rapport over „P.I." aan de secretarissen Armenraden in Nederland gezonden, «arin contact en samenwerking met deze vereniging ten sterkste werd ontraden. Ook ie Nederlandse Bank kreeg argwaan. Van m ©ptrrttc TSaartaitsrtjc iourant (3fram 16$6) Donderdag 3 Maart 1949 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen oei week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco pei post f 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Merhandelingen over het At- Wisch pact in laatste stadium De Amerikaanse minister, van Buiten ge Zaken, Dean Acheson, heeft giste- 10 verklaard dat er „geen grote geschil- Wen" bestaan tussen de mogendheden, 5 wokken zijn bij de onderhandelingen jjjerhet Noord-Atlantische veiligheidsver- ieson gaf te kennen, dat de onderhan- -zJrngen over het verdrag, die thans zes jWden hebben geduurd, in hun laatste ■fJium verkeren. Hij zou heden een nieu- bijeenkomst met de ambassadeurs van Sjjptö-, Frankrijk, Canada, Nederland, 5f.« Luxemburg hebben. diplomatieke vertegenwoordigers van f' landen verwachten nog antwoord van -Regeringen op bepaalde nieuwe voor- ..-"•cneson voegde hieraan toe, dat de ver- -iSwoordigers der onderhandelende sta- ^het stadium hebben bereikt, dat Mogelijkheid van het toetreden van an- ri^en tot het voorgestelde verdrag Ls besProken. Hij weigerde mede te welke die andere landen waren, doch wel, dat één ervan Italië was. Er is Sesproken over het tijdstip van eertekening van het verdrag en even- •jWerde plaats waar dit zou geschieden. verklaarde verder nog niet te W vorderingen er door het mini- - yan Buitenlandse Zaken waren ge- >J| bet opstellen van de wetsontwer- waarin de Amerikaanse regering gemachtigd militaire hulp te ver- ïIm het V00I,gestelde Atlanti- b j g betrokken mogendheden en kïnd«e staten. kerkelijke zijde werd een waarschuwing gezonden naar de gouverneur van Curagao. Toen het „P.I."-bestuur dan ook op Cura gao aankwam wachtte haar daar in plaats van een hartelijk welkom een koele ge reserveerdheid bij de officiële instanties. De Nederlandse Bank weigerde meer geld over te maken dan 30.000. De „chief- president" vertrok naar Nederland om deze zaak te regelen, doch slaagde daar niet in. De procureur-generaal van politie op Cu ragao gelastte toen het gezelschap rechts omkeert te maken. Begin Juni arriveerde men op Schiphol. Op het vliegveld werd notaris B. wegens malversaties in zijn eigen practijk ge arresteerd. Dokter M. en de anderen, die de voorspiegelingen van de „chief-president" geloofd hadden, gingen toen de ogen open. Dokter H. diende een aanklacht wegens oplichting in. De zaak kwam in handen van de rijks-recherche en na een zeer lang durig onderzoek is men thans tot de ar restatie van de „chief-president" overge gaan. De politie heeft aanwijzingen voor het vermoeden, dat de bestuursleden van „P.I." ander bedoelingen had dan alleen sociaal werk te verrichten op Curagao. Commissie bij kaarslicht FRANKFORT (United Press en Reuter). In het hoofdkwartier van de Russische repatriëringscommissie in de Amerikaanse zone zitten de leden dier commissie onder Amerikaanse bewaking zonder water-, gas- en electriciteitsaansluitingen, die op Ame> rikaans bevel zijn weggebroken, nadat de Russen geweigerd hadden de Amerikaanse zóne te verlaten, zoals door het Amerikaans militair bestuur was geëist. De Russische missie zou op 1 Maart hebben moeten ver trekken, doch zij zegt te wachten op be velen uit Moskou en tracht intussen zoveel mogelijk de maatregelen der Amerikanen te ondervangen. Zij beschikt over een eigen voedselvoorraad en een hoeveelheid water en verlicht het huis