Belangrijke ontmoetingen voor Stormvogels, Kennemers en Velsen een niet minder §rote voor Qetatd van Jbaag, 2fi. de Jiatt'mq- QKort en Bondig vrijdag 4 MAART 1949 IJMUIDER COURANT voetbaloverzicht worden voor de clubs uit deze drie zeer belangrijke competitie- orogevuiï^n oespeeld. n.l. Stormvogels Kennemers—Rapiditas Wt»- l-pi-e iveuuciliti iiopiunoo tw VolewiJCK Men kent de Situatie Ten RC mI van de onderste plaats heeft Storm- °P 1 niets meer te vrezen, daar de ploeg vogl Cnarta onbereikbaar is. maar voor de al voor fotsle tiende plaats moet zij met de 14 'n0e bedacht zijn, daar 't Gooi het punten -1 -en Vo]eWyckers het zelfs nog tot 5°* ton kan brengen. Nu moeten Storm- 17 pf»tó èn tegen Volewijekers èn tegen foooi spelen- Het is zaak Zondag a.s. uit de ontmoeting Si. wat er urt «de als die van Stormvogels nu et k een zware opgave, temeer daar de Hammers de wetenschap met zich - „Hat zij behalve door 't G Cnarta in te halen zijn. Het zal dan ook spannen in het Velser Sportpark. i' P"n_o2 èn tegen Volewijekers en tegen vcf.e i cnelen. Het is zaak Zondag a.s. uit °.L„pting tegen de Amsterdammers te de,°nwSteruit te halen is. Dat is ongetwij- Jn'nor een club met een onproductieve felQhnpde als die van Stormvogels nu een- voornoe zware opgave, temeer daar dt 'dammers de wetenschap met zich ^in dat zij behalve door T Gooi ook nog 'p ^dUhouden"hët%op een gelijk spel. i het Beverwijkse Sportpark wordt de Itriid tussen De Kennemers en Rapiditas ïirL Het enige verschil is. dat hier n De Kennemers bij de uitslag ge- Ksseerd is. daar Rapiditas met 16 punten A'ppr kan gebeuren, wat helaas van de ru-iikse club met haar 14 punten niet ?e worden, daar OSV door zijn SlKSwriJd tegen Heracles te winnen KM "OS 101 15 Pu"ten kai? taenst"- m voor ons zijn ten opzichte van de voor Zondag a.s. vrij optimis- -vcu.v. en wel in de eerste plaats, •-s.t zij de laatste tijd toch wel zeer goede Xes hebben geleverd en voorts, omdat ;ii zkh destijds in Weesp toch op wel zeer dubbelzinnige wijze de meerderen van Siias hebben getoond, fiat eerst blsloten was de wedstrijd IJmuiden Varia voert „Jean".pp Een kamerdienaar gaat in de politiek en «ordt als socialistisch afgevaardigde geko- zijn heer is minister-president en lei der der conservatieve partij: ziedaar de mogelijkheid tot een conflict (dat dank zij j, genereusiteit van de premier niet ont- Jj» en tot het schéppen van de gebrui- kdiike dolle" situaties (die evenmin ont- stsan dank zij het smaakgevoel van de ^Bewijze waarop de Hongaar Ladislaus i Bus-Fekete deze intrige heeft ontwikkeld rou een afgezaagde geweest zijn als ze in handen van het corps Kadelburgianen ge vallen was. Maar deze Ladislaus heeft op een wel zeer fijngevoelige manier het ver haal verder gesponnen en een knappe co- medie geschreven, zoals we ze tegenwoor dig niet veel te zien krijgen. Het, boven aangehaalde thema is ons reeds vaker voorgespeeld. De variaties op dit thema zijn de toetssteen voor de inspiratie en het wre kunstenaarsschap van de auteur. Een criliek die hij in alle opzichten doorstaan heelt, omdat de dialoog - gelukkig - niet gewild-komisch is, de constructie van het gegeven dieper gaat dan men in den be ginne zou vermoeden en „Jean" vakkun- die geschreven is. Zijn het eerst heer Graaf Mariassy en zijn dienaar (A. H. Holtslag en L. W. Boe- reejlop wie zich de aandacht concentreert, sl gauw verlegt de schrijver het zwaarte punt van het spel naar de zich ontwikkér lende belangstelling voor elkaar van de vatet-afgevaardig'de en de dochter van zijn meester: Katinka. Er groeit echter geen zoete romantische idylle uit; integen deel, Als ik van Rie Bakkernes als Katinka schrijf, dat zij zichzelf overtroffen heeft, is dit geen holle frase. Vele mooie vertol kingen heeft zij al op haar naam staan en deze laatste kan zij er met ere aan toevoe gen, Deze rol van het jonge gravinnetje, dit Mar gefortuneerde, intrigerende echt genoot verlaat om de roepstem van haar r.art te volgen is „een prachtrol" voor iedere actrice. Mej. Bakkernes heeft op deze rol gezwoegd, maar gaf hem dan ook voortreffelijk weer. Ik rangschik haar onder de beste krachten van Varia. De charme en grandezza waarmee ze het slot van 3 (dat trouwens de climax van deze ccmedie