c J Uitwedstrijd bracht pittig spel van de Jeugd tegen Haa rlemse combinatie De 9 Muzen Keuze-commissie is op zoek naar een linksachter en twee buitenspelers De kleine Wereld VRIJDAG 4 MAART 1949 VOETBAL Donderdagavond brandden de lichten het terrein van „Haarlem". Voor het °P_st na ongeveer tien jaar werd weer e0n üchtwedstrijd" gespeeld, waarvoor belangstelling bestond. Vreugde fierste er bij het bestuur van „Haarlem", mdat de lichtmasten in gebruik geno- konden worden. Zoals vroeger zal Set Haarlemse publiek thans weer in de ffplefienheid gesteld worden van interes se ontmoetingen getuige te zijn. n ,e eerste kunstlichtwedstrijd was een zTjng van het Nederlands jeugdelftal, f. d» strijd aanbond tegen een Haarlemse c3ihinatie van spelers uit „Haarlem", EDO, vcv en Stormvogels. RCH, dat met twee liegenwoordigers in het veld zou verschij- v®i' |jet verstek gaan. omdat voor Zondag 5! competitie-wedstrijd tegen Velsen is in last Van Stormvogels was Van de Oever (de Haarlemse combinatie opgesteld, die ir gekozen was voor het Nederlands jeugd- fflal op de halfplaats. Als linksachter heeft h i niet voldaan en de fouten, waaruit twee 5 „iminten ontstonden, moeten voor een deel Kin naam worden geplaatst. VSV had fwpe vertegenwoordigers, n.l. Spaans en ètrUer De spil heeft goed voldaan, maar cocker' wilde het te veel alleen doen. Gaf a» bal af, dan plaatste hij meestal ver teerd Van de EDO-spelers Odenthal, Karpes en Soek was laatstgenoemde het beste op Üreef In de achterhoede van de Jeugd sticht- t hii veel verwarring vooral in de eerste helft toen dit deel van de ploeg nog niet ingewerkt was. Odenthal was voor rust, «■enals Van de Oever zwak, maar daarna wtelde hij zich. „Haarlem" kwam met vijf meiers uit. In doel stond Kokhuis, die het Set moeilijk had. omdat de jeugdige spelers weinig schoten. Van Gooi speelde linkshalf ien ffoede partij en in de voorhoede waren rroenevelcL Roozen en Boeree opgesteld. Zij ;éden het rustig aan en hadden met de geest driftig spelende jeugdige spelers hun handen «L voorlopig Nederlands Jeugdelftal ver- tade een pittig spel. De voorwaartsen Zgen er vaak snel van door, doch behoudens een korte periode, waarin de twee doel- ounten werden gemaakt, waren zij niet door tastend genoeg. Middenvoor Stephan (Hera cles) die eigenlijk als invaller optrad, was de Lte speler. In de middenlinie speelden spil Hendriks (Vitesse) en rechtshalf Pauwels (Quick, Nijmegen) een behoorlijke partij. Zij «ven Roozen en Groeneveld weinig gele genheid, gevaarlijk door te breken. Steeds Weven zij in de omgeving van de Haarlem- n-ers De achterspelers Hemke (Stormvogels) en Molengraaf (PSV) begonnen zwak. Later herstelden zij zich, maar de IJmuidenaar paakte nog enkele fouten. Nadat de Haarlemse combinatie het eerst In'de aanval was geweest namen de jeugdige telers na 20 minuten de leiding door toe- deen van Steenbergen (Feijenoord).'die zich rjar voren werkte en de bal hard inschoot. Nauwelijks was de strijd hervat of er volgde ien eoede aanval op de linkervleugel, waar na Stephan de stand op 0—2 bracht. Spek «irafie een fout van de achterhoede van de fogd af en verkleinde de achterstand (1-2). Uhatsenrijden Zege voor Broekman Drie van de vier nummers heeft Kees Sicekman tijdens de tweedaagse internatio- ülc wedstrijden te Helsinki gewonnen. Een yiizaam feit, dat wel heel duidelijk aangeeft iw sterk onze landgenoot op het ogenblik ni.Won hij op de eerste dag de 5000 meter, Vaderdag voegde hij er twee overwinningen ojde 1500 en de 10.000 meter aan toe. De 1500 ctler legde hij af in 2 min. 24,5 sec. voor crXoor Konsmo, die er 0.1 sec. langer over fed. Met weer een tiende seconde verschil tüd Laitinen (Finland) derde en Johansen !K«de er voor, dat dit verschil gehandhaafd M want ook het verschil in tijd tussen I® en Laitinen bedroeg slechts 0.1 sec. ÖÜ.8). De Koreaan Lee werd vijfde in 2 tin. 25.9 sec. Od de 10.000 meter werd Broekman eerste ia ft min. 36.4 sec., gevolgd door Laitinen r.