met kaarsen. Een Rus sisch verzoek aan de Amerikaanse bevel hebber in Frankfort, kolonel Wood, om water te verstrekken, werd afgewezen met de motivering, dat Wood geen instructies had om water aan de Russen te leveren. De Amerikanen hebben de repatriërings commissie der Russen uitgewezen omdat zij van mening waren dat de commissie inti- midatiepogingen tegen in de Amerikaanse zone verblijvende Russische en Oost-Euro- pese réfugiés had ondernomen om deze te dwingen naar hun vaderland terug te keren. In het geblokkeerde gebouw te Frankfort verblijven acht Russen, die de tijd thans zoek brengen met het zingen van Russische liederen bij kaarslicht, terwijl zij wachten op instructies uit Moskou. Het Wenen van nu Eén van onze verslaggevers heeft een j reis naar Wenen gemaakt om nu er in j Londen over het Oostenrijkse staats verdrag wordt geconfereerd een i conferentie die van vérstrekkende be tekenis voor Europa kan zijn onze I lezers zijn impressies weer te geven I ouer de stad die het hart van Oosten- j rijk is. Hij zal zich daarbij niet bepalen tot de politieke en andere actuele pro blemen l maar tevens iets vertellen over hei leven van iedere dag in Wenen en j de cultuur die het ook nu nog als zo'n j belangrijk geschenk aan Europa aan te bieden heeft. Wij beginnen zijn artikelen-serie van daag op pagina 3. In de loop van Woe?isdag is de Zweedse 1700-tons vrachtboot „C. A. Banck" nog hoger op het Bloemendaalse strand gestuwd, waar zij tijdeyis de jongste storm strandde, zodat men bij eb nu rond het schip kan lopeni Zes Nederlanders gedood DJOKJAKARTA, 3 Maart (Aneta). Klokslag 6 uur 's morgens op 1 Maart gingen zeer sterke groepen extremisten op verschillende plaatsen te Djokja tot een aanval over, aldus meldt een spe ciale correspondent van Aneta uit Djokja. Deze ongeregeldheden waren, zoals de kolonel Van Langen, de bri gadecommandant te Djokja mededeel de, geen verrassing. Er was geen sprake van, dat de extremisten kans hadden op enig blijvend succes, aldus verklaar de de kolonel aan Aneta. Men heeft de situatie thans volkomen in de liand. De extremistische activiteit is met grote verliezen aan wapens en munitie voor de aanvallers onderdrukt. De verliezen aan Nederlandse zijde bedroegen zes doden en 14 gewonden. Woensdag heerste er in Djokja weder rust, het stadsbeeld had weer een normaal aanzien, de pasars werden druk bezocht en, de bioscoop draaide weer. Generaal Spoor heeft Woensdag Djokja bezocht. Hij kwam om elf uur 's morgens met. zijn eigen vliegtuig aan en vertrok 's middags per auto via Magelang naar Se- marang. Voor de aankomst van generaal E.C.A.-LENING VAN 4914 MILLIOEN DOLLAR VOOR NEDERLAND De Amerikaanse Bank voor In- en Uit voer hééft mededeling gedaan van het on dertekenen van een aanvullende overeen komst met Nederland betreffende een aan vullende lening voor de Nederlandse re gering van 49.500.000 dollar. Deze aanvul lende lening vertegenwoordigt dat gedeelte van de E.C.A.-toewijzing, hetwelk aan Nederland op leningsbasis ter beschikking zal worden gesteld ten behoeve van het eerste kwartaal van 1949. EUROPESE EENHEID De economische sectie van de beweging voor Europese eenheid, werkend onder de naam „economische liga voor Europese samenwerking" waarvan de Belgische oud minister Paul van Zeeland voorzitter is, heeft het voornemen een plan op te stellen voor een Europese economische unie. Zij heeft daartoe voorlopig twee conferenties geprojecteerd, 26 Maart te Parijs en 20 April te. Westminster, na afloop waarvan men hoopt te beschikken over een Euro pees economisch program dat uitgaat boven een samenvatting van