Tante Els Gedenkramen in het Krelagehuis Verliezen in Indonesië Belangwekkend experiment in kas van Heemsteedse kwekerij Visserij-varia pONDERDAG 3 MAART 1949 IJMUIDER COURANT y Elke afdeling van de Algemene Vereni- eing voor Bloembollencultuur die vijftig Lr bestaat; krijgt in -het verenigingsge- Het Krelagehuis" te Haarlem haar eigen" gedenkraam. Sedert 1939 was het fh(er niet meer mogelijk zulke ramen te laafsen en inmiddels hebb.en elf afdelingen het vijftig jarig bestaan herdacht, hetzij in besloten kring, hetzij na de bevrijding „et een tentoonstelling. Deze week zijn nu de gedenkramen van deze elf af dingen onthuld na een bijeenkomst in «n der bovenzalen. Burgemeesters van de gemeenten waar deze afdelingen geves tigd zijn en deputaties van de afdelingen waren hiervoor uitgenodigd. De voorzitter der Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, jhr. dr. O. F. A H van Nispen tot Pannerden zeide, dat dèwinterflora een goede gelegenheid bood de gedenkramen te onthullen. De tentoon stelling laat immers zien, dat het vak ge toond heeft' weer paraat te zijn na de oorlog. Het Krelagehuis is weer geruime tijd in gebruik. Deze ramen symboliseren als het ware het einde van de moeilijkheden welke door de oorlog ontstaan waren. Spreker wenste de afdelingen geluk met het jubileum en verheugde zich over de aanwezigheid van de burgemeesters. Er is een band ontstaan tussen de overheid en het vak. De voorzitter deelde mede, dat toen het Krelagehuis in 1928 in gebruik wérd genomen, besloten werd ramen aan te brengen van jubilerende afdelingen. Tot 1S39 zijn er twaalf geplaatst. Daar komen ér thans bij voor de afdelingen Warmond, Akersloot,Voorschoten-Veur, WestJand 0. opgericht in 1891), Rijnsburg, Katwijk, Roelof-Arendsveen en Castri- cim (alle 1893) Heemskerk, Noor d wij ker- hOüt "(1894) en Alkmaar (1897). Over het j «rk der afdelingen gaf jhr. dr. Van Nis- 1 'pos tot Pannerden een overzicht. Ir, de hal van het gebouw was nog plaats voor zeven ramen. De overige vier zijn plaatst in de westgevel van de Beurszaal. De ramen zijn ontworpen door de heer F. J. Ketelaar te Bennebroek en gemaakt door 1 hel ilejier Bogtman te Haarlem. Deliêer-G. J. Zwetsloot, ou'd-voorzitter De heer C. J. Ztvetsloot (links) onthulde de gedenkramen in de hal. Naast hem de heer H. J. Voors, secretaris van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Op de foto de gedenkramen van BeverwijkWest- landRijnsburgKatwijk en Roelof-Arends veen (van links naar rechts). van de afdeling Warmond ontulde de ge denkramen in de hal. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de tentoonstel lingszaal, waar de andere gedenkramen bezichtigd werden. Tenslotte kwamen de genodigden weer bijeen in de bovenzaal. Vertegenwoordigers van gemeentebesturen en van afdelingen voerden nog het woord. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in s*aat van faillissement verklaard: Willem Peterus Jo hannes Smeets, leraar, wonende te Bloemen- daal, Huize Beau Regard, Midden Duin- en Daalseweg 28. Rechter-Cornmissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. L. S. Römelingh, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillisse menten van: De Stichting Dagblad „De Patriot", te Haarlem. Rechter- Commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. W. G. J. Veenhoven, advocaat en procureur te Haarlem. Pieter Hoekstra, destijds lid der Handels vennootschap onder--de firma „Eerste Ned. Bank voor Financiële Waarden" in liq., voor heen wonende te. Koog aan d.