Stad met de moed van een vrouw die lacht door haar tranen 'Nocturne' De Non-stopvlucht om de wereld Sportprogramma's DONDERDAG 3 MAART 1949 Ik heb een moedige stad gezien. Een stad die moe-gevochten toch hardnekkig slag levert tegen de verbijste rende realiteiten van het jaar 1949. Haar naam en haar tradities zijn onverbrekelijk verbonden aan de geschiedenis van Europa, die voor een groot deel eeuwen-lang door de dynastie die er zetelde, werd gemaakt. Nu nog, wanneer men er gaat door de Hof hurg oyefc de Ballhausplatz, lopen de beelden uit een grandioos verleden storm op de begrensde fantasie van de twintigste- eeuwer. gen denkt niet zonder weemoed aan het Wenen van vroeger. Aan de glorie en de zorgeloosheid. Net Wenen van nu is géén zorgeloze stad meer. In haar eindeloze huizenrijen wor stelt een millioenen-bevolking met de kleine problemen van iedere dag, die de bittere gevolgen zijn van wat hier de laat ste tien jaar geschiedde. Het weet wat honger is en uitputting en angst. Op de aanplakborden in de straten hangen nog de kleine advertenties met een foto. „Wie kan inlichtingen over Deze stad is in zekere zin symbool voor ons oude werelddeel. Haar gezicht dat één van de schoonste van Europa is, draagt nog steeds de gruwelijke lidtekens als be wijs hoe weerloos een cultuur is tegen brandbommen en granaten. Maar dit Wenen heeft de moed van een vrouw die lacht door haar tranen. Men heeft het veel ontnomen, maar niet de hoop op een betere tijd. Zo blijft de arbeider, die moe, vuil en hongerig van werk terugkomt op weg naar huis en een karige maaltijd, even staan om naar „zijn" Stefansdom of naar „zijn" Opera te kijken. En hij is haast kinderlijk blij wanneer hij ziet dat er boven hun uit gebrande geraamtes weer een nieuwe dak balk op zijn plaats zit. Tien tegen één dat hij zijn traditionele riiSie op de tram daar na met een nog opgeruimder grijns maakt dan anders. De Wener is met nieuwe moed aan de slag gegaan. Hij bouwt weer aan zijn slad en aan zijn kleine beetje levensgeluk. Hij werkt in de straten waar nog steeds de wind het puinstof doet opwervelen of in de bureaux waar een verfkwast beslist geen kwaad zou kunnen. Wenen heeft zijn boe zeroen aan en het werkt hard en met suc ces. Al is het niet meer zorgeloos, het is vriendelijk en opgeruimd als weleer. Nu het wonder van de economische wederop bouw van Oostenrijk zich aan het voltrek ken is, ziet men er zelfs weer kans een beetje geld te beleggen in een glas gouden Gumpoldskirchener of een bescheiden plaatsje voor de opera, een toneelstuk of een concert. Niet ten onrechte redeneert men hier dat een beetje vrolijkheid en een beetje schoonheid de beste belegging zijn voor het grauwe brood van iedere dag. Al zjjn er helaas nog honderdduizenden die zich zelfs aan het laatste niet zat kunnen den., Men praat er niet teveel over de donkere ichaduw die de Oost-West-controverse over te stad werpt. Maar de dreiging in de atmosfeer kan men niet negerep. Nog steeds herineren de vreemde uniformen en vooral de bontmutsen met de rode ster de mensen eraan dat hun stad op het ogen blik in het centrum van het krachtlijnen- veld der internationale spanningen ligt. Het is de enige deur in het ijzeren gordijn die nog een beetje open staat en door deze deur wil het soms onrustbarend tochten. Sombere