<: 17 min. 42.4 sec., een Fins record, aan- i?zien in Finland nog nooit een dergelijke tri op de 10.000 meter werd gemaakt. Zijn fedgenoot Lammio werd derde in 18 min. 135 sec., Parkkinen eindigde als vierde in li min. 21,2 sec. en Johansen bezette de lijfde plaats met 18 min. 26.8 sec. Het eindresultaat werd: 1. Broekman 3 afstanden gewonnen totaal punten 199,057; 2. Lsitinen 200.403 pnt.; 3. Johansen 202.747 pnt,; L Konsmo 203.160 pnt.; 5. Parkkinen 204.607 pnt. Eelrijden Schulte en Boeyen winnen Antwerpse Zesdaagse Be Zesdaagse van Antwerpen is gewonnen dwr het Nederlandse koppel Schulte Boeyen met 43 punten. In het laatste uur, toen Schulte en Boeyen Eet een ronde voorsprong op kop lagen en Peien-Pellenaars en NayeDepauw op de feeede en derde plaats, werden nog 17 sprints fereden, die gewonnen werden door Peters, «nold, Mollin, Gillen, Strom, De Meule- tester, Arnold, Van Vliet, Mollin, Arnold, Strom, Thyssen, Arnold, Strom, Arnold en hpebie. Op een ronde achterstand: 2. Peters—Pel- tears 176 punten; 3. NayeDepauw, België, 'IS punten; 4. AdriaansensBruyland, Bel- 9e. 32 punten. Op twee ronden: 5. Van Vliet—Middelkamp, «werland, 123 punten; 6. Thyssen—Ockers, SaRfc. 118 punten; 7. StromArnold, Australië, 107 punten; 8. BuylDepredomme, «jw 10 punten. if.e a1dere koppels waren 3 tot 5 ronden teer. In 145 uur waren afgelegd 3213,7 km. Sport in 't kort pE DUIN-MANèGE worden Zondag •-.wedstrijden gehouden. Zij omvatten een J-Msuurproef, een cross-country en een •Prtngconcours. POSTPAPIER bedrukt met Uw naam en adres Kantoorboekhandel de ROOIJ «EGANG14 TEL. 11963 - HAARLEM (Adv.) Agenda voor Haarlem t VRIJDAG 4 MAART Kmi 1 uwburS: „Koning Lear", 7.30 uur. Urfi? »u's: Bloemententoonstelling „Win- Düm? Jf *10 uur (tot en met 6 Maart) Iiiittiii verborgen leven van Walter S'fJ'i 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: 14 i- 4.30, 7.00 en 9.15 uur. („Ali w o e veei'tig rovers", alle leeft., 2.15 tdflIn!atoomspook", 18 j., 2.30, ictwruur' Frans Hals: „Een avontuur irsnflt ,no' 18 L 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rem- Ucr n'."Sudan". 14 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 115nn e: -Missie naar Chin?", 18 j.. 2.00, 00 en 9.15 Uur. Sll. .ZATERDAG 5 MAART ï^'burg: „Thomas More", 8 uur. Middag- en avondvoorstellingen. Na de hervatting ging de strijd gelijk op. De spelers van de jeugdploeg waren wel snel, maar een schutter ontbrak. Bij de Haarlemse ploeg doelpuntte Roozen twee maal waardoor de met rust verkregen achterstand van 12 omgezet werd in 32 voor de Haarlemse combinatie. Echte Stradivarius. Aan oude violen behoort een bijzondere geschiedenis verbon den te zijn. Nu is er weer in het Griekse stadje Agrignion een echte Stradivarius ont dekt bij een 65-jarige politie-agent, die geen benul van de waarde van zijn instrument had en vertelde, dat hij alleen op Zondag zo'n beetje voor zich zelf fiedelde. Voetballet. De bekende Russische bal letkunstenaar Igor Mossev heeft een ballet in scène gebracht, dat „De voetbalmatch" heet. Op het toneel worden echte goals ge scoord en de dansers dragen tricootjes. Gisteren is in Haarlem een begin gemaakt met de herasphaltering van de binnenstad. Gelijktijdig zullen dan de tramrails verdwijnen. Op de Kruisweg bij het Stationsplein is men al druk aan het breken. Samenstelling Belgisch voetbalelftal Van onze correspondent te Brussel) Na proefwedstrijden te Brussel en Gent zitten de Belgische voetballeiders eigenlijk een beetje met de handen in het haar. Door de in internationale ontmoetingen bereikte resultaten had men zo langzamerhand een sterk vertrouwen gekregen in de Belgische vertegenwoordigende ploeg en men was vol goede hoop, dat men er ditmaal in Amster dam in slagen zou met de na-oorlogse traditie van „niet van Nederland te kunnen winnen" te breken. Men is wat onrustig geworden, toen het duidelijk werd dat Anoul