è Zaan, thans t.e -.Zdandijk. Rechter-Commissaris: mr. J. P. '.Petersen. Curator: mr. W~. G. J. Veenhoven, 'advocaat en 'procureur te Haarlem. Voor de Vrijdagmarkt wordt de VEM- trawler „Allan Water" (IJm. 34) verwacht. Hoewel het in de' bedoeling van schipper Ouwenhand lag om Donderdag te lossen, blijft hij bij nader inziens nog een dag lan ger vissen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indo nesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Overleden tenge volge van oorlogsyerwonding op 25 Febr. 1949: Mar. II G. F. Sipman uit Valburg (G.). Gesneuveld 26 Februari 1949: Mar. Ill M. R. Bens uit Kolk (N.Br.); Mar. Ill G. F. J. Bosma uit Amsterdam; tijd. Korp. Mar. D. C. van Delft uit Rijnsburg (Z.H.); Mar. Ill W. van Duin uit Den Haag. Ge sneuveld 27 Febr. 1949: Tijd. Korp. Mar. K. Eksteen uit Arnhem; Tijd. Korp. Mar. P. C. -de Wit uit Zwijndrecht, Koninklijke Landmacht: Gesneuveld. 10 Febr. 1949: Sold. A. J. van de Kop uit Wa- denoyen (G.) Overleden ten gevolge van oorlogsverwonding op 15 Febr. 1949:'Sold. Ie kl. T. Claessens uit Kloosterzande (Z.). Gesneuveld 18 Februari 1949: Sefg/J. Avontuur uit Amsterdam; Sold. H. J. H. van Dijk uit Boxtel, Sold. Ie kl. D. Scheer uit Amsterdam-W., Sold. A. A. Vonk uit Rotterdam. Gesneuveld 21 Febr. 1949: Sold. R. M. van der Ende uit 's-Gravenhage. Sold. B. van Gerwen uit Best (N.E£g.). Ge sneuveld 22 Febr. 1949: Sold. K. Nicolai uit Achtkarspelen (Fr.). Gesneuveld 26 Febr. 1949: Korp. G. van Gelderen uit 's-Grave- land. Konink. Ned.-tnd. Leger: Gesneuveld 13 Februari 1949: Soend. sold. Abdoel Bin Hamid; Soend. sold. Moesad, Boeg. sold, S. Batjo, Amb. sold. Lengankwasirai, Amb; sold. J. Loeroësmanat, Amb. sold. A. Pes- sireran, Amb. sold. L. Sahusilawane. Tim. sold. E. Noach. Gesneuveld 16 Febr. 1949: Mad. sold. Diso, Amb. sold. S. Hatumena, Man. sold. A. Koroh, Man. sold. B. M„ Tingon, Jav. sold. Parman. Gesneuveld 17 Febr. 1949: Man. sold. E. Moesa, Man. sold.. Walukow. Gesneuveld 18 Febr. 1949: Res. Ie It. R. W. V. Rhemrev, korp. genie I. C. van Bilderbeek, Soend. sold. Apri, Chi nees sold. Lim Tong Soen, Soend. sold. Aris. Gesneuveld 19 Febr. 1949: Jav. sold. Moedjiman, Tim. sold. I. S. Paser, Man. sold. P. Runtulalo, Man. sold. B. Sindim, allen afkomstig uit Indonesië. Gesneuveld 22 Februari 1949: Korp. B. J, Jonker, af komstig uit 's-Gravenhage. SLECHTS EEN MERK FIETS-MET HULPMOTOR IS VRIJGESTELD VAN EEN RIJVERGUNNING. Naar de A.N.W.B. mededeelt blijkt er misverstand te bestaan over de rijvergun ning voor rijwielen met hulpmotor. Hoewel volgens de. officiële mededeling de rijver gunning werd afgeschaft „voor motor rijtuigen met een motorvermogen van niet meer dan 0.50 pk, waarvan de merken later in de Staatscourant zouden worden bekend ;emaakt", is tot dusverre nog alleen het merk „Solex" in de Staatscourant genoemd. Voor andere rijwielen met hulpmotor is een rijvergunning dus nog steeds vereist. Het ministerie, van Financiën geeft ech ter geen nationaliteitsbewijzen meer af voor rijwielen met hulpmotoren van geringe cylinderinhoud, ongeacht het merk. De A.N.W.B. heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat verzocht ook de andere rijwielen met lichte hulpmotor te ontheffen van de verplichte rijvergunning. ANDERS GROEIEN IN GRIND Zolang de aarde draait, heeft de mens gezocht naaf middelen, die het mogelijk maken de groei en de ontwikkeling van het gewas zoveel mogelijk te beheersen, onafhankelijk van klimaat .en weersge steldheid. Zijn grootste overwinning in dit opzicht is de cultuur onder glas. Intussen kwam men al geruime tijd ge- Iedenfot de ontdekking, dat men weliswaar de bovengrondse omstandigheden van de planten uitstekend beheerst, doch dat dit nog lang niet het geval is met de onder grondse,- hetgeen niet te verwonderen is, als 'men'bedenkt hoe ingewikkeld het is het groeiproces in de aarde te volgen. Toch 'kwam «men ook op dit terrein stap voor stap verder, eerst door de aarde te verbeteren via de toevoeging van stalmest, later door de toepassing van de kunstmest en éindelijk door het moderne bodemonder zoek. 1-Iet bleek, dat de aarde niet alleen een voedingsbodem is voor de planten, maar ook: voor allerlei schadelijk gedierte. Zodoende kwam de gedachte op de plan ten op andere wijze te voeden. In 1841 waren diet Polstorff en Wiegmann die voor het eerst planten in zand kweekten en daaraan, oplossingen