is) tot een peil, ver boven het nor male, wist te voeren, heeft het ontegen zeggelijk bewezen, dat men grote rollen veilig aan haar krfn toevertrouwen. Wat over Jean te schrijven? Het was af tó altijd; ik zag vaak grootvorst Mikaïl u.' Vorstelijke Emigranten voor me, maar dat kan ook bijna niet anders bij zo vrij faak parallel lopende figuren. Onwillekeurig ziet het publiek de heer Wag meestal als de grollen verkopen- ia, briesende schoonpapa of denkt men 1® in zulke rollen. Dat Holtslag anders p bewees hij reeds eerder in „Meisjes- Ijteum". Ook nu gaf hij ons een facet te zien van tin veelzijdigheid als toneelspeler: een pt menselijke figuur was deze aristocra tie premier met zijn liefde en respect de medemens. De gevoelvolle vertol- m maakte dat het spel nader tot het pu- L-tk kwam en droeg tevens bij tot een -Jitand samenspel, in het bijzonder in 2 k3. ftast dit trio noem ik onmiddellijk de pmreffelijk gespeelde graaf Georg, Ka ma's louche echtgenoot en intrigant-par- ö«llence. W. Gregouir was Al in deze ?n bet was een genoegen te zien hoe 0?ze ongure politicus weergaf en er het ^sympathieke individu van maakte: -'Peler die in het Variateam uitstekend 1m wat aan kan. oujje gravin-moeder van mevr. J. 'pe v^s een lieve dame, goed gespeeld, rfVoor velen achter in de zaal niet al ww te verstaan. Jammer, dames C, Zwemmer en E. Oepts na- kamermeisjes voor haar rekening, pbij de routine van eerstgenoemde >VQOr eon alleraardigste Klari. Een intermezzo was het radio-inter- dat de heren J. Kwantes en Th. Holt- v°°r hun rekening namen. Pranz, de '%r van Jean als dienaar, was bij G. 'n vertrouwde handen. JS'Phiim voor de kleurige toneel- bta a Boeree die dank zij het ingezette Po deze fijn-geestige comedie zo vlot BD afwerken. A. J. VAN DER WEIJDEN Ingekomen en vertrokken vissersschepen fc °Dp 3 ¥aart: ïs-..u Batavia, rederij Batavia, met vis, ÏT °J> 18 Februari. 11)177v®''trokken op 3 Maart: fotant. T?,leeuw; IJM 39 Schoorl; IJM 87 Iflrio p' IaM 16 Bergen: IJM 62 Sumatra; ^lKe£rdine Johanna; IJM 15 Corne- 29 Shamrock; KW 76 Excelsior. RCHVelsen op 20 Maart te laten spelen, is nader bepaald, dat de clubs elkaar Zondag in het Heemsteedse Sportpark ontmoeten. Voor beide ploegen is de ontmoeting van groot belang. De Haarlemmers moeten win nen, als Emma tenminste op eigen terrein tegen Quick een zege behaalt, om kampioen te worden en Velsen heeft nog een kans, om tot de gegadigden van de tiende plaats te behoren. Aan spanning zal het in Heemstede niet ontbreken. Voorts wordt nog gespeeld IEV—SDZ. We vermoeden, dat de Velsenaren wel weinig tegen deze sterke vierde klasser zullen heb ben in te brengen. Goudtn medaille voor tulpen De heer D. van Buggenum in Beverwijk behaalde op de bloemententoonstelling „Winter Flora" te Haarlem een gouden medaille voor zijn inzending niéuwe tulpen. ALS DE DRANK IS IN DE MAN De Beverwijkse politie zag zich gisteren genoodzaakt een rumoerig heer, die wat al te diep in het glaasje had gekeken, tot de orde te roepen en proces-verbaal tegen hem op te maken.. O. B. K. HEEFT EEN „COMMENSAAL". De toneelvereniging „Oefening Baart Kunst" heeft voor haar eerste avond in het seizoen 1949-1950 het toneelstuk van Her man Bouber „De Commensaal" in studie genomen. Thans voorradig: Plusfourspakjes Jongenspakjes met lange broek Plusfours en pantalons OOSTERDUINWEG, IJMUIDEN-OOST Beverwijk Eensgezindheid tegen communisme Voor de leden van de Katholieke Arbei ders Bond sprak Donderdagavond in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk de districts bestuurder van de K.A.B. de heer A. v. d. Veldt over het onderwerp: „De arbei ders in de nieuwe samenleving". Hij begon zijn uitvoerig betoog met een uiteenzetting van de sociale positie der arbeiders en kwam tot de conclusie dat de betere sociale voorzieningen vooral te dan ken zijn aan het feit dat het grootste deel der arbeiders georganiseerd is. In dit verband wees de heer v. d. Veldt er op dat ook de kerkelijke overheid er voor ijvert dat de arbeider een goed be staan krijgt „Als wij het allen eens zijn", aldus spreker, „krijgt het communisme geen kans, doch dan moeten wij vooral niet het voorbeeld volgen van de Katho lieken in Amsterdam waarvan 38 pet. niet meer hun „Pasen