en Lem- berechts niet van de partij konden zijn. De onrust is gestegen sinds tijdens de proef wedstrijden tegen Londen en de Zwaluwen gebleken is, dat men nog geen goede reserves gevonden heeft. Vaillant, als plaatsvervanger van Anoul, was in Brussel verre van een openbaring, en De Waal is er geen ogenblik in geslaagd de gewonde Lemberechts te doen vergeten. Hierbij kwam, dat de Belgische rechtsbuiten tegen de Zwaluwen, de jeugdige Reyniers, al evenmin heeft voldaan. Er wa ren trouwens nog meer teleurstellingen. Biljarten Hof van Hollandbeker De uitslagen van de Donderdagavond ge speelde wedstrijden om de Hof van Holland beker in hotel „Hof van Holland" luiden: Smit 194 40 23 4,85 Van Nierop 250 40 86 6,25 Willemse 238 34 48 7 Van Rongen 250 34 41 7,25 Theuerzeit 250 33 30 7,75 Agsteribbe219 33 58 6,64 Nobels 250 38 29 6,57 Zwart 222 38 57 5,84 Nobels en Theuerzeit hebben de leiding met twee gewonnen partijen. Wandelsport Propaganda-tochten De Noordhollandse Wandelsport Bond deelt mee, dat de deelname aan de eerste wandeltochten van het jaar welke Zaterdag en Zondag op het programma staan reeds zeer groot te noemen is. Zelfs zijn er vele inschrijvingen uit plaatsen, waar op dezelfde dagen tochten worden gehouden. Men kan zich alsnog laten inschrijven aan de kiosk op het Verwulft, alsmede voor de start in het gebouw Rosehaghe, Hoofmanstraat Zaterdags van halfdrie en Zondags van 10 uur af. Het parcours van de 10 km. is via de Blauwe Brug naar Heemstede en door Groenendaal terug. De deelnemers aan de 20 km. volgen dezelfde route tot de Herenweg, om dan via Aerdenhout en Brouwerskolk weer terug te keren. Trein in ravijn gestort op Java; vier doden BATAVIA, S Maart (United Press). De Nederlandse autoriteiten maakten van avond bekend dat een trein vandaag 15 kilometer ten Zuiden van Serang, de hoofdstad van Bantam, door guerilla-acti- viteit in een ravijn is gestort en dat daar bij vier personen werden gedood en 10 gewond. Gemeld werd dat de guerilla's een spoorbrug hebben vernield. Toen de trein van de onklaar gemaakte brug naar beneden stortte openden de opstandelin gen het vuur. De brug was na vorige sa- botage-acties van de benden nog maar kort geleden hersteld. Fusie tussen „Vrij Nederland" en „De Groene Amsterdammer" In het bericht over de fusie tussen de weekbladen „Vrij Nederland-De Stem" en „De Groene Amsterdammer", dat wij in ons blad van Woensdag opnamen, heeft onze berichtgever ten onrechte medegedeeld, dat ook de directie van de Nieuwe Rotter damse Courant bij de besprekingen over deze fusie betrokken is geweest. Een fout, die wij betreuren. Vorstelijke muziek. Koning Frederik van Denemarken is een bekend melomaan en zijn liefste hobby bestaat in het dirigeren van het Hoforkest. Laatst zijn er van een uit voering door dit ensemble van Schuberts „Onvoltooide" en van Deense modernen gramofoonplaten opgenomen, die als hoofd prijzen werden uitgeloofd in een loterij ten bate van de Kinderhulp, Thirifais, als linksbuiten van de A-ploeg, kon de deskundigen niet voor zich winnen. Appeltans in de B-ploeg was bepaald zwak, zo zwak dat men nauwelijks kan aannemen dat men hem nog een kans zal willen geven. Met nog ruim een week voor de boeg is men dus in België nog steeds op zoek naar een linksachter en twee vleugelspelers en dat is de laatste dagen het optimisme inzake de Belgische kansen te Amsterdam niet ten goede gekomen. Vier Amsterdamse rechercheurs misdroegen zich Vier rechercheurs van de economische afdeling der Amsterdamse politie hebben zich te verantwoorden gehad voor de Am sterdamse rechtbank, omdat zij in totaal ongeveer 14.000,— aan steekpenningen hadden aangenomen van een zwarte han delaar uit Bussum, die door een hunner was gearresteerd wegens het verhandelen van distributiebonnen, waaraan de arrestant volgens eigen schatting ongeveer 50.000, had verdiend. De officier van justitie zeide dat de ver dachten de goede naam der