van minerale stoffen toevoegden. Later liet men het zand ach terwege en werden de planten enkel in water gekweëkt, eveneens met toevoeging van minerale plantenvoedingsstoffen. Toch bleven tot 1929 dit uitsluitend experimen ten en van een practische toepassing was geen sprake toen -de Amerikaan W. F. Ge- ricke in een geschrift dat hij aanbood aan de Botanical Society of America vaststelde, dat het in het kwekersbedrijf practisch uit voerbaar en commercieel verantwoord was, het gebruik van aarde geheel uit te scha kelen en de planten te kweken door het geven van in water opgeloste minerale voedingsstoffen. Amerika was op dat ogen blik- rijp voor dit nieuws en niet alleen de vakmensen maar ook het grote publiek liep er warm voor. Met deze vinding werden vele successen geboekt, ook al werd het publiek vaak met ondeugdelijke preparaten bij de neus ge nomen. Maar dat Gerieke goed gezien had, wordt bewezen op Wake Island in de Stille Zuidzee, waar met de watercultuurmethode groenten en fruit voor de bewoners en de passagiers van de Transatlantische Licht diensten worden gekweekt. Hoewel in Nederland reeds in 1939 door dr. A. Boonstra en dr. ir. P. Henriquez proeven met dit procédé zijn genomen, is eerst na de oorlog meer belangstelling v.oor deze nieuwe vorm van cultuur in ons land ontstaan. Zij wordt thans experimenteel toegepast in Aalsmeer en in. de Anjer kwekerij ,,'t Clooster" te Heemstede, waar een grote kas is ingericht voor het kweken van anjers bij .wijze van grindcultuur, een vorm van watercultuur, die ook in Amerika in zwang is. Geen eenvoudige zaak. Het ombouwen van'een gewone kas tot een kas voor grindcultuur is geen eenvou dige zaak. Niet alleen moet over een grote oppervlakte tot een flinke diepte de aarde worden verwijderd, maar tevens moet een overdekt betonnen bassin worden gemaakt, waarboven de bloembedden worden aan gebracht. "Voorts moest er een automatische wateirvoorziening komen, opdat op ieder tijdstip gesproeid kan worden met het mi nerale plantenvoedingsstoffen bevattende water. Tot nu toe hebben de resultaten van al deze moeiten en kosten de verwachtingen niet teleurgesteld. Het grote voordeel be staat inzonderheid uit het uitschakelen van ziekten. Een bezwaar is misschien dat de kweker een scheikundige is geworden en zijn bedrijf een fabriek, ook al moeten deze anjers ook dag aan dag en stuk voor stuk worden nagelopen. Of in de toekomst door de grindcultuur het beproefde systeem van het kweken in aarde zal worden verlaten, staat nog niet vast. Het nieuwe proces be vindt zich daarvoor nog te zeer in het sta dium der proefnemingen. Woensdag was er mede door het stormachtige weer zeer weinig vis. Slechts één logger de HD 79 „Drie Gebroeders" was niet een vangst van 80 kisten binnen. De KW 21 en de KW 94 waren reeds Maan dag binnen doch hebben de vis eerst Woensdag gelost. Door de hogere prijzen was dit wel in hun voordeel. BINNENLAND Prins Bcrnhard moet in Sankt Anton nog steeds het bed houden. Daar er nog wel enige tijd met het herstel van de Prins ge moeid zal zijn, bestaat de mogelijkheid, dat van het voorgenomen verblijf in Zermatt (Zwitserland) zal moeten worden afgezien. In Amsterdam is een 2G-;jarige kok ge arresteerd, die zich uitgaf voor vertegen- woordiger van een scheepvaartmaatschappij en talrijke families bezocht, die hij dan voor spiegelde, dat zij naar Zuid-Afrika konden emigreren mits zij bedragen van f500 tot f 1000 als voorschot stortten. Hij heeft op deze manier ruim f 4000 geïncasseerd. Bo vendien gaf hij zich uit voor fabrikant van koek en had hij een compagnon. Deze heeft hij onder het voorwendsel machines te moe ten kopen f 1000 afhandig gemaakt. Het Internationaal Gerechtshof heeft voor de komende drie jaar tot nieuwe pre sident gekozen Jules Basdevant (Frankrijk) en tot vice-president J. Gustavo Guerrero (Salvador), die president van het Perma nente Hof van Justitie was van 1 Januari 1937 tot April 1946, toen dit Hof werd op geheven. - De volgende weck zullen in Harlingen twee rijdende eleclrischc portaalkranen arri veren. die twee jaar geleden in Schotland zijn besteld. Zij zijn bestemd voor de nieu we Willemshaven in de Friese havenstad. Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam veroordeelde onlangs Betje W. uit Amsterdam tot levenslange gevangenisstraf, omdat zij gedurende de bezetting had ge werkt voor het „Devisenschutzkommando". Ook verried zij een aantal illegale werkers waardoor drie jonge mannen het leven lieten. Een maand geleden werd deze zaak behandeld door de Bijzondere Raad van Cassatie. De procureur-fiscaal concludeerde toen tot 20 jaar gevangenisstraf. De Bijzon der» Raad van Cassatie heeft echter het be roep verworpen. Het Internationaal Gerechtshof zal van 7 Maart af openbare zittingen houden in het Vredespaleis te 's Gravenhage om verklarin gen te horen over de kwestie, die- de alge mene vergadering der Verenigde Volken bij resolutie van 3 December 1943 heeft inge zonden, betrekking hebbende op vergoeding voor schade, in dienst der V. N. geleden. Tot 20 Februari had de „Willem Ba- rendsz" geproduceerd 78,332 vaten(13.055 ton) traan tegen 50,480 vaten (8.413 ton) in de overeenkomstige periode van het vorige vangstseizoen. De spermolie-productie is met 639 ton ongewijzigd gebleven. De Pauselijke Internuntiatuur te 's Gra venhage deelt mede: „De officiële receptie die elk jaar op de Internuntiatuur gehouden worfdt, om de dag van de kroning van Paus Pius XII te herdenken, zal dit jaar niet door gaan wegens de bijzonder moeilijke omstan digheden tengevolge van de hevige geloofs vervolging, die in sommige landen tegen de Rooms-Katholieke kerk ontketend is". Ten bate van de militairen in Indonesië zal de NIWIN in de maand Maart een extra inzameling houden van boeken en tijdschrif ten. Lectuurzendingen tot een maximum gewicht van twee kilogram kunnen boven dien portvrij worden opgezonden aan de B.A.R.K. in Den Haag. Voor de Algemene Nederlandse Organi satie voor Voetverzorging wordt op Woens dagavond 16 Maart in de Haarlemse Kegel bond een lezing gehouden over: Voetgebre ken in het algemeen door de heer Albert Belinfanze. uit Huizen. IJmuiden (Kamerlid mr. Beernink over „Gemeentepolitiek" fo,flora" sprak het Tweede-Kamerlid J, Beernink gisteravond op de ^vergadering van de Chr. Historische SöTOiiging over „Gemeentepolitiek". De. C.H.U. is van- oordeel dat de regel? omtrent het gezag in de. Heilige .Schrift sordfn. gesteld, ook door de Gemeentelij- I feOverheid in acht dienen' genomen- të widen; aldus spr.. Dit punt moet ook bij I de komende gemeenteraadsverkiezingen de Imel zijn Er, dient op gewezen te worden dat de Overheid, die door haar onderdanen gehoorzaamd moet worden, niet buiten fear grenzen mag gaan. Ah iets goed fun'ctiönneeert dient niet vanboven ingegrepen te worden; dit mag ='«bts geschieden als het nodig is. Slechts dan kan gestimuleerd en gesubsidiëerd Wen, De C.H. is tegen socialisatie. Ge- msentelijke bedrijven op bijvoorbeeld het «vemiddelenterrein zijn geenszins nodig. Hoewel de C.H.U. tegen socialisme is, ■«'t zij een open oog voor sociale recht- JWigheid, De Bijbel leert dat men zich lot van de naaste heeft aan te trekken. '5 de C.H.U. is dit geen verkiezingsleus; Wdit- in practijk brengen. Dit is bij- TMtbeeld mogelijk door voor te staan de «dieting van ziekenhuizen en kraam- ®chlingen of de beschikbaarstelling van pouwen hiervoor. 0"® de,huisvesting sprekend legde mr. w de nadruk op dat ook hierin 'lr ij een sociaal vooruitstrevende po- •ifk voert. Samenwoning leidt tot allerlei gewenste verhoudingen. Toch zullen we twlang de nood hoog is niet van af kun- ri !