c 3 BrusselNieuwe stappen naar eenheid Tien landen, één Europese Assemblée „Het Plan-Beel is een gedurfde poging om van de grond te komen Wereldnieuws J DONDERDAG 3 MAART 1949 IN DE WERELDPOLITIEK 'S WÉRELDS BEKENDSTE MERK De beweging voor Europese eenheid heeft in Brussel weer een ferme stap voorwaarts gedaan op de lange, moeilijke weg naar het einddoel. Dat blijkt uit de resultaten, zoals die reeds tijdens het Brusselse congres werden bekend gemaakt en uit de aanvul lende mededelingen, die de Nederlandse delegatie na haar terugkomst verstrekte. In Brussel was van 25 tot 28 Februari het top orgaan der Europese eenheidsbeweging, de zogenaamde Internationale Raad, in ver gadering bijeen. Dit betekende tevens de eerste practische werkzaamheid van deze pas onlangs geformeerde raad, die de ver schillende eenheidsbewegingen zoals die in verschillende West-Europese landen zijn ontstaan overkoepelt en de coördinatie van de acties dezer bewegingen belichaamt. Be halve de Europese parlementaire unie zijn alle eenheidsbewegingen thans in deze raad vertegenwoordigd. Er zijn tekenen dat de parlementaire unie waarvan de Engelse sector reeds is overgegaan tot de Europese eenheidsbeweging wellicht spoedig ook zal kunnen worden ingeschakeld. Zeer belangrijk was te Brussel het besluit van de Internationale Raaa om enkele exacte démarches bij de verschillende West-Europese regeringen te ondernemen teneinde deze regeringen te stimuleren in de richting van de Europese Unie. Die démarches bestonden uit aanbevelingen op verschillende gebieden, doch aanbevelingen de installatie van enkele belangrijke orga nen dezer toekomstige Unie op het oog hebbende. Het is dus thans niet bij vage, ideële leuzen gebleven die op de re geringstafel werden gedeponeerd, doch ge komen tot practische voorstellen, waar mede de Europese regeringen, voorzover zij eerlijk en bereidwillig naar een werkelijke Unie streven, een begin kunnen maken. Een begin dat de instelling van zichtbare, daad krachtige organen met zich meebrengt. In de eerste plaats betroffen die voor stellen de roemruchte „Assemblee". Zoals bekend is er reeds lang en breed over deze Assemblée Europese volksvertegenwoor. diging gesproken op regeringsniveau. In Parijs hebben regeringsdelegaties ontwerp plannen opgesteld waarbij tegenstrijdige inzichten en helemaal geen inzichten bleken te bestaan reden waarom deze vergade ring (commissie voor bestudering van een nauwere Europese eenheid geheten) haar ontwerpen deed bestaan uit de weergeving van de met elkaar niet harmoniërende voorstellen van diverse zijden en deze voorlegde aan de raad van ministers der vijf landen van het Brussels pact (uit welke vijf landen de delegaties ook afkomstig waren) opdat deze ministerraad zou pro beren de verschillende stromingen te com bineren. Tenslotte is het dan gekomen tot een combinatie, die weinig concreets deed overblijven van de oorspronkelijk bedoelde „volksvertegenwoordiging". Men kwam tot het compromis dat de toekomstige Europese „regering" zou bestaan uit een raad van ministers plus een adviserend college van door de regering aangewezen persoonlijk heden, bij voorkeur afkomstig uit de par lementen. Deze adviseurs konden kwalijk „volksvertegenwoordigers" worden ge noemd, doch de Engelse inzichten over dit onderwerp gedoogden nu eenmaal niet dat de „Assemblée" een meer volksvertegen woordigend karakter kreeg. Intussen is ge bleken uit mededelingen van prof. dr. H. Brugmans, voorzitter van de Nederlandse raad der Europese beweging en hoofd van de Nederlandse delegatie te Brussel, dat de ministers der vijf landen dit adviserend college tenminste de bevoegdheid willen toestaan, alle onderwerpen te bespreken die het wenst uitgezonderd defensie. En de aanbevelingen die de Internationale Raad in Brussel heeft opgesteld over dit