hoofdstedelijke politie door de modder hadden gesleurd. Hij kon niet aannemen dat de rechercheurs geen tegenprestaties zouden hebben ge leverd. Tegen de politieman, die de steek penningen had aangenomen, eiste hij drie jaar en tegen de drie anderen, die ieder een deel van het geld hadden gekregen, twee jaar gevangenisstraf. Zaak tegen deurwaarder voorlopig geschorst Zijn vader op de zitting in voor-arrest genomen Wanneer de Haarlemse rechtbank ooit gedwongen is geweest een hoogst ongebrui kelijke procedure te volgen, dan was het wel gisteren bij de behandeling van de zaak tegen de deurwaarder D.G.v.W. die zoals wij reeds in een deel van onze editie van gisteren meldden er van wordt beschuldigd dat hij 34.000.zou hebben verduisterd van een geïnde boete van 84.000. Toen de vader van de verdachte die als getuige werd gehoord, namelijk een ver klaring had afgelegd, die volgens de Offi cier van Justitie meinedig was en hem bovendien onder verdenking van mede daderschap stelde, vroeg het O.M. opschor ting van de zaak en bevel tot inhechtenis neming van de getuige. De rechtbank trok zich daarop in raadkamer terug en liet na haar terugkomst de getuigen-verklaring op schrift zetten en ondertekenen. Vervolgens kreeg de officier, mr. Van der Valk Bou- man, weer het woord, die enigszins ver bijsterd omdat hij nog geen antwoord op zijn verzoek had gekregen opnieuw op schorting van de zaak vroeg. Daartegen tekende de verdediger echter protest aan, omdat hij naar hij zeide met argu menten op tafel zou komen, die een ver oordeling onmogelijk zouden maken en op schorting, betoogde hij, zou tot nodeloos uitstel leiden. De rechtbank vroeg de raadsman, mr. T. A. M. A. van Löben Seis, toen met deze argumenten voor den dag te komen, zodat men de vreemde situatie kreeg dat de ver dediger met het grootste deel van zijn pleidooi kwam, voordat de officier requisitoir had genomen. Mr. Van Lóben Seis hield een juridisch be toog, dat zich vooral baseerde op de vraag, of verduistering van een vertegenwoordigend geldsbedrag moge lijk is. Hij betoogde namelijk dat een banksaldo als zodanig geen eigendom is. Het geld stond op rekening van verdachte persoonlijk en die heeft het er af gehaald. De Staat zelf had dat nooit kunnen doen en er was ook geen termijn van betaling gesteld. Zolang de corypheeën van de rechtswetenschap het over deze kwestie niet eens zijn, kan men van een leek moei lijk verwachten dat hij weet of hij weder rechtelijk handelt of niet. De voor verduis tering nodige opzet kan dus niet bewezen worden. Ook de toeëigenïng achtte de raadsman niet bewezen. Hoogstens heeft verdachte het geld onder zich gehouden. De raadsman was voorts van mening dat de Prijsbeheersing deze boete niet had mogen doen innen omdat zij onder het besluit tot staking van executie valt, dat geldt voor zulke vonnissen uit de oorlogstijd. Naar zijn mening hoort deze zaak dan ook niet als straf-proces maar als civiel proces te worden behandeld. Hij vroeg daarom on- middelijke invrijheïdsstelling. De Officier bleef bij zijn verzoek tot schorsing voor een nader onderzoek, al onderstreepte hij, dat hij nog niet aan zijn requisitoir toe was, omdat hij zich de mogelijkheid van een wijziging in de dagvaarding wilde voorbe houden. De rechtbank trok zich daarop voor de tweede maal in raadkamer terug en besliste De houding van Atjeh is raadselachtig Aneta geeft een beschouwing over de politieke toestand in Atjeh, waar het ge durende de laatste Indonesische ontwikke lingen merkwaardig rustig is gebleven. De invloedrijkste man in Atjeh is Tengku Daud Buereh, een Mohammedaanse godsdienst leraar, die op de voorgrond is getreden na de proclamatie van de republiek en in ge heel Atjeh als leider wordt beschouwd. Hij organiseerde een T.N.I.-strijdmacht waar naast geen andere strijdorganisaties bestaan en maakte een eind aan de willekeur der inheemse hoofden. Na hun val kreeg Atjeh een volksregering, gekozen door raden. De republikeinse T.N.I.