verhalen vergezellen de stroom vluchtelingen die aan de terreur in de volksdemocratieën is ontkomen. Maar de Weners kunnen zich op het ogenblik de luxe niet permitteren elkaar met sombere en nutteloze voorspellingen het leven on mogelijk te maken. Deze hardnekkig-blijmoedigen blijven hopen, zij het dan een beetje gelaten. Er wordt nu in Londen over hun land beslist. Het heeft bij deze onderhandelingen niéts anders aan te bieden dan een strategisch onpolitiek zeer belangrijke positie, hetgeen een weinig benijdenswaardig bezit is. Over dit Wenen van nu hoop ik u in een serie artikelen iets te vertellen. Omdat deze stad een levend appèl is aan Europa Nergens sterker voelt men de oude kracht ien van onze beschaving, maar nergens sterker ook de bedreiging die haar voedsel vindt in onze machteloze verbrokkeling. HET WENEN VAN WELEER. Een stadsgezicht van voor de oorlog. Rechts de Stefansdom, links de koepel van de Karlskirche. Toen in Maart 1938 de Duitse troepen Wenen binnentrokken, werd de eerste bladzijde opengeslagen van een hoofdstuk in Oostenrijks geschiedenis dat vele som bere pagina's bevat. Van het balcon van de Neue Hofburg dat precies zeven jaar later door een Amerikaanse bom haarfijn van de majestueuze gevel zou worden ge schoren proclameerde Adolf Hitler de „Anschluss" en Oostenrijk was „Heim ins Reich". „Herr Piefke" zoals de Oostenrij ker met zijn traditionele speelse geest zijn logge stamverwant uit het duizend-jarige Rijk pleegt te 'betitelen, was heer en mees ter. Het heeft nu weinig zin meer te spe culeren over het aantal Oostenrijkers dat werkelijk de annexatie van hun land wenste en zij die dat volk van karakter loosheid betichten, doen goed te bedenken dat er in die tijd geen regering tér wereld was die meer deed dan een beetje onge rust protesteren; Het land stond alleen. Zo begonnen de zeven lange jarén die blöed en tranen over dit land brachten. Het noodlot heeft dit land nooit gespaard maar de geestelijke en materiële ellende die het dit keer te verstouwen kreeg was zwaarder dan ooit. Onder de meedogen loze druk van de nazi's, bedreigd door de verraders uit het eigen land en gedwongen in Duitse uniformen te strijden tegen hen van wie zij de bevrijding verwachtten, gingen de Oostenrijkers de oorlog in. Toen dreunden in 1945 de sombere slot- accoorden van deze sinistere, symfonie, die voor Wenen het bittere einde en het moei lijke begin inluidden. Boven de stad daver den de Amerikaanse bommenwerpers om de vesting Wenen murw te maken. In de eerste drie maanden van het jaar 1945 kwam het tot drie grote aanvallen waar van de laatste en de zwaarste op 12 Maart de verjaardag van de Anschluss met een donderende bommen-regen herdacht. Op die dag ging een noodlotstijding door de stad, die eerst niemand wilde geloven, zo vertelt Ernst Marboe in zijn Oesterreich- Buch. „De Opera brandt". Uit alle wijken van de stad trok een eindeloze processie naar de Ring, van mensen die hun eigen ellende vergaten om nog eenmaal te kijken naar dit geliefde gebouw dat voor iedere Wener de verpersoonlijking van zijn gran dioze cultuur betekent. Achtenveertig uur duurde het voordat de vlammen bij ge brek aan voedsel wegstierven en al die tijd staarde een geslagen massa naar de bran dende ruïne. En nog was het lijden van de stad niet