houden". Tenslotte wekte spreker de aanwezigen op, trouw, aan de bond te blijven. In het openingswoord van de voorzitter der plaatselijke afdeling van de K.A.B. deelde deze nog mede dat de afdeling Be verwijk momenteel 1100 leden telt. Geslaagd concert in het Luxor Theater Met de „Hoogovenmars", die zoals de heer G. P. Zwaneveld, voorzitter van Hoogovenstaten, in zijn openingswoord me dedeelde door de bekende marscomppnist Willy Schootemeyer in opdracht van de N.V. Hoogovens ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum dier maatschappij ge componeerd was, opende de Hoogovenhar monie onder leiding van de héér v. d. Peet Donderdagavond dé concertavond in het Luxor-Theater te Beverwijk. In het tweede nummer „Noces d'or" een suite van Alyxe Delhaye was vooral het koper goed op dreef en ook viel de strakke rythmische leiding van de dirigent op, die voor de pauze verder nog een étude en een polo naise van Chopin ten gehore liet brengen. Hij deed elk nummer vooraf gaan door een heldere uitleg van de te spelen wer ken en belichtte daarbij de figuur van de componist. De sopraan mej. J. v. d. Winkel die over een niet omvangrijk maar zuiver en zeer muzikaal geluid bleek te beschik ken en het gemengde koor „Door zang tot vriendschap" onder leiding van de heer L. Pielage, maakten deze avond tot 'n zeer genotvolle. Voor de pauze werden enkele Boheemse volksliederen uitgevoerd. Met de werken „Rondedans" bewerkt door H. Strategier en „De Vastenavond die komt an" bewerkt door A. de Klerk, die ook deze avond zui ver van toon uitgevoerd werden, behaalde D.Z.T.V. onlangs te Hilversum twee eerste prijzen in de le afdeling gemengde koren. De Hoogovenharmonie sloot de geslaagde muziekavond met een pittige mars van H. Blankenburg „Prinz Eitel Friedrich- marsch". „Sans Atout" won van „Sans Atout" De Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" was Maandagavond met 8 teams naar Krommenie getogen om de strijd tegen de gelijknamige bridgeclub daar ter plaatse op te nemen. Na een spannende strijd ble ven de Beverwijkers met 97 in het voor deel. De wedstrijd werd gespeeld volgens het steeds meer veld winnende Mitchell- systeem. De uitslagen luidden: Sans Atout I (Beverwijk) bestaande uit de heren Spruit-Bakker en Klesser-Heine won met 10630 m.p.; Sans Atout II, de heren Krab-Tabak en Tand-van Essen won met 6154 m.p. Sans Atout III, de heren v. d. Wal-van Groningen en de gebroeders de Boer speelde gelijk met 4444 m.p. Sans Atout IV, de heren Bos-Bloemendaal en Nijman- Hoogeboom verloor met 4460 m.p. Sans Atout V, dames Tand-van Essen en de heer en mevrouw Stiemer won met 5743 m.p. Sans Atout VI, dames Tabak- Kok en de heren Biben-Groot verloor met 4145 m.p. Sans Atout VII, de heren Braam-v. d. Berg en Kok-Fris won met 3929 m.p. Sans Atout VIII heren Hoen-Nijman en Oosterveen-Kleine ver loor met 3262 m.p. Agenda voor Beverwijk VRIJDAG 4 MAART. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: De getemde avonturierster. Luxor-Theater. 7 en 9.15 uur: Noord westelijke doortocht. W. B.-Theater, 8 uur: Godin der wilder nis. Corso-Theater (Castricum), 8 uur: Het verhaal van de soldaat. ZATERDAG 5 MAART. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: De getemde avonturierster. Luxor-Theater, 7 en 9.15 uur: Noord westelijke doortocht. W. B.-Theater, 8 uur: Godin der wilder nis. Corso-Theater (Castricum), 7.15 en 9.30 uur: Het verhaal van de soldaat. Tweede avond „Turnlust" Donderdagavond heeft de B.G.V. „Turn lust" in een tot de laatste plaats toe bezet Kennemer Theater haar tweede gymnas- tiekuitvoering gegeven. Deze avond leek ons beter geslaagd dan de eerste uitvoering daar nu alles een vlot verloop had. Aan het einde van de avond heeft de voorzitter de heer K. van Leeuwen aan de leidster mej. A. Osterthun, bloemen overhandigd en .de leiders de heren J. Sauer en C. Smit ontvingen rook werk voor al hetgeen zij voor deze uitvoering hebben gedaan. Turnlust kan met voldoening op beide avonden terugzien. Dokter de Ruiter sprak over „Tuberculose" In het bovenzaaltje van het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Schans hield dokter M. A. de Ruiter uit Velsen-Noord voor de leden van de Hervormde Mannen- vereniging een causerie over „Tuberculo se". Spreker begon zijn interessante lezing met le constateren dat de laatste decennia grote vorderingen .gemaakt zijn bij het on derzoek en het genezen van deze volks ziekte. Door Robert Koch, een plattelands arts, die van zijn vrouw een microscoop kreeg, werd in 1880 de eerste T.B.C.