-commandant op Su matra heeft zich nooit bemoeid met de aangelegenheden der T.N.I. in Atjeh. Am- bonese en Menadonese gewezen militairen van het K.N.I.L., die tot instructeurs zijn aangesteld, ontvangen een flinke bezoldi ging en genieten een goede behandeling. Tengku Daud Buereh erkent Soekarno en Hatta als de leiders die recht hebben geheel Indonesië te regeren. Overigens is de hou ding der Atjehse regering een raadsel voor de republiek. Ofschoon Atjeh over een sterk leger beschikt, is het de andere ge bieden nooit te hulp gekomen, wanneer deze door de Nederlanders werden aange vallen. De Atjehers nemen thans een af wachtende houding aan. Indien de toestand zo blijft zal Atjeh zich tot een zelfstandige Negara proclameren. Deze negara zal zich alleen dan bij de V.S.I. aansluiten nadat deze werkelijk onafhankelijk en souverein zijn. Het contact met de noodregering is slechts formeel. Berlijn blijft buiten de West-Duitse staat De drie Westelijke mogendheden hebben thans definitief hun veto uitgesproken tegen het opnemen van Berlijn in een toe komstige West-Duitse staat, aldus meldt United Press uit Londen. De Britse opperbevelhebber in Duits land, generaal sir Brian Robertson, heeft de West-Duitse politieke leiders te verstaan gegeven, dat artikel 22 van het ontwerp- grondwet, betrekking hebbend op het deel genootschap van Berlijn aan een West- Duitse staat, veranderd moet worden. Ro bertson, die mede sprak uit naam van de Amerikaanse gouverneur-generaal Lucius D. Clay en zijn Franse ambtgenoot gene raal Pierre König, kon echter wel mede delen, dat de drie commandanten besloten hadden Berlijn toe te staan zich by de bij eenkomsten van het West-Duitse parle ment door een kleine groep afgevaardigden als waarnemers te doen vertegenwoordi gen. daarna tot inwilliging van het verzoek van het O.M. en afwijzing van dat van de raadsman. Verdachtes veder werd door de Officier in voor-arrest genomen onder verdenking van meineed en mededaderschap. Tevoren had een Rijks-accountant als getuige-deskundige nog verklaard, dat hoe- wel verdachtes veilinglokaal grote verlie zen boekte, zijn vermogen in de jaren na de oorlog toch vooruit was gegaan. WINTERZON KRISTAL WITA HONK BIRO'S EVE Het is niet zonder enige ongemakkelijke voorgevoelens dat men dit Wenen van thans betreedt. Daartoe heeft vooral het onbewogen gezicht van de Russische con trole-officier op de demarcatie-lijn bijge dragen dat mijn goed-bedoelde poging om hem in het Russisch te bedanken voor de welwillende teruggave van mijn paspoort met zwijgende achterdocht begroette. Onwillekeurig spitst men dan de oren om het dichtklikken van een deurtje in het IJzeren Gordijn te horen. Deze bezorgdheid wijkt echter al vrij vlug, wanneer het eerste dat men in de stad zelf ziet. een militaire patrouille wagen is waarin een Amerikaan, een Engelsman, een Fransman en een Rus broederlijk zitting hebben genomen. Een waarlijk kalmerende demonstratie van ge- interallieerde samenwerking, al beperkt zij zich jammer genoeg tot dmze stad. Ook plezierig is het feit, dat men vrij in alle vijf sectoren de vijfde is de internatio nale van Wenen mag circuleren, hoog stens hier en daar door een bordje herin nerd aan het nogal onbelangrijke feit dat men een sectorengrens overschrijdt. Zo wordt het leven in deze stad die midden in de Sovjet-zóne van Oostenrijk ligt, ten minste niet verzuurd door een al te slech te verhouding van de ongenode commen saals. Er is echter een grotere zorg die de vriend van Oostenrijk vervult bij het weer zien met Wenen en wel wat er over is gebleven van de stad en haar atmosfeer na de laatste tien jaar. Van het moment af dat zijn trein het Westbahnhof binnen- davert, is die eerste aanblik geen onver deeld genoegen. Er is vrijwel geen straat waar niet een paar huizen in puin zijn gevallen en het lijkt wel alsof uitgerekend de mooiste gebouwen het hebben moeten