voorbij. Want toen de Russische troepen zich straat voor straat meester maakten van de stad, die door de SS tot de laatste man verdedigd moest worden, belastte de laatste haar toch al zo zware schuld met één van de verschrikkelijkste cultuurmis- daden van de hele oorlog. Een maal uit het centrum van de stad verdreven, be sefte zij dat zij een verloren spel speelde. In blinde razernij begon zij een hagel van brandgranaten los te laten over het hart van de stad. Het eerste wat zij troffen, was de Stefansdom, Onmiddellijk kropen de Weners, die van hun Dom zeggen „So lang der Steffel steht, geht Wien nit' unter", uit hun schuilplaatsen om een vergeefse po- ging te wagen te redden wat er te. redden viel. Hun emmertjes water bleken even- zovele druppels op een gloeiende plaat en het hele middenstuk van de kerk brandde uit. Een vrouw zei ons: „Ik had hem met mijn tranen kunnen blussen". HuiS voor huis, gebouw voor gebouw uit deze schatkamer van de Europese architec tuur zakte in elkaar onder de vlammen die huiverend getuigden van de ineenstorting van het Derde Rijk. In .machteloze woede hoorden de Weners hoe hun stad, die zij om zijn sehoonhei'd en in steen gehouwen levensblijheid meer dan wat ook liefhebben, zieltoogde onder de Duitse granaten. Met de laatste schoten troffen de vertegenwoor digers van de Kultur nog het Burgtheater, een tempel voor de toneelkunst van de gehele wereld. In de kelders wachtte de bevolking in stomme angst het einde af. Zonder water, voedsel of licht. Boven hun hoofden werd Wenen bevrijd in het licht van de vlam men. In de straten dreunden de tanks en luzen Lily Krauss naar Zuid-Afrika. De pia niste Lily Krauss vertrok na een verblijf van enkele dagen in Nederland per K.L.M7 naar Zuid-Al'rika. Zij zal daar ongeveer acht maanden blijven cn vervolgens naar Amerika gaan. Staf-band. De „Staf-band" van het Leger der Heils, gevestigd in het internationale hoofdkwartier van het Leger des Heils te Londen, zal van 13 tot 20 April een bezoek brengen aan Nederland. Het uit 45 musici bestaande corps zal in verscheidene plaatsen van ons land concerteren. Saint Exupéry-meer. Een Franse ont dekkingsreiziger, Jean-Philippe Michea, die het vorige jaar op een ethnologische studie reis een nog onbekend meer ontdekte ten Oosten van de Hudson-baai, heeft hieraan de naam van de Franse schrijver Antoine de Saint-Exupéry gegeven. Het Saint Exupéry-meer bevindt zich in een woestijnachtige streek van het schier eiland Ungava, een gebied van bevroren modder, hier en daar bedekt met korstmos sen. en bewoond door Eskimo's. Verdediging. Te Rome werd een beto ging gehouden door het comité ter verdedi ging van het Italiaanse filmbedrijf. Verscheidene filmspelers en regisseurs heb ben daarbij geprotesteerd tegen het te groot aantal buitenlandse films, dat in de Italiaanse bioscopen wordt vertoond. Daar na trok een stoet, met de bekendste Italiaanse filmvedetten aan het hoofd, door de hoofdstraten der stad. De „Volksherstel"-sigaretten Binnenkort zullen alle, ook bij de win keliers aanwezige, voorraden zg. Volks- herstel-sigaretten woi'den omgebanderol- leerd. Het ligt in de bedoeling, de liefda digheidstoeslag te verminderen. Tevens zullen dan alleen nog Engelse en Ameri kaanse sigaretten als „Volksherstel'-siga- retten worden verkocht