*aas'- woningsplitsing zal echter de vuv/bouw, ook door particulieren krach- i) p ™oe*en worden genomen. tJi staat verder een financieel raniwoorde-politiek voor. Bij het uitge- van geld wil zij vooral er op letten - ""dar niet lukraak wordt uitgegeven, j,,e kabinetten na de oorlog deden f'lv te8enw°ordige ministers zijn i g wat voorzichtiger geworden, hoe- 't'nog steeds diensten zijn die zouden jJ.v Vei'dwijnen. In de gemeenteraad, i' ln ve'e Practische vragen aan de orde ,3 "kmt een principiële politiek te wilg611 gevoerck Ook in Velsen is dit 'zeker fell 3pre'cer had opgewekt om in de be maanden te zorgen voor een goe- Cl^anda, wees hij er op dat het de jjl; nie[ "1 de eerste plaats gaat om de fe, getal maar om de doorwer- beginsel. f| gjjn openingswoord als in zijn té Jon W6eS voorzi^er "de heer C. iéctr r 0p het stemmenaantal op s,eec's vooruit is gegaan, maar dat gewerkt moet worden dat het nog iH igra- ^er WG/C'' on<^er leiding van de heren - en Van Dongen, een vrolijk pro- gewerkt, o.a. bestaande uit een Vah Een en ander viel liitste- 5,1111 smaak. VISSERSSCHEPEN fa) «Ml: «L SÏÏf'on. rederij VEM, met vis, ver- jg»(februari.. *wriqe, met vis, vertrokken 22 Febr. Het hoekje van Donderdag 3 Maart 1949 BESTE KINDEREN! Natuurlijk zijn alle nichten en he ven weer geweldig gespannen op de uitslag van ons maandraadsel. De spreuk: „Behandel de dieren met zachtheid", diede eind-uitkomst van de Fébfuari-wedstrijd-is, heeft vele tekenpotlbden in "beweging gebracht. Het resultaat was in vele' gevallen heel aardig. Sommige .kinderen hadden hun oplossing leuk versierd met uitgeknip te dieren-plaatjes, zodat het een vrolijk geheel werd. Maar nu de winnaars. De keuze was natuurlijk heel moeilijk, maar na lang beraad ben ik tot de slotsom gekomen dat KONINGIN LENTE de eer ste prijs verdient omdat haar inzending heel apart en aardig was en dat VOET BALLER met de tweede zal gaan strijken, omdat zijn werk er zo keurig uitzag. Een troostprijs]e is voor GEORGE FORMBY. want ik kan ook deze keer zijn werk niet ongezien voorbij laten gaan, ook al was hij dan ook bij de vorige wedstrijd één van*de gelukkigen. Proficiat, jongelui! De winnaars van de eerste en de tweede prijs kunnen het boekenlijstje eerstdaags ver wachten en ook de troostprijs zal spoedig- verzonden worden. En nu onze brieven. Het zijn er heel wat. Als eerste is hier LANGBAARD, die mij vertelt, dat hij naar ljmuiden verhuisd is. Dat zullen jullie wel fijn vinden, in een veel drukkere plaats en dichter bij school te wonen. Of vond je het prettiger in Spaarndam? ZINNIA heeft me een hele tijd- in de steek gelaten, maar nu verrast ze mij toch met een lange 'brief. Jij hebt wat beleefd in die tijd, zeg! Dat was een hele onderne ming zo met z'n tweetjes naar Breda, maar alles is gelukkig goed gegaan. Is de carna vals-avond leuk geweest? KABOUTER ROODJAKJE houdt geloof ik erg veel van haar kleine zusje, want ze heeft van alles over haar te vertellen. Leuk, zoals die kleintjes je altijd nadoen, vind je niet? Hoe heet ze? Hebben jullie een prettige dag gehad verleden Zondag? CARTOFFELTJE wil graag weten of ze met het oplossen van de weekraadsels ook een prijs kan winnen. Nee meisje, dat kun je niet. Je krijgt alleen bij een goede op lossing je naam in de krant. Voor het uit reiken van prijzen heb ik juist de maand- raadsels ingesteld, die wat moeilijker zijn, maar waar je dan ook een maand over doen mag en een mooie beloning in het vooruitzicht hebt. Dus zet bij het nieuwe Maart-raadsel maar eens je beste beentje voor, want het is de moeite waard. Heb je een leuke feestavond gehad? SUSAN HAYWARD vindt, dat ik reuze- goed raden kan. Ja, voor M.U.L.OJ-leer- lingen heb ik een fijne neus. Jammer dat je broertje net te laat jarig was om naar de grote school te kunnen gaan. Sommige mensen laten zo'n kind bijwerken om 'hem dan direct in de tweede klas te'kunnen plaatsen als hij op school komt. Maar ik zou er niet zoveel voor voelen; jouw -ouders' zeker ook niet? Kijk maar eens gauw naar het Maart-raadsel, het is vast wel iets voor. jou. IRENE DUNN vertelt dat haar vader vaak op zee is. Dat zal wel eens angstig zijn voor jullie, vooral als er zo'n storm is als die van een paar dagen