ontgelden. Het verdrietigste is wel de ver woesting in de buurt van de Kamtner- strasse, de Rotenturmstrasse en de Graben, eens het levenslustige hart van deze we reldstad, waar een internationaal publiek in een zorgelozer tijd dan deze placht te flaneren. Ook nu is het publiek er nog internationaal maar bijaldien het voor namelijk bestaat uit geüniformeerde lieden en vluchtelingen uit Hongarije en Tsjecho- Slowakije, die al hebben zij zo te zien nog kans gezien wat van hun bezittingen mee te nemen niet bijster opgewekt gestemd zijn, kan men het moeilijk een vrolijke boel noemen. Wat de geünifor meerden betreft is moeilijk uit te maken, wie er het minst op zijn plaats is, Iwan die onder zijn bontmuts zich zwijgend staat te vergapen aan de voor hem blijkbaar nog nooit vertoonde wonderen der mo derne techniek in een horlogewinkel of G.I.-Joe die met zijn negentien jaar, pet diep in zijn ogen en een ongezonde hoe veelheid zwart verdiend geld op zak de indruk tracht te wekken, dat hij het thuis prettiger vindt dan hier. Maar afgezien van die eerste scheut te leurstelling merkt men ieder moment weer met vreugde dingen op, die aantonen dat Wenen zich niet zo maar laat veranderen. Goed beschouwd had de schade ook nog erger kunnen wezen. Dank zij de akelig- solide bouwwijze van de huizen is Weenen gespaard gebleven voor catastrophale ver woestingen en men is alweer ijverig bezig wat kapot is te herstellen De drukte op straat is er ook niet minder op geworden, de kranten-, sinaasappel- en tamme kas tanjes-kraampjes (wat zou Wenen zijn zon der zijn „Marronen-brater"?) doen goede zaken en wanneer men er eens nauwkeurig op let, kijken de mensen helemaal niet zuur of terneergeslagen. Dat is iets waar men nog even aan moet wennen. Zij kijken zelfs opgeruimd en overtreden nog steeds met traditionele beminnelijkheid alle po- litie-voorschriften waar zij het strikte nut niet van inzien. Zelfs acht jaar nazi-heer schappij en drie jaar bezetting hebben de Wener er niet van kunnen overtuigen dat het woox-d „verboden" meer dan een rela tieve betekenis zou kunnen hebben. Deze univer sele genoege- lijkheden werkte zo aan stekelijk op mij, dat ik zelfs mijn goede gewoonte om bij 'n straat-ruzie zonder omkijken door te lopen, liet varen en mij naar Weense aard schaarde tussen de honderden passanten, die bleven staan in de hoop hun vocabulaire wat uit te breiden. Een oudere heer en een jongeman hadden een meningsverschil over de vraag wie of het eerst geduwd had bij het bestijgen van de tram. Toen deze kwestie onoplosbaar bleek, begonnen zij breed- grijnzend met grote beminnelijkheid op fouten in elkaax-s karakter en lichaamsbouw te wijzen. De jongen bleek virtuoser en de verliezer probeerde derhalve aanhangers uit het publiek te recrutei'en. „Is het niet om je dood te ergeren....", begon hij tegen een stok-oude kranten-verkoper.' Waarop deze stralend zei: „Ach, Gna' Herr, ik erger me alleen nog maar als ik 'n aardig meisje zie". Toen had ik Wenen weergevonden. W. L. B. Het Wenen van nn Voorwaardelijk veroordeelde burgemeester herbenoemd „Beslissing die iedereen be vredigde was uitgesloten" In het Voorlopig Verslag der Eerste Ka mer over de begroting van Binnenlandse Zaken is de vraag gesteld of het juist is, dat de burgemeester van Lemsterland tot een voorwaardelijke gevangenisstraf werd veroordeeld, omdat hij medewei-king heeft verleend aan het arresteren van enige Joodse landgenoten. In de Memorie van Antwoord beantwoordt de minister deze vraag bevestigend. Hij verklaart, dat de houding van de betreffen de burgemeester in de bezettingstijd in het algemeen goed is geweest. Weliswaar heeft deze een van de Duitse Sicherheitsdienst te 's-Gravenhage ontvangen telefonische op dracht, bestemd voor het plaatselijk hoofd van politie, om enige ondergedoken Joodse landgenoten te arresteren, aan dit hoofd doorgegeven, zonder de gezochten te doen waarschuwen, een