nationale program ma's. Op een persconferentie te Brussel heeft r Harold Butler, ondervoorzitter van de Liga voor Europese Samenwerking en voormalig directeur van het internationaal arbeidsbureau, uiteengezet, hoe men deze Europese economische unie hoopt te ver wezenlijken. Op nationaal plan zijn alle kwesties on derzocht door de comités van ieder land. Deze nationale rapporten zullen worden samengevat in een enkel verslag, dat zal worden onderzocht op de conferentie van de Liga voor de Europese Economische Samenwerking, welke 26 Maart te Parijs zal aanvangen. De Franse en Engelse rap porten zijn gereed. De Belgische en Griekse programma's kunnen eerlang worden ver wacht, evenals de Italiaanse, Deense en Nederlandse. v Op de conferentie van Westminster, die 20 April begint, zal de Liga trachten een werkelijk Europees programma uit te wer- Turkse munitiefabriek in de lucht gevlogen: 60 doden In een kleine munitiefabriek aan de Oos telijke kust van de Gouden Hoorn in Tur kije gelegen, heeft zich een ontploffing voorgedaan, die de gehele fabriek ver nielde. Tot op acht kilometer in de omtrek werden de ruiten verbrijzeld. Tot dusverre heeft men 60 doden ge borgen. ken, in plaats van een synthese of samen vatting van de verschillende nationale pro gramma's. De voornaamste voorwaarde voor een Europese economische unie, zo onderstreep te sir Harold Butler verder, is het vrije verkeer en de omwisselbaarheid der valuta. Juist omdat de Liga geen officieel karakter heeft, is zij beter in staat de openbare me ning het begrip bij te brengen van haar wil de eenheid te verwezenlijken, in weer wil van de offers, welke daarvoor door sommige economische sectoren zullen moe ten worden gebracht. Spoor waren uit Semarang reeds per extra vliegtuig aangekomen de regeringscommis saris Angenent, de territoriale commandant generaal Meyer en andere hoge officieren, ter bespreking van de toestand. Generaal Meyer, de heer Angenent en de resident, de heer Stok, hebben Woensdag om 12 uur een bezoek gebracht aan de kraton (paleis) van de sultan van Djokja. Het bezoek duurde een half uur. Over de aard der daar gevoerde besprekingen en over de vraag of er besprekingen met de sultan zelf zijn gevoerd, konden geen in lichtingen worden verkregen. Yijf mensen verdwenen spoorloos in Londen Sinistere ontdekking wijst op moordzaak De Londense politie, die een onderzoek instelt naar de moord op een rijke weduwe van 69 jaar, heeft Woensdag de dossiers over vijf andere vermiste personen weer te voorschijn gehaald in verband met dit onderzoek, dat een van de sensationeelste serie misdaden van deze eeuw in Engeland zou kunnen onthullen. De weduwe, me vrouw Olive Durand Deacon, verdween twaalf dagen geleden uit haar hötel in Londen. Detectives vonden gisteren sporen van menselijke resten op een fabriekster rein te Crawley (Sussex). Bij de politie is het vermoeden gerezen, dat het lichaam van mevrouw Durand Deacon op het fabrieksterrein in een zuur- bad werd vernietigd. Het vinden van le vensmiddelenkaarten in de buurt was aan leiding voor Scotland Yard om de gevallen van drie andere rijke vrouwen, die het vorig jaar zonder een spoor verdwenen, opnieuw in behandeling te nemen. De dos siers over twee vermiste mannen werden ook bestudeerd. De verdwenen weduwe werd het laatst gezien toen zij het hotel verliet om de 39-jarige John Haigh te ont moeten in een groot warenhuis. Zij zouden beiden een bezoek brengen aan een fabriek in Sussex, waarvan Haigh directeur is, om een gesprek te voeren over een idee van mevrouw Deacon om nagels van plastic voor vrouwen te maken. Mevrouw Deacon had