onder werp tonen aan, dat die Raad de mogelijk heid ziet de samenstelling van de „Assem blée" alsnog meer in overeenstemming met de oorspronkelijke opzet te brengen, want die aanbevelingen houden in: Verkiezing van de leden der Assemblée door de par lementen, zodanig dat alle partijen die be reid zijn oprecht mede te werken aan de opbouw van democratische instellingen van een verenigd Europa vertegenwoordigd zijn en o,ok de oppositie een plaats krijgt. Bovendien wordt aanbevolen dat de leden der Assemblée tenminste driehonderd in getal gekozen worden zowel uit de par lementen als uit het particuliere leven. Ook wordt de wenselijkheid uitgesproken dat alle Europese landen die een democratische regering hebben van de eerste zitting der Assemblée af vertegenwoordigd zullen zijn, West-Duitsland inbegrepen. Voor de lan den die „zich. niet democratisch kunnen noemen" zou een aantal zetels gereserveerd moeten blijven lege stoelen als symbool van de afzijdigheid dezer regeringen en van de solidariteit van alle Europese volken. Deze aanbevelingen geaccepteerd en uitgevoerd door de regeringen zouden de Assemblée inderdaad een acceptabel en veelbelovend karakter geven, in aanmer king genomen dat men haar zou beschou wen als een bescheiden begin dat spoedig en resoluut zou moeten worden uitgebouwd zowel representatief als haar bevoegdheden betreffende. Een tweede belangrijke stap werd te Brussel gezet: De Internationale Raad be sloot de regeringen een plan voor te leggen tot instelling van een Europees Hof voor Mensenrechten, dat geschillen zou moeten behandelen die ten aanzien van de in het plan aangegeven mensenrechten zouden rijzen tussen nationale partijen. Het reeds bestaande Internationale Hof van Justitie behandelt slechts geschillen tussen staten, het voorgestelde Europese Hof zou de sou- vereiniteit doorbreken door uitspraak te doen in geschillen tussen bijvoorbeeld een bepaalde regering en een partij in het. be- (reffende land die zich door die regering in haar mensenrechten acht aangetast. Dit is eigenlijk de eerste poging om de Europese landen te bewegen een deel hun ner souvereïniteit te offeren op het altaar der Europese eenheid. Het is nog niet te zeggen hoe de verschillende Europese re geringen op dit voorstel zullen reageren. Het is in ieder geval een toetssteen voor de mate waarin zij bereid zullen blijken hun politieke souvereiniteit vrijwillig te beper ken een bereidheid die elementair moet heten voor het gehele project der Europese Unie. Zelfs de Europese Assemblée, mocht deze totstandkomen in de vorm die te Brus sel werd uitgetekend, zou nog geen wezen lijke doorbraak der souvereiniteit inhouden. De instelling van een Europees gerechtshof en de onderwerping van de regeringen aan de uitspraken van dit hof wèl. Het is dui- NEDERLANDS F A B R I KAAT delïjk dat men,_ in kringen der Europese er*. wacht. beweging mer spanning op de reactie De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.1)0, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7,15 Gymnastiek. 7.30 Charles Tre- net zingt. 7.45 Gebed. 8.15 Johan Strauss- muziek. 9.00 Fuga van Reger. 9.35 School radio. 12.00 Angelus, 12.03 Piano. 12.30 Weer- praatje. 12.33 Promenade-orkest. 12.55 Zon newijzer. 13.25 Promenade-orkest. 13.50 „Op de korrel". 14.00 Kwartet van Mozart. 14.30 Platen. 16 00 Ziekenbezoek. 17.00 Na school tijd. 17.15 Het blaasinstrument in de Kamer muziek. 17.45 Wat het buitenland leest. 18.00 Amusementsorkest. 18.30 Strijdkrachten. 19.15 Klankbeeld voor de jeugd. 19.30 Benelux- programma. 19.45 Franse liederen. 20.05 De gewone man. 20.20 Messa da Requiem van Verdi. 22.00 Klankbeeld over het pontificaat van Paus Pius XII. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Reportage Europese biljartkam pioenschappen. 23.25 Operette-melodieën. HILVERSUM II, 414.