feit, waax-over de vorige minister de burgemeester reeds zijn afkeuring had kenbaar gemaakt doch hiertegenover stond, dat deze burge meester tegenover de bezetter een prin- cipiëel-afwijzende houding heeft aange nomen en ook naar het oordeel van de adviserende zuiveringsinstanties vele daden heeft gesteld, die getuigden van een goed- vadeidandse gezindheid. Deze instanties waren dan ook van mening, dat tegen deze functionaris geen zuiveringsmaatx-egel dien de te worden genomen en dat hij als burge meester van Lemstei'land behoorde te wor den gehandhaafd. Nadat de minister uit met de Commissaris der Koningin in Friesland gepleegd overleg was gebleken, dat er ook ovei-igens geen redenen waren, die zich tegen de hand having van deze burgemeester verzetten, heeft hij diens benoeming bevoi'derd. Dat dit bij sommigen in Friesland pijnlijke ver bazing zou hebben gewekt, is niet uitge sloten. Aan een tegenovergestelde beslis sing zouden andei-en zich echter zonder twijfel evenzeer hebben gestoten. Een be slissing welke iedereen bevi-edigd zou heb ben, was in deze bij voorbaat uitgesloten, aldus de minister. Minister Stikker in Parijs Donderdagmorgen is de minister van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stikker in gezelschap van dr. H. M. Hirschfeld per vliegtuig in Parijs aangekomen. Zij zullen deelnemen aan de zittingen van de consul tatieve raad van de organisatie voor Euro pese economische samenwerking, die mor gen beginnen. In het geweer Kent ge Bambi? Dan kent ge een ont roerend stukje poëzie uit het kleurige al bum v^n de natuur, waarvan wij maar al te veerbladzijden plegen over te slaan om dat we onze tijd te.hard denken nodig te hebben voor andere dingen. Die Bambi zal niet gedacht hebben dat hij nog eens ter sprake zou komen in het deftige en hoog eerwaardige Hogerhuis, dat is zoveel als de Eerste Kamer in Engeland. Voor wie Bambi niet kent. moet er iets over hem verteld worden: Hij is een ver standig en goedaardig klein hertje, met grote verwonderde ogen die trouwhartig en onnozel de wei'eld inkijken, een hertje op hoge ranke poten waax-mee het dwaze, plezierige sprongetjes op de mosgrond maakt. Hij kijkt en springt rond in zijn wereldje, dat trilt van het zonlicht in dui zend tintén groen, zijn bos, waarvan hij de geheimen vreesachtig en verbaasd leert kennen. Bambi is een levenloze tekening van een heer met een milde en gulden fan tasie. Disney geheten. Een tekening, maar een die op het doek leven en persoonlijk heid krijgt: de persoonlijkheNl van een diertje dat een goed mens zou kunnen zijn. Als ge deze Bambi hebt leren kennen, hebt ge een diepe blik geslagen in de waax\- de en schoonheid van het kleine, natuur lijke goed, dat alom rond ons heen met gulle hand is neergestrooid voor degenen die het vinden en eerbiedigen willen. In dat Hogerhuis is het een en ander te doen geweest over dat hertje, over alle hex-tjes die er in de Engelse natuur rond- spi-ingen. En over alle onnozele beestjes die in de bossen hun genoegen beleven aan ae vrijheid en aan het plezierige leven van dier te zijn in ëen zonnig wei*eldje van duizend tinten groen. Want in dat Huis zitten heren tegen wie men Lord zeggen moet als men hen tegen het lijf loopt, die ex-van houden om tot ontspanning en vex-maak op gezette tijden wat van die vrolijke Bambi's en andere beestjes met een geweer tegen de vlakte te paffen. Ge kunt niet zeggen dat ze zich voor dergelijke streken zouden moeten generen, als lordschap zijnde, want: ieder zijn smaak en de een vindt dingen plezierig waar een ander gruwelrillingen van krijgt. Het is een sport, daar kunt ge het niet of wel mee eens zijn, het is een kunst bovendien. Het is de ene keer wel eens een grotere kunst dan de andere, want er zijn wel van die Lords die de Bambi's op laten jagen door een zwerm hitsige honden binnen een omheinde ruim te waar geen gaatje tot ontsnappen te vin den is. Het is te begrijpen dat die