bij die gelegenheid een chèque-boek bij zich. De heer Haigh verklaarde tegenover de politie, dat hij een uur op de dame gewacht had, doch dat zij niet kwam opdagen. Haigh is heden in staat van beschuldi ging gesteld, verdacht van moord op me vrouw Deacon. Passagierslijst van de Jofian van Oldenbarneveldt Op onze bureaux ligt ter inzage de pas sagierslijst van het troepentransport schip „Johan van Oldenbarneveldt" dat op 11 Februari uit Batavia is ver trokken en dat omstreeks 8 Maart in Amsterdam wordt verwacht. Britse, Amerikaanse en Noorse communisten bekennen kleur Het woord is aan rA n on jmus Elke vrouw vindt haar eigen man bijzonder lasiip.fenvijl alle andere mannen gemakkelijk handelbaar lijken. Harry Pollitt, de secretaris-generaal van de Britse communistische partij, heeft Woensdagavond zijn houding omschreven ten opzichte van de onlangs door Thorez en Togliatti, de Franse en de Italiaanse communistische leiders, afgelegde verkla- lmSü'vraagt mij, wat ik zou doen", aldus Berichten over verwerpelijk Pollitt. „Ik zal het u ronduit zeggen. Pre cies hetzelfde, wat Bevin en Attlee deden in 1920, namelijk: stakingen organiseren en een raad van actie oprichten ter voor koming van oorlog tegen de Sovjet-Unie". Pollitt refereerde hier aan de „handen af van Rusland"-campagne tijdens de in terventie in Rusland, toen de Westelijke regeringen de strijdkrachten der Witte Russen steunden tegen de bolsjewieken. Communistische leiders te New York hebben heden verklaard, dat de leden van de .Amerikaanse communistische partij „zullen samenwerken met alle democrati sche machten om de voorhistorische oor logsdoeleinden van het Amerikaanse im perialisme te verslaan". In de betroffen verklaring werd verder van de onlangs door Thorez en Togliatti, de Franse en de Italiaanse communistische leiders, afgelegde verklaringen gezegd, dat deze de zaak van de vrede dienden. „De Amerikaanse communisten", aldus de verklaring, „zullen samenwerken met alle pogingen om een eventuele door het Amerikaanse imperialisme begonnen oor log snel tot een einde te brengen op basis van een democratische vrede". Emil Loevlien, voorzitter van de Noorse communistische partij, heeft in een te Oslo gehouden toespraak verklaard, dat de Noorse communisten „zowel in oorlogs- als in vredestijd" aan de zijde van de Sovjet- Unie behoren te staan. Hij voegde hieraan toe: „Wij moeten in solidariteit verenigd staan met de Sovjet-Russische natie en met de communistische partij in dat land, die strijdt voor het behoud van de vrede." Loevlien zeide: „Wij moeten ons scharen aan de zijde van de communisten in Frank rijk, Italië en Engeland." De leider van de Zweedse communisti sche partij, Linderot, heeft verklaard, dat zijn partij de uitlatingen van de Noorse leider nader zal bestuderen alvorens enig standpunt ten opzichte hiervan in te nemen. SAMENWERKING TEGEN SPIONNAGE. Volgens betrouwbare kringen te Parijs is het mogelijk, dat Frankrijk de mogend heden der Westelijke Alliantie (Engeland en de Beneluxlanden) en Italië zal verzoe ken om samenwerking bij de huidige actie tegen militaire spionnage. De Franse politie-afdeling, die twee leger officieren heeft gearresteerd, is van mening op het spoor te zijn van „een Sovjet-Rus sisch militair spionnagenetwerk, dat niet alleen Frankrijk, maar het grootste ge deelte van West-Europa beslaat." optreden in Indonesië Anva-bestuur vraagt onderzoek Het bestuur der Stichting „Algemene Nederlandse Vredesactie" heeft zich, naar aanleiding van berichten in „Vrij Neder land". de „Groene Amsterdammer", „Wen ding" en rfJMilitia Christi" over gevallen van