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.15 „Madame Butter fly". 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Strijkkwartet van Brahms. 9.35 Walsen van Johann Strauss. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Pianowerken van Mozart en Mendelssohn. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Liederen van Brahms. 11.00 Voordracht. 11.20 Franse muziek. 12.00 Orgel. 12.30 Weer- praatje. 12.33 Sportprognose. 12.45 Platen. 13.20 ..The Avroleans". 13.50 Franse liederen. 14.00 Kookkunst. 14.20 Kamerorkest en piano soliste. 15.00 Boekenschouw. 15.20 Vervolg Kamerorkest. 16.00 Orgel. 16.30 Tussen 12 en 16. 17.00 Zes zangers zingen. 17.20 Muziek- causerie. 18.15 Felicitaties. 18.45 Silvestri- kwartet. 19.00 Denk om de bocht 19.15 Steun Wettig Gezag. 19.30 Over Overijssel. 20.05 Vierhandig pianospel. 20.30 Lezing over radio. 20.55 Pas verschenen boeken 21.00 Gevraagde platen. 21.30 Luisterspel. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 „Swing and Sweet". 22.40 Mej. dr. N. A. Bruining, 22.45 Avondwijding. 23.15 „Huwelijk en gezin". 23.30 Russische balletmuziek. Wat Oost-Europa betreft: Er is weinig hoop dat er binnen afzienbare tijd veran dering zal komen in de volkomen afzijdig heid, de vijandigheid zelfs, waarmede daar het streven naar een verenigd Europa wordt bejegend. Er is in dat opzjcht geen vooruitgang te bespeuren en er valt ont moedigend weinig te doen voor de West- Europese bevorderaars van een Europese eenheid om daarin verandering te brengen. Zij hopen echter dat de bewustwording van het Westen en de daarmede gepaard gaan de versterking van Europa's, zelfstandig heid een einde zal maken aan zijn positie als „betwist terrein"1. Op eigen benen staan betekent voor Europa misschien tegelijker tijd: erkenning van zijn onaantastbaarheid en het wegvallen van een bedreiging, die fiiet nauwkeurig meer is te herkennen als actie of reactie, doch in ieder geval thans door de tegenstelling RuslandAmerika ten zeerste wordt versterkt. Het opstaan van een derde machtsfactor tussen deze twee rivalen zou een ommekeer kunnen brengen niet alleen in Europa zelf doch ook daarbuiten, waar de politiek verbrokkelde, economisch zwakke Oude Wereld thans voortdurend nieuwe spanningen en nieuwe dreigingen oproept. J. L. Bij de regeringen van tien landen in West-Europa bestaat thans het voornemen mede te werken aan de spoedige totstandkoming van een Exiropese vertegenwoordigende vergadering als voorbereidend orgaan van een toekomstig Europees bestuursapparaat. Niet bij al deze landen bestaat de zelfde overtuiging ten aanzien van de samenstelling en de bevoegdheden dezer Assemblee, doch de Europese eenheidsbeweging, die kort geleden in Brussel haar Internationale Raad installeerde en aan het werk zette, ver trouwt dat de bijeenroeping van zulk een Assemblée, noe bescheiden en onvolmaakt van opzet ook, hét vruchtbare begin zal vormen van een werkelijke Europese volks vertegenwoordiging, en dus van een werkelijke Europese Unie. De tien landen (Bene lux, Frankrijk, Engeland, Ierland, de Scandinavische landen en Italië) zijn op dit kaartje gearceerd. West-Duitsland wacht op zijn regering om zich als elfde bij de Uniegroepte voegen. Zivitserland aarzelt nog, ondanks de sterke aandrang vary een actieve Zwitserse beweging voor een Verenigd Europa. - Heden wordt gemeld dat nog deze maand in Parijs of Londen een bijeenkomst van regeringsafgenpar- digden dezer tien landen zal plaats hebben de uitnodigingen daartoe zijn op dit ogenblik in voorbereiding waarop een'ontwerpstatuut zal worden opgesteld voor de samenstelling van het tweeledig orgaan der toekomstige Exiropese Unie, de „Europese Raad" en de „Assemblée". Tientonner woei van Ramspol naar Kampen Nog steeds komen uit verschillende delen van het land