en geen Egypti sche. ratelden de machine-geweren hun venijnig staccato. Toen het tenslotte'rustiger werd, kwa men zij als lichtschuwe dieren te voor schijn. Het inferno van de explosies was voorbij, maar de stad brandde in al zijn hoeken en gaten. Moeizaam zochten zij struikelend over het puin hun weg naar de binnenstad, door de rook en de wolken puinstof. In de starten lagen hecatomben van doden. Maar zij gingen verder, met één doel voor ogen: de Ring! Daar ontrolde zich voor hun brandende ogen langzaam de rood-wit-rode vlag boven het oude stadhuis. Wenen was vrij. En een nieuwe dag brak voor Oostenrijk aan. W. L. B. Wal er van de Opera overbleef nadat het gebouw negen treffers had gekregen. Maar ook hier vordert de ivederopbouw en over anderhalf jaar zal het gebouw in zijn oorspronkelijke staat hersteld zijn Amerikaans superfort vloog 37.000 k.m. in 4 dagen Een Amerikaanse Superfort-bommenwer per heeft gisteren.de eerste non-stopvlucht om de wereld in de geschiedenis volbracht. Het vliegtuig, dat een bemanning van 14 koppen had en van Fort Worth in Texas was vertrokken, heeft de tocht in vier dagen gemaakt. Op vier punten langs de 37.000 kilometer lange route werd in de lucht benzine geta/ikt, te weten boven de Azoren, Saoedi-Arabie. de Philippünen en Hawaii. Functionarissen van de Amerikaanse luchtmacht beschouwen deze vlucht als een bewijs, dat zij in staat, zijn elk punt van de aarde te bombarderen van bases, die aan de Amerikaanse luchtmacht ter be schikking staan. De onofficiële tijd, verstreken tussen het tijdstip,, dat het vliegtuig van Fort Worth opsteeg en het tijdstip, dat het op dezelfde luchtbasis neerstreek, is 94 uur en één minuut. Het vliegtuig had een gemiddelde snelheid van 382 kilometer per uur. Na Zaterdag van Fort Worth te zijn op gestegen, zette het vliegtuig koers in Oos telijke richting, naar de Azoren. Aan het einde van de eerste ,6000 kilo meter steeg Van de Azoren de eerste groep „vliegende tankers" speciaal hei-bouwde B-29 bommenwerpers op en ging het vliegtuig tegemoet. Zondag, vloog de B-50 over Gibraltar en Noord-Afrika naar Khartoem en vandaar naar Dharhan in de Arabische woestijn, waar het opnieuw in de lucht zijn tanks vulde. De bommenwerper zette daarop koers naar het hart van India, scheerde langs de Zuidelijke punt van Birma en vervolgde zijn weg over Indo-China naar de Philip- pijnen. Hier werd opnieuw brandstof in de lucht getankt en hier begon het langste traject, de 9500 kilometers over de 'Oceaan naar Hawaii. Voor de laatste maal werd boven Hawaii bijgetankt en daarop koerste de B-50 recht op het Amerikaanse vaste land aan, waar hij op Fort Worth in Texas voor het eerst sinds 94 uur zijn wielen weer aan de grond zette. Toen het toestel landde, was er nog brandstof voor zeven en een. half uur aan boord. Omtrent de vlucht werd strikte geheim houding betracht. Pas toen het vliegtuig weer landde, werd het nieuws bekend. Het programma van de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond luidt volgens de Sportkroniek voor Zondag: District I, eerste klas: Blauw Wit—Haarlem; Stormvogels— Volewijckers; SVVXerxes; ADO't Gooi. Tweede klas B: Alcmaria VictrixWater graafsmeer; West FrisïaZFC; Kennemers— Rapïdïtas; HerculesOSV; TOGUVV. Der de klas A. beslissingswedstrijd ADOSucces. Vierde