trouw- haxiige, onnozele Bambi dan hondex-d doden tegelijk sterft van ontzetting en paniek, voordat hij met een klein bloedend gaatje in zijn lijf tussen de varens tuimelt. Het is een sport waar sommigen niet buiten kun nen, ge kunt dat onbegrijpelijk vinden, maar ge moet u op een breed standpunt kunnen plaatsen: Ieder zijn meug, ge kunt maar ergens plezier in hebben. Die lords maakten zich ongerust omdat er plannen waren om die drijfjachten ach ter de hertjes en de vossen af te schaffen. Dat is te begrijpen, het is een temptatie als ze u zo uw liefste bezigheid willen ont nemen. Er zijn hoge woorden gevallen in het Hogerhuis, er is gesproken over een nationale ramp. Het,is niet te bezien wat er over het lot van de lords en van de Bambi's beslist zal worden, daar zal nog wel het een en ander bij te pas komen. Het is moeilijk te zeggen hoe men zich gedragen zou als men zelf met. lord zou moeten worden aangesproken men kan wel beweren van: ik zou dit en ik zou dat, misschien hoort het wel bij die titel om gaatjes te kunnen schieten in het album van de natuur zonder er spijt van te hebbeQ. Maar ik zou het willen proberen om een cursus te laten geven voor de lords bijvoox-beeld op Zaterdagmiddag, een cursus waarop een zekere mijnheer Disney ver telt over zijn hertjes en zijn hazen en zijn eekhoorns en zijn vossen en al zijn andere vx-ienden, over hun doen en laten in de zonnevlekken op het mostapijt onder de bomen en tussen de varens. Want die lords zullen misschien niet weten dat er zoveel aixdere dingen op de wereld te vinden zijn, waar men op kan schieten zonder iets te vernielen dat geen millioen lox-ds met elkaar in honderd jaar kunnen he elm aken. Het kan zijn dat ze daar in de drukte van hun ontspanning niet aan hebben ge dacht. J. L. Weygand levert critiek op Churchill's mémoires De Franse generaal Weygand heeft zich tot het persbureau AFP gewend met een verklaring waarin hij cx'itiek levert op enige naar zijn zeggen verkeerde voorstellingen in de mémoires van Churchill zoals die in een deel van de wereldpers zijn gepubliceerd. Hij zegt onder meer: „Churchill's mémoires hebben niet alleen betrekking op de feiten, waarbij hij was betrokken. Niemand kan hem het recht betwisten, deze feiten volgens zijn per soonlijke opvatting te hebben beoordeeld, maar deze vaststelling gaat niet op voor de feiten waarvan hij zelf geen getuige is geweest en die zich ver van hem op een vreemd grondgebied hebben afgespeeld. Met het oog op deze feiten is het, dat ik nu reeds, zonder te wachten op de publicatie van mijn eigen „gedenkschriften", protes teer tegen beweringen, die in strijd zijn met de juiste toedracht van sommige ge beurtenissen. Wat mij persoonlijk betreft, wil ik slechts enkele bepaalde en belang rijke feiten bespreken. Ik ontken een be vel van generaal Gamelin te hebben ver- nietigd. Geen enkel Brits officier heeft mijn onderhoud met Z.M. de Koning der Belgen op 21 Mei 1940 bijgewoond. Ik alleen ben bij maarschalk Pétain tussen beide gekomen op 16 Juni, terwij] hii zijn kabinet vormde. Nooit heb ik de maar schalk de verzekering gegeven, dat Groot- Brittannië was verslagen en nooit heb ik de belediging geuit, welke Winston I Churchill die hier trouwens niet zeker is van zijn zaak mij toeschx*ijft Tk ben het, die op 17 Juni een brief aan de am- bassadeur van Groot-Brittannië, heb on- dex-tekend, waarbij alle overeenkomsten inzake aankoop van wapens door Frank rijk in de Verenigde Staten, aan Groot- Brittannië werden overgedragen. Trouw aan mijn beginselen als militair heb ik mij afzijdig gehouden van elk politiek gekon kel te Boi-deaux en vooral van iedere sa- menweyking met Pierre Laval. PROF. Dr. N. A. DONKERSLOOT BEDANKT ALS EERSTE KAMERLID. Prof. dr. N. A. Donkersloot heeft ontslag genomen als lid van de Eerste Kamer. Hij heeft van 20 November 1945 in dit college zitting gehad voor de Partij van de Arbeid.

IJmuider Courant | 1949 | | pagina 5