berichten binnen over stormschade. De enorme kracht van de wind blijkt wel uit het feit, dat een tien tons vrachtauto, die Dinsdag morgen van Ramspol naar Kampen moest, naar de plaats van bestemming werd geduwd, zonder dat de chauf feur de motor behoefde in te schake len! In Kampen moest het na de vernielingen van de Duitsers nog niet geheel herstelde postkantoor voor het publiek worden ge sloten, daar de gevel losraakte en er ge vaar voor instorten bestond. Te Beltrum in de Gelderse Achterhoek is een kapitale boerderij volledig vernield. Van de boerderij stortte 's morgens de schoorsteen van het voorhuis op het boer derijdak, dat onder de last bezweek. Korte lijd later zakte de gehele boerderij in el kaar. Het huis is totaal onbewoonbaar en zal moeten worden afgebroken. Bij het Leo-gesticht te Borculo, dat ver leden jaar April door brand werd geteis terd, woei de top van een twintig meter hoge muur om, die bij de brand was blij ven staan. Het stuk muur viel op de pas herstelde school en slaapvleugel van het gebouw. Het dak bezweek, een slaapzaal werd grotendeels vernield en een deel van het plafond van een recreatiezaal op de be nedenverdieping kwam naar beneden. Door de hoge stand van de Maas is een deel van Rotterdam overstroomd. Kelders liepen onder en het verkeer over de Maas bruggen was enige tijd niet mogelijk. De aangerichte schade aan walgoederen is groot. De drooggelegde Scheepmakersha ven liep weer geheel vol. Op vele plaatsen spoelde de bestrating weg. Reizigers uit Utrecht en Gouda waren gedwongen reeds voor het bereiken van het Maasstation de trein te verlaten, om dat de omgeving van het Maasstation door het water overspoeld werd. Ook het gehele Noordereiland heeft blank gestaan. In het Westland zijn vele kassen en wa renhuizen van tuinders vernield. Dr. DREES IN EERSTE KAMER: Delegatie ter Ronde Tafelconferentie zal bestaan uit het kabinet (Van onze parlementaire redacteur) „Nederland heeft zich gebonden tot sou- vei'einiteitsoverdracht aan de Indonesische federatie, tot de zo spoedig mogelijke vor ming van een federale regering en tot het in geheel Indonesië doen houden van ver kiezingen vóór 1 October, waarna dan een Indonesische constituante een eigen staats regeling zal kunnen ontwerpen. Hierop heeft het Nederlandse volk zich te richten''. Aldus het vermaan van de Minister-presi dent, vrijwel aan het slot van zijn beant woording van het algemeen politiek debat waarin, naar hij vaststelde, het Indonesi sche vraagstuk eigenlijk het hoofdpunt was geweest. Dr. Drees besloot met het uiten van de hoop, dat het Nederlandse volk een grote mate van eenheid en inzicht aan de dag zal leggen omtrent hetgeen noodzake lijk is ter bereiking van het door ons be oogde doel: een vrij Indonesië, met ons op voet van volstrekte gelijkheid verbonden. In één opzicht sprak Dr. Drees geen klare taal. Op de vraag van prof. Anema, waar om men niet tegelijk met het begin van de politiële actie een bepaald politiek plan had vastgesteld een vraag welke in iet wat andere vorm ook nog door de heer Van de Kieft (Arbeid) aangeroerd kwam geen duidelijk antwoord. Enfin, thans is er het „nieuwe plan", door de minister-presi dent aangeduid als „een gedurfde poging om door een radicaal voorstel alsnog van de grond te komen", te weten bespoediging van de souvereiniteitsoverdracht. Hiervoor moet dan een Ronde Tafel-Conferentie dienen, waar men zonder bindend mandaat zal verschijnen. Want willen de besprekin gen betekenis hebben, dan moet men, naar de minister-president opmerkte, van weers kanten redelijke vrijheid van beweging hebben. Dat van de Nederlandse delegatie, waartoe het kabinet in zijn geheel zal be horen. ook de vele Kamerleden tellende „Commissie van Negen Mannen" als advi seurs deel zullen uitmaken was een nieuw tje, door de premier