klas: IEV—SDZ: BDK—DCO; JHK EHS; SpaarnevogelsASR; LijndenTHB; ETORodi; NASSpaarnaam: Ripoerda— VVD: Vliegende VogelsBPC. District II, eerste klas: DFC—HDVS; KFC—Feijenoord. Tweede klas A: CoalFort,una; DCVEmma. Tweede klas B: ITnïtasHVV. In de afdeling Haarlem worden ge speeld: eerste klas A; Haarlem 3a—Waterloo; EDO 3—Zandvoortmeeuwen 4: Kinheim 2 Geel Wit: HFC 3—DTO 2: ADO 2—RCH 5. Eerste klas B: DSKNieuw Vennep: RCH 4 —DEM 2; Schoten 2Haarlem 4. Tweede klas A: Ripoerda 2DCO 2; DSK 2Hoofd dorp Bovs. Tweede klas B: Stormvogels 3 VVH: VVE 2—Schoten 3; VVB 3—Waterloo 2; SVYHaarlem 5. Tweede klas D: Schoten 4 TYBB 3; Haarlem 6Rippevda 3: Bever wijk 3Stormvogels 4; Velsen 3Kinheim 3; DIO 3Kennemers 5. Zaterdagmiddag-com petitie: afdeling A: Tweede JeugdWRA; TJmuiden 2Telcfonia: Zandvoortmeeuwen Sizo 2; Kennemerland 2Kinheim; VEW ETO. Afdeling B: Kennemerland 4—.TJmui den 3: Kinheim 2—VEW 2: RCH—SVJ 2; IJmuiden 4Kennemerland 3: SIZO 3 Nieuw Vennen. Afdeling C: SVJ 3—RCH 2; Telefonia 2—SIZO 4: Hillinen—VVSV. Het hockeyprogramma luidt: promotie klas heren: AsvionAlliance: Strawberries Pinoké. Tweede klas D: Alkmaar 2HBS 2; Te WerveStrawberries. Eerste klas, dames: AmsterdamKieviten; Be FairBDHC; Hil versumHHYC. Promotieblas: BDHC 2 HBS; Rood Wit 2—Strawberries. Tweede klas: AlkmaarZandvoort; Te Werve—Ever Swift: BDHC 3Amsterdam 3. Het KNKB-programma vermeldt: Kampioenschap van Nederland: PSV Blauw Wit. Eerste klasse: SwiftDED. Twee de klasse A: OlympiaAurora. Res. eerste klasse: Blauw Wit 2Oosterkwartier 2. Res. tweede klasse: Olympia 2Aurora 2, 12 uur; ZKV 2—Rohda 2: Blauw Wit 3—Amum 2, 12 uur, Derde klasse A: ZKC—KVD. 3 uur. Zilveren korf: KCNOosterkwartier. Z. N. v. d. D.: DDVA'dam Zuid 2; Giraffes DTV 2; Rohda 4—Nieuw Flora, 12 uur; OBZB—Sport Vereent 2; Groen Geel 2— SVK 2. 12 uur; Oosterpark 2Victoria; Zwa luwen 2Watervliet. In de Haarlemse Korfbalbond worden gespeeld: Proefwcdstrijd: HKB 12-tal a HKB 12-tal b. (Oosterkwartier-terrein) Tweede klasse: Oosterkwartier 5Nieuw Flora 2; THB 2—Oosthoek 2. Derde klasse: Oosthoek 3Watervliet 4; -Aurora 5Haar lem 2: SV 4Animo Ready 3. Voetbal Zondag: RCH—Velsen Het bestuur van district II heeft besloten het oorspronkelijk voor Zondag 6 Maart vastgestelde programma van de tweede klas A te handhaven. Dat betekent, dat RCH Zon dag aanstaande bezoek krijgt van Velsen. Verder zijn vastgesteld: EmmaQuick; UVS-CW; DCV—Coal en Scheveningen- RFC. Nederland—België (jeugd) wordt in Haarlem gespeeld De jeugdwedstrijd tussen ploegen van België en Nederland zal op Zondagochtend 13 Maart om tien uur op het terrein van „Haarlem" gespeeld worden. Het is de gewoonte, dat de ploegen van beide landen tegenover elkaar komen op de dag, waarop Nederland'België werd ge speeld. In Nederland wordt de ontmoeting niet als voorwedstrijd beschouwd. Een ander terrein wordt aangewezen. Aan het bestuur van „Haarlem" is verzocht het terrein be schikbaar te stellen voor de komende qnt- moeting. Vanavond speelt het Nederlands Jeugd- elftal een proefwedstrijd tegen een Haar lemse combinatie op het verlichte terrein van „Haarlem". Dan wordt de eerste licht- wedstrijd na de bevrijding in deze omgeving gespeeld. Gymnastiek Jubileum H. G. A. Jansen Tijdens de algemene jaarvergadering van „BATO" is het vijftigjarig lidmaatschap