geleden. Maar ik geloof dat zijn schip juist bijtijds binnen was, is 't niet? Ik ben niet 19 maar 7 Juni. jarig, meiske. ZEELEEUW stuurt eigenlijk alleen zijn weekraadsel in, maar toch krijgt hij nog een klein briefje. Je maandraadsel was wel goed jongen, maar- toch moet je het nog wat netter afwerken om voor een prijs in aanmerking te komen: Kijk maar eens of het Maart-raadsel niet wat voor je is. KIEKEBOE is ook weer eens op het appèl. Ja, meisje, voor jou is het hard wer ken ais jc in deze klas wilt blijven, dus kan ik me best voorstellen dat Tante Els wel eens een beetje in de verdrukking komt. Mei zo nu en dan een levenstekentje ben ik toch al blij Wat een mooie hamen heeft jouw broertje, maar het zou lastig zijn als je hem altijd zo roepen* moest. Gaat het nog goed met je andere broer? Ik vind je geweldig flink hoor, met je twee diploma's, alleen zou ik het erg leuk vinden als er over twee jaar nog een mooi M.U.L.O.- diplorna bij kwam. CHINEESJE vindt het erg leuk op de huishoudschool, schrijft ze. Wat heb jij al veel gemaakt, zeg! Mag je alles zelf ge bruiken? Dat is nóg eens gemakkelijk voor moeder: een dochter die alles zelf maakt! ZEESTER schrijft zijn brief in -blok schrift. Nu, ik kan wel zien dat je het nog niet lang doet, want het moet nog regel matiger worden. Maar dat komt vanzelf wel. Oefen maar goed. Wat leuk 'dat jullie naar Nunspeet gaan. Het is daar erg mooi. Ja, ik vind het fijn om dan daar vandaan een brief van je te ontvangen of een prent briefkaart. Je had je maandraadsel wel goed. maar voor jou geldt hetzelfde als voor' Zeeleeuw. ALPENKLOKJE vraagt of ze een eigeii- geschreven verhaaltje mag insturen. Na tuurlijk kan dat, meisje en als het geschikt' -is komt het ook beslist in ons hoekje. Laat maar eens zien, hoor! WILDEBRAS houdt niet erg van de- stormwind, vertelt ze me. Nu, ik ook niet hoor. Allemaal zand in je ogen eri dé kans dat je een dakpan op je hoofd krijgt.... brrr! Nee, van die Wildebras houd ik ook niet. Is je moeder alweer beter? ROZEKNOPJE is geweldig blij met haar nieuwe broertje. Fijn hè, zo'n lief klein kindje in huis. Hoe heet hij? Jammer dat je maandraadsel de prijs niet kon winnen, maar deze maand gaat het misschien be ter. Kijk maar eens wat je ervan' maken kunt. -,T Ook ZOMERKLOKJE schrijft enthou siast over haar kleine nieuwe broer. Voor al omdat jullie meisjes zijn, is. het zo'leuk er een broertje bij te krijgen. Of had je liever een zusje gehad? - En dan is hier OEHOE, die mij" bedélit onder een stroom postzegels. Dat ziet er hu zo wel aardig uit, maar ik moet toch-eerst een heleboel aanmerkingen maken. Tk zal je om -te beginnen het hele blaadje terug sturen met alle zegels erop aangestreept, die beschadigd 2ijn. En dat zijn ze bij,na allemaal. Zoals je misschien zult weien: we ruilen-uitsluitend met geheel gave zegels, want alleen die hebben waarde. En dan nog dit: je mag je zegels nooit eh;te nimmer 'zó opplakken als je nu gedaan hebt, want zelfs als het papier van achte ren beschadigd is, zijn ze eigenlijk al niets meer. waai'd. Dus gebruik de bekende post- «zegei-gomstrookjes of stuur. ze. mij,los 'op. rik hoop binnenkort een -..onberispelijke zending van je te ontvangen, dan kunnen •we eens verder zien. DE STOERE is een nieuweling en na tuurlijk een neef. Ben jij zo stoer, jongen of is je vader soms op zee? Want daar heb ben ze wel stoere mannen nodig. Natuur lijk van harte welkom. Schrijf je mij ook je adres eens? GOUDEREGEN heeft haar brief, zo stijf dicht geplakt, dat hij bij het open maken gescheurd is. Ik zal eens kijken of ik nog wat lezen kah. Leuk dat jullie padvind- stersmiddag zo geslaagd was. En dan nog bezoek van de Districts-commandante, def tig hoor! Ilc vind een feestavond met kaars licht nog feestelijker dan niet "gewoon licht, jij niet? Gaat het goed met de meester? Een brief van IRIS was voor mij weel een hele verrassing, want ik had haar al .een tijd gemist. Fijn, dat je door je examen gekomen bent, meisje; gefeliciteerd hoor! Ja, dat diploma mag wel in een lijstje, vind ik. Ik hoop dat de tweede uitvoering van jullie zangclub weer net zo goed slaagt als de eerste. Hebben jullie een leuke dag gehad op Vaders verjaardag? GOUDFAZANTJE komt me ook warem pel weer eens opzoeken.