meegedeeld. Deze kwam trouwens nog met een andere „onthulling", toen hij de kwestie van Mr. Sassen's aftreden had besproken. Hij ver klaarde dat zich reeds enige maanden bij allerlei gelegenheden met mr. Sassen moei lijkheden hadden voorgedaan wegens diens wijze van „persoonlijke aanpak". In een van de „Nieuwsbrieven" welke door zich voor extra goede vaderlanders uitgevende lieden de wereld worden ingestuurd, had, naar minister Drees zeide, een „volslagen roddelverhaal" gestaan over een poging die minister Stikker samen met aanhangers van de Partij van de Arbeid in een door minister Sassen wegens ziekte niet bijge woonde ministerraad zou hebben onder nomen om te besluiten tot een geheel los laten van Indonesië. In werkelijkheid was er iets anders gebeurd. De bedoelde minis terraad was* door Dr. Beel dringend ver zocht, telefonisch te laten weten of men accoord kon gaan met een toen door hem aanhangig gemaakt plan, waaruit volgens nem mits hij omgaand gunstig bescheid kreeg overeenstemming met republi keinen en federalen bereikbaar scheen. Tegen het plan bestonden in het kabinet verschillende bezwaren. Maar goed, als het op die grondslag inderdaad tot bedoelde overeenstemming kon komen, dan wilde Den Haag niet neen zeggen en het plan in ernstige overweging nemen. Heb ik het wel, dan ging het om een plan waarbij de sou vereiniteitsoverdracht aan bet tot stand komen van een Nederlands-Indonesische Unie zou voorafgaan. Later zou in een nieuwe bijeenkomst van de ministers, waarin mr.' Sassen wel aanwezig was, het van Dr. A. J. Cronin, De auteur van het veelgelezen boek „De Citadel", die zich ook hier weer een uitstekend verteller toont en die zelfs elk detail belangwekkend weet te maken. Geb. in geh. linnen f 6.90 Uw boekhandelaar kan het U onmiddellijk bezoi'gen! Voormalige directeur van Aviolanda berecht Voor de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzonder Gerechtshof heeft we gens collaboratie met de vijand terecht ge staan de 58-jarige voormalige directeur van de maatschappij voor vliegtuigbouw Aviolanda te Papendrechl. De advocaat-fiscaal requireerde een jaar gevangenisstraf, een geldboete van f 50.000 en onmiddellijke gevangenneming van ver dachte. Ten behoeve van de vijandelijke oorlog voering zou verdachte vliegboten hebben vervaardigd en afgeleverd en van de ge bruikelijke bewapening voorzien. Verdachte zei zoveel mogelijk te hebben gesaboteerd. Vervolgens ving mr. Hollander zijn re quisitoir aan. Op deze fabriek is voor hon derd procent collaboratie gepleegd zo zeide hij. In hoeverre heeft verdachte daar schuld aan? De advocaat-fiscaal mr. F. Hollander zeide dat er slechts sprake was van een beperkte sabotage, die uitsluitend op initiatief van de arbeiders bedreven werd. Verdachte heeft uit de zaak gehaald wat er te halen viel. VISMIJN VEERE IN GEBRUIK Zonder officiële plechtigheid is te Veere, ruim een jaar nadat met de bouw was begonnen, de nieuwe vismijn in gebruik ge nomen. Er zijn twee garnalenzeefmolens opgesteld, zodat een grote garnalenaanvoer verwerkt kan worden. Tot 15 Maart -geven wij 10V» KORTING op het overtrekken van lampekappen KELLER SPAARNWOUDERSTRAAT 13 - TEL. 15778 (Adv.) Mijn aangespoeld op strand van Wijk aan Zee Bij Castricum kwamen landmijnen voor de dag Op het strand van Wijk aan Zee is in de afgelopen nacht ter hoogte van paal 54 een mijn aangespoeld. De marine heeft zich belast met het demonteren. Bij Castricum zijn als gevolg van de storm enige landmijnen te voorschijn ge komen. De Hulpverleningsdienst uit IJmuiden heeft een onderzoek ingesteld. Socialistische partijleiders uit tien Europese landen zullen bijeenkomen op een conferentie, welke 13 Mei zal beginnen te Baarn. Johan de Meester naar Brussel Ter ere van de zeventigste verjaardag van de schrijver Herman Teirlinck wordt op 23 April