van haar ere-voorzitter, de heer H. G. A, Jansen gevierd. Met woorden van waardering memo reerde de voorzitter de tijd, dat de heer Jansen de belangen van de vereniging heeft gediend. Enige boekwerken werden de jubi laris door de vereniging aangeboden, De oud leden verrasten hem met een fruitmand. Voor de steun,, welke mevrouw Fortgens haar echtgenoot,^ie voorzitter der vereniging is, verleent, werd haar een bloemenhulde aangeboden. Het jaarverslag gaf een beeld van de ver richtingen in het afgelopen jaar en werd evenals het gunstig financieel verslag van de vereniging goedgekeurd. Een contributie' verhoging bleek niet noodzakelijk te zijn. De beide leiders, C. Th. Smal en J. D. de Kruif, alsmede de leidster, mejuffrouw Ko ning, werden opnieuw benoemd. Als lid van de technische.commissie werd bij acclamatie herkozen de heer F. W. Guit. In de handbal-afdeling is een bloei waar te nemen. Het secretariaat van deze afdeling ging over in handen van mejuffrouw F. van der Kolk. Verder bleef de commissie onge wijzigd. Sport In 't kort ioe Memento mori Terwijl de Noord-Wester zijn dolle Car- navalsdans met de dronken Noordzee danste dat is een paar waar ge voor op zij moet gaan, als dat arm en arm rond zwiert toen heeft het daar in het Zuiden, in de Limburgse landen en België en bij de Fransen en Oostenrijkers ook figuurlijk nogal gewaaid. Want daar is de Cai-naval weer op zijn ouderwets gevierd dat de stuk ken er af vlogen. Het is daar weer drie dagen daveren geweest, waar de ruiten van rinkelden, dat was een lawaai om schele hodfdpijn van te krijgen. Ze maken zich daar nogal druk met die dagen, ze hebben rêr boven het geloei van de Maartse storm uit gezongen, Daar moet ergens in een dorp de bui-gerneester hoofdschuddendnaar een stel omgewaaide bomen voor zijn huis ge keken hebben op Aswoensdagmorgen, en hij mo'et hebben gezegd tegen de bode die de confetti nog in zijn haren had zitten: Ik ben er voor dat er lustig en onbezorgd Carnaval gevierd wordt, maar ze moeten het niet te erg maken, ze moeten een beetje maat houden. Ze hadden die bomen met rust moeten laten, Die burgemeester en die bode zij zagen na het driedaagse dolle feest de wereld weer met de ogen van alledag1, zij hadden hun costuums weer door moeder de vrouw in de mottenkist laten leggen tot volgend jaar. En zij probeerden weer door hun hoofdpijn heen belangstelling voor de ge meentelijke zaken te krijgen, elk op zijn terrein. Memento mori zei de burgemeester met een zucht, dat wil zoveel zeggen als: het is mooi geweest, maar aan alles komt een eind. Memento mori, dat is de spreuk van de dageraad na de dwaasheid der vas tenavonden. En de bode zal niet precies ge weten hebben hoe hij dat geleerde Latijnse woord vertalen moest, maar hij kon aan de klank ervan wel horen wat het betekende, hij zal somber hebben geknikt". Zo werclen er duizenden mensen op die Woensdag wakker met memento mori in hun duizelig hoofd, zij zagen op een stoel het levenloze en lege Carnavalskleed han gen. Zij waren gisteren nog fiere ridders met rinkelende sporen en pluimen op hun hoed, of witgeschminkte pierrots, of bruine Arabieren met koperen ringen in hun oren. Nu hangt dat sierlijke gewaad daar als een flauwe grap over een stoelleuning. Het is nu weer de dag van de colbertjes en kantoorjurken, die