een afkeurenswaardig militair optre den die in Indonesië zouden zijn voorge komen, telegrafisch tot de minister-presi dent gewend fhet het verzoek een onmid dellijk onderzoek in te stellen. Tevens eist het bestuur bij gebleken juistheid der be richten strenge straffen der sfchuldigen. Bovendien stelt het bestuur met be vreemding vast, dat het rapport over de toedracht der zuiveringsactie op Zuid- Celebes nog steeds niet is gepubliceerd. Maandag of Dinsdag uitspraak in het proces te Sofia De rechtbank te Sofia is Woensdag be gonnen met het verhoor van de getuigen a charge in het proces tegen de 15 protes tantse geestelijken, die beschuldigd worden van spionnage. Er moeten nog 44 getuigen gehoord worden voordat het Hof tot Vrij dagmorgen, wanneer de aanklager zal be ginnen met zijn requisitoir, de zitting zal verdagen. Vandaag zal het Hof geen zitting houden in verband met de Bulgaarse feestdag ter herdenking van de bevrijding van het land van de Turkse heerschappij in 1878. Ver moedelijk zal het proces Zaterdag beëindigd worden met slot-verklaringen van de ver dedigers en beklaagden. De uitspraak zou Maandag of Dinsdag verwacht kunnen wor den. Bevin, de Britse minister van Buitenland se Zaken, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat hij aangaande de arrestatie van de 15 Bulgaarse dominees en het proces tegen hen niet meer kan doen dan hij reeds gedaan had. „Ik protesteer voortdurend tegen dit soort gedragingen", zeide hij. Op de vraag, of de laatste berichten er niet op wijzen, dat de predikanten aan phy- sieke mishandelingen zijn onderworpen, zeide Bevin, dat hij niet wist hoe „de be handeling werkte". „Wilt u voorstellen, dat wij de oorlog ver klaren?" vroeg Bevin. „Dat zal ik toch niet doen." Eis tof repatriëring van Baltische réfugiés Een nota van de Sovjetambassade, waarin geprotesteerd wordt tegen de druk, „die door sommige Zweedse autoriteiten op Sovjet-burgers van Baltische oor sprong wordt geoefend, om hen te beletten naar hun land terug te keren" is op 28 Februari aan de Zweedse regering over handigd en thans gepubliceerd. Een woordvoerder van het Zweedse departement van Buitenlandse Zaken ver klaarde, dat de Russische nota punt vooi punt is verworpen. Hij zeide dat de nota niet door een lid van de Sovjet-ambassade aan het Zweedse ministerie overhandigd is, doch als brief door een koerier gebracht. Zweden zal het protest dan ook niet als een formele diplo matieke stap beschouwen. De Zweedse minister-president, Tage Erlander, verklaarde tegenover Reuter: „Geen Balt, hetzij hij komt uit Estland, Let land of Lithauen, wordt verhinderd Zweden te verlaten wanneer hij dat wenst te doen." Zweedse juristen beschouwen de Sovjet- nota als rechtstreekse inmenging in bin nenlandse aangelegenheden van Zweden. Zij verklaarden dat in Zweden vertrek- vergunningen onbekend zijn, aangezien iedereen, Zweed of buitenlander, zonder formaliteiten vrijelijk het land kan ver laten. Minder dan één procent van de 26.000 Balten in Zweden was in de laatste twee jaren naar het land van herkomst teruggekeerd. De Zweedse nota zegt dat de van Sovjet zijde aangehaalde voorbeelden van slechte behandeling van Sovjetburgers aantonen, hoe „geheel ongegrond" de beschuldigingen zijn. Wat de drie Balten betreft, die in de Sovjetnota genoemd worden, zegt de Zweedse nota, dat een van hen, Janis Mau- rans uit Letland, illegaal uit Denemarken in Zweden was binnengekomen, zich voor- Bij de verjaardag van de communistische staatsgreep in Tsjechoslowakije had d regering in Praag een parade georganiseerd van 3000 -nan gewapende arbeiders, di< over het Wenceslausplein défileerden. Met geweren en handmitrailleurs gewapende politie stond schouder aan schouder langs de route opgesteld om by ordeverstoringen direct te kunnen ingrijpen. Franse Nationale Vergadering verzoekt vredesbemiddeling De Franse parlements-commissie van Buitenlandse Zaken heeft het verslag ge hoord van Teitgen over het resolutievoor- stel van de M.R.P.