ir. het Résidence-theater te Brussel de eerste voorstelling gegeven van diens Franse bewerking van het middel- nederlandse spel van Elckerlyc. In hun vaderland bekende kunstenaars verzorgen aankleding en muziek. De regie over het Théatre National de Belgique, dat verleden jaar een korte tournée door ons land maak te, is voor deze gelegenheid toevertrouwd aan Johan de Meester. Deze regisseur leidt thans bij Comedia de repetities van het blijspel „You touched me!" door Tennessee Williams en Donald Windham naar een verhaal van D. H. Law rence, dat hier zal worden opgevoerd on4pr de titel „Als de vos de passie preekt. Panda en de Meester-Ontdeklkingsreizlger 5. Panda zou al heel vlug merken, dat het nog I Cesare. Uitladen! Vlug! Rapidissimo!" En dus lang niet gemakkelijk was om piccolo te zijn. holden Floortje en de piccolo Panda het hótel Nauwelijks had hij zijn pet op, of Floortjede uit en naar de grote vrachtwagen toe, om snel huisknecht van het hótel kwam hel directie- en handig de koffers uit te gaan laden, terwijl kantooitje binnen om te zeggen, dat er een J de directeur op enige afstand toekeek en hen grote vrachtwagen vol koffers voor de deur stopte. Dat zou zeker wel een heel voorname gast zijn, die zijn bagage vooruit zond! VrachtwagenKoffers! Bagaglil" riep de heer met schorre kreten en flinke armgebaren tot groter spoed aanmaande. Maar cr viel nog uit niets af te leiden, van wie die koffers waren of wat ze hier moesbm, tot.,, ja, tot Panda toe vallig met de eerste koffers naar binnen wilde gaan en langs de cabine van de vrachtauto liep, want die ging toen juist open, en er trad een donker heer uit. „Goeden dag, nijvere lieden," sprak deze heer. „Ga kalm en rustig met deze koffers om. Zij zijn zeer kostbaar, en zij vormen de reisbagage van de Bey van Kromostan! Eer biedig dus! ■pen?" Salutum respectuosum, welbegre- oorspronkelijlce plan, juist onder ay,,, wegens het zoeven aangeduide bezwaa gewijzigd zijn. Ministers Drees' critiek op de „rodd». laars" bracht hem er dus tevens toe J- tipje op te lichten van de sluier der geheir zinnigheid inzake de wording en voo-% schiedenis van het „nieuwe plan". Tot degenen die vonden dat wij eigen]?} niets meer met de republikeinen te m-v> moesten willen hebben en dat wij ons niets aan de Veiligheidsi-aad gelegen dim! den te laten liggen, zeide de minister dv wij in het eerste geval ook een belangnjv deel van de federalen tegen ons zoücfo krijgen, voor wie de republiek nu eenma-i toch het symbool van hun vrijheids-asoi. raties is, terwijl hij met betrekking tot hel tweede punt opmerkte, dat wij aldus k grootste deel van de wereld en heel Zuid Oost-Azië volkomen tegen ons in het har® zouden jagen. En daarmee zou tenslotte voor niemand iets goeds bereikt words- Trouwens. Dr. Van Royer.s standpug tegenover de Veiligheidsraad-resolutie g$ nog steeds: uitvoering daarvan voor zover zulks met onze verantwoordelijkheid fc overeenstemming te brengen valt. Na nog vermeld te hebben dat de minis, ter-president verklaarde dat wij met és Commissie van de Verenigde Volken kun. nen samenwerken, voor zover deze zki bepaalt tot verlening van goede diensten stip ik aan, dat de regering telegrafisch aan de Hoge Vertegenwoordiger van d» Kroon verzocht heeft onmiddellijk naar beweerde militaire excessen een onderzoefe in te stellen. Wat de veiligheid in Indonesië betreft, dit is niet volledig gewaarborgd na of door és politiële actie, want daarvoor moet nej meer tijd verlopen. Maar de jongste lego. berichten noemen de toestand „niet ongur- stig". Voordat minister Drees aan het wooré kwam had de heer Van de Kieft "(Ar beid), hierin met kracht door de premi» bijgevallen, stelling genomen tegen eer, bewering van de heer Schalker (Comm.) over ons buitenlands beleid. Volgens de heer Schalker maken wij m alle eigen