worden na drie dagen vrij-af haastig en netjes aangetrokken. Gis teren was er een bonte verscheidenheid van mensen uit ^jle landen en alle eeuwen bij elkaar in een'eensgezinde vrolijkheid, van daag doen alle mannen weer een boord en een das om, zij stappen weer in de voorge schreven uniformen van deze uniforme tijd. Zet al die vrolijke Carnavalsvierders maar op een rij naast elkaar, zij hebben allemaal hetzelfde uitgestreken memento mori-ge- zicht en allemaal een boord met een das en een lange broek met rechte pijpen en een jasje met revers. Zij zijn weer terugge keerd in de werkelijkheid en die werke lijkheid is zo grauw en zo vlak dat ge er een-memento mori-humeur van krijgt o.f ge wilt of niet. Het is zo aardig en zo plezierig om eens drie dagen Arabier te zijn inplaats van stadhuisbode of musketier inplaats van bur gemeester. Het is zo een verlossing eens op straat te kunnen lopen in de kleurige apart heid van een mens uit andere landen en andere tijden. In orjze dagen lijken de mensen in hun eendere kleding als tralies op elkaar. En als het ene zomerpak wat lichter is dan het andere wordt er op straat omgekeken. En wie in de warme zomerdagen geen boord om heeft kan niet met goed fatsoen in nette gelegenheden komen. Want er is een voor schrift voor de mensen van vandaag: Alle maal hetzelfde en anders zijt ge een dwaas. Nu zijn er streken waar Carnaval wordt aangegrepen om dat dwangbuis eens uit te trekken. Daar kan de mens dan een paar dagen zo dwaas doen als hij zélf wiL Maar op de Woensdag dan haast hij zich om weer braaf en zedig zo dwaas te doen als anderen willen. Zo zijn er dwaasheden in soorten. En de uniforme dwaasheid van alledag is de somberste. Memento mori zegt de burgemeester. En de bode zucht zoals dat hoort. J. L. WATERPOLOPLOEGEN SPELEN AMERSFOORT. Zondag 6 Maart wordt in Amersfoort een jeugdwaterpolotournooi ge houden waaraan zes kringen deelnemen. De polocommissie van de kring Haarlem heeft de poloploeg als volgt samengesteld: Doel: C. van Doorenmaalen (Haarlem), achter: G. Bijlsma (Haarlem). G. Geurtsen (HPC); voor: J. Hoekstra (HVGB), F. Paan akker (Haarlem), C. Wisker (DWR). Reserve's: J. Kneynsberg (DWR) en F. Kuiper (HVGB). Biljarten Kampioenschap eerste klas klein biljart 35/2 Zes en veertig spelers hebben ingeschre ven voor het kampioenschap van Nederland eerste klasse klein biljart, dat van 24 tot en met 27 Maart a.s. in Haarlem gehouden zal worden. Deze spelers zijn verdeeld in negen groe pen, om voorwedstrijden te spelen, die op 15 Maart geëindigd moeten zijn. Gespeeld wordt in Haarlem, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag (twee groepen), Apeldoorn, Eind hoven, Oss en Maastricht. Om de „Hof van Holland"- beker In hötel „Hof van Holland" aan de Grote Marlet zijn Woensdagavond 'de wedstrijden om de „Hof van Hollandbeker" begonnen. Hieraan nemen deel Agsteribbe (Rembrandt, Amsterdam), J. F. Nobels (-Hof van Holland, Haarlem), A. van Nierop (Benoorden "t Y, Amsterdam), J. J. G. van Rongen (Vrien denkring 2, Haarlem), A. J. Smit (Het Y). H. Theuerzeit (KETS), J. Willemse (SW) en L. de Zwart (B. V. „1939"). De uitslagen van Woensdag waren: Van Nierop 217 46 46 4,75 Agsteribbe 250 46 24 5,43 Zwart 250 37 36 6,75 Van Rongen 171 37 23 4,59 Theuerzeit 250 49 27 5,10 Smit 184 49 13 