-bacil ontdekt. Deze geleerde toonde ook aan dat vooral het sputum van een T.B.C.-patiënt zeer gevaarlijk is. In dit verband deelde spreker mede dat T.B.C. welke bij dieren voorkomt, voor de mens ongevaarlijk is. besmette runderen kunnen echter via de melk deze ziekte overbrengen. Volgens dokter de Ruiter is T.B.C. niet erfelijk, doch ontstaat alleen door besmet ting. In het algemeen zijn baby's gevoe liger voor besmetting dan volwassen per sonen. Aangezien door te-weinig plaats ruimte in- de sanatoria nog veel mensen met open T.B.C. thuis verpleegd worden', blijft het gevaar voor besmetting bestaan. Tot slot gaf spreker nog enige cijfers over het voorkomen van deze ziekte en het bedrag, dat besteed wordt ter bestrij ding er van. Het openingswoord werd ge sproken door de heer A. C. v. d. Wal, die tevens voor ging in gebed. Litteraire avond In het raam van de boekenweek vond Donderdagavond onder auspiciën van een viertal Beverwijkse boekhandelaren in de bovenzaal van het veilinggebouw aan de Breestraat een litteraire avond plaats. In geleid door de heer J. van der Velde sprak de burgemeester van Beverwijk mr. H. J. J. Scholtens het openingswoord, waarbij hij de verantwoordelijke functie van het boek in het licht stelde en er op aandrong, dat de mens zich slechts met goede boe ken zal afgeven. Vervolgens werden ver schillende schetsen van Godfried Bomans en Jac. van Hattem door het marionetten theater van Feike Boschma vertoond, welke voorstelling door de talrijke aan wezigen zeer werd geapprecieerd. Na de pauze droeg Ad. van Gessel verschillende verzen voor. Voor de muzikale omlijsting zorgde een trio onder leiding van de heer L. van der Hoef. DAMKAMPIOENSCHAP VAN BEVERWIJK BEGONNEN. Evenals vorig jaar wordt het damkam pioenschap van Beverwijk en omgeving weer verspeeld en Woensdagavond kwam in de bovenzaal van Veilinggebouw ,,'t Centrum", onder auspiciën van de Bever wijkse Damclub de eerste ronde aan de beurt. In de eerste klasse moest de kam pioen van vorig jaar de heer F. Basstra op doktersadvies verstek laten gaan. Aangezien ook de heer Y. de Jong, Jong, hoofdklasse speler van damclub „Oosterkwartier" uit Haarlem voor dit tournooi heeft ingeschreven, belooft de strijd zeer spannend te worden. Het mag een verdienste van de heer J. de Vlugt, lid van het tweede tiental van B.D.C. ge noemd worden tegen deze crack een royale remise te behalen. De uitslagen van de eerste ronde luid den: le klasse: Y. de Jong-J. de Vlugt 1lr J. Aussoren-Chr. Bakker 20; H. Diederiks-C. Snel 02; 2e klasse: B. Nij man-R. Conradi 02; H. Engelhart-E. Reinhout Sr. 20; W. J: v. Hattum-A. Hofland 11; J. Hagenaar-J. Kabel 02: N. Vlaar-W. Duin 20; 3e klasse: G. Bak ker-N. v. d. Sluis 11; T. Duin-W. Waarts 20; C. H. Roos-J. Pommerel 02; E. Reinhout Jr.-J. Cuperus 20; H. Adrichem-J. Samshuizen 02. MISSIE-COLLECTE. De collecte voor de Missie van Pater van Meeuwen, missionaris in Zweden, welke in de parochiekei-k van O. L. Vrouw van Goede Raad gehouden is, heeft 1700 opgebracht. „WERELDRAAD DER KERKEN". Op Donderdag 7 April zal professor Berkelbach v. d. Sprenkel in de Gróte Kerk te Beverwijk, spreken over het on derwerp: „Wereldraad der Kerken". „DRAF- EN RENSPORT". Tot lid van het hoofdbestuur van de stichting „Draf" en Rensport" is de heer A. Blom Hz. benoemd. Tienjarige oud-cursistenvereniging hield feestelijke jaarvergadering In café Timmer te Beverwijk heeft de Vereniging van oud-cursisten van de Rijks- 1 and bouw wintercursussen een feestelijke jaarvergadering gehouden, dit in verband met haar 10-jarig bestaan. Voorzitter N. Al releveerde in zijn ope ningswoord het tweede lustrum en gaf een korte terugblik over hetgeen men in deze 10 jaar heeft gedaan. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden door de beide func tionarissen uitvoerig naar voren gebracht en konden de volle goedkeuring der ver gadering in ontvangst nemen. Bij de gehouden bestuursverkiezing stelde de heer H. Beentjes zich niet meer herkiesbaar; in zijn plaats werd gekozen de heer H. Sprangers en de heer C. A. van Veste werd herkozen. Een reglementswijziging, die het be stuur voorstelde, werd door de vergadering niet aangenomen. In feestelijke stemming bleef men na het zakelijke gedeelte nog lange tijd bijeen. Santpoort-dorp Bazar voor de Kleuterschool in Santpoort-dorp Een krijgshaftige (wassen) politie agent sommeerde gisteren, vandaag en Zaterdag de bezoekers van de bazar in het Bloemendaalse Jeugdhuis een dubbeltje te offeren voor het Christe lijk Kleuterschoolwerk in Santpoort station, dat in het gebouw „De Toorts" een voorlopig en mettertijd in een eigen tehuis wellicht een blijvend onderdak vindt. De gerechtelijke „dwang" wordt verder op door vertegenwoordigsters van de zwakke sexe met een vriendelijke glim lach herhaald, want de bazar zal drie dagen lang de kas der stichting voor het kleuteronderwijs in Bloemendaal-Noord pn Santpoort-station moeten spekken. Don derdagmiddag leek dit een hoopvolle zaak, want zowel grabbelton, raden van avon tuur, een schiettent als een exclusieve schilderijententoonstelling kregen heel wat belangstelling. Wat ook wel nodig is, want blijkens een bord bij de ingang is er 20.000 nodig voor het nieuwe schooltje. Daarnaast had den de theeschenkerij en de verschillende stalletjes, waarvoor vele firma's waarde volle artikelen beschikbaar hebben gesteld, veel aftrek. Ds. J. H. Stelma heeft Donderdagmiddag de bazar met een korte toespraak geopend. Hij prees het bestuur der stichting voor zijn activiteit, en dat gezien het finan cieel verslag van de voorbereidingen zelfs de American Overseas Airlines bij .deze zaak betrokken is, was Vóór hem een sprekend bewijs van de ruime basis, waar op men haar heeft opgezet. Het echtpaar Van Kempen heeft direct na de opening een allegretto van Grieg voor fluit en piano ten gehore gebracht. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN Aangevoerd door een trawllogger 190 kg. kabeljauw, 490 kg. tong en tarbot, 3680 kg. schol, 740 kg. schar, 150 kg. wijting, 410 kg. bot. Notering grote schol f 43,60, middel schol f42,80f44, kleine schol f24f31, schar f23.60f25, bot f 15,60, kabeljauw f39,50 f 40, slips f 40, wijting f 29f 30,50, alles per kist van 40 kg. Besomming loggers verse vis van 3 Maart SCH 5 met f 6300; SCH 310 met 6070; SCH 15 met f 4100. Sleepbedrijf. Poolzee met fregat 3 Mrt van Barrow-te Antwerpen. Thames, 2 Mrt van Gibraltar n. Port Said. Tyne, 2 Mrt van Gibraltar naar Coruna. Uraniumvondsten zetten Frans dorpje op stelten (Van onze correspondent te Tarijs Het Franse dorpje Saint Silvestre met zijn 965 inwoners, is een gehucht waar men de kerk gesloten heeft omdat er geen geld meer was om een pastoor te onder houden en waar de schoolmeester nog ver schillende andere functies moet vervullen in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien. Hij is ook gemeentesecretaris, dorpsomroeper en begrafenisondernemer.. De „welvarendste" man van het dorp waé de caféhduder Pierre Lacombe, die eigenaar van liefst 6 hectaren land is. De metselaar volgt hem op met 5 hectaren. Enkele weken geleden kwam professor Joliot-Curie van het Franse centrum voor atoomonderzoek, het gerucht ter ore dat er ergens in de buurt van dit noodlijdende dorp uranium te vinden zou zijn. Enkele geologen werden er h^en gezonden en al spoedig bleek dat er ditmaal eens geen loos alarm geslagen was. Over een oppervlakte van verschillende hectaren werden inder daad verschijnselen van radio-activiteit ge constateerd. Uranium is, zoals bekend, een der voor naamste grondstoffen voor de atoom-ener gie. Na de onrust, die door de communis tische sympathieën van Joliot-Curie vooral in de Verenigde Staten werd gewekt, sneed Washington de uranium-uitvoer naar Frankrijk af. Daarom is deze ontdekking voor het Franse atoomonderzoek van essen tiële betekenis. In het rustige dorp zijn nu zwermen journalisten neergestreken en de telefoon van de burgemeester, een potige boer, staat nauwelijks een ogenblik stil. Aanvragen om interviews uit Londen of New York worden door hem echter niet in overweging genomen. „Over onze uranium laat ik me alleen maar tegenover Fransen uit", zegt de edelachtbare, die begrepen heeft