- Allemaal oude vriendinnen vandaag! Ik hoop dat je bij •je goede voornemen blijft om mij elke week te schrijven. -Dat zou ik prettig vin- dèn. Ja meisje, ik vind de zomer ook veel prettiger dan de winter. Maar we moeten deze tijd -toch door, daar helpt geen lieve moedertje aan! BLAUWDRUIFJE heeft met een ge dichten-wedstrijd ook al een prijs gewon nen. Ik vind heus dat ik knappe nichten heb. Ja ik geloof, dat -ik het vers dat je noemt wel ken. Is het niet van die moeder die steeds op haar zoon wacht, terwijl hij al op zee gestorven is? Be vind het ook heel mooi. Dank voor je zegel. Hij zal wel een liefhebber vinden. KONINGIN LENTE is nu zeker wel blij dat ze een prijs gewonnen heeft. Maar je had 'hem ook werkelijk verdiend, hoor, want -je werk zag er smaakvol uit. Fijn, dat je weer een nieuwe vulpen gekregen hebt en dat je niet hoefde te wachten tot je weer jarig bent, want dat duurt nog een heel- tijdje. Bij de aanbiedingen staat van- g. een postzegel van Curapao. Kun je hem gebruiken? Tot slot en besluit is hier nog onze GEORGE FORMBY. die erg tevreden is over-zijn boek. Ja, spannend is het zeker, George, dat wist ik wel. Leuk, dat je tevre den bent met de stand van zaken thuis. Ik heb ook liever broers dan zusters, hoor! En dit was weer het einde van onze lange rij. Tot volgende week! TANTE ELS Briefjes: Kennemerlaan 154, IJmuiden of aan de bezorger meegeven! TANTE'ELS FELICITEERT IRIS-.die volgende week Woensdag haar verjaareïag-hoopt te vieren. Van harte, hoor nicht en zet de bloemetjes maar fijn buiten! Het nieuwe maandraadsel is nu eéns iets geheel nieuws. Hieronder vinden jullie 'dertig namen van steden en dorpen in' ons land, maar bij nadere be schouwing zul je zien dat ze er een beetje vreemdsoortig uitzien. De één heeft name lijk de kop en de tweede weer de staart van een andere plaats. Enfin, alles staat hopeloos door elkaar. Nu is het jullie taak om ér weer norrhalé Hollandse plaatsen van te maken. Maar dit niet alleen. Jullie zijn niet zo gauw klaar. Als je het mooi wilt doen moet je een eenvoudig kaartje van ons land overtekenen en er de plaat sen zo goed mogelijk in zetten. Ik ben nieuwsgierig wie mij het netste werk levert. Doe maar goed je best, want er zijn weer mooie boeken te winnen. Hier zijn de namen: 'l. Schoonmónd 16. Haarblik 2. Hardermaar 17. Oldenburg 3. Gouberg 18. Amsterkerk 4. Roerhem 19. Dokdoorn 5. Leida 20. Nïjdam 6. Arnarden 21. Grolem 7. Genemegen 22. Allcdrecht 8. Tildam 23. Doespeet 9. Apeltard 24. Rotterzijl 10. Middelwïjk 25. Delflo 11. Nijburg 26. Nunskum^ 12. Groenhoven 27. Maasburg' 13. Dorden 28. Zierilcningen 14. Leeuwzee 29. Medemzaal 15. Sittricht 50. Hardenmuiden De oplossing van het vorige weekraad sel is: SCHAATSENRIJDEN (spaak, cacao, haard, aarde, album, troon, steel, linde, nevel, radijs, ymker, dorst, enkel en naald) Goede oplossingen kwamen van: KA BOUTER ROODJAKJE, CARTOFFELTJE, SUSAN HAYWARD, IRENE DUNN, ZEE LEEUW, KIEKEBOE, CHINEESJE, AL PENKLOKJE, WILDEBRAS, DE STOERE, GOUDEREGEN, GEORGE FORMBY. GOUDFAZANTJE, en BLAUWDRUIFJE. ONZE POSTZEGELBEURS. Aangeboden: NEDERLAND: Koninginnekop 1899/1923, 71/, ct., olijfgroen; Willem v. Oranje, 1933, 6 ct., lila; voor het kind, 1948, 10 ct. rood; voor het kind, 1947, 10 ct., wijn rood; voor het kind 1948, 2 ct., groen. NEDERL.-INDIë: Koningin Wilhelmina (oorlogstijd), 10 ct., bruin; Koningin Wil helmina 1937, 10 ct., oranjerood. Huis met zee, 2 ct., bruin, 1947; huis met palm, ct., rood, zwarte overdruk, 3 ct. CURAgAO: Koningin Wilhelmina met sluier, 1936, 6 ct., bruin-violet. Koningin Wilhelmina, 1947?, 25 ct., kar mijn. BELGIë: Koning Albert, 1912, 10 ct., rood. ENGELAND: Olympische Spelen, 1948, 3d., paars. FRANKRIJK: Cannes, weg met palmen, 6 fr., oranje. HONGARIJE: 50 filler (zonder schip). 