zeggenschap te hebben opge geven, deel uit van een onder Amerikaans druk staand imperialistisch oorlogzuchtig blok. Aan de andere kant zou een doo: Rusland geleid democratisch vredelievend blok bestaan. Natuurlijk moest bij de com munistische woordvoerder ook és Marshall-hulp het weer ontgelden. Minister Drees liet niet na, de waards van deze hulp te onderstrepen en teven- nog eens met nadruk te verklaren, dat aar haar geen enkele politieke of militaire voorwaarde verbonden is. M r. K o 1 f f (C.H.) was het in één op zicht met de communistische spreker eens geweest. Ook hij vond dat wij door allerlei pacten te veel van onze souvereiniteit prijs hadden gegeven of zouden geven. Doch de premier wees er op hoezeer bedoelde pacten juist nodig zijn ter verhoging van de vei ligheid die nodig is tegen eventuele impe rialistische gevaren, waarvan in Oost- Europa vele voorbeelden vallen waar ie nemen. Financiële beschouwingen. Des avonds begon ons Hogerhuis aan ds algemene financiële beschouwingen. Wij hoorden twee A.R.-sprekers, jtwse van de C.H.U. en één van de V.V.D. De heer Pollem-a (CHU) legde de na druk op de reusachtige taak van minister Lieftinck en wilde daarom matig zijn in zijn critiek, temeer daar de minister zijns inziens na vier jaar ervaring bedachtzamer is geworden. De heer De Wilde (A.R.) sprak over een „deplorabele toestand" van de staats- balans en de hoogte der staatsschulden. De heren Vix s e b o x s e (CH) en Rip (A.R.) keerden zich tegen de belaitinj* politiek. De heer B i e r e m a (WD) vond dat di minister meer naar verhoging der middelci streeft dan naar bezuiniging op de uitgaven. Moeilijkheden. Een Brifce sleepboot is gisteravond uitgevaren om assistentie'te verlenen aan de 476 ton metende Neder landse coaster „Oleum", die per radio had gemeld, dat hij ter hoogte van Yar mouth zijn schroef had verloren. Door een hevige sneeuwjacht was het zicht slecht. De Oleum", die afkomstig is wt Rotterdam bevond zich tien mijl uit de kust. Niet netjes. Tijdens een onderzoek betref fende diefstal en heling had de politie te Bern, om klaarheid te brengen in de tegenstrijdige verklaringen van twee verdachten, opdracht gegeven een ge heime luisterinstallatie op te stellen a het vertrek, waar de twee mannen voor lopig waren opgesloten. Een aldus op genomen gesprek van de verdachten wera tijdens de terechtzitting weergegeven, en de twee mannen werden elk tot iu maanden gevangenisstraf veroordeel! De kantonale rechtbank te Bern, die dn zaak in hoger beroep kreeg te besteen* ten, heeft het eerste vonnis nietig ver klaard. Hoewel de rechtbank de |0Mt bedoelingen van de politie erkende, ver oordeelde zij toch de toegepaste metnoa Distributie. De Franse ministerraad heel gisteren het ministerie van voedseiycw* ziening opgeheven, hetgeen een belaas* rijke stap naar het einde van de voed» distributie in Frankrijk betekent. Zwempak. Door manschappen van de Bn vlooteenheden, die met een spei opdracht in de Poolzee opereren W proeven genomen met zwemmen xuJ*®» bij een temperatuur van 32-gra Fahrenheit in speciaal voor dat o geconstrueerde uitrustingen, ben manschappen die de proef onj^° verklaarde dat hij in zijn pak naa transpireerd terwijl zijn onbeaeKie s, zicht en handen „ongeloofbjk waren. Het „vlindermysterie" van Venezuela,^® zoveel geleerden heeft bezig L- v sinds een tanker bij de kust van zuela door een zwerm vreemde in- werd overvallen, die bij de ber^S een soort vergiftiging teweeg braca is opgelost door de Zweedse entorn Felix Bryk,. Volgens deze geleerden^ ten zich kleine, door de wind m voerde schubbetjes van de vrou exemplaren van dit insect aan de vliezen van de mens, dringen er en veroorzaken er een ontstek»' e- gevolgd wordt door ziekteverschU van allergisch karakter.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 2