dat hij nu tot de kring der respectabele persona- giën van de Franse republiek is toegetre den. Maar buiten de burgervader is in het dorp het fortuin nog niemand naar het hoofd gestegen. De caféhouder, de metse laar en alle andere adspirant-uranium- milliardairs het staat overigens nog niet vast of de opbrengst van het uranium uit sluitend in de zakken der landeigenaars zal vloeien zijn naarstig op hun terrei nen greppels van twee meter diepte aan het graven, want de diensten van professor Joliot-Curie betalen maar eventjes 55 cent per uur voor dat werk Vrijspraak voor auteur van „De tyrannie verdrijven" De rechtbank te Amsterdam heeft de auteur K. N„ die zich in een hoofdstuk van het boekwerk „De tyrannie verdrijven" op beledigende wijze over het optreden dei- Joodse landgenoten tijdens de bezetting zou hebben uitgelaten, vrijgesproken. Klachten over passages in dit hoofdstuk waren voor de officier van Justitie aanlei ding geweest een vervolging in te stellen en een geldboete van 2000 gulden te eisen. De rechtbank was van oordeel dat in het gewraakte hoofdstuk wel opmerkingen voorkomen, welke in generaliserende kleinerende toon zijn gesteld, doch achtte vooral als deze passages als delen van het gehele hoofdstuk worden beoordeeld de opzet tot het beledigen van Joodse land genoten geenszins bewezen. Overlevende. Te New York is de par tituur verschenen van een nieuw werk Van Arnold Schönberg, het oratorium „De over levende van Warschau". KENNEMERLAAN 24 Overhemden met 2 boorden Overhem-den met vast boord Wollen truien Zwembroeken met ceintuur Zelfbinders vanaf f 1.50 Tweed jassen Gummi jassen Plastic jassen BINNENLAND Een Inwoner van Bilthoven plaatste vorig jaar advertenties in dagbladen, waarin hij zich architect en grootgrondbezitter noemde en heidegrond in Rhenen te koop aanbood. Gegadigden uit alle delen des lands gingen op zijn aanbieding in, betaalden een bepaald bedrag vooruit enhoorden nooit meer iets van de „grootgrondbezitter". De man is thans gearresteerd. De Nederlandse Handel Maatschappij te Amsterdam bericht, dat zij bereid is aandelen in de Surinaamse Bank N.V. over te nemen en wel op deze basis, dat voor f 1000 aan delen Surinaamse Bank verstrekt zal worden f 1250 gewone aandelen of certifi caten van gewone aandelen Nederlandse Handel Maatschappij ten volle delende in de winst over het boekjaar 1949 en volgende jaren, benevens een bedrag van f200 in contanten. Tegen de „Kriminal-Sekretar" Franz Fischer, een van de leiders van het „Juden- Referat" van de S.D. is wederom de dood straf geëist. De zaak Fischer diende 8 Februari voor het Haagse Bijzondere Hof. Er werd toen de doodstraf geëist, doch het Hof, van oordeel, dat het onderzoek niet volledig was geweest, liet nog een aantal getuigen dagvaarden. Hun verklaringen gaven de advocaat-fiscaal echter geen aanleiding, zijn oordeel te wijzigen. Wegens de „Leipzlger Messe" die van 6 tot 13 Maart gehouden wordt, zullen op 5 Maart vijf extra K.L.M.-vliegtuigen met be zoekers naar Berlijn vliegen. Vandaar zullen zij met bussen naar Leipzig vervoerd worden. Het bestuur van de Haagse Jeugd Actie heeft een telegram gezonden aan de Neder- Landse Jeugd Gemeenschap.waar in't opnieuw ernstige bezwaren tegen vestiging Dinnen 's lands grenzen van vacantieverblijven door de op winst gerichte vermaaksindustrie „But- lincamps" kenbaar gemaakt. Zeepost kan worden verzonden naar Indonesië op 15 Maart met het m.s. „Pro metheus" (uiterlijk 12 Maart posten), naar Curacao en de overige Nederlandse Antillen op 11 Maart met het m.s. „Delft" (uiterlijk 9 Maart posten) en naar Suriname op 16 Maart met het s.s. „Cottica" (uiterlijk 14 Maart posten). De collectieve Israel-actie, die tot doel heeft over de gehele wereld gedurende de komende vier maanden gelden in te zamelen voor hulp aan de staat Israel, is thans be gonnen. De financiering van de nieuwe joodse staat is een groot probleem, vooral door de immigratie sedert 14 Mei 1948, de datum, waarop Israel werd gesticht. Prof. dr. II. M. J. Oldewelt is door de universiteit van Istanbul aangezocht voor de leerstoel voor algemene wijsbegeerte. Prof. Oldewelt is sinds September 1946 hoogleraar in de cultuurphilosophie en haar geschiede nis aan de universiteit