3,75 Nobels 250 36 38 6,94 Willemse 209 36 26 5,80 De wedstrijden duren tot èn met Zondag. Korfbal Samenstelling proeftwaalftallen H.K.B. xAdv.) Wandelsport Wandeltocht door Bloemendaal Ter gelegenheid van het twintigjarig be staan houdtde Politie-Sportclub Bloemen daal op Zaterdag 9 April een wandeltocht van 25 km. Voor politiegroepen is een zil veren wisselbeker beschikbaar gesteld Deze is reeds twee maal door de politie Velsen gewonnen. De start is bij hótel „Duin en Daal" te Bloemendaal. Plet parcours gaat door de mooiste gedeelten van Bloemendaal o.a. Openlucht theater. Aan hen, die de tocht volbrengen wordt een voor deze gelegenheid ontworpen medaille uitgereikt. Inschrijvin gen kunnen worden gericht aan de herè'n W. Vleghert, Tetterodeweg 21, Overveen en G. Faay, kiosk Verwulft te Haarlem. Zondagochtend wordt op het terrein van „Oosterkwartier" een proefwedstrijd gespeeld tussen twee HKB-twaalftallen, waarvan de opstelling als volgt luidt: Twaalftal A: Aanval, dames: T. Waag- meester, T. Sanders. Heren: B. de Heer, M. Veerbeek (allen „Watervliet"). Midden, dames: E. Eekhout en A. Steiger (Haarlem). Heren: M. v. d. Brink (Water vliet) en A. Beenders Jr. (Nieuw Flora). Verdediging, dames: P. Wehees en G. Nouwen (Haarlem)Heren: R. de Boer (Haar lem) en G. Schoon (Animo Ready). Twaalftal B: Aanval, dames: M. Smid (Oosthoek) en R. Brink (Animo Ready). Heren: B. Bruines (Oosthoek) en 3. Mein (Oosthoek). Midden, dames: M. Nuis (THB) en T. Jon ker (Aurora). Heren: W. v. Marum en B. Ver beek (beiden Aurora). Verdediging, dames: A. Kraay, C. Schou ten. Heren: C. Kraay en H. v. Leuven (allen (THB). HEI WENEN VAN NU. De werkliedendie hier bezig zijn met de wederopbouw van Stefansdom, zijn zichtbaar verheugd over de vorderingen aan het dak van deze oude kerk. Eén troost is dat de toren is blijven staan. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 3 MAART Gebouw Goede Tempelier, Wolstraat: Ver eniging van Spiritisten „Het Licht", 8 uur. Palace: „Het lied van de woestijn", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Plet vér- borgen leven van Walter Mitty", 14 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Gejaagd in de nacht", 18 j„ 2.15, 4.30, 7.00 en 9,15 uur. Spaarne: „Guerilla strijders", 14 j2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Levensstormen", 18 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Some thing in the wind", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. VRIJDAG 4 MAART Stadsschouwburg: „Koning Lear", 7.30 uur. Krclagehuis: Bloemententoonstelling „Win- lerflora", 1010 uur (tot en met 6 Maart). Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. PLASTIC MAAKT INVETTEN VAN BAKVORMEN OVERBODIG. In Amerikaanse laboratoria heeft men een plastic-variëteit ontdekt, die het In vetten van bakvormen overbodig maakt. Dit product kan in broodvormen worden aangebracht. In Nederland wordt ongeveer zeshonderd ton aardnotenolie per jaar voor invetten van. bakvormen gebruikt. I-Iet plastic-product wordt op de binnen wanden van de bakvormen gespoten en daarna in een oven „gebakken'. Dit glazuur kan 150 tot 200 maal dienst doen waarna een nieuwe laag moet worden aangebracht. Het product is vrij duur en wordt nog niet geëxporteerd.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5