1927, donker bruin. OOSTENRIJK: park met lantaarn, 1947?, 5 schilling, paars; bergen, 1947?, 50 groschen, oranje. Tiroolse vrouw, 1 shilling, blauw, stad aan rivier, 1 shilling, paars. CANADA: Koning George, VI met pet, 1 ct., groen, 5 ct., blauw en 3 ct. lila. Landschap, 10 ct., groen. U.S.A.: Washington, 2 ct., rood. ZWEDEN: Koning Gustav, 10 öre, lila. HONGKONG: Koning George, 5 ct, groen. Gevraagd: NEDERLAND: Kinderzegels 1948 (2 ct., groen en 10 ct. rood NIET); Prinsesjes- serie (\l/s ct. grijs en 71/, ct. rood NIET) Zomerserie 1947. Koningin, 1940, 22% ct., olijfgroen. -lEDERLANDS-INDIë: Koningin, 1937, 3 ct., bruin; type Hart. '318, 15 ct, oranje; type Hartz, 1948, 40 ct., licht groen. Koninklijke onderscheiding voor Herman Moerkerk Gisteren heeft onze medewerker Herman Moerkerk zijn' zeventigste verjaardag in de familiekring gevierd. Met het oog op zijn gezondheidstoestand had men het beter gevonden, dat de huldiging een zo sober en eenvoudig mogelijk karakter behield en dat is ook de reden, dat het voorgenomen bezoek van de burgemeester van 's-Herto- genbosch niet is doorgegaan. Mr. P. O. F. M. Cremers, als burgemees ter van Haarlem, en de heer J. B. Schuil, als secretaris van het huldigingscomité, bij wie zich. later nog de voorzitter van het comité, de heer D. J. A. Geluk, voegde, hebben de heer Moerkerk om vier uur ge complimenteerd. De burgemeester deed mededeling, dat de jubilaris door de Ko ningin onderscheiden was als ridder van de Orde' van Oranje Nassau en spelde het lintje van deze Orde op 't de Haarlemmers zo bekende fluwelen jasje van de schilder. De heer Schuil overhandigde de heer Moerkerk daarna de doos met de teke ningen, aquarellen en pastels, hem door zijn collega's geschonken, het album met de bijdragen van letterkundigen, musici en journalisten. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat ,de medewerking ook van de Haarlemmers zo bijzonder groot was ge weest en eindigd zijn korte toespraak met de woorden, welke de Commissaris der Ko ningin in Utrecht, de heer M. A. Reinalda hem had geschreven, dat deze „prima-man in Haarlem zo algemeen gezien was". De heer Moerkerk dankte met hartelijke woorden de burgemeester en de heer Schuil en sprak ook de heer Geluk toe, met wie hij op zo'n allerprettigste wijze steeds had samengewerkt, toen deze loco-burge meester was. De kamer van de heer Moerkerk stond vol bloemen en het aantal ontvangen tele grammen had om 4 uur reeds ver de 100 overschreden. Politiemannen lopen in „Velserbeek" Vrijdagmiddag wordt in Park Velserbeek te Velsen onder auspiciën van de Politie Sportbond een veldloop gehouden. Het parcours beslaat voor veteranen 2.5 km en voor de A-klasse 7.5 km. De politiecorpsen uit het gehele district West (Noordholland, Zuidholland en Utrecht) zullen meedoen. Er zal gelopen worden in competitieverband. Beverwijk Een Beverwijkse smid kreeg een bekeu ring wegens overtreding van een bepaling der Arbeidswetgeving. OFFICIËLE PUBLICATIE SCHULDVORDERING OP HET RIJK OVER 1948. De Minister van Financiën maakt bekend, dat alle vorderingen over het jaar 1948 ten laste van de verschillende departementen van algemeen bestuur en daaronder ressor terende administratiën. zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk ultimo Mei a.s. bij het betrok ken departement moeten zijn ingediend. Schuldvorderingen ten laste van de staats bedrijven (staatsdrukkerij- en utigeversbe- drijf, staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie, staatsmuntbedrijf, 'staatsvis- sershavenbedrijf te IJmuiden en de staats mijnen) zullen echter uiterlijk 15 Maart a.s. moeten worden ingezonden. Latere indiening kan tot langdurig uitstel der afdoening leiden. Van de indiening kan, op verzoek, een schriftelijk bewijs worden verkregen.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3