van Amsterdam. Anderhalf jaar gevangenisstraf is geëist tegen een 42-jarige postbeambte uit Arnhem, die meermalen pakketten met sigaretten had gestolen. Ook had hij briefkaarten met prijs vraagoplossingen ontdaan van de extra post zegels en deze op kaarten geplakt, die hij met oplossingen onder eigen naam inzond. De officier van justitie zei, dfit in 1948 in Gelderland en Overijssel 1500 maal aangifte van postdiefstallen is gedaan. Er zullen nog 22 postbeambten terechtstaan. De tuchtrechter voor de prjjzen te Assen veroordeelde A. P. te Assen tot een boete van f 1500 wegens het vragen van een te hoge huur voor een woning en winkelhuis. A. van G. te Meppel kreeg een boete van f 12.000 omdat hij schoolschriften tegen een te hoge prijs had verkocht. Benoeming. Prof. dr. Willem van Hoog straten. echtgenoot van de pianiste Elly Ney, die jarenlang het orkest van het Salz- burger Mozarteum heeft geleid, is benoemd tot dirigent van het Philharmonisch orkest van.Stuttgart. HAARLEM EN OMGEVING De gemeenschap Haarlem van het Hu manistisch Verbond houdt a.s. Zondagmorgen een bijeenkomst waar dr. O. Noordenbos zal spreken over „De humanistische traditie in Nederland", in restaurant Brinkmann, Grote Markt. Delianen hebben vertrouwen in de toekomst „Zes-en-tachtig jaar geleden was Deli louter moeras en bos en thans, zelfs na alle draw-backs door de tweede wereld oorlog, kunnen wij zeggen dat dit gebied een grote toekomst tegemoet gaat, mits het de gelegenheid tot een rustige ontwikke ling wordt geboden", zo betoogde de di^ recteur der Deli-spoorwegmaatschappij mr. B. H. A. van Kreel gisteravond in een onderhoudende causerie, die hij voor de afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Vereniging „Oost en West" in „De Leeuwerik" hield. En hij liet daarbij duidelijk uitkomen dat zowel in het verleden als in het heden de voortvarend heid der Nederlandse ondernemers en kooplieden de welvaart aan Sumatra's Oostkust had gebracht. Dat begon in de zestiger jaren van de vorige eeuw toen de jonge J. Nienhuys de Arabier volgde, die hem vertelde dat in Deli tabak werd verbouwd van een kwa liteit die nergens ter wereld overtroffen werd en Nienhuys bleef er, ondanks de moeilijkste omstandigheden. In 1869 werd met hulp van de Nederlandse Handel maatschappij de Delimaatschappij opge richt, waarvan J. Th. Cremer, die reeds was opgevallen door een uitstekend rap port over het gewest, de grote en onver moeide promotor zou worden. De ver schillende tabaks-ondernemingen werk ten overigens ter behartiging der gemeen schappelijke belangen nauw samen en toen zij moeite hadden voldoende werk krachten te krijgen, wisten zij de Poenale Sanctie, waardoor weglopers van de plan tage met de sterke arm konden worden teruggehaald, te verkrijgen, waar tegen over stond, dat het gouvernement een ar beidsinspectieinstelde en vele hospitalen inrichtte om een behoorlijke behandeling van de koelies te waarborgen. Later is die Poenale Sanctie onder Amerikaanse druk afgeschaft. Natuurlijk sprak mr. Van Kreel over de ontwikkeling van het spoorwegnet, waar aan het eveneens door de Deli spoorweg maatschappij geëxploiteerde telefoonnet (thans alweer 2800 aansluitingen) annex is. In de tachtiger jaren werden grote winsten gemaakt; uit die tijd dateert ook het fortuin van Cremer. Na de grote crisis van 1891 bleven slechts enkele krachtige maatschappijen over. De oogst van het volgende jaar wordt op de helft van die van 1940 geraamd, een hele prestatie als men bedenkt dat met weinig arbeiders vijfhonderd fermen- teerschuren gebouwd moesten worden. Na de tabak kwamen ook de andere cultures tot ontwikkeling: rubber, palm- Rotterdam krijgt een grote havententoonstelling Voornamelijk ter viering van het herstel van de Rotterdamse haven zal in Mei of Juni 1950 een groots opgezette haventen toonstelling worden gehouden van inter nationaal karakter. Men verwacht medewerking van de Koninklijke Marine en van de rijksdiensten van Scheepvaart. Waterstaat en Visserij. Er zal een stichting in het leven worden ge roepen, waarin de gemeente en het be drijfsleven vertegenwoordigd zijn. In prin cipe zal door de gemeente Rotterdam een garantiefonds worden gesticht van een millioen gulden. Bij een eventueel nadelig saldo zullen de eerste honderdduizend gul den ten laste van de gemeente komen. Nederlandse trawler In Enge land in beslag genomen Britse douane-beambten van Campel- town in Argyllshire hebben zich Donder dag aan boord begeven van een Neder landse motortrawler, die zou hebben gevist binnen de territoriale wateren voor de Firth of Clyde, hetgeen verboden is. Het schip, de „Deli" uit Scheveningen met sehipper F. Rog werd naar de haven opgebracht. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen tot 13 Maart in Sankt Anton blijven. olie, thee en vezel, waarbij het soms „Ame rikaans" toeging. Zo werd het gebied bij Prapat Ln zeven jaar tijd van oerwoud tot rubberplantage. De heer Van Kreel vermaakte zijn ge hoor kostelijk met het relaas van zijn won derbaarlijke reis naar Deli na de bevrij ding en was van mening dat na de eerste politiële actie in dat deel van Sumatra de voorwaarden voor een nieuwe bloei aan wezig waren, ondanks de materiële chaos van het ogenblik Ook was hij van oordee' dat men de volksbeweging van dr Man soer met vertrouwen tegemoet kon treden wijl deze de situatie goed begreep. De toe komstplannen zijn geweldig. De Billiton- maatschappij heeft waterkrachtwerken en aluminiumfabrieken geprojecteerd: ook is er sprake van een nieuwe papierfabriek. De beste garantie voor de komende jaren biedt misschien wel de leus der echte Delianen: „We zijn nooit ondergegaan en we zullen nu ook niet ondergaan", aldus mr. Van Kreel. Na de pauze werd een bedrijfsfilm uit 1933 van de Deli-spoorwegmaatschappij vertoond. Concertgebouworkest steekt Noordzee over Naar onze correspondent te Londen ver neemt, staat het thans vast, dat het Con certgebouworkest dit voorjaar naar Enge land zal komen. Het orkest is uitgenodigd door de organisatoren van het jaarlijkse muziekfeest van Bath om aldaar op te tre den. De tournée, welke een week zal duren, begint op 23 Mei in de Albert Hall te Lon den. Voorts zal het orkest zich doen horen in Walthamstow, een voorstad ten Noorden van Londen en ook in de badplaats Bour nemouth. Bovendien zal de B.B.C. drie con certen op platen opnemen, die later zullen worden uitgezonden. In de voorbereiding van deze tournée heeft Eduard van Beinum, die alle concer ten zal dirigeren, een groot aandeel gehad. De organisatie is wederom in handen van het Londens Philharmonisch Orkest, dat na de oorlog steeds als gastheer van de Amsterdamse musici heeft gefungeerd. Het is thans de derde maal, dat het Con certgebouworkest sinds de bevrijding naar Engeland komt en de vierde maal, dat het de Noordzee oversteekt. Het orkest speelde hier in 1946 en 1947 en nam in 1948 deel aan het muziekfeest van Edinburgh. Vóór de oorlog gebeurde het maar hoogst zelden en dan nog met jarenlange onderbreking, dat het orkest Engeland bezocht. Thang kan worden gezegd, dat dank zij de innige samenwerking met het Londense Philhar- monische Orkest, dat reikhalzend naar d« mogelijkheid uitziet om ook eens in Neder land op te treden, een nieuwe traditie is geschapen. Twaalf jaar geëist tegen Ernst Voorhoeve Het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem heeft de zaak behandeld tegen de 48- jarige beeldhouwer Ernst Voorhoeve, in de bezettingsjaren hoofd van de afdeling propaganda van het hoofdkwartier der N. S. B. en leider van de afdeling actieve propaganda van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Hem was ten laste gelegd, dat hy aan wijzingen gaf aan districtsleiders der N. S. B. over het voeren van propaganda ten bate van de Duitse oorlogsvoering en voor dienstneming bij het Duitse leger. Door circulaires en redevoeringen stimuleerde hij de V-actie. Verdachte hevelde in No vember 1940 het „Verdinaso" over naar de N.S.B., waarbij hij het leiderschap van eerstgenoemde beweging verwisselde voor N.S.B.-functies, die hem eerst 5000 en later 9000 per jaar opleverden. De advocaat-fiscaal zeide in zijn requi sitoir, dat ons volk veel narigheid bespaard zou zijn gebleven indien Voorhoeve was gebleven wat hij was: beeldhouwer en idealist. Spreker requireerde twaalf jaar gevangenisstraf. Voorhoeve verklaarde, thans duidelijk de grove fouten van het nationaal socia lisme te zien.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 3