-afgevaardigde Boulet, waarbij de regering wordt verzocht het initiatief te nemen tot een samenkomst TrumanStalin te Parijs. Na langdurige gedachtenwisselingen, is de volgende door Bidault en Mayer voorgestelde motie, met 19 tegen 2 stemmen (communisten) aange nomen: „De Nationale Vergadering, overwegen de. dat Frankrijk onder alle omstandig heden zijn uiterste best moet doen om de vrede te bevorderen, verzoekt de regering haar goede diensten aan te bieden voor een samenkomst te Parijs van de mogendheden betrokken bij de afwerking van de hangen de vraagstukken, die de vrede in de weg staan, opdat zodoende op een scherp om lijnd en van tevoren opgemaakt program, de afgevaardigden bijeenkomen van alle landen, die met recht het voortduren van een verdeling der wereld, die onder onze ogen plaatsgrijpt, vrezen." doend als Pools vluchteling. De politie had hem ondervraagd om zijn identiteit te kun nen vaststellen en het doel van zijn her haalde reizen in Zweden, die zonder Zweedse toestemming waren gemaakt. Hij werd vervolgens vrijgelaten en ging naar de Sovjet-Unie. De tweede Paern uit Estland, was naar een krankzinnigengesticht gezonden, daar hij gevaarlijk was voor zijn omgeving. Na besprekingen tussen de dokters en de Sov jet-ambassade liet men hem gaan. Hij werd dezelfde dag op transport gesteld naar de Sovjet-Unie. De Estlander Erik Suurvaeli werd door de Zweedse politie op beschuldiging van spionnage gearresteerd. De vraag of een rechtsvervolging tegen hem zal worden in gesteld werd nog overwogen. De Zweedse nota wijst tenslotte de Sov jet-Russische beschuldigingen geheel en al van de hand. Naar van Baltische zijde wordt medege deeld zullen binnenkort 450 arbeiders uit Estland, die thans in de Zweedse textiel industrie werkzaam zijn, Zweden verlaten en zich in Canada vestigen, waar zij reeds een passende betrekking hebben gevonden. Gedurende de laatste weken zijn ongeveer 50 Esten per vliegtuig van Stockholm naar Montreal gereisd. Aandrang tot versterking der Britse en Franse luchtwapens Engeland werkt thans aan de ontwikke- ling van verschillende typen bommenwer pers met straalaandrijving, welke een „bui tengewoon grote capaciteit hebben", zo heeft de onderstaatssecretaris voor buiten landse aangelegenheden, lord Henderson, in het Lagerhuis medegedeeld. Hij gaf hier mede antwoord op een verzoek van lord Templewood, een oppositie-lid, de R.A.F. te versterken met het oog op de verdedi ging, de Westeuropese Unie en de Atlan tische veiligheid. Henderson voegde hieraan toe, dat En geland reeds de beste gevechtsvliegtuigen met straalaandrijving ter wereld bezit. In de Franse Kamer heeft Ramadier bij de regering aangedrongen op de. uitbreiding der Franse luchtmacht tot een zo effectief mogelijk verdedigingswapen. °«*oocoooocoocnooooocox>ooroxooooc<»cooco< KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Zwakke of matige wind overwegend 'ussen Noord-Oost en Noord-West. Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Vannacht op de meeste plaatsen lichte en hier en daar matige vorst. Morgenmiddag overal temperatuur boven het vriespunt. 4 Maarf- Zon op Maan op 7.21 uur onder 18.24 uur 8.45 uur, onder 23.40 uur

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 1